HU208826B - Process for producing pteridin-4-/3h/-one derivatives and pharmaceutical compositions comprising such derivatives as active ingredient - Google Patents

Process for producing pteridin-4-/3h/-one derivatives and pharmaceutical compositions comprising such derivatives as active ingredient Download PDF

Info

Publication number
HU208826B
HU208826B HU901898A HU189890A HU208826B HU 208826 B HU208826 B HU 208826B HU 901898 A HU901898 A HU 901898A HU 189890 A HU189890 A HU 189890A HU 208826 B HU208826 B HU 208826B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
preparation
formula
pteridin
mol
priority
Prior art date
Application number
HU901898A
Other languages
English (en)
Other versions
HU901898D0 (en
HUT53646A (en
Inventor
Gerard Ferrand
Herve Dumas
Jean-Claude Depin
Yvette Quentin
Original Assignee
Lipha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lipha filed Critical Lipha
Publication of HU901898D0 publication Critical patent/HU901898D0/hu
Publication of HUT53646A publication Critical patent/HUT53646A/hu
Publication of HU208826B publication Critical patent/HU208826B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D475/00Heterocyclic compounds containing pteridine ring systems
    • C07D475/02Heterocyclic compounds containing pteridine ring systems with an oxygen atom directly attached in position 4
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P11/00Drugs for disorders of the respiratory system
    • A61P11/08Bronchodilators
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/08Antiallergic agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

Találmányunk pteridin-4-(3H)-on-származékok és az ezeket a származékokat hatóanyagként tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására szolgáló eljárásokra vonatkozik.
A pteridin-4(3H)-on-származékok biológiai szerepére vonatkozóan megemlítjük a 2-alkil-pteridin4(3H)-on-származékokat, amelyeket - diuretikus és sodiuretikus aktivitásukkal együtt - V. Liede és munkatársai ismertettek a 2232098 sz. NSZK-beli szabadalmi leírásban.
A találmányunk szerinti eljárással előállítható pteridin-4(3H)-on-származékok (I) általános képletében:
- X oxigénatom vagy kénatom;
- Y hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport - előnyösen metilcsoport - a 6-os helyzetben vagy hidroxilcsoport a 7-es helyzetben;
- R, hidrogénatom, 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-3 szubsztituenssel adott esetben helyettesített fenilcsoport - a szubsztituensek 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkil- és alkoxicsoportok, halogénatomok, hidroxil- és acetilcsoportok lehetnek -, benzilcsoport, metoxi-metil-csoport, acetilcsoport, 2-acetoxi-etil-csoport vagy 2,2,2trifluor-etil-csoport; és
- R2 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport, előnyösen metilcsoport.
A találmány szerinti eljárással az (I) általános képletű vegyületek esetleges tautomer formái is előállíthatók. Például - de nem kizárólagosan - abban az esetben, ha Y 7-es helyzetben lévő hidroxilcsoport, a találmány szerinti eljárással előállított vegyületek vagy az (la) általános képlettel vagy az (Ib) általános képlettel adhatók meg.
Különösen értékes csoportját alkotják a találmányunk szerint előállítható vegyületeknek azok a hatóanyagok, amelyeknek (I) általános képletében X oxigénatom, Y hidrogénatom vagy 7-es helyzetben lévő hidroxilcsoport, R2 pedig hidrogénatom.
Ri előnyösen lineáris vagy elágazó láncú, 1-4 szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy benzilcsoport.
Találmányunk integráns részét képezik az (I) általános képletű vegyületek gyógyászati szempontból elfogadható sói, pontosabban az ezeknek a sóknak az előállítására szolgáló eljárás is. Ezek a sók alkálifémsók lehetnek, amelyeket úgy állítunk elő, hogy a találmány szerinti eljárással készített (I) általános képletű vegyületeket alkálifém-hidroxidokkal vagy alkálifém-karbonátokkal kezeljük, például nátrium- vagy kálium-hidroxiddal, illetve nátrium- vagy kálium-karbonáttal.
Az (I) általános képletű vegyületeket a találmányunk szerint a következő eljárásváltozatokkal lehet előállítani:
a) Egy (II) általános képletű 3-amino-pirazin-2karboxamid-származékot egy (III) általános képletű ortoészterrel kondenzálunk - a (II) és a (III) általános képletekben X, Y, R, és R2 jelentése a már megadott, R3 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport, célszerűen etilcsoport. A reakciót ecetsavanhidridben játszatjuk le a (III) általános képletű ortoészter feleslegének jelenlétében, a reakcióelegy forráspontján. A reakcióidő általában 1-3 óra.
b) Azokat a vegyületeket, amelyeknek (I) általános képletében R2 hidrogénatom, (IV) általános képletű 4-amino-pteridin-származékok lúgos vízzel végzett hidrolizálásával állítjuk elő. A (IV) általános képletben X, Y a már megadott és Rr jelentése R! vagy hidroxietil-csoport. A reakciót valamilyen bázis - például nátrium-karbonát vagy kálium-karbonát - jelenlétében játszatjuk le. A hőmérsékletet a környezet hőmérséklete és a reakcióelegy forráspontja között - célszerűen 75 °C és a reakcióelegy forráspontja között - tartjuk. A reakcióidő általában 10-14 óra. Végül az Rb csoport helyén hidroxi-etil-csoportot tartalmazó vegyületet aceti lezzük.
c) Olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyekben Ri jelentése hidrogénatom, míg X, Y és R2 jelentése a már megadott, egy (Ic) általános képletű pteridin-4(3H)-on-származékokat lúgos vízzel elszappanosítunk.
Azokat a vegyületeket, amelyeknek (I) általános képletében Y és R2 hidrogénatom, (V) általános képletű 5,6-diamino-pirimidin-4(3H)-on-származékok és glioxál kondenzáltatásával is előállíthatjuk. Az (V) általános képletben X és R, jelentése a már megadott. A reakciót vízben játszatjuk le a környezet hőmérséklete és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten. A reakcióidő általában 1 és 24 óra között van.
A (II) általános képletű intermedierek - 3-aminopirazin-2-karboxamidok - ismert vegyületek. A (III) általános képletű ortoészterek többségében ismert intermedierek; az új ortoésztereket szokásos módon állítjuk elő, például azokkal az eljárásokkal, amelyeket S.
M. Elvain és J. W. Nelson ismertettek [J. Am. Chem. Soc., 64, 1825 (1942)].
A (IV) általános képletű 4-amino-pteridin-származékok új intermedierek, amelyeket (VI) általános képletű 3-amino-pirazin-2-karbonátril-származékokból és (VII) általános képletű acetamidin-származékokból állítunk elő kondenzálás útján.
A (VI) és a (VII) általános képletben X, Y, valamint R] jelentése a már megadott.
Abban a speciális esetben, ha X oxigénatom, Y 7-es helyzetben lévő hidroxilcsoport, R, metoxi-metil-csoport, a megfelelő, (IX) képletű 4-amino-pteridint az 1. reakcióvázlat szerint állítjuk elő. A (VIII) képletű 3amino-5-klór-pirazin-2-karbonitrilt és a (IX) képletű
2-(metoxi-metoxi)-acetamidinre metanol jelenlétében. Ilyen módon létrejön a (X) képletű 4-amino-7-metoxi2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin. A (X) vegyületben a
7-es helyzetben található metoxicsoportot lúgos közegben szelektíven lehet hidrolizálni. A hidrolizálás eredményeként a (XI) képletű 4-amino-2-(metoxi-metoximetil)-pteridin-7-ol jön létre.
A (VI) képletű 3-amino-pirazin-2-karbonitril intermedierek ismert vegyületek. A (VII) képletű acetamidin intermedierek közül egyesek ismert vegyületek. Az új acetamidin intermediereket szokásos módon, ammónia és (XII) általános képletű alkil-acetimidát
HU 208 826 Β vízmentes, rövid láncú alkoholban - például metanolban vagy etanolban - való reagáltatásával állítjuk elő. A (XII) általános képletben X és R| jelentése a már megadott, R4 alkilcsoport, előnyösen metilcsoport vagy etilcsoport.
A (XII) általános képletű alkil-acetimidát intermedierek egy része ismert vegyület. Az új alkil-acetimidátokat szokásos módon állítjuk elő [C. Djerassi és C. R. Scholz: J. Am. Chem. Soc., 69, 1688 (1947), valamint F. C. Schaefer és G. A. Peters: J. Org. Chem. 26, 412 (1961)].
Abban a speciális esetben, ha X oxigénatom, R2 2-hidroxi-etil-csoport és R4 etilcsoport, a megfelelő, (XII) általános képletű alkil-acetimidátot (2-acetoxi-etoxi)-acetonitrilből állítjuk elő F. C. Schaefer és G. A. Peters eljárásváltozatával.
Abban a speciális esetben, ha X oxigénatom, R, és R4 pedig etilcsoport, a (XII) általános képletű alkilacetimidátot klór-acetonitril, nátrium-etilát és etanol reagáltatásával lehet előállítani.
Az (V) általános képletű 5,6-diamino-pirimidin4(3H)-on-származékok új vegyületek, amelyeket a 2. reakcióvázlat szerint lehet előállítani: (VII) általános képletű acetamidint - ahol R,. = R, - és (XIII) képletű etil-ciano-acetát-iminoétert kondenzálunk. Ilyen módon a (XIV) általános képletű 6-amino-pirimidin4(3H)-on-származékok jönnek létre, amelyeket nitrozálással (XV) általános képletű 6-amino-5-nitrosav-pirimidin-4(3H)-on-származékokká alakítunk. A (XV) általános képletű vegyületeket nátrium-ditionittal vagy katalitikus hidrogénezéssel (V) általános képletű 5,6diamino-pirimidin-4(3H)-származékokká alakítunk.
Az (I) általános képletű vegyületek kiváló allergiaellenes aktivitással rendelkeznek, jobbak az ismert termékeknél, kivált amiatt, hogy szájon keresztül adagolva is hatásosak.
Az allergiaellenes aktivitást patkányokon mértük a bőr passzív allergiás sokkjával (PCA). Ennek a vizsgálatnak a leírása a következő szakirodalmi helyeken található: I. Mota: Life Sciences, 7, 465 (1965) és Z. Ovary, valamint társai: Proceedings of Society of Experimental Biology and Medicine, 81,584 (1952).
Ezt a vizsgálatot úgy végeztük, hogy patkányok bőrét úgy érzékenyítettük, hogy bőrükbe négy ovalbumin homológ antiszérumot fecskendeztünk, miután előzetesen 15-szörösen hígítottuk. Az érzékenyítést követő napon az állatok intravénásán egyidejűleg kaptak 1 ml/kg dózisban 2,5 m%-os sósvizes Evans-kék-oldatot és 2,5 m%-os sósvizes ovalbuminoldatot. A vizsgált vegyületeket az antigén előtt juttattuk be az állatok szervezetébe: a hashártyán keresztül 5 perccel előbb, szájon keresztül 10 perccel előbb. Harminc perccel az ovalbumin/színezék elegyének beinjektálása után megöltük az állatokat és az allergiás válasz intenzitását meghatároztuk a bőrelszíneződés terjedelmének megmérésével.
A találmányunk szerinti eljárással előállított vegyületek védőhatását DES0-értékekkel fejeztük ki; vagyis azzal a dózissal, amely az elszíneződött bőrfelületet 50%-kal csökkenti.
Néhány, találmányunk szerinti eljárással előállított vegyületre hashártyán keresztüli adagolásakor kapott eredményeket tartalmaz az I. táblázat:
I. táblázat
Vegyület PCA DE50 (mg/kg - intraperitoneális)
az 1. példa szerinti 7
a 3. példa szerinti 14
a 4. példa szerinti 9
a 7. példa szerinti 21
a 9. példa szerinti 39
all. példa szerinti 10
a 12. példa szerinti 18
a 13. példa szerinti 14
Az intraperitoneálisan adagolt vegyületek közül a legjobbaknak bizonyultakat vizsgáltuk orálisan is. Az így kapott eredményeket a II. táblázatban foglaltuk össze:
//. táblázat
Vegyület PCA DE5() (mg/kg - orálisan)
az 1. példa szerinti 24
a 3. példa szerinti 33
a 4. példa szerinti 25
all. példa szerinti 48
A találmányunk szerinti eljárással előállított vegyületek azzal tűnnek ki az eddig ismert vegyületekkel összehasonlítva őket, hogy hosszú a hatásidejük, PAFacether-antagonisták és különösen hatásos hörgőösszeszűkítők. Például az 1. példa szerinti vegyület esetében intravénás beadáskor a DE50-érték 0,068 mg/kg olyan elaltatott tengerimalacoknál, amelyeknél 10 ng/kg intravénásán injektált PAF-acetherrel hörgőgörcsöt váltottunk ki.
A találmányunk szerinti eljárással előállítható vegyületek enyhén toxikusak. Például az 1. példa szerinti vegyület esetében orális adagoláskor az egereknél 50%-ban elpusztulást okozó dózis meghaladja a 2000 mg/kg értéket, hashártyán keresztüli injektálás esetén pedig az 1600 mg/kg értéket.
Bejelentésünk tárgya az (I) általános képletű hatóanyagot tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására szolgáló eljárás is; vagyis az az eljárás, amellyel allergiaellenes gyógyszereket lehet készíteni a találmányunk szerint előállított vegyületekből. Az előállított gyógyszerkészítményeket be lehet juttatni a szervezetbe inhalálással (aeroszolok), szájon keresztül (tabletták, drazsírozott tabletták vagy zselék), intravénásán (injektálható oldatok), bőrön keresztül (kenőcsök) (púderek vagy oldatok), bélen keresztül (kúpok). A napi dózis 1 és 50 mg aktív anyag között változik inhalálás esetén, 5 és 250 mg aktív anyag között orális adagolás esetén, 1 és 50 mg ak3
HU 208 826 Β tív anyag között intravénás injektálás esetén és 20, valamint 400 mg között rektális adagolás esetén.
A következőkben - a korlátozás szándéka nélkül közöljük néhány, találmányunk szerinti eljárással előállítható gyógyszerkészítmény összetételét:
- kapszulás készítmény: egy kapszulában 5 mg aktív anyag van inhaláláshoz;
- aeroszolos készítmény:
hatóanyag lg
hajtógáz 99 g
tabletta:
hatóanyag 50 mg
segédanyagok: laktóz, búzakeményítő, polivi-
dón, talkum, magnézium-sztearát
zselékészítmény:
hatóanyag 50 mg
- segédanyagok: laktóz, búzakeményítő, talkum, magnézium-sztearát
- ampullázott készítmény:
ampullában 10 mg hatóanyag van, a segédanyagok szorbit és víz (injektálható) van az 5 ml-hez szükséges mennyiségben;
- kúpkészítmény:
hatóanyag 50 mg
- félig szintetikus gliceridek: az 500 mg-hoz szükséges mennyiségben
- kenőcs:
hatóanyag 0,5 m% glicerin-sztearát és polioxi-etilénglikol 15 m% polietoxilezett telített gliceridek 2 m% vazelinolaj 6 m% víz: a 100 m%-hoz szükséges mennyiségben.
A következő példákkal - a korlátozás szándéka nélkül - részletesebben ismertetjük a hatóanyagok előállítására szolgáló eljárásunkat. Az NMR-adatok megadásánál a következő rövidítéseket alkalmazzuk: s = szingulett, d = dublett, t = triplett, q = kvadruplett, m = komplex tömeg, a kémiai eltolódásokat (δ) ppm-ben fejezzük ki. A szárításra alkalmazott nátrium-szulfát izzított, vízmentes minőségű.
/. példa
2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
8,3 g (0,060 mól) 3-amino-pirazin-2-karboxamid [R. C. Ellingson és munkatársai módszerével - J. Am. Chem. Soc., 67, 1711 (1945) - készítettük], 49,5 g (0,24 mól) trietil-ortoetoxi-acetát [S. M. Elvain és P.
M. Walters módszerével - J. Am. Chem. Soc., 64, 1963 (1942) - készítettük] és 53 ml acetsavanhidrid elegyét nitrogén-atmoszférában 3 óra hosszat forraljuk visszafolyatás mellett. Az idő múltával a refluxhőmérséklet 124 °C-ról 96 °C-ra csökken, majd ezen a hőmérsékleten állandósul. A reakcióelegy lehűlése után elkülönítjük szűréssel a keletkezett csapadékot, amelyet mosunk éterrel és átkristályosítunk etanolból.
Hozam: 5,5 g (44%), olvadáspont: 168-169 ’C. Elementáranalízis (a C9H10N4O2 - M = 206,21 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 52,42 4,89 27,17
talált: 52,14 4,91 27,34
Infravörös spektrum:
v(C=O) = 1690 cmNMR (CDC13): δ = 1,3 (3H, t), 3,7 (2H, q), 4,6 (2H, s),
8.8 (IH, d), 8,9 (IH, d), 10,3 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs)
2. példa
2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) metil-2-etoxi-acetamidát előállítása
Hozzáadunk 66,7 g (0,78 mól) etoxi-acetonitrilt [amelyet L. Ramachandra Row és T. R. Thíruvengadam módszerével - Current Sci. (India), 16, 379 (1947) - készítettünk] metanolos nátrium-metilát-oldathoz, amelyet úgy állítottunk elő, hogy 1,8 g (0,078 grammatom) nátriumot reagáltattunk 400 ml metanollal. A reakcióelegyet három óra hosszat keverjük a környezet hőmérsékletén, majd a nátrium-metilátot szén-monoxiddal semlegesítjük. Ezt követően a reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk és a maradékot felvesszük éterrel. A szervetlen terméket eltávolítjuk, szűréssel, az éteres szűrletet bepároljuk és a maradékot csökkentett nyomáson desztilláljuk.
Hozam: 53,5 g (59%), Fp15 = 38-40 ’C.
NMR (CDCI3): δ = 1,2 (3H, t), 3,5 (2H, q), 3,7 (3H, s),
3.8 (2H, s), 7,6 (IH, nehézvizes közegben cserélhető csúcs).
b) 2-etoxi-acetamidin előállítása
1225 ml abszolút etanolban feloldunk 39 g (2,29 mól) ammóniát, majd a 10 ’C-on tartott oldathoz hozzáadunk 53,5 g, az a) pont szerint előállított (0,457 mól) metil-2-etoxi-acetimidátot. A kapott oldatot 6 napon át állni hagyjuk a környezet hőmérsékletén, majd csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott terméket további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 46,7 g (kvantitatív).
c) 4-amino-2-(etoxi-metil)-pteridin előállítása
36,0 g (0,30 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilt [amelyet A. Albert és K. Ohta módszerével - J. Chem. Soc. C, 1540 (1970) - készítettünk], 46,7 g 2-etoxiacetamidint és 700 ml abszolút etanolt tartalmazó elegyet két és fél órán keresztül forralunk visszafolyatás mellett, nitrogénatmoszférában. Lehűlés után a kapott csapadékot elkülönítjük szűréssel, és etanolból való átkristályosítással tisztítjuk.
Hozam: 52,0 g (84%); olvadáspont: 152-154 ’C. Elementáranalízis (a C9H11N5O - M = 205,22 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 52,67 5,40 34,13
talált: 52,56 5,37 34,04
NMR (DMSO d6): δ = 1,1 (3H, t), 3,5 (2H, q), 4,4 (2H, s), 8,2 (2H, CF3COOD-dal cserélhető csúcs), 8,7 (IH, d), 9,0 (IH, d).
d) 2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása 800 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatban feloldunk 30,0 g (0,146 mól) 4-amino-2-(etoxi-metil)-pteri4
HU 208 826 Β dint, majd az így kapott oldatot lassan 75 ’C-ra melegítjük és ezen a hőmérsékleten tartjuk 2 óra hosszat. Lehűlés után a kapott oldatot megsavanyítjuk ecetsavval a 6-os pH eléréséig, majd extraháljuk kloroformmal. A szerves extraktumokat megszárítjuk nátrium-szulfáton, majd csökkentett nyomáson bepároljuk. A szilárd maradékot átkristályosítjuk etanolból Norit jelenlétében.
Hozam: 19,5 g (65%), olvadáspont: 168-169 °C. A kapott termék megegyezik az 1. példa szerintivel.
3. példa
2-(metoxi-metil)-pteridln-4(3H)-on előállítása
Az 1. példában ismertetett módon járunk el. Kiindulási anyagként 11,7 g (0,085 mól) 3-amino-pirazin2-karboxamidot, 73,0 g (0,38 mól) trietil-ortometoxiacetátot [amelyet E. T. Stiller módszere szerint 2422598 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás; Chemical Abstracts, 41, 5904a (1947) - állítottunk elő] és 75 ml ecetsavanhidridet alkalmazunk.
Hozam: 12,3 g (75%); olvadáspont: 187-189 °C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a CgHgN4O2 - M = 192,18 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 50,00 4,20 29,15
talált: 49,92 4,10 29,12
Intravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm'1
NMR (DMSO d6): δ = 3,4 (3H, s), 4,4 (2H, s), 8,8 (IH,
d), 9,0 (IH, d), 12,7 (IH, CF3COOD-del cserélhető csúcs).
4. példa
2-(propoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Etil-2-propoxi-acetimidát-hidroklorid előállítása
13,8 g (0,30 mól) abszolút etanolban és 500 ml éterben feloldunk 29,7 g (0,30 mól) propoxi-acetonitrilt [amelyet D. Gauthier módszere szerint - Compt. Rend. Acad. Sci., 143, 831 (1906) - állítottunk elő], majd a kapott oldatot lehűtjük 0 °C-ra és egy órán keresztül sósavgázt buborékoltatunk rajta keresztül. A reakcióelegyet két napon keresztül állni hagyjuk 0 ’Con, majd felvesszük 300 ml éterrel. A keletkezett csapadékot eltávolítjuk szűréssel, mossuk éterrel, majd csökkentett nyomáson szárítjuk. A keletkezett terméket további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 30,2 g (55%).
b) Trietil-ortopropoxi-acetát előállítása
160 ml abszolút alkoholban feloldunk 30,2 g (0,17 mól) etil-2-propoxi-acetimidátot hidroklorid formájában. Az oldatot állni hagyjuk 2 napon keresztül a környezet hőmérsékletén, majd csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékot felvesszük éterrel, majd szűrjük. Az éteres oldatot kálium-karbonáton szárítjuk, szűrjük és csökkentett nyomáson bepároljuk. A keletkezett folyadékot további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 29,3 g (80%).
NMR (CDC13): δ = 0,9 (3H, t), 1,3 (9H, t), 1,3-2,0 (2H, m), 3,4 (2H, t), 3,5 (2H, s), 3,6 (6H, q).
c) 2-(propoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása Az 1. példában leírt módon járunk el, a következő kiindulási anyagok alkalmazásával: 4,6 g (0,033 mól)
3-amino-pirazin-2-karboxamid, 29,3 g (0,133 mól) trietil-ortopropoxi-acetát és 30 ml ecetsavanhidrid.
Hozam: 2,6 g (36%); olvadáspont: 158-160 ’C (etanolból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C10H12N4O2 - M = 220,23 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 54,54 5,49 25,44
talált: 54,55 5,45 25,68
infravörös spektrum:
v (C=O): 1690 cm'1
NMR (DMSO d6): δ = 0,9 (3H, t), 1,3-2,0 (2H, m),
3,5 (2H, t), 4,4 (2H, s), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d),
12,7 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
5. példa
2-(metoxi-metil)-3-metil-pteridin-4(3H)-on előállítása
7,8 g (0,0513 mól) 3-amino-N-metil-pirazin-2karboxamid [amelyet W. F. Keir és munkatársai módszerével - J. Chem. Soc., Perkin Trans., 1, 1002 (1978) - állítottunk elő], 39,4 g (0,205 mól) trietil-ortometoxiacetát és 45,3 ml ecetsavanhidrid elegyét 3 óra hosszat forraljuk visszafolyatás közben, nitrogénatmoszférában. A refluxhőmérséklet közben 114 ’C-ról 90 ’C-ra csökken, majd ezen a hőmérsékleten állandósul. Lehűlést követően a reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk és a kapott maradékot szilíciumdioxiddal töltött oszlopon kromatografálással tisztítjuk. Eluálószerként kloroform és metanol 95:5 térfogatarányú elegyét alkalmazzuk. A terméket átkristályosítjuk ezután, etil-acetátból.
Hozam: 5,0 g (47%), olvadáspont: 130,5-132,5 ’C. Elementáranalízis (a C9H10N4O2 - M = 206,21 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 52,42 4,89 27,17
talált: 52,51 4,91 27,17
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 3,4 (3H, s), 3,6 (3H, s), 4,7 (2H, s),8,9(lH, d), 9,0 (IH, d).
6. példa
2-(acetoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Etil-2-acetoxi-acetimidát-hidroklorid előállítása 30,0 g (0,303 mól) acetoxi-acetonitrilt [amelyet L.
Henry módszerével - Rec. Trav. Chim. Pays Bas, 24, 169 (1905) - állítottunk elő], 15,4 g (0,334 mól) abszolút etanolt és 300 ml étert tartalmazó oldatot 0 ’C-ra hűtünk, majd az oldaton sósavgázt buborékoltatunk keresztül addig, amíg el nem érjük a telítettségi állapotot. A reakcióelegyet ezután állni hagyjuk 5 óra hosszat 0 ’C-on. A keletkezett csapadékot elkülönítjük szűrés5
HU 208 826 Β sel, éterrel mossuk és csökkentett nyomáson szárítjuk, majd további tisztítás nélkül használjuk fel a keletkezett anyagot a következő lépésben.
Hozam: 52,2 g (95%), olvadáspont: 100-101 ’C. NMR (DMSO d6 + CF3COOD): δ= 1,1 (3H, t), 1,7 (3H, s), 3,4 (2H,q), 3,8 (2H, s).
b) Trietil-ortoacetoxi-acetát előállítása
34,0 g (0,187 mól) etil-2-acetoxi-acetimidát-hidrokloridot és 340 ml abszolút etanolt tartalmazó elegyet állni hagyunk 3 napon keresztül a környezet hőmérsékletén, majd a keletkezett csapadékot eltávolítjuk szűréssel. A szűrletet csökkentett nyomáson bepároljuk, a maradékot felvesszük 800 ml éterrel és lehűtjük mintegy -10 ’C-ra. Újból csapadék keletkezik, amelyet eltávolítunk szűréssel. A kapott cseppfolyós halmazállapotú anyagot további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 34,5 g (84%).
NMR (CDC13): δ = 1,0 (9H, t), 1,9 (3H, s), 3,4 (6H, q),
4,1 (2H, s).
c) 2-(acetoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
Az 1. példában leírt módon járunk el, 5,3 g (0,038 mól) 3-amino-pirazin-2-karboxamidból, 34,5 g (0,157 mól) trietil-ortoacetoxi-acetátból és 34,5 ml ecetsavanhidridből kiindulva. A visszafolyatási idő 1 óra 45 perc volt.
Hozam: 5,4 g (65%); olvadáspont: 210-212 ’C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a C9H8N4O3 - M = 220,19 - öszszegképletre számítva):
C% H% N%
számított: 49,09 3,66 25,45
talált: 49,02 3,73 25,56
Infravörös spektrum:
V (C=O) = 1670 és 1720 cm'1
NMR (DMSO d6): δ = 2,2 (3H, s), 5,0 (2H, s), 8,8 (IH,
d), 9,0 (IH, d), 13,8 (CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
7. példa
2-(etoxi-metil)-7-hidroxi-pteridln-4(3H)-on előállítása
Az 1. példában ismertetett módon eljárva 2,1 g (0,0136 mól) 3-amino-5-hidroxi-pirazin-2-karboxamidból - amelyet E. C. Taylor és munkatársai módszerével [J. Org. Chem., 40, 2341 (1975)] állítottunk elő -, 14,0 g (0,068 mól) trietil-ortoetoxi-acetátból és 14,0 ml ecetsavanhidridből indulunk ki.
Hozam: 1,2 g (40%), olvadáspont: 255-256 ’C (metanol és dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C9H10N4O3 - M = 222,20 - öszszegképlet alapján):
c% H% N%
számított: 48,65 4,54 25,21
talált: 48,88 4,56 25,14
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1640 és 1690 cm-'.
NMR (DMSO d6): δ = 1,1 (3H, t), 3,5 (2H, q), 4,3 (2H, s), 7,9 (IH, s), 12,7 (2H, kiszélesedett csúcs).
8. példa
2-(acetoxÍ-metil)-7-hidroxi-pteridin-4(3H)-on előállítása
Az 1. példában ismertetett módon eljárva 5,0 g (0,0324 mól) 3-amino-5-hidroxi-pirazin-2-karboxamidból, 29,5 g (0,134 mól) trietil-ortoacetoxi-acetátból és 9,5 ml ecetsavanhidridből indulunk ki. A visszafolyatási időtartam 1 óra 45 perc volt.
Hozam: 3,8 g (50%); az olvadáspont meghaladta a
300 ’C-ot (etanol/N,N-dimetil-formamid elegyből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C9H8N4O4 - M = 236,19 - öszszegképlet alapján):
C% H% N% számított: 45,77 3,41 23,72 talált: 45,79 3,65 23,64
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 16,25,1690 és 1735 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 2,2 (3H, s), 5,0 (2H, s), 7,9 (IH, s), 12,9 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
9. példa
2-(fenoxi-metil)-pteridÍn-4(3H)-cm előállítása
a) 4-amino-2-(fenoxi-metil)-pteridin előállítása A 2. példa c) bekezdésében ismertetett módon eljárva 3,0 g (0,025 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonátrilből és 100 ml abszolút etanolban feloldott, 3,8 g (0,025 mól) mennyiségű 2-fenoxi-acetamidból indulunk ki. [A 2-fenoxi-acetamidot a C. Djeiassi és C. R. Scholz módszerével - J. Am. Chem. Soc., 69, 1688 (1947) - állítottuk elő.] A visszafolyatás időtartama 4 óra volt.
Hozam: 5,4 g (85%); olvadáspont: 202-204 ’C (etanolból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a CI3H]|N5O - M = 253,26 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 61,65 4,38 27,65
talált: 61,28 4,22 27,37
NMR (DMSO d6): δ = 5,1 (2H, s), 6,6-7,6 (5H, m), 8,4 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d).
b) 2-(fenoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása 4,0 g (0,016 mól) 4-amino-2-(fenil-metil)-pteridint és 400 ml 5 t%-os vizes nátrium-karbonát-oldatot tartalmazó elegyet lassú ütemben 95 ’C-ra melegítünk, majd ezen a hőmérsékleten tartunk 2 óra hosszat. Miután az elegy visszahűlt szobahőmérsékletre, a kapott oldatot megsavanyítjuk ecetsavval, pH = 5,5 értékig, majd a keletkezett csapadékot elkülönítjük szűréssel, és etanolból végzett átkristályosítással tisztítjuk.
Hozam: 2,8 g (70%); olvadáspont: 220-221 ’C.
Elemtáranalízis (a Ci3H10N4O2 - M = 254,25 - összegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 61,41 3,96 22,04
talált: 61,44 3,97 22,08
Infravörös spektrum: v (C=O) = 1690 cm-1
HU 208 826 Β
NMR (DMSO dj: δ = 5,0 (2H, s), 6,7-7,4 (5H, m), 8,7 C% H% Cl% N%
(1H, d), 8,9 (1H, d), 12,8 (1H, CF3COOD-os kö- számított: 48,47 2,82 22,01 21,74
zegben cserélhető csúcs). talált: 48,38 2,86 22,10 21,81
10. példa
2-[(2,3-dlklór-fenoxi)-metil] -pteridin-4 (3H)-on előállítása
a) Etil-2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetimidát-hidroklorid előállítása
A 6. példa a) bekezdésében ismertetett módon eljárva 219,8 g (1,086 mól) (2,3-diklór-fenoxi)-acetonitrilből, 50,0 g (1,086 mól) abszolút etanolból és 1750 ml éterből indulunk ki. [A (2,3-diklór-fenoxi)-acetonitrilt R. W. Fuller és munkatársai módszerével - J. Med. Chem., 16, 101 (1973) - állítottuk elő.] A reakcióidő 16 óra 0 “C-on.
Hozam: 293,5 g (95%); olvadáspontja: 167-169 ’C. NMR (DMSO d6): δ = 1,3 (3H, t), 4,3 (2H, q), 5,1 (2H,
s), 6,6 (1H, s - amely CF3COOD-os közegben cserélhető).
b) 2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetamidin-hidroklorid előállítása
100 ml abszolút etanolban feloldunk 3,5 g (0,21 mól) ammóniát, majd a keletkezett oldatot 0 ’Cra hűtjük és hozzáadunk gyors ütemben 11,8 g (0,041 mól) etil-2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetimidát-hidrokloridot. A reakcióelegyet állni hagyjuk három napig a környezet hőmérsékletén. A szuszpendált anyagnak szűréssel végzett eltávolítása után a reakcióelegyet szárazra pároljuk, csökkentett nyomáson. A kapott szilárd maradékot éteres mosással és izopropanolból végzett átkristályosítással tisztítjuk.
Hozam: 8,0 g (75%); olvadáspont: 204,5-206,5 ’C.
Elementáranalízis (a C8H9C13N2O - M = 255,53 -
összegképlet alapján):
C% H% Cl% N%
számított: 37,60 3,55 41,62 10,96
talált: 37,61 3,60 41,36 10,85
NMR (DMSO d6 + D2O): δ = 5,1 (2H, s), 7,1 -7,7 (3H,
m).
c) 2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetamidin előállítása
Nátrium-karbonát-oldatban szuszpendálunk 8,0 g (0,031 mól) 2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetamidin-hidrokloridot, majd extraháljuk kloroformmal, A szerves extraktumot csökkentett nyomáson szárazra pároljuk, a szilárd maradékot mossuk hexánnal és szárítjuk. A keletkezett terméket további tisztítás nélkül alkalmazzuk a következő lépésben.
Hozam: 6,7 g (98%); olvadáspont: 104-108 ’C.
d) 4-amino-2-[(2,3-diklór-fenoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében leírt módon eljárva
3,6 g (0,030 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és 100 ml abszolút etanolban feloldott 6,6 g (0,030 mól) 2-(2,3-diklór-fenoxi)-acetamidinből indulunk ki. A visszafolyatást 14 óra hosszat folytatjuk.
Hozam: 8,1 g (84%); olvadáspont: 216-218 ’C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a C13H9C12N5O - M = 322,15 összegképlet alapján):
NMR (DMSO d6): δ = 5,2 (2H, s), 7,1 (3H, s), 8,3 (2H,
CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,7 (1H,
d) , 9,0 (1H, d).
e) 2-[(2,3-diklór-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva 1,0 g (0,0031 mól) 4-amino-2-[(2,3-diklór-fenoxi)-metil]-pteridinből és 35 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indultunk ki. Melegítési idő: az elegyet 10 percen keresztül forraljuk visszafolyatás mellett.
Hozam: 0,5 g (50%); olvadáspont: 219-220,5 ’C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a CI3H8C12N4O2 - M = 323,14 összegképlet alapján):
H% Cl% N%
2,50 21,94 17,34
2,53 21,99 17,49
C% számított: 48,32 talált: 48,53
Infravörös spektrum: v(C=O) = 1680 cmNMR (DMSO d6 + CF3COOD): δ = 5,1 (2H, s), 7,1 (3H, s), 8,7 (1H, d),8,9(lH, d).
11. példa
2-(benzil-oxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) 4-amino-2-(benzil-oxi-metil)-pteridin előállítása A 2. példa c) bekezdésében leírtak szerint eljárva
12,0 g (0,10 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és 25,0 g (0,15 mól) 2-(benzil-oxi)-acetamidinből és 400 ml abszolút etanolból indulunk ki. A 2-(benziloxi)-acetamidint W. J. Haggerty Jr. és W. J. Rost módszerével - J. Pharm. Sci., 58. 50 (1969) - állítjuk elő. A reakcióelegyet 4 óra hosszat forraljuk visszafolyatás közben.
Hozam: 15,4 g (58%); olvadáspont: 112-114’C. Elemzés céljára mintát készítünk olyan módon, hogy az anyagot átkristályosítjuk etanolból, majd hígított sósavval mossuk és végül etil-acetátból átkristályosítjuk. Az olvadáspont 131-133 ’C.
Elementáranalízis (a C14H13N5O - M = 267,29 - ösz45 szegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 62,91 4,90 26,20
talált: 62,74 4,79 26,22
NMR (DMSO dj: δ = 4,6 (2H, s), 4,7 (2H, s), 7,1-7,6 (5H, m), 8,3 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (1H, d), 9,0 (1H, d).
b) 2-(benzil-oxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében ismertetett módon eljárva 10,0 g (0,037 mól) 4-amino-2-(benzil-oxi-meti))pteridin nyerstermékből és 300 ml 5 m%-os nátriumkarbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 2 óra hosszat 80 ’C hőmérsékleten tartjuk.
Hozam: 8,2 g (83%); olvadáspont: 157-159 ’C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a C14H12N4O2 - M = 268,28 - öszszegképlet alapján):
HU 208 826 Β
C% H% N%
számított: 62,68 4,51 20,88
talált: 62,85 4,39 21,15
Infravörös spektrum:
v(C=O)=1680 cm4
NMR (DMSO d6): δ = 4,5 (2H, s), 4,6 (2H, s), 7,1-7,6 (5H, m), 8,8 (IH, d), 8,9 (IH, d), 12,7 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
72. példa
2-(Metoxi-metoxi-m.etil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Metil-2-(metoxi-metoxí)-acetimidát előállítására A 2. példa a) bekezdésében leírtak szerint eljárva
286,8 g (2,84 mól) metoxi-metoxi-acetonitrilből amelyet D. J. Loder és W. M. Bruner módszerével [2398757 sz amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás; Chemical Abstracts, 40, 3774 (1946)] állítottunk elő -, 6,5 g (0,284 grammatom) nátriumból és 1430 ml metanolból indulunk ki. A reakciót 2 nap alatt játszatjuk le.
Hozam: 302,6 g (80%); Fp,5 = 62-65 ’C.
NMR (CDC13): δ = 3,3 (3H, s), 3,7 (3H, s), 3,9 (2H, s),
4,6 (2H, s), 7,7 (IH, D2O-os közegben cserélhető csúcs).
b) 2-(metoxi-metoxi)-acetamidin előállítása
A 2. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva
20,0 g (0,15 mól) metil-2-(metoxi-metoxi)-acetimídátból és 400 ml abszolút etanolban lévő 13,0 g (0,75 mól) ammóniából indulunk ki. A reakciót 2 nap alatt játszatjuk le. A hozam 18,0 g; ez kvantitatív kitermelést jelent.
NMR (CDClj + D2O): δ = 3,4 (3H, s), 4,0 (2H, s), 4,6 (2H, s).
c) 4-amino-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében leírtak szerint eljárva
12,0 g (0,10 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonátrilből, 18,0 g (0,15 mól) 2-(metoxi-metoxi)-acetamidinből és 400 ml abszolút etanolból indulunk ki. A reakcióelegyet 4 óra hosszat forraljuk visszafolyatás mellett.
Hozam: 15,8 g (71%); olvadáspont: 129-131 ’C. Elementáranalízis (a C9HnN5O2 - M = 221,22 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 48,86 5,01 31,66
talált: 49,02 5,20 31,61
NMR (DMSO d6): δ = 3,3 (3H, s), 4,5 (2H, s), 4,7 (2H, s), 8,2 (2H, CF3COOD-OS közegben cserélhető csúcs), 8,7 (IH, d), 8,9 (IH, d).
d) 2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 2. példa d) bekezdésében leírtak szerint eljárva
5,3 g (0,024 mól) 4-amino-2-(metoxi-metoxi-metil)pteridinből és 250 ml nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet két óra hosszat tartjuk 80 ’C-on.
Hozam: 2,2 g (41%); olvadáspont: 161-163 ’C.
(Etanolból végzett átkristályosítás után).
Elementáranalízis (a C9Hl0N4O3 - M = 222,20 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 48,65 4,54 25,21
talált: 48,38 4,52 24,92
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1680 cnr1
NMR (DMSO d6): δ = 3,2 (3H, s), 4,4 (2H, s), 4,7 (2H, s), 8,7 (IH, d), 8,9 (IH, d), 12,6 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
13. példa
2-(izopropoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) 2-izopropoxi-acetamidin előállítása
A 2. példa b) bekezdésében ismertetett módon eljárva 14,7 g (0,112 mól) metil-2-izopropoxi-acetimidátból, 9,5 g (0,56 mól) mennyiségű, 300 ml abszolút etanolban oldott ammóniából indulunk ki. A metil-2-izopropoxi-acetimidátot F. C. Schaefer és G. A. Peters módszerével - J. Org. Chem., 26, 412 (1961) - állítottuk elő. A reakciót két óra alatt játszatjuk le.
Hozam: 13,0 g (kvantitatív).
b) 4-amino-2-(izopropoxi-metil)-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében leírtak szerint eljárva
8,8 g (0,073 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilból és 295 ml abszolút etanolban feloldott, 13,0 g (0,11 mól) mennyiségű 2-izopropoxi-acetamidinből indulunk ki. A reakcióelegyet 4 óra hosszat forraljuk visszafolyatás közben.
Hozam: 4,5 g (28%); olvadáspont: 139-141 ’C (etil-acetátból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a Ci0H13N5O - M = 219,25 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 54,78 5,98 31,94
talált: 54,88 6,17 31,83
NMR (CDC13): δ= 1,3 (6H, d), 3,8 (IH, szeptuplett),
4,7 (2H, s), 8,2 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,6 (IH, d), 9,0 (IH, d).
d) 2-(izopropox'i-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 2. példa d) bekezdése szerinti módon eljárva
4,5 g (0,0205 mól) 4-amino-2-(izopropoxi-metil)-pteridinből és 150 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet két óra hosszat 80 ’C-on tartjuk.
Hozam: 3,0 g (66%); olvadáspont: 198-199 °C (etanolból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C,oH|2N402 - M = 220,23 - öszszegképletre számítva):
C% H% N%
számított: 54,54 5,49 25,44
talált: 54,24 5,20 25,29
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm-1
NMR (CDC13): δ = 1,3 (6H, d), 3,8 (IH, szeptuplett), 4,6 (2H, s), 8,7 (IH, d), 8,9 (IH, d), 10,0 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
HU 208 826 Β
14. példa
2-[(2,2,2-trifluor-etoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) (2,2,2-trifluor-etoxi)-acetonitril előállítása
Mintegy 50 °C hőmérsékleten feloldunk 26,4 g (0,40 mól) 85 m%-os kálium-karbonátot 100 g (1,0 mól) 2,2,2-trifluor-etanolban. Miután az oldat lehűlt 25 ’C-ra, 37,8 g (0,50 mól) klór-acetonitrilt adunk hozzá cseppenként. A hőmérséklet lassan 40 'C-ig emelkedik és csapadék jelenik meg az oldatban. A reakcióelegy hőmérsékletét ezután fokozatosan 60 ’Cra emeljük, majd - 300 ml heptán beadagolását követően - forráspontig melegítjük az elegyet. A gőz teljes mennyiségét kondenzáltatjuk egy Dean-Stark berendezés segítségével. A kondenzátum alsó fázisát dekantálással elválasztjuk és atmoszferikus nyomáson desztilláljuk.
Hozam: 19,6 g (28%); Ff = 125-140 ’C.
NMR (CDC13): δ = 3,9 (2H, q), 4,4 (2H, s).
b) Metil-2-(2,2,2-trifluor-etoxi)-acetimidát előállítása
A 2. példa a) bekezdésében leírtak szerint eljárva 19,6 g (0,141 mól) (2,2,2-trifluor-etoxi)-acetonitrilból és 0,3 g (0,013 grammatom) mennyiségű, 95 ml metanolban lévő nátriumból indulunk ki. A reakciót 24 óra alatt játszatjuk le.
Hozam: 15,6 g (65%); Ff = 44-47 ’C.
NMR (CDClj): δ = 3,8 (3H, s), 3,9 (2H, q), 4,0 (2H, s), 7,7 (IH, D2O-os közegben cserélhető csúcs).
c) 2-(2,2,2-trifluor-etoxi)-acetamidin előállítása
A 2. példában, a b) bekezdésben leírt módszert alkalmazva 15,6 g (0,091 mól) metil-2-(2,2,2-trifluoretoxi)-acetimidátból és 225 ml abszolút etanolban feloldott, 7,7 g (0,455 mól) ammóniából indulunk ki. A reakciót 24 óra alatt játszatjuk le.
Hozam: 14,2 g (kvantitatív).
d) 4-amino-2-[(2,2,2-trifluor-etoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében ismertetett módszert alkalmazva 7,2 g (0,060 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és 230 ml abszolút etanolban lévő, 14,2 g mennyiségű (0,091 mól) 2-(2,2,2-trifluor-etoxi)-acetamidinből indulunk ki. A reakcióelegyet 7 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás közben.
Hozam: 6,5 g (42%); olvadáspont: 145-147 ’C (etil-acetátból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C9H8F3N5O) - M = 259,19 összegképlet alapján):
C% H% F% N% 50 lyosítva).
számított: 41,71 3,11 21,99 27,02 Elementáranalízis (a C|3H9C1N4O2 - M = 288,69
talált: 41,92 2,96 21,78 26,93 összegképlet alapján):
NMR (DMSO d6): δ = 4,2 (2H, q), 4,6 (2H, s), 8,3 (2H,
CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,7 (IH, m),9,0 (IH, m).
e) 2-[(2,2,2-trifluor-etoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 2. példa d) bekezdésében leírt módszert alkalmazva 5,0 g (0,0193 mól) 4-amino-2-(2,2,2-trifluor-etoxi-metil)-pteridinből és 105 ml 5 m%-os nátrium-kar- 60
C% H% Cl% N%
számított: 54,09 3,14 12,28 19,41
55 talált: 54,04 2,94 12,42 19,20
Infravörös spektrum:
V (C=O) = 1675 cm1
NMR (CFjCOÖD): δ = 5,5 (2H, s), 7,1 (2H, d), 7,4 (2H, d), 9,2 (IH, d),9,3(lH, d).
bonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 1 óra 30 percen keresztül 80 ’C-on tartjuk.
Hozam: 2,5 g (50%); olvadáspont: 165-167 ’C (etil-acetátból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C9H7F3N4O2 összegképlet alapján): - M = 260,18 -
C% H% F% N%
számított: 41,55 2,71 21,91 21,53
talált: 41,53 Infravörös spektrum: v (C=O) = 1690 cm’1 2,68 21,78 21,32
NMR (DMSO d6 + CF3COOD): δ = 4,2 (2H, q), 4,6 (2H, s),8,7(lH,d),8,9(lH, d).
15. példa
2-[(4-klór-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) 4-amino-2-[(4-klór-fenoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdése szerinti módon eljárva
10,7 g (0,089 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és
24,5 g (0,133 mól) 2-(4-klór-fenoxi)-acetamidinből indulunk ki, amely utóbbi vegyületet C. Djerassi és C. R. Scholz módszerével - 2517468 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás; Chemical Abstracts 45. 661 f (1951) - állítottunk elő. A 2-(4-klór-fenoxi)-acetamidint 320 ml abszolút etanolban feloldva alkalmazzuk. A reakcióelegyet 7 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 21,5 g (84%); olvadáspont: 246-248 ’C (Ν,Ν-dimetil-formamidból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a Ci3H10C1N5O - M = 287,71 összegképlet alapján):
C% H% Cl% N%
35 számított: 54,27 3,50 12,32 24,34
talált: 54,25 3,50 12,37 24,33
NMR (DMSO d6): δ = 5,1 (2H, s), 6,9 (2H, d), 7,3 (2H, d), 8,3 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,7 (IH, d),9,0(lH, d).
b) 2-[(4-klór-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében ismertetett módon eljárva 17,5 g (0,0608 mól) mennyiségű, 1750 ml 5 m%os nátrium-karbonát-oldatban levő nyers 4-amino-245 [(4-klór-fenoxi)-metil]-pteridinből indulunk ki. A reakcióelegyet 1 óra 30 percen keresztül forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 8,7 g (50%); olvadáspont: 267-269 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristá9
HU 208 826 Β
16. példa
-[ (3,4-diklór-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Metil-2-(3,4-diklór-fenoxi)-acetimidát előállítása
R. W. Fuller és munkatársai módszerével - J. Med.
Chem., 16 101 (1973) - előállított 30,3 g (0,150 mól) (3,4-diklór-fenoxi)-acetonitrilt hozzáadunk metanolos nátrium-metilát-oldathoz, amelyet 0,34 g (0,015 grammatom) nátrium és 300 ml metanol reagáltatásával állítottunk elő. A reakcióelegyet 36 óra hoszszat keverjük a környezet hőmérsékletén. Ekkor a nátrium-metilátot semlegesítjük szén-monoxiddal, majd a reakcióelegyet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A kapott maradékot felvesszük metilén-kloriddal. A szervetlen terméket szűréssel távolítjuk el. A szerves szűrletet csökkentett nyomáson pároljuk szárazra, majd a maradékot átkristályosítjuk izopropil-éterből.
Hozam: 28,2 g (80%); olvadáspont: 55-56 ’C.
b) 2-(3,4-diklór-fenoxi)-acetamidin előállítása
A 2. példa b) bekezdésében foglaltak szerint eljárva
28.2 g (0,12 mól) metil-2-(3,4-diklór-fenoxi)-acetamidátból és 480 ml abszolút etanolban feloldott,
10.2 g (0,60 mól) ammóniából indulunk ki. A reakcióidő 3 nap volt.
Hozam: 26,3 g (kvantitatív).
c) 4-amino-2-[(3,4-diklór-fenoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében ismertetett módon eljárva 9,6 g (0,080 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és 520 ml abszolút etanolban lévő, 26,3 g (0,12 mól) 2-(3,4-diklór-fenoxi)-acetamidinből indulunk ki. A reakcióelegyet 3 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 18,0 g (70%); olvadáspont: 261-263 °C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C^HgC^NjO - M = 322,15 összegképlet alapján):
C% H% Cl% N%
számított: 48,47 2,82 22,01 21,74
talált: 48,50 2,85 22,31 21,65
NMR (CF3COOD): δ = 5,4 (2H, s), 6,9-7,6 (3H, m),
9,2 (2H, s).
d) 2-[(3,4-diklór-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva 15,0 g (0,0466 mól) 4-amino-2-[(3,4-diklór-fenoxi)metil]-pteridinből és 1500 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 6 óra hoszszat forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 10,0 g (66%); olvadáspont: 285-287 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C]3H8C12N4O2 - M = 323,14 összegképlet alapján):
H% Cl% N%
2,50 21,94 17,34
2,51 21,91 16,89
C% számított: 48,32 talált: 48,55
Infravörös spektrum: v (C=O) = 1690 cm-1
NMR (CFjCOOD): δ =5,6 (2H, s), 7,0-7,7 (3H, m),
9,3 (1H, d), 9,4 (1H, d).
17. példa
2-[(4-metoxi-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Metil-2-(4-metoxi-fenoxi)-acetimidát előállítása
A 16. példa a) bekezdésében ismertetett módon eljárva 27,3 g (0,167 mól) (4-metoxi-fenoxi)-acetonitrilből és 275 ml metanolban lévő, 0,38 g mennyiségű nátriumból (0,0167 grammatom) indulunk ki. A (4metoxi-fenoxi)-acetonitrilt K. J. S. Arora és munkatársai módszerével - J. Chem. Soc. C, 2865 (1971) állítottuk elő. A reakcióidő: 24 óra.
Hozam: 23,9 g (73%); olvadáspont: 95-96 ’C (izopropil-éterből átkristályosítva).
b) 2-(4-metoxi-fenoxi)-acetamidin előállítása
480 ml abszolút etanolban feloldunk 10,4 g (0,61 mól) ammóniát, majd az így kapott oldatot lehűtjük 10 °C-ra és hozzáadunk 23,9 g (0,122 mól) metil-2(4-metoxi-fenoxi)-acetimidátot. A reakcióelegyet állni hagyjuk a környezet hőmérsékletén 2 napon keresztül, majd az ammónia feleslegét elűzzük, nitrogénárammal. A kapott oldatot további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépéshez.
c) 4-amino-2-[(4-metoxi-fenoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében ismertetett módon eljárva 9,8 g (0,082 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonátrilbőI, valamint az előző, abszolút etanolos 2-(4-metoxi-fenoxi)-acetamidin-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 2 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 5,5 g (24%); olvadáspont: 238-240 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C14H,3N5O2 - M = 283,29 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 59,36 4,63 24,72
talált: 59,21 4,62 24,71
NMR (DMSO d6): δ = 3,7 (3H, s), 5,0 (2H, s), 6,9 (4H,
s), 8,3 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (1H, dj,9,0(lH, d).
d) 2-[(4-metoxi-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva
5,5 g (0,0194 mól) 4-amino-2-[(4-metoxi-fenoxi)-metil]pteridinből és 150 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A kapott szilárd anyagot felvesszük nát50 rium-karbonátos vízzel tisztítás céljából. Az oldhatatlan részt szűréssel eltávolítjuk. A szűrletet ecetsavval addig savanyítjuk, amíg el nem értük az 5,5-ös pH-értéket. A keletkezett csapadékot eltávolítjuk szűréssel, majd átkristályosítjuk etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből.
Hozam: 1,7 g (31%); olvadáspont: 233-234 ’C. Elementáranalízis (a C14H|2N4O3 - M = 284,27 - öszszegképlet alapján):
számított: C% 59,15 H% 4,26 N% 19,71
60 talált: 59,21 4,34 19,39
HU 208 826 Β
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 3,7 (3H, s), 5,0 (2H, s), 6,8 (2H, d), 7,0 (2H, d), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d), 13,0 (IH, CF3COOD-OS közegben cserélhető csúcs).
18. példa
2-[(4-metil-fenoxi)-metll]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) 4-amino-2-[(4-metil-fenoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében foglaltak szerint eljárva
6,9 g (0,057 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilbőI és 350 ml abszolút etanolban lévő, 14,1 g (0,086 mól) mennyiségű 2-(4-metil-fenoxi)-acetamidinből indulunk ki. Az utóbbi vegyületet C. Djerassi és C. R. Scholz módszerével - 2517468 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás; Chemical Abstracts, 45. 661 f (1951) - állítottuk elő. A reakcióelegyet 2 óra hosszat forraljuk visszafolyatás közben.
Hozam: 2,6 g (17%); olvadáspont: 225-227 °C (aceton és etanol elegyéből átkristályosítva). Elementáranalízis (a C14H|3N5O - M = 267,29 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 62,91 4,90 26,20
talált: 63,22 4,93 26,23
NMR (DMSO d6): δ = 2,2 (3H, s), 5,0 (2H, s), 6,8 (2H, d), 7,0 (2H, d), 8,3 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d).
b) 2-[(4-metil-fenoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
A 9. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva
2,5 g (0,0094 mól) 4-amino-2-[(4-metil-fenoxi)-metiI]pteridinből és 68,1 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 3 óra 15 percig tartjuk 85 °C hőmérsékleten.
Hozam: 1,3 g (52%); olvadáspont: 232-233 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C]4HI2N4O2 - M = 268,28 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 62,68 4,51 20,88
talált: 62,89 4,54 21,29
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm’1
NMR (DMSO d6): δ = 2,2 (3H, s), 5,0 (2H, s), 6,9 (2H, d), 7,1 (2H, d), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d), 12,9 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
19. példa
2-(benzíl-tio-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása a) 4-amino-2-(benzil-tio-metil)-pteridin előállítása 150 ml abszolút etanolban szuszpendálunk 2,3 g (0,019 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilt és 5,2 g (0,029 mól) 2-(benzil-tio)-acetamidint, amely utóbbit J. M. Mc Manus módszere szerint - J. Heterocycl. Chem., 5. 137 (1968) - állítottuk elő. A reakcióelegyet 2 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás mellett. Lehűlés után az oldatot szárazra pároljuk, csökkentett nyomáson. A maradékot mossuk diizopropil-éterrel és csökkentett nyomáson szárítjuk. Ilyen módon amorf szilárd anyagot kapunk, amelyet minden további tisztítás nélkül használunk fel a következő lépésben.
Hozam: 5,4 g (kvantitatív),
b) 2-(benzil-tio-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása A 9. példa b) bekezdésében foglaltak szerint eljárva
5,4 g (0,019 mól) 4-amino-2-(benzil-tio-metil)-pteridinből és 400 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 7 óra hosszat tartjuk 85 ’C-on.
Hozam: 1,7 g (31%); olvadáspont: 224-226 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C|4HI2N4OS - M = 284,34 -
összegképlet alapján):
C% H% N% S%
számított: 59,14 4,25 19,70 11,28
talált: 58,92 4,35 20,02 11,10
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1690 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 3,6 (2H, , s - amelyet
CF3COOD-os közegben cserélni lehet), 3,9 (2H, s), 7,0-7,5 (5H, m), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d), 12,8 (IH,
CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
20. példa
2-(etoxi-metil)-6-metil-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) EtiI-2-etoxi-acetimidát előállítása
1200 ml abszolút etanolban feloldunk 604 g (8,0 mól) klór-acetonitrilt, majd az így kapott oldatot cseppenként hozzáöntjük egy olyan, 80 ’C-on tartott oldathoz, amelyet úgy állítottunk elő, hogy 4 liter abszolút etanolban reagáltattunk 193,2 g (8,4 grammatom) nátriumot; tehát ez az oldat tulajdonképpen metanolos nátrium-etilát-oldat. Ezután hagyjuk, hogy a reakcióelegy felvegye a környezet hőmérsékletét, majd a keverést két napon át folytatjuk. Ezután a nátriumetilát feleslegét szén-monoxid-gázárammal semlegesítjük. A keletkezett csapadékot szűréssel távolítjuk el és éterrel mossuk. A szűrletet és az éteres mosóoldatot egyesítjük és a keletkezett elegyet csökkentett nyomáson bepároljuk. Újból csapadék keletkezik, amelyet eltávolítunk szűréssel. A szűrletet csökkentett nyomáson desztilláljuk.
Hozam: 597,6 g (57%); Fp15_24 = 47-52 ’C.
NMR (CDClj + CF3COOD): δ= 1,1 (3H, t), 1,2 (3H,
t),3,4(2H, q), 3,7 (2H, s), 4,1 (2H, q).
b) Etoxi-acetamidin előállítása
A 17. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva
29,4 g (0,224 mól) etil-2-etoxi-acetimidátból és 590 ml abszolút etanolban feloldott, 21,2 g (1,24 mól) mennyiségű ammóniából indulunk ki.
c) 4-amino-2-(etoxi-metil)-6-metil-pteridin előállítása
2-etoxi-acetamidin előző, etanolos oldatában szuszpendáltunk 15,1 g (0,113 mól) 3-amino-6-metil-pirazin-2-karbonitriIt, amelyet E. C. Taylor és munkatársai
HU 208 826 Β módszerével - J. Am. Chem. Soc., 95, 6413 (1973) állítottunk elő. A keletkezett szuszpenziót két óra hosszat forraljuk visszafolyatás mellett. Visszahűlés után a kapott oldatot szárazra pároljuk csökkentett nyomáson. A maradékot acetonos mossással, valamint aceton és diizopropil-éter elegyéből végzett átkristályosítással tisztítjuk.
Hozam: 8,4 g (34%); olvadáspont: 166-168 °C. Elementáranalízis (a C|0H13N5O - M = 219,25 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 54,78 5,98 31,94
talált: 54,63 6,02 32,10
NMR (DMSO d6): δ = 1,1 (3H, t), 2,6 (3H, s), 3,6 (2H, t), 4,4 (2H, s), 8,0 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,9 (IH, s).
d) 2-(etoxi-metil)-6-metil-pteridin-4(3H)-on előállítása
148 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatban szuszpendálunk 7,4 g (0,0338 mól) 4-amino-2-(etoxi-metil)-6metil-pteridint, majd a szuszpenzió hőmérsékletét lassan 85 °C-ra emeljük és az elegyet ezen a hőmérsékleten tartjuk 2 óra hosszat. Az elegyhez ezután ismét adunk (592 ml mennyiségben) 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatot és a keletkezett elegyet további egy óra hosszat 85 °C-on tartjuk. Lehűlés után a kapott oldatot addig savanyítjuk ecetsavval, amíg el nem éri a pH az 5,5 értéket. Ezt követően metilén-kloriddal extraháljuk. A szerves extraktumokat nátrium-szulfáton megszárítjuk és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A szilárd maradékot átkristályosítjuk acetonból, Norit jelenlétében.
Hozam: 4,9 g (66%); olvadáspont: 181-183 °C. Elementáranalízis (a C10Hi2N4O2 - M = 220,23 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 54,54 5,49 25,44
talált: 54,39 5,49 25,22
Infravörös spektrum:
v(C=O) = 1670 cmNMR (DMSO de): δ = 1,2 (3H, t), 2,6 (3H, s), 3,6 (2H, q), 4,4 (2H, s), 8,8 (IH, s), 13,8 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
21. példa
2-[(2-acetoxi-etoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Etil-2-(2-hidroxi-etoxi)-acetamidát előállítása 10 °C-on tartott etanolos nátrium-etilát-oldathoz amelyet úgy állítottunk elő, hogy 560 ml abszolút etanolt reagáltattunk 0,89 g (0,0389 grammatom) nátriummal - hozzáadunk 55,7 g (0,389 mól) (2-acetoxi-etoxi)-acetonitrilt, amelyet S. W. Schneller és munkatársai módszerével - Croat. Chem. Acta, 59, 307 (1986) állítottunk elő. Hagyjuk, hogy a reakcióelegy felvegye a környezet hőmérsékletét, majd a keverést 3 napon át folytatjuk. Ezután a nátrium-etilát feleslegét semlegesítjük szén-monoxid-gázárammal. A keletkezett csapadékot szűréssel eltávolítjuk, majd mossuk, éterrel. A szűrletet és az éteres mosóoldatot egyesítjük és 30 °Con, csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott maradékot felvesszük, 800 ml éterrel. Lehűléskor ismét csapadék képződik, amelyet eltávolítunk, szűréssel. A szűrletet csökkentett nyomáson, 30 °C alatti hőmérsékleten bepároljuk; a kapott oldatot további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 39,2 g (68%).
NMR (CDC13 + D2O): δ = 1,3 (3H, t), 3,3-3,9 (4H, m),
3,9 (2H, s), 4,2 (2H,q).
b) 2-(2-hidroxi-etoxi)-acetamidin előállítása
A 17. példa b) bekezdésében leírtak szerint eljárva
39,2 g (0,266 mól) etil-2-(2-hidroxi-etoxi)-acetimidátból és 1080 ml abszolút etanolban levő, 22,6 g (1,33 mól) ammóniából indulunk ki.
c) 4-amino-2-[(2-hidroxi-etoxi)-metil]-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében foglaltak szerint eljárva 16,0 g (0,133 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilbőI és az előző, abszolút etanolos 2-(2-hidroxi-etoxi)-acetamidin-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 2 óra 30 percen át forraljuk, visszafolyatás mellett.
Hozam: 20,5 g (70%); olvadáspont: 149-151 °C (etanolból végzett átkristályosítás után). Elementáranalízis (a C9HHN5O2 - M = 221,22 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 48,86 5,01 31,66
talált: 48,83 5,02 31,32
NMR (DMSO d6): δ = 3,6 (4H, s), 4,5 (2H, s), 4,9 (IH,
CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (IH,
d), 9,0 (IH, d).
d) 2-[(2-acetoxi-etoxi)-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
350 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatban feloldunk 10,0 g (0,0452 mól) 4-amino-2-[(2-hidroxi-etoxi)metilj-pteridint, majd a keletkezett oldatot lassan felmelegítjük 85 °C-ra és ezen a hőmérsékleten tartjuk 1 óra 30 percen keresztül. Lehűlés után a kapott oldatot megsavanyitjuk ecetsavval - a pH-t 5,5-re állítjuk be -, majd csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot felvesszük 500 ml izopropanollal és a szervetlen, oldhatatlan anyagot eltávolítjuk szűréssel. Az izopropanolos oldatot szárazra pároljuk csökkentett nyomáson, a maradékhoz hozzáadunk 250 ml ecetsavanhidridet és a kapott elegyet visszafolyatás közben forraljuk 1 óra hosszat. Lehűlés után a szervetlen sókat eltávolítjuk szűréssel, majd a szűrletet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot négy egymást követő, etanolban, Norit jelenlétében végrehajtott átkristályosítással tisztítjuk.
Hozam: 1,2 g (10%); olvadáspont: 157-159 ’C. Elementáranalízis (a CnH12N4O4 - M = 264,24 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 50,00 4,58 21,20
talált: 50,05 4,75 21,08
Infravörös spektrum:
v(C=O) = 1690 és 1720 cmNMR (DMSO d6): δ = 2,0 (3H, s), 3,7-4,0 (2H, m), 4,1-4,4 (2H, m), 4,5 (2H, s), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d), 12,6 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
HU 208 826 Β
22. példa
-[ (4-acetiT3-hidroxi-2 -propil-fenoxi )-metil]-pteridin-4(3H)-on előállítása
a) Etil-2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetimidát-hidroklorid előállítása
A 6. példa a) bekezdésében leírtak szerint eljárva
30,4 g (0,130 mól) (4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetonitrilből, 6,6 g (0,143 mól) abszolút etanolból és 500 ml éterből indulunk ki. A (4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetonitrilt W. S. Marshall és munkatársai módszerével - J. Med. Chem., 30, 682 (1987) - állítjuk elő. A reakcióidő 16 óra. A reakcióelegyet 1 liter éterbe öntjük, majd a keletkezett terméket eltávolítjuk szűréssel.
Hozam: 40,0 g (97%); olvadáspont: 157-159 °C. NMR (DMSO de): δ = 0,9 (3H, t), 1,1-1,9 (2H, m), 1,4 (3H, t), 2,4-2,9 (2H, m), 2,6 (3H, s), 4,6 (2H, q),
5.3 (2H, s), 6,7 (IH, d), 7,8 (IH, d), 10,8 (2H,
CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 12,8 (IH, s - amely CF3COOD-os közegben cserélhető).
b) Etil-2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetimidát előállítása
Egy liter kloroformban szuszpendálunk 40,0 g (0,127 mól) etil-2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)acetimidát-hidrokloridot, majd a keletkezett szuszpenzióhoz hozzáadunk 10,2 g (0,121 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot és az elegyet 1 óra hosszat keverjük. A keletkezett szilárd anyagot eltávolítjuk szűréssel és a szűrletet szárazra pároljuk csökkentett nyomáson. A kapott maradékot a refluxhőmérsékleten extraháljuk 100 ml hexán és 100 ml diizopropil-éter elegyével. Az extraktumot csökkentett nyomáson bepároljuk és a maradékot hexánból átkristályosítjuk.
Hozam: 25,0 g (70%); olvadáspont: 50-52 °C. NMR (CDC13 + D2O): δ = 1,0 (3H, t), 1,1-1,9 (2H, m),
1.4 (3H, t), 2,6 (3H, s), 2,7 (2H, t), 4,3 (2H, q), 4,7 (2H, s), 6,3 (IH, d), 7,6 (IH, d), 12,7 (IH, s - amely parciálisán le van cserélve).
c) 2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetimidin előállítása
A 17. példa b) bekezdése szerint eljárva 25,0 g (0,0895 mól) etil-2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)acetimidátból és 7,6 g (0,45 mól) mennyiségű, 300 ml abszolút etanolban feloldott ammóniából indulunk ki.
d) 2-[(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-metil]-4amino-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében leírtak szerint eljárva
3,6 g (0,030 mól) 3-amino-pirazin-2-karbonitrilből és 2-(4-acetil-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-acetamidinnek az előző, abszolút etanolos oldatából indulunk ki. A reakcióelegyet 6 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás közben.
Hozam: 3,2 g (30%); olvadáspont: 178-180 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítva).
Analitikai célokra mintát veszünk, amelyet etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből ismételten átkristályosítunk. A termék olvadáspontja: 179-181°C. Elementáranalízis (a ClgH19N5O3 - M = 353,38 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 61,18 5,42 19,82
talált: 60,96 5,59 19,99
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1640 cm“'
NMR (DMSO d6): δ = 0,9 (3H, t), 1,1-1,9 (2H, m), 2,5 (3H, s), 2,5-2,9 (2H, m), 5,2 (2H, s), 6,6 (IH, d),
7,7 (IH, d), 8,3 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,8 (IH, d), 9,0 (IH, d), 13,9 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs),
e) 2-[(4-acetil-2-hidroxi-3-propil-fenoxi)-metil]pteridin-4(3H)-on előállítása
A 2. példa d) bekezdésében leírt módon eljárva
1,6 g (0,0045 mól) 2-[(4-acetiI-3-hidroxi-2-propil-fenoxi)-metil]-4-amino-pteridinből és 32 ml 5 m%-os nátrium-karbonát-oldatból indulunk ki. A reakcióelegyet 1 óra hosszat tartjuk 90 ’C-on.
Hozam: 1,0 g (63%); olvadáspont: 224-226 ’C (etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből végzett átkristályosítás után).
Elementáranalízis (a C|8H,8N4O4 - M = 354,37 öszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 61,01 5,12 15,81
talált: 61,12 5,23 15,89
Infravörös spektrum:
V (C=O) = 1670 és 1690 cm-1
NMR (DMSO d6): δ = 0,9 (3H, t), 1,0-2,0 (2H, m), 2,4-2,9 (2H, m), 2,5 (3H, s), 5,2 (2H, s), 6,7 (IH, d), 8,8 (IH, d), 8,9 (IH, d), 12,8 (IH, s amely CF3COOD-os közegben cserélhető), 13,0 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
23. példa
7-hidroxi-2-(hidroxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása
4,0 g (0,0169 mól) 2-(acetoxi-metil)-7-hidroxi-pteridin-4(3H)-ont, 1,2 g (0,0214 mól) kálium-karbonátot, valamint 5 ml vizet 80 ml etanolban tartalmazó elegyet 4 óra hosszat forralunk, visszafolyatás mellett. A reakcióelegyet - lehűlése után - szűrjük. Az így elkülönített szilárd anyagot 30 ml etanollal mossuk és felvesszük 160 ml vízzel. Zavaros oldatot kapunk, amelyet szűréssel tisztítunk, majd ecetsavval addig savanyítunk, amíg a pH el nem érte a 3,6-os értéket. A keletkezett csapadékot szűréssel távolítjuk el, éterrel mossuk, majd etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből átkristályosítjuk.
Hozam: 2,0 g (61%); az olvadáspont meghaladta a 300 ’C-ot.
Elementáranalízis (a C7H6N4O3 - M = 194,15 - öszszegképlet alapján):
C% H% N% számított: 43,31 3,12 28,86 talált: 43,27 3,37 28,92
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1640 és 1675 cm-’
NMR (DMSO d6 + CFjCOOD): δ = 4,4 (2H, s), 7,9 (lH,s).
HU 208 826 Β
24. példa
7-hidroxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin-4(3H)on előállítása
A 17. példa b) bekezdésében ismertetett módon eljárva 14,4 g (0,108 mól) metil-2-(metoxi-metoxi)acetimidátból és 7,6 g (0,446 mól) mennyiségű, 146 ml vízmentes metanolban oldott ammóniából indulunk ki. A reakcióidő 3 nap.
b) 4-amino-7-metoxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin előállítása
A 2. példa c) bekezdésében ismertetett módon eljárva 11,2 g (0,0725 mól) 3-amino-5-klór-pirazin-2-karbonitrilből és 2-(metoxi-metoxi)-acetamidinnek az előző, metanolos oldatából indulunk ki. [A 3-amino-5klór-pirazin-2-karbonitrilt E. C. Taylor és munkatársai módszerével - 40. 2341 (1975) - készítettük.] A reakcióelegyet 5 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás közben.
Hozam: 13,2 g (72%); olvadáspont: 193-195 °C. NMR (DMSO d6): Ö = 3,3 (3H, s), 4,0 (3H, s), 4,5 (2H,
s), 4,7 (2H, s), 7,9 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 8,4 (IH, s).
c) 4-amino-7-hidroxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin előállítása
130 ml vízben feloldunk 3,2 g (0,080 mól) nátriumkarbonátot, majd a keletkezett oldathoz hozzáadunk 8,1 g (0,0322 mól) 4-amino-7-metoxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridint. A kapott szuszpenziót 2 óra hoszszat 80 °C-on tartjuk, majd a reakcióelegyet forrón szűrjük. Hagyjuk, hogy a szűrlet felvegye a környezet hőmérsékletét, majd a szűrletet megsavanyítjuk ecetsavval és a kivált csapadékot eltávolítjuk szűréssel. A csapadékot vízzel, majd acetonnal mossuk, ezt követően átkristályosítjuk metanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből.
Hozam: 4,4 g (58%); olvadáspont: 210-212 °C.
Elementáranalízis (a Ο9Η|,Ν5Ο3 - M = 237,22 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 45,57 4,67 29,52
talált: 45,30 4,53 29,56
NMR (DMSO d6): δ = 3,3 (3H, s), 4,4 (2H, s), 4,7 (2H, s), 7,7 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 7,9 (IH, s), 12,7 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
d) 7-hidroxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridin4(3H)-on előállítása ml vízben feloldunk 1,5 g (0,0267 mól) káliumkarbonátot, majd a keletkezett oldathoz hozzáadunk 1,1 g (0,00464 mól) 4-amino-7-hidroxi-2-(metoxi-metoxi-metil)-pteridint. A reakcióelegyet 8 óra hosszat forraljuk, visszafolyatás mellett. A reakcióelegyet - lehűlése után - addig savanyítjuk 10 m%-os sósavoldattal, amíg a pH-ja el nem érte az 5,5 értéket, majd a keletkezett csapadékot eltávolítjuk szűréssel és vízzel mossuk. A csapadékot visszafolyatás melletti forralás közben extraháljuk 50 ml etanol és 60 ml Ν,Ν-dimetil-formamid elegyével. A kapott extraktumot csökkentett nyomáson bepároljuk, majd a maradékot átkristályosítjuk etanol és Ν,Ν-dimetil-formamid elegyéből.
Hozam: 0,2 g (18%); olvadáspont: 224-226 °C (etanolból átkristályosítva).
Elementáranalízis (a C9H]0N4O4 - M = 238,20 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 45,38 4,23 23,52
talált: 45,15 4,11 23,59
Infravörös spektrum:
v(C=O)= 1625 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 3,3 (3H, s), 4,4 (2H, s), 4,7 (2H, s), 7,9 (IH, s), 12,8 (2H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
25. példa
2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása a) 6-amino-2-(etoxi-metiI)-pirimidin-4(3H)-on előállítása
650 ml abszolút etanolban feloldunk 75,7 g (0,577 mól) etil-2-etoxi-acetimidátot, majd az oldat hőmérsékletét 0 °C-on tartva, átbuborékoltatunk az oldaton ammóniagázt olyan módon, hogy 39,1 g (2,30 mól) oldódjék belőle. A kapott oldatot a környezet hőmérsékletén keverjük 2 napon keresztül. Ezt követően az ammóniagáz feleslegét kiűzzük nitrogénárammal, majd a reakcióelegyhez hozzáadunk 75,0 g (0,383 mól) etil-(l-etoxi-formimidoil)-acetát-hidrokloridot, amelyet J. J. Ursprung szabadalma szerint 3 337 579 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás; Chemical Abstracts, 68, 68 986 k (1968) állítottunk elő -, ezt követően pedig 0 ’C körüli hőmérsékleten nátrium-etilátot. Az elegyet 0 °C-on tartjuk 15 percig, majd a szuszpendált állapotban jelen levő szilárd anyagot eltávolítjuk szűréssel. A szűrletet 24 óra hosszat keverjük a környezet hőmérsékletén, majd a forráspontján tartjuk két óra hosszat, visszafolyatás mellett. A kapott oldatot koncentráljuk olyan módon, hogy Dean-Stark-készülék alkalmazása mellett eltávolítunk belőle 425 ml etanolt. Az oldatot ezután -20 “C-ra hűtjük, a keletkezett csapadékot eltávolítjuk szűréssel, majd dietil-éterrel mossuk. A kapott szilárd anyagot megszárítjuk és további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 39,5 g (61%); olvadáspont: 224-226 ’C. Analitikai célokra mintát készítünk olyan módon, hogy a kapott anyagot átkristályositjuk izopropanol és diizopropil-éter elegyéből. A minta olvadáspontja: 228 ’C.
Elementáranalízis (a C/HhNjOj - M = 169,18 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 49,70 6,55 24,84
talált: 49,90 6,21 24,59
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1610 cm1
NMR (DMSO d6): δ = 1,1 (3Η, t), 3,5 (2Η, q), 4,1 (2Η, s), 4,9 (IH, s), 6,4 (2Η, s - amely CF3COOD-os közegben cserélhető), 11,2 (IH, s - amely CF3COOD-os közegben cserélhető).
b) 6-^mino-2-(etoxi-metil)-5-nitrozo-pirimidin4(3H)-on előállítása
HU 208 826 Β
39,5 g (0,233 mól) 6-amino-2-(etoxi-metil)-pirimidin-4(3H)-ont feloldunk 336 ml (0,336 mól) 1 normál nátrium-karbonát-oldatban, majd a keletkezett oldathoz hozzáadunk 17,7 g (0,256 mól) nátrium-nitritet. Az oldatot lehűtjük és 0 °C, valamint 5 °C közötti hőmérsékleten hozzáadunk cseppenként 179 ml vízzel hígított, 17,9 ml (0,320 mól) 96 m%-os kénsavat. A keletkezett csapadékot elválasztjuk szűréssel, közvetlenül a kénsavoldat adagolásának befejezése után. A kapott szilárd anyagot először hideg vízzel, majd dietil-éterrel mossuk és - szárítást követően - további tisztítás nélkül használjuk fel a következő lépésben.
Hozam: 46,2 g (kvantitatív); olvadáspont: 163165 ’C.
Analitikai célokra mintát készítünk olyan módon, hogy az anyagot átkristályosítjuk metanolból. A minta olvadáspontja: 166-167 °C volt.
Elementáranalízis (a C7H;oN403 - M = 198,18 - öszszegképlet alapján):
C% H% N%
számított: 42,42 5,09 28,27
talált: 42,57 5,08 28,40
Infravörös spektrum:
v (C=O) = 1660 cm'1
NMR (DMSO d6): δ = 1,15 (3H, t), 3,55 (2H, q), 4,25 (2H, s), 9,15 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 11,15 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs), 12,15 (IH, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
c) 2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása ml vízben feloldunk 19,1 g (0,11 mól) nátriumditionitot, majd az így kapott oldatot hozzáadjuk cseppenként egy 20 °C-on tartott szuszpenzióhoz, amely 10,0 g (0,050 mól) 6-amino-2-(etoxi-metil)-5-nitrozopirimidin-4(3H)-ont és 50 ml vizet tartalmaz. A kapott elegyet 30 percen át keverjük a környezet hőmérsékletén, majd a reakcióelegyhez - miközben a hőmérsékletét állandóan 20 °C-on tartottuk - hozzáadunk 47,9 g (0,33 mól) 40 m%-os vizes glioxáloldatot. A reakcióelegyet ezután 20 óra hosszat keverjük a környezet hőmérsékletén, majd a keletkezett oldatot extraháljuk metilén-kloriddal. A szerves extraktumokat nátriumszulfáton szárítjuk, majd csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A szilárd maradékot metanolból kristályosítjuk át, Norit jelenlétében.
Hozam: 6,5 g (63%); olvadáspont: 168-169 °C. A termék azonos az 1. példa szerint előállítottal.
26. példa
2-(etoxi-metil)-pteridln-4(3H}-on előállítása a) 5,6-diamino-2-(etoxi-metil)-pirimidin-4(3H)-on előállítása
12,4 g (0,063 mól) vízzel nem mosott, nyers 6-amino-2-(etoxi-metil)-5-nitrozo-pirimidin-4(3H)-ont és 430 ml metanolban 1 g Raney-nikkelt tartalmazó elegyet beleteszünk egy autoklávba. A hidrogén kezdeti nyomását 7500 kPa értéken rögzítjük, majd az elegyet a környezet hőmérsékletén keverjük 2 óra hosszat. A gázmentesítés után az oldhatatlan anyagot elkülönítjük szűréssel, és Ν,Ν-dimetil-formamiddal mossuk. A szűrletet és a mosóoldatot egyesítjük és csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot mossuk dietil-éterrel, és átkristályosítjuk etanol és víz elegyéből.
Hozam: 5,0 g (43%); olvadáspont: 173-175 ’C. NMR (DMSO d6): δ = 1,1 (3H, t), 3,5 (2H, q), 4,1 (2H,
s), 5,9 (5H, CF3COOD-os közegben cserélhető csúcs).
b) 5,6-diamino-2-(etoxi-metil)-pirimidin-4(3H)-onhemimaleát előállítása
3,4 g (0,0185 mól) 5,6-diamino-2-(etoxi-metil)-pirimidin-4(3H)-ont, 4,4 g (0,0379 mól) maleinsavat, 300 ml abszolút etanolt és 100 ml metanolt tartalmazó elegyet visszafolyatás mellett forralunk. A keletkezett kis mennyiségű oldhatatlan anyagot eltávolítjuk melegen végzett szűréssel. A lehűlés után képződött csapadékot szűréssel távolítjuk el, majd dietil-éterrel mossuk és átkristályosítjuk abszolút etanolból.
Hozam: 2,0 g (45%); olvadáspont: 192-194 ’C. Elementáranalízis (a C7H|2N4O2xl/2 C4H4O4) - M =
242,235 - összegképlet alapján):
C% H% N% számított: 44,63 5,83 23,13 talált: 44,62 5,73 23,47
NMR (DMSO d6 + CF3COOD): δ= 1,1 (3H, t), 3,45 (2H,q), 4,15 (2H,s), 6,15 (lH,s).
c) 2-(etoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítása m%-os vizes glioxáloldatból 3,5 g-ot (0,024 mólt) hozzáadunk 30 ml vízben szuszpendált,
3,7 g (0,020 mól) mennyiségű 5,6-diamino-2-(etoximetil)-pirimidin-4(3H)-onhoz. A kapott elegyet fokozatosan melegítjük fel a reflux-hőmérsékletre, majd visszafolyatás mellett forraljuk 1 óra hosszat. Norit hozzáadását követően a visszafolyatást folytatjuk még 10 percen keresztül, majd szűrjük a reakcióelegyet. A kapott vizes oldatot metilén-kloriddal extraháljuk. A szerves extraktumokat olyan módon kezeljük, ahogy azt a 25. példa c) bekezdésében leírtuk.
Hozam: 2,5 g (61%); olvadáspont: 168-169 ’C. A termék azonos az 1. példa szerint előállítottal.

Claims (11)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás (I) általános képletű pteridin-4(3H)-onszármazékok és gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsóik előállítására - ahol
    - X oxigénatom vagy kénatom;
    - Y hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport - előnyösen metilcsoport
    - a 6-os helyzetben vagy hidroxilcsoport a 7-es helyzetben;
    - Rí hidrogénatom, 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-3 szubsztituenssel adott esetben helyettesített fenilcsoport - a szubsztituensek 1-4 szénatomos, lineáris vagy elágazó láncú alkil- vagy alkoxicsoportok, halogénatomok, hidroxil- és acetilcsoportok lehetnek benzilcsoport, metoxi-metil-csoport, acetilcsoport, 2-acetoxi-etilcsoport vagy 2,2,2-trifluor-etil-csoport; és
    - R2 hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos, lineáris vagy
    HU 208 826 Β elágazó láncú alkilcsoport, előnyösen metilcsoport, azzal jellemezve, hogy
    a) valamely (II) általános képletű 3-amino-pirazin2-karboxamidot valamely (III) általános képletű ortoészterrel reagáltatunk, ahol X, Y, R( és R2 jelentése a tárgyi körben megadott, és R3 1-4 szénatomos alkilcsoportot jelent; vagy
    b) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, melyben R2 jelentése hidrogénatom és Rj, X, Y jelentése a tárgyi kör szerinti, valamely (IV) általános képletű 4-amino-pteridin-származékot, ahol X és Y jelentése a tárgyi körben megadott és Rr = R, vagy hidroxi-etil-csoport - lúgos vízzel hidrolizálunk; és abban az esetben, ha R’jelentése hidroxi-etil-csoport, a kapott vegyületet acetilezzük; vagy
    c) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, amelyekben R, jelentése hidrogénatom, X, Y és R2 jelentése pedig a tárgyi körben megadott, egy (Ic) általános képletű pteridin-4(3H)-on-származékot, ahol X, Y és R2 jelentése a tárgyi körben megadott, lúgos vízzel elszappanosítunk és kívánt esetben gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsót képezünk. (Elsőbbsége; 1989. 03. 30.)
  2. 2. Eljárás (I) általános képletű pteridin-4(3H)-onszármazékok és gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsók előállítására, amelyekben Y és R2 egyaránt hidrogénatom, X és R, jelentése pedig az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy valamely (V) általános képletű 5,6-diamino-pirimidin4(3H)-on-származékot, ahol X és R] jelentése a tárgyi körben megadott, glioxállal reagáltatunk, és kívánt esetben gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsót képezünk. (Elsőbbsége: 1990. 03. 29.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan pteridin4(3H)-on-származékok és/vagy gyógyászatilag elfogadható alkálifémsók előállítására, amelyek (I) általános képletében
    - X oxigénatom;
    - Y hidrogénatom vagy 7-es helyzetben lévő hidroxilcsoport;
    - Rj jelentése az 1. igénypontban megadott és
    - R2 hidrogénatom;
    azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk, (Elsőbbsége: 1989. 03. 30.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti eljárás olyan pteridin4(3H)-on-származékok és/vagy gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsóik előállítására, amelyek (I) általános képletében:
    -R, 1-4 szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy benzilcsoport;
    míg a többi helyettesítő jelentése az 1. igénypontban megadott -, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1989. 03. 30.)
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(metoxi-metil)pteridin-4(3H)-on előállítására - kívánt esetben gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsója alakjában -, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1989.03.30.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(etoxi-metil)pteridin-4(3H)-on előállítására - kívánt esetben gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsója alakjában -, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége;
    1989. 03. 30.)
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(propoxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1989.03. 30.)
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(fenoxi-metil)pteridin-4(3H)-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége; 1989. 03. 30.)
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(benzil-oxi-metil)-pteridin-4(3H)-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1989. 03. 30.)
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti eljárás 2-(etoxi-metil)7-hidroxi-pteridin-4(3H)-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a megfelelően helyettesített kiindulási vegyületeket reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1989. 03. 30.)
  11. 11. Eljárás hatóanyagként (I) általános képletű vegyületeket - e képletben X, Y, R, és R2 jelentése az 1. igénypontban megadott - vagy ezek gyógyászati szempontból elfogadható alkálifémsóit tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárással előállított hatóanyagot a szokásos adalékanyagokkal összekeverjük és gyógyszerkészítménnyé dolgozzuk fel. (Elsőbbsége:
HU901898A 1989-03-30 1990-03-29 Process for producing pteridin-4-/3h/-one derivatives and pharmaceutical compositions comprising such derivatives as active ingredient HU208826B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8904193A FR2645152B1 (fr) 1989-03-30 1989-03-30 3h-pteridinones-4, procedes de preparation et medicaments les contenant

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU901898D0 HU901898D0 (en) 1990-08-28
HUT53646A HUT53646A (en) 1990-11-28
HU208826B true HU208826B (en) 1994-01-28

Family

ID=9380213

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU901898A HU208826B (en) 1989-03-30 1990-03-29 Process for producing pteridin-4-/3h/-one derivatives and pharmaceutical compositions comprising such derivatives as active ingredient

Country Status (30)

Country Link
US (1) US5167949A (hu)
EP (1) EP0399856B1 (hu)
JP (1) JPH0725761B2 (hu)
AR (1) AR248278A1 (hu)
AT (1) ATE126229T1 (hu)
AU (1) AU630178B2 (hu)
CA (1) CA2013324C (hu)
CZ (1) CZ284679B6 (hu)
DD (1) DD296927A5 (hu)
DE (1) DE69021444T2 (hu)
DK (1) DK0399856T3 (hu)
ES (1) ES2078324T3 (hu)
FR (1) FR2645152B1 (hu)
GE (1) GEP19971023B (hu)
GR (1) GR3017245T3 (hu)
HR (1) HRP920759B1 (hu)
HU (1) HU208826B (hu)
IE (1) IE68689B1 (hu)
IL (1) IL93914A (hu)
LV (1) LV5821B4 (hu)
MA (1) MA21786A1 (hu)
NO (1) NO175100C (hu)
NZ (1) NZ233130A (hu)
OA (1) OA09441A (hu)
PT (1) PT93600B (hu)
RU (1) RU1836344C (hu)
SI (1) SI9010633B (hu)
TN (1) TNSN90040A1 (hu)
YU (1) YU47346B (hu)
ZA (1) ZA902397B (hu)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5270465A (en) * 1989-03-30 1993-12-14 Lipha, Lyonnaise Industrille Pharmaceutique 4(3H)-pteridinone compounds
FR2772615B1 (fr) 1997-12-23 2002-06-14 Lipha Comprime multicouche pour la liberation instantanee puis prolongee de substances actives
US6806272B2 (en) 2001-09-04 2004-10-19 Boehringer Ingelheim Pharma Kg Dihydropteridinones, processes for preparing them and their use as pharmaceutical compositions
HUP0401293A3 (en) * 2001-09-04 2008-03-28 Boehringer Ingelheim Pharma Novel dihydropteridinones, method for producing the same and the use thereof as medicaments
FR2831789B1 (fr) 2001-11-07 2004-01-23 Oreal Procede et dispositif pour l'evaluation de la secheresse cutanee notamment
US6861422B2 (en) 2003-02-26 2005-03-01 Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg Dihydropteridinones, processes for preparing them and their use as pharmaceutical compositions
DE102004029784A1 (de) 2004-06-21 2006-01-05 Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg Neue 2-Benzylaminodihydropteridinone, Verfahren zur deren Herstellung und deren Verwendung als Arzneimittel
DE102004033670A1 (de) * 2004-07-09 2006-02-02 Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg Neue Pyridodihydropyrazinone, Verfahren zu Ihrer Herstellung und Ihre Verwendung als Arzneimittel
US20060074088A1 (en) 2004-08-14 2006-04-06 Boehringer Ingelheim International Gmbh Dihydropteridinones for the treatment of cancer diseases
US7759485B2 (en) 2004-08-14 2010-07-20 Boehringer Ingelheim International Gmbh Process for the manufacture of dihydropteridinones
US20060058311A1 (en) 2004-08-14 2006-03-16 Boehringer Ingelheim International Gmbh Combinations for the treatment of diseases involving cell proliferation
US7728134B2 (en) 2004-08-14 2010-06-01 Boehringer Ingelheim International Gmbh Hydrates and polymorphs of 4[[(7R)-8-cyclopentyl-7-ethyl-5,6,7,8-tetrahydro-5-methyl-6-oxo-2-pteridinyl]amino]-3-methoxy-N-(1-methyl-4-piperidinyl)-benzamide, process for their manufacture and their use as medicament
US20060035903A1 (en) * 2004-08-14 2006-02-16 Boehringer Ingelheim International Gmbh Storage stable perfusion solution for dihydropteridinones
EP1632493A1 (de) 2004-08-25 2006-03-08 Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co.KG Dihydropteridinonderivative, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung als Arzneimittel
EP1630163A1 (de) 2004-08-25 2006-03-01 Boehringer Ingelheim Pharma GmbH & Co.KG Dihydropteridinonderivative, Verfahren zu deren Herstellung und deren Verwendung als Arzneimittel
DE102004058337A1 (de) * 2004-12-02 2006-06-14 Boehringer Ingelheim Pharma Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Herstellung von annelierten Piperazin-2-on Derivaten
US7439358B2 (en) 2006-02-08 2008-10-21 Boehringer Ingelheim International Gmbh Specific salt, anhydrous and crystalline form of a dihydropteridione derivative
CN101641358A (zh) * 2007-03-23 2010-02-03 霍夫曼-拉罗奇有限公司 氮杂-吡啶并嘧啶酮衍生物
EP2185559A1 (en) 2007-08-03 2010-05-19 Boehringer Ingelheim International GmbH Crystalline form of a dihydropteridione derivative
US8546566B2 (en) 2010-10-12 2013-10-01 Boehringer Ingelheim International Gmbh Process for manufacturing dihydropteridinones and intermediates thereof
US9358233B2 (en) 2010-11-29 2016-06-07 Boehringer Ingelheim International Gmbh Method for treating acute myeloid leukemia
US9370535B2 (en) 2011-05-17 2016-06-21 Boehringer Ingelheim International Gmbh Method for treatment of advanced solid tumors
EP3024464A1 (en) 2013-07-26 2016-06-01 Boehringer Ingelheim International GmbH Treatment of myelodysplastic syndrome
US9867831B2 (en) 2014-10-01 2018-01-16 Boehringer Ingelheim International Gmbh Combination treatment of acute myeloid leukemia and myelodysplastic syndrome

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3159628A (en) * 1962-05-28 1964-12-01 Smith Kline French Lab Pteridine-5-oxide derivatives
US3426019A (en) * 1962-06-29 1969-02-04 Smithkline Corp Derivatives of pteridine and a method for their preparation
SE307365B (hu) * 1966-05-28 1969-01-07 Yoshitomi Pharmaceutical
US3732224A (en) * 1969-10-20 1973-05-08 Sherwin Williams Co Method of controlling plant growth and 3-substituted lumazines used in such method
US3819631A (en) * 1970-12-15 1974-06-25 May & Baker Ltd Azapurinones
US3859287A (en) * 1971-05-05 1975-01-07 Walter Wesley Parish Thiopteridines and process for producing same
DE2232098A1 (de) * 1972-06-30 1974-01-17 Boehringer Mannheim Gmbh 2-alkyl-4(3h)-pteridinone und verfahren zu ihrer herstellung
US4183934A (en) * 1978-10-16 1980-01-15 Abbott Laboratories 4-Hydroxy-7-(substituted)phenylpteridines
US4361700A (en) * 1980-05-20 1982-11-30 James S. Waldron Pyridopyrimidinone derivatives

Also Published As

Publication number Publication date
EP0399856B1 (fr) 1995-08-09
GR3017245T3 (en) 1995-11-30
YU63390A (en) 1991-10-31
CZ152090A3 (cs) 1998-11-11
FR2645152A1 (fr) 1990-10-05
DK0399856T3 (da) 1995-09-18
CA2013324A1 (fr) 1990-09-30
TNSN90040A1 (fr) 1991-03-05
AU5221890A (en) 1990-10-04
GEP19971023B (en) 1997-06-13
SI9010633B (sl) 1999-06-30
HU901898D0 (en) 1990-08-28
IE68689B1 (en) 1996-07-10
SI9010633A (en) 1997-02-28
NO901430D0 (no) 1990-03-29
RU1836344C (ru) 1993-08-23
ZA902397B (en) 1991-01-30
PT93600B (pt) 1996-03-29
DE69021444D1 (de) 1995-09-14
IL93914A0 (en) 1990-12-23
IL93914A (en) 1994-02-27
JPH02304089A (ja) 1990-12-17
NZ233130A (en) 1992-01-29
PT93600A (pt) 1990-11-20
HUT53646A (en) 1990-11-28
NO175100B (no) 1994-05-24
OA09441A (fr) 1992-10-15
LV5821A4 (lv) 1997-04-20
CZ284679B6 (cs) 1999-02-17
HRP920759B1 (en) 1998-08-31
DD296927A5 (de) 1991-12-19
AU630178B2 (en) 1992-10-22
DE69021444T2 (de) 1996-03-14
CA2013324C (fr) 2001-08-21
ATE126229T1 (de) 1995-08-15
YU47346B (sh) 1995-01-31
US5167949A (en) 1992-12-01
EP0399856A1 (fr) 1990-11-28
IE901157L (en) 1990-09-30
MA21786A1 (fr) 1990-10-01
LV5821B4 (lv) 1997-10-20
NO901430L (no) 1990-10-01
NO175100C (no) 1994-08-31
JPH0725761B2 (ja) 1995-03-22
ES2078324T3 (es) 1995-12-16
HRP920759A2 (en) 1995-06-30
FR2645152B1 (fr) 1991-05-31
AR248278A1 (es) 1995-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU208826B (en) Process for producing pteridin-4-/3h/-one derivatives and pharmaceutical compositions comprising such derivatives as active ingredient
HU180219B (en) Process for producing substituted xantine derivatives and salts
US4539326A (en) 5-Oxo-5H-(1)benzopyrano(2,3-b)pyridine derivatives, their production and use as anti-inflammatory agents
US3810893A (en) Amino pyrimidines
ES2519441T3 (es) Compuestos para tratar la impotencia
HU196188B (en) Process for preparing new quinazolindione-derivatives and medical compounds containing them
US6100409A (en) Hydroxy and polyhydroxy derivatives of coumarin, preparation thereof and antiviral action thereof
US4808618A (en) Substituted 1,3-dialkylpyrido[4,3-d]pyrimidine-2,4-diones
EP0413544B1 (en) Purine derivatives, process for their preparation, pharmaceutical compositions and intermediates
US5270465A (en) 4(3H)-pteridinone compounds
CA1086316A (en) Purine acyclic nucleosides
US2807616A (en) Oxazolopyrimidines and method of preparing same
Barone Trifluoromethyl Compounds Related to Nucleic Acid Bases1, 2
US3397200A (en) Nitropyrrolylmethyleneaminouracils
JPH08134044A (ja) 新規ピリミジン化合物、中間体及びそれらの製造法
EP0000382B1 (en) Pyrimido (4,5-c)pyridazines, compositions containing them and processes for their preparation
US5252575A (en) Antiviral purine derivatives with improved gastrointestinal absorption
US3159627A (en) 5, 6, 7, 8-tetrahydropteridine derivatives
Vazakas et al. The Synthesis and Antiinflammatory Activity of Some Derivatives of 1, 3-Diphenylbarbituric Acid
Shealy et al. Acidic Cleavage of Amino [1, 2, 5] thiadiazolo [3, 4-d]-and-v-triazolo [4, 5-d] pyrimidines to 1, 2, 5-Thiadiazole-1 and v-Triazolecarboxamidines2
JPS59216888A (ja) 5―オキソ―5H―〔1〕ベンゾピラノ〔2,3―b〕ピリジン誘導体,その製造法および治療剤
JPH05247059A (ja) チアゼトキノリン−3−カルボン酸誘導体
Ramage et al. 846. Glyoxalinopyrimidines. The cyclisation of some 4-2′-chloroethylaminopyrimidines
HU177400B (hu) Eljárás 5-ös helyzetben azido-csoporttal szubsztituált barbitúrsav-származékok előállítására
JPH06298756A (ja) ピペリジノ−3,4−ジヒドロカルボスチリル誘導体

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: LIPHA, FR

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee