HU210524B - Process for producing grain-reinforced metal foam, and grain-reinforced, closed cellular foam - Google Patents

Process for producing grain-reinforced metal foam, and grain-reinforced, closed cellular foam Download PDF

Info

Publication number
HU210524B
HU210524B HU9200169A HU16992A HU210524B HU 210524 B HU210524 B HU 210524B HU 9200169 A HU9200169 A HU 9200169A HU 16992 A HU16992 A HU 16992A HU 210524 B HU210524 B HU 210524B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
metal
foam
melt
reinforced
particles
Prior art date
Application number
HU9200169A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200169D0 (en
HUT60791A (en
Inventor
Bjorn Kirkevag
Wolfgang Walter Ruch
Original Assignee
Norsk Hydro As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=19892250&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU210524(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Norsk Hydro As filed Critical Norsk Hydro As
Publication of HU9200169D0 publication Critical patent/HU9200169D0/hu
Publication of HUT60791A publication Critical patent/HUT60791A/hu
Publication of HU210524B publication Critical patent/HU210524B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C1/00Making non-ferrous alloys
    • C22C1/08Alloys with open or closed pores
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22CALLOYS
    • C22C1/00Making non-ferrous alloys
    • C22C1/08Alloys with open or closed pores
    • C22C1/083Foaming process in molten metal other than by powder metallurgy

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Manufacture Of Alloys Or Alloy Compounds (AREA)
  • Powder Metallurgy (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Manufacture Of Porous Articles, And Recovery And Treatment Of Waste Products (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Description

A jelen találmány tárgya eljárás szemcsékkel erősített fémhab előállítására és az eljárással előállított zár cellás fémhab.
Az utóbbi időben egyre inkább elterjednek a szerkezeti anyagok között a fémhabok, amelyek hasonlóképpen a kerámiahabokhoz és a műanyag habokhoz számos különleges tulajdonság-kombinációval rendelkezhetnek igen kis súlyuk mellett.
Fémhabok előállítására többféle eljárás ismert. Gyártanak fémhabot hidrideknek fémolvadékba történő bevitelével vagy olyan szerves vegyületek segítségével, amelyek melegítéskor gázt fejlesztenek.
Egy másik megoldás szerint polimer alapanyagra vákuumgőzöléssel viszik fel a fémet vagy granulátumot öntenek körül fémolvadékkal. Ezekből az anyagokból utólag kioldják a hordozóközeget és így állítják elő a fémhabot.
A buborékképző közeggel történő habképzést jelentős mértékben befolyásolja a fémolvadék felületi feszültsége és viszkozitása. A viszkozitás a buborékképződés ellen hat: megakadályozza a cellák falainak kipukkadását és ennek megfelelően összességükben nagyobb térfogatú buborékok kialakulásához vezet. Ugyanakkor a kis felületi feszültség kedvező a vékony cellafalak kialakulásához.
A gáz-szilárd anyag diszperzióként kialakított fémhabok tulajdonságait döntően sűrűségük befolyásolja, de meghatározó a cellák mérete, struktúrája és eloszlásuk is.
Az ilyen fémhabokat rendszerint úgy állítják elő, hogy gázfejlesztő vegyületet juttatnak a fémolvadékba, majd továbbhevítik az így kapott keveréket, hogy a vegyület elbomolják és buborékképzőként használható gáz szabaduljon föl. A buborékképző vegyület általában fémhidrid, például titánhidrid vagy cirkonhidrid. A habosítás után a formát lehűtik, hogy a fémhab megdermedjen. Az így kapott cellák általában nem homogén szerkezetűek és/vagy kedvezőtlenül nagy méretűek annak következtében, hogy a buborékképző gáznak a fémolvadék teljes térfogatában történő eloszlatása nehézségekkel jár.
Az 1 287 994 számú egyesült királyságbeli szabadalom olyan eljárást ismertet fémhabok előállítására, amelynek során az olvadék hőmérsékletén gáz halmazállapotú, viszkozitásnövelő adalékot adnak a fémolvadékba és az így megnövelt viszkozitású fémolvadékot kezelik a buborékképző közeggel. Viszkozitásnövelő anyagként inért gázt vagy oxigén tartalmú gázt lehet alkalmazni. Levegő, nitrogén, széndioxid, argon és víz a szokásosan használt anyagok, amelyeket 100 g fémre vonatkoztatva 1-6 g mennyiségben szokásos adagolni. Buborékképző közegként fémhidrideket (hafnium-, titán- vagy cirkonhidrideket) alkalmaznak 0,5-1 g/100 g fém mennyiségben.
A viszkozitás növelését általában elősegíti bizonyos fémek, például magnézium jelenléte. Alumínium ötvözetek esetén például 4-7 tömegszázalék magnéziumot adnak az olvadékhoz. Az adalékok jó elkeverése szükséges: általában a habosító közeget alacsonyabb hőmérsékleten viszik be, mint a viszkozitásnövelő közeget és a beadagolás külön edényekben történik.
A fenti eljárás szakaszos megoldás, de bizonyos mértékig javítja a fémhabok minőségét a cellák egyenletes nagysága és eloszlása tekintetében, ugyanakkor pedig a felhasznált habképző anyag mennyisége is csökkenthető a hagyományos megoldásokhoz képest. Sajnos az eljárás maga meglehetősen időigényes és költséges, minthogy számos járulékos eljárási lépést és berendezést igényel a gázfejlesztő vegyületek hőbontásához.
A 0 210 803 lajstromszámú európai szabadalom ugyancsak szakaszos eljárást ismertet fémhabok előállítására. A fémhabok 0,2-8 súlyszázalék fémkalciumot tartalmaznak viszkozitásszabályzó közegként, valamint titánhidridet 1-3 súlyszázalék mennyiségben habosító anyagként.
További eljárást ismertet a 3 297 431 lajstromszámú egyesült államokbeli szabadalom. A fémhabot itt is hőre bomló vegyület bevitelével állítják elő és a továbbfejlesztés szerint a fémolvadékba finoman eloszlatott fémport juttatnak a gázfejlesztő vegyületek (karbonátok vagy hidridek) elbomlása vagy a keletkezett gáz oldódása előtt. Az alkalmazott stabilizáló porok lehetnek fémek vagy nemfémes anyagok, illetve vegyületek. Előnyösen kétféle nedvesíthető port alkalmaznak, ahol az egyik szilárd ötvözetet képez az alapfémmel. Általában a keletkező gáz oldódik egy nyomásértéken, majd egy másik, ennél kisebb nyomásértéken felszabadul.
Az eddig ismert és ismertetett eljárások közös hátránya a szakaszos működés, amelynek során drága gázfejlesztő vegyületeket, illetve habosító gázokat alkalmaznak viszkozitásnövelő, illetve stabilizáló adalékanyagokkal együtt a fémhabok előállításánál.
A hagyományos eljárások további közös hátránya, hogy mind a hőmérsékletnek, mind pedig a nyomásviszonyoknak rendkívül pontos szabályozása szükséges az eljárás különböző lépései során. Ebből következőleg gyakorlatilag nem ismeretes jelenleg olyan eljárás, amely ipari méretekben gazdaságosan végezhető és amelynek segítségével az egyéb ismert szerkezeti anyagokkal versenyképes viszonylag alacsony árú fémhab előállítható lenne.
Ennek megfelelően a jelen találmánnyal olyan megoldás kidolgozása a célunk, amellyel lehetővé válik jó minőségű fémhabok egyszerű és olcsó módon történő előállítása.
Célunk továbbá olyan eljárás kidolgozása, amely lehetővé teszi fémforgács feldolgozását.
További célunk olyan új típusú, szemcsével erősített fémhab, amely igen jó mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik.
A kitűzött feladatot olyan eljárással oldottuk meg, amelynek során folyamatosan kompozit fémolvadékot állítunk elő, buborékképző, adott esetben aktív buborékképző gázt vezetünk az olvadékba, majd az olvadék tetején összegyűjtött fémhabot eltávolítjuk és megdermesztjük.
A kompozit fémolvadékot célszerűen fém mátrixban eloszlatott fémszemcsékből álló kompozit fém megolvasztásával nyerjük.
Egy másik változat szerint a kompozit fémolvadékot úgy nyerjük, hogy fémet vagy ötvözetet in situ
HU 210 524 Β megolvasztunk és szemcséket aktív buborékképző gáz segítségével viszünk be az olvadékba. Aktív gázként előnyösen széndioxidot, szemcsékként hőálló szemcséket alkalmazunk.
Fémolvadékként célszerűen alumíniumot vagy alumíniumötvözetet, buborékképző gázként levegőt alkalmazunk.
A találmány szerinti zárt cellás, szemcsékkel erősített fémhabban a cellák fala hőálló szemcséket tartalmaz és falvastagsága 10-20 pm. A fal mátrixát alumínium, a hőálló szemcséket szilíciumkarbid alkotja.
A találmány szerinti fémhab nyomószilárdsága egy célszerű kiviteli alaknál 0,2 kg/mm2, sűrűsége 0,2 g/cm3.
A találmány további részleteit kiviteli példán, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti eljárás blokksémája, a
2. ábra a találmány szerint előállított fémhab lenyomatának életnagyságú fényképe, a
3. ábra egy zárt cellájú alumíniumhabból készített csiszolat fényképe 20-szoros nagzításban, és a
4. ábra a különböző mintákon végzett összehasonlító vizsgálatok diagramja.
Az 1. ábrán látható, hogy egy egyenletes sűrűségű és cellaszerkezetű fémhab előállítása során finoman diszpergált buborékképző gázt szemcsével erősített kompozit fém olvadékába vezetünk. Ennek során semmilyen különleges adalékanyagot nem használunk az olvadék viszkozitásának befolyásolására, sem pedig a gázbuborékoknak az olvadékban történő egyenletes eloszlatására. A gázbuborékok az olvadék felszíne felé áramlanak és egyre növekvő mennyiségű habot képeznek. A gázbuborékoknak a felszínre érkezése során egyáltalán nem tapasztaltunk buborékfelszakadást. Ez azt jelzi, hogy a gázbuborékok felületén jól stabilizált réteg alakul ki. A habréteg folyamatosan szilárdul meg és könnyen eltávolítható az olvadék felszínéről. Még a nem teljesen megszilárdult habot is el lehet távolítani a felületről, anélkül, hogy a cellaszerkezet károsodna. Ez azért rendkívül fontos jellemzője a találmány szerinti megoldásnak, mert lehetővé teszi, hogy félig megszilárdult habot folyamatosan öntőformákba vezessünk az olvadék felszínéről.
A találmány szerinti megoldás azt is lehetővé teszi, hogy ebben a fázisban a habot bizonyos formázó műveletekkel alakítsuk, aminek következtében a fémhab féltermék igen széles választékban alakítható ki.
A találmány további részleteit kiviteli példák segítségével ismertetjük.
1. példa
Nyitott tégelyben megolvasztottunk 30 kg eutektikus alumínium ötvözetet (Si^Mg^i^j). A fémolvadékot 650 °C-on tartottuk és 12 pm átlagos átmérőjű szilíciumkarbid szemcséket adagoltunk az olvadékba, a buborékképző gázban finoman diszpergáltan. Buborékképző gázként aktív gázt: széndioxidot használtunk. A beadagolást ilyen célra kifejlesztett ismert forgó adagolóberendezéssel végeztük. A széndioxid adagolás során megkezdődött a buborékok felfelé áramlása az olvadék felszínére és ott a habréteg kialakulása. A habréteg felső része megdermedt anélkül, hogy a buborékok szétpattantak volna.
A 2. ábrán látható a habréteg eltávolított felső részéről készített lenyomat fényképe. A minta teljes keresztmetszetében egyenletes eloszlásban találhatók cellák, amelyek mérete 1 és 5 mm között van. A minta sűrűsége 0,2 g/cm3.
2. példa
Ugyancsak nyitott kokillába adagoltunk 20 kg A12O3 szemcsékkel erősített alumínium ötvözet forgácsot és a betétet megolvasztottuk. Buborékképző gázként ebben az esetben sűrített levegőt használtunk, amelyet finom eloszlásban vezettünk be a fémolvadékba az 1. példában ismertetett módon.
Az így kapott buborékok, illetve cellák ismét habos szerkezetet képeztek, amelyet lehűtöttünk.
Példákban bemutatott eljárás során kialakult buborékok, illetve cellák lényegében gömb alakúak és zártak voltak, így a fémhab minden irányban homogén volt, különösen az energia abszorpció (azaz a külső erők gyakorlatilag deformáció nélkül történő felvétele) vonatkozásában.
Az 1. példában leírt anyag metallográfiái vizsgálata azt mutatta, hogy rendkívül vékony falú szerkezet alakult ki. Ez látható a 3. ábrán, ahol a cellák falvastagsága hússzoros nagyításban látható és valójában a szilíciumkarbid részecskék nagyságrendje, azaz 12 pm körül mozog.
Az előállított hab mechanikai tulajdonságait a 4. ábrán szemléltetjük. Itt a nyomófeszültség adatai láthatók az 1. példában bemutatott eljárással nyert mintadarabokon mérve. A mintadarabot szakító-, illetve nyomószilárdság mérésére szokásosan használt próbapadba helyeztük és a berendezés nyomófején keresztül fokozatosan növekvő nyomóerővel terheltük. Az ábrán látható feszültséggörbe lapos szakasza, amely mintegy 26 mm-es emelkedő szakasz után alakul ki tipikus az ilyen cellaszerkezeteknél. A nyomóerő növekedésekor rövid ideig az anyag gyorsan deformálódik, majd méretét lényegében megtartja mindaddig, amíg a szerkezet teljesen össze nem rogy. A lapos szakasz eléréséig a próbapad nyomófejének sebessége 2 mm/perc volt. A bemutatott fémhab energiaelnyelése 2 kJ/liter hab értékre adódott, ami rendkívül kedvező érték, ha összehasonlítjuk az irodalomból ismert hasonló alumíniumhabok által produkált értékekkel. Nyilvánvaló, hogy az elért mechanikai tulajdonságok nagyrészt a szemcsével erősített cellafalak eredményeképpen jelennek meg.
Az előadottakból nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti megoldás számos jelentős előnyt biztosít a hagyományos fémhabokkal, illetve azok előállításával szemben.
Mindenekelőtt lehetőséget nyújt folyamatos eljárás foganatosítására azáltal, hogy folyamatosan lehet olvasztani, illetve újraolvasztani vagy beadagolni a szemcsékkel kevert fémet és hogy számos olcsó gáz, például a nitrogén, argon vagy széndioxid alkalmas habképző gázként történő felhasználására. A találmány
HU 210 524 Β szerint akár levegővel is végezhető az eljárás, ami rendkívüli mértékben csökkenti a költségeket.
Az eljárás a hőmérsékletre, illetve nyomásviszonyokra nem érzékeny, a buborékképződés és a dermedés egyenletesen történik. Az anyag sűrűségét és bizonyos mértékig a cellaméreteket is egyszerűen lehet szabályozni a habképző gáznak az olvadékban történő eloszlatásával, célszerűen a már említett forgó bevezető segítségével. Természetesen a gáz egyéb módon is bevezethető, a lényeg, hogy finoman elosztott apró buborékok haladjanak át a fémolvadékon. Az olvadék tetején összegyűlt habot közvetlenül kokillába lehet átvezetni, illetve alakítani lehet félig megdermedt állapotban.
Jóllehet semmi akadálya annak, hogy a találmány szerinti eljáráshoz a fémolvadékot külön eljárási lépésben fémötvözet és szemcsék keverésével állítsuk elő, a találmány alapvető előnye, hogy lehetővé teszi kompozit fémekből rendelkezésre álló nagymennyiségű forgács hasznosítását. Ez jelenleg komoly problémát jelent, minthogy az ilyen hulladékanyagok nem olvaszthatók egyszerűen be, illetve nem vezethetők be az alumínium másodlagos feldolgozási ciklusába.
SZABADALMI IGÉNYPONTOK

Claims (9)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás szemcsékkel erősített fémhab előállítására, azzal jellemezve, hogy fém mátrixból és finoman eloszlatott szilárdságnövelő szemcsékből folyamatosan kompozit fémolvadékot állítunk elő, buborékképző gázt vezetünk az olvadékba, majd az olvadék tetején kialakuló fémhabot eltávolítjuk és megdermesztjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kompozit fémolvadékot fémmátrixban eloszlatott szemcsékből álló fém megolvasztásával nyerjük.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kompozit fémolvadékot fém vagy ötvözet in situ megolvasztásával és szilárdságnövelő szemcsék aktív buborékképző gáz segítségével történő bevitelével nyerjük.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy aktív buborékképző gázként széndioxidot, erősítő szemcsékként hőálló szemcséket alkalmazunk.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fémolvadékként alumíniumot vagy alumíniumötvözetet alkalmazunk.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy buborékképző gázként levegőt alkalmazunk.
  7. 7. Szemcsékkel erősített zárt cellás fémhab, azzal azzal jellemezve, hogy hőálló szemcséket tartalmaz és a cellák falvastagsága 10-20 gm.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti fémhab, azzal jellemezve, hogy alumínium mátrixban eloszlatott szilíciumkarbid szemcsékből áll.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti fémhab, azzal jellemezve, hogy nyomószilárdsága 0,2 kg/mm2 és sűrűsége 0,2 g/cm3.
    HU 210 524 Β Σκ£. Cl.6: C 22 C 1/08
HU9200169A 1989-07-17 1990-07-11 Process for producing grain-reinforced metal foam, and grain-reinforced, closed cellular foam HU210524B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO892925A NO172697C (no) 1989-07-17 1989-07-17 Fremgangsmaate ved fremstilling av partikkelforsterket metallskum og resulterende produkt

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200169D0 HU9200169D0 (en) 1992-06-29
HUT60791A HUT60791A (en) 1992-10-28
HU210524B true HU210524B (en) 1995-04-28

Family

ID=19892250

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200169A HU210524B (en) 1989-07-17 1990-07-11 Process for producing grain-reinforced metal foam, and grain-reinforced, closed cellular foam

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0483184B1 (hu)
JP (1) JP2635817B2 (hu)
KR (1) KR100186782B1 (hu)
AT (1) ATE100867T1 (hu)
BR (1) BR9007549A (hu)
CA (1) CA2064099A1 (hu)
DE (2) DE69006359T2 (hu)
DK (1) DK0483184T3 (hu)
ES (1) ES2049037T3 (hu)
HU (1) HU210524B (hu)
NO (1) NO172697C (hu)
RU (1) RU2046151C1 (hu)
WO (1) WO1991001387A1 (hu)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5112697A (en) * 1989-09-06 1992-05-12 Alcan International Limited Stabilized metal foam body
WO1992021457A1 (en) * 1991-05-31 1992-12-10 Alcan International Limited Process and apparatus for producing shaped slabs of particle stabilized foamed metal
DE4233695C2 (de) * 1992-10-07 1996-07-11 Wicona Bausysteme Gmbh Verbundplatte für Wandbekleidungen
CA2087791A1 (en) * 1993-01-21 1994-07-22 Martin Thomas Production of particle-stabilized metal foams
DE4318540A1 (de) * 1993-06-04 1994-12-08 Bayerische Motoren Werke Ag Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Verbundbauteils
DE19501659C1 (de) * 1995-01-20 1996-05-15 Daimler Benz Ag Verfahren zur Herstellung eines Metallschaumteils
NO953858D0 (no) * 1995-09-29 1995-09-29 Norsk Hydro As Laminat
ATE208435T1 (de) 1997-08-30 2001-11-15 Honsel Gmbh & Co Kg Legierung zum herstellen von metallschaumkörpern unter verwendung eines pulvers mit keimbildenden zusätzen
NO981119L (no) 1998-01-14 1999-07-15 Norsk Hydro As Bilkarosseri
DE19813176C2 (de) * 1998-03-25 2000-08-24 Fraunhofer Ges Forschung Verfahren zur Herstellung von Verbundwerkstoffbauteilen
BR0011544B1 (pt) 1999-05-26 2011-10-18 tubulação de aço com uma espessura de parede projetada para o assentamento em águas profundas e processo para sua fabricação.
RU2193948C2 (ru) * 1999-07-06 2002-12-10 Лебедев Виктор Иванович Способ получения пористого металла и изделий из него
DE19948830B4 (de) * 1999-10-06 2005-11-24 Terex-Demag Gmbh & Co. Kg Teleskopausleger für Krane
US6343640B1 (en) * 2000-01-04 2002-02-05 The University Of Alabama Production of metal/refractory composites by bubbling gas through a melt
NO311708B1 (no) 2000-02-25 2002-01-14 Cymat Corp Fremgangsmåte og utstyr for tildannelse av stöpte produkter
US6464933B1 (en) 2000-06-29 2002-10-15 Ford Global Technologies, Inc. Forming metal foam structures
AT410103B (de) * 2001-06-15 2003-02-25 Huette Klein Reichenbach Gmbh Verfahren zur herstellung eines leichtgewichtigen formkörpers und formkörper aus metallschaum
US7195662B2 (en) 2001-06-15 2007-03-27 Huette Klein-Reichenbach Gesellschaft Mbh Device and process for producing metal foam
US6660224B2 (en) 2001-08-16 2003-12-09 National Research Council Of Canada Method of making open cell material
MXPA04001490A (es) 2001-08-17 2004-12-06 Cymat Corp Metodo y aparato para colar espuma de aluminio a baja presion.
US7108828B2 (en) 2001-08-27 2006-09-19 National Research Council Of Canada Method of making open cell material
DE60305163T2 (de) 2002-03-04 2007-02-22 Cymat Corp., Mississauga Abgedichteter propeller zum erzeugen von metallschaum und dazugehörendes system
US20040126583A1 (en) * 2002-11-19 2004-07-01 Takashi Nakamura Foaming agent for manufacturing a foamed or porous metal
DE102005037069B4 (de) * 2005-08-05 2010-03-18 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Poröse Verbundwerkstoffe auf Basis eines Metalls und Verfahren zu deren Herstellung
JP4189401B2 (ja) * 2005-10-05 2008-12-03 本田技研工業株式会社 発泡アルミニウムの製造方法
DE102008000100B4 (de) 2008-01-18 2013-10-17 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung eines leichtgewichtigen Grünkörpers, danach hergestellter leichtgewichtiger Grünkörper und Verfahren zur Herstellung eines leichtgewichtigen Formkörpers
CN111434788B (zh) * 2019-01-15 2021-10-19 杨怡虹 一种复合型泡沫铝材的生产制备方法
CN110052594B (zh) * 2019-04-25 2024-01-02 清华大学 泡沫金属制备方法及泡沫金属制备装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1259163A (fr) * 1960-05-24 1961-04-21 Lor Corp Moussage de l'aluminium granulé
US3297431A (en) * 1965-06-02 1967-01-10 Standard Oil Co Cellarized metal and method of producing same
US3816952A (en) * 1969-02-19 1974-06-18 Ethyl Corp Preparation of metal foams with viscosity increasing gases
FR2282479A1 (fr) * 1974-08-19 1976-03-19 Pechiney Aluminium Pieces en alliage d'aluminium poreux et moyen de les preparer

Also Published As

Publication number Publication date
RU2046151C1 (ru) 1995-10-20
HU9200169D0 (en) 1992-06-29
DK0483184T3 (da) 1994-05-30
ES2049037T3 (es) 1994-04-01
DE483184T1 (de) 1992-08-13
EP0483184B1 (en) 1994-01-26
NO172697C (no) 1993-08-25
ATE100867T1 (de) 1994-02-15
WO1991001387A1 (en) 1991-02-07
KR100186782B1 (ko) 1999-05-01
CA2064099A1 (en) 1991-01-18
DE69006359D1 (de) 1994-03-10
JP2635817B2 (ja) 1997-07-30
KR920703862A (ko) 1992-12-18
EP0483184A1 (en) 1992-05-06
NO172697B (no) 1993-05-18
BR9007549A (pt) 1992-06-30
HUT60791A (en) 1992-10-28
NO892925L (no) 1991-01-18
JPH04506835A (ja) 1992-11-26
DE69006359T2 (de) 1994-05-11
NO892925D0 (no) 1989-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU210524B (en) Process for producing grain-reinforced metal foam, and grain-reinforced, closed cellular foam
Yang et al. Study on fabrication and foaming mechanism of Mg foam using CaCO3 as blowing agent
Yang et al. Foaming characteristics control during production of aluminum alloy foam
US6915834B2 (en) Process for producing metal foam and metal body produced using this process
US6942716B2 (en) Production of metal forms
US6874562B2 (en) Process for producing metal/metal foam composite components
US6659162B2 (en) Production of large-area metallic integral foams
WO1992019400A1 (en) Method and apparatus for manufacturing porous articles
CA2087791A1 (en) Production of particle-stabilized metal foams
JP2002371327A (ja) 発泡金属の製造方法
JP3352584B2 (ja) 金属発泡体の製造方法
US5221324A (en) Lightweight metal with isolated pores and its production
Finkelstein et al. Microstructures, mechanical properties ingot AlSi7Fe1 after blowing oxygen through melt
EP0545957B1 (en) Lightweight metal with isolated pores and its production
PRIPRAVA et al. Synthesis and characterisation of closed cells aluminium foams containing dolomite powder as foaming agent
JP2009228025A (ja) 前駆体及び発泡金属成形体、並びにそれらの製造方法
Surace et al. Investigation and comparison of aluminium foams manufactured by different techniques
CN113061791B (zh) 一种镁合金、镁合金铸件及其制造方法
Sarajan A356 alloy foam fabrication by melting method using titanium hydride
JP2022122172A (ja) 発泡金属の製造方法
CA2046814C (en) Lightweight metal with isolated pores and its production
Nakajima Fabrication of Lotus‐type Porous Metals through Hydride Decomposition
JP2007162052A (ja) 発泡金属用素材およびその製造方法
JP2002012957A (ja) 軽量合金の成形方法およびその成形方法で作られた成形品
RU2180361C2 (ru) Способ получения изделий из пеноалюминия

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: CYMAT CORPORATION, CA

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees