HU209565B - Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával - Google Patents

Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával Download PDF

Info

Publication number
HU209565B
HU209565B HU854973A HU497385A HU209565B HU 209565 B HU209565 B HU 209565B HU 854973 A HU854973 A HU 854973A HU 497385 A HU497385 A HU 497385A HU 209565 B HU209565 B HU 209565B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
polycaprolactam
weight
water
paste
powder
Prior art date
Application number
HU854973A
Other languages
English (en)
Inventor
Jozsef Gaspar
Original Assignee
Jozsef Gaspar
Nagyszegi Antal
Salimkas Georgios
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jozsef Gaspar, Nagyszegi Antal, Salimkas Georgios filed Critical Jozsef Gaspar
Priority to HU854973A priority Critical patent/HU209565B/hu
Publication of HU209565B publication Critical patent/HU209565B/hu

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)

Abstract

Az eljárás szerint a polikaprolaktámot, előnyösen hulladékot annak tömegére számított legalább 30 tömeg% vízzel és 1-10 tömeg% szervetlen vagy szerves savval 0,4-1,6 MPa nyomáson és 140-200 °C közötti hőmérsékleten 1-3 órán át kezelik. A reakcióelegyet kívánt esetben ismert módon szűrik és a rendszert ismert módon kicsapják, vagy a fentebb előállított terméket poliamidhoz adják és a poliamid össztömegére számított legalább 30% vízben, 0,4-1,6 MPa nyomáson és 140-200 °C közötti hőmérsékleten oldják és a poliamidot ismert módon kicsapják. Diszpergáló szerek alkalmazásával az eljárást fentiek szerint lefolytatva pasztát vagy vizes diszperziót is nyerhetnek.

Description

A találmány tárgya új eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám (előnyösen polikaprolaktám hulladék) felhasználásával.
A szakirodalomban jónéhány módszer ismeretes polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám alapanyag felhasználásával. A gyártás történhet hulladékból is, amennyiben az eléggé tiszta. Az őrléses eljárásnál mindenféle szenynyezettség zavaró, mert nincs mód az eltávolításukra. A savas oldáson alapuló eljárásoknál elsősorban a gyakran előforduló különböző fémforgácsok, a mészkő alapú szennyezések (pl. malter) és az egyéb savban oldható műanyagok zavaróak.
Ezzel szemben a bejelentés tárgyát képező eljárással erősen szennyezett hulladékok is feldolgozhatók, ti. a vízben nem oldódó mechanikai szennyezések egy szűrési művelettel el távolíthatók, míg a vízoldható szennyezéseket a por kicsapatása és centrifugálása után vizes mosással távolíthatjuk el.
Az egyik módszer szerint polikaprolaktám port úgy állítanak elő polikaprolaktám alapanyagból, hogy azt megőrlik és szitálással frakciókra választják szét. Az eljárás hátránya, hogy tiszta polikaprolaktámból kell kiindulni, ezért drága, és a polikaprolaktám nagyfokú szívóssága miatt nehezen darálható. A kapott por olvadásmechanizmusa és szórhatósága nem megfelelő, lényegesen gyengébb, mint az oldószeres eljárással előállított poroké.
Más módszerek szerint a polikaprolaktám alapanyagot ásványi vagy szerves sav vizes oldatában vagy egyéb szerves oldószerben (metanolban, kaprolaktámban, dietilén-glikolban) oldják, majd a polikaprolaktám port víz hozzáadásával csapják ki. Az eljárások közös hátránya, hogy tekintélyes mennyiségű oldószert igényelnek (a polikaprolaktámra számítva az oldószert 3-3-szoros mennyiségben alkalmazzák), és a polikaprolaktám kicsapása után az oldószert regenerálni kell. A regenerálás nagymértékben megnöveli az eljárás munka- és készülékigényességét, ugyanakkor az oldószerveszteség így is jelentős. További problémát jelent, hogy az oldószer többnyire mérgező vagy erősen korrozív ill. tűz- és robbanásveszélyes.
A 10 846. sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás szerint a polikaprolaktám alapanyagot nyomás alatt vízben 140 Celsius fok fölötti hőmérsékleten oldják fel, és az így kapott vizes polikaprolaktám oldatot használják fel. Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy amennyiben a fenti módon előállított polikaprolaktám oldatot lehűtjük, akkor a polikaprolaktám nem diszperz formában, hanem szívós masszaként, egy tömegben válik ki.
Kísérleteink során célunk az volt, hogy olcsó, könnyen kivitelezhető, környezetkímélő, kis készülékigényű eljárást dolgozzunk ki, előnyösen akár szennyezett polikaprolaktám hulladékok felhasználásával. A találmány szerinti polikaprolaktám port, pasztát vagy vizes diszperziót úgy állítunk elő, hogy
1. a polikaprolaktámot, előnyösen hulladékot, annak tömegére számított oldószerként legalább 30% vízzel és a diszperz formában történő kicsapást elősegítő adalékként 1,0-10 tömeg% technikai töménységű foszforsavval, 140-200 Celsius fok hőmérsékleten és 0,1-1,6 MPa nyomáson hevítünk 1-3 órán keresztül. Kívánt esetben az oldatot ismert módon szűrjük és a rendszert ismert módon kicsapjuk. Por előállítása esetén a kicsapott polikaprolaktámot centrifugáljuk, szárítjuk és frakcionáljuk.
2. a fentiek szerint előállított polikaprolaktám regenerátumot polikaprolaktámhoz, előnyösen polikaprolaktám hulladékhoz adjuk, és az ossz polikaprolaktám tömegéhez számított legalább 30% vízzel 140— 200 Celsius fok hőmérsékleten 0,4-1,6 MPa nyomáson hevítjük 1-3 órán keresztül, kívánt esetben az oldatot szűrjük és a polikaprolaktámot az ismert módon kicsapjuk.
Az eljárás során nyersanyagként bármely polikaprolaktám nyersanyagot, előnyösen hulladékot alkalmazhatunk, például forgácsot, kötelet, szálat, textilhulladékot, stb., amelyek olcsó és könnyen hozzáférhető anyagok. Amennyiben a polikaprolaktám szennyezett volt, oldás után, akár az oldáshoz használt segédanyagok hozzáadása után vagy előtt a mechanikai szennyezések eltávolíthatók. Kiindulási anyagként például továbbá aprított tiszta polikaprolaktámot használhatunk, de a polikaprolaktám előállítási reakcióját is vezethetjük úgy, hogy az olvadék formájú félkész terméket vezetjük a fenti vizes rendszerbe.
Az oldás során viszonylag kis mennyiségű foszforsavat alkalmazunk segédanyagként.
A kis mennyiségben alkalmazott foszforsav az oldást is elősegíti, elsődleges szerepe azonban annak biztosítása, hogy a polikaprolaktám ne egy tömegben, hanem diszperz formában csapódjon ki a vizes oldatból.
A foszforsav adalékanyagon kívül a gyártás során alkalmazhatunk egyéb adalék-, töltő- és színezőanyagokat valamint modifikátorokat is. Az adalékanyagokat tetszés szerint a polikaprolaktám nyersanyag vízben oldása előtt vagy után adhatjuk a rendszerhez.
A vizes oldatból a polikaprolaktámot például porlasztással, hűtéssel, hideg víz beinjektálásával, expandáltatással csaphatjuk ki, mely technológiai műveletek könnyen végrehajthatók és a szakemberek számára jól ismertek.
Amennyiben vizes diszperziót vagy pasztát kívánunk előállítani, a fenti adalékanyagok mellett szokásos díszpergálószereket és töltőanyagokat is alkalmazunk. Amennyiben vizes diszperzió vagy paszta előállítása a cél, a fent ismertetett eljárással már az első autoklávban készterméket nyerünk.
Ha polikaprolaktám port kívánunk előállítani, ebben az esetben a fentebb ismertetett eljárással a kicsapató autoklávban egy zagyot kapunk, amely felfogható regenerátumként. A további feldolgozás során a zagyot centrifugáljuk, a centrifugán mossuk, ily módon távolítva el a vízben oldódó szennyezéseket (a vízben nem oldódóaktól a nyomószűrőn már megszabadultunk). Acentrifugálás után a tiszta regenerátumot megszárítjuk, megőröljük és szitálással megfelelő szemcseméretű frakciókat nyerünk. Az őrlésről meg kell jegyeznünk, hogy valójában ez
HU 209 565 A szétveretés, t.i. a kicsapatás során a polikaprolaktám néhány 10 mikrométer szemcseméretű elsődleges képződmények formájában válik ki és csak a további hűtés során agglomerálódik és ennek őrlése minőségileg más, mint a kristályos polikaprolaktámoké.
A találmány szerint előállított por, diszperzió vagy paszta például korrózió- ill. kopásálló bevonatok, villamos szigetelő bevonatok készítésére, fehér bor és gyümölcslevek derítésére, kenőolajadalékként vagy diszperziós festékek előállítására alkalmazható.
Az, hogy a találmány szerint vizes oldatot állítunk elő, különösen előnyös, mivel a színezéket, fedőfestéket, modifikátorokat és egyéb adalékanyagokat igen egyszerűen és hatékonyan dolgozhatjuk be az oldatba.
Az eljárás a gyártási paraméterek megválasztásának függvényében lehetővé teszi a nyert tennék tulajdonságainak viszonylag széles határok között történő megváltoztatását is. A sav mennyisége, az oldási idő és hőmérséklet, a kicsapatási hőmérséklet variálásával nagymértékben változtatható a termék keménysége, szakítószilárdsága, rugalmassága, móltömege, olvadásmechanizmusa, kopásállósága, stb.
A találmány szerinti eljárás előnyei a következők:
• - oldószerként vizet használunk szerves vagy szervetlen oldószer helyett, • - az oldószer regenerálás nélkül visszavezethető a kicsapás után a folyamat elejére, • - zárt környezetkímélő rendszer alakítható ki, mely nem eredményez szennyvizet, • - a kiindulási nyersanyag olcsó, könnyen hozzáférhető, hulladékanyagok hasznosíthatók, • - végtermékként a további felhasználás szempontjából előnyös vizes diszperziót állíthatunk elő, • - a végtermék paraméterei kedvezőbbek, mint a kiindulási anyagé.
A találmány szerinti eljárást az alábbi példákon mutatjuk be anélkül, hogy a találmányt a példákra korlátoznánk.
1. példa
Az autoklávba bemérünk egy tömegrész polikaprolaktámot (polikaprolaktám forgács), 2 tömegrész vizet, 0,001 tömegrész vízoldható Nylosol (Sandoz) színezéket, 0,005 tömegrész benzilalkoholt és etilénklórhidrint, valamint 0,03 tömegrész technikai töménységű foszforsavat.
Az autoklávot direkt gőzzel vagy köpenyen keresztül felfűtjük 170 Celsius fok hőmérsékletre, beindítjuk a keverőt és 2 órán át ezen a hőmérsékleten tartjuk. Ezután a kapott oldatot nyomószűrőn keresztül egy másik autoklávba nyomatjuk át, melybe előzőleg 0,005 tömegrész titándioxidot mértünk be és állandó keverés mellett, vízhűtést alkalmazva lehűtjük az oldatot kb. 60 Celsius fokra.
A kivált polikaprolaktám szemcséket centrifugán keresztül választjuk el az anyalúgtól, vízzel mossuk, majd szárító berendezésben megszárítjuk. Végül a száraz polikaprolaktám szemcséket megőröljük és a kívánt szemcseméretre szitáljuk. Az eljárással 0,9 tömegrész polikaprolaktám-por nyerhető. A nyert terméket szinterezési eljárás során felületbevonásra (korrózióvédő-, dekoratív- és kopásálló bevonatok készítése) használjuk.
2. példa
Az autoklávba bemérünk 1 tömegrész polikaprolaktámot, 3 tömegrész vizet, 0,003 tömegrész vízoldható Nylosol (Sandoz) színezéket, 0,04 tömegrész technikai töménységű foszforsavat, és a vizes diszperziós nylon festékek ill. paszták előállításánál szokásos egyéb adalék- ill. töltőanyagokat. (A vízben nem oldódó adalékanyagokat a kicsapató autoklávba adagoljuk.)
Az autoklávot felfűtjük 170 Celsius fok hőmérsékletre, és 2 órán keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk. Az oldatot ezt követően átnyomjuk a kicsapató autoklávba, majd keverés mellett lehűtjük. A polikaprolaktám sűrű vizes diszperzió formájában kiválik.
3. példa
Az autoklávba bemérünk 1 tömegrész polikaprolaktámot (lehet erősen szennyezett hulladék is), 0,03 tömegrész vizet, 0,003 tömegrész vízoldható Nylosol (Sandoz) színezéket és 0,04 tömegrész technikai töménységű foszforsavat.
Az autoklávot direkt gőzzel vagy köpenyen keresztül felfűtjük 170 Celsius fokra és 2 órán keresztül ezen a hőmérsékleten tartjuk.
A nyert terméket ezután nyomószűrőn keresztül a kicsapató autoklávba nyomatjuk át, melybe előzőleg 0,010 tömegrész titándioxidot mértünk be és ahol állandó keverés mellett, vízhűtést alkalmazva lehűtjük az oldatot 60 Celsius fokra. Pasztasűrű tömegben válik ki a regenerált polikaprolaktám.

Claims (3)

1. Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám alapanyagból, előnyösen hulladékból vizes oldással 100 Celsius fok fölötti hőmérsékleten, azzal jellemezve, hogy a reakciót 140-200 Celsius fok hőmérsékleten, az ennek megfelelő 0,4-1,6 MPa telítési vízgőz nyomáson 1-3 órán át folytatjuk le és oldószerként legalább 30 tömeg% víz és a diszperz formában történő kicsapatást elősegítő adalékként 1-10 tömeg% technikai töménységű foszforsav alkalmazásával, kívánt esetben az oldatot ismert módon szűrjük és a rendszert ismert módon kicsapjuk, adott esetben a kicsapott polikaprolaktámot szárítjuk, őröljük és frakcionáljuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy a diszperz kicsapatást elősegítő adalékként 810 tömeg% foszforsavat alkalmazunk.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy adalékként a 2. igénypont szerinti eljárással előállított polikaprolaktám port, pasztát vagy vizes diszperziót alkalmazzuk.
HU854973A 1985-12-27 1985-12-27 Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával HU209565B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU854973A HU209565B (hu) 1985-12-27 1985-12-27 Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU854973A HU209565B (hu) 1985-12-27 1985-12-27 Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU209565B true HU209565B (hu) 1994-07-28

Family

ID=10969404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU854973A HU209565B (hu) 1985-12-27 1985-12-27 Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU209565B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4130539A (en) Process for the production of readily dispersible preparations of dyes and polyvinylacetals
HUT69293A (en) Drag reducing matters for flowing hydrocarbons
KR20100125359A (ko) 폴리페닐렌술피드 수지 미립자의 제조 방법, 폴리페닐렌술피드 수지 미립자 및 그의 분산액
CN102597070A (zh) 聚酰胺酰亚胺树脂微粒的制备方法、聚酰胺酰亚胺树脂微粒
WO1987005915A1 (en) Process for removing impurities from polyphenylene sulfide resin
US5849804A (en) Recovery of polyamides from composite articles
CN100443531C (zh) 回收溶液中聚合物的方法
HU209565B (hu) Eljárás polikaprolaktám por, paszta vagy vizes diszperzió előállítására polikaprolaktám, előnyösen polikaprolaktám hulladék felhasználásával
CN109867739B (zh) 一种溴化聚苯乙烯的制备方法
EP0914885A1 (en) Method for reclaiming investment casting wax compositions and the compositions obtainable thereby
JP5347647B2 (ja) ポリフェニレンサルファイド樹脂微粒子の製造方法、ポリフェニレンサルファイド樹脂微粒子、およびその分散液
DE68908743T2 (de) Verfahren zum Rückgewinnen von refraktären Komponenten aus Formmasken beim Giessen mit verlorener Giessform.
US4307220A (en) Purification of acetylene-terminated polyimide oligomers
DE602004000978T2 (de) Verfahren zur festkörperpolymerisation von polyethylenterephthalat
US4379916A (en) Method for coprecipitating wire coating enamel composition
WO1996011968A1 (de) Verfahren zur recyclierung von polyarylensulfiden
JP2017197730A (ja) 成形体の製造方法および成形体
JP2014024957A (ja) ポリフェニレンサルファイド樹脂微粒子分散液の製造方法
DE19505150A1 (de) Verfahren zur Extraktion von Polyamid-6 oder Copolyamiden mit epsilon-Caprolactam
EP0481174B1 (de) Recycling von Lösungsmitteln, von Farb- und Lackkoagulaten und -schlämmen
JP4517474B2 (ja) 2−ヒドロキシ−4−メチルチオブタン酸の製造方法
KR20170106957A (ko) 분말화된 라우로일 퍼옥사이드의 제조방법
JP4565704B2 (ja) 高純度酸化ホルミウム及びその製造方法
US531752A (en) Hugo schweitzer
US3709875A (en) Method of preparing dextran and dextran compounds soluble in cold water

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee