HU181760B - Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra - Google Patents

Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra Download PDF

Info

Publication number
HU181760B
HU181760B HU236780A HU236780A HU181760B HU 181760 B HU181760 B HU 181760B HU 236780 A HU236780 A HU 236780A HU 236780 A HU236780 A HU 236780A HU 181760 B HU181760 B HU 181760B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
powder
microns
components
fat
lyophilic
Prior art date
Application number
HU236780A
Other languages
English (en)
Inventor
Tibor Nemeskery
Laszlo Ravasz
Gabor Vajda
Bela Karacsonyi
Jozsef Szep
Istvan Stiller
Gyoergy Pinter
Gyoergy Takacs
Original Assignee
Tibor Nemeskery
Laszlo Ravasz
Gabor Vajda
Karacsonyi B
Jozsef Szep
Istvan Stiller
Gyoergy Pinter
Gyoergy Takacs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tibor Nemeskery, Laszlo Ravasz, Gabor Vajda, Karacsonyi B, Jozsef Szep, Istvan Stiller, Gyoergy Pinter, Gyoergy Takacs filed Critical Tibor Nemeskery
Priority to HU236780A priority Critical patent/HU181760B/hu
Publication of HU181760B publication Critical patent/HU181760B/hu

Links

Landscapes

  • Confectionery (AREA)

Description

A találmány hosszan tárolható, zsírtartalmú porkeverékek előállítására vonatkozik élelmiszeripari célokra, amelyekből a további felhasználásnál folyadékkal való hígítással vagy anélkül különféle termékek készíthetők el.
A porkészítmények iránti kereslet az élelmiszeriparban állandóan fokozódik, gazdaságossági és munkaerőmegtakarítási okok miatt. Az élelmiszerek egy részét készételekké feldolgozó vendéglátóiparban igénylik azokat a termékeket, amelyek nagy volumenben, lehetőség szerint folyamatos, gépi technológiával állíthatók elő, amelyekből továbbá a továbbfeldolgozó üzemek, például az üzemi konyhák vagy a cukrászdák, a hagyományos készítményekkel azonos vagy azt megközelítő jellegű késztermékeket képesek előállítani.
A porkészítmények felhasználása rendszerint gazdaságosabb a hagyományos komponensekből készült termékekhez képest, mivel lehetőséget nyújt a technológiai folyamat nagymértékű, esetleg teljes gépesítésére vagy automatizálására, a nagy volumenben történő gyártásnál a veszteségek csökkennek és nagy munkaerőmegtakarítás is elérhető.
A továbbfeldolgozó üzemek munkateret és munkaidőt takarítanak meg akkor, ha porkészítményekből állítják elő a késztermékeket, mivel a munkaigényes, nagy térigényű munkafolyamatokat a porkeveréket gyártó üzem előzetesen végzi.
A háztartásokban is megkönnyíthető a munka, ha a porkészítményekből készítenek késztermékeket, mivel a háziasszonyok számára a hagyományos termékhez képest sokkal kevesebb idő szükséges az elkészítéshez.
Porkészítmények felhasználása teszi lehetővé a 5 tájjellegű ízesítéssel vagy saját ízlés szerint zamatosííott készítmények előállítását, mivel a porkészítmények elkészíthetők aromaanyagok és fűszerek nélkül is. Ezekből az úgynevezett alaptermékekből a továbbfeldolgozó ipar vagy a háztartások tetszés szerinti ízesítésű készterméket állíthatnak elő.
A porkészítmények előállítása akkor gazdaságos, ha azok nagy mennyiségben raktárra előre termelhetők. A porkeverékeket gyártó berendezések kapa15 citása ugyanis egy-egy termékből vagy annak választékából néhány hetes üzemeltetési idő alatt képes a piaci szükséglet kielégítésére. A berendezéseket termékváltás esetén gyakran kell tisztítani és aromamentesíteni, ami költséges, hosszantartó folyamat. A 20 késztermékek raktározásának legfőbb akadálya az, hogy a zsírtartalmú termékek avasodása nehezen akadályozható meg. A zsiradékkomponens ugyanis a szemcsés szerkezetű porkészítményekben nagy felületen érintkezik a levegővel és még nagymennyiségű 25 antioxidáns jelenlétében is viszonylag rövid tárolási idő alatt avasodási folyamat indul meg, kellemetlen íz- és illatanyagok képződnek, amelyek értékesítés előtt a terméket a rendeltetési célra élvezhetetlenné teszi. A korlátozott tárolhatóság nagymértékben be30 folyásolja a termékek elterjedését, a gyártókapacitá181760
-1181760 sok nem teljes kihasználása miatt a termékek előállítása költséges.
Az ismert eljárásokban a zsírtartalmú porkeverékek előállítása keveréssel való egyneműsítéssel történik. A késztermékek tárolhatósága állományjavítók, antioxidánsok és stabilizálószerek hozzáadásával befolyásolható, azonban az eltarthatósági idő a kívánt mértékben nem hosszabbítható meg.
A porkészítmények előállítására a porlasztásos technológiai folyamatokat is kipróbálták, amelyekben az oldatban vagy pépben adagolt anyagokat a szilárd komponensekkel elkeverték. A komponensek faj súly szerinti frakcionálódása azonban nehezen küszöbölhető ki, emiatt a porlasztással készült termékekben a komponensek aránya ingadozott,. az összetétel egyenletességét nem sikerült biztosítani.
A találmány célkitűzése számos késztermékváltozatra egységes technológiai módszer kidolgozása, amelyen alkalmazásával nagy kapacitású berendezésekben a tér-idő kihasználás' javítható, ugyanazon termelőberendezés számos terméktípus gyártására alkalmas, ezzel a beruházási igény csökken:. Másik fontos célkitűzés volt áz elkészített termékek táró-. lási idejének meghosszabbítása stabilizáló- vagy oxidációgátló szerek mennyiségi arányának növelése nélkül. További célkitűzést jelentett, hogy a rendszerint liofil-liofob komponensekből álló, porkeverékek folyadékokkal való nedvesedése egyenletesen és gyorsan történjen, ami sok esetben a rendeltetésszerű termékfelhasználás egyik előfeltétele.
Felismerésünk szerint az előbbi célkitűzések úgy valósíthatók meg, ha az élelmiszeripari célra alkalmazható porkészítmények részecskéinek szerkezeti felépítését megváltoztatjuk és a rövidebb ideig tárolható zsírkomponenseket „beágyazzuk” á hosszú ideig tárolható részecskék tömegébe. Ezáltal az oxidációra nem érzékeny komponensek érintkeznek a levegő oxigénjével, míg az oxidációra érzékeny komponensek számottevő mennyiségű stabilizáló anyag nélkül — a szerkezeti felépítés következményeként — oxidációtól védett állapotban vannak. A szerkezeti felépítés megváltoztatása azt is lehetővé teszi, hogy a késztermék - a jellegének megfelelő arányú folyadékkal — jól elegyedjen, rövid idő alatt tartós emulzió képződjön, vagyis olyan heterodiszperz szerkezet alakuljon ki, amelyben a zsírkomponens egyenletes eloszlása maximálisan biztosított.
A találmány szerinti eljárás hosszan tárolható liofil és liofób komponensekből álló porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra, így folyadékka) azonnal élvezhető italok, fagylaltpor keverék, süthető tésztamassza, édesipari töltelékek, süteményporok vagy sütőliszt előállításához azzal jellemezhető, hogy 65-95 tömegrész liofil komponenst, így szénhidrát-tartalmú és fehérjetartalmú komponenseket, amelyek adott esetben por alakú hidratáló tulajdonságú stabilizálószereket, liofil íz- vagy aromajavító anyagokat, szerves savakat tartalmaznak — fajsúlytól függően 50—100 mikron közötti szemcsefinomságban egyneműsítjük, az egyneműsített porkeverék szemcséit lebegtetés közben 5—35 tömegrész 50—100 mikron szemcseméretű liofób komponenssel, így növényi vagy állati eredetű étkezési zsiradékkal, amely kívánt esetben lipoid jellegű aroma vagy ízjavító anyagokat tartalmaz, hozzuk össze oly 2 módon, hogy 40—60 °C közötti hőmérsékleten megolvasztott állapotban beporlasztott és a porlasztás után közvetlenül a keverőberendezésben megdermesztett liofób komponensek felületére a lebegésben tartott liofil komponenseket adszorbeáltatjuk, majd a liofil komponensek részecskéivel körülvett liofob, közel egyenletes szemcsenagyságú részecskéket tartalmazó porkeveréket, adott esetben szitálás után, a rendszerből elkülönítjük.
Az aprított liofil komponenseket levegővel való elkeveréssel .egyneműsítjük. Liofil komponensként szénhidrát-tartalmú anyagokat, igy gabonalisztet, cukrot, továbbá fehérjetartalmú komponenseket, így tejport vagy tojásport alkalmazunk. A liofil komponensekhez kívánt esetben por alakú, hidratáló tulajdonságú stabilizálószereket adunk.
A találmány szerinti eljárással előállított termékekből nagyobb arányú folyadékkal azonnal, élvezhető, italok (például uzsonnaital), fagyasztható fagy’altkeVerék (tej-, tejszín vagy zöldség-fagylalt), kisebb,'· arányú folyadékmennyiséggel süthető, tészta (palacsinta vagy ostya), sütemények töltésére alkalmas krém, .püré vagy ezek lehűtésével: poharas krém, továbbá kevés folyadékkal vagy folyadék nélkül fánk-, lángos- vagy teaSütemény-tészta (általában süteményporok), végül sütőliszt (Zsírtartalmú szénhidrát) állítható élő.
Megállapítottuk azt, hogy a hagyományos keverési eljárással készült por alakú keverékek egyik közös hiányossága az, hogy a- porszerű végtermékben a liofob zsírrészecskék a liofil fehérje vagy szénhidrát-részecskék mellett illetve azok felületén helyezkednek el. Magasabb tárolási hőmérsékleten, például 30 °C' körül a megolvadt zsiradék a szénhidrát és fehérje szilárd részecskék felületéré vándorol és rátapadva megdermed, ^z ilyen keverékben a zsírkomponens igen nagy felületen érintkezik a levegővel, emiatt elkerülhetetlen, hogy á zsírsavak telítetlen kötésein képződő -peroxid miatt avasodás ne lépjen feL Antioxidánsok hozzátétele keveset javít a tárolásállóságon. Ha azonban a találmány szerint az előállítási technológia során gondoskodunk arról, hogy a zsírkomponens részecskéit a liofil komponensek beburkolva elzárják a levegő oxigénjétől, akkor a telítetlen zsírsavak oxidációja okozta aldehid- és katonavasodás fellépése kiküszöbölhető. Az ilyen szerkezetű készítmények további előnye, hogy a zsírgolyócskák külső burka liofil anyaggal van rétegezve és így folyadékkal jól nedvesedő, gyorsabban oldódik illetve képez emulziót.
A találmány szerinti eljárás kivitelezésére jól beváltak a levegőnyomással működő porkeverő és a porlasztásos zsírkeverő berendezések, amelyekben a zsiradék porlasztásának, a levegőnyomásnak és a porkeverék adagolásának szabályozásával a rendszerbe beporlasztott· és ott a beporlasztás pillanatában megdermesztett zsírrészecskék felületre tetszés szerinti arányú liofil porkeverék felrétegezhető.
A pór alakú élelmiszerkészítményeknél a liofil komponensek teszik ki a készítmény főtömegét, ezeknek a komponenseknek a fajsúlya még azonos szemcsefinomság esetén is igen eltérő lehet. Megállapítottuk azt is, hogy a porlasztásos zsírkeverő berendezésben lényeges előfeltétel a jó minőségű végtermék előállításához az, hogy a porkeverék lebegő
-2181760 állapotban maradjon, míg rá nem tapad a beporlasztott zsírgolyócskák felületére. Ha a berendezés működését úgy állítjuk be, hogy a por alakú komponensek adott levegőnyomás hatására azonos módon lebegjenek, akkor ez a feltétel kielégíthető. Ennek megfelelően a nagyobb fajsúlyú anyagkomponenseket kisebb szemcsenagyságra kell aprítani ahhoz, hogy a mintegy 50—100 mikron nagyságú zsírgolyócskák felületére a liofil porkeverék egyenletesen feltapadjon. A liofob-Iiofil komponensek egyesítése elősegíthető, ha a zsírkomponenshez előzetesen emulgeátort adunk. Az 1,3 fajsúlynál nehezebb anyagokat előnyösen 40 mikronnál kisebbre, az ennél kisebb fajsúlyúakat pedig 40 mikronnál nagyobb szemcsefinomságra aprítjuk. Az aprítás hengerszéken történik, ahonnan az aprított porszerű anyagokat fluidizáló tartályba adagoljuk, onnan pedig pneumatikus szállítással egy levegőkeverő berendezésbe, ahol 25 atü nyomású levegőimpulzusokkal a por alakú komponenseket egyneműsítjük. A kivánt homogén keverék 3-5 perc alatt kialakul. A homogén porkeveréket egységenként bemérjük folyamatosan működő szalagmérlegen keresztül és szakaszosan átfúvatjuk pneumatikus úton a porlasztásos zsírkeverő berendezés ciklonjába. Az egyneműsített porke verőket a ciklon legmagasabb pontján beadagolva alulról befúvatott levegő segítségével lebegésben tartjuk. A ciklon középrészén adagoljuk beporlasztással az. emulgeáló anyagot, esetleg íz- és aromaanyagokat is tartalmazó 40-60 °C-on megolvasztott zsírkomponenseket. A ciklonba való bejutás pillanatában a zsírkomponenst —10 és —20 °C közptti' hőmérsékletre lehűtjük, amikor 50—100 mikron nagyságú zsírgolyócskák képződnek. A lebegésben tartott porkeverék rátapad a zsírgolyócskák felületére és a lebegtetéssel való keverés biztosítja, hogy a porkeverék egyenleteseit burkolja be a zsírgolyócskákat. A megfelelő mennyiségű porkeverék feltapadása után a zsírgolyócskák tömege megnő, a levegőáram már nem tudja lebegésben tartani és az egy gyűjtőtartályba lehull. A zsiradékgolyócskák nagyságát és a rájuk tapadó porkeverék arányát a levegő nyomásával szabályozzuk. A gyűjtőtartályba lehullott terméket szükséges esetben egy szitaberendezésen vezetjük át és a csomós anyagot kiszűijük
A találmány szerinti eljárással készült termékek célszerűen 5-30 tömegszázalék zsírt tartalmaznak.
Á terméket 5-30 kg-os nagy kiszerelésű, illetve 100500 g kis kiszerelésű csomagolásban hozzuk forga- 50 lomba, szelepes műanyagzsákban vagy polietilén tasakban.'
A találmány szerinti eljárást közelebbről az alábbi kiviteli példákban ismertetjük:
1. példa
Alapfagylaltpor előállítására 24,06 kg sovány tejport 55,10 kg cukorral hengerszéken aprítunk. A hengerszéket úgy állítjuk be, hogy az aprítás után a 60 cukor szemcsefinomsága 20-40, a tejporé 50—80 mikron legyen. Ezután 2,77 kg hidratáló tulajdonságú stabilizátort 6,00 kg cukorral egyneműsítünk és olyan hengerszéken engedjük át, hogy a keverék legfeljebb 30 mikron szemcsefinomságú legyen. Ez- ¢5 után levegőkeverőberendezésben a porszem anyagokat egyneműsítjük.
11,78 kg vízmentes növényi zsiradékot, amelyben előzetesen 2—5% emulgeálóanyagot oldottunk fel, 5 porlasztásos zsírkeverő berendezésben 40-60 °C-on beporlasztjuk, fagyasztásos hűtéssel —13--15 °C-on 5—100 mikron közötti zsírgolyócskákat alakítunk ki. A porlasztásos zsírkeverő berendezésbe felülről a levegőkeverőbői beadagolt tejpor, cukor és stabilizátor keverékét lebegtetéssel adagoljuk oly módon, hogy a rendszerbe alulról befúvatott levegővel a porkeveréket a zsírgolyócskákra rátapasztjuk. A zsír arányát a por alakú készítményben a levegőnyomás szabályozásával 11,5-11,8%-ra állítjuk be,
A ciklonba lehullott termékből az esetleges csomós anyagot szitálással elkülönítjük, majd a fagylaltalapanyagot csomagoljuk.
A fenti összetételű fagylaltporból 0,4 kg .0,6 kg vízzel és megfelelő zamatosító anyaggal felhígítva azonnal fagyasztható fagylaltkeveréket szolgáltat.
2. példa
Csokoládés fagylaltpor előállítására 21,26 kg sovány tejport, 52,57 kg cukrot, 8,95 kg kakaóport, majd 4,0 kg cukorral elkevert 2,71 kg hidratáló tulajdonságú stabilizátort hengerszéken átengedve külön-külön aprítjuk. A hengerszéket úgy állítjuk be, hogy a tejpor részecskéi 5-80 mikron, a cukoré 20-40 mikron, a kakaópor ésstablizátor részecskéi 30 mikron körüli szemcsefinomságúak legyenek.
A porkeveréket szükséges arányokban összemérjük és levegőkeverő berendezésben egyneműsítjük.
Porlasztásos zsírkeverő berendezéssel a fenti porkeveréket a berendezés felső részén beadagoljuk, alulról nagynyomással bejuttatott levegővel a porkeverék részecskéit lebegtetjük, majd a berendezés közepe táján emulgeáló anyagot tartalmazó növényi zsiradékot poriasztunk be, amelyet a porlasztás pillanatában -12 —15 °C-ra való hűtéssel megdermesztünk. A porkeveréket lebegésben tartó levegőnyomást beszabályozzuk és a berendezés alján lehulló termékben a kakaovaj és porlasztóit zsiradék arányát 12,0—12,5 tömegszázalékra állítjuk be.
44,7 kg fenti összetételű porkészítményt 55,3 kg vízzel hígítva azonnal fagyasztható csokoládé fagylaltkeveréket kapunk.
3. példa
Paradicsomízű fagylalpor előállítására 20,98 kg sovány tejport, 48,08 kg cukrot, 2,65 kg hidratáló stabilizátort, — amelyhez előzetesen 4,00 kg cukrot és 0,26 kg citromsavat adagoltunk - hengerszéken az 1. példa szerinti szemcsefinomságra aprítjuk. A citromsavat 40 mikron szemcsefinomságra aprítjuk. A megfelelően aprított porkomponenseket 11,22 kg paradicsomporral levegőkeverő berendezésben levegőimpulzusokkal egyneműsítjük. A porkomponenseket porlasztásos zsírkeverő berendezésben levegőárammal tartjuk lebegésben, miközben 10,26 kg 0,07 tömegszázalék emulgeálóanyagot tartalmazó állati zsiradékot poriasztunk be és —10 °C-ra való 3
-3181760 lehűtéssel megdermesztjük. A berendezésben képződő termék zsírtartalmát 10,1-10,3 tömegszázalékra szabályozzuk. A porkeveréket szitálás után csomagoljuk. 0,40 kg fenti összetételű terméket 0,60 kg vízzel elegyítve azonnal a fagyasztható paradicsomízű fagylaltkeveréket kapunk.
4. példa
Vaníliás pudingpor előállítására 81,00 kg cukrot, 3,00 kg oldható keményítőt, 0,10 kg konyhasót, 5,00 kg sovány tejport, 7,5 kg nagy gélesítőképességű hidratáló stabilizátort külön-külön hengerszéken átengedve megfelelő szemcsefinomságra aprítjuk. A cukor és keményítő szemcsefinomságát 20—40 mikron, a tejporét 50—80 mikron, a konyhasóét 20 mikron, a stabilizátorét 30 mikron szemcsefinomságra állítjuk be. A porkeverékhez hozzáadagolunk 0,01 kg kristály vanillint és a porkeveréket levegőimpulzusokkal egyneműsitjük.
A porlasztásos zsírkeverő berendezésben a fenti porkomponenseket levegőárammal lebegtetjük, egyidejűleg a berendezésbe 5,00 kg növényi zsiradékot poriasztunk be és fagyasztással —12--15 °C-ra megdermesztjük. A képződött 50—100 mikron nagyságú zsírrészecskékre annyi porkeveréktt viszünk fel, hogy a végtermék zsírtartalma 5 tömegszázalék körül legyen. Az elkészített porkeveréket szitálás után csomagoljuk.
Az előbbi összetételű porkeverék 60 g-jához 500 g szobahőmérsékletű vizet adva és azzal simára keverve néhány perces állás után azonnal fogyasztható pudingport kapunk.
5. példa
Tejszínes fagylaltkeverék előállítására 18,06 kg sovány tejport, 9,00 kg zsíros tejport, 52,64 kg cukrot, 4,0 kg cukorral előzetesen elkevert 3,12 kg stabilizátort, hengerszéken külön-külön aprítjuk. A tejpor részecskéit 60-80 mikronra, a cukorét 40 mikronra, a stabilizátorét 30 mikronra állítjuk be. A porkeverékhez 0,02 kg tejszínaromát hozzáadva a por alakú komponenseket levegőimpulzusokkal levegőkeverő berendezésben egyneműsitjük.
Az egyneműsített porkeveréket porlasztós zsírkeverő berendezésben felülről beadagoljuk és levegőárammal lebegésben tartjuk. A porlasztásos zsírkeverőbe 0,04 tömegszázalék emulgeáló anyagot tartalmazó 13,00 kg olvasztott vajat poriasztunk, amelyet a porlasztás pillanatában —12--15 °C-ra lehűtünk.
A levegő nyomását úgy szabályozzuk, hogy a lehulló végtermék zsírtartalma 13,00 tömegszázalék legyen. A terméket szükség esetén szitáljuk, majd csomagoljuk.
Az előbbi összetételű porkeverékből 40:60 arányban szobahőmérsékletű vízzel fagylaltkeveréket készítünk, amely azonnal fagyasztható.
6. példa
Kakaós süteménypor előállítására 43,50 kg cukrot, 6,67 kg kakaóport, 7,50 kg sovány tejport, 33,00 kg 4
B1 55 búzalisztet, 3,55 kg egész tojásport hengerszéken külön-külön aprítjuk. A cukor szemcsefinomságát 20-40 mikron, a tojásport és tejport 60-80 mikron, a búzalisztet 60-100 mikron és a kakaó5 port 30 mikron körüli szemcsefinomságra állítjuk be. A porkeverékhez 0,03 kg fűszervanillint mérünk s a teljes pormennyiséget levegőkeverő berendezésben levegőimpulzusokkal egyneműsitjük.
Az egyneműsített porkeveréket porlasztásos zsirkeverő berendezésben levegőárammal lebegtetjük, miközben 5,00kg 50°C-on megolvasztott sertészsírt beporlasztunk és -10 °C-ra való fagyasztással porlasztás közben megdermesztjük. A zsírkeverő berendezésben a lehulló porkeverék zsiradéktartalmát 5,0 tömegszázalékra állítjuk be. A terméket szükség esetén szitáljuk, majd 1,00 kg sütőport hozzákeverve egyneműsítés után csomagoljuk.
Az előbbi porkeverékből 100 g-ot veszünk, ehhez 300 g vizet adunk és a keveréket zsírozott sütő20 formába öntve azonnal süthető tésztát kapunk.
7. példa 25 Kakaós uzsonnaital előállítására 53,34 kg cukrot, 29,00 kg sovány tejport, 12,80 kg kakaóport, 2,47 kg hidratáló stabilizátort, és 0,38 kg konyhasót külön-külön hengerszéken átengedve aprítjuk. A szemcsefinomságokat az előző példák szerint szabá30 lyozzuk. A por alakú komponenseket 0,02 kg kristályvanilin hozzáadásával levegőkeverő berendezésben levegőimpulzusokkal egyeneműsítjük. Az egyneműsített porkeveréket porlasztásos zsírkeverő berendezésben levegőárammal lebegtetjük, miközben 35 5,00 kg növényi zsírt vagy olvasztott vajat poriasztunk be, majd fagyasztással azonnal megdermesztjük. A berendezésben lehulló porkeverék összzsírtartalmát (kakaóvaj + adagolt zsír) 8,0 tömegszázalékra állítjuk be. Az esetlegesen keletkezett csomókat szi40 tálással elkülönítjük, majd csomagoljuk.
Az előbbi összetételű porkeverékből 30 g-hoz g meleg vizet adunk, amikor simára keverve azonnal fogyasztható tejes kakaóitalt kapunk.
Az előző készítményhez hasonlóan nugátkészít45 mény előállítására 15,0 kg tejpor és 50,0 kg cukor keverékét külön-külön hengerszéken átengedve a megadott szemcsefinomságra aprítjuk. Az egyneműsített porkeveréket porlasztásos zsírkeverő berendezésben levegőáramban lebegtetjük és 35,0 kg emulgá50 tort és stabilizálóanyagot tartalmazó megolvasztott speciális zsírkeveréket poriasztunk be, majd fagyasztással azonnal megdermesztjük. A porszerű 50-100 mikron közötti szemcsefinomságú termék nugátkészítmények előállításánál az édesiparban fontos elő termékként alkalmazható.
Csokoládéalapanyag-keverék előállítására 44,0 kg porcukrot, kívánt esetben ízesítő vagy aromásítóanyagok kíséretében hengerszéken aprítunk, majd porlasztásos zsírkeverőberendezésben 40,0 kg por60 alakú kakaómassza és 15,0 kg olvasztott kakaóvaj keverékét porlasztjuk a lebegésben tartott cukor + + aromásítóanyagok keverékére, majd a keveréket
-13--15°C-ra való fagyasztással azonnal kidermesztjük. Az esetlegesen képződött szemcséket ki65 szitáljuk. A kapott 50-100 mikron közötti szemcse-4181760 finomságú porszerű csokoládéalapanyag az édesipar értékes előterméke, amely különböző csokoládéféleségek és desszertek előállításához használható.

Claims (5)

1. Eljárás hosszan tárolható, liofil és bofób komponensekből álló porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra, éspedig folyadékkal azonnal élvezhető italok, fagylaltpor keverék, süthető tésztamassza, édesipari töltelékek, süteményporok vagy sütöliszt előállításához, azzal jellemezve, hogy 65—95 tömegrész szénhidrát-tartalmú és fehérjetartalmú liofilkomponenseket, amelyek adott esetben por alakú, hidratáló tulajdonságú stabilizálószereket, liofil íz- vagy aromajavító anyagokat, szerves savakat tartalmaznak, fajsúlytól függően 50—100 mikron, közötti szemcsefinomságban egyneműsítjük, az egyneműsített porkeverék szemcséit lebegtetés közben, 5-35 tömegrész 50—100 mikron szemcseméretű növényi vagy állati eredetű étkezési zsiradék liofob komponenssel, amely kívánt esetben lipoid jellegű aroma vagy ízjavító anyagokat tartalmaz, érintkeztetjük oly módon, hogy 40-60 °C közötti hőmérsékleten megolvasztott állapotban beporlasztott és a porlasztás után közvetlenül a keverőberendezésben —3 és —20 °C között megdermesztett liofób komponensek felületére a lebegésben tartott liofil komponenseket adszorbeáltatjuk, majd a liofil komponensekkel körülvett liofób porkeveréket, adott esetben szitálás után, ismert módon kiszereljük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a liofil, aprított komponenseket levegővel való keveréssel egyneműsítjük.
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy liofil komponensként cukrot vagy keményítőt alkalmazunk, amelyet felhasználás előtt 20—40 mikron szemcsefinomságra aprítunk.
4. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy liofil komponensként tejport alkalmazunk, amelyet felhasználás előtt 50-80 mikron szemcsefmomságra aprítunk.
5. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy liofil komponensként hidratáló tulajdonságú stabilizátorral elkevert és 20-40 mikron körüli szemcsefmomságra aprított kakaóport alkalmazunk.
HU236780A 1980-09-29 1980-09-29 Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra HU181760B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU236780A HU181760B (hu) 1980-09-29 1980-09-29 Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU236780A HU181760B (hu) 1980-09-29 1980-09-29 Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181760B true HU181760B (hu) 1983-11-28

Family

ID=10959016

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU236780A HU181760B (hu) 1980-09-29 1980-09-29 Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181760B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3582336A (en) Method of preparing oil-milk-sugar clad cereal particles and the resulting product
FI95147B (fi) Menetelmä sokerituotteen valmistamiseksi ja menetelmällä valmistetun tuotteen käyttö
US8580327B2 (en) Heat stable, fat-based confections and methods of making same
JPS61501253A (ja) 粉末生成物の製法
RU2212798C2 (ru) Взбитое жидкое тесто для сахарных вафель, способ изготовления сахарных вафель, сахарная вафля, кондитерское изделие
KR20040023619A (ko) 미분화된 지방 입자
AU2003203289B2 (en) Frozen Ice Confection
US3551166A (en) Process for the preparation of dry culinary mixes
HU189794B (en) Process for production of chocolate preparatives consisting of fructs
CA2184062C (en) Edible cheese-based fat systems and snack items, and processes for producing the same
GB2351647A (en) Shelf-stable food products with an average particle size of 15-31 microns
EP0573788B1 (en) Preparation of cocoa product
MXPA04006743A (es) Metodos para reducir la aglomeracion de alimentos granulados.
US3199988A (en) Process for making a whippable composition
US4608263A (en) Method for making flavored dipeptide sweetened comestible
EP2521458B1 (en) An edible product composed of a plurality of discrete fat pieces
US3378378A (en) Frozen comestible
US3708309A (en) Cake mix
JP3628638B2 (ja) チョコレート冷菓及びこれに用いるチョコレート冷菓ミックス
EP1348341B1 (en) Frozen ice confection
HU181760B (hu) Eljárás hosszan tárolható zsírtartalmú porkeverékek előállítására élelmiszeripari célokra
JP7210033B2 (ja) カカオパルプパウダーおよびその製造方法、ならびに、チョコレートおよび油脂加工品
JPH03172146A (ja) 油脂を含む結着材料を用いた食品
US3014802A (en) Caramel malt confection and process of making the same
JP6715011B2 (ja) 上掛け生地用粉末油脂組成物