HU202566B - Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond - Google Patents
Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond Download PDFInfo
- Publication number
- HU202566B HU202566B HU159086A HU159086A HU202566B HU 202566 B HU202566 B HU 202566B HU 159086 A HU159086 A HU 159086A HU 159086 A HU159086 A HU 159086A HU 202566 B HU202566 B HU 202566B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- resin
- weight
- treatment
- parts
- filler
- Prior art date
Links
Landscapes
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Abstract
A találmány műgyanta kötésű, kerámiaszerű, illetve műkőtermékek előállítására vonatkozik. A találmány közelebbről műgyanta kötésű termékek, mint pl mű- kövek szövetszerkezetének tökéletesítésére, homoge- nitásának javítására ad megoldást Az eljárás főként fenol-formaldehid, fenol-karba- mid, furángyanta, poliészter, poliuretán, poliészter-po- liuretán, epoxigyanta, vagy ezek kombinációival ké- szült gyantakötésű termékeket úgy állítanak elő, hogy töltő- és adalékanyagokkal készült keverékeket meg- szilárdulás előtt ultrahang, mikrohullám, nagyfrekven- ciás besugárzást, 200 ’C-ot meg nem haladó hőkeze- lést alkalmaznak. HU 202 566 A A leírás terjedelme: 8 oldal -1-
Description
A találmány műgyanta kötésű kerámiaszerű, ill. műkőtermékek előállítására vonatkozik.
A találmány lehetővé teszi műgyanta kötésű termékek szövetszerkezetének tökéletesítését, homogenitásának javítását.
Ismertek már különféle formatestek előállítása műgyanta kötéssel. Ezeknél folyékony gyantákba, ún. öntőgyantákba vázanyagokat, töltőanyagokat, szükség szerint színező adalékokat kevernek be. A gyantaféleségek körébe fenoplaszt, aminoplaszt, telítetlen poliészter, epoxi, akrilát és furánvázas öntőgyanták tartoznak.
A gyanta jellegétől függően a téihálősításhoz megfelelő katalizátort, gyorsítót, pl. a telítetlen poliészternél szerves peroxidokat és kobalt-naftenátot, míg az epoxigyantánál aminvegyületeket adagolnak. - Ilyen utalást tartalmaz a Műanyag zsebkönyv (Műszaki Kiadó, Budapest, 1979) 314-323. oldalain írottak. Az ismertetés szerint az öntőgyanta kötésű rendszerbe került levegőt pihentetéssel, vagy célszerűbben vákuumozással távolítanak el. Leggyakrabban használt töltőanyag a kvarcliszt, kaolin, titán-dioxid. Az utókeményedést 1-2 órai 60-80 ’C-os kezeléssel segítik elő.
A megoldás hátránya, hogy egyrészt a bekeveredett levegőt nehéz kiűzni, melyhez részben időigényes pihentetés, másrészt energiaigényes vákuumozás kell, miáltal egyéb intézkedések hiányában a tennék szövetszerkezete kívánnivalókat hagy maga után.
Az 1 671 085 lsz. NSZK-beli szabadalmi leírás telítetlen poliészter öntőgyantával 59 tf%-ú ásványi töltőanyag és 15 tf%-ig terjedően max. 3,8 cm hosszú azbeszt vagy üvegszál alkalmazásával ismerteti lapok, táblák készítését. Poliésztergyanta mellett alkalmas az epoxi- vagy akriltípusú gyanta is. - Az eljárás hátránya, hogy szálasanyag jelenlétében a szövetszerkezet nem lesz homogén a termékek előállítása során, mivel a szálasanyag egyenletes elosztása annak bevitelekor a gyanta hirtelen viszkozitásnövekedését vonja maga után. Építőipari burkolóanyagok, valamint műkövek előállítását ismertetik a magyar 171 723 lsz., valamint az NSZK 2 631 467 sz. nyilvánosságra hozatali iratban. Mindegyik megoldás poliészter öntőgyantát alkalmaz, töltőanyaguk kvarcliszt, illetve bazaltőrlemény. Hátrányuk az, hogy egyrészt a magyar nyelvű iramál a nagyobb szemcseméretű frakciót elkülönítve előírt mozgási sebességgel viszik be, a német nyelvű iratnál pedig a nagyobb, tehát a durva szemcsék aránya kedvezőtlenül nagy, ezért a szövetszerkezeti javulás - egyéb intézkedések hiányában - nem következik be. Hasonló eljárás ismerhető meg a C.A. 93,48 103 h alatti közleményből is. Itt azonban a szálasanyag mellett csillám is alkalmazásra kerül.
Az eddig ismertekhez képest olyan felismerésre jutottunk, hogy fenti hátrányok kiküszöbölhetők, ezért célul tűztük ki műgyanta kötésű termékek előállításánál azok szövetszerkezetének tökéletesítését, homogenitásának javítását új módszenei.
Azt találtuk, hogy műgyanta kötésű, kerámiaszerű, valamint műkőtermékek szövetszerkezetének tökélete2 sítése, mechanikai tulajdonságainak javítása úgy érhető el, hogy az öntőgyantákkal, így pl. fenol-formaldehid, furánvázas gyanta, poliészter, poliuretán, epoxidgyanta és/vagy azok kombinációi, valamint ásványi és/vagy mesterséges töltő-, adalékanyagokból készült keveréket megszilárdulás előtt vagy alatt kezelésnek vetünk alá, amely kezelés mechanikai behatás, így vibrációs, energiahullámos, célszerűen ultrahangos, mikrohullámos besugárzással történik, szükség esetén melegkezelést végzünk legfeljebb 200 *C-ig terjedő hőmérsékleten, ill. előbbiek kombinációit alkalmazzuk, s így több réteget is képezhetünk.
Amennyiben telítetlen poliésztergyantából, vagy annak prekurzoraiból indulunk ki, így pl. telítetlen dikarbonsavak és telített vagy telítetlen diaikoholok reakciótermékét választjuk kiindulási anyagul, úgy a térhálósítás katalizátoraként a következő vegyületek jöhetnek szóba: peroxidok, így metil-etil-keton-peroxid, cikíohexanon-peroxid, benzoil-peroxid és más alkalmas peroxovegyületek.
Célszerű, ha a katalizátort oldatban, így pl. metil-, illetve dimetil-ftalát-oldatban visszük be a rendszerbe.
Kötést gyorsító anyagként az alábbi vegyületeket alkalmazhatjuk: kobaltvegyületek, így kobalt-oktoáL kobalt-naftenát, kobaltsók.
Ásványi, vagy mesterséges töltőanyagként a következők jöhetnek szóba: kvarc, kvarcit, kvarchomok, márga, kvarcliszt, mészkő, alumínium-pigment, alumínium-oxid, alumínium-hidroxid, alumínium-hidroxidgél, üvegpor, üveggyöngy, üvegőrlemény, természetes és duzzasztott vulkáni üvegszemcsék, így perlit, pumicit, vermikulit, tufa, fém-oxidok, szilikátok, bazaltkőzetek, fémporok, kristályos és amorf S1O2, gömb alakú vagy szálas szerkezetű ásványok és mesterséges anyagok. Előnyös, ha a töltőanyag egy részét színezzük.
Egyes termékfajták előállításánál előnyös, ha a töltőanyag szemcsefinomsága néhány mikron nagyságrendű és amellett a szemcsék alakja is egyenletes eloszlású.
Amennyiben töltőanyagként pigmenteket választunk, úgy ügyelnünk kell arra, hogy azok a rétegélési és bevonási technikának is feleljenek meg azért, hogy az alkalmazott gyanta eredeti színétől eltérő színt érjünk el. Ilyenkor a pigmentfelesleg, mint töltőanyag a rétegelt felületen nem csapódhat ki, a követelmény érdekében a töltőanyag részarányát nem választjuk túl magasra.
Epoxigyantáknál kedvező az, ha a töltőanyagot a környezeti hőmérséklet felett, pl. 50-65 ’C-on, vagy még magasabb hőmérsékleten keverjük be, amikor is a töltőanyagot előzetesen felmelegítjük, vagy a keverést végezzük fűthető keverőedényben.
Az anyagok összekeverése tetszőleges berendezéssel történhet, kedvező pl. bolygókeverő használata.
A töltőanyag melegítése a többi gyanta esetében is elvégezhető, ha az adott hőmérsékleten könnyen illő alkatrészeket a gyanta nem tartalmaz. A töltőanyagok mellett segédanyagok is használhatók egy-egy végterméknek, azaz a kívánt célnak megfelelően.
HU 202 566 A
Segédanyagokként hígító-, diszpergáló-, lágyító-, keményítő- stb. szerek adagolhatók különböző fizikai állapotban, de sok esetben le is mondhatunk ezek használatáról.
A polimerizációt, illetve térhálósitást általában, mint említettük, környezeti hőmérsékleten vezetjük le, azonban meggyorsíthatjuk a folyamatot, ha legfeljebb 200 ’C-ig melegítjük. Némely esetben elegendő a kb. 60-80 ’C-ig történő hőmérsékletemelés is, itt pl. poliésztergyanták alkalmazása esetén a térhálósodás már elegendő sebességgel megy végbe.
A mechanikai behatás, így pl. a vibrálás 50-8000 Hz alkalmazásakor néhány másodperctől néhány percig tartó rövid idejű kezelésre korlátozódik. Ezalatt a kezelés alatt a folyékony gyantában eloszlatott töltőanyag-szemcséknek még nincs módjuk fajtázódni, különösen nincs a keverék aljára vándorolni, kiülepedni, hanem csupán rendeződik a folyadékban a szemcsés tömeg és a homogenizálódás felé törekedve egyenletesebb anyageloszlást eredményez. Maga a vibrációs kezelés végezhető pl. vibroasztalon, vagy az anyagkeverékbe nyúló rúdvibrátorral, vagy felületi kezelésnél vibrolappal.
A vibrációs kezelés során éppen az a cél, hogy a mechanikai behatás, nevezetesen a vibrálás segítse elő a keverék lég-, gőz- és gázbuborékok tartalmának kiszabadulását, amikor a töltőanyag még nem tőmőrödik, hanem ellenkezőleg: a légnemű buborékok felszabadulásakor és távozásakor lazul.
A töltőanyaggal kevert, katalizált és szükség esetén - az alkalmazott gyanta típusától függően - gyorsított műgyanta rendszer a kötési folyamat beindulásával jelentős mennyiségű levegő-, gőz- és gázbuborékot tartalmaz, amelynek eltávolítását a mechanikai kezelés, pl. vibrálás elősegíti, ahhoz azonban, hogy a szerkezet homogenitása tovább javítható legyen, az anyagrendszert energiahullámok behatásának vetjük alá. Ilyen energiahullámként ultrahang-besugárzást alkalmazunk, de szóba jöhet más alkalmas energiahullám kezelés is, mint amilyen a 100-1000 W teljesítményű nagyfrekvenciás, vagy mikrohullám kezelés stb., amelyeket önmagában ismert berendezésekkel állítunk elő, pl. ilyen az ultrahang-generátor, a magnetron.
Az ultrahang-besugárzás ΙΟ4—106 Hz frekvenciákon történhet, akár egyedül, akár a mechanikai rezgésekkel, akár más energiahullámokkal kombinálva alkalmazható. Általában azonban kielégítő az ultrahang-besugárzás önmagában való használata.
Az energiahullám-kombináció(k) alkalmazását nagytömegű, vagy a szokásosnál nagyobb falvastagságú, ún. monolit műkőszerkezetek előállításánál előnyös alkalmazni.
Színezőanyagként szervetlen és szerves színezők alkalmazhatók, így titán-dioxid, cink-oxid, földfestékek, és egyéb oxidfestékek, valamint szintetikus színezékek.
A keverék formázása pl. formába öntéssel történhet, ilyenkor célszerű, ha az őntőformá(ka)t ún. formaelválasztó anyaggal vonjuk be. Előnyös a szilikonokkal való beszórás. így lehetővé válik a keverék teljes polimerizációja, illetve térhálósitása után a képződött termék sértetlen kivétele a formából.
A találmány szerinti eljárással előállítható termékek általában széles színskálának megfelelően állíthatók elő, és a következők lehetnek:
- olyan termékek, amelyek szövetszerkezete, szerkezeti homogenitása általában jobb, mint az ismert töltött műgyantából készült termékeké, ezért felhasználásuk széles körű, a termékek rugalmasak, vékonyabb rétegben (pl. 30 mm alatt) hajlékonyak, időjárásállók, víz, fagy, só és sav behatásainak, valamint lúgoknak ellenállnak, szilárdságuk pedig nagy;
- kerámia hatású termékek csoportjaként az ún. szaniteráruk, így pl. mosdók, kádak, szappantartók, egyéb fürdőszoba-berendezések; a bútor jellegű lapok, pl. asztallapok, bútorlapok, bútorburkolatok, burkolóidomok külső és belső téri felhasználásra, burkolólapok vízszintes és függőleges felületre, így ablakkönyöklők, mellvédek, párkányok virágtartók, külsőbelső lépcsőburkolatok, tovább pl. dísztárgyak, képzőművészeti alkotások.
Összefoglaló folyamatban úgy járunk el, hogy az előkészített formát formaelválasztőval lekenjük (vagy helyszínen alapozógyantát használunk a tapadás érdekében), majd összekeverjük a műgyantát a gyorsítóval, a katalizátorral és a gyorsítóval esetleg összekevert adalékanyagokkal, valamint a töltőanyaggal, az adott helyre öntjük (pl. formába), majd tömörítjük a fent ismertetett módon.
Találmányunk részleteit a következő kiviteli példákkal szemléltetjük:
1. példa
12,1 tömegrész furángyantát (viszkozitása 685015 000 mPa.s/20 *C), 1,2 tömegrész furfuril-alkoholt, 2,63 tömegrész karbamid-nitráttal összekeverünk, melyhez inért töltőanyagként 181,5 tömegrész 07 mm szemcseméretű homokos kavicsot adunk, az utóbbi szemcseadagolása az alábbi: 0-2 mm közt 70 tőmeg%, 2-4 mm közt 20 tömeg% és 4-7 mm közötti frakció pedig 10 tömeg%. A keverést Eirichkeverőben végeztük, majd utána az elkészült anyagkeveréket párhuzamos részekre osztjuk és formákba öntve lapokat készítünk.
Az első mintát A) jellel ellátva kezeletlen kontrollként tartjuk nyilván. Megszilárdulás után a minta nyomószilárdsága 318 kg/cm2, húzó-hajlító szilárdsága 52 kg/cmJ értékű.
Egy másik mintát B) jellel látunk el, amelyet a következőként kezelünk: vibroasztalra helyezzük (természetesen a formával együtt) és 1 perc 20 másodpercen keresztül vibrálásnak vetjük elá, amikor is a vibrációs frekvencia 2,8 kHz. Megszilárdulás után a minta nyomószilárdsága 620 kg/cm2, húzó-hajlító szilárdsága pedig/70 kg/cm2 értékű.
A mérési adatokat összehasonlítva látjuk, hogy a kezeletlen kontrollmintához - A) - képest a vibrációs kezelés közel megduplázta a nyomószilárdsági értéket, a húzó-hajlító szilárdságot tekintve pedig 34%-os növekedés mutatkozik.
Egy további mintát C) jellel látunk el, amelyet ultrahang besugárzásnak teszünk ki. Az ultrahang frekven3
HU 202 566 A ciája 25 kHz, kezelési idő 1 perc. A minta 625 kg/cm2 nyomó- és 73 kg/cm2 húzó-hajlító szilárdsági értéket mutat.
A kezeletlen kontroll A) jelű mintával összehasonlítva majdhogynem kétszeres nyomószilárdság növekedést, míg húzó-hajlító szilárdság tekintetében kereken 40%-os többleteredményt ad.
Egy további mintát D) jellel látunk el, amelyet nagyfrekvenciás besugárzásnak vetünk alá. A kezelés alatt 2500 MHz frekvenciát és 1 perc időtartamot alkalmazunk. A minta szilárdsági adatai a C) mintával egyezőnek adódnak, s így a kontroll A) mintához képest számottevő javulást ad.
Egy további mintát E) jellel látunk el, amelyet a B) és D) mintával megadott vibrációs és nagyfrekvenciás kezelést kombinálva alkalmazzuk. A kapott eredmény nyomószilárdságnál 631 kg/cm2, húzó-hajlító szilárdságnál pedig 76 kg/cm2, amely rendre mintegy megduplázódott nyomószilárdságot és 48%-os húzó-hajlító szilárdság növekedést jelent a kezeletlen kontroll A) mintához képest
2. példa
Az 1. példa szerinti fiuángyantából 125 tömegrészt, furfuril-aldehidből 5 tömegiészt, valamint karbamid-nitrátből 20 tömegrészt keverőbe mérve homogenizálunk, majd hozzámérünk 200 tömegrész 0-7 mm közti szemcseméretű kavics-homok keveréket melyet előzetesen az
1. példa szerinti szemcseösszetételre állítottunk be.
Az anyag összekeverését követően lapos formákba öntöttük és az 1. példa B), C), D), E) kezeléseinek vetettük alá, míg az A) jelű minta szolgáltatta a kezeletlen kontrollt
A szilárdulás után a próbatestek a következő tulaj-
donságokkal rendelkeznek: | ||||
A Nyomószilárdság | B | C | D | E |
[kg/cm2] 420 | 630 | 641 | 649 | 658 |
Húzó-hajlító 55 szilárdság [kg/cm2] | 78 | 79 | 80 | 82 |
3. példa
Z karú keverőedénybe mérünk 130 tömegrész zúzott andezitszemcsék max. 10 mm-ig terjedő frakcióit melyből 72 tömeg% 0-1,8 mm, 22 tömeg% 1-8,5 mm, 45 tömeg% 5-8 mm és 1,5 tömeg% pedig 8-10 mm; 78 tömegiész bazaltőrleményt 0,1-1 mm közti szemcseméretnek megfelelően, melyet homogenizálunk, s töltőanyagként felhasználásra kész.
Ugyancsak összekeverünk 15,6 tömegrész epoxigyantát (melynek epoxiekvivalense 4000-ig, molekulatömege 3750-ig terjedhet, ilyen anyag pl. az Araldit GY 250 kereskedelmi nevű, CIBA-GEIGY svájci cég terméke) s a gyantához előírt arányban - pl. 1,04 tömegrész - térhálósból (pl. Hárter HY 830 kereskedelmi nevű anyagot), majd elegyítés után az előbbiekben homogenizált töltőanyaghoz adva összekeverjük.
A kompozíciót táblákba öntjük, az egyes mintákat különböző kezelésnek vetjük alá:
A) Kezeletlen kontrollminta
B) Vibrációs kezelés: 3000 Hz, 1 perc 20 s
C) Ultrahangos kezelés: 18 kHz
D) Nagyfrekvenciás kezelés: 2500 MHz, 1 perc
E) Vibrálás+ultrahangos kombinált kezelés
F) Ultrahang+nagyrekfenciás kombinált kezelés
A megszilárdult tennék a következő vizsgálati eredményeket adja:
A B C D E F Húzó-hajlító szilárdság [kg/cm2]: 97 110 111 119 141 125
Nyomószilárdság [kg/cm2]: 1160 1300 1300 1330 1394 1342
4. példa
Keverőedénybe mérünk 27 tömegiész (Eporezit F 17 - magyar gyártmány - kereskedelmi nevű) epoxigyantát (epoxiekvivalens 450-4000 közti, molekulatömege 900-3700 közötti) és a gyantához előírt mennyiségű (Novepox 12 magyar gyártmányú) térhálósítőt, majd 2,16 tömegrész sztirolmonomert, 7,38 tömegiész kis molekulatömegű, közepes viszkozitású poliésztergyantát (pl. Viapál F 120 - gyártő: VIANOVA osztrák cég - melynek viszkozitása 800900 mPa.s/20 ’C - kereskedelmi nevű tennék) adunk hozzá s összekeveijük. A gyantaelegyet saját tömegére számított 3-szoros tömegű, inért töltőanyaggal (06 mm korund-timföld-homok 2:0,8:4,2 tömegarányú keverék) elkeverjük, melyet előzetesen 60 ’C-ra melegítettünk, és belőle különböző (5-28 mm vastag) táblákat öntünk.
Kiöntés után az egyes minták a következő kezelést kapták:
A) Kezeletlen kontroll
B) Vibrációs kezelés: 35 kHz, 50 s
C) Ultrahangos kezelés: 24 kHz, 1 perc
D) Nagyfrekvenciás kezelés: 2500 MHz, 1 perc
Az egyes minták az alábbi tulajdonságokat mutatják:
A B C D
Húzó-hajlító szilárdság [kg/cm2] 89 109 119 115
5. példa
Műkövet készítünk a következők szerint:
132 tömegrész 1-2 mm-es kvarcőrlemény, tömegrész 0,1-05 mm-es homok,
12,1 tömegrész Araldit GY 250-es epoxigyanta,
6,82 tömegrész Hárter HY 830-as térhálósító mindegyik a CIBA-GEIGY svájci cég terméke - lásd (3. példánál)
A komponenseket alaposan összekeveijük és lapokká öntjük. A kiöntést követően az alábbi kezelésnek vetettük alá az egyes mintákat:
A) Kezeletlen kontroll
B) Vibráció: 3 kHz, 1 perc
C) Ultrahangos kezelés: 30 kHz, 40 s
D) Nagyfrekvenciás kezelés: 2500 MHz, 50 s
E) Melegítés: 160 ’C-on.
HU 202 566 A
A mintákat a következő mérési adatok mutatják:
A B C D E keményedéi (perc) 70 50 25 30 15
6. példa
Műgyanta kötési, kerámiaszerű burkolólapokat készítünk az alábbiak szerint:
107 tömegrész korund 0-3 mm, melynek szemcseeloszlása a következő:
711% 0,1-1 mm, 20t% 1-2 mm, és 9t%
2-3 mm frakciók,
42,5 tömegrész kvarcliszt 0,5-0,8 mm szemcsemérettel, tömegrész kvarcliszt 0,1-0,5 mm szemcsemérettel,
10,3 tömegrész Novepox márkanevű epoxigyanta, és tömegrész Novepox T téihálósító (mindegyik magyar gyártmány),
0,84 tömegrész sztirolmonomer,
2,55 tömegrész Viapál F120 márkanevű telítetlen poliésztergyanta komponensekből homogén keveréket képezünk, formában lapokká öntjük, majd az alábbi kezelésnek vetjük alá:
A) Kezeletlen kontroll
B) Vibráció: 3200 Hz, 50 s
C) Ultrahang: 16-24 kHz, 30-60 s-ig
D) Nagyfrekvencia: 2500 MHz, 1 perc
E) Vibráciő+ultrahang
F) Ultrahang+nagyfrekvencia
G) Melegítés 80 ’C-on
A mért adatok az egyes mintáknál az alábbiak:
AB C D E F G
Törőerő [kp/cm2] 540 580 588 602 620 626 585
Koptatás [g/mJ] 0,06 0,055 0,055 0,054 0,050 0,049 0,053
7. példa
Inért töltőanyagot állítunk össze a következő szemcsefrakciókból, kvarcliszt, palaliszt alapanyagok felhasználásával:
A) 70 tömeg%-ban 1-15 μ 30 tömeg%-ban 15—100 μ
Az 1-15 μ szemcsetartomány szemcsemérete az alábbi:
1-5 μ 60% (tömegszázalékban kifejezve)
5- 6 μ 15%
6- 7 μ 5%
7- 10 μ 15%
10-15 μ 5%
Β) Fenti szemcséket 15:1 töltetgyanta tömegarányban a 7. példa epoxigyanta kompozíciójával keverjük össze, majd formákba öntjük. Ezután a következőképp kezeljük azokat:
A) Kezeletlen kontroll
B) Vibráció: 4 kHz, 30-40 s
C) Ultrahang: 35 kHz, 40 s
Az egyes minták a következő tulajdonságokat adják:
ABC lörőerő [kg/cm2] 535 590 610
8. példa
3010 tömegrész 1-100 μ szemcseméretű kvarclisztet és 3500 tömegrész kvarchomokot (100-1000 μ szemcsemérettel) intenzív Eirich (R 02 típus) keverőben 1015 percen át összekeverjük. Ezután lassú keverés közben hozzáadunk 700 tömegrész legalább 850 mPa.s/20 ‘C viszkozitású fenolgyantát (ilyen pl. a T 777 kereskedelmi jelű Dynamit Nobel AG. svéd cég terméke), 3-5 percen át tovább keverjük, majd formába öntjük és 20 percen át 75-80 *C-on tartjuk szárítókemencében. Lehűlés után szobahőmérsékleten 300 kp/cm2 nyomással lapokká formázzuk, a nyers lapokat 170 ’C-on kikeményítjük. 15Ο·2ΟΟ·6 mm lapok szakítószilárdsága: 30
Ugyanígy készült mintákat formázás után az alábbi módon is kezeltük:
A) Vibráció: 3 kHz, 1 perc
B) Mikrohullám a 4. példa szerint
A nyert eredmények az alábbiak:
A B
Szakítószilárdság [N/mm2] 38 47
9. példa
8,4 tömegrész 8. példa szerinti fenolgyanta (T 777 jelű, Dynamit Nobel AG. svéd cég terméke), tömegrész kvarchomok (0,1-1 mm szemcseméret), tőmegrész kvarcliszt (1-100 μ szemcseméret) az előbbi (8.) példa szerint kerül összekeverésre, szárításra, lapokká formázásra. A kikeményített lapok szakítószilárdsága: 20 N/mm2.
Alternatív kezelésként ugyancsak az előző példa került végrehajtásra:
A) Vibráció: 3 kHz, 1 perc
B) Mikrohullám a 8. példa szerint.
A minták mért adatai az alábbiak szerint alakultak:
A B
Szakítószilárdság [N/mm2] 25 30
10. példa g 8. példa szerinti fenolgyanta (T 55 jelű, Dynamit Nobel AG. svéd cég terméke)
3,25 g poliuretángyanta (DN 317 jelű, Duroplast Chemie német cég terméke)
24,7 g etil-alkohol
27,3'g víz
1,95 g finomszemcsés SiOrként Aerosil TS 100 jelű, Degussa cég terméke,
364 g (durvább) inért töltőanyagként 0,2-1,5 mmes andezit,
364 g (finomabb) inért töltőanyagként 10-200 μos andezit.
HU 202 566 A
Összekeverés után szárítás, majd 70 *C-on 45 perces kikeményítés során lapokat készítünk, melyek szakítószilárdsága: 35 N/mm2.
2,8 kHz-es 1 percig tartó vibrálás után a szakítószilárdság 39 N/mm2-re növekedett
11. példa g telítetlen poliésztergyanta (min.
2300 mPa.s/20 ’C viszkozitású pl. Apolit UP 002 jeli, Hoechst AG. német cég terméke)
143 g telítetlen poliésztergyanta (min.
1500 mPa.s/20 ’C viszkozitású, pl. Apolit UP 130 jelű, Hoechst AG. német cég terméke), g sztirol
3,3 g katalizátor (metil-i-butil-keton-peroxid),
0,66 g kobalt-naftenát-gyorsító komponenseket összekeverünk és 2200 g timföldalumínium-hidroxid-gél 1:1 tömegarányú inért töltőanyaggal összekeverve lapokká öntjük, majd 40 percig 140 “C-on kikeményítjük. A kész lapok 2,8 mm vastagok, szakítószilárdságuk: 33 N/mm2, amely érték 3 kHz, 1 perc vibrálásos kezelés után 36 N/mm2re, mikrohullámos kezeléssel 41 N/mm2-re változott.
12. példa
160 tömegrész egykomponensű, levegőn térhálósodó kb. 3000 mPa.s/20 *C viszkozitású poliuretángyanta (pl. poliizocianát- tartalmú, Desmodur E 21 kereskedelmi nevű, Bayer AG. német cég terméke), tömegrész xilol, tőmegrész metil-izobutil-keton és
2880 tömegrész inért töltőanyagból (így 0, ΙΟ,5 mm-es kvarchomok, 0,5-1 mm-es bazaltdara és 1-3 mm-es korundszemcse 3:3:1 tömegarányú keverékét) álló komponenseket alapos keverés után formákban lapokká öntjük, 60 percig 150 ’C-on szárítjuk. A kész lapok szakítószilárdsága 30 N/mm2 '3,3 mm-es vastagság mellett
Hasonló összetételű minták még további kezelést is kaptak, így: A) Vibráció: 2,8 kHz, 1 perc 30 s, akkor 37 N/mm2, majd
B) mikrohullámmal 45 N/mm2 szakítószilárdsági értékeket nyertünk.
13. példa
150 tömegrész epoxigyanta (Epikote 825 kereskedelmi jelű, viszkozitása 29003500 mPa.s/20 ’C, Shell cég terméke),
120 . tömegrész poliamino-amid (pl. Versamid 140 kereskedelmi jelű, Schering AG. német cég terméke), és 3000 g inért töltőanyag a 7. példa szerint.
Alapos összekeverés után kerül formákba öntésre. A kész lapok szakítószilárdsága:
A) 33 N/mm2 2,2 mm lapvastagságnál - azonos összetétel mellett a formákba öntött minták további kezelést is kaptak, így:
B) 3,0 kHz ultrahangos (40 s). A kapott eredmények a következők:
AB szakítószilárdság N/mm2-ben megadva: 33 40
14. példa
a) Viapál L 700 N kereskedelmi nevű (gyártó:
VIANOVA osztrák cég, viszkozitás: 30004500 mPa.s/20 ’C) telítetlen poliésztergyanta kötésű műkőréteget öntünk 10 mm vastagságban - melynek összetétele: 125 tömegrész poliészter, 43,75 tömegrész sztirol, 4,5 tömegrész ciklohexanon-peroxid-katalizátor és 0,625 tömegrész kobalt-naftenát-gyorsító, ehhez 250 tömegrész timföld-alumínium-hidroxid-gél 1:1 arányú keverékét adjuk, homogénné keverjük, utána táblákba öntjük - majd erre fémhálót helyezünk, s 8-10 mm vastagságban további, a 6. példa szerinti epoxigyanta kötésű műkőréteget képezünk. így lapokat állítunk elő.
Az egyes rétegek a következő kezelést kapták:
A) Kezeletlen kontroll,
B) Vibrálás: 2 kHz frekvenciával 90 s,
C) Ultrahang: 25 kHz, 30 s-50 s,
D) Mikrohullám a 6. példa szerint. A nyert eredmények:
A B C D Húzószilárdság [kp/cm2]: 100 105 115 126
Nyomószilárdság [kp/cm2]: 1200 1210 1231 1235
b) Ugyanezt megismételtük a 4. példa szerinti poliészterrel és az 5. példa szerinti epoxigyantával készült műkőösszetételekkel és hasonló eredményeket kaptunk.
c) Az a) és b) változatok szerinti rétegképzést megismételtük úgy is, hogy fémháló helyett altematíve üvegszővetet, űvegpaplant, valamint flvegfátyolt helyeztünk a két réteg közé. Az eredmények az előbbiekhez hasonlóan jónak mutatkoztak.
d) Az a) és b) változat szerinti iétegképzéssel tejipari, hűtőházi és húsipari műhelycsarnok, földalatti tárolók padozatát készítettük el, amelyen járművek, teherhordó targoncák is közlekednek. A padozat az igénybevételt 3. éve jól bírja, míg a más anyagokkal készült padozatokon kb. 1 év elteltével károsodás jelentkezik.
Claims (3)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás kötőanyag, töltőanyag, adalékanyag keverékekből öntött kerámiaszerű, illetve műkőtermékek előállítására, amelynél az öntőkompozíció kötőanyagaként fenol-formaldehid, epoxi, furán, telítetlen poliészter, poliuretán öntőgyantát vagy azok kombinációi! míg | töltőanyagként ásványőrlemények célszerűen 0,0110 mm frakcióit alkalmazva, az öntőkompozíció készítésnél a komponenseket összekeverjük, öntjük, célsze-61HU 202 566 A rtfen formába öntjük, és kikeményítjük, azzal jellemezve, hogy kikeményedés előtt, öntés után 10-200 s-ig legalább 2 kHz frekvenciájú, vibrációval és/vagy legalább 104 Hz frekvenciájú ultrahanggal és/vagy 1001000 W teljesítményű nagyfrekvenciával kezeljük, szükség esetén legfeljebb 200 ’C-on melegkezelést alkalmazunk, mimellett a gyantakomponens és töltőanyag tömegaránya 1:(1-20) közötti.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a vibrációs kezelést legfeljebb 8000 Hz frekvenciával végezzük.
- 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy legfeljebb 10* Hz frekvenciás ultrahangkezelést alkalmazunk.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU159086A HU202566B (en) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU159086A HU202566B (en) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU202566B true HU202566B (en) | 1992-06-29 |
Family
ID=10955186
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU159086A HU202566B (en) | 1986-04-16 | 1986-04-16 | Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU202566B (hu) |
-
1986
- 1986-04-16 HU HU159086A patent/HU202566B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2015525840A5 (hu) | ||
US5688851A (en) | Gel coat and method for manufacture thereof | |
US5885503A (en) | Mold process for producing a finished solid surface countertop | |
KR960007474B1 (ko) | 연속기공 다공체와 그 제조방법 및 그것을 사용한 도자기의 가압주입 성형용형 | |
US4346050A (en) | Polymer concrete having low binder levels | |
US4940561A (en) | Method for forming a polymeric mold | |
GB1604405A (en) | Articles made from resin compositions containing aggregate materials eg glass | |
GB2233640A (en) | Mineral composition | |
HU202566B (en) | Process for the production of ceramic-like or arfificial stone products with synthetic resin bond | |
RU2219065C1 (ru) | Способ производства декоративно-отделочных материалов и изделий | |
HUT73406A (en) | Process for preparing ceramic-like materials and the ceramic-like materials | |
US3579477A (en) | Polyester coating and molding composition | |
KR100466698B1 (ko) | 인조석재 | |
JP2007119295A (ja) | セメント系硬化材塗工品とその製造方法 | |
HU203508B (hu) | Eljárás műgyanta kötésű kerámiaszerű, illetve műkőtermékek előállítására benzimldazol származékok alkalmazásával | |
JPH11322392A (ja) | 抗菌性人造石とその製造方法 | |
JPH0716850A (ja) | 人工石化粧パネルの製法 | |
JP2881854B2 (ja) | 人工大理石及びそのfrp補強成形品 | |
JP2761006B2 (ja) | 石目調人造石 | |
JP3165590B2 (ja) | コンクリート表面厚付け化粧工法 | |
CA1092743A (en) | Polymer concrete having low binder levels | |
JPH07242456A (ja) | 抗菌性人工大理石製品の製法 | |
JPH0536388B2 (hu) | ||
JP2888306B2 (ja) | 樹脂成形材料用充填剤,それを含む樹脂成形材料および成形物 | |
WO1998056730A1 (en) | Antimicrobial artificial stone and process for the production thereof |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |