HU182448B - Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására - Google Patents

Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU182448B
HU182448B HUBA003663A HU182448B HU 182448 B HU182448 B HU 182448B HU BA003663 A HUBA003663 A HU BA003663A HU 182448 B HU182448 B HU 182448B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
raw material
mineral
alkali metal
content
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Laszlo Barna
Endre Tornai
Jozsef Harag
Miklos Kovacs
Sandor Nemes
Karoly Solymos
Ferenc Vajda
Jozsef Szigetvari
Tibor Bognar
Original Assignee
Koezponti Banyaszati Fejleszte
Laszlo Barna
Endre Tornai
Jozsef Harag
Miklos Kovacs
Sandor Nemes
Karoly Solymos
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Koezponti Banyaszati Fejleszte, Laszlo Barna, Endre Tornai, Jozsef Harag, Miklos Kovacs, Sandor Nemes, Karoly Solymos filed Critical Koezponti Banyaszati Fejleszte
Priority to HUBA003663 priority Critical patent/HU182448B/hu
Publication of HU182448B publication Critical patent/HU182448B/hu

Links

Landscapes

  • Compositions Of Oxide Ceramics (AREA)

Abstract

A terméket 8—60 s%-ban anyagásvány eredetű anyagot, 1—45 s%-ban kalciumtartalmú vegyületet, valamint 1—70 s%-ban sziliciumoxi-dót tartalmazó anyag mint alapanyag alkalmazásával állítjuk elő az alapanyagnak fő tömegében 0,1—3 mm-es szemesézettségű durvább ásványi eredetű összetevővé aprításával, félkésztermék-formázással, szárítással és kiégetéssel, továbbá az alapanyag alkálifém-tartalmú vegyület és/vagy ásványi eredetű anyag tartalmának 0,1—7 s% közé történő beállításával. A találmány értelmében az alapanyag egy részét — célszerűen 3—80 s%-nyi mennyiségét — vi- zes közegben történő aprítással 10 «m-nél finomabb szemesézettségű zaggyá alakítjuk, majd a kapott zagyot kötőanyagként hozzákeverjük a durvább szemesézettségű alapanyagrészhez, végül a kapott keverék víztartalmát a forrná-záshoz szükséges értékre beállítva formázzuk, szárítjuk és kiégetjük a terméket.

Description

A találmány tárgya eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására.
Ismeretes, hogy a tégla- és cserépipari termékek alapanyagát anyagásványok, főként kaolinit, montmorillonit, illit és halloysit képezik, és ezek mellett kiegészítő és esetleges segédanyagokként különféle ásványi eredetű anyagok, főként márga, homok stb. szükségesek. A késztermék minőségét lényegében az anyagásványtartalom határozza meg, amelynek optimális értéke az anyagásvány fajtájától függ. Az alapanyagnak az anyagásványt olyan mennyiségben kell tartalmaznia, hogy az égetés hőfokán (tégla esetében 900—1000 °C) a fő tömegében 0,1— mm-es szemcsézettségű alapanyag-összetevők között és az összetevőkön belül is újabb, a késztermék vázszerkezetét meghatározó kötések, főként kalcium-alumínium-szilikát tartalmú vegyületek alakuljanak ki.
A rendelkezésre álló, főként hazai, agyagásványt szolgáltató kitermelőhelyeknél az agyagásvány-tartalom felső határa 60 s%, de általában ennél lényegesen alacsonyabb értékű. Az agyagásvánnyal együtt mészkő vagy dolomit, homok és egyéb ásványi eredetű anyagok is előfordulnak, amelyeket az alapanyag összetevőiként hasznosítanak. A kitermelt bányatermék agyagásvány-tartalmának dúsítása vagy a kísérő ásványi eredetű anyagok elválasztása gazdaságossági szempontból indokolatlan és rendkívül költséges lenne, így a késztermék ingadozó minőségű, A minőség nagy mértékben függ a kitermelési helytől, illetve azon belül a művelt fronttól is. A gyenge minőséget a természeti adottságok következményeként sokszor kényszerből megtűrik.
Az előírt szilárdságot el nem érő, kevésbé jó minőségű, repedezett, valamint használhatatlanná vált téglák vizsgálatánál arra a megállapításra jutottunk, hogy a nem kielégítő minőségi, főként szilárdsági jellemzők egyik fő okát az ásványi eredetű anyagok kedvezőtlen összetétele, elsősorban az agyagásvány-tartalom kis százalékos értéke képezi.
Megállapítottuk továbbá, hogy az alapanyag szemcsézettsége égetésre előkészített állapoban is igen durva, s ennek következtében az alapanyag összetevőinek alacsony a reakcióképessége. Ügy találtuk, hogy a szemcséknek a kívánatosnál kisebb fajlagos felülete van, a rendelkezésre álló felület meglehetősen passzívnak tekinthető, és nem áll rendelkezésre elegendő olyan aktív kristályszemcse-felület, amely lehetővé tenné az égetés során vázszerkezetet biztosító újabb kötések, illetve kalcium-alumínium-szilikát típusú vegyületek kialakulását.
A repedezett, illetve szétrepedt téglák vizsgálatánál megállapítottuk azt is, hogy a repedések kiindulási helyét többnyire mészkő és márga zárványok képezik, amelyeknek nagysága nem tér el lényegesen a fő tömegében 0,1—3 mm-es szemcsézettségű feldolgozott alapanyagétól, Ez azzal magyarázható, hogy az égetés során a zárványok inhomogenitásként bentmaradnak a tégla vázszerkezetében, majd a kiégetést követően magukba szívják a nedvességet, megkötik azt, pl. kalciumoxidból kalciumhidroxid jön létre, megduzzadnak, és belső feszültséget hoznak létre, amelyek a tégla szilárdságának lényeges csökkenéséhez, illetve szétrepedéséhez vezetnek.
A fenti problémák miatt a késztermék viszonylag nagy százalékának szilárdsági értékei az előírt minimális követelményeknek sem felelnek meg, illetve ha el is érik, erős szórást mutatnak, tehát a minőség nem egyenletes. A találmány célja a fenti hiányosságok kiküszöbölése. A találmány feladata olyan eljárás létrehozása, amellyel a késztermék szilárdsági paraméterei lényegesen javíthatók és minősége egyenletesebbé tehető anélkül, hogy a technológiai változtatások lényeges költségnövekedést eredményeznének.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a kiégetett termék minősége lényegesen javítható, ha az alapanyagba olyan anyagot juttatnak, amely a termék égési hőfokán fokozza a szemcsék közötti reakcióképességet, és kis mennyiségben is hatásosan fokozza a kötőképességet, illetve növeli az aktív felületet. Az alapanyagba juttatott anyagot úgy választjuk meg, hogy az belső kötőanyagként képes legyen magába ágyazni a fő tömegében 0,1—3 mm-es nagyságú alapanyag-szemcséket, ugyanakkor segítse elő az alapanyag-szemcsék közötti vázképződést és önmagával is mintegy belső vázat kialakítva reagáljon.
Felismertük, hogy belső kötőanyagként igen előnyösen alkalmazható magának az alapaanyagnak egy része, ha azt olyan felületi tulajdonságú összetevővé alakítjuk, hogy képes az alapanyag nem kezelt részével reakcióba lépni és azt önmagában beágyazni.
Ezen felismerések alapján a feladat megoldása olyan eljárás megnövelt szilárdságú téglaés cserépipari termékek előállítására 8—60 s%ban agyagásvány eredetű anyagot, főként kaolinitet, montmorillonitot, illitet, halloysitet vagy ezek keverékét, 1—45 s%-ban kalciumtartalmú vegyületet, főként mészkövet és/vagy ásványi eredetű anyagot, főként dolomitot, valamint 1—70 s%-ban szilicium-dioxidot tartalmazó anyag mint alapanyag alkalmazásával, az alapanyagnak fő tömegében 0,1—3 mm-es szemcsézettségű durvább ásványi eredetű összetevővé aprításával, félkésztermák-formázással, szárítással és kiégetéssel, továbbá az alapanyag alkálifémtartalmú vegyület és/vagy ásványi eredetű anyag tartalmának — célszerűen alkálifém-, alkáliföldfém, földpát adagolásával — 0,1—7 s% közé történő beállításával, amelynél a találmány értelmében az alapanyag egy részét — célszerűen az alapanyag szárazanyag-tartalmára vonatkoztatott 3—80 s%-nyi mennyiségét — vizes közegben történő aprítással — célszerűen 40—60 s% szilárdanyag-tartalom mellett — 10 /zm-nél finomabb szemcsézettségű zaggyá alakítjuk, majd a kapott zagyot kötőanyagként hozzákeverjük a durvább szemcsézettségű alap3
182 448 anyagrészhez, végül a kapott keverék víztartalmát a formázáshoz szükséges értékre beállítva formázzuk, szárítjuk és kiégetjük a terméket.
A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módjánál a formázáshoz szükséges víztartalmat a 10 /./m-nél finomabb szemcsézettségű zagy víztartalmának változtatásával állítjuk be.
Egy másik előnyös foganatosítási módnál az alkálifém-tartalmú vegyületek és/vagy ásványi eredetű anyagok összsúlyának 5—80 s%-át 10 «m-nél finomabb szemcsézettségűvé tesszük.
A találmány szerinti eljárással fokozott szilárdsági követelményeket is kielégítő, erős vázszerkezetű készterméket lehet előállítani. Az alapanyag ásványi eredetű anyag, illetve oxidos összetevő mennyiségétől széles határok között függetlenül biztosítja a megfelelő szilárdsági paraméterű termékek előállítását. Az eljárás alkalmazkodik az ismert eljáráshoz, annak technológiai folyamatát nem változtatja meg jelentős többletköltségeket okozó módon. Mivel a kötőanyag magának az alapanyagnak egy része, ugyanolyan körülmények között dolgozható fel mint az alapanyag maga.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásával elért szilárdsági jellemző-növekedés az alábbi jelenségek együttes hatásával magyarázható. A finomabb szemcsézettségű alapanyag-összetevő között jobban eloszlik, a durvább szemcséket a közöttük lévő rések, repedések és pórusok kitöltésével mintegy burokba fogja, és ezáltal a rendelkezésre álló teret jobban kitölti. A durvább részecskék számára így nagyobb aktív felületet biztosít, s azok egymáshoz kötődését nemcsak közvetlen érintkezési felületükön, hanem a finomabb szemcséken keresztül is biztosítja. Az égetés folyamán ez a megnövelt fajlagos felület a térfogategységre eső kötések számának növekedésével és újabb kalcium-alumínium-szilikát vegyületek kialakulásával jár, ami erősíti a vázszerkezetet.
Ugyanakkor a belső rétegeket képező finomabb szemcsék az égetés hőfokán olvadékfázissá alakulva reakcióképesebbek a durvább szemcséknél, és a köztük kialakuló kötés mintegy belső ragasztóanyagból álló vázat alakít ki. A finomabb szemcsék megnövekedett reakcióképessége olyan, klinker-ásványok kialakulásához vezető folyamatokat is elindít, amelyek különben csak jóval magasabb hőfokon jönnek létre, s az így képződött klinker-vegyületek a vázszerkezetbe beépülve tovább erősítik azt.
A finomabb szemcsézettségű összetevő alkalmazásának a szilárdsági paramétereket növelő hatása abban is megnyilvánul, hogy a kialakuló rácsszerkezetet homogénebbé teszi, a durvább szemcsék kristályfelületén lévő töltéssel rendelkező részecskék reakcióközelségbe kerülnek a finomabb szemcsék töltéssel rendelkező részecskéivel, s ezáltal a fellépő 'rácserők nemcsak a kristály belseje felé fejtik ki hatásukat, hanem a körülöttük lévő részecskék felé is kötőerőt fejtenek ki..
Az alapanyag reakcióképességét, amennyiben az ásványi összetevők alkálifémben szegények, alkálifém-tartalmú vegyületek adagolásával lehet növelni. Ekkor a mozgékonyabb alkálifémrészecskék és/vagy ionok (főleg, ha finomabb szemcsézettségű összetevő formájában vannak jelen) az égetés hőfokán könnyebben beépülnek a kristályrácsba, és elősegítik a kristályrács, illetve vázszerkezet gyorsabb és egyenletesebb épülését.
A találmány szerinti eljárás alkalmazásával járó egyik legfőbb előny a szilárdsági, főként a nyomószilárdsági paraméterek ugrásszerű növekedése már 8 s%-os mennyiségű finomabb szemcsézettségű alapanyag-összetevő alkalmazásakor is.
Az elkerülhetetlenül jelenlevő mészkő, és márga zárványok károsító hatását csökkenti az ezek körül a finomabb szemcsézettségű összetevőkből kialakuló és égetés során rásülő, rázsugorodó burok, ami nedvszívó képességüket lényegesen korlátozza. További előnyök mutatkoznak a technológiai paraméterek javulásában, javul a termék formázási szilárdsága, és megnő a száradási szilárdság is.
A találmány szerinti eljárás eredményes alkalmazhatóságát a köröshegyi téglagyárban kísérletekkel igazoltuk.
A gyár által felhasznált alapanyag kb. 15—20 s%-ban tartalmaz kaolinitet, montmorillonitot és illitet, kb. 40—50 s%-ban homokot, viszonylag nagy mennyiségben, kb. 20—25 s%-ban dolomitot és mészkövet. Alkálifém—alkáliföldfémtartalmú földpátot kb. 3—5 s%-ban tartalmaz. Ez céljainknak megfelelő mennyiség. Az alapanyag minősége és összetétele erősen változó. A késztermék szilárdsága ugyancsak változó, meglehetősen gyenge. A termék nagy számban tartalmaz mészkő- és márgazárványokat.
A kísérlet során megvizsgáltuk az alapanyag alkálifém-földpát-tartalmát, és azt kb. 1—2 siónak találtuk. Az alapanyag egy részét elkülönítettük, és 10 //.m-nél finomabb szemcsézettségűvé aprítottuk vizes közegben, 50 s% szárazanyag-ta'rtalom mellett. A kapott iszapszerű masszából mint alapanyag-összetevőből az alapanyag szárazanyag-tartalmára vonatkoztatott 5— 8 s°/o-nyi mennyiséget a hagyományos eljárás so'rán 0,1—3 mm-es szemcsézettségűvé aprított durvább alapanyag-összetevőhöz kevertünk, és az ismert eljárással Β-30-as blokktéglákká formáztuk, majd szárítottuk és kiégettük. Ugyanabból az alapanyagból egyidejűleg (ellenőrzésképpen) teljesen a hagyományos eljárás szerint is készítettünk hasonló téglákat.
A kapott késztermékek vizsgálatánál azt tapasztaltuk, hogy ugyanabból az alapanyagból hagyományos eljárással készített tégla nyomószilárdsága 68 kp/cm2 (szórással csökkentett értéke 62 kp/cm2), ami osztályba nem sorolható minőségnek felel meg, ugyanakkor a találmány szerinti eljárással készített tégla nyomószilárdsága átlagosan 98 kp/cm2 (szórással csökkentett értéke 90 kp/cm2), ami II. osztályú minősítésnek felel meg.
182 448
Ez 32%-os nyomószilárdság-növekedést jelent, ami ugrásszerű javulásként értékelhető, különös tekintettel arra, hogy a köröshegyi téglagyár által felhasznált alapanyag a leggyengébb minőségűé? közé tartozik.

Claims (3)

1. Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására 8—60 s%-ban agyagásvány eredetű anyagot, főként kaolinitet, montmorillonitot, illitet, halloysitet vagy ezek keverékét; 1—45 s%-ban kalciumtartalmú vegyületet, főként mészkövet és/vagy ásványi eredetű anyagot, főként dolomitot; valamint 1—70 s%-ban szilíciumdioxidot tartalmazó anyag mint alapanyag alkalmazásával, az alapanyagnak fő tömegében 0,1—3 mm-es szemcsézettségű durvább ásványi eredetű összetevővé aprításával, félkésztermek-formázással, szárítással és kiégetéssel, továbbá az alapanyag alkálifém-tartalmú vegyület és/vagy ásványi eredetű anyag tartalmának — célszerűen alkálifém-, alkáliföldfém földpát adagolásával — 0,1—7 s% közé történő beállításával, azzal jellemezve, hogy az alapanyag egy részét — célszerűen az alapanyagnak szárazanyag-tartalmára vonatkoztatott 3—80 s%-nyi mennyiségét — vizes közegben történő aprítással — célszerűen 40—60 s% szilárdanyag-tartalom mellett — 10 /zm-nél finomabb szemcsézettségű zaggyá alakítjuk, majd a kapott zagyot kötőanyagként hozzáke10 verjük a durvább szemcsézettségű alapanyagrészhez, végül a kapott keverék víztartalmát a formázáshoz szükséges értékre beállítva formázzuk, szárítjuk és kiégetjük a terméket.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosí15 tási módja, azzal jellemezve, hogy a formázáshoz szükséges víztartalmat a 10 /<m-nél finomabb szemcsézettségű zagy víztartalmának változtatásával állítjuk be.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás
20 foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az alkálifém-tartalmú vegyületek és/vagy ásványi eredetű anyagok összsúlyának 5—80 sp/o-át 10 /zm-nél finomabb szemcsézettségűvé tesszük.
HUBA003663 1978-06-05 1978-06-05 Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására HU182448B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBA003663 HU182448B (hu) 1978-06-05 1978-06-05 Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBA003663 HU182448B (hu) 1978-06-05 1978-06-05 Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182448B true HU182448B (hu) 1984-01-30

Family

ID=10993465

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUBA003663 HU182448B (hu) 1978-06-05 1978-06-05 Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU182448B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5015606A (en) Lightweight ceramic material for building purposes
US5015449A (en) Process for making construction grade calcium sulfate alpha-hemihydrate from moist finely divided gypsum obtained from a power plant flue gas desulfurization
US4780144A (en) Method for producing a building element from a fly ash comprising material and building element formed
US5665290A (en) Process for manufacturing brick mouldings
US3847632A (en) Masonry material
US4505752A (en) Fast-setting cements from solid phosphorus pentoxide containing materials
US3030218A (en) Method of making refractory clay products
US2569323A (en) Method of making lightweight aggregate
US2905566A (en) Plaster composition
JP3074246B2 (ja) 高強度無機発泡体の製造方法
EP0087474A1 (en) Clay products and process for their production
HU182448B (hu) Eljárás megnövelt szilárdságú tégla- és cserépipari termékek előállítására
US4438055A (en) Method of making a ceramic article and articles made by the method
EP3805177A1 (en) A method of producing lightweight ceramic sand from lignite fly ash, composition and use thereof
RU2005702C1 (ru) Способ изготовления керамических изделий
HUT73591A (en) Method of recycling of lignite fly-ash
RU2140888C1 (ru) Керамическая масса для изготовления стеновых изделий, преимущественно кирпича керамического
KR960011332B1 (ko) 세라믹 구체층이 형성된 투수성벽돌 및 그 제조방법
RU2052416C1 (ru) Сырьевая смесь для изготовления строительных изделий
SU1557134A1 (ru) Керамическа масса дл изготовлени кирпича
DE2533774A1 (de) Keramische masse, verfahren zu ihrer herstellung sowie verwendung der masse zur herstellung von steinguterzeugnissen
SU1209640A1 (ru) Сырьева смесь дл изготовлени аглопорита
RU2023703C1 (ru) Способ производства искусственного пористого заполнителя
RU2014311C1 (ru) Сырьевая смесь для изготовления заполнителя для бетона
JPH0784338B2 (ja) 人工軽量骨材

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628