HU209658B - Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes - Google Patents

Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes Download PDF

Info

Publication number
HU209658B
HU209658B HU9200567A HU9200567A HU209658B HU 209658 B HU209658 B HU 209658B HU 9200567 A HU9200567 A HU 9200567A HU 9200567 A HU9200567 A HU 9200567A HU 209658 B HU209658 B HU 209658B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fatty acids
complexes
cyclodextrin
water
fatty acid
Prior art date
Application number
HU9200567A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT63447A (en
HU9200567D0 (en
Inventor
Jozsef Szejtli
Lajos Szente
Laszlo Kato
Original Assignee
Cyclolab Kft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cyclolab Kft filed Critical Cyclolab Kft
Priority to HU9200567A priority Critical patent/HU209658B/hu
Publication of HU9200567D0 publication Critical patent/HU9200567D0/hu
Publication of HUT63447A publication Critical patent/HUT63447A/hu
Publication of HU209658B publication Critical patent/HU209658B/hu

Links

Landscapes

  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Emulsifying, Dispersing, Foam-Producing Or Wetting Agents (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás zsírsavak és alkálifémsóik metilezett ciklodextrinekkel alkotott zárványkomplexeinek és vizes oldatainak az előállítására, valamint zsírsavat vagy ennek alkálifémsóját 10-50 pg/ml koncentrációban tartalmazó mikrobiológiai táptalaj.
A zsírsavak, pl. a palmitinsav és sói, vízben gyakorlatilag oldhatatlanok. A zsírsavak alkálifémsói - melyeket szappanoknak nevezünk, ilyenek pl. a nátriumés a káliumsók - vízben diszpergálhatók, de a kapott rendszer nem molekulár diszperz, tehát nem valódi oldat, hanem csak micelláris szuszpenzió. A micelláris szuszpenzióban több száz, vagy több ezer palmitinsav (vagy hasonló zsírsav) molekula apoláros részletei egymással asszociálódnak és úgy rendeződnek, hogy a poláros rész (az ionizált karboxil-csoport) képezi a fázis egyik oldalát, az apoláros rész pedig a másik oldalát. Ezen alapszik a felületaktivitása az ilyen molekuláknak. A micellák azonban lévén nem molekulár diszperz állapotúak, a biológiai rendszerek - különösképpen a sejtek - számára csak nagyon nehezen hozzáférhetők. Ezért a zsírsavakat, illetve sóikat ez ideig vagy csak szuszpenzióban, vagy legjobb esetben liposzómaként lehet alkalmazni élettani, biokémiai, gyógyszertani és állatkísérletekben, valamint mikrobiológiai táptalajban. Ismert tény, hogy a zsírsavakat szerves oldószerekkel lehet oldani, viszont ezeket nem tűrik el a mikroorganizmusok, ezért a szerves oldószereknek az alkalmazása a zsírsavaknak a mikrobiológiai táptalajokban történő oldására járhatatlan út. Hasonlóképpen a szerves Oldószerekben oldott zsírsavak alkalmatlanok a gyógyszertani, élettani, biokémiai és állatkísérletekre.
Régóta kívánatos annak a problémának a megoldása, hogy a zsírsavakat - különösképpen a palmitinsavat, illetve annak nátriumsóját - molekulár diszperz állapotban, meghatározott koncentráció szintet elérve oldhatóvá lehessen tenni. Ilyen módon ugyanis elérhető, hogy mikrobiológiai táptalajok, szövetkultúrák stb. egyes zsíroldható, biológiailag aktív szubsztrátjai a mikroorganizmusokat zavaró szerves oldószerek alkalmazása nélkül biológiailag hozzáférhetők legyenek.
Ismeretes, hogy ciklodextrinekkel lehet fokozni a zsírsavak vízoldékonyságát. A zsírsavak rendkívül alacsony vízoldékonyságát tekintve az a- és a β-ciklodextrinnel elérhető oldékonyságfokozás jelentős, de abszolút mértékben ez még mindig rendkívül kicsi, az előzőekben vázolt célhoz nem kielégítő. Schlenk és Sand 1955-ben már közölték.: (J. Am. Chem. Soc. 77. 3587-3590. 1955) a zsírsavak oldékonyságfokozását ciklodextrinek alkalmazásával, az oldékonyságfokozódás a ciklodextrin nélküli vízoldékonyság 1,2-30-szorosát érte el.
Kevésbé lipofil anyagoknak a táptalajban történő diszpergálására ciklodextrint sikerrel alkalmazott Bar (Appl. Microbiol. Biotechnology 32 470-472 /1990/), benzaldehid redukciójára Saccharomyces cerevisiaeval, illetve Candida lipolytica tenyésztésére hexadekán mint egyedüli szénforrás tartalmú táptalajon.
Leprával fertőzött emberi és állati szövetekből Kátó {IntJ. Leprosy 56 631-632/1988) rendszeresen tenyésztett Mycobacterium kultúrákat +4-10 °C-on mesterséges táptalajon, melyben palmitinsavat β-ciklodextrinnel diszpergált, de a palmitinsavat nem sikerült tiszta oldatba vinni.
Zsírsavakat, illetve nátriumsóikat folyékony vagy szilárd táptalajban egyedüli szénforrásként molekulár diszperz - tehát tökéletesen oldott - állapotban eddig még senki nem írt le.
Ismeretes, hogy lipidek, trigliceridek enzimes emésztését in vitro és in vivő egyaránt elősegíti a dimetil^-ciklodextrin jelenléte, de egy ilyen rendszerhez a dimetil^-ciklodextrin hozzáadása nem eredményez tiszta oldatot. CA 588271.
Ismeretes az is továbbá, hogy különböző hatóanyagok vízoldékonyságát dimetil^-ciklodextrinnel lehet fokozni (HU 181.703), de ezek ismeretében sem volt várható, hogy zsírsavakból metilezett ciklodextrinekkel olyan stabilis, szilárd terméket lehet előállítani, amely vízzel visszaoldva tiszta, éles, stabilis vizes oldatot eredményez olyan oldott zsírsav-koncentrációval, amely kielégíti a biológiai vizsgálatokkal és a mikrobiológiai táptalajokkal szemben támasztott követelményeket.
Találmányunk lényege az, hogy metilezett ciklodextrinekkel zsírsavakból olyan szilárd, stabilis, jól tárolható és vízben könnyen oldható terméket állítunk elő, amely előnyösen alkalmazható állatkísérletekben, valamint gyógyszertani, élettani, biokémiai és táplálkozástudományi kutatásokban és amely egyáltalán nem zavarja a mikroorganizmusok növekedését, azok energiaforrásként a zsírsavat, szénforrásként pedig a metilezett ciklodextrineket tudják hasznosítani. így lehetővé válik számos nagyon nehezen tenyészthető mikroorganizmus gyors, egyszerű tenyésztése, pl. a tuberkulózis bacilusé és számos lassan növekedő vagy még nem tenyészthető kórokozóé.
A találmányunkban leírt módszer, illetve termék az első példa arra, hogy a zsírsavakat molekulárisán diszperz, oldott állapotban, vizes rendszerben a mikroorganizmusok számára teljes mértékben és gyorsan hozzáférhetővé tudjuk tenni.
A találmányunkban leírt oldható zsírsavkomplexek gyakorlatilag bármilyen folyékony, félszilárd, vagy szilárd táptalajban használhatók.
Ilyen táptalajokon sikeresen tenyésztettünk mikrobaktériumokat humán-, armadilló- és egérszövetekből, melyeket leprabacillussal fertőztünk. Ilyen módon vált lehetővé egy olyan mikrobaktérium felfedezése, amely optimálisan alacsony hőmérsékleten (+4-10 °C-on) növekszik.
Ez az első pszichrofil mikroorganizmus, amelyet patogén mikroorganizmussal fertőzött biopszia mintából tenyésztettünk ki és ily módon új lehetőségeket nyit a fertőző betegségek bakteriológiai vizsgálataihoz.
A vízoldható palmitinsav a táptalajokban igen jelentősen meggyorsítja a mikroorganizmusok növekedését, így pontosabb és gyorsabb mikroorganizmusazonosítást tesz lehetővé, tehát a mikrobiológiai diagnózisra az orvosnak, de a betegnek is rövidebb ideig kell várnia. Az a tény, hogy a folyékony táptalaj kris2
HU 209 658 Β tálytiszta a vízoldható palmitinsav alkalmazásával, lehetővé teszi a fotometriás gyors kvantitatív mérését a mikroorganizmusok szaporodásának. Ezáltal nemcsak a betegségek diagnózisában, de gyógyszerhatóanyagok antimikrobiális hatásának a méréséhez is rendkívül nagy segítséget nyújt.
Úgy tűnik, hogy a lepra gyógyításához a találmányunk szerinti eljárással előállított termék igen jelentős segítséget nyújt. Ugyanis az oldható palmitinsav alkalmazásával sikerült kitenyésztenünk egy olyan mikrobaktérium-klusztert a leprás szövetekből, amelyek azonosnak látszanak a lepra eddig in vitro nem tenyészthető kórokozójával. így most a vízoldható palmitinsavnak a táptalajban történő alkalmazásával elégséges mennyiségű pszichrofil mikrobaktériumot lehet kitenyészteni és rendelkezésére bocsátani a biokémikusoknak, bioenergetikusoknak, hogy tanulmányozzák a lepra kórokozó különböző sajátságait, légzési rendszerét, elektrontranszportját, gyógyszerérzékenységét és antigén sajátságait. Ez nyilván jelentősen meg fogja gyorsítani a lepragyógyítás régi problémájának a megoldását, mert az újonnan felfedezett tenyészet in vitro farmakológiái modell új és hatásos a megfelelő gyógyszerek kidolgozása céljára.
Jelentős mennyiségű bizonyíték gyűlt már össze arra, hogy a leprabacillus energia metabolizmusában a palmitinsav játssza a kulcsszerepet. A Mycobacterium leprae axeniás körülmények között igen előnyösen hasznosítja a palmitinsavat energiagazdag adeozin-trifoszfátképződésre. Manometriás technikával sikerült igazolni azt, hogy a palmitinsav béta-oxidációval a trikarbonsav cikluson keresztül oxidálódik. A Mycobacterium leprae citokrómjait a palmitinsav redukálja, az oxigén pedig visszaoxidálja. A Mycobacterium leprae a palmitinsavat gyorsabban oxidálja, mint bármely más szubsztrátot.
Mivel a 16 szénatomos zsírsav kb. 3-szor több energiát biztosít a sejt számára, mint a glükóz, a palmitinsavat tekinthetjük axéniás közegben a leprabacillus legmegfelelőbb energiaforrásának.
A palmitinsav felvétele azonban heterogén rendszerből csak rendkívül vontatottan történhet meg. Ezért jelentős a találmányunkban leírt vízoldható, molekulár diszperz oldatot képező palmitinsav(metilezett ciklodextrin)-komplex.
Általánosan elfogadott vélemény, hogy ha sikerül megoldani a leprabacillus in vitro tenyésztését, akkor a lepra negyed századon belül a világon jelentéktelen problémává fog válni.
A jelen találmány leírja, hogy telített- és telítetlen, vízben nem vagy csak korlátozottan oldódó zsírsavak és alkálifémsóik metilezett ciklodextrinekkel alkotott zárványkomplexei olyan néhány mg/ml-es oldott zsírsavkoncentrációt biztosítanak, melyek közvetlenül alkalmasak mikrobiológiai táptalajokban szénforrásként olyan mikroorganizmusok tenyésztésére, melyek egyébként nem, vagy csak igen körülményesen tenyészthetők. A vízben rosszul oldódó zsírsavak vagy ezek alkálifémsóinak ciklodextrin komplexeivel biztosított vízben oldott 10-50 pg/ml szubsztrát koncentrációt tartalmazó mikrobiológiai táptalajok a táptalajokban szokásosan alkalmazott adalékanyagok mellett megfigyeléseink szerint alkalmasak az eddig in vitro tenyészthetetlennek tartott leprabacillus (Mycobacterium leprae) tenyésztésére is.
Találmányunk részleteit az alábbiakban leírt példák szemléltetik, anélkül, hogy találmányunkat csupán a példákban leírt megvalósítási módokra korlátoznánk.
A telített és telítetlen, vízben nem vagy csak korlátozottan oldódó zsírsavak és alkálifémsóik metilezett ciklodextrinekkel alkotott zárványkomplexeinek és vizes oldatainak előállítási eljárása során a zsírsavat, illetve alkálifémsóját metilezett ciklodextrinnel zárványkomplexbe visszük, a komplexet ismert módon kinyerjük és kívánt esetben a komplexhez vizet adva valódi oldatot állítunk elő.
A találmány szerinti, vízben nem vagy csak korlátozottan oldódó zsírsavat vagy ennek alkálifémsóját 1050 μg/ml koncentrációban tartalmazó mikrobiológiai táptalaj szerinti eljárással előállított, megfelelő mennyiségű zárványkomplex oldásával keletkezett zsírsavat vagy ennek alkálifémsóját tartalmazza vizes oldatban, a táptalajokban szokásosan alkalmazott adalékanyagok mellett.
Példák
1. példa
Oldható palmitinsav
50,25 g metilezett béta-ciklodextrint (DS = 13-15) oldunk 500 ml vízben 20 °C-on és hozzáadunk 1,059 g palmitinsavat. 2 napon keresztül szobahőmérsékleten kevertetve a palmitinsav teljesen feloldódik és egy tiszta oldatot kapunk. Ezt az oldatot akár porlasztva szárítással, akár fagyasztva szárítással vízmentesítve egy fehér port kapunk, amely vízben oldható. Ha az oldatot 70 °C-ra felmelegítjük, akkor mikrokristályos csapadék formájában a palmitinsav-ciklodextrin-komplex kicsapódik, amely az oldatból szűréssel izolálható, majd 60 °C-on 4 óráig vákuumban szárítva ugyancsak egy vízben oldható port kapunk. A kapott termék stabilis, 20 °C-on vízben oldva az 1 mg/ml oldott palmitinsav koncentráció elérhető. Az oldatot 2-5-szörösre hígítva vízzel, tiszta opaleszcencia mentes marad.
2. példa
Oldható nátrium-palmitát
286,2 g metilezett béta-ciklodextrint (DS = 13-15) vízben oldunk 20 °C-on és hozzáadunk 5,72 g nátriumpalmitátot. Az oldatot 2 napig szobahőmérsékleten kevertetve tiszta oldatot kapunk. Ebből az oldatból a szilárd, por alakú termék éppen úgy állítható elő, mint ahogy azt az I. példában leírtuk. 20 °C hőmérsékletű vízzel elkeverve 30 másodpercen belül elérhető az 1 mg/ml oldott nátriumpalmitát koncentráció. Az 1 mg/ml koncentráció törzsoldatot 2-10-szeresére hígítva az oldat tiszta marad, zavarosodás megjelenése nélkül.
3. példa
Oldható olajsav g metilezett béta-ciklodextrint (DS = 13-15) oldunk 100 ml vízben 20 °C-on, nitrogén atmoszférában
HU 209 658 Β és hozzáadunk 0,100 g olajsavat. Az emulziót 2 napig keverve víztiszta, átlátszó oldatot kapunk. A vizet ezután rotációs vákuumbepárlóval, porlasztva szárítással vagy liofilezéssel távolítjuk el. A kapott könnyen folyó mikrokristályos fehér por vízbe szórva 2 percen belül legalább 1 mg/ml oldott olajsav-koncentrációt eredményez szobahőmérsékleten.
4. példa
Oldható eikozapentaénsav, dokozahexaénsav Az omega-(poli-telítetlen)-zsírsavak szolubilizálhatók, mint pl. az eikozapentaénsav dokozohexaénsav, úgy hogy 15 g metilezett béta-ciklodextrint (DS = 1315) és 0,100 g ómega- {politelítetlen)-zsífsavat, pl. eikozapentaénsavat kevertetünk 150 ml vízben nitrogénatmoszféra alatt szobahőmérsékleten 5 napon át. A kapott kristálytiszta vizes oldatot liofilezéssel, vagy porlasztva szárítással víztelenítjük, így egy olyan mikrokristályos fehér port kapunk, amely szobahőmérsékleten vízben szórva 0,8-1,4 mg/ml oldott telítetlen zsírsav-koncentrációt eredményez. Ezek az oldatok azonban legfeljebb csak 2-szeresre hígíthatok vízzel, nagyobb mértékű hígítás kismértékű opaleszcenciát eredményez.
5. példa
Táptalaj előállítás liter vízben oldunk 2,5 kg kálium-hidrofoszfátot, g dinátrium-hidrofoszfátot, 0,05 g magnézium-szulfátot, 0,05 g ferri-ammoncitrátot, és 20 ml ammónium-tioglikolátot (Fluka, 60% v/w vízben). Ezen törzsoldat 100 ml-éhez hozzáadunk 0,25 g a 2. példa szerint előállított (nátriumpalmitát)-(dimetil-béta-ciklodextrin)-komplexet (palmitinsav-tartalma 20 mg/g termék). Az oldatot keverve, vagy egy dörzscsészében a szilárd (nátrium-palmitát)-(dimetil-béta-ciklodextrin)-komplex az oldattal eldörzsölve tiszta, átlátszó oldatot kapunk. Ezen oldathoz g granulált agart adunk, majd 100 °C-on autoklávozással azt feloldjuk benne. A forró táptalajt szétosztjuk 50 ml-es csavaros záró kupakkal ellátott steril kémcsövekbe, mindegyikbe 12 ml-t töltve, majd azokat 25 percig autoklávozzuk, utána döntött állásban hűlni hagyjuk és így állítjuk elő a ferde agar lemezeket.
6. példa
Folyékony táptalaj előállítása
A folyékony táptalajt ugyanúgy állítjuk elő, mint azt az előző példában leírtuk, az eltérés csak az, hogy nem adunk a rendszerhez agart. Az ilyen tiszta, átlátszó táptalaj különösen alkalmas a baktériumok szaporodásának megfigyelésére, illetve turbidimetriás módszerrel a baktérium szaporodás kvantitatív mérésére.

Claims (5)

SZABADALMI IGÉNYPONTOK
1. Eljárás telített és telítetlen, vízben nem vagy csak korlátozottan oldódó zsírsavak és alkálifémsóik metilezett ciklodextrinekkel alkotott zárványkomplexeinek és vizes oldatainak előállítására, azzal jellemezve, hogy a zsírsavat, illetve alkálifémsóját metilezett cildodextrinnel zárványkomplexbe visszük, a komplexet ismert módon kinyerjük, és kívánt esetben a komplexhez vizet adva valódi oldatot állítunk elő.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy metilezett ciklodextrinként 1-18 metilcsoportot tartalmazó alfa-ciklodextrint, vagy 1-21 metilcsoportot tartalmazó béta-ciklodextrint, vagy 1-24 metilcsoportot tartalmazó gamma-ciklodextrint, előnyösen 13-15 metilcsoportot tartalmazó béta-ciklodextrint alkalmazunk.
3. Az 1. vagy 2. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a 10-22 szénatomot, előnyösen 1618 szénatomot tartalmazó zsírsavakat alkalmazunk, illetve ezek alkálifémsóit alkalmazzuk.
4. Vízben nem vagy csak korlátozottan oldódó zsírsavat vagy ennek alkálifémsóját 10-50 μg/ml koncentrációban tartalmazó mikrobiológiai táptalaj, azzal jellemezve, hogy a táptalaj az 1. igénypont szerinti eljárással előállított, megfelelő mennyiségű zárványkomplex oldódásával keletkezett zsírsavat vagy ennek alkálifémsóját tartalmazza vizes oldatban, a táptalajokban szokásosan alkalmazott adalékanyagok mellett.
5. A 4. igénypont szerinti mikrobiológiai táptalaj, azzal jellemezve, hogy az alkalmazott zárványkomplex 0,01-6 tömeg%, előnyösen 2 tömeg% zsírsavat vagy zsírsavalkálifémsót tartalmaz.
HU9200567A 1992-02-21 1992-02-21 Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes HU209658B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9200567A HU209658B (en) 1992-02-21 1992-02-21 Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9200567A HU209658B (en) 1992-02-21 1992-02-21 Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200567D0 HU9200567D0 (en) 1992-05-28
HUT63447A HUT63447A (en) 1993-08-30
HU209658B true HU209658B (en) 1994-10-28

Family

ID=10981405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200567A HU209658B (en) 1992-02-21 1992-02-21 Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU209658B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7858597B2 (en) * 2001-04-10 2010-12-28 Universidade Federal De Mimas Gerais - Ufmg Preparation of formulations of angiotensin II AT1 receptors antagonists for the treatment of arterial hypertension, other cardiovascular illnesses and its complications

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7858597B2 (en) * 2001-04-10 2010-12-28 Universidade Federal De Mimas Gerais - Ufmg Preparation of formulations of angiotensin II AT1 receptors antagonists for the treatment of arterial hypertension, other cardiovascular illnesses and its complications

Also Published As

Publication number Publication date
HUT63447A (en) 1993-08-30
HU9200567D0 (en) 1992-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Lin et al. Antibacterial mechanism of artemisinin/beta-cyclodextrins against methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA)
EP2123288B1 (en) C70 fullerene-containing liposome, method for producing the same, and use of the same
KR101228993B1 (ko) 발효 및 배양 방법, 식물발효 엑기스, 식물발효 엑기스분말 및 이 식물발효 엑기스 배합물
US20060233845A1 (en) Micro/nanoparticle obtained from lipid-containing marine organisms for use in pharmaceutics and cosmetics
CN105819433B (zh) 手性石墨烯量子点、制备方法和用途
CN101589136B (zh) 储存稳定性优良的含s-腺苷-l-甲硫氨酸的干燥酵母的制备方法及其产品以及由该产品成型而得到的组合物
CN1204508A (zh) 新的小核菌葡聚糖和包含新化合物的化妆品组合物
HU226010B1 (en) Cosmetical compositions containing unsaturated aliphatic dicarboxylic acids and/or derivates thereof, process for their preparation and their cosmetical use
BE644455A (hu)
Lesnichaya et al. Synthesis, toxicity evaluation and determination of possible mechanisms of antimicrobial effect of arabinogalactane-capped selenium nanoparticles
Nazaktabar et al. In vivo evaluation of toxicity and antiviral activity of polyrhodanine nanoparticles by using the chicken embryo model
CN110478331A (zh) 一种载药细菌外膜囊泡及其制备方法和应用
CN102526019A (zh) 松萝酸及其衍生物在制备治疗马拉色菌引起皮肤疾病药物中的用途
Singher et al. Distribution of radioactive sulfur in the rat
HU209658B (en) Process for producing cyklodextrin inclusion compexes of fatty acids and their alkalimetal salts, as well as aqueous solutions of the complexes, and microbiological culture medium containing the complexes
Sosedova et al. Synthesis of chalcogen-containing nanocomposites of selenium and tellurium with arabinogalactan and a study of their toxic and antimicrobial properties
KR20070024718A (ko) 용균효소의 여드름 치료 약물으로의 활용 및 상기 치료에사용되는 약물
CN108635592A (zh) 一种松萝酸-磺丁基-β-环糊精超分子复合物及其在制备口腔护理产品中的应用
CN109200060A (zh) 氮掺杂纳米碳球的类氧化酶活性及其用途
CN107098314B (zh) 一种原子态流体碘及其衍生的纳米碘及制备方法与用途
Mehdi-Alamdarloo et al. Formulation development of a topical probiotic gel for antidermatophytosis effect
KR100467068B1 (ko) 락토코쿠스 락티스 씨비티-19, 이를 이용한 항균 배양액분리 농축물의 제조 방법 및 이를 포함하는 화장료 조성물
HU186767B (en) Process for producing compositions for treating dermatologicalanomalys
CN105362211A (zh) 纳米金属氧化物-米诺环素纳米缓释凝胶及其制备方法和应用
RU2684116C2 (ru) Средство для лечения ожоговых ран в виде мази и способ его получения

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee