HU210192B - Szilárd fázisú szintézis peptid-alkoholok előállítására - Google Patents
Szilárd fázisú szintézis peptid-alkoholok előállítására Download PDFInfo
- Publication number
- HU210192B HU210192B HU906340A HU634090A HU210192B HU 210192 B HU210192 B HU 210192B HU 906340 A HU906340 A HU 906340A HU 634090 A HU634090 A HU 634090A HU 210192 B HU210192 B HU 210192B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- group
- compound
- peptide
- resin
- Prior art date
Links
Landscapes
- Peptides Or Proteins (AREA)
Abstract
A találmány tárgya új (XVIII) általános képletű eljárás
peptid-alkoholok előállítására, amelyek a peptidlánc
C-terminális végén két hidroxilcsoportot tartalmaznak,
oly módon, hogy a peptid-alkohol és egy formilfenil-csoportokat
tartalmazó gyanta acetál-származékát
savasan hidrolizálják.
Az eljárás előnye, hogy a hidrolízis enyhe reakciókörülmények
között hajtható végre.
Description
A találmány tárgya szilárd fázisban végrehajtott eljárás olyan (XVIII) általános képletű peptid-alkoholok előállítására, amelyek a peptidlánc C-terminálisában két hidroxíl-csoportot tartalmaznak.
Különösen előnyös ez az eljárás az olyan peptid-alkoholok előállítására, amelyek a peptidlánc C-terminális végén két hidroxilcsoportot tartalmaznak. Az eljárás különösen előnyösen olyan peptid-alkoholok előállítására alkalmas, amelyek C-terminálisként treoninol-maradékot tartalmaznak.
Ilyen vegyűletek például a HU 206 890 számú szabadalmi leírásban ismertetett szomatosztatin vegyűletek.
A szilárd fázisú szintézis különösen gyors és előnyős eljárásnak bizonyult peptidek előállítására, ezért általánosan használt eljárássá vált.
A fenti eljárás során - ismert módon - először egy oldhatatlan szintetikus gyanta hidroxil- vagy aminocsoportjához egy aminosavat kötnek, ennek karboxilcsoportján keresztül, ezáltal egy észtert vagy amidot alakítanak ki. Ezt követően a kívánt sorrendben további aminosavakat kapcsolnak a fenti aminosavhoz, végül a kész polipeptidet lehasítják a gyanta-hordozóról.
A fenti szintézis egyszerűen alkalmazható közönséges, C-terminális aminosavakat tartalmazó polipeptidek előállítására. Azonban polipeptid-alkoholok amelyek a C-terminális végen amino-alkoholt tartalmaznak aminosav helyett - nem könnyen képeznek kötést a hordozó gyanta OH- vagy NH2-csoportjaival és/vagy a szintézis befejeztével nem könnyen hasíthatok le a gyantáról.
A peptid-alhoholok előállítására szilárd fázisú eljárással az alábbi lehetőségek ismertek:
a) szokásos módon előállítják a C-terminálison aminosavat tartalmazó megfelelő polipeptidet (az OH csoportokat tartalmazó gyanta észtereként), majd bórhidriddel végzett redukálással lehasítják, és ezzel egyidejűleg a karboxilcsoportot alkohol csoporttá alakítják (4 254 0234 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás);
b) egy hidroxi-metil gyantához éterként egy terminális amino-alkoholt kapcsolnak karbonil-diimidazol alkalmazásával, és végül, a peptid szintézise után HCl/TFA-val vagy HBr/TFAval lehasítják [Kun-hwa Hsieh and G. R. Marshall, ÁCS National Meeting, New Orleans, 1977. 3. 21-25.].
A fenti eljárásokban azonban hasítást drasztikus körülmények között kell végezni.
Azt tapasztaltuk, hogy a peptid lehasítása a gyantáról, és ugyanakkor a C-terminális peptid-alkohol kialakítása enyhe reakciókörülmények között végbement, ha a C-terminális amino-alkoholt acetál-kötéssel kapcsoljuk a gyantához.
Az enyhe reakciókörülmények alkalmazása nyilvánvaló gyakorlati előnyt jelent mind a használt berendezések élettartama, mind a reaktánsok kezelése szempontjából. Ezenkívül a találmány szerinti eljárással figyelemreméltóan jó hozammal állítható elő a kívánt termék, tehát az eljárás várhatóan ipari méretekben is alkalmazható.
A találmány szerinti eljárás értelmében a C-terminális végen két alkoholcsoportot tartalmazó (XVIII) általános képletű peptid-alkoholokat - a képletben
Y jelentése peptid-alkohol-maradék, és
R! jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport úgy állítjuk elő, hogy a peptid-alkoholt tartalmazó (ír) általános képletű gyantát - a képletben
Y és Rj jelentése a fent megadott,
P jelentése egy, a szilárd fázisú peptidszintéziseknél ismert módon alkalmazott, szabad aminocsoportokat tartalmazó oldhatatlan szintetikus gyanta maradéka,
Z jelentése közvetlen kötés, vagy a gyantát az acetálozott formil-fenil-csoporttal összekötő, a szilárd fázisú peptidszintéziseknél ismert módon alkalmazott maradék, és az acetálozott formilcsoport a Z csoporthoz képest méta- vagy para-helyzetben kapcsolódik, valamint a polimer gyanta egy molekulájához több acetálozott formil-fenil-csoport is kapcsolódhat savasan hidrolizáljuk.
A reakciót - amelyet a találmány szerinti szintézisnek nevezünk a továbbiakban - az 1. reakcióvázlattal szemléltetjük. Areakcióvázlat képleteiben P, Z, R, és Y jelentése a fent megadott.
A fenti reakcióvázlat (ír) és (Ilr) képleteiben az egyszerűség kedvéért csak egyetlen helyettesítő csoportot tüntettünk fel a gyantán; azonban természetesen a polimer gyanta molekulájához több ilyen helyettesítő csoport is kapcsolódhat. A peptid-alkohol lehasítása a gyantáról az acetálcsoport hidrolízisével savas körülmények között történhet, például híg trifluor-ecetsavval. A hidrolízist szobahőmérsékleten játszathatjuk le.
Ha az (ír) általános képletben Z jelentése közvetlen kötés, az acetálcsoportokat hordozó fenilcsoportok a polimer csoporthoz közvetlenül kapcsolódnak, és a polimerhez tartoznak. A fenti (ír) általános képletű vegyületek például egy formilezett polisztirol-gyanta acetáljai lehetnek, ekkor az (ír) általános képletben P jelentése polietilén-lánc.
Abban az esetben, ha Z egy maradékot jelent, akkor ez a maradék egy olyan csoportot tartalmaz, amely a polimerhez közvetlenül vagy közvetve kötődő reakcióképes csoport, és egy másik, az (acetálozott) formil-fenil-csoporthoz közvetlenül vagy közvetve kötődő reakcióképes csoport közötti reakció eredményeként alakul ki. A Z csoport jelentése például egy (Hír) általános képletű csoport lehet, ahol
Q[ jelentése a polimerhez kötődő reakcióképes csoport maradéka,
Q2 az (acetálozott) formil-fenil-csoporthoz kötődő reakcióképes csoport maradéka, (D) jelentése a Qj-et a polimerrel összekötő maradék E jelentése a Q2-t az (acetálozott) formil-fenil-csoporttal összekötő maradék, és p és q értéke egymástól függetlenül 0 vagy 1.
A Q1-Q2 csoport előnyösen egy észter- vagy amidcsoport, különösen karbonamidcsoport. Q] jelentése előnyösen -NH- és Q2 jelentése előnyösen -CO-csoport.
(D) és E jelentése egymástól függetlenül például 1-5 szénatomos alkilén- vagy alkilén-oxi-csoport.
HU 210 192 Β
Az olyan (ír) általános képletű vegyületek például, amelyek képletében Z jelentése (Illr) általános képletű csoport, olyan vegyületek lehetnek, amelyekben a
P-(D)-Qj jelentése egy amino-metilezett polisztirol-gyantamaradék, és a (p) általános képletű maradék egy (IVr) általános képletű maradékot jelent, ahol R jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport, és m értéke 0 vagy 1, mimellett az acetálcsoport ismét m- vagy p-helyzetben kapcsolódik.
Ebben az esetben
Z jelentése tehát -CH2-NH-CO-CH(R)-(O)m- általános képletű csoport, és
P jelentése polisztirol gyanta-maradék.
A (IVr) általános képletű csoport jelentése előnyösen (q) általános képletű csoport.
Az amino-metilezett polisztirol helyett más polimereket is alkalmazhatunk, különösen szabad -NH2-csoportot tartalmazó polimereket, például amino-etil-csoportokat tartalmazó poli (akril-amid)-okat.
Mint már említettük, az acetálozott formil-fenilcsoport a polimerhez előnyösen amid-kötéssel kapcsolódik. Ez biztosítja, hogy az acetilezett formil-fenilcsoport a polipeptid-szintézis során és a lehasítás során stabilan kötődik a gyantához, és a hasítás kívánt módon az acetál-kötésen megy végbe, ezáltal egyrészt peptidalkohol képződik, másrészt a formil-fenil-csoport a gyantán marad.
Kívánt esetben a peptid-alkohol a gyantától távolabbi helyzetben is kapcsolódhat, úgynevezett „spacer”-ek beépítésével a gyanta reakcióképes csoportjai - különösen aminocsoportjai - és az acetálozott formil-fenil-származék reakcióképes csoportjai - különösen karboxilcsoportjai - közé. Ebben az esetben a (Illr) általános képletben a (D) illetve E csoport a spacert is tartalmazza, és Q! illetve Q2 a spacer reakcióképes csoportját jelenti.
A spacer egy ω-amino-karbonsav, például ε-aminokapronsav lehet.
Egy specifikus esetben, ha amino-metilezett polisztirolt, (IVr) általános képletű maradékot és ε-aminokapronsavat, mint spacert használunk, Z jelentése
-CH2-NH-CO-(CH2)5-NH-CO-CH(R)-(O)máltalános képletű csoport.
Az (ír) általános képletű vegyületeket a szilárd fázisú szintézisek végrehajtására szokásosan használt eljárásokkal állíthatjuk elő, kiindulási vegyületként egy (Vr) általános képletű vegyületet - a képletben A jelentése amino-védőcsoport, és az acetálcsoport a Z csoporthoz képest m- vagy p-helyzetben van használva. Első lépésben az összes A védőcsoportot lehasítjuk, majd a szabad aminocsoportot a soron következő, N-védett aminosavval reagáltatjuk, amíg az összes aminosavat a kívánt szekvenciában a gyantán lévő lánchoz kapcsoltuk.
A használt aminosavak és amino-alkohol amino-védőcsoportjaként olyan védőcsoportokat használhatunk, amelyek nem savas körülmények között hasíthatok le, mivel savas körülmények között az acetálcsoport hidrolízisét hajtjuk végre. Amino-védőcsoportként például trifluor-acetil-csoportot vagy Fmoc-csoportot (9-fIuorenil-metil-oxi-karbonil-csoportot) használhatunk. A fenti védőcsoportok bázikus közegben lehasíthatók, a peptid-kémia területén szokásos eljárással.
Csak az oldalláncban lévő védőcsoportok, és az utolsóként felhasznált aminosav amino-védőcsoportja lehet savra érzékeny, amelyeket a peptid-alkoholnak a gyantáról való lehasításával egyidőben hasítunk le.
Védőcsoportként előnyösen Boc-csoportot használunk. Bázisként előnyösen kálium-hidroxidot, piperidint vagy nátrium-bór-hidridet használhatunk.
A peptidláncot ismert módon építhetjük fel, szabad aminocsoportokat tartalmazó peptid-maradékból, és szabad vagy aktivált karboxilcsoportokat tartalmazó aminosavból.
A reakciót például hidroxi-benzotriazol és diciklohexil-karbodiimid hozzáadásával hajthatjuk végre.
Az (Vr) általános képletű vegyületeket például úgy állíthatjuk elő, hogy
a) egy (Ilr) általános képletű, aldehidcsoportot tartalmazó gyantát - ahol a -COH csoport a Z szubsztituenshez képest m- vagy p-helyzetben van - egy HOCHRrCH(NHA)-CH2OH általános képletű, N-védett, adott esetben aktivált formában lévő amino-alkohollal reagáltatunk, vagy
b) egy (Vllr) általános képletű gyantát egy (VIr) általános képletű vegyülettel - a képletben az acetálcsoport a Q’|-(E)q-csoporthoz képest m- vagy p-helyzetben van és Q’j és Q’2 két reakcióképes csoportot jelent, amelyek egymással reagálva QrQ2-hidat alakítanak ki - reagáltatunk.
Az a) eljárás szerinti acetilezést katalizátorként sav jelenlétében végezhetjük. Savként például p-toluolszulfonsavat vagy p-(trifluor-metil)-szulfonsavat használhatunk.
A szabad alkohol-csoportot kívánt esetben védőcsoportként trimetil-szilil-csoporttal védhetjük.
A b) eljárás szerinti észterezési reakciót enyhe körülmények között végezhetjük, például egy karbonsavszármazékot egy hidroxil- vagy aminocsoportot tartalmazó polimerrel reagáltatunk.
A (VIr) általános képletű vegyületeket úgy állíthatjuk elő, hogy egy (VlIIr) általános képletű vegyületet egy HO-CHR,-CH(NHA)-CH2OH általános képletű vegyülettel acetálozunk.
Az acetálozást az a) eljárással kapcsolatban ismertetett körülmények között végezhetjük.
A peptid-alkohol felépítése és gyantáról való lehasítása során egyéb reakciókat - például védőcsoportok eltávolítását, így például az S-védőcsoportok eltávolítását, vagy a cisztein-maradékok oxidálását - is elvégezhetünk.
A fenti reakciókat a peptid-alkohol lehasítása után folyadék fázisban is lejátszathatjuk.
A találmány szerinti szintézissel egyszerűen előállíthatok a C-terminális végen két alkoholcsoportot tartalmazó, gyógyászatilag hatékony vagy egyéb célokra alkalmas peptidek.
A találmányt közelebbről - korlátozás szándéka nélkül - az alábbi példákkal kívánjuk ismertetni.
HU 210 192 Β
A példákban megadott [a]b értékeket nem korrigáltuk. A leírásban az alábbi rövidítéseket használjuk:
Boc | terc-butoxi-karbonil-csoport |
Bút | terc-butil-csoport |
DCCI | diciklohexil-karbodiimid |
Fmoc | 9-fluorenil-metoxi-karbonil-csoport |
T | triptofán-maradék |
Phe | fenilalanin-maradék |
Cys | cisztein-maradék |
Lys | lizin-maradék |
Thr | treonin-maradék |
Thr-ol | treoninol-maradék (CH3-CHOH-CH(CH2OH)NH-) |
TFA | trifluor-ecetsav |
HOBT | N-hidroxi-benzotriazol |
HOSu | N-hidroxi-szukcinimid |
SMS | oktreotid [(1) képletü vegyület] |
Az összes peptidet poliacetát-polihidrát formában állítottuk elő, a peptid-tartalom 70-90%.
A nagynyomású folyadékkromatográfiás adatok azt mutatják, hogy a peptid más peptidekkel való szennyezettsége 5%-nál kisebb.
1. példa
Oktreotid [SMS, (1) képletü vegyület] előállítása
1) Acetál-ankor (p-formil-fenoxi-ecetsav N-CF3COtreoninol-acetálja) előállítása
200 ml metanolhoz - amelyet nitrogénáramban keverünk 105 g (1,0 mmol) treoninolt adunk. Tiszta oldatot kapunk. Az oldathoz 0 °C-on 200 ml trifluor-ecetsav-metil-észter 250 ml metanollal készült oldatát adjuk. Az elegyet jeges fürdőn hűtve közelítőleg 10 °Con tartjuk.
1,5 óra elteltével az elegyben nem mutatható ki szabad treoninol. Az elegyet 40 °C-on koncentrálva fehér, kristályos maradékot kapunk.
A maradékot 200 ml etil-acetátban oldjuk 70 °C-on, és hexán hozzáadásával kicsapjuk. Az elegyet 0 °C-ra hűtjük, hexánnal mossuk és szobahőmérsékleten szárítjuk. N-trifluor-acetil-treoninolt kapunk.
50,3 g (0,25 mól) így kapott terméket 1,25 1 tetrahidrofuránban oldunk, és 75 ml trimetil-klór-szilánt adunk hozzá cseppenként. Közvetlenül ezután hozzáadjuk 70 ml trietil-amin és 250 ml tetrahidrofurán elegyét. A kapott fehér szuszpenziót 4 órán keresztül keverjük, majd szüljük és a szűrletet 40 °C-on bepároljuk. Olajat kapunk.
A kapott olajat 1,5 1 metilén-kloridban oldjuk és szobahőmérsékleten 90,4 g p-formil-fenoxi-ecetsavat adunk hozzá, részletekben. Hozzáadunk részletekben 9 ml trifluor-metánszulfonsav-trimetil-szilil-észtert. Az elegyet szobahőmérsékleten 24 órán keresztül keverjük, majd szüljük, és a maradékot metilén-kloriddal alaposan átmossuk.
A szűrletet 40 °C-on koncentráljuk. A kapott narancsvörös, gyantás anyagot szilikagélen kromatografáljuk. Az eluálást etil-acetáttal végezzük. A kívánt vegyületet tartalmazó frakciókat koncentrálva nagynyomású folyadékkromatográfiás vizsgálat szerint 97%-os tisztaságú cím szerinti vegyületet kapunk.
2) Védett oktapeptid felépítése
17,2 g amino-metilezett polisztirolt (Dow gyártmány 0,7 tömeg% N, 0,5 mmol amino-metil-csoport/gyantának felel meg) 80 ml 4:1 térfogatarányú metilén-klorid/dimetil-formamid elegyben szuszpendálunk. Egymás után hozzáadunk 4,17 g 1) lépés szerint előállított vegyületet, 1,6 g HOBT-t és 4,0 g DCCIt. Az elegyet szobahőmérsékleten 2 órán keresztül keverjük, ekkor Kaiser-teszttel negatív eredményt kapunk. Az elegyet szűrjük és mossuk. A mosott gyantát 100 mml 3:1 térfogatarányú tetrahidrofurán-metanol elegyben szuszpendáljuk és részletekben 10,4 g nátrium-bór-hidriddel kezeljük. Az elegyet szobahőmérsékleten 6 órán keresztül keverjük, majd szűrjük és a gyantát mossuk. A gyantát 4:1 térfogatarányú metilénklorid-dimetíl-foimamid elegyben szuszpendáljuk. Hozzáadunk 5,5 g Fmoc-Cys (S-Bu')-OH-t, 1,74 g HOBT-t és 3,6 g DCCI-t. Az Fmoc-csoportot piperidinnel hasítjuk le, a kezelési idő 2x20 perc.
A fentiek szerint eljárva, egymást kővető ciklusokban az alábbi N-Fmoc-védett aminosavakat kapcsoljuk a peptidlánchoz, HOBT/DCCI-t használva: ThrOH, Lys(Boc)-OH, D-TrpOH, Phe-OH, Cys(S-Bul)-OH, és D-Phe-OH. Fmoc-védett oktapeptidgyantát kapunk. A gyantán lévő peptid végkoncentrációja 0,26 mmol/g.
3) Oxidálás és lehasítás
A 2) lépésben kapott gyantát 100 ml 1:1 térfogatarányú trifluor-etanol/metilén-klorid elegyben szuszpendáljuk és 50 ml tributil-foszfinnal kezeljük. Az elegyet szobahőmérsékleten 70 órán keresztül keverjük. Az elegyet szűrjük, mossuk és 100 ml 1:1 térfogatarányú tetrahidrofurán/In amino-acetát elegygyel kezeljük. Hozzáadunk 1,1 ml 30%-os vizes hidrogén-peroxid-oldatot. Az elegyet szobahőmérsékleten 24 órán keresztül keverjük. A gyantát mossuk. Az elegyet 20 ml trifluor-ecetsavval, 80 ml metilén-kloriddal, 10 ml vízzel és 2 ml tioanizollal kezeljük. Az elegyet 2 órán keresztül keverjük, majd szűrjük, és trifluor-ecetsavval és metilén-kloriddal mossuk. A szűrlethez 200 ml dimetil-étert adunk. A kapott csapadékot leszűrjük. A maradékot vizes pufferoldatban oldjuk, és sómentesítjük, például Duolite-ot használva. Az oldatot fagyasztva szárítjuk. Cím szerinti vegyületet kapunk, acetát formában.
A szabad bázis formára számított hozam 70%.
A fentiek szerint eljárva állíthatjuk elő a 206 890 számú magyar szabadalmi leírásban ismertetett peptideket, például az (1) és (2) képletü vegyületeket is.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek farmakológiai aktivitásuk következtében gyógyszerkészítmények hatóanyagaként használhatók, vagy köztitermékként használhatók cukorral módosított peptidek előállítására.
Claims (8)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Szilárd fázisú eljárás (XVIII) általános képletü peptid-alkoholok - a képletben Y jelentése peptid-alkohol-maradék, ésHU 210 192 ΒR jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport előállítására, azzal jellemezve, hogy a peptid-alkoholt tartalmazó (ír) általános képletű gyantát - a képletben Y és Rj jelentése a tárgyi körben megadott,P jelentése egy, a szilárd fázisú peptidszintéziseknél ismert módon alkalmazott, szabad aminocsoportokat tartalmazó oldhatatlan szintetikus gyanta maradéka,Z jelentése közvetlen kötés, vagy a gyantát az acetálozott formil-fenil-csoporttal összekötő, a szilárd fázisú peptidszintéziseknél ismert módon alkalmazott maradék, és az acetálozott formilcsoport a Z csoporthoz képest méta- vagy para-helyzetben kapcsolódik, valamint a polimer gyanta egy molekulájához több acetálozott formil-fenil-csoport is kapcsolódhat savasan hidrolizáljuk.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (ír) általános képletű vegyületként olyan vegyületet használunk, amelynek (IrA) általános képletű molekularészében P polisztirolcsoportot jelent, és Z jelentése az 1. igénypontban megadott.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (ír) általános képletű vegyületként olyan vegyületet használunk, amelynek képletébenZ jelentése -CH2-NH-CO(R)-CH-(O)m-, aholR jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és m értéke 0 vagy 1, ésP jelentése polisztirolcsoport.
- 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás (1) képletű oktreotid előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően szubsztituált kiindulási vegyületeket használjuk.
- 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan (ír) általános képletű vegyületet - a képletben Y, Rb P, és Z jelentése az 1. igénypontban megadott - alkalmazunk, amelyet úgy állítunk elő, hogy egy (Vr) általános képletű vegyület - a képletben P, Z és Rt jelentése az 1. igénypontban megadott, és A jelentése amino-védőcsoport - védőcsoportját eltávolítjuk, és a kapott szabad aminocsoportot a soron következő N-védett aminosavval kapcsoljuk, majd a kapcsolási reakciót lépésről lépésre megismételve kialakítjuk a kívánt peptid-alkohol szekvenciát.
- 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (Vr) általános képletű vegyületet - a képletben P, Z, R, és A jelentése az 5. igénypontban megadott - alkalmazunk, amelyet egy (Il’r) általános képletű vegyület - a képletbenP jelentése az 5. igénypontban megadott és Z’ jelentése a gyantát a formil-fenil-csoporttal összekötő, a szilárd fázisú peptidszintéziseknél ismert módon alkalmazott maradék, és a formilcsoport a Z’ csoporthoz képest m- vagy p-helyzetben kapcsolódik, és a gyanta több formil-fenil-csoportot tartalmaz egy HO-CHR,-CH(NHA)-CH2OH általános képletű N-védett amino-alkohollal - a képletben Rj jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és A jelentése az 5. igénypontban megadott való reagáltatásával állítunk elő.
- 7. Az 5. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (Vr) általános képletű vegyületet - a képletben P, Z, R] és A jelentése az 5. igénypontban megadott - alkalmazunk, amelyet egy (Vllr) általános képletű vegyület - a képletbenP jelentése az 5. igénypontban megadott, (D) jelentése 1-5 szénatomos alkiléncsoport vagy 1-5 szénatomos alkilén-oxi-csoport, és p értéke 0 vagy 1 egy (VIr) általános képletű vegyülettel - a képletben R] és A jelentése az 5. igénypontban megadott,E jelentése 1-5 szénatomos alkiléncsoport vagy 1-5 szénatomos alkilén-oxi-csoport, q értéke 0 vagy 1, ésQ’ i és Q’2 két reakcióképes csoportot jelent, amelyek egymással reagálva -NH-CO- csoportot képeznek való reagáltatásával állítunk elő.
- 8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (VIr) általános képletű vegyületként a (Vl’r) képletű vegyületet alkalmazzuk.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CH315387 | 1987-08-17 | ||
HU874432A HU206890B (en) | 1986-10-13 | 1987-10-01 | Process for producing sugar-modified somatostatin peptide derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active components |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU210192B true HU210192B (hu) | 1995-02-28 |
Family
ID=25692325
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU906340A HU210192B (hu) | 1987-08-17 | 1987-10-01 | Szilárd fázisú szintézis peptid-alkoholok előállítására |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU210192B (hu) |
-
1987
- 1987-10-01 HU HU906340A patent/HU210192B/hu unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
DK174337B1 (da) | Fremgangsmåde til fremstilling af en peptidalkohol, peptidalkohol fremstillet ved fremgangsmåden samt udgangsmaterialer ved fremstillingen | |
EP0375040B1 (en) | Process for the preparation of retro-inverso peptides and new intermediates thereof | |
US5977302A (en) | Liquid phase process for the preparation of GnRH peptides | |
US6184345B1 (en) | Branched building units for synthesizing cyclic peptides | |
JPH01308297A (ja) | テトラペプチド | |
US4831084A (en) | Resin-linker combination for the solid-phase synthesis of peptides and intermediates | |
JPH02292245A (ja) | 保護されたアミノ酸及びその製造方法 | |
US3853838A (en) | Sedative peptides related to acth containing a d-phe moiety | |
KR101136633B1 (ko) | 소마토스타틴 펩티드의 제법 | |
HU210192B (hu) | Szilárd fázisú szintézis peptid-alkoholok előállítására | |
EP0001174B1 (en) | A peptide and the salts thereof, processes for their preparation and compositions containing them | |
US3388112A (en) | Acth active peptides modified at the nu-terminal position | |
US3907765A (en) | Process for preparing octapeptide intermediate for human insulin and intermediates | |
US4929671A (en) | Allylic side chain-containing solid phase systems, processes for the preparation thereof and the use thereof in solid phase reactions | |
US20040101864A1 (en) | Chemical process | |
EP0410182A2 (en) | A new technique for rapid peptide coupling | |
US5455363A (en) | Amino acid derivatives for peptide synthesis | |
FI99113B (fi) | Peptidialkoholien kiinteän faasin synteesi | |
JP2748897B2 (ja) | 新規なアルギニン誘導体およびこれを用いるペプチドの製造方法 | |
KR100272310B1 (ko) | 액상 1-데아미노-8-d-아르기닌 바소프레신 아세테이트 합성법 | |
JP2843618B2 (ja) | トリペプチドの製造方法 | |
JP2023551497A (ja) | ヨードチロシン誘導体とヨードチロシン誘導体の製造方法 | |
CZ281518B6 (cs) | Způsob výroby peptidalkoholů v pevné fázi | |
KR100385096B1 (ko) | 고체상반응을통한아자펩티드유도체의제조방법 | |
IE65159B1 (en) | Solid phase synthesis of peptide alcohols |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HPC4 | Succession in title of patentee |
Owner name: NOVARTIS AG, CH |