HU208167B - Vibration-proof basement - Google Patents

Vibration-proof basement Download PDF

Info

Publication number
HU208167B
HU208167B HU862675A HU267586A HU208167B HU 208167 B HU208167 B HU 208167B HU 862675 A HU862675 A HU 862675A HU 267586 A HU267586 A HU 267586A HU 208167 B HU208167 B HU 208167B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
reinforced concrete
mivel
seismic
upper plate
vibration
Prior art date
Application number
HU862675A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT56412A (en
Inventor
Kiss Karoly Samsomdi
Original Assignee
Kiss Karoly Samsomdi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kiss Karoly Samsomdi filed Critical Kiss Karoly Samsomdi
Priority to HU862675A priority Critical patent/HU208167B/hu
Priority to DE19873719673 priority patent/DE3719673A1/de
Priority to GR870958A priority patent/GR870958B/el
Priority to JP62156699A priority patent/JPS6355220A/ja
Priority to IT8721080A priority patent/IT1215588B/it
Publication of HUT56412A publication Critical patent/HUT56412A/hu
Publication of HU208167B publication Critical patent/HU208167B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D31/00Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution
    • E02D31/08Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution against transmission of vibrations or movements in the foundation soil
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D27/00Foundations as substructures
    • E02D27/32Foundations for special purposes
    • E02D27/34Foundations for sinking or earthquake territories

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Foundations (AREA)

Description

A találmány rengésálló alapozás, főleg lakóépületek rezgések elleni védelmére, például földrengések hatásának kiküszöbölésére. Az alapozás a rezgések továbbadódását meggátló mozgáscsillapító résszel rendelkezik, a mozgáscsillapító rész pedig rugalmas anyaggal, pl. gumiszalaggal tömítetten lezárt túlnyomásos teret tartalmaz.
A rezgésnek, főleg a szeizmikus hatásoknak kitett helyeken különleges alapozásokat alkalmaznak. Ezek közé tartozik a rugó és dugattyú kombinációjával létrehozott rezgéscsillapító alapozás. Hátránya, hogy rendkívül drága és ezért tömegesen nem tud elterjedni. Egy másik módszer az acélrugós csillapítás. Ez azért kedvezőtlen, mert a kívánt mértékben nem csillapítja a rezgéseket.
A harmadik út a gumirugós megoldás, melynél a terhet a gumidugók viselik. Ezek idővel megkeményednek és veszítenek eredeti hatékonyságukból.
Ismeretes rugalmas műanyag vázszerkezet is. Hátránya, hogy a rezgésekkor az épületek felső szintjén nagy mozgások jönnek létre.
Az utóbbi évtizedekben kifejlesztett megoldások közül figyelmet érdemel a 2628276 lajstromszámú NSZK szabadalmi leírásban ismertetett épületalapozás. Lényege, hogy az alaptest és a felszerkezet közé elasztomer anyagú csúszósarukat iktatnak be. A saruk és a felszerkezet között két lemez helyezkedik el, amelyek egymáshoz viszonyított eltolódását kenőanyagréteggel könnyítik meg. A fölső lemez az épületszerkezet alsó felületébe elmozdulásmentesen be van fogva. Az elgondolás a szeizmikus jellegű vízszintes erők továbbadását valóban megelőzi, az alátámasztások pontszerű volta azonban nem kedvező, mert az épület rezonanciajelenség hatására olyan többletnyomatékokat kaphat, amelyek adott esetben tönkremenetelt idézhetnek elő.
Teljesen más elvi alapon áll a 4222206 lajstromszámú USA szabadalmi leírásban olvasható megoldás, amely talajba süllyesztett műtárgyaknál alkalmazható. A műtárgy folyadékkal töltött medencében mintegy „úsztatott” állapotban van. A szeizmikus erők a műtárgynak nem adódnak át, mivel a folyadék a műtárgyat teljesen körbeveszi, és az erőhatásokat lecsillapítja. Az alapjában véve szellemes elgondolás hátránya, hogy rendkívül költséges, amellet pedig magasépítési szerkezetek rezgésvéldelmére nem is alkalmas.
Fejlettebb módszert ismertet a 4266379 lajstromszámú USA szabadalmi leírás. A földrengés elleni védelem céljára itt is folyadékot használnak, amely meghatározott nagyságú és geometriai elrendezésű párnák belsejében helyezkednek el. A párnák közlekedőedények módjára összeköttetésben állnak egymással. A párnák elhelyezése módot ad bármilyen irányú erőhatásokból származó energia elnyelésére is, és a párnák méretei is tág határok között változtathatók. E kétségtelen előnyökkel szemben áll az, hogy a hidraulikus együttes jellegénél fogva „lusta”, mert csak lassú lengések hatására dolgozik megbízhatóan. A gyors lengések irányváltozásait nem tudja kellőképpen követni, és így a rezgések „keményen” továbbítódnak az építményre.
Az ismert megoldások között a legkorszerűbb az a lengéscsillapító betétegyüttes, amelyet a 180621 lajstromszámú magyar szabadalmi leírás tartalmaz. Lényege, hogy olyan elaszto-plasztikus rugórendszer van az alapozás és a felszerkezet között, amely nagy alakváltozó képességű mozgáscsillapító részt és képlékeny energiaelnyelő részt egyaránt tartalmaz. Az előbbit acél- és gumilemezekből rétegelt szendvicsszerkezet, az utóbbit acéltüskék sorozata alkotja. A jó elgondolás fogyatékosságának mondható, hogy itt is többé-kevésbé pontszerűen vannak az építmények alátámasztva, és ezért adott esetben kedvezőtlen rezonanciajelenség léphet föl.
A találmány célja olyan pneumatikus alapozás kifejlesztése, ahol a hagyományos építési technológiák változatlanul hagyásával védekezni lehet a rezgések, elsősorban a földrengések rezgései ellen.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy az épület vagy gép és a talaj közé levegőréteget iktatva a rezgések jól felvehetők. A levegőréteg felveszi a rezgéseket, a föld mozog és az épület mint tehetetlen tömeg helyben marad, a rezgő gép pedig csillapított rezgéseket ad át a környezetének.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti rengésgátló alapozás főleg lakóépületek rezgések elleni védelmére, pl. földrengések káros hatásának kiküszöbölésére - amely alapozás a rezgések továbbadódását meggátló mozgáscsillapító résszel rendelkezik, a mozgáscsillapító rész pedig célszerűen rugalmas anyaggal, pl. gumiszalaggal tömítetten lezárt túlnyomásos teret tartalmaz oly módon van kialakítva, hogy a túlnyomásos teret két vasbeton lemez által közrefogott, előnyösen az épület teljes alaprajzi kontúrja alatt elhelyezkedő, túlnyomásos levegőtér alkotja, a vasbeton lemezek a túlnyomásos levegőtér felé néző felületük mentén szigeteléssel, célszerűen acéllemez szigeteléssel vannak ellátva, a két vasbeton lemez oldható kötésekkel, pl. csavarokkal van összekötve, a csavarok feje az alsó lemezben lévő alsó fészekben, menetes vége, valamint a hozzá tartozó csavaranya és alátét rugó a fölső lemezben lévő felső fészekben helyezkedik el, a fölső lemez oldalirányban a szélerők fölvételére alkalmas rugalmas anyaggal, előnyösen rugókkal van megtámasztva, az alsó lemez pedig rugalmas borítással, pl. filclemez és adott esetben azbetsztlemez réteggel van ellátva.
A találmány szerinti rengésgátló alapozás további ismérve lehet, hogy a gumiszalag az acéllemez szigeteléshez hevederekkel és oldható kötéssel, pl. csavarokkal van hozzáerősítve. A gumiszalag a túlnyomásos levegő terével ellentett oldalán védőhálóval van ellátva. Az alapozás célszerű kiviteli alakjánál a rugók nyitható aknákban vannak, és a fölső lemezzel ellentett végeik a fölső lemeztől független vasbeton felülethez támaszkodnak.
A találmány szerinti alapozás legfőbb előnye, hogy kihasználja a korábbi elgondolásoknak azt a figyelemre méltó meglátását, hogy a szeizmikus hatásoktól származó mozgások csillapítására hatékonyan lehet tömítetten lezárt túlnyomásos teret használni. A túlnyomásos térben azonban - ellentétben a korábbi elgondolásokkal - nem folyadékot, hanem gáz halmazállapotú anyagot, célszerűen túlnyomásos levegőt kell tartani. Ez a felismerés nem csupán „anyaghelyettesítés”, hanem lényegi meglá2
HU 208 167 Β tás, mivel a rugalmas alakváltozásra képes gázok sokkal hatékonyabb mozgáscsíllapítást eredményeznek, mint az összenyomhatatlan folyadékok. Emellett nem lépnek föl azok a nehézségek, amelyek a hidraulikus rendszerek „lustaságából” adódnak.
A találmány szerinti alapozás szerkezeti és technológiai előnye, hogy az építmények légpárnára való helyezése magukban az épületszerkezeti megoldásokban semmiféle változtatást nem kíván, az alapozás egyszerűen megvalósítható, a költségeket pedig alig 10%-kal növeli, és ezért tömeges alkalmazása műszaki és gazdasági megfontolásból egyaránt lehetséges.
A találmányt kiviteli példa kapcsán rajzok alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzokon az 1. ábra az alapozás részletének függőleges metszete, a 2. ábra az épületalapozás függőleges metszete.
Az 1. ábrán az alapozás részletének függőleges metszetét mutatjuk be. A két vasbeton (1, 2) lemez között (3) túlnyomásos levegőtér van. A vasbeton (1,2) lemezek (4) acéllemez szigeteléssel vannak ellátva, és a két (1, 2) lemez közötti (3) túlnyomásos levegőtér az (5) gumiszalaggal van lezárva. A két (1, 2) lemez a (6) csavarokkal van összekötve. A (6) csavar (6a) feje az alsó (1) lemezben kialakított (la) alsó fészekbe van ágyazva, a (6) csavar (6b) menetes vége és a (6c) csavaranya a (6d) rugós alátéttel együtt a felső (2) lemezben kialakított (2a) felső fészekben van. A felső (2) lemez oldala (7) rugókkal van ellátva a vízszintes szélerők felvételére. Az alsó (1) lemezen (10) filc és azon (11) azbesztlemez réteg helyezkedik el.
Az (5) gumiszalag a (4) acéllemez szigeteléséhez a (8) heveder és a (16) csavarok útján kapcsolódik. Az (5) gumiszalagnak a (3) túlnyomásos levegőterével ellentett oldala a (9) védőhálóval van borítva.
Az 2. ábrán egy épületalapozás függőleges metszetének részletét ábrázoltuk. A (7) rugók a (12) nyitható aknában vannak, és a felső (2) lemeztől független (13) vasbeton felülethez csatlakozik. A (4) acéllemez szigetelés a (14) rögzítő kampókkal az (1 és 2) lemezekhez van rögzítve. A (7) rugók szükség esetén a (15) porvédő burkolattal vehetők körül.
A találmány szerinti alapozás erősen földrengéses területeken épületekhez és gépalapozásokhoz egyaránt alkalmazható.

Claims (5)

1. Rengésálló alapozás főleg lakóépületek rezgések elleni védelmére, pl. földrengések káros hatásának kiküszöbölésére, amely alapozás a rezgések továbbadódását meggátló mozgáscsillapító résszel rendelkezik, a mozgáscsillapító rész pedig célszerűen rugalmas anyaggal, pl. gumiszalaggal tömítetten lezárt túlnyomásos teret tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a túlnyomásos teret két vasbeton lemez (1, 2) által közrefogott, előnyösen az épület teljes alaprajzi kontúrja alatt elhelyezkedő túlnyomásos levegőtér (3) alkotja, a vasbeton lemezek (1, 2) a túlnyomásos levegőtér (3) felé néző felületük mentén szigeteléssel, célszerűen acéllemez szigeteléssel (4) vannak ellátva, a két vasbeton lemez (1, 2) oldható kötésekkel, pl. csavarokkal (6) van öszszekötve, a csavarok (6) feje (6a) az alsó lemezben lévő alsó fészekben (la), menetes vége (6b), valamint a hozzá tartozó csavaranya (6c) és az alátét rugó (6d) a fölső lemezben (2) lévő felső fészekben (2a) helyezkedik el, a fölső lemez (2) oldalirányban a szélerők fölvételére alkalmas rugalmas anyaggal, célszerűen rugókkal (7) van megtámasztva, az alsó lemez (1) pedig rugalmas borítással, pl. filclemez (10) és adott esetben azbesztlemez (11) réteggel van ellátva.
2. Az 1. igénypont szerinti rengésálló alapozás, azzal jellemezve, hogy a gumiszalag (5) az acéllemez szigeteléshez (4) hevederrel (8) és oldható kötéssel, pl. csavarokkal (16) van hozzáerősítve.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti rengésgátló alapozás, azzal jellemezve, hogy a gumiszalag (5) a túlnyomásos levegő terével (3) ellentett oldalán védőhálóval (9) van ellátva.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti rengésálló alapozás, azzal jellemezve, hogy a rugók (7) nyitható aknákban (12) vannak, és a fölső lemezzel (2) ellentett végeik a fölső lemeztől (2) független vasbeton felülethez (13) támaszkodnak.
5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti rengésálló alapozás, azzal jellemezve, hogy a túlnyomásos levegőtér (3) a benne lévő levegő nyomását meghatározott szinten tartó kompresszorral van összeköttetésben.
HU862675A 1986-06-26 1986-06-26 Vibration-proof basement HU208167B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU862675A HU208167B (en) 1986-06-26 1986-06-26 Vibration-proof basement
DE19873719673 DE3719673A1 (de) 1986-06-26 1987-06-12 Erschuetterungsfestes fundament
GR870958A GR870958B (en) 1986-06-26 1987-06-18 Shake proof foundation
JP62156699A JPS6355220A (ja) 1986-06-26 1987-06-25 耐震基礎
IT8721080A IT1215588B (it) 1986-06-26 1987-06-26 Fondamenta a prova di terromoto.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU862675A HU208167B (en) 1986-06-26 1986-06-26 Vibration-proof basement

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT56412A HUT56412A (en) 1991-08-28
HU208167B true HU208167B (en) 1993-08-30

Family

ID=10960583

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU862675A HU208167B (en) 1986-06-26 1986-06-26 Vibration-proof basement

Country Status (5)

Country Link
JP (1) JPS6355220A (hu)
DE (1) DE3719673A1 (hu)
GR (1) GR870958B (hu)
HU (1) HU208167B (hu)
IT (1) IT1215588B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006042424B3 (de) * 2006-09-09 2007-10-04 Ip-Analysis Ag Dämpfungs-Vorrichtung für Gebäude-Schwingungen
AT514278A1 (de) * 2013-04-26 2014-11-15 Mageba Sh Ag Bauwerk mit einer Erdbebendämpfung
CN104404865B (zh) * 2014-11-26 2017-01-11 成都市新筑路桥机械股份有限公司 一种u形阻尼器支座减震结构
GB2583080A (en) * 2019-04-10 2020-10-21 Arnautov Maksim System and method for underground tunnelling and installation of services

Also Published As

Publication number Publication date
IT1215588B (it) 1990-02-14
IT8721080A0 (it) 1987-06-26
HUT56412A (en) 1991-08-28
GR870958B (en) 1987-10-20
JPS6355220A (ja) 1988-03-09
DE3719673A1 (de) 1988-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101836164B1 (ko) 수직 진동 저감 성능을 갖춘 3차원 면진장치
KR100762941B1 (ko) 구조물용 면진 베어링장치
KR100795937B1 (ko) 구조물용 면진 베어링장치
KR100283782B1 (ko) 구조물의 지진격리용 마찰감쇠형 고무받침
HU208167B (en) Vibration-proof basement
JPS59134230A (ja) 免震杭
HU188740B (en) Vibration-proof foundation
JP4267236B2 (ja) 油圧シリンダを用いた免震装置
Fujita et al. Shake table tests on three-dimensional vibration isolation system comprising rubber bearing and coil springs
JP3713645B2 (ja) 積層ゴムを用いた免震装置
JPH1037212A (ja) 免震地盤
JP2000054506A (ja) 免震構造物の浮き上がり防止装置及びこの装置が設けられてなる軽重量構造物の免震構造
JP7182443B2 (ja) 緩衝体、免震建物及び建物
JP7487041B2 (ja) 防振床構造
JP3706173B2 (ja) 建築物の耐震性復元装置
RU2217559C1 (ru) Противоударное сейсмическое устройство
JPS6250631B2 (hu)
JPH09177368A (ja) 免震装置
JPS63125780A (ja) 構造物用免震装置
Kerileng et al. Base Isolation Systems in Multi-Storey Structures
JPH02236354A (ja) 床免震構造
JPS6334276B2 (hu)
JP2560992Y2 (ja) 弾性支持免震構造物の転倒防止装置
JP2617134B2 (ja) 制振フロアー構造
JP2857984B2 (ja) 免震装置

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee