HU194350B - Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére - Google Patents

Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére Download PDF

Info

Publication number
HU194350B
HU194350B HU17784A HU17784A HU194350B HU 194350 B HU194350 B HU 194350B HU 17784 A HU17784 A HU 17784A HU 17784 A HU17784 A HU 17784A HU 194350 B HU194350 B HU 194350B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
rubber
waterproofing
roof
metal insert
perforated
Prior art date
Application number
HU17784A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36884A (en
Inventor
Imre Kerekes
Janos Szabo
Laszlo Molnar
Zoltan Olmann
Original Assignee
Kelet Magyarorszagi Allami Epi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kelet Magyarorszagi Allami Epi filed Critical Kelet Magyarorszagi Allami Epi
Priority to HU17784A priority Critical patent/HU194350B/hu
Publication of HUT36884A publication Critical patent/HUT36884A/hu
Publication of HU194350B publication Critical patent/HU194350B/hu

Links

Landscapes

  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)

Abstract

A javaslat tárgya lágyfedésű tetőszigetelések szegélykiképzésére való eljárás, melynek során a vízszigetelést az épületszerkezethez rögzítjük, A javaslat lényege, hogy először fémlemezből elkészítjük az — előnyösen L-alakú, és — egyik szárán perforációval (2) ellátott fémbetétet (1). Ezután a fémbetét (1) perforált szárának külső és/vagy belső felületére ki nem vulkanizált gumiból készült szalagot (5) helyezünk, majd ezt kétoldalt a vízszigetelés anyagából készült műgumilemezzel (6, ill. 7) burkoljuk. Az egyik műgumilemezt (7) egyoldali szabadon túlnyúlóan méretezzük, illetve rendezzük el. Az így nyert szendvicsszerkezetetet nyomás és hő együttes alkalmazása közben vulkanizálással egyesítjük'. Ezt a szegélykiképzést rejtve rögzítjük az épületszerkezethez, majd a szabadon túlnyúló műgumilemezt (7) vízzáróan összekapcsoljuk a vízszigetelés megfelelő műgumilemezével.

Description

A találmány tárgya eljárás, lágyfedésű tetőszigetelések szegélykiképzésére, azaz kiegészítő elemeinek készítésére.
Jelenleg lágyfedésű tetőszigeteléseknél különféle szegélykiképzéseket alkalmaznak. Ezeknek a technológiáknak legfőbb hiányossága, hogy csak több szakma lelkiismeretes munkájának eredményeképpen jön létre a kész tetőszigetelés, az építés menete következésképpen egy sor technológiai részműveletre oszlik és alig szervezhető. A segédszerkezetek általában a helyszínen, nagy élőmunka ráfordítással készülnek. Az ilyen kivitelezés a túlzott munkaráfordításon és anyagpazarláson túl azért sem felel meg a korszerű követelményeknek, mivel az előzetesen már elkészült tetőrétegrendszer sérülés elleni védelme az esetek nagyobb részében nincs megoldva, hiszen csak túl nagy költségráfordítással lenne megoldható.
Ismert továbbá például az 566 465'számú svájci szabadalmi leírásból olyan keményfedésű tetőrendszer, főleg magastetőkhöz, amelynél táblás tetőhéjaló lemezeket és szegélyelemeket egyaránt meglehetősen bonyolult alakú és ezért drága kivitelű fémlemez-szerkezetekből képeznek ki.
Lágyfedésű tetőknél a 4 403 456 számú USA-beli szabadalmi leírás szerint speciális kettős szegélyelemet alkalmaznak, amelyek fémlemezből készülnek. A belső szegélyelemet a lapostető pereme mentén gerincszerűen kiemelkedően alakítják ki és azt a födémhez, illetve a fal külső oldalához rögzítik. Erre fektetik a lágyfedés szigetelőrétegét, mégpedig úgy, hogy az a szegélyelem grincén túlnyúljon. A szigetelőréteg rögzítését a külső szegélyelem végzi, amely a belső szegélyelemre alakzáróan rápattintható és függőleges szárának alsó vége vízorr-szerűen van kialakítva. A fenti megoldás ugyan szegélyeknél jól alkalmazható, viszont nem alkalmazható univerzálisa, például attika-tetősík, tetősík-felépítmény szegélyeknél és hasonló esetekben. Továbbá, bonyolult szerkezeti kialakításánál fogva az ilyen szegélyelemek előregyártása túl drága, így széles körű elterjedésére alig van remény. Hiányosságként említhető még meg, hogy az ilyen szegélyelem nem képes megakadályozni a szigetelőlepel megfeszülését, ami pedig a káros feszültségek fellépte esetén annak sérüléséhez vezethet.
A fenti USA-beli megoldáshoz lényegében hasonló szegély-megoldást ír le a 3 134 004 számú NSZK-beli közrebocsátás! irat. Itt az egymásba pattintható és ezáltal a szigetelőfóliát alakzáróan rögzítő két szegélyelemen kívül járulékos tartószerkezetre és poliuretánhabból és vinilacetátetilénből készült és a helyszínen habosított szigetelést is használnak. Az ilyen szegélyelemek gyártás is túl bonyolult és dárga. A poliuretánhab pedig a gyakorlati tapasztalatok szerint nem mérettartó, így zsugorodása miatt a lágy szigetelőréteg túlfeszül, azaz sérülhet. Ez a megoldás is tetemes helyszíni munkálatokkal jár és csak homlokzatszegéíyezésre jöhet szóba.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz lágyfedésekhez olyan univerzálisan alkalmazható szegélyelem létrehozása, amely viszonylag kis ráfordítás mellett könnyen előregyártható és a helyszínen minimális beépítési szakmunkát igényel, továbbá amely a vízszigetelő-réteg túlfeszítését megnyugatóao megakadályozza és ezáltal növeli annak élettartamát.
A kitűzött feladat megoldásához olyan ismert szegélyelemkészítési eljárásból indultunk ki, amelynél szegélyelem révén az előnyösen műgumilemezből készült vízszigetelést az épületszerkezethez rögzítjük. Ezt a találmány szerint azzal fejlesztettük tovább, hogy először fémlemezből L-alakúra hajlított, egyik szárán perforációval ellátott szegélyelemet készítünk, majd a szegélyelem perforált szárának a külső és/vagy belső felületére ki nem vulkanizált gumiszalagot helyezünk és ezt kétoldalt a vízszigetelés anyagából készült műgumilemezzel burkoljuk, amelyek Közül az egyiket egyoldali szabadon túlnyúlóan rendezzük el, majd az így nyert szendvicsszerkezetet nyomás és hő együttes alkalmazása közben vulkanizálással egyesítjük, azaz összekapcsoljuk, továbbá a szegélyelemet a másik száránál fogva ismert módon az épületszerkezethez rögzítjük, a szegélyelem szabadon túlnyúló műgumilemezét pedig a vízszigetelés műgumilemezével ismert módon vízzáróan összekapcsoljuk.
Célszerű az olyan foganatosítási mód, amelynél a ki nem vulkanizált gumicsíkok vastagságát legalább 1 mm-re választjuk. Ezek adott esetben a szegélyelem belső és külső felületén is elrendezhetők a perforált részen.
Előnyösen a fém szegélyelem perforált szárának a kétoldalt közrefogó műgumilemezekkel való összevulkanizálását az előregyártás során végezzük el, majd a találmány szerinti szegélyeíemeket a beépítésük során csupán az épületszerkezethez kell rögzíteni és az egyik oldalon túlnyúló műgumilemezüket a vízszigetelés műgumilemezével össze kell kapcsolni.
A találmányt részletesebben a csatolt rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti szegély elem néhány példaként! kiviteli alakját tüntettük fel beépített állapotban. A rajzon:
Az 1. ábra attika-szegélyelem függőleges metszete;
A 2. ábra a találmány szerinti tetősík szegélyelem hosszmetszete;
A 3. ábrán a találmány szerinti szegélyelem tetőfelépítménynél alkalmazott kivitele látható;
A 4. ábra tetőkibúvó szegélyelem metszete;
Az 5. ábra tető felülvilágító szegélyelem metszete;
A 6. ábra megmaradó PRESSKIES szegélyre épülő szegélyelem metszete;
A 7. ábra a találmány szerinti szegélyelem perspektivikus képe, viszonylag nagyobb léptékben;
A 8. ábra az 1. ábra részletének viszonylag nagyobb léptékű képe.
Amint az 1. ábrán feltüntettük, a találmány szerinti S szegéiyelem gerincét, azaz merevitését a fémlemezből 90-ban meghajlított Ualakú 1 fémbetét képezi, amely a függőleges szárán 2 perforációval, a vízszintes szárán pedig 3 furatokkal van ellátva. A 3 furatokon keresztül az 1 fémbetét az épületszerkezethez, például csavarozással rögzíthető, a jelen esetben a 4 hivatkozási számmal jelölt attikaelem felső síkjához. Az S szegélyelemnek itt az a rendeltetése, hogy a 4 attikaelemnek a tetősíkból kiemelkedő részét vízmentesen lzárja. A találmány szerinti S szegélyelem szerkezeti kialakítása részletesebben jobban látható a 7. és 8. ábrán.
A 7. ábrán látható, hogy az 1 fémbetét függőleges szárának 2 perforációja vízszintes helyezet és hosszúkás nyílásokból áll. Ezek függőlegesen fél osztásnyi eltolással vannak kialakítva. A kísérleteink során a nyílások hosszát 27-30 mm-re, a végeken lévő félkör-alakú ívek sugarát pedig 3,5 mm-re választottuk. Természetesen a perforáció sűrűsége, illetve az egyes áttörések méretei mindenkor függnek a felhasználási céltól.
194.350
A 8. ábrán jól érzékelhető, hogy az 1 fémbetét 2 pcifoiátlóval ellátott függőleges szárának a jelen esetben a külső és a belső felületén is egy-egy 5 szalag van elrendezve úgy. hogy azok a 2 perforációt kétoldalról lefedjék. Ezek az 5 szalagok vastagságát a kísérletek során 1 1,5 mm-re választottuk, anyaguk pedig ki nem vulkanizált gumi. Az 5 szalagokat belülről, illetve kívülről a jelen esetben a vízszigetelés műgumilemezéből készült belső 6 műgumilemez és külső 7 műgumilemez burkolja. A belső 6 műgumilemez funkcióját tekintve ellencsíkként szolgál, amelynek szélessége úgy van megválasztva, hogy az, 5 szalagot és a 2 perforáció körzetét lefedje. A külső 7 műgumilemez viszont az alsó végével lefedi a külső 5 szalagot, azután viszont szabadon elhelyezkedő vízszintes, majd függőleges szakszban folytatódik. Ennek szélességi méretét célszerű a mindenkori adottságok figyelembevételével 30 60 cm-re választani. Mivel a jelen esetben a vízszigetelés mú'gumllemeze 1,5- 2 mm-es Taurus-W néven ismert fóliából készült, ugyanebből az anyagból alakítottuk ki a 6 és 7 mú'gumilemezeket is.
A találmány szerinti S szegélyelem előregyártása úgy történt, hogy a 8. ábrán látható szendvicsszerkezetet nyomás hő együttes alkalmazása közben összevulkanizáltuk. Ezalatt azt kell érteni, hogy a jelen esetben 3 -4 bar présnyomáson és 150-160 °C-os hőmérsékleten végeztük el a vulkanizálást. Ennek során az 1 fémbetét perforált részén kétoldalt elhelyezkedő ki nem vulkanizált 5 szalagok, a hő- és nyomás együttes hatására a 8. ábrán látható módon teljesen kitöltik a 2 perforáció nyílásait és a vulkaniz.álási folyamat végére kellő szilárdsággal összekötik az 1 fémbetétet a 6 és 7 gumilemezzel.
A fenti előregyártást követi lényegében a találmány szerinti S szegélyelem beépítése, amely a jelen esetben abból áll, hogy a külső 7 műgumilemez szabadon elhelyezkedő túlnyúló részét felhajtjuk, majd az I fémbetét vízszintes szárát a 3 furatokba helyezett, például 8 csavarokkal rögzítjük a 4 attikaelemhez. Ez a helyenkénti mechanikus rögzítés a helyszínen ismert célgépekkel minden különösebb szaktudás nélkül elvégezhető, például műanyaghüvelyek és felületkezelt facsavarok alkalmazásával. Ezt követően a külső 7 műgumilemezt visszahajtjuk az 1. ábrán látható helyzetébe, amelynek alsó része azután, például a 2. ábrán látható tetősík szegélyelemen átvezetve kapcsolódik a tetőszigetelés műgumílemezéhez. Az 1. ábrán födémet 9-el, a tetőrétegrendszert pedig 10-el jelöltük.
A 2. ábrán tetősíkhoz használható S szegélyelemet tüntettünk fel. Ez lényegében megegyezik az 1. ábra szerinti kivitellel, a különbség mindössze az, hogy itt a 8 csavarok az 1 fémbetét függőleges szárának furatain vannak átvezetve, a 2 perforáció pedig az 1 fémbetét vízszintes szakaszán van kialakítva. Ennél a kivitelnél is a fémbetét perforált szárának külső és belső oldalán is elhelyeztünk egy-egy ki nem vulkanizált 5 szalagot. Az 1 fémbetét méretei itt lehetővé teszik a tetősík, illetve a függőleges épületszerkezet, jelen esetben 4 attikaelem találkozásánál a megfelelő rögzítést. Az S szegélyelem fő feladata az, hogy felvegye a tetőszigetelés 11 műgumilemezében a hőmérséldet hatására bekövetkező méretváltozások okozta húzó igénybevételeket.
Az S szegélyelem külső 7 műgumilemezének és a tetőszigetelés 11 műgumilemezének összekapcsolása történhet ragasztással, vagygépivégtelenítéssel, önmagában ismert módon. Fokozott igénybevételek esetén a 2 perforáció sűrűbb kiosztású lehet, mint a 7, ábrán feltüntetett kivitelnél.
A 3. ábrán tetőfelépítmény S szegélyeleme látható. Itt az 1 fémbetét függőleges szárán van a 2 perforáció kialakítva és ugyanúgy történhez a 3 furatok kialakítása is a 8 csavarok számára, amelyekkel az a 12 tetőfelépítményhez rögzíthető. Az S szegélyelem belső felső sarka és a fal közötti 13 hézag plasztikus masszával, például Sziloplaszt''-tel, illetve Terostat-tal kitöltendő. A külső 7 műgumilemez szabadon lelógó része biztosítja a szomszédos fóliákkal való kapcsolatot, például ragasztás után.
A 4. ábrán tetőkibúvó falának felső felületén, illetve adott esetben annak bebetonozott fém keresztszerkezeten van rögzítve.
Az 5. ábrán feltünteti S szegélyelem tetőfelülvilágítónál kerül alkalmazásra. Itt az 1 fémbetét szárai’által bezárt szög 60°, amelynél a vízszintes szárban van a 2 perforáció kiképezve, a ferde szár pedig a rögzítő 3 furatokkal rendelkezik. Különbségként megjegyezzük, a fenti kivitelekhez képest, hogy itt a ki nem vulkanizált 5 szalagot csak az 1 fémbetét alsó felülete és a külső 7 műgumilemez között rendeztük elavulkanizálás előtt, mégpedig 1,5 mm-es vastagságú 5 szalagot.
A 6. ábrán 15 párkány önmagában ismert kavicsléces Presskiz 16 szegélyen keresztüli rögzítését szemlélteti a találmány szerinti S szegélyelemnek. Az S szegélyelem 1 fémbetétének vízszintes szára megnövelt hosszúságú, így az 8 csavarok révén van rögzítve a párkányhoz. A külső 7 műgumilemez itt is túlnyúlik amellyel átlapolt ragasztással csatlakozhat a tetőszigetelés 11 műgumilemeze.
Amint a fentiekből kitűnik, a találmány szerinti megoldással igen egyszerű szegélyelem készítési eljárást nyújtunk lágyfedésű tetőszigetelésekhez. A találmány szerinti szegélyelem így olcsón és termelékenyen előregyártható és a beépítéskor minimális és viszonylag egyszerű munkát igényel. Egyik legfontosabb előnye, hogy univerzálisan alkalmazható és megnyugatóan megakadályozza a tetőszigetelő műgumilemez hőmérséklet okozta méretváltozásából adódó nemkívánatos feszültségeket, ezáltal növeli a tetőszigetelés élettartamát. Az ilyen szegélyelemek ellenőrzött minőségben ipari színvonalon gyárthatók, könnyen szállíthatók és raktározhatok.
Végül megemlítjük, hogy a találmány szerinti szegélykiképzés 1 fémbetétének szárai a derékszögön (1—4. ábra) és hegyesszögön (5. ábra) kívül adott esetben akár tompaszöget is bezárhatnak egymással.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás lágyfedésű tetőszigetelések szegélykiképzésére, amelynél az előnyösen műgumilemezből készült vízszigetelést az épületszerkezethez rögzítjük, azzal jellemezve, hogy először fémlemezből elkészítjük az — előnyösen L-alakúra — meghajlított és egyik szárán perforációval (2) ellátott fémbetétet (1), majd a fémbetét (1) perforált szárának a külső és/vagy a belső felületére ki nem vulkanizált gumiból készült szalagot (5) helyezünk, majd ezt kétoldalt előnyösen a vízszigetelés anyagából készült műgumilemezzel (6 illetve 7) burkoljuk, amelyek közül az egyiket egyoldali szabadon túlnyúlóan rendezzük el, továbbá az Így nyert szendvicsszerkezetet nyomás és hő együttes alkalmazása közben vulkanízálással
    194.350 egyesítjük, továbbá az íay nyert szegélyelemet (S) előnyösen a másik száránál fogva ismert ηκ ; n az épületszerkezethez rögzítjük, majd a szabadon túlnyúló müaumilemezét (7) a vízszigetelés műgumilemezével (11) ismert módon vízzáróan összekapcsoljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a ki nem vulkanizált gumi szalag (5) vastagságát legalább 1,0 mm-re választjuk.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fémbetét (1) perforált szárának mindkét oldalára helyezünk a belső és külső műgumllemez (6 illetve 7) alá egy-egy ki nem vulkanizált gumi szalagot (5).
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jeliemezve, hogy az egyesítő vulkanizáiást az előie^yártás során végezzük el.
HU17784A 1984-01-18 1984-01-18 Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére HU194350B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU17784A HU194350B (hu) 1984-01-18 1984-01-18 Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU17784A HU194350B (hu) 1984-01-18 1984-01-18 Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36884A HUT36884A (en) 1985-10-28
HU194350B true HU194350B (hu) 1988-01-28

Family

ID=10948328

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU17784A HU194350B (hu) 1984-01-18 1984-01-18 Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU194350B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT36884A (en) 1985-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7000359B2 (en) Flexible thermally insulative and waterproof barrier
US3581450A (en) Expansion joint cover
US20090100773A1 (en) Translucent Panel
US20090044485A1 (en) Panel Assembly
CA2825421A1 (en) A composite insulation panel
US4443993A (en) Method of heat-insulating and water-proof construction
HU213065B (en) Roof structure, cask-making machine for that roof structure and method for production of that cask-making machine
GB2055326A (en) Building board
US3844082A (en) Building exterior panelling with end-to-end overlap
HU194350B (hu) Eljárás lágyfekvésű tetőszigetelések szegélykiképzésére
US4642949A (en) Method of joining curvilinear structual insulating panels and the like and improved joined panel structure
US2054049A (en) Metal siding for masonry structures
US4038804A (en) Mounting element for roofing having loosely laid synthetic resin films
JPS5835801Y2 (ja) 建築用断熱下地材
JPS6326510Y2 (hu)
CN115045449B (zh) 一种屋面的防水卷材反向收口方法
CN212689250U (zh) 一种压型钢板屋面与复合板山墙泛水连接结构
EP3683375A1 (en) Insulation frame comprising a transient deformation zone
JPS6243793Y2 (hu)
JP3461880B2 (ja) 外壁構造
JP2572917B2 (ja) 屋根の防水処理方法
JP2515537Y2 (ja) 蓄熱槽
JPS6345463Y2 (hu)
JPH01310049A (ja) シート防水用の複合シート鋼板
JPS6259659B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee