HU193647B - Method and apparatus for utilizing geothermic energy - Google Patents

Method and apparatus for utilizing geothermic energy Download PDF

Info

Publication number
HU193647B
HU193647B HU83484A HU48483A HU193647B HU 193647 B HU193647 B HU 193647B HU 83484 A HU83484 A HU 83484A HU 48483 A HU48483 A HU 48483A HU 193647 B HU193647 B HU 193647B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
tube
steam
priority
february
heat
Prior art date
Application number
HU83484A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT36911A (en
Inventor
Lajos Szekely
Istvan Csorba
Sandor Bodas
Original Assignee
Melyepitesi Tervezo Vallalat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Melyepitesi Tervezo Vallalat filed Critical Melyepitesi Tervezo Vallalat
Priority to HU83484A priority Critical patent/HU193647B/hu
Priority to US06/579,809 priority patent/US4642987A/en
Priority to JP59023029A priority patent/JPS59206593A/ja
Priority to EP84101502A priority patent/EP0118788B1/de
Priority to DE8484101502T priority patent/DE3475213D1/de
Publication of HUT36911A publication Critical patent/HUT36911A/hu
Publication of HU193647B publication Critical patent/HU193647B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24TGEOTHERMAL COLLECTORS; GEOTHERMAL SYSTEMS
    • F24T10/00Geothermal collectors
    • F24T10/20Geothermal collectors using underground water as working fluid; using working fluid injected directly into the ground, e.g. using injection wells and recovery wells
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/10Geothermal energy

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)

Description

A találmány geotermikus energia hasznosítására szolgáló eljárásra és berendezésre vonatkozik.
A száraz kőzetek hőtartalmának — geotermikus energiájának — hasznosítására irányuló törekvések ismeretesek. „Mesterséges hévíztermelésnek“ nevezhető az a kétkutas módszer, amely szerint az egyik kúton keresztül vizet nyomnak a kőzetbe, a másik kúton keresztül pedig a felmelegedett vizet kitermelik. A két kút között értelemszerűen hidraulikus összeköttetést kell biztosítani, pl. robbantással üregeket, repedéseket kell kialakítani. Annak érdekében, hogy a kutak alsó végpontjai egymáshoz közel essenek, ferde fúrású kutakat is szoktak létesíteni. Ezen a „mesterséges hévíztermelési elven alapszik a 165 379. számú magyar szabadalmi leírás szerinti megoldás is, amely szerint a hőtermeléshez megfelelően kialakított kútszerkezetet javasolnak: a tárolótér a fúrólyuknak a béléscsővel védett, a sarunál a rétegből záródugóval elválasztott része, a felszállótér pedig egy, a béléscsőbe épített, szigetelt termelőcső. Az áramlást a gyűrűstérből a termelőcsőbe szivattyúegység biztosítja.
A fenti jellegű megoldások hátránya, hogy meglehetősen költségesek. Ennek oka egyrészt az, hogy az állandó szivattyúzás miatt nagy az energiafelhasználás, másrészt hatásos szigetelésre van szükség, különben a kitermelt közeg még a térszín alatt visszaadja hőjét a betáplált közegnek. A hatásos szigetelés viszont helyigényes, tehát az amúgy is kicsi áramlási keresztmetszetet tovább csökkenti; emiatt a keringtetéshez szükséges szivattyúzási energia-igény még tovább növekszik. Amennyiben a kétkutas megoldást alkalmazzák, amelynél a víz felmelegítése a természetes kőzetekkel közvetlen érintkezésben történik, további hátrányként jelentkezik az, hogy a kitermelt víz — a termálvizekhez hasonlóan — nem kívánt ásványi anyagokat is tartalmazhat, és vízkövesedés is bekövetkezhet.
A fent említett egykutas megoldásnál jelentkező hátrányok kiküszöbölésére (hőcsere a külső és belső cső között, illetve költséges szigetelés, valamint szivattyúzás) ismerté váltak olyan javaslatok, amelyek szerint az azonos hőmérsékletű betáplált folyadék és kitermelt gőz hőtartalma közötti különbséget, a párolgáshőt kell hasznosítani. Az ilyen jellegű megoldások racionális megdalósíthatóságát nagymértékben gátolja az a tény, hogy a folyadékoszlop nyomása a mélységgel növekszik, emiatt legfeljebb igen kismennyiségü gőz termelésére van csak e módszerrel lehetőség. Ez a megállapítás érvényes az SE-1710 OTH alapszámú, közzétett magyar találmányi bejelentésben szereplő megoldásra is, amelynek az a lényege, hogy a folyadékot geotermikus energiával felhevitett gőztermelő cső belső palástfelületére juttatják, azon lecsörgedeztetik, és így a kútszerkezet teljes mélységében kívánják létrehozni 2 az elgőzöléshez szükséges nyomást. A megoldás hátránya, hogy közel atmoszférikus nyomással, vagy vákuummal működik (felszíni szerelvényei is ennek megfelelőek: vákuumszivattyúja van, lefúvatószelepe nincs), ami már csekély teljesítménnyel is jelentős gőzsebességet tesz szükségessé. Ebből adódik az, hogy a gőzfázis elválasztása céljából minden esetben be kell építeni az ún. elválasztócsövet, a teljesítmény azonban még így is korlátozott. Az elválasztócsővel kapcsolatos probléma még, hogy a folyadék a gőztermelő cső belső felületéről bármilyen szerkezeti aszimmetria következtében átkerülhet az elválasztócsőre, és ebben a formában ott is marad, mivel nincs megoldás a rendeltetési helyre történő visszafuttatására. Szerkezeti szempontból hátrányos, hogy a folyadék fúvókén keresztül jut a csőfalra, ami a porlaszióhatás miatt — nVm biztosítja az egyenletes terítést. Végül további hátrányt jelent, hogy a kútszerkezet és a kőzetek között a megfelelő hőátadás nincs biztosítva, így a várható teljesítmény sem optimális.
A találmány feladata, hogy olyan megoldást szolgáltasson geotermikus energia hasznosítására, amely folyékony közeg gőzzé alakításán alapszik, azonban mentes a jelenleg ismert ilyen célú megoldások fent részletezett hátrányaitól, nevezetesen a túlságosan nagy gőzsebesség következményeitől, az elvá asztócső jelenlétéből adódó problémáktól, valamint a kútszerkezet és a kőzetek közötti rossz hőátadás káros hatásaitól.
A találmány azon a felismerésen alapszik, hogy a kútban megfelelő túlnyomás beállításával, továbbá megfelelő hőhordozó közeg kiválasztásával elérhető, hogy a telített gőz fajlagos párolgáshője elég nagy legyen ahhoz, hogy a kőzetektől elvonható hőmennyiséget a gőz olyan kis sebességgel szállítsa ki, ami mellett a folyadéknak a gőzével ellentétes irányú áramlása még megvalósulhat, emellett — a beállított túlnyomáshoz képest — az áramlási nyomásveszteség is elhanyagolható Ez azt jelenti, hogy — a működést zavaró, ill. akadályozó — elválasztócső beépítésére nincs szükség, a gőznyomás pedig — és azzal együtt a telítési gőzhőmérséklet — a kft egész hosszában lényegében állandónak tekinthető, ami alapvető feltétele annak hogy a kőzetektől az adott kilépési hőmérséklet mellett elvonható hőmennyiséget gyakorlatilag teljes mértékben hasznosítsuk.
E felismerések alapján a kitűzött feladatot & találmány értelmében olyan eljárás segítségével oldottuk meg, amelynek során a térszín alatti kőzetbe mélyesztett gőztermelő csőbe folyadékot vezetünk, a geotermikus hő kihasználásával a folyadékot elgőzölögtetjük, és a gőzt — pl. villamosenergia termelésére — hasznosítjuk, és amelyre az jellemző, hogy a gőztermelő csőben az atmoszferikust meghaladó nyomást (túlnyomást) állítunk be, és a csőben olyan folyadékot — hőhordozó közeget — csörgedeztetünk lefe-2193647 lé, amelynek a telített gőze a beállított túlnyomáson legalább 1000 kJ/m3 fajlagos párolgáshőt tartalmaz. Ezen intézkedés eredményeként a kőzetektől elvonható hőmennyiséget viszonylag kis gőztérfogattai, tehát kis gőzsebességgel termelhetjük ki, és nem kell elválasztócsövet beépíteni, mert arra csak nagy gőzsebességeknél van szükség. Igen előnyös, hogy a betáplált folyadék és a kitermelt közeg hőmérséklete azonos, mégpedig az adott nyomáson a közeg telítési hőmérséklete. A túlnyomás beállítása egyébként oly módon történik, hogy a kilépő gőzből előre meghatározott hőmennyiséget vesznek el; a túlnyomás ugyanis az elvett hőmennyiség függvénye. Hogy mekkora legyen az elvett (hasznosított) hő mennyisége, azt az önszabályozó üzem beállása (1. később) előtt próbával lehet meghatározni.
Egy további találmányi ismérv szerint a gőztermelő csőben olyan folyadékot csörgedeztetünk lefelé, amelynek forráspontjához az adott geotermikus hőmérsékleten — általában 50—150°C között — a kútszerkezet és a felszíni hasznosító berendezések nyomástartó képességén belül a lehető legnagyobb egyensúlyi nyomás tartozik, és amelynek a lehető legnagyobb a párolgáshője. Ebben az 'esetben viszonylag kis gőzsebességnél is nagy teljesítmény nyerhető.
Egy másik találmányi ismérv szerint mintegy 100—120°C kúthőmérsékletig hőhordozó közegként ammóniát (NH3), és/vagy különféle freonokat (pl. R12, R22) és/vagy szénhidrogéneket (pl. C3H6, C3H8) használunk. Ha pedig a kúthőmérséklet a 120°C-t meghaladja, hőhordozó közegként a víz alkalmazása célszerű. „Kúthőmérsékleten a kút belső hőmérsékletét kell érteni, ami a kút — más szóval a gőztermelő cső — teljes hosszában gyakorlatilag konstans. A kúthőmérséklet egyrészt a kút mélységétől, másrészt attól függ, hogy a kútban mekkora nyomást állítunk be.
Az eljárás egy másik foganatosítási módja szerint a hasznosítás során keletkezett kondenzátumot zárt rendszerben juttatjuk vissza a gőztermelő csőbe, és ily módon a berendezés működését önszabályozóvá teszszük.
Egy további foganatosítási módra az jellemző, hogy — amennyiben a gőztermelő cső köpenycsövön (béléscsövön) belül távközzel helyezkedik el, és a köpenycső termálvizet tartalmazó rétegen halad át a köpenycsövet a termálvizet tartalmazó réteg tartományában megnyitjuk, a termálvizet a gőztermelő cső és a köpenycső közötti gyűrű alakú térbe, onnan pedig a felszínre vezetjük, és ily módon a gőztermelő cső — legalább felső szakaszát a termálvízzel hőszigeteljük, és a kivezetett termálvizet — adott esetben — hasznosítjuk.
Az optimális hőhasznosítás szempontjából előnyös, ha a gőztermelő csőnek legalább a gőztermelő szakaszát körülvevő kőzet hézagait, pl. üregeit, pórusait, repedéseit stb. jó hővezető képességű, utószilárduló anyaggal töltjük ki. Célszerűen a jó hővezető képességű utószilárduló anyagot hidraulikus kötőanyag (pl. cementpor); jó hővezető képességű adalékanyag (pl. grafitpor); víz, valamint — adott esetben — egyéb adaléksz^r pl. betonplasztifikátor, kötéslassító stb.) összekeverésével állítjuk elő. Előnyös továbbá, ha a kőzet jó hővezető képességű anyaggal kitöltendő tartományát robbantással vagy/és hidraulikus úton, vagy/és más módon repesztjük, és ha a jó hővezető képességű utószilárduló anyagot injektálással juttatjuk a kőzet hézagaiba. Végül az eljárás egy további foganatosítási módjára az jellemző, hogy a folyadékot £ gőztermelő cső belső felületén vagy/és a gőztermelő csőben a gőz számára a feláramlási keresztmetszetet biztosító mértékben és/vagy más módon elhelyezett — adott esetben a gőztermelő csövet belülről megtámasztó — pl. Raschig-gyűrűk vagy hasonlók által alkotott tölteten filmszerű rétegben csurgatjuk le.
A találmány szerinti berendezésnek a térszín alatt elhelyezkedő kőzetbe ágyazott gőztermelő csöve; a gőztermelő cső felső végéhez csatlakozó folyadékbetápláló szerkezete, gőzkivezető csöve; valamint a kivezetett gőz energiájának átalakítására szolgáló szerkezete van, és e berendezésnek az a lényege, hogy a folyadékbetápláló szerkezet elosztóedény tartalmaz, amelyben a folyadékot a gőztermelő cső belső felületére filmszerű rétegben juttató, gyűrű alakú bukó van, amely a gőz’ermelő cső elosztóedénybe torkolló nyílását körülveszi.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek a berendezés előnyös kiviteli példáit tartalmazzák. A rajzokon az 1. ábrán vázlatos függőleges hosszmetszetben, erősen torzított méretarányban látható a berendedezés egy olyan kiviteli alakja, amelynél a kút a teljes hoszszában száraz kőzetbe van beágyazva;
a 2. ábrán ugyancsak vázlatos függőleges hosszmetszetben egy olyan kút egy részlete látható, amelyet egy helyen termálvíz, máshol pedig száraz kőzet vesz körül;
a 3. ábrán a berendezés egy további kiviteli alakját ugyancsak hoszmetszetben tüntettük fel.
Az 1. ábrán látható kútnak 2 gőztermelő csöve van, amely tömör falú cső, azaz a cső belső tere a 7 kőzetektől tömören el van zárva. A 2 gőztermelő cső felső végéhez az egészében 1 hivatkozási számmal jelölt elosztóedény van csatlakoztatva. Az 1 elosztóedénybe torkolló 2 gőztermelő cső 2a 3
-3193647 nyílását la gyűrű alakú bukó veszi körül, amely a v szintű folyadékot úgy vezeti a 2 gőztermelő cső belső palástfelületére, hogy a folyadék a palástfelületen filmszerűen lecsorog. A folyadék az 1b csőcsonkon át célszerűen tangenciálisan vezethető be a henger alakú 1 edénybe. A gőz kivezetésére az le csőcsonk van előirányozva.
Az 1. ábrán a £, terepszint alatt további három szintet _t^, _t_3 és t, hivatkozási betűvel jelöltünk. AJ., és szint között van a kút I szakasza, a j2 és t.3 szintek között a II szakasza, a _ta és _t4 szintek között pedig a III szakasza. A II és III szakaszt csupán az általában alkalmazott csövezési technológia alapján különítettük el egymástól. A kút teljes mélysége — vagyis az I-III szakaszok együttes hossza — általában 800—4000 méter között változik. A mindenkori geológiai adottságoktól függően a 800 m-es mélységhez általában 50—80°C, a 4000 m-es mélységhez 180—200°C hőmérséklet tartozik, és az alsó és felső határértékek között a hőmérsékletváltozás közel lineáris, illetve a geológiai viszonyoktól függ.
A 2 gőztermelő csövet az I és II szakaszban 4 béléscső veszi körül. A 2 gőztermelő cső és a 4 béléscső közötti tér 4a hővezető anyaggal van kitöltve (elsősorban a II szakaszban), amely akár szilárd, akár folyékony halmazállapotú lehet, pl. melegvíz. Ez utóbbi esetben természetesen a béléscsőnek is tömörnek, és a béléscső és gőztermelő cső közötti térnek zártnak kell lennie, hogy a vizet megtartsa. Az 1 szakaszban a 4 béléscsövet kívülről további 5 szigetelőszerkezet veszi körül, mivel itt már a kőzet, ill. talaj hőmérséklete olyan alacsony, hogy a kút működésének hatékonysága nagymértékben romlanék.
A II és III szakaszok együttesen alkotják a kút gőztermelő szakaszát, amelynek mentén a 7 kőzet kútszerkezettel határos hézagait pl. üregeket, repedéseket, pórusokat stb. a találmány értelmében jó hővezető képességű utószilárduló anyaggal töltöttük ki.
Ilyen anyag gyanánt hidraulikus kötőanyagból (pl. cementporból); vízből, jó hővezető képességű adalékanyagból (pl. grafitpor) és egyéb adalékszerekből (pl. betonplasztifikátor, kötéslassító stb.) készült folyós — injektálható, ill. szivattyúzható — keveréket használhatunk. A hidraulikus kötőanyag és a jó hővezető képességű adalékanyag szemcseméretét és sűrűségét célszerű hasonlóra választani, hogy a keverék a megszilárdulása előtt jól szivattyúzható legyen. A jó hővezető képességű adalékanyagot, pl. grafitport — a megfelelő hidraulikus tulajdonságokat nem rontó határig — lehető legnagyobb arányban kell a keverékhez adni, hogy a megszilárdulás után a hővezető anyag szemcséi minél nagyobb számban érintkezzenek egymással. Célszerű, ha a keverék szilárdanyag tartalmának mintegy 60—65%-át a jó hővezető képességű anyag alkotja. Abban az esetben, ha a jó hővezető képességet a ter4 mészetes körülmények is biztosítják (pl. nagykiterjedésű hévíztartó réteg), a 3 keverék injektálására nincs szükség. Azáltal, hogy a fent leírtak szerint a kútszerkezet külső palástját jó hővezető képességű, és megfelelő szilárdságú anyaggal vesszük körül, növeljük a hőátadó felületet, és így nagyobb kőzeitérfogat tárolt (latens) hőenergiáját tudjuk hasznosítani. A földtani sajátosságoknak megfelelően az utószilárduló keverék bejuttatása előtt — szükség szerint — adott esetben végre kell hajtani a kút környezetének a repesztését. Ez a művelet pl. hidraulikai úton, vagy robbantással, esetleg más módszerrel hajtható végre.
A 2. ábrán látható megoldást pl. abban a gyakran előforduló esetben javasoljuk alkalmazni, amikor pl. egy kb. 3000 m mély meddő olajkutat a vízkészlet-adottságok miatt viszonylag kis mélységben (800—1500 m) nyitnak meg megfelelő minőségű, pl. 50—80°C hőmérsékletű termálvíz kitermelése céljából. Ilyenkor a kút alsó — a hőtermelés szempontjából legértékesebb — szakasza kihasználatlanul marad. Ha viszont a furatban levő (pl. 09 5/8”-os) 4 béléscsövet pl. 8 perforációkkal a magasságú 7a vízadó réteg felé megnyitjuk, és a béléscsőtől hermetikusan elzárva helyezzük el abban a (pl. 0 7*os) 2 gőztermelő csövet, és ahhoz felül az 1. ábrán látható 1 elosztóedényt csatlakoztatjuk, egyrészt megoldjuk a geometrikus energia hasznosítását a furat teljes mélységében, másrészt biztosítjuk a 2 gőztermelő cső szigetelését is — magával a 10 termálvízzel — a kútszerkezet felső szakaszában. A 10 termálvíznek a 2 csőbe nyomulása irányát a 8 perforációkon keresztül az a_ nyilak jelzik. A 7 kőzet-tartományok szárazak, ezek mentén a korábban már részletezett 3 hővezető anyag-kitöltést vittük be a 4 béléscső palástja mentén húzódó zónába. A 10 termálvíz egyébként a felszínen külön hasznosítható akár energetikai, akár egyéb (pl. fürdővíz) célokra.
A találmány szerinti berendezés (1. ábra) oly módon működik, hogy az lb csőcsonkon át tar genciálisan vezetjük be az 1 elosztóedénybe a folyékony hőhordozó közeget (K nyíl), amely az la gyűrű alakú bukón át a 2 gőztermelő cső belső palástfelületére kerül, és azon vékony, filmszerű rétegben lecsorog. Uzembehelyezéskor a 2 gőztermelő csőber olyan túlnyomást állítunk be, amelyen a II, III gőztermelő szakaszban uralkodó hőmérsékleten a folyadék gőzzé alakul, felszáll a Q_ nyíl irányában, az le csőcsonkon keresztül távozik, és energiáját önmagában ismert módon hasznosítjuk, pl. villamosenergiater nelésre. A hasznosítás során kondenzátummá — folyadékká — alakult hőhordozó közeget az lb csőcsonkon át folyamatosan a; 1 elosztóedénybe vezetjük vissza, így a gőz*ermelés is folyamatossá tehető. Ha a termelt gőznek a hasznosítás során keletkezett kondenzátumát zárt rendszerben juttatjuk vissza a csőfalra, tehát a visszajuttatott
-4193647 kondehzátum mennyisége a hőelvonással, a nedvesített (tehát a gőztermelésre alkalmas) csőfal hossza pedig a kondenzátum mennyiségével arányos, a berendezés önszabályozással működik. Mivel a cső belső térfogatát folyadékoszlop nem terheli, a gőztermelés a megfelelő hőmérsékletű szint alatt mindenhol megvalósulhat.
A találmányt a továbbiakban példák kapcsán ismertetjük részletesen.
1. példa
Egy meddő olajkút mélysége 3000 m. A gőztermelő cső belső átmérője 160 mm, a geotermikus reciprokgradiens 17,5 m/°C. A kút belső hőmérséklete 90°C. Kiszámítható, hogy ebben az esetben a mélyebben fekvő kőzettartományokból .mintegy 1,0 MW teljesítményű hőáram jön létre. A gőztermelő csőben 28,11 bar túlnyomást állítunk be, és ennek megfelelő fajlagos párolgáshőjü hőhordozó közeget, nevezetesen R12 jelű freont alkalmaznak. Ennek termodinamikai tulajdonságai az adott hőmérsékleten, valamint az áramlástechnikai jellemzők a következők:
kilépő gőzhőmérséklet 90°C teljesítmény 1,0 MW telítési nyomás 28,11 bar párolgáshő 84,81 kJ/kg gőzsűrűség 177,305 kg/rn2 3 fajlagos párolgáshő 15037,62 kJ/m3 gőzáram 11,791 kg/s gőz-térfogatáram 0,0665 rrr/3 gőzsebesség 3,307 m/s nyomásveszteség 3,00 bar telítési hőmérséklet a legnagyobb nyomáson 95,1°C
A fenti adatokból látható, hogy a találmány szerinti módszerrel az a geometrikus energia, amely a kőzetekből egyáltalán kinyerhető, jó hatásfokkal hasznosítható. A gőzsebesség csak akkora, ami a folyadék ellentétes irányú áramlását még lehetővé teszi, és az áramlási nyomásveszteség is elhanyagolható a beállított túlnyomáshoz képest. Ugyancsak elhanyagolható a talphőmérséklet és a kilépő gőzhőmérséklet (kúthőmérséklet) közötti különbség is, ami alapvetően a jó hatásfok magyarázata. A kitermelt energiát pl. fűtésre használhatjuk.
2. példa
Az 1. példában leírttal azonos kút geotermikus energiáját hasznosítjuk azzal az eltéréssel, hogy a kúthőmérséklet 70°C. Ebben az esetben a gőztermelő csőben 33,77 bar túlnyomást állítunk be. Az ehhez legjobban megfelelő fajlagos párolgáshőjü hőhordozó közeg az ammónia (NH3). Ennek termodinamikai tulajdonságai a megadott hőmérsékleten, továbbá az alkalmazási példára kiszámított áramlástechnikai jellemzők a következők:
kilépő gőzhőmérséklet 70°C teljesítmény 1,5 MW telítési nyomás 33,77 bar párolgáshő 938,84 kJ/kg gőzsűrűség 26,385 kg/m3 fajlagos párolgáshő 24771,19 kJ/m3 gőzáram 1,598 kg/s gőz-térfogatáram 0,0606 m3/s gőzsebesség 3,014 m/s nyomásveszteség 0,37 bar telítési hőmérséklet a max. nyomáson 70,5°C
A fenti adatokból hasonló következtetések vonhatók le, mint az 1. példánál, itt azonban a hatásfok gyakorlatilag 100%-osnak mondható, mert mindössze 0,5°C hőmérséklet különbség jelentkezik. A berendezés ebben az esetben is fűtésre, ill. melegvíz termelésre használható.
3. példa
Egy nagyobb, mintegy 5000 m mélységű kutat, nagyobb hőmérsékletű gőz termelésére, és elektromos energia előállítására kívánunk hasznosítani a találmány szerinti eljárással A kút gőztermelő csövének belső átmérője 160 mm, a geotermikus reciprokgradiens 18,0 m/C°, a talphőmérséklet pedig 288°C.
A kútban 4,46 bar túlnyomást állítunk be, és hőhordozó közegként vizet alkalmazunk, amelynek telítési gőzhőmérséklete a beállított túlnyomáson 150°C (kúthőmérséklet). Kiszámítható, hogy ebben az esetben a mélyebben fekvő kőzet-tartományokból a kútszerkezet felé mintegy 1,5 MW teljesítményű hőáram jen létre. Az áramlástechnikai jellemzők, továbbá a víz tulajdonságai a fent megadott nyomáson és hőmérsékleten a következők:
telítési nyomás párolgáshő gőzsűrűség fajlagos párolgáshő gőzé ram gőz-térfogatáram gőzsebesség nyornásveszteség telítési hőmérséklet a
4,460 bar 2114,17 kJ/kg 2,547 kg/m3 5384,73 kJ/m3 0,7095 kg/s 0,2786 m3/s
13,86 m/s 1,25 bar max gőznyomáson 158,3°C
A 3 ábrán látható berendezés alkalmazására akkor kerül sor, ha a kút méretei, a geott rmikus adottságok, valamint a felhasználási szempontból legelőnyösebb hőhordozó közeg kombinációja olyan áramlási viszonyokat eredményezne, amelyek esetén a felfelé áramló gőz leszakítaná a folyadékfilmet z csőfalról. Ez az eset elsősorban több kilométer mélységű és több MW teljesítményű kutaknál következhet be. Ez a berendezés az 1. íbra szerintitől abban tér el, hogy a 2 gőztermelő csövön belül egy 11 elválasztó cső keiül elhelyezésre, amely egymás felett évközökkel 13 átömlőnyílásókat tartalmaz (Egyébként a berendezésnek az 1. ábrává' kapcsolatban már ismertetett szerkezeti elemeit a már alkalmazott hivatkozási számokkal jelöltük.) A 13 átömlőnyílások csak a 11 elválasztó cső II és III szakaszba
-5193647 eső tartományában, illetve legfeljebb az I szakasz alsó részében vannak kialakítva, és a 11 elválasztócsőnek nem kell a 2 gőztermelőcső aljáig nyúlnia. A h|..Jhn értékek kb. 10 m-es nagységrendüek, de nem szükségszerűen azonosak, tehát a 13 átömlőnyílások nem periodikusan ismétlődnek; a 13 átömlőnyílások kiosztása és mérete (területe) minden alkalmazási esetben — az adott körülmények figyelembe vételével — számítással határozandó meg. A 13 átömlőnyílások sűrűsége és átfolyási keresztmetszete mindenesetre úgy határozandó meg, hogy a 11 elválasztó cső és a 2 gőztermelő cső közötti gyűrűkeresztmetszetű 14 térben mindenütt kissé nagyobb gőznyomás uralkodjék, mint a 11 elválasztó csövön belül, ugyanakkor két-két szomszédos 13 átömlőnyílás közptt keletkező gőzmennyiség a nyomásviszonyok és az áramlási ellenállások megfelelő aránya folytán a 13 átömlő-nyílásokon keresztül túlnyomórészt a 11 elválasztó-csőbe, és csak kisebb részben a következő 14 gyűrűstér-szakaszba áramolják. A 3. ábrán egyébként jól látható, hogy a 14 tér egyöntetű £ szélességét, valamint a 11 elválasztócsőnek a 2 gőztermelő csőben a koaxiális elhelyezkedését a 12 távtartó-folyadékvisszatérítő gyűrűk biztosítják, amelyek nyílásokat tartalmaznak. A £ nyíl érzékelteti a 11 elválasztócsőből a gőz távozását, az X, nyilak a kondenz-folyadékfázis visszaáramlását a cső felső végén, az X nyilak pedig azt, hogyan juttatják vissza a 12 távtartó-folyadékvisszatérítő gyűrűk a folyadékot a 2 gőztermelő cső falára. A X távköz pl. 1—2 cm lehet.
A találmány előnye, hogy optimális hatékonysággal, szivattyúzási energia-ráfordítás nélkül teszi lehetővé a geotermikus energia kihasználását, és eddig nem — vagy nem megfelelően — kihasznált energiaforrás racionális bekapcsolását biztosítja az energiatermelésbe.
A találmány természetesen nem korlátozódik az eljárás fentiekben részletezett foganatosítási módjaira, illetve a berendezés kiviteli példáira, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül számos módon megvalósítható.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás geotermikus energia hasznosítására, amely eljárás során a térszín alatti kőzetbe mélyesztett gőztermelő csőbe folyadékot vezetünk, a geotermikus hő kihasználásával a folyadékot elgőzölögtetjük, és a gőzt — pl. villamosenergia termelésére — hasznosítjuk, azzal jellemezve, hogy a gőztermelő csőben (2) az atmoszférikust meghaladó nyomást (túlnyomást) állítunk be, és a csőben (2) olyan folyadékot — hőhordozó közeget — csörgedeztetünk lefelé, amelynek a telített gőze a beállított túlnyomáson legalább 1000 kJ/m3 fajlagos párolgáshőt tartalmaz. (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  2. 2 Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gőztermelő csőben (2) olyan folyadékot csörgedeztetünk lefelé, amelynek a forráspontjához az adott geotermikus hőmérsékleten — általában 50—150°C között — a kútszerkezet és a felszíni hasznosító berendezések nyomástartó képességén belül a lehető legnagyobb egyensúlyi nyomás tartozik, és amelynek a lehető legnagyobb a párolgáshője. (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  3. 3 Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy mintegy 100—120°C kúthőmérsékletig hőhordozó közegként ammóniát (NH3), vagy különféle freonokat (pl. R12, R22), és/vagy szénhidrogéneket (pl. C3H6, C3H8) használunk.
    (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  4. 4 Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás azzal jellemezve, hogy mintegy 120°C-t meghaladó kúthőmérséklet esetén hőhordozó közegként vizet használunk.
    (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  5. 5 Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a hasznosítás során keletkezett kondenzátumot zárt rendszerben juttatjuk vissza a gőztermelő csőbe (2) (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  6. 6 Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy — amennyiben a gőztermelő cső (2) köpenycsövön (béléscsővön) (5) belül távközzel helyezkedik el, és a köpenycső ’(5) termálvizet (10) tartalmazó rétegen (7a) halad át —, a köpenycsövet (5) a termálvizet (10) tartalmazó réteg (7a) tartományában megnyitjuk, a termálvizet (10) a gőztermelő cső (2) és a köpenycső (5) közötti gyűrű alakú térbe, onnan pedig a felszínre vezetjük, és ily módon a gőztermeic cső (2) — legalább felső — szakaszát a termálvízzel (10) hőszigeteljük, és a kivezetelt termálvizet — adott esetben — hasznosítjuk (2. ábra). (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  7. 7. Az 1—6. igénypontok szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gőztermelő csőnek (2) legalább a gőztermelő szakaszát (II, III) körülvevő kőzet (7) hézagait, pl. üregeit, pórusait, repedéseit stb. jó hővezető képességű t tószilárduló anyaggal (3) töltjük ki (1. és 2 ábra). (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a jó hővezető képességű utószilárduló anyagot (3) hidraulikus kötőanyag (pl. cementpor); jó hővezetőképességű adalékanyag (pl. grafitpor); víz, valamint — adott esetben — egyéb adalékszer (pl. betonplasztifikátor, kötéslassító stb.) összekeverésével állítjuk elő.
    (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kőzet (7) jó hővezető képességű anyaggal (3) kitöltendő tartományát robbantással vagy/és hidraulikus úton vagy/és más módon repesztjük.
    (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  10. 10. A 7—9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a jó
    -6193647 hővezető képességű utószilárduló anyagot (3) injektálással juttatjuk a kőzet (7) hézagaiba. (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  11. 11. Az 1 —10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyadékot a gőztermelő cső (2) belső felületén vagy/és a gőztermelő csőben (2) a gőz számára a feláramlási keresztmetszetet biztosító mértékben és/vagy módon elhelyezett — adott esetben a gőztermelő csövet (2) belülről megtámasztó — például Raschig^ -gyűrűk vagy hasonlók által alkotott tölteten filmszerű rétegben csurgatjuk le. (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  12. 12. Berendezés geotermikus energia hasznosítására, amely berendezésnek a térszin alatt elhelyezkedő kőzetbe ágyazott gőztermelő csöve; a gőztermelő cső felső végéhez csatlakozó folyadék-betápláló szerkezete, gőzkivezető csöve, valamint a kivezetett gőz energiájának átalakítására szolgáló szerkezete van, azzal jellemezve, hogy a folyadékbetápláló szerkezet elosztóedényt (1) tartalmaz, amelyben a folyadékot a gőztermelő cső (2) belső felületére filmszerű rétegben juttató, gyűrű alakú bukó (la) van, amely a gőztermelő cső (2) elosztóedénybe (l) torkolló nyílását (2a) körülveszi (1. ábra) (Elsőbbsége: 1983.02.14.)
  13. 13. \ 12. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a gőztermelő csőben (2) attól oldalirányú távközzel (k) — előnyösen koncentrikusan — elválasztőcső (11) 1θ van elhelyezve, amely magassági értelmű távközökben (h^^hn) kiosztott átömlőnyílásokat (13) tartalmaz, amelyek mérete és sűrűsége a gőztermelő cső (2) és az elválasztó cső (11) közötti térben (
  14. 14) az elválasztó
  15. 15 csőben (11) uralkodó gőznyomást meghaladó gőznyomást eredményező módon, valamint két szomszédos átömlőnyílás (13) között keletkező gőzmennyiség túlnyomó részének az ítömlőnyílásokon (13) át az elválasztó tócsőbe (11) áramlást eredményező módon van megválasztva, mimellett az elválasztó cső (Γ) és a gőztermelő cső (2) között nyílás(oka)t tartalmazó távtartó-folyadékvisszatérítő gyűrűk (12) vannak. (Elsőbbsége: 1986.05.09.)
HU83484A 1983-02-14 1983-02-14 Method and apparatus for utilizing geothermic energy HU193647B (en)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83484A HU193647B (en) 1983-02-14 1983-02-14 Method and apparatus for utilizing geothermic energy
US06/579,809 US4642987A (en) 1983-02-14 1984-02-13 Process and equipment for the utilization of geothermic energy
JP59023029A JPS59206593A (ja) 1983-02-14 1984-02-13 地熱エネルギ−を利用するための方法及び設備
EP84101502A EP0118788B1 (de) 1983-02-14 1984-02-14 Verfahren und Einrichtung zur Nutzbarmachung von geothermischer Energie
DE8484101502T DE3475213D1 (en) 1983-02-14 1984-02-14 Method of and device for utilizing geothermal energy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83484A HU193647B (en) 1983-02-14 1983-02-14 Method and apparatus for utilizing geothermic energy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT36911A HUT36911A (en) 1985-10-28
HU193647B true HU193647B (en) 1987-11-30

Family

ID=10949787

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83484A HU193647B (en) 1983-02-14 1983-02-14 Method and apparatus for utilizing geothermic energy

Country Status (5)

Country Link
US (1) US4642987A (hu)
EP (1) EP0118788B1 (hu)
JP (1) JPS59206593A (hu)
DE (1) DE3475213D1 (hu)
HU (1) HU193647B (hu)

Families Citing this family (29)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0733819B2 (ja) * 1987-07-22 1995-04-12 エフ ビューチ ハンス 地熱エネルギを抽出して利用する方法
CH677698A5 (hu) * 1987-07-22 1991-06-14 Hans Ferdinand Buechi
US4776169A (en) * 1988-02-03 1988-10-11 Coles Jr Otis C Geothermal energy recovery apparatus
DE4115431A1 (de) * 1990-05-18 1991-11-21 Diego Horten Vorrichtung zur nutzbarmachung von geothermischer energie
DE4131990A1 (de) * 1991-09-26 1993-04-01 Heinrich Dr Lesker Anlage zur gewinnung von elektrischer energie aus erdwaerme
US5311741A (en) * 1992-10-09 1994-05-17 Blaize Louis J Hybrid electric power generation
US5697218A (en) * 1995-06-07 1997-12-16 Shnell; James H. System for geothermal production of electricity
DE102006019339B3 (de) * 2006-04-24 2008-01-31 Henze, Michael, Dipl.-Ing. Künstlicher Wasser-Wärmespeicher unter der Erde
EP2198208A1 (de) * 2007-09-28 2010-06-23 Geo-en Energy Technologies Gmbh Grundwasserbrunnen
WO2009039839A1 (de) * 2007-09-28 2009-04-02 Geo-En Energy Technologies Gmbh Anlage zur förderung und dekontamination von grundwasser
US8616000B2 (en) 2008-06-13 2013-12-31 Michael J. Parrella System and method of capturing geothermal heat from within a drilled well to generate electricity
US9423158B2 (en) * 2008-08-05 2016-08-23 Michael J. Parrella System and method of maximizing heat transfer at the bottom of a well using heat conductive components and a predictive model
US20100270001A1 (en) * 2008-08-05 2010-10-28 Parrella Michael J System and method of maximizing grout heat conductibility and increasing caustic resistance
SE535370C2 (sv) 2009-08-03 2012-07-10 Skanska Sverige Ab Anordning och metod för lagring av termisk energi
NZ612201A (en) 2010-12-10 2014-10-31 Global Carbon Solutions Inc Passive heat extraction and power generation
US9222342B2 (en) * 2012-08-13 2015-12-29 Chevron U.S.A. Inc. Initiating production of clathrates by use of thermosyphons
SE536723C2 (sv) 2012-11-01 2014-06-24 Skanska Sverige Ab Termiskt energilager innefattande ett expansionsutrymme
SE536722C2 (sv) 2012-11-01 2014-06-17 Skanska Sverige Ab Energilager
SE537267C2 (sv) 2012-11-01 2015-03-17 Skanska Sverige Ab Förfarande för drift av en anordning för lagring av termiskenergi
US9091460B2 (en) * 2013-03-21 2015-07-28 Gtherm, Inc. System and a method of operating a plurality of geothermal heat extraction borehole wells
LV14875B (lv) * 2014-04-14 2014-10-20 Ojārs Ozols Urbuma izveidošanas un aizpildīšanas metode ģeotermālās enerģijas iegūšanai
US10203162B2 (en) * 2014-09-02 2019-02-12 Japan New Energy Co., Ltd. Geothermal heat exchanger, liquid transport pipe, liquid raising pipe, geothermal power generation facility, and geothermal power generation method
RU2623318C2 (ru) * 2014-10-20 2017-06-23 Александр Викторович Шарохин Способ получения электроэнергии при эксплуатации нагнетательных и добывающих скважин
CN109654758B (zh) * 2018-12-24 2020-09-25 湖南达道新能源开发有限公司 一种干热岩地热提取设备及提取方法
US11841172B2 (en) * 2022-02-28 2023-12-12 EnhancedGEO Holdings, LLC Geothermal power from superhot geothermal fluid and magma reservoirs
US11905797B2 (en) 2022-05-01 2024-02-20 EnhancedGEO Holdings, LLC Wellbore for extracting heat from magma bodies
US11918967B1 (en) 2022-09-09 2024-03-05 EnhancedGEO Holdings, LLC System and method for magma-driven thermochemical processes
US11913679B1 (en) 2023-03-02 2024-02-27 EnhancedGEO Holdings, LLC Geothermal systems and methods with an underground magma chamber
US11905814B1 (en) 2023-09-27 2024-02-20 EnhancedGEO Holdings, LLC Detecting entry into and drilling through a magma/rock transition zone

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH82594A (de) * 1919-01-15 1920-03-01 Escher Wyss Maschf Ag Kessel zum Eindampfen verdünnter Lösung
US3470943A (en) * 1967-04-21 1969-10-07 Allen T Van Huisen Geothermal exchange system
GB1293624A (en) * 1970-06-15 1972-10-18 Atomic Energy Authority Uk Liquid film evaporators
US3817038A (en) * 1972-09-01 1974-06-18 Texaco Development Corp Method for heating a fluid
US3957108A (en) * 1973-07-02 1976-05-18 Huisen Allen T Van Multiple-completion geothermal energy production systems
US3857244A (en) * 1973-11-02 1974-12-31 R Faucette Energy recovery and conversion system
DE2405595A1 (de) * 1974-02-06 1975-08-07 Rudolf Dr Ing Rost Dampf aus der erde
FR2297334A1 (fr) * 1975-01-07 1976-08-06 Goyat Eugene Centrale vapeur-eau auto-generatrice
DE2746643A1 (de) * 1977-10-17 1979-04-19 Wenzel Geb Dolmanns Yvonne Verfahren und vorrichtung zur energiegewinnung
NL7905625A (nl) * 1979-07-19 1981-01-21 Gils Adrianus Van Werkwijze voor het aan de aarde onttrekken van warmte.
US4297847A (en) * 1979-08-30 1981-11-03 Ppg Industries, Inc. Conversion of geothermal energy from subterranean cavities
US4290266A (en) * 1979-09-04 1981-09-22 Twite Terrance M Electrical power generating system
US4364232A (en) * 1979-12-03 1982-12-21 Itzhak Sheinbaum Flowing geothermal wells and heat recovery systems
US4452303A (en) * 1980-08-07 1984-06-05 Wavin B. V. Device and a method for recovering heat from the soil
NL174184C (nl) * 1980-08-07 1984-05-01 Wavin Bv Inrichting voor het onttrekken van warmte aan de bodem.

Also Published As

Publication number Publication date
JPH041837B2 (hu) 1992-01-14
EP0118788A2 (de) 1984-09-19
EP0118788A3 (en) 1985-05-15
US4642987A (en) 1987-02-17
DE3475213D1 (en) 1988-12-22
JPS59206593A (ja) 1984-11-22
EP0118788B1 (de) 1988-11-17
HUT36911A (en) 1985-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU193647B (en) Method and apparatus for utilizing geothermic energy
US4912941A (en) Method and apparatus for extracting and utilizing geothermal energy
US5515679A (en) Geothermal heat mining and utilization
US3274769A (en) Ground heat steam generator
CN102105755B (zh) 从钻井内获取地热来发电的系统和方法
CN109403917B (zh) 提高地热井产热能力的工艺
US9121393B2 (en) Passive heat extraction and electricity generation
US4043129A (en) High temperature geothermal energy system
US4201060A (en) Geothermal power plant
AU2001293606B2 (en) Method and system for exchanging earth energy between earthly bodies and an energy exchanger, especially to produce an electric current
US9482109B2 (en) Compressed gas energy storage and release system
UA127718C2 (uk) Геотермальний енергетичний пристрій
US10527319B2 (en) Geothermal heat exchange system and construction method thereof
JP2016118078A (ja) 地熱抽出の促進方法及び地熱抽出促進型閉ループ循環地熱発電システム
MX2013005542A (es) Sistema y metodo para extraer energia.
US7251939B2 (en) General method for disposal of produced water
US20170247994A1 (en) Thermally Assisted Oil Production Wells
WO1989004913A1 (en) Power generation plant
BE1025635B1 (nl) Efficient geothermische-warmte-energie-extractiesysteem
KR102143375B1 (ko) 지중열교환 시스템 및 지중열교환 시스템의 시공방법
JPH08285480A (ja) ヒートパイプ式地熱抽出装置のヒートパイプ布設方法
US4328865A (en) Wax control in oil wells using a thermal syphon system
RU2375559C1 (ru) Способ добычи нефти
CA1187480A (en) Insulating tube for geothermal well intended to reduce the loss of heat
JPH01117990A (ja) 地熱エネルギを抽出して利用する方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee