HU202171B - Process for racemization of chrysanthemic acid and its esters, as well as for conversion of the racemic mixture - Google Patents

Process for racemization of chrysanthemic acid and its esters, as well as for conversion of the racemic mixture Download PDF

Info

Publication number
HU202171B
HU202171B HU873952A HU395287A HU202171B HU 202171 B HU202171 B HU 202171B HU 873952 A HU873952 A HU 873952A HU 395287 A HU395287 A HU 395287A HU 202171 B HU202171 B HU 202171B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
peroxide
acid
ester
compound
priority
Prior art date
Application number
HU873952A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT44994A (en
Inventor
Masami Fukao
Koji Hagiya
Yoji Sakito
Gohfu Suzukamo
Original Assignee
Sumitomo Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from JP62028581A external-priority patent/JPH0688932B2/ja
Priority claimed from JP62028582A external-priority patent/JPH0647567B2/ja
Application filed by Sumitomo Chemical Co filed Critical Sumitomo Chemical Co
Publication of HUT44994A publication Critical patent/HUT44994A/hu
Publication of HU202171B publication Critical patent/HU202171B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/582Recycling of unreacted starting or intermediate materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás optikailag aktív krizantémsav és észterei racemizálására, és a racém vegyület konverziójára.
A találmány tárgya közelebbről eljárás az (I) általános képletű optikailag aktív krizantémsav és észterei racemizálására, a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, amely adott esetben 1-5 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy fenilcsoport, amely adott esetben 1-4 szénatomos alkoxicsoporttal szubsztituálva lehet, a csillag az aszimmetrikus szénatomot jelöli, amelynek során a savat vagy észtert hidrogénbromiddalvagyfoszfor-bromid-vegyülettel reagáltatjuk egy peroxid vagy egy azo-vegyület jelenlétében vagy távollétében.
A krlzantémsav általánosan ismert észterek savkomponense, amelyeket piretroid-inszckticideknek neveznek, ilyen például a piretrin, alletrin, ftáltrin, stb., amelyeket emlősökkel szemben alacsony toxieitású és gyorsan ható inszekticidként alkalmaznak.
Az (I) általános képletű krizantémsav és észter a fenti észterek interjedierje.
Az (I) általános képletű krizantémsav négy izomer formájában fordulhat elő. Ez két geometriai izomer, vagyis cisz és transz izomer, amelyek két optikai izomert képeznek, vagyis a pozitív és negatív formákat. Ismert, hogy a transz izomer savból előállított észterek általában erősebb inszekticid hatással rendelkeznek, mint a megfelelő cisz izomer savból előállított észterek, valamint a (+)formájú sav észterei lényegesen nagyobb hatást mutatnak, mint a megfelelő — formájú sav észterei.
A krizantémsavat ipari termelés során általában cisz és transz vegyületek elegyeként állítják elő, amelyben mindkettő racém elegyként, vagyis (±) formaként fordul elő. Az így szintetizált sav optikaüag aktív szerves bázissal végzett reszolválásával nyerik a (+) konfigurációjú savat, amely a nagyobb aktivitású inszekticid vegyület előállítására használható. A visszamaradó (-) konfigurációjú savat kevésbé alkalmazzák, mivel a belőle előállított észter szinte hatástalan. Ennek megf elelően a (+) konfigurációjú sav főleg nagyipari előállítása során megoldandó feladat a (-) konfigurációjú sav hatékony racemizálása és a fent említett reszolváláshoz történő ismételt felhasználása.
Az (I) általános képletű optikailag aktív krizantémsav racemizálása nehézkes, mivel az 1- és 3-pozícióban két aszimmetrikus szénatommal rendelkezik.
A racemizálásra már néhány eljárást kidolgoztak. A 3 282 984. számú USA-beli szabadalmi leírás szerint a — transz krizantémsavat a 3-helyzetű szénatomhoz kapcsolódó izobutenil-csoportján keto-alkohollá oxidálják és az 1-helyzetű szénatomhoz kapcsolódó csoportján rövidszénláncú alkilészterré alakítják, amit oldószer jelenlétében alkálifém-alkoholáttal reagáltatnak. A 3 657 086. számú USA-beli szabadalmi leírás szerint a — transz krlzantémsavat fotoérzékeny anyag jelenlétében ultraibolyasugárral kezelnek.
Az első eljárás nagyon sok reakciólépést igényel, a második nem eléggé hatékony és főleg ipari méretekben nagymennyiségű elektromos energiát igényel, míg a fényforrás viszonylag rövidéletű. Emiatt az ipari felhasználás során számos probléma merül fel.
Ismertek még a következő eljárások:
Az optikailag aktív krizantémsavat a megfelelő savhalogeniddé alakítják, és ezt Lewis-sawal reagáltatják (3 989 750. és 4 182 906. számú USA-beli szabadalmi leírások), az optikaüag aktív krizantémsavat savanhidriddé alakítják és jóddal reagáltatják (4 485 257. számú USA-beli szabadalmi leírás), a krizantémsavat speciális katalizátorral, bórbromiddal és alumínium-bromiddal kezelik peroxid jelenlétében vagy távollétében (4 644 080. és 4 659 864. számú USA-beli szabadalmi leírások).
Azt találtuk, hogy az (I) általános képletű optikaüag aktív krizantémsav cs észtere egyszerűen és nagy kitermeléssel racemizálható hidrogén-bromid vagy foszfor-bromid vegyület segítségével, előnyösen egy azo-vegyület vagy peroxid jelenlétében. A találmány szerinti eljárás során a közismert és olcsó hidrogénbromidot vagy foszforbromid vegyületeket alkalmazzuk, amelyek az optikailag aktív krizantémsavat és észtereit gyorsan és nagy kitermeléssel racemizálják. A találmány szerinti eljárás tehát ipari méretekben előnyösen megvalósítható. A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi az előzetes reszolválás után visszamaradt — krizantémsav és észterei közvetlen felhasználását anélkül, hogy más származékká alakítanák.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy az előállított racém elegy transz izomerben gazdag, amely nagyobb hatékonyságú végtermékké alakítható.
A találmány szerinti eljárás felhasználható továbbá racém cisz izomer és cisz és transz izomerek racém clegyenek transz izomerben gazdag racém eleggyé történő átalakítására.
A találmány szerinti eljárás során a krizantémsav és észterei felhasználhatók a négy lehetséges optikai izomer formájában önmagában vagy ezek keverékében. A kiindulási anyag tehát bármüyen optikai tisztasággal rendelkezhet, azonban előnyös, ha a kiindulási anyag tisztán vagy főként — izomerből áll.
A kiindulási anyagként alkalmazható (I) általános képletű optikaüag aktív krizantémsavra vagy észtereire példaként említhető a krizantémsav, metil-krizantémát, etil-krizantémát, propil-krizantémát, butil-krizantémát, ciklohexil-krizantémát, ciklohexil-metil-krizantémát és benzil-krizantémát.
Az eljárás során alkalmazott hidrogénbromid felhasználható gáz halmazállapotban vagy oldat formájában vagy kívánt esetben a megfelelő bromidból, így lítium-bromidból, nátrium-bromidból vagy kálium-bromidból savval, így kénsavval in situ előállítható. A hidrogénbromid oldószere lehet bármely olyan oldószer, amely nem gátolja a racemízálási reakciót. Előnyösen alkalmazhatók a szerves oldószerek, így karbonsavak, telített szénhidrogének, aromás szénhidrogének, halogénezett telített szénhidrogének, halogénezett aromás szénhidrogének és víz.
-2HU 202171 Β
Az eljárás során alkalmazott foszforbromid vegyületre példaként említhető a foszfor-tribromid, foszfor-pentabromid és foszfor-oxi-tribromid.
A hidrogénbromidot vagy a foszforbromid vegyületet általában 1/1000-1/4 mól, előnyösen 1/20— 1/4 mól arányban alkalmazzuk önmagukban vagy 1/200-1/5 mól arányban peroxid vagy azo-vegyület jelenlétében 1 mól krizantémsavra vagy észterre számítva.
Az alkalmazható peroxidokra példaként említhetők a hidroperoxidok, így terc-butü-hidroperoxid, 1,1,3,3-tetrametil-butil-hidroperoxid, kuménhidroperoxid, diizopropil-benzol-hidroperoxid, stb.*, éterek, így tetrahidrofurán, dioxán, stb. oxidálásával kapott hidroperoxidok, diacil-peroxidok, így benzoü-peroxid, lauroil-peroxid, stb.; peroxiészterek, így terc-butil-perbenzoát, terc-butil-peracetát, diizopropil-peroxi-dikarbonát, biciklohexilperoxi-dikarbonát stb.; keton-peroxidok, így metiletil-keton-peroxid, ciklobexanon-peroxid, stb.; dialkil-peroxidok, így di-terc-butil-peroxid, di-kumü-peroxid, stb.; persavak, így perecetsav, stb.; valamint hidrogénperoxid és hasonló vegyületek.
A fenti peroxidok közül előnyösen alkalmazhatók a hidroperoxidok, diacil-peroxidok és peroxiéterek, elsősorban a hidroperoxidok.
A peroxidot általában 1/20-5 mól előnyösen 1/10-2 mól mennyiségben alkalmazzuk, 1 mól hidrogénbromidra vagy foszforbromid vegyületre számítva.
Az alkalmazható azo-vegyületekre példaként említhetők az azo-nitrilek, így azo-bisz-izobutilonitril, 2,2’-azo-bisz-(2,4-dimetil-valero-nitril),
1,1 ’-azo-bisz-(ciklohexán-1 -karbonitril), 4,4’-azobisz-4-ciano-pentánsav, 2-fenil-azo-2,4-dimetil-4metoxi-valero-nitril és 2-ciano-2-propil-azo-formamid; az azo-észterek, így metil-azo-bisz-izobutirát és etil-azo-bisz-izobutirát, valamint alkil-azovegyületek, így azo-terc-bután. Előnyösen alkalmazhatók az azo-nitrilek és azo-észterek.
Azazo-vegyületet általában 1/10-5 mól, előnyösen 1/4-2 mól mennyiségben alkalmazzuk, 1 mól hidrogénbromidra vagy foszforbromid vegyületre számítva.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen inért oldószer jelenlétében dolgozunk. Oldószerként előnyösen alkalmazhatók a telített alifás szénhidrogének, aromás szénhidrogének és ezek halogénezett származékai, valamint éterek
A reakcióhőmérséklet az alkalmazott hidrogénbromidtól, foszfor-bromidvegyülettől, peroxidtól és azovegyülettől függ. Általában -30 ’C és a krizantémsav vagy észtere forráspontja vagy az alkalmazott oldószer forráspontja közötti hőmérsékleten, előnyösen -20 ’C és +100 ’C közötti hőmérsékleten dolgozunk
Areakcióidőahidrogénbromid.foszfor-bromidvegyület, valamint peroxid vagy azovegyület mennyiségétől és a reakcióhőmérséklettől függ, értéke általában néhány perc és 10 óra között van.
Peroxidok vagy azovegyületek alkalmazása esetén az eljárás megvalósításához eljárhatunk például úgy, hogy a krizantémsavat a peroxiddal vagy azovegyülettel keverjük az oldószer jelenlétében, majd ehhez adagoljuk a hidrogénbromidot vagy a fosz4 for-bromidvegyületet, vagy a krizantémsavat az oldószerben oldjuk és ehhez párhuzamosan adagoljuk a peroxidot vagy azovegyületet és a hidrogénbromidot vagy foszfor-bromidvegyületet.
Ha hidrogénbromidként vizes hidrogénbromid oldatot és szerves oldószerként vízzel nem elegyedő oldószert, például aromás szénhidrogént alkalmazunk, a reakció akadálymentesen megvalósítható vízben jól oldódó és a reakciót nem gátló szervetlen só jelenlétében. Szervetlen sóként előnyösen alkalmazható például lítiumbromid, lítiumklorid, kálciumbromid, kálciumklorid, magnéziumbromid, magnéziumklorid, magnéziumszulfát, foszforpentoxid és más hasonló vegyületek Megvalósítható a reakció azonban olyan szerves oldószer segítségével is, amely vízben elegyedik és a hidrogénbromiddal szemben inért. Ilyen például az ecetsav, dioxán és más hasonló vegyületek
A reakció előrehaladását bármely ismert módszerrel, például optikai forgatóképesség mérésével, vagy gázkromatográfiásán mérhetjük
A találmány szerinti eljárással előállított racém krizantémsav vagy észter reszolváláshoz vagy inszekticid észter előállításához felhasználható.
A találmány szerinti eljárást közelebbről az alábbi példákkal világítjuk meg.
1. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 10,0 g krizantémsavat (összetétel: (+)-cisz1,8%, (-)-cisz- 18,3%, (+)-transz- 11,1%, (-)transz- 68,8%), 15,0 g toluolt és 0,13 g terc-butilhidroperoxidot. Cseppenként 0,44 g foszfor-tribromidot adagolunk hozzá kevertetés közben 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten további 1 órán keresztül kevertetjük. A reakció befejeződése után a reakcióelegyet vízzel mossuk és akapott szerves fázishoz 28,6 g 101%-os vizes nátrium-hidroxid oldatot adunk, majd 40 ’C hőmérsékleten kevertetjük.
Az elválasztott vizes fázist hígított kénsavval semlegesítjük és toluollal extraháljuk, majd a toluolos fázist vízzel mossuk. A toluolos oldatot koncentráljuk, majd ledesztilláljuk. így 9,6 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 110-119 ’C/2,5 Hgmm. A termék IR spektruma azonos a krizantémsav spektrumával. A desztillátum egy részét (+)-2oktil-cszterré alakítjuk, amelyből gázkromatográfiásán az alábbi optikai izomerarányt állapítjuk meg: (+)-cisz— 2,5%, (—)-císz— 2,5%, (+)-transz- 47,0%, (-)-transz-48,0%.
2. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 5,0 g 1. példában alkalmazott krizantémsavat, 10 g dioxánt és 0,11 g kumán-hidroperoxidot. Ehhez csepegtetünk 0,22 g foszfor-tribromidot kevertetés közben 20 ‘C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten 1 órán keresztül kevertetjük A reakció befejeződése után 4,5 g 40%-os vizes nátriumhidroxid oldatot adunk hozzá és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk. A maradékot vízzel és toluollal elegyítjük. A vizes fázist elválasztjuk, hígított kénsavval semlegesítjük, toluollal extraháljuk, majd a szerves fázist vízzel mossuk. A szerves
-3HU202171 Β fázist bepároljuk és desztilláljuk. így 4,8 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 1 ΙΟΙ 19 02,5 Hgmm.
A desztillátum egy részében meghatározzuk az optikai izomerek arányát (lásd az 1. példát): (+)cisz- 2,4%, (-)-cisz- 2,5%, (+)-transz- 47,0%, (-)transz-48,1%.
3. példa ml-es lombikban 5,0 g krizantémsav-etilésztert (összetétel: (+)-cisz-1,8%, (-)-cisz-18,3%, (+)transz- 11,1%, (-)-transz- 68,8%), 20 g dioxánt és 0,07 terc-butil-hidroperoxidot mérünk be. Hozzácsepegtetünk 0,21 gfoszfor-tribromidot kevertetés közben 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten 0,5 órán keresztül kevertetjük. A reakció után hozzáadunk 21% vizes nátrium-hidroxid oldatot és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk. A maradékot hexánnal és 2% vizes nátriumhidroxid oldattal elegyítjük. A szerves fázist elválasztjuk és vízzel mossuk. Ezután csökkentett nyomáson bepároljuk és desztilláljuk. így 4,6 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 8588’C/10Hgmm.
A tennék IR spektruma szerint krizantémsavetilészter. A desztillátum egy részét a szokásos módon hidrolizáljuk és a kapott karbonsavat (+)-2-oktanolészterré alakítjuk, amelyen gázkromatográfiásán meghatározzuk az optikai izomerek arányát: (+)-cisz- 2,3%, (-)-cisz- 2,4%, (+)-transz= 47,0%, (-)-transz- 48,3%.
4. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 1,0 g (-)-cisz-krízantémsavat, 19,0 g dioxánt és 0,034 g 60 t%-os vizes hidrogén-peroxidot. Ehhez csepegtetünk 0,32 g foszfor-tribromidot, kevertetés közben 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten 0,5 órán keresztül kevertetjük. A reakció után a reakcióelegy egy részét (+)-2-oktilészterré alakítjuk, amelyben meghatározzuk az optikai izomerek arányát: (+)-cisz- 2,7%, (-)-cisz- 4,0%, (+)-transz- 45,6% és (-)-transz- 47,7%.
5. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 2,0 g 1. példában alkalmazott krizantcmsavat, 18,0 g toluolt és 0,20 gbenzoil-peroxidot. Ehhez csepegtetünk 0,23 g foszfor-tribromidot kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 0,5 órán keresztül. A reakció után az optikai izomerek arányát a 4. példában leírt módon határozzuk meg: (+)-cisz= 3,7%, (-)-cisz3,6%, (+)-transz-46,l%, (-)-transz- 46,6%.
6. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 2,0 g 1. példában alkalmazott krizantémsavat, 18,0 g dioxánt és 0,23 g terc-butil-perbenzoátot. Ehhez csepegtetünk 0,64 g foszfor-tribromidot kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 0,5 órán keresztül. A re akció után az optikai izomerek arányát a 4. példában leírt módon határozzuk meg: (+)-cisz- 4,6%, ()-cisz- 4,5%, (+)-transz- 43,5%, (-)-transz- 47,4%.
7. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 2,0 g 3. példában alkalmazott krizantémsav-etilésztert, 18,0 g széntetrakloridot és 0,065 g terc-butil-hidroperoxidot. Ehhez csepegtetünk 0,19 g foszfor-tribromidot kevertetés közben 0 ’C hőmérsékleten és ezen a hőmérsékleten kevertetjük 1 órán keresztül. A reakció után a reakcióelegy egy részét a 3. példában leírt módon kezeljük és az optikai izomerek arányát meghatározzuk: (+)-cisz2,0%, (-)-cisz-1,9%, (+)-transz-47,2%, (-)-transz48,9%.
8. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 0,5g (-)-cisz-krizantémsavat, 5 g dioxánt és 26 mg terc-butil-hidroperoxidot. Ehhez csepegtetünk 0,12 g foszfor-pentabromidot kevertetés közben 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 0,5 órán keresztül. A reakció után a reakcióelegy egy részét az 1. példában leírt módon kezeljük, és az optikai izomerek arányát meghatározzuk: (+)-cisz= 2,0%, (-)-cisz= 2,6%, (+)-transz= 46,6%, (-)-transz= 48,8%.
9. példa ml-es lombikba nitrogénatmoszféra alatt bemérünk 0,5 g (-)-cisz-krizantémsavat, 5 g dioxánt és 60 mg terc-butü-perbenzoátot. Ehhez csepegtetünk 0,12 g foszfor-oxibromidot kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 0,5 órán keresztül. A reakció után a reakcióelegy egy részét az 1. példában leírt módon kezeljük és az optikai izomerek arányát meghatározzuk: (+)cisz» 2,6%, (-)-císz» 2,7%, (+)-transz- 46,4%, (-)transz» 48,3%.
10. példa
1,78 g (-)-krizantémsavat (összetétel: (+)-cisz1,8%, (-)-cisz- 17,6%, (+)-transz- 10,1%, (-)transz- 70,5%) 10 ml benzolban oldunk, majd hozzáadunk 43 mg azo-bisz-izobutironitrilt. Ehhez csepegtetünk 114 mg foszfor-tribromid benzolos oldatát kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten 15 perc alatt. A reakció után a reakcióelegy egy részét az 1. példában leírt módon kezelve 1,51 g krizantémsavat kapunk, amelynek forráspontja 110-119 ’C/2,5 Hgmm. A szokásos módon meghatározzuk az optikai izomerek arányát: (+)-cisz- 2,5%, (-)-cisz= 2,5%, (+)-transz- 47,2%, (-)-transz» 47,8%.
11. példa
1,26 g (-)-krizantémsavat (10. példa) 10 ml benzolban oldunk, majd hozzáadunk 50 mg azo-biszizobutironitrilt. Ehhez csepegtetjük 220 mg foszfor-pentabromid benzolos oldatát kevertetés közben 70 ’C hőmérsékleten 15 perc alatt. Ezután az 1. példában leírt módon 1,01 g krizantémsavat kapunk. A termék optikai izomeraránya: (+)-cisz4,1%, (-)-cisz«4,l%,(+)-transz-43,9%, (-)-transz47,9%.
12. példa
2,12 g (-)-krizantémsavat (10. példa) 10 ml benzolban oldunk, és hozzáadunk 92 mg metil-azo-4HU 202171 Β bisz-izobutirátot, végül 70 ’C hőmérsékletre melegítjük. Ezután 171 mg foszfor-tribromid benzolos oldatát csepegtetjük hozzá 15 perc alatt. Ezután az
1. példában leírt módon 1,73 g krizantémsavat nyerünk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 3,6%, ()-cisz- 3,5%, (+)-transz- 45,2%, (-)-transz- 47,7%.
13. példa
3,48 g (-)-etil-krizantemátot (összetétel: (+)cisz- 2,5%, (-)-cisz-14,8%, (+)-transz-11,9%, (-)transz- 70,8%) 20 ml benzolban oldunk, hozzáadunk 100 mg azo-bisz-izobutironitrilt. Ehhez csepegtetjük 540 mg foszfor-pentabromid benzolos oldatát kevertetés közben 80 *C hőmérsékleten 30 perc alatt. A reakció befejeződése után a reakcióelegyet jeges vízzel hígítjuk és a katalizátor elbomlásáig kevertetjük. A vizes fázis eltávolítása után a szerves fázist csökkentett nyomáson desztüláljuk. A maradékot 3 órán keresztül 20 g 10%-osvizes nátrium-hidroxid oldattal visszafolyatás közben forraljuk, majd toluollal hígítjuk és a toluolos fázissal a semleges anyagot eltávolítjuk. A vizes fázist sósavval megsavanyítjuk és toluollal extraháljuk. A szerves fázist vízzel mossuk és vízmentes nátrium-szulfáton szárítjuk Az oldószert csökkentett nyomáson desztüláljuk és a maradékot desztilláljuk. így 2,49 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 110-119 ’C/2,5 Hgmm. Az IR spektrum szerint a kapott termék krizantémsav. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 3,9%, (-)-cisz- 3,2%, (+)-transz43,3%, (-)-transz- 49,6%.
14. példa ml-es lombikba bemérünk 1,0 g (+)-cisz-krizantémsavat és 9 g toluolt, majd hozzácsepegtetünk 0,24 g foszfor-tribromidot kevertetés közben 20 ’C hőmérsékleten. 1 órán keresztül ezen a hőmérsékleten kevertetjük, majd meghatározzuk az optikai izomerek arányát: (+)-cisz- 6,9%, (-)-cisz- 4,8%, (+)-transz- 44,6%, (-)-transz- 43,7%.
75. példa
25,0 g (-)-krizantémsavat (összetétel: (+)-cisz3,0%, (-)-cisz- 18,8%, (+)-transz- 10,2%, (-)transz- 68,0%) 38 ml toluolban oldunk és kevertetés közben párhuzamosan 3,4 g 25%-os hidrogén-bromid ecetsavas oldatot és 0,23 g terc-butil-hidroperoxid toluolos oldatot adagolunk hozzá szobahőmérsékleten 30 perc alatt. A reakció után a reakcióelegyet az 1. példában leírt módon kezelve 24,0 g krizantémsavat kapunk, amelynek forráspontja 110-119 ’C/2,5 Hgmm. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 1,8%, (-)-cisz- 2,4%, (+)-transz46,0%, (-)-transz- 49,8%.
16. példa
25,0gkrizantémsavat (15. példa) 38 ml toluolban oldunk és ebben szuszpendálunk 3,0 g lítiumbromidot. Kevertetés közben hozzácsepegtetünk 0,44 g terc-butil-hidroperoxid toluolos oldatot és 2,23 g 48%-os vizes hidrogénbromid oldatot 20 ’C hőmérsékleten 30 perc alatt. A reakció után a reakcióelegyet az 1. példában leírt módon kezelve 24,0 g krizantémsavat kapunk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 2,0%, (-)-cisz- 2,0%, (+)-transz- 47,1%, (-)-transz-48,9%.
17. példa
25,0 g krizantémsavat (15. példa) 38 ml toluolban oldunk és az oldatban 3,0 g kálcium-ldoridot szuszpendálunk. Kevertetés közben ehhez csepegtetjük 0,38 g terc-butü-hidroperoxid toluolban felvett oldatát és 25,1 g ecetsavat vizes hidrogénbromid oldatot (összetétel: HVr- 38%, ccetsav- 20%, víz41,6%) 20 ’C hőmérsékleten 30 perc alatt. Areakcíó után az 1. példában leírt kezeléssel 24,0 krizantémsavat kapunk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz« 2,4%, (-)-cisz- 2,4%, (+)-transz- 45,2%, (-)-transz50,0%.
7& példa g (-)-krizantémsavat (15. példa) 38 ml toluolban oldunk, majd hozzáadunk 0,75 g terc-butil-hidroperoxidot. Az oldatba kevertetés közben 2,0 g hidrogénbromid gázt vezetünk szobahőmérsékleten 30 perc alatt. Ezután az 1. példa szerinti kezeléssel
22,4 g krizantémsavat kapunk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 2,3%, (-)-cisz- 2,1%, (+)-transz44,3%, (-)-transz-51,3%.
19. példa
1.04 g (-)-krizantémsavat (15. példa) 5 ml toluolban oldunk, hozzáadunk 131 mg benzoil-peroxidot és 430 mg 25%-os hidrogénbromid ecetsavban felvett oldatát kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten 3 perc alatt. Ezután az 1. példa szerinti kezeléssel 940 mg 1. példa szerinti krizantémsavat kapunk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 4,7%, (-)-cisz4,2%, (+)-transz- 40,9%, (-)-transz- 50,2%.
20. példa
2,00 g (-)-krizantémsavat (15. példa) 20 ml dioxánban oldunk, hozzáadunk 110 mg terc-butil-hidroperoxidot és ehhez csepegtetünk 300 mg 48%-os vizes hidrogénbromid oldatot kevertetés közben szobahőmérsékleten. A 2. példában leírt kezelés után 1,70 g krizantémsavat kapunk. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 2,3%, (-)-cisz- 2,4%, (+)transz- 44,7%, (-)-transz- 50,6%.
27. példa
2,23 g (-)-etil-krizantemátot (összetétel: (+)cisz- 2,5%, (-)-cisz-14,8%, (+)-transz-11,9%, (-)transz- 70,8%) 20 ml dioxánban oldunk és hozzáadunk 95 mg azo-bisz-izobutironitrilt. Ehhez csepegtetjük 370 mg 25%-os ecetsavas hidrogénbromid oldat benzolban felvett elegyét kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten 30 perc alatt. A reakció után a reakcióelegyet 2%-os vizes nátrium-hidroxid oldattal semlegesítjük és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk. A maradékot hexánnal elegyítjük, 2% vizes nátrium-hidroxid oldattal extraháljuk és a szerves fázist vízzel mossuk. Az így kapott szerves fázist csökkentett nyomáson bepároljuk és desztillálva 2,06 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 85-88 ’C/IO Hgmm. Az IR spektrum szerint a termék krizantémsav-etüészter. A termék egy részét a szokásos módon karbonsavvá hidrolizáljuk. Ezt (+)-2-oktanollal észterré alakítjuk, majd gázkromatográfiásán vizsgáljuk: (+)5
-5HU202171 Β cisz- 3,0%, (-)-cisz- 3,1%, (+)-transz- 46,3%, (-)transz-47,6%.
22. példa
2,50 g (-)-etil-krizantemátot (21. példa) 10 ml dioxánban oldunk és hozzáadunk 115 mg terc-butilhidroperoxidot. Kevertetés közben szobahőmérsékleten 410 mg 25%-os ecetsav hidrogénbromidoldattal elegyítjük A 21. példában leírt kezeléssel 2,25 g etil-krizantemá tót kapunk Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 2,5%, (-)-cisz- 2,5%, (+)transz-47,1%, (-)-transz- 47,9%.
23. példa
2,84 g (-)-krizantémsavat (15. példa) és 0,14 g azo-bisz-izobutironitrilt 25 ml benzolban oldunk Az oldathoz 0,55 g 25%-os ecetsavas hidrogénbromid oldatot adagolunk 70 *C hőmérsékleten és a reakciót 30 percen keresztül folytatjuk A reakcióelegy gázkromatográfiás vizsgálata szerint: (+)-cisz3,8%, (-)-cisz— 3,8%, (+)-transz- 45,3%, (-)-transz47,1%.
24. példa
10,0 g (-)-krizantémsavat (15. példa) 100 g toluolban oldunk Hozzáadunk 4,82 g 25%-os ecetsavas hidrogénbromid oldatot 20 ’C hőmérsékleten és a reakcióelegyet 1 órán keresztül kevertetjük. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint: (+)-cisz- 2,7%, (-)cisz- 3,6%, (+)-transz- 46,9%, (-)-transz- 46,8%.
25. példa
320 mg (-)-etil-krizantemátot (21. példa) 4 ml toluolban oldunk. Az oldathoz hozzáadunk 52 ml 25%-os ecetsavas hidrogénbromid oldatot 20 ’C hőmérsékleten és 30 percen keresztül kevertetjük. Az optikai izomerek aránya: (+)-cisz- 3,6%, (-)-cisz3,6%, (+)-transz- 33,0%, (-)-transz- 59,8%.
26. példa
5,0 g cisz-krizantémsavat 15,00 g dioxánban oldunk, hozzácsepegtetünk 68 mg terc-butil-hidroperoxidot és 150mgfoszfor-tribromidot20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten 30 percen keresztül kevertetjük A reakció után hozzáadunk
4,5 g 40%-os vizes nátrium-hidroxid oldatot, és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk A maradékot vízzel és toluollal elegyítjük és a vizes fázist elválasztjuk A vizes fázist hígított kénsavval semlegesítjük és toluollal extraháljuk, majd a szerves fázist vízzel mossuk. A szerves fázist bepároljuk és desztilláljuk így 4,8 g krizantémsavat kapunk, amelynek forráspontja 110-119 ‘C/2,5 Hgmm. A termék gázkromatográfiás vizsgálat szerint 5,0% cisz és 95,0% transz.
27. példa
0,50 g cisz-krizantémsavat és 26 mg terc-butilhidroperoxidot 5 ml dioxánban oldunk. Hozzáadunk 120 mg foszfor-pentabromidot 20 ’C hőmérsékleten és 30 percen keresztül reagáltatjuk. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint a reakcióelegy 4,6% cisz és 95,4% transz.
28. példa
0,50 g cisz-krizantémsavat és 30 mg terc-butilhidroperoxidot 5 ml dioxánban oldunk Hozzáadunk 120 mg foszfor-oxibromidot 80 ’C hőmérsékleten és 30 percen keresztül reagáltatjuk Gázkromatográfiás vizsgálat szerint a reakcióelegy 5,2% cisz és 94,8% transz.
29. példa
1,0 g cisz-krizantémsavat és 0,034 g 60%-os vizes hidrogén-peroxidot 19,0 g dioxánban oldunk Kevertetés közben hozzácsepegtetünk 0,32 g foszfortribromidot 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 0,5 órán keresztül. A reakció után a reakció egy részét felvesszük és az izomerarányt megállapítjuk cisz- 6,7%, transz93,3%.
30. példa
5,0 g cisz-krizantémsavat 20 ml dioxánban oldunk, hozzácsepegtetünk 0,03 g terc-butil-hidroperoxidot és 0,34 g 25%-os ecetsavas hidrogénbromidot 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 30 percen keresztül. A reakció után hozzáadunk 4,5 g 40%-os vizes nátrium-hidroxid oldatot és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk A maradékot vízzel és toluollal elegyítjük, a vizes fázist elválasztjuk. A vizes fázist hígított kénsavval semlegesítjük és toluollal extraháljuk, majd a szerves fázist vízzel mossuk A szerves fázist bepároljuk, majd desztilláljuk így 4,8 g desztillátumot kapunk, amelynek forráspontja 1 ΙΟΙ 19 ‘C/2,5 Hgmm. IR spektrum szerint a termék krizantémsav. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint: cisz- 5,0%, transz- 95,0%.
31. példa
5,0 g cisz-krizantémsavat és 59 mg azo-bisz-izobutironitrilt 20 g toluolban oldunk Hozzácsepegtetünk 0,35 g 25%-os ecetsavas hidrogénbromid oldatot, kevertetés közben 80 ’C hőmérsékleten, majd 30 percen keresztül reagáltatjuk. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint cisz- 7,9%, transz- 92,1 %.
32. példa
12,8 g etil-krizantemátot (összetétel: cisz35,0%, transz- 65,0%) 100 g dioxánban oldunk Ehhez csepegtetünk 0,25 g terc-butil-hidroperoxidot és 0,56 g foszfor-tribromidot 20 ’C hőmérsékleten, majd ezen a hőmérsékleten kevertetjük 1 órán keresztül. A reakció után a reakcióelegyet 2%-os vizes nátrium-hidroxid oldattal semlegesítjük és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk A maradékot hexánnal és 2%-os vizes nátrium-hidroxid oldattal elegyítjük és a szerves fázist elválasztjuk így
11,7 g desztillá tumot kapunk, amelynek forráspontja 85-88 ’C/IO Hgmm. IR psektrum szerint a termék krizantémsav-etilészter. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint cisz- 3,9%, transz- 96,1%.
33. példa
25,0 g etil-krizantemátot (összetétel: cisz- 20%, transz- 80%) 10 ml dioxánban oldunk és hozzáadunk 115 mg terc-butil-hidroperoxidot. Kevertetés közben ehhez csepegtetünk 410 mg 25%-os ecet-6HU202171 Β savas hidrogén-bromid oldatot szobahőmérsékleten. A reakció után a reakcióelegyet 2%-os vizes nátrium-hidroxid oldattal semlegesítjük és az oldószert csökkentett nyomáson desztilláljuk A maradékot hexánnal és 2%-os nátrium-hidroxid oldattal 5 elegyítjük és a szerves fázist elválasztás után vízzel mossuk Akapott szerves fázist csökkentett nyomáson bepároljuk és desztilláljuk így 22,5 g desztillátumot kapunk, amelynek olvadáspontja 85-88 *C/10Hgmm.IR spektrum szerint a termék krizan- 10 témsav-etüészter. Gázkromatográfiás vizsgálat szerint cisz- 5,0%, transz- 95,0%.
34-39. példa
100 ml-es lombikban nitrogénatmoszféra alatt 15 3,0 g krizantemátot és 17,0 g oldószer elegyéhez a krizantemátra vonatkoztatva 8 mól% terc-butilhidroperoxidot és/vagy azo-bisz(2,4-dimetü-valeronitril)-t adunk dioxános oldatban, majd 50 *C hő12 mérsékleten 15 perc alatt 20 mól% hidrogén-bromidot tartalmazó ecetsavas oldatot és/vagy 8 mól% foszfor-tribromidot tartalmazó dioxános oldatot adunkhozzá.Areakcióelegyet 1 órán keresztül ezen a hőmérsékleten kevertetjük, majd 2 tömeg%-os nátrium-hidroxid oldattal semlegesítjük
Ezután a 2. példában leírt módon feldolgozzuk, a krizantemátot racemizáljuk vagy transz izomerré alakítjuk A krizantemát egy részét hidrolizáljuk és gázkromatográfiásán optikai izomer vizsgálatot végzünk
A reakciókörülményeket és az eredményeket az
I. táblázat tartalmazza. A kiindulási krizantemát izomer aránya a 34-38. példában 1,8% (+)-cisz, 18,3% (-)-cisz, 11,1% (+)-transz és 68,8% (-)transz, a 39. példában 100% cisz. A táblázatban Aterc-butil-hidroperoxid, B- azo-bisz(2,4-dimetilvaleronitrü).
I. táblázat
Pél- dása Krizan: témát Bromid Peroxid és/vagy azo vegyület Oldószer Optikai Izomer arány a reakció után Kapott krizantemát forrás- pontja Kitér melés (8)
ω -cisz (-) -cisz W -transz % (-)- transz
34. benzilészter vizes hidrogén-bromid(HBraq.) A dioxán 2,5 2,6 46,9 48,0 130-131 ’C (106 Pa) 2,58
35. p-metoxi- -fenil-észter foszfor-tribro- mid(PBr3) B dioxán 2,6 2,6 46,2 48,6 121-128’C 13,3 Pa 2,52
36. dl-metilészter HBraq. B dioxán 2,7 2,7 47,0 47,6 105-120’C 20 Pa 2,55
37. metilészter PBr3 A dioxán 2,5 2,6 46,7 48,2 68-73’C 400 Pa 2,63
38. n-butüészter PBr3 4 mól% HBraq. 10mól% A hexán 2,6 2,7 46,7 48,0 105-106’C 270 Pa 2,55
39. ciklohexil- észter PBrí A4mól% B 4 mól% hexán 5,1 94,9 110-115’C 40 Pa 2,67
40. példa
A 39. példában leírt módon járunk el, azzal a kü- 45 lönbséggel, hogy 3,0 g cisz-kr izantémsavat és 17,0 g klór-benzolt alkalmazunk a ciklohexil-krizantemát és a dioxán helyett. A termék gázkromatográfiásán meghatározott izomer aránya 4,3% cisz és 55,7% transz. 50

Claims (20)

1. Eljárás (I) általános képletű optikaüag aktív 55 krizantémsav vagy észter racemizálására, a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet, vagy 5-7 szénatomos cikloalkilcso- 60 port, — a csillag az aszimmetrikus szénatomokat jelöli — azzal jellemezve, hogy a savat vagy észtert hidrogén-bromiddal reagáltatjuk egy peroxid vagy egy azo-vegyület és oldószer jelenlétében. (Elsőbbsége: 1986.09.04.) 65
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy peroxidként hidroperoxidot, diacetüperoxidot, peroxidésztert, ketonperoxidot, dialkilperoxidot, persavat vagy hidrogénperoxidot alkalmaznk. (Elsőbbsége: 1986.09.04.)
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azo-vegyületként azonitrüt, azoésztert vagy alkilazo-vegyületet alkalmazunk (Elsőbbsége: 1986.09.04.)
4. Eljárás (I) általános képletű optikaüag aktív krizantémsav vagy észter racemizálására, a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, — a csillag az aszimmetrikus szénatomokat jelöli—azzal jellemezve, hogy a savat vagy észtert foszfor-bromid vegyülettel reagáltatjuk adott esetben egy peroxid vagy egy azo-vegyület és oldószer jelenlétében. (Elsőbbsége: 1987.02.10.)
5. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogyfoszfor-bromid-vegyületként foszfor-trib7
-7HU202171 Β romidot, foszfor-pentabromidot vagy foszfor-oxibromidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.02.10.)
6. A4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy peroxidként hidroperoxídot, diacilperoxidot, peroxiésztert, ketonperoxidot, dialkilperoxi- 5 dót, persavat vagy hidrogénperoxidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.02.10.)
7. A 4. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azo-vegyületként azonitrilt, azoésztert vagy alkilazo-vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 10
1987.02.10.)
8. Eljárás az (I) általános képletű optikailag aktív krizantémsav vagy észter racemizálására, a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkil- 15 csoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport —a csillag az aszimmetrikus szénatomokat jelöli — azzal jellemezve, hogy a savat vagy észtert oldószer jelenlétében hidrogén-bromiddal 20 reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1987.09.03.)
9. Eljárás az (I’) általános képletű racém krizantémsav vagy észter cisz-izomerjének vagy cisz/transz izomerelegyének konverziójára, a képletben 25
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, a megfelelő transz-vegyületben dús krizantémsavá vagy észterré, azzal jellemezve, hogy a 30 savat vagy észtert hidrogénbromiddal vagy foszforbromid-vegyülettel reagáltatjuk, adott esetben egy peroxid vagy egy azo-vegyület és oldószer jelenlétében. (Elsőbbsége: 1987.09.03.)
10. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle- 35 mezve, hogy foszforbromid-vegyületként foszforbromid-vegyületként foszfor-tribromidot, foszforpentabromidot vagy foszfor-oxibromidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.09.03.)
11. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle- 40 mezve, hogy peroxidként hidrogénperoxidot, diacilperoxidot, peroxiésztert, ketonperoxidot, d i alkil peroxidot, persavat vagy hidrogénperoxidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.09.03.)
12. A 9. igénypont szerinti eljárás, azzal jelle- 45 mezve, hogy azovegyületként azonitrilt, azoésztert vagy alkilazo-vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1987.09.03.)
13. Eljárás (I) általános képletű optikailag aktív krizantémsav vagy észter racemizálására, a képlet- 50 ben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet, 5-7 szénatomos cikloalkilcso14 port, amely adott esetben 1-5 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy fenilcsoport, amely adott esetben 1 -4 szénatomos alkoxicsoporttal szubsztituálva lehet, — a csillag az aszimmetrikus szénatomokat jelöli—azzal jellemezve, hogy a savat vagy észtert hidrogén-bromiddal vagy foszfor-bromid-vegyülettel reagáltatjuk adott esetben egy peroxid vagy egy azo-vegyület és oldószer jelenlétében. (Elsőbbsége: 1990.04.19.)
14. A13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy peroxidként hidroperoxídot, diacetilperoxidot, peroxidésztert, ketonperoxidot, dialkilperoxidot, persavat vagy hidrogén-peroxidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990.04.19.)
15. A13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azo-vegyületként azonitrilt, azoésztert vagy alkilazo-vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990.04.19.)
16. A13. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy foszfor-bromid-vegyületként foszfordibromidot, foszfor-pentabromidot vagy foszforoxibromidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990. 04. 19.)
17. Eljárás az (I’) általános képletű racém krizantémsav vagy észter cisz-izomerjének vagy cisz/transz izomerelegyének konverziójára, a képletben
R jelentése hidrogénatom, 1 -6 szénatomos alkilcsoport, amely adott esetben fenilcsoporttal szubsztituálva lehet, 5-7 szénatomos cikloalkilcsoport, amely adott esetben 1-5 szénatomos alkilcsoporttal szubsztituálva lehet vagy fenilcsoport, amely adott esetben 1 -4 szénatomos alkoxicsoporttal szubsztituálva lehet, a megfelelő transz-vegyületben dús krizaní émsawá vagy észterré, azzal jellemezve, hogy a savat vagy észtert hidrogén-bromiddal vagy foszfor-bromid-vegyülettel reagáltatjuk, adott esetben egy peroxid vagy egy azo-vegyület és oldószer jelenlétében. (Elsőbbsége: 1990.04. 19.)
18. A17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy foszfor-bromid-vegyületként foszfortribromidot, foszfor-pentabromidot vagy foszforoxibromidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990. 04.
19.)
19. A 17. igénypont szerinti el járás, azzal jellemezve, hogy peroxidként hidrogén-peroxidot, aiacil-peroxidot, peroxiésztert, ketonperoxidot, dialkil-peroxidot, persavat vagy hidrogén-peroxidot alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990.04.19.)
20. A 17. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy azovegyületként azonitrilt, azoésztert vagy alkilazo-vegyületet alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1990.04.19.)
HU873952A 1986-09-04 1987-09-03 Process for racemization of chrysanthemic acid and its esters, as well as for conversion of the racemic mixture HU202171B (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP20876886 1986-09-04
JP62028581A JPH0688932B2 (ja) 1987-02-10 1987-02-10 光学活性第一菊酸類のラセミ化方法
JP62028582A JPH0647567B2 (ja) 1987-02-10 1987-02-10 光学活性第一菊酸類のラセミ化法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT44994A HUT44994A (en) 1988-05-30
HU202171B true HU202171B (en) 1991-02-28

Family

ID=27286245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU873952A HU202171B (en) 1986-09-04 1987-09-03 Process for racemization of chrysanthemic acid and its esters, as well as for conversion of the racemic mixture

Country Status (4)

Country Link
US (1) US4788323A (hu)
EP (1) EP0261824B1 (hu)
DE (1) DE3762613D1 (hu)
HU (1) HU202171B (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU203513B (en) * 1987-04-28 1991-08-28 Sumitomo Chemical Co Process for racemizing and trans-isomerizing optically active chrisanthemic acid derivatives
JPH0688933B2 (ja) * 1987-07-17 1994-11-09 住友化学工業株式会社 光学活性第一菊酸類のラセミ化法
DE68905073T2 (de) * 1988-05-19 1993-06-17 Sumitomo Chemical Co Verfahren zur herstellung von racemischen cyclopropancarbonsaeurehalogeniden.
EP0343812B1 (en) * 1988-05-26 1993-01-07 Sumitomo Chemical Company, Limited Process for preparing trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dihalovinyl)-cyclopropane carboxylic acid esters
CN1231451C (zh) 2001-07-18 2005-12-14 住友化学工业株式会社 使旋光的乙烯基取代的环丙烷羧酸化合物外消旋的方法
US20040067192A1 (en) * 2002-10-07 2004-04-08 The Procter & Gamble Company Conversion of sodium bromide to anhydrous hydrobromic acid and sodium bisulfate
US6811763B2 (en) * 2002-10-07 2004-11-02 The Procter & Gamble Company Conversion of sodium bromide to anhydrous hydrobromic acid and sodium bisulfate

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3282984A (en) * 1962-12-25 1966-11-01 Sumitomo Chemical Co Racemization of optically active transchrysanthemic acid
FR2038019A5 (hu) * 1969-03-22 1970-12-31 Sumitomo Chemical Co
SE366022B (hu) * 1969-03-24 1974-04-08 Sumitomo Chemical Co
JPS4931978A (hu) * 1972-07-29 1974-03-23
JPS5337858B2 (hu) * 1973-11-12 1978-10-12
JPS5735695B2 (hu) * 1973-12-10 1982-07-30
JPS52144651A (en) * 1976-05-24 1977-12-02 Sumitomo Chem Co Ltd Racemization of optical active 2,2-dimethyl-3-(1-alkenyl)-cyclopropane-1-carboxylic acid
US4473703A (en) * 1981-03-30 1984-09-25 Sumitomo Chemical Company, Limited Method of epimerization of alkyl chrysanthemate
JPS57163341A (en) * 1981-03-30 1982-10-07 Sumitomo Chem Co Ltd Preparation of racemized cyclopropanecarboxylic acid derivative
DE3565397D1 (en) * 1984-02-22 1988-11-10 Sumitomo Chemical Co Method for racemization of chrysanthemic acid or its ester
HU200310B (en) * 1984-06-15 1990-05-28 Sumitomo Chemical Co Process for racemizing chrisanthemic acid and esters and for transforming raceme cys isomeres into raceme trans isomeres

Also Published As

Publication number Publication date
US4788323A (en) 1988-11-29
EP0261824B1 (en) 1990-05-09
HUT44994A (en) 1988-05-30
DE3762613D1 (de) 1990-06-13
EP0261824A1 (en) 1988-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4182906A (en) Racemization of optically active 2,2-dimethyl-3-(1'-alkenyl)-cyclopropane-1-carboxylic acids
US3989750A (en) Racemization of optically active 2,2-dimethyl-3-(1'-alkenyl)-cyclopropane-1-carboxylic acids
US5380920A (en) Preparation of R/S-γ-lipoic acid or R/S-α-lipoic acid
US4485257A (en) Process for preparing racemized cyclopropanecarboxylic acids or their derivatives
HU202171B (en) Process for racemization of chrysanthemic acid and its esters, as well as for conversion of the racemic mixture
US4473703A (en) Method of epimerization of alkyl chrysanthemate
EP0165070B1 (en) Method for racemization of chrysanthemic acid or its ester
EP0155765B1 (en) Method for racemization of chrysanthemic acid or its ester
EP0235940B1 (en) Method for racemization of chrysanthemic acid or its ester
JP2600354B2 (ja) ラセミ菊酸類の製造方法
EP0342843B1 (en) Process for preparing racemic dihalovinylcyclopropane carboxylic acid halides
JPH0531538B2 (hu)
US4419524A (en) Process for the preparation of dihalovinylcyclopropanecarboxylic acids
JPH0717565B2 (ja) 光学活性な第一菊酸類のラセミ化方法
JPH0688932B2 (ja) 光学活性第一菊酸類のラセミ化方法
JP4048759B2 (ja) トランス−ビニル置換シクロプロパンカルボン酸の製造方法
EP0064781B1 (en) Process for the preparation of cyclopropane compounds
IE66490B1 (en) Process for racemate resolution of 2,2-dimethylcyclopropanecarboxylic acid
JPH0273036A (ja) 光学活性菊酸無水物のラセミ化方法
EP0091753A1 (en) Method for racemization of optically active 2,2-dimethylcyclopropane-1-carboxylic acid halide
JPH0717566B2 (ja) ラセミ―トランス第一菊酸類の製造法
US4948914A (en) Process for preparing trans-2,2-dimethyl-3-(2,2-dihalovinyl)cyclopropane carboxylic acid esters
JPS63196542A (ja) 光学活性第一菊酸類のラセミ化法
JPS60174744A (ja) 第一菊酸誘導体のラセミ化方法
HU203067B (en) Process for racemization and isomeric transformation of optically active chrysanthemic acid and of its ester