HU191537B - Process for producing quinazolinone derivatives of activity against coccidiosis and pharmaceutical compositions containing them as active agents - Google Patents

Process for producing quinazolinone derivatives of activity against coccidiosis and pharmaceutical compositions containing them as active agents Download PDF

Info

Publication number
HU191537B
HU191537B HU832422A HU242283A HU191537B HU 191537 B HU191537 B HU 191537B HU 832422 A HU832422 A HU 832422A HU 242283 A HU242283 A HU 242283A HU 191537 B HU191537 B HU 191537B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
compounds
alkyl
coccidiosis
Prior art date
Application number
HU832422A
Other languages
English (en)
Inventor
Silvio Giarda
Pietro Cesti
Giovanni Confalonieri
Paolo Piccardi
Original Assignee
Vetem Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vetem Spa filed Critical Vetem Spa
Publication of HU191537B publication Critical patent/HU191537B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D401/00Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom
    • C07D401/02Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings
    • C07D401/06Heterocyclic compounds containing two or more hetero rings, having nitrogen atoms as the only ring hetero atoms, at least one ring being a six-membered ring with only one nitrogen atom containing two hetero rings linked by a carbon chain containing only aliphatic carbon atoms
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P33/00Antiparasitic agents
    • A61P33/02Antiprotozoals, e.g. for leishmaniasis, trichomoniasis, toxoplasmosis

Landscapes

  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Tropical Medicine & Parasitology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a háziállatok és tenyészállatok kokcidiózis-fertőzése ellen hatásos új kinazolinonszármazékok, valamint hatóanyagként a fenti származékokat tartalmazó gyógyászati készítmények előállítására.
A 3 320 124. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban (bejelentő: American Cyanamid Co.) ismertetett (ΙΓ) általános képletű vegyületeknek — a képletben
R’ jelentése halogénatom, nitro-, benzo-, alkil-, fenil- vagy alkoxicsoport,
R” jelentése hidroxil-, acetoxi- vagy alkoxicsoport, és
R’” jelentése hidrogénatom vagy alkeniloxi-karbonil-csoport kokcidiózis elleni hatását is leírták.
Az R’” helyén hidrogénatomot tartalmazó (II’) általános képletű vegyületek maláriaellenes hatása is ismert, a 2 694 711. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból, melyet szintén az American Cyanamid Co. jelentett be. A fenti vegyületeket egy természetes alkaloid, a febrilugin — (IT) általános képletű vegyület, R’ és R’” jelentése hidrogénatom, R” jelentése hidroxilcsoport - maláriaellenes hatásának ismeretében e vegyület hatásának javítása során nyerték. A febrifugint a Kínában honos Dichroa febrifuga virágából nyerik ki, és Kínában maiáriaellenes gyógyszerként használják is.
A (II’) általános képletű vegyületek körébe tartozó halofuginon néven ismert vegyületet - (II’) általános képletű vegyület, R’ jelentése 6-os helyzetben lévő klóratom, 7-es helyzetben lévő brómatom, R” jelentése hidroxilcsoport és R’” jelentése hidrogénatom - a Roussel Uclaf cég fejlesztette ki, és megállapították, hegy baromfi-kokcidiózis ellen különösen hatásos.
A halofuginon még igen alacsony dózis esetén is igen erős kokcidiumellenes hatást mutat - az eledelben 3 ppm dózis alkalmazását javasolták -, de hátránya, hogy igen toxikus a csirkékre nézve, LD50értéke 17,6 mg/kg. A hatásos dózis alacsony volta miatt fellép az a gyakorlati nehézség is, hogy ha a tápban nem keverik el tökéletesen a hatóanyagot, akkor az állat nem kap elegendő gyógyszert, így nem lesz védett a kokcidiózissal szemben.
Az aluldozírozást viszont nem lehet kiküszöbölni a vegyület magasabb dózisban való alkalmazásával, mivel annak baromfikra kifejtett toxicitása igen nagy.
A 2 057 439. számú nagy-britanniai szabadalmi leírásból ismertek a 2 694 711. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban foglalt vegyületek bizonyos származékai és azok sói, többek között az oximszármazékok is. A fenti vegyületek a szarvasmarháknál, kecskéknél és juhoknál fellépő, kullancsok állal terjesztett thcileriasis kezelésére használhatók. A fenti vegyületeknek kokcidiózis elleni hatása nem ismert.
A találmány szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületek - a képletben
R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom, n értéke 0, 1 vagy 2,
R1 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és
R2 jelentése hidrogénatom, 1-5 szénatomos alkilcsoport, vagy adott esetben egy 1-4 szénatomos alkilcsoporttal vagy halogénatommal helyettesített fenilcsoport — jelentős kokcidiózisellenes hatással rendelkeznek, és baromfikkal szembeni toxieitásuk alacsony.
A találmány szerinti eljárással előállított vegyületek és savaddíciós sóik háziállatok és haszonállatok, különösen a szárnyasok kokcidiózis-fertőzésének kezelésére használhatók.
A találmány további tárgya ennek megfelelően eljárás hatóanyagként (I) általános képletű vegyületet tartalmazó, kokcidiózis ellen hatásos gyógyászati készítmények előállítására.
A találmány szerinti eljárással előállított gyógyszerkészítmény juhok, kecskék, nyulak, sertések és különösen háziszárnyasok kokcidiózis elleni kezelésére használhatók.
A baromfik kokcidiózis-fertőzése egyike a szárnyasok között előforduló legsúlyosabb betegségeknek, mivel jelentős gazdasági veszteséget okozhat a tenyésztőknek, ugyanis a nem megfelelő módon kezelt állat rövid időn belül elpusztul.
A szárnyasok fertőzését okozó főbb kokcidiumok az Eimeria nemzetséghez tartozó E. tenella, E. acervulina, E. necatrix, E. brunetti, E. maxima fajok.
Az (1) általános képletű vegyületek az állatgyógyászat területén alkalmazhatók, háziállatok és haszonállatok, különösen baromfik kokcidiózisfertőzésének kezelésére.
Az (I) általános képletű vegyületek előnye, hogy a jelentős kokcidiumellenes hatás alacsony toxieitással párosul csirkék esetén. Mivel profilaktikus és terápiás kokcidiumellenes hatással is rendelkeznek, a megelőzés és a gyógykezelés területén egyaránt alkalmazhatók.
Az (I) általános képletű vegyületek a halofuginonnal összemérhető kokcidiumellenes hatással rendelkeznek, néhányuk kissé hatásosabb, néhányuk kevésbé hatásos, mint a halofuginon.
Az (I) általános képletű vegyületek azonban általában sokkal kevésbé toxikusak a baromfikra, mint az ismert halofuginon.
A halofuginon LD50-értéke 17,6 mg/testsúlykilogramm, míg az (I) általános képletű vegyületek LD50-értéke 100 mg/testsúlykilogramm körül van.
A 38 ppm halofuginont tartalmazó baromfitáppal etetett csirkéken toxikus tünetek észlelhetők, míg a 64, illetve 100 ppm dózisban adagolt (I) általános képletű vegyületek nem váltanak ki toxikus tüneteket.
Ez a fény igen jelentős, mivel a baromfik kokcidiózis elleni kezelésében előnyösebbek azok a ve-2191 537 gyületek, amelyek jó hatással és alacsony toxicitással rendelkeznek7 mint a különösen hatásos, de nagy toxicitású vegyületek.
Mint már említettük, azáltal, hogy a kokcidiosztatikus hatású szert a toxicitás veszélye nélkül nagyobb dózisban alkalmazhatjuk, lehetővé válik a vegyület egyenletes bekeverése a baromfitápba, ezáltal elkerülhető lesz az aluldozírozás, különös tekintettel a baromfik kokcidiózis elleni kezelésére.
Az (I) általános képletű vegyületeket állatgyógyászati célra a gyakorlatban tiszta formában vagy készítmény formájában alkalmazhatjuk.
Az állatgyógyászati készítmény tabletta, granula, labdacs, kenőcs, por vagy oldat formában lehet, és hatásos, de nem toxikus mennyiségű (I) általános képletű hatóanyagot, valamint semleges, szilárd vagy cseppfolyós hordozóanyagot — például a gyógyszerkészítésben szokásosan használt hordozóanyagot vagy táplálkozási célú anyagokat és adott esetben más, az állatgyógyászatban szokásosan használt adalékanyagokat - tartalmaz.
Kívánt esetben a készítmény egyéb hatóanyagokat — például az állat egészsége és kezelése szempontjából hasznos vitaminokat, antibiotikumokat, féreghajtó szereket vagy más hasonló szereket - is tartalmazhat.
A baromfi-kokcidiózis kezelésére az (I) általános képletű vegyületeket előnyösen orálisan adagoljuk a kezelendő állatnak, vagy az élelembe keverve, vagy a só formájában lévő hatóanyagot az ivóvízben feloldva.
Orális alkalmazás esetén a találmány szerinti készítményt előnyösen granula vagy por formájában alkalmazzuk, amely a baromfitakarmánnyal összekeverhető vagy összeőrölhető.
Az (I) általános képletű vegyület dózisa számos faktortól — többek közölt a kezelendő állat fajtájától, a fertőzést okozó élősditől, a fertőzés mértékétől, az alkalmazási módtól, az adott (I) általános képletű vegyület hatékonyságától és az állatnak a választott vegyülettel szembeni tűrőképességétől függ.
Baromfik esetén a hatásos dózis általában 0,52 mg/testtömegkilogramm, ami szabad bázisra számolva 5-50 ppm koncentrációnak felel meg a baromfitakarmányban.
Magasabb dózist is alkalmazhatunk, ha az állatra kifejtett toxicitás ezt megengedi.
Előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek, amelyek képletében n értéke 1 vagy 2, és R a kinazolingyűrű 6- és/vagy 7-helyzetében alkilcsoportot vagy halogénatomot - előnyösen klórvagy brómatomot - jelent.
Hasonlóképpen előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek is, amelyek képletében R1 jelentése hidrogénatom vagy metilcsoport és R2 jelentése hidrogénatom, alkilcsoport vagy adott esetben 1-4 szénatomos alkilcsoporttal vagy halogénatommal helyettesített fenilcsoport, és n jelentése a fentebb megadott.
A sók közül előnyösek az (1) általános képletű vegyületek fiziológiásán elfogadható savakkal - így ásványi savakkal, például hidrogén-kloriddal vagy hidrogén-bromiddal, vagy előnyösen gyenge szerves savakkal, például tejsavval, N-acetil-glicinnel, citromsavval vagy sztearinsawal — képzett savaddiciós sói.
Az (I) általános képletű vegyületek a 2 694 711. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban szereplő (II) általános képletű vegyületek hidrazidszármazékai.
Az (I) általános képletű vegyületeket a találmány értelmében úgy állítjuk elő, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - melyet a fentebb említett amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint állíthatunk elő — egy lényegében ekvimoláris mennyiségű (III) általános képletű hidrazinszármazékkal - a képletben R2 jelentése a fenti — vagy annak valamely sójával reagáltatunk.
A hozam növelése érdekében a (III) általános képletű hidrazinszármazékot célszerűen kis feleslegben alkalmazzuk.
A kondenzációt inért poláros oldószerben - például etanolban, dimctil-szulfoxidban - hajtjuk végre, sav katalizátor — például valamely ásványi sav, savas pH-jű pufferolt rendszer vagy savas gyanta — jelenlétében.
Tapasztalataink szerint a kondenzációs reakciót különösen előnyösen alkohol-víz elegyben, savas pufferrendszer jelenlétében, közelebbről etanol—víz elegyben ecetsavból és nátrium-acetátból álló, 4 és 6 közötti pH-értékű pufferrendszer jelenlétében folytathatjuk le.
A fenti eljárással a kívánt termék magas hozammal állítható elő, és az eljárás nagyüzemi méretekben is alkalmazható.
A halofuginonról Barringer, D. F. és munkatársai [J. Org. Chem, 38, 1937 (1973)] megállapították, hogy a transz-izomer - vagyis az az izomer, amelyben a piperidingyűrűn lévő hidroxilcsoport transzhelyzetben van a metiléncsoporthoz viszonyítva nagyobb hatással rendelkezik, mint a megfelelő cisz-izomer.
Az (1) általános képletű vegyületeket is előállíthatjuk úgy, hogy döntő többségben transz-izomert kapjunk, ha kiindulási vegyületként főleg transzizomerből álló (II) általános képletű vegyületeket használunk. A fenti (II) általános képletű vegyületeket Barringer és munkatársai [J. Org. Chem. 38, 1933 (1973)] eljárása szerint állíthatjuk elő.
Találmányunkat részleteiben - a korlátozás szándéka nélkül - az alábbi példákkal kívánjuk közelebbről ismertetni.
7. példa
6-Klór-7-bróm-3-[3-(3-hidroxi-2-piperidil)-2-hidrazono-propil]-(3H)-kinazolin-4-on (1. vegyület) előállítása
1,8 g 6-klór-7-bróm-3-[3-(3-hidroxi-2-piperidil)-acelonil]-(3H)-kinazolin-4-ont - melyet a 2 694 711. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint állítottunk elő.- 200 ml etanolban melegítés közben oldunk.
-3191 537
A kapott oldathoz 50 ml etanolban 0,25 ml hidrazin-hidrátot és 400-500mg, kereskedelmi forgalomban Amberlite 15 H néven ismert szulfonsavas gyantát adunk.
A reakcióelegyet 40 órán át visszafolyató hűtő alatt gyenge forrásban tartjuk. A termék képződése már 30—40 perc után megfigyelhető.
A reakcióelegyet lehűtjük, a gyantát dekandáljuk, a szilárd anyagot szűréssel elválasztjuk és 1:1 arányú etanol—víz eleggyel mossuk.
Szárítás után 0,7 g cím szerinti terméket kapunk, szilárd fehér anyag formájában. Olvadáspontja 204205 °C.
A termék elemanalízis-adatai és ’H-NMR-spektruma valószínűsítik a várt szerkezetet.
Az infravörös spektroszkópiás adatok szerint az 1720 cm'Cncl található sáv (v CO) eltűnik, és 1690 cm_1-nél megjelenik egy sáv (v C=N).
2. példa
6-KIór-7-bróm-3-[3-(3-metoxi-2-piperidil)-2-(etil-hidrazono)-propil]-3(H)-kinazolin-4-on (2. vegyület) előállítása g 6-klór-7-bróm-3-[3-(3-metoxi-2-piperidil)-acetonil]-3(H)-kinazolin-4-on-melyet a 2 694 711. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint állítottunk elő — 200 ml etanollal készült oldatához 0,9 g etil-hidrazin-oxalát és 0,85 g nátrium-acetát 15 ml vízzel készült oldatát adjuk.
A reakcióelegyet visszafolyatós hűtő alatt forraljuk és a reakció lefolyását vékonyréteg-kromatográfiás eljárással - alumínium-oxid réteg, futtatóelegy: kloroform és metanol 9:1 térfogatarányú elegye — követjük, míg a kiindulási ketonnak csak nyomnyi mennyiségét találjuk a reakcióelegyben (közel 40 óra).
A reakcióelegyből a szuszpenzió formájában jelenlévő szilárd anyagot szűréssel elválasztjuk, és 1:1 arányú eíanol-νίζ eleggyel mossuk.
Fehér, szilárd anyag formájában 0,3 g cím szerinti terméket kapunk, olvadáspontja 205-206 °C.
A termék elemanalízis-adatai és 1H-NMR-spektruma a várt szerkezetet valószínűsítik,
3. példa
Az 1. vegyűletet - amelynek előállítását az 1. példában már leírtuk - az alábbiak szerint is előállíthatjuk.
g 6-klór-7-bróm-3-[3-(hidroxi-2-piperidil)-acetonil]-3(H)-kinazolin-4-ont 50 ml etanol és 50 ml — ecetsavból és nátrium-acetátból álló - pufferoldat (pH 6) elegyében oldunk. Az oldathoz 2 ml hidrazin-hidrátot adunk, majd 48 óra elteltével az oldószert eltávolítjuk és a maradékot bázikus kémhatás eléréséig híg vizes nátrium-hidroxid-oldattal kezeljük.
A nem oldódó anyagot szűréssel összegyűjtve
4,8 g kívánt terméket kapunk, melynek IR- és ’H-NMR-spektroszkópiás adatai megegyeznek az
1. példa szerinti 1. vegyület megfelelő adataival.
A metanolból átkristályosított tennék olvadáspontja 214 °C bomlás közben.
4. példa
Az 1. vegyület ipari méretű előállítását az aláb10 bialc szerint végezhetjük.
300 I térfogatú, hőmérséklet-szabályozóval és mechanikus keverővei felszerelt zománcozott reaktorba 15 10(i 1 95 %-os etanolt, kg 6-klór-7-bróm-3-[3-(3-hidroxi-2-piperidil)- acetonil]-3(H)-kinazoIin-4-ont és 100 1 ecetsavat és nátrium-acetátot tartalmazó vizes pufferoldatot (pH 4,3) mérünk. Az elegyet addig keverjük, míg az oldat kitisztul, majd hozzáadunk 2 1 hidrazrn-hidrátot. A reakcióelegyet 40 °C-on keverjük. A reakció lefolyását nagynyomású folyadékkromatográfiás és vékonyréteg-kromatográfiás eljárással követjük, a reaktorból megfelelő időközökben vett minták analízisével. 17 óra elteltével a kiindulási anyag-a kinazolin-4-on-származék - már csak nyomokban van jelen a reakcióelegyben.
/rz illékony anyagokat — az etanolt, vizet és az ecetsav egy részét — vákuumban ledesztilláljuk, az összegyűjtött párlatokat egy újabb sarzs előállításában felhasználhatjuk.
A maradékot 6 kg nátrium-hidroxidot tartalmazó 20 1 jeges víz hozzáadásával semlegesítjük, közben a r faktort kívülről is hűtjük.
A kivált csapadékot szűrőprésen szűrve összegyűjtjük, közel 60 1 sómentesített vízzel semleges pH eléréséig mossuk és szárítjuk.
fenti eljárással az 1. vegyűletet 91,5 %-os hozammal kapjuk — a kiindulási kinazolin-4-onszúrmazékra számítva -, a termék spektroszkópiás adatai azonosak az 1. vagy 3. példa szerint elő45 állított termék megfelelő adataival.
5. példa . _ 3. példában leírtak szerint eljárva, a megfelelő 50 kinazolin-4-on-származékokból, illetve hidrazinszármazékokból kiindulva állítjuk elő az 1. táblázatban felsorolt vegyületeket.
(2 60 (3 (4 (5
Megjegyzések az 1. táblázathoz: (F A vegyületek elemanalízis eredményei és 1H-NMR-spektroszkópiás adatai minden esetben valószínűsítik a megadott szerkezetet.
A vegyület a megadott hőmérsékleten bomlik. Az infravörös spektrumnak csak a jellegzetes sávjait közöltük.
Az 1. vegyület előállítását az 1. és 3. példában részletesen ismertettük.
A 2. vegyület előállítását a 2. példában részletesen ismertettük.
-4191 537
1. táblázat
Vegyület ráma n R R1 R2 Olvadásponté) (°C) IR(3) (cm')
l(4) 2 6-Cl, 7-Br H H 214 1690, 1600, 1450, 1380, 1310,
2(5) 2 6-Cl, 7-Br ch3 CSHS- 205-206 1690, 1590, 1390, 1300
3 2 6-Cl, 7-Br H C.H.- - 1690, 1610, 1500, 1470, 1390, 1320
4 2 6-Cl, 7-Br H 3-Cl-C,H„- 201-203 1680, 1600, 1450, 1370, 1300
5 2 6-CI, 7-Br H 4-CH,-C,H4- 181-183 1680, 1600, 1510, 1440, 1370, 1300, 1270
6 2 6-Cl, 7-Br H 2-CI-C.H,- 202-203 1690, 1600, 1500, 1450, 1370, 1300
7 1 6-Cl H H 204-206 1690, 1600, 1450, 1380
8 1 6-Cl H C.H,- 212-214 1690, 1600, 1500, 1390, 1320
9 1 6-CI H 3-CI-C.H,- 195-197 1690, 1590, 1460, 1300
10 1 6-Cl H 4-CH,-C,H4- 212-214 1680, 1600, 1500, 1430, 1290
n 1 6-Cl H 2-CI-C.H,- 206-207 1690, 1600, 1500, 1450, 1300
12 1 6-Br H H 217-219 1690, 1600, 1490, 1380
13 1 6-Br H C.HS- 205-207 1680, 1600, 1500, 1390, 1210
14 1 6-Br H 3-C1-C.H,- 199-200 1690, 1600, 1500, 1370
15 1 6-Br H 4-CH3-CjH4- 194-196 1690, 1610, 1490, 1300, 1250
16 1 6-Br H 2-C1-C.H,- 215-217 1680, 1600, 1510, 1300
17 1 7-Cl H H 200-203 1680, 1600, 1450, 1380, 1300
18 1 7-Cl H c,h5- 198-200 1690, 1600, 1460, 1380, 1300
19 1 7-Cl H 3-Cl-C,H4- 209-211 1690, 1590, 1500, 1300, 1250
20 1 7-Cl H 4-CH,-C,H4- 197-199 1680, 1600, 1500, 1370, 1300
21 1 7-Cl H 2-CI-CeH4- 206-208 1690, 1600, 1510, 1300
22 1 7-Br H H 189-190 1690, 1600, 1450, 1300
23 1 7-Br H c.h5- 208-210 1690, 1600, 1500, 1300
24 1 7-Br H 3-CI-C,H4- 183-185 1680, 1590, 1490, 1300, 1240
25 1 7-Br H 4-CH,-C,H4- 197-199 1690, 1590, 1500, 1300
26 1 7-Br H 2-Cl-C,H4- 204-206 1680, 1590, 1500, 1290, 1250 1
2. táblázat
Vegyület száma n R R' R2 Olvadáspont (°C)
1’ 1 6-Br h H 185-187
2’ 1 6-F H H 176-178
3’ 1 6-OCH3 ch,- H 75-77
4’ 1 7-Cl CH,- H 110-112
5’ 1 6-OCH3 H H 182
6’ 2 6-F, 8-CI H H 155-157
7’ 1 6-Cl H H 190
8’ 1 6-CI CH, H 106-108
9’ 1 6-CH3 H H 148-150
10’ 0 H H H 135-138
11’ 2 6-Cl, 7-Br H c.h5- -
12’ 2 5-C1, 7-Br H H 214 (bomlás)
13’ 2 6-Cl, 7-Br H 3-C1-C.R,- 203 (bomlás)
14’ 2 6-CI, 7-Br H 4-CH,-C,H4- 183 (bomlás)
15’ 2 6-Cl, 7-Br H 2-C1-CjH4- 206 (bomlás)
16’ 1 6-Cl CH,- CH,- 248-249
17’ 2 6-Cl, 7-Br CH,- C,H,- 205-206
18’ 2 6-CH3, 8-C1 CH,- CH,- 200 (bomlás)
19’ 1 6-CH,- CH,- C,H,- 320
20’ 1 6-CH3- CH;- H 234-235
21’ 2 6-CI, 8-C1 CH,- C2H5- 220-221
-5191 537
5. példa
A 3. példában leírtak szerint eljárva, a megfelelő kinazolin-4-on-származékokból, illetve hidrazinszármazékokból kiindulva állítjuk elő a 2. táblázatban ismertetett (I) általános képletű vegyületeket is.
7. példa
Kokcidiózis elleni hatás meghatározása in vivő hetes jércékből (Ranger fajta) álló csoportokat egyedenként 5000 Eimeria teneila spórás oociszta és 5000 Eimeria acervulina spórás oociszta keverékével fertőztünk.
A vizsgálandó vegyületeket előre meghatározott dózisban K-vitaminban szegény baromfitápba (LD5) keverjük, egyéb adalékanyagot nem használunk. A fenti módon elkészített táppal a fertőzés napját megelőző naptól 5 napon át ad tibitum etetjük az állatokat.
Kontrollként nem fertőzött és nem kezelt, illetve fertőzött és nem kezelt csirkéket használunk.
Az Eimeria teneila elleni hatást úgy értékeljük ki, hogy megállapítjuk az esetleges léziók jelenlétét a fertőzés utáni 5. napon, míg az Eimeria acervulina elleni hatásra az ooeiszták ürülékben való jelenlétéből következtetünk, a fertőzés utáni 5. napon.
Az Eimeria teneila és Eimeria acervulina elleni hatásra megvizsgált (I) általános képletű vegyületek nagy hatást mutattak a fenti vizsgálatban, még alacsony dózis esetén is.
Például a 2. vegyület - melyet a 2. példában állítottunk elő - 6,25 ppm dózisban teljes hatást mutat E. terella ellen, míg 12,5 ppm dózisban teljes a hatása E. acervulina ellen. Ugyanennek a vegyületnek LD50-értéke baromfik esetén 100 mg/testtömegkilogramm körül van, amint azt a toxicitási vizsgálatok során megállapítottuk. A 100 ppm
2. vegyületet tartalmazó baromfitáppal etetett csirkéken a hatás erősségének megállapítására irányuló vizsgálat alatt nem észleltünk toxieitásra utaló jeleket.
összehasonlítás céljából a következő (IV) általános képletű vegyületek kokcidiózis elleni hatását vizsgáltuk:
a) X jelentése =N—OH csoport és R1 jelentése hidrogénatom - továbbiakban A vegyület -, amely a 2 057 439 sz. nagy-britanniai szabadalmi bejelentésben leírt szabad bázisnak - a halofuginon oxim-származékának - felel meg;
b) X jelentése =N—NH2 és R1 jelentése hidrogénatom - ez a találmány szerinti eljárással előállított 1. vegyület (5. példa 1. táblázat);
c) X jelentése =N- OC2H5 és R1 jelentése hidrogénatom — továbbiakban B vegyület -, amely a halofuginon etil-oxim-származéka;
d) X jelentése =N-NH-C2H5 és R1 jelentése metilcsoport, ami a találmány szerinti eljárással előállított 2. vegyűletnek (5. példa 1. táblázat) felel meg.
A fenti vegyületek kokcidiumellenes hatását a fentebb ismertetett eljárással vizsgáltuk E. teneila és E. acevulina ellen.
Az E. teneila elleni hatást a fertőzés %-os gátlásával fejezzük ki, amíg az E. acervulina elleni hatást az ürülékben észlelhető ooeiszták alapján az alábbi módon értékeljük:
A: nem található oociszta;
M: kis mennyiségben jelen van;
P: jelen van.
Az eredményeket a 3. és 4. táblázatban ismertetjük.
3. táblázat
Dózis (ppm) A vegyület 1. vegyület
E. teneila 25 100 100
(%-os gátlás) 12,5 40 100
6,25 0 100
3,125 0 100
E. acervulina 25 M A
(ooeiszták) 12,5 P A
6,25 P A
3,125 P M
4. táblázat
Dózis B (ppm) vegyület 2. vegyület
E. teneila 25 hatástalan 100
(%-os gátlás) 12,5 100
6,25 100
£. acervulina 25 hatástalan A
(ooeiszták) 12,5 A
6,25 P
Szabadalmi igénypontok

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű kinazolinonszármazékok - a képletben
    R jelentése 1-4 szénatomos alkilcsoport, 1-4 szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom, n értéke 0, 1 vagy 2,
    R1 jelentése hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport és
    R2 jelentése hidrogénatom, 1-5 szénatomos alkilcsoport, vagy adott esetben egy 1-4 szénatomos alkilcsoporttal vagy halogénatommal helyettesített fenilcsoport —
    -6191 537 előállítására, azzal jellemezve, hogy egy (II) általános képletű vegyületet - a képletben R, R1 és n jelentése a tárgyi körben megadott - egy lényegében ekvimoláris mennyiségű (III) általános képletű hidrazinszármazékkal — a képletben R2 jelentése a tárgyi körben megadott — vagy annak valamely sójával reagáltatjuk, alkohol-víz elegyben, savas pufferrendszer jelenlétében.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a reagáltatást etanol-víz elegyben, ecet-nátrium-acetát puffer jelenlétében 4 és 6 közötti pHtartományban végezzük.
  3. 3. Eljárás kokcidiózis elleni hatású állatgyógyászati készítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely, az 1. igénypont szerinti eljárással előállított (I) általános képletű vegyületet - a képletben R, R\ Rz és n jelentése az 1. igénypontban megadott - a gyógyszerkészítésben szokásosan használt hordozóés/vagy segédanyagokkal elkeverve állatgyógyászati készítménnyé alakítjuk.
HU832422A 1982-07-06 1983-07-05 Process for producing quinazolinone derivatives of activity against coccidiosis and pharmaceutical compositions containing them as active agents HU191537B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT22245/82A IT1155358B (it) 1982-07-06 1982-07-06 Derivati chinazolinonici attivi contro la coccidiosi

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191537B true HU191537B (en) 1987-03-30

Family

ID=11193588

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832422A HU191537B (en) 1982-07-06 1983-07-05 Process for producing quinazolinone derivatives of activity against coccidiosis and pharmaceutical compositions containing them as active agents

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4632926A (hu)
EP (1) EP0098589B1 (hu)
JP (1) JPS5962584A (hu)
AT (1) ATE31306T1 (hu)
AU (1) AU555901B2 (hu)
BR (1) BR8303629A (hu)
CA (1) CA1250576A (hu)
DE (1) DE3374864D1 (hu)
ES (1) ES523853A0 (hu)
HU (1) HU191537B (hu)
IL (1) IL69188A (hu)
IT (1) IT1155358B (hu)
MX (1) MX7200E (hu)
NZ (1) NZ204816A (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4762838A (en) * 1985-08-30 1988-08-09 Pfizer Inc. Quinazolin-4(3H)-one derivatives as anticoccidial agents
WO1993012795A1 (en) * 1985-08-30 1993-07-08 Glazer Edward A Quinazolin-4(3h)-one derivatives as anticoccidial agents
US4725599A (en) * 1986-09-08 1988-02-16 Pfizer Inc. Heterocyclic ring fused pyrimidine-4 (3H)-ones as anticoccidial agents
US4849518A (en) * 1987-06-22 1989-07-18 Pfizer Inc. Quinazolin-4(3H)-one derivatives as anticoccidial agents
US4920224A (en) * 1988-03-24 1990-04-24 Pfizer Inc. Quinazolin-4(3H)-one derivatives as anticoccidial agents
CN1304391C (zh) * 2004-02-06 2007-03-14 上海因诺生化科技有限公司 氢溴酸常山酮的制备方法
US8357692B2 (en) 2010-06-20 2013-01-22 Washington University Methods of treatment of bone degenerative diseases
WO2019237125A1 (en) 2018-06-08 2019-12-12 The General Hospital Corporation Inhibitors of prolyl-trna-synthetase

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2320124A (en) * 1941-01-18 1943-05-25 Colonial Radio Corp Radio receiver for horizontally polarized waves
BE505711A (hu) * 1950-09-09
US2694711A (en) * 1952-12-02 1954-11-16 American Cyanamid Co Quinazolone antimalarial compounds
US4352804A (en) * 1978-07-25 1982-10-05 Acf Chemiefarma Nv Oxime ethers, their preparation and pharmaceutical compositions containing them
DE2934069A1 (de) * 1979-08-23 1981-03-12 Hoechst Ag, 6000 Frankfurt Mittel gegen theileriosen und seine verwendung.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0098589A1 (en) 1984-01-18
IL69188A (en) 1987-03-31
JPS5962584A (ja) 1984-04-10
ES8500263A1 (es) 1984-11-01
ATE31306T1 (de) 1987-12-15
BR8303629A (pt) 1984-02-14
CA1250576A (en) 1989-02-28
AU555901B2 (en) 1986-10-16
IT8222245A0 (it) 1982-07-06
ES523853A0 (es) 1984-11-01
US4632926A (en) 1986-12-30
NZ204816A (en) 1985-08-16
DE3374864D1 (en) 1988-01-21
EP0098589B1 (en) 1987-12-09
IT1155358B (it) 1987-01-28
AU1655583A (en) 1984-01-12
MX7200E (es) 1987-12-23
IL69188A0 (en) 1983-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6323213B1 (en) Possibly substituted 8-cyano-1-cyclopropyl-7-(2,8-diazabicyclo-[4.3.0]-nonan-8-yl)-6-fluoro-1,4-dihydro-4-oxo-3-quinolin carboxylic acids and their derivatives
US3320124A (en) Method for treating coccidiosis with quinazolinones
CS235502B2 (en) Method of 1-ethyl or vinyl-6-halogen-1-4-dihydro-4-oxo-7- (1-piperazinyl)-1,8-naphtyridin-3-carboxyl acid production
EP1230235B1 (en) Compounds with antibacterial and antiparasitic properties
EP1178988B1 (en) Compounds and therapeutic methods
EP0221463A2 (en) Quinoline derivatives and processes for preparation thereof
HU187449B (en) Process for producing new quiniline-carboxylic acid derivatives and pharmaceutical compositions containing them as active agents
HU191537B (en) Process for producing quinazolinone derivatives of activity against coccidiosis and pharmaceutical compositions containing them as active agents
HU177657B (en) Process for producing substituted piperasinyl-quinoline-carboxylic acid
US3560496A (en) 2-benzyl-as-triazine-3,5(2h,4h) diones
US3948913A (en) New 5-nitrofuryl derivatives
US4044130A (en) Compositions for the control of microorganisms
USRE26833E (en) Table vii
US3399203A (en) 6-loweralkoxy-7-loweralkyl quinolates
TW442290B (en) New N-oxides of saturated nitrogen-containing hetercycles which are substituted by quinolone-or naphthyridonecarboxylic acids, process for the preparation thereof and the related antibacterial compositions
US3859443A (en) Composition and methods of treatment employing acrylanilides as anticoccidial agents
KR101205713B1 (ko) 1-[2-(4-니트로-페닐)-벤즈옥사졸-5-일]-프로판-1-온을 유효성분으로 함유하는 톡소포자충 및 콕시디움에 기인한 질환의 예방 및 치료용 조성물
US3467653A (en) Anticoccidial sulfanilamidothiadiazoles
KR19990082537A (ko) 임의로 치환된 8-시아노-1-사이클로프로필-7-(2,8-디아자비사이클로-[4.3.0]-노난-8-일)-6-플루오로-1,4-디하이드로-4-옥소-3-퀴놀린카르복실산 및 그의 유도체
WO1988008420A1 (en) Condensation products of 2,2,4-trimethyl-1,2-dihydro-quinoline and oxo compounds and derivatives thereof
US3715356A (en) 1-phenyl-6-azacytosines as coccidiostats
AU720322B2 (en) 7-(3-Vinyl-1,4-piperazin-1-yl)-substituted quinolonecarboxylic acids
Heyl et al. Studies on Carcinolytic Compounds. VI. Substituted 2-(Aldo-Polyhydroxyalkyl)-benzimidazoles
HUT67679A (en) Novel fluorinated quinolones, process for their preparation and pharmaceutical preparations containing same
US3502776A (en) Compositions and methods for combating turkey blackhead