HU192346B - Scaffold for repair works to be carried out on the front and fence roof range of buildings - Google Patents

Scaffold for repair works to be carried out on the front and fence roof range of buildings Download PDF

Info

Publication number
HU192346B
HU192346B HU298285A HU298285A HU192346B HU 192346 B HU192346 B HU 192346B HU 298285 A HU298285 A HU 298285A HU 298285 A HU298285 A HU 298285A HU 192346 B HU192346 B HU 192346B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
scaffold
bridge
cross
lifting
facade
Prior art date
Application number
HU298285A
Other languages
German (de)
English (en)
Other versions
HUT39821A (en
Inventor
Manfred Mortensen
Werner Winkler
Gerhard Matz
Uwe Thomsen
Original Assignee
Dresden Bauinvest
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dresden Bauinvest filed Critical Dresden Bauinvest
Publication of HUT39821A publication Critical patent/HUT39821A/hu
Publication of HU192346B publication Critical patent/HU192346B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04GSCAFFOLDING; FORMS; SHUTTERING; BUILDING IMPLEMENTS OR AIDS, OR THEIR USE; HANDLING BUILDING MATERIALS ON THE SITE; REPAIRING, BREAKING-UP OR OTHER WORK ON EXISTING BUILDINGS
    • E04G1/00Scaffolds primarily resting on the ground
    • E04G1/18Scaffolds primarily resting on the ground adjustable in height
    • E04G1/20Scaffolds comprising upright members and provision for supporting cross-members or platforms at different positions therealong

Description

A találmány tárgya állványzat épületek homlokzatán és eresztartományában végzendő javítási munkákhoz, amely kiálló részekkel és balkonokkal, erkélyekkel rendelkező homlokzatok esetében használható.
A találmány szerinti állványzat használható ezenkívül építési felvonóknál függesztőhídként is, megvilágító emelvényként vagy felfüggesztett biztosítóberendezésként.
A 2.802.220 számú német közzétételi iratban ismertetnek egy olyan építőelemet, amelyet épületek falazatához erősített, több célra használható állvány kX alakítására lehet használni. Ez az építőelem hordozóelemeket tartalmaz, amelyeket a falazattól meghatározott vízszintes távolságban kell a falazathoz rögzíteni, és amelyeken deszkákat lehet elhelyezni. A deszkákat tartó felületek végénél kihajlítható karok vannak elrendezve, amelyeket rudak közbeiktatásával össze lehet egymással kötni és mellvédként lehet használni vagy védőhálót lehet rajta rögzíteni.
Ismeretesek továbbá olyan állványkeretek, amelyeket az épülethez kapcsolható, egymással párhuzamosan elrendezett állványokból lehet kialakítani és megvezetőberendezéssel lehet ellátni, amelyek a fal mentén, csupán hosszirányban felfelé elmozgatható keretoszlopokból és a falhoz erősített tartóelemekből és zárókapcsokból lehet felépíteni.
Az állvány mozgatásához ismert megoldás szerint egy az állványon túlnyúló emelőszerkezetet lehet használni, ilyet ismertetnek például a 2,142.651 számú amerikai, 3.006.491 számú német és a 145.302 számú NDK-beli szabadalmi leírásokban.
A 3.006.491 számú német szabadalmi leírás szerinti megoldásnál az állvány vezetősínekre van felfüggesztve, amelyek az építmény falában a mellvéd belső felületéven szöget bezárva, egymás felett elrendezett nyílásokkal vannak megtámasztva. Ezenkívül a tartókeret vezetősínjei a fal nyílásainak tartományában rögzítve vannak. Ezek a tartókeretek az emeletközi födémeken ülnek és azokkal a tetőn túlnyúló kihorgony zóvasak segítségével össze vannak kötve. A mozgatható állvány egy fel- le mozgatható konzol vagy konzolos állvány, amely egy speciálisan kialakított rögzítőkilinccsel a vezetősínekkel párhuzamosan van megvezetve, illetve a kívánt helyzetben rögzítve.
A 3.006.491 számú német szabadalmi leírás szerinti megoldásnál az egyes keretoszlopokat egy első alsó tartó veszi körül, meghatározott játékkal. Az állvány mozgatásához és rögzítéséhez függőlegesen meghatározott távolságban egy második ugyanolyan tartó van a falhoz erősítve, és ezen a tartón belül egy felvonókötél van odaerősítve, amely a keretoszlopon Csapágyazott első görgőn és egy kicsit magasabban az állványkeret külső oldalánál csapágyazott második görgőn keresztül egy, az állványon kívül elhelyezett emelőszerkezetre felfüggesztett kereszttartóhoz vagy traverzhez van vezetve.
Ismeretesek továbbá olyan állványzatok, amelyeknél egy állványhidat két létratorony között függőlegesen lehet mozgatni, amelyeket vagy a homlokzat előtt a talajon támasztanak fel és ott rögzítik, vagy pedig oldal irányban mozgathatóan vannak kialakítva és a tetőhöz vannak erősítve és a homlokzat előtt függenek, lásd például a 2.337.892 számú német szabadalmi leírást, a 2.163.507 számú német közzétételi iratot, valamint a 138,803 és a 157.871 számú NDKbeli szabadalmi leírásokat.
A 157.871 számú NDK-beli szabadalmi leírásban olyan'munkaállványt ismertetnek, amely négy darab, kivágásokkal ellátott és az állványtomyok oszlopaihoz erősített vezetősínek között van elrendezve és mindkét oldalánál egy-egy emelőmechanizmuson, egy láncokból vagy hasonlókból, valamint kereszttartókból és vonókötelekből álló felfüggesztésen keresztül két-két vezetősínnek vagy pedig az állványtomyokkal van összekötve.
A munkaállvány mindkét oldalánál egy-egy, csapágybakokkal ellátott alátámasztógerenda található. Az egyes csapágybakokhoz egy-egy csuklósán csapágyazott csappanókilincs van hozzárendelve, amelynek belső végrésze egy feszítőkötélen keresztül a kereszttartóval és vonórugón keresztül a vele szemben elhelyezkedő csappanókilincs belső végrészével van összekötve.
Az alátámasztó gerenda két darab, egy csőben elcsúsztathatóan elrendezett tolórúdból áll, amelyek a csövekből oldalirányban a kívánt munkamagasságban kicsúsztathatóak és ott a vezetősínben található kivágásba belekapaszkodnak, ezáltal a munkaállványt a vezetősínek szilárdan tartják és a munkások, akik az állványtoronyokban tartózkodnak az emelési művelet folyamán, a munkaállványra rámehetnek.
A 138.803 számú NDK-beli szabadalmi leírásban ismertetnek egy olyan építőszekrényt, amely a létratornyokhoz és az állványhídhoz előszerelt, kézben hordozható elemcsoportokat tartalmaz. A létratornyokon az állványhíd rögzítéséhez kampók, horgok vagy reteszek vannak elrendezve, és miután az állványhidat egy emelőszerkezettel, például daruval vagy építési felvonó-csörlővel a megfelelő helyre emelték vízszintes helyzetben, azt a kampók, stb. segítségévellehet rögzíteni.
Az 1.074.847 számú német szabadalmi leírásban ismertetett módszer szerint egy állványt egy párfüggőleges szekrényszelvényből és azok között elrendezett támaszrudakból lehet felépíteni. A szekrényszelvények három oldalánál támasztómegvezetések vannak kialakítva, amelyekhez támasztókerekek illeszkednek, mely támasztókerekek az állványhídon vannak csapágyazva. Az egyes állványrészek közötti távolságot egy kereszttámasz segítségével állapítjuk meg pontosan úgy, hogy a hídrészek és a szekrényszelvények pontos egymásbakapcsolódását biztosítják. A szekrényszelvények külső oldalánál egy-egy fogasrúd van felszerelve, amelyek a hídrészekkel összekötött fogaskerekekhez kapcsolódnak. Tehát a két állványrész fogasrúdjai csak a saját fogaskerekeivel állnak kapcsolatban. A hídvégek kényszerű és pontos megvezetését úgy valósítják meg, hogy a fogaskerekeket közös meghajtótengellyel kapcsolják össze.
A 2.163.507 számú német közzétételi iratban a két függőleges állványrész közötti szoros tűrés kiküszöbölésére olyan megoldást javasolnak, mely szerint az egyes állványrészeket két darab, kereszttámaszokkal összekötött sarokvasból alakítsák ki, ahol a sarokvasak egyik szárát használják egy függőlegesen mozgó felvonószekrény vezetőkerekeinek a megvezetésére. A hídrészt ilyen módon mindkét végénél egy-egy ilyen szekrénnyel támasztják alá, és a hídrész legalább az egyik felvonószekrényhez képest tengelyirányú elmozdulásra képes. Legalább az egyik felvonószekrényt úgy kell kialakítani, hogy az személyfelvonóként is használható legyen, és az ahhoz tartozó híd; rész-véget a felvonószekrény felett megfelelő magasságban a függőleges állványrészhez erősítik.
A 2.337.892 számú német szabadalmi leírásban olyan munkaállványt ismertetnek, amely két darab, a
192.346 tetőhöz oldalirányban közelíthető, mozgatható létratoronyból és azok között elrendezett, változtatható magasságban rögzítendő állványhídból áll. Az állványhid két egymásban elcsúsztatható részből áll, amelyeket meghatározott távolságokban, elhajlíthatóan lehet a létratoronyokhoz erősíteni. Az emelést és sülylyesztést kötelekkel hajtják végre.
Az állványhíd és a létratoronyok közötti összekötőtagot egy csőből alakítják ki, amely a létratoronyban van elhelyezve, és csúszó- vagy görgős megvezetéssel a tengely irányával párhuzamosan elcsúsztatható, és az állványhíd ehhez a csőhöz van elhajlíthatóan vagy eltávolíthatóan hozzáerősítve.
A 63.623 számú NDK-beli szabadalmi leírásban ismertetünk egy olyan mozgatható emelőállványt, amelyben egy három rácsszerkezetű támasztódúcból álló póznára egy konzolokkal alátámasztható kocsialváz van szerelve, amelyet egészen nagy magasságokig lehet emelni, A póznán annak három támasztódúcánál görgős megvezetéssel megvezetett emelőpad van elrendezve úgy, hogy az emelőpad háromszög keresztmetszetű rúdjai nincsenek körülzárva. Az emelőpad munkavégző felülete alatt egy meghajtómotor van elrendezve, amely egy hajtóművön keresztül egy görgőkereket hajt meg, amely görgőivel az egyik támasztódúcnál elrendezett legördítőbütyökbe kapaszkodik és az emelőpad ennek segítségével emelhető, illetve süllyeszthető.
Az emelőpadon kihajtható vagy kicsapható toldalék-futópallók vannak, és a szomszédos emelőpadok között ezek segítségével járható hídrész alakítható ki, ezzel a munkazónát ki lehet szélesíteni/ Az oszlopok stabilitásának növelésére olyan megoldást javasolnak, hogy az oszlopokat nagyobb magasságokban speciális összekötőrészekkel a homlokzathoz erősítsék, vagy pedig a szomszédos emelőpadokkal olyan hídrészekkel kössék össze, amelyre nem lehet felmenni, vagy pedig a 99.546 számú NDK-beli szabadalmi leírás szerinti tartó- és feszítőkötélzetet lehet alkalmazni.
A fentiekben ismertetett mozgatható emelőszerkezeteket rugalmas alkalmazási lehetőségeik miatt széles körben használják, felhasználási területük azonban jelentősen lecsökken, ha a homlokzaton kiugró részek vagy balkonok, erkélyek vannak. Ez a hiányosság kimutatható az összes említett ismert megoldásnál. További hátránya ezeknek a megoldásoknak, hogy például egy hosszantartó felújítási munkánál az összes állványrésznek ott kell maradnia a helyszínen és azok ezenközben másutt nem használhatók.
A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölésével épületek homlokzatán és eresztartományában végzendő javítási munkákhoz használható állványzat kialakítása, amelynek előállítása egyszerű és olcsó, amely a munka helyszínén gyorsan összeállítható, illetve lebontható, amelynél a használt mozgatható emelőszerkezeteket az állványzat felépítése után részben szabaddá lehet tenni és más célokra lehet használni, és végül amely alkalmas a munkavédelem javítására és biztonságosan áll a helyén.
A kitűzött célt olyan állványzat kialakításával értük el, amely legalább egy járható állványhídból áll, amely előnyösen legalább két emelőpad közé van felfogva, mely emelőpadok a homlokzat előtt felállított rácsos oszlopokon függőleges irányban elmozdíthatóan vannak elrendezve, és a rácsos oszlopoknak az emelőpadok által nem körülfogott, szabad oldalai a homlokzat felé vannak fordítva. A találmány szerint új megoldás, hogy az emelőpadok mindegyike legalább egy darab, a homlokzat irányba kitolható futósínnel van ellátva, amely az állványhíd homlokfelületén elrendezett görgőkön, illetve teherviselő rácsrudakon van elrendezve, és hogy legalább két darab kereszttartót és/vagy U-profilú futósíneket tartalmaz, amelyek a homlokzatnál, előnyösen támasztóelemekkel, változtatható magasságban vannak elrendezve.
A fentiek szerinti kialakított állványzat könnyen felépíthető, illetve átrendezhető. A felépítés után az emelőpadok akadálytalanul mozgathatók, sőt akár a teljes mozgatható emelőállványt el is lehet távolítani, anélkül, hogy a rácsos oszlopok felállításánál a homlokzat előtti távolságot szoros tűréssel kellene betartani, és hogy az állványhíd felemelésénél, illetve leeresztésénél az emelőpadok szinkronizált működésére vonatkozóan szigorú előírásokat kellene batartani.
A találmány szerinti állványzat egy előnyös kialakításánál a kitolható futósínek az emelőpadokon háromszögkeresztmetszetű vezetékeken vannak megvezetve, két irányban beállítható módon vannak kialakítva és gyorsreteszelésekkel vannak ellátva, az állványhíd futósínjeinél pedig rögzítőelemekkel vannak ellátva.
Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy a homlokzaton lévő kiugró részeknél akadálytalanul lehet továbbhaladni és a homlokzathoz tópest a távolságra vonatkozó tűréseket ki lehet egyenlíteni. A futósíneknél elrendezett rögzítőelemek az állványhíd felemelésekor, illetve leeresztésékor stabilizálják annak helyzetét.
A találmány szerinti állványzat egy további előnyös kiviteli alakjánál az emelőpadoknál és/vagy az áÚványhídig áthidalják, és ott munkavégzésre alkalmas felületet képeznek, behajtott állapotukban pedig az emelőpadok legalsó állásában a talajszint magasságában vannak.
Ez különösen a homlokzaton végzett előkészítőmunkálatokat, a faliékek elhelyezését és a kereszttartók vagy konzolok felerősítését, valamint az emelőpadoknak az állványhídra történő átrakását és fordítva, valamint az emelőpadoknak a talajszinten történő megrakását és az arra való feljutást könnyíti meg.
Előnyös továbbá, ha az állványhidak homlokfelületeinél elrendezett eszközök mindegyike két darab, előnyösen az állványhidak felsőövében hosszirányban eltolható teherviselő rácsrúdból és azok homlokfelületeinél elrendezett csúszóelemekből vagy görgőkből áll.
Ilyen kialakítás mellett az emelőállvány, valamint a kereszttartók távolsági tűréseit jobban ki lehet egyenlíteni, továbbá a felemeléskor és leengedéskor fellépő emelési különböségeket, és az állványhíd elcsúszásait is ki lehet kompenzálni.
A találmány szerinti állványzat egy további előnyös kiviteli alakjánál a homlokzatnál lévő támasztóelemek csapokkal, feszítőcsapokkal, kitámasztókkal és/vagy ablakszorítókkal rögzítve vannak, és a kereszttartók azokon előnyösen két irányban beállíthatóan vannak elrendezve, amelyeknek U-profilú futósínjei az állványhídhoz kapcsolódó rögzítőelemekkel vannak ellátva.
Előnyös továbbá az is, ha két egymás mellett elrendezett kereszttartó kinyúló végeinél elrendezett, beállítható kereszttámasszal és átlósan elrendezett, beállítható feszítő dúcokkal van ellátva. Ebben az esetben a szomszédos kereszttartók egy stabil keretet képeznek.
Az állványhídnak a kereszttartókra történő áthelyezése közben javítható a találmány szerinti állványzat stabilitása, ha a kereszttartók kinyúló végei a rácsos oszloppal távolsági- és magassági tűréseket kiegyenlítő csatolóelemekkel, azaz közlemezekkel, csőtartókkal és függesztődúcokkal vannak összekötve. A kötlemezekből, csőtartókból és függesztődúcokból álló kiegyenlítő csatolóelemek csak az állványhíd átvétele közben a kereszttartók és a rácsos oszlop közé kapcsolva.
Egy további előnyös kiviteli alak szerint a kereszttartók kereszt támaszainál két kötlemez van elrendezve, amelyek a közöttül függőlegesen elhelyezkedő csőtartót az azon kialakított lyuksomál csavarkötéssel fogják fel, és a csőtartó vízszintes és függőleges tűréseket kiegyenlítő módon, két darab, a rácsos oszlopnál a homlokzat irányában függőlegesen egymás alatt elrendezett gyorsreteszelésekkel ellátott függesztődúcok között van felfogva. Ekkor a csőtartó kiegyenlíti a vízszintes és függőleges eltéréseket.
Előnyös továbbá, ha a kereszttartók helyén U-profilú futósínek vannak elrendezve, amelyek egyik végüknél csapok, feszítőcsapok, kitámasztók vagy ablakszorítók segítségével, támasztóelemekkel vagy azok nélkül a homlokzattal, másik végüknél távolság- és magasságtűréseket kiegyenlítő csatolóelemek, kötlemezek, csőtartók, illetve függesztődúcok segítségével a rácsos oszloppal vannak összekötve.
Ilyen kialakítás mellett, ha a mozgatható emelőállványt nem kívánjuk máshoz felhasználni, a rácsos oszlopok a homlokzat előtt maradhatnak.
Viszonylag rövid idejű munkálatoknál, illetve akkor, ha a munkaterület gyorsan változik, a találmány szerinti állványzat olyan kiviteli változata lehet előnyös, ahol az emelőpadok homlokzat irányában kitolható futósínjei kinyúló végüknél az épület kiálló részeire, előnyösen balkonokra, külső ablakpárkányokra és/vagy belső ablakkitámasztókra támaszkodnak, illetve azokhoz vannak hozzáerősítve úgy, hogy az állványhíd azokra csúsztatható és a homlokzathoz közeleső járófelületet képez.
Ha az állványhidak végeinél a rácsos oszlopokokban beakasztható és felfüggeszthető berendezések, például ' (elek, horgok, kampók, reteszek vannak elrendezve, akkor a futósíneket terheletlenül lehet kicsúsztatni és beállítani. Miután ezeket a berendezéseket beakasztottuk a helyükre, az emelőpaddkat kis mértékben leeresztjük úgy, hogy az állványhíd alátámasztóerejét a rácsos oszlop veszi fel.
A találmány szerinti állványzatot az alábbiakban kiviteli példa kapcsán, a mellékelt rajz alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábrán a találmány szerinti állványzat elölnézete; a
2. ábrán az 1. ábrán látható állványzat oldalnézete; a
3. ábrán egy emelőpad az állványhíd felfogásának helyénél; a
4. ábrán az állványhídnak az emelőpadon elrendezett görgős megvezetésénck részletezett rajza; az
5. ábrán a homlokzat és a rácsos oszlop között elrendezett futósínes összeköttetés; a
6. ábrán az 5. ábra szerinti összeköttetés felülnézete (állványhíd nélkül); a
7. ábrán a kereszttartók részletes rajza valamint azoknak a rácsos oszloppal való összekapcsolása; és végül a
8’. ábrán a 7. ábra szerinti kereszttartók felülnézete látható.
Tehát az 1. ábrán egy épület homlokzata látható kiugró részekkel és erkélyekkel, a 2. ábrán pedig ennek az épületnek az oldalnézete. Az 1. ábrán két darab 1 állványhíd és azokat tartó három darab mozgatható 4 emelőállvány van, ahol az ismert 4 emelőállványok egy-egy 2 rácsos oszlopból és azon függőlegesen elmozgatható 3 emelőpadból vannak kialakítva, amelyek a homlokzat előtt, a kiálló részeknél nagyobb távolságban vannak elrendezve. A 2 rácsos oszlopok felső végeinél 5 kereszttartók vannak, és a középső, valamint a jobboldali 2 rácsos oszlop között az 5 kereszttartókra 1 állványhíd van felrakva. Az 5 kereszttartó 6 támasztóelemekkel van alátámasztva, a 2 rácsos oszlopok alsó részénél a 3 emelőpad a homlokzat felé kitolt 7 futósínen van, amelyeken még felfüggeszthető közben ső darab vagy 10 futópalló, amely az 1 állványhídra van felfüggesztve.
A megvezetések kialakítása részletesebben látható a 3. illetve a 4. ábrán. A 3. ábra szerint az emelőpad a talaj szintjéhez közeli helyzetben 18 tartóbakokkal látható. A 3 emelőpadon lévő kitolható 7 futósín végénél 21 alátámasztás van, az 1 állványhíd alatti görgőknél pedig 20 rögzítőelemek vannak elrendezve. A 3. ábrán a különböző mozgatási irányokat a és b nyilakkal jeleztük.
A 4. ábra szerint az 1 állványhíd homlokfelületénél az övtartományban elcsúsztatható megvezetett 19 teherviselő rácsrudakkal van ellátva, amelyeknek kinyúló végein vannak a 8 görgők csapágyazva. A 3 emelőpadon 16 háromszögkeresztmetszetű vezetékben fekszik fel a 8 görgő, és a 16 háromszögkeresztmetszetű vezeték végeinél 17 gyorsreteszeléssel van ellátva. A 19 teherviselő rácsrúd vége és a 2 rácsos oszlop 22 felfüggesztő berendezéssel van egymással összekapcsolva, és a 19 teherviselő rácsrúd mozgatási irányait nyíllal jeleztük.
A találmány szerinti állványzat a következőképpen működtethető: Az 1 állványhíd átadása előtt a 3 emelőpadok függőleges helyzetben vannak és a 16 háromszögkeresztmetszetű vezetékek a 7 futósínekkel, amelyek előnyösen U-profilú futósínek, a 8 görgők felé úgy vannak megvezetve, hogy az 1 állványhidat az a nyű irányában a 18 tartóbakról minden különösebb nehézség nélkül kézzel lehet a 3 emelőpadra elcsúsztatni. Miután az 1 állványhidat körülbelül a 3 emelőpadok közepéig csúsztattuk, azt a 20 rögzítőelemekkel biztosíthatjuk a nemkívánatos elcsúszások ellen. Ezekután a két 3 emelőpadot a b nyíl irányában egyidejű emelőmozgással felemelve az 1 állványhidat a kívánt munkamagasságba emeljük anélkül, hogy az emelőmozgást a homlokzaton lévő kiugró részek vagy erkélyek akadályoznák.
A homlokzaton vagy az eresztartományban elvégzendő munkák típusától és időtartamától függően a találmány szerinti állványzatot három különböző változatban lehet megvalósítani:
1. változat:
Ha az egyes munkafázosikban a teljes homlokzaton rövididejű munkákat, például festést, mázolást kell elvégezni, és az 1 állványhidat gyakran kell függőleges irányban mozgatni, akkor az 1 állványhíd a kinyúló U-profilú 7 futósíneken marad, amelyeket azok 21 alátámasztásaival a homlokzaton lévő kiugró részeken, erkélyeken, külső ablakpárkányokon és/vagy belső ablakkitámasztókon megtámasztunk, illetve ott rögzítjük. Amikor az U-profilú 7 futósíneket a homlokzat irányába kitoljuk és azok 16 há-42
192.346 romszögkeresztmetszetű vezetékeit beszabályozzuk, ezekről átmenetileg leemeljük az 1 állványhidat és ezzel tehermentesítjük ezeket, mégpedig úgy, hogy az állványhidat a 22 felfüggesztő berendezéssel a 2 rácsos oszlopon beakasztva felfüggesztjük és a 3 emelőpadokat kis mértékben lesüllyesztjük. Miután az U-profilú 7 futósíneket azok 21 alátámasztásaival beszabályoztuk, az 1 állványhidat a 22 felfüggesztő berendezés homlokzat irányában történő eltolásával elcsúsztatjuk és rögzítjük, mely így a munka végrehajtásához járható munkafelületet képez,
2. báltozat (5. és 6. ábrák):
Ha egy hosszabb munkánál gyakran kell az 1 állványhídra anyagot szállítani, illetve onnan elszállítani, akkor célszerű, ha az egyik vagy mindkét 3 emelőEadot egyidejűleg felvonóként is lehet használni. Éhez az 5. és a 6. ábrákon látható módon a homlokzat és a 2 rácsos oszlop közé egy 24 fejlemezzel ellátott U-profilú 23 futósínt helyezünk, amely az 1 állványhidra előzőleg felcsavarozott összekötőelemmel történik. Az összekötőelem két darab 15 függesztődúcból áll, amelyek egymás alatt, a homlokzat irányába kinyúlóan vannak elrendezve, két szomszédos oszlopelemösszeköttetésen, gyorscsavarozással. A 15 függesztődúcok végeinél hosszú furatban függőlegesen egymásfelé csavarozott 15 csavarok elcsúsztatható 14 csőtartót fognak közre, mely 14 csőtartó furatokkal van ellátva. Az U-profilú 23 futósínek oszlopelem felőli homlokfelületeinél két-két 13 szorítókapoccsal vannak ellátva, amelyek csavarozással vannak rögzítve, ezek fogják közre a 14 csőtartót, és azzal össze vannak csavarozva. A hosszúfuratba becsavarozott 15' csavarokkal a homlokzat, a 23 futósínek és a 2 rácsos oszlop által képezett összeköttetésben fellépő távolság- és magasságkülönbségeket ki lehet egyenlíteni. A 6. ábrán látható egy példa két egymás mellett elrendezett 23 futósínre, melyek a 6. ábrán felülnézetben vannak ábrázolva. A 23 futósínek a homlokzat közepénél két darab 1 állványhidat azonos magasságban tartanak. Ilyen esetben előnyös, ha az öszszekötőelemek felszerelése után a stabilitást átlósan behelyezhető és megfeszíthető 11 feszítődúcokkal növeljük meg. Az U-profilú 23 futósínek beszerelése után az 1 állványhidat a 3 emelőpadok segítségével az átadási magasságig felemeljük, majd a 7 futósínek beszabályozása után adott esetben a 22 felfüggesztő berendezés segítségével az 1 állványhidat a c nyíl irányában az U-profilú 23 futósínre csúsztatjuk, és a 25 rögzítőelemek behelyezése után arra a javítást végző munkások felmehetnek.
3. változat (7. és 8. ábrák):
Amennyiben az eresztartományt például egy hosz’ szabb munkához be kell állványozni és a mozgatható 4 emelőállványokat a munkavégzés ideje alatt más feladat' k végrehajtására kell használni, a találmány szerinti az 5 kereszttartókat U-profilú 5' futósínekkel közvetlenül vagy 6 támasztóelemek közbeiktatásával a homlokzatra Tehet szerelni. Az előbbi esethez hasonlóan a stabilitást itt is átlósan elhelyezett elemekkel lehet növelni, mégpedig a 8. ábrán látható módon két szomszédos 5 kereszttartó között átlósan elrendezett 11 feszítődúcokkal és 12 kereszttámasszal. A 2. változathoz hasonlóan ezután szintén egy összeköttetést kell kialakítani, mégpedig 13 kötlemezek, 14 csőtartó és 15 függesztődúcok segítségével, amelyekkel a 2 rácsos oszlop és a homlokzat között hozunk létre öszszeköttetést. Ezeket a c nyű irányában elcsúsztatva és az 1 állványhidat az 5 kereszttartókon rögzítve ezután leszereljük. Itt is megvan annak a lehetősége, hogy a teljes mozgatható emelőáUványzatot eltávolít suk és máscélra használjuk.
A homlokzaton végrehajtandó előkészítő munkáknál az 5 kereszttartók vagy a 7 futósínek felszereléséhez és a 2 emelőpadról az l állványhídra való veszélytelen átjutáshoz a 3 emelőpadokon és/vagy az 1 állványhídon beakasztható és felfüggesztehtő vagy kihajtható 9 és 10 futópallók vannak elhelyezve. A 9 futópalló, mint az 1. ábrán látható, a 3 emelőpad alatt úgy van elhelyezve, hogy az a legalacsonyabb állásában a talaj szintjéről könnyen megközelíthető.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Állványzat épületek homlokzalán és ereszttartományában végzendő javítási munkákhoz, amely legalább egy járható állványhídból áll, amely előnyösen legalább két emelőpad közé van felfogva, mely emelőpadok a homlokzat előtt felállított rácsos oszlopokon függőleges irányban elmozdíthatóan vannak elrendezve, és a rácsos oszlopoknak az emelőpadok által nem körülfogott, szabad oldalai a homlokzat felé vannak fordítva, azzal jellemezve, hogy az emelőpadok (3) mindegyike legalább egy darab, a homlokzat irányába kitolható futósínnel (7) van ellátva, amely az állványhíd (1) homlokfelületén elrendezett görgőkön (8) illetve teherviselő rácsrudakon (19) van elrendezve, és hogy legalább két darab kereszttartót (5) és/vagy U-profilú futósíneket (5*, 23) tartalmaz, amelyek a homlokzatnál, előnyösen támasztóelemekkel (6) változtatható magasságban vannak elrendezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy a kitolható futósínek (7) az emelőpadokon (
  3. 3) háromszögkeresztmetszetű vezetékeken (16) vannak megvezetve, két irányban beállítható módon vannak kialakítva és gyorsreteszelésekkel (17) vannak ellátva, az állványhíd (1) fűtésijeinél (7) pedig rögzítőelemekkel (2) van ellátva.
    2. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy az emelőpadoknál (3) és/vagy az állványhídnál (1) kihajtható, felakasztható és/vagy leszerelhető futóhídpaílók (9, 10) vannak elrendezve, amelyek kihajtóit állapotukban az emelőpadok (3) közötti távolságot a homlokzatig és/vagy az állványhídig (1) áthidalják, és ott munkavégzésre alkalmas felületet képeznek, behajtott állapotukban pedig az emelőpadok (3) legalsó állásában a talajszint magasságában vannak.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy az állványhidak (1) homlokfelületeinél elrendezett eszközök mindegyike két darab, előnyösen az állványhidak (1) felsőövében hosszirányban eltolható teherviselő rácsrúdból (19) és azok. homlokfelületeinél elrendezett csúszóelemekből vagy görgőkből (8) áll.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy a homlokzatnál lévő támasztóelemek (6) csapokkal, feszítőcsapokkal, kitámasztókkal és/vagy ablakszorítókkal rögzítve vannak, és a kereszttartók (5) azokon előnyösen két irányban beállíthatóan vannak elrendezve, amelyeknek V-profilú futósínjei (5') az állványodhoz (1) kapcsolódó rögzítőelemekkel (25) vannak ellátva.
  6. 6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti áll-51
    192.346 ványzat, azzal jellemezve, hogy két egymás mellett elrendezett kereszttartó (5) kinyúló végeinél elrendezett beállítahtó kereszttámasszal (12) és átlósan elrendezett, beállítható feszítődúcokkal (11) van ellátva.
  7. 7. Az 1-6, igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azz a Fjellemezve, hogy a kereszttartók (5) kinyúló végei a rácsos oszloppal (2) távolság- és magassági tűréseket kiegyenlítő csatolóelemekkel, azaz körlemezekkel (13), csőtartókkal (14) és függesztődúcokkal (15) vannak összekötve.
  8. 8. A 7. igénypont szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy a kötlemezekből (13), csőtartókból (14) és függesztődúcokból (15) álló kiegyenlítő csatolóelemekcsak az állványhíd (1) átvétele közben vannak a kereszttartók (5) és a rácsos oszlop (2) közé kapcsolva.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti állványzat, azzal jellemezve , hogy a kereszttartók (5) kereszttámaszainál (12) két kötlemez (13) van elrendezve, amelyek a közöttük függőlegesen elhelyezkedő csőtartót (14) az azon kialakított lyuksomál csavarkötéssel fogják fel, és a csőtartó (14) vízszintes és függőleges tűréseket kiegyenlítő módon, két darab, a rácsos oszlopnál (2) a homlokzat irányában függőlegesen egymás alatt elrendezett gyorsreteszelésekkel (17) ellátott függesztődúcok (15) között van felfogva.
  10. 10. Az 1-7. és 9. igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy a keg reszttartók (5) helyén U-profilú futósínek (23) vannak elrendezve, amelyek egyik végüknél csapok, feszítőcsapok, kitámasztók vagy ablakszorítók segítséÍíével, támasztóelemekkel (6) vagy azok nélkül a nomokzattal, másik végüknél távolság- és magasságtűréseket kiegyenlítő csatolóelemek, kötlemezek (13),
    10 csőtartók (14), illetve fűggesztődúcok (15) segítségével a rácsos oszloppal (2) vannak összekötve.
    II. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy az emelőpadok (3) homlokzat irányában kitolható futósíjei (7) kinyúló végüknél az épület kiálló részeire, előnyösen
  11. 15 balkonokra, külső ablakpárkányokra és/vagy belső ' ablakkitámasztókra támaszkodnak, illetve azokhoz vannak hozzáerősítve úgy, hogy az állványhíd (1) azokra csúsztatható és a homlokzathoz közeleső járófelületet képez.
    λλ 12. Az 1—11. igénypontok bármelyike szerinti állványzat, azzal jellemezve, hogy az állványhidak (1) végeinél a rácsos oszlopokon beakasztható és felfüggeszthető berendezések, például kötelek, horgok, kampók, reteszek vannak elrendózve.
HU298285A 1984-08-10 1985-08-05 Scaffold for repair works to be carried out on the front and fence roof range of buildings HU192346B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD26616384A DD244274A3 (de) 1984-08-10 1984-08-10 Geruest fuer reparaturarbeiten an fassaden und dachtraufen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39821A HUT39821A (en) 1986-10-29
HU192346B true HU192346B (en) 1987-05-28

Family

ID=5559549

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU298285A HU192346B (en) 1984-08-10 1985-08-05 Scaffold for repair works to be carried out on the front and fence roof range of buildings

Country Status (4)

Country Link
DD (1) DD244274A3 (hu)
DE (1) DE3526105A1 (hu)
FR (1) FR2568921B1 (hu)
HU (1) HU192346B (hu)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2607535B1 (fr) * 1986-11-28 1990-02-23 Trouillet Andre Echafaudage a plate-forme mobile
FR2624173B1 (fr) * 1987-12-07 1992-07-17 Cavalieri Michel Echafaudage grimpant a plate-forme constituant un tout unitaire
DE4113152A1 (de) * 1991-04-23 1992-10-29 Langer Ruth Geb Layher Aufzug fuer baumaterialien, geruestelemente und geruestmontagen
DE4406987C1 (de) * 1994-03-03 1995-07-06 Paul Lingen Hubgerüst
AU2946497A (en) * 1997-06-04 1998-12-21 Les Produits Fraco Limitee Apparatus for moving a work platform along a rail
AU6362801A (en) * 2001-04-18 2002-10-24 Andrew John Dunlop Scaffold
FR2872841A1 (fr) * 2004-07-12 2006-01-13 Fixator Soc Par Actions Simpli Dispositif support de plate-forme pour l'elevation de charges ou de personnes le long d'un ouvrage
FR2919591B1 (fr) * 2007-08-02 2009-11-27 Savoye Plateforme mobile de depannage pour magasin de stockage automatise
DE102007051805A1 (de) * 2007-10-23 2009-04-30 Werner Mackenrodt Barrierefreie Erschliessung von nebeneinander liegenden Wohnungen bzw. Gewerbeeinheiten im Hochparterre durch ebenerdig horizontal verlaufende Hubplattformen, Plattformlifte und Fahrstuhlkabinen, mit Hub in der jeweiligen Wohnungs- bzw. Gewerbezugangsposition
DE102016010789B4 (de) 2016-09-01 2021-11-11 Galina Ognew Schienengerüst

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1064789A (en) * 1963-12-13 1967-04-12 County Riverway Boilers Ltd Improvements in and relating to builders' scaffolding
US4293054A (en) * 1980-05-19 1981-10-06 Piat Impalcature Automatiche S.P.A. Scaffolding for supporting lifting working bridges and platforms
DD230514A3 (de) * 1983-08-16 1985-12-04 Dresden Baumechanisierung Zusatzeinrichtung fuer hoehenverstellbare arbeitsgerueste

Also Published As

Publication number Publication date
DE3526105A1 (de) 1986-02-20
DD244274A3 (de) 1987-04-01
HUT39821A (en) 1986-10-29
FR2568921B1 (fr) 1987-11-27
FR2568921A1 (fr) 1986-02-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6131698A (en) Scaffolding assembly
US5159993A (en) Self-raising work platform assembly
US20080236944A1 (en) Platform Support Device For Lifting Loads Or Persons The Height Of A Structure
US20100122872A1 (en) Scaffold elevator
US5992565A (en) Lifting scaffold assembly
US3318414A (en) Scaffolding
EP0038361A4 (en) FOLDABLE SCAFFOLDING SYSTEM.
HU192346B (en) Scaffold for repair works to be carried out on the front and fence roof range of buildings
EP1700973B1 (en) Ladder support bracket
US3610368A (en) Vertically adjustable platform for scaffolding
US2908345A (en) Combined ladder and scaffold sling support
US20050061582A1 (en) Movable and repositionable safety guard rails for scaffolding
US4249870A (en) Climbing framework for erecting concrete forms in the manufacture of straight or curved reinforced concrete walls
GB2224300A (en) Demountable scaffold platform assembly
US5058708A (en) Scaffold and hoist structure
HU176132B (en) Trestle built in section
JPH0651382U (ja) 昇降式組立足場装置
JP3865433B2 (ja) L型作業台
US5012894A (en) Scaffold erection structure
CA2531713A1 (en) Ladder bracket
GB1579240A (en) Scaffolding shuttering and raisable platform
AU769914B2 (en) Scaffolding assembly
SU939688A1 (ru) Подъемные подмости
AU736682B2 (en) Scaffolding assembly
AU2779895A (en) Scaffolding assembly