HU185814B - Preparation and method for intensfying the growing plants - Google Patents

Preparation and method for intensfying the growing plants Download PDF

Info

Publication number
HU185814B
HU185814B HU83312A HU31283A HU185814B HU 185814 B HU185814 B HU 185814B HU 83312 A HU83312 A HU 83312A HU 31283 A HU31283 A HU 31283A HU 185814 B HU185814 B HU 185814B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
composition
plants
soil
pesticides
germination
Prior art date
Application number
HU83312A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Jozsef Karsai
Frigyes Hajdu
Karoly Siki
Gyoergy Kiss
Endre Sebestyen
Sandor Gal
Andras Papp
Original Assignee
Mezoegazdasagi Es Elelmezesueg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mezoegazdasagi Es Elelmezesueg filed Critical Mezoegazdasagi Es Elelmezesueg
Priority to HU83312A priority Critical patent/HU185814B/hu
Priority to DD84259739A priority patent/DD215927A5/de
Priority to PL24597684A priority patent/PL245976A1/xx
Priority to EP84900739A priority patent/EP0134235A1/en
Priority to PCT/HU1984/000010 priority patent/WO1984002829A1/en
Priority to ES529570A priority patent/ES529570A0/es
Publication of HU185814B publication Critical patent/HU185814B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/08Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests containing solids as carriers or diluents
    • A01N25/10Macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05DINORGANIC FERTILISERS NOT COVERED BY SUBCLASSES C05B, C05C; FERTILISERS PRODUCING CARBON DIOXIDE
    • C05D9/00Other inorganic fertilisers
    • C05D9/02Other inorganic fertilisers containing trace elements

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

A találmány olyan készítményre és eljárásra vonatkozik, amellyel a növények növekedésénél alkalmazott termesztési feltételek kedvező irányban befolyásolhatók és így a termesztés gazdaságosan intenzifikálható.
ismeretes az, hogy a nagyüzemi növénytermesztésben számos termesztési feltételt kell biztosítani ahhoz, hogy a hozamok végeredményben viszonylag kis ráfordítással fokozhatok legyenek. A termesztési feltételekhez tartozik többek között a kellő minőségű talaj, a megfelelően csávázott, illetve előkezelt vetőmag, a kikelő növények és palánták kedvező növekedési feltételeinek beállítása, a növények eilenállóképesség-fokozása, a kedvezőtlen klimatikus befolyások a növényi és az állati kártevők ellen, a növényvédelemben használt készítmények optimális adagban való alkalmazása. A növénytermesztésben az előre nem látható klimatikus és meteorológiai viszonyok igen nagy kárt okozhatnak. Ha a kelő, zsenge növény gyökerének környezetében nincs kellő nedvesség és tápanyag, akkor a palánták fejlődésben visszamaradnak vágj' elpusztulnak. Fokozott biológiai stresszt vált ki az üvegházi vagy fólia alatt neveit palánták átültetése is.
környezeti tényezők azonban nem csupán a növények kikelésekor, hanem a növénytermesztés későbbi fázisaiban jelentős kockázatot jelentenek, így a hosszú ideig tartó szárazság fokozza a fejlődésben lévő növények transzspirácíóját, emiatt idő előtti pusztulást okoz, a kultúrnövényeket állati és növényi kártevők is károsítják. A növények védelmére használt növényvédőszerek hatása rendszerint korlátozott. A magok felületére csávázássaí felvitt növényvédőszer a magokról iemosódbai, mielőtt a kívánt hatást kifejtette volna. Hasonlóképpen a növényvédőszer-permetekböl felvitt hatóanyagok jelentős része lemosódás vagy elcsurgás következtében veszendőbe megy.
A növényvédőszereket és csávázószerekben lévő hatóanyagok hatását különböző diszpergáló-, emulgeáló, illetve tapadást fokozó szerek hozzáadásával javítják például a 3 004 010 számú NSZK, 1 128 192, 1 504 810, 1 542 637 és í 554 595 számú brit szabadalmi iratok szerint.
, A találmány célkitűzése olyan készítmény és eljárás kidolgozása, amellyel a növények növekedési feltételei kedvezően befolyásolhatók, közelebbről mind laza, mind kötött talajokban a növények számára létfontosságú víz és tápanyagok megtarthatók, fokozható a kikelő növények életképessége, növelhető a növényvédőszerek és csávázószerek hatékonysága és hatástartama.
A találmány szerinti szilárd vagy folyékony készítmény növények termesztésének intenzifikálására azzal jellemezhető, hogy előnyösen oldat alakjában 60-80%-os éterezettségi fokú, 1-5 · 10’ molekulasúlyú karboximetil-celluióz-nátriumot és adott esetben ennek tömegére számítva 5-10 tömeg%-nyi mennyiségben előnyösen felületaktív szert tartalmaz.
A felületaktív szer di-oktil-szulfo-szukcinátnátrium, oktil-fenoxi-polietoxi-etanol vagy alkilaril-poliglikoi-éter A karboximetU-ceílulóz-nátriumoí, illetve a felületaktív szereket kombinálhatjuk növekedésszabályzó hormonokkal, amely lehet cin lokinin, auxin vagy GA3 gibberellinsav, továbbá polifém-kelátokkal, amelyek Cu(II)-t, Zn-t, Fe(íII)-at, Mn-t, K,ü-t, MgO-t vagy bőrt tartalmaznak etiléndiamin-tetraecetsavas sók vagy komplexek, míg bőr esetében bórsav alakjában.
A találmány szerinti eljárás növényi növekedés intenzifikálására az előbbi készítmény alkalmazásával azzal jellemezhető, hogy a növények termesztéséhez szükséges folyékony vagy szilárd szubsztrátvmot, így a talajt, a magokat, a növényvédőszereket vagy a növényeket kikelés előtt vagy után 3 10 3-5 kg/to hatóanyag/szubsztrátum, adott esetben 0,5 kg-iOO kg/to folyékony szubsztrátum adagban kezeljük. A szilárd szubsztrátum lehet a talaj, a mag, a zöldnövényi tömeg, míg a folyékony szubsztrátum a növényvédőszer folyékony szuszpenziója, oldata vagy emulziója, illetve csávázószer. Az alkalmazott készítmény adagja mindenkor a*tói függ, hogy a növényi növekedés melyik befoh ásoló tényezőjét kívánjuk intenzifikálni és attól is, hogy ezt a növényi fejlődés melyik szakaszában alkalmazzuk. A termesztési feltételek kellő megválasztása a találmány ismeretében szakember számára kézenfekvő. Általánosan alkalmazható szabály az, hogy az egyes növényi kultúrákhoz rendszerint azonos kezelési mód alkalmazható. Tekintette! arra, hogy a találmány szerinti készítmény előállítása és alkalmazása az összes termesztési ráfordítás töredékrészét teszi ki, ugyanakkor az elért eredmény a ráfordításhoz képest legalább öt-tízszeres hatékonyságot biztosit, így a készítmény felhasználása nagyobb kockázatot sem jelent.
Á tapasztalatok szerint távkezelésnél az adag javasok nagysága 3 · 10 3 kg/to-5 kg/to talaj, magrsávázásnál 10 - 10 3 kg/ío-1,0 kg/to, termesztésnél 8· 10 3 kg/to-1 kg/to hatóanyag-zöldnövényi tömeg, növényvédő készítmények hatásának fokozásához pedig 0,5 kg/to—100 kg/to adag szükséges.
Annak ellenére, hogy a karboxi-metil-cellulóznáírium segédanyagként néhány növényvédőszerben korábban is felhasználásra került, a találmány szerinti éterezettségi fokú és molekulasúlyú termék zz ismert poli-vinilalkohollal, poüvinil-aceláttal, poli-vinil'pirroíidonnal, poli-akrilsavval, sztirolbutilakriláttal, vizoldható alkidgyantákkal összehasonlítva többlettulajdonságokka! rendelkezik.
A (alálmány alkalmazásával javíthatjuk a talajok vízháztartását, csökkenthetjük a palánták átültetési vízveszteségét és károsodását, fokozhatjuk a csávázott magok csirázási erélyét és elienálióképességét, permetezéskor csökkenthető az eső és szél áltál okozoit növényvédőszer-veszteség és a permetezés gyakorisága. Külön előnyt jelent, hogy a készítmény inért tulajdonságú, így a szokásos növényvédőszerekkel összefér, sőt nem igényli külön agrotechnikai lépések beiktatását sem.
A találmány szerinti készítmény előállítható oldat vagy szuszpenziós készítmény alakjában. De 'elhasználható por alakban is, amelyből a felhasználás helyén készíthető kívánt koncentrációjú oldat vagy szuszpenzió. Ha a találmány szerinti készítményt növényvédőszerhez alkalmazzuk, akkor a folyékony készítményhez hozzáadjuk a herbicid, mszekticid védőanyagokat például finomra örök
185 814 állapotban. Alternatív módon a készítményt elkeverhetjük használatra kész növényvédőszerrel is.
A találmány szerinti eljárás további részleteit a kiviteli példákban mutatjuk be:
1. példa
500 ml vízben feloldunk erőteljes keverés közben 48 g 70-80%-os éterezettségi fokú, 2-3 · 105 molekulasúlyú karboximetil-cellulóz-nátriumot, majd az oldatot 1 literre vízzel kiegészítjük.
A készítmény előállítható szilárd formában is, por vagy granulált tennék formájában. A karboximetil-cellulóz-náíriumot tartalmazó készítményt a továbbiakban A-val jelöljük.
2. példa
Az 1. példa szerinti folyékony készítményhez hozzáadunk 6 ml 44%-os dioktil-szulfo-borostyánkősavas-náírium-oldatot 1000 ml végtérfogatra számítva. Szilárd kiszerelés esetén 48 g 1. példa szerinti karboximetil-cellulóz-nátriumhoz por vagy granulátum formájában hozzáadunk 2,5 g dioktilszulfo-boroslyánkősavas-nátriumot. A felületaktív szert tartalmazó A készítményt a továbbiakban β-vel jelöljük. A dioktil-szulfo-borostyánkősavasnátrium helyett a 2. példában felhasználhatunk 1 liter össztérfogatra számítva 1 g di-l-p-methont, továbbá 0,4 g oktil-fenoxi-poli-etoxi-etanol és 0,3 g Na-szulfoszukcinát keverékét vagy 0,35 g alkilarilpoliglikol-étert.
3. példa
A 2, példa szerinti folyékony készítményhez hozzáadunk 30 g következő összetételű fémkelátot:
K2O: 13,4 tömegrész
MgO: 0,2 tömegrész
Fe: 7,6 tömegrész
Zn: 0,83 tömegrész
Mn: 1,48 tömegrész
B: 0,2 tömegrész
Cu(Il): 0,79 tömegrész
Mo: 0,03 tömegrész
A készítményt kiegészítjük 6 g gibberellinsav (GA3) hozzáadásával. Ezt a készítményt a továbbiakban C-vel jelöljük.
A találmány szerinti készítmények hatását a következő példákon mutatjuk be. A példákban az egyes készítmények (A, B és C) adagja rendszerint 100% hatóanyagra átszámítva értendő.
4. példa
a) A találmány alkalmazásával javítható a talajok porozitása, amely kapilláris vízemelési vizsgálattal igazolható.
Különféle talajok kapilláris vízemelésének vizsgálatára 10 cm átmérőjű és 10 cm magasságú azbesztcement csövekbe 600-600 g homokot, vályogot, illetve agyagot töltöttünk. A betöltött csöve-3ken az i. táblázat szerinti adagban A készítményt folyattunk át. A kapilláris vízemelkedés mértékét 5, illetve 24 óra elteltével határoztuk meg.
7, táblázat
Az A készítmény hatása különféle talajok kapilláris vízemelésére
Adag kg A (100%-os)/ /1 talaj Homok V ályog Agyag
5 24” 5” 24* * 5h 24*
0 255 160 180 150 110 210
0,1b·· 10’ 245 351 178 350 113 221
0,3 · 10’ 235 334 178 350 130 257
0,64- 10’ 210 290 160 316 145 274
1,28 · 10' 212 284 200 390 153 300
2,56- 10’ 160 280 156 315 145 275
5,12- 10’ 143 256 162 305 145 253
Az 1. táblázatból kitűnik, hogy homoktalajon 2,56 · 10 ’ kg/to adagig optimális az eredmény, a vályognak megfelelő értékeket mértünk. Az
5,12 · 10 3 t dózis mért értékei már az agyagos vályog kategóriába esnek.
A vályog vízemelési értékei a homokéhoz hasonlóan csökkenő tendenciát mutattak.
Agyagon a dózis növelése a kapilláris vízemelés növekedését idézte elő.
Szabadföldi viszonyok között a 0,5 ha-os homokparcellákon vizsgáltuk a differenciál porozitás és a pórusvolumen alakulását. Az 1,6-3,2-6,4-12,8 · • 10'3 kg/to adagok alkalmazása mellett a legkedvezőbb eredményt a 6,4 · 10~3 kg/to dózisnál kaptuk. itt a lényegében változatlan összporozitáson belül a gravitációs pórusok részaránya 11%-kal csökkent, a kapilláris pórusoké 28%-kal nőtt, ami nemcsak a víz, hanem a tápanyagszolgáltató képességet is pozitív irányban befolyásolta.
Az oldal formájában kijuttatott A készítmény a gravitációs pórusokon a mélyebb rétegek felé szivárog. A rétegbe beszivárogva felületi réteget képez a taiajrészecskéken, s ezzel csökkenti a pórusok átmérőjét. így azok egy része kapillárisként kezd viselkedni és alkalmassá válik felvehető víz tárolására. Nagy viszkozitása folytán a készítmény kitölti a gravitációs pórusok egy részét, ezzel akadályozza a lefelé irányuló nedvességmozgást.
b) Szerkezet nélküli talajba adagolva az A készítmény összetapasztja a vázrészeket, s ezáltal bizonyos mértékig vízálló, morzsás, jobban megművelhető szerkezetet hoz létre. A morzsa-vízállékonyság növelése kedvező hatást vált ki a kötött talajokban, ahol a felületi hártyaképződés következtében csökken az agyagásványok duzzadása, ennek eredményeként pedig az agronómiái szerkezet időlegesen kedvezőbbé válik.
A morzsa-vízállékonysági vizsgálatot homok, vályog és agyag talajok felső 10 cm-es rétegéből végeztük 1,6-3,2-6,4-12,8-25,6-51,2· 10 4 kg hatóanyag/t talaj A készítmény adagolásával. A morzsavízállósági vizsgálatot Kazó-féle készülékkel végeztük és a javítás mértékét Sekera-féle értékszámokkal határoztuk meg. (A kezelendő talaj menynyiségénél közepesen ülepedett homoktalaj 20 cm-es rétegét tekintettük alapegységnek és 1,5
185 814 t/nr3 fajlagos tömeggé! számoltunk a dózisok megállapításánál.)
Homoktalajon a javítóhatás dózistól független, csak álmorzsák alakultak ki. Vályogon a javítóhatás adaggal arányos és 51,2 · 10 4 kg/to adagnál már kiváló az eredmény. Az anyag vízállékonyságát ugyancsak az 5,12· 10 3 kg/to dózis javította lényeges mértékben.
A találmány szerinti kezeléssel csökkenthető a tápanyag vesztesége a talajból.
c) 6000 g homokhoz 20 g KCl-ot, valamint a 2. táblázatban feltüntetett adagban A készítményt kevertünk és 500 + 200 mm csapadéknak megfelelő vízzel mostuk át a keveréket.
Az. eredményeket a 2. táblázatban mutatjuk be:
2. táblázat
Az A készítmény hatása a homokon átfolyó viz K2O tartalmára
5ŐÖ mm 200 mm 700 mm
Dózis kg/to A készítmény csapadék csapadék csapadék
K2O ppm kont- roll %-ában K2O ppm kont- roll %-ában K:O ppm kont- roll %-ában
0 472 100,0 280 100.0 752 100.0
0,16- 10’ 365 77,3 269 96,0 634 84,3
0,32-10’ 431 91,3 196 70,0 627 83,4
0,64 · 103 353 74,9 218 77,8 571 75,9
1,28 · 10 ’ 329 69,9 231 82,5 560 74,5
2,56-10’ 324 60,6 206 73,8 530 70.5
5,12· 10' 348 73,7 184 65,7 532 70,7
A táblázatból kivehető, hogy már minimális A készítmény jelenléte hatékonyan visszatartja a növények szempontjából létfontosságú káliumot.
d) A talaj tápanyagveszteségének csökkentése céljából A készítményt alkalmaztunk.
cm magas homok talajoszlopot műanyag csőbe töltve vizsgáltuk az 1,4-4,3-13,0 · 10 3 kg/to dózisokkal végzett kezelések utáni 150 mm csapadék által kimosott tápelemmennyiségeket. A kontrolihoz viszonyítva legkedvezőbb eredményeket a
4,3 · 10 3 kg/to dózisnál értünk el. A többi elemnél ugyanez a viszonyszám: Na 2,61%, Zn, Cu = 0%, Mn = 35%, és Mg=69%. A 13,0 - 10 3 kg/to dózis további néhány százalékkal növelte a tápanyagvisszatartást.
e) A talaj vízvisszatartó képességének javítása céljából napraforgó magokat 70%-os vízkapacitásig megnedvesített homokba ültettünk, majd a homok felületét a 3. táblázatban feltüntetett mennyiségű A készítménnyel kezeltük. A homok felszínén egy kemény, párolgást akadályozó réteg keletkezeti, amelyen azonban a legnagyobb dózis kivételével a növények képesek voltak áthatolni. Az eredmények a 3. táblázatban láthatók. Ezekből egyértelműen látszik, hogy míg a kezeletlen növények vízhiány miatt már a 4-5, napon elpusztultak, a 2,56 · 10 3 kg/to dózisnál még a 9. napon is jelentős mennyiségű élő növény volt föllelhető.
3. táblázat
Az életben maradt kikelt növények száma az idő függvényében kezelt homoktalajon
Napok A adalék dózisa
s zárna
0 l/to 0,16- 0,32 - 0,64- 1,28 - 2,56 - 5,12-
• !0~3 • IO3 10~3 10~3 · !0~3 · 103
kg/to
1. 19 17 0 0 0 0 0
2. 24 24 12 12 0 0 0
3. 17 16 22 21 18 19 0
4. 4 6 24 24 24 24 0
5. 0 0 24 24 24 24 0
6. 0 0 12 14 13 24 0
7. 0 0 0 0 0 24 0
8. 0 0 0 0 0 17 0
9, 0 0 0 0 0 10 0
10. 0 0 0 0 0 0 0
Az egyes talajoszlopokrói lejövő vízmennyiséget mértük a talaj vízvisszatartó képességének vizsgálata céljából s az időközi párolgási veszteségtől eltekintve a le nem csörgött csapadékhányadot tekintettük aktív vízvisszatartásnak.
A mért adatokat a 4. táblázat tartalmazza:
4. táblázat
Kezelés A készítmény kg/to talaj
vrzicaoas mm 0 1,4- 10 '34,3- 10' Ί3,0· I0'3
100 mm csapadékterhelés után 20 óra 27 25 22 14
múlva 150 mm után 2 óra múlva 13 18 14 10
150 mm után 20 óra múlva 20 18 20 15
Összesen: 47 43 42 29
Vízleadás tekintetében tehát a 13,0103 kg/to dózis adta a legkedvezőbb eredményt.
A kísérlet befejezése után a párolgás befolyásoló hatásának felmérése céljából átiagmintáí vettünk az egyes talajoszlopokból, s megmértük azok tömegszázalékban kifejezett nedvességtartalmát:
dózis — 6,9%
1,4· 10 3 = 8,8%
4,3-10 3 = 9,5%
13,0-10 3 = 8,8%
37,9-10 3 = 8,2%
A 4,3-10’ kg/t-ás dózis adta a legkedvezőbb eredményt, bár minden kezelés nedvességtartalma meghaladta a kontroliét.
A 4. példa adatai alapján a találmány szerinti A készítmény talajjavító anyagként történő felhasználását homoktalajokon javasoljuk, 6,4-10 3 kg/t-ás dózisban, a felső 20 cm-es talajrétegre számolva.
A javítás történhet közvetlenül a vetési időpont körül.
A felső 20 cm-es talajrétegben a víz és tápanyag-41
Ϊ85 814
6. példa
Szuszpenziós műtrágyák lebegőképességének javítására az A készítményt adagoltuk. Az eredményeket a 7. táblázat adatai igazolják.
7. táblázat ! óra 4 óra 12 óra 24 óra Kezelések----lebegóképcsség % szolgáltató képesség javításán keresztül a kezelés serkenti a fiatal növények fejlődését és véd az erózió ellen.
Ennek alapján az eljárás alkalmas a tavaszi vetésű növények kezdeti fejlődésének meggyorsítására.
5. példa
Peszticidek lebegőképességének és tapadásának fokozása céljából az A készítményt adagoltuk.
A polimer egyrészt növeli a vizes oldatok viszkozitását, másrészt molekulaszerkezete következtében mikrokapszuiáíis anyagként viselkedik, amelynek következtében növeli a peszticidek lebegőképességét és azok hatástartalmát.
A lebegőképesseget első lépésben Miltox Spéciéi Buvinol 50 WP, Thiovit S, Adói 80 WP kereskedelmi forgalomból ismert peszticideknél vizsgáltuk. Az eredményeket az 5. táblázatban foglaltuk össze.
5. táblázat
A készítmény kg Kontroll 20 kg/t 40 kg/t 80 kg/t 100 kg/’l kiszerelt peszticid--—-----—10 lebegőképesség °/„
Miltex Spéciéi 82,4 74,2 77,9 81,9 86,5
Buvinol 50 WP 75,8 78,6 77,5 84,3 83,1
Thiovit S 81,7 79,2 80,5 82,7 86,1
Adói 80 WP 86,3 86,9 89,9 90,1 93,2
Átlag: 81,6 79,7 81,5 84,8 87,2
Az adatokból megállapítható, hogy az A jelű készítmény 100 kg/t dózisban mintegy 5%-kai növelte az egyébként jó lebegőképességü peszticidek lebegőképességét. Második lépésben két igen rossz lebegőképességű peszticid lebegőképességére gyakorolt hatását vizsgáltuk. Az eredményeket a 6, táblázat tartalmazza. A készítmény dózisa kg/t kiszerelt peszticidre vonatkozik.
6. táblázat
Peszticid Kontroll 100 kg/t
iebegöképesség %
Orto-Phaltán Zineb 80 WP 46.6 54,2 54.7 73,9
Átlag: 50,7 64.1
A tapasztalatok szerint a rossz lebegőképességü
peszticidek már a 100 kg/t A készítménnyel kezelve lényegesen javíthatók. Az A készítmény elősegíti a peszticideknek a növények levelére való tapadását.
Őszi árpa növényeket lisztharmat ellen Kolfugó 25 . FW-vel (karbendazim[2-(metoxi-karbonilamino)-benzimidazol]) permeteztünk, majd a permedé beszáradása után a leveleket 20 mm csapadéknak megfelelő mennyiségű vízzel megöntöztük, és értékeltük a lisztharmat-fertőzöttséget. Ez a fertőzöttség mindig alacsonyabb fokú a kezelt növényeknél, mint a kezeletlen kontroll esetében.
Kontroll 82,2 78,3 68,6 59,7
48 10’ kg/1.5 to 86,7 82,7 79,4 62,5
szuszpenzió 96-10' kg/1,5 to 90.7 90,7 79,8 70,1
szuszpenzió 14 - 10 3 kg/1,5 to 98,5 92,7 85,3 76,1
szuszpenzió 28,8 103 kg/1,5 to 98,3 96,1 91,2 79,5
szuszpenzió
A vizsgálatnál N: 10,5%, P2O5: 15%, K2O: 27% összetételű szuszpenziót alkalmaztunk. A készítmény különösen olyan szuszpenziós műtrágyák esetében használható előnyösen, amelyet a felhasználási helyen állítanak elő, és a gyártást követően
12-24 órán belül felhasználnak.
7. példa
A növényi párologtatás csökkentésére az A készítményt zöldség- és dohánypalánták átültetésekor, illetve állományban használtuk bemártogatással és levélre permetezéssel. Ezzel a palántázáskori vizhűíny-stresszt mérsékeltük és a transzspirációt csökkentettük akként, hogy a permedé a levélfelszínt összefüggően beborította.
8. táblázat
Kezelés Paprika Paradicsom
Kontroll 1,2 1,1
0,125 kg/to 1,4 1,3
0,25 kg/to 2,1 2,5
0,375 kg/to 2,9 2,6
0,75 kg/to 3,2 3.7
1,5 kg/to 4,8 4,6
3,0 kg/to 4,9 4.6
6,0 kg/to 4,7 4,9
= lankadt, ledőlt 5 = üde, nem lankadt
A táblázat adataiból egyértelműen kitűnik, hogy
1-2 kg/to adaggal zöldtömegű palánták párologtatását optimálisan csökkenteni lehet.
8. példa
Palánták átültetési vízveszteségére és hervadására vizsgáltuk a találmány szerinti B készítmény hatását.
15 cm magas paprika- és paradicsompalántákat különböző töménységű B készítmény oldatokkal permeteztünk be átültetésük után olyan menyrtyisséggel, amely összefüggő felületet képezett a levélfelületeken. A kontrollt ugyanilyen mennyisé5
-5185 814 gü csapvizzcl kezeltük. A kezelést követő napon a palánták lankadását 1 tői 5-ig terjedő bonitálási skála szerint értékeltük (1 = teljes lankadás, 5 - gyakorlatilag lankadásmentes).
Az elért eredményeket a 9. táblázatban tüntettük fel.
9. táblázat
Paprika Paradicsom boniíási Soka
Kontroll 1,2 1,1
0.125 kg B/to 1,4 í,3
0,25 kg B/to 2,1 2.5
0.375 kg B/to 2,9 2,6
0,75 kg 8/to 3,2 3,7
1,5 kg B/to 4,8 4,6
3,0 kg B/to 4,9 4,6
6,0 kg B/to 4,7 4,9
A táblázat adataiból egyértelműen kitűnik, hogy a kezeléssel (1-2 kg/to adag) zöidtötnegű palánták párologtatását csökkenti optimálisan.
10. táblázat
Csírázási “/
Kezelés
Abncrmátis csírák %-a
Fuzáriumos fertőzöttség
Kezeletlen kontroli
10 B készítmény 2 i/to Captan 50 WP 1,5 kg/ío 91 94 2 2
Captan 50 WP 1,5 kg/to + + Λ készítmény 2 i/to 99 0 -
Kezeletlen kontroll - - 19.7
B készítmény 2 l/to - - 10,6
Quinolate V-4-X 2 kg/to - - 10,2
15 Qüinoíate V-4-X + + B készítmény 2 l/to - - 2.3
Kezeletlen kontroll 93 - 12,5
B készítmény 6 l/to 96 - 17,0
Quinolate V-4-X 2 kg/to Quinolate V-4-X 2 kg/to + B készítmény 2 i/to 96 96,5 - 5,0 1,0
20 Quinolate V-4-X 1 kg/to + B készítmény 3 l/to 92,5 - 3,0
9. példa
Csávázási kísérletet végeztünk a 2. példa szerinti B készítmény vizes oldatával különböző formulázott fungieid hatású csávázószerekkel.
50-50 ősz»búza-szemet a 10. táblázatban szereplő kezeléseknek vetettünk alá, majd Petrí-esészékben csíráztattuk őket. A felhasznált fungicidek Captan 50 WP (N-triklór-metiltio-tetrahidro-ftálimid 50% nedvesíthető porkészítmény), illetve Quinoíate V-4-X (réz-oxikinolát+2,3-dihidro-6-metil· j-karboxanilid-1,4-oxaíién-(5,6).
10. példa 25
Üvegházban előnevelt Chenopodium album (!), Amaranthus retrofiexus (2), Sinapis arvensis (3), Raphanis raphanistrum (4) és Datura stramonium (5) kétszikű gyomnövényeket 5-5 darabonként ker30 lészeti tőzeggel töltött cserepekben all. táblázatban leírt kezeléseknek vetettük alá. Az alkalmazott herbicid Aniten DS 10% flurenolbutilt és 35% 2,4d-aminsót tartalmaz. A kísérleteket hatszor ismételtük és 2z eredmények átlagértékét tartalmazza a
11. táblázat.
11. táblázat
Kezelés Gyomnövények pusztulási %-a
Aniten DS B készítmény (5) (2) (3) (4) (5)
0% 0% 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
0% 150· 10'3 kg/to 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
0% zöldtömeg 300 10'3 kg/to zöldtömeg 3,0 0,0 0,0 0,0 0,0
1,5 1/10 to zöldtömeg 0% 53,2 41,0 48,9 47,3 36,7
3,0 1/10 to zöldtőmeg 0% 90,6 93,8 92,9 100,0 95,4
1,5 1/10 to zöldtömeg 150 · 10 3 kg/to zöldtömeg 83,5 100,0 95,5 96,5 100,0
3,0 1/10 to zöldtömeg 150-10 3 kg/to zöldtömeg 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
A 11 táblázatból leolvasható, hogy a B készítmény önmagában nem fitotoxikus. Herbiciddel 55 együtt alkalmazva viszont fokozza annak hatékonyságát. A B készítményből 15 g/to zöidtöineg már 95-100%-os gyomirtó hatást ad még csökkentett dózisú herbicid alkalmazása esetén is.
példa
Kukoricában szántóföldi viszonyok között vizsgáltuk a B készítménynek két formulázoit herbicid 65 posztemergens hatékonyságát fokozó hatását. A herbicidek a Chemie Linz LentagranR WP 50% piridátot (S-oktil-0-[6-klór-3-fenil-pirazon-4-ii]-tiokarbonát), valamint a Budapesti Vegyiművek HungazmR PK (50% atr3zint tartalmazó) szerek voltak. Az alábbi gyomok pusztulási százalékát vizsgáltuk: Chenopodium album (1), Amaranthus retrofiexus (2), Echinochloa crusgalli (3), Setoria glauca (4) és Setaria viridis (5). Az eredményeket a 12. táblázatban foglaljuk össze.
185 814
12. táblázat
Piridát kg/10 to zöidtömeg Kezelés Gyomnövények pusztulási %-a
Atrazin kg/10 to zöldtömeg B készítmény ΙΟ4 kg/to zöidtömeg (1) (2) (3) (4) (5)
0 0 0 0,0 0,0 0,0 o,o 0,0
2,5 0 0 87,3 89,1 83,4 76,6 75,3
0 3,0 0 83.9 67,1 62,4 67,2 72,4
0 0 100 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
1,8 0 100 92,5 94,2 82,9 87,4 82,7
0 2,2 100 87,9 89,3 87,3 88,7 88,9
Megállapítottuk, hogy az önmagában hatástalan B készítmény hozzáadása után mind a két formulázott herbicid csökkentett mennyiségben is eredményesebb gyomirtó hatást fejtett ki, mint a B készítmény nélkül.
12. példa
Lisztharmattal fertőzött nagyüzemi ősziárpatáblákból mintákat vettünk és a fertőzött növényekből 20-20 darabot egy-egy Mitscheríich-féle tenyészedénybe ültettünk. A növényeket a 13, táblázatban megadott kezeléseknek vetettük alá, majd a kezelést követő 124., illetve 72. órában 20-20 ml csapadéknak megfelelő vízzel lecsurgásig mostuk. A fertőzöttséget a lemosást követő 3. napon értékeltük. Az ötszörös ismétlésben végzett kísérletek átlagértékeit a 13. táblázat tartalmazza.
13. táblázat
Lemosás utáni idő Kezelések Liszthai 1 óra -ma tfertőzi 24 óra múlva ínség % 72 óra
Kontrol! 30 44 72
5 iO”3 kg A kcszítmcny/to zöidtömeg 27 46 68 '
3.75 · 10 3 kg A készítmény/to zöidtömeg 31 44 79
3,33 I0-3 kg A készítmény/to zöidtömeg 32 41 70
3,2· 10-3 kg A készítmény/to zöidtömeg 30 45 7!
3,0 · !0~3 kg A készítmény/to zöidtömeg 250 g 2-(metoxi-karboníl- 29 43 69
-amino)-benztmidazol/IO-50 to zöldtömeg 250 g 2-(metoxi-karbonil- 33 38 44
-aminol-benzimidazol + 50g A készitmény/lo zöldtömeg 250 g 2-(metoxí-karbonii- 3! 33 33
-amino)-benzimidazol + 75 g A készítmcny/20 to zöldtömeg 250 g 2-(mctoxi-karbonil- 25 29 32
-amitio)-bcnzimidazol + 100 g A kcszítmény/30 to zöldtömeg 250 g 2-(metoxi-karbonil- 27 29 30
-aminol-benzimidazol + 125 g A készítmény/40 to zöidtömeg 250 g 2-(metoxi-karbonil- 28 30 31
-amino)-benzimidazo! + 150 g A készítmény/50 to zöldtömeg 29 32 32
lyásolta. A fertőzött növények aránya a lemosást követő 72. órában 68-79% volt. A 2-(metoxikarbonil-aminol-benzimidazol a fertőzöttséget 44%-ra csökkentette. További mintegy 11-14%-os ferlőzöllségcsök kenést értünk el, ha a fungicidel 50-150 g-os mennyiségű A készítménnyel ragasztottuk fel.
13. példa
Üvegházban cserepekben előnevelt salátát Fiiból* E (NDK, 40%-os formulázotl triklorfon) rovarölőszerref. illetve annak B készítménnyel kiegésdlett permeticvével kezeltük. A növényeket a permetezést követéi 1., 4., illetve 7. órában - csapadéknak megfelelő - 20-20 ml vízzel csurgásig lemostuk, a lecsurgalott vizet elöntöttük. Ekkor az 5 -5 db cserepenként egyformán kezelt növényekre különkülön zárt, egymástól izolált térben 50-50 db előzetesen éheztetett amerikai csótányt helyez.tünk. A rovarok Kihelyezését követő 48. órában meghatároztuk azok mortalitási százalékát. Az eredmé35 nyékét a 14. táblázat tartalmazza.
14. táblázat
Vizes lemosás ideje
1 óra 4 óra 7 óra
40 Kezelés mortalitási százalékok 48
24 48 24 48 24
óra
Kezeletlen kontroll B készítmény 0 2 0 0 2 2
45 5,0 g/5 lo zöldtömeg 2 2 4 4 4 4
10,0 g/5 to zöldtömcíi I liből E ' 0 2 2 2 2 2
50 1,5 1,5 to zöldtömeg 12 14 20 20 18 22
2,0 1/5 to •öldlömei! Fiiból E 2,0 1 + 3 készítmény 16 20 18 32 26 30
55 50 g/5 to zöidtömeg Fiiból E 1,5 1 + B készítmény 22 26 48 38 50 62
SO i 00 g/5 to zöldlömcí! Fiiból E 2,0 1 + 3 készítmény 34 44 78 84 76 62
50 g/5 to zöldtömeg 30 36 62 74 76 82
Flibot E 1,5 1 + B készítmény
A kezeletlen kontrolihoz viszonyítva az A készítmény az árpa lisztharmat-fertőzöttségét nem befo-
100 g/5 lo 34 50 70 86 82 98
zöidtömeg
-7185 814
A táblázat adatai igazolják, hogy a B készítmény alkalmazása megakadályozza az inszekticid lemosódását, miáltal a Fiiból E-nél mért 30-32%-os maximális mortalitás a B készítmény használata esetén több mint a duplájára növekedett.
14. példa
Vizsgálati körülmények
Csíráztatási próbával vizsgáltuk, hogy az A készítmény ragasztóanyag mikroelemekkel és növényi hormonokkal kombinálva miképpen befolyásolja a csírázást.
A vizsgálatot kukoricával (SzeMSC 369) végeztük. A csávázás során a 2. példa szerinti B készítményt vízzel 2:13 arányban hígítottuk. Ehhez kevertük a polifémkelátot, a gibberellint (GA3) és a 5 ZnS04 · 7 H2O-t.
A keveréket a szemekre súlyarányosan vittük fel. Minden kezelést 4 ismétlésben állítottunk be. Egyegy ismétlést 50-50 szemmel végeztünk.
A szemeket nedves itatóspapíron Petri-csészék10 ben csíráztattuk.
Az eredményeket, ill. a vizsgált kombinációknak a csírázásra gyakorolt hatását a 15. és 16. táblázatban szemléltetjük.
75. táblázat
Kezelésmód I3ÓZÍS kg, l/tc vetőmag Hatás
I. Kontroll B készítmény (karboxi-metil-cellulóz 48 g/l- - -
2. + dioktil-szulfoszukcinát-Na 6 g/I + trinátriumfoszfát 10 g/l) 2 tapadásfokozó
3. ZnSO4 · 7 H2O I enyhe csírázásgátlás
4. ZnSO4 7 H2O 2 erős csirázásgátlás
5. polifémkelát (3. példa) I csírázás serkentés és
6. polifémkelát (3. példa) 2 fiatalkori mikroclcmtartaick
7. 2. példa + ZnS04 · 7 H2O 2+ 1 csírázásgátlás
8. 2. példa + ZnSO4 · 7 H2O 2 + 2 csökkentése a lassú hatóanyag-felszabadulás miatt
9. 2. példa + polifémkelát 2 + 1 fiatalkori mikroelemtartalék
10. 2. példa 4- polifémkelát 2 l· 2 időtartamának meghosszabbítása a lassúbb hatóanyagfelszabadulás miatt
II. gibbereilin (GA,) 5,0 csírázást serkentő enzimek
13. gibbereilin (GA,) 10.0 aktiválása hormonális úton
14. 2, példa + gibbereilin (GA,) 2 + 5,0 2 + 10,0 hormonális enzimaktiválás időtartamának meghosszabbodása a lassúbb hatóanyag-felszabadulással
15. gibbereilin (C,A,) + polifémkelát (3. példa) 5 + 1 hormonális enzimaktiválás
16. gibbereilin (GA,) + polifémkelát 5 + 2 kiegészítve a fokozott
17. gibbereilin (GA,) + polifémkelát 10+ 1 enzimműködéshez szükséges
18. gibbereilin (GA,) + polifémkelát 10+2 többlet mikroelcmbevitellel
19. 2. példa + gibbereilin (GA,) +polifémkelát (3. 2 + s + |
példa szerint)
20. 21. 22. 2. példa + gibbereilin (GA,) + polifémkelát 2. példa + gibbereilin (GA,) + polifémkelát 2. példa + gibbereilin (GA,) + polifémkelát 2 + 5 + 2 2+ 10+ 1 2+ 10 + 2 a hormonális enzimaktiválás és a pótlólagos mikroelem-bevitel együttes csirázásserkentő hatásának meghosszabbítása késleltetett hatóanyag-felszabadulással
Megjegyzés: a gibbereilin (GÁ,) dózis g/to, a 2. példa, polifémkelát (3. példa szerinti készítmények), ZnS04 · 7 H2O dózisok kg, l/lo dimenzióban értendők.
Eredmények értékelése
A vizsgált kombinációknak a csírázásra gyakorolt hatását a 16. táblázatban foglaltuk össze,
16. táblázat
A találmány szerint kombinált mikroelemes és hormonos csávázás hatása a kukorica csírázására
Csírahossz-eloszlás a 8. napon Keze- Csírá- Ab- a kicsírázott szemek %-ában
lések zási% /o csira % 0-5 mm 6-íO mm 11-20 mm 2Í—4O 41 mm
mm felett
1 76 3 37 43 15 5
2 74 2 30 46 II 13
3 63 9 59 33 8 - -
4 51 15 67 30 3 -
5 84 6 45 37 14 4 -
6 75 9 52 31 12 5 -
7 85 5 44 47 7 2 -
Csírahossz-eloszlás a 8. napon 50 Keze- Csírá- Ab' a kicsírázotl szemek %-ában
lések zási % csira % 0-5 mm 6-10 mm 11-20 mm 21-40 mm 41 mm felett
8 79 7 50 41 9 -
9 89 2 38 51 2 9 -
10 92 2 41 48 7 4
11 87 3 12 23 46 8 II
12 91 2 7 35 50 - 8
13 95 2 7 21 40 27 5
14 97 2 13 3! 39 17
. 15 91 4 2 34 48 12 4
16 90 6 4 29 51 16 -
17 87 5 - 37 49 9 5
18 92 5 3 32 53 4 8
19 94 2 - 7 26 59 8
20 91 1 - 9 31 50 10
21 93 2 - 11 35 43 II
22 94 2 I 8 32 47 12
-8185 8Í4
Csírázást %
A vizsgált szemek csírázás! %-a a kontroliban 76% volt. Gyakorlatilag nem tért el ettől az értéktől a 2. példa szerinti készítménnyel csávázott szemek csírázási %-a sem.
Nagymértékben gátolta a szemek csírázását a
2. példa szerinti készítmény nélkül a ZnSO4 · 7 HjO. Az 1 kg/to dózisnál 13%-kal, a 2 kg/to dózisnál pedig 25%-kal csökkent a kontrolihoz képest a csírázási %.
Kismértékű javulás figyelhető meg a polifémkelát 1 kg/to dózisban történő használata esetén ( + 8%).
Az a nagymértékű csírázásgátló hatás, amely akkor jelentkezett, amikor a ZnSO4 - H2-t önmagában használtuk, a 2. példa szerinti készítmények kombinációjában nem jelentkezett,
Λ szemek csírázási %-n bár kismértékben, de nagyobb volt, mint a kontrolié ( + 9, illetve + 3%).
A kelatizált mikroelemek és a 2. példa szerinti készítmény együttes használata eseten lényegesen javult a kukorica csírázóképessége. A 21/to 2. példa szerinti készítmény + 1 kg/to polifémkelát kombinációban a kontrolihoz képest 13, a polifémkelátos kezeléshez viszonyítva pedig 5%-kal javult a csírázási %. Kétszeresére növelve a kombináción belül a polifémkelát dózisát (2 kg/ha) a kontrolihoz képest 16, a magasabb dózisú polifémkelátos kezeléshez képest pedig 17%-kal volt nagyobb a csírázási %.
A gibbereilines csávázás (GA3) önmagában is lényegesen javította a csírázási %-ot. A kontrolihoz viszonyított növekedés 11, illetve 15% volt.
A 2. példa szerinti készítménnyel együtt használva a gibberelünt, a kontroll értékénél 19, illetve 21%-kal, a csak gibbereilines kezelésben mért értéknél pedig 8, illetve 6%-kal volt nagyobb a kukorica csírázási százaléka.
A hármas kombináció (2. példa szerinti készítmény +- gibberellin + polifémkelát) a csírázási %-ot a kontrolihoz képest 15- 18%-kal növelte, azonban a gibberellin + 2. példa szerinti készítmény, vagy a polifémkelát + 2. példa szerinti kombinációk hatásaként mért értékekhez viszonyítva már nem javult lényegesen a csírázási százalék.
Az abnormális csírák közé azokat soroltuk, ahol a csírázó szemből nem fejlődött ki vagy a gyököcske, vagy a rügyecske, illetve azok deformáltak, csavarodottak voltak.
Megállapítható, hogy a nehézfémionok jelenléte növelte az abnormális csírák arányát. Míg a kontroliban ez az érték mindössze 3% volt, a ZnSO4 · 7 H2O használata esetén ez az érték a dózistól függően 9, illetve 15%-ra növekedett. A polifémkelátos csávázás hatására az abnormális csirák aránya 6, illetve 9%-ra nőtt.
A ZnSO4-7 H2O-t a 2. példa szerinti készítménynyel együtt alkalmazva már csak 5-7%-os csíraabnormalitást figyeltünk meg, bár ez az érték magasabb volt, mint a kontroll esetében, de lényegesen kisebb, mint amikor a ZnSO4 · 7 H2O-t önmagában használtuk.
A kontroll értékére csökkent az abnormális csírák aránya, amikor a polifémkelátoí a 2. példa szerinti készítménnyel együtt vittük fel a szemekre.
Kismértékben növekedett az abnormális csírák %-a akkor is, ha a szemeket a 2. példa szerinti készítmény nélkül, a gibberellin + polifémkelát kombinációval csáváztuk. A 2. példa szerinti készítmény hozzáadásával ez a kismértékű csiraabnormalitás is megszűnt.
A csírahosszúság értékelésekor megállapítható volt, hogy a kicsírázott szemek több mint 50%ának a hosszúsága a 6-20 mm-es intervallumba esett a kontroll esetében. A ZnSO4 7 H2O nemcsak a csírázási százalékot csökkentette, hanem gátolta a csíra fejlődését is.
A kicsírázott szemek 59-67%-ának csírahossza mindössze 0- 5 mm volt. Nem érte el az 50%-oí a
6-20 mm hosszúságú csírák aránya a csávázás esetén. sem.
Λ 2, pékki szerinti készítmény + ZnSO4 · 7 11,0 kombinációban már több volt a hosszabb csíra, mint amikor a ZnSO4 · 7 H2O-t önmagában használtuk.
Elsősorban a 6-10 mm hosszúságú csírák aránya nőtt meg 1!- 14%-kal.
Az előző megállapítás érvényes a 2. példa szerinti készítmény + polifémkelát együttes használata esetén is, ugyanis a 6-10 mm hosszúságú csírák %-os aránya 14-17%-kal növekedett.
A gibbereilines csávázás eredményeként, lényegesen gyorsabb volt a csírák növekedési üteme, mint a kontroliban.
A 11-20 mm hosszúságú csírák %-os aránya a kontroli 15%-ához képest 46-50%-ra nőtt, és mértünk 41 mm-nél hosszabb csírákat is.
A 2. példa szerinti készítmény + gibberellinsav kombinációban a 11-40 mm hosszúságú csírák aránya 67-70%-ra nőtt. A kontroliban 20%, a csak gibbereilines csávázás esetén 50-54% a 11-40 mm hosszúságú csírák aránya.
A gibberellin + polifémkelát kombinációval végzett csávázás hatásaként a legtöbb csírahosszúság 11 40 mm, de jelentős a 6-10 mm hosszúságú csírák aránya is (29-37%).
A 2. példa szerinti készítmény + gibberellinsav 4- polifémkelát együttes használata esetén lecsökken a 6-10 mm hosszúságú csírák aránya (7-1!,,) és legnagyobb százalékban (43-59%) a 21-40 mm hosszúságú csírák fordulnak elő. A kontroliban a 21-40 mm hosszú csírák aránya m ndössze 5%.
Összefoglalva megállapítható, hogy a találmány szerinti kezelés a ZnSÓ4 7 H,0 + polifémkelái + gibberellinsav (GA3) hatását módosítja a kukorica csírázásában.
A nehézfémion (ZnSO4) gátolta a csírázást, növelte az abnormális csírák arányát, és akadályozta a kicsírázott szemek csírájának növekedését.
A találmány szerinti kezeléssel kombinálva ez a negatív hatás csökkenthető. A csökkenés oka az, hogy a nehézfémion késleltetve oldódik ki, kisebb a szem által felvett víz ionkoncentrációja, így csökken a nehézfémion csírázásgátió hatása.
A polifémkelát önmagában sem gátolta a csírázást, sőt a kicsi rázott szemek %-os aránya még növekedett is a kontrolihoz viszonyítva. Több volt
-91S5 814 viszont az abnormális csira, és lassúbb volt a csíra növekedése.
A találmány szerinti kezeléssel kombinálva megmaradt a polifémkelát csírázásserkentö hatása, csökkent az abnormális csírák %-a egészen a kontrol! szintjére, és zavartalan volt a csírák növekedése, sőt kismértékben nagyobb is volt, mint a kontroliban.
A gibberellinsav (GA3) önmagában növelte a csírázást százalékot, serkentette a csírák növekedését és nem nőtt az abnormális csírák %-a sem.
A találmány szerinti kezeléssel kombinálva tovább javult a csírázást százalék, gyorsabb volt a csírák növekedése, az abnormális csírák aránya megegyezett a kontroliban mérttel.
A polifémkelát és a gibberellinsav együttes használata esetén elsősorban a csírafejlődés gyors üteme az előnye a kombinációnak, hátránya viszont az, hogy növekedett az abnormális csírák aránya is.
A találmány szerinti kezelés + gibberellinsav + polifémkelát kombinációval végrehajtott csávázás nem növelte az abnormális csirák arányát, a csírázást % jó (91-94%), és igen erőteljes a csírák növekedése. A 21-40 mm hosszúságú csirák százalékos aránya ekkor a legnagyobb (43-59%).
A találmány szerinti kezelés tehát önmagában nem befolyásolta a kukorica csírázását, de tápeiemekkel, illetve hormonokkal kiegészítve viszont azt lényegesen javítja.

Claims (9)

1-5 · 105 molekulasúlyt! karboximetil-cellulóznátriumot és adott esetben ennek tömegére számítva 5-10%-nyi mennyiségben felületaktívszert és/ vagy novekedésszabályozó, illetve mikroelemeket tartalmaz.
1. Szilárd vagy folyékony készítmény növények termesztésének intenzifikálására, azzal jellemezve. hogy a készítmény előnyösen oldat alakjában hatásos mennyiségben 60-80%-os éterezettségi fokú,
2. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy 70-80% éterezettségi fokú, 2-3 · 105 molekulasúlyú karboxi-metil-celiuicz-nátriumot tartalmaz.
3. Az i. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a felületaktívszer diók til-szulfo-szukcináí-nátrium, oktilfenoxi-polietoxi-etanol vagy aikil-aril-poliglikoléter.
4. Az 1. igénypont szerinti készítmény kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a növekedésszabályzó auxin, citokinin vagy gibberellinsav (GA3), a mikroelemek pedig kelátalakban vannak jelen.
5. Eljárás növények termesztésének iníenzifikálá- i, sóra az 1-4. igénypont szerinti készítmények alkal- » mazásával, azzal jellemezve, hogy a növények térmesztéséhez szükséges folyékony vagy szilárd ‘ szubsztrátumot, így a talajt, a velőmagvakat, a növényvédőszereket vagy a növényeket kikelés idán 3 · 103—5,0 kg/to hatóanyag-szubsztrálum ; dagban valamely 1-4. igénypont szerinti készítménnyel kezeljük.
6. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szilárd vagy folyékony növényvédőszerekhez felhasználás előtt 0,5 kg-100 kg adagban valamely 1. igénypont szerinti készítményt adunk.
7. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a növények termesztéséhez használt talajt 3 · 10 ~3 kg/to-5 kg/to hatóanyag-talaj adagban valamely 1. vagy 2. igénypont szerinti készítménnyel kezeljük.
8. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a vetőmagvakat csávázáskor 10-10-3 kg/to-1,0 kg/to hatóanyagvetőmag adagban valamely 1-3. igénypont szerinti készítménnyel kezeljük.
9. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kikelt növényeket a növényvédő szerek kijuttatásával egyidejűleg vagy azt követően 8- 10-3 kg/to-1 kg/to hatóanyag zöld növényi tömeg adagban valamely 1-3. igénypont szerinti készítménnyel kezeljük.
HU83312A 1983-01-31 1983-01-31 Preparation and method for intensfying the growing plants HU185814B (en)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83312A HU185814B (en) 1983-01-31 1983-01-31 Preparation and method for intensfying the growing plants
DD84259739A DD215927A5 (de) 1983-01-31 1984-01-31 Zusammensetzung und verfahren zur intensivierung des pflanzenbaues
PL24597684A PL245976A1 (en) 1983-01-31 1984-01-31 Agent for intensification of plant growing and method of intensification of plant growing
EP84900739A EP0134235A1 (en) 1983-01-31 1984-01-31 Composition and process for the intensification of plant cultivation
PCT/HU1984/000010 WO1984002829A1 (en) 1983-01-31 1984-01-31 Composition and process for the intensification of plant cultivation
ES529570A ES529570A0 (es) 1983-01-31 1984-01-31 Procedimiento de intensificar cultivos agricolas y similares

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU83312A HU185814B (en) 1983-01-31 1983-01-31 Preparation and method for intensfying the growing plants

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185814B true HU185814B (en) 1985-04-28

Family

ID=10949041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU83312A HU185814B (en) 1983-01-31 1983-01-31 Preparation and method for intensfying the growing plants

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0134235A1 (hu)
DD (1) DD215927A5 (hu)
ES (1) ES529570A0 (hu)
HU (1) HU185814B (hu)
PL (1) PL245976A1 (hu)
WO (1) WO1984002829A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2004205304B2 (en) * 1998-12-04 2007-05-17 P.R. & Associates Pty Ltd Improvements in and relating to humic compositions
CN102090391A (zh) * 2010-12-17 2011-06-15 云南大学 一种提高植物寄生线虫生防制剂防效的方法
CN103299744B (zh) * 2013-05-23 2015-05-20 北京林业大学 一种控制种子萌发的包衣剂、包衣种子及其制备方法
DE202013006706U1 (de) 2013-07-26 2013-08-08 Hermann Stöver Unterlage zur Unterstützung des Wachstums von Gehölzen
CN104447012A (zh) * 2014-12-09 2015-03-25 鲁国忠 一种树木修剪、嫁接切口防冻保护液

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1099386A (en) * 1965-08-18 1968-01-17 Allen & Hanburys Ltd Enhancing germination of seeds and growth of plants
CH552343A (de) * 1971-02-10 1974-08-15 Sarea Ag Pilliertes saatgut.
JPS5521705A (en) * 1978-07-12 1980-02-16 Sumitomo Chemical Co Preparation of coated seed

Also Published As

Publication number Publication date
ES8506338A1 (es) 1985-01-01
DD215927A5 (de) 1984-11-28
WO1984002829A1 (en) 1984-08-02
ES529570A0 (es) 1985-01-01
PL245976A1 (en) 1984-11-08
EP0134235A1 (en) 1985-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7096368B2 (ja) 新規の作物栄養および強化組成物
BR112020022810A2 (pt) composição de nutrição e fortificação granular, composição de nutrição e fortificação de cultura, composição granular dispersível em água, composição de suspensão líquida, processos de preparação da composição, uso da composição e método para melhorar a saúde da planta
US4252556A (en) Method of increasing plant yield with soil conditioners
US4218234A (en) Soil conditioners
KR100481269B1 (ko) 벼종자처리용조성물
JP2003171194A (ja) 有機物であるビタミン類と含硫アミノ酸と糖類入り肥料組成物を含有する地力増進材
Pill et al. Emergence and shoot growth of cosmos and marigold from paclobutrazol-treated seed
HU185814B (en) Preparation and method for intensfying the growing plants
HU184506B (en) Method for intensifying the growing of plough-land plants
CN107372548A (zh) 含有克菌丹和氟唑环菌胺的农药组合物及其用途
US11771020B2 (en) Processes for direct seeding of guayule
CN115067352B (zh) 一种用于防治玉米蚜虫的种子处理剂及其制备方法
US20240018061A1 (en) Agricultural composition for enhanced silicon uptake and distribution in plants
CN109566647B (zh) 一种含新烟碱类杀虫成分的噻唑膦组合物
CN108157371B (zh) 一种用于种子包衣剂的农药组合物
Porter et al. Evaluation of seed, stem and soil applications of procymidone to control white rot (Sclerotium cepivorum Berk.) of onions
KR920001507B1 (ko) 농원예용 살균제 조성물
CH669089A5 (de) Pflanzenwachstumsregulierendes mittel.
Channon et al. Further studies on the effect of aldrin and three other chlorinated hydrocarbons on clubroot of summer cabbage
CN114794126A (zh) 一种除草组合物、农药及施用方法和应用
JPH0410441B2 (hu)
JPH0314802B2 (hu)
DE10161443A1 (de) Verfahren zur Konfektionierung von mykorrhizahaltigen Präparaten zur Beeinflussung des Pflanzenwachstums
JPS6241561B2 (hu)
CH665751A5 (de) Pflanzenwachstumsregulierendes mittel.

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee