HU188075B - Fungicide compositions containing n-sulphenylated carbamida derivatives as active substances and process for preparing the active substances - Google Patents

Fungicide compositions containing n-sulphenylated carbamida derivatives as active substances and process for preparing the active substances Download PDF

Info

Publication number
HU188075B
HU188075B HU812468A HU246881A HU188075B HU 188075 B HU188075 B HU 188075B HU 812468 A HU812468 A HU 812468A HU 246881 A HU246881 A HU 246881A HU 188075 B HU188075 B HU 188075B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
substituent
hydrogen
weight
Prior art date
Application number
HU812468A
Other languages
English (en)
Inventor
Engelbert Kuehle
Wilhelm Brandes
Paul-Ernst Frohberger
Original Assignee
Bayer Ag,De
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag,De filed Critical Bayer Ag,De
Publication of HU188075B publication Critical patent/HU188075B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N47/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid
    • A01N47/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing organic compounds containing a carbon atom not being member of a ring and having no bond to a carbon or hydrogen atom, e.g. derivatives of carbonic acid the carbon atom having one or more single bonds to nitrogen atoms
    • A01N47/28Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N<
    • A01N47/34Ureas or thioureas containing the groups >N—CO—N< or >N—CS—N< containing the groups, e.g. biuret; Thio analogues thereof; Urea-aldehyde condensation products
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C313/00Sulfinic acids; Sulfenic acids; Halides, esters or anhydrides thereof; Amides of sulfinic or sulfenic acids, i.e. compounds having singly-bound oxygen atoms of sulfinic or sulfenic groups replaced by nitrogen atoms, not being part of nitro or nitroso groups
    • C07C313/08Sulfenic acids; Derivatives thereof
    • C07C313/18Sulfenamides
    • C07C313/26Compounds containing any of the groups, X being a hetero atom, Y being any atom
    • C07C313/30Y being a hetero atom
    • C07C313/34Y being a hetero atom either X or Y, but not both, being nitrogen atoms, e.g. N-sulfenylureas

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

A találmány tárgyai hatóanyagként új N-szulfenilezett karbamidszármazékokat tartalmazó fungicíd készítmények, valamint eljárás az új hatóanyagok előállítására.
Ismert, hogy az N-trihalogén-metánszulfenil- 5 dikarbonimid-származékok fungicid hatásúak. így például az N-triklór-metánszulfenil-dikarbonimidet már régóta alkalmazzák különböző kultúráknál levél-fungicidként (2 553 770 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). Ez a vegyület azonban nem mindig eléggé hatásos. Szintén fungicid hatásúak a trihalogén-metánszulfenilcsoportot tartalmazó N-szulfenilezett karbamoilszármazékok, de ezeknek a hatása sem mindig kielégítő (2 354 492 számú német szövetségi köztár- 15 saságbeli közrebocsátást irat).
A találmány szerinti új N-szulfenilezett karbamid-származékokat az (I) általános képlettel jellemezzük. Az (I) általános képletben
R’-R® jelentése azonos vagy különböző és je- 20 lenthetnek hidrogénatomot, trihalogén-metil-, 1-4 szénatomos alkoxicsoportot, halogénatomot, n jelentése 2 vagy 3, azzal a kikötéssel, hogy ha n jelentése 3, akkor az R’-R® szubsztituensek közül legalább egy szubsztituens jelentése hidrogénatom- 25 tói eltérő vagy az R’-R® szubsztituensek közül legalább egy szubsztituens jelentése klór- vagy brómatomtól eltérő.
A találmány szerinti új (I) általános képletű vegyületeket - az (I) általános képletben R’-R® és ne 30 jelentése a már megadott - úgy állítjuk elő, hogy valamilyen (II) általános képletű N-szulfenilezett karbamidsavfluorid-származékot - a (II) általános képletben R’, R2, R3 és n jelentése a már megadott - valamilyen (III) általános képletű anilinszárma- 35 zékkal - a (III) általános képletben R4, R5 és R6 jelentése a már megadott - reagáltatunk valamilyen hígítószerben valamilyen savmegkötőszer jelenlétében.
A találmány szerinti vegyületek kiváló fungicid 40 hatásúak. Meglepő, hogy a találmány szerinti vegyületek fungicid hatása erősebb, mint a technika állása szerint ismert hasonló szerkezetű vegyületek hatása.
Előnyösek az olyan (I) általános képletű vegyüle- 45 tek, amelyeknek (I) általános képletében R1, R2,
R3, R4, R5 és R® jelentése azonos vagy különböző és hidrogénatomot, halogénatomot, 1-4 szénatomos alkoxi-, trihalogén-metil-csoportot jelentenek.
Különösen előnyösek az olyan (I) általános kép- 50 letű vegyületek, amelyeknek (I) általános képletében R', R2, R3, R4, R5 és R6 jelentése hidrogénatom, klóratom, trifluor-metíl- vagy metoxicsoport.
Ha kiindulási anyagként N-(fluor-diklór-metil- 55 szulfenil)-(4-klór-fenil)-karbamidsavfluoridot és
3,4-diklór-aniIint alkalmazunk, akkor a reakció az a) reakcióvázlat szerint megy végbe.
A kiindulási anyagként alkalmazott N-szulfenilezett karbamidsavfluorid-származékokat a (II) ál- 60 talános képlettel jellemezzük. Ebben a képletben n jelentése előnyösen 2 vagy 3. Az R’, R2 és R3 szubsztituensek előnyösen hidrogénatomot, klóratomot, 1-4 szénatomszámú alkoxi-, trifluor-metilcsoportot jelentenek. Ezek a vegyületek ismertek 65 (l 297 095 számú német szövetségi köztársaságbeli közzétételi irat) vagy ismert módon valamilyen arilkarbamidsav-fluorid-származékból és valamilyen trihalogén-metán-szulfenil-klorid-származékból valamilyen savmegkötőszer jelenlétében állíthatók elő.
Példaként megemlítjük a következő vegyületeket: N-(triklór-metil-szulfenil)-fenil-karbamidsavfluorid, N-(fluor-diklór-metil-szulfenil)-fenilkarbamidsav-fluorid, a 2-klór-anilin, a 3,4-diklóranilin, a 3-nitro-anilin, a 4-toluidin, a 4-izopropilanilin, a 3-klór-4-metoxi-anilin, a 2-klór-4-(metilmerkapto)-anilin, a 4-(difluor-klór-metil)-anilin, a 3 klór-4-(trifluor-metoxi)-anilin és a 3-(trifluorroetil-merkapto)-anilin N-(triklór-metil-szulfenil)illetve N-(fluor-diklór-metil-szulfenil)-aril-karbam idsav-fluorid-származékai.
A találmány szerinti reakcióban szintén reakciópartnerként szereplő anilinszármazékokat a (III) általános képlettel jellemezzük. Ebben a képletben az R4, R5 és R® szubsztituensek előnyösen hidrogénatomot, klóratomot, trifluor-metil-, 1-4 szénatomszámú alkoxi-csoportot jelentenek.
A (III) általános képletű anilinszármazékok - a (III) általános képletben R4, R5, R® jelentése a már megadott - ismert vegyületek vagy ismert módon a megfelelő nitroszármazék redukciójával állíthatók elő.
A találmány szerinti vegyületeket előnyösen valamilyen szerves oldószerben állítjuk elő. Ilyenek előnyösen az éterek - mint a dietil-éter, a tetrahidrofurán és a dioxán -, a szénhidrogének - mint a toluol a klórozott szénhidrogének - mint a kloroform és a klór-benzol -. A reakció során képződő hidrogén-fluorid megkötésére a reakcióelegyhez valamilyen savmegkötőszert adunk. Előnyösen valamilyen tercier amint - mint például piridint vagy trietil-amint - vagy valamilyen szervetlen bázist mint például alkálifém- vagy alkilföldfém-hidroxidot vagy - karbonátot - alkalmazunk savmegkötőszerként. Alkalmazhatjuk a reakcióban résztvevő anilint is kétszeres mennyiségben.
A reakció hőmérséklete széles tartományon belül változhat, általában 0-100 °C, előnyösen 20-50 ’C hőmérsékleten dolgozunk.
Általában normál nyomáson dolgozunk. A kiindulási anyagokat ekvimoláris mennyiségben alkalmazzuk. Ha egyik vagy másik reakciókomponenst feleslegben alkalmazzuk, az nem jár lényeges előnynyel. A reakcióterméket ismert módon dolgozzuk fel.
A találmány szerinti vegyületek erős mikrobicid hatásúak, így alkalmazhatók nemkívánt mikroorganizmusokkal szemben. A hatóanyagok növényvédőszerként alkalmazhatók.
A növényvédelemben a fungicid készítményeket a Plasmodiophoromycetes, az Oomycetes, a Chytridiomycetes, a Zygomycetes, az Ascomycetes, a Basidiomycetes és a Deuteromycetes fajokkal szemben alkalmazzuk.
A hatóanyagokat a növények jól elviselik, alkalmazhatók a föld feletti növényrészekre, vetőmagokra, valamint a talajban is.
Különösen jó hatást fejtenek ki a találmány szerinti hatóanyagok a föld feletti növényrészeken lé-21
188 075 vő parazita gombákkal - mint például a Phytoptora-fajokkal, valamint az almafavarasodással (Fusicladium dendriticum) - szemben. Hatásosak a Pyricularia oryzae-vel szemben is.
A találmány szerinti hatóanyagok alkalmazása nincs azonban ezekre a növényekre korlátozva, hanem a hatóanyagok azonos módon alkalmazhatók más növényekre is.
A találmány szerinti hatóanyagokkal az alkalmazott koncentrációtól függően a gyomnövényeket általánosan kiirthatjuk például ipari vagy vasúti létesítményeknél. A vegyületek alkalmazhatók tartós kultúrnövények gyomnövényeinek irtására is például erdőkben, díszcserjéknél, gyümölcsösökben, szőlőskertekben, dió-, banán-, kávé-, citrom-, narancs-, tea-, kaucsuk-, olajpálma-, kakaó-, komlóültetvényeken, valamint bogyós növényeknél. A találmány szerinti hatóanyagok egyéves kultúrnövényeknél szelektív gyomirtásra is alkalmazhatók.
A hatóanyagokat a szokásos készítményekké alakíthatjuk. Ilyenek például oldatok, emulziók, szórható porok, szuszpenziók, porok, porozószerek, paszták, granulátumok, aeroszolok, hatóanyaggal impregnált természetes és szintetikus anyagok, polimerekbe beágyazott kapszulázott készítmények, égőtöltetek - mint füstölőpatronok, dobozok vagy spirálok - valamint ULV hideg és meleg ködkészítmények.
Ezeket a készítményeket ismert módon állítjuk elő, például úgy, hogy a hatóanyagokat adott esetben felületaktív anyagok - tehát emulegátorok és/ vagy diszpergátorok és/vagy habosítószerek - jelenlétében kötőanyagokkal - tehát folyékony oldószerekkel, nyomás alatt álló cseppfolyósított gázokkal és/vagy szilárd hordozóanyagokkal - keverjük össze. Amennyiben kötőanyagként vizet alkalmazunk, úgy segédoldószerként alkalmazhatók szerves oldószerek is. Folyékony oldószerként különösképpen a következőket vesszük figyelembe: az aromás vegyületek - mint a xilol, a toluol, vagy az alkil-naftalinok a klórozott aromás vagy alifás szénhidrogének - mint a klór-benzol, a klór-etilén vagy a metilén-klorid -, az alifás szénhidrogének mint a ciklohexán vagy a paraffinok -, például ásványolajfrakciók -, az alkoholok - mint a butanol vagy a glikol -, valamint ezek éterei és észterei; a ketonok - mint az aceton, a metil-etil-keton, a metil-i-butil-keton vagy a ciklohexanon -, az erősen poláros oldószerek - mint a dimetil-formamid és a dimetil-szulfoxid valamint a víz.
A cseppfolyósított gázalakú kötőanyagok vagy hordozóanyagok olyan folyadékok, amelyek normál hőmérsékleten és nyomáson gázhalmazállapotúak, például aeroszol hajtógázok - mint a halogénezett szénhidrogének, valamint a bután, a propán, a nitrogén és a széndioxid.
Szilárd hordozóanyagként a következőket alkalmazhatjuk: például a természetes kőzetlisztek mint a kaolin, az agyagok, a talkum, a kréta, a kvarc, az attapulgit, a montmorillonit vagy a diatomaföldek - és a szintetikus kőzetlisztek - mint a nagymértékben diszpergált kovasav, az alumínium-oxid és az alumínium-szilikát -. Granulátumok esetén a szilárd hordozóanyagok a következők lehetnek: például az összetört és frakcionált természetes kőzetek - mint a kalcit, a márvány, a habkő, a szepiolit, a dolomit valamint a szervetlen és szerves lisztekből készített szintetikus granulátu5 mok, a szerves anyagból - mint a fűrészpor, a kókuszdióhéj, a kukoricacső és a dohányszár készített granulátumok. Emulgeátorként és/vagy habképzőszerként a következők alkalmazhatók: például a nem-ionos és az anionos emulgeátorok 10 mint a polioxietilén-zsírsav-észterek, a poli-oxietilén-zsíralkohol-éterek - például az alkil-aril-poliglikol-éterek -, az alkil-szulfonátok, az alkilszulfátok, az arilszulfátok, valamint a fehérje hidrolizátumok -. Diszpergátorként a következők alkalmazhatók:
15 például a lignin, a szulfitszennylúg és a metil-cellulóz.
A kikészítés során alkalmazhatók tapadást növelő szerek is, mint a karboxi-metil-cellulóz, a természetes és a szintetikus poralakú, szemcsés vagy latex 20 formájában előforduló polimerek, mint a gumiarábikum, a poli(vinil-alkohol), a poli(vinil-acetát).
Alkalmazhatók színezékek is, mint a szervetlen pigmentek - például a vas-oxid, a titán-oxid, a vas-cianid-kék - és a szerves színezékek - mint az 25 alizarin-, az azol-fém-ftalocianin-színezékek -, valamint a nyomtápanyagok - mint a vas-, a mangán-, a bőr-, a réz-, a kobalt-, a molibdén és a cinksók
A készítmények általában 0,1-95 súly%, előnyö30 sen 0,5-90% hatóanyagot tartalmaznak.
A növényvédőszerek hatóanyagból és adalékanyagból állnak. A hatóanyagokat „aktív anyag”nak is nevezhetjük, melyek vegyi anyagok illetve ezek keverékei és ezek fejtik ki tulajdonképpen a 35 növényvédő hatást. Az adalékanyagok a keverékek fizikai tulajdonságait határozzák meg, melyek fungicid szerként való alkalmazás céljára alkalmassá teszik a hatóanyagokat.
A gyomirtáshoz használt készítményekben a ta40 lálmány szerinti hatóanyagokat alkalmazhatjuk önmagukban vagy más ismert hatóanyagokkal öszszekeverve, például fungicid, baktericid, inszekticid, akaricid, nematocid, herbicid hatóanyagokkal, madarak elleni védőanyagokkal, növekedésszabá45 lyozó szerekkel, növényi tápanyagokkal vagy talajszerkezetet javító szerekkel együtt.
A találmány szerinti hatóanyagok alkalmazhatók készítményeik vagy az ezekből hígítással készített felhasználásra kész formák - mint például fel50 használásra kész oldatok, szuszpenziók, emulziók, porok, paszták és granulátumok - alakjában. Az alkalmazás szokásos módon például öntéssel, mártással, szórással, permetezéssel, ködképzéssel, elpárologtatással, injektálással, eliszapolással, szétke55 néssel, porozással, száraz csávázással, nedves csávázással, vizes csávázással, iszapolt csávázással vagy inkrusztálással történik.
A növények kezelésénél a hatóanyagok a különböző felhasználásra kész formákban széles hatóién anyag-tartományon belül lehetnek jelen. A hatóanyag-tartalom általában 1 és 0,0001 súly% közötti, előnyösen 0,5 és 0,001% közötti.
A vetőmagok kezelésére a hatóanyagokat 0,001-50 g/kg vetőmag, előnyösen 0,01-10 g/kg 65 vetőmag-mennyiségben szükséges alkalmazni.
188 075
Ha a hatóanyagokkal a talajt kezeljük, akkor a hatóanyag mennyisége 0,00001-0,1 súly%, előnyösen 0,0001-0,02%.
ként és a keveréket melegen 7 súlyrész aromás ásványi olaj-frakcióban oldjuk. A kapott keveréket ULV-eljárásban alkalmazzuk.
Készítmény előállítási példák
1. Porozószer előállítása
Célszerű hatóanyag-készítmény előállításához összemérünk 0,5 súlyrész 5. példa szerinti hatóanyagot 99,5 súlyrész természetes kőzetliszttel, és a keveréket porfinomságúra őröljük. A kapott készítményt minden esetben a szükséges mennyiségben szórjuk a növényekre vagy életterükre.
2. Szórható por (diszpergálható por) előállítása
Szilárd hatóanyag formulázása:
Célszerű hatóanyag-készítmény előállítására összekeverünk 50 súlyrész 1. példa szerinti hatóanyagot 1 súlyrész dibutil-naftalin-szulfonáttal, 4 súlyrész lignin-szulfonáttal, 8 súlyrész nagy diszperzitás fokú kovasavval, valamint 37 súlyrész természetes kőzetliszttel, a keveréket porrá őröljük. Alkalmazás előtt a nedvesíthető port annyi vízzel keverjük el, hogy a keletkező keverék a hatóanyagot mindig a kívánt koncentrációban tartalmazza.
3. Emulgeálható koncentrátum előállítása
Célszerű hatóanyag-készítmény előállításához feloldunk 25 súlyrész 13. példa szerinti vegyületet 55 súlyrész xilol és 10 súlyrész ciklohexán elegyében. Az oldathoz ezután emulgeátorként hozzáadunk 10 súlyrész, dodecil-benzol-szulfonsavkálcium-sóból és nonil-fenol-glikol-éterből álló keveréket. Alkalmazás előtt az emulziós koncentrátumot annyi vízzel hígítjuk, hogy a keletkező keverék a hatóanyagot mindig a kívánt koncentrációban tartalmazza.
4. Granulátum előállítása
A 8. példa szerinti szilárd hatóanyag formulázása:
Célszerű hatóanyag készítmény előállításához 91 súlyrész 0,5-1,0 mm szemcseméretű homokhoz hozzáadunk 2 súlyrész orsóolajat, majd 7 súlyrész finomra őrölt hatóanyag-előkeveréket, amely 75 súlyrész hatóanyagot és 25 súlyrész természetes kőzetíisztet tartalmaz. A keveréket addig keverjük megfelelő keverőberendezésben, míg egyenletes, folyékony, nem porozódó granulátumokat kapunk. A granulátumokat mindig a kívánt mennyiségben visszük a növényekre vagy életterükbe.
5. ULV-készítmény előállítása
Célszerű hatóanyag készítmény előállításához hozzáadunk 90 súlyrész 11. példa szerinti hatóanyaghoz 3 súlyrész poli-etilén-oxidot, emulgeátor4
Előállítási példák 1. példa
10,2 g (0,03 mól) N-fluor-diklór-metánszulfenil)(3,5-diklór-fenil)-karbamidsavfluoridot feloldunk 100 ml toluolban. A kapott reakcióelegyhez hozzácsepegtetjük 6 g (0,07 mól) anilinnek 20 ml toluolban készített oldatát. Ezt követően a reakcióelegy hőmérséklete lassan elkezd emelkedni. A reakcióelegyet egy órán keresztül keverjük 50-60 ’C hőmérsékleten, majd vizes sósav-oldattal megsavanyítjuk és a toluolos oldatot bepároljuk. 12 g N-(fluor-diklór-metilszulfenil)-N-3,5-diklór-fenilN’-fenil-karbamid /(1) képletű vegyület/ marad vissza.
Olvadáspontja 100-102 ’C.
A leírtakkal azonos módon állítjuk elő a következő találmány szerinti vegyületeket is:
A vegyület képletszáma A vegyület olvadáspontja (°C)
(2) 104-105
(3) 125-126
(4) 158-162
(5) 109-111
(7) 97-98
(8) 100-101
(9) 123-125
(10) 129-131
(11) 80-85
(12) 83-88
(13) 94-96
(14) 104-106
(15) 128-131
(16) ' 92
(17) 127-132
(18) 108
A kiindulási vegyületek előállítása:
2. példa
212 g 3-klór-fenil-karbamidsavfluorid (3-klórfenil-izocianátból és hidrogén-fluoridból állítjuk elő) és 217 g fluor-diklór-metánszulfenil-klorid 600 ml klór-benzolban készített oldatába becsepegtetünk 185 ml trietil-amint. A kapott reakcióelegy hőmérsékletét jeges-vizes hűtéssel 30 °C alatt tartjuk. A reakcióelegyet egy ideig keverjük, hozzáadunk vizet és szárítás után vákuumban lepároljuk a szerves oldószert. Desztilláció után 304 g N-(fluor-diklór-metilszulfenil)-3-klór-fenil-karbamidsavfluoridot /(19) képletű vegyület/ kapunk. Forráspontja 005 85-90 °C, a gázkromatográfiás elemzés alapján 96,4%-os tisztaságú.
A 2. példában leírtakkal azonos módon kapjuk a következő vegyületeket:
188 075
A vegyület képletszáma A vegyület forráspontja,, 05 (’C)
(20) 95-100
(21) 130-135
(22) 94-100
(23) 82
(24) 125
(25) 108-110
A példa
Phytophora-vizsgálat (paradicsom)/protektív hatás
Oldószer: 4,7 súlyrész aceton
Emulgeátor: 0,3 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter
Célszerű hatóanyag-készítmény előállításához összekeverünk 1 súlyrész hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és emulgeátorral és a koncentrátumot vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
A hatóanyag protektív hatása vizsgálatának céljából fiatal növényeket csuromvizesre permetezzük a hatóanyag-készítménnyel. A felszórt anyag leszáradása után a növényeket Phytophora infestans vizes spóraszuszpenzióval oltjuk be.
A növényeket 100% relatív nedvességű, mintegy 20 °C hőmérsékletű térben inkubáljuk.
Négy nap elteltével kiértékeljük a beoltott helyeket.
Az eredményeket az A táblázat tartalmazza.
A táblázat
Phytophthora vizsgálat (paradicsomj/protektív hatás
Hatóanyag a vegyület képletszáma Fertőzöttség százalékban 0,0005% hatóanyag- koncentrációnál
(A) képletű ismert vegyület 50
(B) képletű ismert vegyület 69
(C) képletű ismert vegyület 93
(1) képletű találmány szerinti vegyület 17
(2) képletű találmány szerinti vegyület 24
(3) képletű találmány szerinti vegyület 30
(5) képletű találmány szerinti vegyület 11
(7) képletű találmány szerinti vegyület 14
(8) képletű találmány szerinti vegyület 39
(9) képletű találmány szerinti vegyület 27
(11) képletű találmány szerinti vegyület 16
(12) képletű találmány szerinti vegyület 17
(13) képletű találmány szerinti vegyület 16
(15) képletű találmány szerinti vegyület 36
(16) képletű találmány szerinti vegyület 31
B példa
Fusicladium-vizsgálat (alma)/protektív hatás Oldószer: 4,7 súlyrész aceton Emulgeátor: 0,3 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter Víz: 95 súlyrész
A permetlében kívánt hatóanyag-koncentráció elérése céljából összekeverjük a szükséges hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és a koncentrátumot a megadott mennyiségű, a megadott adalékanyagokat tartalmazó vízzel a kívánt, koncentrációra hígítjuk.
5 A permedével fiatal, 4-6 leveles állapotban lévő almafa csemetéket csuromvizesre permetezzük. A növényeket 24 órán keresztül 70% relatív nedvességű, 20 °C hőmérsékletű üvegházban tartjuk. A növényeket ezután az almafavarasodást okozó gomba (Fusicladium dendriticum) vizes konídiumszuszpenziójával oltjuk be és 18 órán keresztül 100% relatív nedvességű, 18-20 °C hőmérsékletű térben inkubáljuk.
Ezt kővetően a növényeket 14 napra ismét üveg15 házba helyezzük.
nappal a beoltás után meghatározzuk a csemeték károsodását. A kapott bonitálási értékeket %-ra számítjuk át. 0% azt jelenti, hogy károsodás nem történik, 100% azt jelenti, hogy a növények teljesen fertőzöttek.
Az eredményeket a B táblázat tartalmazza.
B táblázat
Fusicladium-vizsgálat (alma)/protektív hatás
Hatóanyag a vegyület képletszáma Fertőzöttség százalékban 0,0025% hatóanyag- koncentrációnál
(A) képletű ismert vegyület 84
i.B) képletű ismert vegyület 85
11) képletű találmány szerinti vegyület 12
(2) képletű találmány szerinti vegyület 10
(4) képletű találmány szerinti vegyület 47
17) képletű találmány szerinti vegyület 11
(8) képletű találmány szerinti vegyület 2
(11) képletű találmány szerinti vegyület l'l
(12) képletű találmány szerinti vegyület 14
(13) képletű találmány szerinti vegyület 48
(17) képletű találmány szerinti vegyület 48
C példa
Fusarium-nivale-vizsgálat (rozs)/vetőmagkezelés
A hatóanyagokat száraz csávázószerként alkalmazzuk. Az alkalmazott hatóanyagból és kőzetlisztből finom eloszlású, poralakú keveréket készítünk és ezt egyenletesen a vetőmag felületére visz5Q szűk.
Csávázás céljából a megfertőzött vetőmagot zárt üvegedényben 3 percig összerázzuk a csávázószerrel.
x 100 szem rozsot 1 cm mélyen standard minő55 ségű földbe vetünk és mintegy 95% relatív nedvességű, mintegy 10 °C hőmérsékletű üvegházban neveljük, amelyet naponta 15 órán keresztül ér fény.
A kivetés után mintegy 3 hét elteltével vizsgáljuk a növényeken a hópenész tüneteit.
rn Az eredményeket a C táblázat tartalmazza.
-5t
C táblázat
Fusarium nivale vizsgálat (rizs)/vetőmag kezelés
Hatóanyag Vegyület képletszáma
Az alkalmazott hatóanyag mennyisége mg/kg vetőmag
Fertőzött növények az összes növény %-ában
kezeletlen kontroll 9,7
(D) képletű ismert vegyület 500 7,0
(E) képletű ismert vegyület 500 6,9
(12) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(rozs)
csávázatlan - 7,5
(C) képletű ismert vegyület 500 1,2
(5) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(11) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(12) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
E példa
Fusarium nivale vizsgálat (búza)/vetőmag kezelés
A hatóanyagot száraz csávázószerként alkalmazzuk. Az alkalmazott hatóanyagból és az őrölt kőzetlisztből finom eloszlású, poralakú keveréket készítünk, amely egyenletes eloszlást biztosít a vetőmag felületén.
Csávázás céljából a megfertőzött vetőmagot zárt üvegedényben 3 percig rázzuk a csávázószerrel.
x 100 szem búzát standard minőségű földbe vetünk egy cm mélyen és növényházban neveljük mintegy 10 °C hőmérsékleten és mintegy 95% relatív nedvesség mellett. A növényeket naponta 15 órán át éri fény.
Az elvetés után mintegy 3 héttel vizsgáljuk a növényeken a hópenész tüneteit. Az eredményeket az E táblázat tartalmazza.
D példa
Phytophthora-vizsgálat (paradicsom)/protektív hatás
Oldószer: 4,7 súlyrész aceton 25
Emulgeátor: 0,3 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter
Megfelelő készítmény előállítása céljából 1 súlyrész hatóanyagot összekeverünk a megadott menynyiségű oldószerrel és emulgeátorral, és a koncentrátumot vízzel kívánt koncentrációra hígítjuk. 30
A protektív hatás vizsgálatához fiatal növényeket a készítménnyel csuromvizesre permetezünk. Amikor a felvitt anyag megszáradt, a növényeket Phytophthora infestans vizes spóra-szuszpenziójával oltjuk be. 35
A növényeket mintegy 20 °C hőmérsékletű és 100% relatív nedvességű inkubációs kabinba helyezzük.
A kiértékelést a beoltás után 3 nappal végezzük.
A vizsgálati eredményeket a D táblázat tártál- 40 mázzá.
D táblázat
Phytophthora vizsgálat (paradicsom)/ protektív hatás
Hatóanyag a vegyület képletszáma Fertőzöttség százalékban 0,005% hatóanyag- koncentrációnál
(E) képletű ismert vegyület 20
(F) képletű ismert vegyület 94
(G) képletű ismert vegyület 31
(2) képletű tál. szerinti vegyület 12
(3) képletű tál. szerinti vegyület 11
(5) képletű tál. szerinti vegyület 4
(7) képletű tál. szerinti vegyület 9
(8) képletű tál. szerinti vegyület 10
(9) képletű tál. szerinti vegyület 16
(11) képletű tál. szerinti vegyület 14
(12) képletű tál. szerinti vegyület 10
(13) képletű tál. szerinti vegyület 10
(16) képletű tál. szerinti vegyület 9
E táblázat
Fusarium nivale vizsgálat (búza)/vetőmag kezelés
Hatóanyag Vegyület képletszáma Az alkalmazott hatóanyag mennyisége mg/kg vetőmag Fertőzött növények az összes növény %-ában
Csávázás nélkül 8,5
(H) képletű ismert vegyület 500 7,7
(G) képletű ismert vegyület 500 8,5
(2) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(5) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(11) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
(12) képletű tál. szerinti vegyület 500 0,0
F példa
Phytophthora-vizsgálat (paradicsom)/profektív hatás
Oldószer: 4,7 súlyrész aceton
Emulgeátor: 0,3 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter
Célszerű hatóanyag-készítmény előállításához összekeverünk 1 súlyrész hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és emulgeátorral és a koncentrátumot vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
A protektív hatás vizsgálatához fiatal növényeket csuromvizesre permetezünk a hatóanyagkészítménnyel. Amikor a felvitt anyag megszáradt, a növényeket Phytophthora infestans vizes spóraszuszpenziójával oltjuk be.
A növényeket mintegy 20 °C hőmérsékletű és 100% relatív nedvességű inkubációs kabinba helyezzük.
A kiértékelést 3 nappal a beoltás után végezzük. Az eredményeket az F táblázat tartalmazza.
188 075
F táblázat
Phytophthora-vizsgálat (paradicsom)/protektív
hatás
Hatóanyag vegyület képletszáma Fertőzöttség 10 ppm hatóanyagkoncentrációnál (%)
(D) képletű ismert vegyület 96
(26) képletű tál. szerinti vegyület 58
Szabadalmi igénypontok

Claims (2)

Szabadalmi igénypontok
1. Fungicid készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1-95 súly%-ban (I) általános képletű N-szulfenilezett karbamidszármazékot - az (I) általános képletben
R1, R2, R3, R4, R5 és R6 jelentése azonos vagy különböző és jelenthetnek hidrogénatomot, halogénatomot, trihalogén-metil- és 1-4 szénatomos alkoxicsoportot, n jelentése 2 vagy 3, azzal a kikötéssel, hogy ha n jelentése 3, akkor az R1, R2, R3, R4, Rs, R6 szubsztituensek közül legalább egy szubsztituens jelentése hidrogénatomtól eltérő vagy az R1, R2, R3, R4, R5 és R6 szubsztituensek közül legalább egy szubsztituens jelentése klór- vagy brómatomtól eltérő - tartalmaznak szilárd hordozóanyagokkal - célszerűen természetes vagy mesterséges kőzetlisztekkel - és/vagy folyékony hígítószerekkel - célszerűen szerves oldószerekkel, mint adott esetben halogénezett szénhidrogénekkel, rövid szénláncú dialkil-formamidokkal vagy dimetil5 szulfoxiddal - és adott esetben felületaktív anyagokkal - célszerűen emulgeálószerekkel, mint polioxietilén-zsírsavészterekkel, polioxietilén-zsíralkohol-éterekkel, alkil-szulfonátokkal, arilszulfonátokkal, valamint fehérje hidrolizátumokkal és/vagy 1θ diszpergálószerekkel, mint ligninnel, szulfitszennylúgokkal vagy metil-cellulózzal - összekeverve.
2. Eljárás az (I) általános képletű N-szulfenilezett karbamidszármazékok - az (I) általános képletben R1, R2, R3, R4, R5 és R6 jelentése azonos vagy 15 különböző és jelenthetnek hidrogénatomot, halogénatomot, trihalogén-metil- és 1-4 szénatomos alkoxicsoportot, n jelentése 2 vagy 3, azzal a kikötéssel, hogy ha n jelentése 3, akkor az R1, R2, R3, R4, R5 és R6 szubsztituensek közül legalább egy 20 szubsztituens jelentése hidrogénatomtól eltérő vagy az R1, R2, R3, R4, R5 és R6 szubsztituensek közül legalább egy szubsztituens jelentése klór- vagy brómatomtól eltérő - előállítására, azzal jellemezve, hogy valamilyen (ii) általános képletű N-szulfenilezett karbamidsavfluorid-származékot - a (II) általános képletben R1, R2, R3 és n jelentése a már megadott - valamilyen (III) általános képletű anilinszármazékkal - (III) általános képletben R4, R5, R® jelentése a már megadott - reagáltatunk hígítószerben savmegkötőszer jelenlétében.
HU812468A 1980-08-27 1981-08-26 Fungicide compositions containing n-sulphenylated carbamida derivatives as active substances and process for preparing the active substances HU188075B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19803032327 DE3032327A1 (de) 1980-08-27 1980-08-27 N-sulfenylierte harnstoffe, verfahren zu ihrer herstellung, diese enthaltende fungizide mittel und ihre verwendung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU188075B true HU188075B (en) 1986-03-28

Family

ID=6110522

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU812468A HU188075B (en) 1980-08-27 1981-08-26 Fungicide compositions containing n-sulphenylated carbamida derivatives as active substances and process for preparing the active substances

Country Status (17)

Country Link
US (2) US4397869A (hu)
EP (1) EP0046557B1 (hu)
JP (1) JPS5772958A (hu)
AT (1) ATE6361T1 (hu)
AU (1) AU545800B2 (hu)
BR (1) BR8105438A (hu)
CA (1) CA1185989A (hu)
DE (2) DE3032327A1 (hu)
DK (1) DK379381A (hu)
ES (1) ES504981A0 (hu)
GR (1) GR74996B (hu)
HU (1) HU188075B (hu)
IE (1) IE52135B1 (hu)
IL (1) IL63649A (hu)
NZ (1) NZ198135A (hu)
PT (1) PT73527B (hu)
ZA (1) ZA815910B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3207474A1 (de) * 1982-03-02 1983-09-15 Bayer Ag, 5090 Leverkusen N-sulfenylierte harnstoffe, ein verfahren zu ihrer herstellung, diese enthaltende mikrobizide mittel und ihre verwendung
CA1190246A (en) * 1982-04-23 1985-07-09 Martin Anderson Benzoylphenylurea derivatives, their preparation and use as pesticides

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1187605B (de) * 1963-03-16 1965-02-25 Bayer Ag Verfahren zur Herstellung von acylierten Alkansulfensaeureamiden
US3502705A (en) * 1967-06-26 1970-03-24 Chevron Res N-carboxyacyl-n'-hydrocarbylthio ureas
US3496208A (en) * 1967-10-06 1970-02-17 Monsanto Co N-trichloromethylthiocarbanilides
US3980693A (en) * 1972-09-06 1976-09-14 Bayer Aktiengesellschaft N-(Trihalomethylthio)-carbamic acid oxime esters
US4012436A (en) * 1972-12-21 1977-03-15 Chevron Research Company Carbamoyl chlorides
ES446365A1 (es) * 1975-03-26 1977-07-01 Roussel Uclaf Un procedimiento de preparacion de nuevas ureas herbicidas.
DE3049439A1 (de) * 1980-12-30 1982-07-29 Bayer Ag, 5090 Leverkusen N-sulfenylierte biurete, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als fungizide

Also Published As

Publication number Publication date
EP0046557B1 (de) 1984-02-22
IE52135B1 (en) 1987-07-08
BR8105438A (pt) 1982-09-08
GR74996B (hu) 1984-07-12
PT73527A (en) 1981-09-01
DK379381A (da) 1982-02-28
US4515812A (en) 1985-05-07
IE811954L (en) 1982-02-27
PT73527B (en) 1982-11-03
NZ198135A (en) 1984-02-03
JPS5772958A (en) 1982-05-07
AU545800B2 (en) 1985-08-01
ES8206456A1 (es) 1982-08-16
EP0046557A1 (de) 1982-03-03
ZA815910B (en) 1982-08-25
ES504981A0 (es) 1982-08-16
US4397869A (en) 1983-08-09
AU7441381A (en) 1982-03-04
DE3032327A1 (de) 1982-04-01
ATE6361T1 (de) 1984-03-15
CA1185989A (en) 1985-04-23
IL63649A0 (en) 1981-11-30
DE3162380D1 (en) 1984-03-29
IL63649A (en) 1985-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1852428B1 (en) 4-cyclopropyl-1,2,3-thiadiazole compound, agrohorticultural plant disease controlling agent and method of using the same
JPS6115877A (ja) N‐(2‐ニトロフエニル)‐2‐アミノピリミジン誘導体、その製造方法及び該化合物を含有する組成物
JPS60246379A (ja) 6‐クロロベンゾアゾリルオキシアセトアミド
KR970004911B1 (ko) 페녹시알킬아민 유도체와 살충제, 살비제 및 살균제
PT86609B (pt) Processo para a preparacao duma composicao fungicida contendo 1-aminometil-3-aril-4-ciano-pirrois
KR900001910B1 (ko) 1-디메틸카르바모일-3-치환-5-치환-1h-1,2,4-트리아졸 및 그의 제조방법
PL130861B1 (en) Herbicide and method of manufacture of novel substituted derivatives of phenylsulfonylurea
JPH0421672B2 (hu)
KR920002794B1 (ko) 치환된 벤질사이클로알케닐우레아 유도체의 제조방법
CS270566B2 (en) Fungicide and method of its active substance production
CS202516B2 (en) Fungicide means and method of making the active substances
HU188075B (en) Fungicide compositions containing n-sulphenylated carbamida derivatives as active substances and process for preparing the active substances
KR890003834B1 (ko) 치환된 말레이미드의 제조방법
HU188735B (en) Fungicide compositions containing n-sulphenylated buiret derivatives process for preparing the compounds
US4935416A (en) 1-aminomethyl-3-aryl-4-cyano-pyrroles
HU180674B (en) Fungicide composition and process for producing oxasolidine-2,4-dion derivatives as active agents
JPH0247993B2 (hu)
US4496575A (en) Fungicidal N-sulphenylated hydantoins
CS232736B2 (en) Fungicide agent and method of active component production
JPS59222489A (ja) 置換テトラヒドロチオピラン−3,5−ジオン−4−カルボキシアミド類
JPS59199667A (ja) N−スルフエニル化フエネチルスルホンアミド及びその製造法
HU193707B (en) Fungicide and bactericide compositions, and process for the preparation of iodoacetamide derivatives used as active ingredient
KR820000369B1 (ko) 트리플루오로메틸이미노-티아졸리딘 유도체의 제조방법
HU182933B (en) Fungicide compositions containing substituted 3-bracket-3,5-dihalogene-phenyl-bracket closed-oxazolidine-2,4-dione-spiro derivatives and process for producing the active agents
KR820000055B1 (ko) 우레아 또는 티오우레아 화합물의 제조방법