HU206026B - Insecticidal and acaricidal composition comprising 0-(0-ethyl-s-alkylphophoryl)-0-(carbamoyl)-pyrokatchin derivative as active ingredient and process for producing the active ingredients and for applying the composition - Google Patents

Insecticidal and acaricidal composition comprising 0-(0-ethyl-s-alkylphophoryl)-0-(carbamoyl)-pyrokatchin derivative as active ingredient and process for producing the active ingredients and for applying the composition Download PDF

Info

Publication number
HU206026B
HU206026B HU885012A HU501288A HU206026B HU 206026 B HU206026 B HU 206026B HU 885012 A HU885012 A HU 885012A HU 501288 A HU501288 A HU 501288A HU 206026 B HU206026 B HU 206026B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
ethyl
active ingredient
alkyl
formula
composition
Prior art date
Application number
HU885012A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49467A (en
Inventor
Wolfgang Seppelt
Linhard Sproesser
Siegfried Kersten
Peter Hofmeister
Christoph Kuenast
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of HUT49467A publication Critical patent/HUT49467A/hu
Publication of HU206026B publication Critical patent/HU206026B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N57/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds
    • A01N57/10Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-oxygen bonds or phosphorus-to-sulfur bonds
    • A01N57/14Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic phosphorus compounds having phosphorus-to-oxygen bonds or phosphorus-to-sulfur bonds containing aromatic radicals
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/06Phosphorus compounds without P—C bonds
    • C07F9/16Esters of thiophosphoric acids or thiophosphorous acids
    • C07F9/165Esters of thiophosphoric acids
    • C07F9/18Esters of thiophosphoric acids with hydroxyaryl compounds

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Luminescent Compositions (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya hatóanyagként (I) általános képletű, új 0-(0-etil-S-alki1-foszfori1)-0-karbamoil-pirokateehin-származékot tartalmazó inszekticid és akaricid készítmény, valamint eljárás a hatóanyag előállítására, továbbá alkalmazására a fenti kártevők ellen.
Az (I) általános képletten R1 jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom. 1-4 szénatomos alkilvagy alkoxicsoport,
R3 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és
X jelentése oxigén- vagy kénatom.
Az (I) általános képletű vegyületek egy típusa amelyek képletében a foszfátrész csak alkil-tiocsoporttól (R1—S—) különböző helyettesítőt tartalmaz - rovarölő hatású, elsősorban legyek ellen használatos szerek hatóanyagaként ismert (J. Agr. Food Chem., 20: 543— 546 [1972]), azonban ezeknek a vegyületeknek a hatása nem kielégítő.
A találmány alapját az az eljárás képezi, amellyel új, hatásosabb O-(O-etil-S-alkil-foszforil)-O-karbamoilpirokatechin-származékokat állíthatunk elő.
A találmány értelmében egy (I) általános képletű 0-(0-etil-S-alkil-foszforil)-0-karbamoíl-pirokatechinszármazékot úgy állítunk elő, hogy egy (II) általános képletű O-karbamoil-pirokatechint egy (III) általános képletű - a képletben Y jelentése halogénatom O-etil-S-alkil-foszfor-halogeniddel valamilyen bázis jelenlétében, ismert módon reagáltatunk.
A reagáltatást -20-tól 250 °C-ig terjedő hőmérséklettartományban, előnyösen 20 és 120 °C közötti hőmérsékleten, az (A) reakcióvázlatnak megfelelően - a képletben Y jelentése fluor-, klór-, bróm- vagy jódatom - végezzük.
A (II) általános képletű O-karbamoil-pirokatechinszármazékok a szakirodalomból ismertek (J. Prakt. Chem., 313, 626 [1971]), illetve az idézett helyen közölt eljárásokkal állíthatjuk azokat elő.
A (III) általános képletű O-etil-S-alkil-foszfor-halogenideket részben a Thieme-Verlag által kiadott Houben-Weyl, Methoden dér organischen Chemie, 12/2 (1964) kötetének 621. és azt követő oldalain, valamint az E/2 kötet (1982) 676. oldalán leírtakból ismerjük, illetve az ott közölt eljárásokkal állíthatjuk elő az ilyen típusú vegyületeket.
A találmány szerinti (I) általános képletű vegyületeket az előzőekben ismertetett eljárás értelmében, általában a kiindulási vegyületek sztöchiometrikus mennyiségeinek reakciójával állítjuk elő. Egyes esetekben azonban előnyös lehet, ha a reagensek valamelyikét feleslegben alkalmazzuk.
Rendszerint a (Π) és/vagy (III) általános képletű kiindulási vegyülethez legalább egy ekvivalens menynyiségű bázist adunk, amelyet azonban feleslegben is, vagy adott esetben, akár oldószerként is alkalmazhatunk. Bázisként alkalmazhatók az alkálifém- és alkáliföldfém-hidroxidok, például nátrium-hidroxid, káliumhidroxid és kalcium-hidroxid; alkálifémek és alkáliföldfémek alkoholátjai, például nátrium-metanolát, nátrium-etanolát, kalcium-metanolát vagy kálium-tere2· butanolát; az alkálifém- vagy alkáliföldfém-hidridek, például nátrium-hidrid. kálium-hidrid vagy kalciumhidritl; az alkálifém vagy alkálifaldfém-karbonátok, például nátriuiii-karbonat, kálium-karbonát vagy kalcium-karbonát; alifás aminok, például dimetil-amin, trietil-amin vagy diizopropil-amin; heterociklusos aminok. például piperidin, piperazin vagy pirrolidin; aromás aminok, például piridin vagy ρίιτοί; továbbá adott esetben az alkil-lítium-vegyületek is, mint amilyen például a butil-lítium.
A reagáltatást célszerűen valamilyen oldószerben vagy hígítószerben végezzük. Erre a célra használhatunk alifás szénhidrogéneket, például pentánt, hexánt, hexán izomerek elegyét vagy petrolétert; aromás szénhidrogéneket, így benzolt, toluolt xilolt és az utóbbi izomerjeinek elegyét; benzint; klórozott szénhidrogéneket, mint amilyen például a metilén-diklorid kloroform és szén-tetraklorid; klórozott, aromás szénhidrogéneket, így klór-benzolt alkoholokat például etanolt, propánok és izopropil-alkoholt; étereket, így dietil-étert, dibutil-étert, terc-butil-metilétert, tetrahidrofuránt és dioxánt; ketonokat, például etil-metil-ketont. izobutil-metil-ketont vagy izopropil-metil-ketont; nitrileket, így acetonitrilt és propionitrilt; aprotikus dipoláros oldószereket, például N,Ndimetil-formamidot, Ν,Ν-dimetil-acetamidot, dimetil-szulfoxidot vagy piridint. A felsorolt vegyületek elegyei ugyancsak felhasználhatók oldó-, illetve hígítószerként.
Rendes körülmények között a reakció -20 °C feletti hőmérsékleten kielégítő sebességgel megy végbe, és általában szükségtelen 120 °C fölé emelni a hőmérsékletet. Mivel egyes esetekben hőfejlődés tapasztalható érdemes előrelátóan hűtési lehetőségről is gondoskodni.
A reakcióelegy feldolgozását a szokásos módon végezzük, például vizet adunk hozzá, elválasztjuk a nem elegyedő fázisokat, és a tennéket oszlopkromatográfiás eljárással nyerjük ki. Az (I) általános képletű új vegyületek némelyike színtelen vagy enyhén barnás sűrű olaj, amelyet kellő ideig, vákuumban, megfelelően magas hőmérsékleten tartva, az illékony anyagok utolsó nyomaitól is megszabadíthatunk és ily módon tisztíthatunk. Amennyiben az (I) általános képletű vegyület történetesen kristályos anyag, úgy azt átkristályosítással tisztíthatjuk.
Az (I) általános képletű (O-etil-S-alkil-foszforil)-Okarbamoil-pirokatechin-származékok, amelyek képletében az egyes szimbólumok jelentése:
R1 1-4 szénatomos, előnyösen 3 vagy 4 szénatomos alkilcsoport, így propil-, izopropil-, butil-, izobutil-, szek-butil- vagy terc-butil-csoport, de elsősorban propil-, illetve szek-butil-csoport;
R2 hidrogénatom, 1-4 szénatomos, előnyösen 1 vagy 2 szénatomos alkilcsoport, de elsősorban metilcsoport, 1-4 szénatomos, előnyösen 1 vagy 2 szénatomos alkoxicsoport, így metoxi- vagy etoxiesoport;
R3 hidrogénatom, 1-4 szénatomos, előnyösen 1 vagy 2 szénatomos alkilcsoport, főként metilcsoport;
X oxigénatom vagy kénatom;
HU 206 026 Β alkalmasak a rovarok, a pókszabásúak, valamint a fonalférgek osztályához tartozó kártevők elleni hatékony védekezéshez. Ezeket a vegyületeket á közegészségügyi és állatorvosi gyakorlatban, a növényvédelemben, továbbá a termények raktározása során egyaránt alkalmazhatjuk a kártevők leküzdésére.
Kártevő rovarok, amelyek ellen védekezni szükséges: a lepkék (Lepidoptera) rendjéből például Plutella maculipennis, Leucoptera coffeella, Hyponomeuta malinellus, Arggyresthia conjugella, Sitotroga cerealella, Phthorimaea operculella, Capua reticulana, Sparganothis pilleriana, Cacoecia murinana, Tortrix viridana, Clysia ambiguella, Evetria bouliana, Polychrosis botrana, Cydia pomonella, Laspeyresia molesta, Laspeyresia funebrana, Ostrinia nubilalis, Loxostege sticticalis, Ephestia kuehniella, Chilo suppressalis, Galleria mellonella, Malacosoma neustria, Dendrolimus pini, Thaumatopoea ptiyocampa, Phalera bucephala, Cheimatobia brumata, Hibemia defoliaria, Bupalus piniarius, Hyphantria cunea, Agrotis segetum, Agrotis ypsilaon, Barathra brassicae, Cirphis unipuncta, Prodenia litura, Laphygma exigua, Panolis flammea, Earias insulana, Plusia gamma, Alabama argillacea, Lymantria dispar, Lymantria monacha és Pieris brassicae;
a bogarak (Coleoptera) rendjéből például Blitophaga undata, Melanotus communis, Limonius califomicus, Agriotes lineatus, Agriotes obscurus, Agrilus sinuatus, Meligethes aeneus, Atomaria lineáris, Epilachna varivestis, Phyllopertha horticola, Popillia japonica, Melolontha melolontha, Melolontha hippocastani, Amphimallus solstitialis, Crioceris asparagai, Lema melanopus, Leptinotarsa decemlineata, Phaedon cohcleariae, Phyllotreta memorum, Chaetochnema tibialis, Phylloides chiysocephala, Diabrotica 12-puncta, Cassida nebulosa, Bruchus lentis, Bruchus rufimanus, Bruchus pisorium, Sitona lineatus, Ortiorrhynchus sulcatus, Ortiorrhynchus ovatus, Hylobius abietis, Byctiscus betulae, Anthonomus pomorum, Anthonomus grandis, Ceutorrhynchus assimilis, Ceutorrhvnchus napi, Sitophilus granaria, Anisandrus dispar, Ips typographus és Blastophagus piniperda;
a kétszárnyúak (Diptera) rendjéből például Lycoria pectoralis Mayetiloa destructor, Basineura brassicae, Contarinia tritíci, Haplodiplosis equestris, Tipula paludosa, Tipula oleracea, Dacus cucurbitae, Dacus oleae, Ceratitis capitata, Rhagoletis cerasi, Rhagoletis pomonella, Anastrepha ludens, Oscinella frit, Phorbia coarctata, Phorbia antiqua, Phorbia brassicae, Pegomya hysocyami, Anopheles maculipennis, Culex pipiens, Aedes aegypti, Aedes vexans, Tabanus bovinus, Tipula paludosa, Musca domestica, Fannia canicularis, Muscina stabulans, Glossina morsitans, Oestrus ovis, Chiysomya macellaria, Chrysomya hominovorax, Lucilia cuprina, Lucilia sericata és Hypoderma lineata;
a hártyásszámyúak (Hymenoptera) rendjéből például Athalia rosae, Hoplocampa minuta, Monomorium pharaonis, Solenopsis geminata és Atta sexdens;
a poloskák (Heteroptera) rendjéből például Nezara viridula, Eurygaster integriceps, Blissus leucopterus,
Dysdercus cingulatus, Dysdercus intermedius, Piesrna quadrata és Lygus pratensis;
a kabócák (Homoptera) rendjéből például Perkinsiella saccharicida, Nilaparvata lugens, Empoasca fabae, Psylla mali, Psylla piri, Trialeurodes vaporariorum, Aphis fabae, Aphis pomi, Aphis sambuci, Aphidula nasturtii, Cerosipha gossypii, Sappaphis mali, Sappaphis mala, Dysaphis radicola, Brachycaudus cardui, Brevicoryne brassicae. Phorodon humuli, Rhópaioinyzus ascalonicus, Myzodes persicae, Myzus cerasi, Dysaulacorthum pseudosolani, Acyrthosiphon onobrychis, Macrosiphon rosae, Megoura viciae, Schizoneura lanuginosa, Pemphigus bursarius, Dreyfusia nordmannianae, Dreyfusia piceae, Adelges laricis és Viteus vitifolii;
a termeszek (Isoptera) rendjéből például Reticulitermes lucifugus, Calotermes flavicollis, Leucotermes flavipes és a Termes natalensis;
az egyenesszárnyúak (Orthoptera) rendjéből például Forficula auricularia, Acheta domestica, Gryllotalpa gryllotalpa, Tachycines asynamorus, Locusta migratoria, Stauronotus maroccanus, Schistocerca peregrina, Nomadacris septemfasciata, Melanoplus spretus, Melanoplus femu-rubrum, Blatta orientalis, Blattella germanica, Periplaneta americana és Blabera gigantes.
A pókszabásúak osztályába (Arachonidea) tartoznak az atkák (Acarina), például Ixodes ricinus, Omithodorus moubata, Amblyomma americanum, Dermacentor silvarum, Boophilus microplus, Tetranychus telarius, Tetranychus pacificus, Paratetranychus pilosus és Bryobia praetiosa.
A fonálférgek osztályába (Nematoidea) tartoznak többek között a gyökérgubacs-fonálférgek, például Meliodogyne incognita, Meliodogyne hapla és Meliodogyne javanica; a hólyagképző fonalférgek, például Globodera rostochiensis, Heterodera schachtii, Heterodera avenae, Heterodera glycinae és Heterodera trifolii; a törzsön és leveleken élősködő fonalférgek, például Ditylenchus dipsaci, Ditylenchus destructor, Pratylenchus neglectus, Pratyienchus penetrans, Pratylenchus goodeyi és Paratylenchus curvitatus, valamint Tylenchorhynchus dubius, Tylenchorhynchus claytoni, Rotylenchus robustus, Heliocotylenchus multicinctus, Radopholus similis, Belonolaimus longicaudatus, Longidorus elongatus és Trichodorus primitivus.
A hatóanyagot alkalmazhatjuk valamilyen készítmény formájában, vagy az abból előállított valamilyen használatra kész formában. A közvetlenül permetezhető készítményeket, mint amilyen például az oldat, por, szuszpenzió vagy diszperzió, emulzió, olajdiszperzió, paszta, porozószer, szóróanyagok vagy granulátum, a felhasználás során szétpermetezzük, köddé alakítjuk, elporlasztjuk, széthintjük vagy szétlocsoljuk. A felhasználási formának a felhasználás céljához kell igazodnia, és minden esetben biztosítania kell a hatóanyag lehető legfinomabb eloszlását.
A közvetlenül permetezhető oldat, emulzió, paszta vagy olajdiszperzió előállításához használhatunk közepes vagy magas forráspontú ásványolajpárlatokat,
HU 206 026 Β ο
például kerozint vagy gázolajat és kátrányolajat, különböző növényi vagy állati eredetű olajokat, alifás, ciklusos és aromás szénhidrogéneket, például benzolt. toluolt, xilolt, paral'fini. tetrahidronafta 11nt. alkilezett naítalint vagy annak származékait, metanolt, etanolt, propánok, butanolt, kloroformot, szén-tetrakloridot. ciklohexanont. ciklohexanolt, klór-benzolt, izoioront, erősen poláros oldószereket, például N.Ndimetil-formamidot, dimetil-szulfoxidot, N-metil-pirrolidont és vizet.
A vizes alkalmazási formákat, így az emulzió-koncentrátumot, pasztát vagy nedvesíthető port (permetező-poranyag, olajdiszperzió) víz hozzáadásával teszszűk felhasználásra alkalmassá. Emulzió, paszta, vagy olajdiszperzió előállításához a hatóanyagot önmagában, vagy valamilyen olajban, illetve oldószerben feloldva, nedvesítő-, tapadást elősegítő, diszpergáló- vagy emulgeálószerekkel kombinálva vízben homogenizáljuk. Eljárhatunk azonban úgy is, hogy egy hatóanyagot, valamint nedvesítő-, tapadást elősegítő, diszpergáló- vagy emulgálószert és a tulajdonképpeni oldószert, illetve olajat tartalmazó sűrítményt állítunk elő, amely azután vízzel tetszőlegesen hígítható.
Felületaktív adalékként például a következő anyagok alkalmazhatók: ligninszulfonsav, naftalinszulfonsav és benzolszulfonsav alkálifém-, alkáliföldfém- és ammóniumsói, alkil-aril-szulfonátok, alkil-szulfátok, alkil-szulfonátok. dibutil-naftalinszulfonsav alkálifém- és alkáliföldfémsói, lauril-éter-szulfát, zsíralkohol-szulfátok, zsírsavak alkálifém- és alkáliföldfémsói, szulfatált hexadekanol, heptadekanol és oktadekanol sói, szulfatált zsíralkohol-glikol-éter-sók, szulfonált naftalin és naftalinszármazékok formaldehiddel képzett kondenzációs termékei, naftalin, illetve naftalin-szulfonsavak fenollal és formaldehiddel képzett kondenzációs termékei, poli(oxi-etilén)-(oktil-fenil)-éter, etoxilezett izooktil-fenol, oktilfenol, nonil-fenol, (alkil-fenil)-poliglikol-éter, (tributil-fenil)-poliglikol-éter, alkil-aril-poliéter-alkohol, izotridecil-alkohol, zsíralkoholok és etilén-oxid kondenzációs termékei, etoxilezett ricinusolaj. poli(oxietilén)-alkil-éter, etoxilezett poli(oxi-propilén), lauril-alkohol-poliglikol-éter-acetál, szorbit-észter, lignin és metil-cellulóz szulfitlúgja.
Porokat, porozószereket vagy szóróanyagokat úgy állítunk elő, hogy a hatóanyagot valamilyen szilárd hordozóval összekeverjük, vagy esetleg azzal együtt őröljük meg.
Granulátumot - bevonatos, átitatott vagy homogén granulátumot - úgy állíthatunk elő, hogy a hatóanyagot valamilyen szilárd hordozóhoz kötjük. Szilárd hordozóanyagok lehetnek például ásványi őrlemények, így szilikagél, kovasavak, szilikátok, talkum, kaolin, derítőföld, mészkő, mész, kréta, bólusz, lösz, agyag, dolomit, kovaföld, kalcium- és magnéziumszulfát vagy magnézium-oxid; őrölt műanyagok; trágyázószerek, köztük ammónium-szulfát, ammóniumfoszfát, ammónium-nitrát, karbamid; valamint növényi termékek, például gabonaliszt, fakéregből, fából · x l vagy dióhéjból készült őrlemény, cellulózpor és más egyéb anyagok.
A készítmények általában a hatóanyag 0,1 és 95 tömegszázalék, előnyösen 0,5 és 90 tömegszázalék közötti mennyiségét tartalmazzák.
A használatra kész készítmény hatóanyag-tartalma tág határok között változ'atható. általában 0,0001 és 10%, előnyösen 0,01 és 15? közötti érték. Jó eredménnyel alkalmazható azonban az úgynevezett kistérfogatos eljárás (ULV = Ultra Low Volume eljárás), amelynek során a készítmény 95 tömegszázaléknál is több hatóanyagot tartalmazhat, sőt, a hatóanyag bármiféle adalék nélkül kihelyezhető.
A hatóanyag szükséges mennyisége szabadföldi felhasználás alkalmával hektáronként 0,001 és 10, előnyösen 0,01 és 1 kg között van.
A készítményhez különböző típusú olajokat, gyomirtó, gombaölő, más kártevőirtó és baktériumölő szereket adhatunk, amelyeket adott esetben közvetlenül a felhasználás előtt keverünk hozzá (tankmix). Ezek a szerek a találmány szerinti hatóanyagokhoz 1 : 10-től 10 : 1-ig terjedő tömegarányban adhatók.
Példaképpen felsorolunk néhány ilyen szert, amelyet a találmány szerinti hatóanyaghoz keverhetünk:
l,2-dibróm-3-klór-propán. 1,3-diklór-propén, 1.3diklór-propén + 1,2-diklór-propán, 1,2-dibróm-etán, (2-szek-butil-fenil)-N-metil-karbamát, (2-klór-feniI)N-metil-karbamát, (3-izopropil-5-metiI-fenil)-N-metilkarbamát, (2-izopropoxi-fenil)-N-metil-karbamát, [(3,5-dimetil-4-(metiI-tio)-fenil]-N-metil-karbámát, [4(dimetil-amino)-3,5-dimetil-fenil]-N-metil-karbamát, [2-(l,3-dioxoIán-2-il)-fenil]-N-metil-karbamát, 1-naftil-N-metil-karbamát, (2,3-dihidro-2,2-dimetiI-benzofuran-7-il)-N-metil-karbamát, (2,2-dimetil-l,3-benzodioxol-4-il)-N-metil-karbamát, [2-(dimetil-amino)-5,6dimetil-pirimidin-4-il]-N,N-dimetil-karbamát, 2-metil2-(metil-tio)-propionaldehid-O-(metil-karbamoil)oxim, S-metiI-N-[(metil-karbamoil)-oxi]-tioacetamidát, metil-{N’,N’-dimetil-N-[(metil-karbamoil)-oxi]-ltioxamidát}, N-(2-metil-klór-fenil)-N’,N’-dimetilformamidin, tetraklór-tiofén, l-(2,6-difluor-benzoil)-3(4-klór-fenil)-karbamid, O,O-di-metil-O-(4-nitro-fenil)-tiofoszfát, 0,0-dietil-0-(4-nitro-fenil)-tiofoszfát, O-etil-O-(4-nitro-fenil)-fenil-tiofoszfonát, O,O-dimetil-O-(3-metil-4-nitro-fenil)-tiofoszfát, 0,0-dietilO-(2,4-diklór-fenil)-tiofoszfát, O-etil-O-(2,4-diklór-fenil)-fenil-tiofoszfonát, O,O-dimetil-O-(2,4,5-triklór-fenil)-tiofoszfát, 0-etil-0-(2,4,5-triklór-fenil)-etil-tiofoszfonát, 0,0-dimetil-I-(4-bróm-2,5-diklór-fenil)-tiofoszfát, O,O-dimetil-O-(4-jód-2,5-diklór-fenil)-tiofoszfát, 0,0-dimetil-0-[3-metil-4-(metil-tio)-fenil]-tiofoszfát, O-etil-O-[3-metil-4-(metil-tio)-fenil]-izopropil-foszforamidát, O,O-dietil-O-[4-(metil-szulfinil)-fenil]-tiofoszfát, O-etil-S-fenil-etil-ditiofoszfonát, 0,0dietil-[2-klór-1 -(2,4-diklór-fenil)-vinil]-foszfát, 0,0dimetil-[2-klór-l-(2,4,5-triklór-fenil)-vinil]-foszfát, O,O-dimetil-S-( 1 -fenil-etil)-ditiofoszfát, bisz(dimetilamino)-fluor-foszfin-oxid, oktametil-pirofoszforamid, 0,0,0,0-tetraetil-ditiopirofoszfát, O,O-dietil-S-(klórmetil)-ditiofoszfát, O-etil-S,S-dipropil-ditiofoszfát,
HU 206 026 Β
O,O-dimetil-(l,2-dibróm-2,2-diklór-etil)-foszfonát, 0,0-dimetil-0-(2,2-diklór-vinil)-foszfát, 0,0-dimetil(l-hidroxi-2,2,2-triklór-etil)-foszfonát, O,O-dimetil-S[l,2-bisz(karbetoxi)-etil]-ditiofoszfát, O,O-dimetil-O[l-metil-2-(metoxi-karbonil)-vinil]-foszfát, O,O-dimetil-S-[(N-metil-karbamoil)-metil]-ditiofoszfát, 0,0dimetil-S-[(N-metil-karbamoil)-metil]-tiofoszfát, 0,0dimetil-S-{[N-(metoxi-etil)-karbamoil]-metil}-ditiofoszfát, 0,0-dimetil-S-[(N-formil-N-metil-karbamoil)metil]-ditiofoszfát, 0,0-dimetil-0-[l-metil-2-(metilkarbamoil)-vinil]-foszfát, 0,0-dimetil-0-[l-metil-2(dimetil-karbamoil)-vinil]-foszfát, 0,0-dimetil-0-[2(dietil-karbamoil)-2-klór- l-metil-vinil]-foszfát, 0,0dietil-S-[(etil-tio)-metil]-ditíofoszfát, 0,0-dietil-S{[(4-klór-fenil)-tio]-metil}-ditiofoszfát, 0,0-dimetilS-[2-(etÍl-tio)-etil]-tiofoszfát, O,O-dietil-S-[2-(etil-tio)etilj-ditiofoszfát, 0,0-dietil-S-[2-(etil-szulfínil)-etil]tiofoszfát, {[(O,O-dietil-tiofoszforil)-iminol]-fenil}acetonitril, O,O-dietil-S-[(6-klór-benzoxazol-2-on-3il)-metil]-ditiofoszfát, O,O-dimetil-S-{[2-metoxi1.3.4- tiadiazol-5(4H)-on-4-il]-metil }-ditiofoszfát, O,O-dietil-O-(3,5,6-triklór-piridin-2-il)-tiofoszfát, O,O-dietil-O-(2-pirazinil)-tiofoszfát, 0,0-dietil-0-(2izopropíl-4-metil-pirimidin-6-il)-tiofoszfát, 0,0-dietil0-[2-(dÍetil-amino)-6-metil-pirimidin-4-il]-tiofoszfát, O,O-dimetil-2-[(4-oxo-4H-l,2,3-benzotriazin-3-il)metilj-ditiofoszfát, 0,0-dimetil-2-[(4,6-diamino-l,3,5triazin-2-il)-metil]-ditiofoszfát, O,O-dietil-( 1-fenil1.2.4- triazol-3-il)-tiofoszfonát, O,S-dimetil-tiofoszforamidát, O,S-dimetil-N-acetil-tiofoszforamidát, alfa-hexaklór-ciklohexán, l,l-bisz(4-metoxi-fenil)-2,2,2-triklór-etán, 6,7,8,9,10,10-hexaklór-1,5,5a,6,9,9a-hexahidro-6,9-metano-2,4,3-benzodioxatiepin-3-oxid, piretrin, DL-(2-allil-3-metil-2-ciklopenten-l-on-4-il)DL-cisz,transz-krizantemát, [(5-benzil-furan-3-il)-metil]-DL-cisz,transz-krizantemát, (3-fenoxi-benzil)-[(+)cisz,transz-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarboxilát], (alfa-ciano-3-fenoxi-benzil)-[(±)cisz,transz-3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarboxilát], [(S)-alfa-ciano-3-fenoxi-benzil][cisz(lR,3R)-3-(2,2-dibróm-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarboxilát], (3,4,5,6-tetrahidroftálimido-etil)DL-cisz,transz-krizantemát, {[2-metil-5-(2-propinil)furan-3-il]-metil }-krizantemát, (alfa-ciano-3-fenoxibenzil)-[alfa-izopropil-(4-klór-fenil)-acetát].
Találmányunkat az alábbi példákkal szemléltetjük.
Példák különböző készítmények előállítására:
I. A 4-es sorszámú hatóanyag 5 tömegrésznyi mennyiségét 95 tömegrész finoman porított kaolinnal alaposan összekeverjük. Ilyen módon 5 tömegszázalék hatóanyagot tartalmazó porozószert kapunk.
II. 92 tömegrész porított kovasavgél felületét 8 tömegrész paraffinolajjal bepermetezzük, majd hozzáadunk 30 tömegrész 3-as sorszámú hatóanyagot, és az egészet alaposan összekeverjük. Az így előállított készítmény kitűnő tapadóképességű.
III. 10 tömegrész 10-es sorszámú hatóanyagot feloldunk egy elegyben, amely az alábbi összetevőkből áll: 90 tömegrész xilol, 6 tömegrész addíciós termék, amelyet 8-10 mól etilén-oxidból és 1 mól olajsav-monoetanolamidból állítunk elő, 2 tömegrész kalcium-dodecil-benzolszulfonát és 2 tömegrész addíciós termék, amelyet 40 mól etilén-oxidból és 1 mól ricinusolajból kapunk.
IV. 20 tömegrész 7-es sorszámú hatóanyagot feloldunk egy keverékben, amely az alábbi összetevőkből áll: 60 tömegrész ciklohexanon, 30 tömegrész izobutanol, 5 tömegrész addíciós termék, amelyet 7 mól etilén-oxidból és 1 mól izooktil-fenolból kapunk, valamint 5 tömegrész addíciós tennék, amelyet 40 mól etilén-oxidból és 1 mól ricinusolaiból állítunk elő.
V. 80 tömegrész 8-as sorszámú hatóanyagot jól összekeverünk diizobutil-naftalin-alfa-szulfonsav nátriumsójának 3 tömegrésznyi mennyiségével, hozzáadunk 10 tömegrésznyi mennyiséget egy ligninszulfonsav nátriumsóból, amelyet szulfitszennylúgból kaptunk, továbbá hozzákeverünk 7 tömegrész porított kovasavgélt és az egész keveréket kalapácsmalomban megőröljük.
Példa hatóanyagok előállítására:
0-(0-Etil-S-propil-foszforil)-0-(N-metil-karbamoil)-pirokatechin (4-es sorszámú vegyület)
167 g (1 mól) (N-metil-karbamoil)-pirokatechin és
1000 ml acetonitril elegyéhez keverés közben 203 g (1 mól) O-etil-S-propil-foszfor-kloridot adunk, majd hozzácsepegtetünk 101 g (1 mól) trietil-amint és 2 óra hosszat 50 °C-on tartjuk a reakcióelegyet. Ezután lehűtjük és szűrjük, a szűrletet vákuumban bepároljuk, majd a maradékot feloldjuk 600 ml metilén-dikloridban és mossuk háromszor egymás után 10 tömeg%-os nátrium-karbonát-oldattal, valamint háromszor vízzel. Nátrium-szulfáton megszárítva az oldatot, az oldószert vákuumban ledesztilláljuk, aminek eredményeképpen 163 g (49%) 0-(0-etil-S-propil-foszforil)-0-(N-metilkarbamoil)-pirokatechint (4-es sorszámú vegyület) kapunk, amely egy olaj.
Az alábbi táblázatban 1-től 20-ig sorszámozott (I) általános képletű vegyületeket a megfelelő kiindulási anyagokból a fenti eljárást követve állítottuk elő, és a termékeket deuterokloroformos oldatban felvett protonmágneses rezonanciaspektrumjaikkal azonosítottuk. Ugyanilyen módon állíthatunk elő bármely más (I) általános képletű vegyületet.
HU 206 026 Β
Táblázat
Ο
Vegyület sorszáma R1 r R3 X 'H-NMR-adatok CDCl;-ban
Térerősség (MHz) δ (ppm)
1 szek-C.Hq CH; H s 0,98 (m, 3H); 1,38 (m,6H); 1,68 (m, 2H); 2,82 (d, 3H); 3,40 (m, IH); 4,24 (m,2H); 5,37 (bd. IH); 7,13—7,55 (m,4H):
2 ÍZO-C4H9 CH; H s l,0(d,6H); 1,36 (t. 3H); 1,90 (m, IH); 2.82 (d, 3H); 2,90 (m,2H); 4,25 (m, 214); 5.44 (bd, IH) 7,137,55 (m, 4H);
3 11-C3H7 CH; H s 1,0 (t, 3H); 1,40 (t. 3H); 1,70 (m, 2H); 2,90 (d, 3H); 2,96 (m,2H); 4,27 (m, 2H); 5,20 (bd, IH); 7,15-7,50 (m,4H);
4 ÍI-C3H4 CH; H 0 0,95 (t,3H); 1,37 (t, 3H); 1,70 (m, 2H); 2,75 (m, 5H); 4,25 (m, 2H); 5,55 (bs, IH); 7,10-7,50 (in, 4H):
5 szek-C4H9 CH; H 0
6 izo-C4H9 CH; H 0
7 ízo-C4H9 CH; ch3 s l,0(m,6H); 1,38 (t, 3H); 1,92 (m, IH); 2,87 (m,2H);3,0 (s, 3H); 3,16 (s, 3H); 4,25 (m,2H); 7,15-7,50 (m,4H);
8 szck-C4H9 CH; ch3 s 1,0 (m,3H); 1.38 (m,6H); 1,72 (m, 2H);3,02 (s, 3H); 3,17 (s, 3H);3,44(m, IH); 4,26 (m, 2H); 7,15-7,50 (m, 4H);
1 9 I1-C3H7 CH; ch3 s 1,0 (t, 3H); 1,38 (t,3H); 1,72 (m, 2H); 2,90 (m, 2H); 3,00 (s, 3H); 3,15 (s, 3H); 4,23 (m, 2H); 7,157,50 (m, 4H);
10 T1-C3H7 ch3 ch3 0 0,96 (t, 3H); 1,40 (t, 3H); 1,68 (ra, 2H); 2,88 (m, 2H); 3,00 (s, 3H); 3,16 (s, 3H); 4,25 (m, 2H); 7,15-7,50 (m, 4H);
11 szek-C4H9 CH; ch3 0
12 izo-C4H9 ch3 CH; 0 0,96 (d,6H); 1,38 (t, 3H); 1,85 (m, 1H);2,78 (m, 2H); 3,00 (s, 3H); 3,14 (s, 3H); 4,25 (m,2H); 7,10-7,50 (m, 4H);
13 ízo-C4H9 oc2h3 H 0 0,95 (d,6H); 1,30 (t, 3H); 1,37 (t, 3H); 1,85 (m, IH); 2,80 (m, 2H); 4,03 (q, 2H); 4,27 (m, 2H); 7,207,50 (m, 4H); 8,35 (bs, IH);
HU 206 026 B
Vegyület sorszáma R1 R2 R3 X ’H-NMR-adatok CDCl3-ban
Térerősség (MHz) δ (ppm)
14 n-CH3H7 OC2H5 H 0 0,97 (m,3H); 1,27 (t,3H); 1,37 (t, 3H); 1,68 (m, 2H); 2,90 (m, 2H); 4,00 (q, 2H); 4,27 (m, 2H); 7,15-7,50 (m,4H); 8,87 (bs, IH):
15 szek-C4H9 oc2h3 H 0
16 izo-C4H9 oc2h5 H s
17 n-C3H7 oc2h5 H s 0,98 (t,3H); 1,30 (t, 3H); 1,40 (t, 3H); 1,88 (m, 2H); 2,96 (m, 2H); 4,07 (q, 2H); 4,25 (m, 2H); 7,157,50 (m,4H); 8,04 (bs, IH);
18 I1-C3H7 H H 0 0,95 (m, 3H); 1,25 (ra, 3H); 1,63 (m, 2H); 2,75 (m,2H); 4,10 (m, 2H); 6,65-6,90 (m, 4H); 7,50 (b, 2H) n?j= 1,5255
19 szek-C4H7 H H 0
20 izo-C4H9 H H 0
Alkalmazási példák:
Az alábbi példákban a találmány szerinti hatóanyagok, illetve a belőlük előállított készítmények és a technika állását képviselő (A), (B) és (C) képletű vegyületek - I., II. és IV. számokkal jelölve megtalálhatjuk a J. Agr. Food Chem. 20. (1972) évfolyamának 544. oldalán - kártevőkre gyakorolt hatását hasonlítjuk össze.
A vizsgálatok során minden esetben megállapítottuk a vizsgált hatóanyag legkisebb töménységét, ami ahhoz szükséges, hogy 100%-os ölőhatást, illetve gátlást érjünk el. Minden egyes koncentráció vizsgálatát legalább két kísérletben végeztük.
A) Tetranychus telarius (takácsatka)
A hatóanyagot érintőméregként vizsgáltuk és permetezéssel helyeztük ki.
Cserépbe ültetett bokorbab palántát, amelyen az első követő levélpőr kifejlődött és Tetranychus telarius különböző fejlődési stádiumban levő egyedei lepik el a növényt, egy permetező fülkében forgatható állványra helyezünk, és minden irányból, összesen 50 ml vizes permetezhető készítménnyel bepermetezzük. A permetezés mintegy 22 másodpercig tart, és a növény minden része átnedvesedik. 8 nap múlva megvizsgáljuk a növényt, hogy találunk-e rajta élő kártevőt.
Ennél a kísérletnél az 1, 2, 3, 4, 9, 10, 12 és 14 sorszámmal jelölt hatóanyag halálos dózisa nem haladta meg a 0,04 tömegszázalékot. Az (A), (B) és (C) összehasonlító vegyületek 0,1 tömegszázalékos dózisa hatástalannak bizonyult.
B) Tetranychus telarius (takácsatka)
A hatóanyagot tartós hatásra vizsgáltuk, és permetezéssel helyeztük ki.
Cserépbe ültetett babpalántát, amelyen a második követő levélpár mutatkozik, egy permetező fülkében forgatható állványra helyezünk, és minden irányból, összesen 50 ml vizes permetezhető készítménnyel bepermetezzük. A permetezés mintegy 22 másodpercig tart, mialatt a növény minden része cseppnedves lesz. 24 óra múlva a növényt egy takácsatkákkal ellepett levéldarabkával befertőzzük, és 12 nap elteltével megbecsüljük a növény fertőzöttségét.
Ebben a kísérletben a 2, 3, 4,7,10 és 12 sorszámmal jelölt hatóanyagok halálos dózisa legfeljebb 0,1 tömegszázaléknak adódott, míg az (A), (B) és (C) összehasonlító vegyületek hatástalannak bizonyultak.
C) Plutella maculipennis (káposztamoly)
A hatóanyagot gyomorméregként vizsgáltuk.
Fiatal káposztaleveleket 3 másodpercre a hatóanyag vizes emulziójába mártunk, rövid ideig hagyjuk lecsepegni, majd Petri-csészébe, nedves szűrőpapírra teszszük. Ezután a levélre 10 darab, 4. fejlődési stádiumban lévő káposztamoly-hernyót helyezünk és 48 óra múlva megállapítjuk az elhalás mértékét.
Ebben a kísérletben a 9-es sorszámú hatóanyag halálos dózisa 0,004 tömegszázaléknak adódott. Az 1, 3, 4 és 10 sorszámmal jelölt hatóanyagok legfeljebb 0,002 tömegszázalékos dózisai 80%-os elhalást eredményeztek. Az (A), (B) és (C) összehasonlító vegyületek 0,1 tömegszázalékos dózisban hatástalannak bizonyultak.
D) Aphis fabae (fekete répa-levéltetű)
A hatóanyagot érintőméregként vizsgáltuk és permetezéssel helyeztük ki.
Levéltetűtelepekkel erősen fertőzött, cserépbe ültetett babot (Vicia faba) egy permetező fülkében a hatóanyagból előállított vizes készítménnyel úgy permetezünk be, hogy annak minden része átnedvesedjen. 24 óra múlva a hatást kiértékeljük.
Ennél a kísérletnél az 1, 3, 7 és 8 sorszámmal jelölt hatóanyagok halálos dózisa nem haladta meg a 0,01 tömegszázalékot, míg az (A) képletű összehasonlító vegyület esetében ez az érték 0,1 tömegszázalék. A (B) és
HU 20ό 026 Β (C) összehasonlító vegyületek 0,1 tömegszázalékos dózisa hatástalannak bizonyult.

Claims (3)

1. Inszekticid és akaricid készítmény, azzal jellemezve, hogy haíóanyagKent 0,i-2o tömeg'c (íj aiiaianos képletű 0-(0-etil-S-alkil-foszforil)-0-karbamoii-pirokatechin-származékot tartalmaz - a képletben
R’ jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport;
R2 jelentése hidrogénatom, valamint 1-4 szénatomos alkil- vagy alkoxicsoport;
R3 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport; és
X jelentése oxigén- vagy kénatom lehet a szokásos segédanyagok mellett.
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy a szokásos segédanyagok mellett hatóanyagként O-('O-etiI-S-propil-foszforil)-O-(N-metilkarbamoilí-pirokatechiní tartalmaz.
a. Eljárás az (ii általános képieíű O-jO-eíil-S-alkií5 foszforiO-O-karbainoil-pirokatechin-származékok - a képletben az egyes szimbólumok jelentése az 1. igénypontban felsoroltakkal megegyezik - előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű O-karbamoil-pirokatecbint bázis jelenlétében egy (III) általános
10 képletű O-etil-S-alkil-foszfor-halogeniddel - a képletben Y jelentése halogénatom - reagáltatunk.
4. Eljárás rovarok és atkák ellent védekezésre, azzal jellemezve, hogy a kártevőket és/vagy' a kártevőktől mentesítendő felületet és/vagy helyiséget valamely, az
15 1. igénypont szerinti (I) általános képletű O-(O-etil-Salkii-foszforil)-O-karbamoiI-pirokatechin-származékot tartalmazó készítménnyel kezeljük a hatóanyagra vonatkoztatva 0,001-10 kg/ha mennyiségben.
HU885012A 1987-09-26 1988-09-26 Insecticidal and acaricidal composition comprising 0-(0-ethyl-s-alkylphophoryl)-0-(carbamoyl)-pyrokatchin derivative as active ingredient and process for producing the active ingredients and for applying the composition HU206026B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19873732527 DE3732527A1 (de) 1987-09-26 1987-09-26 O-(o-ethyl-s-alkylphosphoryl)-o-(carbamoyl) -brenzkatechinderivate

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49467A HUT49467A (en) 1989-10-30
HU206026B true HU206026B (en) 1992-08-28

Family

ID=6336979

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU885012A HU206026B (en) 1987-09-26 1988-09-26 Insecticidal and acaricidal composition comprising 0-(0-ethyl-s-alkylphophoryl)-0-(carbamoyl)-pyrokatchin derivative as active ingredient and process for producing the active ingredients and for applying the composition

Country Status (13)

Country Link
US (1) US4855140A (hu)
EP (1) EP0309843B1 (hu)
JP (1) JP2515381B2 (hu)
KR (1) KR960010016B1 (hu)
AT (1) ATE72246T1 (hu)
BR (1) BR8804930A (hu)
CA (1) CA1310656C (hu)
DE (2) DE3732527A1 (hu)
ES (1) ES2038262T3 (hu)
GR (1) GR3004234T3 (hu)
HU (1) HU206026B (hu)
IL (1) IL87760A (hu)
ZA (1) ZA887128B (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19514903A1 (de) * 1995-04-22 1996-10-24 Basf Ag Schädlingsbekämpfungsmittel
DE19715169A1 (de) * 1997-04-11 1998-10-15 Basf Drucksysteme Gmbh Lichtempfindliches Gemisch und daraus hergestelltes Aufzeichungungsmaterial
US9216789B2 (en) 2012-11-12 2015-12-22 Indian Motorcycle International, LLC Two-wheeled vehicle
CN103651546A (zh) * 2013-12-10 2014-03-26 济南凯因生物科技有限公司 用于防治水稻螟蛾类害虫的组合物
CN106912494A (zh) * 2017-03-14 2017-07-04 山东省联合农药工业有限公司 一种含磷虫威和沙蚕毒素类杀虫剂的植物疫苗及其制备方法
CN106912495A (zh) * 2017-03-14 2017-07-04 山东省联合农药工业有限公司 一种含磷虫威和甲氧虫酰肼的植物疫苗及其制备方法

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE789439A (fr) * 1971-09-30 1973-03-29 Ciba Geigy Esters thiophosphoriques doues de proprietes

Also Published As

Publication number Publication date
KR960010016B1 (ko) 1996-07-25
DE3732527A1 (de) 1989-04-06
GR3004234T3 (hu) 1993-03-31
EP0309843A2 (de) 1989-04-05
ZA887128B (en) 1990-05-30
HUT49467A (en) 1989-10-30
BR8804930A (pt) 1989-05-02
IL87760A (en) 1992-05-25
US4855140A (en) 1989-08-08
ES2038262T3 (es) 1993-07-16
DE3868207D1 (en) 1992-03-12
ATE72246T1 (de) 1992-02-15
KR890005132A (ko) 1989-05-13
CA1310656C (en) 1992-11-24
EP0309843B1 (de) 1992-01-29
EP0309843A3 (en) 1990-01-31
JP2515381B2 (ja) 1996-07-10
JPH01102087A (ja) 1989-04-19
IL87760A0 (en) 1989-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4424215A (en) Oximinophosphoric acid derivatives, and their use for controlling pests
EP0024649B1 (de) 2,2-Dichlorcyclopropyl-methyl-phosphorsäurederivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
EP0021041B1 (de) 6-Fluorpyridyl-(di)(thio)phosphorsäureester, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
US4855140A (en) O-(O-ethyl-S-alkylphosphoryl)-O-(carbamyl)-pyrocatechol derivatives
US4428944A (en) Trifluoromethoxyphenyl-(di) thiophosphoric acid esters and their use in pest control
EP0073986B1 (de) 3-Fluorphenyl-(di)thiophosphorsäureester, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
US4569930A (en) 2-Fluorophenyl(di)thiophosphates and their use in pest control
US4322413A (en) 1,2,3,5-Thiatriazolidin-4(2H)-one-1,1-dioxide phosphoric acid derivatives and their use for combating pests
US4327090A (en) Oximinophosphoric acid derivatives, their preparation and their use in pest control
US4405614A (en) N-Sulfonylated thiolphosphoric ester amides and their use for controlling pests
US4368196A (en) Phosphoric acid esters, and their use for combating pests
DE2909013A1 (de) Oxadiazolylmethylthiolphosphate
US4537884A (en) 2-Trifluoromethylphenyl (di)thiophosphates, and their use for pest control
EP0105415B1 (de) Cyclopropyl-methyl-(thio)-phosphorsäureamide, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
EP0101973B1 (de) 4-Trifluormethylphenyl(thio)phosphorsäureamide, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung zur Bekämpfung von Schädlingen
US4920108A (en) Bisthiolphosphates as pesticides
HU199852B (en) Insecticides, nematocides and acaricides comprising bisthiolphosphates as active ingredient and process for producing the active ingredients
DE3542173A1 (de) Phosphorsaeurederivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung von schaedlingen
DE3240062A1 (de) Thiazolo-(3,2-a)-pyrimidon-(di)(thio)phosphor(phosphon)saeureester, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als insektizide, akarizide, nematizide und fungizide

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees