HU192657B - Sitting furniture with movable back and footrest - Google Patents
Sitting furniture with movable back and footrest Download PDFInfo
- Publication number
- HU192657B HU192657B HU1585A HU1585A HU192657B HU 192657 B HU192657 B HU 192657B HU 1585 A HU1585 A HU 1585A HU 1585 A HU1585 A HU 1585A HU 192657 B HU192657 B HU 192657B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- footrest
- seat
- backrest
- hinge
- articulated
- Prior art date
Links
Landscapes
- Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
Abstract
A találmány tárgya ülőbútor mozgatható háttámlával és lábtartóval, a lóbtartó és az ülés közötti csuklós, valamint az ülés és a háttámla közötti csuklós vagy merev kapcsolattal. A találmány szerinti ülőbútor lényege a lábtartó (3) és az állvány (1) közötti közvetlen csuklós (2) kapcsolat, továbbá a háttámla (6) görgője (8) vagy csuklója (10) és ezeknek az állványhoz képest rögzített mozgáspályája (9), valamint az ülésnek (4) az állványtól független, csuklós (5, 7), ill. merev alátámasztása. (1 a) Ábra). 192657 -1-
Description
A találmány tárgya ülőbútor mozgatható háttámlával és lábtartöval, a lábtartó és az ülés közötti csuklós, valamint az ülés és a háttámla közötti csuklós vagy merev kapcsolattal.
Számos, mozgatható lábtartóval ellátott ülőbútor ismert, amelyek általában kétféle főtípus egyikébe (US 4.410.213) sorolhatók. Ezek esetében a lábtartó ée az ülés között csuklós kapcsolat van. Hátradőléskor a háttámla tolórúd segítségével emeli fel a lábtartót. Ennek a megoldásnak hátránya, hogy nem teszi lehetővé kényelmes ülő helyzetben - pl. a televízió nézése közben - a lábtartónak a megfelelő magasságba való felemelését, mert ez csak fekvő helyzetben következik be. Emellett az ülőbútor viszonylag könnyed külalakját lerontja az alaphelyzetében lelógó lábtartó.
A máBik főtlpus esetében a lábtartó, amely alaphelyzetében ugyancsak függőlegesen lelóg, nem az üléssel áll kapcsolatban, hanem az ülés alatti csuklós szerkezettel, amely a lábtartót az ülés alól előre mozogva hozza felemelt helyzetbe. Ekkor a lábtartó az üléstől eltávolodik. Ez a megoldás kényelmes ülést tesz lehetővé, kellő magasságban feltámasztott lábakkal. Hátránya azonban, hogy bonyolult mechanikai szerkezetet igényel, amelyet el kell fedni és ezért zárt felépítésű, nehézkes ülőbútor kialakítását igényli; emellett a lábtartónak az ülés alól előrenyúló karjai kifejezetten kellemetlen látványt nyújtanak.
Ismert olyan jármű-, főként repülőgép (EPA 0107882), amelynél a merev rendszert képező ülés és háttámla rögzített csukló körül billenthető. Eközben a rögzített csukló körül billenő csuklós rúd az üléshez csuklósán kapcsolódó lábtartót függőleges helyzetéből kiemeli. Ez a megoldás azonban a tetszés szerinti beállítást - ide értve a teljes fekvő helyzet elérését is - nem teszi lehetővé, csupán két határhelyzetet, amelyet egy hasíték és egy ebben mozgó ütköző határoz meg. Emellett a megoldás bonyolult mechanizmus alkalmazását teszi szükségessé.
Ismert továbbá olyan kárpitozott karosszék, amelynek a térben rögzített üléslapja és ehhez csuklósán kapcsolódó háttámlája és lábtartója van (DE-OS 31 39 271). A háttámla előre billentése esetén ennek előre mozgó alsó vége emelókar útján emeli a lábtartót és az emelés megkönnyítésére gázrugó szolgál, amelyet kézi működtetéssel lehet be- és kikapcsolni. A megoldás célja a bonyolult mozgató mechanizmusok eltakarása, ezért sok párnázattál és kárpitozással ellátott, terjedelmes, nehézkes, sok helyet igénylő ée formátlan ülőbútort eredményez.
Ismert végül fogorvosi kezelőszék (DE-0S 20 49 610), amelynek célja, hogy a háttámla a billentése során függőlegesen lefelé is elmozduljon és ezáltal ne lépjen fel relatív elcsúszás a háttámla és a beteg háta között.
Ezt két csuklós rúd alkalmazása eredményezi, amelyek egyik vége a térben rögzített, másik vége a háttámlán kiképzett csuklókhoz kapcsolódik. Az üléslapot és lábtámaszt egyesítve tartalmazó rész a térben rögzítve van, nem mozgatható. A kezelőszéknek fekvőszékké alakítása ezóba sem kerülhet.
Találmányom célja olyan, háttámlából, üléslapból és lábtartóból álló ülőbútor kialakítása, amelynél a lábtartó az ülőbútor többi részének dőlésszögétől függetlenül tetszés szerinti helyzetbe hozható, az ülőbútor tetszés szerinti szögben dönthető és szükség szerint fekvőbútorrá változtatható, bármiféle bonyolult mechanizmus alkalmazása nélkül.
Találmányom azon a felismerésen alapul, hogy a kitűzött cél elérhető a három részből: háttámlából, üléslapból és lábtartóból álló ülőbútor olyan kialakításával, amelynél a háttámlának görgős mozgáspálya, vagy csuklós szerkezet által irányított, lényegében többé-kevésbé vízszintes irányú transzlációs, és adott esetben emellett rotációs mozgatása éB a lábtartónak a háttámla transzlációs mozgásával előidézett rotációs mozgatása közben, az ezt a mozgást átvivő ülés lap mindenkor transzlációs mozgást is végez. Ez oly módon érhető el, hogy az üléslap az állvánnyal semmiféle kapcsolatban nem áll, attól független és csupán a háttámlával és a lábtartóval kapcsolódva lebeg. Az üléslap kapcsolata a háttámlával merev vagy csuklós, míg a lábtartóval mindenkor csuklós.
Ez, a találmány szerinti kinematikai kapcsolat lehetővé teszi:
az ülőbútor tetszés szerinti helyzetbe állítását a széktől a fekvőágyig; a lábtartó tetszés szerinti dőlésszögbe állítását a testhelyzet dőlésszögének megváltoztatása nélkül; az ülőbútor beállítását tetszés szerinti testhelyzetnek megfelelően kizárólag a testsúllyal, bármiféle mozgató mechanizmus alkalmazása nélkül; az ülőbútor egyensúlyát valamennyi testhelyzetben, rögzítő szerkezet alkalmazása nélkül.
A találmány szerinti ülőbútor lényege tehát a lábtartó és az állvány közötti közvetlen csuklós kapcsolat, a háttámla görgője vagy csuklója és ezeknek az állványhoz képest rögzített mozgéspélyéja, valamint az ülésnek az állványtól független csuklós, ill. merev alátámasztása.
A háttámla és az állvány csuklójához a mozgáspályát meghatározó csuklós rúd csatlakoztatható. Kettős rúd esetén, amelynek részei csuklóval kapcsolódnak egymáshoz, e közbenső csukló mellett szöghatároló ütközö van.
A lábtartó és az állvány csuklójához a lábtartó csuklójának mozgáspályáját meghatározó csuklós rúd kapcsolódhat. A háttámla és a lábtartó csuklós rúd ját csuklós rúd kapcsolja össze.
A találmány szerinti ülőbútor néhány példaképpeni kiviteli alakját ábrázoló rajzokon az 1. ábra a rögzített mozgáspályájú háttámlával ellátott ülőbútor különböző beállításait, a 2. ábra a csuklós szerkezettel meghatározott mozgáspályájú háttámlával ellátott ülőbútor különböző beállításait, a 3. ábra a kettőe rudas csuklós szerkezettel meghatározott mozgáspályájú háttámlával ellátott ülőbútort, a 4. ábra a rögzített mozgáspályájú, az üléshez mereven kapcsolódó háttámlával biró ülőbútort, az 5. ábra a csuklós szerkezettel meghatározott mozgáspályájú, az üléshez mereven kapcsolódó háttámlával bíró ülőbútort, végül a 6. ábra a csuklós szerkezettel meghatározott mozgáspályájú háttámlával és lábtartóval biró ülőbútort ábrázolja, oldalnézetben.
Az 1 állványhoz rögzített 2 csukló körül billenthető a 3 lábtartó, amely a 4 üléshez az 5 csuklóval, mig a 4 ülés a 6 háttámlához a 7 csuklóval kapcsolódik. A 6 háttámlán csapágyazott 8 görgő az állványhoz képest rögzített 9 mozgáspályán gördül (1. ábra). A 9 mozgáspályában a 6 háttámla egyes kiválasztott helyzeteinek megfelelően mélyedések alkalmazhatók, amelyekben a 8 görgő megtámaezkodhat. A 6 háttámla hátradőléssel a kívánt dőlésBzögnek megfelelő helyzetbe hozható, akár oly módon, hogy a 3 lábtartó az alaphelyzetében marad (1. a. ábra), akár oly módon, hogy a 3 lábtartó felemelkedik (1 b-d. ábrák).
A 6 háttámla ellátható a 10 csuklóval, amelyhez az 1 állvány 11 csuklójához kapcsolható 12 rúd kapcsolódik (2. ábra). A 6 háttámla hátradőléssel a kívánt helyzetbe hozható, miközben annak 10 csuklója a körív alakú 9 mozgáspálya mentén mozdul el. A 6 háttámla mozgatásának megfelelően a 3 lábtartó alaphelyzetében marad (2 a. ábra) vagy felemelkedik (2 b. és c. ábrák).
A közbenső 12 csuklóval ellátott 14 kettős rúd alkalmazása esetén (3. ábra) a 9 mozgáspálya köriv helyett több, egymáshoz csatlakozó körívből álló görbe vonal. A 14 kettős rúd 13 csuklója mellett a szöghatároló 15 ütköző van kiképezve, amely meggátolja a 14 kettős rúd összecsuklását.
Kiképezhető végül az ülőbútor oly módon, hogy a 4 ülés és a 6 háttámla között merev kapcsolat van. A 9 mozgáspálya ebben az esetben is lehet az 1 állványon kiképezve (4. ábra) vagy képezheti azt az 1 állványon alkalmazott 11 csukló körül billenő és a 10 csuklóban végződő 12 rúd vége által leírt köriv (5. ábra). A 3 lábtartó emelése az utóbbi esetekben (3-5. ábra) is az előzőkhöz hasonlóan történik.
Az ülőbútornak lehet olyan alkalmazása, amelynél célszerű, hogy a bútor és a terhelés közös súlypontja a billenés során oldalirányban - a fekvő helyzet hosszirányéban nem mozdul el; ilyen pl. a középoszlopos forgószék, amely a súlypont elmozdulása esetén feldőlhet. A súlypont helybenmaradása érdekében a 4 ülésnek a 6 háttámla és a 3 lábtartó billentése közben a 6 háttámla irányában el kell mozdulnia (6 a. ábra).
Az említett elmozdulás oly módon valósítható meg, hogy a 3 lábtartó 2 csuklóját az 1 állvány 16 csuklójához a csuklós 17 rúddal csatlakoztatjuk. A 17 rúdon a 18 csuklót, a 12 rúdon a 19 csuklót alakítjuk ki és ezeket a 20 kapcsolórúddal kapcsoljuk össze. Ily módon a 3 lábtartó 2 csuklójának 21 mozgáspályája és a 6 háttámla 10 csuklójának 9 mozgáspályája olyan irányú és mértékű, hogy a 4 ülés elmozdulása Borán a súlypont felemelt 3 lábtartóval is ott marad, ahol eredetileg volt (6 b. ábra).
A találmány szerinti ülőbútor főbb előnyei abban foglalhatók össze, hogy a lábtartó a háttámla tetszés szerinti helyzetében felemelhető, különleges vagy bonyolult mechanikus szerkezetre nincs szükség, az ülőbútor tömege csekély, külső megjelenése könnyed és formatervezése nem ütközik nehézségekbe, valamint, hogy az ülő, a fekvő, vagy az ezek közötti bármely más testhelyzetnek megfelelően beállítható.
Claims (5)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Ülőbútor, mozgatható háttámlával és lábtartóval, a lábtartó és az ülés közötti csuklós, valamint az ülés és a háttámla közötti csuklós vagy merev kapcsolattal, amelyet jellemez a lábtartó (3) és az állvány (1) közötti közvetlen csuklós (2) kapcsolat, továbbá a háttámla (6) görgője (8) vagy csuklója (1Ö) és ezeknek az állványhoz (1) képest rögzített mozgáspályája (9), valamint az ülésnek (4) az állványtól (1) független, csuklós (5, 7), ill. merev alátámasztása.(Elsőbbsége: 1985.01.03.)
- 2. Az 1. igénypont szerinti ülőbútor, amelyet jellemez a háttámla (6) csuklójához (10) és az állvány (1) csuklójához (11) kapcsolódó, a mozgáspályát (9) meghatározó csuklós rúd (12).(Elsőbbsége: 1985.01.03.).
- 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti ülőbútor, amelyet jellemez a lábtartó (3) csuklójához (2) és az állvány (1) csuklójához (16) kapcsolódó, a csukló (2) mozgáspályáját (21) meghatározó csuklós rúd (17). (Elsőbbsége: 1985.11.04.).
- 4. A 3. igénypont szerinti ülőbútor, amelyet jellemez a háttámla (6) csuklós rúdjának (12) csuklóját (19) és a lábtartó (3) csuklós rúdjának (17) csuklóját (18) összekapcsoló csuklós kapcsolórúd (20).(Elsőbbsége; 1985.11.04.).
- 5. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti ülőbútor, amelyet jellemez a két részből álló és egymáshoz közbenső csuklóval (13) kapcsolódó kettős rúdnak (14) a közbenső csuk ló (13) melletti szöghatároló ütközője (15). (Elsőbbsége: 1985.01.03.).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU1585A HU192657B (en) | 1985-01-03 | 1985-01-03 | Sitting furniture with movable back and footrest |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU1585A HU192657B (en) | 1985-01-03 | 1985-01-03 | Sitting furniture with movable back and footrest |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT39584A HUT39584A (en) | 1986-10-29 |
HU192657B true HU192657B (en) | 1987-06-29 |
Family
ID=10947487
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU1585A HU192657B (en) | 1985-01-03 | 1985-01-03 | Sitting furniture with movable back and footrest |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU192657B (hu) |
-
1985
- 1985-01-03 HU HU1585A patent/HU192657B/hu unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
HUT39584A (en) | 1986-10-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4380352A (en) | Reclining chair | |
US5181762A (en) | Biomechanical body support with tilting leg rest tilting seat and tilting and lowering backrest | |
JP6214767B2 (ja) | 航空機座席用の独立的に関節運動するシートパン | |
EP1410738B1 (en) | Chair with movable seat and backrest | |
US4877291A (en) | Reclining chair | |
US6540291B2 (en) | Off-the-floor reclining chair | |
US4544201A (en) | Rocking and recliner chairs | |
US6752459B2 (en) | Adjustable chair | |
US5308145A (en) | Reclining chair | |
JPS6187505A (ja) | 後方へ傾けることができるシートサポートと背もたれ支持体とを備えた椅子 | |
US4718716A (en) | Reclining chair | |
GB1594388A (en) | Reclining chair | |
GB2028119A (en) | Reclining chairs | |
JPH09164036A (ja) | 座部が背もたれ部の位置に適した適当な位置を占めることを保証する装置及びこの装置を含む椅子 | |
US7490904B2 (en) | Decreased skin shear device | |
JP2002179364A (ja) | ガイド部付き階段リフト | |
JPH09308546A (ja) | 手動式半自動機構を手段として傾斜されうる区画からなる支持面を有するベッド | |
JP2000508192A (ja) | 家具の調節装置 | |
HU192657B (en) | Sitting furniture with movable back and footrest | |
JPH08503644A (ja) | 椅子、特に事務椅子 | |
CN113613611A (zh) | 独立控制床头部的倾斜床 | |
US4542935A (en) | Reclining chair | |
JP3014516B2 (ja) | 乗物用座席 | |
JPH0617629Y2 (ja) | 座席用シートクッションのための駆動機構 | |
JPH048309A (ja) | 車両用背凭シートの上部傾斜角度調節装置 |