HU184682B - Insecticide and acaricide compositions containing phenoxy-benzyl-esters of substituted bromo-styryl-cyclopropane-carboxylic acid and process for preparing the active substances - Google Patents

Insecticide and acaricide compositions containing phenoxy-benzyl-esters of substituted bromo-styryl-cyclopropane-carboxylic acid and process for preparing the active substances Download PDF

Info

Publication number
HU184682B
HU184682B HU79BA3857A HUBA003857A HU184682B HU 184682 B HU184682 B HU 184682B HU 79BA3857 A HU79BA3857 A HU 79BA3857A HU BA003857 A HUBA003857 A HU BA003857A HU 184682 B HU184682 B HU 184682B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
spp
bromo
esters
acid
Prior art date
Application number
HU79BA3857A
Other languages
English (en)
Inventor
Rainer Fuchs
Hellmut Hoffmann
Ingeborg Hamman
Bernhard Homeyer
Wilhelm Stendel
Original Assignee
Bayer Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bayer Ag filed Critical Bayer Ag
Publication of HU184682B publication Critical patent/HU184682B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N53/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing cyclopropane carboxylic acids or derivatives thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C61/00Compounds having carboxyl groups bound to carbon atoms of rings other than six-membered aromatic rings
    • C07C61/16Unsaturated compounds
    • C07C61/40Unsaturated compounds containing halogen
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/40Esters thereof
    • C07F9/4003Esters thereof the acid moiety containing a substituent or a structure which is considered as characteristic
    • C07F9/4056Esters of arylalkanephosphonic acids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya továbbá eljárás az (I) általános képletű vegyületek előállítására — az (I) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti.
184 682
Ismert, hogy bizonyos sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észterek — így például 3-(2-fenil-vinil)- és 3-(2-klór-2-fenil-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-(3-fenoxi-benzil)-észter-származékok — inszekticid és akaricid hatásúak (2 738 150. számú Német Szövetségi KÖztársaság-beli közrebocsátási irat). Ezeknek a vegyületeknek a hatásossága — nem kielégítő.
Az (I) általános képletű bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észter-származékokat — az (I) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti — úgy állítjuk elő, hogy új vegyidéiként (II) általános képletű bróm-sztiril—ciklopropánkarbonsav-származékot — a (II) általános képletben R és R1 jelentése a fenti — vagy ennek reakcióképes származékát (III) általános képletű fenoxi-benzil-alkohol-származékkal — a (III) általános képletben R2, R3 és R4 jelentése a fenti — vagy ennek reakcióképes származékával reagáltatjuk, adott esetben valamilyen savakceptor jelenlétében és adott esetben egy vagy több hígítószer alkalmazásával.
A fenti eljárásnál kiindulási anyagként alkalmazott új (II) általános képletű bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-származékokat — a (II) általános képletben R‘ jelentése a fenti — úgy állítjuk elő, hogy (IV) általános képletű α-bróm-benzil-foszforsav-észter-származékokat — a (IV) általános képletben R és R1 jelentése a fenti és R5 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport vagy fenilcsoport, vagy a két R5 csoport együttes jelentése 1—4 szénatomos alkándiil-csoport — (V) általános képletű formil-ciklopropánkarbonsav-észter-származékokkal az (V) általános képletben R6 jelentése 1—4 szénatomos alkilcsoport reagáltatunk bázis jelenlétében és adott esetben hígítószer alkalmazásával, majd az így keletkező bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-származékot ismert módszerrel — például vizes-alkoholos nátrium-hidroxid-oldatban való melegítéssel — a megfelelő (II) általános képletű bróm-sztiril -ciklopropánkarbonsav-származékká szappanosítjuk el.
A találmány szerint előállított új bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észter inszekticid és akaricid hatása kiváló.
A találmány szerint készített bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fénoxi-észter inszekticid és akaricid hatása lényegesen jobb, mint a hasonló kémiai szerkezetű és hasonló hatású vegyületeké.
A találmány szerint előállítható új (I) általános képletű vegyületek — az (1) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti — magukban foglalják a különböző lehetséges sztereoizomereket és optikailag aktív izomereket, valamint azok elegyeit is.
A találmány szerinti új (T) általános képletű vegyületek — az (I) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti — előállításának egyik előnyös foganatosítási módjánál (II) általános képletű bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav — a (II) általános képletben R1 jelentése a fenti — reakcióképes származékaként a megfelelő (VI) általános képletű karbonsavkloridokat — a (VI) általános képletben R1 jelentése a fenti — reagáltatjuk (ΙΠ) általános képletű helyettesített fenoxi-benzil-alkohollal — a (III) általános képletben R2, R3 és R4 jelentése a fenti — adott esetben savakceptor jelenlétében és adott esetben hígítószer alkalmazásával.
Az (I) általános képletű vegyület — R', R3 és R4 jelentése a fenti és R2 jelentése cianocsoport — előállításának különösen előnyös foganatosítási módja, melynek során (VI) általános képletű savkloridot — a (VI) általános 2 képletben R1 jelentése a fenti — (VII) általános képletű helyettesített fenoxi-benzaldehiddel — a (VII) általános képletben R3 és R4 jelentése a fenti — reagáltatunk legalább ekvimoláris mennyiségű alkálifém-cianid — előnyösen nátrium- vagy kálium-cianid — jelenlétében, adott esetben katalizátor és adott esetben hígítószer alkalmazásával.
Amennyiben például az előnyös eljárásváltozatoknál 3-/2-bróm-2-(4-metoxi-fenil)-viniI/-2,2-dimetiI-ciklopropánkarbonsav-ldoridot és 3-(3-fluor-fenoxi)-benzilalkoholt (a/ reakcióvázlat), illetve 3-/2-bróm-2-(3,4-diklór-fenil)-vinil/-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav-kloridot és 3-(4-fluor-fenoxi)-4-fluor-behzaldehidet (b/ reakcióvázlat) alkalmazunk kiindulási anyagként, úgy a reakciók megfelelő reakcióvázlatok szerint mennek végbe.
Az alkalmazott kiindulási anyagok a (II), (III), (VI) és (VII) általános képletű vegyületek. A vegyületekben R1, R2, R3 és R4 előnyösen olyan csoportokat jelentenek, amelyeket az (I) általános képletű vegyületek meghatározásánál előnyösként soroltunk fel.
A kiindulási anyagként alkalmazott (II) általános képletű vegyületek és a megfelelő (VI) általános képletű sav kloridok — a (II) és (VT) általános képletben R1 jelentése a fenti — újak.
A (II) általános képletű karbonsavakat — a (II) általános képletben R1 jelentése a fenti — a megfelelő alkil-észterekből — előnyösen a metil- vagy etil-észterekből állítjuk elő elszappanosítással, azaz például úgy, hogy több órán keresztül 50—150 °C hőmérsékleten például vizes-alkoholos nátrium-hidroxid-oldatban melegítjük a megfelelő alkil-észtert. A terméket szokásos módon dolgozzuk fel, például az alkoholt vákuumban lepároljuk, a visszamaradó anyaghoz vizet adunk, a vizes fázist megsavanyítjuk, metilénkloriddal extraháljuk.
A (II) általános képletű karbonsavaknak — a (II) általános képletben R‘ jelentése a fenti — megfelelő észtereket a fentieknek megfelelően, (IV) általános képletű a-bróm-benzil-foszforsav-észterből — a (IV) általános képletben R‘ és R5 jelentése a fenti — (V) általános képletű formil-ciklopropánkarbonsav-észterrel — az (V) általános képletben R6 jelentése a fenti — bázis — így például nátrium-metilát — jelenlétében és adott esetben hígítószer — így például etanol és tetrahidrofurán — alkalmazásával —10 °C és +50 °C közötti hőmérsékleten állítjuk elő. A feldolgozást szokásos módon végezzük, például a reakcióelegyet vízzel hígítjuk, metilén-kloriddal extraháljuk, a szerves fázist szárítjuk, az oldószert lepároljuk és a visszamaradó anyagot vákuumban desztilláljuk.
A (II) általános képletű karbonsavaknak — a (II) általános képletben R‘ jelentése a fenti — megfelelő (VI) általános képletű savkloridokat — (VI) általános képletben R1 jelentése a fenti — a (II) általános képletű karbonsavakból — a (II) általános képletben R1 jelentése a fenti — halogénezőszerrel — így például tionil-klorid — adott esetben hígítószer — így például szén-tetraklorid — alkalmazásával 10 és 100 °C közötti hőmérsékleten állítjuk elő és vákuumdesztillációval tisztítjuk.
A (II) általános képletű karbonsavak, a (VI) általános képletű savkloridok, valamint észterek példáiként az alábbiakat soroljuk fel:
3-(2-bróm-2-fenil-vinil)-, 3-/2-bróm-2-(4-fluor-fenil)vinil/-, 3-/2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(3-bróm-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(4-bróm-fenil)-21
184 682
-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(3-metil-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(4-metil-fenil)-vinil/-, 3-(2-bróm-2-(3-metoxi-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(4-metil-tio-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(3,4-diklór-fenil)-vinil/-, 3-/2-bróm-2-(3,4-dimetil-fenil)-vinil/-, 3-(2-bróm-2-(3,4-dimetoxi)-fenil/és 3-/2-bróm-2-(3,4-metiléndioxi-fenil)-vinil/-2,2-dimetil-ciklopropánkarbonsav, valamint a megfelelő savkloridok, metil-észterek és etil-észterek.
Az új (I) általános képletű bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észterek — az (I) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti — előállításánál szintén kiindulási anyagként alkalmazott (III) általános képletű vegyületek — a (III) általános képletben R2, R3, R4 és R5 jelentése a fenti — és a megfelelő (VII) általános képletű fenoxi-benzaldehidek — a (VII) általános képletben R3 és R4 jelentése a fenti — ismert vegyületek, illetve ismert eljárások szerint állíthatók elő (2 615 435. és 2 709 264. számú Német Szövetségi Köztársaság-beli közrebocsátási iratok).
Példaként megemlítjük a következőket:
3-(3-fluor-fenoxi)-, 3-(4-fluor-fenoxi)-, 3-fenoxi-4-fluor-, 3-(3-fluor-fenoxi)-4-fluor- és 3-(4-fluor-fenoxi)-4-fluor-benzil-alkohol,
3-(3-fluor-fenoxi)-, 3-(4-fluor-fenoxi)-, 3-fenoxi-4-fluor-, 3-(3-fluor-fenoxi)-4-fluor és 3-(4-fluor-fenoxi)-4-fluor-a-ciano-benzil-alkohol,
3-(3-fluor-fenoxi)-, 3-(4-fluor-fenoxi)-, 3-fenoxi-4-fluor-, 3-(3-fluor-fenoxi)-4-fluor- és 3-(4-fluor-fenoxi)-4-fluor-a-etinil-benzil-alkohol, valamint
3-(3-fluor-fenoxi)-, 3-(4-fluor-fenoxi)-, 3-fenoxi-4-fluor, 3-(3-fluor-fenoxi)-4-fluor- és 3-(4-fluor-fenoxi)-4-fluor-benzaldehid.
A találmány szerinti bróm-sztiril-ciklopropánkarbon-sav-fenoxi-benzil-észtereket előnyösen mindig megfelelő oldószer, illetve hígítószer alkalmazásával állítjuk elő. Ilyen gyakorlatilag minden inért szerves oldószer. Különösen ilyenek az alifás és aromás, adott esetben klórozott szénhidrogének — mint például benzin, benzol, toluol, xilol, metilén-klorid, kloroform, szén-tetraklorid, klór-benzol és o-diklór-benzol — éterek így például dietil-éter, dibutil-éter, tetrahidrofurán és dioxán —, ketonok — így például aceton, metil-etil-keton, metil-i-propilketon és metil-i-butil-keton —, valamint nitrilek — mint például aceto-nitril és propio-nitril —.
Amennyiben két fázisban dolgozunk, úgy második oldószerként vizet alkalmazunk. Az előnyösként említett, (VI) általános képletű savkloridból — a (VI) általános képletben R és R’ jelentése a fenti — és (III) általános képletű fenoxi-benzilalkoholból — a (III) általános képletben R2, R3 és R4 jelentése a fenti — kiinduló eljárásoknál savakceptorként minden sav megkötésére alkalmas anyag alkalmazható. Különösképpen megfelelnek erre a célra alkálifém-karbonátok és alkálifém-alkoholátok — így például nátrium- és kálium-karbonát, nátriumés kálium-metilát és -etilát —, továbbá alifás és aromás vagy heterociklusos aminok — például trietil-amin, trimetil-amin, dimetil-anilin, dimetil-benzil-amin és piridin.
A különösen előnyös, (VI) általános képletű savkloridból — a (VI) általános képletben R és R1 jelentése a fenti — és (VII) általános képletű fenoxi-benzaldehidből — a (VII) általános képletben R3 és R4 jelentése a fenti — kiinduló eljárásnál általában fázistranszfer katalizátorokat alkalmazunk. Különösképpen megemlítjük a tetraalkilés trialkil-aralkil-ammónium-sókat — így például tetrabutil-ammónium-bromidot és trimetil-benzil-ammónium-kloridot.
A reakció hőmérséklete széles tartományban változhat. Általában 0 és 100 °C, előnyösen 10 és 50 °C közötti hőmérsékelten dolgozunk. Általában normál nyomást alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárásban a kiindulási anyagokat általában ekvimoláris mennyiségben alkalmazzuk. Az egyik vagy másik komponensnek feleslegben való alkalmazása nem jelent számottevő előnyt. Az átalakítást általában egy vagy több hígítószerben, savakceptor vagy katalizátor jelenlétében hajtjuk végre és a reakcióelegyet több órán keresztül keverjük a szükséges hőmérsékleten, A reakcióelegyet ezt követően toluol/víz elegyével kirázzuk, a szerves fázist elválasztjuk, vízzel mossuk és szárítjuk.
Az oldószernek vákuumban történő ledesztillálása után az új vegyületek általában olaj alakjában válnak ki. Az így kapott olajos anyagok részben nem desztillálhatok le bomlás nélkül. így ezeket az anyagokat úgy „desztilláljuk le”, hogy hosszabb ideig csökkentett nyomáson, nem túl magas hőmérsékleten hevítjük, így az utolsó illékony komponenst is eltávolítjuk és tiszta anyagot kapunk. Á vegyületeket a törésmutatóval jellemezzük.
Az új bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észterek — mint már említettük — jó inszekticid és akaricid hatással rendelkeznek. Alkalmazhatók a mezőgazdaságban és erdőgazdaságban, az anyag- és egészségvédelem területén fellépő növényi kártevők és atkák, valamint az állatgyógyászatban ektoparaziták ellen.
A példa
Phaedon-lárva vizsgálata
Oldószer: 3 súlyrész dimetil-formamid
Emulgeátor: 1 súly rész alkil-aril-poliglikol-éter
Összekeverünk 1 súlyrész hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és a megadott mennyiségű emulgeátorral, majd vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
Káposztaleveleket (Brassica oleracea) a kívánt koncentrációjú hatóanyag-készítménybe mártunk és amíg még a levelek nedvesek, tormalevél bogárlárvákat helyezünk rájuk.
A kívánt idő elteltével meghatározzuk a megdöglött állatok %-os mennyiségét. 100% ez az érték akkor, ha minden bogárlárva megdöglik, 0% az érték akkor, ha
egy bogárlárva sem döglik meg. Ebben a vizsgálatban például az alábbi példák szerint előállított vegyületek mutatnak a technika állásához képest lényegesen jobb hatást: 4, 5, 2, 1, 3.
A hatóanyag I. táblázat Hatóanyag-kon- Lárvapusztulás
sorszáma centráció s% %
1) 0,01 100
0,001 100
2) 0,01 100
0,001 100
3) 0,01 100
0,001 100
184 682
A hatóanyag sorszáma Hatóanyag-koncentráció s% Lárvapusztulás %
4) 0,1 100
0,001 100
5) 0,1 100
0,001 100
B példa
Tetranychus-vizsgálat
Oldószer: 3 súlyrész dimetil-formamid
Emulgeátor: 1 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter
Összekeverünk 1 súlyrész hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és megadott mennyiségű emulgeátorral, majd vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
Babnövényeket (Phaseolus vulgáris) — melyeket nagy mennyiségben különböző fejlődési állapotban lévő közönséges orsóatkák, illetve bab-orsóatkák (Tetranychus urticae) borítanak — a kívánt koncentrációjú hatóanyagkészítménybe mártunk.
A kívánt idő elteltével meghatározzuk a megdöglött állatok %-os mennyiségét. 100% ez az érték, ha minden orsóatka megdöglik, 0%, ha egy orsóatka sem döglik meg.
Ebben a vizsgálatban például az alábbi példák szerint előállított vegyületek mutatnak a technika állásához képest lényegesen jobb hatást: 4, 5, 2, 1, 3.
IÍ. táblázat
A hatóanyag sorszáma Hatóanyag-koncentráció s% Pusztító hatás %
1) 0,1 100
21 0,1 100
3) 0,1 100
4) 0,1 100
5) 0,1 100
C példa
Határkoncentráció-vizsgálat (Talajférgek)
A vizsgálatban alkalmazott rovar: Phorbia antiqua (talajban lévő)
Oldószer: 3 súlyrész aceton
Emulgeátor: 1 súlyrész alkil-aril-poliglikol-éter
Összekeverünk 1 súlyrész hatóanyagot a megadott mennyiségű oldószerrel és megadott mennyiségű emulgeátorral, majd vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
A hatóanyag-készítményt jól elkeverjük a talajjal. Ennek során a hatóanyag koncentrációja gyakorlatilag nem játszik semmilyen szerepet sem, egyedül annak van jelentősége, hogy mennyi hatóanyag jut 1 térfogategységnyi talajra. Ezt ppm-ben (= mg/1) adjuk meg. A talajt edényekbe tesszük és szobahőmérsékleten hagyjuk állni.
óra elteltével a vizsgálati állatokat a kezelt talajhoz adjuk és további 2—7 nap elteltével a hatóanyag hatásosságát a megdöglött és élő állatok mennyiségéből %-osan kiszámítjuk. A hatásfok 100%, ha minden vizsgált rovar megdöglik, 0%, ha ugyanannyi vizsgált rovar él, mint amennyi a kezeletlen kontroliban van.
Ebben a vizsgálatban például az alábbi példák szerint előállított vegyületek mutatnak a technika állásához képest lényegesen jobb hatást: 4, 5, 3, 2, 1.
ΠΙ. táblázat
A hatóanyag sorszáma
1)
2)
3)
4)
5)
Pusztulás 5 ppm hatóanyag koncentráció esetén %
100
100
100
100
100
D példa
Parazita légylárvákkal (Lucilia cuprina rés.) végzett 2θ vizsgálat
Emulgeátor: 80 súly rész alkil-aril-poliglikol-éter Összekeverünk 20 súlyrész megfelelő aktív anyagot a megadott mennyiségű emulgeátorral, majd vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk. Mintegy 20 légylárvát 25 (Lucilia cuprina) megfelelő méretű mintegy 3 ml tojássárgaporból készült 20%-os vizes szuszpenziót tartalmazó vizsgálati csőben lévő vattacsomóra helyezünk, majd ráviszünk 0,5 ml hatóanyag-készítményt. 24 óra elteltével meghatározzuk a megdöglött állatok számát.
2Q Ebben a vizsgálatban például az alábbi példák szerint előállított vegyületek mutatnak a technika állásához képest lényegesen jobb hatást: 4, 5, 3,
IV. táblázat
A hatóanyag Hatóanyag-konsorszáma centráció ppm
1.
Pusztító hatás Lucilin cuprina
1) 1000 100 100 0
3) 100 100
30 0
4) 1000 100
100 0
5) 100 100
30 0
E példa
Parazita kifejlett szarvasmarha-kullanccsal (Boophilus mVroplus rés.) ve'gzett vizsgálatok
Oldószer: alkil-aril-poliglikol-éter
Célszerű hatóanyag-készítmény előállításához összekeveijük a megfelelő aktív anyagot a megadott oldószerrel 1:2 arányban, majd vízzel a kívánt koncentrációra hígítjuk.
iO kifejlett szarvasmarha-kullancsot (B.micropíus rés.) 1 percre a vizsgálandó hatóanyag-készítménybe mértünk. Ezután műanyagtölcsérre helyezzük és klimatizált térben ö tartjuk, majd meghatározzuk a megdöglött állatok mennyiségét.
Ebben a vizsgálatban az alábbi példák szerint előállított vegyületek mutatnak a technika állásához képest lényegesen jobb hatást: 4, 5, 3, 1.
184 682
V. táblázat
A hatóanyag sorszáma Hatóanyag-koncentráció ppm Pusztító hatás Boophilus microplus rés. %
1) 10 100
3 50
1 50
0,3 50
3) 30 100
10 50
3 0
4) 1000 100
300 50
100 50
50 0
5) 300 100
100 50
30 0
A hatóanyagokat a növények jól elviselik és kedvező a melegvérűekkel szembeni toxicitásuk. Ezeknek alapján alkalmasak a mezőgazdaságban, az erdőkben, a tárolt termékeknél, előforduló állati kártevők, különösen rovarok és pókfajták elleni küzdelemben. Hatásosak a szokásos mértékben érzékeny és rezisztens, valamint a különböző fejlődési állapotban lévő kártevőkkel szemben. A fent említett kártevőkhöz tartoznak:
Az Isopoda rendjéből például Oniscus asellus, Armadillidium vulgare, Porcellio scaber.
A Diplopoda rendjéből például Blaniulus guttulatus.
A Chilopoda rendjéből például Geophilus carpophagus, Scutiger spec.
A Symphyla rendjéből például Scutigerella immaculata.
A Thysanura rendjéből például Lepisma saccharina.
A Collembolla rendjéből például Onychiurus armatus.
Az Ortoptera rendjéből például Blatta orientalis, Periplaneta americana, Leucophaea maderae, Blattella germanica, Acheta domesticus, Gryllotalpa spp., Locusta migratoria migratorioides, Melanoplus differentialis, Schistoserca gregaria.
A Dermaptera rendjéből például Forficula auricularia.
Az Isoptera rendjéből például Retilulitermes spp.
Az Anoplura rendjéből például Phylloxera vastatrix, Pemphigus spp., Pediculus humánus corporis, Haematiopinus spp., Linognathus spp.
A Thysanoptera rendjéből például Hercinothrips femoralís, Thrips tabaci.
A Heteroptera rendjéből például Eurygaster spp., Dysdercus intermedius, Piesma quadrata, Cimex lectularius, Rhodnius prolixus, Triatoma spp.
A Homoptera rendjéből például Aleurodes brassicae, Bemisia tabaci Trialeurodes vaporariorum, Aphis gossypii, Brevicoryne dbrassicae, Cryptomyzus ribis, Doralis Fabae, Doralis pomi, Eriosoma lanigerum, Hyalopterus arundinis, Macrosiphum avenae, Myzus spp., Phorodon humuli, Rhopalosiphum padi, Empoasca spp., Euscelis bilobatus, Neophotettix cincticeps, Lecanium corni, Saissetia oleae, Laodelphax striatellus, Nilaparvata lugens, Aonidiella aurantii, Aspidiotus hederae, Pseudococcus spp., Psylla spp.
A Lepidoptera rendjéből például Pectinophora gossypiellas, Bupalus piniarius, Cheimatiobia brumata, Lithocolletis blancardella, Hyponomeuta padella, Plutella maculípennis, Malacosoma neustria, Euproctis chrysorrhoea, Lymantria spp. Bucculatrix thurberiella, Phyllocnistis citrella, Agrotis spp., Euxoa spp., Feltia spp , Earias insulana, Heliothis spp., Laphygma exigua, Mamestra brassicae, Panolis flammea, Prodenia litura, Spodoptera spp., Trichoplusia ni, Carpocapsa pomonella, Pieris spp., Chilo spp., Pyrausta nubilalis, Ephestia kuehniella, Galleria mellonella, Cacoecia podana, Capua reticulana, Choristoneura fumiferana, Clysia ambiguella, Homona magnanima, Tortrix viridana.
A Coleoptera rendjéből például Anobium punctatum, Rh zopertha dominica, Bruchidius obtectus, Acanthoscelides obtectus, Hylotrupes bajulus, Agelastica alni, Leptinotarsa decemlineata, Phaedon cochleariae, Dabrotica spp., Psylliodes chrysocephala, Epilachna varivestis, Atomaria spp., Oryzaephilus surinamensis, Anthonomus spp., Sitophilus spp., Otiorrhynchus sulcatus, Cosmopolites sordidus, Ceuthorrhynchus assimilis, Hypera Postica, Dermestes spp., Trogoderma spp., Anthrenus spp., Attagenus spp., Lyctus spp., Meligethes aeneus, Ptimus spp., Niptus hololeucus, Gibbium psyllcides, Tribolium spp., Tenebrio molitor, Agriotes spp., Conoderus spp., Melolontha melolontha, Amphimallon solstitialis, Costelytra zealandica.
A Hymenoptera rendjéből például Diprion spp., Hoplocampa spp., Lasiua spp., Monomorium pharaonis, Vespa spp.
A Diptera rendjéből például Aedes spp., Anopheles spp., Culex spp., Drosophila melanogaster, Musca spp., Fannia spp., Calliphora erythrocephala, Lucilia spp., Chrysomyia spp., Cuterebra spp., Gastrophilus spp., Hyppobosca spp., Stomoxya spp., Oestrus spp., Hypoderma spp., Tabamus spp., Tannia spp., Bibio hortulinus, Oscinella frit, Phorbia spp., Pegomia hyoscyami, Ceratitis capitata, Dacus oleae, Tipula paludosa.
A Siphoraptera rendjéből például Xenopsylla cheopis, Ceratophyllus spp.
Az Arachnika rendjéből például Scorpio maurus, Latrodectus mactans.
Az Acarina rendjéből például Acarus siro, Argas spp., Ornithodoros spp., Dermanyssus gallinae, Eriophyes ribis, Phyllocoptruta oleivora, Boophilus spp., Rhipicephalus spp., Amblyomma spp., Hyalomma spp., Ixodes spp., Psoroptes spp., Chorioptes spp., Sarcoptes spp., Tarsonemus spp., Bryobia praetiosa, Panonychus spp., Tetranychus spp.,
A hatóanyagokat a szokásos készítményekké alakíthatjuk, így például oldatokká, emulziókká, szuszpenziókká, porokká, habokká, pasztákká, granulátumokká, aeroszolokká, hatóanyaggal impregnált természetes és szintetikus anyagú készítményekké, vetőmagoknál alkalmazásra kerülő — polimerekbe illetve egyéb bevonóanyagba beágyazott — kapszulázott készítményekké —, továbbá égőtöltetekkel kombinált készítményekké — mint gázosító patronok, dobozok, spirálok —, valamint ultrakis mennyiségben alkalmazott hideg és meleg ködkészítményekké.
Ezeket a készítményeket ismert módon állítjuk elő, például úgy, hogy a hatóanyagokat adott esetben felületaktív anyagok — tehát emulgeátorok és/vagy diszpergátorok és/vagy habosítószerek — jelenlétében kötőanyagokkal — tehát folyékony oldószerekkel, nyomás alatt tartott 5
184 682 cseppfolyós halmazállapotú gázokkal — és/vagy szilárd hordozóanyagokkal keverjük össze. Amennyiben kötőanyagként vizet alkalmazunk, úgy segédoldószerekként alkalmazhatók szerves oldószerek is. Folyékony oldószerekként különösképpen a következőket vesszük figyelembe: aromás vegyületek — így xilol, toluol vagy alkilnaftalinok —, klórozott aromás vagy alifás szénhidrogének — így klórbenzol, klór-etilén vagy metilén-klorid —, alifás szénhidrogének — így ciklohexán vagy paraffinok, például ásványolaj-frakciók —, alkoholok — így butanol vagy glikol —, valamint ezek éterei és észterei, ketonok — így aceton, metil-etil-keton, metil-i-butil-keton vagy ciklohexanon —, erősen poláros oldószerek — mint dimetil-formamid és dimetil-szulfoxid —, valamint víz. Cseppfolyósított gázhalmazállapotú kötőanyagként vagy hordozóanyagként olyan folyadékokat alkalmazunk, amelyek normál hőmérsékleten és nyomáson gázhalmazállapotúak, így például aerosolhajtógázok — így halogénezett szénhidrogének —, valamint bután propán, nitrogén és szén-dioxid. Szilárd hordozóanyagokként a következőket alkalmazhatjuk: például természetes kőzetlisztek — így kaolin, agyagok, talkum, kréta, kvarc, attapulgit, montmorillonit vagy diatomföld — és szintetikus kőzetlisztek — így nagymértékben diszpergált kovasav, alumínium-oxid és -szilikát. Granulátumok esetén a szilárd hordozóanyagok a következők lehetnek: például összetört és frakciónak természetes kőzetek — így kaiéit, márvány, habkő, szepiolit, dolomit —, valamint szervetlen és szerves lisztekből készített szintetikus granulátumok, szerves anyagból — így furészpor, kókuszdióhéj, kukoricacső és dohányszár — készített granulátumok. Emulgeátorként és/vagy habképzőszerként a következők alkalmazhatók: például nemionos és anionos emulgeátorok — így poli(oxi-etilén)-zsírsav-észterek, poli(oxietilénj-zsíralkohol-éterek, például alkil-aril-poliglikoléter, alkilszulfonátok, alkilszulfátok, arilszulfonátok, valamint fehérje hidrolizátumok —. Diszpergátorként a következők alkalmazhatók: például lignin-szulfitszénnylúgok és metil-cellulóz.
A kikészítés során alkalmazhatók tapadást növelő szerek is, mint karboxi-metíl-cellulóz, természetes és szintetikus poralakú, szemcsés vagy latex formájában előforduló polimerek, mint gumiarábikum, poli(vinil-alkohol), poli(vinil-acetát).
Alkalmazhatók színezékek is, mint szervetlen pigmentek — például vas-oxid, titán-oxíd, vas-cianid-kék — és szerves színezékek — mint alzarin-, azol-fémftalocianin-színezékek-, valamint nyomokban jelen lévő tápanyagok _ mint vas-, mangán-, bór-, réz-, kobalt-, molibdén és cinksók —.
A növényvédőszerek hatóanyagból és adalékanyagból állnak. A hatóanyagokat „aktív anyaginak is nevezhetjük, melyek vegyi anyagok illetve ezek keverékei és ezek fejtik ki tulajdonképpen a növényvédő hatást. Az adalékanyagok a keverékek fizikai tulajdonságait határozzák meg, melyek az inszekticid és akaricid szerként való alkalmazás céljára alkalmassá teszik a hatóanyagokat.
A készítmények általában 0,1—95 súiy%, előnyösen 0,5—90 súly % hatóanyagot tartalmaznak.
Hatóanyag-előállítási példák 1. példa a (1) képletű vegyület előállítása
4,7 g (0,02 mól) 3-(3-fluor-fenoxi)-4-flu0r-benzil-alkoholt és 6,3 g (0,02 mó!) 2,2-dimetil~3-(2-bróm-26
-fenil)-vinil)-ciklopropánkarbonsav-kloridot feloldunk 100 ml vízmentes toluolban és 20—25 °C hőmérsékleten hozzácsepegtetünk 50 ml vízmentes tolmolban oldott 2,5 g piridint. A reakcióelegyet ezután 3 órán ke5 resztül 25—35 °C hőmérsékleten keverjük. Az így kapott reakcióelegyet 150 ml vízbe — melyhez előzőleg 10 ml tömény kénsavat adtunk — öntjük, a szerves fázist elválasztjuk és még egyszer 100 ml vízzel mossuk. A toluolos fázist nátrium-szulfát 1Q felett szárítjuk és az oldószert vízsugár-vákuumban ledesztiHáljuk. Az utolsó oldószernyomokat 60 °C hőmérsékletű fürdő alkalmazásával 1 torr nyomáson távolítjuk el. így 7,5 g (az elméleti hozam 75,5 %-a) 2,2,-dimetil-3-(2-bróm-2-fenil-vinil)-ciklopropánkarbonsav15 -(4-fluor-3-(3-fluor-fenoxi)-benzil)-észtert kapunk, amely sárga olaj, törésmutatója nf? = 1,5758.
2. példa (2) képletű vegyület előállítása
2θ 4,32 g (0,02 mól) 3-fenoxi-4-fluor-benzaldehidet és 6,96 g (0,02 mól) 2,2-dimetil-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinilj-ciklopropánkarbonsav-kloridot 20—25 °C hőmérsékleten együtt hozzácsepegtetünk 1,6 g nátriumcianidból, 2,5 ml vízből, 100 ml n-hexánból és 0,5 g tetrabutil-ammónium-bromidból álló keverékhez, majd a reakcióelegyet 20—25 °C hőmérsékleten 4 órán keresztül keverjük. A reakcióelegyhez ezután hozzáadunk 300 ml toluolt és kétszer 300 ml vízzel kirázzuk. A szerves fázist elválasztjuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk és az oldószert vákuumban ledesztilláljuk. Az utolsó oldószernyomokat 60 °C hőmérsékletű fürdő alkalmazásával 1 torr nyomáson távolítjuk el. így 7,8 g (az elméleti hozam 70,3%-a) 2,2-dimetil-3-(2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil)-ciklopropánkarbonsav-3-fenoxi-4-fluor-a-ciano35 -benzil-észtert kapunk, mely viszkózus olaj. Szerkezetét 1H-NMR-spektroszkópiával igazoljuk. lH-NMR-spektrum (CDC13/TMS): aromás-H: 7,65—6,8 δ (m/12 H), benzil-H: 6,5-6,3 δ (m/1 H), vinil-H: 6,6-6,4 δ és 6,1-5,9 δ (m/1 H), ciklopropán-H: 2,7-1,5 δ (m/2 H), dimetil-H: 1,5-1,1 δ (m/6 H).
Az 1. és/vagy a 2. példában leírtakkal analóg módon állítjuk elő az alábbi vegyületeket:
45 Vegyület képletszáma Kitermelés % Törésmutató n{?
(3) 73,1 1,5799
(4) 85,8 1,5882
50 (5) (6) 74,6 1,5943
A kiindulási vegyületeket az alábbiak szerint állítjuk elő.
(7) képletű vegyület g (0,2 mól) 2,2-dimetiI-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil]-ciklopropánkarbonsavat feloldunk 500 ml széntetrakloridban és 25 °C hőmérsékleten keverés közben 60 hozzácsepegtetünk 119 g tionil-kloridot. A reakcióelegyet ezt követően 4 órán keresztül visszafolyatás közben főzzük. A reakció befejezése után a feleslegben lévő tionil-kloridot, valamint a széntetrakloridot vízsugárvákuuniban ledesztilláljuk. A visszamaradó olajos anyagot 65 desztilláljuk. így kapunk 33,7 g (az elméleti hozam
184 682
53,8 %-a) 2,2-dimetil-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil]-ciklopropánkarbonsav-kloridot, mely színtelen folyadék, forráspontja 165—166 °C/8 torr.
Analóg módon kapjuk:
(8) képletű vegyületet 92,5%-os kitermeléssel (9) képletű vegyület g (0,14 mól) 2,2-dimetil-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinilj-ciklopropánkarbonsav-etil-észtert feloldunk 100 ml etanolban, majd összekeverjük 6 g (0,15 mól) nátrium-hidroxid 100 ml vízben készített oldatával és 4 órán keresztül keverés közben visszafolyatjuk. Ezt követően az etanolt ledesztilláljuk, a visszamaradó anyagot felvesszük 300 ml meleg vízben és egyszer 300 ml metilén-kloriddal extraháljuk. A vizes fázist elválasztjuk, tömény sósav-oldattal megsavanyítjuk, majd kétszer 300 ml metilén-kloriddal extraháljuk. A szerves fázist elválasztjuk, magnézium-szulfáton szárítjuk és az oldószert vízsugárvákuumban ledesztilláljuk. Az utolsó oldószernyomokat 60 °C hőmérsékletű fürdő alkalmazásával 2 torr nyomáson távolítjuk el. így 37 g (az elméleti hozam 81,9%-a) 2,2-dimetil-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil]-ciklopropánkarbonsavat kapunk (cisz és transz, E- és Z-izomerek keveréke), mely sárga viszkózus olaj. Szerkezetét lH-NMR-spektroszkópiával igazoljuk.
H-NMR-spektrum (CDC13/TMS):
aromás-H: 2,43—2,86 τ (m, 4 H), vinil-H: 3,33—3,57 τ és 3,9—4,16 τ (2m, 1 H), ciklopropán-H: 7,33—8,45 τ (m/2 H) és dimetil-H: 8,45—8,88 τ (m/6 H).
Analóg módon kapjuk:
(10) képletű vegyületet 78,6%-os kitermeléssel.
(11) képletű vegyület
4,6 g (0,2 mól) nátriumot részletekben feloldunk 100 ml etanolban. Amikor minden nátrium feloldódott, hozzáadunk 100 ml vízmentes tetrahidrofuránt és 0 °C hőmérsékleten keverés közben hozzácsepegtetünk 68,3 g (0,2 mól) — 50 ml vízmentes tetrahidrofuránban oldott — 4-klór-a-bróm-benzil-foszforsav-dietil-észtert. A reakcióelegyet 2 órán keresztül 0—5 °C hőmérsékleten keverjük, majd keverés közben 0 °C hőmérsékleten hozzácsepegtetünk 34 g (0,2 mól) — 50 ml vízmentes tetrahidrofuránban oldott — cisz/transz-2,2-dimetil-3-formil-ciklopropánkarbonsav-etil-észtert. A reakcióelegyet ezután 12 órán keresztül keverjük 20—25 °C hőmérsékleten. Az így kapott reakcióelegyhez hozzáadunk 600 ml vizet és kétszer 300 ml metilén-kloriddal extraháljuk. A szerves fázist elválasztjuk, magnézium-szulfát felett szárítjuk, az oldószert vízsugárvákuumban ledesztilláljuk, így kapunk 34,5 g (az elméleti hozam 48,3%-a) 2,2-dimetil-3-[2-bróm-2-(4-klór-fenil)-vinil]-ciklopropánkarbonsav-etil-észtert (cisz, transz, E, Z-izomerek keveréke, mely sárga olaj, forráspontja 160—165 °C/1 torr. Analóg módon kapjuk:
(12) képletű vegyületet 50,2%-os kitermeléssel. A vegyület forráspontja 140—150 °C/1 torr.
Készítmény előállítási példák
1. példa
Por készítmény
0,5 súlyrész 1. számú vegyületet 99,5 súlyrész természetes kőzet liszttel összekeverünk és por finomságúra őröljük. Az így előállított készítményt a növényre vagy környezetére szórjuk.
II példa súly rész 2. számú vegyületet 1 súly rész dibutil-naftalin-szulfonáttal, 4 súlyrész lígninszulfonáttal, 8 súlyrész nagy diszperzitású kovasavval, valamint 62 súly5 rész természetes kőzet liszttel összekeverünk és porrá őröljük.
III példa
Emulgeálható koncentrátum
1Q 25 súly rész 4. számú vegyületet 55 súly rész xilol és 10 súlyrész ciklohexanon elegyében feloldunk. Az oldathoz emulgeátorként dodecil-benzolszulfonsav-kálcium-só és nonil-fenil-poliglikol-éter elegyét adjuk 10 súlyrész mennyiséghez.
IV. példa Granulátum
a.) Folyékony hatóanyag formálása: 15 súly rész 2. számú vegyületet 9 súlyrész granulált, nedvszívó agyagra 20 visszük fel. A készítményt a növényre vagy környezetére szórjuk.
b) Szilárd hatóanyag formázása: 91 súlyrész 0,5-1,0 mm szemcseátmérőjű homokhoz 2 súly rész orsóolaj, valamint 7 súly rész finomra őrölt hatóanyag-keveréket (75 25 súly rész 4. számú vegyület és 25 súly rész természetes kőzet liszt) adunk. A keveréket keverő berendezésben annyi ideig kezeljük, amíg egyenlő szemcseelosztású, szabadon folyó granulátumot kapunk.
V. példa
Ultra kis mennyiségű formázás súly rész 2. számú vegyületek 3 súly rész polietilénoxiddal, mint emulgeátorral elegyítünk és a kapott keveréket 7 súlyrész aromás ásványolaj-frakcióban oldjuk. Az 35 oldatot az ULV formálásnál szokásos módon dolgozzuk fel.

Claims (2)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    40 1. Inszekticid és akaricid készítmények, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként 0,1—90 súly %-ban olyan helyettesített bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észtereket tartalmaznak, melyeknek (I) általános képletében
    45 R1 jelentése hidrogén- vagy halogénatom,
    R2 jelentése hidrogénatom vagy cianocsoport,
    R3 jelentése hidrogén- vagy halogénatom,
    R4 jelentése hidrogén- vagy halogénatom, azzal a kikötéssel, hogy R3 és R4 közül legalább az
    50 egyik halogénatom, szilárd hordozók — célszerűen természetes kőzetek, szintetikus kőlisztek, tört és' osztályozott kőzetek — vagy folyékony oldószerek — célszerűen aromás vagy alifás oldószerek — felületaktív anyagok — célszerűen
    55 anionos vagy nemionos anyagok — mellett.
  2. 2. Eljárás (I) általános képletű új bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsav-fenoxi-benzil-észterek előállítására — a I) általános képletben R1, R2, R3 és R4 jelentése a fenti —, azzal jellemezve, hogy (Π) általános képletű
    60 bróm-sztiril-ciklopropánkarbonsavat — a (II) általános képletben R‘jelentése a fenti — vagy annak reakcióképes származékát (ΙΠ) általános képletű fenoxi-benzil-alkohollal — a (ΙΠ) általános képletben R2, R3 és R4 jelentése a fenti — vagy annak reakcióképes származékával reagál65 tatjuk adott esetben egy vagy több hígítószerben.
HU79BA3857A 1978-09-29 1979-09-28 Insecticide and acaricide compositions containing phenoxy-benzyl-esters of substituted bromo-styryl-cyclopropane-carboxylic acid and process for preparing the active substances HU184682B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19782842542 DE2842542A1 (de) 1978-09-29 1978-09-29 Substituierte bromostyryl-cyclopropancarbonsaeurephenoxybenzylester, verfahren zu ihrer herstellunnd ihre verwendung als insektizide und akarizide

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184682B true HU184682B (en) 1984-09-28

Family

ID=6050909

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79BA3857A HU184682B (en) 1978-09-29 1979-09-28 Insecticide and acaricide compositions containing phenoxy-benzyl-esters of substituted bromo-styryl-cyclopropane-carboxylic acid and process for preparing the active substances
HU833415A HU188495B (en) 1978-09-29 1979-09-28 Process for preparing derivatives of bromo-stiryl-cyclopropane-carboxylic acid

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU833415A HU188495B (en) 1978-09-29 1979-09-28 Process for preparing derivatives of bromo-stiryl-cyclopropane-carboxylic acid

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4279920A (hu)
EP (1) EP0009708B1 (hu)
JP (1) JPS5549342A (hu)
AU (1) AU525915B2 (hu)
BG (1) BG30622A3 (hu)
BR (1) BR7906170A (hu)
CA (1) CA1136637A (hu)
CS (1) CS208457B2 (hu)
DD (1) DD147906A5 (hu)
DE (2) DE2842542A1 (hu)
DK (1) DK409579A (hu)
EG (1) EG13806A (hu)
ES (1) ES484576A1 (hu)
HU (2) HU184682B (hu)
IL (1) IL58331A (hu)
NZ (1) NZ191679A (hu)
OA (1) OA06349A (hu)
PH (1) PH15309A (hu)
PL (1) PL120441B1 (hu)
PT (1) PT70223A (hu)
RO (1) RO78867B (hu)
SU (1) SU893121A3 (hu)
TR (1) TR20537A (hu)
ZA (1) ZA795165B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4376785A (en) * 1980-06-19 1983-03-15 Sumitomo Chemical Company, Limited Cyclopropanecarboxylates and a low fish toxic insecticide and/or acaricide containing them
US4377532A (en) * 1981-02-26 1983-03-22 Ciba-Geigy Corporation 3-Phenoxybenzyl compounds
DE3900275A1 (de) * 1989-01-07 1990-07-12 Basf Ag Substituierte cyclopropancarbonsaeurepropargylester, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung zur bekaempfung von schaedlingen
US8124036B1 (en) 2005-10-27 2012-02-28 ADA-ES, Inc. Additives for mercury oxidation in coal-fired power plants

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4024163A (en) * 1972-05-25 1977-05-17 National Research Development Corporation Insecticides
JPS5813522B2 (ja) * 1974-10-24 1983-03-14 住友化学工業株式会社 新しいシクロプロパンカルボン酸エステルを含有する殺虫、殺ダニ剤
CH602005A5 (en) * 1976-02-17 1978-07-14 Ciba Geigy Ag (3)-Phenoxy-benzyl styryl-cyclopropane carboxylates
NL7701321A (nl) * 1976-02-17 1977-08-19 Ciba Geigy Werkwijze voor de bereiding van een ester.
CA1260486A (en) * 1976-08-27 1989-09-26 John F. Engel Insecticidal styryl- and substituted- styrylcyclopropanecarboxylates
ZA775160B (en) * 1976-08-27 1978-07-26 Fmc Corp Insecticidal styryl- and substituted-styrylcyclopropanecarboxylates
DE2730515A1 (de) * 1977-07-06 1979-01-18 Bayer Ag Substituierte phenoxybenzyloxycarbonylderivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als insektizide und akarizide
DE2739854A1 (de) * 1977-09-03 1979-03-15 Bayer Ag Fluorsubstituierte phenoxybenzyloxycarbonylderivate, verfahren zu ihrer herstellung und ihre verwendung als insektizide und akarizide

Also Published As

Publication number Publication date
ES484576A1 (es) 1980-06-16
OA06349A (fr) 1981-06-30
PL120441B1 (en) 1982-02-27
DE2967304D1 (en) 1985-01-03
JPS636057B2 (hu) 1988-02-08
PH15309A (en) 1982-11-18
JPS5549342A (en) 1980-04-09
CA1136637A (en) 1982-11-30
DD147906A5 (de) 1981-04-29
SU893121A3 (ru) 1981-12-23
PT70223A (en) 1979-10-01
TR20537A (tr) 1981-10-21
DE2842542A1 (de) 1980-04-17
EP0009708A1 (de) 1980-04-16
DK409579A (da) 1980-03-30
RO78867A (ro) 1982-07-06
ZA795165B (en) 1980-10-29
RO78867B (ro) 1983-06-30
CS208457B2 (en) 1981-09-15
IL58331A (en) 1985-06-30
EP0009708B1 (de) 1984-11-21
PL218565A1 (hu) 1980-07-01
AU5126079A (en) 1980-04-03
AU525915B2 (en) 1982-12-09
BG30622A3 (en) 1981-07-15
NZ191679A (en) 1981-05-15
US4279920A (en) 1981-07-21
HU188495B (en) 1986-04-28
EG13806A (en) 1982-06-30
IL58331A0 (en) 1979-12-30
BR7906170A (pt) 1980-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4276306A (en) Combating arthropods with 3-phenoxybenzyl 2,2-dimethyl-3-vinyl-cyclopropane carboxylates
US4252820A (en) Arthropodicidal 2,2-dimethyl-3-(2-perfluoroalkyl-2-perhaloalkyl-vinyl)-cyclopropanecarboxylic acid esters
US4423066A (en) Combating arthropods with perfluorobenzyl 2,2-dimethyl-3-vinyl-cyclopropane carboxylates
HU178441B (en) Insecticide and acaricide compositions containing fluoro-substituted phenoxy-bracket-banzyl-oxy-bracket closed-carbonyl-compounds and process for producing these materials
US4287208A (en) Combating arthropods with stereoisomers of 2,2-dimethyl-3-(2,2-dichlorovinyl)-cyclopropane-1-carboxylic acid α-c
US4376786A (en) Combating arthropods with 4-fluoro-3-phenoxy-benzyl 3-alken-1-yl-2,2-dimethyl-cyclopropanecarboxylates
US4820735A (en) Vinylcyclopropanecarboxylic acid esters
US4582856A (en) Pesticidal 2,2-dimethyl-3-(2-halogeno-vinyl)-cyclopropanecarboxylic acid esters
US4388322A (en) Combating pests with substituted 3-(1,2-dibromo-alkyl)-2,2-dimethyl-cyclopropane-1-carboxylic acid esters
EP0004902B1 (de) Benzodioxolderivate, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung als Synergisten in Schädlingsbekämpfungsmitteln
US4699922A (en) Tetramethylcyclopropanecarboxylates
US4350640A (en) Preparation of substituted (cyclo)alkanecarboxylic acid α-cyano-3-phenoxy-benzyl esters
HU182421B (en) Insecticide and acaricide compositions containing substituted styryl-cyclopropane-carboxylic acid esters and process for preparing such compounds
US4279920A (en) 2,2-Dimethyl-3-(2-bromo-2-phenyl-vinyl)-cyclopropanecarboxylic acid 3-phenoxybenzyl esters and pesticidal use
US4344960A (en) Combating insects and acarids with 3-(2-chloro-3,3,4,4,4-pentafluoro-1-butenyl)-2,2-dimethyl-cyclopropanecarboxylic acid esters
US4279923A (en) Combating pests with 3-(2,3-dichloro-3,3-difluoro-prop-1-en-1-yl)-2,2-dimethyl-cyclo-propanecarboxylic acid fluoro-benzyl esters
CA1222525A (en) Fluorine-substituted 2,2,3,3-tetramethyl- cyclopropane-1-carboxylic acid benzyl esters, a process for their preparation and their use in agents for combating pests
JPS6320423B2 (hu)
CS227034B2 (en) Insecticide and acaricide
CS208123B2 (en) Insecticide and acaricide means and method of making the active substances
US4317834A (en) Combating arthropods with fluorine-substituted spiro-carboxylic acid benzyl esters
JP3220151B2 (ja) 置換された2−アリールピロール
EP0155819B1 (en) Improvements relating to pesticides
US4215141A (en) Combating insects and acarids with 4,4,5,5-tetrachloro-2,2-dimethyl-spiropentane-1-carboxylic acid 3-phenoxy-benzyl esters
KR840002459B1 (ko) 치환된 페녹시벤질옥시카보닐 유도체의 제조방법