HU200189B - Process for producing erythromycin lactobionates - Google Patents

Process for producing erythromycin lactobionates Download PDF

Info

Publication number
HU200189B
HU200189B HU359488A HU359488A HU200189B HU 200189 B HU200189 B HU 200189B HU 359488 A HU359488 A HU 359488A HU 359488 A HU359488 A HU 359488A HU 200189 B HU200189 B HU 200189B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
erythromycin
solution
drying
lactobionic acid
suspension
Prior art date
Application number
HU359488A
Other languages
English (en)
Inventor
Lajos Andre
Janos Pall
Lajosne Parko
Ferenc Radnai
Gyoergy Rathonyi
Barna Kocsar
Belane Dunka
Istvanne Jusztin
Original Assignee
Biogal Gyogyszergyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biogal Gyogyszergyar filed Critical Biogal Gyogyszergyar
Priority to HU359488A priority Critical patent/HU200189B/hu
Publication of HU200189B publication Critical patent/HU200189B/hu

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás eritromicin-laktobionát előállítására a laktobionátsavból és eritromicin-bézisból kiindulva. Az előállítási eljárásban az eritromicia-bázisból homogén vizes szuszpenziót állítunk elő, majd ezt kevertetés közben elegyítjük a laktobionsav vizes oldatával, majd a kevertetést addig foly- tatjuk, amíg az elegy szuszpenzió jellege megszűnik. A fenti módon nyert eritromicin-laktobionát oldatot sterilre szűrjük, majd önmagában ismert módszerrel, előnyösen fagyasztva-szárítással vagy porlasztvaszárftással, vízben jól oldódó száraz termékké dolgozzuk fel A leírás terjedelme: 4 oldal, dbra nélkül HU 200189 A -1-

Description

Találmányunk tárgya új eljárás eritromicin-laktobionát előállítására. A találmány tárgya eljárás nagytisztaságú, főként injekciós készítmények előállításában felhasználható eritromicin-laktobionát előállítására.
Több eljárás ismert előttünk eritromicin-aldobionátok előállítására. A 2.176.859 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban a szabad eritromicin bázist acetonban oldják fel. Ehhez adják a vizes laktobionsav oldatot Az elegyet kevertetik, majd addig párolják, amíg a keletkezett eritromicin-laktobionát gumiszerű maradék formájában koncentrálódik az edény falán. A gumiszerű maradékot vízben feloldják, majd az oldatot liofilizálják, végül fehér színű amorf port kapnak.
A 4.137.397 lajstromszámú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárás szerint úgy járnak el, hogy a laktobionsav valamely sóját előnyösen nátrium sóját (monohidrát formájában), vagy lítium sóját (trihidrát formájában) hozzák reakcióba eritromicin-bázissaL Az eritromicin-maltobionát előállítása során a lítium-maltiobionátot vízben feloldják, majd kationcserélő gyantán eltávolítják abból a szabad maltobion savat Ezt követően eritromicin-bázist oldanak fel etanolban és az ily módon készített két oldatot összevegyítik. Mintegy egy órás kevertetést végeznek, az oldatot fagyasztva szárítják, majd végső szárítást foszfor-pentoxid felett vágzik.
A fenti szabadalmi leírás kiviteli példája szerint az összevegyített keveréket csökkentett nyomás alatt mintegy hatod-heted térfogat mennyiségre töményítik, ily módon egy szirupos masszát kapnak. Ehhez a sziruphoz vízmentes nátrium-szulfonátot adnak, majd amegmaradtragadós anyagot vízmentes etanollal mossák. Az oldatot ezt követően újra csökkentett nyomás hatásának teszik ki, majd a betöményített anyagot 10 térfogat százaléknyi jéghideg éter hozzáadásával kicsapják. A csapadékot vízmentes éterrel mossák, majd foszfor-pentoxid fölött szárítják. A kihozatal 80% fölött van.
Ezen szabadalmi leúás következő kiviteli példája szerint a laktobionsav nátrium sóját (monohidrát) vízben feloldják, majd kationcserélő gyantán történő átengedéssel eltávolítják belőle a laktobionsavaL Az eritromicin-bázist etanolban feloldják, majd elegyítik a laktobionát tartalmú oldattal· Ezt követően 16 órán át 40 ’C-on tartják az elegyet, majd csökkentett nyomáson szirup sűrűségűre töményítik, vízmentes nátrium-szulfátot adnak hozzá és további négy órán át állni hagyják azt. A sziruptól ezután szűréssel elválasztják a nátrium-szulfátot, majd a maradékot vízmentes alkohollal mossák. A terméket újra betöményítik, majd jéghideg éterrel kicsapást végeznek. A terméket foszfor-pctoxid fölött szárítják. Ahozam 80/ fölött van.
Mint látható, az ismert eljárások mindegyikében a reagáló komponenseket különböző oldószerekben kell feloldani, majd az acetont vagy az alkoholt el kell távolítani az elegyból· A szerves oldószerek eltávolítása bár csökkentett nyomáson történik, mégis viszonylag hosszú időt vesz igénybe. Az evaporáció sebessége növelhető a hőmérséklet emelésével, de ekkor egyrészt a keletkezett termék, az eritromicin-aldobionát inaktiválódása fokozódik, másrészt magasabb hőmérsékleten az alkohol vagy acélén eltávolí2 tása jelentős biztonsági előírások betartását igényli.
További hátránya az ismert eljárásoknak az, hogy a reakció terméke az evaporáciőt követően gumivagy szirup-szerű állapotban van. Az ilyen típusú anyagok kezelhetősége igen rossz, különösen üzemi szintű megvalósítás esetén.
Biztonságtechnikai megfontolások alapján a porlasztva szárító berendezésekbe szerves oldószert bevinni nem lehet Az ismert technológiák mindegyike alkalmaz szerves oldószert, amit adott esetben további desztillálással el kell távolítani. Ez az aktivitás nagyfokú csökkenéséhez vezet A bepárlást alkalmazó eljárások léptéknövelésével jelentősen megnő a bepárlás időtartama, az tovább rontja az aktivitást
Az ismert eljárások még további hátrányaként említhetjük azt, hogy sok egymást követő lépésből állnak, így az érzékeny eritromicin-laktobionát inaktiválódásának komoly veszélye áll fenn.
Célul tűztük ki olyan eritromicin-laktobionát előállítási eljárás kidolgozását, melyben mellőzhető a szerves oldószerek alkalmazása, lényegesen kevesebb technológiai lépésből áll, melyben elkerülhető a termék többszöri beoldása és oldatban tartása, továbbá nem kell kitenni oldott állapotban a terméket magasabb hőmérséklet, például 60-80 ’C hatásának, illetve amely eljárás nem igényli fokozott biztonságtechnikai megoldások betartását
Eljárásunk kidolgozásánál alapvetően új megközelítési módot alkalmaztunk. Ismert az, hogy az eritromicin-bázis vízben nem, vagy adott esetben csak alig oldódik, viszont az eritromicin-laktobionát vízoldhatósága már jó. Eljárásunk abban a lépésben megegyezik a korábbi eljárásokkal, hogy a felhasználásra kerülő laktobionsavat vízben feloldjuk.
Találmányunk szerinti eljárás azon a meglepő felismerésen alapul· hogy ha a reagáló komponensek alkalmazható oldószerei nem egyeznek meg egymással, akkor nem szükséges mindkét reagáló komponenst oldott formába hozni, hanem elegendő az egyik komponensből a másik komponens oldószerének fehasználásával szuszpenziót kialakítani.
Talámányunk szerinti eljárásban ily módon az újdonság az, miszerint az eritromicin-bázisból nem készítünk szerves oldószeres oldatot, hanem ehelyett vizes szuszpenzióját állítjuk elő.
Mind a laktobionsav oldódásánál, mind az eritromicin-bázis szuszpenzió készítésénél célszerűen olyan desztillált vizet alkalmazunk, mely eleget tesz az injekciókészítés követelményeinek.
A két anyag reagáltatását oly módon végezzük, hogy valamely, keverő berendezést tartalmazó edényben elegyítjük az eritromicin-bázis vizes szuszpenzióját a laktobionsav vizes oldatával. Az elegyítést követően egy hígabb szuszpenzió keletkezik, melyben folyamatos kevertetést végzünk. A kevertetés egyrészt nem teszi lehetővé a szilárd eritromicinbázis részecskék leülepedését, másrészt nagyban szolgálja azt, hogy a részecskék felületéről a laktobionsawal történő reakció következtében az eritromicin-laktobionát termék leoldódjon. A szilárd részecskék így egyre kisebbé válnak és körülbelül egy órás kevertetés után el is tűnnek az oldatból. Célszerű az elegyítést úgy végezni, hogy a laktiobionsav oldatát már eleve kevertetés közben adagoljuk be az eritromicin bázist tartalmazó szuszpenzióba.
-2HU 200189 A
A kevertetés befejeztével az oldat pH-ja 6,9-7,0.
Ezt követően a már kész terméket tartalmazó oldatot steril szűrésnek vetjük alá, előnyösen 0,22 mikron, vagy attól kisebb pórusméretű szűrő felhasználásával.
Az ily módon nyert oldat többféle úton feldolgozható. A feldolgozást célszerűen a szűrést követően rövid időn belül el kell végezni a stabilitási követelmények betartása céljából
A feldolgozási azaz a sziláid hatóanyag kinyeré- 10 sét az oldatból végezhetjük porlasztva szárításos, illetve fagyasztva szárításos technológiával. A vízben vagy vizes oldatokban való jó oldódás a végtermék eritromicin-laktobionát esetében igen lényeges, különösen azokban az esetekben, amikor abból injekciós 15 készítményeket kívánunk előállítani porüveg kiszerelési formában.
A liofilizálás szempontjából igen előnyös a kis térfogatok megválasztása, ilyen esetekben kisebb a rétegvastagság és kisebb az adott helyről szublimáló jég 20 mennyisége. A liofilizálás célszerűen megvalósítható a porüveg kiszerelési egységeknek megfelelő térfogatokban, melyeket úgy állítunk be, hogy a hatóanyagtartalom 100-500 mg, előnyösen 200-400 mg, például 250,300 vagy 350 mg legyen. A liofilizálás 25 aszeptikus körülmények között végzhető, annak befejeztével az üvegeket zárni kell.
Az üvegekben történő liofilizálás az eritromicinlaktobionát esetében önmagában ismert módon flzemileg jól megvalósítható. 30
A találmány szerinti eljárással előállított eritromicin-laktobionát oldatból nemcsak üvegben, hanem hagyományos módszerekkel, például tálcákon is végezhető a liofilizálás. Ekkor úgy járunk el, hogy a sterilre szűrt oldatot fagyasztva szárító berendezés tál- 35 cáira töltjük, és úgy végezzük a liofilizálást, hogy a paraméterek megegyeznek a porüvegben végzett liofilizálás körülményeivel. Az ily módon előállított eritromicin-laktobionát termék célszerűen - többek között porszirup előállítására használható fel. 40
A 2671859 sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 1. példája szerinti eljárás akúvitás(ug/mg) 420 590 45 tisztaság(%) ismeretlen 87,8
Az adatokból látható, hogy a találmányunk szerinti eljárásai előállított eritromicin laktobionát jelentősen magasabb mikrobiológiai aktivitást mutat és tisz- 50 tasága is jelentősen meghaladja az oldószeres eljárással előállított eritromicin laktobionát tisztaságát. A találmány szerinti eljárással előállított tennék olvadáspontja: 142-144 ‘C.
Találmányunkat az alábbi példákban részletezzük, 55 anélkül, hogy oltalmi igényünket azokra korlátoznánk.
1. Példa
Kévetővel ellátott üvegedénybe kb. 600 ml injek- 60 cióhoz való desztillált vizet töltünk. Ehhez adagolunk állandó kevertetés mellett 68355 mg eritromicin bázist (melynek víztartalma 5,31% hatóanyagértéke 927 ug/ml). Kb. 5 perces kevertetés után homogén szuszpenziót kapunk. Az eritromicin bázis beadago- 65 lását célszerűen részletekben óvatosan végezzük, hogy megelőzzük az összetapadást 3446,7 mg laktobionsavat kb. 25 ml injekcióhoz való desztillált vízben feloldunk.
A laktobionsav oldatot kevertetés közben beadagoljuk az eritromicin bázis szuszpenzióba, majdabeadagolást követően mintegy 6 percig fenntartjuk akevertetést Végeredményben enyhén opálos oldatot kapunk, mely pH-ja 6,9-7,0.
A fenti módon előállított eritromicin-laktobionát oldathoz annyi desztillált vizet adagolunk, hogy térfogata 100 ml legyen, majd további 10 percig kevertetést végzünk és újra mérjük a pH-t, melynek értékét
6,95-nek találtuk.
A pH mérését követően azonnal szűrjük az oldatot, 0,22 mikron pórusméretű membrán szűrőlap felhasználásával· A steril szűrietet tároló edénybe fogjuk fel és az üvegek töltését is azonnal elkezdjük. Az üvegekbe töltött oldatot haladéktalanul fogyasztjuk. A fogyasztást-38 ’C-on végezzük 2 órán ál· A fogyott oldatot tartalmazó üvegeket szublimátorba helyezzük. A liofilizáló készülék kondenzátor hőmérsékletét -60 ’C-ra, a fűtőlap hőmérsékletét 30 ’-ra állítjuk, ekkor az anyag hőmérséklete -20 ’C. Akamranyomás 10,0 Pa, a szublimáció időtartama 13 óra.
A szublimálást követően utószárításnak vetjük alá az anyagot vákuumben 40 *C-on 3 órán áL A szárítást követően az üvegeket zárjuk.
Op.: 142-144 ’C
A porüveges készítmény minőségi jellemzői:
Víztartalom: 4,4%
Szabad víz (25-77’C): 1,0%
Kötött víz (77-162 ’Q: 3,4%
Mikrobiológiai aktivitás: 590 ug/mg (szárazanyag)
2. Példa
Az eritromicin-laktobionát tartalmú oldatot az 1. példában leírtak szerint állítjuk elő oly módon, hogy 8,452 g (hatóanyagértéke 739 g) eritromicin bázis szuszpenziót (nedvességtartatom 4,43%) 4,06 g laktobionsav oldatot elegyítünk kevertetés közben, majd 0,22 mikron pórusátmérőjű szűrőn szűrjük. A szűrést követően az oldatot fogyasztva szárító berendezés tálcáiba töltve liofilizálást végzünk. (A tálcákon végzett liofilizálás paraméterei megegyeznek a porüvegek liofilizálásánál alkalmazott paraméterekkel.)
Végeredményben 11,43 g eritromicin-laktobionát szárazanyagot nyerünk, mely eritromicin-bázisban kifejezve 6,74 g hatóanyagnak felel meg.
Kihozatal: 91,24%.
Op.: 142-144 ’C
A készítmény minőségi jellemzői:
Víztartalom: 4,60%
Szabad víz (25-77 ’C): 1,20%
Kötött víz (77-162 ’Q: 3,40% pH érték: 6,60
Mikrobiológiai aktivitás: 590 ig/mg (szárazanyag)
3. Példa
Az 1. példában leírtak szerint előállított eritromicin-laktobionát oldatot porlasztva szárító berendezésbe (NIRO.ANHYDROAPVJOánia) tápláljuk be.
A szárító levegő belépő hőmérsékletét 300 ’C-on tartjuk, ekkor a kilépő levegő hőmérséklete mintegy
-3HU 200189 A ‘C. Az eritromicin-laktobionát óidat betáplálás! sebessége 35 liter óránként.
A készítmény minőségi jellemzői.*
Víztartalom: 4,10%
Szabad víz (25-77 ’C): 0,70%
Kötött víz (77-162 ’C): 3,40% pH érték: 6,65
Mikrobiológiai aktivitás: 580 ug/mg (szárazanyag)

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    Eljárás eritromicin-laktobionát előállítására erittomicin bázisból és laktobionsav vizes oldatából ki5 indulva, áztál jellemezve, hogy az eritronucin-bázisból állandó kevertetés közben szobahőmérsékleten homogén vizes szuszpenziót állítunk elő, majd ezt ke vettetve közben fokozatosan elegyítjük a laktobionsav vizes oldatával és a kevertetést addig folytatjuk,
    10 amíg az elegy szuszpenzió jellege megszűnik, az így nyert eritromicin-laktobionát oldatot sterilre szűrjük és a szűrletet önmagában ismert módszerekkel - előnyösen fagyasztva szárítással vagy porlasztva szárítással - vízben oldódó száraz termékké dolgozzuk fel
HU359488A 1988-07-08 1988-07-08 Process for producing erythromycin lactobionates HU200189B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU359488A HU200189B (en) 1988-07-08 1988-07-08 Process for producing erythromycin lactobionates

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU359488A HU200189B (en) 1988-07-08 1988-07-08 Process for producing erythromycin lactobionates

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU200189B true HU200189B (en) 1990-04-28

Family

ID=10964708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU359488A HU200189B (en) 1988-07-08 1988-07-08 Process for producing erythromycin lactobionates

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200189B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI65441C (fi) Foerfarande foer framstaellning av inklusionskomplex av cyklodextrin och indometacin
CA1225029A (en) Medicaments with a high degree of solubility and method for their production
US4710231A (en) Solid fructose
GB2383042A (en) Amorphous alendronate sodium
HU200558B (en) Process for producing nongelable vancomycin hydrochloride solutions and lyophilizates
Etman et al. Thermodynamics of paracetamol solubility in sugar-water cosolvent systems
DE60021629T2 (de) Dinukleotid-Kristalle
NO148838B (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av et ikke-klebende, frittrislende, farmakologisk godtagbart gallesyrekompleksdannende adsorbart-preparat
HU200189B (en) Process for producing erythromycin lactobionates
HU203247B (en) Process for producing n-acetylneuraminic acid sodium salt trihydrate
CN1303107C (zh) β-环糊精的部分甲醚化产物和相关化合物的结晶混合物
JP2848721B2 (ja) 結晶ラクチュロース三水和物とその製造法
GB1576731A (en) Process for the preparation of sodium amoxycillin
US4390694A (en) Method for preparing stable crystals of salt of Ceftizoxime
JP3022699B2 (ja) ラクチュロース無水物の製造法
JP2628368B2 (ja) 高純度ラクチュロース粉末の製造法ならびにラクチュロースを含むビフイズス菌製剤の製造法
KR20180091689A (ko) 무정형 디뉴클레오사이드 폴리포스페이트 화합물의 제조방법
EP1325015B1 (en) A method of crystallizing maltitol
JPS624399B2 (hu)
US6160165A (en) Method for preparation of disodium pamidronate
IE44410B1 (en) Amorphous cefazolin
US4338311A (en) Hydrophilic choline salicylate formulation
US4222939A (en) Process for preparing solid sodium amoxycillin
US4534911A (en) Method for the preparation of p-butoxyphenylacetyl-hydroxamic acid in the finely divided state and a composition containing this acid
JPH02268121A (ja) 植物エキスの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HPC4 Succession in title of patentee

Owner name: BIOGAL GYOGYSZERGYAR RT,HU

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee