HU190047B - Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman - Google Patents

Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman Download PDF

Info

Publication number
HU190047B
HU190047B HU823853A HU385382A HU190047B HU 190047 B HU190047 B HU 190047B HU 823853 A HU823853 A HU 823853A HU 385382 A HU385382 A HU 385382A HU 190047 B HU190047 B HU 190047B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
pilot
aircraft structure
plane
landing
aircraft
Prior art date
Application number
HU823853A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35208A (en
Inventor
Ernoe Rubik
Original Assignee
Rubik,Ernoe,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rubik,Ernoe,Hu filed Critical Rubik,Ernoe,Hu
Priority to HU823853A priority Critical patent/HU190047B/hu
Priority to DE8383903818T priority patent/DE3378036D1/de
Priority to JP58503806A priority patent/JPS60500051A/ja
Priority to AU22688/83A priority patent/AU2268883A/en
Priority to EP83903818A priority patent/EP0127652B1/de
Priority to PCT/HU1983/000057 priority patent/WO1984002115A1/en
Priority to AT83903818T priority patent/ATE37330T1/de
Priority to DK360684A priority patent/DK360684D0/da
Priority to FI843023A priority patent/FI843023A0/fi
Priority to NO843077A priority patent/NO843077L/no
Publication of HUT35208A publication Critical patent/HUT35208A/hu
Publication of HU190047B publication Critical patent/HU190047B/hu
Priority to US07/006,489 priority patent/US4773619A/en

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B64AIRCRAFT; AVIATION; COSMONAUTICS
    • B64CAEROPLANES; HELICOPTERS
    • B64C31/00Aircraft intended to be sustained without power plant; Powered hang-glider-type aircraft; Microlight-type aircraft
    • B64C31/02Gliders, e.g. sailplanes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aviation & Aerospace Engineering (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Slide Fasteners, Snap Fasteners, And Hook Fasteners (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

A találmány tárgya repülőszerkezet. amely főleg a pilóta lábával való fel- és leszállásra alkalmas. A találmány szerinti repülőszerkezet a sárkány típusú repülőszerkezetek és a könnyű vitorlázó repülőgépek közötti kategóriának tekinthető.
A sárkány típusú repülőszerkezet — függővitorlázónak, rogallónak vagy csak egyszerűen sárkánynak ís szokták nevezni — igen elterjedt és kedvelt sporteszközzé vált.
E repülőszerkezet egyik alapvető tulajdonsága, hogy a pilóta lábáról lehet felszállni vele és a leszállás is a pilóta lábára történik. Az ilyen típusú repülőszerkezet összsúlya 30-35 kg-nál nem több. Egyszerű módon szétszerelhető és összeállítható, szétszerelt állapotban könnyűszerrel szállítható. Lényeges tulajdonsága a sárkány típusú repülőszerkezetnek, hogy kormányzása a pilóta testhelyzetének változtatásával történik. A repülőszerkezet és a pilóta együttes tömegközéppontjának helye megváltozik, ha a pilóta az alaphelyzetéből kimozdul.
Másik ismert és igen elterjedt repülőszerkezet a könynyű vitorlázó. Ennél a repülőszerkezetnél kormányszervek vannak a gépen kiképezve, így ezt a szerkezetet aerodinamikailag lehet kormányozni. A könnyű vitorlázók összsúlya már lényegesen nagyobb mint a sárkányoké és ezek olyan mértékű szétszerelése — rendeltetésszerűen — nem is biztosítható, mint a sárkány típusú repülőszerkezeteknél.
A sárkány típusú repülőszerkezetek hátránya, hogy repülési szempontból vett teljesítményük csekély és nagyobb teljesítmények biztosítása - vagyis jobb siklószám elérése — nem lehetséges, elsősorban a repülőszerkezet biztonsága miatt. A nagyobb teljesítményhez nagyobb szárnyszélesség lenne szükséges. További hátránya a sárkány típusú repülőszerkezetnek, hogy a pilóta repülés közbeni testhelyzeteinek változtatása korlátozott és emellett szélső esetekben tekintélyes fizikai igénybevételt jelent. Adott esetben kedvezőtlen lehet, hogy nincsenek stabilitást biztosító síkjai.
A könnyű vitorlázók hátránya, hogy előállításuk, szállításuk, tárolásuk több helyet és időt igényel.
A találmány szerinti repülőszerkezet révén csaknem teljes egészében kiküszöbölhetők a sárkány típusú repülőszerkezetek ismert megoldásainál fellépő hibák és hátrányok, de emellett megtartható az ilyen repülőszerkezetek kedvező tulajdonságai. Ugyanúgy a könnyű vitorlázók egyes kedvező szerkezeti tulajdonságait tartalmazza a találmány szerinti repülőszerkezet, de anélkül, hogy a kedvezőtlen jellegzetességeket átvenné ezektől a vitorlázóktól.
A találmány szerinti repülőszerkezet elé kitűzött cél az volt, hogy kellő repülési biztonságot nyújtson, repülési teljesítménye — síklószáma — lényegesen jobb legyen, mint az ismert sárkány típusú repülőszerkezeteké, de mindezek mellett lehetővé váljon — nem kizárólagosan — a pilóta lábáról a felszállás és hogy a leszállás is lábra történhessen. Ezen túlmenően cél volt, hogy könynyen szétszerelhető és összeépíthető legyen a repülőszerkezet és hogy ennek megfelelően szállítása és tárolása könnyűszerrel és olcsón legyen biztosítható.
A találmány szerinti repülőszerkezet elé kitűzött célok elérését és egyben a találmány alapgondolatát az a felismerés képezte, hogy a repülőszerkezet és a pilóta együttesének tömegközéppontja nemcsak úgy változtatható meg repülés közben, hogy a pilóta mozdul el a repülőszerkezet vázához képest, hanem úgy is, hogy a pilóta helyben marad, és a repülőszerkezet szárnyát — teljes egészében vagy annak egy részét - mozdítja el. Ilyen elmozdulási lehetőség biztosítása mellett a pilóta számára kényelmesebb elhelyezkedést lehet biztosítani a repülőszerkezeten, továbbá a pilóta által működtetett mechanizmus mozgatása sem okoz különösebb fizikai fáradságot, egyrészt mert nem szükséges nagy erőt kifejteni a szárny mozgatásához, ha célszerűen van megválasztva a szerkezet minden egyes eleme, másrészt a kényelmes testhelyzetben az erőkifejtés könnyebb. A szárny mozgatása a saját síkjában történik, de az nem zárja ki, hogy esetleg olyan összetett elmozdulást végezzen a szárny a mozgatása közben, ami a saját síkjában való elmozdulása mellett bizonyos mértékű elcsavarást vagy más mozgási összetevőt is jelent. Ezért a szárny elmozgatása tekintetében a mozgás irányára vonatkozóan azt lehet mondani, hogy a szárny főleg a saját síkjában mozgatható el. Célszerű, ha a szárny a vízszintes repülési irányhoz képest függőleges helyzetű tengelyhez vagy csaphoz viszonyítva vagy ilyen körül fordul el. Szóbajöhet olyan megoldás is, amelynél nem egy-egy szárny teljes egésze mozgatható el, hanem a szárny hosszirányában értelmezett egy része. Ilyen szerkezet esetében a szárnynak az elmozduló része van a korábban említett tengelyhez vagy csaphoz elmozgathatóan kapcsolva.
Előnyös a szárnyvégeken önmagában ismert réselést alkalmazni. A réselés révén az indukált ellenállás csökkenthető, ennek következtében a repülési teljesítmény nő. A réselés általánosságban javítja a gép repülési tulajdonságait, keresztirányú stabilitást kölcsönöz a repülőszerkezetnek és ezáltal növeli a repülés biztonságát.
A találmány szerinti repülőszerkezet egy másik alapvető szerkezeti tulajdonsága, hogy vízszintes csillapítósíkja van. Ez a csillapítósík a pilóta repülés közbeni tartózkodására szolgáló pilótatér előtt vagy mögött lehet. Amennyiben a pilótatér előtt van a vízszintes csillapítósík, ezt úgy kell elhelyezni, hogy a pilóta szabad kilátását lehetőleg a legkisebb mértékben akadályozza vagy korlátozza. A vízszintes csillapítósík biztosítja a repü.őszerkezet hosszirányú stabilitását és ezzel szükségte'enné teszi a szárny elcsavarását.
A találmány szerinti repülőszerkezet egy újabb alapvető szerkezeti lényege, hogy függőleges csillapítósíkja van. A függőleges csillapítósík a repülőszerkezet keesztirányú stabilitását szolgálja. Szóbajöhet olyan megoldás is, amelynél a függőleges csillapítósík mozgatható. \ mozgatást a pilóta által működtetett mechanizmus segítségével vagy motorral lehet biztosítani. Megjegyzendő, hogy ennek a mozgatásnak a teljesítményigénye kicsi. A függőleges csillapítósík mozgatása a repülőszerkezet függőleges szimmetriasíkjában lévő vagy ezzel párhuzamos síkban lévő tengely kerül történhet, akként, hogy : z említett tengely körüli lengő mozgást végezzen a 3
-2190 047 függőleges csillapítósík. A függőleges csillapítósík vázolt mozgatása révén a repülési irányba eső légerő kelthető és ez a légerő a repüléssel szembeni ellenállást csökkentve lényegében növeli a repülőszerkezet síklószámát, vagyis repülési teljesítményét.
A vízszintes csillapítósík és függőleges csillapítósík alkalmazása önállóan is szóbajöhet a találmány szerinti repülőszerkezet esetében, de előnyös kiviteli alakot képez a találmány szerinti olyan repülőszerkezet, amelynél mind a mozgatható szárny, mind a vízszintes csillapítósík, valamint a függőleges csillapítósík is szerepel.
A pilóta repülés közben az általában legkényelmesebb nyújtott ülőhelyzetet foglalhatja el, és az őt befogadó pilótatér részben burkolt lehet. A pilóta számára lehetővé kell tenni, hogy az ülése hozzá legyen kapcsolva és a leés felszállás közbeni helyzet valamint a repülés közbeni helyzet között kövesse a pilóta testét, úgy hogy a repülési helyzetben oldhatóan rögzíthető is legyen. Erre a célra előnyös olyan ülőszerkezetet kialakítani, ami leginkább a csővázas hátizsákokhoz hasonlítható. Ennek az ülőszerkezetnek a pilóta mögötti felfüggesztési helyhez képest lenghetően kell kapcsolódnia és a pilóta repülés közbeni helyzetében a pilótatér oldalánál vagy alsó részénél oldható kapcsoló révén kell rögzített helyzetbe jutnia.
Szóbajöhet még a találmány szerinti repülőszerkezetnél olyan járulékos szerkezeti elem vagy elemek alkalmazása is, amelyek a repülés további biztonságát esetleg kényelmét szolgálják, vagy a le- és felszállás idejére nyújtanak biztonságot vagy könnyítést. így szóbejöhet olyan kerék vagy rugalmas forgástest alkalmazása repülőszerkezet pilótatér alatti részénél, amire adott esetben le tud ereszkedni a repülőszerkezet anélkül, hogy' a pilóta a repülési testhelyzetből átállna az általában szokásos leszállási testhelyzetbe. Felmerülhet rugalmas testnek a beépítése a repülőszerkezet orr-részébe, szintén biztonsági célból.
A találmány szerinti repüló'szerkezetnél a szárny és az esetleg alkalmazott csillapítósíkok flexibilisek. A szárny profilját — éppúgy mint az ismert sárkánytípusú repüló'szerkezeteknél — a légerők alakítják ki. Lényeges még azt megjegyezni, hogy a találmány szerinti repülőszerkezetnél sincsenek mozgatható kormányfelületek. Nincsenek tehát a szárnyakon csürőlapok, továbbá a csillapítósíkok sem tartalmaznak elmozdítható kormányfelületeket.
A találmány szerinti repülőszerkezet egyik alapvető változatának a lény'ege tehát, hogy szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta által működtetett mechanizmussal főleg a saját síkjában mozgatható szárnyai vannak.
Egy másik alapvető változat lényege, hogy szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta által működtetett mechanizmussal, főleg a saját síkjában mozgatható szárnyai és a pilótatcr előtt vagy’ amögött lévő vízszintes csillapít ósíkja van.
l’jabb alapvető kiviteli változata a találmány szerinti repülőszerkezetnek az a megoldás, amelynél szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta által működtetett mechanizmussal főleg a saját síkjában mozgat4 ható szárnyai és függőleges csillapítósíkja van.
Az utóbbi említett változatból leszármaztatható olyan kiviteli alak, amelynek lény'ege, hogy a pilótatér előtt vagy amögött lévő vízszintes csillapítósíkja van amellett, hogy függőleges csillapítósíkkal is rendelkezik.
A javasolt megoldás egy lehetséges kiviteli alakjánál egy-egy szárnynak csak egy része mozgatható.
A találmány szerinti repülőszerkezet egy előnyös kiviteli alakját képezi az a megoldás is, amelynek lényege, hogy a szárnyak vízszintes repülés közben lényegében függőleges helyzetű tengelyhez vagy csaphoz vannak elfordulhatóan kapcsolva.
Egy újabb kiviteli változat esetében a szárnyak végeinél kiképzett réselés van.
A találmány szerinti repülőszerkezet egy célszerű kiviteli alakjához lehet jutni azáltal, hogy a pilótához csatolt, a pilóta földdel való kapcsolata melletti és repülés közbeni testtartásának megfelelő helyzetekbe állítható és az utóbbiban oldhatóan rögzíthető ülőszerkezetet alkalmaznak.
Egy újabb célszerű kiviteli alak lényege, hogy a függőleges csillapítósík a repülőszerkezet függőleges szimmetriasíkjában vagy azzal párhuzamos síkban lévő tengelyhez van kapcsolva, és a függőleges csillapítósíkot e tengely körül lengető mechanizmusa van. A függőleges csillapítósíkot a pilóta által működtetett mechanizmus révén lehet mozgatni, de erre a célra motort is lehet alkalmazni a repülőszerkezeten.
A találmány szerinti repülőszerkezetet a csatolt rajzok egyes ábráin szemléltetett példakénti kiviteli alakok kapcsán ismertetjük részletesebben és a rajzok kapcsán magyarázzuk közelebbről a sárkány típusú repülőszerkezet ismert megoldásainak egy általános példakénti kivitelét is. A rajzokon az
1. ábra az ismert sárkány típusú repülőszerkezet egy tipikus példáját szemlélteti előlnézetben, a
2. ábra pedig az 1. ábrának megfelelő felülnézet. A
3. ábra a találmány szerinti repülő szerkezet egy példakénti kiviteli alakjának felülnézete, a
4. ábra a 3. ábra szerinti repülőszerkezet oldalnézete, és az
5. ábra a 3. és 4. ábra szerinti repülőszerkezet előlnézete. A
6. ábra a találmány szerinti repülőszerkezet egy újabb kiviteli alakjának felülnézete, a
7. ábra a 6. ábra szerinti repülőszerkezet oldalnézete, a
8. ábra pedig a 6. és 7. ábra szerinti repülőszerkezet előlnézete.
Az 1. és 2. ábrán szemléltetett, a sárkány típusú repülöszerkezet egy jellegzetes és ismert példakénti kiviteli alakjánál látható, hogy lényegében rendkívül egyszerű szerkezeti felépítésű ez a repülöszerkezet. Tulajdonképpen négy — általában könnyűfémből készített — cső képezi a vázat és ezekhez tartozóan vannak kifeszítve azok a vászonszerű darabok, amelyek repülés közben a légerők hatására olyan alakot vesznek fel, amelyek felhajtó erőt eredményező keresztmetszetet illetve profilt
-3190 047 kölcsönöznek a repülőszerkezet egyes részegységeink (szárnyaknak nevezhető egységeknek). Látható az említett ábrákon, hogy az 1 főtartóhoz csatlakoztatott 3 kereszttartó valamint 2 gerinc határozza meg a repülőszerkezet mintegy középsíkját és a 7 árboc lényegében az előbbiekben említett síkhoz képest merőlegesen áll. A 7 árboc a 3 kereszttartóval és a 2 gerinccel a 9 csomópontban van összefogva.
Az 1 főtartó végeinél a 6 szárnyvégtartók vannak kialakítva. Az említett és eddig vázolt csőszerkezethez különféle merevítők tartoznak, amelyeket a rajz 1. és 2. ábráján feltüntettünk, de külön nem szükséges magyarázni azokat. A 9 csomóponthoz van kapcsolva a 4 függőkeret az 5 kormányruddal, és a 8 ülés, ami hintaszerű szerkezetet tükröz. A 10 borítás jelzi ezt a vászonszerű, kifeszített elemet, ami a légerők hatására olyan térbeli alakot vesz fel, amely felhajtóerőt eredményez.
Az ismert sárkány típusú repülőszerkezet egy jellegzetes példakénti kiviteli alakjának ismertetése alapján is látható, hogy ez a repülőszerkezet a rendkívül egyszerű szerkezeti felépítése mellett a pilóta számára kényelmetlen és adott esetben számottevő igénybevételt jelentő helyzetet szab meg, továbbá az is látható az ismertetés alapján, hogy semmiféle olyan külön elem nincs ennél a repülőszerkezetnél, ami stabilitást szolgálna. Gyakorlati tapasztalatok bizonyítják, hogy a repülőszerkezet siklószáma meglehetősen kedvezőtlen.
A 3—5. ábrákon a találmány szerinti repülőszerkezet olyan példakénti kiviteli alakja van szemléltetve, amely a mozgatható 12 szárnyon kívül 13 vízszintes csillapítósíkkal és 14 függőleges csillapítósíkkal is rendelkezik. A 12 szárnyak a példakénti kiviteli alaknál szabadonhordók, külső merevítés nincs. A 11 pilótatérben helyetfoglaló 15 pilóta tudja mozgatni a 12 szárnyat egy erre szolgáló mechanizmus segítségével. Ezt a mechanizmust a rajzok nem szemléltetik, mert ez konstrukciós tevékenység körébe tartozik és a szükséghez képest rendkívül sokféle lehet. A találmány értelmében a 12 szárny úgy mozdítható el, hogy az főleg a saját síkjában fordul el, de emellett az elfordulás mellett szóbajöhet más irányú, illetve más jellegű elmozdulást komponens is, például a 12 szárny kismértékű elcsavarása. A legegyszerűbb kialakítás mellett a 2. ábrán értelmezve a rajz síkjára lényegében merőleges helyzetű tengely vagy 19 csap körül elfordulhatóan célszerű a 12 szárnyat szerelni. Szóbajöhet olyan megoldás, ami mindkét 12 szárnyat egyidejűén mozgatja, vagy olyan mechanizmus is alkalmazható, amely külön-külön biztosítja egy-egy 12 szárny mozgatását. Olyan konstrukció is kialakítható, amely mellett mindkét 12 szárny egy tengely vagy 19 csap körül fordítható illetve mozgatható el.
Látható az ábrákból, hogy a 15 pilóta 16 futóhelyzetnek nevezett helyzetben van a felszállás és a leszállás ideje alatt, míg a 17 repülőhelyzetet foglalja el a tulajdonképpeni repülés közben. A 17 repülőhelyzet nyújtott ülést jelent, amely mellett a 15 pilóta kényelmesen és kis erő befektetésével tudja a kormánymozdulatokat jelentő szárnymozgatást végrehajtani, anélkül, hogy saját testének áthelyezése válna szükségessé a 11 pilótatéren belül.
A 11 pilótatér részben zárt, áramvonalas külső burkolatú lehet, ami jelentős előny aerodinamikai szempontból. A most tárgyalt ábrákon szemléltetett példakénti kiviteli alaknál a 13 vízszintes csillapítósík a 11 pilótatér mögött van elhelyezve.
Mint a találmány szerinti repülőszerkezet általános ismertetésénél arra utaltunk, szóbajöhet olyan kiviteli alak is, amelynél a 14 függőleges csillapítósíkot repülés közben lengetik. A most tárgyalt ábrákon szemléltetett példakénti kiviteli álaknál a 14 függőleges csillapítósík mozgatása az 5. ábrán értelmezve a rajz síkjára merőleges tengely körül a 18 nyíl értelmében hajtható végre. A 14 függőleges csillapítósík mozgatását a pilóta saját izomerejével végezheti egy mechanizmus révén, de megoldható a 14 függőleges csillapítósík lengetése motorhajtással is.
A 6-8. ábrákon szemlélhetett példakénti kiviteli alak abban tér el a 3—5. ábrák szerinti kiviteli alaktól, hogy a 13 vízszintes csillapítósík a 11 pilótatér előtt van, és hogy egy-egy 12 szárnynak nem az egésze mozgatható el, hanem csak a szárnyak külső részei a 19 csapok körül a 20 nyíl értelmében. Ennél a kiviteli alaknál lényegében ugyanúgy van kialakítva a repülőszerkezet többi eleme, mint a korábban ismertetett kiviteli alak esetében. Amint a 7. ábrából kitűnik, a 13 vízszintes csillapítósík úgy van elhelyezve és rögzítve, hogy a 15 pilóta kilátását csak igen kismértékben zavarja.
A találmány szerinti repülőszerkezet példakénti kiviteli alakjainak ismertetésénél nem tértünk ki a vázszerkezet valamint a felhajtó erőt biztosító vászon vagy hasonló elemek részleteire. Ezek ugyanis a találmány körén kívül esnek és lényegében nagyrészt ismertek is.
A 4. ábra és a 7. ábra kapcsán látható, hogy a 11 pilótatér nyitott alsó része lehetővé teszi a lábról való felszállást, illetve a lábra való leszállást. Ennek megfelelően kell kialakítani azt az ülőszerkezetet, amely a pilótához van csatolva és amely a pilóta fölötti vagy a pilóta fejmagasságában lévő vagy ennek közelében kialakított tartórészhez van elmozdulhatóan kapcsolva. A pilótához csatolható ülőszerkezet a csővázas hátizsákhoz hasonló vázzal rendelkezik és olyan elemei vannak, amelyek a 11 pilótatérben lévő ellendarabokhoz kapcsolódik akkor, amikor a 15 pilóta a 17 repülőhelyzetbejut. Az említett és egymással kapcsolódó elemek biztosítják, hogy az ülőszerkezet ilyenkor rögzített helyzetű legyen. Leszálláskor vagy veszélyhelyzetben, amikor a pilóta a 17 repülőhelyzetet meg akarja szüntetni, egyetlen mozdulattal oldani tudja az ülőszerkezet rögzítését, és így a 4. valamint a 7. ábrán szemléltetett 16 futóhelyzetbe lendül.
A találmány szerinti repülőszerkezet olyan kiviteli alakját is előnyös megemlítetni, amelynél all pilótatér alatt gördülőtest vagy valamilyen rugalmas test van elhelyezve és az lehetővé teszi, a repülőszerkezet leszállását úgy, hogy a 15 pilóta leszállás közben is a 17 repülőhelyzetben van. (7. ábra)
Bizonyos biztonsági szempontokat szolgálhat olyan megoldás, amelynél a repülőszerkezet orr-részében alkalmaznak rugalmas testet, például szivacsszerű testet.
A találmány szerinti repülőszerkezet példakénti kiviteli alakjainak ismertetése kapcsán látható, hogy ez a repülőszerkezet is rendkívül egyszerű, kis súlyú, szétsze5
-4190 047 relt állapotban könnyen hordozható — például gépkocsi tetőtartóján. A felszállás helyén különösebb segédeszközök nélkül egyszerűen és gyorsan összeszerelhető. Mindezen előnyös tulajdonságok mellett repülősbiztonsági szempontból, valamint a repülési teljesítmény tekintetében számos előnyt jelent az ismert, hasonló kategóriába sorolható repülőszerkezetekhez képest. Az említett előnyökön túlmenően a pilóta számára a repülőszerkezet irányítása és az ezzel végzett minden manőver biztosítása nem jelent különösebb fizikai igénybevételt vagy egyéb irányú megterhelést, ezért hosszabb ideig képes ezzel a repülőszerkezettel levegőben maradni. Megemlítendő még, hogy a találmány szerinti repülőszerkezet egyes kiviteli alakjai nem igényesek a leszálló helyet illetően .

Claims (10)

1. Repülőszerkezet, amely főleg a pilóta lábával való fel- és leszállásra alkalmas, azzal jellemezve, hogy szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta (15) által működtetett mechanizmussal főleg a saját síkjában mozgathatóan kialakított szárnyai (12) vannak.
2. Repülőszerkezet, amely főleg a pilóta lábával való fel- és leszállásra alkalmas, azzal jellemezve, hogy szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta (15) által működtetett mechanizmussal főleg a saját síkjában mozgatható szárnyai (12) és a pilótatér (11) előtt vagy amögött lévő vízszintes csillapítósíkja (13) van.
3. Repülőszerkezet, amely főleg a pilóta lábával való fel- és leszállásra alkalmas, azzal jellemezve, hogy szabadonhordó vagy külső merevítésű, a pilóta (15) által működtetett mechanizmussal főleg a saját síkjában mozgatható szárnyai (12) és függőleges csillapítósíkja (14) van.
4. A 3. igénypont szerinti repülőszerkezet azzaljellemezve, hogy a pilótatér (11) előtt vagy amögött lévő vízszintes csillapítósíkja (13) van.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti repülőszerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy egy-egy szárnynak (12) csak egy része van mozgathatóan kialakítva.
6. Az 1—5. igénypontok bármelyike szerinti repülő szerkezet azzal jellemezve, hogy a szárnyak (12) vagy szárnyrészek vízszintes repülés közbe lényegében függőleges helyzetű tengelyhez vagy csaphoz (19) vannak elfordulhatóan kapcsolva.
7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti repülőszerkezet azzal jellemezve, hogy a szárnyak (12) végeinél kiképzett réselés van.
8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti repülőszerkezet azzal jellemezve, hogy a pilótához (15) csatolt, a pilóta (15) földdel való kapcsolata melletti és repülés közbeni testtartásának megfelelő helyzetekbe állítható és az utóbbihoz oldhatóan rögzíthető ülőszerkezete van.
9. A 3—8. igénypontok bármelyike szerinti repülőszerkezet azzal jellemezve, hogy a függőleges csillapítósík (14) a repülőszerkezet függőleges szimmetriasíkjában vagy azzal párhuzamos síkban lévő tengelyhez van kapcsolva, és a függőleges csillapítósíkot (14) e tengely körül lengető mechanizmusa van.
10. A 9. igénypont szerinti repülőszerkezet azzal jellemezve, hogy a függőleges csillapítósíkot (14) mozgató motorja van.
HU823853A 1982-12-01 1982-12-01 Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman HU190047B (en)

Priority Applications (11)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU823853A HU190047B (en) 1982-12-01 1982-12-01 Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman
PCT/HU1983/000057 WO1984002115A1 (en) 1982-12-01 1983-11-30 Air craft structure for take-off and landing on the feet of the pilot
JP58503806A JPS60500051A (ja) 1982-12-01 1983-11-30 パイロットの足でスタ−ト及び着陸するための航空機構造
AU22688/83A AU2268883A (en) 1982-12-01 1983-11-30 Air craft structure for take-off and landing on the feet of the pilot
EP83903818A EP0127652B1 (de) 1982-12-01 1983-11-30 Flugzeugkonstruktion mit start und landung auf den füssen des piloten
DE8383903818T DE3378036D1 (en) 1982-12-01 1983-11-30 Air craft structure for take-off and landing on the feet of the pilot
AT83903818T ATE37330T1 (de) 1982-12-01 1983-11-30 Flugzeugkonstruktion mit start und landung auf den fuessen des piloten.
DK360684A DK360684D0 (da) 1982-12-01 1984-07-23 Flyvemaskinekonstruktion udformet til, at piloten ved start og landing er til fods
FI843023A FI843023A0 (fi) 1982-12-01 1984-07-31 Flyganordningskonstruktion foer start och landning utfoerd foer fot av piloten.
NO843077A NO843077L (no) 1982-12-01 1984-07-31 Flykonstruksjon for start og landing paa foererens foetter
US07/006,489 US4773619A (en) 1982-12-01 1987-01-23 Aircraft structure for take-off and landing on a pilot's feet

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU823853A HU190047B (en) 1982-12-01 1982-12-01 Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35208A HUT35208A (en) 1985-06-28
HU190047B true HU190047B (en) 1986-08-28

Family

ID=10965777

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU823853A HU190047B (en) 1982-12-01 1982-12-01 Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4773619A (hu)
EP (1) EP0127652B1 (hu)
JP (1) JPS60500051A (hu)
DE (1) DE3378036D1 (hu)
FI (1) FI843023A0 (hu)
HU (1) HU190047B (hu)
NO (1) NO843077L (hu)
WO (1) WO1984002115A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1986007329A1 (fr) * 1985-06-13 1986-12-18 Lecoultre Andre Appareil volant ultra-leger motorise a helice rabattable
FR2583375A1 (fr) * 1985-06-13 1986-12-19 Lecoultre Andre Appareil volant ultra-leger motorise a helice rabattable
FR2668116A1 (fr) * 1990-10-23 1992-04-24 Cros Michel Perfectionnement d'aeronefs ultralegers ou hyperlegers quant au cockpit et a la propulsion.
US5915650A (en) * 1997-07-10 1999-06-29 Petrovich; Enrique G. Aircraft wing with dual axis mobility
US6322021B1 (en) * 2000-06-14 2001-11-27 Advanced Systems Technology, Inc Deployable wing with propulsion for range extension
JP5419197B2 (ja) * 2008-06-13 2014-02-19 独立行政法人産業技術総合研究所 偏流飛行安定化飛行機械
US10604250B2 (en) 2016-10-05 2020-03-31 Burton James Fenison Hang glider control device
USD989688S1 (en) * 2021-12-10 2023-06-20 Jost International Corp. Landing gear foot

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US544816A (en) * 1895-08-20 lilienthal
US1309961A (en) * 1919-07-15 Aeroplane
US3270988A (en) * 1962-12-26 1966-09-06 Jr Clarence D Cone Minimum induced drag airfoil body
DE1244586B (de) * 1963-07-05 1967-07-13 Dornier System Gmbh Fluggeraet mit flexiblen Fluegelflaechen
US3273828A (en) * 1964-08-07 1966-09-20 Ryan Aeronautical Co Double delta flexible wing
US3361388A (en) * 1966-03-07 1968-01-02 Ryan Aeronautical Co Demountable aircraft with flexible wing
GB1578526A (en) * 1977-05-27 1980-11-05 Walton F Gliders
US4336914A (en) * 1978-12-29 1982-06-29 The Commonwealth Of Australia Deployable wing mechanism
DE3013909A1 (de) * 1979-04-17 1980-10-30 De Moura Mauricio Jose I Pinto Verfahren und vorrichtung zur aenderung der fluegelumriss-geometrie von flugzeugen waehrend des fluges

Also Published As

Publication number Publication date
WO1984002115A1 (en) 1984-06-07
JPS60500051A (ja) 1985-01-17
FI843023A (fi) 1984-07-31
HUT35208A (en) 1985-06-28
US4773619A (en) 1988-09-27
DE3378036D1 (en) 1988-10-27
EP0127652A1 (en) 1984-12-12
FI843023A0 (fi) 1984-07-31
NO843077L (no) 1984-07-31
EP0127652B1 (de) 1988-09-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8408488B2 (en) Safety flier—a parachute-glider air-vehicle with vertical take-off and landing capability
US10029786B1 (en) Light aircraft using parachute/paraglider wing
US4601443A (en) Free flyable structure
US5915650A (en) Aircraft wing with dual axis mobility
US4858854A (en) Inflatable aerodynamic wing structure
US5120006A (en) Kite-like flying device with independent wing surface control
US3942747A (en) Joined wing aircraft
JPS60500665A (ja) 動力付きエ−ロフォイルキャノピ−航空機
US6951322B2 (en) Personal aircraft device
US3995799A (en) Hang glider
CN201052838Y (zh) 人力飞行器
HU190047B (en) Flying device suitable particularly for starting and landing by foot airman
US4068810A (en) Combination motorcycle and hang-glider
US4623108A (en) Airplane
US5433401A (en) Airfoil shaped kite with aileron extensions
US4424946A (en) Lightweight aircraft
US20140014766A1 (en) Personal Aircraft
US4607811A (en) Propulsion unit for hang glider type aircraft, and aircraft fitted with the propulsion unit
US20030197089A1 (en) Personal aircraft device
US20040061025A1 (en) Aerodynamics of small airplanes
WO2020167150A1 (en) The subject of the invention is an aero power unit with (jet, engine or electric) power drive and equipment for parachutes and paragliders
CN111361733A (zh) 一种超轻型竞技用钛合金伞翼机
RU2104223C1 (ru) Микросамолет для инвалидов
US20240002051A1 (en) Personal flying apparatus incorporating a harness and method of facilitating human flight
GB2186247A (en) Improvements in or relating to bang gliders

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628