HU206364B - Process for producing daunomycin salts - Google Patents

Process for producing daunomycin salts Download PDF

Info

Publication number
HU206364B
HU206364B HU393890A HU393890A HU206364B HU 206364 B HU206364 B HU 206364B HU 393890 A HU393890 A HU 393890A HU 393890 A HU393890 A HU 393890A HU 206364 B HU206364 B HU 206364B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
daunomycin
base
alcohol
salt
formate
Prior art date
Application number
HU393890A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT58755A (en
HU903938D0 (en
Inventor
Andorne Uskert
Istvan Barta
Tibor Balogh
Gabor Ambrus
Karoly Albrecht
Gyoergy Pallos
Gyula Horvath
Lajos Ila
Istvan Ott
Kalman Koenczoel
Arpad Lazar
Attila Vincze
Imre Moravcsik
Zoltan Szeleczky
Antal Szabo
Original Assignee
Gyogyszerkutato Intezet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyogyszerkutato Intezet filed Critical Gyogyszerkutato Intezet
Priority to HU393890A priority Critical patent/HU206364B/hu
Publication of HU903938D0 publication Critical patent/HU903938D0/hu
Publication of HUT58755A publication Critical patent/HUT58755A/hu
Publication of HU206364B publication Critical patent/HU206364B/hu

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás az (I) képletű daunomicin nagytisztaságú hidrogén-halogenid sói előállítására.
A daunomicin [(85-cisz)-8-acetil-10-/(3-amino2,3,6-tridezoxi-a-L-lixohexopiranozil)-oxi/-l-metoxi6,8,ll-trihidroxi-7,8,9,10-tetrahidro-5,12-naftacén- 5 dión) rákellenes hatású antraciklin-típusú antibiotikum, melyet Daunoblastina, Ondena, Cérubidine néven forgalmaznak, erősebb és szelektívebb hatású származékai (pl. az adriamicin néven ismert 14-hidroxi származéka) még elterjedtebben használatosak a gyógyászat- 10 bán.
A daunomicint először a Streptomyces peuceuticus FI 1762 jelű sugárgomba törzs tenyészetéből izolálták (1215 864 sz. német szövetségi köztársaságbeli közrebocsátási irat, 1963). Később, különböző neveken (pl. 15 rubomicin, daunorubicin, rubidomicin, mitochrominD, leukaemomicin-C) leírtak antraciklin-vázas antibiotikumokat, melyekről kiderült, hogy azonosak a daunomicinnel.
A daunomicint termelő Streptomyces törzsek nagy- 20 számú egyéb antraciklin-vázas antibiotikumot is bioszintetizálnak. Ezek közül rendszerint jelentékeny arányban, mintegy 5-30%-ban képződik daunorubicinol [8-(l-hidroxietil)-10-/(3-amino-2,3,6-tridezoxi-aL-lixohexopiranozil)-oxi/-l-metoxi-6,8,ll-trihidroxi- 25
7.8.9.10- tetrahidro-5,12-naftacéndion], ezenkívül aglükon származékok: 8-acetil-l-metoxi-7,8,9,10-tetrahidro-6,8,ll-trihidroxi-5,12-naftacéndion, továbbá 8acetil-1 -metoxi-7,8,9,10-tetrahidro-6,8,10,11 -tetrahidroxi-5,12-naftacéndion és 8-(l-hidroxietil)-l-metoxi- 30
7.8.9.10- tetrahidro-6,8,ll-trihidroxÍ-5,12-naftacéndion és a daunomicinben lévő aminocukron, a daunozaminon kívül további cukor-származékokat tartalmazó antraciklin-vázas glükozidok is gyakran számottevő mennyiségben keletkeznek [J. Antibiotics, 30,619,622 35 (1977); 2724441 sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi közrebocsátási irat; 855 098 sz. belga szabadalmi leírás].
A daunomicint mind gyógyszerként, mind különböző félszintetikus származékok alapanyagaként is hidro- 40 klorid sója formájában alkalmazzák. Nagytisztaságú daunomicin sósavas só előállítását azonban a sok szennyezést tartalmazó fermentléből, illetve nyerstermékből csak körülményesen és nagy veszteséggel tudják megoldani. 45
A 191743 sz. magyar szabadalmi leírás szerint pl. a fermentléből ioncserélő gyantával kivont, majd arról leoldott antraciklin-vázas vegyületek keverékét először bázissá alakítják, ebből vizes butanolos közegben sósavas sót képeznek, melyet aceton-hexán oldó- 50 szereleggyel szilárd alakban kicsapnak és oszlopkromatográfiás úton tisztítanak. Más megoldásként a fermentléből izolált daunomicin bázis klórozott szénhidrogénes oldatához adnak sósavat, az oldatot besűrítik, és petroléterrel hígítják, majd a leváló nyers sósavas 55 sót szilikagél-oszlopon végzett adszorpciós kromatográfiával tisztítják. Az oszlopkromatográfiás elválasztásnál eluensként növekvő metanol tartalmú metanolkloroform elegyeket használnak.
A 306541 sz. európai közrebocsátási iratban a dau- 60 nomicin hidroklorid nyerstermék tisztítását ugyancsak szilikagél-oszlopon, hangyasavat is tartalmazó kloroform-metanol eleggyel végzik. Hátránya ezen eljárásoknak, hogy a daunomicin hidroklorid nyerstermék tisztítására használt oszlopkromatográfiás elválasztás nagymennyiségű oldószert (a termékre számítva 1000szeres térfogatú keverék oldószer) és ugyancsak sok adszorbenst igényel. Az is hátrányos, hogy a tisztítási műveletek során a hozamot jelentős mértékben csökkentő glükozid-kötés hasadás (hidrolízis) következik be, ami egyben az aglükon-szennyezés növekedésével jár. A daunomicin-hidroklorid nyerstermék nemcsak daunomicinnel rokonszerkezetű antraciklin-vázas antibiotikumokat, hanem a fermentléből származó, a daunomicinhez hasonló polaritású, de eltérő szerkezetű, nehezen kimutatható szennyezéseket is tartalmaz. Az ilyen szennyezések eltávolítása oszlopkromatográfiás módszerekkel nem, vagy nagyon nehezen vihető keresztül. Kísérleteink szerint a daunomicin bázis rendkívüli bomlékonysága miatt még kevésbé tisztítható, mint a sósavas só.
Célul tűztük ki, hogy a daunomicin sók előállítására olyan eljárást dolgozzunk ki, amellyel szennyezett (mintegy 10-20% idegen anyagot tartalmazó) daunomicin bázisból is magas hozammal nagytisztaságú, gyógyszerkészítésre alkalmas minőségű daunomicin hidrogén-halogenid sóhoz juthatunk.
Kísérleteink során meglepő módon azt találtuk, hogy a fenti követelményeknek megfelelő daunomicin hidrogén-halogenid sóhoz juthatunk, ha a szennyezett daunomicin bázisból előbb kristályos, szerves savaddíciós (hangyasavas, vagy ecetsavas) sót készítünk, majd ebből a bázist felszabadítjuk, és belőle alkoholok és klórozott szénhidrogének keverékében vízmentes halogén-hidrogén savval sót képezünk. A daunomicin hangyasavas és ecetsavas sója (a daunomicin formiát, illetve acetát) új vegyületek és vizsgálataink szerint különösen kitűnően alkalmasak a nyers daunomicin bázis tisztítására, ha a szerves savaddíciós só képzését az általunk kivitelezett módon hajtjuk végre. Ez esetben ugyanis a kristályosán kiváló daunomicin formiát vagy acetát mellett a szennyező antraciklin-vázas rokonvegyületek oldatban maradnak.
Az új daunomicin formiát vagy acetát só előállításának további előnye, hogy ezek mind a daunomicin bázisnál, mind a daunomicin sósavas sónál stabilabb vegyületek, tehát a velük végzett műveleteknél » nem lép fel bomlás, és szobahőmérsékleten is hosszú ideig tárolhatók.
Meglepő az a felismerésünk is, hogy a kristályos daunomicin hidroklorid sót megfelelő arányú metanolkloroform oldószerelegyből szobahőmérsékleten való oldással és kristályosítással átkristályosíthatjuk. Ez a megoldás azért előnyös, mert így a melegítéssel együttjáró bomlás elkerülhető.
A fentiek alapján a találmány eljárás az (I) képletű daunomicin nagytisztaságú hidrogén-halogenid sói előállítására, mely abban áll, hogy a nyers daunomicin bázisból először hangyasavval vagy ecetsavval kristályos daunomicin formiát vagy acetát sót készítünk,
HU majd az ezekből felszabadított bázis valamely apoláris oldószeres oldatából vízmentes halogén-hidrogén savval sót képezünk, melyet adott esetben egy 1-4 szénatomos alkohol és egy klórozott szénhidrogén elegyébői átkristályosítunk.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja szerint úgy járunk el, hogy a szennyezett daunomicin bázist egy klórozott alifás szénhidrogén és alkohol elegyében, célszerűen kloroform-metanol elegyben oldjuk és az ekvivalensnél 1 (2-1,5-ször nagyobb mennyiségű hangyasavat vagy ecetsavat adagolunk az oldathoz. A kivált kristályos terméket leszűrjük, és szárítjuk, ezután vízben feloldjuk, az oldatot nátrium-hidrogénkarbonát oldattal meglúgosítjuk és egy klórozott alifás szénhidrogénnel, célszerűen kloroformmal többször kivonatoljuk. A kivonatokat besűrítjük, és metanolos sósavval vagy hidrogénbromiddal pH-4-6 közötti értékre savanyítjuk. A képződő kristályos sót leszűrjük, acetonnal mossuk és szárítjuk. A daunomicin hidroklorid só átkristályosítását egy 1-4 szénatomos alifás alkohol és egy klórozott alifás szénhidrogén elegyéből végezhetjük. Az átkristályosításhoz különösen előnyös 30% metanolt tartalmazó kloroformot alkalmazni. A találmány szerinti eljárás során képződő anyalúgokból a daunomicint kationcserélő gyantán való megkötéssel és ezt követő elúcióval csekély veszteséggel visszanyerhetjük és ismét a kívánt sóvá alakíthatjuk.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy még 80% daunomicin bázis tartalmú kiindulási anyagból is gyógyszerkönyvi tisztaságú daunomicin hidroklorid sót kapjunk.
A találmány szerinti eljárás főbb előnyei:
- erősen szennyezett daunomicin bázisból is egyszerűen, magas hozammal jutunk nagy tisztaságú termékhez;
- az új daunomicin formiát és acetát sóforma stabil, jól tárolható vegyület;
- az eljárás nem amorf, hanem kristályos daunomicin hidroklorid sót eredményez;
- az eljárás egyszerű, jól méretnövelhető.
A találmány szerinti eljárást az alábbi kiviteli példával szemléltetjük:
Daunomicin hidroklorid előállítása aj Daunomicin formiát előállítása
100 g nyers daunomicin bázist (melynek daunomicin tartalma 82%) szobahőfokon 1000 ml vízmentes kloroform és 50 ml metanol elegyében feloldunk. Az oldathoz hűtés közben hozzácsurgatunk 10 ml 98%-os hangyasavat. A gyorsan kristályosodó szuszpenziót ' 10 órán át 8 és 5 °C közötti hőmérsékleten tartjuk, majd a kristályokat kiszűrjük, ezután kloroformmal és éterrel mossuk, végül szárítjuk.
Hozam: 83 g daunomicin formiát (HPLC mérés alapján 95%-os tisztaságú). A terméket 3-szoros térfogatú metanolból kristályosítjuk át.
A tiszta daunomicin formiát só analitikai adatai:
1. Op.: 217-220’C.
2. Elemanalízis:
számított C-58,64, H-5,45 N-2,44, mért C-57,81, H-5,27, N-2,40%.
364 B 2
3. Ultraibolya színkép (CH3OH):X max (nm±l nm): 234,251,290,478,493,529,577.
4. Infravörös színkép (KBr):
γΟΗ, yNHJ/yC-H 3650-2400, yC-0 (keton) 1710, γ C-0 (kelátban) yCOO’ 1610 és 1580, )C-O-C 1285 cm'1.
5. *H-NMR spektrum (DMSO-d6, δ [ppm]): 1,18 d (3H; CH3-5’), 1,62 m (IH; 2’-He ), 1,85 m (IH;
2’-HJ, 2,0-2,22 m (2H; 9-H2), 2,28 s (3H; 14-H3),
2,9 m (2H; 7-H2), 3,25 m (IH; 3’-H), 3,55 m (IH;
4’-H), 3,98 m (3H; OCH3), 4,2 m (IH; 5’-H), 4,9 m (IH; 10-H), 5,25 m (IH; l’-H), 7,55-7,95 m (3H; 2-,
3-, 4-H), 8,35 s (IH; HCOO').
aj Daunomicin acetát előállítása g nyers daunomicin bázist (melynek daunomicin tartalma 82%) szobahőfokon 160 ml vízmentes kloroform és 5 ml metanol elegyében feloldunk. Az oldathoz hűtés közben hozzácsurgatunk 1 ml 99,5%-os ecetsavat. Ezt követően az oldatot a kristályosodás teljessé tételére 10 órán át 0 és 5 ’C közötti hőmérsékleten tartjuk, majd a kristályokat kiszűrjük, éterrel mossuk, végül 50 °C-on foszforpentoxid felett vákuumban 4 órán át szárítjuk. így 7,9 g daunomicin acetátot kapunk.
1. Op.: 219-222 ’C.
2. Elemanalízis:
számított C — 59,28, H-5,66, N-2,38, mért C - 58,95, H - 5,70, N - 2,28%.
3. Ecetsavtartalom gázkromatográfiával: elméleti: 10,22 %, mért: 9,86%.
4. Ultraibolya színkép (C^OH):^^ (nm±l nm) 223,
251,288,478,495,529,576. 5. Infravörös színkép (KBr):
γΟΗ, γΝΗ3 +, yC-H 3650-2400, yC-0 (keton) 1710, yC-0 (kelátban), yCOO' 1610 és 1580, yC-O-C 1285 cm'1.
b) Daunomicin hidroklorid előállítása
100 g daunomicin formiát, vagy 103 g daunomicin acetát sót szobahőmérsékleten feloldunk 10 liter vízben. A vizes oldat pH-ját 5%-os nátrium-hidrogénkarbonát oldattal 8-8,1-re állítjuk, majd háromszor 3 liter és háromszor 1,5 liter kloroformmal a felszabadított daunomicin bázist kivonatoljuk. Az egyesített kloroformos oldatot vákuumban 40 °C-os vízfürdőn mintegy
1,5 literre besűrítjük. A szuszpenzióhoz 50 ml metanolt öntünk és az így kialakuló tiszta oldat daunomicin-bázis tartalmát HPLC-vel megmérjük, majd 1,1 mól 1 N metanolos sósav oldatot adunk hozzá. A daunomicin hidroklorid kristályos kiválása azonnal megindul, a szuszpenziót 15 órán át 0 és 5 ’C közötti hőmérsékleten tartjuk. A kristályokat szűrjük, kloroformmal, majd vízmentes acetonnal mossuk, szárítjuk. így 93,0 g daunomicin sósavas sót kapunk. Ezt 4-szeres térfogatú metanolban szobahőfokon oldjuk, majd 8-szoros térfogatú kloroformot adunk az oldathoz. A kristályos termék kiválása azonnal megkezdődik; a kristályosodás teljessé tételére 10 órán át 0 és 5 ’C közötti hőmérsékletre hűtjük az oldatot, ezután a kivált kristályokat szűrjük és mossuk kloroformmal, majd acetonnal. A
HU 206 364 Β kristályokat levegőn tömeg állandóságig szárítjuk, majd 50 ’C-on foszforpentoxid felett további 4 órán át szárítjuk, így 84,7 g tiszta daunomicin hidrokloridot kapunk.
1. Op.: 188-190’C. 5
2. Elemanalízis:
számított C = 57,50, H = 5,36, N-2,48, Cl'= 6,29, mért C-56,68, H = 5,52, N-2,45, Cl’=6,25 %.
3. Ultraibolya színkép (CH3OH):Xmai (nm±l nm): 234,
251,289,477,493,529,577,
4. Infravörös színkép (KBr): yOH (asszociált) 3650-3160, yNH3 +, yC-H, yOH (kelátban) 3160-2000, yC=O (keton) 1713, yC=O (kelátban) 1615 és 1580; yC-O-C 1285 cm-'.
5. 1 H-NMR spektrum (DMSO-d6, δ [ppm]): 1,18 d (3H; CH3-5’), 1,69 m (IH; 2’-Η<,), 1,89 m (IH; 2’-Ha), 1,98-2,23 m (2H; 9-H2), 2,30 s (3H; 14-H3),
2,87 q (2H; 7-¾). 3,45 m (IH; 3’-H), 3,65 m (IH; 4’-H), 3,97 s (3H; OCH3), 4,23 m (IH; 5’-H), 4,87 m (IH; 10-H), 5,26 m (IH; l’-H), 7,55-7,95 m (3H;
2-, 3-, 4-H).
6. 13C-NMR spektrum (CD3OD, δ [ppm]): 17,0 (5’CH3), 24,6 (14-CH3), 29,6 (2’-CH2), 33,1 (7-CH2),
36,7 (9-CH2), 48,5 (3’-CH), 57,1 (OCH3), 68,0 (4’CH; 5’-CH), 71,3 (10-CH), 77,2 (8-C), 101,0 (ΓCH), 111,8 (lla-C), 112,0 (5a-C), 120,2 (4-CH),
120,3 (2-CH), 121,0 (12a-C), 135,6 (lOa-C), 135,65 (6a-C), 135,8 (4a-C), 137,1 (3-CH), 155,9 (6-C),
157,2 (11-C), 162,2 (1-C), 187,1 (12-C), 187,4 (5C), 213,7 (13-C).

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás nagytisztaságú daunomicin hidrogén-halogenid sók előállítására, azzal jellemezve, hogy
    a) a nyers daunomicin bázisból hangyasavval vagy ecetsavval kristályos daunomicin formiát vagy acetát sót készítünk, majd az ezekből felszabadított bázis apoláris oldószeres oldatából - adott esetben egy 1-4 szénatomos alkohollal való hígítást követően - vízmentes halogén-hidrogén savval sót képezünk, melyet adott esetben egy 1-4 szénatomos alkohol és egy klórozott szénhidrogén elegyéből átkristályosítunk, vagy
    b) daunomicin formiát vagy acetát sóból vizes közegben felszabadítjuk a bázist, majd a bázis apoláris oldószeres oldatából - adott esetben egy 1-4 szénatomos alkohollal való hígítást követően - vízmentes halogén-hidrogén savval sót képezünk, melyet adott esetben egy 1-4 szénatomos alkohol és egy klórozott szénhidrogén elegyéből átkristályosítunk.
  2. 2. Az í. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy alkoholként metanolt, apoláris oldószerként, illetve klórozott szénhidrogénként kloroformot alkalmazunk.
HU393890A 1990-06-21 1990-06-21 Process for producing daunomycin salts HU206364B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU393890A HU206364B (en) 1990-06-21 1990-06-21 Process for producing daunomycin salts

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU393890A HU206364B (en) 1990-06-21 1990-06-21 Process for producing daunomycin salts

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU903938D0 HU903938D0 (en) 1990-11-28
HUT58755A HUT58755A (en) 1992-03-30
HU206364B true HU206364B (en) 1992-10-28

Family

ID=10966149

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU393890A HU206364B (en) 1990-06-21 1990-06-21 Process for producing daunomycin salts

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU206364B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT58755A (en) 1992-03-30
HU903938D0 (en) 1990-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2651414B2 (ja) 4−デメントキシ−4−アミノ−アントラサイクリン類
EP0180415B1 (en) A 6-0-methylerythromycin A derivative
EP1469008B1 (en) Method of preparing a non-pharmaceutical grade clarithromycin
EP0827965B1 (en) Synthesis of 9-deoxo- 9a-aza 11,12-deoxy- 9a-methyl-9a-homoerythromycin A 11,12- hydrogenorthoborate dihydrate
US4150220A (en) Semi-synthetic 4&#34;-erythromycin A derivatives
EP2301943B1 (en) Crystallization of epidaunorubicin x HCI
JP6682504B2 (ja) エピルビシンの製造方法およびその新規な製造中間体
JPS61227589A (ja) 新規アントラサイクリングリコシド類,それらの製造方法及びそれらを含む抗腫瘍剤
HU206364B (en) Process for producing daunomycin salts
AU641644B2 (en) A process for the preparation of etoposides
IE46661B1 (en) Erythromycin a derivatives
US5026832A (en) 9-dihydro-9-O-alkyldesmycosin derivatives
US6197955B1 (en) Production of staurosporine derivative using acid isomerization
US4361701A (en) Novel compounds, compositions and processes
HU206700B (en) Process for producing new 4&#39;-epi-4&#39;-amino-antracyclines and pharmaceutical compositions containing them
AU658343B2 (en) Compounds useful in the preparation of 4&#39;-demethylepipodophyllotoxin glucoside 4&#39;-phosphates
KR101625161B1 (ko) 콜히친 및 티오콜히친의 글리코시드화 방법
KR950013771B1 (ko) 14-클로로다우노마이신의 제조방법과 (2&#34;r)-4&#39;-o-테트라하이드로피란일아드리아마이신의 제조방법
EP0490311B1 (en) Derivatives of 10,11,12,13-tetra-hydrodesmycosin, processes for preparation, and use thereof in obtaining pharmaceuticals
CA1128506A (en) Semi-synthetic 4&#34;-erythromycin a derivatives
GB2050348A (en) Spectinomycin analogues
JPH01132585A (ja) Dc−52誘導体
JPWO2003068792A1 (ja) エリスロマイシンa誘導体の製造方法
CA2369886A1 (en) Macrolide antiinfective agents
HU192932B (en) Process for producing apovincaminol derivative

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee