HU183593B - High-pressure mercury-vapour discharge lamp - Google Patents

High-pressure mercury-vapour discharge lamp Download PDF

Info

Publication number
HU183593B
HU183593B HU812809A HU280981A HU183593B HU 183593 B HU183593 B HU 183593B HU 812809 A HU812809 A HU 812809A HU 280981 A HU280981 A HU 280981A HU 183593 B HU183593 B HU 183593B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
lamp
lamps
mercury
discharge tube
ratio
Prior art date
Application number
HU812809A
Other languages
English (en)
Inventor
Leonie M J Bruninx-Poesen
Peter C Drop
Lambert C I Kaldenhoven
Ronald Lorenz
Willy J C Endevoets
Original Assignee
Philips Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Philips Nv filed Critical Philips Nv
Publication of HU183593B publication Critical patent/HU183593B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J61/00Gas-discharge or vapour-discharge lamps
    • H01J61/02Details
    • H01J61/12Selection of substances for gas fillings; Specified operating pressure or temperature

Landscapes

  • Discharge Lamp (AREA)
  • Discharge Lamps And Accessories Thereof (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Cosmetics (AREA)

Description

A találmány tárgya nagynyomású higanygőz kisülési lámpa, amelynek gázzáró, sugárzást átengedő kisülési csöve van, a kisülési csőben a kisülést fenntartó szervei, valamint ionizálható töltése van, amely nemesgázt, higanyt, nátrium-halogénsót és prazeodim, neodim, lutécium ritka földfémek legalább egyikének halogénsóját tartalmazza, és a lámpa 10—2000 W névleges teljesítmény felvételére alkalmas.
A kisülést fenntartó szervek általában a kisülési csőbe beépített elektródák. Lehetséges azonban úgynevezett elektróda nélküli működés is, amikoris a kisülést nagyfrekvenciás generátor segítségével tartják fenn.
Ilyen lámpát ismertet például a 3.334.261. számú amerikai szabadalmi leírás, amely ismerteti a ritka földfémek, valamint azok jodidjainak alkalmazási lehetőségét nagynyomású higanygőz kisülési lámpákban. A ritka földfémeknek az az előnyük, hogy azok olyan sugárzást emittálnak, amelyek spektrális energia-eloszlása nagyszámú, egymáshoz nagyon közel lévő emissziós vonalat tartalmaz, és ily módon egy kvázi-folyamatos spektrumot kapunk. A fent említett szabadalmi leírás csak olyan lámpákra vonatkozóan tartalmaz ismertetést, amelynek töltése higany, nemesgáz és valamely ritka földfém jodidja. A szabadalmi leírás megemlíti, hogy a lámpa töltéséhez további adalékként nátriumot is lehet adni. Ennek az intézkedésnek az a célja, hogy a kisülési ívet stabilizálják, és hogy csökkentsék a gyújtási feszültséget. A szabadalmi leírás a nátrium mennyiségére vonatkozóan nagyon széles tartományt enged meg, de ezzel az intézkedéssel kapcsolatban további részletek vagy példák hiányoznak.
Ritka földfémet tartalmazó lámpákban a vékony, instabil ív nagyon komoly hátrányt jelent, mivel ezáltal a fényhatásfok lecsökken, és a lámpa élettartama oly mértékben lerövidül, hogy a gyakorlati használat számára alkalmatlanná válik. Annak érdekében, hogy ezeknek a lámpáknak az ívstabilitását megnöveljék, különleges halogénsókat kívántak alkalmazni. Ezek megfelelő lámpákat eredményeztek, amelyek céziumhalogénsót és ritkaföldfém halogénsóját tartalmazták. Ilyen lámpákat ismertet például a 2.201.831. számú német szabadalmi leírás, amely lámpákban cérium, razeodimium és neodimium halogénsóin túlmenően cézium-halogénsó is van. Jóllehet a cézium-halogénsó hozzáadása a kívánt eredményt biztosította, ezeknek a lámpáknak azonban az a nagy hátrányuk, hogy a színűk nem elfogadható. Szükséges ezért további halogénsók (többek között nátrium, diszprózium és szamárium halogénsóinak) hozzáadása annak érdekében, hogy a kibocsátott sugárzás színpontját eltolják olymódon, hogy jobb színvisszaadás legyen elérhető. Ez azonban csak részben lehetséges, mivel a lámpa töltésének nagyszámú komponensei, a halogénsók gőznyomása, amelyeket a színkorrekció céljából adagoltak hozzá, jelentősen lecsökken. Ezen túlmenően, a lámpa töltésének nagyszámú komponense következtében, nagyon nehéz ezeket a lámpákat azonos minőségben gyártani.
A találmány elé célul tűztük ki olyan lámpák kidolgozását, amelyek ritkaföldfémet tartalmaznak, amelynél a töltés egyszerű összetétele, valamint a nagy fényhatásfok együtt jelenik meg, amelynél a kisülési ív jól szétterül és stabil, és fehér fénye van. Fehér fény alatt jelenleg azt értjük, hogy a kibocsátott sugárzás színpontja a CIE színháromszögben helyezkedik el, vagy legalábbis nagyon közel a fekete sugárzók vonalához.
A találmány szerint a bevezetőben körülírt lámpát az jellemzi, hogy a ritkaföldfém és a nátrium aránya, Ln :Na, az 1:1 -tői 1:20-ig terjedő tartományban van, a higany mennyisége a kisülési csőben 2—100 mg/cm3 tartományon belül van, továbbá a lámpa által kisugárzott fehér fény eléréséhez az Ln:Na és a higany mennyiségének (A) a fenti tartományokon belül alacsonyabb értéke van nagy névleges teljesítményű lámpáknál, és nagyobb értéke van kisebb teljesítményű lámpáknál.
A találmány annak a ténynek a felismerésén alapszik, hogy ritkaföldfémet tartalmazó lámpában megbízhatóan stabil ív valósítható meg, ha ahhoz nátrium-halogénsót adagolunk, feltéve, hogy a nátriumhalogénsót viszonylag nagy mennyiségben alkalmazzuk. Azt találtuk, hogy ritkaföldfémeket tartalmazó lámpáknál, amelyeknél a kibocsátott sugárzás nagy része a spektrum zöld részén helyezkedik el, vagyis olyan lámpáknál, amelyek töltése Ce, Pr, Nd vagy Lu, a kibocsátott sugárzás megfelelő színpontja érhető el azon túlmenően, hogy megfelelő ívstabilitás is biztosítva van olymódon, hogy viszonylag nagy mennyiségű nátrium-halogénsót alkalmazunk. Következésképpen, a találmány szerinti lámpában az ívet stabilizáló cézium-halogénsó már nem szükséges, ugyancsak elhagyhatók további halogénsók, amelyekkel a fehér fényt lehetett biztosítani.
A kísérletek során — amelyek a találmány szerinti megoldást eredményezték — azt találtuk továbbá, hogy megfelelő lámpákat csak akkor tudunk készíteni, hogyha a ritkaföldfémnek a nátriumhoz való mólaránya Ln:Na, a lámpa tervezett felvett teljesítményének a függvényében van megválasztva. Ez annak a ténynek az eredménye, hogy a higany nyomása jó hatásfokú fém-halogénsót tartalmazó lámpáknál a lámpa teljesítményének függvénye. Ennek megfelelően kis teljesítményű lámpáknál nagy higanynyomásra van szükség. Mivel a nátrium sugárzásának vörös vonala a higany nyomásának növekedésével nőni kezd, ezért a fehér fény előállítása céljából szükséges, hogy az Ln :Na mólarányt nagy értékre válasszuk (következésképpen viszonylag kevés nátriummal), nagy higanynyomás mellett, vagyis olyan lámpánál, amelynek kicsi a felvett teljesítménye.
A találmány szerinti lámpában a higany térfogategységenkénti mennyisége (A) a kisülési csőben 2—100 mg/cm3 tartományon belül van, amelynek a minimális értéke olyan lámpák esetén igaz, amelyeknek nagy a felvett teljesítményük (például hozzávetőlegesen 2000 W). Következésképpen, amint a lámpa teljesítménye csökken, nagyobb A értéket kell alkalmazni annak érdekében, hogy jó hatásfokú lámpát lehessen megvalósítani. Az A maximális értéke nagyon kis teljesítményű lámpa esetén alkalmazandó (például 10 W-os lámpánál). Azt találtuk tehát, hogy az Ln:Na arányt 1:20—1:1 tartományon belül kell megválasztani, annak érdekében, hogy fehér fényt állítsunk elő, amelynél a minimális értéket (1:20) nagyteljesítményű lámpák esetén (például hozzávetőlegesen 2000 W-os lámpáknál) és a maximális értéket (1:1) nagyon kis teljesítményű lámpáknál (például 10
183 593
W-os lámpáknál). Ha egy meghatározott teljesítményű lámpánál az illető teljesítményhez tartozó Ln :Na arány optimális értékétől túlságosan eltérünk, akkor azt találtuk, hogy a kibocsátott sugárzás nem lesz fehér színű. Abban az esetben, ha az Ln: Na arány túlságosan magas, akkor a nátrium sugárzásának összetevője túlságosan alacsony, és a lámpa zöldes fényt bocsát ki (a színpont a fekete sugárzók vonala felett van). Abban az esetben viszont, ha az Ln:Na arány túlságosan kicsi, akkor a nátrium sugárzásának komponense túlságosan nagy lesz, és a színpont túlságosan a fekete sugárzók vonala alá tolódik, és ekkor szintén nem kapunk fehér fényt.
A találmány szerinti lámpa egy előnyös kiviteli alakjánál, amelynél a lámpa felvett teljesítménye 20—400 W közé esik, a töltés a kisülési csőben cériumot és/vagy prazeodimiumot 1—25 pmól/cm3 mennyiségben tartalmaz, és az Ln:Na arány 1:4—1:12 tartományon belül van. Azt találtuk továbbá, hogy viszonylag kis lámpáknál (20—400 W), amelyek cériumot és/vagy prazeodimiumot tartalmaznak, az ív stabilitása optimális, és optimális a színpont-korrekció is, feltéve, hogy az Ln:Na arányt a fentebb meghatározott tartományon belüli értékre választjuk, valamint, ha a cériumot és/vagy prazeodimiumot 1—25 pmól/cm3 mennyiségben alkalmazzuk. Természetesen, az Ln:Na arány alacsonyabb értékeit itt is nagyobb teljesítményű lámpák esetén választjuk, és a nagyobb értékeket kisebb teljesítményű lámpákhoz.
A találmány szerinti lámpa egy további előnyös kiviteli alakjánál, amelyeknél a lámpa által felvett teljesítmény 20—400 W közé esik, a kisülési cső töltése neodimiumot és/vagy lutéciumot 1—25 gmól/cm3 mennyiségben tartalmaz, és az Ln:Na arány 1:25—1:7 tartományon belül van. Azt találtuk, hogy az ív stabilitása és a színpont korrekciója optimális neodimiumot és/vagy lutéciumot tartalmazó lámpáknál, ha az Ln:Na arány értéke valamivel magasabb, mint amekkora volt a cériumot és/vagy prazeodimiumot tartalmazó lámpáknál.
A találmány szerinti lámpát az alábbiakban a mellékelt rajzokon is bemutatott kiviteli példák kapcsán és mérési eredmények alapján ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra egy találmány szerinti nagynyomású higanygőz kisülési lámpa metszete, amely 400 W teljesítmény-felvételre készült, a
2. ábra egy 30 W teljesítmény felvételére készített lámpa metszete, a
3. ábra az 1. ábrán vázlatosan bemutatott lámpa spektrális energia-elosztását tünteti fel, végül a
4. ábra a CIE színháromszög egy részét mutatja.
Az 1. ábrán egy 400 W-os névleges teljesítményű, találmány szerinti lámpa kvarcüvegből lévő 1 kisülési csöve látható. Az 1 kisülési cső végei 2 és 3 lapításokkal vannak lezárva, amelyekbe 4 és 5 árambevezetők vannak beforrasztva. Az 1 kisülési csőben ezek a 4 és 5 árambevezetők wolframból lévő 6 és 7 elektródákhoz csatlakoznak, amelyek között a lámpa működése közben kisülés van. Az 1 kisülési cső belső átmérője
15,5 mm, térfogata 7 cm3. A 6 és 7 elektródák közötti távolság 40 mm. Az 1 kisülési cső egy, a rajzon nem ábrázolt, leszivattyúzott külső burába van behelyezve.
A 2. ábrán látható lámpa névleges teljesítménye 30 W, és elliptikus kvarcüvegből lévő 11 kisülési csöve van, amelynek falvastagsága hozzávetőlegesen 1 mm. A 12 és 13 végekbe árambevezetőként szolgáló, molibdénből lévő 14 és 15 fóliák vannak beágyazva. Ezek a 14 és 15 fóliák a 16 illetve 17 elektródához csatlakoznak, amelyek a 11 kisülési cső belsejében vannak elhelyezve, és wolframcsúcsokként vannak kialakítva (átmérőjük hozzávetőlegesen 0,2 mm). A 11 kisülési csőnek a legnagyobb belső átmérője 4 mm, térfogata 0,07 cm3. A 16 és 17 elektródák közötti távolság 4,5 mm. A 2. ábrán látható lámpa is egy leszivattyúzott külső burába van behelyezve, amely a rajzon nincs ábrázolva.
1—4. példák
Négy lámpát készítettünk az 1. ábra szerinti kivitelben, amelynek teljesítménye 400 W volt. Ezeket a lámpákat argonnal töltöttük meg, 3300 Pa nyomással, és ezen kívül higanyt, nátrium-jodidot és Ce, Pr, Nd és Lu jodidját adtuk hozzá, a következő táblázat szerinti mennyiségekben:
Példa L.nb Úirnól) Nal(gmól) Ln: Na Hg (mg)
1 Cel3 25 250 1:10 32
2 Prb 25 250 1:10 32
3 Ndb 13 65 1: 5 25
4 LuI3 25 125 1: 5 32
Megmértük a lámpák η fényhatásfokát (Im/Wban), a színpontját (x; y) és T, színhőmérsékletét (Kben), és a mérési eredmények a következő táblázatból olvashatók ki:
Példa n(lm/W) x; y TC(K)
1 112 0,436; 0,403 3015
2 98 0,407; 0,386 3400
3 80 0,373; 0,360 4085
4 105 0,416; 0,392 3278
Az Nd és Lu tartalmú lámpáknál az Ln:Na arány optimális értéke nagyobb, mint a Ce és Pr tartalmú lámpák esetén. A négy lámpa nyugodtan égett, és fehér fénye volt. Az 1. példa szerinti lámpa spektrális energia-eloszlása a 3. ábrán látható. Ezen a diagramon a vízszintes tengelyre a Λ hullámhossz van felvive nm-ben, és a függőleges tengelyen a kisugárzott E energia 5 nm hullámhossz intervallumra vonatkoztatva tetszőleges egységekben.
5—8. példák
Négy lámpát készítettünk, amelyek szintén 400 W-osak voltak; de alakjuk eltért az 1. ábrán bemutatott lámpa alakjától. A csőalakú kvarcüveg kisülési csőnek a belső átmérője 11,5 mm, és kúpos végekkel rendelkezett. Az elektródák közötti távolság 37 mm volt, és a kisülési cső köbtartalma 4 cm3 volt. Ezeknek a lámpáknak 3300 Pa argon töltése volt, amely nyomás a lámpa működése közben nagyobb falnyomást hozott létre, mint az 1—4. példák szerinti lámpáknál volt, és amely argon töltéshez az alábbi táblázat szerinti adalékokat kevertük:
Példa Lnl3 (gmól) Nal(gmól) Ln:Na Hg (mg)
5 Cel3 25 250 1:10 14
6 Prl3 25 250 1:10 14
7 Ndl3 13 65 1: 5 12
8 LuI3 25 125 1: 5 14
Az 5—8. példák szerinti lámpákat összehasonlítva az 1—4. példák lámpáival, látható, hogy ugyanazon teljesítmény mellett az Ln: Na aránynak és a higany mennyiségének (mg/cm3) lényegében azonos optimális értéke volt; de az Lnl3 (valamint az Nal) mennyisége cm3-enként változhat. Ezek a mennyiségek ugyanis függnek a kisülési cső alakjától is (csőalakú, elliptikus vagy hengeres). Az 5—8. lámpák nyugodtan égtek, és a mérési eredményeket a következő táblázatban foglaltuk össze.
Példa n(lm/W) x; y TC(K)
5 115 0,432; 0,406 3090
6 115 0,420; 0,400 3260
7 99 0,372; 0,376 4230
8 98 0,424; 0,401 3180
í>. példa
Egy 2000 W teljesítményű lámpának csőalakú kisülési csöve volt, amelynek belső átmérője 40,5 mm, és térfogata 107 cm3; az elektródák közötti távolság 85 mm. A lámpa 125 pmól mennyiségű Cel3-at és 2500 pmól mennyiségű NaI-t tartalmazott (Ln: Na = 1:20), amelyhez 272 mg higanyt és gyújtógázként nemesgázt adtunk. A fényhatásfok 120,4 lm/W volt, a lámpa színhőmérséklete 2670 K és a színpont x; y = 0,457; 0,403, és eközben a lámpa nyugodtan égett.
10. példa
Egy 125 W-os lámpának elliptikus kisülési csöve volt, amelynek belső átmérője 8 mm, és az elektródák közötti távolság 8 mm, a kisülési cső térfogata 0,6 cm3, a kisülési cső töltése 5 pmól mennyiségű Cel3-at,
37,5 pmól mennyiségű NaI-t (Ln:Na=l :7,5) és 16,6 mg higanyt tartalmazott, valamint gyújtógázként egy nemesgázt. A lámpa működése közben instabilitás nem jelentkezett, és a következő értékeket mértük:
η = 86 Im/W,
Tc = 3500 K és x; y = 0,400; 0,375.
11. példa
Egy 2. ábrán bemutatott lámpát készítettünk, amelyben 3300 Pa nyomású argon és ehhez 2,25 mg higany töltést adtunk, amelyhez 0,85 mg Cel3 és 1,22 mg Nal (Ln:Na = 1:5) volt adagolva. A lámpa nyugodtan égett (lámpafeszültség 123 V, a lámpa árama 0,28 A), és a lámpán a következő értékeket mértük;
η = 88 lm/W,
Tc = 3440 K, x; y = 0,407; 0,389.
Ez a lámpa, amely kiválóan alkalmas belsőtéri világításra, nagyon jó fényhatásfokkal és fehér fénnyel rendelkezik, színvisszaadási tényezője Ra = 71.
12. példa
Egy, a 2. ábrán bemutatott 30 W-os lámpát készítettünk, amelyben 3300 Pa nyomású argon, 2,60 mg higany, 0,57 mg Cel3 és 0,80 mg Nal (Ln: Na = 1:4,9) töltés volt, és a lámpa működése közben (lámpafeszültség 116 V, lámpa árama 0,308 A) a fényhatásfok 84,7 lm/W, színhőmérséklet 3515 K és a színpont x; y = 0,402; 0,385. Az Ra színvisszaadási tényező = 66tal.
A 4. ábrán a CIE színháromszög egy részlete látható. Ebben a diagramban az x és y színpont koordináták az x és y tengelyen vannak ábrázolva. A P és RD a fekete sugárzók, illetve a napfény sugárzásának színpontjait jelölik. Ezen túlmenően 2500, 3000, ... 7500 jelzik azokat a színhőmérsékletű (K-ben) vonalakat, amelyeken a színpontok vannak. Ce, Pr, Nd és Lu jelzik a tiszta Ce, Pr, Nd és Lu sugárzások színpontjait. Ezek a színpontok jóval a P és RD vonalak felett vannak a színháromszög zöld tartományában. Az 1—12 pontok jelzik az 1—12 példák szerinti lámpák színpontjait. Világosan látható, hogy a találmány szerinti lámpáknak a színpontjai a P vonalon rajta vannak, vagy ahhoz nagyon közel esnek; következésképpen fehér fényűek. összehasonlítás céljára készítettünk egy lámpát, amely gyakorlatilag azonos volt a 12. példa szerinti lámpával, a különbség az volt, hogy a Ce mennyisége a 12. példa szerintinek a fele volt; következésképpen az Ln: Na arány gyakorlatilag 1:10 volt. Ez a lámpa, amely viszonylag túlságosan sok nátriumot tartalmazott, x; y = 0,431; 0,362 színpontokkal rendelkezett, és magentavörös volt. Ennek a lámpának a színpontja a 4. ábrán a-val van jelölve. Ennek a lámpának 84,3 lm/W fényhatásfoka, és az Ra színvisszaadási indexe hozzávetőlegesen 37 volt.

Claims (3)

1. Nagynyomású higanygőz kisülési lámpa, amelynek gázzáró, sugárzást átengedő kisülési csöve van, a kisülési csőben a kisülést fenntartó szervei, valamint ionizálható töltése van, amely nemesgázt, higanyt, nátrium-halogénsót és prazeodimium, neodimium, lutécium ritka földfémek legalább egyikének halogénsóját tartalmazza, és a lámpa 10—2000 W névleges teljesítmény felvételére alkalmas, azzal jellemezve,
-4183593 hogy a ritka földfém és a nátrium aránya Ln:Na az 1:1—1:20-ig terjedő tartományban van, a higany mennyisége (A) a kisülési csőben (1, 11) 2—100 mg/cm3 tartományon belül van, továbbá a Ln:Na arány és a higany mennyisége (A) a lámpa névleges teljesítményével fordítottan arányos.
2. Az 1. igénypont szerinti nagynyomású higanygőz kisülési lámpa kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a 20—400 W teljesítményű lámpánál a töltés a kisülési csőben (1, 11) cériumot és/vagy prazeodimiumot
1—25 pmól/cm3 mennyiségben tartalmaz, és az
Ln:Na arány 1:4—1:12 tartományon belül van.
3. Az 1. igénypont szerinti nagynyomású higanygőz 5 kisülési lámpa kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a 20—400 W teljesítményű lámpánál a töltés a kisülési csőben (1, 11) neodimiumot és/vagy lutéciumot 1—25 pmól/cm3 mennyiségben tartalmaz, és az Ln:Na arány 1:2,5—1:7 tartományon belül van.
HU812809A 1980-10-02 1981-09-29 High-pressure mercury-vapour discharge lamp HU183593B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8005456A NL8005456A (nl) 1980-10-02 1980-10-02 Hogedrukkwikdampontladingslamp.

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183593B true HU183593B (en) 1984-05-28

Family

ID=19835956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU812809A HU183593B (en) 1980-10-02 1981-09-29 High-pressure mercury-vapour discharge lamp

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4422011A (hu)
EP (1) EP0049545A1 (hu)
JP (1) JPS5792747A (hu)
CA (1) CA1169470A (hu)
ES (1) ES8207385A1 (hu)
HU (1) HU183593B (hu)
NL (1) NL8005456A (hu)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4557700A (en) * 1983-06-09 1985-12-10 Gte Products Corporation Metal halide discharge lamp gas fill process to provide minimal color separation
US4528478A (en) * 1983-06-09 1985-07-09 Gte Products Corporation Single-ended metal halide discharge lamp with minimal color separation
US4591759A (en) * 1984-09-10 1986-05-27 General Electric Company Ingredients for solenoidal metal halide arc lamps
US4639639A (en) * 1985-04-23 1987-01-27 North American Philips Corporation High-pressure sodium vapor lamp and ternary amalgam therefor
US4705987A (en) * 1985-10-03 1987-11-10 The United States Of America As Represented By The United States Department Of Energy Very high efficacy electrodeless high intensity discharge lamps
HU196861B (en) * 1987-01-23 1989-01-30 Tungsram Reszvenytarsasag Low colour-temperature high-pressure metal-halide lamp with good colour reproduction
FR2621736A1 (en) * 1987-10-01 1989-04-14 Gen Electric High-efficiency electrodeless high-intensity discharge lamp
US4810938A (en) * 1987-10-01 1989-03-07 General Electric Company High efficacy electrodeless high intensity discharge lamp
US4890042A (en) * 1988-06-03 1989-12-26 General Electric Company High efficacy electrodeless high intensity discharge lamp exhibiting easy starting
JPH02186552A (ja) * 1989-01-12 1990-07-20 Ushio Inc 照明用放電灯
US5363015A (en) * 1992-08-10 1994-11-08 General Electric Company Low mercury arc discharge lamp containing praseodymium
US5831388A (en) * 1995-08-23 1998-11-03 Patent-Truehand-Gesellschaftfuer Elektrische Gluelampen Mbh Rare earth metal halide lamp including niobium
TW468197B (en) * 1998-07-14 2001-12-11 Ushio Electric Inc High-pressure mercury lamp and high-pressure mercury lamp light emission device
DE60206215T2 (de) 2001-06-27 2006-05-04 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd., Kadoma Metall-Halogen-Lampe
JP2003016998A (ja) 2001-06-28 2003-01-17 Matsushita Electric Ind Co Ltd メタルハライドランプ
JP3990582B2 (ja) * 2001-06-29 2007-10-17 松下電器産業株式会社 メタルハライドランプ
US6979958B2 (en) * 2002-01-31 2005-12-27 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. High efficacy metal halide lamp with praseodymium and sodium halides in a configured chamber
CN100358087C (zh) * 2002-07-17 2007-12-26 皇家飞利浦电子股份有限公司 金属卤化物灯
CN1669113A (zh) * 2002-07-17 2005-09-14 皇家飞利浦电子股份有限公司 金属卤化物灯
JP4543080B2 (ja) * 2004-03-08 2010-09-15 コーニンクレッカ フィリップス エレクトロニクス エヌ ヴィ 車両ヘッドランプ
KR101135725B1 (ko) * 2004-03-08 2012-04-13 코닌클리즈케 필립스 일렉트로닉스 엔.브이. 자동차 전조등
JP2005285672A (ja) 2004-03-30 2005-10-13 Matsushita Electric Ind Co Ltd 高圧放電ランプ
US8358070B2 (en) * 2007-12-06 2013-01-22 General Electric Company Lanthanide oxide as an oxygen dispenser in a metal halide lamp

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3334261A (en) * 1965-10-24 1967-08-01 Sylvania Electric Prod High pressure discharge device having a fill including iodine mercury and at least one rare earth metal
GB1370020A (en) * 1971-01-21 1974-10-09 Westinghouse Electric Corp Arc-discharge lamp
US3786297A (en) * 1972-04-13 1974-01-15 Westinghouse Electric Corp Discharge lamp which incorporates cerium and cesium halides and a high mercury loading
US3798487A (en) * 1972-07-21 1974-03-19 Westinghouse Electric Corp Discharge lamp which incorporates divalent cerium halide and cesium halide and a high mercury loading
JPS4988372A (hu) * 1972-12-04 1974-08-23
JPS54102070A (en) * 1978-01-30 1979-08-11 Mitsubishi Electric Corp Metal vapor discharge lamp
US4229673A (en) * 1979-01-18 1980-10-21 Westinghouse Electric Corp. Mercury metal-halide lamp including neodymium iodide, cesium and sodium iodide

Also Published As

Publication number Publication date
NL8005456A (nl) 1982-05-03
ES505888A0 (es) 1982-09-01
JPS5792747A (en) 1982-06-09
CA1169470A (en) 1984-06-19
EP0049545A1 (en) 1982-04-14
US4422011A (en) 1983-12-20
ES8207385A1 (es) 1982-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU183593B (en) High-pressure mercury-vapour discharge lamp
US6137230A (en) Metal halide lamp
JP3825009B2 (ja) メタルハライドランプ
JP4693995B2 (ja) メタルハライドランプ
KR101044711B1 (ko) 무 수은 메탈 할라이드 램프
US5864210A (en) Electrodeless hid lamp and electrodeless hid lamp system using the same
KR20010013367A (ko) 할로겐화 금속 램프
HU224078B1 (hu) Higanymentes fémhalogenid lámpa
CA2512349A1 (en) Metal halide lamp chemistries with magnesium and indium
US3786297A (en) Discharge lamp which incorporates cerium and cesium halides and a high mercury loading
JP3921975B2 (ja) メタルハライドランプ
US5698948A (en) Metal halide lamp with ceramic discharge vessel and magnesium in the fill to improve lumen maintenance
HU200032B (en) Metal halogenid discharge lamp with improved colour rendition
US3452238A (en) Metal vapor discharge lamp
US7012375B2 (en) Thallium-free metal halide fill for discharge lamps and discharge lamp containing same
US7786674B2 (en) Quartz metal halide lamp with improved lumen maintenance
JP2003507877A (ja) メタルハライドランプ
JP3014105B2 (ja) 高圧ナトリウム放電ランプ
US5225738A (en) Metal halide lamp with improved lumen output and color rendition
EP0784334B1 (en) Metal halide lamp
EP1134776A2 (en) High pressure mercury vapour discharge lamp with reduced sensitivity to variations in operating parameters
US3575630A (en) High pressure mercury vapor discharge lamp containing zirconium iodide
US5225733A (en) Scandium halide and alkali metal halide discharge lamp
EP2091069A2 (en) Mercury-free arc tube for discharge lamp unit
JP2982198B2 (ja) 無水銀封入形のメタルハライドランプ

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee