HU183018B - Process for producing 4-aryl-quinazolin-2-bracket-1h-bracket closed-ones - Google Patents

Process for producing 4-aryl-quinazolin-2-bracket-1h-bracket closed-ones Download PDF

Info

Publication number
HU183018B
HU183018B HU78SA3133A HUSA003133A HU183018B HU 183018 B HU183018 B HU 183018B HU 78SA3133 A HU78SA3133 A HU 78SA3133A HU SA003133 A HUSA003133 A HU SA003133A HU 183018 B HU183018 B HU 183018B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
priority
compound
formula
alkyl
tetrahydroquinazolinone
Prior art date
Application number
HU78SA3133A
Other languages
English (en)
Inventor
Joseph A Smith
Original Assignee
Sandoz Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sandoz Ag filed Critical Sandoz Ag
Publication of HU183018B publication Critical patent/HU183018B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D239/00Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings
    • C07D239/70Heterocyclic compounds containing 1,3-diazine or hydrogenated 1,3-diazine rings condensed with carbocyclic rings or ring systems
    • C07D239/72Quinazolines; Hydrogenated quinazolines
    • C07D239/78Quinazolines; Hydrogenated quinazolines with hetero atoms directly attached in position 2
    • C07D239/80Oxygen atoms
    • C07D239/82Oxygen atoms with an aryl radical attached in position 4
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P29/00Non-central analgesic, antipyretic or antiinflammatory agents, e.g. antirheumatic agents; Non-steroidal antiinflammatory drugs [NSAID]

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pain & Pain Management (AREA)
  • Rheumatology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya új eljárás 4-aril-kinazolin-2( 1H)onok. elsősorban az (I) általános kepletü vegyületek ahol
Ri adót! esetben fluor-sziibsztituenst hordozó
1-6 szénatomos alkil-csoportot, allil-, propargil- vagy 3-7 szénatomos cikloalkilcsoportot, 3 6 szénatomos cikloalkil-vázat és 12 szénatomos alkilláncot tartalmazó 4-7 szénatomos cikloalkilcsoportot vagy benzilcsoportot jelent,
Rj jelentése monociklusos aril-csoport, és
Rj és R4 egymástól függetlenül hidrogénatomot, 1-3 szénatomos alkil-csoportot, 1 -3 szénatomos alkoxi-csoportot, klóratomot, brómatomot vagy trifluormetil-csoportot jelent, vagy Rj és R4 együtt a kinazolin-váz 6-os és 7-es szénatomját összekötő metiléndioxi-csoportot képezhet előáöítására a megfelelő 4-ariI-5,6,7,8-tetrahidro-2-(lH)kinazolinonok, elsősorban a (II) általános képletű vegyületek - ahol R|, R2, Rj és R4 jelentése a fenti közömbös szerves oldószeres közegben kénnel végzett dehidrogénezése útján. A találmány értelmében a dehidrogénezést vas, kalcium, cink vagy ólom oxidjának, hidroxidjának vagy sójának jelenlétében hajtjuk végre.
Az l-alkil-4-fenil[vagy 4-(2'-tienil)]-5,6,7,8-tetrahidro2(lH)-kinazolin-származckok kénnel végzett dehidrogénezése többek között az 1 383 255 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásból ismert, amelynek 7. példájában egy ilyen típusú reakciót mutatnak be. E példa szerint a végterméket csak 35 %-os kitermeléssel nyerik ki.
Célul tűztük ki, hogy növeljük az ilyen dehidrogénezési reakciókban elérhető kitermelést. Ezt a célkitűzést a katalizátorok megfelelő megválasztásával sikerük elérnünk, és így a szóban forgó vegyületeket az ismert eljárásokénál jóval nagyobb (70% fölötti) kitermeléssel tudjuk előállítani.
A találmány szerinti eljárást általában 125 C és 250 C közötti hőmérsékleten, előnyösen 130-200 °C-on, különösen előnyösen 135-200 °C-on hajtjuk végre.
A reakcióban oldószerként a reakciókörülmények között közömbös szerves folyadékokat használunk fel. Oldószerként előnyösen etilénglikolt, propilénglikolt, etoxietoxietanolt, dioxánt, toluolt, xilolt és p-cimolt alkalmazunk. Általában előnyösen járunk el akkor, ha a kívánt reakcióhőmérsékleten forró oldószereket használunk fel, ekkor ugyanis a reakciót az elegy visszafolyatása közben hajthatjuk végre. Oldószerként például p-cimolt alkalmazhatunk, amelynek forráspontja a különösen előnyösnek ítélt hőmérséklet-tartományba esik.
A kén és a kiindulási kinazolinon-vegyület mólaránya viszonylag tág határok között változhat, a mólaránynak azonban általában legalább 1,7; 1-nek kell lennie. A mólarány felső határértéke nem döntő jelentőségű tényező, a ként azonban nem szükséges 6 :l-nél nagyobb mólarányban felhasználnunk. A kén és a kiindulási any? mólaránya előnyösen 1,9:1 és 4:1 közötti érték, különösen előnyösen 2:1 és 3:1 közötti érték lehet.
Miként már közöltük, az eljárásban fémvegyületekként sókat, például erős savakkal képezett sókat, így halogenideket is felhasználhatunk, a reakcióban azonban előnyösen fémoxidokat vagy fémhidroxidokat, különösen előnyösen fémoxidokat alkalmazunk. Különösen előnyös fémvegyületnek bizonyult a kalciumoxid, a cinkoxid és a vas(Ill)-oxid; e vegyületek közül a vas(III)2 oxid kiemelkedően előnyös. A fclhas/nálhaló féinvcgyuletek egy rcsze (például a kalciuinklorid) kénhidrogénnel reakcióba lepve savat képez, és a képződött fémszulfidok a savas közegben nem stabilok vagy feloldódnak. Ilyen esetekben a reakcióelegyhez előnyösen egy hidroxidbázist adunk. Bázisként például alkálifém-hidroxidokat vagy alkáliföidfém-hidroxidokat használhatunk fel, abban az esetben azonban, ha a fémvegyülctet hidroxid-bázis formájában juttattuk a reakcióelegybe, e célra a fémvegyület fölöslegét is alkalmazhatjuk. Bázisként előnyösen alkálifém-hidroxidokat. például kálium- vagy nátriumhidroxidot használunk fel.
A fémvegyület és a kiindulási kinazolinon-származék mólaránya általában legalább 1:1, előnyösen legalább 1,5:1 lehet. A mólarány felső habára nem döntő jelentőségű tényező, I0:l-néi nagyobb mólarány alkalmazásával azonban további előnyöket nem érhetünk el. A fémvegyülct és a kiindulást anyag mólaránya általában 1,8:1 és 6:1 közötti, előnyösen 2:1 és4:1 közötti,különösen előnyösen 2,1:1 és 3:1 közötti érték lehet.
Amennyiben a reakciót hidroxid-bázis jelenlétében hajtjuk végre, a bázist a kiindulási kinazolinon-származékhoz viszonyítva általában legalább 1 :l-es mólarányban, célszerűen legalább 1,5:1-es mólaranyban, előnyösen 1,8 6:1-es mólarányban, különösen előnyösen 2 -3:1-es mólarányban alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárást atmoszferikusnál kisebb vagy nagyobb nyomáson is végrehajthatjuk, a reakciót azonban előnyösen atmoszferikus nyomáson végezzük. A reakciót előnyösen közömbös gáz-atmoszférában (például nitrogén-atmoszférában) hajtjuk végre; a közömbös gáz-atmoszférát egyszeri gázbevezetéssel vagy folyamatos gázáramoltatással biztosíthatjuk.
A reakció általában körülbelül 1-15 órát vesz igénybe.
A találmány szerinti eljárással lényegesen nagyobb hozammal állíthatók elő a céltermékek, mint az ismert, fémvegyületet nem alkalmazó eljárások esetén. Az ismert eljárások további hátránya, hogy a kívánt kinazolin2(lH)-on-származékokat általában a megfelelő 3,4-dihidro-vegyületekkel együtt szolgáltatják.
A (II) általános képletű vegyületek ismertek, vagy ismert módszerekkel állíthatók elő ismert kiindulási anyagokból.
Az (I) és (II) általános képletű vegyületekben R2 (III) vagy (IV) általános képletű csoportot jelenthet - ahol Y és Y, jelentése .egymástól függetlenül hidrogénatom, fluoratom* klóratom, brómatom, 1-3 szénatomos alkil- vagy alkoxi-csoport vagy trifluormetil-csoport, azzal a feltétellel, hogy ha Y és Y| egyike trifluormetil-csoportot jelent, a másik szubsztituens csak hidrogénatom lehet, és
Y2 jelentése hidrogénatom, fluoratom, klóratom, brómatom, 1-3 szénatomos alkil-csoport vagy 1-3 szénatomos alkoxi-csoport.
Az (1) általános képletű vegyületek gyulladásgátló hatással rendelkeznek. A biológiai aktivitást figyelembe véve e vegyületekben R| előnyösen 1—6 szénatomos alkil-csoportot vagy ciklopropilmetil-csoportot, célszerűen 1—6 szénatomos alkil-csoportot, különösen előnyösen izopropil-csoportot jelenthet. R2 előnyösen fenil-csoportot jelenthet, amelyhez adott esetben egy vagy két korábban ismertetett szubsztituens kapcsolódhat. R2 jelentése különösen előnyösen fenil-csoport vagy p-fluorfenil-csoport lehet. Az (I) általános képletű vegyületek-21
183 018 ben Rj és R4 egyaránt hidrogénatomot jelenthet, előnyösebbek azonban azok a származékok, amelyekben legalább egyikük 1 3 szénatomos alkil-csoportot (célszerűen metil-csoportot) vagy 1-3 szénatomos alkoxicsoportot (például metoxi-csoportot) jelent. Az alkilcsoport például a 7-es helyzetű szénatomhoz, míg az alkoxi-csoport például a 6-os helyzetű szénatomhoz kapcsolódhat.
A találmány szerinti eljárással előállítható vegyületek közül különösen előnyös az l-izopropil-4-fenil-7-metil2(lH)-kinazolinon és az l-izopropil-4-(p-fluor-fenil)-7metil-2(l H)-kinazolinon.
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákban részletesen ismertetjük.
1. példa
I-lzopropil-4-fenil- 7-metil-2( I Hfkinazolinon előállítása
200 ml p-cinrol, 40 g vas(líl)-oxid és 7 gken keverékét forrásig (körülbelül 175 °C-ra) melegítjük, és az elegybe 40 perc alatt 28,2 g I -izopropil-4-feml-7-metil5,6,7,8-tetrahidro-2(lH)-kinazoIinon 200 ml p-cimollal készített forró (130 °C-os) oldatát csepegtetjük. A kapott oldatot 3,5 órán át visszafolyatás közben forraljuk; ezalatt a lombikhoz csatlakoztatott Dean Stark vízelválasztó feltétben 1,8 ml vizet fogunk fel. A reakcióelegyet 28 °C-ra hűtjük, Celite szűrőbetéten keresztül szüljük, és a szűrőbetétet 4X25 ml toluollal mossuk. A toluolos mosófolyadékokat 50 ml 4 n vizes sósavoldattal, míg a p-cimolos szűrletet 350 ml 4 n vizes sósavoldattal extraháljuk. A savas extraktumokat egyesítjük, 100 ml toluollal mossuk, és a toluolos mosófolyadékot e,öntjük. Ezután a savas oldathoz 350 ml toluolt és 1 lOg 50%-ós vizes nátriumhidroxid-oldatot adunk. A fázisokat elválasztjuk egymástól, a toluolos fázist 2X100 ml vízzel mossuk, nátriuinszulfát fölött szárítjuk, szűrjük, végül vákuumban bepároljuk. A szilárd maradékot etilacetátból kristályosítjuk. 139 141 °C-on olvadó 1-izopropil-4-fenil-7-mctil-kinazolin-2 (1 H)-ont kapunk. Kitermelés: 72%.
2. példa l-lzopropil-4-(p-fluor-fenil)-7-metil-2(lH)-kinazolinon előállítása ml xilol, 13,3 g vas(lll)-oxid és 2,5 g kén elegyét nitrogén-atmoszférában forrásig melegítjük, majd az elegybe 20 perc alatt 10g l-izopropil-4-(p-fluor-fenil)-7mctil-5,6,7,8-tctrahidro-2(lH)-kinazolinon 100 ml xilollal készített forró (100-110 °C-os) oldatát csepegtetjük. A kapott oldatot 10 órán át visszafolyatás közben forraljuk; ezalatt a lombikhoz csatlakoztatott Dean-Stark feltétben vizet választunk le. A reakcióelegyet 80 °C-ra hűtjük és Celite szűrőbetéten keresztül szűrjük.
A szűrletet és a szűrőlepényt 3X50 ml toluollal mossuk. A szűrleteket egyesítjük, majd egymás után 200 ml, 100 ml, végül 50 ml 4 n vizes sósavoldattal extraháljuk. A savas extraktumokat egyesítjük, 100 ml toluollal mossuk, és a toluolos mosófolyadékot elöntjük. A savas oldathoz keverés és hűtés közben 200 ml toluolt és 115 g 50%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot adunk. A fázisokat elválasztjuk egymástól, és a vizes fázist 2X100 ml toluollal extraháljuk. A toluolos fázisokat egyesítjük, ?X|00 ml vízzel mossuk, vízmentes magnéziumszulfát fölött szárítjuk, Celite szűrőbetéten keresztül szűrjük, és a szürletet bepároljuk. 8,8 g (90%) sárga, kristályos terméket kapunk. Etilacetátos átkristályosítás után 175—176,5 °C-on olvadó l-izopropil-4-(p-fluor-fcnil)-7meti1-2(lH)-kinazolinont kapunk.
3. példa l-Izopropil-4-fcnil-7-metil-2( l Hf-kinazolinon előállítása
28,2 g l-izopropil-4-fenil-7-metil-5,6,7,8-tetrahidro2(lH)-kinazolinon, 9,6 g kén, 10 g nátriumhidroxid, 20 g kalciumklorid és 200 ml 2-(2-etoxi-etoxi)-etanol elegyét nitrogén-atmoszférában 2 órán át 150 C-on tartjuk. A kapott elegyet 65 °C-ra hűtjük, 500 ml benzollal hígítjuk, az elegyet keverés közben 15 C-ra hűtjük, és a folyékony fázist dekantáljuk. A szerves fázist vízzel mossuk, majd bepároljuk. A kapott olajos maradékot 100 ml benzol és 100 ml 50%-os vizes sósavoldat keverékében oldjuk, az elegyet 1 órán át szobahőmérsékleten keverjük, majd a fázisokat elválasztjuk egymástól, és a savas fázist 50 ml benzollal mossuk. Ezután a savas fázist 50%-os vizes nátriumhidroxid-oldattal semlegesítjük, majd 150 ml benzollal extraháljuk. A benzolos extraktumokat egyesítjük, vízzel semlegesre mossuk, nátriumszulfát fölött szárítjuk, végül a benzolos oldatot bepároljuk. A kapott nyers termeket etilacetátból átkristályosítjuk. 141 142 °C-on olvadó l-izopropil-4-fenil-7-metil2(1 H) kinazolinont kapunk.
4. példa l-Izopr<)pil-4-(p-fluor-fenil)-7-mctil-kinazolin-2(lH)-on előállítása ml xilol (izomer-elegy), 4,3 g kén és 6,8 g cinkoxid elegyéhez nitrogén-atmoszférában, keverés és forralás közben (körülbelül 138 °C-on) 10,0 g l-izopropil-4-(pfluOT-fenil)-7-metil-5,6,7,8-tetrahidro-2(lH)-kinazolinon 100 ml xilollal (izomer-elegy) készített, 100 -115 °C-ra előmelegített oldatát adjuk. A beadagolás után. ami körülbelül 20 percet vesz igénybe, az elegyet éjszakán át forraljuk, majd lehűtjük, és Celite szűrőbetéten keresztül szűrjük. A szilárd anyagot toluollal mossuk. A mosófolyadékot és a szürletet 4 n vizes sósavoldattal négyszer extraháljuk, és az extraktumot 100 ml toluollal mossuk. A vizes fázist 200 ml toluollal elegyítjük, majd jégfürdőn, részletekben 115 g 50%-os vizes nátriumhidroxid-oldatot adunk hozzá. A vizes fázist elválasztjuk, 2X100 ml toluollal mossuk, majd a szerves oldatot vízzel mossuk, szárítjuk, szűrjük, és vákuumban bepároljuk. A kapott sárga színű nyers, szilárd terméket 100 ml etilaeétátban oldjuk, az oldatot szűrjük, a szűrletet 50 ml végtérfogatra bepároljuk, és 0 °C-ra hűtjük. A kivált csapadékot etilacetátból átkristályosítjuk. l-Izopropil-4-(p-fluorfenil)-7-metil-kinazolin-2(l H)-ont kapunk.
5. példa l-Izopropil-4-(p-fluor-fenil)-7-metil-kirtazolin-2( 1 H)-on előállítása
A 4. példában közöltek szerint járunk el, azonban cinkoxid helyett ekvimoláris mennyiségű ólornoxidot használunk fel. A cím szerinti vegyületet kapjuk.
-3183018
6. példa
Az előző példák bármelyikében ismertetett eljárással, ekvivalens mennyiségű megfelelő kiindulási anyagok felhasználásával állítjuk elő a következő vegyületeket:
A szubsztituensek jelentése az (I) általános képletben
Y Y. Ya r3 r4 pontja [°C]
i-C3H7 H H 5-CH3 7—CHj 145-147
í-C3H7 H 4-CHj - 7-CH3 H 156-157
i—C3H7 - - H 7—CH3 H 154-156
ciklo-propil-metil H H 6-OCHj H 115-116
i—C3H7 H H 6-OCH3 7-OCHj 148-150
í-C3H7 H H - 7-CjH5 H 112-113
í-C3H7 H 4—OCHj 7-CH3 H 163-165
í-C3H7 H H 6-C1 7-C1 167-168
i-C3H7 H H 6-CH3 8-CH3 168-169
ch3 H H H H 142—143
c2hs H H H H 183-185
n-C3H7 H H - H H 131
n C4H9 H H H H 103-104
n—CsHii H H H H 121-122
allil H H H H 159-160
piopargil H H - H H 181
CIb H 4-Cl H H 195
ch3 2-OCHj 6-OCHj H H 166-167
ch3 H 3-C! H H 95-96
CHj H 3-CFj H H 165-167
ch3 H 2—Cl 6-C1 H 191-199
í—C4H9 H H - H H 120-122
i—C3H7 H H 6-CH3 7-CHj 135-137
c2h5 H H - 6-CF3 H 180 (szublimáció)
ch3 - - 5—CHj H H 104-106
CH3 - - 4—CHj H H 248-250
i-C3H7 - - 5—Cl 6-CH3O H 164-165
í-C3H7 H 3-F - - 0 - CHj -0- 169-170
í-C3H7 H 3-OCH3 - - 0 - CHj -0- 189-191
í-C3H7 H 4-F - - o - ch2 -0- 238-240
í-C3H7 3—Cl 4-Cl - - o - ch2 -0- 239-242
í-C3H7 H 2—CHj - - 0 - ch2 -0- 155-157
>-C3H7 H H 6—Br H 142-143
ch2cf3 H H 6—Cl H 185-186
CH2CFjCF3 H H 6-CH3 H 175,5-176,5
ciklopropil-metil H H 6—Cl H 174-175
ciklopropil-metil H 2-F - 6—Cl H 171-172
ciklohexil-etil H H 6-C1 H 115-116

Claims (19)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás az (I) általános képletű 4-aril-kinazolin2(lH)-onok előállítására - az (1) általános képletben 55 R, jelentése adott esetben fluoratommal helyettesített
    1-6 szénatomszámú alkilcsoport, allilcsoport, propargilcsoport,3-7 szénatomszámú cikloalkilcsoport,
    3 i> szénatomszámú eikloalkil vázat és 1-2 szénái·.'uzámú alkil-láncot tartalmazó 4-7 szenatomvikloafkilalkilcsoport vagy benzilcsoport.
    R2 jelentése (111) vagy (fV) általános képletű csoport, amelyekben
    Y és Y| azonosak vagy eltérők lehelnek, és jelentésük hidrogén-, fluor- vagy klóratom, 1 3 4 szénatomszámú alkil- vagy alkoxicsoport vagy trifluor-metil-csoport, azzal a megkötéssel, hogy amennyiben Y és Y i közül az egyik trifluor-metií-csoportot jelent, akkor a másik jelentése hidrogénatom, és Y2 jelentése hidrogénatom, klóratom vagy 1-3 szénatomszámú alkilcsoport,
    R3 és R4 azonosak vagy eltérők lehetnek, és jelentésük 60 hidrogénatom, 1-3 szénatomszámú alkil- vagy alkoxicsoport, klóratom. brómatom vagy trifluor-metil-csopoft. vagy
    R, és K4 együttesen egy 6,7-mctilén-dioxÍ-csoportot alkotnak - a megfelelő (II) általános kcplctű 4-aril65 5,6,7,8-tetrahidro-2(lH)-kinazolinonok amelyek kep-41
    183 018 leiében R(, R2, R3 és R4 jelentése a fenti közömbös oldószeres közegben kénnel végzett dehidrogénezése útján, azzal jellemezve, hogy a dehidrogcnezést vas, kalcium, cink vagy ólom oxidjának, hidroxidjának vagy sójának jelenlétében hajtjuk végre.
    (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  2. 2. Eljárás az (1) általános képletű 4-aril-kinoxalin2(lH)-onok előállítására - az (I) általános képletben Ri és R2 jelentése azonos az 1. igénypontban meghatározottal, míg R3 és R4 jelentése azonos vagy eltérő lehet, 1 és hidrogénatomot vagy l-3 szénatomszáinú alkilcsoportot jelentenek -- a megfelelő (II) általános képletű 4-aril-5,6,7,8-tetrahidro-2(lH)-kinazolinon amely képletben Ri, R2, R3 és R4 jelentése a fenti kénnel közömbös szerves oldószerben végzett dehidrogénezése 1 útján, azzal jellemezve, hogy a dehidrogénezést vas(IIi)oxid jelenlétében végezzük.
    (Elsőbbsége: 1977. 09. 06.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a dehidrogénezést 125 - 2 250 °C-on végezzük, és a szervetlen fémvcgyület és a kiindulási tetrahidro-kinazolinon-vegyület mólarányát legalább 1:1 értéken tartjuk.
    (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  4. 4. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási 2 módja, azzal jellemezve, hogy a dehidrogénezést 125 — 250 °C-on végezzük, a kén és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát legalább 1,7:1 értéken, míg a vas(III)-oxid és a kiindulási tetrahidro-kinazolinonvegyület mólarányát legalább 1,5:1 értéken tartjuk. 3 (Elsőbbsége: 1977.09.06.)
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kén és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát
    1,9:1 és 4:1 közötti értéken tartjuk. 3 (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kén és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát 2:1 és 3:1 közötti értéken tartjuk. · 4 (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  7. 7. A 2—6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szervetlen fémvegyület és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát 1,8:1 és 6:1 közötti értéken tartjuk. 4 (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  8. 8. A 7. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szervetlen fémvegyület és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát 2:1 és 4:1 közötti értéken tartjuk. 5 (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  9. 9. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szervetlen fémvegyület és a kiindulási tetrahidrokinazolinon-vegyület mólarányát 2,1:1 és 3:1 közötti értéken tartjuk. 5 (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezre, hogy olyan (II) általános képletű vegyületekből indulunk ki. ahol R|
    1 -6 szénatomos alkil-csoportot vagy ciklopropilnietilcsoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  11. 11. A 10. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületekből indulunk ki. ahol R! 1-6 szénatoinos alkil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (11) általános képletű vegyületekből indulunk ki. ahol Ri izopropil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  13. 13. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületekből indulunk ki, ahol R2 adott esetben egy vagy két fluoratommal, klóratommal, bróinatommal, 1 3 szénatomos alkil-csoporttal vagy 1-3 szénatomos alkoxi-csoporttal szubsztituált fenilcsoportot vagy trifiuormctil-fcnil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  14. 14. Λ 13. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületekből indulunk ki, ahol R2 fenil- vagy p-fluor-fenil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  15. 15. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (11) általános képletű vegyületekből indulunk ki, amelyekben R3 és R4 közül legalább az egyik 1-3 szénatomos alkil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  16. 16. A 15. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (II) általános képletű vegyületekből indulunk ki, amelyekben R3 és R4 közül legalább az egyik metil-csoportot jelent.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  17. 17. A 16. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan (11) általános képletű vegyületekből indulunk ki, amelyekben legalább az egyik metil-csoport a 7-es helyzethez kapcsolódik.
    (Elsőbbsége: 1978.09.05.)
  18. 18. Az 1-17, igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja l-izopropil-4-fenil-7-nietil-2(l H)-kinazolinon előállítására azzal jellemezve, hogy a megfelelő tetrahidro-kinazolinon származékot dehidrogénezzük.
    (Elsőbbsége: 1978. 09. 05.)
  19. 19. Az 1-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja l-izopropil-4-(p-fiuor-fenil)-7-metil2(lH)-kinazolinon előállítására azzal jellemezve, hogy a megfelelő tetrahidro-kinazolinon-származékot dehidrogénezzük.
HU78SA3133A 1977-09-06 1978-09-05 Process for producing 4-aryl-quinazolin-2-bracket-1h-bracket closed-ones HU183018B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US83041177A 1977-09-06 1977-09-06

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183018B true HU183018B (en) 1984-04-28

Family

ID=25256956

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78SA3133A HU183018B (en) 1977-09-06 1978-09-05 Process for producing 4-aryl-quinazolin-2-bracket-1h-bracket closed-ones

Country Status (28)

Country Link
JP (1) JPS5455583A (hu)
AR (1) AR228235A1 (hu)
AT (1) AT376211B (hu)
AU (1) AU523728B2 (hu)
BE (1) BE870185A (hu)
CA (1) CA1111847A (hu)
CH (1) CH642638A5 (hu)
DD (1) DD138657A5 (hu)
DE (1) DE2837403A1 (hu)
DK (1) DK144999C (hu)
ES (1) ES473103A1 (hu)
FI (1) FI66362C (hu)
FR (1) FR2401917A1 (hu)
GB (1) GB2003873B (hu)
GR (1) GR73605B (hu)
HU (1) HU183018B (hu)
IE (1) IE47184B1 (hu)
IL (1) IL55492A (hu)
IT (1) IT1106289B (hu)
NL (1) NL7808981A (hu)
NO (1) NO782945L (hu)
NZ (1) NZ188329A (hu)
PL (1) PL114207B1 (hu)
PT (1) PT68505A (hu)
SE (1) SE7809098L (hu)
SU (1) SU900810A3 (hu)
YU (1) YU211078A (hu)
ZA (1) ZA785061B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH637114A5 (de) * 1978-08-16 1983-07-15 Sandoz Ag 2-(n-carboalkoxyamino)-benzophenone, ihre herstellung und verwendung.
CH645362A5 (de) * 1979-07-05 1984-09-28 Sandoz Ag Verfahren zur herstellung von 4-phenyl-2(1h)-chinazolinonen.

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE785937A (fr) * 1971-07-08 1973-01-08 Sandoz Sa Nouveaux derives de la quinazoline, leur preparation et leur application comme medicaments

Also Published As

Publication number Publication date
AT376211B (de) 1984-10-25
CH642638A5 (de) 1984-04-30
YU211078A (en) 1982-10-31
AU3957178A (en) 1980-03-13
NZ188329A (en) 1981-05-15
AU523728B2 (en) 1982-08-12
CA1111847A (en) 1981-11-03
GB2003873B (en) 1982-03-10
IL55492A (en) 1982-08-31
DK144999C (da) 1982-12-13
DK382078A (da) 1979-03-07
DD138657A5 (de) 1979-11-14
SU900810A3 (ru) 1982-01-23
FI66362B (fi) 1984-06-29
IL55492A0 (en) 1978-12-17
AR228235A1 (es) 1983-02-15
ATA639978A (de) 1984-03-15
IT1106289B (it) 1985-11-11
PL209423A1 (pl) 1979-06-04
DE2837403A1 (de) 1979-03-08
JPS5455583A (en) 1979-05-02
IT7850936A0 (it) 1978-09-01
NO782945L (no) 1979-03-07
IE781780L (en) 1979-03-06
SE7809098L (sv) 1979-03-07
FI782619A (fi) 1979-03-07
GB2003873A (en) 1979-03-21
DK144999B (da) 1982-07-26
FR2401917B1 (hu) 1982-12-17
IE47184B1 (en) 1984-01-11
GR73605B (hu) 1984-03-26
FI66362C (fi) 1984-10-10
ES473103A1 (es) 1979-04-01
PL114207B1 (en) 1981-01-31
PT68505A (fr) 1978-10-01
FR2401917A1 (fr) 1979-03-30
ZA785061B (en) 1980-04-30
NL7808981A (nl) 1979-03-08
BE870185A (fr) 1979-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4690930A (en) Pyrazolo[4,3-c]quinoline-3-one and imidazo[4,3-c]cinnolin-3-one derivatives and their use as psychotropic agents
CA1151652A (en) 3-(alkylthio, alkylsulphinyl or alkylsulphonyl)-4- quinolones
CA2026890C (en) Quinoline derivatives, their production and use
HU183048B (en) Process for producing bracket-2s,3r-bracket closed-, bracket-2s,3s-bracket closed-, bracket-2rs,3r-bracket closed- or bracket-2rs,3rs-bracket closed-3-amino-2-hydroxy-propionyl-glycine derivatives
US4202974A (en) Process for preparing 3,4-dihydro-2(1H)-quinazolinone derivatives
Huang et al. Heterocyclic β‐Enamino Esters, 33. Addition and Cyclization Reaction of 3‐(2‐Imidazolidinylidene)‐and 3‐(Hexahydro‐2‐pyrimidinylidene)‐2 (3H)‐furanones with Hydrochloric Acid, Halogens, and Methyl Propiolate
Pakray et al. The synthesis of dimethoxy [1] benzothieno [2, 3‐c] quinolines
HU183018B (en) Process for producing 4-aryl-quinazolin-2-bracket-1h-bracket closed-ones
US4387223A (en) Process for preparing 2(1H)-quinazolinone derivatives
US3468888A (en) 2-substituted pyrimido(1,2-a) benzimidazoles
US3819627A (en) 1-substituted-3,4-dihydro-2(1h)-quinazolinones
US4171441A (en) Preparation of quinazolin-2(1H)-ones
US4236006A (en) Preparation of quinazolin-2(1H)-ones
US3471483A (en) 1 - substituted - 2,3,3a - 4 - tetrahydro - 1h-pyrrolo(2,1 - c)(1,2,4)benzothiadiazine,5,5-dioxide
US5484921A (en) Process for preparing benzo[b]naphthyridines
FI105400B (fi) Uudet 3-karboksyylihappo-fluorikinoliinijohdannaiset, niiden valmistus ja niiden käyttö bentsonaftyridiinijohdannaisten valmistukseen
US3316269A (en) 2-pyridyl-2, 3-dihydro-4(1h)-quinazo-linones and derivatives thereof
Kalugin et al. The synthesis of substituted 5-aminopyrido [3′, 2′: 4, 5] thieno [3, 2-c] isoquinolines and their sulfinyl and sulfonyl derivatives
Skulnick et al. Regiospecific synthesis of N-1 and N-2 substituted pyrimidinones employing a novel 1, 3-oxazine preparation
CA1230123A (en) 3-alkyl-8-chloro-5,6-dihydrofuro-¬3,2-f|-1,2- benzisoxazole-6-carboxylic acids
US3959282A (en) 10-Piperazino-4H-thieno[2,3-c] [1]benzazepines
IL32504A (en) Quinazoline-2(1h)-thione derivatives,their preparation and pharmaceutical preparations containing them
US5223622A (en) Quinazolin-2-ones
US3481928A (en) 1,2-dihydro-4-hydroxy-quinazolino-3-oxides
Gütschow Novel heterocycles derived from substituted aroylthioureas: Synthesis of 3, l‐benzothiazin‐4‐ones, thieno [3, 2‐d][1, 3] thiazin‐4‐ones and 1, 2, 4‐thiadiazolo [2, 3‐a][3, 1] benzothiazin‐5‐ones