HU203778B - Glycol-free anti-freeze solution - Google Patents

Glycol-free anti-freeze solution Download PDF

Info

Publication number
HU203778B
HU203778B HU874024A HU402487A HU203778B HU 203778 B HU203778 B HU 203778B HU 874024 A HU874024 A HU 874024A HU 402487 A HU402487 A HU 402487A HU 203778 B HU203778 B HU 203778B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
glycol
water
parts
acetate
Prior art date
Application number
HU874024A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT49638A (en
Inventor
Peter Kardos
Jozsef Kerti
Jozsefne Kerti
Tibor Kalman
Original Assignee
Peter Kardos
Jozsef Kerti
Jozsefne Kerti
Tibor Kalman
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Peter Kardos, Jozsef Kerti, Jozsefne Kerti, Tibor Kalman filed Critical Peter Kardos
Priority to HU874024A priority Critical patent/HU203778B/hu
Priority to FI884135A priority patent/FI884135A/fi
Priority to DE8888114774T priority patent/DE3871668D1/de
Priority to EP88114774A priority patent/EP0306972B1/en
Priority to AT88114774T priority patent/ATE76891T1/de
Priority to JP63227344A priority patent/JPH01103684A/ja
Priority to DE198888114774T priority patent/DE306972T1/de
Publication of HUT49638A publication Critical patent/HUT49638A/hu
Publication of HU203778B publication Critical patent/HU203778B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09KMATERIALS FOR MISCELLANEOUS APPLICATIONS, NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • C09K5/00Heat-transfer, heat-exchange or heat-storage materials, e.g. refrigerants; Materials for the production of heat or cold by chemical reactions other than by combustion
    • C09K5/20Antifreeze additives therefor, e.g. for radiator liquids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Materials Applied To Surfaces To Minimize Adherence Of Mist Or Water (AREA)
  • Emulsifying, Dispersing, Foam-Producing Or Wetting Agents (AREA)
  • Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Description

A találmány tárgya glikolmenetes és egyéb szempontból is környezetbarát, hosszú élettartamú fagyálló hűtőfolyadék belső égésű motorok hűtésére, hőerőművek hűtőtornyainak üzemeltetésére, ipari és háztartási hűtőés fagyasztógépek, nyitott és zárt hőcserélők, napkollektorok, vegyipari duplikátorok és autoklávok működtetésére a fokozott fagyállóság, valamint megfagyás esetén a berendezés szétfagyás elleni megóvásának biztosításával.
A fagyáspont feletti hőmérséklet-tartományban a legáltalánosabban használt hűtőfolyadék a víz. Előnye a hozzáférhetőségen túlmenően - hogy fajhője mai tudásunk szerint az összes folyadékok között a legnagyobb. Ehhez járul még a kis viszkozitás és a megnevezett két jellemzőre visszavezethető jó hővezető képesség. E fontos hőtechnikai jellemzőkön kívül előny még a mérsékelt korrozivitás is, mely inhibitorok adagolásával tovább csökkenthető.
Hátránya azonban a víznek, hogy nem fagyálló és ha megfagy, a fajlagos térfogata 9%-kal nő, ez a berendezés tönkremeneteléhez, szétfagyásához vezet.
A víz fagyállóságát jelentősen növelhetjük alacsony hőmérsékleten is jól oldódó elektrolitok adagolásával. Ezt a lehetőséget azonban erősen behatárolja, hogy a savak és lúgok munkavédelmi, környezetvédelmi és korróziós szempontból egyaránt megengedhetetlenek. A sók közül krioszkópikus szempontból - mai tudásunk szerint - legelőnyösebb a kalcium-klorid, mert annak használatával -50 °C körüli hőmérsékletet is el lehet érni folyékony halmazállapotban a viszkozitás némi növekedése és a fajhő csökkenése árán. Ennél azonban súlyosabb gond a kloridionok korróziót aktiváló hatása, főleg tömény oldatokban, mert ezt a többnyire perforációs korróziót eredményező hatást a ma ismert inhibitorok használatával sem tudjuk kellően mérsékelni. Ha a kloridionok helyett más anionokat választunk, oldhatósági problémák jelentkeznek. Ezek állhatnak abban, hogy a telítési koncentráció minden körülmények között kicsi (pl. kalcium- szulfát), vagy abban, hogy az a hőmérséklet csökkenésével rohamosan csökken (pl. nátrium-szulfát, kálium-nitrát).
Mindamellett a technika állásának jellemzésénél nem hagyhatók figyelmen kívül a jól oldódó sók és azok kombinációján alapuló megoldások A 4 081 256 számú USA szabadalmi leírásból nátrium- acetát-koncentrátumot ismerhetünk meg karbamiddal, valamint nátrium- és ammónium-halogenidekkel, mint adalékokkal kombinálva. Ez a kompozíció az összetételi arányok széles intervallumban való variálásával sem ad pl. a glikol-víz elegyét megközelítő fagyállőságot, viszont az adott találmány célkitűzésének megfelelően, jelentős hőelvonást biztosít az elegyítés alkalmával, miáltal pl. élelmiszer gyorshűtés érhető el. Ehhez mind kompozícióban, mind célkitűzésben hasonló megoldások találhatók a Chemical Abstracts 85:162 357 n, 96:126 352 s, és 99:91 107 y számú ismertetéseiben és az 59-51 583 számú japán szabadalmi leírásban.
A jelen találmányhoz - a felhasznált alapanyagokat tekintve - közelebb állónak tűnik az 53-14 173 és az 58-176 291 közzétételi számú japán szabadalmi leírá2 sokban olvasható megoldás, miután mindkettő a nátrium-acetát illetve annak trihidrátja nagy vízoldhatóságát használja ki. Az acetátkoncentrátum e leírások szerint tartalmaz még adalékként nátrium-halogenideket, nátrium-formiátot, valamint alkáli- és/vagy ammónium-acetát halogenideket. E kompozíciók célja azonban kifejezetten a fagyáspont-csökkenés akadályozása (szöges ellentétben a mi célkitűzésünkkel), mert a megoldandó feladat a hőtárolás a halmazállapot változásánál (olvadás, ill. fagyás) fellépő igen jelentős látens hőmegkötés, illetve felszabadulás kihasználásával. Mivel a hőtároló rendszer a gyakorlatban annál előnyösebben alkalmazható, minél magasabb hőmérsékleten tudja a tárolt látens hőt leadni, a feltalálók célja eleve a minél magasabb átváltozást hőmérsékletet biztosító összetétel kidolgozása volt, így e találmányi leírások annak ellenére nem járulhattak hozzá a jelen találmányt megalapozó felismeréshez, hogy acetát anionokkal operálnak, esetenként formiát-adalékot is használva, miként ez a mi megoldásunkra is jellemző.
A fagyálló hűtőfolyadék igény kielégítésére nem bizonyultak megfelelőnek a kis szénatomszámú szénhidrogének, alkoholok, ketonok sem, mert bár fagyállóság szempontjából igen előnyösek volnának, a kis fajhő, az illékonyság (alacsony forráspont), valamint a tűz- és robbanásveszély a használatukat kizárja, annál is inkább, mert e vegyületcsoport egyes tagjai (pl. a metanol) mérgezőek is, tehát munkavédelmi szempontból is hátrányosak.
Több előnyüknél fogva fagyálló hűtőfolyadékként a gyakorlatban széleskörűen elterjedtek és jelenleg szinte kizárólagosan használatak a különféle fedőnevek alatt hőközvetítő folyadékként forgalomba hozott vizes etilén-glikol elegyek. Előnyük, hogy a glikol a vízzel korlátlanul elegyíthető, tűz- és robbanásveszélyessége mérsékelt, fajhője a felsorolt szerves oldószerekének kb. a kétszeres, színtelen, szagtalan és viszonylag fagyálló.
A fajhő és a dermedéspont a glikol-víz arány függvénye. Előbbi nő, a fagyállóság viszont csökken a víztartalom növekedésével. Az eutektikus pontnál (-57 ’C) a glikol 60 térfogatszázalékot tesz ki. További előny, hogy a gyakorlatilag fontos öszetételeknél a glikol-víz elegy nem térfogatnövekedéssel fagy meg, tehát nem károsítja a berendezést
A glikolbázisú fagyálló hűtőfolyadékok ismertetett előnyei mellett azonban olyan hátrányok is mutatkoznak, melyek korlátozzák azok további terjedését. Az etilénglikol súlyos méreg és mivel az etanollal könynyen összetéveszthető, sorozatosan az ismert, esetenként halálos mérgezésekhez vezetett Ugyanezen okból környezetszennyező, az élővizekbe jutása súlyos következményekkel jár, pl. a hűtőfolyadék gondatlan elöntése, vagy a berendezés meghibásodásából eredő elfolyása esetén. Ugyanakkor a fagyállósága csak részben használható ki, mert pl. a gyakorlati szempontból fontos 1:1 térfogatarányú elegy, jóllehet annak fagyáspontja -38 ’C, már -31 ‘C-on nem tixotróp kocsonyás konzisztenciát vesz fel, miáltal nehezen szivattyúzhatóvá válik. A -31 ’C ún. fluiditási határt a tapasztalat
HU 203 778 Β szerint a glikol- víz arány változtatásával sem lehet leszállítani, ez egyben azt is jelenti, hogy a hőközvetítésre, aminek a fluiditás ismert feltétele, a glikol-víz elegy -30 ’C alatt gyakorlatilag alkalmatlan. Az elegy fagyállósági, fluiditási, még inkább azonban a koirozivitási jellemzői az idő folyamán még romlanak is a glikol lassú polimerizációja és savas bomlása miatt Ezért az elegyet időnként ki kell cserélni, ez további műszaki-gazdasági hátrányt jelent.
Mindezek figyelembevételével az új fagyálló hűtőfolyadék kidolgozásánál találmányi megoldásunk elé azt a feladatot tűztük, hogy a glikolbázisú hűtőelegyek tárgyalt előnyeinek megtartásával azok ismertetett hátrányait kiküszöböljük, egyben biztosítva a találmány szerinti új folyadéknak a hagyományos glikolbázisú hűtőközeggel való tetszőleges arányú elegyíthetőségét is. Ez utóbbi igényt a gyakorlat azért támasztja alá, mert az elegyítéssel akár tévedés, akár készletgazdálkodási megfontolás miatt számolnunk kell. Ugyanakkor csaknem lehetetlen elkerülni, hogy glikolmentes hűtőfolyadékhoz glikolbázisút használjanak utántöltésre, vagy fordítva.
A kitűzött feladat megoldásához az a felismerés és tapasztalat vezetett, hogy acetátsó tömény vizes oldataiban sokkal nagyobb fagyáspont-csökkenést érhetünk el kálium, mint nátrium kationok jelenlétében és a kálium-kationoknak ezt az extrém krioszkópikus hatását tovább fokozhatjuk, ha az acetát anionokat a továbbiakban ismertetett meghatározott arányban formiát anionokkal helyettesítjük. Mindez lényegében azt jelenti, hogy definiált arányú kálium-acetát - kálium-formiát - víz elegyet használunk s ennek fagyáspontja lényegesen alacsonyabb, mint amekkora a két elektrolittal külön-külön elérhető fagyáspont-csökkenésből volna számítható az additivitás feltételezésével.
A találmány szerinti vízből és acetátsóból, adalékként foimiátsóből és korróziós inhibitorból álló glikolmentes fagyálló hűtőfolyadék víztartalma 30-70 tömegszázalék, kálium-acetát-tartalma 20-60 tömegszázalék, kálium-formiát-tartalma 3-12 tömegszázalék korróziós inhibitortartalma pedig 0,5-1,5 tömegszázalék.
Kálium-acetát koncentrált vizes oldatával -38 ‘C, kálium-formiátéval pedig -35 ’C fagyáspont (vagyis a vízéhez képest ugyanekkora fagyáspont-csökkenést) lehet elérni. Ha ezzel szemben ezt a két káliumvegyületet egymással kombinálva oldjuk vízben, akkor a továbbiakban ismertetett összetételekkel akár -70 ’Con, sőt ennél alacsonyabb hőmérsékleten is folyékony kompozícióhoz jutunk, bár ilyen extrém fagyállóságra a gyakorlatban ritkán merül fel igény. Ezért, de pusztán gazdasági megfontolásból is, indokolt a folyadékot vízzel olyan mértékben hígítani, hogy a hígítmány az adott klimatikus viszonyok között megfeleljen. Ezt az is indokolja, hogy a folyadék fajhője és fluiditása és ebből eredően a hőátviteli együtthatója minden esetben nő a hígítással.
Az elméleti - folyadékszeikezeti - meggondolások és kísérleti adatok arra az eredményre vezettek, hogy a fagyáspont-csökkenés szempontjából előnyös (kálium) acetát-formiát-kompozícióknál a két anion tömegarányát erősen el kell tolnunk az acetát javára oly módon, hogy az acetát tömege a folyadék azonos térfogatában kb. hatszorosa legyen a formiáténak. A drágább és korrozivitás szempontjából is hátrányosabb formiátionok viszonylagos koncentrációjának további növelésével a már ismertetett fagyáspont-csökkentő többlethatást növelni gyakorlatilag nem tudjuk, a koncentrációaránynak az acetát javára való további eltolása, esetleg a formiát teljes mellőzése azonban a fagyállóságot és a íluiditást, ezzel a hőátadási együtthatót is csökkentené, így az említett aránytól lényegesen eltérni nem indokolt
Ezzel szemben számot kell vernünk azzal, hogy a belső égésű motorok hűtőrendszereiben a folyadék több, egymással fémesen érintkező szerkezeti anyagot tud egyidejűleg korrodálni, vagyis többszörösen fennáll a fémpárkorrózió (ún. kontakt korrózió) lehetősége. Ez okból gondoskodnunk kell a hűtőrendszer védelméről hatásos inhibitorok adagolása útján. Bár új inhibitorkompozíció kidolgozása nem volt feladatkitűzésünk tárgya, a továbbiakban megadjuk azokat az egyéb célra már korábban is alkalmazott, ismert inhibitorokat, melyek kísérleti eredményeink szerint kellő védelmet nyújtanak a konkrét esetben is.
A kifejtettek szerint tehát találmányunk tárgya olyan fagyálló hűtőfolyadék kompozíció, mely fő komponensként vizet, kálium-acetátot és kálium-formiátot tartalmaz, az acetát-formiát arányt erősen eltolva az acetát javára, mérsékelt fagyállósági igény esetén a formiátot esetleg mellőzve, fokozott fagyállósági igény mellett a formiátkoncentráció elérheti az acetátkoncentráció 25%- át, a víztartalom az elegyben kivételesen nagy fagyállósági igénynél viszont 30 tömegszázalékig csökkenthető, míg a fagyállósági igény mérséklődése esetén a víztartalom (pl. a koncentrátum hígításával) növelhető. Erre nézve irányadó, hogy 1:6 formiátacetát anion koncentrációviszony esetén a víztartalom 65%-ig való növelésével a fagyáspont -25 ’C, míg az említett 30% víztartalom mellett -80 ‘C alatti értéket ér el. Ez utóbbi fagyáspontot számszerűen meghatározni és értelmezni azért nehéz, mert a folyadék ebben a koncentrációtartományban viszkózus, fokozatosan megy át az üvegszerű konzisztenciára emlékeztető állapotba. Definíciószerű fagyáspontot meghatározni emiatt kísérleti úton nem lehet.
Bár a találmány szerinti folyadékkompozíció az ismertetett elvek és adatok birtokában több változatban is előállítható, a megoldás közelebbi megismerését a következő kiviteli példák is szolgálják.
1. példa
Glikolmentes, környezetkímélő fagyálló hűtőfolyadék tömegszázalék kálium-acetátot, 5,6 tömegszázalék kálium-formiátot, 0,8 tömegszázalék korróziós inhibitort (ez 5:1 tömegarányban nátrium-benzoátot és benztriazolt tartalmazott) elegyítettünk 60,6 tömegszázalék vízzel. Az így nyert folyadék pH-ja 8,6, fagyáspontja -48 ’C, forráspontja 111 ’C, viszkozitá3
HU 203 778 Β sa 22 *C-on 2,3 cSt, sűrűsége 20 ’C-on 1,20 g/cm3, fajhője 20-25 ’C tartományban 3,27 J/’C«cm3, illetve 2,73 J/'C*g. A folyadék dilatáció nélkül fagy meg.
2. példa
Glikolmentes, környezetkímélő, mérsékelten fagyálló hűtőfolyadék tömegszázalék kálium-acetátot 4,1 tömegszázalék kálium-formiátot, 0,8 tömegszázalék 1. példa szerinti összetételű inhbitort elegyítettünk 71,1 tömegszázalék vízzel. Az így előállított hűtőfolyadék pH-ja 8,5, fagyáspontja -20 °C, forráspontja 105 ’C, viszkozitása 22 ’C-on 2,1 cSt, sűrűsége 20 ’C-on 1,15 g/cm3, fajhője 20-25 ’C tartományban 3,51 J/’C«cm3, illetve 3,05 J/’C«g. Afolyadék megfagyás esetén nem károsítja a berendezést.
3. példa
Változó töménységű, glikolmentes fagyálló hűtőfolyadék
Az 1. és 2. példa szerinti adatok felhasználásával -20 és -48 ’C közti fagyáspontú folyadékot interpolációval számított tömegrész acetát és formiát, változatlan tömegrész inhibitor és mindezt 100 tömegrészre kiegészítő víz elegyítésével állíthatunk elő. A fagyáspont minden esetben azt a hőmérsékletet jelenti, melynél a folyadék hűtése esetén a szilárd fázis megjelenik (a folyadék megzavarosodik). A dermedéspont, melynél a folyékony fázis eltűnik, ennél jóval alacsonyabb, a két hőmérséklet közti tartományban a hűtőközeg kásás, pépes konzisztenciájú és a fagyáspont közelében még szivattyúzható is.
A bemutatott példákkal számszerűen megvilágított találmány szerinti megoldás előnye tehát, hogy a hagyományos glikol-víz hűtőfolyadéknak a glikol használatából származó hátrányait kiküszöböli anélkül, hogy ezzel a hagyományos megoldás ismert előnyeit csorbította volna, sőt lehetővé vált a hagyományos megoldással elérhető fagyáspont és fluiditási határ jelentős leszállítása, ezáltal az alkalmazhatósági hőfoktartomány kiszélesítése. További előny, hogy a glikolbázisú folyadékokkal szemben megnöveltük a találmány szerinti elegy hőátviteli együtthatóját, ez lehetővé teszi az utastér gyorsabb felmelegítését télen, illetve szükségtelenné teszi a fagyálló folyadéknak vízre való lecserélését nyáron. Emellett, mivel az alkalmazott komponensek sem savas bomlásra, sem polimerizációra nem hajlamosak, megnöveltük a folyadék használhatóságának időtartamát, ezzel az üzembiztonságot is. A mérgező glikol kiküszöbölése egészség- és környezetvédelmi szempontból egyaránt előny.
Mindamellett fontos műszaki szempont, hogy a találmány szerinti hűtőfolyadék a glikolbázisú hűtőfolyadékkal tetszőleges arányban elegyíthető. Ezért, bár az elegyítés nem előnyös és nem is ajánlható a glikolmentesség előnyének elvesztése, vagy csökkenése miatt, funkcionális szempontból hátrányt nem jelent és üzemzavart semmi körülmények között nem eredményez. Elegyítéskor a folyadék tulajdonságai közelítőleg az additivitás és az interpoláció szabályai szerint alakulnak.

Claims (2)

1. Vízből és acetátsóból, adalékként korróziós inhibitorból álló glikolmentes fagyálló hűtőfolyadék, azzal jellemezve, hogy víztartalma 30-70 tömegszázalék, kálium-acetát-tartalma 20-60 tömegszázalék, korróziós inhibitortartalma pedig 0,5-1,5 tömegszázalék, továbbá 3-12 tömegszázalék kálium-formiátot tartalmaz.
2. Az 1. igénypont szerinti hűtőfolyadék, azzal jellemezve, hogy a kortóziós inhibitor nátrium-benzoát és/vagy benztriazol.
Kiadja az Országos Találmányi Hivatal, Budapest A kiadásért felel: dr. Szvoboda Gabriella osztályvezető
HU874024A 1987-09-10 1987-09-10 Glycol-free anti-freeze solution HU203778B (en)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU874024A HU203778B (en) 1987-09-10 1987-09-10 Glycol-free anti-freeze solution
FI884135A FI884135A (fi) 1987-09-10 1988-09-08 Glykolfri, koeldbestaendig kylvaetska.
DE8888114774T DE3871668D1 (de) 1987-09-10 1988-09-09 Glycolfreie frostschutz- und kuehlfluessigkeit.
EP88114774A EP0306972B1 (en) 1987-09-10 1988-09-09 Glycol-free frost resistant cooling fluid
AT88114774T ATE76891T1 (de) 1987-09-10 1988-09-09 Glycolfreie frostschutz- und kuehlfluessigkeit.
JP63227344A JPH01103684A (ja) 1987-09-10 1988-09-09 凍結抵抗性冷却用流体
DE198888114774T DE306972T1 (de) 1987-09-10 1988-09-09 Glycolfreie frostschutz- und kuehlfluessigkeit.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU874024A HU203778B (en) 1987-09-10 1987-09-10 Glycol-free anti-freeze solution

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT49638A HUT49638A (en) 1989-10-30
HU203778B true HU203778B (en) 1991-09-30

Family

ID=10966571

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU874024A HU203778B (en) 1987-09-10 1987-09-10 Glycol-free anti-freeze solution

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0306972B1 (hu)
JP (1) JPH01103684A (hu)
AT (1) ATE76891T1 (hu)
DE (2) DE306972T1 (hu)
FI (1) FI884135A (hu)
HU (1) HU203778B (hu)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995008053A2 (fr) * 1991-06-14 1995-03-23 Valery Pavlovich Barannik Liquide de refroidissement a effet corrosif limite pour moteur a combustion interne
ES2035787B1 (es) * 1991-07-11 1994-04-16 Cruz Asensio German De Procedimiento para fabricar un nuevo anticongelante no contaminante.
GB9123794D0 (en) * 1991-11-08 1992-01-02 Atkinson Stephen Vapour absorbent compositions
HU214046B (en) * 1995-03-01 1997-12-29 Peter Kardos Antifreeze cooling and calorifer liquid free from glycol
DE19735717A1 (de) * 1997-08-18 1999-02-25 Clariant Gmbh Niedrigviskose Kühlsolen mit verbessertem Korrosionsschutz
SE511264C2 (sv) * 1998-01-22 1999-09-06 Aspen Petroleum Ab Frostresistent värme/kylfluid innehållande en korrosionsinhibitor
US6569348B1 (en) 2001-08-31 2003-05-27 Clearwater, Inc. Treating coal and other piled materials to inhibit freeze-binding
US6495063B1 (en) 2001-08-31 2002-12-17 Clearwater, Inc. Treating coal and other piled materials to inhibit freeze binding
DE10235477A1 (de) 2002-08-02 2004-02-12 Basf Ag Glykolfreie wässrige Gefrierschutzmittel enthaltend Dicarbonsäuresalze
US20070214805A1 (en) * 2006-03-15 2007-09-20 Macmillan Adrian Armstrong Onboard Regasification of LNG Using Ambient Air
US8069677B2 (en) * 2006-03-15 2011-12-06 Woodside Energy Ltd. Regasification of LNG using ambient air and supplemental heat
EP2484741A3 (de) * 2011-02-02 2012-09-12 Lübbke, Norbert Uwe Kälte- und Wärmeträgerflüssigkeit
GB201211060D0 (en) 2012-06-22 2012-08-01 Brotherton Esseco Ltd De-icer and/or anti-icer compositions and methods
AU2012216352B2 (en) 2012-08-22 2015-02-12 Woodside Energy Technologies Pty Ltd Modular LNG production facility
JP6575859B2 (ja) * 2015-08-06 2019-09-18 パナソニックIpマネジメント株式会社 潜熱蓄冷材
KR20210079596A (ko) 2019-12-20 2021-06-30 현대자동차주식회사 글리콜을 포함하지 않는 부동냉각액 조성물

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR838638A (fr) * 1937-11-19 1939-03-10 D App De Prot Soc Ind Procédé de préparation de solutions aqueuses à bas point de congélation
GB561253A (en) * 1942-11-26 1944-05-11 Frank Pitts Improved anti-freeze preparation for engine cooling systems
GB1387810A (en) * 1971-05-27 1975-03-19 Chubb Fire Security Ltd Freezing point depressant
US4081256A (en) * 1976-12-03 1978-03-28 Readi Temp, Inc. Endothermic composition and cold pack

Also Published As

Publication number Publication date
FI884135A (fi) 1989-03-11
HUT49638A (en) 1989-10-30
DE3871668D1 (de) 1992-07-09
ATE76891T1 (de) 1992-06-15
FI884135A0 (fi) 1988-09-08
JPH01103684A (ja) 1989-04-20
EP0306972A1 (en) 1989-03-15
DE306972T1 (de) 1989-09-14
EP0306972B1 (en) 1992-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5104562A (en) Coolant composition containing potassium formate and potassium acetate and method of use
HU203778B (en) Glycol-free anti-freeze solution
AU2019204001B2 (en) Extended operation engine coolant composition
CA2409266C (en) Carboxylate salts in heat-storage applications
CZ298580B6 (cs) Kapalný prostredek pro prevod tepla a jeho použití
AU2001269016A1 (en) Carboxylate salts in heat-storage applications
EP3292098B1 (en) Method for cooling an internal combustion engine using a very low water heat transfer fluid with reduced low temperature viscosity
WO1989009806A1 (en) Inhibited alkylene glycol coolant and cooling process
EP2778208B1 (en) Engine coolant additive
CZ9804169A3 (cs) Chladicí kapalina
JP2007016136A (ja) 熱交換用液媒体組成物
US4241013A (en) Hydroxybenzoic acid as pH buffer and corrosion inhibitor for antifreeze containing aminosilicone-silicate polymers
JP6894407B2 (ja) 冷却液組成物
JP2001158878A (ja) 冷却液組成物
JP2002030281A (ja) 冷却液組成物
KR102036518B1 (ko) 장수명 태양열 열매체 조성물
US4210547A (en) Hydroxybenzoic acid as pH buffer and corrosion inhibitor for antifreeze containing aminosilicone-silicate polymers
JP2001003040A (ja) 冷却液組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HRH9 Withdrawal of annulment decision
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees