HU202259B - Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására - Google Patents

Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU202259B
HU202259B HU874823A HU482387A HU202259B HU 202259 B HU202259 B HU 202259B HU 874823 A HU874823 A HU 874823A HU 482387 A HU482387 A HU 482387A HU 202259 B HU202259 B HU 202259B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
medium
acid amide
acrylic acid
gel
polyvinyl alcohol
Prior art date
Application number
HU874823A
Other languages
English (en)
Inventor
Vladimir Vladislav Gashinskijj
Tatjana Ivanovna Krajjnjukova
Natalja Vladimirovna Kokosha
Lidija Petrovna Pivovarevich
Original Assignee
Ki Medicinskijj I Im Akademika
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ki Medicinskijj I Im Akademika filed Critical Ki Medicinskijj I Im Akademika
Priority to HU874823A priority Critical patent/HU202259B/hu
Publication of HU202259B publication Critical patent/HU202259B/hu

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására, amelynél fiziológiás oldatban, gyökös kopolimerizációval (15-20):(0,019- 0,132):(1,0:3,0) tömegarány határok között akrilsavamidot, Ν,Ν’-metilén-bisz-sakrilsavamidot és poli(vinil-alkohol)-t reagáltatnak poliakrilsavamid gél képződéséig, ezt a gélt öblítik, fiziológiás oldatban duzzasztják és tápoldattal impregnálják. A leírás terjedelme: 8 oldal, ábra nélkül

Description

A találmány az orvostudomány és a biológia területére vonatkozik és tárgya: eljárás különböző fajtájú mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló, szintetikus gél alapú, szilárd táptalaj előállítására.
A 977466 sz. szovjet szerzői tanúsítványban leírtak alapján ismert olyan eljárás az orvosi és mikrobiológiai célokat szolgáló szilárd táptalaj előállítására, amelynél fiziológiás oldatban, gyökös kopolimerizációval (0,5-4,0):(2,5-12,0) tömegarány határok között akrilsavamidot és N,N’-metilén-bisz-akrilsavamidot reagáltatnak poliakrilsav-amid gél képződéséig. A kapott gélt, amely maximális mennyiségű vizet tartalmaz, fiziológiás oldattal öblíltik és tápoldattal impregnálják.
Az így előállított szilárd táptalajt a mikroorganizmusok biológiai tulajdonságainak kutatására használják. Hátránya azonban az ilyen szilárd táptalajnak, hogy felületi rétegük sterilizáláskor, a mikroorganizmusok ráoltásakor, valamint a kolóniák oltókaccsal történő leválasztásakor nagyon sérülékeny.
További hátrány, hogy ismételt ámításokkor - a fentiek miatt - a mikroorganizmusok leválasztása fiziológiás oldattal történő öblítéssel valósítható meg, ami viszont a legtöbb mikrobiológiai munkánál nem alkalmazható.
A 3430316 sz. NSZK-beli közrebocsátási iratban olyan eljárást ismertetnek a mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására, amelynél fiziológiás oldatban, gyökös kopolimerizációval (15-20):(0,019-0,132) tömegarány határok között akrilsavamidot és N,N’-metilén-bisz-akrilsavamidot reagáltatnak poliakrilsavamid gél képződéséig. A kapott gélt fiziológiás oldattal öblítik és 12-20 órán keresztül 50-60 °C hőméréskletű fiziológiás oldatban duzzasztják. Ezután a poliakrilsavamid gélt tápoldattal impregnálják.
Az így előállított szilárd táptalajt mikroorganizmusok tenyésztésére használják. Előnye, hogy rugalmas, átlátszó és jó a felületi adhéziója. A mikroorganizmus tenyészetek a felületén helyezkednek el, anélkül, hogy a belsejébe hatolnának. A tenyészeteket oltókaccsal teljesen le lehet választani róla. Hátránya az ilyen szilárd táptalajnak, hogy a petri-csészében való tárolás és az inkubáció ideje alatt folyadék-kiizzadás tapasztalható a felületén, és ez az izzadmány termosztátban történő hosszabb szárítással sem szüntethető meg. További hátránya, hogy néhány mikroorganizmus fajta (különösen a mozgékony formák) nem képez az ilyen táptalajon jellemző morfológiai, biokémiai és antigén tulajdonságokkal rendelkező tipikus kolóniát. Ez a tény behatárolja - például a fertőző megbetegedések diagnosztizálásánál - a fentiekben leírt táptalaj felhasználását.
A találmány célja olyan szilárd táptalaj előállítása, amely ezekkel a tipikus biológiai tulajdonságokkal rendelkező mikroorganizmusok széles spektrumának tenyésztését is lehetővé teszi. Ezt a célt a gél szerkezetének stabilizálásával érjük el.
A gélrendszerek, közismerten nagy nedvességtartalmúak és eléggé labilisak. Az előállítás során beállt polimer-folyékony fázis egyensúly különböző tényezők hatására, például a hőmérséklet és a nedvesség hatása felborulhat. Ezért szükséges a keletkező gélt az előállítás során szerkezetileg stabilizálni. Felismertük, hogy ha az akrilsavamid és Ν,Ν’-metilén-bisz2 akrilsav-amid polimerizációjánál poli(vinil-alkohol)-t adunk a reakcióelegyhez a jobb tömegeloszlás biztosítására például vizes oldat formájában, akkor a kopolimerizációnál és a gélképződésnél áthatolható polimerháló keletkezik, így a gél stabilizálódik, de a hidrofil jellege megmarad, ami nagyon fontos.
A találmány tárgya tehát olyan eljárás a mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállításra, amelynél fiziológiás oldatban gyökös kopolimerizációval (15-20):(0,019-0,132) tömegarányhatárok között akrilsavamidot és N,N’-metilén-biszakrilsavamidot reagáltatunk poliakrilsavamid gél képződéséig, ezt a gélt öblítjük, fiziológiás oldatban duzzasztjuk és tápoldattal impregnáljuk. A találmány értelmében a polimerizációt poli(vinil-alkohol) jelenlétében hajtjuk végre és a reakciónál az akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) kiindulási tömegaránya (1520):(1,0-3,0) határok közöttire állítjuk be. A poli(vinil-alkohol)-t vizes oldatban alkalmazhatjuk.
A találmány legyelőnyösebb megvalósítási formájánál első lépésként 0,8-0,9 tömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldat felhasználásával elkészítjük az akrilsavamid és N,N’- metilén-bisz-akrilsavamid, az aktiváltorok és a poli(vinil- alkohol) szükséges oldatát. Aktivátorként Ν,Ν’-tetrametil-etilén- diamint és ammónium-peroxo-diszulfátot alkalmazunk.
Az oldatokból olyan reakcióelegyet készítünk, amelyben az akrilsavamid, az N,N’-metilén-bisz-akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) tömegaránya (1520):(0,019-0,132):(1,0-3,0) határok között van. A reakcióelegyet reaktorba öntjük, ahol lezajlik a gyökös kopolimerizáció a poliakrilsavamid gél pelyhek képződéséig.
A poli(vinil-alkohol) mennyiségét a táptalaj polimer alapjának időbeli stabilitása és az adott alappal készített táptalajon tenyésző mozgékony mikroorganizmus fajták jellemző kolóniaképzésének megtartása határozza meg. A megadottnál kevesebb poli(vinilalkohol) alkalmazásával a polimer alap kellő stabilitását nem érjük el. Ha a megadottnál több poli(vinilalkohol)-t adunk a reakcióelegybe, akkor a polimer alap elveszti átlátszóságát, és ez nem kívánatos. Tehát ha a reakcióelegybe 1 g-nál kevesebb poli(vinil-alkohol)-t adunk, akkor nem stabilizálja a polimer alapot, így a termosztátban 37 ’C hőmérsékleten történő inkubáció ideje alatt az alap felületén folyadék izzadmány megjelenését tapasztalhatjuk, így a mozgékony mikroorganizmus fajták tipikus kolónia-tenyészete az egyéb tulajdonságok megtartása mellett nem valósítható meg.
Ha a poli(vinil-alkohol) mennyisége a reakcióelegyben meghaladja a 3 g-ot, akkor a stabilizáló hatást úgy fejti ki, hogy a polimer alap a kívánatosnál nagyobb sűrűségű lesz. Az ilyen polimer alap felhasználásával készített szilárd táptalaj felülete nagyon száraz, és a kaccsal történő oltásnál megsérül. Az ilyen táptalajon tenyésztő mikroorganizmusok a tipikustól eltérő fejlődést mutatnak, a táptalaj felületéről nehezen távolíthatók el.
A kopolimerizációval kapott gélből állítjuk elő a szilárd táptalajt. A gél pelyheket fiziológiás oldattal öblítjük és a tömegük 3,5-5,0-szörös növekedéséig duzzasztjuk. A duzzasztás biztosítja a táptalaj rugalmasságát és az agarizált táptalajokhoz közeli sűrűségét. Az előzőekben leírtak szerint kezelt poliakril-21
HU 202259 Β savamid gélt tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum lehet például Hottinger-féle tipikus tápoldat vagy húspepton lé. Az impregnálás utána a táptalajt sterilizáljuk, szárítjuk és teszt-mikroorganizmussal beoltjuk.
A találmány szerinti eljárással előállított szilárd táptalaj szerkezete szerkezete stabil, adhéziós tulajdonsága, rugalmassága jó, átlátszósága optimális és biztosítja a különböző fajtájú mikroorganizmusok, különösen a mozgékony formák tenyészeteinél a kolóniák stabilitását.
A találmány szerinti eljárást a következő példákkal szemléltetjük. Összehasonlításképpen a mikroorganizmusokat olyan szilárd táptalajra oltottuk, amelyet a 3430316 sz. NSZK-beli közrebocsátási iratban leírtak szerint készítettünk. Ezen a táptalajon a 37 C-on végzett inkubálás után folyadék izzadmány volt megfigyelhető, ami a teszt-tenyészetek növekedését károsan befolyásolta, nedves nyálkás, a szabályostól eltérő kolóniák képződtek.
1. példa
Ágéi előállításához első lépésben, a kővetkezőkben leírt módszer szerint négy oldatot (jelük: A, B, C és D) készítünk 0,85 tömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldat felhasználásával (a komponensek mennyiségét 1000 ml oldatra számítva adjuk meg).
1. Az Λ jelű oldat előállítása ml Ν,Ν’-tetrametil-etilén-diamint (TMED) oldunk fel 995 ml fiziológiás oldatban.
2. A B jelű oldat előállítása
0,742 g Ν,Ν’-metilén-bisz-akrilsavamidot (MBA) oldunk fel 500 ml fiziológiás oldatban, majd 60 C hőmérsékletre melegítjük, 470 g akrilsavamidot (AA) adunk hozzá és az elegyet a teljes feloldódásig keverjük. A kapott oldatot szűrjük, majd fiziológiás oldattal 1000 ml-re egészítjük ki.
3. A C jelű oldat előállítása
1,78 g ammónium-peroxo-diszulfátot oldunk fel 1000 ml fiziológiás oldatban.
4. A D jelű oldat előállítása
100 g poli(vinil-alkohol)-t oldunk fel 900 ml fiziológiás oldatban.
Az elkészített oldatokból állítjuk össze a reakcióelegyet. Az A, B, C, D jelű oldatokat a következő térfogatarányokat betartva keverjük össze:
A:B:C:D-16:32:52:10
A reakcióelegyben az akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) (PVA) tömegaránya 15:1. A reakcióelegyet egy reaktorba töltjük, ahol lejátszódik a gyökös kopolimerizáció, amelynek eredményeként gél pelyhek képződnek. 60 perc eltelte után a gélt kivesszük a reaktorbői, fiziolóűgiás oldattal 1 órán keresztül öblítjük, majd 3,5-szeres tömegnövekedésig duzzasztjuk.
Az előzőekben leírtak szerint előállított gélből szilárd tápőtalajt készítünk. A pelyheket folyékony tápszubsztrátumba - ebben az esetben húspepton lébe - helyezzük, és 2-3 órán keresztül 56 ’C hőmérsékleten állni hagyjuk. A táptalajt ezután 30 percig 120 ’C hőmérsékletű gőzzel sterilizáljuk, termosztátban szárítjuk, majd 37 C hőmérsékleten teszt-mikroorganizmussal beoltjuk.
Az előállított szilárd táptalaj adhéziós tulajdonsága, rugalmassága, sűrűsége, átlátszósága jó és a mikroorganizmusokkal való beoltáskor az oltókacs nem sérti meg.
Folyékony tápszubsztrátumként húspepton lét, teszt-mikroorganizmusként Staphylococcus aureus-t alkalmazunk. Az inokulátumok 37 ’C hőmérsékletű, 24 órás inkubációja után tipikus, aranyszínű, sima peremű, kerek kolóniák fejlődnek ki. Mikroszkópos vizsgálattal ellenőrizzük a kultúra tipikus jellemzőit.
A szilárd táptalajon nem jelentkezik folyadék izzadmány. A tenyészetet oltókaccsal teljesen le lehet választani. Az összehasonlító kísérletben nem-tipikus, nedves, nyálkás kolóniák képződnek, a pigmentképző képesség megmarad.
2. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, B, C és D jelű oldatokat használjuk. Az oldatokat A:B:C:D-16:32:52:20 térfogatarányban keverjük össze és a polimerizációhoz a reaktorba töltjük. A reakcióelegyben az akrilsavamid és a PVA tömegaránya 15:2,0. Égy óra eltelte után a kapott gél pelyheket az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 5-szörös.
A gélt az 1. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum jelen esetben Hottinger-féle triptikus tápoldat, amely az aminocsoportokban 200 mg nitrogénatomot tartalmaz, a tesztmikroorganizmusp edig Bacillus pyocyaneus. A 37 C hőmérsékletű inkubáció után kerek, lapos, váladékszerű kolóniák fejlődnek ki, tipikus, kékeszöld színű, oldahtó pigment képződésével együtt. Folyadék-kiizadás a szilárd táptalj felületén nem tapasztalható. A tenyészet nem hatol be a táptalajba, oltókaccsal teljesen leválasztható. Az összehasonlító kísérletben lapos, elmosódott, váladékszerű kolóniák fejlődnek, tipikus pigmentáicóval.
3. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, C és D jelű oldatokat használjuk. A B jelű oldatot úgy készítjük, hogy 0,594 g N,N’metilén-bisz-akrilsavamidot oldunk fel 500 ml, 0,85 tömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban, majd 470 g akrilsavamidot adunk hozzá, és a megadott koncentrációjú fiziológiás oldattal 1000 ml-re egészítjük ki.
Az oldatokat A:B:C:D-16:32:52:3O térfogatarányban keverjük össze, és a kopolimerizációhoz a reaktorban töltjük. A reakcióelegyben az akrilsavamid és a PVA tömegaránya 15:3,0. A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 5-szörös.
A gélt az 1. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum jelen esetben Hottinger-féle triptikus tápoldat, amely az aminocsoportokban 200 mg nitrogénatomot tartalmaz, a tesztmikroorganizmus pedig Escherichia coli 055.
A 37 ‘C hőmérsékletű, 24 órás inkubáció után a tenyészet sima, enyhén domború, fénylő, sima peremű kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai és agglutinációs tulaj3
HU 202259 Β donságok vizsgálata bizonyítja. A táptalaj felületén nem jelentkezik folyadék izzadmány.
Összehasonlításul az E. coli 055 mikroorganizmust olyan szilárd táptalajra oltottuk, amelyet a 3430316 sz. NSZK-beli közrebocsátási iratban leírtak szerint készítettük.
A 37 ’C hőmérsékletű, 24 órás inkubáicó után a tenyészet szabálytalan alakú, lapos kolóniák formájában fejlődött ki. A szilárd táptalaj egyes szelvényein folyadék izzadmányokat tapasztalhatunk.
4. példa
2,4 g poli(vinil-alkohol)-t 250 ml vízben oldunk. Ezt az oldatot hozzáadjuk egy olyan oldathoz, amelynek összetétele: 0,25 g MBA, 0,25 ml TMED és 159 g akrilsavamid 470 ml 0,9 tömeg% nátrium- kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban. Az oldatok elegyét pedig egy olyan oldathoz adjuk, amelynek összetétele: 0,3 g ammónium-peroxo-diszulfát 160 ml megadott koncentrációjú fiziológiás oldatban. Az elkészült reakcióelegyet a polimerizációhoz reaktorba töltjük.
A reakcióeíegyben az AA és a PVA tömegaránya 20:3. Egy óra elteltével a gél-pelyheket kivesszük, fiziológiás oldattal öblítjük és 4-szeres tömegnövekedésig duzzasztjuk.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint tápőszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum Hottinger-féle tápoldat, amely az aminocsoportokban 200 mg nitrogénatomot tartalmaz. A teszt- mikroorganizmus: Salmonella typhimurium. A 37 ’C hőmérsékletű inkubáció után a tenyészet sima felületű és peremű, enyhén domború kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai, cukorbontási és agglutinációs tualjdonságok vizsgálata bizonyítja. Az összehasonlító kísérletben a tipikus kolóniák mellett nem-tipikus, lapos, nyálkás kolóniák is növekednek.
5. példa
0,8 g poli(vinil-alkohol)-t 250 ml vízben oldunk. Ezt az oldatot hozzáöntjük egy olyan oldathoz, amelynek összetétele: 0,25 g MBA, 0,25 ml TMED és 159 g akrilsavamid 470 ml 0,8 tömeg% nátriumkloridot tartalmazó fiziológiás oldatban. Az oldatok elegyét pedig egy olyan odathoz adjuk, amelynek összetétele: 0,35 g ammónium-peroxo-diszulfát 160 ml fiziológiás oldatban. Az elkészült reakcióelegyet a polimerizációhoz reaktorba töltjük.
A reakcióeíegyben az akrilsavamid és a poli-(vinil-alkohol) tömegaránya 20:1,0. Egy óra elteltével a gél-pelyheket kivesszük, fiziológiás oldattal öblítjük és 4,5-szeres tömegnövekedésig duzzasztjuk.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum Hottinger-féle tápoldat, amely az aminocsoportokban 200 mg nitrogénatomot és 2% glükózt tartalmaz. A tesztmikroorganizmus: Streptococcus pyogenes, amely tipikus kolóniák formájában fejlődik ki. Az összehasonlító kísérletben szintén tipikus kolóniák fejlődnek, folyadék-izzadmányos területeken azonban a kolóniák nedvesek, nyálkásak.
6. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, C és D jelű oldatokat használjuk.
A B jelű oldatot úgy készítjük, hogy 4,125 g N,N’metilén-bisz-akrilsavamidot oldunk fel 500 ml, 0,9 gömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban, majd 470 g akrilsavamidot adunk hozzá, és a megadott koncentrációjú fiziológiás oldattal 1000 ml-re egészítjük ki. Az oldatokat A:B:C:D=12:32:52:15 térfogataranyban keverjük össze, és a reaktorban végrehajtjuk a kopoliomerizációt. A reakcióeíegyben az akrilsavamid és az Ν,Ν’-metilén-bisz- akrilsavamid tömegaránya 15:0,132 és az akrilsavamid és a PVA tömegaránya 15:1,5.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 3,5-szeres, majd az 1. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum: húspepton lé. A tesztmikroorganizmus: Shigella Flexneri. A 37 ’C hőmérsékletű termosztátban 24 órán keresztül tartó inkubáció után a tenyészet fénylő, sima peremű, enyhén domború kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai, cukorbontási és agglutinációs tulajdonságok vizsgálata bizonyítja. A szilárd táptalaj felületén nem jelentkezik folyadék izzadmány. Az összehasonlító kísérletben a szabályos kolóniák mellett szabálytalan, szétfolyó peremű kolóniák képződnek.
7. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, C és D jelű oldatokat használjuk. A B jelű oldatot úgy készítjük, hogy 0,594 g N-N’metilén-bisz-akrilsavamidot oldunk fel 500 ml 0,85 tömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban, majd 25 g akrilsavamidot adunk hozzá és a megadott koncentrációjú fiziológiás oldattal 1000 mire egészítjük ki. Az oldatokat A:B:C:D-16:32:52:30 térfogatarányban keverjük össze és a reaktorban végrehajtjuk a kopolimerizációt. A reakcióeíegyben az akrilsavamid és az Ν,Ν’-metilén-bisz-akrilsavamid tömegaránya 20:0,019 és az akrilsavamid és a PVA tömegaránya 20:3,0.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 4,6-szeres, majd az 1. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum: Hottinger-féle tápoldat, amely az aminocsoportokban 300 mg nitrogénatomot tartalmaz. A teszt-mikroorganizmus: Proteus vulgáris kultúra. A 37 ’C hőmérsékletű termosztátban 24 órán keresztül tartó inkubáció után a tenyészet közepesen fénylő, enyhén domború, szabálytalan alakú kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai vizsgálat bizonyítja. A szilárd táptalaj felületén nem jelentkezik folyadék izzadmány. Az összehasonlító kísérletben nagy, lapos, nyálkás, szabálytalan formájú kolóniák képződnek.
8. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, C és D jelű oldatokat használjuk. A B jelű oldatot úgy készítjük, hogy 4,135 g Ν,Ν’metilén-bisz-akrilsavamidot oldunk fel 500 ml, 0,8 tömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban, majd 25 g akrilsavamidot adunk hozzá, és a megadott koncentrációjú fiziológiás oldattal 1000 ml- re egészítjük ki. Az oldatokat A:B:C:D-16:32:52:10 térfogatarányban keverjük össze, és a reaktorban végre-41
HU 202259 Β hajtjuk a kopolimerizációt. A reakcióelegyben az akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) tömegaránya 20:1,0.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 4,0-szeres, majd az I. példában leírtak szerint tápszubsztrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum: húspepton lé. A tesztmikroorganizmus: Escherichia coli Olll. Az inokulátumok 37 ’C hőmérsékletű termosztátban történő inkubációja után a tenyészet fénylő, enyhén domború, köralakú, sima peremű kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai, cukorbontási és agglutinációs tulajdonságok vizsgálata bizonyítja. A szilárd táptalaj felületén nem jelentkezik folyadék izzadmány. Az összehasonlító kísérletekben lapos, szabálytalan formájú, matt felületű kolóniák képződnek.
9. példa
A reakcióelegy előállításához az 1. példában leírtak szerint elkészített A, C és D jelű oldatokat használjuk. A B jelű oldatot úgy készítjük, hogy 1,78 g N,N’-metilén-bisz-akrilsavamidot oldunk fel 500 ml, 0,85 gömeg% nátrium-kloridot tartalmazó fiziológiás oldatban, majd 625 g akrilsavamidot adunk hozzá, és a megadott koncentrációjú fiziológiás oldattal 1000 ml-re egészítjük ki. Az oldatokat A:B:C:D-16:32:53:25 térfogatarányban keverjük össze, és a reaktorban végrehajtjuk a kopolimerizációt. A reakcióelegyben az akrilsavamid és az Ν,Ν’-metilén-bisz-akrilsavamid tömegaránya 20:0,057 és az akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) tömegaránya 20:2,5.
A kapott gélt az 1. példában leírtak szerint kezeljük, de a duzzasztásnál a tömegnövekedés 4,3-szeres, majd az 1. példában leírtak szerint tápszubtrátummal impregnáljuk. A szubsztrátum: Difco-féle húsleves tápoldat. A teszt-mikroorganizmus: Bac. cereus kultúra. A termosztátban 24 órán keresztül tartó inkubáció után a tenyészet tipikus, kerekded, lapos, érdes felületű kolóniák formájában fejlődik ki. A tenyészet tipikus tulajdonságait a morfológiai vizsgálat bizonyítja. A szilárd táptalaj felületén nem jelentkezik folyadék izzadmány. Az összehasonlító kísérletben a folyadékizzadmányos területeken nedves, nyálkás kolóniák képződnek.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására, amelynek során fiziológiás oldatban, gyökös kopolimerizációval (1520):(0,019-0,132) tömegarány-határok között akrilsavamidot és N,N’-metilén-bisz-akrilsavamidot reagáltatunk poliakrilsavamid gél képződéséig, ezt a gélt öblíjtük, fiziológiás oldatban duzzasztjuk és tápoldattal impregnáljuk, azzal jellemezve, hogy a polimerizációt poli(vinil-alkohol) jelenlétében hajtjuk végre, és a reakciónál az akrilsavamid és a poli(vinil-alkohol) kiindulási tömegarányát (1520):(1,0-3,0) határok közé állítjuk be.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a poli(vinil-alkohol)-t vizes oldat formájában alkalmazzuk.
HU874823A 1987-05-26 1987-05-26 Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására HU202259B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU874823A HU202259B (hu) 1987-05-26 1987-05-26 Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU874823A HU202259B (hu) 1987-05-26 1987-05-26 Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU202259B true HU202259B (hu) 1991-02-28

Family

ID=10968953

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU874823A HU202259B (hu) 1987-05-26 1987-05-26 Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU202259B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS63240780A (ja) シユードモナス種 atcc 31461 の凍結乾燥培養物
CN1883438A (zh) 温度响应性智能面膜及其制备方法
EP1660670A1 (en) A method for the production of bacterial cellulose
Kaya et al. Stability of chitosan gel as entrapment matrix of viable Scenedesmus bicellularis cells immobilized on screens for tertiary treatment of wastewater
US20210015966A1 (en) Antibacterial Cellulose Hydrogels and Preparation Method therefor
CN110478525B (zh) 一种糖与酶协同作用的自交联水凝胶及其制备方法
HU202259B (hu) Eljárás mikroorganizmusok tenyésztésére szolgáló szilárd táptalaj előállítására
CN114097788B (zh) 一种类芬顿缓释抑菌水凝胶及其制备方法与应用
Gause Some physiological properties of dextral and of sinistral forms in Bacillus mycoides flügge
US5273891A (en) Process for the production of microbial cellulose
SU977466A1 (ru) Полиакриламидный гель дл медико-биологических целей и способ его получени
CA1283873C (en) Method of preparing dense nutrient medium for cultivating microorganisms
CN110124097A (zh) 一种细菌纤维素缓释敷料的制备方法
JPH01503274A (ja) 微生物を培養するための濃栄養培地の調製方法
FR2569419A1 (fr) Procede de preparation d'un milieu nutritif pour la culture de microorganismes et de cultures de cellules d'un macroorganisme
RU1837059C (ru) Способ получени плотной питательной среды дл культивировани микроорганизмов
EP0323717A2 (en) Process for the production of microbial cellulose
US3963577A (en) Lytic enzyme and method of preparing same
RU2054481C1 (ru) Способ получения иммобилизованных ферментов
JPH01247089A (ja) 微生物固定化担体の製造方法
US4939150A (en) Method for preparing dense nutrient medium for culturing microorganisms
CA2150720A1 (en) Solid culture medium and the method of its production
CN116370623A (zh) 一种温敏性褐藻酸钠mof光动力水凝胶及其制备方法和应用
JPH0813250A (ja) キトサン‐キチン系中空繊維の製造方法
CN1032363A (zh) 用于培养微生物的坚实的固体培养基的制备方法

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee