HU200869B - Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations - Google Patents

Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations Download PDF

Info

Publication number
HU200869B
HU200869B HU564787A HU564787A HU200869B HU 200869 B HU200869 B HU 200869B HU 564787 A HU564787 A HU 564787A HU 564787 A HU564787 A HU 564787A HU 200869 B HU200869 B HU 200869B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
output
stage
input
control
data
Prior art date
Application number
HU564787A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT48787A (en
Inventor
Janos Fonodi
Denes Jakots
Lajos Makai
Janos Sueki
Original Assignee
Finommech Vallalat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Finommech Vallalat filed Critical Finommech Vallalat
Priority to HU564787A priority Critical patent/HU200869B/hu
Priority to DE19883807732 priority patent/DE3807732A1/de
Publication of HUT48787A publication Critical patent/HUT48787A/hu
Publication of HU200869B publication Critical patent/HU200869B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04QSELECTING
    • H04Q9/00Arrangements in telecontrol or telemetry systems for selectively calling a substation from a main station, in which substation desired apparatus is selected for applying a control signal thereto or for obtaining measured values therefrom

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Selective Calling Equipment (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés több, illetve számos mérőhelyre kiterjedő mérési műveletek vezérlésére. A találmány előnyösen alkalmazható olyan rendszerekben, amelyekben elvégezhető — villamos jelek, előnyösen villamos feszültségjelek reprezentálta — állapotjellemzők választás szerinti, illetve választott kombinációban való meghatározása, továbbá az állapotváltozások — előnyösen programozott - felügyelete.
Ilyen folyamatok manuálisan is vezérelhetők és táwezérelhetők és korszerű berendezéseknél biztosítani szokták az önműködő, illetve a kézi vezérlés közötti átválthatóságot (két üzemmód fakultatív kombinációja), továbbá az önműködő, illetve a kézi vezérlés együttes alkalmazhatóságát (konjunktív kombináció).
A találmányt egyenfeszültségek és kisfrekvenciás váltakozó feszültségek kézi és/vagy automatikus kapcsolása céljából dolgoztuk ki, de azt azóta nagyfrekvenciás alkalmazásra is továbbfejlesztettük és ezen előnyös alkalmazások mellett a találmány szerinti kapcsolási elrendezés hasonló jellegű más feladatok ellátására is képes.
Az ilyen feladatok ellátására újabban elterjedtek az fa. mérőhelyi „kapcsoló mátrix-ok. Csatornánkénti kapcsolószervként leginkább a jelfogó alkalmazása terjedt el és a továbbiakban a találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott kapcsoló mátrix áramköröket is a jelfogós megvalósításból kiindulva tárgyaljuk; ugyanakkor az áramutak beki kapcsolását bármely más típusú kétállású villamos, illetve elektronikus kapcsoló eszközzel is realizálhatjuk és a továbbiakban a jelfogós változathoz fűzött magyarázatok (ha nincs eltérő állítás) értelemszerűen érvényesek az egyéb típusú kapcsoló eszközök alkalmazása esetére is.
Egy N-csatomás (N pl. 8) jelfogós kapcsoló mátrixnak van N darab kézi kezelőszervet tartalmazó billentyűzete (előnyösen nyomógombok, amelyekbe be van építve az aktív állapot esetén világító kijelző eszköz; csatornánkénti jelfogója; perifériáról érkező — akár egyedi választású, akár programozott — vezérlőjelek) fogadására kialakított jelfogadó és jeffelisínerő eszközkészlete; egyfelől a jelfogók működtető bemenetel, másfelől a jelfogadó és jelfelismerő eszközök és/vagy a billentyűzet közé kapcsolt egy vagy több adatfeldolgozó, illetve jelkezelő eszköze, továbbá üzemmód kapcsolója, amely kézi, önműködő vagy kombinált vezérlő üzemmód választására alkalmasan van kialakítva.
Jelfeldolgozó és jelfelismerő eszközként alkalmazható pl. olyan egység, amelynek van — méréstechnikai adatátviteli vonallal (pl. az IEC-625 mérőrendszer süljével) való adatforgalomra alkalmasan kialakított — illesztő fokozata, az adatátviteli vonalról való adatfogadásra alkalmasan kialakított puffer fokozata, jelfelismerő áramköre és szükség szerinti további adatfeldolgozó, illetve jelkezelő áramköre.
Az ilyen rendeltetésű berendezéseknél egymással nehezen egyeztethető eltérő követelményeket kell kielégíteni, amelyek közül említhető:
- a mérési konfigurációk és a kapcsolási állapotkombinációk sokoldalú variálásának lehetősége;
- a bonyolultsági fok viszonylagos minimalizálá2 sa;
- egyszerű kezelési feltételek biztosítása;
- megbízható működés a szubjektív tényezők hatásainak optimális kiküszöbölésével;
- a többi követelmény maradéktalan kielégítése esetén is gazdaságos és technológiailag kedvező kialakítás, optimálisan csereszabatos, egyszerű és olcsó áramkörökkel.
Az ismert jelfogós kapcsoló mátrixok tervezői korszerű módon kerestek kompromisszumot e követelmények együttes kielégítése céljából és e kapcsoló mátrixok megjelenése előrehaladást jelentett ezen a szakterületen. A gyakorlati alkalmazás során azonban kitűnt, hogy az ismert megoldásoknál választott kompromisszum korántsem optimális: nincs lehetőség az eddig gyakorlati megfontolásokból viszonylag szűk körre korlátozott szolgáltatások kiterjesztésére, a rendszerben alkalmazott funkcionáld egységek többcélú felhasználására.
Az ismert megoldásnál a vezérlés kétféle nyitókarakter (S, R) közötti választásból indul ki, a választás erre a kétféle változatra korlátozódik; ebben a vonatkozásban sincs mód a szolgáltatás kiterjesztésére, mert a kialakított hatáslánc kötött,
Ugyanakkor gyakran van szükség arra, hogy akár kézi vezérléssel, akár önműködően megvalósítsuk az N-ből 1 üzemmód szerinti jelképzést és ilyenkor biztosítani kell a kezelői téves kettős működtetés elleni kielégítő védelmet is.
Olyan igény is van, hogy egyetlen kezelőszerv meghatározott számú ismételt működtetésével (vagy ennek megfelelő szerkezetű távvezérlő impulzus-kombináció küldésével) hozzuk létre a kívánt működési igényt reprezentáló kódolt információt, s azt ellenőrizhetőség céljából meg is jelenítsük a kezelő számára (soros léptetéses információ bevitel).
Kerestük azt a megoldást, amelynél — megtartva az eddigi szolgáltatásokat és az adatátviteli vonallal való kapcsolat ismert mechanizmusa alapvető jellemzőit — a szolgáltatásokat kívánt különböző irány(ok)ban és terjedelemben ki tudjuk terjeszteni és a hatáslánc alkalmas megválasztásával mégis gazdaságosabbá tudjuk tenni a rendszert, elsősorban modulelemek sokoldalú kihasználásával.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a mindenkori kívánt szolgáltatás(ok) követelményei szerint kialakítandó — működtető jeleket szolgáltató —jelfeldolgozó egységek bármelyike számára, továbbá a különböző típusú jelfeldolgozó egységek sokoldalúan variálható kombinációi számára a szükséges vezérlőkarakter seregeket egy valamennyi lehetséges üzemmód esetére alapvetően egyezően felépített, de a mindenkori kívánt üzemmód igényei szerint eltérő hatásláncként kapcsolható, az adatátviteli vonallal való kétirányú adatforgalomra alkalmasan kialakított jelfogadó és jelfelismerő egység szolgáltathatja, ha
-jelfelismerő áramkörként — alkalmasan szervezett — csak kiolvasható tárat (továbbiakban: PROM) alkalmazunk;
- a PROM címbeneteire kapcsoljuk az adatátviteli vonalról fogadott karakterkészletet;
- közvetlenül agy közbeiktatott logikai áramkör(ök) útján a Prom egyik kimenőjelével vezérel-2HU 200869 Β jük az adatátviteli vonalról érkező karakterkészletet ugyancsak fogadó további adatfeldolgozó áramkört (vagy a további adatfeldolgozó áramkör elé kapcsolt jelkezelő áramkört);
- közvetlenül vagy közbeikatott logikai áramkörök) útján a PROM másik kimenőjelével vezéreljük a különböző típusú jelfeldolgozó egységek bármelyikének adatfogadó üzemét.
Ha pL a találmány szerinti kapcsolási elrendezéssel N-csatornás (N pl. 8) jelfogós kapcsoló mátrixot kívánunk vezérelni, akkor az adatátviteli vonalról érkező karakterkészletet fogadó puffer fokozat párhuzamos adatkimenetével—a PROM címbemenetein kívül — demultiplexer fokozat cúnbemeneteit is csatoljuk, a kapcsoló mátrix kapcsolószervei számára N darab működtetőjelet szolgáltató jelfeldolgozó egység párhuzamos adatbemenetével a demultiplexer áramkör párhuzamos adatkimenetét csatoljuk, soros vezérlőbemenetével pedig bistabil kimenetét csatoljuk és ebben az esetben a PROM egyik kimenőjelével a demultiplexer fokozat üzemét vezéreljük, másik kimenőjelével pedig a bistabil állapotát állítjuk be, így befolyásolva a jelfeldolgozó egység adatfogadó özemét.
Ha egy ilyen kapcsoló mátrixot N-ből 1 üzemmódban kívánjuk vezérelni, a megfelelő jelfeldolgozó egység párhuzamos adatbemenetére közvetlenül a puffer fokozat által szolgáltatott párhuzamos jelsereget kapcsoljuk, s ugyanezt a jelsereget ezenkívül nem csak a PROM címbemeneteire kapcsoljuk, hanem átmeneti tár párhuzamos adatbemenetére is, ahonnan ez a párhuzamos adatkészlet a PROM kimenőjelével vezérelt folyamatban kerül a demultiplexer fokozat címbemeneteire. A jelfeldolgozó egység soros vezérlőbemenetével ekkor a demultiplexer fokozatnak ehhez az üzemmódhoz rendelt kimenetét csatoljuk és a PROM egyik kimenőjelével az átmeneti tár üzemét vezéreljük, másik kimenőjelével — a demultiplexer fokozat befolyásolása révén és e fokozatra a megfelelő kimenőjelet kényszerűvé — vezéreljük a jelfeldolgozó egység adatfogadó üzemét.
Ha pedig a kapcsolási elrendezés különböző belső áramköreinek az üzemét is a fogadott vezérlőkarakter készletből leszármaztatott működtető jelekkel kívánjuk vezérelni, akkor az ennek megfelelően felépített jelfeldolgozó egység párhuzamos adatbemenetével szintén közvetlenül a puffer fokozat által szolgáltatott párhuzamos jelhalmazt kapcsoljuk, s ebben az esetben is az N-ből 1 üzemmód kapcsán már tárgyalt hatásvázlatba kapcsoljuk a jelfogadó és jelfelismerő egység fokozatait, de az erre a célra alkalmazni kívánt jelfeldolgozó egység soros vezérlőbemenetével a demultiplexer fokozatnak egy másik kimenetét csatoljuk, amely ennek az üzemmódnak megfelelőűen vezérli a jelfeldolgozó egység adatfogadó üzemét.
A fentiekben leírt különböző alkalmazások példakéntiek, más célra is alkalmazható a találmány szerinti kapcsolási elrendezés, amelynek különös előnye, hogy a találmány szerinti kialakítás révén a jelfogadó és jelfelismerő egységgel akár csak egyfajta (és egyetlen) jelfeldolgozó egység, akár közülük két- vagy háromféle egyaránt vezérelhető, s bármelyik típusból fakultatív módon több egyezően felépített jelfeldolgozó egység is vezérelhető, ugyanakkor egy adott típusú jelfeldolgozó egység is változatosabban alkalmazható, mint a hasonló rendeltetésű ismert megoldások.
Egyrészt ez az önműködő vezérlés valamennyi üzemmódban megfér a konjunktív vagy fakultatív kombinációban alkalmazott kézi vezérléssel.
Másrészt az alapszervezésben a technika állása szerintivel egyező szolgáltatást nyújtó jelfeldolgozó egység szolgáltatása is kiterjeszthető. Ha- a találmány szerinti kapcsolási elrendezéssel N-kimenetű jelfogós kapcsoló mátrixot kívánunk vezérelni, akkor a PROM minimális szervezésében olyan szolgáltatást kapunk, amilyent ismert jelfogós kapcsoló mátrixok is nyújtanak. Kétféle nyitókarakter felismerése alapján a vezérlőkarakterek által kijelölt egy vagy több kapcsolószervben az egyik, illetve másik típusú nyitókarakter által meghatározott állapotot (jelfogó maghúz, illetve elenged) idézzük elő. De ha az egyébként egyező eszközkészlet alkalmazásával a PROM szervezését bővítjük, kettőnél több nyitókarakterrel is definiálhatunk funkciókat és a vezérlőkarakterek által kijelölt egy vagy több kapcsolószervre — a meghúzás, illetve elengedés művelete mellett — más funkciót is kényszeríthetünk.
A találmányt a továbbiakban ábrák segítségével magyarázzuk részletesebben.
Az 1. ábra leegyszerűsített tömbvázlatban olyan kiviteli alakot szemléltet, amelynél a jelfogadó és jelfelismerő egység (ezen az ábrán nem részletezett) kiépítése maximális és eltérő feladatok szerint eltérően felépített három jelfeldolgozó egység típus mindegyikéből legalább egy darab van a rendszerben alkalmazva.
A 2. ábra ugyancsak általánosított tömbvázlatban szemlélteti az N-csatornás kapcsoló mátrix működésének vezérlésére alkalmazott példakénti hatásláncot, azt is mutatva, hogy ehhez az üzemmódhoz hogyan kapcsoltuk a jelfogadó és jelfelismerő egységnek erre a feladatra aktiválandó részeit.
A 3. ábra ugyancsak általánosított tömbvázlatban szemlélteti egyfelől további két jelfeldolgozó egység típus belső felépítését, másfelől azt, hogy akár az egyik, akár a másik itt mutatott jelfeldolgozó egység típus vezérlése céljából hogyan kapcsoltuk ajelfogadó és jelfelismerő egységnek a két feladat bármelyike ellátásához aktiválandó részeit.
Az 1. ábrán ajelfogadó és jelfelismerő (továbbiakban röviden: Fogadó) 0 egységet nem rajzoltuk meg részletesen. Látható, hogy az egyik párhuzamos Ob kimenetre demultiplexer 04 fokozat ad adatjeleket, míg a másik párhuzamos Od kimenet az adatátviteli vonalról a puffer 02 fokozat által fogadott adatjeleket szolgáltatja. A különböző jelfeldolgozó 1, Γ, II, ΙΓ, III, IIP egységek soros la, Ha, lila vezérlőbemeneteivel a Fogadó 0 egység más-más soros Oa, Oc, Oe kimenetel csatlakoznak; a soros vezérlőjelek előállítására a részletesebb ábrák magyarázatánál térünk ki.
Az első jelfeldolgozó I egység párhuzamos Te adatbemenetével Fogadó 0 egység egyik párhuzamos Ob kimenete, a második, illetve harmadik jelfeldolgozó II, III egység párhuzamos Ilb, Illb adatbemenetével a Fogadó 0 egység másik párhuzamos
-3HU 200869 Β
Öd kimenete van csatolva.
Ha további első, második és/vagy harmadik jelfeldolgozó Γ, ΪΓ, ΠΙ’ egysége(ke)t is alkalmazunk, mind a bekötésük, mind a működésmódjuk megegyezik a továbbiakban részletesen tárgyalt I, II, III egységekével.
Az első jelfeldolgozó I egység la vezérlőbemenete és Ib adatbemenete logikai 13 hálózaton át, míg egy— N darab kézi kezelőszervvel, előnyösen nyomógombbal kialakított—10 billentyűzet jelformáló 11 fokozaton át olyan vezérlő 12 fokozattal van csatolva, amelynek N-csatomás 12d kimenete egyfelől— célszerűen további jelformáló 14 fokozaton át — kapcsolószervek működtető bemenetéivel csatolhatóan kialakított N darab kimeneti Id kapoccsal, másfelől N darab kijelző eszközzel, célszerűen LÉD-el van csatolva.
A kimeneti Id kapcsok alkothatják a kapcsolási elrendezés párhuzamos működtetőjel kimeneteit; előnyösen a kapcsolási elrendezés maga rendelkezik N darab vagy KxN darab (KI) kétállású kapcsolószervvel és ezek működtető bemenetéivel vannak csatolva a jelfeldolgozó I egység kimeneti Id kapcsai.
A logikai 13 hálózatnak — a funkció ismeretében szakember által megtervezhető — kialakítása olyan, hogy a 13b bemenetre érkező adatjeleket — a 13a bemenetre érkező, a nyitókarakter minőségének (S vagy R) megfelelő alakú vezérlőjel hatására — vagy az első párhuzamos 13c kimenetre vagy a második 13d kimenetre adja.
A második jelfeldolgozó II egység Ila vezérlóbemenete és nb adatbemenete számlánc fokozat soros, illetve párhuzamos 22a, b bemenetéivel vannak csatolva. A számlánc 22 fokozat további soros 22c bemenetére kapuzott 23 oszcillátor 23a kimenete csatlakozik. A kapuzott 23 oszcillátor kapuzó 23b bemenetével—multiplexer 21 fokozaton át—egyfelől a 10 billentyűzet, másfelől a számlánc 22 fokozat párhuzamos 22d adatkimenete van csatolva és s számlánc 22 fokozat párhuzamos 22d adatkimenete ezenkívül csatolva van olyan átmeneti 25 tár párhuzamos 25b bemenetével, amely átmeneti 25 tár 25a vezérlőbemenetével jelformáló 26a fokozat 26a kimenete van csatolva. A jelformáló 26 fokozat egyik 26c vezérlőbemenetével a kapuzott 23 oszcillátor 23a kimenete van csatolva, másik 26b vezérlőbemenetével a jelfeldolgozó II egység Ila vezérlőbemenete van csatolva és az átmeneti 25 tár párhuzamos 25c adatkimenete egyfelől — kapcsolószervek működtető bemenetéivel csatlakoztatható módon kialakított — kimeneti IIc kapcsokkal, másfelől — célszerűen további demultiplexer 24 fokozaton át — kijelző lld eszközökkel van csatolva.
A harmadik jelfeldolgozó ΠΙ egység Illa vezérlőbemenete és Illb adatbemenete további számlánc 32 fokozat soros, illetve párhuzamos 32a,b bemenetéivel vannak csatolva, a számlánc 32 fokozat további 32c bemenetére — kézi kezelőszervvel, előnyösen nyomógombbal ellátott — 33 vezérlőjeladó kimenete csatlakozik, míg a számlánc 32 fokozat párhuzamos 32d kimenete egyfelől az üzemi állapotok beállítására (pl. jelűt vezérlés, üzemmód beállítás, mérési feltétel, illetve méréshatár beállítás) szolgáló belső áramkörök lile vezérlőbemeneteivel, más4 felől — célszerűen további demultiplexer 31 fokozaton át — kijelző Ilid eszközökkel van csatolva.
A belső áramköröket, amelyekkel a 32 fokozat 32d kimenete csatolva van, tételesen nem soroljuk fel, mert bármely konkrét kiviteli alaknál a 32 fokozat 32d kimenete a kapcsolási elrendezés mindazon belső áramkörének lile vezérlőbemenetével csatolható, amely belső áramkör üzemmód, mérési tartomány, mérési jelleg, stb. választására, illetve beállítására szolgál, ha a választást akár a kapcsolási elrendezés erre szolgáló kézi kezelőszervén, akár a Fogadó 0 egységen át valamely perifériáról (műszer, programot szolgáltató készülék stb.) vagy távműködtető központi egységről érkező vezérlőjel útján kívánjuk vezérelni.
A 25c adatkimenettel csatolt kimeneti IIc kapcsok is alkothatják a kapcsolási elrendezés párhuzamos működtetőjel kimeneteit; előnyösen a kapcsolási elrendezés el van látva a megfelelő kétállású kapcsolószervekkel és a kimeneti IIc kapcsok ezeknek működtető bemenetéivel vannak csatolva.
Az eddigiekben mutatott általános felépítésből kiindulva a kapcsolási elrendezés mindenkori konkrét felépítése sokoldalúan variálható. A 2. és a
3. ábrán valamivel részletesebben mutatjuk egy példakénti kiviteli alak általános hatásláncát, vagyis egyfelől az adott üzemmódban az üzemmód 09 kapcsoló révén alkalmasan összekapcsolandó fokozatokat, másfelől ezeknek az adott üzemmódban kialakított konkrét hatásláncát.
A Fogadó 0 egység konkrét hatásláncát az első jelfeldolgozó I egység üzemének vezérléséhez mutatja a 2. ábra, míg a második és a harmadik jelfeldolgozó II, III egységek vezérlésére alkalmas hatásláncát a 3. ábra szemlélteti. Látható, hogy a Fogadó 0 egység illesztő 01 fokozata kétirányú adatforgalomra alkalmasan van az adatátviteli vonallal csatolva és ez a 01 fokozat rendelkezik helyi üzenetek kibocsátására szolgáló 01b kimenettel és helyi vezérlőjel 01c kimenettel, mimellett mindkét 01b,c kimenet egyező funkciójú párhuzamos több jelutat reprezentálhat. A puffer 02 fokozat az adatátviteli vonalról való adatfogadásra alkalmasan van kialakítva és az illesztő 01 fokozattal is csatolva. A 03 PROM 03c címbemeneteivel a puffer 02 fokozat párhuzamos 02c adatkimenete van csatolva.
Ha az üzemmód 09 kapcsolót az első jelfeldolgozó I egység vezérlésének megfelelő állásba állítjuk, a 03 PROM egyik 03a kimenete demultiplexer 04 fokozat egyik 04b bemenetével, másik 03b kimenete 05 bistabil egyik bemenetével van csatolva. A 05 bistabil másik bemenetével—célszerűen logikai 07 áramkörön át — az illesztő 01 fokozat helyi vezérlőjel 01c kimenete van csatolva és a 05 bistabil kimenete egy vagy több jelfeldolgozó I egység soros la vezérlőbemenetével, a demultiplexer 04 fokozat párhuzamos 04c adatkimenete a jelfeldolgozó egységek) párhuzamos Ib adatbemeneté(i)vel van csatolva.
Az üzemmód 09 kapcsoló egy másik állásában a Fogadó 0 egység hatáslánca egyaránt alkalmas akár a második jelfeldolgozó II egység(ek), akár a harmadik jelfeldolgozó III egység(ek) vezérlésére. A puffer 02 fokozat párhuzamos 02c adatkimenete - a 03 PROM 03c címbenetein kívül—csatolva van
-4HU 200869 Β egyfelől átmeneti 06 tár, másfelől egy vagy több jelfeldolgozó Π, IQ egység párhuzamos 06a, Hb, Illb adatbcmenetcivel. Az átmeneti 06 tár párhuzamos 06c adatkimenete a demultiplexer 04 fokozat 04a címbemeneteivel van csatolva. A 03 PROM egyik 03a kimenete — célszerűen logikai 07 áramkörön át—az átmeneti 06 tár soros 06b vezérlő bemenetével, másik 03b kimenete a demultiplexer 04 fokozat egyik soros 04b vezérlőbemenetével van csatolva. Az illesztő 01 fokozat helyi vezérlőjel 01c kimenete a demultiplexer 04 fokozat másik soros 04d vezérlőjelbemenetére van csatolva. A jelfeldolgozó II, ΠΙ egységek soros Ila, Qla vezérlőbemeneté(i)vel a demultiplexer 04 fokozat egyik (egy-egy) 04e,..., x kimenete van csatolva. Az x szimbólum a kapcsolási elrendezés adott kiviteli alakjánál a Fogadó 0 egységről vezérelt második és harmadik jelfeldolgozó Q, IQ egységek összességét fejezi ki: a most tárgyalt üzemmódban vezérelhető összes második, illetve harmadik jelfeldolgozó Q, IQ egység mindegyikének soros Ila, Illa vezérlőbemenetét a demultiplexer 04 fokozat más-más soros kimenetével kell csatolni; összesen x darab különböző 04i (i=e,..., x) kimenettel csatolunk egy-egy Ila, Qla vezérlŐjelbemenetet.
A 2. ábrán mutatott jelformáló 11 fokozatot monostabilokkal alakújuk ki, így az azt működtető kezelőszervekben (10 billentyűzet) nincs szükség váltóérintkezők alkalmazására. Ezt a gazdaságos kialakítást a találmány szerinti hatáslánc sajátosságai teszik lehetővé.
A működésmód megértéséhez rámutatunk a találmány szerinti kapcsolási elrendezés két általános sajátosságára.
1. A jelfogadó és jelfelismerő mechanizmus találmány szerinti megszervezése lehetővé teszi, hogy —közös eszközkészlet kitüntetett részeit eltérő hatásláncokba kapcsolva—az eltérő funkciójú egyes jelfeldolgozó egységeknél
- eltérően vezéreljük azok adatfogadó üzemét és
- az adatátviteli sínről fogadott karakterseregből eltérő módon leszármaztatott vezérlőkaraktereket kapcsoljunk azok párhuzamos adatbemenetére.
2. Az eltérő típusú jelfeldolgozó I, Π, QI egységek mindegyikénél—bár a kétféle (önműködő, kézi) vezérlés során egymástól eltérő szerkezetű bemeneti utasításokat fogadnak—a beérkezett adatjelek további feldolgozása során a mindenkori jelfeldolgozó I, Q, illetve QI egységben egyazon fokozat állítja elő a kívánt kimeneti állapotot reprezentáló kimenőjelet. Ez a fokozat származtatja le az eltérő módon érkező, de azonos értelmű utasításokból ugyanazon kimenő utasítást, s ezenkívül konjunktív kombináció esetén azt is lehetővé teszi, hogy a később érkező kézi vezérlő utasítás felülbírálja a korábban érkezett távvezérlő utasítást és megfordítva: a később érkező távvezérlő utasítás felülbírálja a korábban érkezett kézi vezérlő utasítást.
Annak szemléltetésére, hogy mennyire eltérő beérkező jelekből állít elő egyező működtető jelet a jelfeldolgozó egységként! egyazon fokozat (a vezérlő 12 fokozat, a számlánc 22 fokozat, illetve a további számlánc 32 fokozat), vegyük figyelembe az alábbiakat:
Az adatátviteli vonalról érkező (távvezérlő) uta8 sítások mindén esetben párhuzamos vezetékeken érkező kódolt karakterhalmazok; a nyitókarakter hordozza a működtető jellel előidézni kívánt állapotot függetlenül attól, hogy eddig milyen állapotban volt az adott csatorna működtető kimenete; a numerikus karakterek) az(oka)t a csatorná(ka)t címezi(k) meg, amely(ek)ben a nyitókarakter szerinti állapotot kívánjuk beállítani. A távvezérlő utasítás tehát a pillanatnyi állapottól függetlenül egy kitüntetett állapotot kényszerít egy vagy több, akár valamennyi csatornára; olyankor—és olyan csatorná(k)ra — is érkezik utasítás, amikor — és amely(ek)ben—nincs is szükség állapotváltozó beavatkozásra.
A kézi vezérlő üzemmódban a 10 billentyűzet egy adott kéri vezérlőszervének működtetésével mindenkor egyetlen meghatározott csatornát címzőnk meg és uniformis rendelkező jelet adunk.
Ha hagyományos kapcsoló mátrix üzemet vezérlünk, annyi kézi kezelőszervet kell működtetni, ahány csatornára utasítást kívánunk adni, de csak olyan csatornákra adunk utasítást, amelyekben a kívánt állapot eltér a fennálló állapottól. A kijelző eszközök folytán visszacsatolás van a kezelő felé: látja, hogy pillanatnyilag milyen állapotban vannak az egyes csatornák: csak olyan csatorná(k) nyomógombját működteti, amely(ek)nél állapotváltás szükséges. Míg a csatorna címzése egyező akár kézi, akár önműködő a vezérlés, addig a kívánt állapotot előíró utasítójel szerkezete eltérő: a kéri vezérlőjellel adott utasítás csak egy—nem minősített — állapotváltozásról rendelkezik az éppen fennálló állapothoz képest, míg a távvezérléssel adott utasítás az előanénytől függetlenül előír egy meghatá > rozott állapotot.
Ha a belső áramkörök felé kiadandó működte tőjelek előállítására adunk utasítást, kéri vezérlés esetén soros léptető információ bevitelt alkalmazunk, távvezérlés esetén viszont ekkor is párhuzamos jelekkel kódolt karaktersereg hordozza a — most kívánt üzemi körülményre vonatkozó — utasítást.
A jelfeldolgozó egységek találmány szerinti kialakítása hozza közös nevezőre a kétféle módon adott bemenő utasításokat, így a működtető utasítást hordozó kimenőjelet előállító fokozat — akár fakultatív, akár konjunktív kombinációban működtetjük — maradéktalanul eleget tesz a beérkező vezérlő utasításnak.
Nézzük most először a 2. ábra szerinti konfigurációban realizálható hagyományos üzemmódot, amelynél csatornánként az egymást követő egyes kéri vezérlőjelek mindenkor a megelőző állapotból az ellenkező állapotba való átváltást eredményezik Tegyük fel, hogy a harmadik csatorna kapcsolószervének működtető bemenetén — az Id kapocs állapota révén — a jelfogó meghúzott állapotát el őíró szint van jelen.
Ha kézi vagy kombinált üzemmódot választottunk, a jelformáló 11 fokozat nincs tiltva; ha megnyomjuk a harmadik csatornához rendelt nyomó gombot, akkor a jelformáló 11 fokozat a fogadót: utasítást továbbítja a vezérlő 12 fokozathoz; enne1* kimenőjele kikapcsolja a harmadik nyomógomb bán elrendezett LED-et, amely eddig világított és
-5HU 200869 Β most kialszik, s a jelformáló 14 fokozat utáni megfelelő ld kapcson át a harmadik jelfogó működtető bemenetére c jelfogó elengedett állapotát előíró szintet ad, fgy a jelfogó elenged. Ha most ugyanezt a nyomógombot újra megnyomjuk, az ellenkező folyamat megy végbe: a LED újra kigyullad, ajelfogó újra meghúz.
Ha a kizárólag önműködő üzemmódot kapcsoltuk, az üzemmód 09 kapcsoló tiltja a jelformáló 11 fokozatot, a 10 billentyűzet működtetése így hatástalan. Ha az’SC-sínről fogadott vezérlőkarakterek a demultiplexer 04 fokozat 04c kimenetéről átjutnak a logikai 13 hálózatba és a megcímzett 03 PROM a 05 bistabilra a nyitókarakter minőségének megfelelő állapotot kapcsolja, akkor a logikai 13 hálózat — vagy a 13c kimenetén vagy a 13d kimeneten át — ennek megfelelő állapotot kényszerít a vezérlő 12 fokozat 12d kimenetére. Tegyük fel, hogy a jelfogó meghúzott állapotban van és a LED világít. Ha a most érkező nyitókarakter ebben a csatornában a meghúzott állapotot úja elő, akkor a jelfogó működtető bemenetének állapota változatlan marad (kézi vezérlésnél megfelelően néni nyomjuk le a megfelelő nyomógombot); ha a távvezérlő utasítás elengedést ír elő, akkor a vezérlő 12 fokozat ugyanolyan kimenőjelet ad, mintha a nyomógombot működtettük volna.
Az eddigiekben a 2. ábra szerinti konfiguráció olyan működését írtuk le, amelyre az ismert megoldások is képesek, bár éppen erre korlátozva. A találmány szerinti kialakításban azonban ez a konfiguráció ennél többre képes. Ha pl. a 03 PROM tartalmát megfelelően kiegészítjük, akkor az így szervezett rendszer további nyitókarakterekhez rendelt eltérő funkciók teljesítésére is alkalmas, így a vezérlőkarakterekkel kijelölt egy vagy több csatornára további funkciók is kényszeríthetők.
A 3. ábra szerinti konfiguráció működésmódjának megértéséhez emlékeztetünk arra, hogy ki akarjuk terjeszteni a rendszer által nyújtott szolgáltatásokat —kézi vezérlő és távvezérlő üzemmódra kiterjedően — egyfelől N-ből 1 funkcióra (ezt valósítja meg a második jelfeldolgozó Π egység), másfelől soros lépíetéses információ bevitelen alapuló vezérlő kódinformáció kialakítására és az így beállított állapot visszajelzésére, amit a harmadik jelfeldolgozó III egység valósít meg.
Ha N-ből 1 funkciót kívánunk megvalósítani, biztosítani kell, hogy a kimeneti információt (kód, strobe) ne hamisíthassa meg a kezelő általi esetleges kettős lenyomás, amikor a lenyomni kívánt billentyűn kívül az egyik mellette lévő billentyűt is megnyomja.
Nézzük most részletesebben a jelfogadó és jelfelismerő folyamatot a 3. ábra szerinti hatásláncban. Az illesztő 01 fokozat engedélyező jele hatására az DEC-sínről fogadott vezérlőkarakterek megjelennek a puffer 02 fokozat párhuzamos 02c adatkimenetén. A nyitókaraktert a 03, PROM felismeri és engedélyező szintet ad a logikai 07 áramkörre. Az ezt követő helyi vezérlés hatására (egy inpulzus a helyi vezérlőjel 01c kimenetről) a karakter beíródik az átmeneti 06 tárba. Ennek párhuzamos 06c adatkimenete a demultiplexer 04 fokozat 04a címbemeneteivel van csatolva. Ha ezt követően valami6 lyen numerikus érték érkezik az IEC-sínről, azt a 03 PROM ugyancsak felismeri és a 03b kimenetén át engedélyező szintet ad a 04 fokozat 04b vezérlőbemenetére. Ismét a helyi vezérlőjel 01c kimenetről érkezik a másik engedélyező impulzus a demultiplexer 04 fokozat 04d vezérlőbemenetére, így a demultiplexer 04 fokozat által fogadott információ — mint vezérlőjel — megjelenik a Fogadó 0 egység megfelelő Oi (i/e,... x) kimenetén. Ez a vezérlőjel, az ún beíró impulzus attól függően kerül az Oe,... Ox kimenetek közül egy kitüntetett Oi (i=e, ..„ x) kimenetre, hogy milyen volt az átmeneti 06 tárba érkezett információ, illetve azon belül a nyitókarakter.
Ha a 03 PROM jelfelismerő műveletében kitűnik, hogy a puffer 02 fokozat által fogadott távvezérlő karaktersereg N-ből 1 üzemmódra tartalmaz utasítást, a demultiplexer 04 fokozat 04e kimenete (i=e) a számlánc 22 fokozat 22a bemenetére ad engedélyező jelet; ha a belső áramkörök vezérlésére tartalmaz utasítást a karaktersereg, akkor a 04 fokozat a 04g kimeneten át (i=g) a további számlánc 32 fokozat 32a bemenetére ad engedélyező jelet.
Az IEC-sínről érkező karaktersereget az első esetben a számlánc 22 fokozat fogadja a 22b bemenetén át, a másik esetben a további számlánc 32 fokozat fogadja a 32b bemeneten át.
A demultiplexer 04 fokozat 04e kimenetéről a számlánc 22 fokozaton kívül a jelformáló 26 fokozat is kap engedélyező jelet, így a 26 fokozat 26a kimenete engedélyezi, hogy az átmeneti 25 tárra a számlánc 22 fokozat párhuzamos 22d adatkimenetéről érkező működtető utasítás tovább jusson és vezérelje a kimeneti IIc kapcsokat, illetve a kijelző Ild eszközöket.
Kézi vezérlés esetén az üzemmód 09 kapcsoló engedélyezi a kapuzott 23 oszcillátor működését. A multiplexer 21 fokozat a 10 billentyűzetről érkező vezérlőjel hatására mindaddig engedélyezi a léptető impulzusok kiadását a számlánc 22 fokozat további soros (léptető) 22c bemenete felé, amíg a számlánc 22 fokozatban be nem áll a 10 billentyűzetről érkezett vezérlőjellel előírt állapot. Ezután a kapuzott 23 oszcillátor több léptetőjelet nem ad, a 22 fokozat párhuzamos 22d adatkimenetéről pedig ugyanúgy halad tovább a működtetőjel, mint távvezérlő özem esetében.
A jelformáló 26 fokozat ugyanakkor az S’ kimenetre is ad impulzust; ez a szakterületen szokásosan alkalmazott strobe impulzus, amelynek mikroprocesszoros rendszerek esetében van jelentősége: a 10 billentyűzet nyomógombjának megnyomásakor az S’ kimeneten megjelenő impulzus pl. interrupt kérésre használható.
Az eddigiekből nyilvánvaló, hogy a 3. ábrán látható felépítésben a harmadik jelfeldolgozó III egység funkciója is egyező lesz akár a 33 vezérlőjeladó kézi kezelőszervét működtetjük, akár a IIIa,b jelbemeneteken át érkezik a vezérlőjel.
A kézi kezelőszerv (nyomógomb) minden működtetése egy-egy impulzust generál; ezek egymást követően léptetik a további számlánc 32 fokozatot, így ugyanolyan állapot idézhető elő a számlánc 32 fokozatban, amilyent az IEC-sínről érkező vezérlőkarakterek idéznek elő (vagyis párhuzamos jelsereg), ha a Fogadó 0 egység Og kimenetéről érkező
-6HU 200869 Β beírást engedélyező jel hatására a puffer 02 fokozat párhuzamos 02c adatkimenetéről bejutnak a további számlánc 32 fokozatba.
A számlánc 32 fokozat így kialakított állapotában kapott kimenőjel kerül a kapcsolási elrendezés kijelölt belső áramköréinek lile vezérlőbemenetéire, amely(ek)en át befolyásolják a kijelölt belső áramkörök működését, ugyanakkor a demultiplexer 31 fokozat által szolgáltatott kimenőjel aktiválja azokat a LED-eket, amelyek együttes aktív állapota (világítanak) reprezentálja a belső áramkörök) felé kiadott vezérlő utasításokat.
A számlánc 32 fokozat ilyen alkalmazása sokoldalú működtető variánsok kialakítását teszi lehetővé. Ha pl. a 33 vezérlőjeladót két olyan kimenettel alakítjuk ki, amelyek egyike előre, másika hátra számláláshoz szolgáltat léptető impulzusokat, akkor a számlánc 32 fokozat lehet reverzibilis üzemű és pl. az egyik irányú léptetéssel felfelé, a másik irányú léptetéssel lefelé módosíthatunk mérési tartományhatár(oka)t.
Természetesen a fentiekben ismertetett különember útmutatást kaphat az e példáktól eltérő különböző alkalmazási tehetőségekre is, így a találmány szerinti kapcsolási elrendezés nagyfokú flexibilitásának köszönhetően különböző további szolgáltatások is nyújthatók azzal, változatosan kielégíthetők további fogyasztói igények.
Ha a kapcsolási elrendezést a jelfeldolgozó egység legalább kétféle típusára alakítjuk ki, akkor a jelfogadó és jelfelismerő 0 egységet úgy kell kialakítani, hogy annak egyes részeit az eltérő hatásláncokba választás szerint tehessen kapcsolni. Ha csak egyfajta típust kell kiszolgálni, pl. egy vagy több első jelfeldolgozó I, Γ egységet, akár rögzítve is kiépíthető ajelfogadó és jelfelismerő 0 egység hatáslánca, elmaradnak az (gy felesleges opciós fokozatok és az üzemmód 09 kapcsoló is egyszerűbben alakítható ki.
Ám még az utóbbi esetben is fennáll egy — a technika állásához képest nagyobb flexibitás a nyújtható szolgáltatások terén és célszerűen jelfelismerő eszközként programozható csak kiolvasható tárat alkalmazunk. Ezért is rövidítettük a csak kiolvasható tár kifejezést a részletes ismertetésben PROM-ra. De ha nagy szériaszámot tervezünk, akkor az ebben a kivitelben kívánt dekódoló logikának megfelelően szervezett fix kiépítésű csak kiolvasható tárral (ROM) is megelégedhetünk. Tovább növelhető a flexibilitás úgy, hogy jelfelismerő eszközként újra programozható csak kiolvasható tárat (EPROM) alkalmazunk, de ilyen mértékű ráfordítás általában elkerülhető. A csak kiolvasható tár változatai közül tehát előnyösen a PROM alkalmazható.

Claims (10)

1. Kapcsolási elrendezés mérőhelyek működtetésének— adott esetben kéri vezérlő üzemmóddal konjunktív, illetve fakultatív kombinációban való - önműködő vezérlésére, méréstechnikai adatátviteli vonallal való kétirányú adatforgalomra alkalmasan kialakított illesztő fokozattal, az adatátviteli vonalról váló adatfogadásra alkalmasan kialakított és az illesztő fokozattal is csatolt puffer fokozattal, jelfelismerő áramkörrel és szükség szerinti további adatfeldolgozó, illetve jelkezelő áramkörökkel, azzal jellemezve, hogy a jelfelismerő áramkör csak kiolvasható adattár, továbbiakban: PROM (03), a PROM (03) címbemeneteivel (03c)—és demultiplexer fokozat (04) címbemeneteivel (04a) — a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) van csatolva, a PROM (03) egyik kimenete (03a) a demultiplexer fokozat (04) egyik vezérlőbemenetével (04b), másik kimenete (03b) bistabil (05) egyik bemenetével van csatolva, a bistabil (05) másik bemenetével — célszerűen logikai áramkörön (07) át — az illesztő fokozat (01) helyi vezérlőjel kimenete (01c) van csatolva és a bistabil (05) kimenete egy vagy több jelfeldolgozó egység (I, F) soros vezérlőbemeneté(i)vel (la), míg a demultiplexer fokozat (04) párhuzamos adatkimenete (04c) a jelfeldolgozó egység(ek) (I, I’) párhuzamos adatbemeneté(i)vel (Ib) van csatolva.
2. Kapcsolási elrendezés mérőhelyek működtetésének — adott esetben kéri vezérlő üzemmóddal konjunkív, illetve fakultatív kombinációban való— önműködő vezérlésére, méréstechnikai adatátviteli vonallal való kétirányú adatforgalomra alkalmasan kialakított illesztő fokozattal, az adatátviteli vonalról való adatfogadásra alkalmasan kialakított és az illesztő fokozattal is csatolt puffer fokozattal, jelfelismerő áramkörrel és szükség szerinti további adatfeldolgozó, illetve jelkezelő áramkörökkel, azzal jellemezve, hogy a jelfelismerő áramkör csak kiolvasható adattár, továbbiakban: PROM (03), a PROM (03) címbemeneteivel (03c) a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) van csatolva, amely adatkimenet (02c) ezenkívül átmeneti tár (06) párhuzamos adatbemenetével (06a) is csatolva van, az átmeneti tár (06) párhuzamos adatkimenete (06c) demultiplexer fokozat (04) címbemeneteivel (04a) van csatolva, a PROM (03) egyik kimenete (03a) — célszerűen logikai áramkörön (07 át — az átmeneti tár (06) soros vezérlőbemenetével (06b), másik kimenete (03b) a demultiplexer fokozat (04) egyik soros vezérlőbemenetével (04b) van csatolva, az illesztő fokozat (01) helyi vezérlőjel kimenete (01c) a demultiplexer fokozat (04) másik soros vezérlőbemenetével (04d) van csatolva, s a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) egy vagy több jelfeldolgozó egység (II, II’, III, III’) párhuzamos adatbemenetével is csatolva van, míg a jelfeldolgozó egység(ek) (Π, Π’, ΠΙ, ΠΓ) soros vezérlőbemeneté(i)vel (Ha, Illa) a demultiplexer fokozat (04) egyik (egy-egy) kimenete (04c,... 04x) van csatolva.
3. Kapcsolási elrendezés mérőhelyek működtetésének — adott esetben kéri vezérlő üzemmóddal konjunktív, illetve fakultatív kombinációban való - önműködő vezérlésére, méréstechnikai adatátviteli vonallal való kétirányú adatforgalomra alkalmasan kialakított illesztő fokozattal, az adatátviteli vonalról való adatfogadásra alkalmasan kialakított és az illesztő fokozattal is csatolt puffer fokozattal, jelfelismerő áramkörrel, szükség szerinti további adatfeldolgozó, illetve jelkezelő áramkörökkel és üzemmód kapcsolóval, azzal jellemezve, hogy a jel7
-7HU 200869 Β felismerő áramkör csak kiolvasható adattár, továbbiakban: PROM (03), a PROM (03) címbemeneteivel (03c) a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) van csatolva és az üzemmód kapcsoló (09) egyik állásában a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) demultiplexer fokozat (04) címbemeneteivel (04a) is csatolva van, a PROM (03) egyik kimenete (03a) a demultiplexer fokozat (04) egyik vezérlőbemenetével (04b), másik kimenete (03b) bistabil (05) egyik bemenetével van csatolva, a bistabil (05) másik bemenetével — célszerűen logikai áramkörön (07) át — az illesztő fokozat (01) helyi vezérlőjel kimenete (01c) van csatolva és a bistabil (05) kimenete egy vagy több jelfeldolgozó egység (I, F) soros vezérlőbemeneté(i)vel (la), a demultiplexer fokozat (04) párhuzamos adatkimenete (04c) a jelfeldolgozó egység(ek) (I, Γ) párhuzamos adatbemeneté(i)vel (Ib) van csatolva, míg az üzemmód kapcsoló (09) másik állásában a puffer fokozat (02) párhuzamos adatkimenete (02c) — a PROM (03) címbemenetein (03c) kívül — csatolva van egyfelől átmeneti tár (06), másfelől egy vagy több további jelfeldolgozó egység (II, IF, ΙΠ, ΠΓ) párhuzamos adatbemeneteivel (06a, Ilb, lllb), az átmeneti tár (06) párhuzamos adatkimenete (06c) a demultiplexer fokozat (04) címbemenetével (04a) van csatolva, a PROM (03) egyik kimenete (03a) — célszeren logikai áramkörön (07) át — az átmeneti tár (06) soros vezérlőbemenetével (06b), másik kimenete (03b) a demultiplexer fokozat (04) egyik soros vezérlőbemenetével (04b) van csatolva, az illesztő fokozat (01) helyi vezérlőjel kimenete (01c) a demultiplexer fokozat (04) másik soros vezérlőjelbemenetével (04d) van csatolva és a jelfeldolgozó egység(ek) (II, ΙΓ, III, Hl’) soros vezérlőbemeneté(i)-vel (11a, Illa) a demultiplexer fokozat (04) egyik (egy-egy) kimenete (04e,... 04x) van csatolva.
4. Az 1. vagy 3. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy jelfeldolgozó egységnél (I, I’) a soros vezérlőbemenet (la) és a párhuzamos adatbemenet (Ib) logikai hálózaton (13) át, míg egy — N darab kézi kezelőszervvel, előnyösen nyomógombbal kialakított — billentyűzet (10) jelformáló fokozaton (11) át olyan vezérlő fokozattal (12) van csatolva, amelynek Ncsatornás kimenete (12d) egyfelől—célszerűen további jelformáló fokozaton (14) át—kapcsolószervek működtető bemenetéivel csatolhatóan kialakított N darab kimeneti kapoccsal (ld), másfelől N darab kijelző eszközzel (Ic), célszerűen LED-el van csatolva.
5. A 4. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a jelfeldolgozó egység(ek) (I, P) kimeneti kapcsai (ld) alkotják a kapcsolási elrendezés párhuzamos működtetőjel kimeneteit.
6. A 4. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy rendelkezik N darab (kxN darab, ahol KI) kétállású kapcsolószervvel és ezek működtető bemenetéivel vannak csatolva a jelfeldolgozó egység(ek) I, I’) kimeneti kapcsai (ld).
7. A 2-6. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy jelfeldolgozó egységnél (II, II’) a soros vezérlőbemenet (Ha) és a párhuzamos adatbemenet (11b) számlánc fokozat (22) soros, illetve párhuzamos bemenetével (22a,b) van csatolva, a számlánc fokozat (22) további soros bemenetére (22c) kapuzott oszcillátor (23) kimenete (23a) csatlakozik, a kapuzott oszcillátor (23) kapuzó bemenetével (23b) — multiplexer fokozaton (21) át — egyfelől a billentyűzet (10), másfelől a számlánc fokozat (22) párhuzamos adatkimenete (22d) van csatolva és a számlánc fokozat (22) párhuzamos adatkimenete (22d) csatolva van olyan átmeneti tár (25) párhuzamos bemenetével (25b), amely átmeneti tár (25) vezérlőbemenetével (25a) jelformáló fokozat (26) kimenete (26a) van csatolva, a jelformáló fokozat (26) egyik vezérlőbemenetével (26c) a kapuzott oszcillátor (23) kimenete (23a), másik vezérlőbemenetével (26b) a jelfeldolgozó egység (II, ΙΓ) soros vezériőbemenete (Ila) van csatolva és az átmeneti tár (25) párhuzamos adatkimenete (25c) csatolva van egyfelől — kapcsolószervek működtető bemenetéivel csatlakoztathatóan kialakított — kimeneti kapcsokkal (IIc), másfelől — célszerefien további demultiplexer fokozaton (24) át — kijelző eszközökkel (Iid).
8. A 7. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a jelfeldolgozó egység(ek) (II, II’) kimeneti kapcsai (IIc) alkotják a kapcsolási elrendezés párhuzamos működtetőjel kimeneteit.
9. A 7. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy rendelkezik kétállású kapcsolószervekkel és ezek működtető bemenetéivel vannak csatolva a jelfeldolgozó egység(ek) (II, ΙΓ) kimeneti kapcsai (IIc).
10. A 2-9. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy legalább egy jelfeldolgozó egységnél (III, III’) a soros vezérlőbemenet (Illa) és a párhuzamos adatbemenet (HIb) számlánc fokozat (32) soros, illetve párhuzamos bemenetével (32a, b) vannak csatolva, a számlánc fokozat (32) további bemenetére (32c) — kézi kezelőszervvel, előnyösen nyomógombbal ellátott—vezérlőjeladó (33) kimenete csatlakozik, míg a számlánc fokozat (32) párhuzamos kimenete (32d) egyfelől az üzemi állapotok beállítására (pl. jelutak vezérlése, üzemmódok beállítása, mérési feltételek beállítása, így mérési tartomány módosítása) szolgáló belső áramkörök vezérlőbemeneteivel (Inc), másfelől—célszerűen további demultiplexer fokozaton (32) át — kijelző eszközökkel (Ilid) van csatolva.
HU564787A 1987-12-15 1987-12-15 Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations HU200869B (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU564787A HU200869B (en) 1987-12-15 1987-12-15 Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations
DE19883807732 DE3807732A1 (de) 1987-12-15 1988-03-09 Schaltungsanordnung zur - mit handsteuerung kombinierbaren - automatischen steuerung von messplaetzen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU564787A HU200869B (en) 1987-12-15 1987-12-15 Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT48787A HUT48787A (en) 1989-06-28
HU200869B true HU200869B (en) 1990-08-28

Family

ID=10970533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU564787A HU200869B (en) 1987-12-15 1987-12-15 Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE3807732A1 (hu)
HU (1) HU200869B (hu)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3207338A1 (de) * 1982-03-02 1984-02-16 ANT Nachrichtentechnik GmbH, 7150 Backnang Schaltungsanordnung zur verkehrserfassung in einem nachrichtennetz
DD208879A1 (de) * 1982-07-07 1984-04-11 Gerd Geyer Kontroll- und speichereinrichtung fuer mehrere gruppenartig angeordnete messwertgeber
DE3402709A1 (de) * 1984-01-26 1985-08-01 Geotec GmbH, 6900 Heidelberg Datenlogger zur mikroprozessorgesteuerten datenaufzeichnung und systemueberwachung
DE3622800A1 (de) * 1985-07-26 1987-01-29 Mitec Moderne Ind Gmbh Messanordnung mit einer vielzahl von messeinheiten
DE3611949A1 (de) * 1986-04-09 1987-10-15 Regulex Tech Info Datenuebertragungsverfahren und datenuebertragungsvorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
HUT48787A (en) 1989-06-28
DE3807732A1 (de) 1989-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4750118A (en) Coding system for multiple transmitters and a single receiver for a garage door opener
JPH0316398A (ja) 遠隔操作装置
USRE35364E (en) Coding system for multiple transmitters and a single receiver for a garage door opener
US3444521A (en) Supervisory control system combining scanning and direct selection modes of operation
EP0782273A3 (en) Single wire keyboard encode and decode circuit
US5956523A (en) Method and apparatus for reducing the number of RS232/RS485 transmission converters required for communicating between a PC and a plurality of instruments
EP0396089A2 (en) Connection system between a master and slave processing units
WO1992001979A1 (en) Remote actuating apparatus
US4998275A (en) Multi-line telephone communications system
US4578734A (en) Electronic circuit controlling a multiple operation apparatus fitted with an electromagnetic mechanism
EP0041695A1 (en) Signalling system and signal control equipment for multi-address calling
GB1565261A (en) Switch matrix control and display
HU200869B (en) Circuit arrangement for automatic controlling operation combinable with also manual control of measuring stations
US5461663A (en) Selective call receiving apparatus having switch for clock time setting
JP2760382B2 (ja) 制御・監視信号伝送方式
US3761640A (en) Telephone dialer with two different pulse rates
US3380024A (en) Multi-digit electrical combination lock
JPH11506265A (ja) バス電源式の手動可能な統合された表示灯/接点/通信モジュール
US6163530A (en) Data monitoring apparatus
KR900006021B1 (ko) 신호전송장치
JP2635583B2 (ja) 負荷時タップ切換変圧器の並列運転を主従系にしたがって制御する方法とその方法を実施する装置
JPS61292431A (ja) 遠隔操作回路
US771114A (en) Switching mechanism for intercommunicating telephone-lines.
GB2168876A (en) Multi-line telephone communications system
RU2037937C1 (ru) Способ контроля каскада наружного освещения

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee