HU189175B - Method and apparatus for pretreating non-ferrous metals at cold working - Google Patents

Method and apparatus for pretreating non-ferrous metals at cold working Download PDF

Info

Publication number
HU189175B
HU189175B HU822884A HU288482A HU189175B HU 189175 B HU189175 B HU 189175B HU 822884 A HU822884 A HU 822884A HU 288482 A HU288482 A HU 288482A HU 189175 B HU189175 B HU 189175B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
temperature
air
ventilation
crop
metal
Prior art date
Application number
HU822884A
Other languages
English (en)
Inventor
Henricus P M Backus
Original Assignee
Amf-Aluteam Metal Forming Gmbh,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=19838040&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU189175(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Amf-Aluteam Metal Forming Gmbh,De filed Critical Amf-Aluteam Metal Forming Gmbh,De
Publication of HU189175B publication Critical patent/HU189175B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21CMANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
    • B21C43/00Devices for cleaning metal products combined with or specially adapted for use with machines or apparatus provided for in this subclass
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23GCLEANING OR DE-GREASING OF METALLIC MATERIAL BY CHEMICAL METHODS OTHER THAN ELECTROLYSIS
    • C23G1/00Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23GCLEANING OR DE-GREASING OF METALLIC MATERIAL BY CHEMICAL METHODS OTHER THAN ELECTROLYSIS
    • C23G3/00Apparatus for cleaning or pickling metallic material

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Cleaning And De-Greasing Of Metallic Materials By Chemical Methods (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Extrusion Of Metal (AREA)
  • Manufacturing Cores, Coils, And Magnets (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Chemical Treatment Of Metals (AREA)
  • Storage Of Harvested Produce (AREA)
  • Cold Air Circulating Systems And Constructional Details In Refrigerators (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Heat Treatment Of Steel (AREA)

Description

A találmány szerinti eljárás lényege, hogy a külső levegőnek a belső hőmérsékletnél magasabb hőmérséklete esetén ciklikus és szakaszos ventilációt alkalmazunk. A külső levegőnek a termény belső hőmérsékleténél legalább 2 °C-kal alacsonyabb hőmérséklete esetén folyamatos ventilációt alkalmazunk mindaddig, amíg a levegőcsatorna levegőáramának a hőmérséklete a termény belső hőmérsékleténél legalább 5-10 °C-kal alacsonyabb, vagy a termény belső hőmérséklete legalább 3-7 °C lesz. A levegőcsatorna levegőáramának relatív páratartalmát a folyamatos ventiláció tartama alatt 90-95% között tartjuk. A terelőlapokat a levegőcsatorna levegőáramának 1 °C alatti hőmérséklete esetén zárjuk, míg 2 °C feletti hőmérséklete esetén nyitjuk.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés lényege, hogy a hőmérséklet érzékelőkhöz (1, 3, 5) csatlakozó jelformálóknak (2, 4, 6) a mért hőmérsékletekkel arányos feszültségjeleiből különbségeket képező és ezeket az alapjelekkel összehasonlító komparátorok (15, 23, 27) bemenetelhez az alapjeleket - előnyösen 2, 3, 7 és 10 °C hőmérsékletekkel arányos feszültségjeleket - adó feszültségosztói (16-20) és ezeket kiválasztó kapcsolói (21, 22, 24), továbbá ciklusvezérlője (7), ennek bemenetéhez csatlakozó programkapcsolója (8) és a kimenetéhez csatlakozó ventilátor vezérlője (12), végül ez utóbbihoz csatlakozó jelfogói (10, 11, 25) Vannak (1. ábra).
A találmány tárgya eljárás ventilátorral és terelőlappal bíró burgonya- és zöldségtárolók önműködő szellőztetésére és hűtésére a külső levegőhőmérséklet, a levegőcsatorna levegőjének hőmérséklete -és nedvességtartalma, valamint a tárolt termény belső hőmérséklete méréséyel, a hőmérséklet különbségek meghatározásával, végül ezek függvényében a ventilátor kapcsolásával és a terelőlapok beállításával, továbbá kapcsolási elrendezés az eljárás foganatosítására, amelynek a külső hőmérsékletet, a levegőcsatorna levegőjének hőmérsékletét és nedvességtartalmát, valamint a termény belső hőmérsékletét érzékelő eszközei és ezek feszültségkimeneteihez csatlakozó komparátorai vannak.
A külső levegővel szabályozott légterű terménytárolóban tárolt termény környezeti igénye a mindenkori környezeti viszonyok függvényében elégíthető ki. Ezért minél inkább eltér a termény igénye a környezeti viszonyoktól, annál nagyobb a tárolás kockázata, a tárolás alatti veszteség és a károsodás mértéke.
Azokon a tárolás szempontjából kedvezőbb éghajlati adottságú földrajzi helyeken, ahol a betárolást követően minden nap nagy valószínűséggel fordul elő a tárolt terméknél hidegebb és magasabb páratartalmú levegő, ott a ventilációs időpontok helyes megválasztásával biztosítani lehet a mindenkor optimális tárolási feltételeket, illetve a külső és belső hőmérsékleti különbség alapján működő automatikus vezérléssel nagy biztonsággal ki lehet küszöbölni a kézi vezérlés hátrányait. Éghajlati viszonyaink között azonban az ilyen automatikus vezérlés önmagában nem biztonságos, mert gyak2 ran előfordul, hogy több napon keresztül alig vagy egyáltalán nem hidegebb a külső levegő hőmérséklete a tárolt termékénél. Ilyenkor a termék megvédése érdekében elengedhetetlen a melegebb levegővel való ventiláció.
Éghajlati viszonyaink között a levegő páratartalma a tárolás alatt általában alacsonyabb a tárolt termék által igényelt optimális értéknél, ezért a lédús termények tárolás alatti vízvesztesége aránytalanul magas. Az eddig alkalmazott légnedvesítési eljárásokkal a tárolók belső légterének páratartalmát szabályozták. A levegő nedvesítésére szolgáló vízpermetezőt (ún. nedvesítő gombát) a tárolók felső légterébe építették be, így ezek csak ládás tárolás esetében dúsították viszonylag egyenletesen a belső légtér nedvességtartalmát. Az általánosan elterjedt halmos tárolók esetében is voltak próbálkozások a felső légtér ilyen módon való nedvesítésére, de ez nem vált be, mert a felső, egyébként is telített nedvességtartalmú levegő túlnedvesedett. Ilyen módon tehát a halmos tárolóknál alig vagy egyáltalán nem lehet az alacsony páratartalmú szellőztető levegő vízelvonó hatását csökkenteni.
Az ismert automatikus berendezések általában csak fagypont feletti levegővel üzemelnek, míg fagypont alatt a terelőlap kézi állításával, vagy olyan vezérléssel, amelynél a terelőlap működési szakaszát 2-3 helyzetkapcsoló vezérli. Az előre beállított helyzetek nagyban függenek a betárolt termény fizikai állapotától, ezért különböző terményállapotok esetében ez a vezérlés nem tudja ellátni azt a feladatát, hogy biztosítsa a visszakevert levegő optimális mennyiségét. Emiatt a nyitott és a zárt véghelyzet között folyamatos szabályozás szükséges.
Ismert a termék légterének kondicionálására szolgáló rendszer (US 4 086 781. ljsz. szabadalmi leírás), állandó hőmérsékletű, változó térfogatú levegő előállítására. Az előirt hőmérsékletű levegőt centrifugál-ventilátor szállítja nyomócsövön át, amelynek belső légnyomását a kilépő nyílásban elhelyezett zsalu állandó értéken tartja és a nyomás növekedése esetén a ventilátort tehermentesíti, miáltal ennek energiafogyasztása csökken. A levegő visszavezetése és a külső levegő légelzárói levegőhőcserét tesznek lehetővé a mesterséges hűtési igény csökkentésére.
Ez a rendszer nagymennyiségű termény szellőztetésére és hűtésére nem alkalmas, mert előre meghatározott hőmérsékletű és mennyiségű levegőt állít elő kétállású szabályozással. Ezt a hőmérsékletet mesterséges hűtéssel, vagy külső levegő bekeverésével - ha ez hidegebb, mint a belső levegő - tartja fenn. A levegő páratartalmát nem szabályozza.
Hazánkban a tárolók külső levegőre alapozott szellőztetésének és hűtésének alapvető problémája, hogy a tárolás első két szakaszában a külső környezeti viszonyok nagyon eltérnek a termény környezeti igényeitől. A betárolást követő legkritikusabb tárolási időben csak rövid ideig és főként éjszaka fordul elő a ventilációhoz alkalmas hideg, magas páratartalmú külső levegő. Ezt mutatják a 40 évre visszamenőleg feldolgozott, a tárolási időszakra vonatkozó meteorológiai jellemzők. A tárolt termény környezeti igénye és a 40 évre vonatkoztatott
189 176 meteorológiai jellemzők összevetéséből adódjk, hogy a termény megóvása miatt elkerülhetetlen a kezdeti időszakban a melegebb levegővel való ventilálás.
A találmány célja olyan módszer kidolgozása, amellyel lehetővé válik a terménytárolók önműködően szabályozott szellőztetése és hűtése a hazánkban megfelelő éghajlati viszonyok között, külső levegővel, amely esetenként nagyobb hőmérsékletű, mint a betárolt termény és nedvességtartalma a szükségesnél alacsonyabb.
A találmány kidolgozását az tette lehetővé, hogy több éven keresztül kutattuk a burgonya tárolás alatti fiziológiai változásait és részletesen elemeztük hazánk tárolás alatti éghajlati jellemzőit. Találmányunk jelentőségének jobb megértése miatt röviden összefoglaljuk a burgonya tárolás alatti igényeit, illetve az igények kielégítésének lehetőségeit. A burgonya fiziológiai változásai és környezeti igényei alapján a tárolás öt szakaszra osztható. Ezek a szakaszok kisebb eltérésekkel a gyökér-zöldségek tárolására is jellemzőek.
Leszárítás
Ez az utóérlelés első szakasza, amely a betakarítást, illetve betárolást követő 2-4 napig tart. Ekkor a nedvesség-felesleg eltávolítása, a gumók felületi párakicsapódásának megakadályozása a cél. Ilyenkor a legnagyobb a burgonya ventilációs igénye. A leszárítás módja alapvetően meghatározza az egész tárolás sikerét.
A halomban (nagy tömegben) tárolt termény és különösen a halom felső kondenzációs zónája csak a termény hőmérsékleténél hidegebb levegővel szárítható aktívan. Minél alacsonyabb a külső levegőnek a burgonyához viszonyított hőmérséklete, annál intenzívebb a szárítás és a hűtés. A melegebb levegővel történő tartós ventiláció a halom aljának túlszárításával felületi párakondenzációt okozhat, amelynek törvényszerűen rothadás a következménye. Ha a befújt hidegebb levegő páratartalma magas, úgy mérsékelhető a halom aljának túlzott leszárítása is.
Parásítás
Az utóérlelés második szakasza, amely a burgonya állapotától és a környezeti viszonyoktól függően hosszabb-rövidebb ideig tart: 15—18 ’C-on 90% körüli páratartalomnál 10 nap alatt, kedvezőtlenebb viszonyok között hosszabb idő alatt megy végbe. Ekkor a felületi párakoncentráció és a széndioxid-felhalmozódás mellőzése miatt még gyakori ventilációra van szükség. Ilyenkor is a burgonyánál hidegebb, magas páratartalmú levegővel való szellőztetés előnyös, de a túlszárítás megelőzése céljából ekkor már nem mindig indokolt a burgonyánál 5 °C-kal hidegebb levegő befúvása.
Lehűtés
A sebek és a gumó héjának bepárásodása után mielőbb le kell hűteni a burgonyát a hasznosítási célnak legmegfelelőbb tárolási hőmérsékletre, amely 3-7 ’C között változik. Természetes, hogy a hűtést csak a burgonyánál hidegebb levegővel lehet végezni. A túlszárítás megelőzése miatt azonban ilyenkor is előnyösebb a burgonyánál legfeljebb 5 °C-kal hidegebb levegő használata. Amennyiben a bepárásodás után nem áll rendelkezésre a burgonyánál hidegebb külső levegő, úgy meghatározott időközönként meleg levegős szellőztetéssel kell elejét venni a felületi párakondenzációnak és széndioxid felhalmozódásnak.
Tartós tárolás
Minél kisebb hőmérséklet-ingadozá.sokkal kell fenntartani az optimális tárolási hőmérsékletet, mert akkor a legkevesebb a tárolási veszteség és a minőségi változás. Ha a tárolókban tartósan nincs hőmérsékletváltozás, akkor heti egy alkalommal rövid légfrissítő ventilációt kell végezni. Tavasszal a hidegebb időszakok maximális kihasználására kell törekedni. Ha több napon keresztül a tárolt burgonyánál hidegebb levegő legalább az éjszakai órákban sem áll rendelkezésre, szakaszos ventilációt kell végezni.
Felmelegítés
A kitárolás, illetve a gépi manipuláció előtt a sérülések és káros hússzíneződések megelőzése céljából fel kell melegíteni a burgonyát 10’C feletti hőmérsékletre. Ezt szakaszos belső körös és kevertlevegös szellőztetéssel a burgonya által termelt hővel gyorsítani lehet.
Tekintettel arra, hogy ezen időszakban előforduló, a burgonyánál alacsonyabb külső hőmérsékletű levegőt teljes egészében ki kell használni ventilációra, az automatikák alkalmazása szükségessé vált. Automatika nélkül gyakori, hogy egy tárolási időszakban 300-400 órával többet ventilálnak, mint amennyi a helyes időben, jól megválasztott ventilációval elég lenne. Ugyanennyi lehet a kedvező időpontokban elmulasztott ventilációs órák száma is. A tartósan melegebb hőmérsékletű levegő befúvása azonban a halom felső rétegeinek elnedvesedéséhez, ez pedig rothadáshoz vezet. Ezért a csupán a hőmérséklet-különbségen alapuló automatikus vezérlés a feladatot nem képes megoldani. Felismertük, hogy a meleg levegővel történő szellőztetés okozta felületi párakondenzáció rövid ideig tartó gyakori szellőztetéssel megelőzhető. Ezért a hőmérséklet-különbségen alapuló automatikus vezérlőrendszert olyan ciklusvezérlő rendszerrel egészítettük ki, amely hosszantartó melegebb idő esetén egy ciklusidőn belül a termék mindenkori fiziológiai ! állapotának megfelelő időtartamra bekapcsolja a szellőztető ventilátorokat. Szakaszosan működő ventiláció alkalmazása esetén ugyanis melegebb levegővel is eltávolítható a halomból a felhalmozódott széndioxid és a halom felső rétegében nem alakul ki párakicsapódás, sőt a két ventiláció között keletkezett felületi párakondenzáció is megszüntethető.
Vezérlő berendezésünket a halmos tárolók számára olyan nedvesítési eljárással egészítettük ki, amelyik & szellőztető csatornában folyamatos ven' tilációnál dúsítja a befújt levegőt 90-95%-os relatív páratartalomra.
Ennél a rendszernél nem fordulhat elő, ami a belső légtérben elhelyezett érzékelőkkel szabályozott rendszereknél, hogy a halomból történő nagyarányú vízelvonás következtében, vagy a tároló gyenge szigetelési értéke miatt a halom feletti kialakuló telítettség a legszükségesebb időpontokban kikapcsolja a nedvesítő berendezést.
A lehűtés időszakában előforduló, hűtésre alkal3
189 176 inas hidegebb szellőztető levegő páratartalma is csak ritkán éri el a kívánt 90-95% értéket. Az alacsonyabb páratartalmú levegő túlszárító hatását a beépített vízpermetezők alkalmazásával lehet csökkenteni. Az ismert eljárásoktól eltérően mi a levegő csatorna levegőjének páratartalmát szabályozzuk 90 95% értékre. Ezzel a halom alsó felében létrejövő kiszáradást csökkenteni tudjuk, a halom felső és alsó része között levő hőlépcső segítségével pedig a felső zónában létrejövő kicsapódást tudjuk megakadályozni.
A lehűtési időszak végén és a tartós tárolási időszak folyamán nehézségeket okoz, hogy a külső levegő hőmérséklete fagypont alá csökken. Ez a levegő közvetlenül ventilációra alkalmatlan. Általános szabály, hogy a burgonyát 1 °C alatti levegővel még rövid ideig nem szabad szellőztetni. Az említett időszakban is fontos a burgonyahalom szellőztetése, ill. hűtése. Ennek a feltételnek a kielégítésére szolgál a terelőlapos levegőszabályozás. A terelőlapnak az eddig alkalmazott, a tárolók és a tárolt termény paramétereitől függő állásos szabályozása az említett igényt legfeljebb csak tárolási szakaszonként, ventilátor egységenként alkalmazott külön beállítással képes kielégíteni. A terelőlap általunk kidolgozott folyamatos állítása a mindenkori hőmérsékleti igényeknek megfelelően képes a külső és a belső levegő keverési arányát befolyásolni.
A találmány szerinti eljárás lényege tehát, hogy a külső levegőnek, a termény belső hőmérsékleténél magasabb hőmérséklete esetén ciklikus és szakaszos ventilációt alkalmazunk. A külső levegőnek a termény belső hőmérsékleténél legalább 2 “C-kal alacsonyabb hőmérséklete esetén folyamatos ventilációt alkalmazunk mindaddig, amíg a levegőcsatorna levegőáramának a hőmérséklete a termény belső hőmérsékleténél legalább 5—10 °C-kal alacsonyabb, vagy a termény belső hőmérséklete legalább
7 ’C lesz. A levegőcsatorna levegőáramának relatív páratartalmát a folyamatos ventiláció tartama alatt 90- 95% között tartjuk. A terelőlapokat a levegőcsatorna levegőáramának 1 °C alatti hőmérséklete esetén zárjuk, míg 2 °C feletti hőmérséklete esetén nyitjuk. A ventilációt előnyösen kétóránként ismétlődő ciklusidőn belül legalább 10 perc és legfeljebb 90 perc időtartamon át alkalmazzuk.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés lényege, hogy a hőmérséklet érzékelőkhöz csatlakozó jelformálóknak a mért hőmérsékletekkel arányos feszültségjeleiből különbségeket képező és ezeket az alapjelekkel összehasonlító komparátorok bemenetelhez az alapjeleket - előnyösen 2, 3, 7 és 10 °C hőmérsékletekkel arányos feszültségjeleket adó feszültségosztói és ezeket kiválasztó kapcsolói, továbbá ciklusérzékelője, ennek bemenetéhez csatlakozó programkapcsolója és a kimenetéhez csatlakozó ventilátor vezérlője, végül ez utóbbihoz csatlakozó jelfogói vannak.
A ciklusvezérlőnek feszültségforráshoz csatlakozó jelformáló és osztó egységgel sorba kapcsolt számlálója és komparátora, továbbá a számláló kimenetéhez a ciklusszámlálón át csatlakozó önvezérlő áramköre van. Ez utóbbi kimenete a számláló és a komparátor bemenetelhez csatlakozik.
A terelőlap vezérlő áramkörének reteszelő áramkörrel sorbakapcsolt záró-, ill. nyitóirány-vezérlője, potenciométerrel beállítható billenési idejű monostabil áramköre és kimenetével a munkahengert vezérlő elektropneumatikus szelephez csatlakozó jelfogója, valamint kimenetével a záró-, ill. nyitóirány-vezérlőhöz csatalkozó időadója van.
A levegő csatorna-hőmérséklettel arányos feszültségjelet a feszültségosztók által adott alapjelekkel - előnyösen 1 és 2 °C hőmérsékletekkel arányos feszültségjelekkel - komparátorok hasonlítják össze.
A találmány szerinti eljárás egy példaképpení foganatosítási módját a találmány szerinti kapcsolási elrendezés egy példaképpení kiviteli alakjának működésével kapcsolatban ismertetjük a burgonya szellőztetésére és hűtésére. A mellékelt rajzokon az 1. ábra a teljes kapcsolási elrendezést, a 2. ábra a ciklusvezérlő egység elrendezését, a 3. ábra a terelölap mozgatását vezérlő kapcsolási elrendezést ábrázolja.
A statisztikus éghajlati viszonyok és az adott termény - jelen esetben burgonya - figyelembevételével a programot a következőképpen határoztuk meg.
Amikor a betárolást követően a külső hőmérséklet magasabb a termény hőmérsékleténél, a termény utóérlelése ciklikus ventilációval történik. A ciklikus ventiláció ciklus ideje 2 óra. Ezen belül a bekapcsolási időt 10 perces lépésekkel 10—9O'-íg lehet állítani. Ez lehetővé teszi, hogy az első két időszakban - szükség szerint más időszakokban is
- a felesleges CO2-t és párát a terményből eltávolítsuk. Az első időszak során a ventilációs igény 2 óránként 20-30 perc, a burgonya állapotától függően. A második időszakban a ventilációs igény 2 óránként 10-20 perc, ha a burgonyánál alacsonyabb hőmérsékletű levegő nem áll rendelkezésre.
Éghajlati viszonyainkat figyelembe véve előfordulhat, hogy a lehűtési időszak alatt is szükséges a ciklikus ventilációs lehetőség fenntartása. Ehhez azonban 2 óránként már csak 10 perces szellőztető ventiláció indokolt. Mivel a hőmérséklet-különbségen alapuló ventilációnak elsőbbsége van a ciklikus ventilációval szemben, ezért, ha a termény hőmérsékleténél 2 °C-kal alacsonyabb a külső hőmérséklet, a ventilátorok önműködően bekapcsolnak, függetlenül a ciklusidőtől. Az előre beállított ciklusszám - aminek időtartama tulajdonképpen az első és a második tárolási időszakok teljes időtartama
- elérésekor a ciklikus ventiláció kikapcsolódik és ezzel a teljes működést a hőmérséklet-különbség alapján történő vezérlés veszi át.
Abban az esetben, ha a külső hőmérséklet a burgonya hőmérsékleténél legalább 2 °C-kal alacsonyabb, lépnek működésben a ventilátorok és szükség szerint, a levegő csatorna páratartalmától függően - a vízpermetező. A vízpermetező közvetlenül a ventilátor előtt vagy után a légcsatornába kerül beépítésre. Akkor lép működésbe, ha a levegő relatív nedvességtartalma 90% alá csökken és addig marad bekapcsolva, amíg ez a 95%-os értéket eléri. Ha a levegő csatorna hőmérséklete a burgonya hőmérsékleténél 5 °C-kal, ill. rendkívüli esetben 10 °C-kal alacsonyabb, a ventiláció és a párásítás kikapcsol.
189.176
Ugyancsak le kell állania a ventilátornak, ha a burgonya hőmérséklete a 7 °C-ot, ill. a 3 °C-ot elérte. Ha a levegő csatorna hőmérséklete 1 °C alá csökken, a terelölap addig mozog zárásirányban, amíg a levegő csatorna hőmérséklete 1 °C fölé emelkedik, ha pedig a levegő csatorna hőmérséklete 2 °C fölé emelkedik, a terelőlap addig mozog nyitó irányban, amíg a szélső helyzetét el nem éri vagy a levegő csatorna hőmérséklete nem csökken 2°C alá.
A kitároláshoz szükséges felmelegítésnél az egyes alap és ellenőrző jelek felcserélésével érjük el, hogy a burgonya hőmérséklete 10°C-ra felmelegedjék.
A kapcsolási elrendezés feladata tehát a fentiek alapján, hogy a tk külső hőmérséklet, a tt. levegő csotorna hőmérséklet és a betárolt burgonya felső szintje alatt 50 cm mélységben uralkodó tb belső hőmérséklet különbségei alapján vezérelje a tároló szellőztetését, hűtését és párásitását.
A tároló vezérlését ellátó kapcsolási elrendezés áll a külső tk hőmérsékletet érzékelő - a levegőbeszívó nyílás közelében, napsütéstől védett helyen elhelyezett - 1 hőmérséklet-érzékelőből és a hozzá csatlakozó, a tk hőmérséklettel arányos, felerősített és megfelelő szintre szabályozott feszültségjelet adó 2 jelformálóból, a tc levegő csatorna hőmérséklet érzékelésére szolgáló 3 hőmérséklet érzékelőből és a tL. hőmérséklettel arányos feszültségjelet adó 4 jelformálóból, valamint a tárolt burgonya említett tb hőmérsékletű helyén elhelyezett 5 hőmérsékletérzékelőből és az ezzel arányos feszültségjelet adó 6 jelformálóból (1. ábra).
A 2. ábra szerinti 7 ciklusvezérlő a 36 jelfomáló és osztó egység által vezérelt 37 számlálóból, a digitális 38 komparátorból és a 39 önvezérlö áramkörből áll.
A 36 jelformáló és osztó egység a hálózati 50 Hz-es jelet 1 perces impulzusokká alakítja. A 37 számláló ebből a 2 óránként ismétlődő ciklusokat képez. Mivel a számlálás bizonyos fázisaiban rendelkezésre áll az az idő, amely egy kezdeti állapothoz képest a kívánt ventiláció idejét adja, ezért a 4 bites digitális 38 komparátor és a szintén 4 bites peremkerekes 8 programkapcsoló segítségével ezek a/ időtartamok kiválaszthatók. A 38 komparátor által működtetett 9 jelfogó a 10 és 11 jelfogók kikapcsolt helv/etében bekapcsolja a 12 ventilátor vezérlőt, ha a 35 csúcsidő kapcsoló ezt megengedi. A 13 ciklusszámláló a ciklusok számát jelzi. A 39 önvezérlő áramkor a ciklusszám előre történő programozását teszi lehetővé, illetve ennek elérésekor kikapcsolja a 7 ciklusvezérlőt. A 14 időszámláló a teljes ventiláeiós időt méri; célja a tárolásért felelős szakember tájékoztatása, aki ezzel a tényleges ventilációra fordított órák szárnál tudja ellenőrizni, a 35 csúcsidő kapcsoló a többventilátoros tárházak lépcsőzetesen eltolt ventilátorindítását is vezérli. A 6 jelformáló lb hőmérséklettel arányos feszültség! ellenőrzőjele vezérli a 15 komparátort, valamint a 16, a 17 és a 18 feszültségosztókat. A 16 feszültségosztón állítjuk be a tb- tk = +2 °C, tt 17 feszültségosztón a tb— tt. = 5 °C és a 18 feszültségosztón a tb-tc = 10 °C hőmérséklet-különbségeknek megfelelő feszültség! ellenőrző jeleket. A 19 és a 20 feszültségosztókon állítjuk be a 3 °C, ill. a 7’C hőmérséklet-különbségeknek megfelelő feszültségjeleket, amelyek közül valamelyiket a kétállású 21 kapcsolóval lehet kiválasztani és alapjelként a 15 komparálorra adni. Ha a 15 komparátorra adott és a tb hőmérséklettel arányos ellenőrző feszültségjel a 21 kapcsolón át beadott alapjellel megegyezik vagy ennél kisebb, a 15 komparátor a 10 jelfogón át a 12 ventilátor vezérlőt kikapcsolja.
A 2 jelformálónak a tk külső hőmérséklettel arányos kimenő feszültségjele az öt áramkörös, kétállású 22 kapcsoló 22/a kapcsolókörén át a 23 komparátor ellenőrzőjelét képezi, míg az alapjel, amely a tb-t. = 2°C hőmérséklet-különbségnek megfelelő feszültség, a 22/b kapcsolókörén át lép be alapjelként a 23 komparátorba. A jelek egyezése esetén a 25 jelfogó zár a 12 ventilátor vezérlőt bekapcsolja.
A 4 jelformálónak a tc levegő csatorna hőmérséklettel arányos kimenő feszültségjele a 22/c kapcsolókörön át a 27 komparátor bemenő ellenőrzőjelét képezi, míg az alapjel a kétállású 24 kapcsoló állásától függően a tb — tv = 5 °C vagy 10 °C hőmérséklet-különbségnek megfelelő feszültségjel, amely a 22/d kapcsolókor állásától függően lép a 27 komparátorba. Az alapjel és az ellenőrzőjel egyezése esetén a 11 jelfogó megszakítja a 12 ventilátor vezérlő áramkörét.
A 15, a 23 és a 27 komparátorok ellenőrző jelei és alapjelei a 22/a, 22/b, 22/c, 22/d kapcsolókörők révén egymással felcserélhetők, ezáltal a tárolt burgonya a tárolóból való kiürítés előtt felmelegíthető. A 22/e kapcsolókor a felmelegítés során rövidrezárja a 10 jelfogó érintkezőit.
A 11 és a 25 jelfogók egy-egy további érintkezőpárja a 26 vízpermetezőt vezérli a 40 páratartalomérzékelő állásától függően. Tehát a levegő csatornában elhelyezett 26 vízpermetező révén a 40 páratartalom-érzékelő, hűtésre alkalmas levegő jelenlétében, biztosítja a páratartalom 90-95°o-os értékét.
jelformálónak a tc levegő csatorna-hőmérséklettel arányos feszültségjele vezérli 28 komparátort. amelynek alapjele a 29 feszültségosztónak az 1 “C hőmérséklettel arányos feszültségjele, továbbá vezérli a 30 komparátort, amelynek alapjele a 31 feszültségosztónak a 2°C hőmérséklettel arányos feszültségjele.
Az alap- és ellenőrző-jelek egyezése esetén a 28. illetve a 30 komparátor vezérlőjelet ad a 3. ábra szerinti 32 terelőlapvezérlő áramkörnek.
A 28, ill. a 30 komparátor kimenő jele a 41 reteszelő áramkört vezérli, amely az elmozdítás! irányokat reteszeli egymáshoz és vezérli a 42 zárotrány-vezérlöt, ill. a 43 nyitóirányvezérlőt. A 42 záróirány-vezérlő működését a 33 nyitott végálláskapcsoló, a 43 nyitóirány-vezérlő működését a 34 zárt végálláskapcsoló is befolyásolja. Ha a 28 komparátor + 1 °C alatti csatorna-hőmérséklet hatására elbillen és a 33 nyitott végálláskapcsoló nyitott végállást jelez, a 44 időadóból 6 percenként érkező impulzusok hatására a 42 záróirány vezérlő vezérlőjelet ad a 45 monostabil áramkörnek. Ennek billeúési ideje a 46 potenciométerrel állítható be. A 45 monostabil áramkör kimenő impulzusa a 46 potenciométer beállításától függően kapcsoló jelet ad a 49 jelfogónak. Ennek hatására a pneumatikus
189 176 munkahenger fel töltését végző EP elektropneumatikus szelep vezérlést kap és a munkatérbe levegőt engedve, a terelölapot záróirányba mozdítja.
A 6 percenkénti záródás addig ismétlődik, amíg a 28 komparátor a + 1 °C fölé emelkedett levegő csatorna-hőmérséklet hatására visszabillen. Ezzel a töltő EP elektropneumatikus szelep vezérlése megszűnik. A levegő csatornában levő levegő felmelegedése esetén a + 2 °C hőmérséklet elérésekor a 30 komparátor visszabillen. Mivel mind a 34 zárt végálláskapcsoló, mind a 33 nyitott végálláskapcsoló nyitva van, a 43 nyitóirány-vezérlő a 47 monostabil áramkört vezérli, amely a 48 potenciométer állásától függően 6 percenként impulzusokat ad az 50 jelfogónak, amely az ürítő EP elektropneumatikus szelep segítségével a terelőlapot nyitó irányban mozdítja el. A folyamat addig ismétlődik, amíg a légcsatorna levegője + 2 °C alá csökken, vagy ha a hőmérsékleti viszonyok olyanok, a terelőlap teljesen ki nem nyílik.
A leírt teljes program részletekben is felhasználható. Önállóan felhasználható a ciklikus ventilátor vezérlés. A hőmérséklet-különbség alapján működő ventilációval együtt használható a páratartalom-vezérlés, illetve külön a hőmérséklet-vezérléssel a terelőlap-vezérlés.
A találmány szerinti eljárás és kapcsolási elrendezés a megfelelően megválasztott hőmérsékleti alapjelek és szellőztetési program alkalmazásával egyéb termények tárolásánál is alkalmazható.
A találmány fő előnyei abban foglalhatók össze, hogy alkalmazásával teljes mértékben kihasználhatók ventilációra a termény szempontjából azok a legkedvezőbb időszakok, amelyekben a külső levegő hidegebb a tárolt terméknél. Amennyiben tartósan nem áll rendelkezésre ilyen kedvező hőmérsékletű külső levegő, akkor ciklikusan végzett meleg levegős ventilációval, felületi párakicsapódás nélkül lehet eltávolítani a felhalmozódott CO2-t és a felesleges nedvességet. A terménynél hidegebb, alacsony nedvességtartalmú levegőnek a levegő csatornában való nedvesítésével meggátolható az amúgy is túlszárított alsó rétegek felesleges vízleadása, miáltal a felső réteg nem telítődik; ezáltal mérséklődik és kiegyenlítődik a halomban tárolt termény párologtatása.
A tároló nem igényel állandó felügyeletet, ezáltal jelentősen csökkenthető a munkaerő- és munkabérfelhasználás. A ventilációs időpontok fentebb leírt helyes megválasztásával 20-30%-kal rövidíthető az egy tárolási ciklus alatti ventilációs időtartam, ami jelentős energiamegtakarítással és az apadási veszteség csökkentésével jár.
A berendezés használatával tehát jelentősen növelhető a tárolási biztonság, csökkenthetők a veszteségek, javítható a tárolt termék minősége. A számos előny következtében a berendezés megtérülése nagyon gyors, beépítése gazdaságos.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás ventilátorral és terelőlappal bíró burgonya- és zöldségtárolók önműködő szellőztetésére és hűtésére a külső levegőhőmérséklet, a levegőcsa6 torna levegőjének hőmérséklete és nedvességtartalma, valamint a tárolt termény belső hőmérséklete mérésével, a hőmérséklet különbségek meghatározásával, végül ezek függvényében a ventilátor kapcsolásával és a terelőlapok beállításával, azzal jellemezve, hogy a külső levegőnek a termény belső hőmérsékleténél magasabb hőmérséklete esetén ciklikus és szakaszos ventilációt alkalmazunk, míg a külső levegőnek a termény belső hőmérsékleténél legalább 2 °C-kal alacsonyabb hőmérséklete esetén folyamatos ventilációt alkalmazunk mindaddig, amíg a levegőcsatorna levegőáramának a hőmérséklete a termény belső hőmérsékleténél legalább 5-10 °C-kal alacsonyabb vagy a termény belső hőmérséklete legalább 3-7 °C lesz, továbbá a levegőcsatorna levegőáramának relatív páratartalmát a folyamatos ventiláció tartama alatt 90-95% között tartjuk, végül a terelőlapokat a levegőcsatorna levegőáramának 1 °C alatti hőmérséklete esetén zárjuk, míg 2 °C feletti hőmérséklete esetén nyitjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy kétóránként ismétlődő ciklusidőn belül a ventilációt legalább 10 perc és legfeljebb 90 perc időtartamon át alkalmazzuk,
  3. 3. Kapcsolási elrendezés az 1. és 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítására, amelynek a külső hőmérsékletet, a levegő csatorna levegőjének hőmérsékletét és nedvességtartalmát, valamint a termény belső hőmérsékletét érzékelő eszközei és ezek feszültség-kimeneteihez csatlakozó komparátorai vannak, azzal jellemezve, hogy a hőmérséklet érzékelőkhöz (1, 3, 5) csatlakozó jelformálóknak (2, 4, 6) a mért hőmérsékletekkel (tk, tc, tb) arányos feszültségjeleiből különbségeket képző és ezeket az alapjelekkel összehasonlító kompará torok (15, 23, 27) bemenetelhez az alapjeleket - előnyösen 2, 3, 7 és 10 ’C hőmérsékletekkel arányos feszültségjeleket - adó feszültségosztói (16-20) és ezeket kiválasztó kapcsolói (21, 22, 24), továbbá ciklusvezérlője (7), ennek bemenetéhez csatlakozó programkapcsolója (8) és a kimenetéhez csatlakozó ventilátor vezérlője (12), ehhez csatlakozó jelfogói (10, 11, 25), végül a jelformáiéhoz (4) csatlakozó terelőlap vezérlő áramköre (32) van.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a ciklusvezérlőhöz (7) csatalkozó ciklusszámlálója (13) és a ventilátor vezérlőhöz (12) csatlakozó idöszámlálója (14) van.
  5. 5. A 3. vagy a 4. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a ciklusvezérlőnek (7) feszültségforráshoz csatlakozó jelformáló és osztó egységgel (36) sorba kapcsolt számlálója (37) és komparátora (38), továbbá a számláló (37) kimenetéhez a ciklusszámlálón (13) át csatlakozó önvezérlő áramköre (39) van, amely utóbbi kimenete a számláló (37) és a komparátor (38) bemenetelhez csatlakozik.
  6. 6. A 3-5. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a terelőlap vezérlő áramkörének (32) reteszelő áramkörrel (41) sorbakapcsolt záró-, ill. nyitóirány vezérlője (42,43), potenciométerrel (46, 48) beállítható billenési idejű monostabil áramköre (45, 47) és kimenetével a munkahengert vezérlő elektropne-61
    189 176 umatikus szelephez (EP) csatlakozó jelfogója (49.
    50), valamint kimenetével a záró-, ill. nyitóirány vezérlőhöz (42, 43) csatlakozó időadója (44) van.
  7. 7. A 3-6. igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, 5 hogy a jelformálónak (4) a mért csatornahőmérséklettel (tc) arányos feszültségjelét a feszültségosztók (29, 31) feszültség! alapjeleivel - előnyösen 1 °C és 2 °C hőmérsékleteknek megfelelő feszültségjelekkel - összehasonlító, kimeneteikkel a terelőlap vezérlő áramköréhez (32) csatlakozó komparátorai (28, 30) vannak.
HU822884A 1981-09-10 1982-09-09 Method and apparatus for pretreating non-ferrous metals at cold working HU189175B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8104191A NL8104191A (nl) 1981-09-10 1981-09-10 Werkwijze en inrichting voor het voorbehandelen van metalen delen voor plastische vervorming.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU189175B true HU189175B (en) 1986-06-30

Family

ID=19838040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU822884A HU189175B (en) 1981-09-10 1982-09-09 Method and apparatus for pretreating non-ferrous metals at cold working

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0074692B1 (hu)
JP (1) JPS5877582A (hu)
AT (1) ATE27927T1 (hu)
AU (1) AU8830782A (hu)
DD (1) DD208377A5 (hu)
DE (1) DE3276623D1 (hu)
DK (1) DK404382A (hu)
ES (1) ES515581A0 (hu)
HU (1) HU189175B (hu)
NL (1) NL8104191A (hu)
NO (1) NO823028L (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9326050D0 (en) * 1993-12-21 1994-02-23 Holton Machinery Ltd Continuous extrusion
CN114798806B (zh) * 2022-05-25 2023-01-06 宁波日高金属精线材料有限公司 一种金属线材氧化皮拉拔酸洗工艺

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3093897A (en) * 1963-06-18 Metallurgy
GB878887A (en) * 1959-03-20 1961-10-04 Herbert Kenmore Method for mechanical and chemical removal of copper from rods and similar products and for drawing same
US3218658A (en) * 1964-02-19 1965-11-23 William L Bonnell Company Inc Apparatus for cleaning billets
US3525243A (en) * 1967-06-15 1970-08-25 Gulton Ind Inc Wire cleaning apparatus
DE2201002A1 (de) * 1972-01-11 1973-10-31 Steuler Industriewerke Gmbh Beizanlage fuer stabfoermiges material
GB1415474A (en) * 1973-07-12 1975-11-26 Lasalle Steel Co Process for surface finishing of metals
US4185484A (en) * 1977-06-29 1980-01-29 Abramsen Finn B Process and apparatus for forming cold finished bar
JPS5512619A (en) * 1978-07-11 1980-01-29 Sumitomo Electric Industries Method of extending conductor

Also Published As

Publication number Publication date
DE3276623D1 (en) 1987-07-30
DD208377A5 (de) 1984-05-02
AU8830782A (en) 1983-03-17
NL8104191A (nl) 1983-04-05
ES8306189A1 (es) 1983-06-01
NO823028L (no) 1983-03-11
DK404382A (da) 1983-03-11
EP0074692A3 (en) 1983-09-28
ES515581A0 (es) 1983-06-01
EP0074692B1 (en) 1987-06-24
EP0074692A2 (en) 1983-03-23
ATE27927T1 (de) 1987-07-15
JPS5877582A (ja) 1983-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6223545B1 (en) Heating and cooling unit
KR100532563B1 (ko) 공기조화장치
US10405501B1 (en) Growing system mixing box with CO2 containing exhaust inlet and cooling and heating coils in series
US6182454B1 (en) Environmental control system
JP2001231376A (ja) 育苗装置及び育苗方法
CN104976726A (zh) 带加湿装置的空调和空调加湿控制方法
KR20060118035A (ko) 버섯재배사 환기 장치
JP2006162167A (ja) 加湿装置
EP1586824A2 (de) Klimaschrank, Humidor und Verfahren zum Klimatisieren eines Klimaraumes
CN113551366A (zh) 空调器的控制方法及空调器
KR20050100417A (ko) 농산물 저온저장고
JP2931532B2 (ja) 接ぎ木苗養生装置
CN209134763U (zh) 一种智能催芽室
US4865118A (en) Heating, ventilating and air conditioning system
KR200483298Y1 (ko) 송풍챔버 및 이를 포함한 공기순환시스템
HU189175B (en) Method and apparatus for pretreating non-ferrous metals at cold working
CN114208505A (zh) 一种调节粮食仓储环境的多用途储粮机
CN209824497U (zh) 一种马铃薯智能控制原料库
HU189176B (en) Method and connection arrangement for automatic ventilating and cooling potato and vegetable receivers by outerair
JP3653398B2 (ja) 栽培ハウス用細霧冷房制御方法及びその装置
GB2091453A (en) Ventilation of Agricultural Buildings
CN111486513A (zh) 一种基于物联网的风机盘管定温除湿控制方法
JPH0576243A (ja) 栽培室の制御装置
CN111351279A (zh) 湿度控制系统、其控制方法及冰箱
CN101578559A (zh) 喷漆设备

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628