HU200076B - Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók - Google Patents

Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók Download PDF

Info

Publication number
HU200076B
HU200076B HU139586A HU139586A HU200076B HU 200076 B HU200076 B HU 200076B HU 139586 A HU139586 A HU 139586A HU 139586 A HU139586 A HU 139586A HU 200076 B HU200076 B HU 200076B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
water
surfactant
stability
salt
Prior art date
Application number
HU139586A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT43915A (en
Inventor
Ferenc Bihari
Ferenc Csempesz
Gyoergyne Halasz
Sandor Rohrsetzer
Peter Bohus
Janosne Hadobas
Peter Kovacs
Lajos Vereb
Original Assignee
Budapesti Vegyimuevek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budapesti Vegyimuevek filed Critical Budapesti Vegyimuevek
Priority to HU139586A priority Critical patent/HU200076B/hu
Publication of HUT43915A publication Critical patent/HUT43915A/hu
Publication of HU200076B publication Critical patent/HU200076B/hu

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

A peszticid szuszpenziók 10-60 tömeg% peszticid hatóanyagot, 35-80 tömeg% vizet, 3-20 tömeg% adalékanyagot, 0,50-10 tömeg% anionos és/vagy nemionos felületaktív anyagot és a diszperziós közeg (0,1-1,0)-108 cnr1 Debye- -Hückel paraméter értékének megfelelő menynyiségű koacerváltató elektrolitképző segédanyagot, nevezetesen vízoldható alkálifémsót, vagy alkóliföldfémsót vagy ammöniumsót, előnyösen alkálifémhidrogén-foszfátot vagy ammóniumhidrogén-foszfátot tartalmaznak.

Description

A találmány tárgya csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók. A szuszpenziók 10-60 tömegX peszticid hatóanyagot, 35-80 tömegX vizet, 3-20 tömegX adalékanyagot, 0,5-10 tömegX anionos és/vagy nemionos felületaktív anyagot, adott esetben színező anyagot, továbbá a diszperziós közeg (0,1-1)-108 cm-1 Debye-Hückel paraméterének megfelelő mennyiségű koacerváltató elektrolitképző segédanyagot, nevezetesen alkálifémsót vagy alkáliföldfémsót vagy ammóniumsót tartalmaznak. A szuszpenzió előállítási eljárásának lényege, hogy a megfelelő mennyiségű alkálifémsót vagy alkáliföldfémsót vagy ammóniumsót a szuszpenzió nedves őrlése előtt vagy után adagoljuk a kompozícióhoz. A só optimális mennyiségét analitikai méréssel kombinált stabilitás vizsgálattal határozzuk meg. Az új eljárást a peszticidek formálási kísérleteinél alkalmazzuk elsősorban, de alkalmazható a már üzemszerűen gyártott, vizes szuszpenzió formájú készítmények összetételének optimalizáláséra is.
Közismert tény, hogy a vizes peszticid szuszpenziók formálási kísérleteinél és üzemi gyártásánál a szakemberek az ioncserélt vagy desztillált víz diszperziós közeg alkalmazását tartják szükségesnek (DE 2914887, EP 0010972, EP 0056739...). A reológiai tulajdonságok javítására és ezáltal a kompozíció tárolási stabilitásának növelésére különféle adalékanyagok használatosak. Ilyenek lehetnek pl. az amorf szilicium-dioxid (GB 1 421 092), a jól duzzadó bentonit, vagy más gélképzö agyagásványok (DE 2 914 887, EP 0 028 052, EP 0 010 972, EP 003 291, EP 0 056 739), a szerves anyagok közül pedig a vízben oldódó vagy duzzadó, gélképzésre hajlamos makromolekulás anyagok (GB 1 421 092, GB 2 115 284, EP 00 677 479, EP 0 072 727, DE 3 210 869). Ezek az adalékok viszonylag kis mennyiségben képezik a kompozíció részét, hatásukat oly módon fejtik ki, hogy a tixotróp viszkoelasztikus tulajdonság kialakítása folytán a diszperziós közeget nem-newtoni folyadékká változtatják.
A stabil, jól tárolható, vizes peszticid szuszpenziók előállításának ez idő szerint tudományos elvi alapjait az ún. DLVO (DERJAGUIN, LANDAU, VERWEY, OVERBEEK), illetve HVO (HESSELINK, VRIJ, OVERBEEK) elméletek képezik. Ezek szerint a diszpergált részecskék felületén olyan adszorpciós réteget kell kialakítani, amely a megfelelő nagyságú taszító- és vonzópotenciálok eredőjeként létrehozott ón. szekunder potenciál minimumban biztosíthatja a részecskék egyensúlyi állapotát, ill. a szuszpenzió stabilitását.
A DLVO elmélet alapösszefüggései - az tudniillik, hogy az elektrolitsó koncentrációjának csökkentése a részecskék közötti taszító potenciál növekedését eredményezi sugallták a kutatóknak azt, hogy diszperziós közegként ionmentes vizet használjanak, hiszen a cél a stabilabb szuszpenzió kialakítása érdekében a mindnagyobb taszítópotenciál elérése volt. Nem számoltak azonban azzal a hátrányos ténnyel, hogy a taszitó-potenciál jelentős mértékű megnövelése akadályozhatja a szekunder potenciál minimum kialakulását és így nem jöhet létre a stabil szuszpenzió.
A vizes peszticid szuszpenzió előállítását célzó formáló kutató munka hosszú időn át a meglehetősen nagy számú modellkísérletre alapozódott. A kutatók a kompozíció összetevőinek minőségi és mennyiségi változtatásával próbáltak eljutni az .optimális készítmény összetételéhez, amely a valóságos tudományos alapösszefüggések ismerete hiányában szerencsés esetben csak jó közelítésnek volt nevezhető.
Az elméleti összefüggéseket feltáró formáló kutató munkánk során vizsgáltuk a diszperziós közeg, a víz aktivitásának különféle sók hatására bekövetkező változását, és ezzel összefüggésben a peszticid szuszpenziók stabilizálásához szükséges tenzid minőségét, mennyiségét és arányát. Ahhoz, hogy a mért adatokat a szubjektív megítéléstől mentesen értékelhessük, a szuszpenzió stabilitásának (E%) meghatározására egyszerű, jól használható módszert dolgoztunk ki.
Meglepő volt számunkra, az a tapasztalat, hogy a víznek a sók hatására bekövetkező aktivitás csökkenése a szuszpendált részecskék felületén megnövekedett tenzidadszorpciót eredményezett. Az eddigi elképzelés ugyanis az volt, hogy a részecske felületén nagyobb adszorbeált tenzid mennyiséget csak az oldat nagyobb tenzid koncentrációjával lehet elérni.
Megállapítottuk és bizonyítottuk, hogy a diszperziós közeg nagy tenzid koncentrációja csak a tenzid koacerválásához szükséges, és ez - vizsgálataink szerint - vízoldható sókkal is megoldható. Vizsgálati eredményeinkből többek között levontuk azt a következtetést, hogy peszticid szuszpenziók előállításakor nem kell feltétlenül törekedni az ionmentes víznek, mint diszperziós közegnek a felhasználására, továbbá, hogy a peszticid kompozíció tenzid tartalma lényegesen csökkenthető különféle sók alkalmazása esetén.
Vizsgálatainkat kiterjesztettük a peszticidek, a tenzidek és a vízoldható sók, mint koacerválható elektrolitképzó segédanyagok széles körére.
A tapasztalatokat összegezve eljárást dolgoztunk ki csökkentett mennyiségű tenzidet tartalmazó, nagy stabilitású vizes peszticid szuszpenziók előállítására, és az eljárás alkalmazásával új peszticid kompozíciókat hoztunk létre. Tapasztalataink szerint - függetlenül a peszticid és a kompozíciót alkotó egyéb anyagok minőségétől - az ionmentes vízzel készült kompozícióhoz képest a sótartalmú diszperziós közegű készítmény, ugyanazon stabilitásának eléréséhez minden esetben elegendő volt lényegesen kevesebb ten-23
HU 200076 Β zidmennyiség is. A sók közül alkalmasnak bizonyultak a koacerváláshoz a vizoldható alkálifémsók, az alkáliföldfémsók, az ammóniumsók, előnyösen a hidrogénfoszfátok. A megfelelő szuszpenzió stabilitást eredményező só- 5 tartalom a diszperziós közeg a (0,1-1)-108 cm'1 Debye-Hückel paraméter (%) intervallumába esik.
X az alábbi képlettel számolható:
10
4-fl-e2 Σ. n-z £k'T
A képletben: 15
X = Debye-Hückel paraméter (cm-1 vm4)
1/X = karakterisztikus távolság (az ionok egymástól mért átlagos távolságára jellemző érték oldatban)
Π = Ludolf-féle szám 20 e = az elektron töltése (1,602-10-19 A-s) n = az ionok száma a térfogategységben z = az ionok töltésszáma
Q = permittivitás vvákuumdielektromos állandó (8,854-10-12 A-s . ) 25 v-m k = Boltzmann állandó (1,3805-10-23 Joule K-1)
T = abszolút hőmérséklet (K°) 30
Az eljárás elvének alapja tehát az a felismerés, hogy a sók - előnyösen a már említett vizoldható hidrogénfoszfátok - csökkentik a tenzidek kritikus micella képződési koncentrációját, így a sófelhasználás esetén 35 a tenzid kisebb töménységénél is kialakul a diezpergált részecske felületén a telített adszorpciós réteg. A só felhasználása esetén, az ún. kritikus sókoncentrációnál a tenzid koacerválódik, új fázist alkot, és erre az ál- 40 lapotra jellemző, hogy a koacerválódott tenzid asszociátumok között gyenge vonzás lép fel, amely a szuszpenzió folyékony struktúráját rögziti. A koacervátumképződés a tenzidelegy megzavarodását idézi elő. Reológiai 45 vizsgálatokkal kimutatható, hogy a folyékony koacervátum a zavarosodás bekövetkezte előtt már elasztikus tulajdonságú.
A találmány szerinti készítmények 10-60 tömeg% ismert peszticid, előnyösen herbicid, 50 inszekticid és fungicid hatóanyagot tartalmazzák. Ilyen hatóanyagok lehetnek pl. a 2-klór-4-etilamino~6-izopropilamino-sz-triazin (ATRAZIN), vagy az N,N-dimetil-N’-[4-(l-metil-etiD-fenilj-karbamid (IZOPROTUON) vagy 55 az S,S-(2-(dimetilamino)-trimetilén]-bisbenzoltio-szulfonát (BENSULTAP) vagy az l—(3—tri— fluormetil-fenil)-3,3-dimetilkarbamid (FLUOMETURON) 1,2,3,4,5,6-hexaklór-ciklohexán (LINDÁN), vagy a dimetil-[l,2-fenilén-bis(imi- θο nokarbonotioiDJ-biskarbamát (TIOFANAT-METIL) vagy az elemi kén. A készítmények tartalmaznak még 35-80 tómegX vizet, 3-20 tömegX adalékanyagot. Az adalékanyagot a peszticid formálásnál alkalmazott, ismer 35 anyagok, mint pl. a szilikonolaj emulzió (SILICON SRE) vagy zsirsavamid és zsírsav keverék (DEFOAMER L051) habzásgátló, etilénglikol és/vagy propilénglikol fagyásgátló, poliszacharid (RHODOPOL B23) viszkozitásszabályozó, nátriumligninszulfonát (ULTRAZINE NA) felületaktív diszpergálószer, polivinilalkohol ragasztó, tapadást fokozó anyag, Na-bentonit (BENTOPHAM) leragadást gátló anyag, és adott esetben bármilyen, a célnak megfelelő színezék (RHODAMIN 2 BV Flüssig).
A szuszpenziók tartalmaznak még 0,5-10 tómegX anionos és/vagy nemionos felületaktív anyagot, pl. kalcium-dodecil-benzol-szulfonát és etoxilált/propoxilált nonil-fenol keveréket (TENSIOFIX B7425), nonil-fenil-poli(oxi-etilén)-foszfát (EO szám: 10) és kalcium-dodecil-benzol-szulfonát keveréket (TENSIOFIX CG 11), etoxilált zsiralkohol + etoxilált zsíralkohol foszfátészter + etoxilált nonil-fenol + etoxilált nonil-fenol foszfátészter (TENSIOFIX CG 21), nonil-fenol-poli(oxi-etilén) és nonil-fenil-poli(oxi-etilén)-foszfát keveréket (TENSIOFIX XN 6), poli(oxi-etilén) és poli(oxi-trimetilén) blokkpolimer (PLURIOL PE 10500), krezol-formaldehid kondenzátum (HOE S 1494).
A találmány szerinti készítmények a diszperziós közeg, (0,1-1,0)-108 cm-1 Debye-Hückel paraméter értékének megfelelő menynyiségű koacerváltató elektolitképzó segédanyagot, nevezetesen vízoldható alkálifémsót vagy alkálifóldfémsót vagy ammóniumsót, előnyösen alkálifémhidrogénfoszfátot vagy ammóniumhidrogénfoszfátot tartalmaznak.
A találmány szerinti kompozíciókat úgy állítjuk elő, hogy az ismert komponensek közül a szükséges mennyiségű peszticid hatóanyagot, vizet, adalékanyagokat és tenzideket összekeverjük, a szuszpenziót nedves őrlő berendezésben megóröljük és a diszperziós közeg (0,1-1,0)-108 cm-1 Debye-Hückel paraméter értékének megfelelő mennyiségű koacerválható elektrolitképző segédanyagot a szuszpenzióval összekeverjük. Bizonyos esetekben, ha a kompozíció kritikus flokkulácíós ) hőmérséklete magasabb 60 °C-nál, a sót őrlés előtt is adagolhatjuk a készítményhez. A koacerváltató eietrolitképzö segédanyagnak a fenti Debye-Hückel paraméter intervallumon belüli optimális értékét a centrifugálással ülepített szuszpenzió stabilitás (EX) vizsgálata alapján határozzuk meg.
E stabilitás vizsgálat lényege, hogy koacerváltató segédanyag nélküli csökkenő tenzid mennyiséget, továbbá csökkenő tenzid mennyiséggel egyidejűleg növekvő koacerváltató elektrolitképző segédanyagot tartalmazó szuszpenzió sorozatokat készítünk, a mintákat centrifugacsövekbe töltjük és 1 órán át olyan fordulatszámnál centrifugáljuk, amelynél a szuszpendált részecskékből képződött üledékben a részecske rétegek között az összetételtől föggetlenül azonos nagyságú redukált szedimentáló nyomás lép fel.
Λ fordulatszámot az alábbi képletek alapján számoljuk:
a = ω2 · χ· S ω = 2 · n · n
A képletekben:
a = centrifugális gyorsulás (cm'S‘2) w = szögsebesség Is1) x = a centrifugacsö aljának a forgástengelytől mért távolság (dm vagy m)
S = a diszpergált részecske sűrűsége δ2> = a diszpergált részecske és a diszperziós közeg sűrűségkülönbsége n = fordulatszám (s*1)
Az 1 órán át tartó centrifugálást követően mérjük a nyílásával lefelé, 45°-os szögben döntött centrifugacsöből 1 perc alatt kifolyó szuszpendált hatóanyag mennyiségét és azt a szuszpenzió összes hatóanyag-tartalmára vonatkoztatva %-ban adjuk meg. Ez az érték a szuszpenzió stabilitása (E%), amely lényegében az aggregativ állandóság mértéke. A gyakorlatban megfelelőnek tekintjük a stabilitást Akkor, ha az E értéke, nagyobb, mint 50%. A koacerváltató elektrolitképző segédanyagnak a készítményen belüli értékét a sót és csökkentett tenzid mennyiséget tartalmazó, só nélküli - só helyett is vizet tartalmazó - szuszpenzió stabilitásának ismerete és egybevetése alapján állapítjuk meg, optimumnak azt a legalacsonyabb sókoncentrációt tekintjük, ahol a két minta stabilitása egymástól szignifikáns mértékben eltér.
Tapasztalataink szerint ez a sókoncentráció mindenkor a diszperziós közeg (0,1-1,0)-108 cm1 Debye-Hückel paraméterének intervallumába esik.
A találmány szerinti kompozíciók előnye, hogy a környezetet szennyező tenzidek egy része helyett a növényzet számára hasznos tápelemeket tartalmazó, vízoldható, szervetlen sókat tartalmaznak, aminek növényzetre permetezendő fungicidek és inszekticidek esetén van különös jelentősége. A találmány szerinti kompozíciók lényegesen olcsóbbak, mint let— tek volna ionmentes vízzel formált megfelelőik, mert a gyártásukhoz közönséges ivóvíz is felhasználható.
Az eljárás alkalmazásával lehetőség nyílik arra, hogy vizes peszticid szuszpenziók .26 optimális összetételét objektív mérési módszerek segítségével határozzuk meg. Az eljárás legfőbb előnye azonban abban rejlik, hogy segítségével lényegesen stabilabb vizes peszticid szuszpenziók állíthatók elő, igy szükségtelenné válik a készítményeknek a gyártást követő mielőbbi felhasználása, és elkerülhetővé válik a felhasználás időpontjához kapcsolódó, kampányszerű üzemi gyártás.
A találmány szerinti készítményeket az
2C oltalmi igény korlátozása nélkül az alábbi példákon szemléltetjük:
1. példa tömeg% IZOPROTURON hatóanyagot tartalmazó vizes szuszpenzió és előállítása.
Az 1. táblázatban megadott összetétel szerint 11 tagú modellsorozatot készítettünk.
A mintákat Dyno KD5 horizontális gyöngymalom segítségével megőröltük. Az azonos szemcsefinomságot Coulter-Counter TA-II. szemcseméret analizátorral ellenőriztük. őrlés után beadagoltuk az (NH4)2HP04-ot, majd ho35 mogenizálás után mértük a minták stabilitását (E%) három különböző redukált szedimentáló nyomás alkalmazásával történt centrifugálás után. A mérési adatokat és az E%-ok alapján megállapított optimális sókoncentrációhoz tar40 tozó Debye-Hückel paraméter értékeket a 2. táblázatban tüntettük fel.
1. táblázat
Minta Izopro- Etilén- Tensiofix Tensiofix Rhodopol Silicon (NH4)z- víz jele túron glikol B 7425 CG 11 B 23 , SRE HPO« t ö m e g %
1 46 5 1.5 1.5 0.15 1.0 -
2 46 5 0.75 0.75 0.15 1.0 - 0>
3 46 5 0.5 0.5 0.15 1.0 - Ű. Cl
4 46 5 0.75 0.75 0.15 1.0 5
5 46 5 0.75 0.75 0.15 1.0 7 O o
6 46 5 0.75 0.75 0.15 1.0 10 s 3
7 46 5 0.5 0.5 0.15 1.0 5
8 46 5 0.5 0.5 0.15 1.0 7 04
9 46 5 0.5 0.5 0.15 1.0 10 1
10 46 5 - 0.74 0.15 1.0 10 •1 Co
11 46 5 0.74 - 0.15 1.0 10
HU 200076 Β
2. táblázat
Minta jele Stabilitás (EX) = 2,02^4 cnvs*2 2 Δ$ W2‘X’ = 8,07-104 cnrs‘2 S = 3.23Ί05 cnvs2 Debye-Hückel paraméter (cm*1)
1 95.5 48 3.5 -
2 100 27 1 -
3 99 19 0 -
4 100 72 9 0.6910«
5 100 99 28 0.82109
6 100 99 86.5 0.98Ί08
7 100 63 11.5 0.6910«
8 100 96 22.5 0.8210«
9 99.5 97.5 98 0.9810«
10 100 98 68 0.9810«
11 100 95 100 0.9810«
Az 1. és 2. táblázatok adataiból látható, 20 adott összetétel szerint 11 tagú modellsoro-
hogy még 3%-összes tenzidtartalom mellett (1. sz. minta) nincs a minta stabilitása akkora, mint koaterváltató elektrolitképzó segédanyag jelenlétében 1,5%, 1,0%, vagy még ennél is alacsonyabb tenzidtartalomnál. 25
2. példa
44,3 tömegX TIOFANAT-METIL hatóanya- 30 got tartalmazó vizes szusz penzió és előállítása.
tömegX tisztaságú technikai tiofanát-metil hatóanyagból a 3. táblázatban megzatot készítettünk. A mintákat Molinex PE 075 vertikális nyitott, gyöngymalomban, 300 cm3 térfogatú, 1 mm átmérőjű üveggyöngy őrlőtest alkalmazásával, 1800 ford/perc mellett, 2 órán át őröltük.
A primer szemcseméret eloszlása azonos volt. Őrlés után beadagoltuk az (ΝΗ<)ζΗΡ04-ot, majd hoinogenizálás után mértük a minták stabilitását (EX) két különböző redukált szedimentáló nyomás alkalmazásával történt centrifugálás után. A mérési adatokat és az EX-ok alapján megállapított optimális sókoncentrációhoz tartozó Debye-Hückel paraméter értékeket a 4. táblázatban tüntettük fel.
3. táblázat
Minta jele tiofanát- metil Etilén- glikol Tensiofix XN6 Tensíofix B 7425 Tensiofix CG11 Defoamer LO51 Rhodopol B23 (NH4)2- HPO4 víz
t ö ra e g X
1. 44.3 12 2 2 2 1 0.12 -
2. 44.3 12 1 1 1 1 0.12 - P Q.
3. 44.3 12 0.66 0.66 0.66 1 0.12 - G-
4. 44.3 12 1 1 1 1 0.12 5 i—1
5. 44.3 12 1 1 1 1 0.12 7 O o
6. 44.3 12 1 1 1 1 0.12 10 ε
7. 44.3 12 0.66 0.66 0.66 1 0.12 5
8. 44.3 12 0.66 0.66 0.66 1 0.12 7 QQ 1
9. 44.3 12 0.66 0.66 0.66 1 0.12 10
10. 44.3 12 0.66 1 0.33 1 0.12 10 P
11. 44.3 12 0.66 0.33 1 1 0.12 10
HU 200076 Β
4. táblázat
Minta jele Stabilitás (EX) = 8.07-104 cm-s'2 2 υ/2·χ 5 = = 3.23-105 Jcm-s-2 Debye-Hückel paraméter (cm’1)
1 64.0 39.1
2 0.78 0.71 -
3 0.78 0.56 -
4 1.54 1.91 0.69-10«
5 1.73 1.72 0.82-10«
6 1.60 12.9 0.98-10«
7 0.47 0.33 0.69-10«
8 0.28 0.55 0.82-10«
9 1.36 0.64 0.98-10«
10 0.78 0.58 0.98-10«
11 77.0 46.2 0.98-10«
A 3. és 4. táblázatok adataiból látható, Technikai minőségű elemi kén ható-
hogy koacerváltató segédanyag nélkül 6 tó- anyagból az 5. táblázatban megadott összeté-
megX összes tenzid szükséges a megfelel tel szerint 9 tagú modellsorozatot készítet-
stabilitás (EX) biztosításához (1. minta), se- tünk. A mintákat Dyno KD-5 horizontális
gédanyag jelenlétében azonban - némi tenzid 25 gyöngymalom segítségével megőröltűk, a
arány változtatás után - 2 tömegX is elegen- szemcsefinomságot azonos mértékűre beállí-
dó (11. minta). tottuk. Ezután dissolvertárcsás keverő segít-
ségével a mintákban az (NH4)2HP04-ot
egyenletesen eloszlattuk.
3. példa 30 A mérési eredményeket a 6. táblázatban
tüntettük fel.
60 tömegX elemi KÉN hatóanyagot tártál-
mázó vizes szuszpenzió és előállítása.
5. táblázat
Minta Kén Etilén- Ultrazine Rhodopol (NH4)2- VÍZ
jele glikol NA B 23 HPO4
tömegX
1 60 12 6 0.18 - ÍD
2 60 12 3 0.18 - CL CL
3 60 12 2 0.18 -
4 60 12 3 0.18 5 O
5 60 12 3 0.18 7
6 60 12 3 0.18 10 & 9
7 60 12 2 0.18 5 <T> on
8 60 12 2 0.18 7 1
9 60 12 .2 0.18 10 ff
-611
HU 200076 Β
6. táblázat
Minta Stabilitás (E%) δ’. Λ’ - Debye-Hückel
jele = 3.23Ί05 cm-s'2 * = 5.31Ί05 cnvs2 paraméterek (cm’1)
1 80.5 26.5
2 54.5 11.4 -
3 40.6 10.0 -
4 65.7 19.2 0.69-108
5 67.0 22.4 0.82-108
6 70.3 30.0 0.98-108
7 58.2 12.8 0.69-108
8 69.0 16.7 0.82-108
9 75.4 23.0 0.98Ί08
Az 5-6. táblázatok adataiból látható, 98 tömeg% tisztaságú technikai lindan
hogy a 1. jelű minta stabilitásával közel azo- hatóanyagból a 7. táblázatban megadott ősz-
nos nagyságú stabilitás érhető el az Ultrazi- 20 szetétel szerint kétféle mintát készítettünk.
ne NA felületaktív diszpergálószer 1/3-ával Az egyik (az A-jelű) koacerváltatö
0,98-108 Debye-Hückel paraméter értéknek elektrolitképző segédanyagot nem tartalmaz,
megfelel (NHHzHPCU esetén. a másik (a B jelű) a találmány szerinti ősz-
szetétel.
A minták vizsgálati adatait is a 7. táblá4. példa zat tartalmazza.
Lömeg% LINDÁN hatóanyagot tartalmazó vizes szuszpenzió.
7. táblázat
Komponens megnevezése összetétel töineg%
A B
LINDAN 10.2 10.2
Propilénglikol fagyásgátló 12 12
Na-bentonit 0.4 0.4
Pluriol PE 10500 18 10
K2SO4 - 6
Ivóvíz (összes keménység 10 nK° alatt) 59.4 53.4
Stabilitás (E%) 77 93
Debye-Hückel paraméter kisebb, mint 0.33-108
(cm'1) 0.01-108
Tárolás szobahőmérsékleten Leűlepedési haj- Leülepedés
300 napig lám, nehezen felkever- nincs
Tárolás szobahőmérsékleten hető üledékképződés Leülepedés kb. 8%, Leülepedés kisebb,
500 napig nehezen felke- mint 1%, könnyen
verhető üledék felkeverhető üledék
5. példa tömeg% FLUOMETURON hatóanyagot tartalmazó vizes szuszpenzió.
tómeg% tisztaságú technikai fluometuron hatóanyagból elkészítettük a 8. táblázat szerinti A, B és C jelű mintákat. 65
Az örölt szuszpenzió primer szemceeraéret eloszlása azonos volt. A vizsgálati adatokat a 8. táblázat tartalmazza.
-713
HU 200076 Β
8. táblázat
Komponens megnevezése összetétel A B tömegX C
Fluometuron 43 43 43
Etilénglikol fagyásgátló 10 10 10
Tensiofix B 7425 6 2 2
Tensiofix CG 21 4 1.5 1.5
Rhodopol B 23 0.14 0.14 0.14
(NHUzHPOr - 2 12
Ivóvíz add. 100 100 100
Stabilitás (E%) 68 92 69
Debye-Hückel paraméter Kisebb mint 0.31Ί08 1.210®
lem-1) 0.01-108
6, példa 30 tömegX BENSULTAP hatóanyagot tar- szerinti A szuszpenzió azonos volt. és B jelű mintákat. Az őrült primer szemcseméret eloszlása
A vizsgálati adatokat a 9. táblá-
talmazó vizes szuszpenzió (csávázószer,. zat tartalmazza.
96 tömeg% tisztaságú technikai bensul- 25
tap hatóanyagból elkészítettük a 9. táblázat
9. táblázat
Komponens Összetétel A tömegX B
Bensultap 31.3 31.3
Etilénglikol fagyásgátló 9 9
HOE S 1494 Polivinilalkohol ragasztó 12 4
komponens (mól. tömeg 4000) 8 8
Rhodamin 2 BV Flüssig 1 1
CuSOi - 0.3
KzSO4 - 6
Ioncserélt víz add. 100 100
Stabilitás (EX) 59 78
Debye-Hückel paraméter (cm-1) kisebb mint 0.01-108 0.35-108
7. példa 50 tömegX ATRAZIN hatóanyagot tartalmazó vizes szuszpenzió.
tömegX tisztaságú technikai atrazin hatóanyagból elkészítettük a 10. táblázat 55 szerinti A, B, C és D jelű mintákat. A vizsgálati eredményeket a 10. táblázat tartalmaz-

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Nagy stabilitású vizes szuszpenzió 25 készítmények, amelyek 10-60 tömeg% peszticid, előnyösen herbicid, inszekticid és fungicid hatóanyagot, 35-80 tőineg% vizet, 3-20 tömeg% adalékanyagot, előnyösen szilikonolaj emulzió habzásgátlót, etilénglikol fagyásgát- 30 lót, poliszacharid viszkozitásszabályozót, és adott esetben nátriumlignin-szulfonát diszpergálószert és színező anyagot tartalmaznak, azzal jellemezve, hogy 0.5-10 tömeg% anionos és/vagy nemionos felületaktív anya- 35 got előnyösen etoxilált alkil-fenol-foszfátésztert és/vagy etoxilált-propoxilált alkil-fenolt és a diszperziós közeg (0,1-1,0)-108 cm*1 Debye-Hückel paraméter értékének megfelelő mennyiségű vízoldható alkálifémsót vagy al- 40 káliföldfémsót vagy ammóniumsót tartalmaznak koacerváltató elektrolitképzó segédanyagként.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készítmény azzal jellemezve, hogy koacerváltató elektro- 45 lit képző segédanyagként vízoldható alkáliféinhidrogénfoszfátot vagy ammóniurahidrogénfoszfátot tartalmaznak.
HU139586A 1986-04-03 1986-04-03 Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók HU200076B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU139586A HU200076B (hu) 1986-04-03 1986-04-03 Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU139586A HU200076B (hu) 1986-04-03 1986-04-03 Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT43915A HUT43915A (en) 1988-01-28
HU200076B true HU200076B (hu) 1990-04-28

Family

ID=10954275

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU139586A HU200076B (hu) 1986-04-03 1986-04-03 Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU200076B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5795847A (en) * 1993-03-09 1998-08-18 Kvk Agro A/S Herbicide preparation, a process for producing it and an activating additive for application therewith

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5795847A (en) * 1993-03-09 1998-08-18 Kvk Agro A/S Herbicide preparation, a process for producing it and an activating additive for application therewith
US6180566B1 (en) 1993-03-09 2001-01-30 Kvk Agro A/S Herbicide preparation, a process for producing it and an activating additive for application therewith

Also Published As

Publication number Publication date
HUT43915A (en) 1988-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2067985C1 (ru) Суспензия водорастворимого полимера и способ ее получения
CA2453293C (en) Suspensions of particles in non-aqueous solvents
CA2401611C (en) Suspensions of water soluble polymers in surfactant free non-aqueous solvents
US5785747A (en) Viscosification of high density brines
US5500368A (en) Finely divided anthraquinone formulations as inhibitors of sulfide production from sulfate-reducing bacteria
CA1132357A (en) Suspension medium
AU618652B2 (en) Aqueous suspension of carboxymethylcellulose
KR19990044471A (ko) 개량의 유기점토 조성물을 포함하는 제제
Pawlik et al. Effect of carboxymethyl cellulose and ionic strength on stability of mineral suspensions in potash ore flotation systems
CN107047546A (zh) 一种以矿物油为介质的代森锰锌可分散油悬浮剂及其制备方法
HU200076B (hu) Csökkentett mennyiségű felületaktív anyagot tartalmazó, nagy stabilitású, vizes peszticid szuszpenziók
PL134307B1 (en) Herbicide
US3562176A (en) Production of thixotropic gels and composition therefor
EP0332336B1 (en) Antimicrobial composition
AU595642B2 (en) Dispersible hydrophilic polymer compositions for use in viscosifying heavy brines
CN109399657A (zh) 一种锂基膨润土的制备方法
JPH01268604A (ja) 懸濁状農薬組成物
JPH05247435A (ja) 水分散粘度調整剤組成物
JPH0364481B2 (hu)
RU2170753C2 (ru) Безглинистый буровой раствор
US3689410A (en) Dry mix for chalk-stabilized emulsion
JP3585622B2 (ja) 長期保存安定性を有する農薬水性懸濁組成物
Sawyer Stabilizing agents for agricultural suspensions and emulsions
CN114431248A (zh) 一种含有阿维菌素与氯虫苯甲酰胺的悬浮剂
JP2949811B2 (ja) 懸濁状農薬組成物

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee