HU206589B - Synergetic fungicide composition and process for applying them - Google Patents

Synergetic fungicide composition and process for applying them Download PDF

Info

Publication number
HU206589B
HU206589B HU893954A HU395489A HU206589B HU 206589 B HU206589 B HU 206589B HU 893954 A HU893954 A HU 893954A HU 395489 A HU395489 A HU 395489A HU 206589 B HU206589 B HU 206589B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
active ingredient
formula
acid
effect
active
Prior art date
Application number
HU893954A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT50583A (en
Inventor
David John Nevill
Bernhard Steck
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of HUT50583A publication Critical patent/HUT50583A/hu
Publication of HU206589B publication Critical patent/HU206589B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/34Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom
    • A01N43/36Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with one nitrogen atom as the only ring hetero atom five-membered rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N43/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
    • A01N43/64Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with three nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
    • A01N43/647Triazoles; Hydrogenated triazoles
    • A01N43/6531,2,4-Triazoles; Hydrogenated 1,2,4-triazoles

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Food Preservation Except Freezing, Refrigeration, And Drying (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Description

(57) KIVONAT
A találmány szerinti készítmény két hatóanyagot tartalmaz, amelynek az egyike 3-ciano-4-(3,3-diklór-fenil)-pirrol, a másik l-[2-(2-klór-4-(4-klór-fenoxi)-fenil]-4-metil-1,3-dioxolan-2-il-metil}- IH-1,2,4-triazol és a két hatóanyag tömegaránya 20:1-1:10. A találmány szerinti eljárás során a fenti készítményt vetőmag kezelésére alkalmazzák.
HU 206 589 B
A leírás terjedelme: 6 oldal (ezen belül 1 lap ábra)
HU 206 589 Β
A találmány fungicid keverékekre vonatkozik, amelyek szinergetikusan fokozott hatásúak és így fitopatogén gombák által okozott növénybetegségek ellen alkalmazhatók.
A találmány szerinti fungicid keverékek különösen alkalmasak vetőmagvak csávázására.
Munkánk során felismertük, hogy az I. hatóanyagkomponens, amely az (I) képletű 3-ciano-4-(2,3-diklórfenil)-pirrol (fenpiklonil) és a II. hatóanyag-komponens, amely a (II) képletű l-{2-[2-klór-4-(4-klór-fenoxi)-fenil]-4-metil-1,3-dioxolán-2-il-metil}- IH-1,2,4triazol, vagy valamely sója kombinációja szinergetikusan megnövelt hatással rendelkezik növénybetegségek megakadályozásánál és gyógyításánál.
Az (I) képletű vegyület a 2927480 NSZK nyilvánosságrahozatali iratban, illetve az ennek megfelelő 2024824 számú brit találmányi bejelentésben van megemlítve más közbenső termékek között. E vegyület fungicid hatóanyagként való alkalmazását az EP-A 236272 számú európai találmányi bejelentésben ismertetik. Ez a vegyület mindenekelőtt kontakt fungicid hatóanyagként tűnik ki.
A (II) képletű vegyület, mint fungicid hatóanyag a 2 098 607 számú brit találmányi bejelentésben van leírva. Ennek a triazolszármazéknak a hatása az ergoszterin-bioszintézis gátlásán nyugszik.
A (II) képletű vegyület említett sói a bázisnak savakkal való reakciója útján állíthatók elő.
A (II) képletű vegyület sóinak az előállításához a következő savakat használhatjuk: hidrogén-halogenidek, így a hidrogén-fluorid, hidrogén-klorid, hidrogénbromid vagy hidrogén-jodid, valamint a kénsav, foszforsav, salétromsav és a szerves savak, így az ecetsav, trifluor-ecetsav, triklór-ecetsav, propionsav, glikolsav, tiociánsav, tejsav, borostyánkősav, citromsav, benzoesav, fahéjsav, oxálsav, hangyasav, benzolszulfonsav, ptoluolszulfonsav, metánszulfonsav, szalicilsav, p-amino-szalicilsav, 2-fenoxi-benzoesav, 2-acetoxi-benzoesav vagy az 1,2-naftalin-diszulfonsav.
A só megjelölés magában foglalja a II. bázikus komponens fémkomplexeit is. Ezek a komplexek egy alapul szolgáló szerves molekulából és egy szervetlen vagy szerves fémsóból, például halogenidekből, nitrátokból, szulfátokból, foszfátokból, acetátokból, trifluor-acetátokból, triklór-acetátokból, propionátokból, tartarátokból, szulfonátokból, szalicilátokból, benzoátokból állnak, amelyeket a második főcsoport elemeivel, így kalciummal és magnéziummal, valamint a harmadik és negyedik főcsoport elemeivel, így alumíniummal, ónnal vagy ólommal, továbbá az 1-8 mellékcsoport elemeivel, így krómmal, mangánnal, vassal, kobalttal, nikkellel, rézzel, cinkkel és hasonlókkal alkotnak. Előnyösek a 4. periódus mellékcsoport-elemei. A fémek emellett a nekik megfelelő különböző vegyértékekben létezhetnek. A fémkomplexek egy- vagy többgyűrűsek lehetnek, azaz egy vagy több szerves molekularészeket ligandokként tartalmazhatnak.
A szakember előtt ismert, hogy egy fungicid hatóanyag hatását valamely más, eltérő hatás-spektrummal rendelkező fungicid hatóanyag hozzáadásával messzemenően növelni vagy kiszélesíteni lehet.
Meglepő módon arra a felismerésre jutottunk, hogy az (I) és a (II) képletű hatóanyagok kombinációja előre nem várt nagy hatásnövekedéshez vezet vetőmagon tenyésző és talajban élő gombák ellen. A találmány szerinti kombinációval elért hatásnövekedés jelentős mértékben meghaladja azt a hatásnövekedést, amelyet a két egyedi komponens aktivitásának az addíciója alapján várni lehet, tehát szinergetikus hatás jelentkezik.
A szinergetikus fungicid hatáson kívül a találmány szerinti elegyek kifejezett növénynövekedést elősegítő hatást is mutatnak, amely a találmány szerinti elegy összetételétől oly mértékben függ, mint a fungicid hatás. Ennek alapján a növénynövekedést segítő hatást, amely a találmány szerinti elegyeknél jelentkezik, ugyancsak szinergetikus hatásnak nevezhetjük.
A találmány szerinti fungicid készítmények lehetővé teszik a vetőmagcsávázást olyan mennyiségű biocidokkal, amelyek kisebb mennyiségűek, mint ahogy eddig ismertek voltak és ezzel nagyon jelentős mértékben gazdagítják a technikát.
A találmány nemcsak az I. és II. komponensek elegyének a vetőmagvakra való felvitelét teszi lehetővé, hanem lehetőség van az egyes tiszta komponensek egymás utáni alkalmazására is a vetőmagokon.
A két hatóanyag kedvező keverési aránya (I): (II) = 20:1 és 1:10 között van, különösen pedig az (I): (II) = 10:1-től 1:10-ig terjed, főképpen pedig az (1):(11) arány 5:1-1:5 tartományban van. Más előnyös keverési arányok az (I) és (II) vegyületekre = 5:2 - 2:5 vagy 3:2-2:3 vagy 1:1.
Más fokozott hatást is megállapíthatunk az (I) képletű vegyületnek más hatóanyagokkal való kombinációjánál, amennyiben ez utóbbiaknál a demetilezésnek a gombák ergoszterin-szintézisútjának a gátlásáról van szó. Ilyen demetilezésgátlók a bitertanol, a dinikonazol, az etitrianol, a flutriafol, a fluszinazol, a furkonazol, az imazalil, a miklobutanil, a ciprokonazol, a tiadimefon, a triadimenol és mások, amelyeknek a szerkezete és fungicid hatása a szakemberek előtt ismert.
A találmány szerinti fungicid szer (I) és (III) képletű hatóanyagainak a kombinációja hasznos kontakthatással, valamint szisztemikus és tartós hatással rendelkezik vetőmagvakon és a talajban élő növénykártevők ellen. A találmány szerinti kombináció elpusztítja a vetőmagvakon élő gombákat és a fejlődésben lévő növényeket megvédi a talajban élő gombák káros hatásától.
A találmány szerinti fungicid készítmények a következő fitopatogén gombák ellen hatásosak. Ezek a gombák a következő családokhoz tartoznak: Ascomycetes (például a Mycosphaerella és Pyrenophora fajta); Basidiomycetes (például a Tilletia, Rhizoctonia fajta); Fungi imperfecti (például a Fusarium, Septoria, Phoma és Altemaria fajta). A találmány szerinti kombinációk különösen magkezelésnél (termés gumók, magvak) hatásosak. A Fusarium nivale elleni hatás a búzában különösen kedvező. Ezek a készítmények ugyancsak alkalmasak a talaj és a növényrészek közvetlen kezelésére
HU 206 589 Β is. A készítményeket a növények jól tűrik és ökológiai szempontból nézve veszélytelenek.
A találmány szerinti elegyeket az alkalmazásnál rendszerint a formálási technikában szokásos segédanyagokkal együtt használjuk fel. Az (I) és (Π) képletű hatóanyagokat például emulgeálható koncentrátumokként, kenhető pasztákként, közvetlenül permetezhető vagy hígítható oldatokként, hígított emulziókként, permetezhető porokként, oldható porokként, szórható porokként, granulátumokként, vagy polimer anyagokban kapszulázott készítményekként formálhatjuk. Az alkalmazási eljárásokat, így a permetezést, ködképzést, porozást, szórást, kenést vagy az öntözést; valamint a szer formáját az elérendő célokhoz és az adott körülményekhez igazítjuk. A kedvező felhasználási mennyiségek általában 0,0005 kg-tól legfeljebb 0,5 kg-ig, különösen 0,001 kg-tól 0,01 kg-ig terjednek (I) és (H) képletű hatóanyagmennyiségben 100 kg védendő magra számítva. Az alkalmazási feltételek mégis nagymértékben függenek a védendő anyag tulajdonságaitól, a felület nagyságától, állományától, nedvességtartalmától, valamint az anyagnak a környezetre gyakorolt hatásától.
Tárolási és készletanyagokon, különösen pedig a vetőmagon a találmány keretében növényi és/vagy állati természetes anyagokat és ezek továbbfeldolgozási termékeit kell értenünk, így például az ezután felsorolásra kerülő és a természetes életfolyamatból kivett növények, ezek növényrészei, így a levelek, gumók, magvak, termések, szemek, amelyek frissen learatott állapotban vagy továbbfeldolgozható formában vannak jelen, így az előszárított, benedvesített, aprított, őrölt, pirított és hasonló anyagok.
Célkultúrákként a találmány keretében a következő növényfajták jönnek számításba: gabonafélék: (búza, árpa, rozs, zab, rizs, köles, kukorica és hasonlók); répák (cukorrépa és takarmányrépa); hüvelyes termények: (bab, lencse, szójabab, borsó); olajos növények: (repce, mustár, mák, napraforgó); uborkafajták: (uborka, tök, dinnye); rostnövények; (gyapot, len); zöldségfélék: (fejessaláta, káposztafajták, spenót, murokrépa, hagyma, paradicsom, burgonya, paprika); dísznövények: (tulipán, nárcisz, dália, krizantém és más virágok), valamint a fűszernövények és magvaik.
Egy előnyös eljárás a találmány szerinti elegynek a felvitelére abban áll, hogy a növényrészeket bepermetezzük vagy benedvesítjük a találmány szerinti készítmény folyékony elegyével vagy a növényrészeket összekeverjük a hatóanyag valamely szilárd készítményével. A leírt konzerváló eljárás a találmány egy részét alkotja.
Az (I) és (Π) képletű hatóanyagokat a találmány szerinti készítmények formájában alkalmazzuk és adott esetben további, a formálásnál szokásosan használt vivőanyagokkal, tenzidekkel vagy más alkalmazást elősegítő adalékokkal együtt visszük rá a növényrészekre.
Megfelelő vivőanyagok és adalékok szilárdak vagy folyékonyak lehetnek és megfelelnek a formálási technikában célnak megfelelő anyagoknak, így például természetes vagy regenerált ásványi anyagok, oldószerek, diszpergáló szerek, nedvesítő szerek, tapadásjavító szerek, sűrítő anyagok, kötőanyagok vagy műtrágyák lehetnek. Különösen előnyös adalékanyagok a foszfolipidek.
Egy előnyös módszer az (I) és (Π) képletű hatóanyagokat tartalmazó fungicid szereknek a felvitelére abban áll, hogy ezeket a szereket rávisszük a levélzetre (levélkezelés). Az alkalmazás módja és a felhasznált hatóanyagmennyiség a fertőzés súlyosságától függően változik, így a megfelelő kórokozó (gombafajta) szerint választjuk meg a mennyiséget és a kezelési módot. A hatóanyagelegy a talajon keresztül a gyökérzeten is bejuthat a növényekbe (szisztemikus hatás). A kezelés abban áll, hogy valamely folyékony készítménnyel átitatjuk a növény környezetében lévő talajt vagy a készítményt szilárd formában visszük be a talajba, így például granulátum alakjában (talajkezelés). Az (I) és (II) képletű hatóanyagok keverékét tartalmazó szereket előnyös eljárásban rávisszük a vetőmagokra, gumókra, termésekre vagy más védendő növényrészekre (bevonás), így például az anyagot a hatóanyag folyékony készítményével átitatjuk vagy szilárd készítménnyel bevonjuk. Ezen túlmenően különleges esetekben további alkalmazások is lehetségesek, így például a növényszárak vagy a rügyek célirányos kezelése.
Az (I) és (II) képletű vegyületeket használhatjuk változatlan formában is, előnyösen azonban a formálási technikában szokásosan alkalmazott segédanyagokkal együtt használjuk és emulgeálható koncentrátumokká és kenhető pasztákká, közvetlenül permetezhető vagy hígítható oldatokká, hígított emulziókká, permetezőporokká, szórható porokká, granulátumokká dolgozhatjuk fel vagy polimer anyagokba kapszulázhatjuk azokat. Az alkalmazási eljárásokat, így a permetezést, ködösítést, porozást, szórást, kenést vagy az öntözést, valamint a szer fajtáját az elérendő céloknak és az adott körülményeknek megfelelően választjuk meg. A kedvező felhasználási mennyiségek talajkezelésnél általában 5 g és 5 kg között mozognak hatóanyagban számítva hektáronként, az előnyös (I) és (Π) képletű hatóanyagmennyiség együtt 10 g és 2 kg között változik hektáronként, elsősorban pedig 20-600 g hatóanyag/ha tartományban van.
Azokat a készítményformákat, amelyek az (I) és (Π) képletű vegyületeket és adott esetben szilárd vagy folyékony adalékokat tartalmaznak, így a kompozíciókat és az összetételeket, ismert módon állítjuk elő, például a hatóanyagokat bensőleg összekeverjük vagy összeőröljük töltőanyagokkal, így például oldószerekkel, szilárd vivőanyagokkal és adott esetben felületaktív anyagokkal (tenzidekkel).
Oldószerekként a következő anyagok jönnek számításba: aromás szénhidrogének, előnyösen a 8-12 szénatomos frakciók, így például a xilolelegyek vagy a helyettesített naftalinok, a ftálsavészterek, így a dibutil- vagy a dioktil-ftalát, az alifás szénhidrogének, így a ciklohexán vagy a paraffinok, az alkoholok és a glikolok, valamint az éterek és az észterek, így az etilénglikol-monometil-éter, a ketonok, így a ciklohexanon, erősen poláros oldószerek, így az N-metil-2-pinolidon, a dimetil-szulfoxid vagy a dimetil-formamid, valamint
HU 206 589 Β az adott esetben epoxidált növényolajok vagy a szójaolaj; továbbá a víz.
Vivőanyagokként például porozószerekhez és diszpergálható porokhoz a kalcitot, talkumot, kaolint, montmorillonitot vagy az attapulgitot, a nagy diszperzitású kovasavat vagy a nagy felszívóképességű polimerizátumokat alkalmazhatjuk. Szemcsézett, adszorpcióképes granulátum-vivőanyagokként a horzsakő, téglatörmelék, szepiolit vagy a bentonit, nem-szorptív vivőanyagokként például a kalcit vagy a dolomit jönnek számításba.
Felületaktív vegyületekként az (I) és (II) képletű hatóanyagok formálásához nemionos, kationos és/vagy anionos tenzidek jönnek számításba, amelyek jó emulgeáló, diszpergáló és nedvesítő tulajdonságokkal rendelkeznek. Tenzideken tenzidelegyeket is érteni kell.
A formálási technikában használatos tenzidek a következő közleményekben jelentek meg:
„Mc Cutcheon Detergents and Emulsifiers Annual” MC Publishing Corp., Ridgewood New Jersey, 1980.
Sisley and Wood, „Encyclopedia of Surface Avtive Agents”, Chemical Publishing Co., Inc. New York, 1980.
Különösen előnyös alkalmazást segítő adalékanyagok továbbá a természetes vagy szintetikus foszfolipidek a kefanin és a lecitin sorból, így például a foszfatidil-etanolamin, a foszfatidil-szerin, a foszfatidil-glicerin és a lizolecitin.
A találmány szerinti készítmény 0,1-95 tömeg% (I) és (II) képletű hatóanyagot, valamint 99,9-5 tömeg% szilárd vagy folyékony adalékanyagot és 025 tömeg%, előnyösen 0,1-25 tömeg% tenzidet tartalmaz.
A kereskedelmi forgalomban a koncentrált készítmények részesülnek előnyben, míg a felhasználók rendszerint a hígított szereket használják szívesebben.
Az ilyen agrokémiai készítmények ugyancsak a találmány körébe tartoznak.
A következő példák a találmány további bemutatására szolgálnak, mimellett a „hatóanyag” megjelölés a „fenpiklonil” (I) és (II) vegyület olyan elegyére vonatkozik, amelyben a két alkotó aránya 10:1 és 1:10 között változik. A százalék tömeg%-ot jelent.
Permetezőporok a) b) c)
hatóanyag (1.:11.= 10:1, 5:2, 1:3) 25% 50% 75%
Na-ligninszulfonát 5% 5%
Na-lauril-szulfonát 3% - 5%
Na-diizobutil-naftalinszul- fonát - 6% 10%
oktil-fenol-polietilénglikol- éter - 2% -
(7-8 mól etilén-oxid) nagy diszperzitású kovasav 5% 10% 10%
kaolin 62% 27% % - >
A hatóanyagot alaposan összekeverjük az adalékanyagokkal és megfelelő malomban jól megőröljük. Ily módon permetezőporokat kapunk, amelyek vízzel minden kívánt töménységű szuszpenzióvá hígíthatók.
Emulgeálható koncentrátum
hatóanyag (I: II = 1:20) 10%
oktil-fenol-polietilénglikol-éter (4- 5 mól etilén-oxid) 3%
Ca-dodecil-benzolszulfonát 3%
ricinusolaj-poliglikol-éter (35 mól etilén-oxid) 4%
ciklohexanon 30%
xilolelegy 50%
Ebből a koncentrátumból vízzel való hígítással min-
den kívánt töménységű emulziót előállíthatunk. Pofozószerek a) b) hatóanyag (I: II = 2: és 1: 1) 5% 8% talkum 95% kaolin - 92%
A találmány szerinti porozószereket úgy állítjuk elő, hogy a hatóanyagot a vivőanyaggal összekeverjük és alkalmas malomban összeőröljük.
Extrudált granulátum
hatóanyag (I: II = 20: 1) 10%
Na-ligninszulfonát 2%
karboxi-metil-cellulóz 1%
kaolin 87%
A hatóanyagot az adalékanyagokkal összekeverjük,
a keveréket megőröljük és vízzel megnedvesítjük. A keletkező elegyet extrudáljuk és ezt követően levegőáramban szárítjuk.
Bevont granulátum hatóanyag (I: II = 3:2) 3% polietilénglikol (móltömeg = 200) 3% kaolin 94%
A finomra őrölt hatóanyagot egy keverőben polietilénglikollal megnedvesített kaolinra felvisszük egyenletesen. Ily módon pormentes bevont granulátumokat kapunk.
Biológiai példák
Szinergetikus hatásról akkor beszélünk, ha a hatóanyagkombináció fungicid hatása nagyobb, mint az egyenként alkalmazott hatóanyagok hatásának az összege.
Az elvárható hatást adott hatóanyag-kombinációra, például két fungicidre az úgynevezett COLBY-képletnek megfelelően a következő módon számíthatjuk (COLBY, LR, „Calculating synergistic and antagonistic responses of herbicide combination”. Weeds 15, 20-22.2 oldal) (LIMPEL and al., 1062 „Weeds control by. .. certain combinations”. Proc. NEWCL, Vol. 16, pp 48-53):
(g AS/ha = gramm hatóanyag/hektár)
X = I. fungicid által okozott hatás%-ban p g AS/ha-nál Y = II. fungicid által okozott hatás%-ban q g AS/ha-nál E = az I. + II. fungicidek várt hatása p+q g AS/ha-nál
Felhasznált mennyiség (additív hatás),
HU 206589 Β
Ε = a várt hatás
Abban az esetben, ha a ténylegesen észlelt hatás (O) nagyobb, mint a várt hatás, akkor a kombináció hatása az additív hatás felett van, tehát szinergetikus hatás áll fenn.
Fungicid hatás vetésen fejlődött Septoria nodorum ellen őszibúzán
A Septoria nodorum-mal fertőzött búzavetést („Moleson” fajta) learattuk. Maláta-agar-teszt azt mutatta, hogy a vetés 53 %-ban fertőzött. Ezt a vetést a következő táblázatban megadott hatóanyagok keverékével kezeltük. Az egyenletes kezelés érdekében a hatóanyagkomponenseket először vízben diszpergáltuk és utána egy forgó ágyon lévő magokra permeteztük. Ez a munkamód megfelel a szokásos szabványos alkalmazásnak.
A kezelt magokat a szántóföldre vetjük ki. A szántóföldet 11 cm mélységű, 40 cm hosszúságú és 30 cm szélességű tálakba tettük. Tálanként 100 szemet vetettünk el és minden kombinációra három párhuzamos vizsgálatot végeztünk.
Az egyes termékek hatásosságát Holmes és Colhoun által ismertetett módszer szerint határoztuk meg (S. J.
I. Holmes és J. Colhoun: „A method fór assessing the etticacy of seed infectants fór the control of seed-bome Septoria nodorum on wheat”. Annals of Applied Biology 75 pp. 225-232,1973).
A tálakat vetés után két hétig fény kizárása mellett tartottuk 8-10 °C-on, utána melegházba vittük és ott tartottuk további két hétig 20 °C-on. Ezt követően a magoncokat kivettük a földből és megmostuk. A károsodás mértékét, amelyeket a növényeken észleltünk, úgy állapítottuk meg, hogy összehasonlítottuk a kezeletlen kontroli-növényeken észelelt károsodással, amelyet a gombák okoztak.
Az eredményeket a következő táblázatban adjuk meg.
Táblázat
Kezeiések száma g hatóanyag/100 kg mag Megtámadottság (%) (E) hatás (számított) (%) (COLBY) (0) hatás (talált) (%)
I. IL
komp onens
1. összeha- sonlító - - 100 - -
2. 1 - 88 - 12
3. 2 - 87 - 13
4. 5 - 65 - 35
5. 10 - 54 - 46
Kezeiések száma g hatóanyag/100 kg mag Megtá- madott- ság(%) (E) hatás (számított) (%) (COLBY) (0) hatás (talált) (%)
I. II.
komponens
6. - 1 37 - 63
7. - 2 27 - 73
8. - 5 17 - 83
9. 10 7 - 93
10. 1 1 29 67 71
11. 1 2 18 77 82
12. 1 5 10 85 90
13. 2 2 14 77 86
14. 5 1 19 75 81
15. 5 2 12 82 88
16. 5 5 7 89 93
17. 10 1 17 80 83
18. 10 2 10 86 90
Ahogy a táblázatból látható, a 10-18. számú kezelések, amelyeknél az I. és II. komponensek a keverékarányok széles tartományában változnak, megnövekedett, azaz szinergetikus hatást mutatnak.
Hasonlóan megnövekedett, azaz szinergetikus hatás jelentkezik hópenész (Gerlachia nivalis) ellen búzán, árpán és rozson, továbbá Pyrenophora graminea és P. teres ellen árpán, Tilletia caries ellen búzán, valamint más magon és talajban tenyésző patogének ellen.

Claims (3)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Szinergetikus hatású fungicid készítmény fitopatogén gombák irtására, mely két hatóanyagot tartalmaz, azzaljellemezve, hogy az egyik hatóanyag (I) képletű
    3-ciano-4-(2,3-diklór-fenil)-pirrol, a másik hatóanyag (II) képletű l-{2-[2-klór-4-(4-klór-fenoxi)-fenil]-4-metil-l,3-dioxolan-2-il-metil}-lH-l,2,4-triazol vagy sója, a készítményben az összhatóanyag-tartalom 0,1-95 tömeg% és az (I) és (II) képletű hatóanyagkomponens tömegaránya 20:1-1:10.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzaljellemezve, hogy az (I) és (H) képletű hatóanyagkomponens tömegaránya 5:1-1:5.
  3. 3. Eljárás fítopatogén gombák által okozott növénybetegségek megelőzésére vagy megszüntetésére, azzaljellemezve, hogy vetőmagvakat az 1. igénypont szerinti készítménnyel kezelünk, 100 kg vetőmagra 0,0005-0,5 kg (I) és (II) képletű hatóanyagot juttatva.
    HU 206 589 Β Int.Cl.5: A01 N 43/36
HU893954A 1988-08-04 1989-08-03 Synergetic fungicide composition and process for applying them HU206589B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH296088 1988-08-04

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT50583A HUT50583A (en) 1990-03-28
HU206589B true HU206589B (en) 1992-12-28

Family

ID=4245508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU893954A HU206589B (en) 1988-08-04 1989-08-03 Synergetic fungicide composition and process for applying them

Country Status (28)

Country Link
US (1) US4940721A (hu)
EP (1) EP0354182B1 (hu)
JP (1) JPH0288508A (hu)
KR (1) KR900002700A (hu)
AT (1) ATE84668T1 (hu)
AU (1) AU611316B2 (hu)
BG (1) BG50143A3 (hu)
BR (1) BR8903915A (hu)
CA (1) CA1306672C (hu)
DD (1) DD283912A5 (hu)
DE (1) DE58903327D1 (hu)
DK (1) DK381589A (hu)
ES (1) ES2054087T3 (hu)
FI (1) FI93076C (hu)
GR (1) GR3007230T3 (hu)
HU (1) HU206589B (hu)
IE (1) IE63165B1 (hu)
LT (1) LT3541B (hu)
LV (2) LV10742B (hu)
NO (1) NO173722C (hu)
NZ (1) NZ230174A (hu)
PL (1) PL158957B1 (hu)
PT (1) PT91348B (hu)
RU (2) RU1834637C (hu)
SK (1) SK464589A3 (hu)
TR (1) TR23860A (hu)
UA (1) UA13469A1 (hu)
ZA (1) ZA895928B (hu)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0487451B1 (de) * 1990-11-16 1996-04-10 Ciba-Geigy Ag Mikrobizide Mittel
DE59107543D1 (de) * 1990-11-20 1996-04-18 Ciba Geigy Ag Fungizide Mittel
DE4114447A1 (de) * 1991-05-03 1992-11-05 Bayer Ag Fungizide wirkstoffkombinationen
UA39100C2 (uk) * 1993-06-28 2001-06-15 Новартіс Аг Бактерицидний засіб для рослин, спосіб боротьби з грибковими захворюваннями рослин та рослинний матеріал для розмноження
EP1606998B1 (de) * 2002-07-10 2007-10-17 Basf Aktiengesellschaft Fungizide Mischungen auf Basis von Dithianon
KR100517726B1 (ko) * 2003-10-30 2005-09-27 동부정밀화학 주식회사 3-클로로-4-[4-메틸-2-(1h-1,2,4-트리아졸-1-일메틸)-1,3디옥솔란-2일]페닐4-클로로페닐에테르 화합물의 제조방법
US10759767B2 (en) 2012-12-20 2020-09-01 BASF Agro B.V. Compositions comprising a triazole compound
BR122019013926B1 (pt) 2013-01-09 2019-10-29 Basf Agro Bv processo para preparar um composto de triazol de fórmula i
CN106028817A (zh) 2013-07-08 2016-10-12 巴斯夫农业公司 包含三唑化合物和生物农药的组合物
CN106793776A (zh) 2014-06-25 2017-05-31 巴斯夫农业公司 农药组合物
UA120628C2 (uk) 2014-11-07 2020-01-10 Басф Се Пестицидні суміші
RU2706114C2 (ru) * 2015-06-09 2019-11-14 Владимир Петрович Челибанов Биологически активное вещество (биоцидная композиция) и способ его получения
US11241012B2 (en) 2016-03-16 2022-02-08 Basf Se Use of tetrazolinones for combating resistant phytopathogenic fungi on soybean
JP6903074B2 (ja) 2016-03-16 2021-07-14 ビーエイエスエフ・ソシエタス・エウロパエアBasf Se 穀類につく耐性植物病原菌類を駆除するためのテトラゾリノンの使用
EP3429358A1 (en) 2016-03-16 2019-01-23 Basf Se Use of tetrazolinones for combating resistant phytopathogenic fungi on fruits

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5511524A (en) * 1978-07-10 1980-01-26 Nippon Soda Co Ltd Cyanopyrrole derivative, its preparation and agricultural and horticultural fungicide
FI77458C (fi) * 1981-05-12 1989-03-10 Ciba Geigy Ag Nya mikrobicida arylfenyleterderivat, foerfarande foer deras framstaellning och deras anvaendning.
ATE44852T1 (de) * 1986-02-14 1989-08-15 Ciba Geigy Ag Mikrobizide.
EP0236272B1 (de) * 1986-03-04 1991-06-12 Ciba-Geigy Ag Fungizide Verwendung eines Cyanopyrrol-Derivates
DE3934714A1 (de) * 1989-10-18 1991-04-25 Bayer Ag Fungizide wirkstoffkombinationen

Also Published As

Publication number Publication date
FI893606A0 (fi) 1989-07-28
LV10743A (lv) 1995-08-20
EP0354182A3 (en) 1990-05-23
PT91348A (pt) 1990-03-08
FI93076B (fi) 1994-11-15
DK381589D0 (da) 1989-08-03
SK278529B6 (en) 1997-08-06
GR3007230T3 (hu) 1993-07-30
US4940721A (en) 1990-07-10
ES2054087T3 (es) 1994-08-01
LTIP1666A (en) 1995-07-25
IE892518L (en) 1990-02-04
TR23860A (tr) 1990-10-15
NO893151L (no) 1990-02-05
PL158957B1 (pl) 1992-10-30
RU1834637C (ru) 1993-08-15
LV10743B (en) 1996-06-20
NZ230174A (en) 1992-02-25
IE63165B1 (en) 1995-03-22
HUT50583A (en) 1990-03-28
RU2040900C1 (ru) 1995-08-09
NO173722B (no) 1993-10-18
LV10742A (lv) 1995-08-20
BR8903915A (pt) 1990-03-27
DE58903327D1 (de) 1993-03-04
LT3541B (en) 1995-11-27
BG50143A3 (en) 1992-05-15
SK464589A3 (en) 1997-08-06
UA13469A1 (uk) 1997-02-28
FI93076C (fi) 1995-02-27
DD283912A5 (de) 1990-10-31
FI893606A (fi) 1990-02-05
PT91348B (pt) 1995-05-04
ZA895928B (en) 1990-04-25
ATE84668T1 (de) 1993-02-15
LV10742B (en) 1996-06-20
CA1306672C (en) 1992-08-25
EP0354182A2 (de) 1990-02-07
KR900002700A (ko) 1990-03-23
DK381589A (da) 1990-02-05
NO173722C (no) 1994-01-26
AU3928589A (en) 1990-02-08
NO893151D0 (no) 1989-08-03
JPH0288508A (ja) 1990-03-28
AU611316B2 (en) 1991-06-06
EP0354182B1 (de) 1993-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4940720A (en) Microbicidal compositions
EP0556157B1 (de) Fungizide Mischungen auf der Basis von Triazol-Fungiziden und 4,6-Dimethyl-N-Phenyl-2-Pyrimidinamin
CZ287754B6 (en) Fungicidal agent for protection of plants and use thereof
AU611315B2 (en) Microbicidal compositions
HU206589B (en) Synergetic fungicide composition and process for applying them
US5250557A (en) Microbicidal compositions
JP3624320B2 (ja) 殺微生物剤
JPH0529321B2 (hu)
JPH0432041B2 (hu)
CZ285959B6 (cs) Mikrobicidní kompozice pro ochranu rostlin a způsob potírání chorob rostlin a předcházení chorobám rostlin
US5250556A (en) Microbicidal compositions
EA001085B1 (ru) Бактерицидные композиции
RU2127054C1 (ru) Фунгицид для растений, способ борьбы с грибами
NZ240631A (en) Phytomicrobicidal composition comprising a pyrrolecarbonitrile derivative
GB2199748A (en) Microbicidal compositions

Legal Events

Date Code Title Description
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: NOVARTIS AG, CH

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee