HU191020B - Continuously movoble track packing, leveling and correcting machine - Google Patents

Continuously movoble track packing, leveling and correcting machine Download PDF

Info

Publication number
HU191020B
HU191020B HU851506A HU150685A HU191020B HU 191020 B HU191020 B HU 191020B HU 851506 A HU851506 A HU 851506A HU 150685 A HU150685 A HU 150685A HU 191020 B HU191020 B HU 191020B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
frame
track
unit
drive
lifting
Prior art date
Application number
HU851506A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37473A (en
Inventor
Josef Theuer
Johann Hansmann
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft Mbh,At
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft Mbh,At filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft Mbh,At
Publication of HUT37473A publication Critical patent/HUT37473A/hu
Publication of HU191020B publication Critical patent/HU191020B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

A találmány tárgya folyamatosan menesztheti) vágányalátömékelő*, szintező- és kiigazítógép, amelynek futóművekre támaszkodó és fő meghajtó, energiaellátó és vezérlőberendezéseket hordozó fokerete és legalább egy ezzel összekötött, két egymástól távoli futómű között elhelyezett tömékelő, vágányemelő és kiigazító gépegységekhez hozzárendelt szerszámok kezelésére és vizuális megfigyelésére alkalmas kezelőfülkéje van, továbbá a gépegységeket hordozó keret a fókere ttel egy legalább kétszeres keresztalj-távolságnak megfelelő úton hosszirányban állítható hajtáson át van összekötve, valamint a gép szintező és kiigazítóvonatkoztatási rendszerrel rendelkezik.
Ismeretes olyan folyamatosan (non stop) meneszthető vágányaié tömé kelő-, szintező- és kiigazítógép (De-PS 2023955), amelynek tömékelő gépegységei a kavicsba süllyeszthető és egymáshoz képest állítható, ill· vibráltatható tömékelő szerszámokkal két futómű között vannak elhelyezve, és a gép-főkeret hosszanti vezetékeiben henger-dugattyú hajtások segítségével eltolhatóak és vezérlőberendezésekkel tömékelési helyről tömékelési helyre - a főkeret folyamatos, hosszanti mozgásától függetlenül - lépésenként előre mozgathatóak. A gép ezen kívül vágányemelő szerszámokkal van felszerelve, amelyek a tömékelő gépegységek előtt viszonylag messze, a gép-főkerettel összekötve helyezkednek el, de ehhez viszonyítva hosszirányban nem tolhatók el. Az említett szabadalmi leírás a továbbiakban egy olyan kiviteli alakot is ismertet, amely a gép-főkerethez képest eltolható hosszanti szerszámkerettel rendelkezik, amelyen négy szerszám, mégpedig felülettömörítő, ill. elfordítható tömé kelőszerszámok vannak elhelyezve. A hosszirányban eltolható szerszámkeret énenként egy-egy vágányemelő- és kiigazító készülékkel is el van látva. Mivel valamennyi kiviteli alaknál az eltolható szerszámkeret hosszanti vezetékeinek teljes hossza viszonylag rövidre van méretezve, a valóságban az előtolási sebesség és ezzel a teljesítmény is nagyon csekély lenne. A hosszirányban nem eltolható emelőszerszámok is hátrányosak, mivel a tömékelési helynél mindig más a görbület. Ilyen gépet eddig még nem is gyártottak.
Szintén ismeretes (AT-PS 362815), hogy a lépésenként előretolható főkerettel és szerszámkerettel rendelkező vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógépeknél a tömékelő gépegységnek ill. a vágányemelő és kiigazító gépegységnek a lépésenkénti meneszthető főkereten elhelyezett két hordkerete a vágány hosszirányában hajtások segítségével kismértékben eltolhatóan van kialakítva. Ez a hosszirányú eltolás mindenesetre csak beállítási célokat szolgál és nem alkalmas a gép folyamatos menésztéséhez a gépegységeknek a tömékelési helyeken történő egyidejű lépésenkénti használatánál.
Ismeretes továbbá (DE-OS 3313207 vagy pl. DE-OS 3313187 és DE-OS 3110832 is) olyan folyamatos meneszthető vágányalátömékelő-, szintezőéi kiigazitógép, amely a gyakorlatban kitűnően bevált és számos előnyös fejlesztési lehetőséget nyitott meg, különösen az addig ismert és használt lépésenként menesztett vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógépekhez képest. Ez a folyamatosan meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép (DE-OS 3313207) futóművűkre támaszkodó, a fő hajtó-, fékező·, energiaellátó- és vezérlő béren de·, zéseket hordozó alvázkerettel, valamint a futóművek között elhelyezkedő szerszám-hordkerettel rendelkezik. Ezen az egyik végén egy támasztó és vezető kerékpáron át a vágányra támaszkodó és másik végén az alvázkerettel csuklósán összekötött deischselváz-szerű beállítóhajtásokkal ellátott vágányalátömékelő gépegységek és egy hajtásokkal ellátott emelő és kiigazító gépegység van elhelyezve, amely gépegységek így egy együttesen eltolható egységet képeznek. Ez a gép a gépegységek együttes lépésenkénti előtolásához egy hidraulikus henger-dugattyú hajtással - amelynek állítási útja legalább egy keresztalj-távolság kétszerese valamint a szerszámokhoz hozzárendelt szintező, ill. kiigazító vonatkoztatási rendszerekkel van felszerelve. Mivel a tömékelő, emelő és kiigazító gépegységekkel felszerelt szerszám-hordkeret hátsó, a tömékelő gépegységgel szomszédos vége egy támasztó és vezető kerékpáron át a vágányra támaszkodik, a tömékelő, emelő és kiigazító gépegységek súlyából és működéséből származó erők jelentős részét a menet folyamán a támasztó és vezető kerékpár viszi át a vágányra. Ennek következtében a lépésenként menesztett szerszám-hordkerettel szemben a gép folyamatosan mozgó alvázkerete lényegesen kisebb statikus és dinamikus igénybevételnek van kitéve. A kezelőszemély munkakörülményei is sokkaljöbbak, mivel a gép kezelőállását nem éri erősebb rázkódás,-ill. vibráció. A gyakorlatban először ezzel a koncepcióval lehetett megvalósítani az új technológiát, azaz a folyamatos haladást és a ciklikus tömékelési. A lépésenként menesztett vágányalátömékelőképekkel szemben ennél a gépnél csak a hordkeretet kell gyorsítani és fékezni, ami kb. a gép 20-25%-át teszi ki, továbbá a kezelőfülkében tartózkodó személy számára korábban soha el nem ért különösen jó munkakörülmények adódnak, mivel nem lépnek fel a gyorsításból és a fékezésből származó lökések, valamint lényegesen kisebb a vibráció és a járművet mozgató erő. Ezenkívül kevésbé vannak terhelve amenesztőhajtások, a fékelés a főkeret, csökken a kopás és lényegesen nő a teljesítmény.
Célunk továbbá a találmánnyal a bevezetőben leírt típusú olyan folyamatosan meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép létrehozása, amely egy folyamatosan haladó tömékelőgép lényeges előnyeinek megtartása mellett lehetővé teszi az egyes munkavégző gépegységek jobb hozzáigazítását az alkalmazási feltételekhez.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldjuk meg, hogy a leírt folyamatosan meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógépnél mind a tömékelő gépegység és a hozzárendelt hajtások, mind a vágányemelő és kiigazító gépegység és ennek hajtásai egy-egy saját, a fokerettel a hajtáson át hosszirányban állíthatóan összekötött hordkereten vannak elhelyezve, továbbá a hajtással ellátott mindkét hordkeret a vágány hosszirányában a vágányhoz, ül. a főkerethez képest közösen és szinkronban végzett lépésenkénti hosszanti mozgásra ill. eltolásra alkalmas módon van kialakítva.
Egy így kialakított gépnél a viszonylag nehéz tömékelő gépegységekkel felszerelt hordkeret még jobban tehermentesül, aminek következtében az induláshoz és a megálláshoz még kevesebb energia szükséges, ill. még gyorsabban lehet lépésenként indulni és megállni. Ezenkívül a koncepció megteremtette a lehetőséget arra, hogy az emelő- és kiigazítószerszámok, valamint a tömékelő gépegység, ill. az emelő és kiigazító
191.020 tapintószervek közötti hosszanti távolságot a tömékelő gépegység környezetében önállóan lehessen változtatni, pl. különböző méretű vágányok esetén, vagy a sínek kéltségével összefüggésben, különösen a mindenkori alkalmazási feltételekhez történő hozzáigazításkor. Ezzel a bevezetőben említett először elért lényeges előnyök egy ilyen típusú folymatosan menesztett géppel teljes mértékben megvalósulnak. A tömékelő gépegység hordkerete - mivel a kiigazító és különösen az emelőerőket részben vagy teljesen a fokeret veszi fel - nincs hátrányosan igénybevéve,1 ill. mégjobban megterhelve. Ez különösen előnyös a viszonylag nehéz váltóvágányok megmunkálásakor.
A találmány egy előnyös kiviteli alakjánál mind a hosszirányban állítható tömékelő gépegység hordkeret, mind a vágányemelő és kiigazító gépegység hosszirányban állítható hordkerete hátsó végén a vágányra támaszkodó nyomkariniás kerékpárral rendelkezik, és a főkereten ill. ahhoz képest hosszirányban állíthatóan van ágyazva. A tömékelő gépegység hordkeretének a nyomkarimás kerékpár segítségével végzett külön vezetése következtében a tömékelő gépegység hordkerete mindig önállóan követi a vágány oldalirányú és függőleges lefutását, és így a tömékelő gépegységek tömékelőszerszámai önműködően központi helyzetbe kerülnek. Ezenkívül a gép főkerete is tehermentesül.
A találmány egy különösen előnyös kiviteli alakjánál a két hosszirányban állítható hordkeret közösen, és előnyösen egymástól függetlenül is hosszirányban állítható, ill. eltolható. Ez az egymástól független hosszirányú állítás, ill. eltolás lehetővé teszi a gyakorlatilag valamennyi követelményt számításba vevő használatot, amikor pl. a tömékelő gépegység és a vágányemelő és kiigazító gépegység közötti távolság optimálisan hozzáigazítható a sínmérethez és az egyéb vágányparaméterekhez, A két hordkeret egymástól független, ill. együttes hosszirányú eltolásakor egyaránt teljes mértékben megmaradnak a folyamatosan meneszthető vágányalátömékelőgép előnyei.
A találmány szerint mindegyik hordkeret - a lépésenkénti előtoláshoz, hosszállításhoz, ill. eltoláshoz iellátható egy saját célszerűen hidraulikus henger-dugattyú hajtással, aminek következtében munka közben is végrehajtható a munkavégző gépegységek távvezérelhető hozzáigazítása a nehéz vágányszakaszokhoz, ill. váltókhoz.
A találmány egy további jellemzője szerint a két hordkeret a lépésenként előtoláshoz, hosszállításhoz ill. hosszanti előtoláshoz egy közös, előnyösen hidraulikus henger-dugattyú hajtással látható el. Ennek következtében - egy olyan folyamatos alátömé kelő gép előnyeinek megtartásával, amely a tömékelő gépegység hordkeretét önműködően vezeti és ezt a hordkeretet a vágányemelő és kiigazító gépegység saját hordkeretével tehermentesíti - vezérléstechnikaüag egyszerűbb megoldás adódik.
A találmány szerinti gép egy további változatánál a tömékelő gépegységnek a hajtáson át a főkerettel összekötött hosszirányban állítható hordkerete és a vágányemelő és kiigazító gépegységnek a fokereten ágyazott hosszirányban állítható hordkerete között egy előnyösen a vágány hosszirányában állítható, pl. kézzel mechanikusanvagy motorikusán működtethető, a közös menesztésre és a lépésenként! hosszanti állításra, ill. eltolásra alkalmas kormos, tolattyús, rudas vagy fogaskerekes kapcsolókból álló kapcsolóberendezés van elhelyezve. Ezzel az egyszerűen elhelyezkedő munkavégző gépegységek távolságának egyszeri beállítása után az alkalmazási feltételeknek megfelelően - egy vezérléstechnikailag leegyszerűsített hosszanti eltolás - esetleg választhatóan - egyetlen hajtással valósítható meg.
A találmány egy további előnyös jellemzője szerint a tömékelő gépegységnek deichselvázként kialakított és elülső végével, ill. hajtásával a főkereten csuklósán ágyazott, hosszirányban eltolható hordkerete a hátsó végén, közvetlenül a tömékelő gépegység mögött a vágányra támaszkodó nyomkarimás kerékpárként kialakított támasztó és vezető futóművel rendel-, kezik, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek emelő és kiigazító hajtásokkal felszerelt, hosszirányban állítható hordkerete a főkerethez és a tömékelő gépegység hordkeretéhez képest előnyösen az emelő hajtáson át függőlegesen állíthatóan van kialakítva és legalább egy, a közös hosszanti mozgásnál a vágányra támaszkodó és kiigazító szerként szolgáló nyomkarimás kerékpárral rendelkezik. Ez a hordkeret-kombináció egyesíti a tömékelő gépegység hordkeretének önműködő vezetéséből és egyidejű tehermentesítéséből adódó előnyöket azáltal, hogy a vágányemelő és kiigazító gépegység egy saját hordkereten van elhelyezve, úgyhogy mindkét hordkeret a főkeret folyamatos haladása mellett még gyorsabban mozgatható az egyik munkavégézési helyről a másikra.
A találmány egy további jellemzője szerint előnyösen a vágányemelő és kiigazító gépegység hosszirányban állítható hordkerete az emelő és esetleg a kiigazító hajtásokon át a főkereten egy hosszanti vezetékben a hajtással eltolható és előnyösen ehhez csuklósán csatlakozó szánnal van összekötve. Ezzel a kialakítással a főkerettel együtt folyamatosan mozgó gép ellenére a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének hosszirányú eltolása nem befolyásolja az emelő és kiigazító erők átvitelét a főkeretre.
Előnyös továbbá a találmánynak az a kiviteli alakja, amelynél a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének hidraulikus henger-dugattyú hajtása az egyik végével, előnyösen a henger végével, a hosszirányban eltolható szánon van csuklósán rögzítve. A hajtás közvetlen megtámasztása a főkereten lehetővé teszi — az alkalmazási feltétekhez való pontos'hozzáigazításhoz. _ a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének a tömékefó gépegység hordkeretétől lényegében független hosszirányú-eltolását, miközben a tömékelő gépegység hordkeretét nem éri hátrányos hatás, ill. még jobban tehermentesül.
A találmány egy további kiviteli alakját az jellemzi, hogy a tömékelő gépegység deichselvázként kialakított és a munkavégzés irányában véve hátsó végén szabad beállótengelyként -szolgáló támasztó és vezető futóművel rendelkező hordkerete az elülső gerenda-alakú végén és a közös hidraulikus henger-dugattyú hajtáson át a főkereten csuklósán van ágyazva, ill. vezetve, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegység szintén deichselvázként kialakított és elülső gerenda-alakú végével a főkereten csuklósán ágyazott ill. vezetett hordkeretének a tömékelő gépegység hordkeretével, és a kapcsolóberendezés a két gerendaalakú vég között van elhelyezve. A két hordkeret részleges összekötése ellenére a kapcsolóberendezés rövididejű oldásával lehetővé válik a hordkeretek egymáshoz képest történő hosszanti eltolása az alkalmazási
191.020 feltételekhez való hozzáigazítás céljából. Mivel a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének gerenda-alakú vége a gép főkeretére támaszkodik, ennél a kiviteli alaknál is az emelő és kiigazító erők egy részét a főkeret veszi fel és tehermentesíti a tömékelő gépegység hordkeretét
A találmány egy további előnyös kiviteli alakjánál a tömékelő gépegység deichselvázként kialakított és a támasztó és vezető futóművel ellátott hordkeretének gerenda-alakú elülső vége egy közös hidraulikus henger-dugattyú hajtáson át a főkereten csuklósán van rögzítve, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek a hátsó végénél az emelő és előnyösen a kiigazító hajtásokon is át a főkereten hosszirányban eltolhatóan ágyazott szánnal összekötött hordkerete az elülső, előnyösen egy vezetőrúddal ellátott végén a tömékelő gépegység hordkeretének gerenda-alakú elülső végéhez csuklósán, előnyösen a vágány hosszirányában a tömékelő gépegység hordkeretéhez képest eltolhatóan csatlakozik, továbbá az előnyösen mechanikus kettős kapcsolóként kialakított kapcsolóberendezés a gerenda-alakú vég tartományában a szán és a hordkeret vágányemelő és kiigazító gépegysége között van elhelyezve. Ezzel a szerkezeti kialakítással a két hordkeret végének csuklós összeköttetése ellenére az emelő és kiigazító erők legnagyobb része a gép főkeretére adódik át. Mivel a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének vezetőrúdként kialakított vége beállíthatóan van ágyazva, a hordkeret a munka kezdete előtt a tömékelő gépegységhez képest hosszirányban eltolható, úgyhogy a munkavégző gépegységek még ennél az egyszerű kiviteli alaknál is hozzáigazíthatók az alkalmazási feltételekhez, pl. a távolság változásához a különböző vágányoknál.
A találmány egy további célszerű kiviteli alakjánál a páronként egymáshoz képest állítható és vibráltatható, valamint a kavicsba besüllyeszthető tömé kelőszerszámokkal rendelkező tömékelő gépegységgel ellátott hordkeret és előnyösen a- vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeret is, a felső végével egy előnyösen közösen a vágány hosszirányában futó, a fokereten kialakított hosszanti vezetéken eltolhatóan van ágyazva, amely vezeték a hosszanti hajtásnak a tömékelő gépegység hordkeretével szilárdan összekötött hengere számára előnyösen dugattyúidként van kialakítva, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek előnyösen a felső részével ezen a hosszanti vezetőken eltolható szánként kialakított hordkerete az egyidejű hosszanti eltolásra, ill Iépésenkénti hosszirányú mozgatásra alkalmas hidraulikus henger-dugattyú hajtáson át van a fokerettel összekötve. Mivel a gép folyamatos előtolásánál és a munkavégző gépegységek egyik tömékelési helyről a másikra történő léptetésénél csupán a tömékelő gépegységet és ennek hordkeretét, valamint a vágányemelő és kiigazító gépegységet és ennek hordkeretét kell gyorsítani, a hosszanti állítóhajtás változatlan energiafelvétele mellett gyorsabban végbemegy az előtolás és ezzel lerövidül az egész rnunkaciklus.
A találmány egy további kiviteli alakjánál az előnyösen sínenként ahordkereten elhelyezett tömékelő gépegység, ill, tömékelő gépegységek a kavicsba besüllyeszthető tömékelőszerszámokkal rendelkeznek, amelyek egy hajtás segítségével függőlegesen állítható szerszámtartón vannak ágyazva, és beállító és vibrációs hajtásokon át páronként egymáshoz képest állíthatók és vibráltathatók, továbbá a hordkereten elhelyezett és a munkavégzés irányában véve a tömékelő gépegység előtt levő vágányemelő és kiigazító gépegység a két sín számára közös vágányemelő és kiigazító gépegységként van kialakítva a hozzátartozó emelő és kiigazító hajtásokkal és szerszámokkal. Az önmagukban ismert és bevált munkavégző gépegységeknek a két hordkereten történő alkalmazásával a folyamatosan meneszthető vágány alá tömé kelőgéppel különösen nagy teljesítmény érhető el, miközben a munkavégző gépegységek említett hozzáigazítási lehetősége az alkalmazási feltételekhez jó minőséget biztosit.
A találmány egy további változatánál a tömékelő gépegység hordkeretének támasztó és vezető futóműve — önmagában ismert módon — egy saját fékelrendezéssel és/vagy menesztőhajtással van ellátva. Ezáltal csökken az alvázkeret dinamikus igénybevétele és tehermenetesülnek a gép menethajtás és/vagy fékberendezései, aminek következtében csökken a kopás és nő az üzembiztonság, valamint javulnak a folyamatosan menesztett gépen tartózkodó kezelőszemély munkakörülményei.
A találmány szerint előnyös továbbá, hogy a tömékelő gépegység hordkerete egy segédjármű hoszszanti alvázkereteként van kialakítva, amely segédjármű hátsó végén a vágányra támaszkodó és vezető futómű, elülső végén pedig egy további futómű van kialakítva és a segédjármű a főjárművet képező főkerettel a hosszirányban, állítható kapcsolóberendezésként kialakított hidraulikus henger-dugattyú hajtáson át csuklósán van összekötve. A folyamatosan haladó főjármű és a lépésenként haladó segédjármű között ható erők megszüntetésével - a gépegységek összehangolási lehetőségének változatlanul hagyásával elérhető, hogy a gép főkerete teljes mértékben mentes maradjon a kezelőszemélyre és magára a gépre káros rezgésektől és húzó-lökő erőktől. Ezenkívül a főkeret tehermentesítése mellett a munkavégző gépegységek által okozott összes erőt a vágány veszi fel.
A találmány egy további kiviteli alakja szerint mindegyik sínhez egy-egy saját, egy hajtáson át keresztirányban eltolható, tömékelő gépegységgel és függőlegesen állítható szerszámtartóval, valamint magasságállító, beállító és vibrációs hajtásokkal ellátott tömékelő gépegység keret, továbbá a két sínhez egy 'közös, a főkerethez képest egy hajtás segítségével hosszirányban állítható, a vágányemelő és kiigazító gépegységgel emelő és kiigazító hajtásokkal, valamint szerszámokkal ellátott hordkeret tartozik. Ez a kombináció - a munkavégző gépegységek egymástól független hosszirányú eltolásának megtartása mellett - mindenekelőtt nehéz váltószakaszok, valamint szabad pályaszakaszok alátömékelésére is alkalmas, mivel a keresztirányban eltolható tömékelő gépegység keretek nemcsak azt teszik lehetővé, hogy tömékelőszerszámok jól hozzáférjenek a váltók oldalsó tartományaihoz, hanem azt is, hogy a váltók legnehezebb szakaszai is jól megmunkálhatok legyenek; Másrészt a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretének a két sín számára közös kialakítása következtében robosztus és jól terhelhető vágányemelő és kiigazító gépegység jön létre.
Előnyös továbbá a találmánynak az a kiviteli alakja, amelynél a tömékelő gépegység hordkeretét és a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretét hosszirányban eltoló hajtások állítási útja a gép és ε főkeret folyamatos előremozgásánál a két hordkeret
191.020 lépésenként! előtolásához egy keresztaljtól a következő keresztaljig legalább a kétszerese az egymást követő keresztaljak távolságának, továbbá a támasztó és vezető futómű és a munkavégzés irányába a tömékelő gépegység mögött elhelyezkedő vágányemelő és kiigazító gépegység közötti távolság kb. 5-6-szorosa a keresztalj-távolságnak. Ez biztosítja, hogy a gép folyamatos mozgását akkor sem kell megszakítani, ha egy alátömékelési folyamat, pl. amikor nagyon nagy -a magasságkülönbség a vágány előírt helyzetéhez képest, a szokásosnál több időt vesz igénybe. Ezenkívül lehetőség van arra is, hogy az egy hordkereten elhelyezett két munkavégző gépegység távolságát az alkalmazási feltételeknek megfelelően változtassuk.
Végül a találmány egy további előnyös kiviteli alakjánál a kettős működésű hidraulikus henger-dugattyú elrendezésként kialakított és a tömékelő gépegység, ill. a vágányemelő és kiigazító gépegység hordkeretével összekötött hajtás dugattyúmozgása egy szelepelrendezésen vagy hasonlón át a gép, ill. a főkeret folyamatos előremozgásával szinkronban és ellentétes értelemben van vezérelve. A folyamatosan mozgó gép-főkeret és a munkavégző gépegységekkel összekötött lépésenként haladó két hordkeret közötti relatív mozgásnak ezzel a hidraulikus vezérlésével biztosítjuk, hogy a tömékelési folyamat során mindkét hordkeret automatikusan egyhelyben marad.
A találmány tárgyát a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra egy találmány szerinti folyamatosan (nonstop) meneszthető univerzális vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép váltók és szabad pályaszakaszok alátömé kelésé re, oldalnézetben, a
2. ábra az 1. ábra II-II vonala mentén vett keresztmetszet, a
3. ábra az 1. ábra szerinti gép vázlatos felülnézete, a
4. ábra egy találmány szerinti folyamatosan (nonstop) meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép szabad pályaszakaszokon véglett munkákhoz, oldalnézetben, az
5. ábra egy találmány szerint kialakított folyamatosan (non-stop) meneszthető váltó- és vágányalátömékelő, szintező és kiigazítógép oldalnézetben, amely a két hordkeret számára egy közös hajtással rendelkezik, és a
6. ábra egy találmány szerinti folyamatosan (nonstop) meneszthető váltó- és vágányalátömékelő, szintező- és kiigazítógép oldalnézetben, amely a két hordkeret számára külön hajtásokkal rendelkezik
Az 1, 2 és 3. ábrán látható találmány szerinti folyamatosan (non-stop) meneszthető univerzális vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazító 1 gáp egy hosszanti 2 főkerettel rendelkezik, amelynek végei az egymástól távol elhelyezkedő forgóvázas 3, 4 futóműveken át az 5 sínekből és a 6 keresztaljakból álló 7 vágányon támaszkodnak, amely jelen esetben egy viszonylag nehéz váltóvágány. Az 1 gépnek ill. a 2 főkeretnek a 8 nyű irányában végzett folyamatos mozgatásához a hátsó forgóvázas 4 futómű egy saját, a rajzon vázlatosan ábrázolt 9 menethajtással van felszerelve. A 3 és 4 futómű ezenkívül egy féktuskókkal rendelkező szokásos sűrítettlevegős fékberendezésből álló 10 fékelrendezéssel van ellátva. A 2 főkeret elülső végén helyezkedik el a 11 kezelőfülke, amelyhez az 1 gép 12 fő meghajtó- és energiaellátó berendezései csatlakoznak. A 2 főkeret hátsó végén egy további 13 kezelőfülke van elhelyezve, amelynek nagy üvegfelülettel rendelkező és a 2 főkeret két 14 hossztartója között előrenyúló elülső 15 kezelőállása egy 16 vezető- és vezérlőpultot tartalmaz és amelyben egy központi 17 vezérlőberendezés van elhelyezve.
Az 1 gép egy 18 szintező-vonatkoztatási rendszerrel van felszerelve, amely az 5 sínek felett hosszában elhelyezkedő két 19 huzalhúrból van kialakítva, amelyek elülső, ill. hátsó vége egy-egy 20, ill. 21 tapintószerven át a még nem korrigált, ill. a már korrigált vágány van vezetve magassági, és oldalirányban. Az 1 gép egy 22 kiigazító-vonatkoztatási rendszerrel is rendelkezik, amely a 23 huzalhúr-elrendezésből áll, amely kb. a vágány közepe felett az elülső 20 tapintószervtől a hátsó 21 tapintószerven túl egy további 24 tapintószervig tart.
A 3 és 4 futómű között a 27 tömékelő gépegység számára egy deichselvázként kialakított 25 hordkeret van elhelyezve, amelynek elülső vége egy görgős 26 vezetékben a 2 főkereten minden irányban csuklósán van ágyazva, és a hátsó végén közvetleniá a 27 tömékelő gépegység után egy 28 nyomkarimás kerékpárként kialakított és a 7 vágányra támaszkodó 29 támasztó és vezető futóművel van ellátva. Ez egyaránt alkalmas a lépésenként! és a folyamatos mozgáshoz, és saját 30 fékelrendezéssel, ill. 31 menethajtással rendelkezik. A 27 tömékelő gépegység a jelen találmány bejelentője által kifejlesztett, váltóknál és szabad pályaszakaszokon egyaránt alkalmazható univerzális tömékelő gépegységként van kialakítva, amely külön hajtások segítségével oldalirányban elfordítható nyolc 32 tömékelőszerszámmal, mégpedig mindegyik sínoldalon két-két egymáshoz képest állítható szerszámpárral rendelkezik (3644/83. sz. magyar szabadalmi bejelentés). Mindegyik 5 sínhez egy külön 33 hajtással keresztirányban eltolható saját 34, 35 tömékelő gépegység keret tartozik a 27 tömékelő gépegységgel és egy függőlegesen állítható 36 szerszámtartóval, valamint a magasságállító 37 hajtással, a beállító 38 hajtással és a vibrációs 39 hajtással.
A munkavégzés irányában a 27 tömékelő gépegység előtt elhelyezkedő, mind váltóknál, mind szabad pályaszakaszokon használható 40 vágányemelő és kiigazító gépegység a 41 hordkerettel rendelkezik, amely a 7 vágányra támaszkodó két 42 nyomkarimás kerékpárral van ellátva. Az emelő, ill. kiigazító szerszámokat 5 sínenként két, oldalirányban elfordítható 43 emelőgörgő és - a bejelentő 178074 κ. magyar szabadalma szerint - egy kb. középen, a'gép hosszirányában elhelyezkedő 44 tengely körül keresztirányban elfordítható horog-hajtáseírendezés képezi, amely egy egyenes vonalban állítható 45 emelőhoroggal rendelkezik. Az emeléshez a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretével összekötött hidraulikus emelő 46 hajtások hengeroldali vége egy 47 szánhoz kardáncsuklósan csatlakozik. A 47 szán a gép hosszirányában elhelyezkedő és a 2 főkerettel összekötött két hosszanti 48 vezetéken eltolhatóan van elhelyezve. A 47 szánnal egy függőlegesen lefelé nyúló 49 menesztőszerv van összekötve, amely az 50 résen át benyúlik a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretébe. Ez az 50 rés legalább kétszer olyan széles, mint a 49 menesztőszerv, úgyhogy lehetővé válik, hogy a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkerete a 7 vágány lefutásának megfelelően oldal, ill. keresztirányban elmozduljon a 2
191.020 főkeret által vezetett 49 menesztőszetvhez képest. Mivel a 49 menesztőszerv csupán az 50 résbe nyúlik be, lehetővé válik a 41 hordkeretnek a 7 vágány függőleges lefutásának megfelelő, független, függőleges mozgása a 49 menesztőszetvhez képest. A 27 tömékelő gépegység és a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkerete között elhelyezkedő, a 19 huzalhúrral összeköttetésben áló 51 tapintószerv, amely a 7 vágány függőleges helyzetét érzékeli, a 27 töméke16 gépegység 25 hordkeretén függőlegesen eltolhatóan van ágyazva. Az 51 tapintószervet a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretén függőlegesen állíthatóim is el lehet helyezni.
A 25, ill. 41 hordkeretek - lépésenként! hosszirányú beállításhoz, ill. eltoláshoz - egy-egy saját hidraulikus henger-dugattyú 52, 53 hajtással vannak ellátva. A két 52, 53 hajtás hengeroldali vége a 2 főkereten minden irányban csuklósán elfordíthatóan van ágyazva. Az 52 hajtás dugattyúoldali vége csuklósán van megtámasztva a 49 menesztőszerve. Az 52, 53 hajtások beállítási útja a 27 tömékelő gépegység hordkeretének és a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretének hosszirányú eltolásához — az 1 gép és a 2 főkeret folyamatos előremozgásakor a 25 és 41 hordkeretek léptetéséhez egy 6 keresztaljtól a következő 6 keresztaljig - legalább a kétszeresét teszi ki a két 6 keresztalj közötti távolságnak. A 29 támasztó és vezető futómű és a menetirányban a 27 tömékelő gépegység előtt elhelyezkedő 40 vágányemelő és kiigazító gépegység közötti távolság csak bk. öt-hat keresztalj-távolságot tesz ki. A 27 tömékelő gépegység, ill. a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 25, 41 hordkereteivel összekötött kettősműködésű hidraulikus henger-dugattyú 52, 53 hajtások dugattyúmozgása a 17 vezérlőberendezésben levő szelepelrendezésen át az 1 gép, ill. a 2 főkeret folyamatos előrtmozgásával szinkronban és ellentétes értelemben vezérelhető. Az 54 nyilak a 25, 41 hordkeretek tömékelési helyről tömékelési helyre történő léptetését jelölik.
A 27 tömékelő gépegységnek az 53 hajtáson át a 2 főkerettel összekötött, hosszirányban állítható 25 hordkerete és a 2 fokereten ágyazott, a 47 szánon rögzített 49 menesztőszerv között a 7 vágány hosszirányában állítható, pl. egy kézzel mechanikusan vagy motorikusán működtethető tolattyúval megvalósított 55 kapcsolóberendezés van elhelyezve a 25 41 hordkeretek együttes menesztéséhez és lépésenkénti előtolásához. Amint az 1. ábrán szaggatott vonallal fel van tüntetve, egy másik kiviteli alaknál a 27 tömékelő gépegység 25 hordkerete egy segédjármű hosszanti alvázkereteként van kialakítva, amely a 7 vágányon történő megtámasztáshoz a hátsó végén a 29 támasztó és vezető futóművel és az elülső végén egy további, szaggatott vonallal ábrázolt 56 futóművel rendelkezik. Ennél a kiviteli alaknál nincs szükség a görgős vezetékre.
Amint elsősorban a 2. és 3. ábrán látható, a 27 tömékelő gépegység 25 hordkerete két egymással párhuzamos 57, 58 főtartóval rendelkezik, amelyek egy saját, a 2 főkerettel összekötött görgős 26 vezetékben hosszirányban eltolhatóan vannak vezetve és egy henger-dugattyú 53 hajtással vannak összekötve. A 7 vágány kiigazítására két 59 hajtás szolgál, amelyek egyrészt, a 47 szánnal összekötött 49 menesztőszerv alsó végén, és másrészt a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretén minden irányban csuklósán elfordíthatóan vannak rögzítve. A 27 tömékelő gépegység szaggatott vonallal ábrázolt 32 tömékelőszerszámai oldalirányban kifordított helyzetben vannak ábrázolva, aminek következtében különösen a váltókörzetekben megjevő akadályoknál, pl. a sín átellenes oldalán elhelyezkedő tömékelőszerszámok a tömékeléshez minden nehézség nélkül a kavicsba süllyeszthetők. A forgóvázas 3. futómű közötti távolság a feltüntetett helyzetbe kb. 2,5 m, míg a 29 támasztó és vezető futómű és az elülső forgóvázas 4 futómű közötti távolság a feltüntett állásban kb. 9 m.
• Az 1-3. ábrákon látható találmány szerinti folyamatosan (non-stop) meneszthető vágány alá tő mékelő-, szintező és kiigazítógép a következőképpen működik:
A munkamenet kezdetén a 27 tömékelő gépegység 25 hordkeretét az 53 hajtások addig mozgatják előre, míg a 27 tömékelő gépegységek központi helyzetbe kerülnek az alátömékelendő 6 keresztalj fölött. Ezután a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretét az 52 hajtás a kívánt távolságba hozza a 27 tömékelő gépegységektől, és a 41, 25 hordkereteket az 55 kapcsolóberendezés egymással összeköti. A 16 vezető- és vezérlőpulton bekapcsoljuk a vibrációs 39 hajtást és a 27 tömékelő gépegység lesüllyesztésével megkezdjük az alátömékelést. A 27 tömékelő gépegységek lesüllyesztésével egyidejűleg a 16 vezetőés vezérlőpulton oldjuk a 10 fékelrendezést, bekapcsoljuk a 9 menethajtást, és az 1 gépet a 2 főkerettel folyamatosan előrehaladó mozgásba hozzuk. A tömékelési folyamat során a két egymással összekapcsolt 25, 41 hordkeret helyben marad. A kavics kívánt mértékű tömörítése után a 27 tömékelő gépegységeket felemeljük és a 25, 41 hordkereteket az 53 hajtásokkal gyors menetben előreléptetjük a következő tömékelési helyig. A 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeretével összekötött 52 hajtás eközben nyomásmentes marad. A 25, 41 hordkeretek előremenesztése a 29 támasztó és vezető futómű 31 menethajtása segítségével is megtörténhet. A 40 vágányemelő és kiigazító gépegység ismert módon működik, miközben a 43 emelőgörgőkés a 45 emelőhorog választhatóin a 7 vágány emelésére, ill. kiigazítására használhatók fel.
Egy másik üzemeltetési lehetőségnek megfelelően a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység 41 hordkeyete a 27 tömékelő gépegység 25 hordkeretétől függetlenül az 52 hajtás működtetésével lépésenként tömékelési helyről tömékelési helyre mozgatható, miközben a 25 és a 41 hordkeret az 55 kapcsolóberendezés oldása következtében nincs egymással összekötve. Ekkor az 52, 53 hajtásokat célszerűen szinkronban kapcsoljuk. Különösen az 52 hajtással lehet az -alkalmazási körülményeknek megfelelően a 27 tömékelő gépegység és a 40 vágányemelő és kiigazító gépegység közötti távolságot pontosan beállítani, mégpedig szükség esetén működés közben is. Mindenesetre az emelőerőket, amelyek a váltóknál különösen nagyok, nem a 27 tömékelő gépegység 25 hordkerete veszi fel, hanem az 1 gép 2 főkerete.
A 4. ábrán látható, szabad pályaszakaszok megmunkálására szolgáló folyamatosan (non-stop) meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- é$ kiigazító gép a forgóvázas 61, 62 futóművekre támaszkodó 63 főkerettel rendelkezik, amelynek két végén a 64, ill. 65 kezelőfülke van elhelyezve. A 66 fo meghajtó fékező és energiaellátó berendezések a 63 fokeret elülső részén helyezkednek el. A 64 kezelőfülkében található a menet-üzemhez és a nunka-Üzemhez
191.020 szükséges 67 vezérlő berendezés, amelyet rugalmas vezetékek kötnek össze a tömékelő, vágányemelő és kügazító gépegységek hajtásaival. A forgóvázas 61, 62 futóművek a mindkét kerékpárra ható 68 menethajtásokkal, ill. 69 fékelrendezésekkel vannak ellátva. A 70 szintező-vonatkoztatási rendszer a gép hosszirányában futó két 71 huzalhúrból áll, amelyek hátsó vége a 72 tapintószerven át a már korrigált vágányra, és elülső vége (mint az 1. ábrán) egy további tapintószerven át a még nem korrigált vágányra támaszkodik. A 60 gép egy 73 kiigazító-vonatkoztatási rendszerrel is el van látva, amelyet egy 74 huzalhúr-elrendezés valósít meg, amely kb. a vágány közepe felett az elülső tapintószervtől a hátsó 72 tapintószerven túl egy további tapintószervig tart. A 60 gép a 75 keresztaljakból és a 76 sínekből álló 77 vágányon a 78 nyálai jelzett munkavégzési irányban folyamatosan (non-stop) meneszthető.
A 61 és 62 futómű között a 84 tömékelő gépegység hosszanti 79 hordkerete helyezkedik el, amelynek hátsó vége egy 80 támasztó és vezető futóművön, és elülső vége a 63 főkerettel összekötött görgős 81 vezetéken támaszkodik. A 80 támasztó és vezető futómű egy saját 82 fékelrendezéssel, ill. 83 menethajtással rendelkezik. Közvetlenül a 80 támasztó és vezető futómű előtt a 79 hordkereten van elhelyezve az állítható magasságú 84 tömékelő gépegység, amely állító és vibrációs hajtásokon át működtethető tömékelőszerszámokkal rendelkezik. A 77 vágány szintjének érzékeléséhez a 79 hordkereten egy függőleges irányban elmozdíthatóan rögzített 85 tapintószerv van elhelyezve, amely egy forgó potenciométerként kialakított adón át a 60 szintező-vonatkoztatási rendszer 71 huzalhúrjával áll összeköttetésben. A 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretén kívül a 60 gép a 89 vágányemelő és kiigazító gépegység számára egy további 86 hordkerettel is rendelkezik, amelynek hátsó vége egy egyidejűleg kiigazító- és vezetőszervként is szolgáló 87 nyomkarimás kerékpáron át a 77 vágányra és elülső gerenda-alakú vége a görgős 81 vezetéken át a 63 főkeretre támaszkodik. Emelő és kiigazító szerszámokként sínenként két, a 87 nyomkarimás kerékpár két oldalán elhelyezkedő, keresztirányban elfordítható 88 emelőgörgő van kialakítva. A 86 hordkeretet, a 87 nyomkarimás kerékpárt és a 88 emelőgörgőket tartalmazó 89 vágányemelő és kiigazító gépegység hátsó vége az emelő 90, hajtásokon át a 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretével csuklósán van összekötve. A 77 vágány oldalirányú kiigazításához két 91 hajtás elfordíthatóan van rögzítve egyrészt a 89 vágányemelő és kiigazító gépegység 86 hordkeretén, és másrészt a 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretén. A 79 és 86 hordkeretek számára-a lépésenként! előtoláshoz - egy közös hidraulikus henger-dugattyú 92 hajtás van kialakítva. Ennek dugattyúoldali hátsó vége a 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretével, és hengeroldalí elülső vége a 60 gép 63 főkeretével van csuklósán összekötve. A 79, 86 hordkeretek gerenda-alakú 93, 94 végei között a 95 kapcsolóberendezés helyezkedik el. Ezt egy keresztirányú, a 89 vágányemelő és kiigazító gépegység 86 hordkeretén rögzített 96 lemez és a 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretén rögzített 96 lemez és a 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretének 94 végén egy függőleges furatba beilleszthető 97 csap képezi.
A hátsó 61 futómű tengelye és á 84 tömékelő gépegység 79 hordkeretének 80 támasztó és vezető fűtőműve közötti távolság a feltüntetett állásban kb.
2,5 m Ezzel szemben a 80 támasztó és vezető futómű távolsága a 60 gép 62 futóművének elülső tengelyétől a feltüntetett állásban kb 10 m. A kis 98 nyilakkal a 79 és 86 hordkeretek tömé kelé sí helyről tömékelési helyre való léptetését jelöltük a 60 gép folyamatos menesztése során.
A 4. ábrán látható találmány szerinti folyamatosan (non-stop) meneszthető, szabad pályaszakaszok megmunkálására szolgáló vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép a következőképpen működik:
A 84 tömékelő gépegységnek az alá tömé kelendő 75 keresztalj feletti központosításához a 79, 86 hordkereteket a közös 92 hajtás működtetésével egy elülső kiinduló helyzetbe toljuk. Ezután a tömékelési folyamatot a 64 kezelőfülkéből a 67 vezérlőberendezés működtetésével indítjuk meg, amikoris a 84 tömékelő gépegység lesüllyed és a tömé kelőszerszámok a kavicsba merülnek. Egyidejűleg működtetjük a 68 menethajtást és ezzel a 60 gépet folyamatos munkamenetbe hozzuk. A tömékelési folyamat során a 79, 86 hordkeretek helyben maradnak. A vágányemelési és kiigazítási folyamat befejezése után, amit a 89 vágányemelő és kiigazító gépegység végez el, valamint 84 tömékelő gépegységgel végzett alátömékelés után a 92 hajtást ellentétes irányban működtetjük, aminek következtében a 79, 86 hordkeretek 93, 94 végeit a 95 kapcsolóberendezés köti össze. Ha meg kell változtatni a 87 nyomkarimás kerékpár, a 88 emelőgörgők és a 84 tömékelő gépegység közötti távolságot, csupán a 97 csapokat kell kiemelni és a 89 vágányemelő és kiigazító gépegység 86 hordkeretét kézzel hosszirányban eltolni. A 97 csap visszahelyezésével a 96 lemezek közé ismét megvalósul a 79, 86hordkeretek kapcsolata.
Az 5. ábrán látható, váltók alátömé kelésé re szólaló, folyamatosan (non-stop) meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kügazító 99 gép a forgóvázas 100, 101 futóművekkel a 102 sínekből és a 103 keresztaljból álló 104 vágányra támaszkodó hosszanti 105 főkerettel rendelkezik. Ezt a hátsó 100 futóműre ható 106 menethajtással a munkavégzés folyamán folyamatosan (non-stop) lehet meneszteni a 107 nyíl irányában. A 105 főkeret két végén a 108, ill. 109 kezelőfülke van elhelyezve, amelyek közül a hátsóban egy 110 vezérlőberendezés helyezkedik el. A hátsó 100 futómű a féktuskókkal vázlatosan ábrázolt 111 fékelrendezés segítségével fékezhető. Az elülső 109 kezelőfülke mögött a 99 gép 112 fő meghajtó és energiaellátó berendezései vannak elhelyezve. Egy hátsó 113 tapintószervre és egy elülső további tapintószervre támaszkodik a 115 szintező-vonatkoztatási rendszer 113 huzalhúija. A tapintószervek alsó tartományában - kb. a vágány közepén - egy 116 kiigazító-vonatkoztatási rendszer van kialakítva.
A 124 tömékelő gépegység deichselvázként kialakított és 117 támasztó és vezető futóművel a 104 vágányra támaszkodó 118 hordkeretének elülső, gerenda-alakú 119 vége egy tartón át a 105 főkerettel öszszekötött görgős 120 vezetékre csuklósán támaszkodik. A gerenda-alakú 119 végen egy közös hidraulikus henger-dugattyú 121 hajtás elfordíthatóan van rögzítve, amelynek átellenes vége csuklósán csatlakozik a 99 gép 105 főkeretéhez. A szabad beáll ótengelyként szolgáló 117 támasztó és vezető futómű egy kiegészítő saját 122 menethajtással és egy 123 fékelrendezéssel van összekötve. Egy közvetlenül az előtt a 118 hordkereten függőlegesen állithatóan elhelyezett 124 tömékelő gépegység egy keresztirányban el-71
191.020 tolható tömékelő kerettel rendelkező váltóalátömékelő gépegységként van kialakítva. A beállító- és vibrációs hajtásokkal összekötött 125 tömé kelőszerszámok egy-egy 126 hajtással vannak összekötve, amelyek az egymástól független oldalirányú elfordítási teszik lehetővé.
A váltók alátömékelésére szolgáló 127 vágányemelő és kiigazító gépegység deichselváz-szerű 128 hordkeretének hátsó vége két 129 nyomkarimás kerékpáron át a 104 vágányra támaszkodik. A 130 vezetőrúddal ellátott elülső vég csuklósán van ágyazva a ' 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretének elülső gerenda-alakú 119 végén, ahol ez az ágyazás a 130 vezető rúd tetszőleges hosszanti állításához könnyen oldhatóan van kialakítva. A két 129 nyomkarimás kerékpár között 102 sínenként egy 131 emelőhorog van elhelyezve, amely mind keresztirányban, mind függőleges irányban állítható. A 127 vágányemelő és kiigazító 132, 133 hajtásokon át a 105 főkereten hosszirányban eltolható 134 szánnal van összekötve, úgyhogy a viszonylag nagy emelő és kiigazító erőket a 105 főkeret is felveszi. A hosszanti eltolás egy vízszintes és a 105 főkerettel összekötött hosszanti 135 vezeték és a 134 szánon annak megfelelően kialakított résszerű üreg segítségével történik. A 134 szán és a 127 vágányemelő és kiigazító gépegység között egy mechanikus kettős kapcsolóként kialakított 136 kapcsolóberendezés helyezkedik el. Ez egy a beállításhoz és az oldalirányú mozgásszabadság biztosításához keresztirányban elfordítható, a 127 vágányemelő és kiigazító gépegység 128 hordkeretével, ill. a 134 szánnal összekötött 137 rúdból áll, amely befordítható két keresztirányú, a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretének gerenda-alakú végével összekötött 138 csap közé.
A 124 tömékelő gépegység és az előtte elhelyezke/ dő 127’vágányemelő és kiigazító gépegység 128 hordkerete között egy 139 tapíntószervr van elhelyezve, amely a vágány szinthíbáját érzékeli és a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretén függőlegesen álííthatóan van ágyazva. A kis 140 nyilak a 118 és 128 hordkeretek tömékelési helyről tömékelési helyre történő léptetését jelölik. A 99 gép hátsó 100 futóműve és a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretének első végállásában levő 117 támasztó és vezető futóműve közötti minimális 141 távolság kb. 2,5 m. A 118 hordkeretnek ugyanebben az állásában a 117 támasztó és vezető futómű és a 99 gép elülső 101 futóműve közötti 142 távolság kb. 9 m. A 105 főkereten — a 118, 128 hordkeretek közös lépésenként! előtolásához a 99 gép folyamatos (non-stop) előtolása mellett - a 143, 144 ütközők vannak rögzítve, amelyek a 121 hajtással, valamint a 110 vezérlő berendezéssel állnak összköttetésben. A 118 és 128 hordkereten elhelyezett valamennyi hajtás a hajlékony 145 vezetékeken át a központi 110 vezérlő berendezéssel van összekötve. A 146 befogókészülék, amely a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretének elülső 119 végével összekötött 147 karon van elhelyezve, oldhatóan rögzíti a 127 vágányemelő és kiigazító gépegység 128 hordkeretének 130 vezetőrúdját A 108 kezelőfülkében jelképesen ábrázoltunk egy 148 kezelőszemélyt.
A továbbiakban az 5. ábrán látható, váltók alátömé kelésé re szolgáló találmány szerinti vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazító 99 gép működését Ismertetjük:
A közös 121 hajtás működtetésekor a végeiknél egymással összekötött 118,128 hordkeretek az elülső kiindulási helyzetbe tolódnak. Ennél a hosszanti moz·. gásnál a 105 főkereten ágyazott 134 szán is együttmozog, mivel a két 136 kapcsolóberendezés összeköti a 134 szánt a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretével, ill. a 127 vágányemelő és kiigazító gépegység 128 hordkeretét a 118 hordkerettel. A tömékelés folyamán a 124 tömékelő gépegység lesüllyesztésével a 106 menethajtás is működésbe lép, aminek következtében a 99 gép a 105 főkerettel megkezdi a folyamatos (non-stop) előrehaladását. A 118 és a 128 hordkeretek mindaddig helyben maradnak, amíg a vágányemelési és kiigazítási folyamat, valamint a tömékelési folyamat befejeződik. Eközben a gerendaalakú 119 vég, valamint a 134 szán a görgős 120 vezetékben, ill. a hosszanti 135 vezetékben az elülső helyzetből az 5. ábrán feltüntetett hátsó helyzetbe kerül. A 127 vágányemelő és kiigazító gépegység és a 124 tömékelő gépegység közötti távolság változtatásához a 118 és 128 hordkeretek csuklós kapcsolatát oldani lehet és a 127 vágányemelő és kiigazító gépegység 128 hordkeretét a 130 vezetőrúd mentén kézzel el lehet tolni. A kívánt távolság elérése után a kapcsolatot egy csapnak a 130 vezetőrúdba és a 147 karba történő behelyezésével helyre lehet állítani. A leírt távolságváltoztatást gépi erővel is végre lehet hajtani, amikor oldott kapcsolat mellett a 121 hajtást a 124 tömékelő gépegység 118 hordkeretének eltolásához addig kell működtetni, amíg elérjük a kívánt távolságot. Ennél a kiviteli álaknál is a 105 főkeret veszi fel az emelő és kiigazító erőket a gép folyamatos (nonstop) előtolása folyamán.
A 6. ábrán egy váltók alátömékelésére alkalmas folyamatosan (non-stop) meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazító 149 gép látható, amely két forgóvázas 150, 151 futóműre támaszkodó, a 152 sínekből és a 153 keresztaljakból álló 154 vágányon meneszthető 155 főkerettel rendelkezik. Ez egy 156 menethajtás segítségével meneszthető és egy 157 fékelrendezéssel fékezhető. A 158 nyű a folyamatosan meneszthető 149 gép munkavégzési irányát jelzi. A 155 főkeret hátsó végén van a 159 kezelőfülke, amelyben a 160 vezérlő berendezés van elhelyezve. A 160 vezérlő berendezés rugalmas vezetékeken át a különböző munkavégző gépegységekkel és a 161 fő meghajtó és energiaellátó berendezéssel van összekötve. Ez előtt egy további 162 kezelőfülke helyezkedik el. A 163 szintező-vonatkoztatási rendszer a 164 huzalhúrral a 155 főkereten függőlegesen állíthatóan ágyazott hátsó 165 tapintószervre és (mint az 1. ábrán) egy elülső tapintószervre támaszkodik. Ezenkívül a két 152 sín között a 154 vágány kiigazítására szolgáló 166 kiigazító-vonatkoztatási rendszer van elhelyezve. A 167 hordkeret, amely egy páronként egymáshoz képest állítható és vibráltatható, valamint oldalirányban elfordítható és a kavicsba süllyeszthető tő mékelőszerszámokkal rendelkező 169 tömékelő gépegységgel van ellátva, felső végével kb. az egyik, ill. a másik sín felett egy a 154 vágány hosszirányában elhelyezkedő, a 155 főkerettel összekötött hosszanti 170 vezetéken eltolhatóan van ágyazva. Ez a saját hosszeltoló 172 hajtásnak a 169 tömékelő gépegység 167 hordkeretével szilárdan összekötött 171 hengere Számára 173 dugattyúrúdként van kialakítva. Ugyanazon a hosszanti 170 vezetéken, amelyen a 169 tömóltelő gépegység 167 hordkeretét hosszirányban el lehet tolni, egy további 174 szán van eltolhatóan
191.020 ágyazva, amely a mindkét 152 sínhez használt 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkereteként van kialakítva. Ez a 175 hordkeret egy saját hidraulikus henger-dugattyú 178 hajtás 177 dugattyúrúdjával csuklósán van összekötve, amelynek 179 hengere a 155 főkerettel minden irányban elfordíthatóan van összekötve.
A 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkeretének 174 szánja al72 hajtás szintén szánként kialakított 171 hengerével van összekötve a 180 kapcsolóberendezésen át. Ez egy hidraulikus henger-dugattyú elrendezés, amelynek hengere a 172 hajtás 171 hengerén mereven, dugattyúrúdja pedig a 174 szán egy függőlegesen kiálló karján oldhatóan van rögzítve. A függőleges 181 karon függőlegesen állíthatóan ágyazott 176 vágányemelő és kiigazító gépegység két 182 nyomkarimás kerékpárral rendelkezik, amelyek között egy függőlegesen és oldalirányban állítható 183 emelőhorog van elhelyezve. A 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkeretéhez az emelő és kiigazító 184, 185 hajtások csatlakoznak, amelyek hengeroldali felső vége a 174 szánon van csuklósán rögzítve. A 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkeretén függőlegesen állíthatóan a 163 szintező-vonatkoztatási rendszer 186 tapintószerve van elhelyezve. Ezt azonban a 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkeretének 174 szánján vagy a 169 tömékelő gépegység 167 hordkeretének felső részén is el lehet helyezni függőlegesen állíthatóan. A 150, 151 futóművek belső kerékpárjainak tengelytávolsága kb. 10-11 m. A kis 187 nyilak a 167 175 hordkeretek tömékelési helyről tömékelési helyre történő léptetését jelölik.
A 6. ábrán látható találmány szerinti folyamatosan (non-stop) meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép a következőképpen működik:
A munkavégzési hely elérése után a 167 és 175 hordkereteket a 178 hajtás segítségével a 6. ábrán feltüntetett elülső helyzetbe toljuk, ahol a 169 tömékelő gépegységet pontosan az alátömékelendő 153 keresztalj felett központosítjuk. A tömékelés megkezdése előtt a 180 kapcsolóberendezés működtetésével beállítható a 176 vágányemelő és kiigazító gépegység és a 169 tömékelő gépegység közötti távolság. A hidraulikus hajtásként kialakított 180 kapcsolóberendezés zárása után az említett távolság változatlan marad a rákövetkező munkavégzés folyamán. A 169 tömékelő gépegység leengedésével és a 176 vágányemelő és kiigazító gépegység emelési és kiigazítási munkáinak kezdetével egyidejűleg működtetjük a 156 menethajtást és ezáltal a 149 gépet a 155 főkerettel folyamatos (non-stop) mozgásba hozzuk. Eközben a 167 és 175 hordkeret a hosszanti 170 vezeték mentén egy hátsó, szaggatott vonallal jelölt helyzetbe kerül, ahonnan a tömékelési folyamat befejezése után a 178 hajtás ellentétes irányban történő működtetésével az elülső helyzetbe lehet mozgatni őket. A 180 kapcsolóberendezés oldásával a 167 és 175 hordkeret hosszirányban egymástól függetlenül is eltolható. Eközben a 169 tömékelő gépegység 167 hordkeretét a 172 hajtás működtetésével, míg a 176 vágányemelő és kiigazító gépegység 175 hordkeretét a 178 hajtás működtetésével lehet hosszirányban eltolni.
Szabadalmi igénypontok

Claims (18)

1. Folyamatosan meneszthető vágányalátömékelő-, szintező- és kiigazítógép, amelynek futómflvekre támaszkodó és fő meghajtó, energiaellátó és vezérlőberendezéseket hordozó főkerete és legalább egy ezzel összekötött, két egymástól távoli futómű között elhelyezett tömékelő, vágányemelő és kiigazító gépegységekhez hozzárendelt szerszámok-kezelésére és vizuális megfigyelésére alkalmas kezelőfülkéje van, továbbá a gépegységeket hordozó keret a főkerettel egy legalább kétszeres keresztalj-távolságnak megfelelő úton hosszirányban állítható hajtáson át van összekötve, valamint a gép szintező és kiigazító vonatkoztatás rendszerrel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy mind a tömékelő gépegység (27, 84, 124, 169) és a hozzárendelt hajtások (37, 38, 39), mint a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 89, 127, 176) ás ennek hatásai (46, 59; 90, 91; 132, 133; 184,185) egy-egy saját, a főkerettel (2, 63, 105, 155) a hajtáson (52, 53; 92; 121; 178, 172) át hosszirányban állíthatóan összekötött hordkereten (25, 41; 79, 86; 118, 128; 167, 175) vannak elhelyezve, továbbá a hajtással (52, 53; 92; 121; 178, 172) ellátott mindkét hordkeret (25, 41; 79, 86; 118, 128; 167, 175) a vágány (7) hosszirányában a vágányhoz (7), ill. a főkerethez (2, 63, 105, 155) képest közösen és szinkronban végzett lépésenként! hosszanti mozgásra ill. eltolásra alkalmas módon van kialakítva.
2. Az 1. igénypont szerinti gép, azzal jellemezve, hogy mind a tömékelő gépegység (27, 84, 124)hosszirányban állítható hordkerete (25, 79, H8) mind a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 89, I27)hossziránybanállítható hordkerete (41, 86, 128) hátsó végén a vágányra (7) támaszkodó nyomkarimás kerékpárral (28, 42; 87; 129) rendelkezik, és a főkereten (2, 63, 105), ill. ahhoz képest hosszirányban állíthatóan van ágyazva.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a két hosszirányban állítható hordkeret (25, 41; 167, 175)közösen éselőnyösen egymástól függetlenül is hosszirányban állítható ill. eltolható.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy mindegyik hordkeret (25,41; 167, 175) a lépésenkénti hosszriányú állításhoz, ill. eltoláshoz egy saját előnyösen hidraulikus henger-dugattyú hajtással (52, 53; 172, 178) van ellátva.
5. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a két hordkeret (79, 86; 118, 128) a lépésenkénti hosszirányú állításhoz, ill. eltoláshoz egy közös, előnyösen hidraulikus henger-dugattyú hajtással (92, 121) van ellátva.
6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gépegységnek (27, 84, 124, 169) a hajtáson (53, 92, 121, 172) át a főkerettel (2, 63, 105, 155) összekötött hosszirányban állítható hordkerete (25, 79, 1182, 167) és a vágányemelő és kiigazító gépegységnek (40, 89, 127, 176) a főkereten (2, 63, 105, 155) ágyazott hosszirányban állítható hordkerete (41, 86, 128, 175) között egy előnyösen a vágány (7) hosszirányában állítható, pl. kézzel mechanikusan vagy motorikusán működtethető, a közös menesztésre és a lépésenkénti hosszanti állításra, ill. eltolásra alkalmas kormos, tolattyús rudas, vagy fogaskerekes kapcsolókból álló kapcsolóberendezés (55, 95, 136, 180) van elhelyezve.
7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gépegy-92
191.020 ségnek (27, 84, 124) dichselvázként kialakit ott és elülső végével, ill. hajtásával (53, 92, 121) a főkereten (2, 63, 105) csuklósán ágyazott, hosszirányban eltolható hordkerete (25, 79, 118) a hátsó végén, közvetlenül a tömékelő gépegység (27, 84, 124) mögött a vágányra (7) támaszkodó nyomkarimás kerékpárként kialakított támasztó és vezető futóművel (29, 80, 117) rendelkezik, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek (40, 89, 127) emelő és kiigazító hajtósokkal (46, 59; 90; 91; 132, 133) felszerelt, hosszirányban állítható hordkerete (41, 86, 128) a főkerethez (2, 63, 105) és a tömékelő gépegység (27, 84, 124) hordkeretéhez (25, 79, 118) képest előnyösen az emelő hajtáson (46, 90, 132) át függőlegesen állíthatóan van kialakítva és legalább egy, a közös hoszgzanti mozgásnál a vágányra (7) támaszkodó és kiigazító szervként szolgáló nyomkarimás kerékpárral (42, 87, 129) rendelkezik.
8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 176) hosszirányban állítható hordkerete (41, 175) az emelő és esetleg a kiigazító hajtásokon (46, 59; 184,185)át a főkereten (2, 155) egy hosszanti vezetékben (48, 170) a hajtással (52, 178) eltolható és előnyösen ehhez csuklósán csatlakozói szánnal (47, 174) van összekötve.
9. A 4. vagy 8. igénypont szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 176) hordkeretének (41, 175) hidraulikus henger-dugattyú hajtása (52,178) az egyik végével, előnyösen a henger (179) végével a főkereten (2, 155), és a másik végével, előnyösen a dugattyúrúd (117) végével, a hosszirányban eltolható szánon (47,174) van csuldósan rögzítve.
10. Az 1. 2. valamint 5-7. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelö gépegység (84) deichselvázként kialakított és a munkavégzés irányában véve hátsó végén szabad beállótengelyként szolgáló támasztó és vezető futóművel (80) rendelkező hordkerete (79) az elülső gerenda-alakú végén (93) és a közös hidraulikus hengerdugattyú hajtásokon (92) át a főkereten (63) csuldósan van ágyazva, ill. vezetve, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegység (89) szintén deichselvázként kialakított és elülső gerenda-alakú végével (94) a főkereten (63) csuklósán ágyazott, ill. vezetett hordkeretének (86) hátsó vége az emelő hajtáson (90) át csuldósan van összekötve a tömékelő gépegység (84) hordkeretével (79), és a kapcsolóberendezés (95) a két gerenda-alakú vég (93, 94) között van elhelyezve.
11. Az 1-3, valamint az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gépegység (124) deichselvázként kialakított és a támasztó és vezető futóművel (117) ellátott hordkeretének (118) gerenda-alakú elülső vége (119) egy közös hidraulikus henger-dugattyú hajtáson (121) át a főkereten (105) csuklósán van rögzítve, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek (127) a hátsó végénél az emelő és előnyösen a kiigazító .hajtásokon (132, 133) is át a főkereten (105) hosszirányban eltolhatóan ágyazott szánnal (134) összekötött hordkerete (128) az elülső, előnyösen egy vezetőrúddal (13) ellátott végén a tömékelő gépegység (124) hordkeretének (118) gerenda-alakú elülső végéhez (119) csuklósán, előnyösen a vágány hosszirányában a tömékelő gépegység (124) hordkeretéhez (118) képest beállíthatóan csatlakozik, továbbá az előnyösen mechanikus kettős kapcsolóként kialakított kapcsolóberendezés (136) a gerenda-alakú Vég (119) tartományában a szán (134) és a hordkeret (128) vágányemelő és kiigazító gépegysége (127) között van elhelyezve.
12. Az 1, 3, 4, valamint 8. 9. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a páronként egymáshoz képest állítható és vibtóltatható, valamint a kavicsba besüllyeszthető tömékelőszerszámokkal (168) rendelkező tömékelő gépegységgel (169) ellátott hordkeret (167) és előnyösen a vágányemelő és kiigazító gépegység (176) hordkerete (175) is, a felső végével egy előnyösen közösen a vágány hosszirányában futó, a főkereten (155) kialakított hosszanti vezetéken (170) eltolhatóan van ágyazva, amely vezeték (170) a hosszanti hajtásnak (172) a tömékelő gépegység (169) hordkeretével (167) szilárdan összekötött hengere (171) számára előnyösen dugattyúrúdként (173) van kialakítva, továbbá a vágányemelő és kiigazító gépegységnek (176) előnyösen a felső részével ezen a hosszanti vezetéken (170) eltolható szánként (174). kialakított hordkerete (175) az egyidejű hosszanti eltolásra, ill. lépésenkéntí hosszirányú mozgatásra alkalmas hidraulilőis henger -dugattyú hajtáson (178) át van a főkerettel (155) összekötve.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy az előnyösen sínenként (5) a hordkereten (25) elhelyezett tömékelő gépegység (27) ül. tömékelő gépegységek a kavicsba besüllyeszthető tömékelő szerszámokkal (32) rendelkeznek, amelyek egy hajtás (37) segítségével függőlegesen állítható szerszámtartón (36) vannak ágyazva, és beállító és vibrációs hajtásokon (38, 39) át páronként egymáshoz képest állíthatók és vibiáltathatók, továbbá a hordkereten (41) elhelyezett és a munkavégzés irányában véve a tömékelő gépegység (27) előtt levő vágányemelő és kiigazító gépegység (40) a két sín (5) számára közös vágányemelő és kiigazító gépegységként van kialakítva a hozzátartozó emelő és kiigazító hajtásokkal(46, 59) és szerszámokkal.
14. Az 1, valamint a 3-13. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gépegység (27, 48, 124) hordkeretének (25, 79, 118) támasztó és vezető futóműve (29, 80, .1 17) saját fékelrendezéssel (30, 82, 123) és/vagy menethajtással (31, 83, 122) van ellátva.
15. Az 1, valamint a 3-14. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gépegység (27) hordkerete (25) egy segédjármű hosszanti alvázkereteként van kialakítva, amely segédjármű hátsó végén a vágányra (7) támaszkodó támasztó és vezető futómű (29), elülső végén pedig egy további futómű (56) van kialakítva és a segédjármű a főjárművet képező főkerettel (2) a hosszirányban állítható kapcsol óberendezésként kialakított hidraulikus henger-dugattyú hajtáson (53) át csuklósán van összekötve.
16. A 12. igénypont szerinti gép, azzal jellemezve, hogy mindegyik sínhez (5) egy-egy saját egy hajtáson (33) át keresztirányban eltolható, tömékelő gépegységgel (27) és függőlegesen állítható szerszámtartóval (36) valamint magasságállító beállító és vibrációs hajtásokkal (37, 38, 39) ellátott tömékelő gépegység keret (34, 35) továbbá a két sínhez (51 egy közös, a főkerethez (2) képest egy hajtás (52) segítségével hosszirányban állítható, a vágányemelő és kiigazító gépegységgel (40) emelő és ldlgazltó10
-102
191.020 hajtásokkal (46, 59) valamint szerszámokkal ellátott hordkeret (41) tartozik.
17. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a tömékelő gép- κ egység (27, 84, 124) hoidkeretét (25, 79, 118) és a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 89, 127) hordkeretét (41, 86, 128) hosszirányban eltoló hajtások (52, 53; 92; 121) állítási útja a gép (1, 60, 99) és a fokeret (2, 63; 105) folyamatos előremozgásánál a két hordkeret (25, 41; 79, 86; 118, 128) lépésen- 10 kénti előtolásához egy keresztaljtól (6, 75, 103) a következő keresztaljig legalább a kétszerese az egymást követő keresztaljak (6, 75, 103) távolságának, továbbá a támasztó és vezető futómű (29,80,117) és a munkavégzés irányban a tömékelő gépegység (27, 94,124) mögött elhelyezkedő vágányemelő és kiigazító gépegység(40, 89, 127) közötti távolság kb. 5-6szorosa a keresztalj-távolságnak.
18. Az 1-17-, igénypontok bármelyike szerinti gép, azzal jellemezve, hogy a kettős működésű hidraulikus henger-dugattyú elrendezésként kialakított és a tömékelő gépegység (27, 84, 124, 169) ill. a vágányemelő és kiigazító gépegység (40, 89,127, 176) hordkeretével (25, 41; 79, 86; 118, 128; 167, 175) összekötött hajtás (52, 53; 92; 121; 178, 172) dirgattyúmozgása egy szelepelrendezésen vagy hasonlón át a gép, ül a főkeret (2,63, 105,155) folyamatos előremozgásával szinkronban és- ellentétes értelemben van vezérelve.
HU851506A 1984-06-01 1985-04-19 Continuously movoble track packing, leveling and correcting machine HU191020B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0181784A AT383838B (de) 1984-06-01 1984-06-01 Kontinuierlich verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37473A HUT37473A (en) 1985-12-28
HU191020B true HU191020B (en) 1986-12-28

Family

ID=3521632

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU851506A HU191020B (en) 1984-06-01 1985-04-19 Continuously movoble track packing, leveling and correcting machine

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4644868A (hu)
AT (1) AT383838B (hu)
CA (1) CA1235330A (hu)
DE (1) DE3425637A1 (hu)
ES (1) ES537286A0 (hu)
FR (1) FR2565269B1 (hu)
GB (1) GB2159557B (hu)
HU (1) HU191020B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1220124B (it) * 1987-11-03 1990-06-06 Danieli Off Mecc Rincalzatrice continua per linea ferroviaria a teste di rincalzatura indipendenti
DE3866876D1 (de) * 1988-07-26 1992-01-23 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non stop) verfahrbare gleisstopf-, nivellier- und richtmaschine.
AT391903B (de) * 1989-01-26 1990-12-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisbearbeitungsmaschine mit einer einrichtung zur steuerung der arbeits-position ihrer arbeits-aggregate bzw. -werkzeuge
AT397824B (de) * 1989-05-03 1994-07-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit gleishebe- und richtaggregat
IT1232099B (it) * 1989-05-23 1992-01-23 Valditerra S P A Procedimento per la saldatura continua di tronchi di rotaia, e rotabile attrezzato per la sua attuazione
AT3654U3 (de) 2000-03-10 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum bearbeiten eines gleises
AT3876U3 (de) 2000-06-09 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Verfahren und maschine zur unterstopfung eines gleises
AT5768U3 (de) * 2002-07-29 2003-09-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine
US9206558B2 (en) * 2013-06-04 2015-12-08 Harsco Corporation Reciprocation system and method for rail vehicle
AT521263B1 (de) * 2018-08-20 2019-12-15 Hp3 Real Gmbh Verfahren zur Einzelfehlerbehebung
FR3108342B1 (fr) * 2020-03-20 2022-03-25 Matisa Materiel Ind Sa MACHINE ferroviaire DE TRAVAUX comportant un châssis de machine et une navette de travail, et convoi ferroviaire DE TRAVAUX associé
FR3108343B1 (fr) * 2020-03-20 2022-03-25 Matisa Materiel Ind Sa MACHINE DE BOURRAGE, convoi ferroviaire DE TRAVAUX ET PROCÉDÉ DE FONCTIONNEMENT D’UN TEL convoi
AT524100A1 (de) * 2020-08-14 2022-02-15 Hp3 Real Gmbh Stopfmaschine zum Unterstopfen von Schwellen eines Gleises

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1534078B2 (de) * 1964-12-31 1975-11-27 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft Mbh, Wien Fahrbare Gleisstopf-, Nivellier- und Richtmaschine
AT314581B (de) * 1969-07-24 1974-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Bettungsverdichtmaschine
CH536901A (fr) * 1971-12-03 1973-05-15 Matisa Materiel Ind Sa Dispositif pour le déplacement aussi bien vertical que latéral d'une section de voie ferrée
AT356165B (de) * 1978-05-11 1980-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit gleishebe- und seiten- richtvorrichtung, insbesondere fuer weichen- bereiche
AT366735B (de) * 1980-06-02 1982-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit gleislagekorrekturvorrichtung
GB2135369B (en) * 1982-09-09 1986-02-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Travelling railway track tamping machine with two pivotally interconnected machine frames
AT377296B (de) * 1982-11-23 1985-02-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisnivellierstopfmaschine mit stopf- und stabilisationsaggregat
AT376258B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
AT376259B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Werkzeuganordnung fuer eine vollstaendige gleislagekorrektur

Also Published As

Publication number Publication date
GB8422365D0 (en) 1984-10-10
AT383838B (de) 1987-08-25
FR2565269A1 (fr) 1985-12-06
HUT37473A (en) 1985-12-28
CA1235330A (en) 1988-04-19
US4644868A (en) 1987-02-24
ES8507645A1 (es) 1985-09-16
DE3425637C2 (hu) 1989-02-23
ATA181784A (de) 1987-01-15
FR2565269B1 (fr) 1988-12-30
ES537286A0 (es) 1985-09-16
DE3425637A1 (de) 1985-12-19
GB2159557B (en) 1988-02-10
GB2159557A (en) 1985-12-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU191020B (en) Continuously movoble track packing, leveling and correcting machine
HU177023B (hu) Konstrukcija samokhodnogo putevogo kombajna dlja vyveski,usilenija i rikhtovki putej,a tak zhe method obrabotki putej
HU189887B (en) Movable line-packing,levelling and correcting machine
US4928599A (en) Continuously advancing track leveling, lining and tamping machine
HU186279B (en) Tool arrangemenet for tamping, levelling and side correcting of track
CS216692B2 (en) Gravel compactor for repairs of the rail position
US4457234A (en) Track lifting and lining device
HU189841B (en) Movable line-packing, levelling and correcting machine
CZ278674B6 (en) Method of track ballast consolidating and packing machine for making the same
CN1014619B (zh) 适于道岔和交叉区起拨道用的走行式线路捣固起拨道机
CA1230266A (en) Mobile track switch leveling, lining and tamping machine
US4630541A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
HU186321B (en) Line levelling-packing machines with packing and stabilizing device
JPH0373685B2 (hu)
US4635557A (en) Machine for works on a railway track with continuous advance
EP0786556B1 (en) Self-propelled machine for stabilizing by hammering and compacting, tracks laid on ballast
US4627358A (en) Continuous action track leveling, lining and tamping machine
US3685157A (en) Track position measuring bogie
GB2146374A (en) A continuous-motion (non-stop) track tamping levelling and lining machine
JPH0373683B2 (hu)
US3472173A (en) Method and apparatus for the lateral alignment of railroad track
NL9000041A (nl) Spoorbaanonderstopmachine met spoorbaanhef- en richtaggregaat.
CA1229017A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
CA1229018A (en) Mobile track leveling, lining and tamping machine
CA1094885A (en) Mobile track surfacing machine

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee