HU182534B - Process and apparatus for regenerating energy of cases let out from the blast furnace - Google Patents

Process and apparatus for regenerating energy of cases let out from the blast furnace Download PDF

Info

Publication number
HU182534B
HU182534B HU78MI635A HUMI000635A HU182534B HU 182534 B HU182534 B HU 182534B HU 78MI635 A HU78MI635 A HU 78MI635A HU MI000635 A HUMI000635 A HU MI000635A HU 182534 B HU182534 B HU 182534B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
turbine
axial turbine
axial
saturated
Prior art date
Application number
HU78MI635A
Other languages
English (en)
Inventor
Shirato Takeshi
Original Assignee
Mitsui Shipbuilding Eng
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsui Shipbuilding Eng filed Critical Mitsui Shipbuilding Eng
Publication of HU182534B publication Critical patent/HU182534B/hu

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01DNON-POSITIVE DISPLACEMENT MACHINES OR ENGINES, e.g. STEAM TURBINES
    • F01D25/00Component parts, details, or accessories, not provided for in, or of interest apart from, other groups
    • F01D25/32Collecting of condensation water; Drainage ; Removing solid particles
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T50/00Aeronautics or air transport
    • Y02T50/60Efficient propulsion technologies, e.g. for aircraft

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)
  • Control Of Turbines (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás és berendezés nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának vissza nyerésére.
A működő nagyolvasztók nagy mennyiségű gázt bocsátanak ki. A kibocsátott gáz magas hőmérsékletű és nagy nyomású, azaz a nagyolvasztók által kibocsátott gázok termikus és mechanikai energiával rendelkeznek. Ha ezeket a gázokat kibocsátják a szabad levegőre, a bennük rejlő energia kárba vész, ezért kívánatos ezeknek az energiáknak a hatékony visszanyerése.
A találmánnyal olyan eljárást és berendezést kívánunk létrehozni, a nagyolvasztóból kibocsátott gázok energiájának kinyerésére, axiális turbina alkalmazásával, amelyek segítségével az energia nagy hatékonysággal visszanyerhető és a porlerakódás, illetve a por által okozott eltömődések megakadályozhatok.
Eddig már számos kísérletet tettek a nagyolvasztóból kibocsátott gázok energiájának visszanyerésére. Például egy ilyen ismert energiavisszanyerési eljárást ismertet a 3 818 707 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás.
A nagyolvasztókból kibocsátott gázok energiájának visszanyerésére szolgáló ismert eljárások két csoportba oszthatók. Az első csoportban centrifugális turbinákat, a másikban pedig axiális turbinákat alkalmaznak.
Az egyik hátrány, amely akkor észlelhető, ha egy nagyolvasztó által kibocsátott gázt egy turbina működtető közegeként alkalmaznak, az, hogy a kibocsátott gáz nagy mennyiségű port tartalmaz, és ha ezt a gázt közvetlenül betáplálják a turbinába, a por a vezetőlapátokhoz tapad, és eltömődést vagy hasonló nehézségeket okoz, ami csökkenti a hatásfokot. Ennek megfelelően a nagyolvasztó által kibocsátott gázt csak a por eltávolítása után táplálják be a turbinába.
Abban az esetben, amikor centrifugális turbinát alkalmaznak, a kibocsátott gázt először megtisztítják a portól, majd a gázt vízgőzzel telítik, és betáplálják a centrifugális turbinába, annak hajtására. A centrifugális turbina lapátjainak rögzítési módja és a vezetőlapátok hiánya miatt a centrifugális turbina a por megtapadása szempontjából előnyös, azonban a centrifugális turbinarendszer nagy méretű, és így a berendezés meglehetősen költséges. Továbbá a hatásfok viszonylag alacsony, és nagyon nehéz az energia hatékony visszanyerése.
Az axiális turbinát alkalmazó eljárás lényegesen előnyösebb a centrifugális turbinát alkalmazó eljárásnál abban a vonatkozásban, hogy az axiális turbina kis méretű, és magas hatásfokú. Azonban az axiális turbinát alkalmazó eljárásnak is számos hátránya van. Például a por a vezetőlapátokhoz (állólapátokhoz), valamint a futólapátokhoz tapad, és ezzel csökkenti a hatásfokot, továbbá a por eltömheti a vezetőlapátokat. Ezenkívül amennyiben por tapad a futólapátokhoz, ezek kiegyensúlyozatlanná válnak, ami például rezgéseket okozhat. Néha a vezetőlapátokhoz vagy a futólapátokhoz tapadt por nagyobb tömegben válik le és a futólapátokhoz vagy az áramlás irányában elhelyezkedő más alkatrészekhez ütközve megrongálhatja azokat, sőt komoly balesetet is okozhat.
Az axiális turbinát alkalmazó ismert eljárásnál a por lerakódása elkerülésére a nagyolvasztóból kibocsátott gázt nedves gáztisztítón vezetik át, és a gázt hevítik, hogy kiszárítsák a nedvességtől, majd a gázt ebben az állapotban vezetik a turbinába. Ennek megfelelően szükséges egy készülék alkalmazása a nagyolvasztókból kilépő gáz részletes elégetésére, vagy egy hőcserélő alkalmazására. Ezek következtében a berendezés bonyolulttá válik és a termikus hatásfok ennek megfelelően csökken.
A pornak a vezetőlapátokhoz vagy a turbina más alkatrészeihez való tapadása többek között a por mennyiségétől, összetételétől, a víz mennyiségétől és a gáz áramlási sebességétől függ. Még ha a nagyolvasztóból kibocsátott gázt például nedves porleválasztóval (Venturi gáztisztító) is tisztítják meg, a gáz körülbelül 100 mg/Nm3 port és 3—5 g/Nm3 vizet tartalmaz. A por ebben az állapotban igen hajlamos arra, hogy a turbina belsejében megtapadjon. Másrészt a por száraz állapotban nagyobb eróziót okoz a vezetőlapátokon és a futólapátokon, mint a vízzel körülvett por, és a kopás is nagyobb. Ezért ebben az esetben külön eszközt kell alkalmazni az erózió megelőzésére.
Célunk a találmánnyal olyan eljárás és berendezés létrehozása nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának visszanyerésére, amelyek az eddig ismert megoldásoknál jobb hatásfokkal és gazdaságosabban alkalmazhatók.
A találmány szerinti eljárás során a port tartalmazó nagy nyomású gázt egy hajtott géppel összekötött, axiális turbinába vezetjük. A gázt először vízgőzzel telítjük, majd a telített gázba az axiális turbina előtt folyamatosan a telített gáz hőmérsékleténél alacsonyabb hőmérsékletű vizet poriasztunk olyan mennyiségben, ami megfelel az áramló telített gáz 0,5-5 súlyszázalékának, és ezzel a telített gázt lehűtjük, és a vízgőz kondenzálásával ködöt hozunk létre benne, majd az így kezelt gázt az axiális turbinába tápláljuk.
A találmány szerinti berendezés a gázban levő port eltávolító és a gázt vízgőzzel telítő nedves porleválasztót, a nedves porleválasztót egy axiális turbii ával összekötő vezetéket és az axiális turbinával hajtott gépet tartalmaz. A nedves porleválasztót az axiális turbinával összekötő vezeték porlasztó készülékkel, továbbá a gázáramlás-szabályozó eszközzel van ellátva.
Mint már említettük, a találmány legfontosabb jellemzője az, hogy azután, hogy egy nagyolvasztóból kibocsátott portartalmú gázt vízgőzzel telítettünk, a telített gáznak egy axiális turbinába való bevezetése előtt folyamatosan a telített gáznál alacsonyabb hőmérsékletű vizet permetezünk a telített gázba, olyan mennyiségben, amely megfelel az átáramló telített gáz 0,5—5 súlyszázalékának. Ekkor nemcsak a mosási művelet, hanem a bepermetezett vízből keletkezett ködnek a hűtőhatása miatt is a gíizban levő túltelített vízgőz az axiális turbinába való belépés előtt kondenzálódik, és a kondenzálódó víz beburkolja a porszemcséket. Ha a meghatározott mennyiségű vizet porlasztjuk be a telített gázba, az axiális turbina előtt, akkor hatékonyan megelőzhető a por lerakódása és felhalmozása a turbina lapátjain. Továbbá számos eróziógátló intézkedést teszünk a 3
-2182534 lapátok védelmére, úgyhogy a nagmennyiségű víz bepermetezésével keltett köd nem fejt ki káros hatást, és a vezetőlapátozás és a futólapátozás hatékonyan el tudja látni a feladatát a nagymennyiségű köd jelenlétében is, anélkül, hogy élettartamuk csökkenne. Más szavakkal, bár figyelembevettük, hogy egy szokásos axiális turbinánál az a minimális vízmennyiség, amely szükséges a por megtapadásának és felhalmozásának megakadályozására, nagyobb, mint az a maximális megengedhető vízmenynyiség, amely még nem okoz eróziót, tehát lehetetlen egy szokásos axiális turbinát gyakorlatilag nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának visszanyerésére használni, míg a találmány szerint a hagyományos technikával járó nehézségek teljesen kiküszöbölhetők, és lehetővé válik nagyolvasztókból kibocsátott gáz energiájának hatékony visszanyerése egy axiális turbina alkalmazásával.
A találmányt a továbbiakban kiviteli példák és rajzok alapján ismertetjük részletesebben. A rajzokon az
1. ábra a nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának visszanyerésére szolgáló találmány szerinti berendezés egyik kiviteli alakjának vázlata, a
2. ábra porlerakódás az áŰólapátokon, a
3. ábra a bepermetezett hűtővíz mennyiségének összefüggése a megtapadó por mennyiségével és a vezetőlapátok kopásának mértékével, a
4. ábra a megtapadó por mennyisége és a turbina hatásfoka közötti összefüggést szemléltető diagram, az
5. ábra az első vezetőlapátozásból kilépő gáz sebessége és a megtapadó por mennyisége közötti összefüggést szemléltető diagram, a
6. ábra a találmány szerinti axiális turbina első vezetőlapátozása, valamint egy szokásos axiális turbina első vezetőlapátozása, a
7. ábra a vezetőlapátok közötti távolság (S) és a lapátok hossza (C) aránya (S/C) és a turbina folytonos üzemeltetésének ideje (óra) közötti összefüggés diagramja, a
8. ábra a lapáthossz és a vezetőlapátra tapadó por mennyisége közötti összefüggés diagramja, a
9. ábra a futólapátozás a2 kilépési szöge és a gáznak a futólapátozás elhagyásakor mérhető viszonylagos V2 sebességének viszonyát ábrázoló diagram, a
10. ábra a találmány szerinti axiális turbina egy részének hosszmetszete, a
11. ábra a gáz kilépési sebessége a vezetőlapátozásból és a futólapátozásból, a
12. ábra a 11. ábrán feltüntetett gázkilépési sebességek vektoros ábrázolása és a
13. ábra a találmány szerinti axiális turbinában áramló gázban keltett örvénylő áramlások.
Az 1. ábrán egy nagyolvasztóból kilépő gáz energiájának visszanyerésére szolgáló találmány szerinti berendezés egy kiviteli alakjának vázlata látható; az 1 nagyolvasztót elhagyó gázt a 3 porleválasztóba vezetjük a 2 vezetéken át, majd a gáz egy Venturi gáztisztítóba, azaz az 5 nedves porleválasztóba kerül a 4 vezetéken át.
Az 5 nedves porleválasztóban az 1 nagyolvasztóból származó gáz először vízgőzzel telítődik. Például 4 ha az 1 nagyolvasztóból származó gáz általában körülbelül 150°C-os, és körülbelül 2 at nyomású, a gáz a víz elgőzölgése következtében lehűl az 5 nedves porleválasztóban, és átalakul a vízgőzzel telített aj gázzá, amelynek hőmérséklete körülbelül 60 °C.
A telített aj gáz áthalad a 6 vezetéken, a bemeneti 7 szelepen, a 8 vezetéken, a biztonsági 9 elzárószelepen, a 10 vezetéken, a 11 szabályozószelepen, és a 12 vezetéken, majd beomlik az axiális 13 turbinába. Az axiális 13 turbina a hajtott 14 géppel van összekötve, és ennek számára erőforrásul szolgál.
A találmány szerint, amikor a telített aj gáz áthalad a 10 és 12 vezetékeken, a telített aj gáz hőmérsékleténél kisebb hőmérsékletű vizet permetezünk be folyamatosan a telített aj gázba, és ezt a túltelített a2 gázzá alakítjuk át. Az axiális 13 turbinából kilépő a2 gáz áthalad a 15 vezetéken, a kimeneti 16 szelepen, a 17 vezetéken, a kimeneti 18 elzárószelepen és a 19 vezetéken, majd a 20 vezetéken át kilép a rendszerből.
Az 1 nagyolvasztóból származó gáz fent említett áramlási rendszerében a találmány szerint még mielőtt az 5 nedves porleválasztóban telített aj gáz belép az axiális 13 turbinába, előre meghatározott mennyiségű vizet poriasztunk be folyamatosan az at gázba. Erre a célra az áramlási rendszerbe egy porlasztó készülék van beépítve, amely a 23 szivattyút tartalmazza. Annak érdekében, hogy a porlasztóit vízből álló b áramlást hozzáadjuk a telített aj gázhoz az axiális 13 turbina előtt, a 23 szivattyú a 24 vezetéken át a 10 vezetékkel, valamint a 25 vezetéken át a 12 vezetékkel van összekötve. Az 1. ábrán látható kiviteli alaknál all szabályozószelep mosása érdekében a b porlasztóit vízáramot all szabályozószelep előtt vezetjük a 10 vezetékbe. A b porlasztóit vízáramnak a 10 vezetékbe való bevitele mellőzhető, és a b porlasztóit vízáram csak a 25 vezetékhez is csatlakoztatható, vagy az axiális 13 turbina előtt elhelyezkedő bármely más részhez.
A találmány szerint a b porlasztott vízáramból keletkező köd hűtőhatása miatt a telített aj gázban a vízgőz kondenzálódik és ennek során vékony vízréteg veszi körül a porrészecskéket.
A találmány jobb megértése érdekében a továbbiakban leírjuk azt az állapotot, amely megakadályozza por megtapadását a turbina vezetőlapátozásán vagy futólapátozásán.
Egy axiális turbinában kis méretű (1 mikronnál kisebb) részecskékből álló por, amely például a nagyolvasztóban elgőzölgéssel és kondenzálódással keletkező fémoxidokat és szulfidokat tartalmaz, nemcsak a vezetőlapátozás homorú felületein tapad meg és halmozódik fel, hanem más vezetőlapátok domború felületén is (a lapátok hátoldalán). Tisztázódott, hogy ilyen megtapadás és felhalmozódás nagy sebességű fémrészecskék és úgynevezett OH-kötések becsapódása következtében lép fel.
Mivel a pusztán víz beporlasztással előállított köd részecskéinek nagysága viszonylag nagy, ezek alig tudják kifejteni tisztító hatásukat a vezetőlapátok domború felületein (a lapátok hátoldalán), a tehetetlenségi erő következményeként fellépő szeparáló hatás miatt. Ennek megfelelően a por megtapadása és felhalmozódása ezeken a helyeken könnyen
-3182534 végbemegy és gyakran oda vezet, hogy a por eltörni a vezetőlapátozást. Kísérleteket végeztünk a nemkívánatos jelenséggel kapcsolatban, és megállapítottuk, hogy annak érdekében, hogy a tisztító hatás ezeken a helyeken is érvényesüljön, szükséges a ködrészecskék nagyságának csökkentése. Pontosabban azt állapítottuk meg, hogy a szokásos vízbepermetezéssel előállított köd részecskéi túl nagyok, és a fenti cél eléréshez kis részecskenagyságú (körülbelül 1 mikron) köd jelenlétére van szükség, amelyet a vízgőz kondenzációja hoz létre a túltelített gázban a gáznak a gáz hőmérsékleténél kisebb hőmérsékletű víz bepermetezésével végrehajtott hűtésekor.
Kísérleteink eredményei megerősítették, hogy a
2. ábrán látható 26 vezetőlapátozás 27 lapátjának domború felületű részén megtapadó porszemcsék körülbelül 1 mikron nagyságúak vagy kisebbek. Annak érdekében, hogy a hűtővízből keletkezett köd a d porrészecskékre csapódjon, szükséges, hogy a ködrészecskéket ahhoz hasonló pályán továbbítsuk, mint amilyenen a por halad. Ezért a porszemcsék nagysága körülbelül 1 mikron lehet. A nedves porleválasztóban kezelt gáz relatív nedvességtartalma körülbelül 100 százalék. Ennek megfelelően, ha ezt a gázt akár csak kismértékben is hűtjük, lehetővé válik ilyen kis részecskékből álló köd előállítása.
A találmány szerint kisméretű részecskékből álló köd hozható így létre, és ez végigáramlik a bi vonal mentén, amely nem teljesen ugyanaz mint a folyamatos g vonallal jelölt gázáramlási út a 2. ábrán, de nagyon hasonló ahhoz. így nemcsak a 27 lapát homorú felületére tapadt di por lemosása oldható meg, hanem a 27 lapát domború felületére tapadt d2 por lemosása is.
Látható, hogy ha a bi porlasztott vízáram kisméretű részecskékből áll, és a por d pályájához hasonló úton áramlik, meggátolható a por megtapadása és felhalmozódása a 26 vezetőlapátozás részét képező 27 lapát domború felületén.
Ha a vízgőzzel telített gázba hűtővizet permetezünk, vízgőz kondenzálódik, és ekkor olyan vízcseppek keletkeznek, amelyek magját kisméretű porrészecskék képezik. Más szavakkal, a porrészecskékeí vízfilm veszi körül. Ennek megfelelően az említett OH-kötések hatástalanná válnak, és a vízfilm „ütközőként” szerepel, tompítva a lapátokra, csapódó nagysebességű porrészecskék ütközését. így a por tapadása a vezetőlapátok domború felületén megakadályozható.
A vezetőlapátokra tapadó por eltávolítására befecskendezett víz mennyisége úgy határozható meg, hogy az alsó határ az a mennyiség, amely már jelentős mértékben akadályozza a por megtapadását, a felső határ pedig az a mennyiség, amely még nem okoz eróziót.
A 3. ábrán az ordináta tengely az évi kopást mutatja milliméterben a vezetőlapátokon, és a megtapadó por mennyiségét, td/c (porvastagság/lapáthossz), és az abszcissza mutatja a bepermetezett víz mennyiségét (a gáz súlyszázalékában).
Ha egy szokásos axiális turbina tényleges működése során mérhető adatokat tekintjük, megállapítjuk, hogy a vezetőlapátok évi kopása 2 mm, a bepermetezett víz felső határa pedig 5 százalék. Ha a megtapadó por mennyiségét (td/c) 5 százalékra állítjuk be úgy, hogy biztosítva legyen a jó hatásfok, a bepermetezett víz alsó határértéke 0,5-0,7 százalék.
A 3. ábrán az Li vonal mutatja az erózió kritikus értékét, az L? vonal az erózió nagyságát és az L3 görbe a megtapadó por td/c mennyiségének kritikus értékét.
A vezetőlapátokhoz tapadó por mennyisége szoros kapcsolatban van a hatásfok csökkenésével. A turbinát úgy kell működtetni, hogy a megtapadó por mennyisége olyan tartományon belül maiadjon, ahol még nem csökken lényegesen a hatásfok.
A 4. ábra a megtapadó por mennyiségének hatását mutatja a hatásfok csökkenésére. A 4. ábrából látható, hogy ha a hatásfok csökkenését a kezdeti hatásfoktól számítva 10 százalékon belül akaijuk tartani, a megtapadó por mennyiségét (td/c) 5 százalék alatt kell tartani.
Az 5. ábra a por vastagsága és az első fokozat vezetőlapátozásából kilépő gáz áramlási sebessége közötti összefüggést mutatja. A megtapadó por mennyisége (td) a legnagyobb, 1,5 mm, az M pon- \ tón, ha az áramlási sebesség 120 m/s, és a lapát hossza (C) 120 mm. Ha a gáz áramlási sebessége 200m/sec, és a lapáthossz (C) 200 mm, a megtapadó por mennyisége (td) a legnagyobb, mégpedig 15 mm, az N ponton. Az O pont azt a pontot jelöli, ahol a megtapadó por mennyisége nulla vagy lényegében nulla. A 4. ábrán feltüntetett adatokból látható, hogy a megtapadt por vastagságát 5 százalék alatt kell tartani. Ha a por megtapadási vastagságát 5 százalék alatt akaijuk tartani, az 5. ábrából látható, hogy a gáz áramlási sebessége, az első vezetőlapátozáson csak kisebb lehet, mint 180 m/sec. A turbina hatásfokának növelése érdekében szükséges, hogy az első vezetőlapátozásból kilépő gáz áramlási sebességét növeljük. Feltételezve, hogy a megtapadó por megengedhető mennyisége 2-5 százalék között van, az első vezetőlapátozásból kilépő gáz áramlási sebessége 180-12 m/s, 180-140 m/s. Ebben az esetben a megengedhető kilépési szög 46-60°, előnyösen 48-60
A 6. ábrán az axiális turbina vezetőlapátozásának találmány szerinti 27 lapátjai láthatók, összehasonlítva egy hagyományos axiális turbina 27’ lapátjaival.
A találmány szerinti 27 lapát mérete lényegesen nagyobb, mint a hagyományos turbina lapátmérete.
Ilyen nagyméretű lapátokat speciálisan a találmányhoz tervezünk, illetve alkalmazunk.
A 7. ábrán azoknak a kísérleteknek az eredményei láthatók, amelyeket a 6. ábrán látható lapátelrendezés meghatározása érdekében végeztünk. A 7. ábrán az abszcissza tengelyre van felmérve két szomszédos lapát középpontja közötti S távolság és a lapát G hosszának S/C aránya. Az ordináta tengely a turbina folytonos működésének idejét mutatja (vízbepermetezés nélkül). A két tényező között lineáris összefüggés van. A 7. ábrán az R pont azt az értéket mutatja, amit akkor kapunk, ha a gáz áramlási sebessége a vezetőlapátozásból való kilépéskor 136 m/sec, és a lapátok közötti távolság 6 mm. A 7. ábrából látható, hogy az S/C érték növelésével meghosszabbodik a működési idő. Más szóval a lapátok közötti távolság növekedése hátráltatja a vezetőlapátozás eltömődését.
-4ISZÍJ*»
A 8. ábrán látható diagram felmérve a megtapadó por vastagsága ordináta tengely és a lapáthosszúság abszcissza tengely közötti összefüggést mutatja, hogy az S/C arány körülbelül 1,5. A 8. ábrából megállapítható, hogy a lapát méretének növelésével a porvastagság, azaz a megtapadó por mennyisége viszonylag csökken. A 8. ábrán a P pont azt az értéket mutatja, amit akkor kapunk, ha a lapát C hossza 35 mm, és a gáz Vo kilépési sebessége 136 m/sec, a Q pont pedig azt az értéket mutatja, amit akkor kapunk, ha a lapát hosszúsága 120 mm és a kilépési sebesség 120 m/sec.
A fenti kísérleti eredményekből látható, hogy ha a lapát mérete nő, a köd végigáramolhat a lapát mentén, és eközben a lapát hátsó felületét is érinti. Ezért a lapáthoz tapadt por lemosódik. így a por még akkor sem tömi el a vezetőlapátozást, ha a turbinát hosszú ideig folyamatosan üzemeltetjük.
A 9. ábrán látható diagram a futólapátozás a2 kilépési szöge (relatív szög) (abszcissza tengelye) és a relatív V2 sebesség (ordináta tengely) viszonyát mutatja, ahol a V2 sebesség a futólapátozást elhagyó gáz sebessége. Ha a φ áramlási sebesség együttható a 0,4-0,7 terjedő tartományban van, és az áramlási sebesség 120-180 m/sec, vagy 140-180 m/sec, amelyet az 5. ábrán feltüntetett eredményekből határoztunk meg, és az ordináta tengelyen ábrázoltuk, és megrajzoltuk a 0,4-0,7 értékű φ áramlási sebesség együtthatók vonalait, látható, hogy egy megfelelő a2 kilépési szög körülbelül 50—60°-os tartományban van.
Mint már említettük, a találmány szerinti axiális turbinát az jellemzi, hogy a lapátok hosszát megnöveltük, különösen az első fokozatban (a magasság aránya a lapáthosszhoz 0,7-1,5), a lapát kilépő élének vastagságát 6— 12mm-re növeltük, és a vezetőlapátozás kilépési szöge a kilépési sebesség és a futólapátok külső végének kerületi sebessége kisebb, mint a szokásos axiális turbinánál. Ezen jellemző következtében a találmány szerint a vízporlasztást igen hatékonyan alkalmazzuk por megtapadásának és felhalmozódásának megakadályozására a vezetőlapátokhoz, különösen az első fokozatban, és a beporlasztott víz által okozott eróziót gyakorlatilag elhanyagolhatót szinten tartjuk.
Továbbá a találmány szerinti axiális turbinában a gáz kiáramlási sebessége különösen az első fokozat vezetőlapátozásán (az első fokozat állólapátozásán) kisebb, mint egy szokásos axiális turbinánál, és 120-180 m/sec-ra van beállítva, előnyösen 140-180m/sec-ra a gáz kiáramlási szöge 46-60° és a futólapátok külső végének kerületi sebessége 150-230 m/sec. A találmány ezen jellemzőinek köszönhetően a vezetőlapátozásból kilépő gáz abszolút sebessége és a futólapátozáson áthaladó, illetve abból kilépő gáz abszolút sebessége úgy van beállítva, hogy örvénylő áramlások keletkeznek, amelyek a turbina tengelye körül ugyanabban az irányban forognak.
Pontosabban a gázáramlás a turbina belsejében örvénylő mozgást végez a turbina tengelye körül, és ha a gáz így végigörvénylik a turbinában, centrifugális erő keletkezik a gázban, és ez a centrifugális erő kiválasztja a gázból a por- és a ködrészecskéket és ezeket a turbinaház belső falára juttatja.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására alkalmas axiális turbina szerkezetét a továbbiakban rajz alapján ismertetjük részletesebben.
A 10. ábra az axiális turbina első fokozatának metszetét mutatja, beleértve a turbina tengelyét is.
All. ábra a lapátok elrendezését szemlélteti, a 12. ábra pedig a sebességvektor háromszögeket mutatja.
A 31 forgórészagy forgathatóan van ágyazva a 30 turbinaház központi részében, továbbá a 30 házon egy 32 gázbelépő nyílás van kialakítva. Az első fokozat 34 vezetőlapátozása (állólapátozás) és a második fokozat 35 vezetőlapátozása az említett forgórészagyat körülvevő ház 33 szakaszának belső oldalán van elhelyezve. Az első fokozat 36 futólapátozása és a második fokozat 37 futólapátozása egymás után van elhelyezve a 31 forgórészagyon.
A gáz útja a következő: A 11. és 12. ábra szerint 7 az első fokozat 34 vezetőlapátozásából és a második fokozat 35 vezetőlapátozásából a gáz VOi, illetve V02 sebességgel lép ki. A Vjj‘ és VJ2 sebességek jelentik a gáz viszonylagos beömlési sebességét a 36, illetve 37 futólapátozásokon. Az első fokozat 36 futólapátozásából, illetve a második fokozat 37 futólapátozásából kilépő gáz a V34, illetve V35 abszolút sebességekkel rendelkezik. A 36, illetve 37 futólapátozásokból kiáramlásnál V21, illetve V22 a relatív sebesség.
A 12. ábrán, all, ábrán feltüntetett gázsebességek vektorai láthatók; amint a 12. ábrán látható a V01,; V02,; V34,; V35, sebességkomponensek a VOi és V02 abszolút sebességekhez tartoznak, amelyekkel a gáz elhagyja az első fokozat, illetve a második fokozat 34, illetve 35 vezetőlapátozását, továbbá a V34 és V35 abszolút sebességekhez tartoznak, amelyekkel a gáz elhagyja az első fokozat, illetve a második fokozat 34, illetve 35 futólapátozását, amelyek a turbina tengelyéhez viszonyítva ugyanabban az irányban vannak elhelyezve. Részletesebben, a találmány szerint a 34, 35 vezetőlapátozásból kiáramló gáz abszolút sebességét és a 36, 37 futólapátozásból kiáramló gáz abszolút sebességét, amely a 34, 35 vezetőlapátozásból kilépő gáz abszolút sebességét veszi fel, úgy határozzuk meg, hogy a turbina tengelyére vonatkoztatva azonos irányú sebességkomponenseik legyenek. Ezáltal a turbinában áramló gáz örvénylő komponensekkel rendelkezhet, amelyek ugyanabban az irányban forognak, és középpontjuk a turbina tengelye. így tehát a gáz spirál alakban örvénylik a turbina tengelye körül és a gáz ebben az örvénylő állapotban halad a kilépő nyílás felé.
A 13. ábrán a vezetőlapátozások a futólapátozások elrendezése, valamint a gáz áramlása látható a vezetőlapátozásokból a futólapátozásokból. A VOi és V02 abszolút sebesség, amellyel a gáz a0 kiáramlási szöggel kilép a vezetőlapátozásokból, illetve a futólapátozásokból a3 kiáaramlási szöggel kilépő gáz V34 és V3S abszolút sebessége azonos irányú. Ezáltal örvénylő áramlások keletkeznek a gázban, amelyek egyirányban forognak. Ennek következtében centrifugális erő lép fel a gázban, ami hatékonyan kiválasztja a gázból a por- és ködrészecskéket.
Amint a 10. ábrán látható, a gázcsatorna kerületén, a ház 33 szakaszán, a 13 turbina tengelyére
-511 merőleges síkban a 38 hornyok vannak kialakítva. Egy 38 horony van elhelyezve minden szomszédos 34, 35 vezetőlapátozás és 36, 37 futólapátozás között. Előnyösen a 38 horony olyan helyen van kialakítva, hogy ez nem gyengíti a turbina alkatrészeit. A 38 horony alján egy 39 kibocsátó nyílás van kialakítva, amely össze van kötve a 41 elválasztó kamrával, amelyet a ház 33 szakasza és a házat körülvevő 40 burkolat határol. A 38 horony helyett egy ennek feladatát ellátó rés és egy 39 kibocsátó nyílás is kialakítható.
A 41 elválasztó kamra egy elvezető csővel vagy hasonló alkatrésszel van összekötve (nincs feltüntetve). A 38 hornyokban összegyűlt por a 39 kibocsátó nyílásokon át a 41 elválasztó kamrába kerül és a por kondenzációval keletkezett vízcseppek belsejében helyezkedik el. így a por a 41 elválasztó kamra alsó részén gyűlik össze, amelyből a 42 elvezető nyíláson át egy elvezető csőbe jut.
A belépő fokozat lapátjainak kialakítása és speciális elrendezése eredményezi az említett hatásokat, és ezért fontos, hogy az első fokozat vezetőlapátozását és az első fokozat futólapátozását a fent említett módon tervezzük meg.
Egy axiális turbina üzemeltetésekor a nagyolvasztóból kibocsátott gáz felhasználásával az az első megoldandó feladat, hogy hogyan akadályozzuk meg a por megtapadását a turbina vezetőlapátozásán vagy futólapátozásán a fent leírt módon. A második feladat pedig az, hogy hogyan küszöböljük ki vagy csökkentsük a beporlasztott víz által okozott eróziót. A találmány szerint az axiális turbinával kapcsolatban a következőket javasoljuk:
Az axiális turbina első fokozatában a futólapátok külső végének kerületi sebessége kisebb, mint a szokásos axiális turbinánál, és 250-150 m/sec-re van beállítva. Általában a szokásos axiális turbinákat úgy tervezik, hogy az említett kerületi sebesség 300 m/sec vagy annál több legyen.
A kerületi sebességnek ezt a célszerű tartományát kísérleti eredmények alapján határoztuk meg, a kerületi sebesség és a fellépő erózió közötti összefüggés vizsgálatával.
A kerületi sebesség csökkentése a futólapátok és a gáz relatív sebességének csökkentésében nyilvánul meg, valamint csökken a ködrészecskék becsapódási sebessége is a futólapátokon. Ha a kerületi sebességet csökkentjük a belépő fokozatok, ezen belül az első fokozat futólapátjain és csökkentjük a gáz kilépési sebességét a belépő fokozatok ezen belül az első fokozat vezetőlapátozásából, csökken az egyes fokozatok által végzett munka. A találmány szerint azonban ezt a hátrányt a fokozatok számának növelésével küszöböljük ki és ezzel megakadályozzuk, hogy a hatásfok csökkenjen.
A lapátok elhelyezését megváltoztatjuk a találmány szerinti axiális turbinában, mégpedig a lapátok méretét és vastagságát megnöveljük, a 6. ábra szerint, a hagyományos turbinához viszonyítva.
Ha a hagyományos axiális belépő fokozatában a 27’ lapát metszetét összehasonlítjuk a találmány szerinti axiális turbina megfelelő 27 lapátjának metszetével, látható, hogy a találmány szerinti axiális turbina 27 lapátjának nagyobbak a méretei. Ezzel az elrendezéssel a porlerakódás következtében fellépő eltömődés megelőzhető, és az erózió befolyása hatékonyan csökkenthető. Pontosabban a találmány szerint a lapát magasságának és hosszának aránya 0,7-1,5. Ez az arány a szokásos axiális turbinánál általában körülbelül 2-3. A találmány szerint ez az arány különlegesen kicsi. Röviden, a találmány szerint vaskosabb, nagyobb méretű lapátot használunk. A szokásos axiális turbinában a lapátok kilépő éle vékony, általában körülbelül 1-2 mm. A találmány szerint, mivel hosszú lapátokat alkalmazunk, a kilépő éleket is körülbelül 6-12 mm vastagságúra alakítjuk ki. Ezzel a megoldással az erózió hatékonyan kiküszöbölhető, a találmány szerint.
A találmány szerint csökkentjük a gáz kilépési sebességét. A por tapadásának megakadályozására az első vezetőlapátozásból kilépő gáz sebességét J 20-180 m/sec-re, előnyösen 140—180 m/sec-ra csökkentjük. A gáz sebességének ezzel a csökkentésével egyidejűleg csökken a gáz és a futólapátok közötti relatív sebesség. így nemcsak a por megtapadását megelőző hatás, hanem eróziócsökkentő hatás is elérhető a találmány segítségével.
A találmány szerint a köd részecskéket azonnal eltávolítjuk. Az első fokozatban a víz bepermetezésével csökken a gáz hőmérséklete és ennek megfelelően a gázban levő víz kondenzálódik. Mint már említettük, a kondenzálódó víznek az a feladata, hogy befogja a porrészecskéket; a nagyobb mennyiségű beporlasztott víz következtében viszont nő az erózió veszélye.
Ennek a hátránynak a kiküszöbölésére egy hornyot vagy rést alakítunk ki a turbina házában a 9. ábrának megfelelően, a köd- és porrészecskék összegyűjtésére, és a turbinából való eltávolítására. Továbbá, mivel örvénylő mozgásokat hozunk létre a gázban, amint a 11-13. ábrákon látható, a gáz hőmérsékletének csökkentésével a létrehozott ködrészecskéket hatékonyan elválasztjuk a gáztól, és eltávolítjuk a turbina belsejéből, és ezáltal hatékonyan csökkentjük az erózió veszélyét.
Általában a gázban levő porrészecskéket a turbina belépő fokozataiban távolítjuk el, de néhány esetben a por a gáz szivárgásának megakadályozására szolgáló labirintusba is behatol. Ha por hatol be a labirintusba, és itt megtapad és felhalmozódik, csökken a tömítőhatás. Ezért meg kell akadályozni a por behatolását. Erre a célra előnyösen olyan eljárást alkalmazunk, amelynél egy semleges gázt vagy vízgőzt kissé nagyobb nyomáson tartunk, mint a gáz nyomása, és bevezetjük a labirintusba. Ezáltal a portartalmú gáz behatolása a labirintusba megakadályozható.
A találmány szerint az említett szerkezeti jellemzők következtében a nagyolvasztókból kibocsátott gázban levő porrészecskék jó hatásfokkal eltávolíthatók, az erózió megakadályozható, és ezáltal az axiális turbina megóvható a kopástól és sérülésektől. A továbbiakban összefoglaljuk a találmány fentiekben már leírt jellemzőit:
A nagyolvasztókból kibocsátott gázból történő energiavisszanyerésnél egy axiális turbina segítségével a nagyolvasztóból kibocsátott gázt először egy nedves porleválasztóban kezeljük, ezzel átalakítjuk a gázt telített gázzá és még mielőtt a telített gázt bevezetnénk az axiális turbinába, a gáz hőmérsékle7
-6182534 ténél alacsonyabb hőmérsékletű hűtővizet permetezünk a telített gázba, az átáramló gáz 0,5—5 súlyszázalékát kitevő mennyiségben.
A bepermetezett víz mennyiségét olyan tartományba állítjuk be, hogy megakadályozzuk por megtapadását a vezetőlapátozáson, különösen az első fokozatban, és a vezetőlapátozás és futólapátozás erózióját biztonságos üzemeltetést biztosító szintre korlátozzuk.
A hűtővíz bepermetezésével a porrészecskéket vékony vízfilm veszi körül, amelynek csillapító hatása van, ami abban nyilvánul meg, hogy megakadályozza, hogy a porrészecskék a vezetőlapátokba vagy más alkatrészekre tapadjanak. Az előállított ködrészecskék olyan kicsik, mint a porrészecskék, és ezért a ködrészecskék a por útjához nagyon hasonló pályán haladnak, és végigáramolnak a lapátok felülete mentén, miáltal a ködrészecskék eltávolítják a vezetőlapátokra tapadt porrészecskéket.
A nagyolvasztók által kibocsátott gázok energiájának visszanyerésére különleges szerkezetű axiális turbinát tervezünk. A belépő fokozatok, különösen az első fokozat vezetőlapátjainak és futólapátjainak méreteit megnöveltük, úgy, hogy lényegében a por nem tapad meg, és erózió nem lép fel, így biztonságos üzemeltetés garantálható.
A találmány szerinti axiális turbina szerkezeti jellemzőit az alábbiakban foglaljuk össze:
A vezetőlapátokban, különösen az első fokozatban, a gáz kiáramlási sebessége 140-180 m/sec és a kiáramlási szög 50-60°. Amint az 5. ábrán látható, ha a kiáramlási sebesség a szokásos axiális turbináknál alkalmazott tartományban van (200 m/sec vagy annál nagyobb), növekszik a megtapadó por mennyisége. A találmány szerint a kiáramlási sebességet az említett szintre csökkentjük, és ezzel a por megtapadását hatékonyan megakadályozzuk.
Legalább az első fokozat vezetőlapátjait és futólapátjait úgy alakítjuk ki, hogy a lapát magasságának és hosszának aránya 0,7-1,5.
Amint a 7. ábrán látható, ha a lapáttávolság/lapáthosszúság aránya (S/C) növekszik, az axiális turbina folyamatos üzemeltetési ideje növelhető. Továbbá, amint a 8. ábrából látható, ha növekszik a lapáthosszúság (C), a megtapadó por mennyisége drasztikusan csökken. Ezekre a kísérleti eredményekre alapozva, amint a 8. ábrán látható, az axiális turbinát úgy alakítjuk ki, hogy lényegében nem lép fel porlerakódás.
A lapátok méreteinek ezen növelésével egyidejűleg a lapát kilépő élének vastagságát is 6-12 mm-re növeljük, legalább az első fokozat vezetőlapátjainál és futólapátjainál, és ezáltal jelentékenyen megnöveljük a lapátok erózióval szembeni ellenállóképességét.
A futólapátok külső végének kerületi sebességét 150-180 m/sec-re csökkentjük az axiális turbina első fokozatában. Egy szokásos axiális turbina esetében az első fokozatban a futólapátok külső végének kerületi sebessége 300 m/sec vagy annál nagyobb. A találmány szerint a kerületi sebességnek a már említett szintre való csökkentésével a hatásfok magas szinten tartható, annak ellenére, hogy a gáz kiáramlási sebessége csökken a vezetőlapátozáson.
Bár a futólapátozásokból kiáramló gáz sebessége nagyobb, mint a szokásos axiális turbináknál, a hatá8 sok csökkenését nagyobb számú fokozat alkalmazásával kerüljük el.
Az axiális turbina gázcsatomája kerületének belső felületén a turbina tengelyére merőleges rés vagy horony van kialakítva, miáltal örvénylő áramlások keletkeznek a gázban; jelentékenyen javul a por- és ködrészecskék kiválasztása a gázból. Az így leválasztott por- és ködrészecskéket az említett rés vagy horony segítségével távolítjuk el.
Ha alacsony hőmérsékletű vizet permetezünk a vízgőzzel telített gázba, a gáz energiát veszít, a vízgőz kondenzálódik, és ködrészecskék keletkeznek. A találmány szerint az így előállított ködrészecskéket a gázban keltett örvénylő mozgás segítségével előállított centrifugális erő felhasználásával összegyűjtjük a gázcsatoma kerületén, és kivezetjük a turbinából. Ennek eredményeként az erózió megelőzhető, a turbina teljesítménye stabilizálódik és javul, és a turbina élettartama jelentősen megnő.
Amint a fentiekből látható, a találmány szerint az axiális turbina, amely nagyolvasztókból kibocsátott gázból történő energiavisszanyerésre szolgál, úgy van megszerkesztve, hogy lényegében nem lép fel porlerakódás, továbbá a köd- és porrészecskéket azonnal eltávolítjuk. Ennek eredményeként érhetők el az említett hatások és előnyök. Továbbá a hatásfok legalább 10 százalékkal növelhető egy centrifugális turbinához viszonyítva, és a berendezés költségei lényegesen csökkennek. Az energiavisszanyerési arány is magas. Ezért a találmány gazdaságossági szempontból rendkívül előnyös.
Ezen túlmenően a következő előnyök érhetők el a találmány szerint:
Egy hagyományos axiális turbinával összehasonlítva a találmány szerinti axiális turbina előnyös, mivel a nagyolvasztóból kibocsátott gázból a por tökéletesen eltávolítható, a kibocsátott gázt nem kell melegíteni a turbinába való bevezetés előtt, és jelentős berendezés-költségek takaríthatok meg.
Ha folyamatosan olyan vizet permetezünk a telített gázba, amelyet ugyanaz a rendszer szolgáltat, amely vízzel látja el a nedves porleválasztót is, a berendezés szerkezete egyszerűsíthető.
A találmány abból a szempontból is előnyös, hogy a nagyolvasztókhoz használt szokásos nedves porleválasztóból kibocsátott gáz közvetlenül felhasználható.

Claims (7)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának visszanyerésére, amelynek során a port tartalmazó nagynyomású gázt egy hajtott géppel összekötött, axiális turbinába vezetjük, azzal jellemezve, hogy a gázt először vízgőzzel telítjük, majd a telített gázba az axiális turbina előtt folyamatosan a telített gáz hőmérsékleténél alacsonyabb hőmérsékletű vizet poriasztunk olyan mennyiségben, ami megfelel az áramló telített gáz 0,5-5 súlyszázalékának, és ezzel a telített gázt lehűtjük és a vízgőz kondenzálásával ködöt hozunk létre benne, majd az így kezelt gázt az axiális turbinába tápláljuk.
    -7182534
  2. 2. Berendezés nagyolvasztóból kibocsátott gáz energiájának visszanyerésére, amely a gázban levő port eltávolító és a gázt vízgőzzel telitő nedves porleválasztót, a nedves porleválasztót egy axiális turbinával összekötő vezetéket, és az axiális turbinával hajtott gépet tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a nedves porleválasztót (5) az axiális turbinával (13) összekötő vezeték (6, 8, 10, 12) porlasztó készülékkel, továbbá gázáramlás-szabályozó eszközzel van ellátva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a porlasztó készülék szivattyút (23) és vezetékeket (24, 25) tartalmaz.
  4. 4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a gázáramlás-szabályozó eszköz a nedves porleválasztót (5) az axiális turbinával (13) összekötő vezetékbe (6, 8,
    10, 12) beépített bemeneti szelep (7) elzárószelep (9) és a szabályozószelep (11).
  5. 5. A 2-4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az axiális
    5 turbinában (13) a vezetőlapátozás (34, 35) kilépési szöge (a0) 50-60°.
  6. 6. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az axiális turbina (13) vezető- és futólapátozásánál (34, 37) a
    10 lapátok (27) magasságának és hosszának aránya 0,7-1,5.
  7. 7. A 2—6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az axiális turbinában (13) a gázcsatorna kerületén, a turbina
    15 (13) tengelyére merőleges síkban horony (38) van kialakítva.
HU78MI635A 1977-12-05 1978-09-14 Process and apparatus for regenerating energy of cases let out from the blast furnace HU182534B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP14518877A JPS5478368A (en) 1977-12-05 1977-12-05 Method and apparatus for recovering energy of blast furnace exhaust gas

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182534B true HU182534B (en) 1984-02-28

Family

ID=15379451

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78MI635A HU182534B (en) 1977-12-05 1978-09-14 Process and apparatus for regenerating energy of cases let out from the blast furnace

Country Status (16)

Country Link
US (1) US4270343A (hu)
JP (1) JPS5478368A (hu)
AT (1) AT368605B (hu)
BE (1) BE871909A (hu)
BR (1) BR7806448A (hu)
CS (1) CS229652B2 (hu)
DE (1) DE2845505A1 (hu)
ES (2) ES474086A1 (hu)
FR (1) FR2410676A1 (hu)
GB (1) GB2010968B (hu)
HU (1) HU182534B (hu)
IT (1) IT1106938B (hu)
MX (1) MX146893A (hu)
NL (1) NL7809694A (hu)
PL (1) PL117479B1 (hu)
RO (1) RO85226B (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5743913A (en) * 1980-08-28 1982-03-12 Sumitomo Metal Ind Ltd Temperature control method for blast furnace gas
US4353811A (en) * 1980-12-08 1982-10-12 Uop Inc. Power recovery process using recuperative heat exchange
JPS59162254A (ja) * 1983-03-01 1984-09-13 Takeshi Masumoto 加工性に優れたFe基合金材料
DE3526343A1 (de) * 1985-07-23 1987-02-05 Proizv Ob Turbomotornyj Z Im K Axialgasturbine
US9435534B2 (en) * 2009-08-31 2016-09-06 Holistic Engineering Inc Energy-recovery system for a production plant
CN106761975B (zh) * 2016-11-28 2018-09-25 新奥泛能网络科技股份有限公司 一种纯凝发电机组排汽处理装置
CN108843419B (zh) * 2018-06-29 2021-02-23 温州盛淼工业设计有限公司 一种高炉煤气发电燃烧设备
CN114810229B (zh) * 2022-04-28 2024-03-15 苏州西热节能环保技术有限公司 一种烟气动能回收系统及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB603829A (en) * 1944-11-11 1948-06-23 British Celanese Improvements in cooling reaction gases
GB612237A (en) * 1945-05-22 1948-11-10 Bbc Brown Boveri & Cie Improvements in or relating to gas turbine plants
US2677235A (en) * 1948-07-21 1954-05-04 Power Jets Res & Dev Ltd Gas turbine power plant for utilizing solid water-bearing fuel
US2669091A (en) * 1951-01-13 1954-02-16 August H Schutte Gas turbine rotor cooling
US3066912A (en) * 1961-03-28 1962-12-04 Gen Electric Turbine erosion protective device
FR2125183B1 (hu) * 1971-02-17 1974-10-11 Wendel Sidelor
JPS50133906A (hu) * 1974-04-15 1975-10-23
BR7604665A (pt) * 1975-07-19 1977-08-02 Kawasaki Heavy Ind Ltd Sistema de forno de reacao quimica
JPS52131904A (en) * 1976-04-01 1977-11-05 Mitsui Eng & Shipbuild Co Ltd Protector for blast furnace top gas turbine against channeling of blast furnace
JPS5420207A (en) * 1977-07-15 1979-02-15 Mitsui Eng & Shipbuild Co Ltd Construction for preventing dust of axial flow turbine

Also Published As

Publication number Publication date
MX146893A (es) 1982-09-02
ES480760A1 (es) 1980-01-16
BE871909A (fr) 1979-03-01
JPS5478368A (en) 1979-06-22
ES474086A1 (es) 1980-01-01
CS229652B2 (en) 1984-05-14
NL7809694A (nl) 1979-06-07
GB2010968B (en) 1982-04-21
IT7851908A0 (it) 1978-11-15
BR7806448A (pt) 1979-08-14
DE2845505A1 (de) 1979-06-07
FR2410676A1 (fr) 1979-06-29
IT1106938B (it) 1985-11-18
FR2410676B1 (hu) 1983-01-21
ATA755178A (de) 1982-02-15
US4270343A (en) 1981-06-02
PL117479B1 (en) 1981-08-31
GB2010968A (en) 1979-07-04
AT368605B (de) 1982-10-25
RO85226B (ro) 1984-10-30
RO85226A (ro) 1984-09-29
PL210574A1 (pl) 1979-07-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7137777B2 (en) Device for separating foreign particles out of the cooling air that can be fed to the rotor blades of a turbine
US9689263B2 (en) Droplet catcher for centrifugal compressor
US2897917A (en) Apparatus for separating moisture and condensable vapors from a gas
US4820123A (en) Dirt removal means for air cooled blades
US7367178B2 (en) Gas turbine system
US4820122A (en) Dirt removal means for air cooled blades
US2932360A (en) Apparatus for treating air
CN106988792B (zh) 蒸汽涡轮、蒸汽涡轮喷嘴及管理蒸汽涡轮中水分的方法
HU182534B (en) Process and apparatus for regenerating energy of cases let out from the blast furnace
EP2861871B1 (en) Wet gas compressor and method
US4274804A (en) Axial-flow turbine
JPS5919792Y2 (ja) エネルギ−回収装置
US6648935B2 (en) Dual stage extraction blower for removing contaminants from an air stream
JPS5847230Y2 (ja) 高炉の排ガスエネルギ−の回収装置
EP2112327B1 (en) Droplet catcher for centrifugal compressor
JP3862893B2 (ja) 蒸気タービンのドレン分離構造
JPS5928740B2 (ja) 高炉の排ガスエネルギ−の回収方法および装置
JP2723334B2 (ja) 蒸気タービンノズルの水滴除去装置
JPS59101504A (ja) ガスタ−ビン羽根装置
JPH06173607A (ja) 蒸気タービンの羽根浸食防止装置
JP2774646B2 (ja) 蒸気タービン
JPS63176602A (ja) 蒸気タ−ビン
JPS6149133A (ja) 粒子分離装置
JPH06248903A (ja) 蒸気タービンの水滴除去装置
JPS61265307A (ja) 軸流蒸気タ−ビン