HU209616B - Process for producing n-phosphonomethyl-glycine - Google Patents

Process for producing n-phosphonomethyl-glycine Download PDF

Info

Publication number
HU209616B
HU209616B HU904696A HU469690A HU209616B HU 209616 B HU209616 B HU 209616B HU 904696 A HU904696 A HU 904696A HU 469690 A HU469690 A HU 469690A HU 209616 B HU209616 B HU 209616B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
process according
dipyridyl
compound
catalyst
formula
Prior art date
Application number
HU904696A
Other languages
English (en)
Other versions
HU904696D0 (en
Inventor
Donald Lee Fields
Raymond Charles Grabiak
Dennis Patrick Riley
Original Assignee
Monsanto Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Co filed Critical Monsanto Co
Publication of HU904696D0 publication Critical patent/HU904696D0/hu
Publication of HU209616B publication Critical patent/HU209616B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl
    • C07F9/3813N-Phosphonomethylglycine; Salts or complexes thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

A leírás terjedelme: 8 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 209 616 Β
A találmány tárgya eljárás N-foszfonometil-glicin előállítására N-foszfonometil-imino-diecetsav homogén katalizátor melletti oxidációja útján. Közelebbről, a találmány tárgya eljárás N-foszfonometil-glicin gyártására a N-foszfonometil-imino-diecetsav oxidációja útján valamely kiválasztott fém sójának dipiridil vegyület jelenlétében történő oxidációja útján.
Az N-foszfonometil-glicin, amelyet a mezőgazdasági kémiai szakmában glifozátként ismernek, igen hatásos és kereskedelmileg fontos phytotoxikáns, amely hasznos hatóanyag csírázó magvak, serkenő vetések, érő- és meghonosodott fás- és fuvegetáció, valamint a vízinövények növekedésének szabályozására. Az Nfoszfonometil-glicint és sóit eredményesen alkalmazzák vizes készítmény formájában kihajtás utáni phytotoxikánsként számos növényfajta növekedésének szabályozására. Az N-foszfonometil-glicint és sóit széles hatásspektrum jellemzi, vagyis a sokféle növény növekedésének szabályozására alkalmasak.
A szakterületen számos módszer ismeretes N-foszfonometil-imino-diecetsav N-foszfonometil-glicinné történő oxidálására. így például a 3 969 398 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (feltaláló: Hersman) az N-foszfonometil-glicin gyártására olyan eljárást ír le, amelyben N-foszfonometil-imino-diecetsavat oxidálnak molekuláris oxigént, mint oxidálószert tartalmazó gázzal, egy lényegében aktív szénből álló katalizátor jelenlétében. A 3 950 402 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás olyan módszert ír le, amelyben az N-foszfonometil-imino-diecetsavat vizes közegben oxidálják N-foszfonometil-glicinné szabad oxigént tartalmazó gázzal, hordozóra felvitt nemesfém-, úgymint palládium-, platina- vagy ródiumkatalizátor használata mellett. A 3 954 848 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás az N-foszonometil-imino-diecetsav hidrogén-peroxiddal és valamely savval, például kénsavval végzett oxidációját írja le. A 181 168 sz. magyar szabadalmi leírás az N-foszfonometil-imino-diecetsav peroxidos oxidációját írja le fémek és fémvegyületek jelenlétében.
A jelen találmány szerinti eljárásban hasznos dipiridil vegyületek szakember előtt mint elektronátadó szerek ismertek. Ez utóbbi felhasználásra vonatkozó közlemények a következők: Endo és mások: Tetrahedron Letters, 26. köt., 37. sz. 4525-4526 old. (1985); Ledwith. Accounts of Chemical Research, 5 köt., 133-139. oldal (1972); Faczington, és mások Chemical Communications, 259-260. old. (1969); és Reiger, valamint mások, J. Org. Chem. 53. köt., 7. sz., 1481-1485 old. (1988).
Noha kielégítő ereményeket kapunk az N-foszfonometil-glicin előállítására vonatkozó, korábban leírt, heterogén katalizátorokat, mint aktív szenet vagy hordozóra felvitt nemesfémet alkalmazó eljárásokkal is, a jelen találmány olyan eljárást szolgáltat N-foszfonometil-glicin előállítására, amely homogén katalizátorrendszert alkalmaz, nagy konverziót és szelektivitást biztosít, és emellett minimálisra csökkenti a nemkívánatos melléktermékek, mint például a foszfát képződését. Az eljárás egyszerűsíti a termék katalizátortól történő elválasztását is.
A találmány összefoglalása
A találmány szerinti N-foszfonometil-glicin gyártási eljárás lényege abban áll, hogy N-foszfonometil-imino-diecetsavat molekuláris oxigént tartalmazó gázzal érintkeztetjük kobalt- vagy vanádiumsót, valamint valamely (I) általános képletű dipiridilvegyület, vagy a dipiridilvegyület (Π) általános képletű sójának - ahol R1 és R2 jelentése hidrogénatom, orto-fenilén-csoport, R1 és R2 jelentése lehet 1-6 szénatomos alkiléncsoporttal hidat képező csoport, ahol a hídcsoport kettős kötéseket tartalmazhat,
Y értéke 2,
X értéke halogenidion,
R3 és R4 jelentése hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, és
R3 és R4 együttesen lehet 1-6 szénatomos alkiléncsoportttal hidat képező csoport, ahol az alkiléncsoport kettős kötéseket tartalmazhat hatásos mennyiséget tartalmazó katalizátor jelenlétében.
A találmány részletes leírása A találmány szerinti eljárás abban áll, hogy az Nfoszfonometil-imino-diecetsavat kiválasztott fémek valamely vízoldható sójával érintkeztetjük keverékben vagy oldatban, valamely dipiridilvegyület jelenlétében. A keveréket vagy oldatot molekuláris oxigént tartalmazó gázzal érintkeztetjük, mialatt a reakcióelegyet elég magas hőmérsékletre melegítjük ahhoz, hogy iniciáljuk és fenntartsuk az N-foszfonometil-imino-diecetsav Nfoszfonometil-glicinné oxidálásának reakcióját.
A jelen találmány szerinti eljárásban alkalmazott katalizátor lehet a kobalt vagy vanádium sója. Alkalmas sók a kobalt-szulfát, kobalt (Π vagy III) -acetilacetonát, kobalt-klorid, kobalt-bromid, kobalt-nitrát, kobalt-acetát, vanádium-szulfát, vanádium-bromid, vanádium-klorid és hasonlók. Előnyös katalizátorok a kobalt vagy vanádium olyan sói, amelyek a reakciókörülmények között oldhatók.
A katalizátor hozzáadható az N-foszfonometil-iminodiecetsavhoz só alakban vagy a só in situ is létrehozható olyan fémionforrás, például kobalt-oxid vagy vanádiumpentoxid hozzáadásával, amely feloldódik a reakcióelegyben. A vanádium-szulfát különösen előnyös.
A jelen találmány szerinti eljárásban a katalizátorkoncentráció tág határok között változhat. A legtöbb fémsó esetében a reakció I-rendűen függ a katalizátorkoncentrációtól, vagy a reakciósebesség lineárisan nő a katalizátorkoncentráció növekedésével. A fémion-katalizátor előnyös koncentrációja 0,1 mól és körülbelül 0,001 mól között van, ami alkalmas gyors, könnyen szabályozható reakciósebességet biztosít, és elősegíti a szelektivitást az N-foszfonometil-glicin képződéséhez.
A jelen találmány szerinti megoldásban alkalmazott dipiridilvegyületek ismertek a szakterületen, és az (I) általános képlettel jellemezhetők, mely képletben R* és R2 jelentése a fenti.
Ha R1 és R2 hidat képeznek, akkor e vegyületek a (ΙΠ) vagy (IV) általános képlettel jellemezhetők, mely képletben n' jelentése 1-től 6-ig terjedő szám.
HU 209 616 B
A dipiridilvegyületek sói is használhatók, és a (Π) általános képlettel jellemezhetők, ahol
R1, R2, R3 és R4, valamint X és Y jelentése a fenti.
Ha R3 és R4 hidat képez, akkor a dipiridilvegyületek az (V) általános képlettel jellemezhetők, mely képletben n jelentése 1-től 6-ig terjedő szám. Meg kell jegyeznünk, hogy a 2,2-dipiridilvegyületek szabad bázisai nem olyan hatásosak, mint a jelen találmány szerinti eljárásban használt egyéb izomerek, a sebesség szerinti eljárásban használt egyéb izomerek, a sebességre gyakorolt inhibiáló hatásuk miatt.
Az olyan (II) általános képletű vegyületek, amelyekben R3 és R4 szubsztituensek mindegyike metilcsoport és X jelentése klorid, Y jelentése pedig 2, előnyösek. De különösen előnyösek az olyan (V) általános képletű vegyületek, ahol X jelentése bromid, és n, valamint Y jelentése 2.
A jelen találmány szerinti eljárásban a dipiridilvegyület koncentrációja tág határok között változhat, a használt reakcióelegyben jelenlévő katalizátorsó és Nfoszfonometil-imino-diecetsav mennyiségétől és az alkalmazott dipiridilvegyület minőségétől függően. Általában azt találtuk, hogy a dipiridilvegyület koncentrációja a reakcióoldatban 0,005 móltól 1 mólig változhat, és nagyobb dipiridilvegyület-koncentrációk is használhatók, noha úgy tűnik, hogy az ilyen nagyobb koncentrációknak nincs jelentős hatása az N-foszfonometilimino-diecetsav N-foszfonometil-glicinné történő oxidációjának szelektivitására. Azt találtuk, hogy a 0,01 mólostól 0,5 mólosig terjedő dipiridilvegyületkoncentrációk kielégítő eredményeket adnak, és előnyösen ilyen koncentrációkat alkalmazunk.
A reakció-hőmérséklet elegendő kell legyen az oxidációs reakció iniciálásához és fenntartásához, és 25 °C-tól 150 °C-ig változhat. Általában a reakció-hőmérséklet növekedésével nő a reakció sebessége. Jól szabályozható reakciósebesség és a reakció N-foszfonometil-glicin képződésének kedvező szelektivitása érdekében előnyös az 50 °C-tól 90 °C-ig teqedő reakcióhőmérséklet. Ha a forráspontnál magasabb a hőmérséklet, akkor a reakciórendszerben nyomást kell fenntartani a folyadékfázis biztosítása érdekében.
A találmány szerinti eljárás kivitelezéséhez az Nfoszfonometil-imino-diecetsavat csak a katalizátorsó hatásos mennyiségével és a dipiridilvegyület hatásos mennyiségével kell összehozni molekuláris oxigént tartalmazó gáz jelenlétében. A „molekuláris oxigént tartalmazó gáz” fogalom alatt molekuláris oxigéngázt vagy molekuláris oxigént, valamint egy vagy több, az oxigénnel vagy a reagensekkel és termékekkel a reakciókörülmények között reakcióba nem lépő hígítóanyagot tartalmazó gázelegyet értünk. Ilyen hígítóanyagok például a levegő, hélium, argon, nitrogén vagy egyéb inért gázok vagy oxigén-szénhidrogén elegyek. Előnyös molekuláris oxigént tartalmazó gáz a nem hígított oxigéngáz.
Az oxigén koncentrációja, vagyis parciális nyomása befolyásolja a reakciósebességet és a reakció szelektivitást a kívánt N-foszfonometil-glicin irányába. Az oxigén parciális nyomásának növekedésével a reakciósebesség általában nő. Az oxigén parciális nyomása növelhető a reakciónyomás növelésével vagy az oxigéntartalmú gáz molekuláris oxigén koncentrációjának növelésével. Ha az oxigén parciális nyomása 2,07xl05 N/m2 (30 psi) alatt van, akkor a reakció kissé lassú, és előnyösen legalább ilyen parciális oxigénnyomást alkalmazunk. Noha az oxigén parciális nyomásnak nincs felső határa, azt találtuk, hogy megfelelő eredmények érhetők el 3,45xl06N/m2 (500 psi) vagy nagyobb parciálisnál is. Az előnyös parciális oxigénnyomás változik a fémsótól függően és az minden só esetében rutin kísérletek útján határozható meg.
Mint ez szakember számára nyilvánvaló, az a mód, ahogyan az N-foszfonometil-imino-diecetsav-oldatot vagy elegyet a molekuláris oxigént tartalmazó gázzal a fémsó-katalizátor és dipiridilvegyület jelenlétében érintkeztetjük, nagy mértékben változhat. így például az Nfoszfonometil-imino-diecetsav-oldat érintkeztethető az oxigéntartalmú gázzal keverés, buborékoltatás, rázás útján és hasonló módokon. A találmány szerinti eljárás csak azt kívánja meg, hogy a molekuláris oxigént tartalmazó gázt aktívan érintkeztessük az N-foszfonometil-iminodiecetsavnak a fémsó-katalizátort és a dipiridilvegyületet tartalmazó vizes oldatával vagy elegyével.
A reakció kezdeti pH-ja befolyásolja a reakciósebességet és a szelektivitást az N-foszfonometil-glicin irányában.
A reakció kezdeti pH-ja 0,1 és 7 között változhat. Előnyösen a 0,1-től 3-ig terjedő pH-tartomány, és még előnyösebben az N-foszfonometil-imino-diecetsav vizes közegű, nem szabályozott pH-ja, ami az N-foszfonometil-imino-diecetsav-koncentrációval és reakcióhőmérséklettel változik.
Az oxidációs reakció oldatban vagy szuszpenzióban mehet végbe. Oldat esetében az N-foszfonometil-iminodiecetsav kezdeti koncentrációja a reakcióelegyben függvénye az N-foszfonometil-imino-diecetsav oldékonyságának az oldószerben (vízben) az adott reakció-hőmérsékleten és az oldat kezdetén pH-ján. Amint az oldószer hőmérséklete és a kezdeti pH változik, változik az Nfoszfonometil-imino-diecetsav oldékonysága is. Azt találtuk, hogy a jelen találmány szerinti eljárás igen híg oldatokkal vagy még az N-foszfonometil-imino-diecetsav vizes szuszpenziójával is működik. A reakciót általában vizes oldószerben, vagyis legalább 50 tömeg% vizet tartalmazó közegben hajtjuk végre. Előnyös vizes oldószer a desztillált, ionmentesített víz.
A találmányt korlátozás nélkül az alábbi példák szemléltetik. A reakciókat minden esetben egy Autoclave Engineers gyártmányú, 300 ml-es nyomás alatt reaktorban hajtottuk végre, amelynek fedelére keverő, és 3 további szeleppel ellátott csonk volt szerelve. Ez utóbbiakat mintavevő, gázbevezető és öblítőgáz-elvezető csonkként használtuk. A keverő elegendő keverést biztosított ahhoz, hogy intenzív gáz-folyadék keveredés legyen.
A nevezett mennyiségű N-foszfonometil-iminodiecetsavat tartalmazó desztillált, ionmentes vízben oldjuk vagy szuszpendáljuk. A reaktort lezárjuk, a megnevezett nyomásra nyomás alá helyezzük
HU 209 616 Β
300 cm3/perc sebességű oxigéngázárammal, és keverés közben a megjelölt reakcióhőfokra fűtjük fel.
Az N-foszfonometil-glicin százalékos szelektivitását úgy határoztuk meg, hogy az N-foszfonometil-glicin és az -formil-N-foszfonometil-glicin mólok számát elosztjuk. A 5 képződött N-foszfonometil-glicin és N-formil-N-foszfonometil-glicin mólok számát elosztjuk az összes fogyasztott N-foszfonometil-imino-diecetsav mólok számával és megszorozzuk 100-zal. Az N-foszfonometil-glicin %-os kitermelését úgy számítottuk ki, hogy a megváltozott N- 10 foszfonometil-imino-diecetsav móljainak számát elosztjuk a kiindulási N-foszfonometil-imino-diecetsav összes móljainak számával és megszorozzuk 100-zal.
1-9. példák
Egy reaktorban 100 ml vizet és 39,2 g (0,1 mól) NN-foszfonometil-imino-diecetsavat töltöttünk. Vanádium-szulfát-hidrátot adtunk hozzá olyan mennyiségben, hogy az I. táblázatban megadott vanádiumszulfát molaritást értünk el. Ezután megfelelő menynyiségű l,l'-etilén-2,2'-dipiridinium-dibromidot (diquat) adtunk a reakcióelegyhez ahhoz, hogy az I. táblázatban megadott molaritást érjünk el. Az autoklávot lezártuk és az autoklávon keresztül 300 cm3/perc sebességű oxigéngázt vezettünk át. Ezután az autoklávot 75 °C hőmérsékletre melegítettük a megadott ideig végzett keverés mellett. Az eredményeket az I. táblázat mutatja.
I. táblázat
Példa Reaktornyomás (N/m2) VOSO4 (molaritás) Diquat (molaritás) Idő (óra) Kitermelés (%) Szelektivitás (%)
1. l,38xl06 0,001 0 3 95 59
2. l,38xl06 0,001 0,005 2 78 78
3. l,38xl06 0,0011 0,01 2 75 85
4. l,38xl06 0,0011 0 6,5 94 64
5. l,38xl06 0,0049 0,01 3,5 82 90
6. 6,89x1ο5 0,0049 0 6,5 84 48
7. 6,89x1ο5 0,0049 0,01 5,5 83 94
8. 3,45x1ο5 0,0049 0 5,5 66 41
9. 3,45x1ο5 0,0049 0,01 5,5 79 88
10. példa
A) Az autoklávban 125 ml vizet és 20 g (0,088 mól) N-foszfonometil-imino-diecetsavat töltöttünk. Az autoklávban ezután 1,471 g (0,0045 mól) kobalt-szulfátot adtunk be, majd azt lezártuk és 95 °C-ra fűtöttük, majd 300 cm3/perc oxigén áramlási sebesség mellett l,38xlO6N/m2 (200 psi) oxigénnyomást tartottunk fenn. 2,5 óra múlva az analízis 91%-os kitermelést és 58,5%-os szelektivitást mutatott,
Β) A 10A példában leírt eljárást ismételtük meg azzal a különbséggel, hogy 0,351 g (0,00225 mól) 1,1'dimetil-4,4'-dipiridinium-dikloridot adtunk az autoklávba a kobalt-szulfáttal együtt. 4 óra múlva az analízis 80,3%-os kitermelést és 77,6%-os szelektivitást mutatott.
C) A 10A példában leírt eljárást ismételtük meg, azzal a különbséggel, hogy 0,757 g (0,0022 mól) 1,1'etilén-2,2'-dipiridinium-dibromidot adtunk az autoklávba a kobalt-szulfáttal együtt. 3,5 óra múlva az analízis 75,4%-os kitermelést és 77,9%-os szelektivitást mutatott.
D) A 10A példában leírt eljárást ismételtük meg, azzal a különbséggel, hogy a (VI) képletű vegyületet az autoklávban a kobalt-szulfáttal együtt. 4 óra múlva az analízis 85,1% kitermelést és 78,6%-os szelektivitást mutatott.
11. példa
A) Az autoklávba 100 ml vizet és 26,7 g N-foszfonometil-imino-diecetsavat töltöttünk. Ezután 3,3 g kobalt(II)-szulfát 7H2O-t adtunk hozzá. Az autoklávot lezártunk, 3,lxl06 N/m2 (450 psi) nyomás alá helyeztük és 300 cm3/perc sebességgel oxigénáramot kezdtük átvezetni az autoklávon. Az autoklávot 95 °C-ra fűtöttük és 3 órán át kevertük. Az analízis 99,9%-os kitermelést és 61,5%-os szelektivitást mutatott.
B) Az A) alatti eljárást imételtük meg, azzal a különbséggel, hogy 1,5 g 1 ,l'-dimetil-4,4'-bipiridinium-dikloridot adtunk az autoklávba. Az analízis 73,6%-os kitermelést és 90,1%-os szelektivitást mutatott.
12-18. példák
Az 1-9. példák szerinti eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy 100 ml vízben különböző mennyiségű vanadil-szulfátot és különböző dipiridil vegyületeket használtunk. Az eredményeket a II. táblázat tünteti fel.
HU 209 616 B //. táblázat
példa dipiridil vegyület reaktor- nyomás (N/m2) VOSO4 (g) hőfok) °C) idő (óra) kitermelés (%) szelektivitás (%)
képlet (g)
12 nincs nincs 3,lxl06 3,8 80 1 97,7 51,0
13 /''•Y'nJ 2Bf“ 2,4 3,lxl06 1,2 70 2,5 99,2 84
14a l\f ; < N V? \ 7/ 1,5 3,4xl05 1,0 80 1 74,3 88,4
15 2,0 3,lxl06 1,0 75 2 94,5 69,9
16 \ 2ΒΓ —N+ N+K 2,6 3,lxl06 1,2 70 2 93,7 62,4
l?a -ΛΛ V \ Vn+ N+/ 2ΒΓ 1,6 l,4xl06 0,73 80 1,25 98 78
18b H-N^Y Pn-H or,_ J \ // 2C1 4,06 3,lxl05 1,45 68 2,6 95 88
a 20 g N-foszfonometil-imino-diecetsavat használtunk b 32,09 g N-foszfonometil-imino-diecetsavat használtunk
Noha a találmányt meglehetősen részletesen írtuk 35 le a példákkal, érthető, hogy ezt csupán szemléltetés szándékával tettük, és szakember számára nyilvánvaló, hogy leírásunk ismeretében egyéb, alternatív megvalósítási módok és műveleti technikák is lehetségesek. így például szakember előtt ismeretes, hogy szá- 40 mos olyan dipiridilvegyület ismeretes, amely nem szerepel példáinkban. így például ilyen vegyületek az l,l'-etilén-5,5'-dimetil-2,2'-bipiridinium-dibromid, és az l,l'-trimetilén-2,2'-bipiridinium-dibromid. Ezek a vegyületek a jelen találmányi leírásban szerepeltetett 45 dipiridilvegyületek helyett használhatók, feltéve, hogy a szubsztituensek nem okozzák az N-foszfonometil-glicin szelektivitás romlását. Ennek megfelelően jelen leírásunkhoz képest módosítások eszközölhetők az eljáráson anélkül, hogy ezek a találmány 50 szellemétől eltérnének.

Claims (17)

1. Eljárás N-foszfonometil-glicinnek N-foszfonometil-imino-diecetsav vizes közegben molekuláris oxigént tartalmazó gázzal, katalizátor jelenlétében végzett reakciójával történő előállítására, azzal jellemezve, hogy katalizátorként kobalt- vagy vanádiumsót alkal- 60 mázunk 0,1 mól és 0,001 mól közötti teljes fémionkoncentráció mellett, legalább 0,005 mól koncentrációban levő (I) vagy (II) általános képletű vegyület jelenlétében, ahol a képletekben
R1 és R2 jelentése hidrogénatom, 1-6 szénatomos alkilcsoport orto-fenilén-csoport,
R1 és R2 jelentése lehet 1-6 szénatomos alkiléncsoporttal hidat képező csoport, ahol a hídcsoport kettős kötéseket tartalmazhat,
Y értéke 2,
X értéket halogenidion,
R3 és R4 jelentése hidrogénatom, 1-8 szénatomos alkilcsoport, és
R3 és R4 együttesen lehet 1-6 szénatomos alkiléncsoporttal hidat képező csoport, ahol az alkiléncsoport kettős kötéseket tartalmazhat.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,01 és 0,5 mól közötti dipiridilvegyület-koncentrációt alkalmazunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy dipiridilvegyületként 4,4-dipiridil-vegyületet használunk.
4. A 3. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (I) vagy (II) általános képletű dipiridilvegyületet használunk, melyben
R1 és R2 mindegyikének jelentése metilcsoport.
HU 209 616 Β
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként vanádiumsót használunk.
6. Az 1. igénypont szerint eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként kobaltsót használunk.
7. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű dipiridilsót használunk.
8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületet alkalmazunk, melyben
X jelentése bromidiön.
9. A 7. igénypont szerint eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább 0,005 mólos dipiridilvegyület koncentrációt alkalmazunk.
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,01 mól és 0,5 mól közötti dipiridilvegyület koncentrációt alkalmazunk.
11. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű dipiridilvegyületet használunk, melyben
R3 és R4 együttes jelentése olyan 1-6 szénatomos alkiléncsoport, amely hidat képez (V) általános képletű - ahol
X jelentése klorid- vagy bromidion és n jelentése 1-től 6-ig terjedő szám dipiridilvegyületet szolgáltatva.
12. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános dipiridilvegyületet használunk, melyben n jelentése 2.
13. A 12. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű dipiridilvegyületet használunk, melyben
X jelentése bomidion.
14. A 11. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legalább 0,01 mólos dipiridilvegyület koncentrációt alkalmazunk.
15. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként kobaltsót használunk.
16. A 14. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy katalizátorként vanádiumsót használunk.
17. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy szuszpenzió alakjában jelenlevő N-foszfonometil-imino-diecetsavat használunk.
HU904696A 1989-07-31 1990-07-31 Process for producing n-phosphonomethyl-glycine HU209616B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/386,738 US4952723A (en) 1989-07-31 1989-07-31 Process for producing N-phosphonomethylglycine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU904696D0 HU904696D0 (en) 1991-01-28
HU209616B true HU209616B (en) 1994-09-28

Family

ID=23526850

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU904696A HU209616B (en) 1989-07-31 1990-07-31 Process for producing n-phosphonomethyl-glycine

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4952723A (hu)
EP (1) EP0412074B1 (hu)
JP (1) JPH068307B2 (hu)
KR (1) KR930005391B1 (hu)
AT (1) ATE116324T1 (hu)
AU (1) AU621768B2 (hu)
BR (1) BR9003702A (hu)
CA (1) CA2022248A1 (hu)
DE (1) DE69015498T2 (hu)
ES (1) ES2028767T1 (hu)
HU (1) HU209616B (hu)
IE (1) IE902747A1 (hu)
IL (1) IL95218A (hu)
MY (1) MY107424A (hu)
NZ (1) NZ234702A (hu)
ZA (1) ZA905972B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5047579A (en) * 1990-01-26 1991-09-10 Monsanto Company Process for producing n-phosphonomethylglycine
ES2021229A6 (es) * 1990-03-12 1991-10-16 Ercros Sa Perfeccionamientos introducidos en un procedimiento de obtencion de n-fosfonometilglicina por oxidacion de n-fosfonometiliminodiacetico.
US5095140A (en) * 1990-06-25 1992-03-10 Monsanto Company Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5043475A (en) * 1990-06-25 1991-08-27 Monsanto Company Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5077431A (en) * 1990-06-25 1991-12-31 Monsanto Company Peroxide process for producing n-phosphonomethylglycine
US5077430A (en) * 1990-06-25 1991-12-31 Monsanto Company Peroxide process for producing N-phosphonomethylglycine
US5061820A (en) * 1990-10-22 1991-10-29 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylgylcine
SK1992002A3 (en) * 1999-08-11 2002-07-02 Basf Ag Method for the production of phosphonomethylglycin
KR100630887B1 (ko) * 2004-11-19 2006-10-02 삼성토탈 주식회사 다양한 물성의 제품을 높은 생산성으로 제조하기 위한에틸렌 중합방법 및 이에 이용되는 관형 반응기
CN102206219B (zh) * 2011-01-14 2012-11-14 捷马化工股份有限公司 一种利用草甘膦副产氨气、甲醛制备乌洛托品的方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3950402A (en) * 1972-05-31 1976-04-13 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
US3954848A (en) * 1972-05-31 1976-05-04 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
US3969398A (en) * 1974-05-01 1976-07-13 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethyl glycine
ES465139A1 (es) * 1976-12-20 1978-10-01 Monsanto Co Un procedimiento para preparar una mono-o disal de n-fosfo- nometilglicina.
HU184168B (en) * 1979-05-11 1984-07-30 Mta Koezponti Kemiai Kutato In Process for producing n-bracket-phosphono-methyl-bracket closed-glycine
US4853159A (en) * 1987-10-26 1989-08-01 Monsanto Company Process for producing N-phosphonomethylglycine

Also Published As

Publication number Publication date
IE902747A1 (en) 1991-02-27
ATE116324T1 (de) 1995-01-15
CA2022248A1 (en) 1991-02-01
JPH068307B2 (ja) 1994-02-02
KR930005391B1 (ko) 1993-06-19
HU904696D0 (en) 1991-01-28
DE69015498D1 (de) 1995-02-09
IL95218A (en) 1995-01-24
DE69015498T2 (de) 1995-06-22
KR910002881A (ko) 1991-02-26
MY107424A (en) 1995-12-30
IL95218A0 (en) 1991-06-10
AU5993990A (en) 1991-01-31
ES2028767T1 (es) 1992-07-16
EP0412074B1 (en) 1994-12-28
NZ234702A (en) 1992-11-25
AU621768B2 (en) 1992-03-19
US4952723A (en) 1990-08-28
EP0412074A3 (en) 1991-05-22
BR9003702A (pt) 1991-09-03
JPH0381281A (ja) 1991-04-05
ZA905972B (en) 1991-07-31
EP0412074A2 (en) 1991-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR920000444B1 (ko) 모노카보닐 또는 비스카보닐 화합물의 제조방법
JPH0288569A (ja) 5‐ヒドロキシメチルフルフラールの酸化方法
HU209616B (en) Process for producing n-phosphonomethyl-glycine
US4898972A (en) Process for producing N-phosphonomethylglycine
EP0399985B1 (en) Process for producing N-phosphonomethylglycine
US6153779A (en) CuII and ZnII phenoxyl complexes and radical complexes thereof, methods for their preparation and use
JPS5945666B2 (ja) アミノカルボン酸類の製造方法
EP0483098B1 (en) Processs for producing N-phosphonomethylglycine
JPH08151346A (ja) ケトマロン酸の製造方法
EP0490862B1 (en) Process for producing n-phosphonomethylglycine
Nizova Catalytic functionalization of methane²
HU187438B (en) Process for preparing n-/phoshono-methyl/-glycine
JPS62281875A (ja) フルフリルアルコ−ル類の製造方法
JPH06211726A (ja) 2−シクロヘキセノンの製造方法
JPS6028962A (ja) インド−ル類の製法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee