HU196323B - Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters - Google Patents

Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters Download PDF

Info

Publication number
HU196323B
HU196323B HU851272A HU127285A HU196323B HU 196323 B HU196323 B HU 196323B HU 851272 A HU851272 A HU 851272A HU 127285 A HU127285 A HU 127285A HU 196323 B HU196323 B HU 196323B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
grinding
chamber
jet mill
nozzles
air
Prior art date
Application number
HU851272A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT42351A (en
Inventor
Zsolt Csillag
Geza Szentgyoergyi
Karoly Solymar
Tibor Kalman
Pal Toth
Ferenc Rosenmann
Janos Steiner
Laszlo Zsemberi
Tibor Legat
Janos Morzal
Bela Lajtai
Ferenc Sitkei
Ferenc Vallo
Balint Szabo
Gabor Molnar
Sandor Czafit
Original Assignee
Magyar Aluminium
Ajkai Timfoeldgyar Aluminium
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Magyar Aluminium, Ajkai Timfoeldgyar Aluminium filed Critical Magyar Aluminium
Priority to HU851272A priority Critical patent/HU196323B/hu
Priority to DE8686902464T priority patent/DE3671391D1/de
Priority to EP86902464A priority patent/EP0218671B1/en
Priority to AT86902464T priority patent/ATE52949T1/de
Priority to JP61502242A priority patent/JPS62502953A/ja
Priority to PCT/HU1986/000020 priority patent/WO1986005717A1/en
Priority to US07/002,695 priority patent/US4807815A/en
Priority to FI864882A priority patent/FI82616C/fi
Priority to SU864028585A priority patent/SU1582977A3/ru
Publication of HUT42351A publication Critical patent/HUT42351A/hu
Publication of HU196323B publication Critical patent/HU196323B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C19/00Other disintegrating devices or methods
    • B02C19/06Jet mills
    • B02C19/065Jet mills of the opposed-jet type
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C19/00Other disintegrating devices or methods
    • B02C19/06Jet mills
    • B02C19/061Jet mills of the cylindrical type

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Description

A találmány tárgya légsugármalom, előnyösen kemény, elasztikus és/vagy hőre lágyuló anyagok finom és/vagy kriogén őrlésére, felületkezelésére, amely előőrlőkatnrákkal, az előőrlőkanirákhoz befúvó csövekkel kapcsolódó kör alakú őrlőtérrel, az őrlőtérben kerületi őrlőfúvókákkal és belső osztályozóval, valamint az őrlőtér tengelyében őrleményt elvezető csonkkal van ellátva. A berendezés energiatakarékos és széles körben alkalmazható az iparban előnyösen különböző karbidok, szilikátok, oxidok, ércek, pigmentek vagy elasztikus anyagok igen finom és/vagy kriogén őrlésére, valamint felületkezelésre.
A technika mai állása szerint ismeretes sugármalom berendezések öt alaptípusra vezethetők vissza. Az első típus jellemzője, hogy az őrlés a fúvókával felgyorsított anyagnak nagy sebességgel ún. üllőhöz történő ütköztetésével megy végbe. Ez a berendezés jó őrlőhatást biztosít, de üzemeltetése nem gazdaságos a nagy fajlagos energiafelhasználás miatt, és bélése is erősen kopik, anyagával erősen szennyezve az őrleményt.
A szennyezőhatás kiküszöbölésére gyakran az őrleménnyel azonos alapanyagú béléseket alkalmaznak. Ennek a típusnak a legismertebb, ma használatos változata a külső osztályozóval összeépített, kerámiabélésű és iillőjű Vortcx rendszerű sugármalom. A sugármaloni másik, széles körben alkalmazott típusa az ún. Majac malom, melynél az aprítás két, egymással szemben elhelyezett fúvókával felgyorsított és egymásnak ütköző szemcsék autogén őrlése útján megy végbe nagy energiaveszteséggel, és ezért igen rossz aprítási hatásfokkal. A fúvókák aránylag kevés szemcsét tudnak szállítani, és a szeinbefúvó sugarak hatására örvények keletkeznek, ezért a szemcsék ütközésének száma kevés. E típus ismert példái a DE 254369102 és DE 252347102 számú szabadalom szerinti megoldások.
A harmadik, ún. Micronizer típusú sugármalom a legelterjedtebb típus. Működésének lényege, Iiogy a diszkosz alakú őrlőtérben a kerületen elhelyezkedő sugárcsövekből kiáramló gáz hatására megy végbe az őrlés. A gázsugarak előzőleg egy kört érintenek az őrlőtér külső harmadában, vagy felében. Az őrlendő anyag ennek a körnek az érintőjén átmenő függőleges síkban, de az őrlőtér tetején átmenő függőlegessel 60°-os szöget bezárva lép be az őrlőtérbe.
A konstruktőrök elmélete szerint ezen érintő kör mentén keringenek az anyagnak egy meghatározott méretnél nagyobb szemcséi, a finomabbak, azaz az őrlemény a középen elhelyezett torlasztó gáton keresztül lép ki a berendezésből, és a durvább szemcsék a kerületi fúvókákból kiáramló gáz hatására össze-összeütköznek és mindaddig keringenek a sugármalomban, míg méretük a kívánt érték alá csökken. Tényleges üzemi viszonyok között a berendezés működése nem felel meg fenti elméleti üzemvitelnek, mégis ez a típus igen elterjedt, mint az egyik legjobb hatásfokú berendezés.
A továbbfejlesztésére is több szabadalmazott találmány ismert, mint az US 18586, SF 33960, DE 3201778. Ezek a műszaki megoldások a kétsugaras malom, vagy az üllős típus és a micronizer kombinációi, ahol a durva terméket próbálják visszavezetni az őrlőtérbe, vagy üllős szerkezetű előőrlő alkalmazásával próbálják javítani az őrlés finomságát kevés sikerrel.
Ezért az iparban napjainkig leggyakrabban a változatlan alaptípus bélelt formáját használják.
A sugármalmok negyedik típusánál a malom-teljesítmcny növelését tűzték ki célul oly módon, hogy a részecskék mozgásának szabad úthossza ne csökkenjen.
Ennek érdekében megnövelték az őrlőtér térfogatát és a fúvókák számát, ami a malom térfogategységre jutó teljesítményének növekedését eredményezte, de az cuergiíihasznosíliis hatásfokát rontotta és a kopás mértéke is megnőtt. Ennek a típusnak a neve Jet-O-Mizer, vagy Reductionizer. A koptatóhatás csökkentésére született meg a Double-lnpackt-Mill. A malom felső részében a visszatérő ágban ún. iránytöréses osztályozót és további őrlőfúvókákat is alkalmaztak egyes esetekben. Ezekkel a malomtípusokkal nem sikerűiét elérni az 1 pm vagy kisebb szemnagyságot.
Az ötödik típusba a fluid ágyas sugármalmok sorolhatók (pl. DE 3140294), melyeknél a részecskék ütközésének számát, és ezzel az őrlés hatásfokát egy nagy tartály alján elhelyezett, négy egymással szembe fúvó, az előző berendezésekhez képest nagyobb átmérőjű fúvóka alkalmazása javítja. A fúvókák a teljes tartályban levő anyagmennyiséget fluidizálják, melynek hatására a már leőrölt finomabb szemcsék a tartály felső részében elhelyezett forgó osztályozón át elvezethetők, míg a durvább frakció a tartály fala mentén visszacsúszik ismételt őrlésre.
A berendezés őrlési és osztályozási hatásfoka jó, de finom (10 jum alatti) aprításra nem alkalmas, egyrészt, mert a kis úthossz (nagy anyagsűrűség) miatt a részecskék ütközési energiája kicsi, másrészt mert az osztályozó forgórészének fordulaíszáma — tehát a végtermék finomsága - sem növelhető bizonyos határon túl. Hátránya e típusnak az is, hogy az osztályozó forgó része erős kopásnak van kitéve és hogy az anyagfeladást az őrlőtér erős túlnyomása miatt csak bonyolult zsiliprendszerre! lehet megoldani.
Az eddig alkalmazott típusok ismeretében megállapítható, hogy a sugárinaJom berendezések hatásfoka akkor kedvező, ha nagy az ütközések valószínűsége és energiája. A szilárd részecskék számának növekedésével az ütközések valószínűsége ugyan megnő, de a szemcsék felgyorsulásához szükséges szabad úthossz és ennek következtében az ütközési energia csökken, ezért a surgárőrlő berendezések működésének alapkérdése egy kompromisszum: vagy növeljük a szabad úthosszt és finomítjuk az őrleményt csökkenő malomteljesítmény mellett, vagy növeljük az ütközések számát, ami durvábbá teszi a töretét, de javítja az őrlési hatásfokot és a malom teljesítményét.
A találmány célja olyan légsugármalom szerkezet kialakítása, amely igen kemény, vagy elasztikus és/vagy hőre lágyuló anyagok finom (10 jum alatti) őrlésére alkalmas, encrgialakarékos, nem tartalmaz mozgó alkatrészt, ezért fokozottan kopásálló és olyan belső osztályozóval rendelkezik, amely 8 malommal szerves egységet képez, élesen osztályoz, de nem
196 323 nyeli el az aprítási energia nagy részét. Á találmány azon a felismerésen alapul, hogy:
— az őrlési hatásfok előőrlés alkalmazásával, a fúvókák számának és elrendezésének megfelelő megvál-i toztatásával, a durvább frakció elöőrlőkamrába tör-j ténő visszavezetésével jelentősen javítható, ί — a kerületi fúvókák számának megfelelő megválasztásával elérhető, hogy minden fúvóka azonos őrlőmunkát végezzen, — a forgó alkatrészek kiküszöbölésével, vízszintes síkban tangenciális irányú anyagfeladással a kopási veszteség minimálisra csökkenthető, ill. a könnyen cserélhető előőrlőkamra bélés elemekre korlátozódik, — az előőrlőkamrában a kopás jelentősen csökkenthető azáltal, hogy az összelövő fúvókák számával azonos segédösszelövő fúvókát alkalmazunk az anyag faltól való elterelésére, — a cserélhető új profil szerinti kialakításával, valamint állítható lapátszögű lapátkoszorú alkalmazásával igen éles belső osztályozás hajtható végre (0,1 — 100 pm-es szemcseméret határok között) külső energiabcvitcl nélkül az őrlés után megmaradt energia hasznosításával, — a fúvókák megfelelő tengelyirányú beszabályozásával az adagoló nyílásban vákuum jön létre, ami lehetővé teszi az őrlendő anyagok be-és visszavezetését és felületaktív anyagok és/vagy hűtőfolyadékok bejuttatását a rendszerbe, így a berendezés alkalmas felületkezelésre, vagy hőre érzékeny és elasztikus anyagok őrlésére is, — a kerületi őrlőfúvókák szögének beállítása az őrlőtérben (az anyagot a faltól elterelve) a falhoz történő ütközések számát lecsökkenti és ezáltal az anyag mozgása optimálisan állítható be.
Találmányunk légsugármalom, előnyösen kemény, elasztikus és/vagy hőre lágyuló anyagok finom és/vagy kriogén őrlésére, felületkezelésére, amely előőrlőkamrákkal, az előőrlőkamrákhoz befúvócsövekkel kapcsolódó kör alakú őrlőtérrel, az őrlőtérben kerületi őrlőfúvókákkal és belső osztályozóval, valamint az őrlőtér tengelyében őrleményt elvezető csonkkal van ellátva és amelyet az jellemez, hogy az előőrlfíkamrák az őrlőtérhez előnyösen három vagy több, érintő irányú befúvó csatornával, valamint anyagvisszavezető csatornával csatlakoznak, az őrlőtérben a kerületi őrlő fúvókák szimmetrikusan kör mentén helyezkednek el és számuk a belövő fúvókák számának előnyösen kétszerese.
Egy további ismérv szerint találmányunk egy lehetséges kiviteli alakját az jellemzi, hogy az őrlőtérben cserélhető és/vagy üzem közben is állítható lapátszögű lapátkoszorú van és az őrlőtér felülete alul körív mentén emelkedőén, felül forgási hiperboloidként van kialakítva.
Találmányunk egy másik kiviteli alakjára az jellemző, hogy az előőrlő kamrához fúvókaliázban elhelyezett három vagy több, egymáshoz'képest előnyösen 90°-180°-os szöget bezáró összelövő fúvóka és segéd összelövő fúvóka, valamint a befúvó csatorna tengelyében elhelyezett belövő fúvóka csatlakozik és valamennyi fúvóka előnyösen menettel tengelyirányban állítható.
igen előnyös az a kiviteli alak, melyre az jellemző.
hogy a találmányunk szerinti légsugármalomnak cserélhető és vízszintes síkban forgatható kerületi őrlő fúvókéi vannak.
Egy további kivileli alakot az jellemez, hogy az őrlötcrben és az előőrlőtérben igen kemény, előnyösen szinter-korund vagy különböző karbid, vagy üvegkeményre edzett acél alapanyagú cserélhető bélés van.
További találmányi ismérv az, hogy az anyagfeladó csonkok állítható zsaluval ellátod anyagfeladó tartályhoz excenterrel mozgatott, előnyösen kilenc szegmensre oszlott adagoló tányérral, adagoló tölcséreken keresztül csatlakoznak.
Találmányunk további lehetséges kiviteli alakjának jellemzője, hogy az előőrlőkamra összelövő és belövő fúvókái anyagfeladó, a segéd összelövő fúvóka hűtőközeg és/vagy felületkezelő anyag adagoló tartályához csatlakoznak.
A találmányt kiviteli példák kapcsán rajzok alapján ismertetjük részletesen. A mellékelt rajzokon az
1. ábra a találmány szerinti légsugármalom egy lehetséges kiviteli alakjának keresztmetszete, a
2. ábra az I. ábrán bejelölt 1-1 egyenes mentén felvett metszet, a
3. ábra a légsugármalom egy másik lehetséges kiviteli alakja, ugyancsak keresztmetszetben, a
4. ábra a bármely kiviteli alakhoz csatlakozó anyagfeladó berendezés hosszmetszete.
A példaként bemutatott egyik lehetséges kiviteli alaknál - mint az 1. és 2. ábrán látszik — az 1 előőrlő kamrához a fúvókák tangenciális irányban csatlakoznak. Az 1 előőrlő kamrák a 2 befúvó csatornákon keresztül csatlakoznak a 3 őrlőtérhez. A kopásálló, célszerűen 14 cserélhető kiéléssel ellátott 13 előőrlő térhez a 10 fúvókaliázakban elhelyezett 11 összelövő és 8 belövő fúvókák laval profillal kialakított 21 adagoló csatornákkal csatlakoznak. A 8 belövő fúvóka a 2 befúvó csatorna tengelyében helyezkedik el, a 11 összelövő és a 12 segéd összelövő fúvókák tengelye pedig arra merőleges síkban. Az 1 előőrlő kamrák a 3 őrlőtérhez 2 befúvó csatornával és 7 anyagvisszavezető csatornával csatlakoznak. A 3 őrlőtérben szimmetrikusan helyezkednek el a 4 kerületi őrlőfúvókák, melyek 22 szögbeállítóval vannak ellátva. A 3 őrlőtérben 5 belső osztályozó/cserélhető kopásálló bélés és 23 lapátszög-beállító csonkkal és 24 fogaskoszorúval ellátóit 9 állítható lapátszögű lapátkoszorú van. Mint az a második ábrán látszik, a légsugármalom 25 ház tengelyében helyezkedik el a 6 elvezető csonk. Az 1 előőrlő kamrában 8 belövő és 11 összelövő fúvókához 15 anyagfeladó csonk és 26 levegőbevezető csonk csatlakozik.
A harmadik ábra a légsugármalom egy másik lehetséges kiviteli alakját szemlélteti, amely az előzőekben ismertetett megoldástól abban tér el, hogy az 1 előőrlő kamra egyszerűbb kialakítású és a 10 fúvókaházakban elhelyezett 11 összelövő fúvókák tengelyei 150—180°, előnyösen 150°-os szöget zárnak be egymással és a 2 befúvó csatornával. A 11 összelövő fúvókák tengelyei által bezárt a szöget célszerűen úgy kell megválasztani, hogy az előőrölt anyag sebességének legyen a 3 őrlőtér felé mutató komponense. Ez azt jelenti, hogy az egyes fúvókákon kilépő anyag-3196 323 tengelyében elhelyezkedő - 8 belövő fúvóka segítségével történik, mely i rendszer legnagyobb nyomású pontja és ezért alkalmas arra, hogy az előőrölt anyagot a 11 összelövi) fúvókák által létrehozott örvé5 nyék ellenére nagy sebességre, gyakorlatilag a hangsebesség többszörösére gyorsítva bejuttassa a 3 őrlőtérbe. Az 1 előőrlő kamra a 3 őrlőtérhez érintő irányú 2 befúvó csatornával és 7 anyagvisszavezető csatornával csatlakozik. A 2 befúvó csatornán keresztül nagy 10 nyomással és sebességgel beáramló elcőrölt anyag érintő irányban lép a 3 őrlőtérbe, ahol az áramlás vízszintes síkban megy végbe. Az őrlés az állítható 4 kerületi őriőfúvókákon bevezetett nagynyomású légnemű hordozó közeg hatására úgy megy végbe, 15 hogy a részecskék egymással nagy számban és ugyanakkor a 3 őrlőlér falával keveset ütköznek. A függőleges tengely körül elfordítható, szimmetrikusan elhelyezett 4 kerületi őriőfúvókákon beáramló légnemű közeg ugyanis a 3 őrlőtér falától eltereli az áramlást, ezért az viszonylag kis energiaveszteséggel és a 3 őrlőtér rabinak csekély kopásával mehet végbe, az őrlcndő anyag részecskéi egymással ütközve aprózódnak. Ezáltal a 3 őrlőtér kopásálló bélését nem szükséges gyakran cserélni és az abból leváló részecskék sem szennyezik az őrleményt. A 3 őrlőtér fala, mely célszerűen valamilyen nagy kopásálló, pl. színtér korund stb. anyagból, cserélhető béléssel készül, forgási hiperboloid felületű és a 3 őrlőtér tengelyében az őrlemény elvezető csonkkal azonos geometriai tengelyben elhelyezett állítható lapátkoszorúval van ellátva, ezért a 3 őrlőtérben belső osztályozás megy végbe külön energiabevitel nélkül, az őrlést energia felhasználásával. Ez a belső osztályozás lehetővé teszi, hogy az őrlési folyamat közben a durva frakció az 1 előőrlő kamrában a 7 anyagvisszavezető csatornán keresztül a 21 adagoló csatornában keletkező vákuum hatására visszaáramoljon és ott újsi 13 előőrlőtérbe kerüljön,
A találmány szerinti légsugármalom konstrukciónál az anyagbeadás a 3 őrlőtér vízszintes síkjában tangenciális irányban történik, így jó őrlőhsíás mellett a 3 őrlőtcr — micronizcr típusoknál jelentkező— kopása csökkenthető. Az 1 előőrlő kamra alkalmazása, a feladott anyag kisebb szemcsemérete az őrlés hatásfokát jelentősen javítja. A 4 kerületi őrlőfúvókák számát és elhelyezését úgy kell megválasztani, hogy minden fúvóka azonos íirlőmunkát végezzen, célszerűen minden második fúvóka után anyagot kell 50 feladni a 3 őrlőtérbe.
(Pl. 6 db kerületi őrlőfúvóka alkalmazásakor 3 db tangenciális irányban bevezetett befúvócső alkalmazásával a kísérletek szerint az őrlési teljesítmény háromszorosára nőtt.)
A találmány szerinti légsugármalom legfőbb előnye, hogy — a jelenleg ismert berendezésekkel ellentétben - alkalmas 10 μιη-nél kisebb szemcseméretű frakciók előállítására, hőre lágyuló anyagok kriogén őrlésére, valamint adott esetben az őrléssel 60 egyidejűleg felületkezelő anyagok felvitelére is. A berendezés további előnye a kiváló cnerglokihasználás, amely jelentős részben a belső osztályozó új kialakításának eredménye. Az őrlési energiahasznosítás Rc hatásfoka a hagyományos, hasonló beresdezéshez áramok sebességvektorainak a 2 befúvó csatorna Felé mutat az eredője.
Az anyagfeladó rendszert a 4. ábra alapján ismertetjük. Λ 17 anyagleladó fartály kiömlő nyílása 16 állítható zsaluval van ellátva, mely függőleges irányban elmozdítható. A kiömlő nyílás körül centrálisán helyezkedik el a 19 adagoló tányér, mely célszerűen szegmensekre van osztva és 18 exccnterrel van kapcsolatban. A 19 adagoló tányér pereme alatt helyezkednek el a 20 anyagfeladó tölcsérek. Minden (vízszintes elhelyezkedő) 8 belövő és 11 összelövő fúvóka, egy-egy 20 anyagfeladó tölcsérhez csatlakozik. Az őrölt anyag elvezetésére a 3 őrlőtér tengelyében elhelyezett 6 elvezető csonk van.
A találmány szerinti légsugármalom úgy működik, hogy az őrlcndő anyag a 17 anyagfeladó tartályból az anyagmennyiséget szabályozó 16 állítható zsalun keresztül a 18 excenterrel rázott 19 adagoló tányérra ömlik.
A 19 adagoló tányér célszerűen szegmensekre van osztva, hogy a 20 anyagfcladó tölcsérekbe ömöljön az őrlcndő anyag. A 20 anyagleladó tölcsérekből a 15 anyagfeladó csonkon keresztül az őrlendő anyag a 26 levegőbevezető csonkokon keresztül bevezetett nagy nyomású légnemű hordozó közeg — célszerűen 25
9-15 bar nyomású levegő - szívó hatása következtében a laval profillal kialakított 8 belövő és 11 összelövő fúvókákon keresztül a 13 előőrlő térbe jut.
Az aprítást hatásfok és nyomás összefüggését vizsgálva azt tapasztaltuk, hogy kb. 9 bar nyomásig a hatásfok lassan, 9—15 bar nyomáshatárok között rohamosan növekszik, majd az anyagtól függően a 15-25 bar közötti nyomásértékeknél erős agglomeráció lép fel, ami az aprítást hatásfok romlását idézi elő.
A találmány szerinti légsugármalom egyik l.ábra szerinti kiviteli alakjánál az 1 előőrlő kamrához négy fúvóka csatlakozik tangenciális irányban; a befúvó csatorna tengelyében helyezkedik el vízszintes síkban a 8 belövő fúvóka, arra merőlegesen a két 11 összelövő fúvóka, és a függőleges síkban a 12 segéd összelövő fúvókák. A vízszintes fúvókákbán történik az őrlendő anyag betáplálása az anyagfeladó rendszerhez (4. ábra) csatlakozó 15 anyagfeladó csonkon keresztül. Valamennyi fúvóka 26 levegő bevezető csonkkal kapcsolódik a légnemű hordozó közeg vezetékhez. E megoldásnál a két, vízszintes fúvóka lövi össze az őrlendő anyagot az. 1 előőrlő kamrában, ahol az áramlás a fő 3 őrlőtér átmérőjére merőleges síkban megy végbe. Az 1 előőrlő kamrának viszonylag kicsi az átmérője, ezért nem keletkezik nagy örvény, és abból adódó teljesítményveszteség, de ugyanakkor a részecskék ütközésének száma nagy és így az őrlőhatás jó. A függőleges tengelyű 12 segédösszelövő fúvókákon keresztül történik a légnemű hordozó közeg bevitele a rendszerbe, de ezek a fúvókák hűtött és/vagy felületkezeléssel történő őrlésnél a hűtőfolyadék és/vagy a reagens betáplálásra is alkalmasak lehetnek. A vízszintes 11 összelövő fúvókák a — célszerűen kopásálló béléssel ellátott — 1 előőrlő kamrához, mint az a 3. ábra szerinti kiviteli alakból kitűnik, 90-180°-os szögben és/vagy síkban eltolva is csatlakozhatnak. Az 1 előőrlő kamrában előőrölt anyag 3 őrlőtérbe juttatása a — célszerűen 2 befúvó csatorna
196 323 , képest másfélszeresére nő. Külön előny, hogy a beren dezésben nincsenek mozgó, tehát erős kopásnak kitett alkatrészek és a legnagyobb kopás-igénybevételnek kitett szerkezeti rész (az előőrlő bélése) könnyen és kis költséggel cserélhető.
ί Találmányunk természetesen nem korlátozódik az előzőekben részletezett megoldási módokra, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül sokféle módon megvalósítható.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Légsugármalom előnyösen kemény, elasztikus , és/vagy hőre lágyuló anyagok finom és/vagy kriogén őrlésére, felületkezelésére, amely előőrlő kamrákkal, az előőrlő kamrához befúvó csövekkel kapcsolódó kör alakú őrlőtérrel, az őrlőtérben kerületi őrlőfúvókákkal és belső osztály ózó val, valamint az őrlőtér tengelyében őrleményelvezető csonkkal van ellátva, azzal jellemezve, hogy az előőrlőkamrák (1) az őrlőtérhez (3) előnyösen három, vagy több, érintő irányú befúvócsatornával (2), valamint anyagvisszavezető csatornával (7) csatlakoznak, az őrlőtérben (3) a kerületi őrlőfúvókák (4) szimmetrikusan, kör mentén helyezkednek el és számuk előnyösen a belövő fúvókák (8) számának kétszerese.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti légsugármalom, azzal jellemezve, hogy az őrlőtérben (3) cserélhető és/vagy üzem közben is állítható lapátszögű lapátkoszorú (9) van és az őrlőtér (3) felülete alul körív mentén emelkedőén, felül forgási hiperboloidként van kialakítva.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti légsugármalom azzal jellemezve, hogy az. előőrlő kamrához (1) fúvókáházban (10) elhelyezett három vagy több, egymáshoz képest előnyösen 90 I80°-os szöget bezáró
  4. 5 összelövő fúvóka (II) és segéd összelövő fúvóka (12), valamint a befúvó csatorna (2) tengelyében elhelyezett belövő fúvóka (8) csatlakozik, és valamennyi fúvóka tengelyirányban előnyösen menettel állítható módon van kialakítva. -
    10 4. Az 1-3. igénypont szerinti légsugármalom, azzal jellemezve, hogy cserélhető és vízszintes síkban Forgatható kerületi örlöftivókái (4) vannak.
    5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti légsugármalom azzal jellemezve, hogy az őrlőtérben (3) és 15 az előőrlőtérben (13) szinter-korund, vagy különböző karbid, vagy üvegkeményre edzett acél alapanyagú, cserélhető bélés (5, 14) van.
  5. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti légsugármalom azzal jellemezve, hogy az anyagfeladó csonkok (15) állítható zsaluval ellátott (16) anyagfeladó tartályhoz (17)és excenterrel (18) mozgatott (rázott), előnyösen 9 szegmensre osztott adagoló tányérral (19) anyagfeladó tölcséreken (20) keresztül csatlakozón nak7. Az 1 - 6. igénypontok bármelyike szerinti légsugármalom, azzal jellemezve, hogy az előőrlő kamra (1) összelövő (11) és belövő (8) fúvókéi anyagfeladó csonkhoz (15), segédösszelövő fúvókéi (12)hűtőkö3q zeg és/vagy felületkezelő anyag adagoló tartályhoz csatlakoznak.
HU851272A 1985-04-03 1985-04-03 Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters HU196323B (en)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU851272A HU196323B (en) 1985-04-03 1985-04-03 Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters
DE8686902464T DE3671391D1 (de) 1985-04-03 1986-04-03 Strahlmuehle zum feinmahlen und/oder zum mahlen bei tieftemperatur und zur oberflaechenbehandlung von vorzugsweise harten, elastischen und/oder thermoplastischen materialien.
EP86902464A EP0218671B1 (en) 1985-04-03 1986-04-03 An air-jet mill for fine and/or cryogenic milling and surface treatment of preferably hard, elastic and/or thermoplastic materials
AT86902464T ATE52949T1 (de) 1985-04-03 1986-04-03 Strahlmuehle zum feinmahlen und/oder zum mahlen bei tieftemperatur und zur oberflaechenbehandlung von vorzugsweise harten, elastischen und/oder thermoplastischen materialien.
JP61502242A JPS62502953A (ja) 1985-04-03 1986-04-03 微細粉砕および/または極低温粉砕用ならびに好ましくは硬質材料、弾性材料および/または熱可塑性材料の表面処理用のエアジュット粉砕機
PCT/HU1986/000020 WO1986005717A1 (en) 1985-04-03 1986-04-03 An air-jet mill for fine and/or cryogenic milling and surface treatment of preferably hard, elastic and/or thermoplastic materials
US07/002,695 US4807815A (en) 1985-04-03 1986-04-03 Air-jet mill and associated pregrinding apparatus for comminuating solid materials
FI864882A FI82616C (fi) 1985-04-03 1986-12-01 Luftstraolekvarn foer fin- och /eller kryomalning och ytbehandling av foeretraedesvis haorda, elastiska och/eller termoplastiska material.
SU864028585A SU1582977A3 (ru) 1985-04-03 1986-12-02 Струйна аэродинамическа мельница

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU851272A HU196323B (en) 1985-04-03 1985-04-03 Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT42351A HUT42351A (en) 1987-07-28
HU196323B true HU196323B (en) 1988-11-28

Family

ID=10953640

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU851272A HU196323B (en) 1985-04-03 1985-04-03 Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4807815A (hu)
EP (1) EP0218671B1 (hu)
JP (1) JPS62502953A (hu)
DE (1) DE3671391D1 (hu)
FI (1) FI82616C (hu)
HU (1) HU196323B (hu)
SU (1) SU1582977A3 (hu)
WO (1) WO1986005717A1 (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8720904D0 (en) * 1987-09-05 1987-10-14 Tioxide Group Plc Mill
DE3833830A1 (de) * 1988-10-05 1990-04-12 Messer Griesheim Gmbh Verfahren und vorrichtung zum kaltmahlen
US5542613A (en) * 1992-12-10 1996-08-06 Nied; Roland Process for impact crushing of solid particles
US5637344A (en) * 1995-10-20 1997-06-10 Hershey Foods Corporation Chocolate flavored hard candy
WO2005018811A1 (fr) * 2003-08-26 2005-03-03 Aleksandr Kurochka Dispositif de concassage de materiaux
US20080026955A1 (en) * 2006-07-25 2008-01-31 Halliburton Energy Services, Inc. Degradable particulates and associated methods
US9114114B2 (en) 2007-06-21 2015-08-25 Mars, Inc. Edible products having a high cocoa polyphenol content and improved flavor and the milled cocoa extracts used therein
TW201446329A (zh) 2013-03-11 2014-12-16 道達爾研究及技術弗呂公司 用噴射磨製造形態優化的細顆粒的方法、用於該方法的噴射磨和所製造的顆粒
CN106113326A (zh) * 2016-08-03 2016-11-16 平湖市永光机械配件有限公司 一种精细粉碎机的平磨接头
CN112403659A (zh) * 2020-11-23 2021-02-26 西安建筑科技大学 一种中速磨煤机喷嘴环动叶防磨罩

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT135713B (de) * 1932-02-12 1933-12-11 Paul Anger Einrichtung zum Sichten bei Luftstrahl-Prallmühlen.
US3229918A (en) * 1963-06-05 1966-01-18 Helme Products Inc Fluid grinding mill with interchange-able liners
US3559895A (en) * 1968-02-20 1971-02-02 Edwin F Fay Apparatus for and method of comminuting solid materials
CH584069A5 (hu) * 1974-05-08 1977-01-31 Micro Mecinazione Sa
FR2311588A1 (fr) * 1975-05-23 1976-12-17 Inst Francais Du Petrole Methode et dispositif pour desagreger des agglomerats formes par des produits pulverulents
DE2523471C2 (de) * 1975-05-27 1983-03-17 Gosudarstvennyj Vsesojuznyj naučno-issledovatel'skij institut cementnoj promyšlennosti Niicement, Moskva Behandlungsanlage für Schüttgüter
DE2543691C2 (de) * 1975-09-30 1984-01-19 Gosudarstvennyj Vsesojuznyj naučno-issledovatel'skij institut cementnoj promyšlennosti Niicement, Moskva Strahlmühle
DE3140294C2 (de) * 1981-10-10 1983-11-17 Alpine Ag, 8900 Augsburg Verfahren und Vorrichtung zum Trennen eines Gutgemisches in Komponenten unterschiedlicher Mahlbarkeit
US4504017A (en) * 1983-06-08 1985-03-12 Norandy, Incorporated Apparatus for comminuting materials to extremely fine size using a circulating stream jet mill and a discrete but interconnected and interdependent rotating anvil-jet impact mill

Also Published As

Publication number Publication date
FI864882A (fi) 1986-12-01
DE3671391D1 (de) 1990-06-28
WO1986005717A1 (en) 1986-10-09
EP0218671B1 (en) 1990-05-23
FI82616C (fi) 1991-04-10
FI864882A0 (fi) 1986-12-01
FI82616B (fi) 1990-12-31
US4807815A (en) 1989-02-28
JPS62502953A (ja) 1987-11-26
SU1582977A3 (ru) 1990-07-30
HUT42351A (en) 1987-07-28
EP0218671A1 (en) 1987-04-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPH06226133A (ja) 粒状物質の粉砕方法
US10300490B2 (en) Rotary mill
HU196323B (en) Air-jet mill for fine and/or cryogenic grinding, surface treating advantageously hard, elastic and/or thermoplastic matters
CN114273043B (zh) 流化床对喷式研磨机和运行流化床对喷式研磨机的方法
EP0445149B1 (en) Method and equipment for processing of particularly finely divided material
US4768721A (en) Grinder housing for a pressure chamber grinder
CA1305117C (en) Mill
US4875629A (en) Particle pulverizer injection nozzle
WO2024077715A1 (zh) 一种根茎类中药超微粉碎系统
CN2147900Y (zh) 超音速气流超微细粉碎分级机
FI80617C (fi) Foerfarande och anordning foer foerbaettrande av malningsresultatet i en tryckammarkvarn.
JPS58143853A (ja) 超音速ジエツトミル
AU2016213757B2 (en) Rotary mill
JPH01215354A (ja) 粉砕およびコーティング装置
JPH02152559A (ja) 粉砕およびコーティング装置
CA1269354A (en) Air-jet mill for fine and/or cryogenic milling and surface treatment of preferably hard, elastic and/or thermoplastic materials
CN218690202U (zh) 气流粉碎机
CN111941287B (zh) 用于使颗粒变圆的磨削装置
KR0167010B1 (ko) 압축성 유체를 이용한 미분체의 분쇄 방법 및 그 장치
JPH01317556A (ja) 粉砕およびコーティング装置
KR20230104729A (ko) 제트 밀
KR0180107B1 (ko) 압축성 유체를 이용한 미분체의 분쇄 방법 및 그 장치
SU893252A1 (ru) Мельница ударного действи
CN86104423A (zh) 对偏硬的、弹性的和/或热塑性的材料进行精细和/或低温粉碎与表面处理的气流粉碎机
JPS6242753A (ja) 微細粉末製造方法及び装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee