HU190669B - Process for preparing 3,4-disubstituted 1,2,5-thiadiazole-1-oxides and -1,1-dioxides - Google Patents

Process for preparing 3,4-disubstituted 1,2,5-thiadiazole-1-oxides and -1,1-dioxides Download PDF

Info

Publication number
HU190669B
HU190669B HU802170A HU217080A HU190669B HU 190669 B HU190669 B HU 190669B HU 802170 A HU802170 A HU 802170A HU 217080 A HU217080 A HU 217080A HU 190669 B HU190669 B HU 190669B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
thiadiazole
alkyl
formula
dioxide
preparation
Prior art date
Application number
HU802170A
Other languages
English (en)
Inventor
Ronnie Ray Crenshaw
Aldo Antonio Algieri
Original Assignee
Bristol Myers Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bristol Myers Co filed Critical Bristol Myers Co
Publication of HU190669B publication Critical patent/HU190669B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen- Or Sulfur-Containing Heterocyclic Ring Compounds With Rings Of Six Or More Members (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás hisztamin Hj-antagonista tulajdonságú 3,4-diszubaztituált-l,2,5-tiadiazol-l-oxidok ós -1,1-dioxidok előállítására.
A (XVIII) általános képletű (R»=H, Z=CHj,
X=S) Burimamide volt az első kinikailag hatásos Hi-receptor antagonista. Ez a vegyület gátolja állatokban és emberben a gyomorsav kiválasztását, orális abszorpciója azonban gyenge. Ezután kifejlesztették az (XVIII) általános képletű (R3=CHj, Z=S, X=S) Metiamidof, ez a Hi-antagonista erősebb hatású, mint a Burimamide, és emberben orálisan is aktív. Klinikai felhasználhatósága azonban korlátozott, mivel toxikus (agranulócitózis). A (XVIII) általános képletű Cimetidin (R3=CHi, Z=S, X=NCN) legalább olyan aktív, mint a Metiamid Hi-antagonistakánt, agranulócitózist azonban nem okoz, ás jelenleg fekélyellenes gyógyszerként forgalmazzák. A Cimetidin felezési ideje viszonylag rövid, ily módon 200300 rag-os tabletták naponta többszöri szedése szükséges a terápiához. Ily módon szükség van olyan fekályellenes gyógyszerre, amely hosszabb ideig hat ás/vagy hatásosabb a Cimetidinnél.
A találmány tárgya eljáráe állatok, továbbá az ember gyomorsav-kiválasztását hatásosan gátló hisztamin Hi-antagoniata hatású, a fekélyes elváltozások kezelésére használható I általános képletű vegyületek előállítására, ahol az általános képletben p 1 vagy 2,
R* hidroxilcsoport vagy egy -NR2R3 általános képletű csoport,
R2 ós R3 azonosan hidrogénatom vagy 1-4 Bzénatomoe alkilcsoport, vagy
R3 hidrogénatom és
R3 1-12 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-(1-4 szénatomos)-alkil-, hidroxi-(1-4 szénatomos)-alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi-(1-4 szónatomos)-alkil-, piridil-(l-4 szénatomos)-alkil-, amino-, hidroxil-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 2,3-dihidroxi-propil-, fenil-(l-4 szénatomos)alkil- vagy metiléndioxi-fenil-(l4 szénatomos)-alkilcsoport, vagy egy A’-CH»-S(CHi)j- általános képletű csoport, ahol
A’ (1-4 ezénatoraoe) monoalkil- vagy dialkil-amino-(l-4 szénatomos) alkil-furil-csoport, vagy
R2 és R3 . együttesen pirrolidino-, piperidino- vagy morfolinocsoportot képez, m 0 vagy 1, n 2 vagy 3,
Z kénatom, oxigénatom vagy metiléncsoporl,
A adott esetben egyszer helyettesített furil-, fenil- vagy piridil-, vagy egyszer helyettesített imidazolil- vagy tiazolilcsoport, vagy egyszer vagy kétszer helyettesített tíenilcsoport, ahol az első szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, egy (XXI) vagy egy (XX) általános képletű csoport, ée az adott esetben jelenlevő második szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, a (XXI) általános képletben:
R4 bármelyike hidrogénatom vagy Ιό szénatomos alkil-, 1-5 szénatomos alkanoilcsoport, vagy a két R4 együttesen etiléncsoportot alkot, és
a (XX) általános képletben:
<4 0-4,
Rs 1-4 Bzénatomoe alkil-, 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy hidrogénatom,
R’ 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szén-
atomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinilcsoport vagy hidrogénatom, vagy
R1 és R* a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidinocsoportot, piperidinocsoportot, metil-piperidino-csoportot vagy homopiperidino-csoportot alkot.
A találmány tárgya továbbá eljárás β fenti vegyületek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóinak, hidrótjainak, szolvátjainak vagy N-oxidjainak előállító sára.
A lálálmány tárgykörébe tartoznak az (1) általános képletű vegyületek összes lehetséges tautomer alakjai, geometriai izomerjei, optikai izomerjei és kettős-ionjai, továbbá ezek keverékei is.
A «nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sók kifelezés alatt nemcsak savaddíciós sókat, de alkálifém- és alkálí-földféra-sókat is értünk. Az (I) általános képletű vegyületek fémsókat, például kálium-, nátrium- és kalciumsókat is képeznek. Ezek a sók úgy képződnek, hogy a hidroxilcsoport (ha R1 hidroxilcsoport) egy protonja helyettesitődik, vagy a tiadiazol-gyűrűvel szomszédos egyik nitrogénatom képez sót,
A Z előnyösen kénatom vagy oxigénatom; az R1 előnyösen egy -NR3R3 általános képletű csoport, ahol R3 és R3 előnyösen azonosan hidrogénatom vagy 1-4 szénatomoe alkilcsoport, vagy R3 hidrogénatom és R3 max. 4 szénatomos alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoport vagy egy A’-CHa-S-(CH2)j- általános képletű csoport. Különösen előnyösek azok az (I) általános képletű vegyületek , ahol R3 és R3 hidrogénatom, vagy metilcsoport. Egy másik, különösen előnyös kivitelezési változat szerint olyan vegyületeket állítunk elő, ahol R3 hidrogénatom és R3 hidrogénatom, 1-4 szén atomos alkilcsoport (különösen metilcsoport, etilcsoport vagy propilcsoport), 2-4 szénatomos alkenilcsoport (különösen 2-propenil-csoport), 2-4 szénatomoe alkinilcsoport, különösen 2-propinil-csoport, vagy egy A’-CH»-S-(CHi)i- általános képletű csoport, ahol A' egy fent megadott helyetteaített furilcsoport (különösen dimetil-amino-metil-csoporttal szubsztituált furílcsoport).
A találmány szerinti (I) általánoe képletű vegyületek előállítására különbözőképpen járhatunk el, előnyösen egy olyan (II) általános képletű vegyűletből indulunk ki, ahol R7 könnyen hasadé csoport, például halogénatom, fenoxiesoport, szubsztituált fenoxiesoport, fenil-tio-csoport, szubsztituált fenil-tio-csoport, alkoxicsoport, alkil-tio-csoport vagy hasonló. Hasítható csoportok jól ismertek a szakemberek körében. R7 előnyösen rövidszénláncú alkoxicsoport, különösen metoxiceoport.
Az alábbiakban ismertetjük a kiindulási vegyületek előállítását.
Azoknak a (II) általáos képletű kiindulási vegyületeknek az előállítása, ahol az általános képletben p 2 és R7 mindegyike klóratom, metoxicsoport vagy etoxicsoport, ismeretes, leírásukat megtaláljuk az alábbi helyen: J. Org. Chem., 40, 2743, 1975. Azoknak a (II) általános képletű vegyületeknek, ahol p 2 és R7 mindegyike alkoxicsoport, alkil-tiocsoport, fenoxiesoport, fenil-tiocsoport, szubsztituált fenoxiesoport vagy szubsztituált fenil-tiocsoport (a (IV) és (V) általános képletű vegyületek], az előállítására úgy járunk el, hogy a (III) képletű diklór-származékot megfelelő alkanollal, alkil-tiollal, fenollal, tio-fenollal, szubsztituált fenollal vagy szubsztituált tio-fenollal reagáltatjuk, amikor megkapjuk azokat a megfelelő (IV) vagy (V) általános képletű vegyületeket, ahol az általános képletben R· alkilcsoport, fenilcsoport vagy szubsztituált fenilcsoport. A reakciókat az A reakcióegyenletnek megfelelően végezzük.
A reakciót nemreakcióképes szerves oldószerrel, például éterrel, dimetil-formamiddal, etb. készült reakcióelegyben végezzük. Abban az esetben ha az ROH vagy az RSH általános képletű reagens folyadék, például metanol vagy etanol, vagy etil-roerkaptán vagy tio-fenol, úgy a reakciót ezeknek a reagenseknek, mint oldószereknek a feleslegében végezzük.
Azoknak a (II) általános képletű kiindulási vegyületeknek az előállítására, ahol p 1 a (VII) és (VIII) általánoe képletű vegyületek előállítására, a fentiekhez hasonlóan járunk el, egy olyan (II) általáos képletű vegyűletból kiindulva, ahol R7 klóratom, [(VI) képletű vegyület). A reakciót a B reakcióegyenlet szerint végezzük.
A (VI) képletű vegyület új vegyület, előállítása ismert vegyűletből kiindulva történik. Ez a vegyület a 3,4-dihidroxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid, amit az alábbiak ezerint állítunk eló: Org. Prol. Proced., 1, 255, 1969. Az eljárás során azt a módszert használjuk, amit a (III) képletű vegyület előállítása során használunk a 3,4-dihidroxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhól kiindulva (lásd: J. Org. Chem., 40, 2743, 1975). A (VII) és (VIII) általánoe képletű vegyületek új vegyületek, leírásukat az irodalomban nem találjuk meg.
A (IV)ée (VII) általános képletű kiindulási vegyületek előállítására eljárhatunk oly módon is, hogy a (IX) általánoe képletű, megfelelő szubsztituált oxál-diimidát-észtert SCh vagy SjClj-vel reagáltatjuk nemreakcióképes oldószerrel, például dimetil-formamiddal készült reakcióelegyben, araikor megkapjuk a 3,4-diBzubsztituélt-l,2,5-tiadiazolt [a (X) általánoe képletű vegyület], amit ezután a megfelelő képletű 1-oxiddá vagy a IV képletű 1,1-dioxiddá oxidálunk a C reakcióegyenlet értelmében.
A (IX) általános képletű oxál-diimidát-észterek, ahol az általános képletben R’ metilcsoport, etilcsoport, n-propoilcsoport, izopropilcsoport, n-butilcsoport vagy n-pentilcsoport, ismert vegyületek; előállításukat az alábbi közleményben írják le: Chem. Bér., 107, 3121, 1974.
Azokat a vegyületeket, ahol R· fenilcsoport, adott eeetben rövidszénláncú alkilcsoporttal, rövidszénláncú alkoxicsoporttal vagy halogénatommal vagy nitrocsoporttal szubsztituált fenilcsoport, szintén a fentiek szerint állítjuk elő. Azoknak a (X) általános képletű vegyületeknek a leírását, ahol az általános képletben R8 metilcsoport vagy etilcsoport, az alábbi közleményben találjuk meg: 3. Org. Chem., 40, 2749, 1975.
Az irodalom szerint az 1,2,5-tiadiazol-mag oxidációra érzékeny, a tiadiazol oxidációját persavakkal általában gyűrűhasadáe követi, és szulfátion-képződés; a perecetsavas oxidációval végrehajtott 1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítások gyürűhasadást eredményeznek.
Úgy találtuk, hogy a (VII) általános képletű 3,4-diszubsztituált-l,2,5-tiadiazol-l-oxidokat és a (IV) általános képletű -1,1-dioxidokat jó kitermeléssel könnyen előállíthatjuk a megfelelő 3,4-diszubsztituált-l,2,5-tiadiazolok [(X) általános képletű vegyületek] persawal, például m-klór-perbenzoesavval kivitelezett oxidációjával, egy nemreakcióképes oldószerben, például kloroformban. A 4. példa A. lépésében bemutatjuk a 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítását; az előállítás hasonló az alábbiakban bemutatott 1,1-dioxid előállításéhoz.
Az alábbiakban ismertetjük a 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiad iazol-1,1 -d ioxid előáll! tá sát, szemléltető jelleggel.
1,48 g (10,1 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazolt (amit az alábbi közleményben megadottak szerint állítunk elő: J. Org. Chem., 40, 2749, 1975.) 20 ml kloroformban oldunk, az oldatot egy perc alatt, keverés közben
4,11 g (20,3 mM; 80%-os), 60 ml kloroformban oldott m-klór-perbenzoesavhoz adjuk. 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd visszafolyató hűtő alatt 8 órán ét forraljuk, majd 1 órán át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést. Vizes nátrium-bikarbonát-oldattal és vízzel extraháljuk a reakcióelegyet, és elkülönítjük a szerves oldószeres fázist, majd nátrium-szulfáttal vízmentesitjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot metanollal kezeljük éa szűrjük, amiután 1,03 g terméket kapunk. Ezt metanolból kikristélyosltva 200202 ’C hőmérsékleten olvadó 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot kapunk. Elemanalizis C^HeNjO^S-re:
számított: C: 26,97; H: 3,39; N: 15,72;
S: 18,00%;
mért: C: 26,82; H: 3,18; N: 16,09;
S: 18,00%.
Olyan látványos eljárást találtunk, amelynek segítségével a (VII) általános képletű vegyületek egy reakciólépésben közvetlenül előáUíthatók a (IX) általános képletű vegyületekből oly módon, hogy az utóbbit tionil-kloriddal reagáltatjuk. Ezt a reakciót a D reakcióegyenleten mutatjuk be. A reakciót nemreakcióképes szerves oldószerrel, például metilén-kloriddal, kloroformmal vagy más, hasonló oldószerrel készült reakcióelegyben végezzük. Bár a reakciót bázis, mint savlekölő adagolása nélkül is elvégezhetjük, előnyösen két ekvivalens mennyiségű bázist adagolunk a reakció sorén képződő hidrogén-klorid eltávolítására. Ily módon nagyobb mennyiségű (VII) általános képletű vegyületet kapunk. Bázisként előnyösen szerves bázisokat, például nátrium-karbonátot, kálium-karbonátot, nátrium-bikarbonátot vagy kálium-bikarbonátot, továbbá szerves bázisokat, például trietil-amint, piridint vagy hasonlókat használunk. Az eljárás során nemcsak egy lépéssel kevesebbet kell végeznünk, de gazdaságosabb is abból a szempontból, hogy nem kell drága oxidálóezereket, például m-klór-perbenzoesavat használnunk. A reakciót -20 ’C és 25 ’C közötti, előnyösen 0 °C és 10 ’C közötti hőmérsékleten végezzük. Az alábbiakban bemutatjuk annak a (VII) általános képletű vegyületnek a fenti eljárással való előállítását, ahol az általános képletben Rs metilcsoport.
A 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol- 1-oxid előállítása
4,0 g (34,5 mM) dimetil-oxál-diimidátot és 5,71 ml (5,58 g, 70,6 mM) piridint oldunk 8 ml diklórmetánbán, az oldatot cseppenként, nitrogénáram alatt 2,61 ml (4,25 g, 34,7 mM) 18 ml diklórmetánbán oldott tionil-klorid lehűtött oldatához adjuk olyan sebességgel, hogy a reakcióhőmérséklet 0 ’C között maradjon. 20 percen át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd ezt követően kétszer 11 ml vizee 0,055 n hidrogén-kloriddal mossuk. Kétszer 20 ml diklór-metánnal extraháljuk a vizes fázist, egyesítjük a szerves oldószeres extraktumokat, szárítjuk és csökkentett nyomáson kivitelezett desztillácicval szárazra pároljuk. A szilárd halmazállapotú desztillációs maradékot izopropil-alkoholból kikristélyosltva 3,0 g 137-139 ’C hőmérsékleten olvadó 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot kapunk.
Az (I) általános képletű vegyületeket a (II) általános képletű vegyületekből kiindulva különböző módon több új köztes vegyületen ét állítjuk elő. Az eljárást az E reakcióegyenleten mutatjuk be. Az E reakcióegyenletben szereplő vegyületek általános képleteiben R’ egy -NRJ-R’ vagy egy -NH(CHa)aSCHíA’ általános képletű csoport. Abban az esetben, ha A’ azonos A-val úgy a reakciót természetesen egy lépésben végezhetjük oly módon, hogy a (II) általános képletű vegyületet két ekvivalens ACHaS(CHa)jNHi általános képletű vegyülettel reagáltatjuk. A (XI) általános képletű köztes vegyületek is újak.
A (XII) általános képletű köztes vegyületek is újak; kivéve azt, ahol P 2 és R7 metoxicsoport, R’ pedig morfolinocsoport. Ezt a vegyületet az alábbi közleményben ismertetik:
J. Org. Chem., 40, 2743, 1975. Λ reakciót nem reakcíóképes szerves oldószerrel készült reakcióelegyben végezzük, oldószerként előnyösen metanolt használunk. A reakció hőmérséklete nem lényeges. A legtöbb kiindulási vegyület reakcióképes, igy a reakciót előnyösen szobahőmérséklet alatti hőmérsékleten, például 0 ’C és 10 ’C közötti hőmérsékleten végezzük. Kevésbé reakcióképes vegyületekkel a reakciót szobahőmérsékleten folytatjuk le. Esetenként előnyös, ha a reakcióelegy hőmérsékletét a reakció teljessé tételére 50-60 ’C-ra emeljük.
Az F reakcióegyenleten további eljárásváltozatot mutatunk be. A reakcióegyenletben szereplő általános képletű vegyületekben M fén kation, ez előnyösen kálium-, lítium- vagy nátriumion. A reakció körülményeit és az oldószereket az E reakcióegyenlet ismertetésekor megadtuk. Az összes (XI) általános képletű köztes vegyület új vegyület. További eljérésvéltozatot mutatunk be a G reakcióegyenleten. A reakcióegyenletben szereplő általános képletű vegyületekben R10 egy -NRJR3 vagy egy -NHÍCHahSCHjA’ általános képletű ceoport és X egy könnyen lehasadó csoport. Könnyen lehasadó csoport például flucratom, klóratom, bóratom, jódatom. A kényelmesség! és gazdaságossági meggondolások alapján olyan vegyületeket használunk, ahol X klóratom. A (XIII), (XIV), (XV) általános képletű vegyületek előállításának reakciókörülményeit az E reakcióegyenlet ismertetésekor adjuk meg. A (XV) általános képletű vegyületeket úgy állítjuk elő, hogy nemreakcióképes szerves oldószerrel, például alkanollnl, acetonitrillel, dimetil-formamiddal, dimeti;-szulfoxiddal, acetonnal vagy hasonló oldószerekkel készítünk reakcióelegyet. A reakciót előnyösen alkanolban, például metanolban, etanolban vagy izopropanolban végez-59 zük. A reakció hőmérséklete nem lényeges, a reakciót 0 és 200 °C közötti hőmérsékleten végezzük el. Alacsony hőmérsékleten a reakció lassú, magas hőmérsékleten a melléktermékek képződése és bomlás miatt kevésbé tiszta termékhez jutunk. A reakciót általában szobahőmérsékleten végezzük. Az (Ic) általános képletű vegyületek előállítására a (XV) általános képletű vegyületet egy A(CHi)aX vegyülettel reagáltatjuk bázis jelenlétében, a bázis savakceptorként van jelen. Bázisként például nátrium-hidroxidot, kálium-hidroxidot, lítium-hidroxidot, trietil-amint, dimetil-anilint, nátrium-etoxidot vagy hasonló vegyületet használunk. Abban az esetben, ha X hidroxilcBoport, úgy a reakciót tömény ásványi savban, például hidrogén-kloridban végezzük. Az összes (XIII), (XIV) és (XV) általános képletű vegyület új vegyület.
A találmány ezerinti eljárás egyik előnyős kivitelezési változata szerint olyan (Id) általános képletű vegyületet állítunk elő, ahol p 1 vagy 2; R2 és R3 azonosan hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy RJ hidrogénatom, R3 max. 4 szénatomos alkil-, alkenil-, vagy alkinilcsoport, 3-5 szénatomos cikloalkil-(1-4 szénatomosj-alkilcsoport, piridil- (1-4 szénatomoa)-alkilcsoport, A’-CHsS(CHi)i- általános képletű csoport, fenil-(l-4 szénatomosj-alkilcsoport vagy 3,4-metilendi- oxi-benzil-ceoport is lehet, m 0 vagy 1, n 2 vagy 3, Z kénatom, oxigénatom vagy metilóncsoport, A és A’ az előzőekben megadott; az A csoportnál lehetséges egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, egy (XXI) vagy egy (XX) általános képletű csoport, mint első szubsztituens, továbbá egy második szubsztituens, egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, a két R4 a (XXI) általános képletben egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomoa alkilcsoport, vagy a két R4 csoport együttesen etiléncsoportot alkot; a (XX) általános képletben Rs és Re egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy Rs ós R6 együttesen a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidino-, morfolino-, piperidino-, metil-piperidino-, N-metil-piperazino- vagy homopiperidino-csoportot alkot.
A találmány oltalmi körébe tartozik a fenti vegyületek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóinak, hidrátjainak, szolvátjainak vagy N-oxid jajnak az előállítása is.
A találmány szerinti eljárás egy különösen előnyös kivitelezési változata szerint olyan (le) általános képletű vegyületeket éllitqnk elő, ahol p 1 vagy 2, Z kénatom vagy metiléncsoport, R3 éa R3 egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, abban az esetben, ha R2 hidrogénalom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenílcsoport, 2-4 szénatomos alkinilcsoport, fenil(1-4 szénatomosj-alkilcsoport, pirid il-metilcsoport vagy egy (XXIII) általános képletű csoport is lehet, ahol R13 hidrogénatom vagy metilcsoport.
A találmány a fenti vegyületek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóinak, hidrátjainak, szolvátjainak vagy N-oxidjainak előállítására is vonatkozik.
A találmány szerinti eljárás egy következő előnyös kivitelezési változata szerint olyan (If) általános képletű vegyületeket vagy ezek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóit, hidrátjait, szolvétjait vagy N-oxidjait állítjuk elő, ahol az általános képletben p 1 vagy 2;
Z kónatom, vagy metiléncsoport;
R* mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy metilcsoport, vagy a két R4 csoport együttesen etiléncsoportot alkot;
R3 és R3 azonosan hidrogénatom, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy R3 hidrogénatom, R3 max. 4 szénatomos alkil-, alkenil-, vagy alkinilcsoport, vagy piridil-metilcsoport.
A találmány szerinti eljárás egy következő előnyös kivitelezési változata szerint olyan lg általános képletű vegyületeket, vagy az ezeknek megfelelő nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sókat, hidrátokat, szolvátokat, vagy N-oxidokat állítjuk elő, ahol p 1 vagy 2;
Z kénatom, vagy metiléncsoport;
RJ és R3 azonosan hidrogénatom, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy R2 hidrogénatom, R3 max. 4 szénatomos alkil-, alkenil- vagy alkinilcsoport.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös kivitelezési változata szerint olyan Ih általános képletű vegyületeket, vagy az ezeknek megfelelő nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sót, hidrátot, szolvátot vagy N-oxidot állítjuk elő, ahol az általános képletben p 1 vagy 2;
Z kénatom, vagy metiléncsoport;
R2 és R3 azonosan hidrogénatom, vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy R2 hidrogénatom, R3 max. 4 szénatomos alkil-, alkenil-, vagy alkinilcsoport, fenil-(l-4 szénatomos)-alkilcsoport, piridil-metilcsoport vagy 3,4-metiléndioxi-benzilcsoport.
A találmány szerinti eljárás egy másik előnyös kivitelezési változata szerint olyan Ii általános képletű vegyületeket, vagy ezeknek megfelelő nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sót, hidrátot, szolvátot vagy N-oxidot állítjuk elő, ahol az általános képletben p 1 vagy 2;
R2 és R3 egymástól függetlenül hidrogénatom, vagy 1-4 szénatomos
-611 alkilcsoport, vagy abban az esetben, ha R3 hidrogénatom, úgy R1 2-4 szénatomos alkenilcsoport, vagy 2-4 szénatomos alkinilcsoport is lehet.
A találmány szerinti eljárás egy következő előnyős kivitelezési változata szerint olyan Ij általános képletű vegyületeket, vagy az ezeknek megfelelő nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontbál elfogadható sót, hidrátot, szolvátot, vagy N-oxidot állítjuk elő, ahol az általános képletben p 1 vagy 2;
Z kénatom vagy metiléncsoport;
R3 és R3 egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy abban az esetben, ha R3 hidrogénatom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport, vagy 2-4 szénátomos alkinilcsoport ie lehet, továbbá, ahol
Rs és R* egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport.
A találmány ezerinti eljárás egy másik előnyős kivitelezési változata szerint olyan lk általános képletű vegyületeket, vagy ezeknek megfelelő, nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sót, hidrátot, szolvátot vagy N-oxidot állítunk elő, ahol az általános képletben p 1 vagy 2;
R3 és R3 egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy abban az esetben ha R3 hidrogénatom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy
2-4 szénatomos alkinilcsoport is lehet; továbbá, ahol
R5 ós R® egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport vagy abban az esetben, ha Rs hidrogénatom, úgy Re 2-4 szénátomos alkenilcsoport, vagy
2-4 szénatomos alkinilcsoport, vagy R5 ós R* a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidino-, morfolino-, piperidino- vagy homopiperidino-csoportot alkot.
Jelenlegi vizsgálataink szerint, a találmány szerinti eljárással előállítható, különösen előnyös tulajdonságú vegyületek az alábbiak:
a. 3-(2-( (5-dimetilaminomθtil-2-furίl)-metil-tίo^-etilamino^-4-metilamino-l,2,5-t^adiazol-1,1-dioxid,
b. 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino}-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid,
c. 3-(2-((5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-etilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid,
C. 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino}-4-[(n-propil)-amino]-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
e. 3-allilamino-4-(2-( (5-dimetilaminometil-2- furil )-metil-tio]-elilamino) -1,2,5-tiad iazol-1,1— -dioxid,
f. 3-{2-((5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilaminol-4-[(2-piOpinil)-amino]-l,2,5tiadiazol-l,l-dioxid,
g. 3-(2-(( 5-dime Lilaminometil-2-f u ril) -me til—
- tio]-etilamino) -4-amino-1,2,5-tiad iazol-1,1-dioxid,
h. 3-(2-(( 5-dimetilaminome til-2-fu ril)-me til- tio ]-e tilamino) -4-amino-1,2,5-tiadiazol-1 -oxid,
i. 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-dimetilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
j. 3-(4-(5-dimetilamino-2-furil)-butilamino}- 4- me tilamino-1,2,5-tiad iazol-1,1- dioxid,
k. 3,4-bisz-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-aetil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid,
l. 3-(2-( (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio)-otilamino) -4-metilamino-l ,2,5-tiadiazol-1,1 -dioxid,
m. 3-(2-( (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio)-utilamino)-4-[(2-propinil)-amino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid,
o. 3-(2-( (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio)-<;tilaminoJ-4-amino-l,2,5-tiadiazol-I,l-dioxid, p 3-{2-[(2-dimetilaminometil-4-tiazol-il)-metil-tio]-etilamino}-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid, q 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-t iol-etilamino)-4-me tilami no-1,2,5-tÍadiazol-1,1-dioxid,
r. 3-(2-( (5-dimetilaminomelil-2-furil)-metil-t io]-e tilamino)-4-e tilami no-1,2,5-tiad iazol-1-oxid,
s. 3-(2-( (5-metilaminometil-2-furil)-metil-t iol-etilamino)-4-me tilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
t. 3-amino-4-(2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamÍno}-4-metilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
u. 3-benzilamino-4-(2-r (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio)-etilamino}-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
v. 3-{2-[(3-dimetilaminomelil-fenil)-metil- t io) -e tilamino}-4-me tilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
w. 3-amino-4-(2-[ (3-dimetilaminometil-fenil)-metil-tio]-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-1-oxid,
x. 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tiol-etil-amino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1-oxid,
y. 3-amino-4-((4(5-dimetilaminometil-2-furil)-butil]-amino}-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
z. 3-amino-4-(2-( (2-dinietilaminometil-4-tiazol-il)-metil-tio]-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-1.1-díoxid, aa 3-butilamino-4-(2-((5-dimetilaminometil-2 -furil)-metil-tio]-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid,
-713 bb. 3-ciklopropilmetil-4-(2-f (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etil-araino)-l,2,5-tiad iazol-1,1 -d ioxid, cc. 3-{2-[ (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etil-amino}-4-[(2-piridíl)-metil-amino]-1,2,5-tiadiazol-1,1-d ioxid, dd. 3-amino-4-(2-( (5-dimetilaminometil-2-tiθnil)-metil-tio)-etίl-aminoJ-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, ae. 4-l2-[(5-dimetilamino-metil-2-tienil)-metil-tio]-etil-amino)-3-(l-propil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l-,l-dioxid, ff. 3—{2—I (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etll-amino}-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid, gg. 3-amino-4-(2-[(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metíl-amino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid, hh. 3-[3-(3-dimetilaminomatil-fenoxi)-propil-aminol-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, ii. 3-benzilamino-4-{2-[ (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etil-amino]-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid, jj. 4-(2-( (5-dimetilaminometÍl-2-tienil)-metil-tio]-etilamino}-3-( (3-piridil)-metilaminol-1. ,<s,o-iiaaiazoi-l, l-dioxid, kk. 3- (2-([2-(2,3-dimetil-guanidino)-tiazol-4-il]-metil-tio)-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid,
11. 3-amino-4-{2-([2-(2,3-dimetil-guanÍdino)-tiazol-4-ill-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadÍazol-l-oxid, ram. 3-amino-4-[3-(3-diraetilaminometil-fenoxi)-propil-amino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxid, nn. 3— í 2—[ (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etilamino}-4-((2-piridil)-metilaminol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, pp. 3-amino-4-i2-{[2-(2-metil-guanidino)-tiazol-4-ilJ-ma til-tio)-etilami no}-1,2,5-tiadiazol-1-oxid, rr. 3-amino-4-[ 3- {3-piperidinometil-fenoxi) -propilamino]-1,2,5-tiad iazol-l-oxid, qq. 3-metilamino-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, se. 3-{2- [ (5-dimetilarainometil-2~tienil)-metil-tio]-etiiamÍno)-4-etilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, tt. 3-amino-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid, uu, 3—{2—[ (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etilamino)-4-[(4-piridil)-metÍlamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid.
A találmány szerinti eljárás Borán alkalmazott kiindulási anyagok, valamint a (XVII) általános képletű vegyületek ia újak.
A leíráa során nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható só alatt olyan (I) általános képletű vegyületből ezármazó sót értünk, amelyet egy nem-toxikus és gyógyszerészeti szempontból elfogadható szerves, vagy szervetlen eavval állítunk elő. Ilyen sav például hidrogén-klorid, hidrogénbromid, kénsav, ezulfanilsav, foezforsav, salétromsav, maleinsav, fumársav, borostyánkősav, oxálsav, benzoesav, metán-szulfonsav, etán-diszulfonsav, benzol-szulfonsav, ecetsav, propionsav, bórkősav, cítromsav, kámfor-szulfonsav és hasonlók. A sókat az irodalomból ismert módszerekkel állítjuk eló. A szakember számára világos, hogy a leírásban ismertetett (I) általános képletű vegyületek és köztes termékek közül egyesek kettős, hármas vagy többszörös sókat képeznek. Nyilvánvaló továbbá, hogy az intermedierek sói alatt, ha ezeket a köztes vegyületeket magukat gyógyszerként nem használjuk, nemcsak nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható savakkal képzett sók lehetnek.
Ügy találtuk, hogy a leírás szerint előállított (I) általános képletű vegyületek erőteljesen megkötik azt az oldószert, amelyből kikristályositjuk őket. Egyes esetekben, úgy tűnik, hogy a termék valódi szolvát, mig más esetben a termék csupán megtart valamennyi oldószert, vagy szolvátból és valamennyi oldószert visszatartó vegyület keverékéből áll. Bár az oldószer magasabb hőmérsékleten való szárítással eltávolítható, ez gyakran azzal jár együtt, hogy a tökéletesen kristályos termék gumiszerü anyaggá változik. Mivel a szolvatált termék általában éles olvadásponttal rendelkezik, úgy jártunk el, hogy a terméket szobahőmérsékleten szárítottuk. Amikor még hosszú szárítás után is oldószert tartalmazott a termék, úgy ezt az oldószermennyiséget például mágneses magrezonanciaspektroszkópiásan határozzuk meg. A későbbiekben ismertetett példákban adott esetben megadjuk az oldószer mennyiségét és az analitikai adatok és az olvadáspontok, ha másként nem adjuk meg, erre a szolvatált termékre vonatkoznak.
Terápiás használatkor a találmány szerinti, farmakológiailag aktív terméket általában gyógyszerészeti készítmény alakjában adagoljuk, amely készítmény tartalmazza bázis, vagy nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható, savaddíciós sóként az aktív összetevőt és egy gyógyszerészeti szempontból elfogadható vivóanyagot.
A gyógyszerészeti készítményt orálisan, parenterálisan, rektélisan adagolhatjuk. Többféle gyógyszerészeti készítményt használhatunk. így például, ha szilárd halmazállapotú vivőanyagot alkalmazunk, úgy a készítményből tablettákat állíthatunk elő, a por-alakú vagy darabos készítményt szilárd, zselatinkapszulákban helyezhetjük el, de előállíthatunk más készítményeket is. Ha folyékony halmazállapotú vivőanyagot használunk, úgy a készítmény lehet szirup, emulzió; előállíthatunk légy zselatin kapszulákat, injekcióra steril oldatokat vagy vizes, vagy nem vizes folyékony halmazállapotú szuszpenziót. A gyógyszerészeti készítményeket a készítménynek megfelelően, ismert módszerekkel állítjuk elő.
Egy dózis előnyösen 0,5 mg és 150 mg, előnyösebben 2 és 50 mg közötti mennyiségben tartalmazza az aktív összetevőt. Az aktív Összetevők előnyösen naponta 2-4 alkalommal,
-815 azonos dózisban adagolandók. A napi dózisigény előnyösen 1 mg és 600 mg, előnyösebben 4 mg és 200 mg között változik.
A hisztamin Hi-receptor-antagonisták, hatásosan gátolják állatokban és emberben a gyomorsav kiválasztását (Brimblecombe és munkatársai, J. Int. Med. Rés., 3, 86, 1975.). A hisztamin Hj-receptor-antagonista Cimetidin klinikai vizsgálata során hatásoe terápiás szernek bizonyult a fekélyes elváltozások kezelésekor (Gray és munkatársai, Láncét, 1, 8001, 1977.). A hisztamin Hj-antagonisták gyomorsav-kiválasztást gátló aktivitásának standard állati modellben való vizsgálatához, pylorus-elzárt patkányt használunk. Az alábbi elsó táblázatban megadjuk a találmány szerinti eljárással előállított néhány vegyület gyomorsav-kiválasztást gátló hatását, EDso értékben (μΜ/kg). A vizsgálatokat pylorus-kezelt patkányon végeztük.
Az alábbiakban ismertetjük a két órán át pylorus-kezelt (Shay szerint) patkányon végzett gyomorsav-kiválaeztáet gátló aktivitásra vonatkozó vizsgálatunkat.
Az eljárást patkányokon végezzük, Shay és munkatársai szerint (Gastroenterology, 5, 53, 1945.), amely lehetővé teszi az emésztőrendszer fekélyeinek perforálásával végzett vizsgálatokat. A módszert, ismertté válása után, felhasználták a patkány gyoraorsav-kiválasztásának vizsgálatára is (Shay és munkatársai, Gastroenterology, 26, 906, 1954;
Brodie, Am. J. Óig. Die., 11, 231, 1966.). Eljárásunk során a gyomorsav-kiválasztást gátló aktivitást vizsgáljuk különböző vegyületekkel, a fenti módszer szerint, módosítással.
A kísérletek során 280-300 gramm súlyú, hím Long Evans patkányokat használunk. A patkányokat egyenként ketrecben elhelyezzük, és 24 órán át, igény szerint adagolunk nekik vizet. É teres altatás közben, felnyitjuk a gyomrot, és a pylorus kóré pamutszálat helyezünk. A nyílás lezárása után, megszűntetjük az éter adagolását ós a vizsgált vegyületet vagy a kontroll anyagot intraperitoneálisan, vagy szubkután adagoljuk, test8Úly/kilogrammonként számítva 1 ml térfogatban. Az összes vegyületet egy ekvivalens mennyiségű hidrogén-kloridban oldjuk és vízzel megfelelő térfogatra hígítjuk. Visszaeresztjük az állatokat a ketreceikbe, a ketrecekből eltávolítjuk a vizet, és 2 órával később, éteres altatást követően, leőljük az állatokat. Eltávolítjuk a gyomort, és a 2 óra alatt felgyülemlett váladékot, térfogatbeosztással rendelkező edénybe töltjük, a térfogat meghatározására. A titrálható savasságot oly módon határozzuk meg, hogy 1 ml mintát 0,02 n nátrium-hidroxiddal 7,0 pH-júra titrálunk, Autoburet büreltát és elektrometrikus pH-métert (Radiometer) használva. A titrálható savmennyiséget mikroekvivalensben adjuk meg, oly módon, hogy a milliekvivalens/liter koncentrációban megadott eavmennyiséget a térfogat milliliterjeivel szorozzuk be. A eavképzódés %-os gátlását, az alábbi egyenlet szerint határozzuk meg:
savkép- savképSavkép- ződós (kont- - zódés (kezödés roll) zelt) = - x 100.
%-os savképződés gátlása (kontroll)
Mindegyik dózisérték vizsgálatához, legalább öt patkányt használunk, és a dózis-válaszgörbe meghatározáséhoz legalább három dózisértéket vizsgálunk. A vizsgálatokat eredetileg a vizsgált vegyület vagy a kontroll anyag intraperitoneális injekcióval való adagolásával végeztük. Később ügy találtuk, hogy a vizsgálat valamivel érzékenyebb akkor, ha szubkután injekcióval adagolunk, igy az összes további vizsgálatot ilyen adagolással végeztük. Mindegyik vizsgált vegyület adagolásának a módját az első táblázatban megadjuk.
1. táblázat
A találmány szerinti vegyületek hatása a gyomorsav kiválasztásra 2 órás pylorus kezelt patkányon
A példa Az adago- EDso ezerinti lés módja pmol/kg* vegyület
1. i.p. 12.5 (4.90-33.0)
2. 8.C. 10
3. i.p. 0.46 (0.26-0.74)
5. i.p. 31.1 (11.1-82.8)
6B. i.p. 0.69 (0.31-1.33)
6C. S.C. 0.20 (0.03-2.9)
7. i.p. 0.28 (0.11-0.69)
8. s.c. 0.46 (0.02-3.1)
9. 8.C. 10
12. S.C. 33 (11,7-141)
13. s.c. 0.38 (0.02-5.33)
14. s.c. 0.34 (0.15-5.33)
15. S.C. 1.15 (0.32-3.7)
16. S.C. 0.30 (0.09-1.0)
19. 8.C. 1.39 (0.39-4.91)
20. i.p. 0.41 (0.19-0.81)
21. i.p. 0.08 (0.03-0.15)
22. s.c. 0.57 (0.16-1.84)
24. s.c. 0.08 (0.02-0.22)
24 s.c. 1.59 (0.48-6.46)
27. s.c. 350
26. s.c. 0.07 (0.02-0.32)
30. s.c. 0.14 (0.05-0.41)
31. s.c. 0.04 (0.015-0.12)
32. s.c. 0.02 (0.006-0.04)
31. s.c. 0.08 (0.04-0.22)
34. s.c. 0.25 (0.07-0.84)
35. s.c. 0.86 (0.24-2.69)
31. s.c. 0.14 (0.07-0.32)
41. s.c. 0.52 (0.08-2.33)
4). s.c. 0.61 (0.15-1.88)
-917
50. a.c. 1.65 (0.45-4.45)
55. s.c. 0.05 (0.03-0.14)
58. s.c. 0.07 (0.03-0.14)
62. s.c. 0.5
67. s.c. 10.0
77. s.c. 0.04
78. s.c. 0.04
1 A zárójel közötti számok a 95%-os biztonsági hatért jelzik.
A találmány szerinti vegyűletek közül néhányat megvizsgáltunk izolált tengerimalac jobboldali artéria-vizsgálattal, és kutya gyomrába bevezetett fisztulával (intravénás), továbbá Heydenhay kutyákkal végzett vizsgálattal (orálisan) szerint. Az elsó két vizsgálatot a 4.112.234. számú amerikai szabadalmi leírás szerint végeztük. A harmadik vizsgálat Grossman és Konturek (Gastroenterology, 66, 517, 1974.) szerint történt.
A kísérleti részben felhasznált Celite regisztrált kereskedelmi név, a Jonhs Manville Products Corporation Diatomaföldje. A Skellysolve B a Skelly Oil Company regisztrált kereskedelmi neve, olyan petrol-éter-frakciót jelent, amelynek forráspontja 6068 ’C, és gyakorlatilag n-hexénból áll.
Egyes példákban használjuk a flash kromatográfia kifejezést; az viszonylag új, kromatográfiás eljárást jelent, amit Still és munkatársai dolgoztak ki [J. Org. Chem., 43, 2923-2925 (1978)]. A módszer szerint igen finom eloszlású kromatográfiás közeget használunk, éa a gyorsabb kromatográfiás elkülönítés érdekében az atmoszférikus nyomásnál nagyobb nyomást alkalmazunk.
1. példa
A 3—í2-[ (5-metilimidazol-4-il)-metil-tioletilamino)-4-f (2-propinil)-amino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A. 3-{2-[(5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-e tilamino)-4-me toxi-1,2,5-tiadiazol-1,1 -dioxid előállítása
A J. Org. Chem., 40, 2743, 1975., közlemény szerint előállított 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid 2,0 grammját (11,2 mM) 200 ml metanolban szuszpendáljuk, a szuszpenzióhoz erőteljes keverés közben, szobahőmérsékleten 2,73 g (11,2 mM), 25 ml metanolban oldott 2-[ (5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilamint adunk (amit a 779.775. számú belga szabadalmi leírás ezerint állítunk elő). 30 percen át keverjük a reakcióelegyet, miután megkapjuk a 3-{2-[(5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid metanolos oldatát.
A szilikagél vékonyréteg-kromatográfiás vizsgálat szerint a futtatást diklórmetán és metanol 90:10 arányú elegyével végezve, az Rr-érték: 0,44.
B. A 3—{2—[ (5-metil-imidazol-4-il)-metil-tiol-etilamino)-4-[ (2-propinil)-amino]-l ,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
Az A. lépés termékének metanolos oldatához 7 ml 2-propinil-amint adunk. 20 percen ét szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, és a desztillációs maradékként kapott olajos anyagot szilikagélre helyezzük, és metilén-klorid és metanol elegyével előállított gradiens-elució közben kromatografáljuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, amikből 2,74 g olajos termékként 3—{2—Γ (5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilamino}-4-r (2-propinil)-aminol-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot kapunk.
Az anyagot továbbtisztítjuk oly módon, hogy a fenti terméket egy második kísérlet során kapott termékkel egyesítjük, és a keveréket szilikagélre helyezzük, majd metilén-klorid és metanol elegyével gradiens-elució közben kromatografáljuk. Metanollal elegyítjük a megfelelő frakciókat, és csökkentett nyomáson desztilláljuk az oldatot, amiután desztillációs maradékként szilárd halmazállapotú terméket kapunk. Ez 2,93 g 3—ί2—Γ(5— -metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilaminol-4-f (2-propinil)-aminol-l, 2,5-tiadiazol- 1,1-dioxid. Az előállított vegyület 82-103 “C-on olvad. A de-dimetil-szulfoxiddal 100 MHz-en végzett mágneses magrezonancia-spektrum Bzerint 1/3 mól metanol van jelen.
Elemanalizis CnHieNeOiSj’ 1/3 CHjOH-ra:
számított: C: 42,19; H: 4,97; N: 23,95; S: 18,27%;
mért: C: 42,05; H: 5,05; N: 24,01;
S: 18,45%.
2. példa
A 3-(2-[ (5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol1,1-dioxid előállítása
250 ml vízmentes metanolban 2,5 g (14 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot szuszpendálunk, majd 2 ’C-ra hűtjük a szuszpenziót, és erőteljes keverés közben cseppenként, 25 perc alatt 3,42 g (14,0 mM, dihidrogén-kloridként), 25 ml metanolban oldott 2-[ (5-metil-imidazol-4-iI)-metil-tio]-etilamint adagolunk. 20 percen át jégfürdőben 2 ’C-on hűlve keverjük b reakcióelegyet, 6 percen ét vízmentes metil-amint buborókoltatunk át rajta, majd 30 percen ét szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztillálva eltávolítjuk az oldószert, a desztillációs maradékot 50 g szilikagélből készült oszlopra helyezzük és grádiens-eluciót végezve metilén-klorid és metanol elegyével kromatografálunk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, amiután 3,2 g 3-{2-Γ(5-metil-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot kapunk. A terméket oszlopkromatográflásan to10
-1019 vább tisztítjuk, amiután amorf szilárd halmazállapotú termékként 98-110 ’C hőmérsékleten olvadó analitikai mintát kapunk. A 100 MHz-en de-dimetil-szulfoxiddal végzett mágneses magrezonancia-spektrum szerint az alábbi rezonanciák jelentkeznek: d: 7,46 (szinglet, H); 3,70 (szinglel, 2H); 2,53 (triplet, 2H); 2,86 (szinglet, 3H); 2,72 (triplet, 2H);
2,15 (szinglet, 3H).
Elemanalízis CieHieNeOiSi-re:
számított: C: 37,96; H: 5,09; N: 26,56; S: 20,27%;
mért: (1,60% víztartalomra korrigálva)
C: 37,79; H: 5,16; N: 26,52;
S: 20,24%.
3. példa
A 3-{2-((2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-(2-[(5-metil-lH-imidazol-4-il)-melil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása (oltalmi körön kívüli vegyület)
Az 1. példa A. pontja szerint eljárva 2,73 g (11,2 mM) 2-[(5-metil-lH-imidazol-4-il)-melil-tio]-etilamino-dihidrogénkloridból kiindulva 3-(2-[ (5-metil-lH-Ímidazol-4-il)-metil-tioJ-etilaraino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot állítunk elő, majd ennek -10 °C hőmérsékletű, erőteljesen kevert oldatához egy adagban 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamint adunk 35 ml metanolban (ez utóbbi vegyületet dihidrogén-kloridként adagoljuk 3,41 g-os, azaz 11,2 raM-os mennyiségben, és a 78/2129. számú dél-afrikai szabadalmi leírás szerint állítjuk elő).
percen át -10 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az oldatot, a desztillációs maradékot 45 g sziiikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást metilén-klorid és metanol 4:1 arányú elegyónek 1 literével végezve. A megfelelő frakciókat egyesítjük ée desztilláljuk, az 5,85 g súlyú desztillációs maradékot 80 g alumínium-oxidból készült oszlopon kromatografáljuk, az eluéláel etil-acetát és metanol elegyével, gradiene-elucióval végezzük. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, miután amorf, ezilárd halmazállapotú termékként 2,5 g 3-(2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-to]-etilaminol-4-(2-1(5-metil-lH-imidazol-4-il)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot kapunk. A 100 MHz-en de-dimetil-szulfoxidban végzett mágneses magrezonancia-spektrum szerint a termék 2/3 mól etil-acetátot tartalmaz. Elemanalízis CieHj«NioOjSex2/3C«HsOa-re:
számított: C: 38,96; H: 5,14; N: 24,34;
S: 22,29%;
mért: C: 39,08; H: 4,96; N: 24,48;
S: 22,26%.
4. példa
A 3-(2-( (5-me til-1 H-imidazol-4 -il )-melil-tioI-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A. A 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előáll itása
100 ml kloroformban 35,2 g (24,1 mM), a
J. Org. Chem., 40, 2749, 1975. közleményben megadottak szerint előállított 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazolt oldunk, az oldatot 3 perc alatt 50,7 g (25,0 mM, 85%) 900 ml 20 ’C hőmérsékletű kloroformban oldott m-klór-perbenzoesavhoz adjuk keverés közben, miközben a reakcióedényt hűtőfürdőben tartjuk, hogy a hőmérséklet ne emelkedjen 32 ’C fölé az exoterm reakció következtében. 3 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegy at, a fölös persav reagáltatására további 2,C g 3,4-dimeloxi-l,2,5-tiadiazolt adagolunk, majd egy órán ét folytatjuk a keverést.
2x300 ml 1%-os nétrium-hidrogén-karbonál-oldattal extraháljuk a szerves oldószeres oldatot, 250 ml vízzel mossuk, vízmentesítjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amiutón 47,0 g terméket kapunk. Ezl izopropanolból átkristályositva 4,0 g 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot kapunk. A terméket izopropil-alkoholból ismét kikristályosítjuk, amiután 135-137 ’C hőmérsékleten olvadó anelitikai mintát kapunk.
Elemanalízis CeHeNsCbS-re:
számított: C: 29,63; H: 3,72; N: 17,27; S: 19,77%;
mért: C: 29,53; H: 3,75; N: 17,26;
S; 19,83%.
B. A 3-{2-f (5-metil-lH-imidazol-4-il)-melil-tic1-etilaniino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-ox:.d előállítása
Az A. lépésben kapott 3,4-dimeloxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot oldjuk és ekvimoláris mennyiségű 2-Γ (5-metil-lH-imidazol-4-il)-metil-'.iol-etilaminnal reagáltatjuk, majd az így kap >tl 3-(2-[ (5-metil-lH-imidazol-4-il)-metil-tio l-etilamino|-4-metoxi-l ,2,5-tiadiazol-1-oxidot fölös mennyiségű metil-aminnal kezeljük, amikor megkapjuk a 3-{2-[ (5-metil-lH-imi dazol-4-il)-metil-tio 1-etilamino )-4-metilamino- ,2,5-tiadiazol-l-oxidot.
5. példa
A 3-hidroxi-4-(2-f 5-me til-1 H-imidazol-4ii)-metil-tio|-elilamino)-l,2,5-tiadiazol1,1-dioxid előállítása
Az 1. példa A. pontja szerint előállított
3-(2-[(5-metil-lH-imidazol-4-il)-metil-liol-etilamino)-4-meloxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot
-1121 metanolban oldjuk, az oldathoz a 12. példa B. lépése szerint eljárva metanolos nátrium-hidroxidot adunk, amiutén megkapjuk a 263-265 °C hőmérsékleten bomlás közben olvadó 3-hidroxÍ-4-{2-[{5-metil-lH-imidazol-4-il)-me til-tio]-etí laminol-1,2,5-tiad iszol-l,l-díoxidot.
Elemanalízis CjHnNsSíCb-ra:
számított: C: 35,64, H: 4,32; N: 23,09; S: 21,13%;
mért : C: 35,56; H: 4,38; N: 23,01; S: 21,13%.
6. példa
A 3—{2—[ (5-dimetilaminometil-2-f uril)-metÍl-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadíazol-l,l-dioxid és a 3,4-bisz-(2-[(5-dimetilaminometil_2-f u ril) -me til-tio] -etilamino-1,2,5- tiad iazol-1,1 -oxid elóállí tása
A. A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-metoxi-1.2.5-tiadiaznl-l .1-dioxid előállítása
A 857.388 számú belga szabadalmi leírás szerint előállított 2-((5-dimetilarainometil-2-furil)-metil-tio]-etilamin 2,41 g-ját (11,2 mM) 20 ml vízmentes metanolban oldjuk, az oldatot egy adagban 2,0 g (11,2 mM) 200 ml metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz adjuk erőteljes keverés közben, 8 4C hőmérsékleten. 15 percen át 8-10 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, amiután megkapjuk az előállítani kívánt vegyület metanolos oldatát.
B. A 3-(2-( (5-diraetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
Az A. lépés során kapott termék metanolos oldatán 1 °C hőmérsékleten, 6 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át, 10 percen át folytatjuk a keverést, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet. A desztillációs maradókot 45 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást gradiens-elucióval végezzük metilén-klorid és metanol elegyeivel. A megfelelő, a metilén-klorid és metanol 95:5 arányú elogyében lévő frakciókat egyesítjük Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor megkapjuk a terméket. Ezt metanolból átkristályosítva 1,76 g súlyú, 82-90 °C hőmérsékleten olvadó előállítani szándékozott vegyületet kapunk, A de-dimetil-szulfoxidban (100 MHz) felvett mágneses magrezonancia-spektrum szerint a termék 2/3 mól metanolt tartalmaz, Elemanalizis CuHnNsO3Sjx2/3CH3OH-ra:
számított: C: 43,10; H: 6,26; N: 18,38;
S: 16,83%;
mért: C: 43,30; H: 6,12; N: 18,57;
S: 16,96%.
C. A 3,4-bisz-(2-[ (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilaminoi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A B. lépésben metilén-klorid ée metanol 9:1 arányú elegyével végzett kromatografálás során lassabban eluélódó komponenst 45 g aluminium-oxidból készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást etil-acetát és metanol elegyével kivitelezett gradiens-elucióval végezzük. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztilláljuk, a desztillációs maradékot éter és acetonitril elegyével kezeljük, amikor színtelen, szilárd halmazállapotú anyag vélik ki. Ezt szűréssel elkülönítjük, amiután monohidrátként 428 mg, 92,5-96 °C hőmérsékleten olvadó 3,4-bisz-{2-((5-dimelilaminoraetil-2-furil]-metil-tio J-etilamino}-1,2,5-tiadiazol-1,1-oxidot kapunk.
Elemanalizis CjiHseNeSaOexHjO-ra:
számított: C: 47,12; H: 6,47; N: 14,99;
S: 17,15%;
mórt: C: 47,28; H: 6,48; N: 15,09;
S: 17,39%.
Számított: HsO: 3,21%.
mért: 3,32%.
7. példa
A. 3-(2-((5-dimetilaminometil-2-furil)-metil- tiol-etilamino) -4-etilamino-1,2,5-tiad iazol- 1,1-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,41 g (11,2 mM) 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamint oldunk, az oldatot erőteljes keverés közben 200 ml 1 °C hőmérsékletre hűtött és 2,0 g (11,2 mM) 3,4-dimetoxi-l, 2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot tartalmazó metanolhoz öntjük. 15 percen át 1-5 °C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd 4,0 ml etil— -amint adunk hozzá, és 20 percen ót 5 CC hőmérsékleten folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradókot 46 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást metilén-klorid és metanol elegyeit alkalmazó gradiens-elucióval végezve. Összegyűjtjük a megfelelő frakciókat, desztilláljuk, a desztillációs maradékként kapott zselatinszerü anyagot éterrel kezeljük, emikor szűrést követően 2,81 g színtelen, szilárd halmazállapotú terméket kapunk. Ezt metanolból átkristályoaitjuk és 17 órán ét, szobahőmérsékleten foszfor-pentoxid felett szárítjuk, amikor megkapjuk a 3-Í2-Í(5-dimetÍlaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino}-4-etilamino-l ,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot. A termék 155-160 °C hőmérsékleten olvad, 94-96 ’C hőmérsékleten átrendeződik.
A de-dimetil-szulfoxidban 100 MHz-en felvett mágneses magrezonancia-spektrum szerint a termák 0,8 mól metanolt tartalmaz. Elemanalizis CuHjaNeOjSjxO.eCHíOH-ra:
számított: C: 44,54; H: 6,62; N: 17,55; S: 16,07%;
-1223 mért: C: 44,35; H: 6,58; N: 17,44; S:
16,18%.
8. példa
A 3-(2-[(5-dimetilarainometil-2-furil)-metil-tio]-etilaraÍno)-4-((2-propinil)-amino]-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,41 g (11,2 mM) 2-[(5-dimetilarainometil-2-furil)-metil-tio]-etilaroint oldunk, az oldatot cseppenként, 25 perc alatt, erőteljes keverés közben 200 ml, 2,0 g (11,2 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l,-dioxidot tartalmazó 1 ’C hőmérsékletű metanolhoz adjuk. 15 percen át
1-2 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd 4,0 ml, 10 ml metanolban lévő (v(zmentes) 2-propmil-amin.t adunk hozzá, egy adagban. Egy órán át szobahőmérsékleten folytatjuk a keveréet. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, desztillációs maradékot 50 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid és metanol elegyét alkalmazó gradiene-elucióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük, desztilláljuk, a desztillációs maradékot metanolból kikristályoeltjuk, amiután 4,0 g terméket kapunk. Ezt metanolból, majd izopropil-alkoholból újra kikrietályoeitjuk, amiután 2,90 g 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino}-4-( (2-propinil)-aminol-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxidot kapunk.
Az előállított vegyület 92-100 ’C hőmérsékleten olvad. A de-dimetil-ezulfoxidban 100 MHz-en felvett mágneses magrezonancia-spektrum szerint a termék ezolvátkónt 1 mól metanolt tartalmaz.
Elemanalízis CisHíiNeOaSjxCHjOH-ra:
számított: C: 46,25; H: 6,06; N: 16,85; S:
15,43%;
mért: C: 46,36; H: 6,22; N: 16,95: S:
15,73%.
9. példa
A 3-metiIamino-4-(2-5-fN-metil-N-(2-propinil)-amino-metÍll-2-furil-metil-tio-etilaminoj-1,2,5-tiadiazol-l, 1-oxid előállítása litása
A. Az 5-[N-metil-N-(2-propinil)-amino-metil]-2-furán-metanol előállítása
2,49 g (25,4 mM) furfuril-alkoholt jeges vízfürdőben 5 ’C hőmérsékletre hűtünk, majd 4,0 g (37,9 mM) N-metil-propargilamin-hidrogénkloridot és 3,13 ml (41,7 mM) 40%os formaiint adunk hozzá. Keverés közben szobahőmérsékletre hagyjuk melegedni a reakcióelegyet. 1 órán át keverjük a reakcióelegyet, majd 4,5 napon ét szobahőmérsékleten hagyjuk állni. Jeges vízhez öntjük az elegyet, pH-jét 40%-os, vizes nátrium-hidroxiddal erősen bázikusra állítjuk be, majd ötször metilén-kloriddal extraháljuk. Egyesítjük a szerves extraktumot, vízmentesitjűk, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor kvantitatív kitermeléssel olajos terméket kapunk. Ezután csökkentett nyomású térben desztilláljuk a terméket, így 0,3 Hgmm nyomáson 102-106 ’C hőmérsékleten forró 5-[N-metil-N-(2-propinil)-amino-melill-2-furán-metanolt kapunk.
Elemanalízis CioHnNOj-re:
számított: C: 67,02; H: 7,31; N: 7,82%; mért: C: 66,80; H: 7,44; N: 7,93%;
B. A 2-(5-fN-metil-N-(2-propinil)-amino-metil 1-2-f u ril- me til- tio) -e tilamin e lóállítása
Az A. lépés szerint előálított 5-[N-metil-N-(2-propinil)-amino-metil]-2-furán-metanol 40,0 g-jét (223 mM) 100 ml jéghideg, tömény hidrogén-kloridban oldjuk, az oldatot keverés közben hozzáadjuk 27,9 g (24,6 mM) 125 ml tömény, 5 ’C hőmérsékletű hidrogén-kloridban oldott ciszte-amin-hidrogón-kloridhoz. 2,5 napon át 0 ’C hőmérsékleten hagyjuk állni a reakcióelegyet, majd a reakció teljessé tételére 7 órán át szobahőmérsékleten. Jeges vízfürdőben lehűtjük az elegyet, 200 ml vízzel hígítjuk, pH-ját 40%-os, vizes nátrium-hidroxid-oldattal erősen lúgosra állítjuk be, majd három alkalommal metilén-kloriddal extraháljuk. Egyesítjük a szerves extraktumokat, vízmentesitjűk, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor tiliéciós maradékként 46,4 g eűrű, olajoe terméket kapunk. Ennek csökkentett nyomáson kivitelezett gyors desztillációját követően 0,2 Hgmm nyomáson 136-140 ’C hőmérsékleten forró 2-(5-[N-metil-N-(2-propinil)-amino-metilj-2-furil-metil-tio)-etilamint kapunk. Elemanalízis CnHieNiOS-re:
számított: C: 60,47; H: 7,61; N: 11,76; S:
13,46%;
mért: C: 59,82; H: 7,68; N: 11,61; S:
13,27%.
C. A 3-raetilamino-4-(2-f5-(N-metil-N-/2-propínil/-amino-metil)-2-furil-metil-tiol-e tilamino}-1,2,5-tiadiazol-1,1 -dioxid előállítása
200 ml vízmentes metanolban 2,0 g (11,2 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5tia-diazol-l,l-dioxidot szuszpendálunk, majd 3 °C hőmérsékletre hűtjük a szuszpenziót, és keverés közben 2,68 g (11,2 mM), a B. lépésben elóéllítctt 2-(5-[N-metil-N-(2-propinil)-amino-metil]-2-furÍl-metil-tio)-etilamint adunk hozzá, oldatban. 15 percen ét 3—7 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd 16 percen ót
3-7 ’C hőmérsékleten metil-amint buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, az olajos desztillációs maradékot 100 g szilikagélből készült oszlopor kromatografáljuk, gradiene-elucióval,
-1325 amit acetonitril és metanol elegyével végezünk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, éa 100 g szilikagélen ismét kromatografáljuk; az eluálást gradiena-elucióval, metilén-klorid és metanol elegyével folytatjuk. A megfelelő frakciókat metilén-kloridban oldjuk és 1%-os, vizes nátrium-hidroxid-oldattal extraháljuk. A vizes fázis pH-ját 5%-os, vizes hidrogén-klorid-oldattal 9-re állítjuk be, és a kivált olajos terméket háromszor metilén-kloriddal extraháljuk. Egyesítjük az extraktumokat és vízmentesítjük, majd ezűrés után csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor habos desztillációs maradókot kapunk. Ezt izopropil-alkoholból kikristályositva 3-metilamino-4-{2-(5-{N-metiI-N-/2-propinil/-amino-metil)-2-furil-metil-tio)-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot kapunk.
Az előállított vegyület 50-51 ’C, 5456 ’C hőmérsékleten pedig egyértelműen olvad; a de-dimetil-szulfoxidban 100 MHz-en vizsgált mágneses magrezonancia-spektrum szerint a termék 1/4 mól izopropil-alkoholt tartalmaz.
Elemanalizis CísHuNsOsSixl /4C3H»O-ra:
számított: C: 47,47; H: 5,82; N: 17,57; S:
16,09%;
mért : C: 47,51; H: 6,21; N: 16,40; S: 15,97%.
10. példa
A 3— {2—f (5-dimetilaminometil-3-metil-2-furil)-metil-tio1-etilamino}-4-metilamino-1,2,5-tiadiazol-l,l,-dioxid előállítása (Oltalmi körön kívüli vegyület)
A. Az 5-dimetilaminometil-3-metil-2-furán-metanol előállítása
A J. Am. Chem. Soc., 72, 2195, 1950., közleményben megadottak szerint 3-metil-2-furfurilalkoholt állítunk elő. 11,2 g (0,1 mól) ilyen vegyületet, 12,23 g (0,15 mól) dimetilamin-hidrogén-klorid és 12 ml 37%-os, vizes formaldehidet (0,15 mól) egyesítünk, majd 2,5 órán át 5 ’C hőmérsékleten és azt követően egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. 10 percen át gőzáramban melegítjük a reakcióelegyet, 12 ml vízzel hígítjuk, majd nátrium-karbonáttal lügosítjuk. Etil-acetáttal extraháljuk az elegyet, a szerves oldószeres oldatot vízmentesítjük, szűrjük, ée csökkentett nyomáson desztilláljuk, amiután megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet. A termék 0,05-0,08 Hgmm nyomáson 88-96 ’C hőmérsékleten forr.
B. A 2-((5-dimetilaminometil-3-metil-2-furil)-metil-tio 1-etilamin előáll!tása ml tömény hidrogén-klorid hoz 2,27 g (20,0- mM) 2-aminoetán-tiol-hidrogén-kloridot adunk, majd a jeges-sós fürdőben -10 ’C hőmérsékletre hűtött oldathoz cseppenként 3,38 g (20,0 mM), az A. lépés szerint előállított 5-dimetilaminometil-3-nie tíl-2-furán-me tanolt adunk. 15 percen ét keverjük a reakcióelegyet, majd egy éjszakán át 0 ’C hőmérsékleten hagyjuk állni. 17 óra múltán vizes kálium-hidroxid-oldattal erősen lúgosra állítjuk be az oldal pH-ját, majd ötször metilén-kloriddal extraháljuk. Egyesítjük a szerves oldószeres extraktumokat, vízmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként megkapjuk a 4,16 g súlyú, 0,1 Hgmm nyomáson 110-120 ’C hőmérsékleten forró terméket, a
2-[{5-dimetilaminometil-3-metil-2-furil)-metil-tio]-etilamint.
C. A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-3-metil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-metilaminoI, 2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A fenti vegyület előállítására a metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot ekvimoláris mennyiségű, a B. lépés szerint előállított 2-[(5-dimetilamino-metil-3-metil~2-furil)-metil-tiol-etilani innal reagáltatjuk, majd az így kapott 3-(2—[(5—di— metilaminometil-3-metil-2-furil)-metil-tio]-etilaminoJ-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot fölős mennyiségű metil-aminnal reagáltatjuk.
II. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-4-metil-2-furil)-metil-tiol-etilamino}-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása (Oltalmi körön kívüli vegyület)
A. A 2-dimetilaminometil-3-metil-furén előállítása 200 ml metilén-kloridban 25,2 g (22,5 mM) 3-metil-2-furfurilalkoholt és 27,3 g (27,0 mM) trietil-amint oldunk, az oldatot jeges-sós fürdőben -15 ’C hőmérsékletre hűtjük és cseppenként úgy adunk hozzá 18,0 ml (24,8 mM), 30 ml metilén-kloridban oldott tionil-kloridot, hogy a reakcióelegy hőmérséklete -10 és -15 ’C között maradjon. 15 perc múlva jeges vízhez öntjük a reakcióelegyet, és elkülönítjük a szerves oldószeres fázist.
400 ml vízmentes etanolban 137,0 g (3,04 mM) dimetil-amint oldunk, az oldatot C ’C hőmérsékletre hűtjük és keverés közben hozzáadjuk a fenti, 3-metil-2-klórmetil-furánt tartalmazó metilén-kloridos oldatot. 17 órán ét szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradókhoz 400 ml vizet adunk, pH-ját 40%-os, vizes nátrium-hidroxid-oldattal erősen bézikusra állítjuk be, és ötször metilén-kloriddal extraháljuk. Egyesítjük az extraktumokat, vízmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk. Desztillációs maradékként 26,0 g, 20 Hgmm nyomáson 64-70 ’C hőmér14
-1427 sékleten, forró 2-dimetilaminometil-3-metil-furánt kapunk.
Az előállított vegyület szilikagél vékonyrétegkromatográfiás Ri-értóke (kloroform és metanol 85:15 arányú elegye) 0,50.
B. A 2-klórmetil-5-dimetilaminometil-4-metil-furén előállítása
250 ml kloroformban 6,5 g (37 mM), az A. lépés szerint előállított 2-dimetilaminometil-3-metil-furánt oldunk, az oldathoz 1,67 g (55,7 mM, paraformaldehidet és 312 mg cink-kloridot adunk, majd 15 percen át szobahőmérsékleten keverjük, miközben lassú ütemben hidrogén-klorid-gázt buborékoltatunk át rajta. A keverést ezután két órán át folytatjuk, és ezt követően 1 órán ét folytatjuk a keverést. Ekkor 1,67 g (55,7 mM) paraformaldehidet adagolunk a reakcióelegyhez és 15 percen át, lassú ütemben hidrogén-klorid-gázt vezetünk át rajta. 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük, a szűrletet pedig csökkentett nyomáson bepároljuk, amikor 4,79 g előállítani kívánt anyagot kapunk. A termék állás közben kikristályosodik, a kristályos anyagot további tisztítás nélkül használjuk fel a C. lépésben.
Az előállított vegyület CDCb-ban felvett mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a következő: d:6,33 (b, ÍH); 4,55 (s, 2H); 4,30 (d, 2H); 2,83 (d, 6H); 2,13 (s, 3H).
C. A 2-[(5-dimetilaminometil-4-metil-2-furil)-metil-tiol-etilamin előállítása
773 mg (3,45 mM), a B. lépés során előállított 2-klórmetil-5-dimetilaminometil-4-metil-furánt 20 ml tömény hidrogén-kloridban oldunk, az oldatot jeges vízfürdőben lehűtjük és 392 mg (3,45 mM) 2-amino-etántiol-hidrogénkloridot adunk hozzá, majd 30 percen át keverjük a reakcióelegyet. 3 napon át 0 °C hőmérsékleten hagyjuk állni az elegyet, pH-ját 50%-os, vizes kéliumhidroxid-oldattal erősen bázikusra állítjuk be, vízzel hígítjuk, majd ötször metilénkloriddal extraháljuk. Egyesítjük az extraktumokat, vízmentesítjük, szűrjük és végül csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor olajos desztillációs maradékként megkapjuk a terméket.
Az előállított anyagot vízmentes etanolban oldjuk, az oldatot vízmentes hidrogén-kloriddal reagáltatjuk és csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot forró izopropil-alkoholban oldjuk, aktív szénnel kezeljük, szűrjük, és a hidrogénklorid-só kikristályosítására töményítjük. A terméket izopropil-alkoholból újra kikristályosítjuk, amiután megkapjuk az előállítani kívánt vegyület dihidrogén-klorid-sóját. A termék 185-190 °C hőmérsékleten, bomlás közben olvad.
D. A 3-{2-[(5-dÍmetilaminometil-4-metil-228
-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-metílamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-1,1 ,-dioxidot metanolban szuszpendálunk, a szuszpenzióhoz ekvimolárie mennyiségű, a C. lépésben előállított 2-((5-dimetilaminometíl-4-metil-2-furil)-metil-tio]-etilamint adunk, majd az igy kapott 3-(2-( (5-dimetilaminometil-4-metil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot fölös mennyiségű metil-aminnal reagáltatjuk, amikor megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet.
12. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-hidroxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-díoxid előállítása
A. A 3-[2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-metoxj-l,2,5- tiadiazol-1,1-dioxid előállítása 25 ml vízmentes metanolban 2,14 g (10,0 mM) 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-elilamint oldunk, az oldatot cseppenként, erőteljes keverés közben, 35 perc alatt 1,78 g (10,0 mM), 180 ml, jeges vízfürdőben 1 ’C hőmérsékletre hűtött vízmentes metanolban azuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidhoz adjuk. 15 percen át 0 °C hőmérsékleten tartjuk az elegyet, amiután megkapjuk a termék metanolos oldatát.
A termék szilikageles vékonyrétegkromatográfiás Rr-értéke 0,48 (diklór-metán és metanol 9:1 arányú elegye).
6,0 n hidrogén-klorid-oldattal savasra áll tjük be 2,0 ml fenti oldat pH-ját, majd melegítés nélkül, csökkentett nyomáson desztilláljuk az oldatot. Ily módon megkapjuk a termék hidrogén-kloridos sóját.
A vegyület DiO-ban felvett mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) a következő: d:6,45 (d, ÍH); 6,19 (d, ÍH); 4,14 (s, 2H); 4,0 (s, 3H); 3,64 (a, 2H); 3,37 (t, 2H); 2,65 (s, 6H); 2,61 (t, 2H).
B. A 3-(2-((5-dimetiIaminometil-2-furil)-metil-tio)-etilamino)-4-hidroxi-l,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid előállítása
Az A. reakciólépésben kapott termék metanolos oldatát jeges vízfürdőben 0 ’C hőmérsékletre hűtjük, majd 25 ml vízmentes metanolban 2,10 g (52,5 mM) nátrium-hióroxic-darabkákat adunk hozzá. 2 órán át 0 °C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, a keverést 68 órán ét szobahőmérsékleten folytatjuk, majd ezt követően 6,0 n vizes hidrogén-klorid-oldattal pH-jál 8,75-re állítjuk be. 10 percen ét keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 95X-os etanolból kikristályoeítjuk, az így kapott nyersterméket metanolban oldjuk, a nátrium15
-1529 klorid eltávolítására szűrjük, a szürletet pedig 60 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást metilén-klorid és metanol elegyeivel, gradiens-elucióval végezzük. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amiután 3,19 g súlyú terméket kapunk. Ezt vizes metanolból kikristályositva megkapjuk a 109-122 ’C hőmérsékleten olvadó tiszta terméket.
Elemanalízis CuHieN«O«Sj-re:
számított: C: 41,61; H: 5,24; N: 16,17; S:
18,51%;
mért: C: 41,59; H: 5,32; N: 16,33; S:
18,18%.
13. példa
A 3-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino}-4-metilamino-l,2,5-tia-diazol-1-oxid előállítása
A. A 3-f2-f(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio)-etilamino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml metanolban 3,30 g (15,4 mM) 2-f(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilaraint oldunk, az oldatot cseppenként, 14 perc alatt 2,50 g (15,4 mM), a 4. példa A. lépése szerint előállított 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid jegee vizes fürdőben 12-15 ’C hőmérsékletre hűtött és erőteljesen kevert szuezpenziöjához adjuk. 1,5 órán ót szobahőmérsékleten keverjük az oldatot, amiután megkapjuk a termék metanoloe oldatét.
B. A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1-oxid előállítása
Az A. lépés szerint előállított terméket metanolos oldatként jeges vízfürdőben 5 ’C hőmérsékletre hűtjük, az oldathoz 8 percen át vízmentes metil-amint adunk. 17 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékként kapott sárga színű, olajos anyagot 55 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk. Az eluálás metilén-kloriddal és metanollal, gradienselucióval történik. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a desztillációs maradékot metanolban oldjuk, és az oldatot dietil-éterrel hígítjuk; amiután megkapjuk a terméket. A szilárd halmazállapotú anyag súlya 2,32 g, amit szobahőmérsékleten, csökkentett nyomású térben foszfor-pentoxid felett 3 órán át szárítunk. A termék olvadáspontja 86-92 ’C.
Élemanalizis CuHjiNjOjSj-re:
számított: C: 45,46; H: 6,16; N: 20,39; S:
67%’ mért: C: 45,24; H: 6,24; N: 20,41; S:
18,90%.
14. példa
A 3-allilamino-4-{2-[(5-dimetilaminometil2-furil)-metil-tio)-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
200 ml metanolban részlegesen ezuezpendalunk 2,08 g (11,7 mM) 3,4-dimeloxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot, jeges vizes fürdőben 0 ’C hőmérsékletre hűtjük a szuszpenziót, majd cseppenként, 45 perc alatt 30 ml metunolban oldva 2-f (5-dinietilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamint adunk hozzá. Az adagolás befejezése után 10,5 ml allil— -amint adunk a reakcióelegyhez és 18 órán ót szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 120 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást metilén-klorid-metanollal, gradiens-elucióval végezzük. Egyesítjük a megfeleld frakciókat, csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig izopropil-alkoholból kikriatályostítjuk. fgy megkapjuk a terméket, amelynek olvadáspontja 83-86 ’C.
A de-dimetil-szulfoxidban felvett mágneses magrezonancia-spektrum {100 MHz) szerint a vegyűlet 0,9 mól izopropil-alkoholt tartalmaz.
Elemanalízis CuHiaNaOsSaxO.gCjHsO-ra:
számított: C: 48,36; H: 6,92; N: 15,93; S:
14,58%;
mért: C: 48,46; H: 6,96; N: 16,13; S:
14,58%.
15. példa
A 3-metilamino-4-(2-[ (5-metilarainometil2-furil)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-1, l-dioxid és a
3,4-bisz-(2-[(5-metilaminometil-2-furil)me Lil-tiol-etilaminol-1,2,5 - tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A. A 3-metilamino-4-(2-[ (5-metilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-dioxid előállítása
210 ml metanolban 1,89 g (10,5 mM) 3,4—dimetoxi-1,2,5—tía-diazolt részlegesen szusz— pendálunk, 8 ’C hőmérsékletre hűtjük a szuszpenziót, majd egy adagban 0,7 g (3,51 m), a 857.388. számú belga szabadalmi leírás szerint előállított és 21 ml metanolban oldott 2-f /5-metilaminometil-2-furil/-metil-tiol-etilamint adunk hozzá. 15 percen át keverjük a reakcióelegyet, majd jeges vízfürdőben 1 ’C hőmérsékletre hűtjük, és ezt követően 6 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át rajta. 15 percen át keverjük az elegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 110 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, a gradiens-eluciót acetonitrillel kezdve
-1631 és acetonitril, metanol és jégecet 50:50:0,5 arányú elegyóvel folytatva végezzük. Az először eluálódó komponenst (R»'.0,50, szilikagél vékonyrétegkromatográfia, acetonitril, metanol és jégecet 50:50:1) tartalmazó frakciókat összegyűjtjük, csökkentett nyomáson desztilláljuk, amiutón habos, desztillációs maradékként megkapjuk az 50-56 °C hőmérsékleten olvadó terméket.
A vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma szerint (100 MHz) d:6,20 <m, 2H); 3,80 (s, 2H); 3,62 (s, 2H); 3,50 (t, 2H); 2,90 (s, 3H); 2,70 (t, 2H); 2,28 (β, 3H).
A spektrum szerint 0,2 mól metanol van jelen.
Elemanalizis CuHwNsOjSíxO^CHjOH-ra:
számított: C: 41,65; H: 5,65; N: 19,96; S:
18,28%;
mért: C: 41,98; H: 5,69; N: 19,54; S:
18,54%.
A mért érték 1,42% vízre korrigálva van.
B. A 3,4-bisz-{2-[(5-metilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
Az A. lépésben végzett kromatográfálás sorén lassabban eluálódó (Rf-érték 0,07; vékonyréteg-kromatográfia szilikagélen, acetonitril, metanol és ecetsav 50:50:1 arányú elegye) komponenst tartalmazó frakciókat egyesítjük, csökkentett nyomáson desztilláljuk és a desztillációs maradékot 2,5 n nátrium-hidroxid-oldat és etil-acetát elegyével extraháljuk. A vizes fázist elkülönítjük és etil-acetáttal többször extraháljuk. Az egyesített szerves oldószeres extraktumot vízmentesítjűk, csökkentett nyomóson desztillálva eltávolítjuk az oldószert, amikor olajos anyagként megkapjuk a terméket.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban felvett mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) a következő d:6,22 (m, 4H); 3,82 (s, 4H) 3,65 (s, 4H); 3,50 (t, 4H); 2,72 (t, 4H); 2,30 (s, 6H).
16. példa
A 3-[4-(5-dimetilaminometil-2-furil)-butil-amino]-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
1,5 g (7,64 mM), a 4.128.658. számú amerikai szabadalmi leirás szerint előállított 4-{5-dimetilaminometil~2-furil)-butilamint 40 ml vízmentes metanolban oldunk, az oldatot cseppenként 45 perc alatt, erőteljes keverés közben 1,36 g (7,64 mM), 200 ml vízmentes metanolban oldott és jeges vízfürdőben előzetesen 3 ’C hőmérsékletre hűtött 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxídhoz adjuk. 15 percen ót 3 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, majd 10 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot pedig 60 g szilikagélből készüli oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanol-gradiens-elucióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük, ebből 2,16 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristályosítva megkapjuk a 152-153 °C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt vegyületet.
Elemanalizis Ci«Hi3NsOjS-re:
számított: C: 49,25; H: 6,78; N: 20,51; S:
9,39%;
mért: C: 49,41; H: 6,87; N: 20,61; S:
9,28%.
17. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-metjlamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A. A 3-metilamino-4-(2-merkapto-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolban 1,91 g (16,8 mM) 2aminoetén-tiol-hidrogénkloridot oldunk, az oldatot cseppenként 15 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 3,0 g (16,8 mM) előzőleg 250 ml, jeges vízben 1 ®C hőmérsékletre hűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 10 percen át 2-4 °C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, amjd 6 percen át vízmentes metilamint buborékoltatunk át rajta, hidegen. Ezt követően 30 percen át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 45 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk metilénklorid-metanolos gradiens-elucióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztilláljuk, a desztillációs maradókként kapott 2,43 g súlyú terméket pedig vízmentes etanolból kikristályosítjuk. Etanolból végzett ismételt kikrístólyosítást követően megkapjuk a 259-260 °C hőmérsékleten bomlás közben olvadó előállítani szándékozott terméket.
Elemanalizis CsHioN^OsSí-re:
számított: C: 27,03; H: 4,54; N: 25,20%; mért: C: 27,13; II: 4,55; N: 24,86%.
B. A 3-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)~metil -tio]-etÍlamino}-4-nietilamino-l,2,5-tiadiezol-l,l-dioxid előállítása ml tömény hidrogén-klorid bán 1,0 g (4,5 mM , az A. reakciólépés során előállított
3-metilamino-4-(2-merkapto-eti2-amino)-l,2,5tiadiazol-l,l-dioxidot és 0,82 g (4,5 mM), a J. Chem. Soc., 4728 1958. közlemény szerint előállított 5-dimetilaminometil-2-furán-me tanolt oldunk, a reakcióelegyet jeges vízfürdőben 2 órán át keverjük, majd 64 órán át 0 ’C hőmérsékleten hagyjuk állni. Ezt követően 23
-1733 órán át szobahőmérsékleten keverjük, melegítés nélkül, csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig víz és metilén-klorid elegyével extraháljuk. Elkülönítjük a vizes fázist, pH-ját nátrium-bikarbonát-oldattal lúgosra állítjuk be, és metilén-kloriddal többször extraháljuk. Egyesítjük a szerves oldószeres extraktumokat, telített vizes sóoldattal mossuk, vízmentesítjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 25 g szilikagélből készült oszlopon metilón-klorid-metanolos gradienselucióval kromatografáljuk. Egyesitjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a terméket pedig metanolból kikristólyosítjuk. Az így kapott anyagot metanolból újra kikristályosítva megkapjuk az előállítani kivánt vegyületet.
Az előállított termék 92-96 ’C hőmérsékleten olvad.
18. példa
A 3-12-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A. A 3-metilamino-4-(2-merkapto-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml metanolban 2,04 g (18 mM) 2-aminoetán-tiolt (hidrogén-kloridból) oldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, erőteljes keverés közben 2,92 g (18,0 mM), a 4. példa
A. lépése szerint előállított és előzetesen 150 ml, jeges vízfürdőben 3 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi1,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz adjuk. 10 perc múlva vízmentes metil-amint buborékoltatunk át a reakcióelegyen, 6 percen át, majd további 20 percen át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 45 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk metilénklorid-metanolos gradiens-elucióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztillációval eltávolítjuk az oldószert. A
2,74 g súlyú desztillációs maradékot metanolból és ezután 95%-os etanolból kikristályosítva megkapjuk az előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyület 191-193 ’C hőmérsékleten olvad.
B. A 3-(2í(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio)-elilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
Az A. lépésben előállított 3-metilamino-4-(2-merkapto-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot a 17, példa B. lépése szerint eljárva tömény hidrogén-klorid bán egy ekvivalens mennyiségű 5-dimetilaminometil-2-furán-metanollal reagáltatjuk, amikor megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet, amely azonos a 13. példában előállított vegyülettel.
19. példa
A 3-(2-[{5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino}-4-dimelilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
200 ml metanolban 2,08 g (11,7 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot szuszpendálunk, majd 6 ’C hőmérsékletre hűtjük a részleges szuszpenziót és cseppenként 45 perc alatt 2,5 g (11,7 mM), 50 ml metanolban oldott 2-f (5-dimet.ilaminometil-2-furil)-metiltiol-etilamint adunk hozzá. Az adagolás befejezése után 10 percen át vízmentes dimetilamint buborékoltatunk ót a reakcióelegyen, miközben hőmérsékletét 6 ’C-on tartjuk. 18 órán ét szobahőmérsékleten keverjük az elegyet, csökkentett nyomáson desztilláljuk, majd a desztillációs maradékot 200 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk metilénklorid-raetanolos gradiens-elucióval.
Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a desztillációs maradékot 75 g aluminium-oxidból készült oszlopon, metilén-klorid-metanoloe gradiens-elucióval kromatografáljuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat ós csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület 139-142 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanallzis CisHjíNsOjSj-re:
számított: C: 44,90; H: 6,46; N: 18,70; S: 17,12%;
mért: C: 44,77; H: 6,25; N: 18,89; S:
17,42%.
20. példa
A 3-(2-((2-guanidino-tiazoí-4-il)-raetil-tio l-etilamino}-4-me tilamino-1,2-5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolban 4,27 g (14,0 mM) 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-melil-tio]-eLilaminl oldunk (a dihidrogén-klorid-sót használjuk), az oldatot hozzáadjuk 2,50 g (14,0 mM), 250 ml metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz, miután az utóbbi oldatot 10 ’C hőmérsékletre hűtöttük és erőteljesen keverjük. 15 percen ét 10 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd hűtöfürdóben 1 ’C hőmérsékletre hűtjük és 10 percen ét vízmentes metil-amint buborókoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 60 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, metilénklorid-metanolos gradiens-elucióval. A 4,53 g terméket tartalmazó megfelelő frakciókat 80 g alumínium-oxidból készített oszlopon etil-acetát-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztilláljuk, amikor habos desztillációs maradékot kapunk. Ezt metanolból kikristályosítva
-1835
2,38 g terméket kapunk.
Az előállított vegyület 196-198 eC hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanalizis CioHieNeOjS3-ra:
számított: C: 31,90; H: 4,28; H: 29,77; S:
25,55%;
mért: C: 31,85; H: 4,24; N: 29,79; S:
25,45%.
21. példa
A 3— í 2—[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-(2-propiníl)-aminol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolban 3,42 g (11,2 mM; a dihidrogén-klorid-sóból) 2-í (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilaminl oldunk, az oldatot erőteljes keverés közben 2,0 g (11,2 mM), 200 ml 8 ’C hőmérsékletű metanolban oldott
3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz adjuk. 15 percen ét 8-10 ’C hőmérsékleten tartjuk az elegyet, majd jégfürdöben 1 ’C-ra hűtjük és 6,0 ml, 15 ml metanolban oldott 2-propiníl-amint adunk hozzá. Eltávolítjuk a jégfürdőt és 15 percen ét folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 50 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. A frakciók közül kettőből metanolos kristályosítást kővetően 1,74 g terméket kapunk. Ezt forró metanolban oldjuk, az oldatot Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük (hidegen), amikor megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet.
A termék 176-178 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CuHi«Ne0iS3-ra:
számított: C: 35,99; H: 4,03; N: 27,98; S:
24,02%;
mért: C: 35,82; H: 4,12; N: 28,41; S:
24,28%.
22. példa
A 3—í 2—Γ (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-me til-tiol-e tilamino)-4-metilaraino-1,2,5tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A Az N-karbofenoxi-N-metil-amino-acetonitril előállítása 1 liter metilén-kloridban 100 g (0,94 mól) metil-amino-acetonitrilt szuszpendálunk, jeges vízfürdőben lehűtjük a szuszpenziót és 260 ml (1,88 mól) trietil-amint és 155,0 g (0,99 mól), 500 ml metilén-kloridban oldott klórhangyasavas-fenilészlert adunk hozzá. 18 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékként kapott félszilárd terméket 1 liter dietil-éterben szuszpendáljuk és szűrjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk a szűrletet, a desztillációs maradékként kapott olajos anyagot vákuumdesztillációnak vetjük alá. 0.25 Hgmm nyomáson 111-113 ’C hőmérsékleten forró termékként megkapjuk az előállítandó vegyületet. A termék súlya 123 g.
A CDCb-ben vizsgált mágneses magrezonancia-spektrum (60 MHz) a következő: d: 7,23 (m, 5H); 4,30 (s, 2H); 3,13 (s, 3H).
B Az (N-karbofenoxi-N-metil-amino)-tioacetamid előállítása
917 ml dimetil-formamidban (vízmentes) 131,0 g (0,69 mól), az A. lépés szerint előállított N-karbofenoxi-N-metil-amino-acetonitrilt és 57,1 g (0,71 mól) tio-acetemidot oldunk, az oldatot addig kezeljük gázalakú hidrogén-kloriddal, míg exoterm reakció nem zajlik le. Ezt követően 20 percen át gőzfürdőben hevítjük. Csökkentett nyomáson részlegesen bepóroljuk az elegyet az oldószer részbeni eltávolítására, majd pH-jét vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal lúgosra állítjuk be- Ezt követően víz es éter elegyóvel extraháljuk. A vizes fázist elkülönítjük és éterrel extraháljuk. Egyesítjük az éteres oldatokat, vízzel, majd telített, vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, végül vízmentesítjük. Szűrés után desztillációval eltávolítjuk az oldószert, ara kor olajoa desztillációs maradékot kapunk. Ezl metil-ciklohexánnal kezeljük, amiután szilárd halmazálapotú terméket kapunk. Ezt izopropil-alkoholból kikristályosítva megkapjuk a 101-103 ’C hőmérsékleten olvadó, előállítandó vegyületet.
Elemanalizis CioHuNjOjS-re:
számított: C: 53,55; H: 5,40; N: 12,49; S:
14,30%;
mért: C: 53,65; H: 5,51; N: 12,69; S:
14/1%.
C. A 4-klórmetil-2-[(N-karbofenoxÍ-N-metilamino)-metil]-tiazol előállítása ml vízmentes metanolban 1,0 g (4,46 mM) (N-karbofenoxi-N-metil-amino)-tioacetamidot és 0,36 ml (4,46 mM) vízmentes pirídint oldunk, lehűtjük az elegyet és 0,57 g (4,49 mM), 3 ml vízmentes etanolban oldott 1,3-diklór-propanont adunk hozzá. 1,5 órán ál vísszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd ezt követően csökkentett nyomáson desztilláljuk. Az olajos desztillációs maradékot víz és éter elegyével extraháljuk. A v zes fázist elkülönítjük és éterrel extraháljuk. Egyesítjük az óteres fázisokat, vízzel, majd telített, vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, végül vízmentesítjük. Szűrést kővetően desztilláljuk az oldatot, amiután desztillációs maradékként, viszkózus olajos anyegként 1,02 g kívánt terméket kapunk.
Az előállított vegyület vékonyréteg-kromatográfiás Rf-értéke: 0,82 (szilikagél; diklór-metán és acetonitril 85:15 arányú elegye)
-1937
190659
A vegyület CDCh-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma a következő (60 MHz): d: 7,16 (m, 6H); 4,77 (széles s, 2H); 4,60 (s, 2H); 3,07 (széles s, 3H).
D. A 2-{2-[(N-karbofenoxi-N-metil-amino)-metill-4-liazolil-metil-tio)-etilamin előállítása ml vízmentes etanolban 26,1 g (0,48 mól) nátrium-metoxidot oldunk, az oldatot 0 ’C hőmérsékletre hűljük és nitrogénatmoszféra alatt 27,6 g (0,24 mól) ciszteamin -hidrogénkloridot adunk hozzá. 1 órán át 0 ’C hőmérsékleten keverjük a rakcióelegyet, majd 72,5 g (0,24 mól), 218 ml vízmentes etanolban oldott 4-klórmetil- 2-4 (N-karbofenoxi-N-raetil-amino)-metíll-tiazoIt adunk hozzá, 15 perc alatt. 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, ezt követően szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékként kapoti olajos anyagot metilén-klorid és viz elegyével extrahéljuk. A vizes fázist metilén-kloriddal újra extraháljuk, majd egyesítjük a szerves oldószeres extraktumokat, vízzel mossuk, vízmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztillálva eltávolítjuk az oldószert. Desztillációs maradókként 68,5 g súlyú olajos terméket kapunk. Ezt n-propanollal készített reakcióelegyben 23,6 g fumáreavval reagáltatjuk, amiután 47,0 g sót kapunk. A termeket vízmentes etanolból kikristályosítva megkapjuk az előállítandó vegyület fumársavas sóját, amely 145-146 ’C hőmérsékleten olvad. Elemanalizis Ci»Hi9N30jS»xC«H»O«-re:
számított: C: 50,31; H: 5,11; N; 9,27; S: 14,14%;
mért : C: 50,02; H: 5,16; N: 9,47; S: 14,22%.
E. A 2-[ (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-me til-tiol-etilamin előállítása.
ml vízmentes tetrahidro-furánban 0,50 g (1,48 mM), a D. lépésben előállított 2- (2-{(N-karbofenoxi-N-metil-amino)-metil]-4-tiazolil-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldathoz nitrogénalmoezféra alatt 0,17 g (4,48 mM) lítium-alumínium-hidridet adunk, majd 30 percen át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet. További 10 ml tetrahidrofuránt adunk az elegyhez, majd 3 órán át folytatjuk a hevítést. 0,17 ml vizet, 0,17 ml, 15%-os vizes, nátrium-hidroxid-oldatol és 0,51 ml vizet adunk az elegyhez, majd Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük, a szűrletet vizmentesitjük. Szűrés utón csökkentett nyomóson desztilláljuk az elegyet, az olajos desztillációs maradékot vízmentes etanolban oldjuk, az oldatot dietil-éterrel hígítjuk és pH-ját vízmentes hidrogén-kloriddal savasra állítjuk be. Összegyűjtjük a termék higroszkópos hidrogén-klorid-sóját, és 2,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldat és metilén-klorid elegyével extraháljuk. Elkülönítjük a szerves oldószeres fázist, vízzel mossuk, vízmentesítjük és szűrjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk a szűrletet, amikor olajos maradékként (desztillációs) megkapjuk a 0,22 g (0,95 mM) súlyú ezabad bázist. Ezt 30 ml forró acetonitrilben 0,24 g (1,90 mM) vízmentes oxálsavval reagáltatjuk. Az elegyet forró vízmentes etanolból desztilláljuk, amiután megkapjuk az előállítandó vegyület bisz-oxalátját. Az előállított vegyület 168-171 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis C9Hi7N3O«Six2CiHjO«-re:
számított: C: 37,95; H: 5,15; N: 10,21; S:
15,59%;
mért: C: 37,95; H: 5,04; N: 9,81; S:
15,27%.
F. A 3-í2-((2-dimetiLaminometil-4-tiazolil)-me til-tio 1-e tilamino) -4-metilamino-l ,2,5tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolban 0,74 g (4,17 mM) 3,4-dimetoxi-l,2-5-tiadiazol-l,l-dioxidot szuszpendálunk, 6 ’C hőmérsékletre hűljük a szuszpenzíót és ceeppenkénl, 45 perc alatt 0,96 g (4,17 mM), az E. lépés során előállított és oldott 2-[(2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tioj-elilamint adunk hozzá. így megkapjuk a 3-2-f (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)metil-tiol-etilamino-4-metoxi-l,2,5-tiadiBzolΤ,Ι-dioxidot. Az előállított vegyület szilikagél vékonyréteg kromatográfiás Rf-értéke 0,64 (metilén-klorid és metanol 9:1 arányú elegyével végezve a futtatást).
’C hőmérsékleten tartjuk az oldatot és 8 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 80 g szilikagélből készített oezlopon kromatografáljuk, metilón-kloríd-metanolos gradiene - elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és a maradékot 25 g alumínium-oxidból készített oszlopon metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. így 0,52 g termékhez jutunk. Ezt izopropil-alkohol és éter elegyéből kikristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet. Ez 144-148 ’C hőmérsékleten olvad (habzik).
Elemanalizis CnlIaoNeOaSa-ra:
számított: C: 38,28; H: 5,35; N: 22,32; S:
25,55%;
mért: C: 37,89; H: 5,43; N: 22,19; S:
25,40%.
23. példa
A 3-{2-((2-dimetilaminometíl-4-liazolil)-me til-tio 1-e tilamino)-4-me tilamino-1,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítási».
A. Az N-karbetoxi-N-metil-amino-acotonitril előállítása
-2039 ml metilén-kloridban 2,0 g (18,8 mM) metilamino-acetonitril-hidrogénkloridot szuszpendálunk, a szuszpenzióhoz 5,2 ml (37,6 mM) trietil-amint adunk. Jégfürdőben lehűtjük a kapott ezuezpenziót ée 30 perc alatt 2,14 g (19,8 mM), 10 ml metilén-kloridban oldott etil-kloroformétot adunk hozzá. 18 órán ét viaszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet. Ezt kővetően csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékként kapott félszilárd terméket dietil-éterrel extraháljuk, az extraktumot szűrjük, a szűrletet csökketett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként olajos anyagként megkapjuk a terméket. A termék BÜlya 2,2 g;
5,2 Hgmm nyomáson 96-98 °C hőmérsékleten forr.
B. Az (N-karbetoxi-N-metil-araino)-tioacet amid előállítása
175 ml vízmentes dimetil-formamidban
9,8 g (6,9 mM), az A. lépés szerint előállított N-karbetoxi-N-metil-amino-acetonitrilt és
10,35 g (13,8 mM) tio-acetamidot oldunk, az oldaton addig vezetünk át vízmentes hidrogán-klorid-gázt, míg erőteljes exoterm reakció indul meg. Ezután 15 percen át gőzfürdőben melegítjük a reakcióelegyet. Telített, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldattal lú- gosra állítjuk be az elegy pH-ját, majd éterrel extraháljuk, az extraktumot vízzel mossuk és vízmentesítjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az éteres oldatot, a desztillációs maradékként kapott szilárd halmazállapotú terméket metilén-kloridban oldjuk, az oldatot pedig vízzel mossuk. Elkülönítjük a szerves oldószeres fázist, vízmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amiután
2,5 g desztillációs maradékot kapunk. Ezt etil-acetát és hexán elegyéből kikristályosítva 91-93 °C hőmérsékleten olvadó előállítandó vegyületet kapunk.
Elemanalizis CeHuNsChS-re:
számított: C: 40,89; H: 6,87; N: 15,96; S:
18,92%;
mért : C: 40,73; H: 6,85; N: 16,13; S: 18,86%.
C. A 2-f (N-karbetoxi-N-metil-amino)-metil]-4-karbetoxi-tíazol előállítása
180 ml vízmentes etanolban 30,7 g (0,17 mól), a B. lépés szerint előállított (N-karbetoxi-N-metil-amino)-tÍoacetamidot oldunk, az oldathoz 25,0 ml (0,20 mól), 130 ml vízmentes etanolban oldott etil-bróm-piruvátot adunk. 17 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, és a desztillációs maradékot éter és víz elegyével extraháljuk. Elkülönítjük a szerves oldószeres fázist, vízzel és telített, vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékul ként kapott olajat szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk, az eluálást dietil-éterrel végezzük. A megfelelő frakciókat egyesítve megkapjuk a terméket. Ennek szilikagél-vékonyróteg-kromatográfiás Rf-értéke 0,50 (a futtatóelegy összetétele: metilén-klorid és acetonitril 85:15 arányú elegye).
A termék de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a kővetkező: d: 8,49 (b, IH); 4,79 (s, 2!1); 4,23 (m, 4H); 3,00 (s, 3H); 1,30 (q, 6H>.
D. A 2-dimetilaminometil-4-hidroximetil-tiazol előállítása ml vízmentes tetrahidrofuránban
8,4 g (0,22 mól) litium-alumínium-hidridet szuszpendálunk, lehűtjük a szuszpenziót és 1 óra alatt 20,0 g (0,07 mól), a C. lépés szerint előállított és 160 ml vízmentes tetrahidro-furénban oldott 2-[(N-karbetoxi-N-metil-amino,-metil]-4-karbeloxi-tiazolt adunk hozzá. 8 órán át visszafoíyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd lehűtjük és nátrium-szulfáttal és 40%-os, vizes kálium-hidroxid-oldattal megbontjuk. Szűrjük az elegyet, vízmentesítjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként olajos terméket kapunk.
Az előállított vegyület alumínium-oxidos vékonyréteg-kromatográfiás Rf-értéke 0,45 (a futtatást acetonitrillel végezzük).
A termék CDCb-ban felvett mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a következő: d: 7,17 (s, IH); 4,73 (d, 2H); 3,43 (s, 2H); 3,35 (s, 6H).
Ε. A 2-Γ (2-diinetilaminometil-4-liazolil)-metil-tio]-etilamin előállítása
A D. lépés szerint előállított 2-dimetilairinometil-4-hidroximetil-tiazolt tionil-kloriddal reagáltatjuk, majd a kapott 2-dimetilaminomelil—4-klórmetiI-tiazolt ekvimoláris menynyiségű ciszteamin-hidrogénkloriddal és két ekvivalens mennyiségű bázissal reagáltatjuk a 22. példa D. lépése szerint eljárva,; így megkapjuk a 2-[(2-dimetilaminometil-4-tiazolil) -metil-tiol-etilamint.
F. A 3-Í2-Í (2-dinietilaminometil-4-tiazolil)-me Lil- tio ]-e lila minő )-4-me lilami no-1,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A 4. példa A. lépése szerint előállított
3,4-dinié toxi-1,2,5-tiadiazol-1-oxidot metanolban szuszpendáljuk, és a fenti E. lépés szerint előállított, ekvimoláris mennyiségű 2-((2-d inelilaminome lil-4-tiazolil )-metil-tio 1-etil-aminnal reagáltatjuk, majd az így kapott 3-(2-[(2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tiol-etilamino)-4-me toxi-1,2,5-1 iád iazol-l-oxidol meül-aminnal reagáltatjuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyületet.
-2141
24. példa
A 3-amino-4-{2-[ (2-guanidino-tiazol-4il)-metil-tio]-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxíd előállítása
4,0 g (13,0 mM) 2-[{2-gusnidino-4-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamin-dihidrogénkloridot
2,5 n vizes nátrium-hidroxid-oldattal semlegesítünk, és etil-acetáttal extrahálunk. Az így kapott 2,75 g (11,9 mM) 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaraint 30 ml metanolban oldjuk és az oldatot 1 óra alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,12 g (11,9 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid 220 ml metanollal készült és 0 °C hómérsékletre hűtött szuszpenziójához. 6 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, miközben hőmérsékletét 0 ’C-on tartjuk. Ezután 30 percen át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést.
Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 120 g szilikagélből készített oszlopon metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. Összegyűjtjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a deeztillációs maradékot 40 g szilikagélből készült oszlopon újra kromatograféljuk metilén-klorid-metanol-eleggyel kivitelezett gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, csökkentett nyomáson desztilláljuk, szűrjük és erősen csökkentett nyotnéeú térben szárítjuk, fgy megkapjuk az előállítandó vegyületet, amely 134-149 ’C hőmérsékleten habzés közben olvad.
A termék de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) a következő: d: 7,16 (s, IH); 3,84 (s, 2H); 3,52 (t, 2H); 2,75 (t, 2H); a spektrum szerint 1,2 mól metanolt tartalmaz a termék. Elemanalizis CeHuNsOiSixl^CHiOH-ra:
számított: C: 30,56; H: 4,72; N: 27,95; S: 23,99%;
mért: C; 30,19; H: 4,32: N: 27,91; S:
24,71%.
A mért értéket 1,31% vízre számítottuk át.
25. példa
A 3-{2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etil-aminof-4-{2-hidroxietilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
200 ml vízmentes metanolban 2,05 g (11,5 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-di-oxidot szuszpendálunk, majd 3 ’C hőmérsékletre hűtjük a szuszpenziót és erőteljes keverés közben, cseppenként, 30 perc alatt
3,5 g (11,5 mM; a dihidrogén-klorid-sóból), 40 ml vízmentes metanolban oldott 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamint adunk hozzá. 15 percen át 3 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, majd 1,03 ml (17,3 mM), 10 ml metanolban oldott etanol-amint adunk hozzá gyors csepegtetéssel. Ezt követően 15 percen ét keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként (hab) megkapjuk a terméket. Ezt metanolból kikristályosítjuk. A kristályos anyagot metanolból még kétezer kikristályosítjuk, amiután megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet. Olvadáspont: 115 ’C -hőmérsékleten átrendeződnek a kristályok, 175 ’C hőmérsékleten bomlik. Elemanalizis CuHisNeOiSj-ra:
számított; C; 32,50; H; 4,46; N: 27,57; S: 23,66%;
mért : C: 32,77; H: 4,21; N: 27,90; S:
24,39%.
A mórt értéket 3,85% víztartalomra korrigáltuk.
26. példa
A 3-|2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-hidrazino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,41 g (11,2 mM) 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamint oldunk, az oldatot erőteljes keverés közben, cseppenként 45 perc alatt hozzáadjuk 2,0 g (11,2 mM) 250 ml metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidhoz, jégfurdőben való hűtés közben. 15 percen át 0 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd egy adagban
1,8 g (56,13 mM), 30 ml vízmentes metanolban oldott vízmentes hidrazint adunk hozzá. 30 percen át folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékként kapott szilárd halmazállapotú terméket kloroformmal extraháljuk, amikor szűrést követően elkülöníthetjük a 3,28 g súlyú és 170 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvadó terméket.
27. példa
A 3-metilamino-4-f2-[ (2-piridil)-metil-tio]-etil-ammo}-l,2,5-tiadiazol~l,l~dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 3,5 g (10,6 mM; a dihidrogén-bromid-sót használjuk, a 779 775. számú belga szabadalmi leírás szerint előállított 2-í (2-piridil)-metil-tio]-etil—amint oldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 200 ml vízmentes metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz, miközben jeges vízfürdőben 0-5 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet. 15 percen át hidegen keverjük a szuszpenziót, majd 15 percen át vízmentes metil-amint buborókoltatunk át a reakcióelegyen. 45 percen át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést,
-2243 majd csökkentett nyomáson desztilláljuk és a desztillációs maradékot metanolból kikriatályosltjuk. A kristályosítást metanolból még kétszer megismételjük, amiután megkapjuk a 168-171 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt vegyületet.
Elemanalizis CnHisNjOjSj-re:
számított: C: 42,15; H: 4,82; N: 22,35; S:
20,46%;
mért : C; 42,07; H: 4,75; N: 22,28; S: 20,73%.
28. példa
A 3-{2-[(5-dimetilarainometil-2-tienil)-metil-tiol-etil-araino)-4-metilaraino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása.
ml vízmentes metanolban 1,0 g (4,34 mM), a 867 105. számú belga szabadalmi leírás szerint előállított 2-[(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tío]-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 35 perc alatt, keverés közben 0,77 g (4,34 mM), 150 ml vízmentes és jeges vízfürdőben 0-3 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz adjuk. Az adagolás befejezése után 10 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk ét a reakcióelegyen, majd 10 percen át folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 50 g szilikagélből készített oszlopon, acetonitril-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. A megfelelő frakciók egyesítését kővetően 1,0 g terméket kapunk. Ezt metanolból kikristályosítva megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet.
Az előállított anyag 60,5-66 ’C hőmérsékleten olvad.
29. példa
A 3-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino}-4-etilamino-l,2,5-tia-diazol-l-oxid előállítása.
ml vízmentes metanolban 2,64 g (12,3 mM) 2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, keverés közben 2,0 g (12,3 mM), 75 ml, jeges vízfürdőben 8 ’C hőmérsékletre hűtött vízmentes metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tíadiazol-l-oxídhoz adjuk. 15 perc múlva 4,0 ml etil-amint adunk a reakcióelegyhez, majd 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 55 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig éterrel kezeljük. Dekantélást követően friss éterrel extraháljuk a terméket, amiután 1,5 g 6874 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani szándékozott termékeket kapunk.
Elemanalizis CnHjjNeOjSj-re:
számított: C; 47,04; H: 6,48; N: 19,59; S:
17,94%;
mért: C: 46,54; H: 6,33; N: 19,37; S:
17,96%.
A mért értéket 1,24% víz jelenlétére
korrigáltuk.
30. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilaminol-4-propilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,41 g (11,2 mM) 2-[(5-dimetüaminoetil-2-furil)-raetil-tíoj-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, erőteljes keverés közben 2,0 g (11,2 mM), 200 ml, jeges vízfürdóbenm 2 ’C hőmérsékletre hűtött vízmentes metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-1,1— -dioxidhoz adjuk, 15 perc múlva egy adagban 4,0 ml propil-amint adunk a reakcióelegyhez és 30 percen át keverjük, szobahőmérsékleten. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 55 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradi^ ens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő· frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot éterrel kikristályosítjuk. így 3,7 g, 164-166 ’C hőmérsékleten olvadó előállítandó vegyületet kapunk.
Ez előállított vegyület de-dimetil-szulfoxídban vizsgált mágneses mag rezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 0,9 mól metanolt tartalmaz.
Elemanalízis CisHisNsOaSjxO^CHíO-ra:
számítolt: C: 45,86; H: 6,92; N: 16,82; S:
15,40%;
mért; C; 45,60; H: 6,93; N: 17,03; S:
15,47%.
31. példa
A 3-amino-4-{2-[(5-dimetilaminometil-2-f uril)-metil-tiol-etilamino}-1,2,5-tiadiazol-1-oxid előállítása ml metanolban 3,3 g (15,4 mM) 2-í(5— - dimetilaminometil-2-furil)-metÍI-tioJ-etilaniÍnl cldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, erőteljes keverés közben 2,5 g (15,4 mM), ”5 ml, jeges vízfürdőben 8 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5t iád iazol- 1-oxid hoz adjuk. 1,5 óra múlva 8 percen át vízmentes ammóniát buborékoltaf.unk át a reakcióelegyen, majd 30 percen ét szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett íyomáeon desztilláljuk az elegyet, a desztll23
-2345 lációe maradékot 60 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-eluciével. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, desztilláljuk, a desztillációs maradékot acetonitrilből kikristályosltjuk. A kapott anyagot izopropil-alkoholból kikrietályosítva megkapjuk a 2,59 g súlyú, 139142 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt vegyületet.
Elemanalízis CnHiíNsOjSi-re:
számított: C: 43,75: H: 5,81; N: 21,26; S:
19,46%;
mért: C: 43,71: H: 6,05; N: 21,32; S:
19,51%.
32. példa
A 3-amino-4-{2-[ (5-dimetílaminometil-2-furil)-melil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,5 g (11,7 mM) 2-[{5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 45 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,08 g (11,8 mM), 200 ml jeges vízfürdőben 5 ’C hőmérsékletre hűtött vízmentes metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 30 perc múlva 10 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk ót a reakcióelegyen, majd 8 órán át szobahőmérsékleten folytatjuk a keverést. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot pedig 200 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 3,6 g terméket kapunk. Ezt metanol és éter elegyéből kristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyületet. Ez 156158 °C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CuHieNsOsSj-re:
számított: C: 41,72; H: 5,54; N: 20,28; S:
18,56%;
mért: C: 41,50; H: 5,52; N: 20,33; S:
18,74%.
33. példa
A 3-amino-4-{2-[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása.
.' ί 50 ml metanolban 6,08 g (20,0 mM; a dihidrogén-klorid-sót használjuk) 2-[(2-guani ' dino-tiazol-4-il)-metil-tio]-elilamint oldunk, ’ . az oldatot cseppenként, 45 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 3,24 g (20,0 mM), 150 ml metanolban 5 ’C hőmérsékleten oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 1,5 órán ót 5-10 ’C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd 10 percen ót vízmentes ammóniát buborékoltatunk át rajta. 18 órán ét szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet. Ezután csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot 65 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a desztillációs maradékot metanolból kikristályoeítjuk, amikor 4,16 g terméket kapunk. Ezt metanolból ismételten kikristályosítva megkapjuk az előállítandó vegyületet. Ez 1Ö7-170 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanalízis CíHuNeOSí-ra:
számított: C: 31,20 H: 4,07; N: 32,35; S:
27,26%;
mért: C: 30,39 H: 3,97; N: 32,25; S:
27,91%.
A mért értéket 0,48% viz jelenlétére számítva korrigáltuk.
A nyersterméket 95%-os metanolból kikristólyosltva megkapjuk a 136-138 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvadó 3-amino-4-{2-[(2-guanldino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etil-amino)-|f2,5-tiadiazol-l-oxidot monohidrátjeként.
r
Elemanalízis CsHnNeOSsxHjO-ra:
szállított: C: 29,66; H: 4,42; N: 30,75; S:
26,39%; ]( mért: C: 29,93; H: 4,42; N: 30,84; S:
26,58%. 7 ’
A termék szabad bázis mintáját 95%-os etanolban^ szuszpendáljuk, a szuszpenzióhoz ekvivalens mennyiségű 6 n hidrogén-kloridot adunk, majd a hidrogón-klorid-só elkülönítésére szűrjük a reakcióelegyet. Az előállított vegyület 200-201 ’C hőmérsékleten bomlás közben plyad.
Elemanalízis CaHisCINsOSa-ra:
számított: C: 28,23; H: 3,95; N: 19,26; Cl:
9,26%;
mért: C: 28,26; H: 3,83; N: 29,41; Cl:
9,53%.
A mért értéket 1,02%-os víz jelenlétét figyelembevéve korrigáltuk.
34. példa
A 3-benzilamino-4-{2-[ (5-dimetilaminometil-2-f uril)-metil-tiol-e tilaminol-1,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,4 g (11,2 mM) 2-[{5-dimetilaminomelil-2-furil)-metil-tio)-e lila mint oldunk, az oldatot cseppenként 35 perc alatt, erőteljes keverés közben 2,0 g (11,2 mM), 200 ml, jeges vízfürdőben 1-3 ’C hömreékletre hűtött, vízmentes metanolban oldott 3,4-dimeloxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz adjuk. 15 percen át 1-3 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, majd
1,8 g, (1,83 ml; 16,8 mM) benzil-amint adunk hozzá. 1 jórán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet. Ezt kővetően csökken24
-2447 tett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot 50 g szílikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metÍlén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. A megfelelő frakciók egyesítése után 4,1 g terméket kapunk.
A nyersterméket először vizes metanolból, majd metanolból kikristályositjuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyületet, amely 152 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
A termék de-diraetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma szerint 1,0 mól metanolt tartalmaz.
Elemanalizis CisHjsNsOaSjxCHeO-ra:
számított: C: 51,37; H: 6,25; N: 14,98%; mért: C: 51,51; H: 6,05; N: 14,78%.
35. példa
A 3-(2-[(3-dimetilaminometil-fenil)-metil-liol-etilamino)-4-raetilamino-l,2,5-tiadizol-l.l-dioxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,51 g (11,2 mM), a 867 106. számú belga szabadalmi leirás szerint előállított 2-[(3-dimetilaminometil-feni])-metil-tio]-eti]amint oldunk, az oldatot ceeppenként 30 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,0 g (11,2 mM) 200 ml vízmentes, jeges vízfürdőben 2 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 15 percen ét 2-5 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, majd 10 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk ét rajta. Ezt követően 30 percen ót szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 60 g szílikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. A megfelelő frakciókat összegyűjtjük, amiutón 2,96 g terméket kapunk. Ezt acetonítrilből, majd metanolból kikristályositva megkapjuk a 153-158 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt vegyülett.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma szerint 0,6 mól metanolt tartalmaz.
Elemanalízis Ci5H23NsOjS2xO,6CH4O-ra:
számított: C: 48,20; H: 6,59; N: 18,02; S:
16,49%;
mért: C: 47,99; H: 6,78; N: 17,81; S:
16,09%.
36. példa
A 3-amino-4-{2-[ (3-dimelilamiriometil-fenil)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol1-oxid előállítása ml vízmentes metanolban 2,77 g (12,3 mM) 2-Γ (3-dimetilaminometil-fenil)-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,0 g (12,3 mM), 100 ml vízmentes, jeges vízfürdőben 5 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1-oxidhoz. Az adagolás befejezése után 1,5 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd 5 ’C hőmérsékletre hűtjük és 8 napon át vízmentes ammóniái buborákollatunk át rajta. 16 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 55 g szílikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilón-klorid-metanolos gradiens-elucióval. Összegyűjtjük a megfelelő frakciókat ós a terméket acetonitriíből kikristályosítjuk. Az így kapott 3,0 g terméket acetonból újra kikristályositva megkapjuk az előállítadó vegyületet, ami 122-125 ’C hőmérsékleten olvad.
Elsmanalízis Ci«HnNsOSi-re:
számított: C: 49,53; H: 6,23; N: 20,63; S:
18,89%;
mért: C: 49,18; H: 6,08; N: 20,93; S:
19,25%.
37. példa
A 3-{2-Γ(5-dimetilannnometil-2-tienil)-metil-lioI-etilamino)-4-metilaraino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml vízmentes metanolban 1,5 g (6,5 mM) 2-r(5-dÍmetilerninometil-2-tienil)-metil-tiol-etílamint oldunk, az oldatot cseppenként 45 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 1,06 g (6,5 mM), 150 ml vízmentes, jeges vízfürdőben 3 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-diadiazol-l-oxidhoz. 15 percen át 3 ’C hőmérsékleten tartjuk a reakcióelegyet, majd 5 percen ót vízmentes metil-amint buborókoltatunk át rajta. 15 percen át keverjük a reakcióelegyet, majd egy éjszakán át szobahőmérsékleten hagyjuk állni. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 75 g szílikagélből készített oszlopon kromatografáljuk acetonilril-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, majd acetonitrilből kikristályosí'.juk a terméket. Ezt acetonitrilből újra kikristályosítva megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet, ami 98,5-102 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis Ci3HjiNsOS3-ra:
számított: C: 43,42; H: 5,89; N: 19,48; S:
26,76%;
mért: C: 43,70; H: 5,58; N: 19,71; S:
26,79%.
38. példa
A 3-amino-4-[ 4-(5-dimetilaniinomolil-2-furil)-butil-aminol-l,2,5-tiadiozol-l,l-dioxid előállítása
-2549 ml vízmentes metanolban 1,61 g (8,2 mM) 4-(5-dimetilamio-metil-2-furil)-buti]amint oldunk, az oldatot cseppenként 35 perc alatt hozzáadjuk erőteljes keverés közben 1,46 g (8,2 mM), 150 ml vízmentes, jeges vízfürdőben 0-3 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban ezuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 15 perc múlva 5 percen ál vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen át keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztilláiós maradékot 60 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanolos gradiens-elucióval.
Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 1,68 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristályositva megkapjuk a 154-156 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvadó előállítani kívánt termékeket.
Elemanalízis CiaHaiNsOsS-re:
számított.· C: 47,69; H: 6,47; N: 21,39; S:
9,80%;
mért : C: 47,73; H: 6,28; N: 21,43; S: 9,84%.
39. példa
A 3-amino-4-{2-((2-dimetilaminometil-4-tiazolil)~metil-tioj-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása .
ml vízmentes metanolban 0,9 g (3,89 mM) 2-f (2-dimetilaininometil-4-tiazolil)roetil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 40 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 0,69 g (3,89 mM), 70 ml, 8 ’C hőmérsékletre hütött metanolban ezuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 8 percen át vízmentes ammóniát buborókoltatunk át a reakcióelegyen, majd 13 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 150 g szilikagélből készített oszlopon, acetonitril-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, amikor ^desztillációs maradékként 0,66 g terméket kapunk. Ezt a habos anyagot 2-propanolban oldjuk, az oldatot desztilláljuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyületet, amely 60-65 ’C hőmérsékleten olvad.
A vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 0,15 mól 2-propanolt tartalmaz.
Elemanalízis CuHieNeSjOixO.lSCjHsO-ra:
számított: C: 37,02; H: 5,21; N: 22,62; S:
25,89%;
mért: C: 36,75; H: 5,13; N: 21,75; S:
25,03%.
A mért értéket 2,79% víz jelenlétére módosítottuk.
40. pólda
A 3-(2-( (2-guanidino-tiazol-5-il)-metilliol-etilaminol-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítására
A. Az etil-2-guanidino-5-tiazol-karboxiláthidrogénklorid előállítása
3,5 liter vízmentes etanolban 117 g (0,99 mól) amidino-tio-karbamidot és 150 g (1,0 mól) etil-oc-klór-cc-formil-acetátot oldunk, majd 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet. 1 órán át visszafolyató hűtő alatt hevítjük, majd 20,0 g (0,13 mól) etil-oc-klór-oc-formil-acetátol adagolunk a reakcióelegyhez és egy óra múlva további 20,0 g etil-oc-klór-«c-formil-acetátot adagolunk. 2 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradókhoz 1,5 1 acetont adunk, szűrjük, amiután 103 g terméket kapunk. Ezt 2-propanolböl kikristályoBÍtva megkapjuk az előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyülel 204-206 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CjHnClNíOjS-re:
számított: C: 33,53; H: 4,43; N: 22,35; Cl: 13,97; S: 12,79%;
mért: C: 33,38; H: 4,40;'N: 22,54; Cl:
13,97; S: 12,92%.
Β. Λ 2-guanidino-5-hidroximetil-tiazol előállítása ml tetrahídrofuránban 0,46 g (12,1 mM) lítium-aluniínium-hídridet szuszpendálunk, jeges vízfürdőben lehűljük a szuszpenzíót és 1,0 g (3,99 mM), az A. lépés szerint előállított etil-2-guanidino-5-tíazol-karboxilát-hidrogén-kloridot adunk hozzá. 2 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet, majd lehűljük, 0,46 ml víz, 0,46 ml 15%-os, vizes, nátrium-hidroxid-oldat és 1,38 ml víz adagolásával megbontjuk, majd szűrjük. A szürletet vízmentesítjük, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 0,61 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristályositva megkapjuk a 168—170 ’C hőmérsékleten olvadó előállítandó terméket.
Elemanalízis CsHeNiOS-re:
számított: C: 34,87; H: 4,68; N: 32,54; S:
18,62%;
mért: C: 34,55; H: 4,52; N: 32,63; S:
18,54%.
C. A 2-[(2-guanidino-tiazol-5-il)-metil-tiol-elilamin előállítása ml tömény hidrogén—kloridban 10,6 g (9,3 mM) ciszte-amin-hidrogén-kloridoL és 16,0 g (9,3 mM), a B. lépés szerint előállított 2-guanidino-5-hidroximetil-tiazolt oldunk, az
-2651 elegyet 1 órán át szobahőmérsékleten, majd 3 órán át visszafolyató hűtő alatt forralva keverjük. Ezután lehűtjük, 40%-os, vlzeB nátrium-hidroxid-oldattal 11-re állítjuk be a pH-jét és szűrjük, amiután 15 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikriatályosítva megkapjuk az előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyület 150-153 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CiHuNsSi-re:
számított: C: 36,34; H: 5,66; N: 30,27; S: 27,72%;
mért: C: 36,29; H: 5,70; N: 30,40; S:
27,64%.
D. A 3-(2-[(2-guanidino-tiazol-5-il)-metil-tiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolban 2,0 g (8,64 mM), a C.
lépés szerint előállított 2-[(2-guanidino-tiazol-5-il)-metil-tio]-etiolamint oldunk, az oldatot cseppenként 40 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 1,54 g (8,64 mM) 160 ml, jégfürdőben 8 °C hőmérsékletre hűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol—1,1-dioxidhoz. 8 °C hőmérsékleten tartva a reakcióelegyet 8 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át rajta. 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet. A desztillációs maradékot 175 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, amikből 1,3 g terméket kapunk. Ezt metanolból kikristélyosítva megkapjuk az előállítandó terméket.
Az előállított vegyület 225-226 °C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CioHieN«OjS3-ra:
számított: C: 31,90; H: 4,28; N: 29,76: S: 25,55%;
mért: C: 32,07; H: 4,14; N: 29,91; S:
25,60%.
41.példa
A 3-amino-4-{2-[(2-guanidino-tiazol-5-il)-metíl-tio]-etilaraino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml metanolban 3,0 g (13,0 mM) a 40. példa C. lépése szerint előállított 2-[(2-guanidino-tiazol-5-il)-metil-tio]-etil-amint oldunk, az oldatot cseppenként 40 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,1 g (13,0 mM), 200 ml 8 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1-oxidhoz. 8 percen ét vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 225 g szilikagélből készült oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, amikből 3,6 g előállítandó vegyületet kapunk.
Az előállított vegyület 85-132 ’C hőmérsékleten olvad; d»-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 0,3 mól acetonitrilt tartalmaz.
Eiemanalizis C»Hi«NsOSjxO,3CaH3N-re:
számított: C: 32,24; H: 4,22; N: 32,41; S:
26,71%;
mórt: C: 32,63; H: 4,33; N: 32,55; S:
26,62%.
A mórt értéket 1,84% víz jelenlétére számítva módosítottuk.
42. példa
A 3-ciklopropilamino-4-[2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 8. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a 2-prop.nilamin helyett ekvimoláris mennyiségű ciklopropilamint használunk, és a terméket metanolból kristályosítjuk ki. A terméket izopropil-alkoholból kikristélyosítva 3,5 g előállítandó vegyületet .kapunk.
Az előállított vegyület 194-195 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad; de-dimetilszulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 1,0 mól izopropil-alkoholt tartalmaz.
Elemanalizis CisHirfJsOaSaxCaHeO-ra:
számított: C: 48,52; H: 7,01; N: 15,72%; mért: C: 48,36; H: 6,95; N: 14,87%.
43. példa
A 3-ciklopropÍlmelilamino-4-(2-í (5-dimetilaminome til-2-furil) -me til-tiol-e tilamino)-l ,2^5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A 8. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a 2-propinilamin helyett ekvimoláris mennyiségű ciklopropil-metilamint használunk, és a terméket metanolból kristályosítjuk ki.
A terméket metanolból újból kikristályosítva 1,6 g, 86-89 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvadó előállítandó vegyületet kapunk.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses mngrezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 1,25 mól metanolt tartalmaz.
Elemanalizis CieHisNsCbSjxl ,25CH»O-ra:
számított: C: 47,14; H: 6,88; N: 15,93%; mért: C: 47,40; H: 6,49: N: 15,77%.
A mért értéket 0,68% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
-2753
44. példa
A 3- {2- [ (5-dimetilaminome til—2— f u r il) -metil- tio ] -etilamino) -4-mor f olino-1,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 19. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a dimetil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű morfolinl használunk. Oszlopkromatografiálást követően izopropil-alkoholból kristályosltjuk ki a terméket. Az elegyet Skellysolve B-vel hígítjuk és szűrjük, amiutén megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet, amely 122-127 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalíze CieHasNsOíSa-re:
számítolt: C: 46,24; H: 6,06; N: 16,86%; mért: C: 45,82; H: 6,06; N: 16,62%.
A mórt értéket 0,61% vízre számítva korrigáltuk.
45. példa
A 3-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilan>ino)-4-(metoxietil-amino)-1,2,5-tiadiazol-l ,1-dioxid előállítása
A 8. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a 2-propinilamin helyett ekvimoláris mennyiségű 2-metoxi-etilamint használunk. Az oszlopkromalografálás után kapott terméket izopropil-alkohollal kezeljük, desztilláljuk az elegyet, majd a közel száraz desztillációs maradékot lehűtjük, amikor 3,79 g terméket kapunk. Ezt izopropil-alkoholból kikristályosítva megkapjuk az 56-58 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-epektruma (100 MHz) szerint 0,6 mól izopropil-alkoholt tartalmaz.
Elemanalizis CisHasNjO«SjxO,6C3HaO-ra:
számított: C: 45,90; H: 6,83; N: 15,93%; mórt: C: 45,50; H: 6,72; N: 15,63%.
A mórt értéket 0,74% vízre számítva korrigáltuk.
46. példa
A 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-pirrolidino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 19. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a dimetil-amin helyett ekvimolárie mennyiségű pirrolidint használunk. Csökkentett nyomáson desztilláljuk a nyers reakcióelegyet, a desztillációs maradékot izopropil-alkohollal extraháljuk és szűrjük, amiután megkapjuk a
3,9 g súlyú, 151-152 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt termeket.
Elemanalizis CuHasNsOsSa-re:
számított: C: 48,09; H: 6,31; N: 17,53%; mért: C: 48,00; H: 6,10; N: 17,71%.
47. példa
A 3-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-piperidino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 19. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a dimelilamin helyett ekvimolárie mennyiségű piperidint használunk. A kromatografálást kővetően 3,8 g terméket kapunk. Ezt forró vizes etanolból kikristélyosítjuk, amikor megkapjuk a 106-108 ’C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt termeket.
Elemanalizis CiaHasNsCbSa-re:
számított: C: 49,37; H: 6,58; N: 16,94%. mórt: C: 49,17; H: 6,52; N: 17,14%.
A mért értéket 0,2% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
48. példa
A 3-butilamino-4-(2-[ (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 8. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a 2-propinilamin helyett ekvimoláris mennyiségű bulilaminl használunk. A nyersterméket háromszor kromatografáljuk, a terméket 3,5 órán át erősen csökkentett nyomású térben hevítve szárítjuk, amiután enyhén gumiszerű anyagként megkapjuk az 1,81 g súlyú terméket.
Elemanalizis CieHaaNsCbSa-re:
számított: C: 47,86; H: 6,78; N: 17,44%; mért: C: 47,60; H: 6,81; N: 17,81%.
A mért értékel 1,34% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
49. példa κ
A 3-(2-í (5-dimetiIaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-4-[(2-piridil)-metilamino 1-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása A 8. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a 2-propinilamin helyett ekvimoláris mennyiségű 2-aininometil-piridint használunk. Az oszlopkromatografálást kővetően egyesítjük a megfelelő frakciókat, amiből 3,9 g terméket kapunk. Ezt izopropil-alkoholból kétszer kikristályosítjuk, amiután megkapjuk a 43-45 ’C hőmérsékleten előállítandó terméket.
Egy mintát vízmentes etanolból kikristályosítunk és a szilárd halmazállapotú anyagot 6 órán ét csökkentett nyomású térben
-2855 hevítjük 60 °C hőmérsékleten, amikor olvadékot kapunk. Az olvadékot forró izopropil-alkoholban oldjuk, szobahőmérsékleten szűrve összegyűjtjük és erősen csökkentett nyomású térben szárítjuk, amikor megkapjuk a 45-47 °C hőmérsékleten olvadó előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) szerint 1,25 mól izopropil-alkoholt lartalamz.
Elemanalizis CieHuNeOaSjxl ,25C3HeO-ra:
számított: C: 51,05; H: 6,70; N: 16,42%; mért: C; 51,08: H: 6,32; N: 16,03%.
A mért értéket 0,68% víztartalomra számítva korrigáltuk.
50. példa
A 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-hidroxiamino-l,2,5- tiad íazol-1,1 -dioxid előállító sa A 8. példában megadott eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a 2propinil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű hidroxil-amint használunk. Az olajos, nyers reakcióterméket addig hevítjük visszafolyató hűtő alatt, míg a termék teljes egészben kikristályosodik. Ezután szűrjük és szárítjuk, amiután 2,59 g előállítandó terméket kapunk, amely 203-205 °C hőmérsékleten olvad. Elemanalizis CiiHisNsOtSz-re:
számított: C: 39,87; H: 5,30; N: 19,38; S;
17,74%;
mért ; C: 39,53; H: 5,04; N: 19,61; S:
17,62%.
sítjük a megfelelő frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk, a kristályos terméket szűréssel összegyűjtjük és szárítjuk, amikor 2,13 g súlyú terméket kapunk. Az előállított vegyület 136-139 ’C hőmérsékleten olvad. Elemanalízis CnHíjNsOsSj-re:
számított: C: 55,89: 11: 8,79; N: 13,58; S: 12,43%;
mért: C: 56,16; H: 8,57; N: 13,38; S:
12,61%.
52. példa
A 3-[2-[(5-dimetilaminometil-2-furíl)-metil-tio]-etilamino)-4-metoxiamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A 8. példában megadott eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a 2propinil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű metoxi-amint használunk. A reakcióelegyet egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük, mialatt kristályos termék keletkezik. Lehűtjük az oldatot, szűrjük és az elkülönített szilárd halmazállapotú anyagot szárítjuk, amikor 3,8 g előállítani szándékozott terméket kapunk.
Az előállított vegyület 224-226 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanalízis CnHnNsOíSa-re:
számított: C: 41,59; H: 5,64; N: 18,65; S: 17.08%;
mért: C: 41,25; H: 5,54; N: 18,50; S:
17.16%.
A mért értéket 0,79% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
51. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino)-4-dodecilamino-l,2,5-liadiazol-1,1-dioxid előállítása ml metanolban 2,41 g (11,2 mM) 2-[ (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,0 g (11,2 mM), 200 ml lehűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 15 percen át 2-5 °C hőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd egy adagban
4,15 g (22,4 mM), 25 ml metanolban oldott dodecil-amint adunk hozzá. 18 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, ezt követően szűrjük, a szürletet csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot 60 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, desztilláljuk, a desztillációs maradékot 60 g szilikagélből készült oszlopon újra kromatografáljuk, acetonitril-metanolos gradiens elucióval eluálva a terméket. Egye53. példa
A 3-(2-((5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tiol-e tilamino 1-4-propilamino-1,2,5-tindinzol-1,1-dioxid előállítása
A 28. példában megadottak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű propil-amint használunk. Kromatografálást követően
3,5 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristályosítva megkapjuk az előállítani szándékozott vegyületel.
Az előállított vegyület 194-196 °C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanalízis CisHjsNsOjSs-ra:
számított: C: 44,64; H: 6,24; N: 17,35; S: 23,84%;
mért: C: 44,66; H: 6,02; N: 17,88; S:
23,87%.
54. példa
A 3-amino-4-|2-[(5-dimetilaminomelil-2- tienil)-metil- tio 1-e tilamino)-1.2,5-tiadia29
-2957 zol-l-oxid előállítása ml metanolban 2,84 g (12,3 mM) 2-[ (5-dimetilaminometil-2-tieml)-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként, 35 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 2,0 g (12,3 mM) 200 ml, jégfürdőben 3 °C hőmérsékletre hütött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 15 percen át keverjük a reakcióelegyet, majd 5 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át rajta. Ezt követően csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 60 g szilikagélből készített oszlopon metilénklorid-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük, amikből 1,73 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristályositva megkapjuk az előállítani szándékozott terméket.
Az előállított vegyület 149-152 °C hőmérsékleten olvad (bomlik).
55. példa
A 3-(2-( (5-dimetilaminoraetil-2-tienil)-metil-tio]-etilamino)-4-[(3-piridil)-raetilaminol-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid előállítása
A 28. példában ismertetett eljárást ismételjük meg azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ekvimolárie mennyiségű 3aminometil-piridint használunk. Az oszlopkromatográfiás lépést követően egyesítjük a megfelelő frakciókat, amiután olajos anyagként 3,10 g terméket kapunk. Ezt fölös mennyiségű 5%-os hidrogén-klorid-oldatban feloldjuk, az oldatot desztilláljuk, a desztillációs maradékot izopropil-alkohollal kezeljük, amiután szilárd halmazállapotú terméket kapunk. Ezt 95%-os, vizes etanolból kikristályositva megkapjuk az előállítani kívánt terméket.
Az előállított vegyület 143-146,5 °C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CieHjeCIaNeChSj-ra:
számított: C: 41,13; H: 4,99: N: 15,99; S: 18,30%;
mért : C: 41,25; H: 4,90; N: 16,18; S:
18,52%.
56. példa
A 3-amino-4-(2-[(5-dimetilaminometil-2- tienil)-metil-tio]-e tilamino 1-1,2,5-tíadiazol-1,1-dioxid előállítása ml metanolban 2,0 g (8,68 mM) 2-Γ (5dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 35 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,55 g (8,68 mM), 200 ml, jeges vízfürdőben 3 °C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 15 percen át keverjük a reakcióelegyet, majd 10 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, amikor 3,3 g előállítani szándékozott, vegyületet kapunk.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) a következő: d: 6,88 (d, ÍH); 6,78 (d,lH); 4,03 (s, 2H); 3,61 (s, 2H); 3,54 (t, 2H); 2,74 (t, 2H); 2,22 (s, 6H); A spektrum szerint a termék 2/3 mól metanolt tartalmaz.
57. példa
A 3-benzilamino-4-(2-( (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etilaniino)-l ,2,5- tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A 28. példában megadott eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ezúttal benzil-aminl használunk. A terméket a reakcióelegy csökkentett nyomáson való desztillációjával kapjuk meg. Ezt aktív szénnel kezeljük, és metanolból kikristályosítjuk; amikor megkapjuk a 2,63 g előállítandó vegyületet. Az előállított vegyület 20-3205,5 °C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanlízis CieHasNsOjSj-ra:
57. ámltott: C: 50,53; H: 5,58; N: 15,51; S: 21,30%;
mért: C: 50,79; H: 5,34; N: 15,78; S:
20,94%.
58. példa
A 3-r3-(3-dimetilaminometil-fenoxi)-propilaminol-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,ldioxid előállítási!
inl metanolban 2,73 g (14,0 mM), a 867.106. számú belga szabadalmi leírás szerint előállított 3-(3-dimetilaminometil-fenoxi]propil-amint oldunk, az oldatot cseppenként, 60 perc alatt, erőteljes keverés közben hozzáadjuk 2,5 g (14,0 mM) 250 ml, jeges vízfürdőben 4 °C hőmérsékletre hűtött metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidhoz. 20 percen át keverjük a reakcióelegyet, majd 10 percen át vízmentes metíl-emint buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot pedig 75 g szilikagélből készített oszlopon, metilén-klorid-metanolos gradiens-elucióval kromatografáljuk. Összegyűjtjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, a desztillációs maradékot npropanolban oldjuk és ekvivalens mennyiségű hidrogén-kloriddal reagáltatjuk, a termék hidrogén-klorid-só jé nak előállítására.
-30Az így kapott anyagot vizes etanolból kikristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyület hidrogón-klorid-sóját.
Az előállított vegyület 140-145 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CisíIuClNaCbS-re:
számított: C: 46,20; H: 6,20; N: 17,96; S: 8,22; Cl: 9,09%;
mórt: C: 46,21; H: 6,06; N: 18,24; S:
8,38; Cl: 9,05%.
59. példa
A 3-{2-[ (2-dimetilaminometil-tiazol-5-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A. Az 5-karbetoxi-2-í (N-karbofenoxi-N-metil-amino)-metil]-liazol előállítása
270 ml 1,2-diklór-etónban 46,7 g (0,21 mól) (N-karbofenoxi-N-metil-amino)-tio -acetamidot és 30,0 g (0,20 mól) etil-cc-formil-oc-klór-acetátot oldunk, majd 2 órán át viszszafolyató hűtő alatt forraljuk a reakcióelegyet. További 3,0 g (0,02 mól) etil-oc-formil-oc-klór-acetátot adunk az elegyhez, és 1,5 órán át folytatjuk a hevítést. 2x300 ml hideg, 5%-os, vizes nátrium-karbonát-oldattal extraháljuk az elegyet, majd 2x300 ml vízzel mossuk, és ezt követően nátrium-szulfáttal vizmentesítjük. Desztillációt kővetően lassan kikristályosodó olajos desztillációs maradékként megkapjuk a terméket. Ezt 2-propanolból kikrietályosítjuk, amikor 26 g előállítani kívánt vegyületet kapunk.
Az előállított vegyület 81-83 °C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CuHieNiOíS-re:
számított: C: 56,24; H: 5,03; N: 8,74; S: 10,01%;
mért: C: 56,48; H: 4,97; N: 8,54; S:
10,17%.
B. Az 5-hidroxiraetil-2-dlmetilaminometil-tiazol előállítása
544 ml vízmentes tetrahidro-furánhoz
19,8 g ((0,62 mól), az A. lépée szerint előállított 5-karbetoxi-2-[ (N-karbofenoxi-N-metilamino)-metil]-tiazolt és 6,12 g (0,16 mól) lítium- alumínium-hidridet adunk, majd 0,5 órán át visszafolyató hűtő alatt forraljuk a szuszpenziót. Ezután szobahőmérsékletre hűtjük és megbontjuk, majd Celite szűrési segédanyag jelenlétében szűrjük, ós a szürletet csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradókot 80 ml 3 n hidrogén-kloridban oldjuk és éterrel extraháljuk.A vizes fázis pH-ját 8-ra állítjuk be, és raetilén-kloriddal extraháljuk. Elkülönítjük a szerves oldószeres fázist, vizmentesítjük, szűrjük és csökkentett nyomáson desztilláljuk. Desztillált' 60 cica maradékként 6,0 g olajos terméket kapunk.
Az előállított vegyület CDCh-ban vizsgáit mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a következő: á: 7,50 (s, 1H); 4,85 (s, 2H); 4,15 (s, 1H); 3,75 (s, 2H); 2,35 (a, 6H).
C. Az 5-klórraetil-2-dimetilaminometil-tiazolhidrogénklorid előállítása
300 ml metilén-kloridban 8,9 g (52,0 mM), a B. lépés szerint előállított 5-hidroximetil-2-dimetilarainometil-tiazolt oldunk, az oldatot jeges vízfürdőben lehűtjük és cseppenként 27,4 g (0,16 mól) tionil-kloridct adunk hozzá. 2 órán ét visszafolyató hűtő alatt hevítjük a reakcióelegyet, majd lehűtjük ós csökkentett nyomáson desztilláljuk. Deeztillációs maradókként 12,3 g terméket kapunk. Ezt acetonitrilből kikristólyoeltva megkapjuk az előállítani szándékozott terméket.
Az előállított vegyület 143-144 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CiHuCbNíS-re:
számított: C: 37,01; H: 5,32; N: 12,33; Cl: 31,63%;
mért : C: 36,88; H: 5,11; N: 12,14; Cl: 31,65%.
A mórt értéket 0,91% víz jelenlétére számítva módosítottuk.
D. A 2-f (2-dimetilaminometil-tiazol-5-il)-metil-tio]-etilamin előállítása
2,5 ml tömény hidrogén-kloridban 0,2 g (1,76 mM), ciszleamin-hidrogén-kloridol és 0,4 g (1,76 mM), a C. lépésben megadottak szerint előállított 5-klórmetil-2-dimetilaminometil-tiazol-hidrogénkloridot oldunk, majd 100 °C hőmérsékletű olajfürdőben hevítjük a reakcióelegyet. 2 óra múlva csökkentett nyomáson desztilláljuk a reakcióelegyet, a desztillációs maradék pH-ját 40%-os, vizes nótrium-hidroxid-oldattal lúgosra állítjuk be. Met il-acetáttal extraháljuk a vizes fázist, majd > lkülön!tjük a szerves oldószeres oldatot éa vízmentesítjük, szűrjük, majd desztilláljuk. Desztillációs maradékként 0,3 g olajos terméket kapunk.
Az előállított vegyület CDCb-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma Í60 MHz) a következő: 7,50 (s,lH); 3,95 (s,
2H); 3,76 (s, 2H); 2,85 (m, 4H); 2,40 (s, 6H); 1,85 (s, 2H).
E. A 3-{2-f(2-dimotilaminometii-tiazol-5-il)-!netil-tiol-etilainino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1, 1-d ioxid előállítása ml metanolban 1,55 g (6,7 mM), a D. lépésben megadottak szerint előállított 2-f (2-dimetilaminome til-tiazol-5-il)-metil-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként, 40 perc alatt hozzáadjuk 1,19 g (6,7 mM) 130 ml,
-316 1 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban részlegesen szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidhoz. Az adagolás befejezését kővetően 8 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 150 g szilikagélből készített oszlopon kromatografájluk acetonitril-metanolos gradiens-elucióval.
Egyesítjük a megfelelő frakciókat, amikből 1,05 g terméket kapunk. Ezt 2-propanolból kikristályoeítva megkapjuk az előállítani kivánt vegyületet.
Az előállított vegyület 170-172 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CnHjoN»OjS3-ra:
számított: C: 38,28; H: 5,36; N: 22,33; S: 25,56%;
mért: C: 38,31; JI: 5,32; N: 22,13; S:
25,96%.
60. példa
A 3-{2-[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A 20. példában megadott eljárást ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a
3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadíazol-l,l-dioxid helyett a megfelelő -1-oxid ekvimoláris mennyiségét használjuk. Az oszlopkromatografálást követően egyesítjük a megfelelő frakciókat, amikből 4,5 g terméket kapunk. Ezt vízmentes etanolból kikristályoeítva 3,05 g 175-177 ’C hőmérsékleten olvadó vegyületet kapunk. Elemanalízis CjoHieNeOSs-ra:
számított: C: 33,32; H: 4,47; N: 31,09; S: 26,68%;
mért: C: 33,10; H: 4,42; N: 31,00; S:
26,51%.
61. példa /
A 3-{2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-raetil-tiol-etilamino)-4-hidroxi-l,2,5-tiadiazol-1-oxid előállítása ml metanolban 4,15 g (17,9 mM) 2[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-met.il-tiol-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként, 30 perc alatt hozzáadjuk 2,91 g (17,9 mM), 350 ml, jeges vízfürdőben hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-1-oxid hoz. Ezután
3,58 g (89,5 mM), metanolban szuszpendált nátrium-hidroxid-szemcséket adunk a reakcióelegyhez, majd egy éjszakán át szobahőmérsékleten keverjük. 14,9 ml (89,5 mM), 6,0 n vizes hidrogón-klorid-oldattal semlegesítjük az elegyet, majd 10 perc múlva csökkentett nyomáson desztilláljuk. A szilárd desztillációs maradékol 2 órán át szobahőmérsékleten ml vízzel kezeljük, majd szűrjük, a termékelkülönitésre. Ezt vízből kikristályoeítva megkapjuk a vegyületet.
Az előállított termék 148-151 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízis CeHnNTOjSj-ra:
számított: C: 31,11; H: 3,77; N: 28,22; S: 27,69%;
mért: C: 30,95; H: 3,76; N: 28,27; S:
28,11%.
62. példa
A 3-amino—4-{2-f 2-(2-metil—guanidino) — tiazol-4-il-metil-tiol-e tilamino)-1,2,5-tiadiazol- 1-oxid előállítása
A. A 2-{[2-(2-metil-guanidino)-tiazol-4-ilJ-me til- tio )-etilamin elóá Ilitása ml tömény hidrogén-kloridban 1,89 g (16,6 mM) ciszteamin-hidrogén-kloridot és 4,0 g (16,6 mM), (N-metil-amidino)-tiokarbamidból és l,3-diklór-2-propanonból előállított 2-{2-melil-guanidino)-4-klórmetil-tiazol-hidrogén-kloridot oldunk, az elegyet olajfürdőben 100 ’C hőmérsékleten hevítjük. 2 óra múlva csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradék pH-ját 40%-os, vizes nátriumhidroxid-oldattal lúgosra állítjuk be. A vizes fáziet többször metil-acetátlal extraháljuk, majd vízmentesítjük a szerves oldószeres extraktumot, szűrjük és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 3,35 g terméket kapunk.
Az előállított vegyület DjO-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a következő: é: 6,52 (s, IH); 3,60 (s, 211); 2,70 (m, 7H).
B. A 3-amino-4-f2-12-(2-melil-guanidino)-tiazol-4-il-me til-tio 1-etilam inol -1,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
2,1 g (8,56 inM), az A. lépés szerint előállított 2-l2-(2-metil-guanidino)-tiazol-4-ilmetil-tiol-etil-amint oldunk 50 ml metanolban, az oldatot cseppenként, 30 perc alatt hozzáadjuk 1,39 g (8,56 mM), 170 ml 7 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 7 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk ál a reakcióelegyen, majd egy éjszakén át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyel, a desztillációs maradékot 100 g 230-400 mesh szemcseméretű ezilikagólból készült oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanolos gradiens elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig p-prasil szilikagélen kromatografáljuk nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, kis térfogatig desztilláljuk, és a
-3263 desztillációs maradékot ezűrjük, amikor megkapjuk az előállítandó terméket.
Az előállított vegyület 86-91 ’C hőmérsékleten olvad.
Az előállított vegyület de-dimetil-szulfoxidban vizsgált (100 MHz) mágneses magrezonancia-spektruma szerint 0,8 mól etanolt tartalmaz.
Elemanalízis CioHieNeOSj-ra (+ 0,8CjHeO):
számított: C: 35,06; H: 5,28; N: 28,20; S:
24,21%;
mért; C: 35,66; H: 5,05; N: 28,33; S:
23,96%.
63. példa
A 3-amino-4-[ 3- (3-dimetilaminometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml metanolban 2,5 g (12,8 mM) 3—Γ3— -dimetilarainometil-fenoxil-propilamint oldunk, az oldatot cseppenként, 30 perc alatt keverés közben hozzáadjuk 200 ml, jeges vízfürdőben 2 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 15 percen át Jteverjük a reakcióelegyet, majd öt percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át rajta. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, desztillációs maradékként kristályos, terméket kapunk. Ezt metanolból kikristályositva megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az . előállított vegyület 165,5-166,5 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad. Elemanalízis Ci«HaiNsSj-re:
számított: C: 51,99; H: 6,55; N: 21,66; S; 9,92%;
mért: C: 51,58; H: 6,49; N: 22,03; S:
10,19%.
64. példa
A 3-amino-4-(2-((2-metilamino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A. A 2-[(2-metilarnino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamin előállítása ml tömény hidrogón-kloridban 2,8 g (24,6 mM) ciszteamin-hidrogén-kloridot és 4,0 g (24,6 mM) 2-metilamino-4-klór-metil-tiazoll (az utóbbi vegyületet N-metil-tiokarbamidból és l,3-diklór-2-propanonból állítjuk elő) oldunk, az oldatot 100 ’C hőmérsékletű olajfürdóben melegítjük. 30 órán ét folytatjuk a hevítést, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk a reakcióelegyet. A desztillációs maradék pH-ját 40%-oa, vizes nátrium-hidroxid-oldattal lúgosra állítjuk be, és az elkülönített vizes fázist metil-acetáttal extraháljuk. Az extraktumot vízmentesltjük, szűrjük és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 1,75 g terméket kapunk, olajos anyagként. Ezt további tisztítás nélkül használjuk a B. lépésben.
B· A 3-amino-4-(2-[ (2-metilamino— tiazol—4-il)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A 62. példában megadott B. pont szerint eljárva, egymás után 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxiddal és vízmentes ammóniával reagáltatjuk az A. lépésben előállított vegyületet, és a terméket kromatografáljuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként habos anyagot kapunk. Ezt acetonból kikristályositva megkapjuk a 180-183 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvadó, előállítani szándékozott vegyületet.
Elemanalízis CsHnNeOS3-ra:
számított: C: 33,95; H: 4,43; N: 26,39; S:
30,21%;
mért: C: 33,96; H: 4,11; N: 26,27; S:
30,44%.
65. példa
A 3-amino-4-{2-[2-(2,3-dimetil-guanidino)—tia zol-4-il-me til-tio]-etilamino 1-1,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A.. A 2-f 2-(2,3-diinetil-guanidino)-tiazol-4-il-metil-tiol-etilamin-dihidrogén-klorid előállítása l,3-diklór-2-propanonból és dinietil-ciano-ditio-imino-karbonátból és metilaminból előállított (N,N’-dimetil-amidino)-tiokarbamidtól 4-klórme lil-2-(2,3-diniét il-guanidino)-tiazolt készítünk. Az utóbbi vegyület 5 g-ját (19,6 mM) ós 2,25 g (19,6 mM) ciszteamin-hidrogén-kloridot 17,5 ml tömény hidrogén-kloridban oldunk és az oldatot 24 órán át olajfürdőben 100 ’C hőmérsékleten hevítjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot vízmentes etanolból kikristályosítjuk, amikor megkapjuk ez előállítandó vegyületei.
Az előállított vegyület 243-245 ’C hőmérsékleten olvad.
P. A 3-amino-4-l2-í2-(2,3-dimetil-guanidino)-tiazol-4-il-metil-lio]-etilamino)-1,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
Az A. lépés során előállított vegyületet ε 62. példa B. pontjában megadottak szerint eljárva egymás után 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxiddal és vízmentes ammóniával reagáltatjuk. A nyers reakcióelegyet csökkentett nyomáson desztilláljuk, a desztillációs maradékot metanolból kikristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítani szándékozott terméket.
Az előállított vegyület 201-203 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
-3365
Elemanalizis CuHjaNeOSs-ra:
számított: C: 35,28; H: 4,84; N: 29,92; S:
25,69%;
márt: C: 34,93; H: 4,56; N: 30,27; s:
25,92%.
66. példa
A 3,4-bisz-[2-í (2-guanidino-tiazol-4-il)~ -metil-tiol-e tilaminol-1,2,5-118013201-1-oxid előállítása (Oltalmi körön kívüli vegyület)
100 ml, jeges vízfürdőben 0 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban 2,16 g {40,0 mM) nátrium-metoxidot oldunk, az oldathoz 6,09 g (20,0 mM) 2-f (2-guanidino-tiazol-4~il)-metil-tiol-etilamint adunk, majd 20 percen ét keverjük a reakcióelegyet. Ezután 1,62 g (10 mM) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot adunk hozzá. 65 órán át szobahőmérsékleten keverjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk, A desztillációs maradékot 100 g 230-400 mesh szemcseméretú szilikagélböl készített oszlopon kromatografáljuk acetonitril-metanolos gradiens-elucióval.
Egyesítjük a megfelelő frakciókat ás desztilláljuk. A desztillációs maradékot μ-porasil Bzilikagéltel kivitelezett preparatív nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel tisztítjuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat ós csökkentett nyomóson desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként amorf, szilárd halmazállapotú anyagként megkapjuk a terméket.
A de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektrum (100 MHz) ezerint az előállított vegyület 0,11 mól etanolt tartalmaz.
Elemanalizis CieHuNkOSíxO, l lCjHeO-ra:
számított: C: 34,42; H: 4,39; N: 29,71: S:
28,33%;
mért: C: 34,95: fi: 4,41; N: 29,04; S:
27,71%.
A mért értéket 1,86% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
67. példa
A 3—f 2—f (2-amino-tiazol-4-il)-nietil-lio]-etüamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A. A 2-í(2-amino-tiazol-4-il)-metil~tiof-etilamin-dihidrogén klorid előállítása ml tömény hidrogén-kloridban 5,56 g (50,0 mM) ciszteamin-hidrogén-kíoridot és 9,25 g (50,0 mM) 2-amino-4-klórmetil-tiazolhidrogénkloridot oldunk, az oldatot 65 órán át 105 ’C hőmérsékletű olajfürdóben hevítjük. Ezután csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot acetonnal kezeljük. Összegyűjtjük a termékei ós etanollal extraháljuk, majd szűrjük, szárítjuk, amiután megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület 170-200 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CeRnChNiSj-re:
számított: C: 27,48; H: 4,90; N: 16,02: S: 24,46; Cl: 27,04%;
mért: C: 27,29; H: 5,07; N: 15,91; S:
24,15; Cl: 27,24%.
B. A 3-(2-( (2-araino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaminol-4-metilamíno-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása ml metanolban 3,0 g (11,4 mM), az A. lépés szerint előállított 2-f (2-amino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamint oldunk (a dihidrogén-klorid-sót használjuk), az oldatot cseppenként, 90 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 2,03 g (11,4 mM), 55 ml, 5 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban részlegesen szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadíazol-l,l-dioxidhoz. 1,5 óra múlva 30 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk ét a reakcióelegyen, majd 19 órán át 5 ’C hómérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 400 g szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk, az eluálást aceton és metilén-klorid 7:3 arányú elegyével végezve. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként megkapjuk az előállítandó terméket. Ezt 95%-os etanolból kikristályosítjuk.
Az előállított vegyület 200-201 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CeHuNsOjSa-ra:
számított: C: 32,32; H: 4,32; N: 25,13; S: 28,76%;
mért: C: 32,25; H: 4,20; N: 25,06; S;
29,14%.
68. példa
A 3-smino-4-(2-f (2-dimetilaminometil-tiazol-5-il)-metil-tiol-etílamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállitása ml metanolban 2,05 g (8,86 mM), az 59. példa 0. pontjában megadottak szerint előállított 2-f (dimetilaminometíi-tíazol-5-il)metÍl-tiol-stilamint oldunk, az oldatot cseppenként keverés közben hozzáadjuk 1,44 g (8,88 mM), 170 ml, 8 ’C hőmérsékletű metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 8 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen át keverjük, szobahőmérsékleten. Csökkentett nyomáson desztilláljuk a terméket, a desztillációs maradékot acetonitrillel kezeljük, amikor 1,76 g terméket kapunk. Ezt 100 g 230-400 mesh szemcseméretű szilíkagél34
-3467 lel készített oszlopon kromatografálva tisztítjuk, az eluálást acetonitril ós metanol elegyeivel végezzük. A megfelelő frakciókat egyesítjük, desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig acetonból kikristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítandó terméket.
Az előállított vegyület mérsékleten olvad. Elemanalizis CnHiTNeOSs-ra: 131-133 ’C hő-
számítolt: C: S: 27,76%; 38,13; H: 5,24; N: 24,26;
mért: C: S: 27,68%. 37,86; H: 5,06; N: 24,34;
69. példa
A 3-amino-4-(2-((2-araino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása ml metanolban 2,62 g (10,0 mM), a 67. példa A. pontjában megadottak ezerint előállított 2-Γ (2-amino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamint oldunk (a dihidrogén-klorid-sót használjuk), az oldatot cseppenként, 30 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,62 g (10,0 mM), 50 ml 5 ’C hőmérsékletű metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 1,5 órán át keverjük a reakcióelegyet, majd 30 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át rajta. Ezután 17 órán át 5 ’C hőmérsékleten tartjuk. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot μ-porasil szilikagélből készített preparatív nagynyomású folyadékkromatográfiás rendszerrel tisztítjuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor amorf, szilárd halmazállapotú desztillációs maradékként megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület de-diraetil-Bzulfoxidban vizególt mágneses magrezonancia-spektruma szerint (100 MHz) 0,4 mól etanolt tartalmaz.
Elemanalízis CeHuNeOSaxtMCzHeO-ra:
számított: C: 32,74; H: 4,50; N: 26,03;
S: 29,80%;
mért : C: 32,39; H: 4,28; N: 28,39;
S: 30,02%.
A mért értéket 1,39% víz jelenlétére
számítva korrigáltuk.
70. példa
A 3-metilamino-4-[2-í 2-(2,3-dimelil-guanidino)-tiazol-4-il-metil-tiol-etilamino)-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
Metanolban 2,5 g (9,64 mM), 2-(2-(2,3-dimetil-guanidino)-tiazol-4-il-metil-tio]-etilamint oldunk, az oldatot, cseppenként 40 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,72 g (9,64 mM), 270 ml 8 ’C hőmérsékletű metanolban szuszpendált 3,4-dímetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidhoz. 7 percen ál vízmentes inetil-aminl buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 100 g 230-400 meeh szemesemére tű szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, amikor habos desztillációs maradékként 2,5 g terméket kapunk. Ezt vizes etanolból kikristályosítva megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület 132-137 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CuHaeNjOjSa-ra:
számított: C: 35,63; H: 4,98; N: 27,70;
S: 23,78%;
mért: C: 35,74; H: 5,04; N: 27,87;
S: 23,56%.
A mért értékel 4,78% viz jelenlétére számítva korrigáltuk.
71. példa
A 3-{2-[(2-dimetilamino-tiazol-4-il)-metiltio]-etilamino)-4-amino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítása
A. A 2-r(2-dimetilamino-tiazol-4-il)-meti]-tiol-etilamin előállítása.
ml tömény hidrogén-kloridban 5,24 g (45,9 mM) ciezteamin-hidrogén-kloridot s N,N-dimetil-tiokarbamidból és l,3-diklór-2-propanonból előállított 9,8 g (45,9 mM) 2-dimetilamino-4-klórmetil-tiazol-hidrogénkloridot oldunk. 96 órán át 100 ’C hőmérsékletű olajfürdőben hevítjük a reakcióelegyet. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradék pH-ját 40%-os, vizes ná'.rium-hidroxid-oldattal lúgosra állítjuk be. Metil-acetáttal extraháljuk a vizes fázist, az exiraktumot vízmentesítjük és desztilláljuk. Az olajos desztillációs maradékként kapott terméket a B. lépésben további tsiztítás nélkü: használjuk.
Az előállított vegyület DzO-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a következő: d: 6,97 (s, 1H); 3,94, (s, 2H); 3,67 (s, 3H); 3,15 (s, 3H); 3,05 (m, 4H).
B. A 3-{2-[(2-dimetilamino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamino)-4-araino-l,2,5-tiadiazol-1-oxid előállítása ml metanolban 3,5 g (16,1 mM), az A. lépésben megadottak szerini előállított 2-((2-dimetilamino-tiazol-4-il)-melil-tio)-etilamint oldunk, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 2,61 g (16,1 mM), 200 ml 7 ’C-hőmérsékletű metanolban oldott
3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 8 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen ót keverjük ós csökkentett nyomáson desztillál35
-3569 juk. A desztillációs maradékot izopropil-alkohollal kezeljük, majd metanolban oldjuk, szűrjük és desztilláljuk, araikor megkapjuk a terméket. Ezt 100 g 230-400 mesh azemceeméretü szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk, metilén-klorid-metanolos elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat éa μ -porasil szilikagéles nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel tisztítjuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és csökkentett nyomáson desztilláljuk.
Az igy előállított vegyűlet 116-122 ’C hőmérsékleten olvad.
A vegyűlet a de-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektrum ezerint (100 MHz) 1/3 mól etanolt tartalmaz. Élemanalizis CieHi«NeOSsxl/3CaHeO-ra:
számított: C 36,83; H: 5,22; N: 24,16%; mért: C 36,61; H: 4,06; N: 24,22%.
72. példa
A 3-(2-1 (2-dimetilamino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-melilamino-l,2-5-tiadiazol-1,l-dioxid előállítása
Oldatot készítünk 2,5 g (11,5 mM), a 71. példa A. lépése szerint előállított 2-[(2-dimetilaroino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaminból, az oldatot cseppenként 30 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 2,05 g (11,5 mM), 200 ml metanolban 7 ’C hőmérsékleten szuszpendált
3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 7 percen ót vízmentes metil-amint buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen át keverjük. Ezt követően csökkentett nyomóson desztilláljuk, a desztillációs maradékot pedig metanolból kikristályosítjuk. igy 1,6 g termékhez jutunk, amit kétszer 2-metoxi-etanolból ismételten kikristélyoaítunk.
Az így előállított vegyűlet 227-229 °C hőmérsékleten olvad.
73. példa
A 3-(2-f2-(2-imidazolidinil-imino)-tiazol-4-il-metÍl-tiol-etilamíno)-4-metílamino-1,2,5-tiadiazol-l, l-dioxid előállítása
A. A 2-(2-(2-imidazolidinil-imino)-tiazol-4-il-metil-tiol-etilamin előállítása l,3-diklór~2-propanonból ée N-(2-imidazoIidin-2-il)-tio-karbamidból (ezt 2-(cián-imino)-imidazolidínből állítjuk elő) 2-f (2-imidazoiidinil)-imino)-4-klórmetil-tiazol-hidrogónkloridot állítunk elő, és ennek 4,94 g-jat (19,51 mM) 2,22 g (19,5 mM) ciszteamin-hidrogén-klorid dal együtt 20 ml tömény hidrogén-kloridban oldjuk. 5,5 órán ót 100 ’C hőmérsékletű olajfűrdőben hevítjük a reakcióelegyet, majd csökkentett nyomóson desztilláljuk. A desztillációs maradék pH-ját 40%-os, (V vizes nátrium-hidroxid-oldattal lúgosra állítjuk be, és az elkülönített vizes fázist metil-acetáttal extraháljuk. Az extraktumot vizmenteBÍtjük és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 2,02 g előállítandó terméket kapunk, amit a következő lépésben további tisztítás nélkül használunk.
B. A 3-{2-(2-(2-ímidazolidinil-imino)tiazol-4-il-metiV-tio]-etilamino)-4-metilamino-1,2,5-liadiazol-1,l-dioxid előállítása ml metanolban 2,02 g (7,85 mM), az A. lépésben megadottak szerint előállított 2-(2-(2-imidazolidinil-imino)-tiazol-4-il-metil-tíol-etil-amint oldunk, az oldatot cseppenként 40 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,4 g (7,85 mM), 190 ml 8 ’C hőmérsékletű metanolban szuszpendált 3,4-dimetoxi-l,2,5-liadiazol-1,1-dioxídhoz. 7 percen át vízmentes metil-amint buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen ét szobahőmérsékleten tartjuk* Ezt kővetően csökkentett nyomáson desztilláljuk, amikor 3,5 g terméket kapunk. Ezt μ-porasil szilikagéles preparatív nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel tisztítjuk. Egyesítjük a megfelelő frakciókat, desztilláljuk, és a desztillációs maradékot metanolból kikristályosítva megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet.
Az előállított vegyűlet 229-231 ’C hőmérsékleten olvad.
A terméket etanolból újra kikristályositjuk, ez az anyag 136-140 ’C hőmérsékleten
olvad, majd újra megszilárdul, és hőmérsékleten felolvad. Élemanalizis CisHisNeOiSj-ra: 219-224 ’C
számítolt: C: 35,81; H: S: 23,90%; 4,51; N; 27,84;
mért: C: 35,51; H: S: 23,56%. 4,43; N: 27,98;
A mért értéket 4,59% számítva korrigáltuk. víz jelenlétére
74. példa
A 3—f2—Γ(5-dimetilaminomelil-2-lienil)-metil-tiol-etil-aminoJ-4-((2-piridil)~metilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása
A 28. példában megadottakat ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ekvimorális mennyiségű 2-amino-metil-piridint használunk. A nyerstermék oszló pk roma tograf alá sát követően 3,08 g terméket kapunk. Ezt izopropil-alkoholból kikristélyosítva megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előáltitott vegyűlet 162-164 ’C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Élemanalizis CjeHuNeOjSj-ra:
számított: C: 47,76; H: 5,34; N: 18,57%; mért: C: 47,80; H: 5,32; N: 18,75%.
-3671
75. példa
A 3—{2—[ (5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tiol-e tilamino)-4-[(4-piridil)-metil-arainol-l,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid előállítása
A 28. példában megadottakat ismótetjük meg, azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű 4-aminometil-piridint használunk. A kromatografálást követően kapott nyersterméket forró izopropil-alkoholban oldjuk, dekantáljuk az oldatot az oldhatatlan anyagokról, éa az oldathoz hidrogén-kloridot adunk az előállítandó vegyület hidrogén-klorid-sójának képzésére. Ezt a sót vízben oldjuk, az oldat pH-ját telített, vizes nétrium-bikarbonét-oldattal lúgosra állítjuk be. Szűrést követően megkapjuk az előállítandó vegyület szabad bázis alakját.
Az előállított vegyület 88-90 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis Ci»Ha«NeOaSs-ra:
számított: C: 47,76; H: 5,34; N: 18,57%; mért: C: 47,54; H: 5,32; N: 19,09%.
A mért értéket 3,73% víz jelenlétére számítva korrigáltuk.
76. példa
A 3—f2—[ (5-diraetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etil-aminol-4-etilamino-l-2-5-tiadiazol-1,1-dioxid előállítása
A 28. példában megadottakat ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a metil-amin helyett ekvimoláris mennyiségű etil-amint használunk. Az oszlopkromatografáléet követően kapott frakciókat desztilláljuk, a terméket pedig meleg izopropil-alkoholban oldjuk, az oldatot vízmentes hidrogén-kloriddal telítjük. Szűréssel elkülönítjük a kristályos, szilárd halmazállapotú anyagot, acetonnal mossuk és szárítjuk, amiután 2,9 g előállítandó vegyületet kapunk hidrogén-klorid-sójaként.
Az előállított vegyület 246-247 °C hőmérsékleten bomlás közben olvad.
Elemanalizis CuHnClNsOiSj-ra:
számított: C: 39,47; H: 5,68; N: 16,44,
Cl: 8,32%;
mért: C: 39,81; H: 5,74; N: 16,62;
Cl: 8,20%.
77. példa
A 3-metilamino-4-í3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propil-aminol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása ml metanolhoz 2,35 g (9,45 mM), a 2 023 133. számú brit szabadalmi leírás szerint előállított 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamint oldunk, az oldatot cseppenként perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,68 g (9,45 mM), jeges vízfürdőben 1 ’C hőmérsékletre hűtött 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid Bzuszpenziójához. 15 perc múlva 5 percen át vízmentes metil-amint buborókolttunk át a reakcióelegyen, majd 30 perben ét Bzobahőroárseklelen keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 100 g 230-400 mesh szemcseméretű szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metanol-acetonitriles elúcióval. A megfelelő frakciókat egyesítjük és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 2,2 g terméket kapunk. Ezt acelonitrilből aktív szenes kezelés közben kikristályositjuk, amikor megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület 182-184 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalízie CieHaaNsOsS-re:
számított: C: 54,94; H: 6,92; N: 17,80;
S: 8,15%;
mért: C: 54,90; H: 7,07; N: 18,14;
S: 8,29%.
78. példa
A 3-amino-4-f 3- (3-piperidinometil-fenoxi) -propilamino]-1,2,5- Liadiazol- 1-oxid előállítása ml metanolban 4,0 g (12,4 mM) 3—(3— -piperidinometil-fenoxi)-propilamint (a dihidrogén-klorid-sót használjuk) oldunk, az oldatot cseppenként 50 perc alatt hozzáadjuk 2,01 g (12,4 mM), 200 ml, jeges vízfürdőben 0 ’C hőmérsékletre hütött metanolban oldott
3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 15 perc múlva 5 percen ét vízmentes ammóniát buborókoltatunk át a reakcióelegyen, majd 17 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot 100 g 230-400 mesh szemcseméretű szilikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metanol-acetonitriles elúcióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat és desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként 4,18 g terméket kapunk. Ezt 95%-os, v;zes etanolból kikristélyosltva megkapjuk az előállítandó vegyületet.
Az előállított vegyület 155-157 ’C hőmérsékleten olvad, (bomlás közben) Elemanalizis CnHasNsOaS-re:
számított; C: 56,17; H: 6,93; N: 19,27;
S: 8,82%;
mért: C: 55,97; H: 7,04; N: 19,57;
S: 8,63%.
79. példa
A 3-amino-4-( 3-( 3-piperidinomelil-f en— oxi)-propilamino 1-1,2,5-tiadiazol-1-oxid előállítása
-3773 ml metanolban 4,0 g (12,4 mM; a dihid rogén- klorid- sóból) 3- (3- piper idinometil-fenoxi)-propilaminl oldunk, az oldatot cseppenként 65 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 2,22 g (12,4 mM), 200 ml, jeges vízfürdőben 2 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban részlegesen szuszpendált 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxidhoz. 15 perc múlva 5 percen át vízmentes ammóniát buborékoltatunk át a reakcióelegyen, majd 30 percen ét szobahőmérsékleten keverjük. Csökkentett nyomáson desztiláljuk az elegyet, a desztillációs maradékot pedig 100 g 230-400 mesh szemcsenagyságú szílikagélből készített oszlopon kromatografáljuk metanol-acetonitriles elucióval. Egyesítjük a megfelelő frakciókat éa desztilláljuk, amikor desztillációs maradékkét 3,2 g terméket kapunk.
Az előállított vegyület d«-dimetil-szulfoxidban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (100 MHz) a következő: á: 7,2 (ra, IH); 6,9 (m, 3H); 4,1 (t, 2H); 3,5 (t, 2H); 3,4 (s, 2H); 2,3 (ra, 4H); 2,0 (m, 2H); 1,4 (széles 8, 6).
80. példa
A 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etil-amino)-4-(3,4-metiléndioxi-benzilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítása.
ml metanolban 2,02 g (8,8 mM, 2-[(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tioi-etil-amint oldunk, az oldatot cseppenként 40 perc alatt, keverés közben hozzáadjuk 1,56 g (8,8 mM), 200 ml, jeges vízfürdőben 0 ’C hőmérsékletre hűtött metanolban oldott 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidhoz. 20 perc múlva 1,46 g (9,6 mM) piperonil-amint adunk a reakcióelegyhez, majd 3 órán át szobahőmérsékleten keverjük. Közel szárazra desztilláljuk az elegyet, a desztillációs maradékhoz étert adunk, majd szűrjük, amikor 3,47 g terméket kapunk. Ezt metanolból kikristályosítjuk, amikor megkapjuk az előállítani kívánt vegyületet.
Az előállított vegyület 180-182 ’C hőmérsékleten olvad.
Elemanalizis CioHjsNsCUSj-ra:
számított: C: 48,46; H: 5,08; N: 14,13%; mért: C: 48,92; H: 4,88; N: 14,52%.
A mért értéket 0,38% viz jelenlétére számítva korrigáltuk.
81. példa
A 3-amino-4-{2-[ (6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio]-etilaraino)-l,2,5-tiadia~ zol-l-oxid előállítása
A. A 6-(N,N-dimetil-karbamoil)-2-karbometoxí-pirid in előállítása ml tionil-kloridban 22,8 g (0,13 mól) (6-karbometoxi-2-pikolineavat oldunk, az oldatot olajfürdoben 100 °C hőmérsékleten tartjuk 3 órán át. Csökkentett nyomáson desztilláljuk az oldatot, a desztillációs maradékot 200 ml dioxánban oldjuk. Ezt az oldatot cseppenként hozzáadjuk 70 g dioxánban oldott dimetil-aminhoz. 2 órán át keverjük a reakcióelegyet, majd egy éjszakán át 4 ’C hőmérsékleten hagyjuk állni. Ezután szűrjük és csökkenteti nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot toluolban oldjuk, az oldatot metil-ciklohexánnal hígítjuk és szűrjük. így 20,7 g előállítandó terméket kapunk.
Az előállított vegyület 90-92 ’C hőmérsékleten. olvad.
Elemanalízis CioHnNiCb-ra:
számított: C: 57,68; H: 5,81; N: 13,46%; mért: C: 57,64; H: 5,85; N: 13,77%.
B. A 6-dimetilamino-metil-2-hidroximetil-piridin előállítása
200 ml tetrahidro-furánban 20,3 g (97,5 mM), az A. lépés szerint előállított 6-(N,N-dimetil-karbamoil)-2-karbometoxi-piridint oldunk, az oldatot hozzáadjuk 9,6 g (0,25 mól), 500 ml tetrahidro-furánban szuszpendált lítium-alumínium-hidridhez. 3 órán ét viaszafolyató hűtő alatt keverjük és forraljuk a reakcióelegyet nitrogénatmoszféra alatt, majd egy éjszakán át szobahőmérsékleten hagyjuk. Telített, vizes nátrium-szulfét-oldattal megbontjuk az elegyet, szűrjük, vízmentesítjűk és csökkentett nyomáson desztilláljuk. A desztillációs maradékot 275 g alumínium-oxid ból készített oszlopon kromatografáljuk metilén-kloridos eluálással. öszszegyűjtjük a megfelelő frakciókat ée desztilláljuk, amikor desztillációs maradékként
5,2 g előállítandó terméket kapunk.
Az előállított vegyület CDCla-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma (60 MHz) a kővetkező: d: 7,38 (m, 3H); 4,75 (s, 2H): 3,58 (s, 2H); 2,27 (s, 6H).
C. A 2-[ (6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio]-etilamin előállítása ml 48%-os hidrogén-bromidban 3,58 g (31,5 mM) ciszteamin-hidrogén-kloridot és 5,0 g (30)1 mM), a B. lépésben megadottak szerint előállított 6-din\etilaminometil-2-hidroximetil-piridint oldunk, majd 12 órán át vieszafolyató hűtő alatt hevítjük a reakcióelegyet. Ezután 8 órán át szobahőmérsékleten hagyjuk állni. Csökkentett nyomáson térfogatának felére desztilláljuk az elegyet, 40%-os, vizes nátrium-hidroxid-oldattal pH-ját lúgosra állítjuk be és metilén-kloriddal többszőr extraháljuk. Egyesítjük a szerves oldószeres extraktumokat, kevés vízzel mossuk, a mosást telített, vizes sóoldattal megismételjük, majd vízmentesítjűk és csökkentett nyomáson desztilláljuk. Desztillációs maradókként 3,14 g
-3875 tí előállítandó vegyületet kapunk.
Az előállított vegyület CDClj-ban vizsgált mágneses magrezonancia-spektruma a kővetkező: (60 MHz) d: 7,5 (m, 3H); 3,83 (b, 2H); 3,56 (s, 2H); 2,7 (m, 4H); 2,28 (s, 6H).
D. 3-Amino-4-{2-((6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadia zol- 1-oxid
1,77 g (0,012 mól) 3-amino-4-metoxi1,2,5-liadiazol-l-oxidnak és 2,71 g (0,012 mól) 2-[(6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tiol-etilaminnak (készült a C. lépésben) 60 ml metanollal készült elegyét szobahőmérsékleten
1,75 óra hosszat keverjük, majd az oldószert nyomás alatt eltávolítjuk. A nyers olajat 2 ízben 70 g kovasavgélen (230-400 mesh) flaeh kromatografálással tisztítjuk 0,5% aramónium-hidroxidot tartalmazó metilén-klorid-metanol-eleggyel gradiens eluálást végezve. A megfelelő frakciókat egyesítjük és bepárolva 1,285 g (31,5%) cím szerinti vegyületet kapunk laza hab alakjában.
Elemi összetétel a CnHzoNeOSi képlet alapján:
számított: C: 45,86; H: 5,92; N: 24,69; S: 18,83%;
talált: C; 46,58; H: 6,23; N: 24,00;
S: 18,28%.
(0,84% vízzel korrigálva)
82. példa
3-12—[ (5-Metil-1 H-imidazol-4-il) -me tiltio)-etilamino)-4-[(2-propÍnil)-amino]-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid
3,4-dimetoxi-l, 2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid metanolos szuszpenzióját egy egyenérték 2-propinil-aminnal reagáltatjuk, majd a kapott
3-metoxi-4-propinilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1— -dioxidot egy egyenérték 2-K5-metil-lH-inndazol-4-il)-metil-tio]-etilaminnal reagáltatva a cím szerinti vegyületet kapjuk; azonos az 1. példában kapott termékkel.
83. példa
3-{2-[(5-Metil-lH-imidazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiad iazol-1,1-dioxid
3-Metilamino-4-(2-merkaptoetil-amino)-1,2,5-tiadiazol-l,1-dioxid (készült a 17. példa
A. lépése szerint) oldatát 4-klórmetil-5-metil-imidazol-hidrokloriddal és erős bázissal reagáltatva a cím szerinti vegyületet kapjuk; azonos a 2. példában kapott termékkel.
84. példa
3-(2-f (5-Dimetilaminometil-2-furil)-metoxil-etilamino)-4-me tilamino-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
3.4- dime toxi-1,2,5-tiad iazol-1,1-dioxidnak metanolos szuszpezióját egy egyenérték 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metoxi]-etil -aminnal (készült a 4 128 658 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás szerint) majd metil-amin feleslegével reagáltatva a cím szerinti vegyületet kapjuk.
85. példa
3- f 2—f (5-Dimetilaminometil-2-f uril) -metil- tio ]-e tilamino) -4-etilamino-1,2,5- tiadiazol-1,1-dioxid
3.4- dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidnak metanolos szuszpenzióját egy egyenérték etil-aminnal reagáltatva, majd a kapott 3- metoxi-4-etilamino-l,2,5-tiadiazol-l, 1-dixidot egy egyenérték 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-Liol-etilaminnar kezelve a cím szerinti vegyületet kapjuk, amely azonos a 7. példában kapott termékkel.
86. példa
3-{2-[(5-Dimetilaminometil-2-furil)-metiltiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
3,4-dimetoxi-l, 2,5-tiadia zol-1-oxid nak (készül a 4. példa A. lépésében) metanolos oldatát egy egyenérték metil-aminnal reagáltatva és a kapott 3-meloxi-4-metilaraino-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot egy egyenérték 2-[{5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilaminnal kezelve a cím szerinti vegyületet kapjuk, amely azonoe a 13. példában kapott termékkel.
87. példa
3-(3-[ (5-Dimetilaniinometil-2-f ur il)-metil-tio]-propilamino)-4-etilaraino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
Ha l-ftálimido-3-[ (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-propánt (készül a 857 388 számú belga szabadalmi leírásban ismertetett módon) hidrazinnal kezelünk, majd a kapott szubsztituált propil-amint a 7. példa általáros módszere szerint reagálhatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
-3977
88. példa
A 8. példa szerinti általános módszert ismételjük meg azzal az eltéréssel, hogy az ott használt 2-propinil-amint egyenértéknyi mennyiségű ciklobutil-aminnal, vagy etanol-aminnal helyettesítjük, igy
3-(ciklobutil-amino)-4-(2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot, illetve
3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tio]-etilamino|-4-(2-hid roxietilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot állítunk eló.
89. példa
3- (2,3-Dihídroxipropil-amino) -4- (2-[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid
Ha 2-t (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamínnak metanolos oldatát 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxiddal reagáltatjuk a 20. példában leírt módon ás a kapott 3-metoxi-4-(2-[(2-guanidino-tiazol-4-íl)-metil-tio]-etilaraino)-l,2,5-tiadíazol-l,l-dioxidot 3-araino-l,2-porpón-diollal kezeljük, a cím ezerinti vegyületet kapjuk.
90. példa
3-Metilamino-4-(2-((tiazol-2-il)-metil-tio)-etilaraino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid
Ha 2-[(tiazol-2-il)-metil-tio]-etilamin raeLanolos oldatát (készült a 3 950 333 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban ismertetett eljárás szerint) 3,4-dimetoxí-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxiddal reagáltatjuk és a kapott 3-metoxi-4-(2-[(tiazol-2-il)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot metil-aminnal a 20. példában leírt általános módszer szerint kezeljük, a cim szerinti vegyületet kapjuk.
91. példa
Ha 2-klórmetil-4-metil-tiazolt [készül tionil-klorid és 2-hidroximetil-4-metil-tiazol reagáltatásával; utóbbi a J. Chem. Soc., (Suppl. Issue No. 1), 106-111. pont (1966) vagy Acta Chem. Scand., 20, 2649 (1966) közleményekben megadott módszerrel állítható eló] cisztamin-hidrokloriddal és körülbelül két egyenérték erős bázissal (így nátrium-metoxiddal) reagáltatunk és a kapott amint 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxiddal kezeljük, 3-metoxi-4-{2-[ (4-metil-tiazol-2-il)-metíl-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot kapunk. Ha az utóbbi vegyületet a 20. példában leírt éltalános módszer szerint metil-aminnal reagáltatjuk, 3-metilamino-4-{2-[ (4-me til- tiazol- 2-il)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot kapunk.
Ha a fenti eljárást megismételjük azzal az eltéréssel, hogy az ott használt 2-klórmetil-4-metil-tiazolt olyan klónnetil-tiazol egyenértéknyi mennyiségével helyettesítjük, amely tionil-klorid és
2- amino-4-hidroxinietil-tiazoP,
4- hidroximetil-2-metil-LiazoP,
5- hidroximetil-2-metil-tiazol5,
5-hidroximetil-4-metil-tiazolí, illetve
-dimetilaminome til-2- h id r oxime til-tiazol· reagáltatásával készül,
3- {2-[ (2-amino-tiazol-4-il) -me til-tio ] - e til— amino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot,
3-{2-[(2-metil-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tíadiazol-l,l-dioxidot,
3-(2-[(2-metil-tiazol-5-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot,
3—í 2—[ (4-metil-tiazol-5-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5~tiadiazol-l,l-dioxidot,
3-(2-[(4-dimetilaminometil-tiazol-2-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot állítunk elő.
A fenti kiindulási anyagokat a következő közleményekben leírt módszerek ezerint állítjuk eló:
(1) J. Am. Chem. Soc., 68, 2155 (1946);
(3) és (5) Zh. Obshch. Khim., 32, 570 (1962) [C. A., 58, 2525b (1963)1;
(6) J. Am. Chem. Soc., 67, 400 (1945);
(8) dimetil-amin etanolos oldatát 2~bróm-4-klórmetil-tíazollal reagáltatjuk és a kapott 2-bróm-4-dimetilaminometil-tiazolt erős bázissal és formaldehiddel kezeljük az Acta Chem. Scand., 20, 2649 (1966) közleményben ismertetett általános módszer szerint, és így a kívánt 4-dimetilaminometil-2-hidroximetil-tiazolt kapjuk.
92. példa
3-(3-[(2-Dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tÍo]-propilannno)-4-metilamino-l,2,5- tiad iazol-1,1-dioxid
Ha 2-dimetilaminometil-4-hidroximetil-tiazolt (készült a 23. példa D. lépésében) 3-merkaplo-propilamin-hidroklorid dal [készül a J. Org. Chem., 27, 2846 (1962) közleményben ismertetett módon] 48%-os vizes hidrogén-broraidban reagáltatunk és a kapott amint egymást követően 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxiddat és metil-amin-feleelegével reagáltatjuk a 20. példában leírt általános módszer szerint, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
-4079
93. példa
3-(2-[(2-Guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
3,4-Dimetoxi-1,2,5-tiadiazoi-l ,1 -dioxid inetanolos szuszpenziójának egy egyenértéknyi metil-aminnal végzett reakciója és a kapott 3-me toxi-4-metilamino-1,2,5-tiad iszol-1,1-dioxidnak egy egyenérték 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaniinnal való kezelése a cim szerinti vegyületet szolgáltatja, amely azonos a 20. példában kapott termékkel.
97. példa
3-(2-( (2-Dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l ,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
3-metilamíno-4-(2-merkapto-etil-araino)-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot (készül a 17. példa A. lépésében) körülbelül egy egyenérték 2-dimetilaminomelil-4-hidroximetil-tiazollal (készül a 23. példa D. lépésében) tömény sósavban reagáltatva, majd meglúgosítva és feldolgozva, a cím ezerinti vegyületet kapjuk, amely azonos a 22. példában előállított termékkel.
94. példa
3-(2-( (2-Guanidino- tiazol-4-il)-raetil-tio]-etilamino}-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
Ha 3-metilamino-4-(2-merkapto-etil-amino)-l,2,5-tiadiazol-l,1-dioxid oldatát (készült a 17. példa A. lépése szerint) 4-klórmetil-2-guanidino-tiazol-hidrokloriddal és erős bázissal reagáltatjuk, a cím ezerinti vegyületet kapjuk, amely azonos a 20. példában kapott termékkel.
98. példa
3-(2-(( 2-Dimetilaminometil-4-tiazolil) -metil-tio l-etilamino)-4-hidroxi-l, 2,5- tiadiazol-1, 1-dioxid
Ha 3-(2-( (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etil-amino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid (készül a 22. példa F. lépésében leirt módszer szerint) oldatát nátrium-hidroxiddal a 12. példa B. lépésében leírt módon reagáltatjuk, a cim szerinti vegyületet kapjuk.
95. példa
3-(2-( (2-Guanidino-tiazol-4-il)-roetil- tio]-etilaminol-4-hidroxi-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
Ha 3,4-dime toxi-1,2,5-tiadiazol-1,1 -d ioxidot egy egyenérték 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilaminnal reagáltatunk, és a kapott 3-{2-({2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamino}-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l ,1-dioxidot nátrium-hidroxiddal a 12. példa B. lépésében leírt módon reagáltatjuk, a cim szerinti vegyületet kapjuk.
99. példa
3-Amino-4- (2-[ (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino) 1,2,5-tiadiazol-1-oxid
Ha 3-(2-( (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-m atil-tiol-etilamino)-4-metoxi-1,2,5-tiadíazol-l-oxid (készül 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidból a 23, példa F. lépésében leírt általános módszerrel) metanolos oldatát vízmentes ammóniával a 24. példában leírt általános módszer szerint reagáltatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
96. példa
3-{2-[(2-Dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil- tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid
3,4-Dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid metanolos szuszpenzióját egy egyenérték metil-aminnal reagáltatva és a kapott 3-metoxi-4-metilamino-1,2,5-tiadiazol-l ,1-dioxidot egy egyenérték 2-[ (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tiol-etilaminnal (készült a 22. példa E. lépésében) kezeljük, a cím szerinti vegyületet kapjuk, amely azonos a 22. példában kapott termékkel.
100. példa
3-(2-( (2-Dímetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
3-me tilamino-4-(2-mer kap lo-etil-amino)-1,2,5-tiadiazol-l-oxidnak (készül 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidnak 2-amino-etántíollal és metil-aminnal a 17. példa A. lépésében leírt módon való reagáltatásával) körülbelül egy egyenérték 2-dimetilaminometil-4-hidroximetil-tiazollal való reagáltatása (készül a 23. példa D. lépésóben) a cím szerinti vegyületet szolgáltatja.
-4181
101. példa
3-Amino-4-f4-(2-guanidino-tiazol-4-il)-butilaminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
Ha 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid melanolos oldatát egymást kővetően 4-{2-guanidino-tiazol-4-il)-butilaminnal (készül a 4 165 377 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás módszere szerint) és vízmentes ammónia feleslegével reagáltatjuk a
24. példában leírt általános módszer szerint, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
102. példa
3—{2—Γ (6-Diraetilaminometil-2-piridil)-raetil-tio]-etilamino)-4-metilaraino-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
Ha 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid metanolos oldatát egymást kővetően egyenértéknyi mennyiségű 2-[(6-dimetilaminometil-2-piridíl)-raetil-tio]-etilaminnal (készül a 81. példa C. lépésében) és metil-amin feleslegével kezeljük, a cim szerinti vegyületet kapjuk.
103. példa
A 27. példa szerinti általános módszert ismételjük meg azzal az eltéréssel, hogy az ott használt 2-[(2-piridil)-metil-tiol-etilamint egyenértéknyi mennyiségű
2-[(3-metil-2-piridil)-metil-tiol-etilaminnal, illetve
2- [(3-amino-2-piridil)-metil-tio)-etilaminnal helyettesítjük (készülnek a 779 775, 804 144 és 844 504 számú belga szabadalmi leírásokban ismertetett általános módszerek szerint), így
3- (2- [ (3-me til-2- pir id il) - me til- tio 1 -e til— amino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazoI-l,l-dioxidot, illetve
3-12-( (3-amino-2-piridil)-metil-tiol-etilamino)-4-metilamino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot állítunk elő.
104. példa
3-(2-[ (6-Dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio l-e tilamino)-4-me tilamino-1,2,5-tiadiazol-l-oxid
Ha 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid (készül a 4. példa A. lépésében) metanolos oldatát egymást követően egyenértéknyi mennyiségű 2-[ (6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio]-etilaminnal (készül a 81. példa C. lépésében) és metil-amin feleslegével reagáltatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
105. példa
3-í2-r(3-Dimetilaininometil-fenil)-metiltiol-etil-amino)-4-amino-1,2,5- tiadiazol-1,1-dioxid
Ha 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid metanolos szuszpenzióját egymást követően egyenértéknyi mennyiségű 2-((3-dimetilaminometil-fenil)-metil-tio]-etilaminnal (készül a 867 106 számú belga szabadalomban leírt módon) és ammónia feleslegével a 24. példában leírt általános módszer szerint kezeljük, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
106. példa
3-{3-[(3-Dimetilaminometil)-fenoxil-propilamino)-4-amino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid
Ha 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-d ioxi d metanolos szuszpenzióját egymást követően egyenértéknyi mennyiségű 3-[3-dimetilaminometil-fenoxij-propilaminnal (készült a 867 106. számú belga szabadalmi leírásban leírt módon) és ammónia feleslegével a 24. példában leírt általános módszer szerint reagáltatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
107. példa
3-(2-í (5-DiinetilaiiiinometiI-2-tienil)-metil-tiol-etiIamino)-4-etilaraino-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
Ha 3,4-dimetoxi-1,2,5- tiad iazol- 1-oxid (készül a 4. példa A. lépésében) oldatét egymást követően egyenértéknyi mennyiségű 2-[(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metiltio]-etilamin és etilamin feleslegével a 13. példában leírt általános módszer szerint reagáltatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
108. példa
3— f 2—Γ (2-Dimelilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio ]-e tilamino J-4-d íme tilamino-1,2,5- tiad iazol-1 -oxid
Hn 3,4-dÍmetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid (készül a 4. példa A. lépésében) oldatát egy egyenérték 2-[ (2-dimetilaminometil-4-Liazolil)-metil-tioj-etilaminnal reagáltatjuk (készül a 22. példa E. lépése szerint) és a kapott 3—f2— -[(2-dimetilamino-metil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino)-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot dimetilamin feleslegével a 19. példa eljárása szerint kezeljük, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
-4283
109. példa
Az előző példa szerinti általános módszert ismételjük meg azzal az eltéréssel, hogy az ott használt dimetil-amin helyett pirrolidint vagy piperidint használunk, így
3-(2-( (2-dime tilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino }-4-( 1-pirrolidinil)-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot, vagy
3-(2-( (2-dimetilaminometil-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino)-4-(l-piperidinil)-l,2,5-tiad iazol-1-oxidot állítunk elő.
110. pálda
3-Amino-4-(2-[(6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio J-etilamino}-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxid
Ha 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid metanolos oldatát egymást követően egyenértéknyi mennyiségű 2-[(6-dimetilaminometil-2-piridil)-metil-tio]-etilaminnal (készül a 81. példa C. lépésében) és ammónia feleslegével reagáltatjuk, a cím szerinti vegyületet kapjuk.
111. példa ~
A 77. példa általános módszere szerint járunk el, de az ott használt 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamin helyett egyenértéknyi mennyiségű
3-(3-pirrolidinometil-fenoxi)-propilamint,
3-(3-( (4-metil-piperidino)-metill-fenoxi}-propilamint, illetve 3-(3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilamint, használunk, így
3-metilamino-4-F 3- (3-pirrolidinometil-f enoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot (op. 156-157 ’C),
3-metilamino-4-(3-(3-(/4-metil-piperidino/-metil)-fenoxi]-propilamÍno}-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot (op. 186-189 ’C), illetve
3-metilaraino-4-[ 3-( 3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilarainol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid-hidrokloridot, (op. 174-176 ’C) állítunk elő.
A fenti kiindulási anyagokat a 2 023 133 számú nagy-britanniai szabadalmi bejelentésben (nyilvánosságra hozott) ismertetett módszer szerint állíthatjuk elő.
112. példa
A 78. példa általános módszere szerint járunk el, de az ott használt 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamin helyett egyenértéknyi mennyiségű
3-(3-pirrolidinometil-fenoxi)-propilamint,
3-{3-r(4-meliI-piperidino)-metil]-fenoxil-propilaminl, illetve
3-(3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilamint használunk, és igy
3-amino-4-(3-(3-pirrolidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-1-oxidot (op. 168-170 ’C, bomlik),
3-amino-4-(3-(3-(/4-metil-piperidino/-metil)-fenoxil-propilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot (op. 157-159 ’C), illetve
3-amino-4-(3-(3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilaminoj-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot (op. 167-169 ’C) állítunk elő.
113. példa
A 79. példa általános módszere szerint járunk el, de az ott használt 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamin helyett egyenértéknyi mennyiségű
3-(3-pirrolidinometil-fenoxi)-propilamint,
3-(3-( (4-metil-piperidino)-metilJ-fenoxiJ-propilamint illetve
3-(3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilamint, használunk, és igy
3-βιηϊηο-4-Γ 3- (3-pirrolidinome til-fenoxi) -propilaminoj-l,2,5-tiadiazol-l,l-díoxidot (op. 160-163 ’C, bomlik),
3-amino-4-(3-r3-(/4-metil-piperidino/-metil)-fenoxil-propilaminoj-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3-amino-4-(3-(3-homopiperidinometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot állítunk elő.
114. példa
A 77. példa általános módszere szerint járunk el, de az ott használt metil-amin helyett egyenértéknyi mennyiségű etil-amint, propil-amint, n-butil-araint, allil-amint,
2-propinil-amint, ciklopropil-amint, aminometil-ciklopropánt, etanol-amint,
2-metoxi-etil-amint, hidroxi-amint, benzil-amint, piperonil-amint,
2- arainometil-piridint,
3- aminometil-piridint, illetve
4- aminometil-piridint használunk és így
3-etilamino-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaraino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot,
3-propilamino-4-r3-(3-piperidinometilf enoxi)-prop ilamino 1-1,2,5-tiad iazol-1,1-dioxiiof,,
3-bulilamÍno-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-liadiazol-l,l-dioxidot,
-4385
190569
3-allilamino-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino-l,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxidot,
3-f (2-propinil)-aminol-4-r3-(3-piperidinome til-f enoxi)-propilaminol-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3-(ciklopropil-amino)-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidot,
3-[ (ciklopropil)-inetil-amino]-4-[ 3-( 3-piperidinome til-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3-(2-hidroxietil-amino)-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadia zol-1,1-dioxidot,
3- (2-metoxietil-amino) -4-[ 3- (3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3-hidroxiamino-4-[3-(3-piperidinoraetil-f enoxi)-propilaminol-1,2,5-tiadiazol-1,1 -dioxidot,
3-benzilamino-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxij-propilaminol-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxidot,
3-(3,4-metiléndioxi-benzilamino)-4-[3-(3-piperidinometil-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3- [ (2-piridil) -me til-amino 1- 4- [ 3- (3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-1,1-dioxidot,
3-[(3-piridil)-metil-aminol-4-r3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,1-dioxidot, illetve
3-[(4-piridil)-metil-amino]-4-(3-piperidinome til-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadia zol-1,1-dioxidot állítunk elő.
115. példa
Az előző példában leírt általános módszer szerint járunk el, de az ott használt
3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-l, 1-dioxid helyett egyenértéknyi mennyiségű 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot használunk és így
3-etilamino-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-propilamino-4-[3-(3-piperidinometil-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-butilamino-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino ]-l ,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-allilamino-4-[3-(3-piperidinome til-f enoxi)-propilamino]-l, 2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-[ (2-propinil )-amino 1-4-(3-( 3-piperidinome til-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-1-oxidot,
3-(ciklopropil-amino)-4-(3-( 3-piperidinome til-fenoxi)-propilaminol-1,2,5-tiad íazol-1-oxidot,
3-[ (ciklopropil)-metil-aminol-4-[3-(3-piperidinome til-f enoxi )-propilaminol~ 1,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-(2-hidroxietil-amino)-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-(2-metoxietil-amino)-4-[3-(3-piperidinometil-f enoxi)-propilamino]-1,2,5-tiazol-1-oxidot,
3-hidroxiamino-4-(3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-benzilamino-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminol-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3- (3,4-metiléndioxi-benzil-amino)-4-f 3- (3-piperidinometil-f enoxi)-propilamino ]-l, 2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-Γ (2-piridil)-metil-aminol-4-r3-(3-piperidinome til-f enoxi)-propilamino 1-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot,
3-[(3-piridil)-metil-amino]-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot (op. 139,5-143 ’C), illetve
3-[(4-piridil)-metil-aminol-4-r3-(3-piperidino-metil-fenoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-l-oxidot állítunk elő.
116. példa
3-[(3-Piridil)-metil-aminol-4-r3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5- tiadiazol-1 -oxid
3,21 g (10 mmól) 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propil-aminnak (a díkloridból) 30 ml metanollal készült oldatát 60 perc alatt hozzácsepegtetjük 1,62 g (10 mmól) 3,4-dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxidnak részleges oldatához, amelyet jeges vízfürdőn 5-7 ’C-ra lehűtöttünk. Az elegyet 3 óra hosszat szobahőmérsékleten tartjuk, majd hozzáadjuk 1,14 g (10,5 mmól) 3-aminometil-pirid innék 10 ml metanollal készült oldatát és 18 óra hosszat keverjük. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk és a maradékot 100 g kovasavgelen (230-400 mesh) metilén-klorid, metanol és ammónia elegyével flash kromatografálásnak vetjük alá. A megfelelő frakciókat egyesítjük, bepároljuk és acetonitrillel eldörzsölve 4,05 g terméket kapunk. Izopropil-alkoholból átkristályosítva a cím szerinti vegyületet kapjuk, amely 139,5-143 ’C-on olvad.
117. példa
3-Amino-4-f 3-(3-guanidino-f enoxi)-propilamino (-1,2,5-tiadiazol-1-oxid
A. 2-[ 3-(3-Nitro-f enoxi)-propil]-lH-izoindol-l,3(2H)-dion
6,0 g (43,0 mmól) n-nitro-fenolnak, 10,0 g (37,0 mmól) N-(3-bróm-propil)-ftálimidnek éa 0,8 g (58,0 mmól) kálium-karbonátnak 50 ml dimetil-formamiddal készült részleges szuszpenzióját szobahőmérsékleten 70 óra hosszat keverjük. A reakcióelegyet 80 ml vízzel hígítjuk és szűrve a cím szerinti vegyületet kapjuk. 2-Metoxi-etanolból átkristályosítva 9,15 g cím szerinti vegyületet ka44
-4487 púnk, amely 149-152 ’C-on olvad.
B. 2-[3-(3-Amino-fenoxi)-propilJ-lH-izoindol-l,3(2H)-dion
1,0 g (3,1 mmól) 2-[3-(3-nitrofenoxi)-propil]-lH-izoindol-l,3(2H)-dion (készül az A. lépésben) és
0,2 g 10%-os palládiumszén 100 ml 2-metoxi-etanollal készült szuszpenziójét Parr-készülékben szobahőmérsékleten 45 percig hidrogénezzük. Ezután a reakcióelegyet szűrjük és a szűredéket szárazra bepárolva 0,91 g nyers terméket kapunk.
Kovasavgélen (230-400 mesh) metilén-klorid és metanol elegyével flash-kromatografálést végezve és vízmentes etanolból átkristályoaítva analitikai mintát készítünk; a cím szerinti vegyület 157-162 ’C-on olvad.
C. 2-[3-(3-Guanidino-fenoxi)-propill-lH-izoindol-l,3(2H)-dion
13,27 g (45,0 mmól) nyers 2-[3-(3-aminofenoxi)-propil]-lH-izoindol-l,3(2H)-dionnak (készült a B. lépésben), 7,9 ml 50%-os vizes ciánamidnak és 3,78 ml (45,0 mmól) 12 n sósavnak 39,4 ml vízmentes etanollal készült elegyét 2,25 óra hosszat visszafolyatás közben forraljuk. További 7,9 ml 50%-os vizes ciánamidot adunk hozzá és a melegítést még 15 óra hosszat folytatjuk. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk és a maradékot 120 g kovasavgélen (230-400 mesh) metilén-klorid és metanol elegyével flash-kromatografálásnak vetjük alá. A megfelelő frakciókat egyesítjük, bepároljuk és hideg acetonitrillel eldörzsőlve 5,85 g terméket kapunk. Vízmentes etanolból átkristályositva a cim szerinti vegyületet hidrokloridként kapjuk; olvadáspontja 185-187 ’C.
D. 3-Amino-4-[3-(3-guanidino-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
0,962 g (19,76 mmól) hidrazin-hidrátot hozzáadunk 3,7 g (9,9 mmól) 2-[3-(3-guanidino-fenoxi)-propil)-lH-izoindol-i,3(2H)-dion-hidrokloridnak (készült a C. lépésben) 37 ml 95%-os etanollal készült szuszpenziójához és elegyet 17 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd 2 óra hosszat 50 ’C-on (olajfürdő hőmérséklete) melegítjük. Az etanolt 37 ml metanollal helyettesítjük, hozzáadunk 2,18 g (14,81 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot és a kapott szuszpenziót 4 óra hosszat 50 ’C-on melegítjük. A reakcióelegyet szűrjük, szárazra bepároljuk és a maradékként kapott gumit 120 g kovasavgélen (230-400 mesh) 85:15 arányú metilén-klorid és metanol eiegyável eluálva flesh-kromatografáléssal tisztítjuk. A megfelelő frakciók egyesítése után a félig szilárd terméket másodszor 70 g kovesavgélen (230-400 mesh) metilén-klorid és metanol elegyével végzett gradiens-eluálással kromatografáljuk. Az elkülönített terméket metanol és ecetsav elegyéből kristályosítva 0,27 g cim szerinti vegyületet kapunk, amely 1,1 mól hidrokloridot tartalmaz; olvadáspontja bomlás közben 207-209 ’C.
118. példa
3-Amino-4-(2-((5-piperídinometil-2-furil)-metil-liol-etil-amino)-l ,2,5-tiadiazol-1-oxid
A. 3-Amino-4-metoxi-l ,2,5-tiadiazol-l-oxid
56,0 ml (0,154 mmól) 2,75 n metanolos ammónia-oldatot egy óra alatt 20 ’C-on hozzácsepegtetünk 24,3 g (0,15 mól) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidnak 725 ml metanollal készült és alaposan kevert oldatához. A kapott oldatot szobahőmérsékleten 3 óra hoszszat keverjük, majd csökkentett nyomáson körülbelül 125 ml-nyire bepároljuk. 16 óra hosszat 0 ’C-on tartjuk, majd szűrjük és szárítva 19,9 g terméket kapunk.
Metanolból való átkristályosítással a cím szerinti vegyület analitikai mintáját kapjuk, amely bomlás közben 182-184 ’C-on olvad.
B. 3-Amino-4-(2-f (5-piperidinometil-2-furil)-metil-tiol-etilaminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
4,0 g (15,7 mmól) 2-r(5-piperidinometil-2-furil)-metil-tio]-etil-aminnak (készült a 357 388 számú belga szabadalmi leírás illetve a 4 128 658 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás - módszere szerint) 25 ml metanollal készült oldatát szobahőmérsékleten keverés közben egyszerre hozzáadjuk 2,31 g (15,7 mmól) 3-amino-4-metoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxidnak 25 ml metanollal készült szuszpenziójához. 16 órás keverés után az oldatot csökkentett nyomáson bepároljuk és a maradékot 100 g kovasavgélen (230-400 mesh) metanol és acetonitril elegyével flaeh-kromatografélásnak vetjük alá. A megfelelő frakciókat egyesítjük és bepárolva 3,71 g terméket kapunk. 95%-os vizes etanolból átkristályositva aktivszén jelenlétében a cím szerinti vegyületei kapjuk; olvadáspontja 161-163 ’C.
119. példa
3-Amino-4-(2-r(5-metil-lH-imidazol-4-il)- metil-tio 1-etilamino!-1,2,5-tiad iazol-1- fid
-oxid
2,5 g (17 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidnak éa 4,15 g <17 mmól) 2-f (5-metil-lH-imidazol-4-ill-meti]-tio)-etilaminnak (a dihidrokloridból) 90 ml metanollal készült elegyét szobahőmérsékleten 16 óra
-4589 hosszat keverjük, majd szárazra bepároljuk.
A terméket 100 g kovasavgólre juttatjuk, majd acetonitril éa metanol elegyével gradiens eluálással kromatografáljuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük ée bepárolva gumiszerű anyagot kapunk. Nagyvókuumban való alapos szárítás után a cim szerinti vegyületet amorf szilárd anyagként kapjuk.
Elemi összetétel a CíHuNíOSi képlet alapján számított: C 37,75 H 4,93 N 29,35% talált : C 37,97 H 5,22 N 26,61%.
1,81% vízzel korrigált.
120. példa
3-Amino-4-[3-(6-piperidinometil-2-pirid ίΐ-oxi) -propilamino]-l ,2,5-tiad iazol-1 -oxid
A. 2-Klór-6-piperidinometil-piridin
50,0 g (0,392 mól) 2-klór-6-metil-piridinhez 393 ml széntetrakloridban 87,2 g (0,49 mól) N-bróm-szukcinimidet ós 1,0 g benzoil-peroxidot adunk. Az elegyet 22 óra hosszat visszafolyatás közben keverjük, majd 10 ’Cra lehűtjük és szűrjük. A lehűtött ezűredéket lassan 83,5 g (0,98 mól) piperidinnel kezeljük, majd szobahőmérsékleten 18 óra hosszat keverjük. A piperidin-hidrobromidot kiszűrjük, a szüredéket körülbelül fele térfogatára bepároljuk) majd 65 ml 6 n sósavval ós 40 ml 3 n sósavval extraháljuk. A savas kivonatokat 40%-os nátrium-hidroxid-oldattal meglűgOBÍtjuk, és a terméket metilen-kloriddal extraháljuk. Az oldószert elpárologtatva és a maradékot desztillálva 41% színtelen olajat kapunk, amely 0,45 Torr nyomáson 101-103 ’C-on forr.
B. N-[ 3- (6-Piperidinome til-2-piridil-oxi) -propill-formamid
12,84 g (0,171 mól) 3-amino-propanolt hozzáadunk 7,96 g (0,166 mól) ásványolajos 50%-os nátrium-hidridnek 180 ml vízmentes dimetil-formamiddal készült szuszpenziójóhoz és az elegyet 80-83 ’C-ra felmelegítjük. Ezután hozzácsepegtetjük 34,0 g (0,161 mól) 2-klór-6-piperidinometil-piridinnek (készült az A. lépésben) 180 ml vízmentes dimetil-formamiddal készült oldatát, majd a hozzáadás után 3 óra hosszat 125-128 ’C-on, majd 17 óra hosszat szobahőmérsékleten tartjuk. A kivált sót kiszűrjük és az oldószert vákuumban lehajtjuk. Az olajos maradékot metilén-klorídban oldjuk, vízzel mossuk, szárítjuk éa az oldószert elpárologtatjuk. A maradékot acetonitrilben ismét feloldjuk és extraháljuk (skelly B.). Az oldószer eltávolítása után a nyers olajat 270 g kovasavgélen (230-400 mesh) 0,5% ammónium-hídroxidot tartalmazó metanol-metilén-klorid-eleggyel gradiens eluálással falsh-kromatografálósnak vetjük alá. A megfelelő frakciókat egyesítjük ée bepárolva a cím szerinti vegyületet 21,63 g (48,4%) sárga olajként kapjuk.
C. 3-(6-Piperidinometil-2-piridil-oxi)-propilamin
19,6 g (70,7 mmól) N-r3-(6-piperidinometil-2-piridiI-oxi)-propil]-formamidot (készült a B. lépésben) hozzáadunk 18,63 g (0,332 mól) 85%-os kélium-hidroxid-szemcséknek 180 ml metanollal készült oldatához, ós az oldatot 20 óra hosszat enyhe visszafolyatás közben melegítjük. Ezután az oldószert vákuumban eltávolítjuk, ós a maradékot részlegesen tisztítjuk 180 ml 20%-os metanol-metilén-klorid-elegyben oldva, majd 38 g kovasavgél rétegen átengedve. A kovasavgélt további 120 ml eluenssel mossuk, és az egyesített szüredóket bepárolva borostyánkő színű olajat kapunk. A végső tisztítást 120 g kovasavgélen (230-400 mesh) végezzük 0,5% ammónium-hidroxidot tartalmazó metanol-metilén-klorid-eleggyel gradiens eluálással flash-kromatografálás révén. A cím szerinti vegyülelet sárga olajként 63%-os kitermeléssel kapjuk.
D. 3-Amino-4-[3-(6-piperidinometil-2-piridil-oxi)~propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
3,12 g (11,9 mmól) 3-(6-píperidinometil-2-piridil-oxi)-propil-aminnak (készült a C. lépésben) és 1,75 g (11,9 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidnak 40 ml metanollal készült elegyél 20 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd szárazra bepároljuk. A maradékot 60 g kovasavgélen (230-400 mesh) metilén-klorid és metanol elegyóvel (0,5% aramónium-hidroxidot tartalmaz) végzett gradiens eluálással flash-kromatografálásnak vetjük, aló. A megfelelő frakciókat egyesítjük és szárazra bepárolva szilárd anyagot kapunk, amelyet acetonitrillel eldörzsölünk. Metanolt tartalmazó acetonitrilből átkristályosítva 1,24 g cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, szilárd anyagként, amely 145-147 ’C-on olvad.
121. példa
3-Amino-4-[3-(6-dimetilaminometil-2-piridil-oxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
Az előző példában ismertetett általános módszert ismételjük meg, de az A. lépésben használt piperidin helyett dimetil-amin-gáz feleslegét alkalmazzuk. Flash-kromatografálás, majd acetonitrilből való átkristályosítás után a cím szerinti vegyületet 44%-os kitermeléssel kapjuk.
Olvadáspontja 141-144 ’C.
-4691
122. példa
3—f 2—Γ (5-Dimetilaminometil-2-furil)-metiltiol-etilamino)-4-f (3-pÍridil)-metil-amino}-1,2,5-tiadiazol- 1-oxid
2,02 g (18,7 mmól) 3-aminometil-pirídinnek 80 ml metanollal készült oldatát 40 perc alatt hozzácsepegtetjük 3,03 g (18,7 mmól)
3,4-ditnetoxi-l,2,5-tiadiazol-1-oxidnak 150 ml metanollal készült részleges Bzuszpenziójóhoz, majd hozzáadjuk 4,0 g (18,7 mmól) 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilaminnak 30 ml metanollal készült oldatét. A reakcióelegyet 18 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd az oldószert vákuumban eltávolítjuk. A maradékot 500 g kovasavgélre (230-400 mesh) juttatjuk ós flash-kromatografálással tisztítjuk acetonitril ós metanol elegyével való gradiens eluálással. A megfelelő frakciók egyesítése után a cim szerinti vegyületet 4,25 g borostyánkő színű olajként kapjuk, amely 1 mól metanolt tartalmaz.
Elemi összetétel a CisHnNeOjSa.CHaOH képlet alapján számított: C 50,42 H 6,23 N 18,57 S 14,17% talált : C 49,86 H 6,14 N 18,74 S 14,77% (1,82% vizzel korrigált)
123. példa
3-Amino-4-{2-[ (2-furil)-metil-oxi]-etilaraino) -1,2,5-tiadiazol- 1-oxid
A. 2-[ (2-Furil)-metil-oxi]-etilamin
4,8 g (0,1 mól) 50%-os nátrium-hidridet ásványolajban részletekben hozzáadunk 9,8 g (0,1 mól) furfuril-alkoholnak 100 ml dimetil-formamiddal készült hideg oldatához és miután a hidrogénfejlódés befejeződött, egyszerre hozzáadunk 11,6 g (0,1 mól) 2-kloretil-amin-hidrokloridot és 4,8 g (0,1 mól) 50%-os nátrium-hidridet (ásványolajban) körülbelül 60 ml dimetil-formamidban. A reakcióelegyet 30 percig 0 ’C-on, majd 4 óra hosszat 20 ’C-on keverjük. A dimetil-formamidot vákuumban eltávolítjuk és a maradékot metilén-klorid és víz között megosztjuk. A szerves réteget elpárologtatjuk, a maradékot aceto— nitrilben feloldjuk ée n-pentánnal extrahél— juk. Az acetonitril eltávolítása után eötétszi— nű olajat kapunk, amelyet preparatív nagynyomású folyadék-kromatografálással tisztítunk (10 μ-porasil, mozgó fázis: 100:5,0:0,5 arányú diklórmetán-2-propanol-ammóniumhidroxid-elegy). A megfelelő frakciókat egyesítve 4,2 g (30%) cím szerinti vegyületet kapunk.
B. 3-Amino-4-(2-[(2-furil)-metil-oxil-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-1-oxid
0,564 g (4 mmól) 2-f (2-furíI)-metil-oxil- etilarainnak (készült az A. lépésben) és 0,589 g (4 mmól) 3-ainino-4-metoxi-l,2,5-tiadiEzol-l-oxidnak a keverékét 2,5 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd 16 óra hosszat 0 ’C-on tartjuk. A reakcióelegyet szűrve 0,525 g cím szerinti vegyületet karunk, amely 178-179 ’C-on olvad.
124. példa
3-Amino-4-(2-f (5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-oxi]-e tilamino)-1,2,5-tiadiazol- 1-oxid
A. 3,2 g (22,7 mmól) 2-({2-furil)-metil-oxi]-etil-amint (készült az előző példa A. lépésében) és 3,4 g (23 mmól) ftólsav-anhídridet 50 ml toluolban összekeverünk és az elegyet Eean-Stark feltéttel felszerelt lombikban 1,5 óra hosszat melegítjük. Az elegyet bepóroljuk és a kapott olajat kovasavgélen raetilón-klorid-mozgófózist használva preparatív nagynyomású folyadék kromatografálással tisztítjuk. A megfelelő frakciókat bepárolva
5,2 g N-[2-(2-furil-metil-oxi)-etill-ftálimidet kapunk halványsárga olajként.
Β. N— {2—Γ (5-Dimetilaminometil—2-furil)-meloxi-etil}-flálimid
1,4 g (15 mmól) N,N-dimetil-metilén-ammónium-kloridot hozzáadunk 2,71 g (10 mmól) N -(2-[(2-furil)-metoxil-etil)-ftálimidnek (készült az A. lépésben) 30 ml acetonitrillel készült oldatához és az elegyet szobahőmérsékleten 16 óra hosszat, majd 4,5 óra hosszal visszafolyatás közben keverjük. Az oldószert elpárologtatjuk és a maradékot metilén-klorid és víz között megosztjuk, majd kálium-karbonáttal meglúgosítjuk. A szerves réteget elválasztjuk ós bepárolva sárga gumit kapunk. Kovasavgélen 100:3:0,5 arányú metilén-klorid, 2-propanol ós ammónium-hidroxid elegyével, mint mozgó fázissal preparatív nagynyomású fclyadék-kromatografáláseal 2,6 g cím szerinti vegyületet kapunk.
C. 2-[(5-Dimetilaminometil-2-furil)-metoxi J-etilamin
2,6 g (7,92 mmól) N-í2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil-oxi)-e til (-ftálimid nek (készült a B. lépésben) 25 ml vízmentes etanollal készült oldatát 0,5 ml hidrazin-hidráttal kezeljük ós az oldatot 1,5 óra hosszat visszafolyatás közben forraljuk. A kapott elegyet szűrjük ós az oldószert elpárologtatva körülbelül 2,3 g gumiszerű anyagot kapunk. A cím szerinti vegyületet sárga olaj alakjában kapjuk kovasavgélen 100:5:0,5 arányú metilén-klorid, 95%-os etanol és ammónium-hidroxid elegyével, mint mozgó fázissal végzett prepa47
-4793 rativ nagynyomású folyadék-kromatografálás révén. Kitermelés 1,26 g (80,2%).
D. 3-Amino-4-{2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metoxi]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
1,26 g (6,36 mmól) 2-[(5-dimetilaminometil-2-furil)-metoxi]-etilamint (készült a C. lépésben) és 0,94 g (6,36 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot 25 ml metanolban szobahőmérsékleten 20 óra hosszat keverünk. Ezután az oldószert elpárologtatjuk, ós az amorf maradékot kovasavgélen 100:10:0,5 arányú metilén-klorid, 95%-os etanol és ammónium-hidroxid elegyével, mint mozgó fázissal nagynyomású folyadék-kromatografóiéssal tisztítjuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük és bepárolva 1,6 g terméket kapunk.
1,4 g (4,47 mmól) terméket feloldunk 20 ml forró metanolban ós kristályos oxálsavval (0,56 g; 4,44 mmól) kezeljük. Az oldatot beoltjuk, 16 óra hosszat 0 °C-on tartjuk, és a cím szerinti vegyületet hidrogón-oxalát-sójaként különítjük el. Olvadáspontja 132-134 ’C.
125. példa
3-{2-[(2-Guanidino-4-tiazolil)-metil-tio]-etilamino)-4-[(3-piridil)-metilamino]-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid
7,0 g (23 mmól) 2-[(2-guanidino-tiazol-4-Íl)-metil-tioJ-etilamÍnnsk (a dihidrokloridból) 180 ml metanollal készült oldatát 8 ’C-on hozzácsepegtetjük 4,1 g (23 mmól) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidnak 400 ml metanollal készült részleges szuszpenziójához. Ezután hozzáadunk 2,74 g (25,3 mmól) 3-pikollil-amint és a reakcióelegyet 8 ’C-on 15 percig és szobahőmérsékleten 20 óra hosszat keverjük. A reakcióelegyet bepároljuk és a maradékot 125 g kovasavgélen (230-400 mesh) 90:10:0,5 arányú metil-cianid, metanol és ammónium-hidroxid elegyével eluálva flash-kromatografélásnak vetjük alá. Egy második tisztítás, araikovasavgélen 85:15:0,5 arányú metilén-klorid, 95%-os etanol és ammónium-hidroxid elegyével, mint mozgó fázissal végzett preparativ nagynyomású folyadék-kromatografálás, 0,78 g cím szerinti vegyületet szolgáltat barnéssárga hab alak-jéban, amely 0,4 mól etanolt tartalmaz. Olvadáspontja 128-138 ’C (habzik).
180 mg terméket feloldunk 12 ml metanolban, 6 ml éterrel hígítjuk és száraz hidrogén-kloriddal megsavanyítjuk. A kristályos maradékot metanolból átkristályosítva a cím szerinti vegyület dihidroklorid-sóját kapjuk színtelen, szilárd anyagként. Olvadáspontja 206-209 ’C.
126. példa
3-Amino-4-([2-(2-/2-acetil-guanidino/-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilamino}-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
1,064 g (2,8 mmól) 3-amino-4-{2-[(2-guanid ino-tiazol-4-il) -melil-tioj-etil-amino )-1,2,5tiadiazol-l-oxid-hidroklorid, 6 ml metilén-klorid, 7 ml 1 mólos acetil-imidazol-oldat ée 0,305 g (3 mmól) trietil-amin elegyét 3 napig szobahőmérsékleten keverjük. A kapott oldatot 15 ml metilén-kloriddal hígltjuk, vízzel mossuk és szárazra bepároljuk. A nyers maradékot preparatív nagynyomású folyadék-kromatografáléssal ezilícium-dioxidon tisztítjuk mobil fázisként 500:100:3 arányú metílén-klorid, 95%-os etanol és ammónium-hidroxid elegyét alkalmazva. A megfelelő frakciókat egyesítve 0,418 g cím szerinti vegyületet kapunk; olvadáspontja bomlás közben 180-183 ’C.
127. példa
3-Amino-4-{2-[ (5-dimetilaminometil-3-tienil )-raetil-tio J-etil-amino}-1,2,5-tiadiazol-1-oxid
1,8 g (7,81 mmól) 2-[(5-dimetilaminometil-3-tienil)-metil-tio]-etilamin és 3-amino-4metoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxid keverékét 60 ’Cos olajfürdőn 2 óra hosszat melegítjük, majd 18 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük. Az oldatot majdnem szárazra bepároljuk és a kristályos maradékot 155 g kovasavgélre (230-400 mesh) helyezzük és flash-kromatografálással 1,0% ammónium-hidroxidot tartalmazó metilén-klorid-metanol-eleggyel gradiens eluálást végzünk. A megfelelő frakciókat egyesítjük és szárazra bepárolva 2,07 g színtelen szilárd anyagot kapunk. Acetonitrilból átkristályosítva a cím ezerinti vegyületet kapjuk. Olvadáspontja 141-143 ’C.
128. példa
3-Amino-4-{2-[( 5-piperidinometil-3-tienil) -metil- tio]-etilamino}-1,2,5-tiadiazol-1-oxid
Az előző példa általános módszere szerint járunk el, de az ott használt 2-[{5-dime tilaminome til-3-tienil)-metil-tio 1-etilaniin helyett egyenértéknyi mennyiségű 2-[(5-piporidinometil-3-tieniI)-metií-tio1-etiIamint használunk. Flash-kromatografálást kővetően a nyers terméket acetonitrilből kristályosítva a cím szerinti vegyületet színtelen szilárd anyagként kapjuk. Olvadásponja 143-145 ’C.
-4895
129. példa
3-Araino-4-(2-f (5-dimetilaminometil-4-metil-2-tienil)-raetíl-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid.
3,0 g (12,3 mmól) 2-f(5-dimetilaminometil-4-metil-2-tionil)-melil-tiol-etilamin és
1,81 g (12,3 mmól) 3-araino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid keverékét szobahőmérsékleten 18 óra hosszat keverjük, majd kózel szárazra bepároljuk. A maradékként kapott olajat 80 g kovasavgélen (230-400 mesh) metilén-klorid és metanol elegyóvel gradiens eluálást végezve flash-kromatografálással tisztítjuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük, csökkentett nyomáson bepároljuk és a kapott gumiszerü anyagot acetonitrillel eldörzsölve lassan kristályosítjuk. A terméket acetonitrilből átkristályoaitva 3,0 g cim ezerinti vegyületet kapunk; olvadáspontja 102-110 ’C.
130. példa
3-Araino-4-{2-[(5-piperidinometil-4-metil-2-tienil)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiad iazol-l-oxid
Az előző példa szerinti általános módszer szerint járunk el, de az ott használt 2[(5-dimetilaminometil-4-metil-2-tienil)-metiltio]-etilamin helyett egyenértéknyi mennyiségű 2-[(5-piperidinometil-4-metil-2-tíenil)-metil-tio]-etilamint használunk. A kromatografált termék könnyen kristályosítható acetonitrillel eldörzsőlve, majd 95%-os etanolból étkristályosítva a cím szerinti vegyületet kapjuk. Olvadásponja bomlás közben 159-162 ’C.
131. példa
3-Amino-4-[2-(benzil-oxi)-etilaminol-1,2,5- tia d iazol-1 -oxid
A. N~r2-(Benziloxi)-etill-f Láiimid
9,6 g (50 mmól) N-(2-hidroxi-etil)-ftálimidnek 125 ml tetrahidrofuránnal készült oldatát 0 ’C-on 2,4 g (50 mmól) 50%-os nátrium-hidriddel (ásványolajban) kezeljük és 20 perc múlva 12,7 g (0,1 mól) benzil-klorid-felesleget adunk hozzá. Az elegyet szobahőmérsékleten 68 óra hosszat keverjük, az oldószert eltávolítjuk és a maradékot metilón-klorid és víz között megosztjuk. A szerves réteget magnézium-szulfáton szárítjuk szárazra bepároljuk és acetonitrilben ismét feloldjuk. Az oldatot π-pentánnal extraháljuk, majd az acetonitrilt elpárologtatva sárga olajat kapunk. Az olajat körülbelül 80 ml forró, vízmentes etanolban feloldjuk, szűrjük és lehűtve a cím szerinti vegyületet kristályos, szilárd anyagként kapjuk. Kitermelés 8,35 g (59,2%). Olvadáspontja 69-71 ’C.
B. 2-(Benzil-oxi)-elilamin
Az A. lépésben kapott 8,3 g (29,5 mmól) terméket feloldjuk 100 ml vízmentes etanolban, 1,65 g (33 mmól) hidrazin-hidráttal kezeljük és 4 óra hosszat visszafolyatás közben forraljuk. Az elegyet szűrjük ée a szüredéket bepárolva 1,8 g sárga olajat kapunk. Λ kiszűrt szilárd anyagot feloldjuk híg káli— um-hidroxid-oldatban, metilén-kloriddal extraháljuk, szárítjuk és bepárolva további 3,0 g olajat kapunk. A két maradékot egyesítjük és szilícium-dioxidon metilén-klorid, 2propanol és ammóniura-hidroxid 95,5:4:0,5 arányú elegyével eluálva preparatív nagynyomású folyadékkromatografálással tisztítjuk. A megfelelő frakciókat egyesítjük és bepárolva 4,3 g cím szerinti vegyületet kapunk közel színtelen olaj alakjában.
C. 3-Amino-4-f 2-(benzil-oxi)-etilaminoJ-1,2,5-tiadiazoI-l-oxid
4,23 g (28 mmól) 2-(benzil-oxi)-etilamint (készül a B. lépésben) és 4,12 g (28 mmól) 3amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot 100 ml metanolban 20 óra hosszat szobahőmérsékleten keverünk, majd szűrjük. Az anyalúgot tepárolva további terméket kapunk, amelyet metanolból átkristályosítva a cím szerinti vegyülethez jutunk. Olvadáspontja bomlás közben 200-203 ’C. Összkitermelés 6,37 g (83%).
132. példa
3-i (l,2-Dihidroxi-3-propil)-aminol-4-[3-(3-diraetilaminometil-fenoxi)-propil-aminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
3,0 g (14,4 mmól) 3-(3-dimetilaminometil-fsnoxi)-propilaminnak 30 ml metanollal készült oldatát lassan hozzáadjuk 2,34 g (14,4 mmól) 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol-loxidnak 80 ml metanollal készült hideg szuszpenziójához és az oldatot 70 percig szobahőmérsékleten keverjük. Ezután hozzáacunk 1,54 g (14,4 mmól) 85%-os glicerines 3-amino-l,2-propán-diolt 15 ml metanolban és további 20 óra hosszat keverjük. Az oldószert csökkentett nyomáson eltávolítjuk és a mnradékot acetonitrillel eldörzsöljük. Szűrés után a terméket 100 g kovasavgólre (2)0-400 mesh) helyezzük és 1,5% amniónium-hidroxidot tartalmazó metilén-klorid-metanol-e’oggyel gradiens eluálást végezve flash-kromatografálásnak vetjük alá. A megfelelő frakciókat egyesítjük, szárazra bepároljuk és a kristályos maradékot acetonitrillel eldörzsóive a cím szerinti vegyületet fehér, szilárd anyagként kapjuk. Kitermelés 2,45 g (43%). Olvadáspontja 146-148 ’C.
-4997
133. példa
3-Amino-4-(3-(3-diallilaminometil-fenoxi)-propil-amino)-l,2,5-tiadiazol-1-oxid
A. 3-(Ν,Ν-Diallil-ami no- metil)-fenol
48,85 g (0,4 mól) 3-hidroxi-benzaldehid és 47,22 g (0,486 mól) diallil-amin keverékét 8,0 g (0,21 mól) nátrium-bórhidriddel kezeljük és az elegyet fokozatosan 100 “C-ra melegítjük. Ezután 200 ml vízmentes etanolt adunk hozzá olyan ütemben, hogy mérsékelt refluxot és hidrogén-fejlődést tartsunk fenn. A visszafolyatást további 1 óra hosszat folytatjuk, majd vákuumban bepároljuk. A maradékként kapott olajat 300 ml éter, 300 ml petroléter és 450 ml vizes n nátrium-hidroxid-oldat között megosztjuk. A szerves fázist félretesszük és a vizes rétegei 70 ml tömény sósavval megsavanyítjuk. Ezt több ízben éterrel mossuk, majd tömény ammónium-hidroxid-oldattal ismét meglúgosítjuk. A terméket több adag éterrel extraháljuk, vízzel mossuk és szárítjuk. Az oldószer elpárologtatása után 17,2 g cím szerinti vegyületet kapunk olaj alakjában.
B. 2-{3-[3-(Diallilamino-metil)-fenoxn~propil) -1 H-izoindol-1,3 (2H)-dion
17,1 g (84,2 mmól) A. lépésben kapott nyers terméket 20 ml dimetil-formamidban néhány adagban hozzáadjuk 3,93 g (90 mmól) 55%-os nátrium-hidrid 100 ml vízmentes dimetil-formamiddal készült szuszpenziójához és a gázfejlódés befejeződéséig keverjük. Ezután hozzáadunk 24,66 g (92 mmól) N-(3-bróm-propil)_-ftálimidet és 18 óra hosszat keverjük. További 4,0 g (15 mmól) Ν-3-bróm-propil)-ftáliraidet és 435 mg (10 mmól) 55%os nátrium-hidridet adunk hozzá, majd 3 óra hosszat 40-50 ’C-on melegítjük. A reakcióelegyet 200 ml éter és 400 ml viz között megosztjuk, majd a szerves fázist 80 ml π sósavval extraháljuk. A kivonatot ammónium-hidrogén-karbonát-oldattal semlegesítjük, 3:2 arányú éter-pentán-eleggyel alaposan extraháljuk, és a ezerves oldatot 10 g kovasavgél-rétegen szűrjük. Az oldószert elpárologtatva 23,74 g cím Bzerinti vegyületet kapunk színtelen olaj alakjában.
Elemi összetétele a CaiHjeNaOj képlet alapján:
ezámított: C 73,82 H 6,71 N 7,17% talált : C 73,79 H 6,82 N 6,97%.
C. 3-(3-Amino-propoxi)-N,N-diallil-benzilamin
9,76 g (25 mmól) B. lépésben készült ftálimid és 6,25 g (125 mmól) 64%-os hidrazin-oldat 50 ml vízmentes etanollal készült oldatát szobahőmérsékleten 18 óra hosszal állni hagyjuk, majd 2 óra hosszat 55 ’C-on melegítjük. A kapott elegyet szűrjük és az etanolt csökkentett nyomáson eltávolítjuk. A maradékként kapott olajat éterben feloldjuk és 5,0 g cellil-kovasavgél-rétegen szűrjük. Vákuumban való bepárlás után 4,92 g cím szerinti vegyületet kapunk színtelen olaj alakjában. Forráspontja 0,02 Torr nyomáson 120-130 ’C.
D. 3-Amino-4-[3-(3-diallilaminometil-fenoxi)-p ropilam i no 1-1,2,5- tiad iazol-1 -o xi d
1,3 g (5 mmól) 3-(3-amino-propoxi)-N,N-diallil-benzilamin (készül a C. lépésben) és 0,735 g (5 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid keverékét 10 ml metanolban 60 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd szűrjük. A szüredéket szirupszerű maradékká bepároljuk és 10 ml acetonitrillel 20 percig keverjük. A kivált szilárd anyagot kiszűrjük, 95:5 metilén-klorid-metanol-elegyben oldjuk és 25 g kovasavgél-rétegen szűrjük. A réteget további eluenssel mosva és a szűredéket bepárolva félig szilárd anyagot kapunk. Acetonitrillel eldörzaölve a cím szerinti vegyületet fehér, szilárd anyagként kapjuk. Olvadáspontja 134-137 ’C.
134. példa
3-Amino-4-í3-(3-dipropilaminometil-fenoxi)-propilaminol-1,2,5-tiad iazol-1-oxid
A. 3-(3-Amino-propoxi)-N,N-dipropil-benzilamin
2,6 g (10 mmól) 3-(3-amino-propoxi)-N,Ndiallil-benzilaminnak (készült az előző példa
C. lépésében) 20 ml vízmentes etanollal készült oldatát 0,40 g 5%-os palládiumszén jelenlétében 3,8 atm nyomáson hidrogénezzük, a hidrogénfelvótel befejeződéséig. Ezután az elegyet szűrjük, vákuumban bepároljuk és a maradékot desztillálva 2,1 g (79%) cím szerinti vegyületet kapunk színtelen olaj alakjában. Forráspontja 0,02 Torr nyomáson 114-118 ’C.
B. 3-Amino-4-[3-(3-dipropilaminometil-fenoxi)-propil-aminol-l ,2,5-tiadiazol-1-oxid
Az előző példa D. lépése szerinti általános módszert ismételjük meg, de az ott alkalmazott 3-(3-amino-propoxi)-N,N-diallil-benzilamin helyett egyenértékű mennyiségű 3(3-amino-propoxi)-N,N-dipropil-benzilamin t (készült az A. lépésben) használunk. A tisztított terméket metilén-klorid és acetonitrii elegyéből étkristályositva a cím szerinti vegyületet 40%-os kitermeléssel kapjuk. Olvadáspontja 136-138 ’C.
-5099
100
135. példa
3-Amino-4-[2-(3-piperidinometil-benzil-oxi)-etilaminol-l, 2,5-tiadiazol-1-oxid
A. 2-(3-Piperidinometil-benzil-oxi)-etilamin
3,0 g (60 mmól) 50%-os nátriuro-hidridnek (ásványolajban) 50 ml dimetil-formamiddal készült szuszpenziójához 6,16 g (30 mmól) 3-piperidinometil-benzil-alkoholt adunk (készült a 867 106 számú belga szabadalmi leírás általános módszere szerint, azzal az eltéréssel, hogy az ott használt dimetil-amint piperidinnel helyettesítjük) és az elegyet 30 percig szobahőmérsékleten keverjük, majd -20 *C-ra lehűtjük. Ezután hozzáadunk 3,48 g (30 mmól) 2-klóretil-amin-hidrokloridot, a hűtőfürdőt eltávolitjuk és további 3 óra hosszat keverjük. Az oldószert vákuumban eltávolítjuk és a maradékot éter és víz között megosztjuk. A szerves fázist 30 ml n sósavval extraháljuk, a kivonatot tömény ammónium-hidroxiddal meglúgosítjuk és éterrel extraháljuk. Szárítás és bepárlás után 5,1 g olajat kapunk. A nyers terméket preparatív nagynyomású folyadék-kromatografálással tisztítjuk szilicium-dioxidon mozgó fázisként metilén-klorid, 2-propanol és ammónium-hidroxid 100:20:0,5 arányú elegyét alkalmazva. A megfelelő frakciókat egyesítve a vókuum-desztillálás után 2,12 g cím szerinti vegyületet kapunk. Forráspontja 0,02 Torr nyomáson 124-126 ’C.
B. 3-Amino-4-[2-(3-piperidinometil-benzil-oxi)-etilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
0,441 g (3 mmól) 3-arnino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid és 0,744 g (3 mmól) 2-(3-piperidinometil-benzil-oxi)-etilamin (készült az A. lépésben) keverékét 11 ml metanolban 20 óra hosszat szobahőmérsékleten állni hagyjuk, majd 2 óra hosszat 50 ’C-on melegítjük. Az oldószert vákuumban elpárologtatjuk és a kapott amorf, szilárd anyagot metilén-klorid, acetonitril és éter elegyéből kristályosítjuk. Végül a terméket vizzel mossuk és acetonitrilből a cím szerinti vegyületet monohidratként kapjuk. Olvadáspontja 98-103 ’C.
136. példa
3-Amino-4-[3-(piperidinometil-fenoxi)-etilaminol-l,2,5-tiad iazol-1-oxid
A. 3-Piperidinometil-fenoxi-acetonitril
Az előző példa A. lépésének általános módszere szerint járunk el, de az ott használt 2-klóretil-amin-hidroklorid helyett egyenértéknyi mennyiségű klór-acetonitrilt alkalmazunk, s 3-piperidinometil-fenolt. A nyers termék feldolgozása után vákuumban desztillálva a cím szerinti vegyűleteL 85,7%-os kitermeléssel kapjuk. Forráspontja 0,02 Torr nyomáson 87-92 ’C.
8. 2-(3-Pi per idinomelil-fenoxi)-etilamin
3,16 g (13,6 mmól) 3-piperidinoraetil-fenoxi-acetonitrilnek körülbelül 15 ml telrahid-ofuránnal készült oldalát hozzáadjuk lítium-alumlnium-hidrid szuszpenziójához (készült 1,04 g (27,4 mmól) litium-alumínium-hidridből és 0,76 ml tömény kónsavból 70 ml tetrahidrofuránbanl és szobahőmérsékleten 2 óra hosszat keverjük. Ezután hozzécsepegtetünk
3,1 ml telített nátrium-szulfát-oldatot, majd kevés n nátrium-hidroxid-oldatot, 2 óra hosszat melegítjük, szilárd nátrium-szulfátot adunk hozzá ée az oldatlan anyagot kiszűrjük. A tetrahidrofuránt metilén-kloriddal helyettesítjük, híg nátrium-hidroxid-oldattal mossuk, majd az oldószert elpárologtatva a cim szerinti vegyületet nagy tisztaságban kapjuk. Egy mintát vákuumban desztillálva színtelen olajat kapunk. Forráspontja 0,03 Torr nyomáson 120 ’C.
C. 3-Araino-4-[3-(piperidinometil-fenoxi)~
-e tilaminol -1,2,5-tiad iazol-1 -oxid
0,75 g (5 mmól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5- tiad iazol- 1-oxid és 1,17 g (5 mmól) 2-(3-piperidinometil-fenoxi)-etil-amin (készült a B. lépésben) keverékét 25 ml metanolban olajfürdőn 3 óra hosszat körülbelül 50 ’C-on melegítjük, majd 17 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük. A kivált kristályokat kiszűrjük, mossuk, és szárítás után 1,20 g cím szerinti vegyületet kapunk nagyon tiszta formában. Olvadáspontja bomlás közben 191-192 ’C.
137. példa
3-Amino-4-(2-[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-me til-tiol-etilaminol-1,2,5-tiad iazol-1-oxid
A. 3-Amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
56,0 ml (0,154 mmól) 2,75 n ammónia metanolos oldatát egy óra alatt hozzácsepegtetjük 20 ’C-on 24,3 g (0,15 mól) 3,4-dimetoxi1,2,5-tiadiazol-l-oxidnak 725 ml metanollal készült és alaposan kevert oldatához. Az elegyet szobahőmérsékleten 3 óra hosszat keverjük, majd csökkentett nyomáson körülbelül 125 ml-nyire bepároljuk. 16 óra hosszat 0 ’C-on tartjuk, majd az elegyet szűrjük és szárítva 19,9 g terméket kapunk. Analitikai mintát készítünk metanolból való étkristályosítással. A cím szerinti vegyület olvadáspontja bomlás közben 182-184 ’C.
B. 3-Amino-4-{2-[ (2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio)-etilaraino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
-51101
102
816,5 g (3,53 mól) 2-[ (guanidino-tiazol—4—il)—metil-tiol-etil—aminnak 7790 ml metanollal készült oldatához 519,4 g (3,53 mól) 3-amino-4-metoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidot (készült az A. lépésben), majd 115,8 ml vizet adunk. A reakcióelegyet 5 óra hosszat 24 ’Con keverjük, további 1012 ml vizet adunk hozzá és még 17 óra hosszat keverjük. A kapott csapadékot kiszűrjük, hideg metanollal mossuk és levegőn szárítjuk. A nyers terméket 2 részletben 2-metoxi-etanol és víz elegyóvel ótkristályosítva a cím szerinti vegyületet 80%-os kitermeléssel kapjuk halványsárga por alakjában, amely 1 mól vizet tartalmaz. Olvadáspontja bomlás közben 144,5-146 ’C. A termék azonoe a 33. példában kapott vegyülettel.
138. példa
3-Amino-4-(2-[ (5-dimetilaminometil-2-f uril)-metil-tio]-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
17,16 g (0,117 mól) 3-amino-4-metoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxid ée 25,0 g (0,117 mól) 2-[(5-dimétilaminometil-2-furil)-metil-tiol-etilamin keverékét 250 ml metanolban 16 óra hosszat szobahőmérsékleten keverjük, majd 0 ’C-ra lehűtjük és a csapadékot kiszűrjük. A szilárd anyagot 50%-os vizes metanolból átkristélyositva a cim szerinti vegyületet színtelen kristályos por alakjában kapjuk, amely bomláe közben 153-154,5 ’C-on olvad és azonos a 31. példában kapott vegyülettel.
139. példa
3-Amino-4-[3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid
9,16. g (62,25 mmól) 3-amino-4-metoxi-1,2,5-tiadiazol-l-oxid és 15,46 g (62,25 mmól) 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propil-amin (a dihidroklorid-sóból) keverékét 500 ml metanolban szobahőmérsékleten 2,5 napig keverjük. Az oldószert csökkentett nyomáson elpárologtatjuk és a maradók szilárd anyagot metanolból álkristályosítva 13,12 g (58%) cím szerinti vegyületet kapunk kristályos por alakjában, amely 157-159,5 ’C-on bomlés közben olvad és azonos a 78. példában kapott vegyülettel.

Claims (22)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű vegyületek és ezek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóik, hidrátjaik, szolvátjaik éa N-oxidjaik előállítására, ahol az általános képletben p 1 vagy 2,
    R* hidroxilcsoport vagy egy -NR3R3 általános képletű csoport, ahol
    R3 ós R3 azonosan hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy
    R3 hidrogénatom, és
    R3 1-12 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkilnil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-(1-4 szénatomos)-alkil-, hidroxi-(l-4 szénatomos)-alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi-(l-4 szénatomos)-alkil-, piridil-(l-4 ezénatomoa)-alkil-, amino-, hidroxil-, 1-4 szénatomos alkoxi-, 2,3-dihidroxi-propil-, fenil-(l-4 ezénatomos)alkil- vagy metiléndioxi-fenil-(l-4 szénatomos)-alkilcsoport, vagy egy A'-CHjS(CHj)j- általános képletű csoport, ahol
    A’ (1-4 szénatomos) monoalkil- vagy dialkil-amino (1-4 szénatomos), alkil-furil-csoport, vagy
    R3 és R3 együttesen pirrolidino-, piperidino- vagy morfolinocsoportot képez, m 0 vagy 1, n 2 vagy3,
    Z kénatom, oxigénatom vagy metiléncsoport,
    A adott esetben egyszer helyettesített furil-, fenil- vagy piridil-, vagy egyszer helyettesített imidazolil- vagy tiazolilcsoport, vagy egyszer vagy kétszer helyettesített tíenilcsoport, ahol az első szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, egy (XXI) vagy egy (XX) általános képletű csoport, és az adott esetben jeleplevő második szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport a (XXI) általános képletben
    R4 bármelyike hidrogénatom, 1-4 szénatoraos alkil- vagy 1-5 szénatomos alkanoilcsoport, vagy a két R4 együttesen etiléncsoportot alkot, és a (XX) általános képletben:
    q 0-4,
    Rs 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy hidrogénatom,
    Re 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinilcsoport vagy hidrogénatom, vagy
    Rs és R® a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidinocsoportot, piperidinocsoportot, melil-piperidinoceoportot, vagy horaopiperidinocsoportot alkot, azzal jellemezve, hogy
    a) olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol
    Rl egy -NR3R3 általános képletű csoport, és ahol
    R3 és R3, továbbá A, Z, m, n és p a fent megadott jelentésű, egy (II) általános képletű vegyületet, ahol p 1 vagy 2,
    R7 mindegyike halogénatom, rövidszénláncú alkoxi-, rövidszenléncu alkil-tio-, adott esetben egy vagy két halogénatommal, rövidszénláncú alkilcsoporttal, rövidszénláncú alkoxicsoporttal vagy nitrocsoporttal szubszti52
    -52103
    104 tuált fenoxi- vagy fenil-tio-csoport aa) először egy A(CHj)bZ(CHj)bNHj általános képletű vegyülettel, majd egy R’H általános képletű, ahol
    R’ egy -NR3R3 általános képletű csoport, vegyülettel reagáltatunk, vagy ab) megfordítva, egy inért ezerves oldószerrel készült reakcióelegyben végezzük a reagáltatást, vagy ac) az olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, melyekben minden csoport az előző jelentésű, de Z csak kénatomot jelenthet, egy nemreakcióképee, ezerves oldószerben két lépésben, bármilyen sorrendben egy HS(CHi).NHj ós egy HNR’R3 általános képletű vegyülettel reagáltatunk, majd egy így nyert vegyületet egy bázis vagy sav jelenlétében egy A(CHi)aX általánoe képletű vegyülettel reagáltatunk, a képletekben n, R1 ós R3 a fenti jelentésű,
    X halogénatom, vagy
    b) olyan (I) általános képletű vegyűletek előállítására, ahol
    Rl hidroxilcsoport, és
    A, Z, m, n és p a fenti, egy (II) általánoe képletű vegyületet, ahol
    P 1 vagy 2,
    R’ mindegyike halogénatom, rövidszénláncú alkoxicsoport, rövidszénláncú alkil-tio-csoport, adott esetben egy vagy két halogénatommal, rövidszénláncú alkilceoporttal, rövidszénláncú alkoxicsoporttal vagy nitrocsoporttal ezubsztituált fenoxi- vagy fenil-tio-csoport, valamely nemreakcióképee oldószerrel készült reakcióelegyben ekvivalens mennyiségű A(CHz)«Z(CHa)aNHi általános képletű vegyülettel reagáltatunk, és egy kapott vegyületet kálium-, lítium- vagy nátrium-hidroxiddal kezelünk, majd kívánt eeetben egy aa), ab), ac) vagy b) eljárással kapott terméket nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóvá, hidráttá, szolváttá vagy N-oxiddá alakítunk.
    (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti aa), ab), ac), vagy b) eljárás olyan (I) általánoe képletű vegyűletek és ezek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóik, hid rá tjeik, szolvátjaik és N-oxidjaik előállítására, ahol az általános képletben p 1 vagy 2,
    R1 hidroxilcsoport vagy egy -NR2R3 általános képletű csoport, ahol
    R2 és R3 azonosan hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy hidrogénR2 hidrogénatom, és
    R3 1-6 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinil-, 3-5 BzénBtomos cikloalkil-, 3-5 ezénatomos cikloalkll-(l-4 szónatomos)-alkil-, hidroxi—(1—4 ezónatomos)-alkil-, 1-4 szénatomos alkoxi-(l-4 szénatomos)-alkil-, amino-, hidroxil-, 1-4 szénatomos alkoxi-,
    2,3-dihidroxi-propil, fenil-(l-4 szénalomos)-alkil- vagy metiléndioxi-fenil-(l-4 ezénatomos)-alkil-csoport, vagy egy A'-CHj-S(CHa)2- általános képletű csoport, ahol
    A' (1-4 szénatomos) monoalkil- vagy dialkil-amino-(l-4 szénatomos) alkil-furilcsoport, vagy
    R2 és R3 együttesen pirrolidino-, piperidinovagy morfolinocsoportol képez, m 0 vagy 1, n 2 vagy 3, ΐ kénatom, oxigénatom vagy metiléncsoport,
    A adott esetben egyszer helyettesített furil-, fenil- vagy piridil-, vagy egyezer helyettesített imidazolil- vagy tiazolilceoport, vagy egyszer vagy kétszer helyettesített tienilcsoport, ahol az első szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, egy (XXI) vagy egy (XX) általános képletű csoport, és az adott esetben jelenlevő második szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport β (XXI) általános képletben:
    R4 egyike hidrogénatom és a másik 1-4 szénatomos alkil-, 1-5 szénatomos alkanoil-csoport vagy hidrogénatom, és a (XX) általános képletben:
    q 0-4,
    R5 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy hidrogénatom,
    R® 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinilcsoport vagy hidrogénatom, vagy
    R5 és R* a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidinocsoportot, piperidinocsoportot vagy homopiperidinocsoportot alkot, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált anyagokból indulunk ki. (Elsőbbsége:
    1979. szeptember 4.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti aa), ab), ac) vagy b), eljárás olyan (I) általános képletű vegyűletek és ezek nem-toxikus, gyógyszerészeti szempontból elfogadható sóik, hidrátjaik, szolvátjaik és N-oxidjaik előállítására, ahol az általános képletben p 1 vagy 2,
    R1 hidroxilcsoport vagy egy -NR’R3 általános képletű csoport, ahol
    R2 és R3 azonosan hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy
    K2 hidrogénatom, és
    FI3 1-6 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-(1-4 szónatomos)-alkil-, hidroxi-(l-4 szánatomoej-alkil-, 1-4 szénalomos alkoxi-(l-4 ezénatomos)-alkil-, amino—, hidroxil-, 2,3—dihidroxi—propil—, fe— nil-(l-4 ezónatomos)-alkil-csoport, vagy egy A’-CHi-S(CHj)i- általánoe képletű csoport, ahol A’ (1-4 szénatomos) mono53
    -53105
    106 alkil vagy dialkil-amino-(l-4 szénatomos)-alkil-furil-csoport, vagy
    R* és R3 együttesen pirrolidino-, piperidinovagy morfolinocsoportot képez, m 0 vagy 1, n 2 vagy 3,
    Z kénatom, oxigénatom vagy metiléncsoport,
    A adott esetben egyszer helyettesített furil-, fenil- vagy piridil-, vagy egyszer helyettesített iraidazolil- vagy tiazolilcsoport, vagy egyszer vagy kétszer helyettesített tienilcsoport, ahol az első szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, egy (XXI) vagy egy (XX) általános képletű ceoport, és az adott esetben jelenlevő második szubsztituens egy
    1-4 szénatomos alkilcsoport, a (XXI) általános képletben:
    R4 egyike hidrogénatom, és a másik 1-4 szénatomos alkil-, 1-5 szénatomos alkanoil-csoport, vagy hidrogénatom, és a (XX) általános képletben:
    q 0-4,
    R’ 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy hidrogénatom,
    R· 1-4 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinilcsoport vagy hidrogénatom, vagy
    R* és R4 a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidinocsoportot, piperidinocsoportot vagy homopiperidinocsoportot alkot, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált anyagokból indulunk ki. (Elsőbbsége:
    1980. január 31.)
  4. 4. A 2. igénypont szerinti aa) és ab) eljárás, azzal jellemezve, hogy a reakciót két ekvivalens mennyiségű A{CHa)mZ(CH2)aNHa általános képletű vegyülettel végezzük. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti aa), ab), vagy ac) eljáráe az (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    Rl egy -NR2R3 általános képletű csoport, R3 és R3 mintegyike azonosan hidrogénatom, vagy
    R3 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy hidrogénatom, és
    R3 1-12 szénatomos alkil-, 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinil-, 3-5 szénatomoe cikloalkil-(l-4 szénatomos)-alkil-, piridil-(l-4 szénatomos)-alkil-, egy A’CH2S(CHj)j - általános képletű csoport, fenil-(1-4 szénatomos) alkil- vagy 3,4-metiléndioxi-benzil-csoport, m 0 vagy 1, n 2 vagy 3,
    Z kénatom, oxigénatom vagy metiléncsoport,
    A' (1-4 szénatomos) monoalkil- vagy dialkil-amino-(l-4 szénatomos) alkil-furilceoport,
    A adott esetben egyszer helyettesített fenil-, furil- vagy piridilcsoport, vagy egyszer helyettesített ímidazolil— vagy tiazolilcsoport, vagy egyszer vagy kétszer helyettesített tienilcsoport, ahol az első szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkil-csoport, egy (XXI) vagy (XX) általános képletű csoport lehet, és ahol a második szubsztituens egy 1-4 szénatomos alkilcsoport, a (XXI) általános képletben:
    R* mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy a két R4 csoport együttesen etiléncsoportot alkot, és a (XX) általános képletben: q 0-4,
    R5 és R4 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy
    Rs és R· a hozzájuk kapcsolódó nitrogénatommal együtt pirrolidinocsoportot, piperidinocsoportot, metil-piperidino-csoportot vagy homopi-peridinocsoportot alkot, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  6. 6. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás olyan (I) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    R1 az 2. igénypontban megadott,
    Z kénatom vagy metiléncsoport
    RJ és R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom, 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, abban az esetben, ha R3 hidrogénatom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenil-, 2-4 szénatomos alkinil-, fenil(1-4 szénatomosj-alkil-, 3-5 szénatomos cikloalkil-(1-4 szénatomos)-alkil-, piridil-metil vagy egy (XXIII) általános képletű csoport, is lehet ahol
    R13 hidrogénatom vagy metilcsoport, és A, m és n az 1. igénypontban megadott, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti aa), ab) vagy ac) eljárás olyan (If) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    Z kénatom vagy metiléncsoport,
    R4 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy metilcsoport, vagy, ahol a két R4 együttesen etiléncsoportot alkot,
    R3 és R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, abban az esetben, ha R2 hidrogénatom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport, 2-4 szénatomos alkinilcsoport vagy pirid il-metil-csoport ie lehet, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti aa), ab) vagy ac) eljárás az (lg) általános képletű
    -54107
    108 vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    R13 hidrogénatom vagy metilcsoport,
    Z kénatom vagy metiléncsoport,
    R3 éa R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, ha R1 hidrogénatom, akkor R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy 2-4 szénatomos alkinilcsoport is lehet, azzal jellemezve, hogy megfelelően azubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti aa), ab) vagy ac) eljárás az (Ih) általánoe képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    Z kénatom vagy metiléncsoport,
    RJ ée Rs mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, és, abban az esetben, ha R1 hidrogénatom, akkor R3 2-4 szénatomoe alkenilcsoport, 2-4 szénatomos alkinilcsoport, fenil-(l-4 szénatomos)-alkilcsoporl, piridil-metil-csoport, vagy 3,4metilén-dioxi-benzil-csoport is lehet, és
    R13 hidrogénatom vagy metilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti aa), ab) vagy ac) eljárás az (Ii) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    R3 és R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, abban az esetben, ha R1 hidrogénalom, úgy R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport, vagy 2-4 szénatomos alkinilcsoport is lehet, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti aa), ab) vagy ac) eljárás az (Ij) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    Z kénatom vagy metiléncsoport,
    R3 és R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, ha R3 hidrogénatom, akkor R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy 2-4 szénatomos alkinilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  12. 12. Az 1. igénypont szerinti aa), ab), vagy ac) eljárás az (Ik) általános képletű vegyületek előállítására, ahol p 1 vagy 2,
    R3 és R3 mindegyike egymástól függetlenül hidrogénatom vagy 1-4 szénatomos alkilcsoport, vagy, abban az esetben, ha Rs hidrogénatom, akkor R3 2-4 szénatomos alkenilcsoport vagy 2-4 szénatomos alkinilcsoport, azzal jellemezve, hogy megfelelően szubsztituált kiindulási anyagokat alkalmazunk. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti au), vagy ab) eljárás a 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-fu'il)-metil-tio]-etilaniino)-4-f (n-propil)-aminoll,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-f (5-dimelilaminometil-2-fuil)-metil-tio]-etilaminból, 3,4-dimetoxi-l,2,5tiadiazol-l,l-dioxidból és propil-aminból indulunk ki. (Elsőbbsége 1979. szeptember 4.)
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti aa) vagy ab) eljárás a 3-{2-[(5-dimetilaminometil-2-fuPÍl)-metil-tio]-etilaraino)-4-amino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-r(5-dimetilaminometil-2-furil)-metil--tio]-etilaminból, 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiazol1,1-dioxidból és ammóniából indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  15. 15. Az 1. igénypont aa) vagy ab) eljárás a 3-{2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]etilamino)-4-amino-l,2,5-tiadiazol-l,l-dioxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-f(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaminból, 3,4dimeloxi-l,2,5-tiazol-l,l-dioxidból és ammóniából indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  16. 16. Az 1. igénypont szerinti aa), vagy &b), eljárás a 3-f2-f(5-dimetilaminometil-2-tienil)-metil-tio]-etilamino)-4-metilamino-l,2,5tiadiazol-l,-dioxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-[(5-dinietilaminometil-2-tienil)netil-tio]-etilaminból, 3,4-dimetoxi-l,2,5-tiadiczol-l,l-dioxidból és metilaminból indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptemer 4.)
  17. 17. Az 1. igénypont ezerinti aa) vagy sb), eljárás a 3-araino-4-(2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tiol-etilamino)-l,2,5-tiadiazol-l-oxid, e vegyület monohidrátjának és/vagy Eidrokloridjának előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-[(2-guanidino-tiazol-4-il)-metil-tio]-etilaminból, 3,4-dÍmetoxi-l,2,5-tiadiazol-1-oxidból és ammóniából indulunk ki, majd kívánt esetben a kapott szabad vegyületet monohidrátként kikristályosítjuk és/vagy sósavval reagáltatjuk. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  18. 18. Az 1. igénypont szerinti aa), vagy ab) eljárás a 3-amino-4-(2-[ (2-dimetilaminoir elil-4-tiazolil)-me til-tiol-e tilamino)-1,2,5-tiadiazol-l,l-díoxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 2-[(2-dimetilaminometil-4-tiazolil)metil-tiol-elilaminból, 3,4-dime toxi-1,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidból és ammóniából indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  19. 19. Az 1. igénypont szerinti aa) vagy ab) eljárás a 3-amino-4-f3-(3-dimetilaminometil-fenoxi)-propilamino]-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 3-{3-dimetilaminometil-fenoxi)-propilaminból, 3,4-diiretoxi-l,2,5-tiadiazol-l-oxidból és ammóniából indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4 )
  20. 20. Az 1. igénypont szerinti aa) vagy ab) eljárás a 3-metilamino-4-[3-(3-piperidino55
    -55109
    110 metil-fenoxi)-propilamino]-1,2,5-tiadiazol-l, 1dioxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 3(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminból, 3,4dimetoxi-1,2,5-tiadiazol-l,l-dioxidból ás metilaminból indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  21. 21. Az 1. igénypont szerinti aa) vagy ab) eljárás a 3-amino-4-f3-(3-piperidinometilfenoxi)-propilaniinol-l,2,5-tiadiazol-l-oxid előállítására, azzal jellemezve, hogy 3-(3-piperidinometil-fenoxi)-propilaminból, 3,4-dimetoxi1,2,5-tiadiazolból éa ammóniából indulunk ki. (Elsőbbsége: 1979. szeptember 4.)
  22. 22. Eljárás gyógyszerészeti készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy legalább egy gyógyszerészeti szempontból elfogadható vívőanyaggal keverünk össze egy, az 1-21. igénypontok bármelyike szerint előállított (I) általános képletű vegyületet, vagy gyógyszerészeti szempontból elfogadható, nem-toxikus
    10 savaddiciós sóját, hidrátját vagy N-oxidjét, ahol R1, A, Z, m, n és p az 1. igénypontban megadott. (Elsőbbsége: 1980. szeptember 3.)
    11 lap képletekkel
    A kiadásért felel a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    88.81.66-4 Alföldi Nyomda Debrecen - Felelős vezető: Benkő István vezérigazgató
HU802170A 1979-09-04 1980-09-03 Process for preparing 3,4-disubstituted 1,2,5-thiadiazole-1-oxides and -1,1-dioxides HU190669B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US7251779A 1979-09-04 1979-09-04
US11718280A 1980-01-31 1980-01-31

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU190669B true HU190669B (en) 1986-10-28

Family

ID=26753449

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU802170A HU190669B (en) 1979-09-04 1980-09-03 Process for preparing 3,4-disubstituted 1,2,5-thiadiazole-1-oxides and -1,1-dioxides

Country Status (6)

Country Link
JP (2) JPS5640675A (hu)
DD (1) DD153838A5 (hu)
ES (1) ES8107208A1 (hu)
HU (1) HU190669B (hu)
IL (3) IL75705A (hu)
IT (1) IT1181596B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0065823A1 (en) * 1981-05-13 1982-12-01 Imperial Chemical Industries Plc Heterocyclic guanidines as histamine H-2 antagonists
JPS6071487U (ja) * 1983-10-21 1985-05-20 東急車輌製造株式会社 屋根板の自動スポツト溶接装置
CA1275097A (en) 1984-10-02 1990-10-09 Fujio Nohara Pyridyloxy derivatives
JPH1135565A (ja) * 1993-10-25 1999-02-09 Zeria Pharmaceut Co Ltd チアゾール誘導体、それを含有する医薬および該化合物の製造中間体

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6342624B2 (hu) 1988-08-24
IT1181596B (it) 1987-09-30
ES494765A0 (es) 1981-10-01
JPS5640675A (en) 1981-04-16
IT8049609A0 (it) 1980-09-03
DD153838A5 (de) 1982-02-03
JPH0710857B2 (ja) 1995-02-08
IL75705A0 (en) 1985-11-29
IL75705A (en) 1987-11-30
IL60944A (en) 1987-11-30
IL60944A0 (en) 1980-11-30
JPH0578339A (ja) 1993-03-30
ES8107208A1 (es) 1981-10-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI76795C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya, terapeutiskt anvaendbara 3,4-disubstituerade 1,2,5-tiadiazol-1-oxider och -1,1-dioxider samt nya mellanprodukter.
US4394508A (en) Chemical compounds
EP0003640B1 (en) Antisecretory guanidine derivatives, processes for their manufacture and pharmaceutical compositions containing them
US4375547A (en) N-Methyl-N&#39;-2-([(2-dimethylaminomethyl)-4-thiazolyl]methylthio)ethyl 2-nitro-1,1-ethenediamine
US20040072827A1 (en) Five-membered-ring compound
IE880721L (en) Thiazoles
US20120115845A1 (en) Therapeutic agents
HU179492B (en) Process for producing 1,2,4-thiadiasole derivatives
NZ206614A (en) Dihydropyridine derivatives and pharmaceutical compositions
US4510309A (en) Histamine H2 -antagonists
EP0099121A2 (en) Pharmaceutical compositions
HU190669B (en) Process for preparing 3,4-disubstituted 1,2,5-thiadiazole-1-oxides and -1,1-dioxides
US4380639A (en) Substituted 1,2,5-thiadiazole derivatives
US4471122A (en) Thiadiazole histamine H2 -antagonists
KR870000912B1 (ko) 디하이드로피리딘 유도체의 제조방법
US4380638A (en) Chemical compounds
US4904792A (en) N-thiazolymethylthioalkyl-N&#39;-alkylamidines and related compounds
EP0073971B1 (en) Thiadiazole oxides as gastric antisecretory agents
EP0081955B1 (en) Benzo-fused heterocyclic compounds
KR850000759B1 (ko) 3, 4-이치환-1, 2, 5-티아디아졸 1-옥사이드와 1, 1-디옥 사이드의 제조방법
JPS61115074A (ja) 3,4‐ジアゾール誘導体、その製法、およびその化合物を含有する医薬品
JP2003201271A (ja) 脂質モジュレーター
NO851219L (no) Sulfamoylguanidinderivater.
KR810000758B1 (ko) 페닐 피페라진 유도체의 제조방법
Crenshaw et al. Thiadiazole histamine H 2-antagonists

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee