HU193030B - Optical instrument of wide visual angle - Google Patents

Optical instrument of wide visual angle Download PDF

Info

Publication number
HU193030B
HU193030B HU822921A HU292182A HU193030B HU 193030 B HU193030 B HU 193030B HU 822921 A HU822921 A HU 822921A HU 292182 A HU292182 A HU 292182A HU 193030 B HU193030 B HU 193030B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lens
ring
optical
annular
annular lens
Prior art date
Application number
HU822921A
Other languages
English (en)
Inventor
Istvan Kalocsai
Original Assignee
Istvan Kalocsai
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Istvan Kalocsai filed Critical Istvan Kalocsai
Priority to HU822921A priority Critical patent/HU193030B/hu
Priority to EP83109036A priority patent/EP0103301B1/de
Priority to AT83109036T priority patent/ATE24780T1/de
Priority to DE8383109036T priority patent/DE3369010D1/de
Priority to CS836696A priority patent/CS250234B2/cs
Priority to JP58168495A priority patent/JPS59140442A/ja
Priority to DD83254824A priority patent/DD214221A5/de
Publication of HU193030B publication Critical patent/HU193030B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B37/00Panoramic or wide-screen photography; Photographing extended surfaces, e.g. for surveying; Photographing internal surfaces, e.g. of pipe
    • G03B37/06Panoramic or wide-screen photography; Photographing extended surfaces, e.g. for surveying; Photographing internal surfaces, e.g. of pipe involving anamorphosis
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B13/00Optical objectives specially designed for the purposes specified below
    • G02B13/06Panoramic objectives; So-called "sky lenses" including panoramic objectives having reflecting surfaces
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B17/00Details of cameras or camera bodies; Accessories therefor
    • G03B17/56Accessories
    • G03B17/565Optical accessories, e.g. converters for close-up photography, tele-convertors, wide-angle convertors

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Lenses (AREA)
  • Optical Radar Systems And Details Thereof (AREA)
  • Stereoscopic And Panoramic Photography (AREA)
  • Accessories Of Cameras (AREA)

Description

A találmány tárgya nagylátószögű optikai eszköz, amely ismert képrögzítő készülékkel társítva körkép felvételezéséhez és vetítéséhez alkalmazható.
A természeti és a művi környezet fényképezésére használt felvevő gépek objektív családjának látószöge a normál 47°-tól lefelé az 5°-ig, felfelé a 180°-os látószögig, az úgynevezett halszemlencséig terjed. Hiányzik a 180°-tól 360°-ig terjedő látószögű objektívek tartománya. A horizontálisan 360°-os látószögű tartományban működő objektív alkalmas lenne arra, hogy ne csak a felvevő gép kezelője előtt, hanem az oldalt vagy a mögötte elhelyezkedő részleges vagy teljes körképet egyidejűleg rögzítse a sík filmszalagra és a felvett képet a sugármenet megfordításával körvászonra vetítse a valóságélmény fokozása céljából.
Á felvevő gépek horizontális látószögének növelésére az elmúlt évtizedekben több nemzetközi próbálkozás történt. Az egyik ilyen módszer „CINERÁMA néven ismeretes, (lásd: Kari Rover: Die Technik für Filmvorführer című könyv 252—253. oldalait. Kiadva: Halle, 1952.) A cineráma eljárással a felvételt 3 darab kamera készíti, 3 darab egymással határos filmkockára. A vetítés ugyancsak 3 darab különálló vetítőgéppel történik. Az egymás mellé vetített képekből áll össze a többszörös szélességű panoráma kép. Ezen eljárás együttes látószöge 135°—180° között választható meg.
Másik ismert eljárás alapján 11 darab felvevő objektívvei 11 darab különálló filmtekercsre készítik a 360°-os látószögű panoráma képet és a vetítéshez is 11 darab szinkron vezérelt vetítőgépet alkalmaznak. A vetített képek formátuma egyenként szabványos 1:1,33 arányú sík téglalap, vagyis a körvászon sokszögű hasáb. A vetített képeket fekete csík választja el egymástól. A fekete képhézag mögött van a szemközti képet vetítő berendezés elhelyezve. Ezen eljárás CIRKORÁMA néven ismert és a brüsszeli világkiállításon az amerikai pavilonban mutatták be először mozgófilmek vetítésével.
Jelenleg Moszkvában a népgazdasági kiállításon működik egy cirkoráma-rendszerü mozi.
Hiányossága a fenti eljárásoknak, hogy mindkét ismertetett körkép felvevő és vetítő eljárás bonyolult, precíz, nagy költségű és automatizált berendezéseket igényel úgy a felvételnél, mint a vetítésnél. A filmszakadás korrigálása hosszadalmas, a filmanyag mennyisége, költsége és a vetítési energiaigény magas volumenű.Ezen okok akadályozzák elterjedését úgy a hivatásos moziszakmában, mint az amatőrök körében.
A találmány célja olyan nagylátószögű optikai eszköz megalkotása, amely optikai előtétként bármilyen hagyományos fényképezőgépet, mozgókép felvevőgépet, TV kamerát alkalmassá tesz arra, hogy részleges vagy teljes körképfelvételt készítsen; illetve bár2 milyen vetítőgépet, TV megjelenítő készüléket alkalmassá tesz arra, hogy részleges vagy teljes, álló vagy mozgó körképet vetítsen.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy egy tárgyhenger palást felületi pontjai egy síkba transzformálhatok, ha a tárgyhenger palást felületi pontjait, vagy a hengerpaláston elhelyezkedő képet először a hengerfa lástra merőleges és a henger hossztengelye felé irányuló sugarakkal a hengerpalást belsejében elhelyezett kúppalástra vetítjük, majd í kúppalást pontjait, azaz a hengerpalást torzított képét centrális vetítéssel a henger és a kúppalást közös hossztengelyére merőleges elhelyezkedésű képsíkba transzformáljuk.
A kitűzött feladatot olyan nagy látószögű optikai eszközzel oldottuk meg, amelyet ismert képrögzítő, illetve képmegjelenítő készülékkel kapcsolhatunk össze és amelynek a képrögzítő, illetve képmegjelenitő készülék objektíve elé előnyösen oldhatóan csatlakoztatható fáza és ahhoz rögzített gyúrűlencséje van, ahol a ház és a gyűrűlencse optikai tengelye egybeesik a képrögzítő, illetve a képmegjeleritő készülék objektívének optikai tengelyével. Ezt a találmány értelmében úgy fejlesztettük tovább, hogy a gyűrűlencsével kapcsolódó fedőlapja van és a gyűrűlencse külső palástfelülete fényáteresztő felületként van kialakítva, továbbá a gyűrűlencsének az cbjektív irányában szűkülő optikai nyílása van, amelynek palástfelülete a fényáteresztő felület irányából tekintve tükröző felület, valamint a készülék háza és objektíve közé fókusztávolságot beállító közgyűrű van iktatva.
A találmány szerinti eszköz egy lehetséges kiviteli alakja értelmében a ház fényt át nem eresztő, objektív felőli végén külső menetes fémhenger. Ezáltal az ismert, kereskedelemben kapható készülékekhez egyszerűen csatlakoztatható.
További lehetséges kiviteli alak értelmében célszerű, ha a gyűrűlencse optikai nyílásának palástfelülete a gyűrűlencse horizontsíkjával 45°-ot bezáró félcsúcsszögű csonkakúppalást. Ez a kialakítás nagymértékben elősegíti a torzításmentes működőképességet.
Egy másik lehetséges kiviteli alak értelmében előnyös, ha a gyűrűlencse optikai nyilasának palástfelülete csonkakörív palást, amely a helyébe rajzolható csonkakúppalasttal az illeszkedési pontokban legfeljebb 3’-os szöget zár be.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz további lehetséges kiviteli alakja élteimében a gyűrűlencse külső palástfelülete a gyűrűlencse optikai tengelyével párhuzamos síkhengerpalást, vagy homorú körív vezérgorbéju palástfelület, vagy domború körív vezérgörbéjű palástfelület.
A találmány szerinti eszköz továbbfejlesztett kiviteli alakja értelmében a gyűrűlen-2193030 cse körül, annak palástja mentén szabadon elmozdíthatóan további optikai gyűrű van elhelyezve, amely téglalap keresztmetszetű, vagy síkhomorú, vagy kétszer homorú, vágj síkdomború, vagy kétszer domború gyűrű. A gyűrűk használatával megnő az eszközzel készíthető felvételvariációk száma.
Egy továbbfejlesztett kiviteli alak értei-mében a gyűrűlencse fedőlapjának külső oldalán a gyúrűlencsével egytengelyűén keresőprizma, belső oldalán pedig korrekciós lencse van rögzítve. A keresőprizma megkönnyíti a kiválasztott főmotívum megkeresését, a korrekciós lencse pedig a keresőprizma és a gyűrűlencse tárgytávolság-különbségének megszüntetésére szolgál.
A találmány szerinti eszköz használatát nagymértékben megkönnyíti, ha egy célszerű kiviteli alak értelmében a keresőprizma optikai tengelye körül elforgathatóan van a fedőlapon elhelyezve.
A találmány szerinti eszköz további kiviteli alakja szerint a keresőprizma alaplapjához és homloklapjához egyenes hasáb-, illetve hengeralakú prizmanyúlvány csatlakozik, és 45°-os dőlésszögű hátlapja a homloklap felöl nézve tükröző felület.
További előnyös kiviteli alakok értelmében a keresőprizma homloklapja homorú, illetve domború hengerpalást, amelynek hossztengelye párhuzamos vagy merőleges a gyűrűlencse optikai tengelyére, illetve a keresőprizma homloklapja homorú vagy domború gömbpalást, amelynek középsugara merőleges a gyúrűlencse optikai tengelyére.
Célszerű kiviteli alak értelmében a korrekciós lencse síkdomború gyűjtőlencse, illetve síkhomorú szórólencse lehet.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszközben alkalmazott optikai elemek, így a gyűrűlencse, az optikai gyűrű és a keresőprizma anyaga előnyösen koronaüveg, vagy optikai műanyag.
A találmány szerinti eszköz gyűrűlencséjének különböző palástkialakításai a vertikális látószög megváltoztatását és a képgyűrfl széleinek felcserélését és átforgatását szolgálják. A keresőprizma a tárgyhengerpalást egy darabkáját képezi le főtémaként. A keresőprizma élesre állításával a tárgyhengerpalást és a horizontsík-görbe metszésvonala, azaz a körkép élesre állítható.
A képzeletbeli tárgyhenger körképe, amelynek vízszintes látószöge 360° és vertikális látószöge 0—84° lehet, a találmány szerinti eszköz gyűrűlencséjének transzformációjával a képrögzítő, illetve képme'gjelenítő készülék filmsíkjában gyűrűkép formájában jelenik meg. Az élesre állítás a felvevőgép távolságbeálUtójával történik, a keresőprizma előzetes tárgysíkra irányításával, amely főtéma képe a tárgyhengerpalást gyűrűképének középén helyezkedik el és egy vagy két irányban zsugorított.
A tárgyhenger alkotóinak felfelé, illetve lefelé iránya a gyürűlencse palástkialakításától függően a gyűrűkép középpontja felé mutató vagy a gyűrükép középpontjától kifelé mutató sugáriránynak felel meg. A megvilágított filmkocka üres sarkaiban belső kijelzések: így dátum, idő, rekeszérték, szintezési állapot jeleníthetők meg. A keresőprizma által leképezel· főtéma hagyományos jellegű sík képként jeleníthető meg.
Az ismertetett nagylátószögű optikai eszköz sugármenete vetítéskor visszafordítható, ha egy hagyományos vetítőgépre függőleges optikai tengelyű, keresőprizma nélküli gyűrűlencsét illesztünk. A diapozitív vagy mozgófilm kockáján rögzített gyűrükép hengeres körvászonra vetítve tökéletes, összefüggő, valósághű térhatást kelt.
A gyűrűkép letakarásával vagy a gyűrűlercse palástjának lezárásával a főtéma képe ve’íthető ki.
Mozgókép felvételezésénél és vetítésénél egyetlen olyan felvevő vagy vetítőgép szükséges, amely a találmány szerinti eszközzel van felszerelve. Hasonló módon a TV kamerához és képmegjelenítőhöz is csak egyetlen ta álmány szerinti optikai eszköz szükséges.
A felvételezéskor használt homorú vagy dcmború palástú gyűrűlencsével rögzített kép vetítésekor ellentétes típusú gyűrűlencsét használva a valósághű körkép jelenik meg al kor, ha a vetítőgép a körvászon tetejében a mennyezetre van függesztve és így a belső tér átlátható, benne a nézők elhelyezhetők.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz épületszerkezetek önrezgésszámának vizsgálatához is alkalmas, amennyiben a horizontvonal közelében ismert rezgésszámú h ingvillákat helyezünk el és az épület szerkizetelemeire viliódzó csíkokat helyezünk. A kíptónus a rezgésszámokkal arányos és interpolálással megállapítható és beállítható az épületszerkezet ideális rezgésszáma és dinamikus szorzója a fesztáv és a tömeg szükséges megváltoztatásával. Felvételezéskor a filmkocka körbeforgatásával rezgési hullámgrafikon is készíthető.
A találmányt az alábbiakban a csatolt rajz alapján ismertetjük részletesebben, amelyen a találmány szerinti nagylátószögű cptikai eszköz néhány példakénti kiviteli i lakja látható. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti eszköz egy lehetséges kiviteli alakjában alkalmazott hengeres külső palástfelületű, csonkakúp alakú belső palástfelülettel rendelkező gyűrűlencse metszete, a
2. ábra hengeres külső palástú, csonka tórikus belső palástfelületű gyűrűléncse metszete, a
3. ábra téglalap keresztmetszetű optikai gyűrűvel kiegészített gyűrülencse metszete, a
4. ábra az 1. ábra szerinti gyűrűlencse síkhomorú optikai gyűrűvel kiegészítve, az
-319303C
5. ábra az 1. ábra szerinti gyűrűlencse kétszerhomorú optikai gyűrűvel kiegészítve, a
6. ábra az 1. ábra szerinti gyűrúlencse síkdomború optikai gyűrűvel kiegészítve, a
7. ábra az 1. ábra szerinti gyűrűlencse kétszerdomború optikai gyűrűvel kiegészítve, a
8. ábra a találmány szerinti nagy.látószögű optikai eszköz egy lehetséges kiviteli alakjának felülnézete egy elképzelt és feltüntetett tárgyhengerrel, a
9. ábra a 8. ábra szerinti eszköz hosszmetszete és sugármenete, a
10. ábrán a megvilágított film egy kockája látható, a
11. ábrán a találmány szerinti eszköz további lehetséges kiviteli alakjának hosszmetszete és sugármenete, a
12. ábrán a 11. ábra szerinti eszköz alkalmazásával készített film egy kockája látható, a
13. ábrán a találmány szerinti eszköz egy további lehetséges kiviteli alakjának metszete és sugármenete látható, a
14. ábrán a 13. ábra szerinti eszköz alkalmazásával készített film egy kockája látható.
Mint az az 1. ábrán látható, a koronaüveg vagy optikai műanyag anyagú 1 gyűrűlencse legegyszerűbb alakja hengeres külső 2 palástú gyűrű, amelynek belsejében központosán 45°-os, csonkakúp alakú optikai 3 nyílás van kimarva. A 3 nyílást felül 4 alapkör és alul az önmagában ismert képrögzítő eszközhöz, azaz a rajzon nem ábrázolt fényképezőgéphez közelebb eső 6 csúcskör határolja.
Az 1 gyűrülencse optikai tükrözőfelületet belső csonkakúp alakú 7 palástja képezi.Az l gyűrülencse metszete két 8 négyszöggel kiegészített derékszögű egyenlőszárú 9 háromszögből áll. A 6 csúcskor átmérőjének értéke 1/3 része az 1 gyűrűlencse átmérőjének.
Az 1 gyűrúlencse egy lehetséges kiviteli alakját mutatja a 2. ábra, ahol a csonkakúp alakú belső nyílás helyén a 4 alapkörre és a csúcskörre homorú, körív vezérgörbéjű csonka tórikus 3 nyílás illeszkedik. A 3 nyílást határoló csonka tórikus 7 palást felülete és a helyébe rajzolható csonkakúp 7 palást felülete közötti α hajlásszög előnyösen kisebb 3°-nál.
A 3—7. ábrák a találmány szerinti eszköz hengeres külső 2 palástú 1 gyűrűlencséjét ábrázolják, amely különböző kialakítású optikai 11 gyűrűvel van kiegészítve. Az 1 gyűrűlencse és az optikai 11 gyűrű az ábrákon a jobb érthetőség érdekében különállóként van feltüntetve, de gyakorlati kialakításuk során egymással közvetlenül érintkeznek.
Mint az a 8., illetve 9,ábrán látható, a hengeres 2 palástú 1 gyűrűlencse 12 ház 13 pereméhez van például ragasztással rögzítve. A 12 ház jelen példában fényt át nem eresztő fémhenger, amelynek az 1 gyűrűlencsével ellentétes, azaz 14 objektív felőli végén a kereskedelemben kapható és szabványosított fényszűrőkhöz hasonlóan külső menet van kialakítva. Ez a külső menet biztosítja a találmány szerinti eszköz és az ismert fototechnikai készülékek egyszerű, oldható és biztonságos összekapcsolását. A 12 ház biztosítja, hogy az 1 gyűrűlencse optikai tengelye egybeessék részben ábrázolt 5 fényképezőgép 14 objektívének optikai tengelyével. Az 1 gyűrűlencse homlokoldalát ragasztással rögzített, fényt át nem eresztő 15 fedőlap takarja. A 15 fedőlap szerepe az, hogy megakadályozza a nem kívánatos szórt fénysugarak közvetlenül vagy az 1 gyűrűlencsén át történő bejutását a 12 házba, illetve a 14 objektívbe. Központos nyílással ellátott 15 fedőlap tetején ugyancsak központosán kialakított 16 hüvelybe 17 keresőprizma illeszkedik szorosan. A 17 keresőprizma keresztmetszete azonos az 1 gyűrűlencse szimpla főmetszetével, 18 alaplapjához és 19 homloklapjához egyenes hasáb alakú 20, 21 prizmanyúlvány csatlakozik, és 45°-os dőlésszögű 22 hátlapja a 19 homloklap felől nézve optikai tükröző felületet képez. A 17 keresőprizma 22 hátlapja síktükörrel is helyettesíthető.
Az 1 gyűrűlencse optikai 3 nyílását lezáró 15 fedőlap aljához központosán korrekciós 23 lencse, jelen esetben síkdomború gyűjtőlencse \ran ragasztással felerősítve. A 23 lencse feladata, hogy állandó jelleggel kiegyenlítse a 17 keresőprizma és az 1 gyűrülencse közötti At ‘árgytávolság különbséget.
A 10. ábrán 5 fényképezőgépben elhelyezett és a találmány szerinti eszköz alkalmazásával megvilágított 24 film egy kockája látható. Az 5 'ényképezőgép szabadon beállított tárgytávol..ágában elhelyezkedő 25 tárgyhenger palástjáról kiinduló fénysugarak a tárgyhenger pontjait az l gyűrúlencse tükröző csonkakúp ''agy csonka tórikus 7 palástján jelenítik meg kicsinyítve és torzítva, ezt az 5 fényképezőgép 4 objektívje továbbtranszformálja a 24 film kockájára oly módon, hogy a 25 tárgyhenger és h horizontsík metszőkörének a filmkocka síkjában 27 gyűrűkép 28 középköre felel meg. A 28 középkörtől kifelé elhelyezkedő képpontok ? középpont felé fokozatosan sűrűsödnek. A 25 tárgyhenger távolságának megváltoztatására a 14 objektív hagyományos távolságáll'tója szolgál.
A 17 keresőprizmával kiválasztott tárgysík fépe a 17 keresőprizmán áthaladva a 24 film fockájának közepén helyezkedik el és a képpontok egy vagy két egymásra merőleges i ány valamelyikére vagy centrális irányban zsugorítva vannak.
A 11. ábrán a találmány szerinti nagy1 ítószögű optikai eszköz olyan kiviteli alakja látható, amelyben a 12 házhoz csonkakúp belső 3 nyílású és homorú külső 2 palástú 1
-4193030 gyűrölencse van rögzítve. A 17 keresőprizma 19 homloklapjához ennek megfelelően az 1 gyűrölencse optikai tengelyére merőleges hossztengelyfl homorú hengerpalástú 20 prizmanyúlvány csatlakozik. A 15 fedőlap aljára síkdomború 23 lencse van ragasztva. A 25 tárgyhenger alkotóinak iránya homorú körív 2 palástú l gyűrűlencse esetében megegyezik a hengeres külső 2 palástú 1 gyűrűlencse sugármenetével.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz fent ismertetett kiviteli alakjával készített kép látható a 12. ábrán. A 25 tárgyhenger palástjának körképe a 24 filmen 27 gyűrűkép formájában jelenik meg, és a 27 gyűrűképet határoló koncentrikus körök közöl a belső 30 kör azonos az 1 gyűrűlencse 6 csúcskörének (lásd 1. ábra), a külső 29 kör pedig az 1 gyűrűlencse 4 alapkörének alapképével, azaz a 25 tárgyhenger alap és tetőkörének képével. A homorú körív 2 palástú 1 gyűrűlencsével történő képtranszformációnál ugyanúgy, mint a hengeres 2 palástú gyűrűlencsével történő képtranszformációnál a 25 tárgyhenger alkotóinak felfelé mutató sugáriránynak felel meg. A 27 gyűrűkép külső 29 köre érinti a 24 film kockájának oldalait. Az 5 fényképezőgép tartozékaként ismert 26 közgyűrű illetve kihuzat segítségével a 14 objektívet úgy is fókuszálhatjuk, hogy a 27 gyűrűkép külső 29 köre a filmkocka sarkait érinti. Az elsőként leírt esetben a filmkocka üres sarkaiban az 5 fényképezőgép belső kijelzései, például az időérték, dátum, rekeszérték, szintező gömbsüveg állapota van rögzítve.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz 13. ábrán látható kiviteli alakjának domború körív 2 palástú 1 gyűrűlencse, domború gömbpalást homloklapú 17 keresőprizma, valamint korrekciós 23 lencseként síkhomorú szórólencse van elhelyezve.
A 14. ábrán a találmány szerinti eszköz fenti kiviteli alakjával ellátott fényképezőgéppel készült filmkocka képe látható. Mint látható, a domború körív palástú 1 gyűrűlencse a 25 tárgyhenger alkotóinak irányát 180°-kal átforgatja a homorú körív palástú 1 gyűrűlencse és a hengeres 2 palástú 1 gyűrűlencse sugármenetéhez képest. Domború körív 2 palástú 1 gyürülencsével történő felvételezésnél a 25 tárgyhenger alkotóinak felfelé mutató iránya a 27 gyűrűképen a középpont felé tartó sugáriránynak felel meg.
A 17 keresőprizma által látott kép benne van a 25 tárgyhenger érintő síkjában, érinti azt, így a keresőkép élesre állításával a 27 gyűrűkép is éles lesz. 31 síkkép a 27 gyűrűkép belső 30 körén belül helyezkedik el, ezért a 31 síkkép a 27 gyűrűképtől függetlenül is hasznosítható normál vagy szélesvásznú jelleggel a főtéma rögzítésére.
Az ismertetett ábrákon a folyamatos vonallal jelölt nyilak a főtéma, azaz a 25 tárgyhenger felfelé irányuló alkotóit, vala8 mint azok képét a filmkockán, míg a szaggatott vonallal jelölt nyilak a keresőprizma képének felfelé irányuló tárgysíki egyenesét, valamint annak filmkockán rögzített képét mutatják.
A találmány szerinti eszközzel készített képek a sugármenet visszafordításával folyamatos körképként jeleníthetők meg körfotópapíron vagy körvásznon fényforrásból, paraboloid tükörből és kondenzor lencséből álló vetítőkészülék segítségével. A vetítési távolság, a körkép magasságának és kerületének aránya az objektív gyújtópontjának és a gyűjtőkör sugárhosszának módosításával változtatható meg. A 31 síkkép a 17 keresőprizmán keresztül vetíthető síkvászonra vagy fotópapírra. Ebben az esetben az 1 gyűrűlencse le van takarva és a vetített kép nagyított normál vagy panoráma formátumú lesz a 17 keresőprizma homloklapjának kialakításától függően. A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz mozgóképfelvevőhöz, TV kamerához, videokamerához, fényképezőgéphez, és ezeknek megfelelően mozi/etítőhöz, TV megjelenítőhöz és diavetítőhöz is csatlakoztatható. Abban az esetben, ha a 27 gyűrűkép felvételezése homorú körív 2 palástú 1 gyürülencsével történik és a 27 gyürűkép kivetítése domború körív 2 palástú gyűrűlencsével valósul meg, a függőleges irány 180°-kal átfordul a horizont kör körül, ezért a teljes vetítőrendszert 180°-kal átforgatjuk az 1 gyűrűlencse középpontja körüC visszaáll a természetes vertikális irány. Tehát, ha a vetítőgépet a nézők feje felett függesztjük fel, a nézők akadálytalarul szemlélhetik a kivetített körképet.
A találmány szerinti eszköz térbeli épületszerkezetek önrezgésvizsgálatához is alkalmazható. A Ji horizontsíkra merőleges síkban lengő kritikus épületszerkezet oldalára villódr,ó csíkot ragasztunk és a legnagyobb amplitúdójú hely közelében a lengő síkkal párhuzamosan ismert rezgésszámú rezgő hangvillákat helyezünk el, amelyekre ráirányítjuk a 17 keresőprizmát, és egyidejűleg rezgésbe hozzuk az épületszerkezetet és a hangvillákat. A körkép időfelvétele elkészültével a filmkocka 27 gyűrűképén és a kereső 31 síkképén a rezgőelemek képtónusa a rezgésszám arái yában módosul, a diapozitív képet kinagyít\a vagy kivetítve összehas'ónlítható a hangvillák és az epületszerkezet rezgésszáma és i iterpolálássat megállapítható az épületszerlezet és a kapcsolódó szerkezetrészek önrezgésszáma. Az önrezgésszám ismeretében a f ísztáv és az önsúly megváltoztatásával beál1 tható az épületszerkezet ideális önrezgésszáma vagy dinamikus szorzója.
A fenti vizsgálatot továbbfejleszthetjük cly módon, hogy az épületszerkezeten egy vagy több helyen viliódzó pontot ragasztjuk fel, az időfelvétellel egyidejűleg a filmlemez síkját az optikai tengely körül folyamatban elforgatva a viliódzó pont képe a 27 5
-5193030 gyürűképen és a 31 síkképen rezgő grafikongörbe formájában jelenik meg.
A találmány szerinti nagylátószögű optikai eszköz előnye, hogy vertikális látószöge 0—84° tartományban mozog, horizontális látószöge 360°, és bármilyen ismert fotótechnikai berendezéssel, illetve mérőműszerrel társítható.

Claims (22)

1. Nagylátószögű optikai eszköz, amely képrögzítő,illetve képmegjelenítő készülékkel társítható, és amelynek a készülék objektívje elé előnyösen oldhatóan csatlakoztatható háza és ahhoz rögzített gyűrűlencséje van, ahol a ház a gyűrűlencse optikai tengelye egybeesik a készülék objektívjének optikai tengelyével, azzal jellemezve, hogy a gyűrűlencsével /1/ kapcsolódó fedőlapja /15/ van, és a gyűrülencse /1/ külső palástja fényáteresztő felületként van kialakítva, továbbá a gyűrűlencsének /1/ az objektív /14/ irányában szűkülő optikai nyílása /3/ van, melynek palástfelülete /7/ a fényáteresztő felület irányából tekintve tükröző felület, valamint a készülék háza és objektívje /14/ közé fókusztávolságot beállító közgyűrű /26/ van iktatva.
2. Az 1. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a ház /12/ fényt át nem eresztő objektív /14/ felőli végén külső menetes fémhenger.
3. Az 1. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrülencse /1/ optikai nyílásának /3/ palástfelülete /7/ a gyűrülencse /1/ horizontsíkjával 45°-ot bezáró félcsúcsszögű csonkakúp palást.
4. Az 1. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrülencse /1/ optikai nyílásának /3/ palástfelülete /7/ csonka körív palást, amely az illeszkedési pontokban a helyébe rajzolható csonkakúp palásttal legfeljebb 3°-os szöget zár be.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrülencse (1) külső palástja (2) a gyűrűlencse (1) optikai tengelyével párhuzamos hengerpal-ást.
6. Az I—4. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrülencse (1) külső palástjának (2) vezérgörbéje homorú körív.
7. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrű lencse (1) külső palástjának (2) vezérgörbéje domború körív.
8. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyürü10 lencse (1) körül, annak palástja (2) mentén szabadon elmozdíthatóan további gyűrű (11) van elhelyezve.
9. A 8. igénypont szerinti eszköz, azzal 5 jellemezve, hogy az optikai gyűrű (11) téglalap keresztmetszetű.
10 A 8. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy az optikai gyűrű (
11) síkhomorú gyűrű.
1C 11. A 8. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy az optikai gyűrű (11) kétszerhomorú gyűrű.
12. A 8. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy az optikai gyűrű (11) sík1E- domború gyűrű.
13. A 8. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy az optikai gyűrű (11) kétszerdomború gyűrű.
14. Az 1 — 13. igénypontok bármelyike sze20 rinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrűlencse (1) fedőlapjának (
15) külső oldalán a gyűrűlencsével (1) egytengelyűén keresőprizma (17), belső oldalán korrekciós lencse (23) van rögzítve.
28 15. A 14. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a keresőprizma (17) optikai tengelye körül forgathatóan van elhelyezve.
16. A 14. vagy 15. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a keresőprizma (
17)
30 alaplapjához (18) és homloklapjához (19) egyenes hasáb, illetve henger alakú prizmanyúlvány (20,21) csatlakozik, és 45°-os dőlésszögű hátlapja (22) a homloklap (19) felől nézve tükröző felület.
33 17. A 14—16. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a keresőprizma (17) homloklapja (19) homorú, illetve domború hengerpalást, amelynek a hossztengelye párhuzamos, illetve merőleges
43 a gyűrülencse (1) optikai tengelyére.
18. A 14—16. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a keresőprizma (17) homloklapja (19) homorú, illetve domború gömbpalást, amelynek középsugara merőleges a gyűrülencse (1) optikai tengelyére.
19. A 14. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a korrekciós lencse (23) síkdomború gyűjtőlencse.
cg
20. A 14. igénypont szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a korrekciós lencse (23) síkhomorú szórólencse.
21. Az 1—20. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyürücg lencse (1), az optikai gyűrű (11) és a keresőprizma (17) anyaga koronaüveg.
22. Az 1—20. igénypontok bármelyike szerinti eszköz, azzal jellemezve, hogy a gyűrülencse (1), az optikai lencse (11) és a keresőprizma (17) anyaga optikai műanyag.
HU822921A 1982-09-14 1982-09-14 Optical instrument of wide visual angle HU193030B (en)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU822921A HU193030B (en) 1982-09-14 1982-09-14 Optical instrument of wide visual angle
EP83109036A EP0103301B1 (de) 1982-09-14 1983-09-13 Weitwinkelige optische Vorrichtung
AT83109036T ATE24780T1 (de) 1982-09-14 1983-09-13 Weitwinkelige optische vorrichtung.
DE8383109036T DE3369010D1 (en) 1982-09-14 1983-09-13 Wide-angle optical device
CS836696A CS250234B2 (en) 1982-09-14 1983-09-14 Wide-angle optical device
JP58168495A JPS59140442A (ja) 1982-09-14 1983-09-14 広角光学装置
DD83254824A DD214221A5 (de) 1982-09-14 1983-09-14 Weitwinkelige optische vorrichtung

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU822921A HU193030B (en) 1982-09-14 1982-09-14 Optical instrument of wide visual angle

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU193030B true HU193030B (en) 1987-08-28

Family

ID=10961687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU822921A HU193030B (en) 1982-09-14 1982-09-14 Optical instrument of wide visual angle

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0103301B1 (hu)
JP (1) JPS59140442A (hu)
AT (1) ATE24780T1 (hu)
CS (1) CS250234B2 (hu)
DD (1) DD214221A5 (hu)
DE (1) DE3369010D1 (hu)
HU (1) HU193030B (hu)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3717906A1 (de) * 1987-05-27 1988-12-08 Zeiss Carl Fa Weitwinkel-beobachtungsfenster
JPH02151828A (ja) * 1988-12-02 1990-06-11 Mitsubishi Electric Corp 全方位観測装置
US4973113A (en) * 1989-04-20 1990-11-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Method and apparatus for making transmission holograms
TW198748B (hu) * 1990-02-20 1993-01-21 Hughes Aircraft Co
DE4407911C2 (de) * 1994-03-09 1996-09-26 Telefunken Microelectron Optisches System mit einem Strahlung bündelnden und umlenkenden Optikkörper
US5841589A (en) * 1995-09-26 1998-11-24 Boeing North American, Inc. Panoramic optics assembly having an initial flat reflective element
US5710661A (en) * 1996-06-27 1998-01-20 Hughes Electronics Integrated panoramic and high resolution sensor optics
US7034999B1 (en) 1998-09-29 2006-04-25 Casler Christopher L Hemispheric lens for a remote-controlled retail electronic entertainment device
US6082869A (en) * 1999-04-01 2000-07-04 Draheim; Jon M Door/window mounted safety mirror
WO2003026272A2 (en) * 2001-09-18 2003-03-27 Wave Group Ltd. Panoramic imaging system with optical zoom capability
DE102010041490A1 (de) * 2010-09-27 2012-03-29 Carl Zeiss Microimaging Gmbh Optisches Instrument und Verfahren zur optischen Überwachung
DE102012215624B3 (de) * 2012-09-04 2014-02-27 FoxyLED GmbH Optische Anordnung

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR338386A (fr) * 1903-03-21 1904-05-17 Francois Fernand Bourdil Système de production d'images panoramiques animées
US2304434A (en) * 1928-09-03 1942-12-08 Ibm Projecting device
GB1026870A (en) * 1963-06-06 1966-04-20 Akinwunmi Adegboye Improvements in or relating to panoramic cine cameras
GB1493188A (en) * 1975-04-22 1977-11-23 Anderson H Optic for instantaneously photographing an horizon of 360 degree

Also Published As

Publication number Publication date
DE3369010D1 (en) 1987-02-12
EP0103301A2 (de) 1984-03-21
EP0103301B1 (de) 1987-01-07
JPS59140442A (ja) 1984-08-11
CS250234B2 (en) 1987-04-16
DD214221A5 (de) 1984-10-03
ATE24780T1 (de) 1987-01-15
EP0103301A3 (en) 1984-09-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3909121A (en) Panoramic photographic methods
US3240113A (en) Pickup and projection mirror system for panoramic photography and panoramic picture projection at horizontal plane angles
US5023725A (en) Method and apparatus for dodecahedral imaging system
JP2011070208A (ja) 風景の画像を異なる解像度で取り込むことを可能にするイメージング装置
HU193030B (en) Optical instrument of wide visual angle
CN101183208A (zh) 一种全景显示装置及一种全景显示方法
US6345129B1 (en) Wide-field scanning tv
KR101255803B1 (ko) 단안식 입체 영상 카메라
US4183644A (en) Photographic background device
US4847693A (en) Composite process video and motion picture photography system and method
US3915568A (en) Overhead projector
US3055265A (en) Motion picture camera for making panoramic pictures
US4733960A (en) Lens adapter for creating photographically reproduced designs with turnable mirror tube
US7092025B2 (en) Video camera adapter for providing decreased depth of focus
US4692006A (en) Video viewfinder system
US3740126A (en) Panoramic motion picture camera
EP0950912A2 (en) Image forming apparatus with intermediate image surface
US20050041133A1 (en) Video-camera unit and adapter for a video-camera unit
JP4781537B2 (ja) カメラ・システムおよびディスプレイ装置
JP2616079B2 (ja) プロジェクションテレビ
US3323429A (en) Photographic apparatus
KR100396642B1 (ko) 캠코더 겸용엘시디 프로젝터
JPH03139623A (ja) 投射型画像表示装置
Davidhazy Camera for conical peripheral and panoramic photography
JPH11231371A (ja) カメラパンチルト構造

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee
HNF4 Restoration of lapsed final prot.
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee