HU181499B - Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására - Google Patents

Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU181499B
HU181499B HUEE002493A HU181499B HU 181499 B HU181499 B HU 181499B HU EE002493 A HUEE002493 A HU EE002493A HU 181499 B HU181499 B HU 181499B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
alkali metal
urea
alumina
bicarbonate
extinguishing
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Sandor Farkas
Laszlo Halasz
Miklos Holop
Jenoe Malyi
Original Assignee
Elzett Muevek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elzett Muevek filed Critical Elzett Muevek
Priority to HUEE002493 priority Critical patent/HU181499B/hu
Priority to DE19782814033 priority patent/DE2814033A1/de
Priority to GB1356278A priority patent/GB1601017A/en
Publication of HU181499B publication Critical patent/HU181499B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62DCHEMICAL MEANS FOR EXTINGUISHING FIRES OR FOR COMBATING OR PROTECTING AGAINST HARMFUL CHEMICAL AGENTS; CHEMICAL MATERIALS FOR USE IN BREATHING APPARATUS
    • A62D1/00Fire-extinguishing compositions; Use of chemical substances in extinguishing fires
    • A62D1/0007Solid extinguishing substances
    • A62D1/0014Powders; Granules

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)

Description

A tűzoltási gyakorlatban már hosszúf ideje alkalmaznak különböző típusú porkeverékeket tűzoltó ágensként. A legelteijedtebben alkalmazott porkeverékek hatóanyagait a következők szerint csoportosíthatjuk:
1. alkálifém-hidrogén-karbonátok, 5
2. alkálifém-hidrogén-karbonát adduktumök,
3. alkálifém-halogenidek,
4. foszfátkeverékek (alkálifém-, ammóniumfoszfátok, stb.),
5. alkálifém-szulfátok, borátok keverékei. 10
A fenti csoportok közül az 1. és 2. csoport anyagai a speciális lángolté porkeverékek, a 3. csoport szerinti anyagok a könnyűfém tüzek oltására alkalmas porkeverékek, míg a 4. és 5. vegyületek parázsoltó porkeverékek hatóanyagai. A lángoltó porkeverékek a hatóanyagon kívül még tar- 15 talmaznak hidrofóbizáló, folyóképesség-növelő és esetleg egyéb adalékokat is. Jelenleg legkorszerűbb lángolto porkeverékeknek tekinthetők a 2. csoportba sorolt adduktum hatóanyagú porok. Karbamid és alkálifém (Na vagy K) vegyület (karbonát, -bikarbónát, -hidroxid, szilárd fázisú, 20 130—150 C° hőmérsékleten végzett reakcióját ismerteti az I 118 215 számú nagybritanniai szabadalmi leírás.
Az 1 168 092 számú nagybritanniai szabadalmi leírás szerint karbamidot és alkálifém-vegyületet (Na- vagy K-bikarbamát, -karbonát, szeszkvikarbonát, -hidroxid) reagáltat- 25 nak szilárd fázisban, 150 C° alatti hőmérsékleten.
Az 1 190 132 sz. nagybritanniai szabadalmi leírás alkáli fémbikarbonát illetve alkálifémkarbonát reakcióját ismerteti diciándiamiddal.
Az ilyen típusú hatóanyagot tartalmazó porkeverékek30 oltóhatása a klasszikusnak tekinthető alkálifém-hidrokarbonát-bázisú porkeverékek oltóhatásának 3—5-szöröse. Ezen adduktumök stabilitása, inertsége kielégíti az igényeket, ugyanakkor hátrányos tulajdonságaik: az oltáshoz szükséges aránylag kis szemcseméret, ami korlátozza a kilövellési távolságot, valamint a magas előállítási költség. Jelen találmány célkitűzése ezen problémák kiküszöbölése.
A lángoltó porkeverékek hatóanyagainak alapvető oltási tulajdonsága az égés gyökös láncreakciójának inhibitálása. Ez az inhibíció lehet heterogén, illetve homogén fázisú. Az első esetben a lángzónába került por-részecske, mint egy „elemi fal” szerepel, míg a homogén fázisú reakcióban a hatóanyag felületéről elgőzölög az alkálifém-részecske, és gőzállapotban rekombinálja az égési folyamatot továbbvivö részecskéket. Az inhibíciós hatás függ a hőbomlás során keletkező részecskék természetétől, a részecske nagyságától — ami a kilövellési paraméterekkél együtt megszabja a porrészecske lángzónában való tartózkodásának idejét — valamint a részecske felületének nagyságától, ami befolyásolja a heterogén rekombinációt, valamint a szekunder, homogén rekombinációt az elpárolgott ionok számán keresztül. Az inhibíciós mechanizmus vizsgálata azt mutatja, hogy előnyös, ha a megfelelően kiválasztott hatóanyag típus esetén lehetőség van a por-alakú részecske felületének növelésére, és a részecske lángzónában való tartózkodásának növelésére. A lángoltó hatás alapvető inhibíciós mechanizmusa mellett még jelentkezik a hatóanyag hőbomlásakor keletkező inért gázok oxigén kiszorító hatása is, mint másodlagos oltóhatás. Ezért a lángoltó porkeverékek hatóanyagai általában olyan anyagok, amelyekből nagy mennyiségű inért gáz
-1181499 (többnyire C02, NH3) szabadul fel az oltás során. A lángoltó porkeverékek hatékonyságának a jó oltóképességen kívül feltétele a megfelelő folyóképesség, jó stabilitás, kis hidrofóbitás. A jó oltóképesség és megfelelő folyóképesség együttes biztosítása meglehetősen nehéz probléma, mivel az oltóképesség szempontjából a kis, folyóképesség szempontjából a nagy szemcseméret az előnyös. Adalékanyagokkal lehet ugyan a kis méretű részecskék folyóképességét is növelni, ezzel azonban a lángzónában való tartózkodási érték egy adott szinten marad, és a kilövés távolsága aránylag kicsi lesz.
A 2 258 256 számú NSzK-beli szabadalmi leírás szerint porlasztva szárítással is előállíthatok karbamid-alkálifémhidrokarbonát adduktumok. Az ott leírt eljárással előállított termékek azonban elég kevés — átlagosan 55—70% — hatóanyagot tartalmaznak. További, nem csekély időigényű (átl.
1—1,5 órás) fluidágyas kezeléssel is csak átlagosan 80—84% ra emelhető a termékek adduktum-tartalma, a fennmaradó és az el nem reagált kiindulási anyagokat tartalmazza. Ezen eljárás kiindulási anyaga a nátrium, vagy káliumkarbonát, -bikarbónát, szeszkvikarbonát vagy ezek keveréke, vagy nátrium- illetve kálium-hidroxid, valamint karbamid.
Az eljárás porlasztva szárítást alkalmaz, melynek során oldószerként előnyösen vizet használnak. A porlasztva szárítóba belépő levegő hőmérsékleté: 300—600 C°, a kilépőé célszerűen 125—150 C°. Az alapoldatba adott esetben szilárd anyagok is adagolhatok: SiO2, homok, fluorid, BaS04, gipsz vagy a reakciókomponensekkel szemben inért tűzoltószerek. (pl. KC1, diciándiamid vagy K2SO4). Ezen anyagokat azonban csak a végtermék — azaz tűzoltó porkeverék — kialakítására, a folyóképesség javítására adagolják. Ezt mutatja az is, hogy az előállított terméket csak akkor lehet tűzoltóporkeverékekben alkalmazni, ha a karbamidkoncentráció 5 s% alatt van, ezért a szabad karbamidot oldószerrel extrahálják ki. Más módon a nem átalakított, szabad karbamidot, illetve az egyéb nem kívánatos melléktermékeket (pl. cianátokat) oly módon „távolítják el”, hogy az adduktumot legalább 5 tf% CO2-ot és legalább 10 tf% vízgőzt tartalmazó forró levegővel fluidágyon utókezelik. A kezelés 90—140 C°-on történik. Az utókezelés ideje: 30—90 perc. A kapott adduktum összegképlete: MC2N2H2O3, ahol M nátrium- vagy káliumatom.
A találmány célkitűzése olyan eljárás kialakítására lángoltó porkeverékek hatóanyagának előállítására, amely az imént említett hátrányos tulajdonságokat kiküszöböli.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a lángoltó hatóanyag előállítására 1—60 m2/g fajlagos felületű, és 100 μ-nál kisebb szemcseméretü részecskéken porlasztva szárításos eljárással 200—500 C°-os belépő és 100—200 C°-os kilépő hőmérsékleten hordozóanyag, ammóniumhidrogénkarbonát és/vagy ammóniumkarbonát és oldó- illetve hígítószer jelenlétében az alábbi anyagokat, illetve ezek keverékeit kondenzáltatjuk:
a) karbamid, guanidin, diciándiamid, tiokarbamid, mélamin, szemikarbazid,
b) és alkálifém karbonátok, hidrokarbonátok, alkálifémhidroxidok.
Az eljárásban a szilárd hordozóanyagot az a) és b) komponensek összmennyiségére vonatkoztatva 1 : 3 és 1 : 1 közötti súlyarányban alkalmazzuk.
A találmány szerint a porlasztva szárítással feldolgozandó oldatba megfelelően megválasztott minőségű és szemcseeloszlású, nagy fajlagos felületű hordozóanyagokat adagolunk, és a kiindulási anyagok közötti reakciókat ezek felületén játszatjuk le. Az ily módon, nagy felületen végzett reakció2 val rövidebb tartózkodási idők alatt a kiindulási anyagokra számítva lényegesen magasabb — átlagosan 88—92%-os — konverziófok várható el, mint a már említett NSzK-beli szabadalmi leírás szerint. A találmány szerint így előállított hatóanyagok előnye, hogy csak csekély mértékben tartalmaznak el nem reagált amino-, illetve imino-vegyületeket (lásd alább), ezért utókezelést nem igényelnek. Az említett magas konverziófokot fentiek mellett az is elősegíti, hogy a találmány szerint a feldolgozandó kiindulási anyaghoz ammóniumhidrokarbonátot, illetve ammóniumkarbonátot is adagolunk. Ezen anyagok ugyanis hőbomlások következtében a porlasztó kamrában CO2 és NH3 tartalmú vízgőzatmoszférát biztosítanak.
Az a) illetve b) csoport anyagai között kondenzációs reakció megy végbe, a reakció során a kiindulási vegyületeknek megfelelő adduktum, illetve víz keletkezik.
Meglepő módon azt találtuk, hogy az említett (nagy fajlagos felületet biztosító) szilárd anyagok (hordozók) a fenti reakciót nagymértékben képesek katalizálni.
Az említett szilárd (hordozó) anyagok előnye:
— jelentős mértékben katalizálják a kondenzációs reakciót, és így a konverzió foka magas lesz, és az előállított termék utókezelést nem igényel;
— az előállított lángoltó porkeverékek ballisztikus tulajdonságait a hordozó megfelelő megválasztásával széles határok között lehet változtatni;
— a hatóanyag előállítása, illetve annak a tűzoltásra való tényleges felhasználása jóval gazdaságosabb lesz (tűzoltásnál a hatóanyag jelentősebb része veszendőbe megy);
— folyóképesség növelő adalék vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mennyiségben szükséges a lángoltó porkeverékben.
A reakció során olyan lángoltó hatóanyag keletkezik, mely az alkalmazott hordozót, annak felületén az adduktumot, valamint 5—8% kiindulási anyagot tartalmaz, mely célszerűen valamely b) csoportba tartozó vegyület.
A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy az előállított tűzoltópor kilövellési távolságát — azonos körülmények mellett — a hordozóanyagnak, illetve közepes szemcseméretének és szemcse-eloszlásának módosításával tág határok között tudjuk változtatni. További előnye a találmány szerinti eljárásnak, hogy a hatóanyag előállítása, illetve annak a tűzoltásra történő tényleges felhasználása jóval gazdaságosabb, mint a hordozóanyagot nem tartalmazó por esetében.
Nagy felületű hordozóanyagként alkalmazhatók például a timföldek (alumíniumoxidok, alumíniumoxihidrátok), perlitek, természetes éa mesterséges zeolitok, bentonitok, azbeszt, kvarchomok, stb.
Az eljárás célszerű megvalósításakor az a) és a b) komponensek megfelelő mólarányú keverékeiből (0,7—1,2 : 1—2) az ammóniumhidrogénkarbonát vagy ammóniumkarbonát 10 súly%-ig terjedő bekeverésével telített vizes oldatot készítünk. Ebbe a telített vizes oldatba visszük be a hordozóanyagot 0,5—90%-os mennyiségben a bevitt szárazanyagra nézve, valamint a stabil szuszpenzió előállítása érdekében célszerűen 0,5—2% cellulózétert (például metilcellulózt, karboximetilcellulózt) adunk hozzá. Az így elkészített szuszpenziót használjuk a porlasztó szárító táplálására. A porlasztó szárító üzemeltetési paraméterei:
— belépő levegő hőmérséklete: 200—500 C°, — kilépő levegő hőmérséklete: 100—180 C°, — tartózkodási idő: 5—25 perc.
A porlasztó szárítóba adagolt szuszpenzió a porlasztófejben apró részecskékre bomlik, és a szárítóba vezetett meleg
-2181499 levegő hatására a víz elpárolog, és lejátszódik a kondenzációs reakció a hordozóanyag felületén, valamint kisebb mértékben az oldatból keletkezett részecskéken. A két folyamat viszonya függ az alkalmazott reakciókomponensek minőségétől, az alkalmazott hordozóanyag minőségétől, szemcse- 5 nagyságától, mennyiségétől, valamint a porlasztó szárítás üzemi jellemzőitől. Ezek megfelelő beállításával elérhető, hogy a hordozófelületen lejátszódó reakció legyen a döntő.
A reakció az a) és b) komponensek között megy végbe, és az előzőekben leírtak szerint adduktumok keletkeznek. Az 10 ammóniumhidrogénkarbonát és ammóniumkarbonát nem vesz részt a reakcióban, hanem elbomolva CO2 és NH3 tartalmú vízgőz atmoszférát biztosít a reakciótérben, ami katalizálja a hordozó felületén végbemenő reakciót. A porlasztó szárítás terméke a hordozó szemcséken felépült ad- 15 duktum, azaz a lángoltó hatóanyag, melynek szemcsemérete, ballisztikus tulajdonsága szabályozható a hordozó szemcse tulajdonságainak megváltoztatásával.
Az oltás folyamán a hordozófelületről elpárolgó, alkáli ionok hatásos inhibíciót fejtenek ki, elpárolgásuk nagy se- 20 bessége miatt a találmány szerint előállított lángoltó hatóanyagok oltóképessége lényegében megegyezik az NSzK szabadalmi leírás szerinti tiszta, fluidágyon utókezelt adduktumokéval.
A találmány szerint előállított lángoltó hatóanyagok por- 25 keverékek alakjában nyernek alkalmazást, melyek a hatóanyagot és egyéb inért adalékanyagokat, melyek a komponensekkel nem reagálnak, például talkumot, trikalciumfoszfátot, alkálifém-halogenideket, alkálifémfoszfátokat, ammóniumfoszfátokat, ammóniumszulfátot, alkálifémszulfátot, 30 borútokat, bórsavat, alkáli- vagy alkáliföldfém-bikarbonátokat és karbonátokat, polimer anyagokat (pl. PVC-t, polietilént, poliamidot, epoxigyantát, poliésztergyantát), báriumszulfátot, szilikagélt tartalmazzák. Ezekben a lángoltó porkeverékekben a lángoltó hatóanyag 15—97%, míg az 35 adalék 3—25%-ban van jelen. Az inért anyagok a lángoltó porkeverékek fizikai tulajdonságait, így raktározóképességét, folyékonyságát, töltési tömörségét, hidrofóbitását javítják, illetve kiegészítő oltóhatásuk van.
A lángoltó porkeverékek előállításakor a jelen módszerrel előállított hatóanyagok esetén kevesebb az adalékanyagfelhasználás, mivel folyóképesség-növelő adalék vagy egyáltalán nem, vagy csak nagyon kis mennyiségben szükséges.
Eljárásunkkal mód van arra, hogy a felhasználási módoknak megfelelően egyszerűen változtassuk, a lángoltó hatóanyag szemcse-tulajsonságait. így kisméretű, valamint a hordozó mennyiségének csökkentésével előállított lángoltó hatóanyagból nyerhető megfelelő oltási és ballisztikus tulajdonságú porkeverék. Nagyobb készülékek, illetve járművek töltésére alkalmas porkeverék hatóanyagának előállításakor nagyobb hordozó szemcseméretet és nagyobb mennyiségű hordozót választunk.
Az alábbi példákon mutatjuk be eljárásunk gyakorlati megvalósítását.
1. példa
Az 1. táblázatban összefoglalt példákban, az a), b), komponensek, illetve az ammóniumhidrogénkarbonát és ammóníumkarbonát (c) komponens megadott mennyiségeit összemérve telített vizes oldatot készítünk, majd hozzáadjuk a megadott hordozóanyagot, és 1—2% metilcellulózzal stabilizáljuk a szuszpenziót. A porlasztó szárítás után vizsgáljuk a kapott anyag szemcse-eloszlását (lásd 1. táblázat). A fenti anyagok megfelelő adalékolás után a tűzoltóképességet, felhasználási jellemzőket vizsgáltuk. A táblázatban összegezett példákon kívül elkészítettük az 1. anyag olyan változatát, ahol nem alkalmaztunk c) anyagot, és nem használtunk hordozóanyagot sem, ezt tekintettük kontrollként. Ezt az anyagot elkészítése után fluidágyon utókezeltük hatóanyagtartalmának növelése céljából. Fluidágyas utókezelés előtt a kontroll hatóanyag-tartalma 65% volt.
1. táblázat: Hatóanyag előállítási példák
Szám Reakciókomponensek hordozóanyag Porlasztó szárító paraméterei Termékszemcse- nagyság μ
a.) (1 mól) b.) (1,2 mól) C.) (0,5 mól) T„ T tooo
1 karbamid KHC03 (NH4)2C03 5—20 μ-os timföld 30% 380 140 20 10-40
2 karbamid KHCO3 (NH4)2C03 20—50 μ timföld 40% 370 130 15 30-70
3 karbamid KHCOj (NH4)2CO3 50—100 μ-os timföld 50% 360 120 10 80—140
4 karbamid KHCOj (NH4)2CO3 10—20 μ-os Al/SiO2 35% 375 135 15 15-40
5 karbamid KHCO-, (NH4)2CO3 10—20 μ-os Al/SiO2 40% 375 135 15 20—50
6 karbamid NaHCO3 (NH4)2CO3 5—20 μ-os timföld 30% 380 140 20 15—45
7 karbamid NaHCO3 (NH4)2CO3 10—20 μ-osAl/SiO, 40% 375 135 15 20—55
8 diciándiamid KHC03 (NH4)2CO3 5—20 μ-os timföld 30% 470 175 15 10-30
9 diciándiamid KHCO3 (NH4)2CO3 10—20 μ-os Al/SiO2 40% 490 185 15 15—35
10 karbamid khco3 (NH4)2CO3 5—20 μ-os timföld 30% 380 135 20 20—50
11 karbamid khco3 (NH4)2CO3 10—20 μ-os Al/SiOz 30% 8% bentonit 380 135 20 30—70
12 karbamid khco3 (NH4)2C03 5—20 μ-os timföld 30% 5% perlit + 5% bentonit 380 135 18 15—45
13 karbamid khco3 (NH4)2CO3 18—20 μ-os Al/SiO2 30% 5% perlit + 5% bentonit 380 135 18 25—65
14 karbamid NaHCO3 (NH4)2COj 20—50 μ-os timföld 40% 5% perlit+ 5% bentonit 365 130 15 45—90
15 karbamid NaHCO3 (nh4)2co3 20—50 μ-os timföld 40% 8% bentonit 365 130 15 50—100
-3181499
Az oltóképesség vizsgálatára a különböző szabványokban leírt „B” tüzosztályú egységtűz modell kicsinyített mását használtuk, amely egy 21/perc levegőáramot biztosító légfúvóból, egy 3 g befogadóképességű portartállyal ellátott fúvókából, a fúvókát beállító szabályozó pádból, valamint 5 db (3,5,7,9,11,13 cm átmérőjű) korong-alakú fémtálból állt.
Az 1 cm magasságú tálakba 0,5 cm magasságig vizet, majd erre 0,4 cm benzinréteget öntünk. A fúvóka portárolójába 1 g vizsgálandó porkeveréket teszünk. A vizsgálathoz használt tálakba öntött benzint meggyújtva 10 sec előégetési idő után a fúvókára kapcsoljuk a légáramot, és a port a lángzónába juttatjuk. A kísérlet során fokozatosan növeljük a tálak átmérőjét, és addig végzünk oltási kísérletet, míg a bemért anyag már nem lesz képes eloltani a tüzet. A legnagyobb eloltott tűz átmérőjével jellemezzük az oltóképességet. Tűzoltási kísérlethez az alábbi összetételű oltóport használjuk:
— hatóanyag 97,5%, — hidrofóbizáló anyag 2,0%, (káliumsztearát vagy szilikon) — csillámpor 0,5%.
A tűzoltási eredményeket mutatja a 2. táblázat.
2. táblázat:
Tűzoltási kísérletek eredménye
Minta megnevezés Sikeresen eloltott tűz mérete Oltásra felhasznált anyagmennyiség (g)
összehasonlító 9 1
anyag
1 9 1
2 9 1
3 7 1
4 9 1
5 7 1
6 7 1
10 9 1
11 7 1
összehasonlító 5 0,5
anyag
1 5 0,5
A táblázat adatai azt mutatják, hogy az oltóhatás lényegében azonos a fluidágyon utókezelt összehasonlító anyagéval. Ezt megerősítették a makroszkopikus méretben kézi oltókészülékkel végrehajtott oltáspróbák is.
2. példa
Az 1. példában leírt kísérletet ismételjük meg azzal az eltéréssel, hogy c) anyagként az ammóniumkarbonát helyett egyenértéknyi mennyiségű ammóniumhidrogénkarbonátot, illetve 0,25 mól ammóniumhidrogénkarbonát elegyét használjuk. Az így módosított készítményeket, melyek egyébként a 8. és 14. számú anyagoknak feleltek meg, a leírt tűzoltási kísérletekben vizsgálva a 2. táblázatban ismertetett eredményekkel egyenértékű értékeket kapunk.
3. példa
Az 1. táblázat 7. és 8. számú hatóanyag előállítását ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy b) komponensként egyenértékű mennyiségű káliumkarbonátot illetve nátrium4 hidroxidot, valamint 0,5 mól nátriumhidrogénkarbonátot és 0,7 mól káliumhidroxid elegyét használjuk. Az így módosított anyagokat a leírt tűzoltási kísérletben vizsgálva a 2. táblázatban ismertetett eredményekkel egyenértékű értékeket kapunk.
4. példa
Az 1. táblázat 7. számú hatóanyag előállítását ismételjük meg, azzal a különbséggel, hogy a) komponensként egyenértéknyi mennyiségű guanidint, tiokarbamidot illetve szemikarbazidot, valamint karbamid és szemikarbazid (1:1) elegyét, illetve karbamid-diciánamid (2:1) elegyét használjuk. Az így módosított anyagokat a leírt tűzoltási kísérletben vizsgálva, a 2. táblázatban ismertetett eredményekkel egyenértékű értékeket kapunk.
Az eljárásunkkal előállított hatóanyag felhasználásával előállított lángoltópor keverékek tartalmazhatnak hidrofóbizáló anyagot (például káliumsztearátot, szilikonolajat, súrlódáscsökkentő adalékot, például grafitot, csillámot, stb., egyéb inért adalékanyagokat, például talkumot, trikalciumfoszfátot, báriumszulfátot, szilikagélt. Például:
5. példa 1. sz. hatóanyag 92%,
káliumsztearát 2%,
csillám 1,5%,
trikalciumfoszfát 2,5%,
szilikagél 3%·
6. példa 1. sz. hatóanyag 87%,
dimetil-diklór-szilán 2%,
grafit 1%,
báriumszulfát io%.
7. példa 2. sz. hatóanyag 91%,
szilikonolaj 2%,
trikalciumfoszfát 3%,
talkum 4%.
8. példa 3. sz. hatóanyag 88%,
szilikonolaj 2%,
báriumszulfát 10%·
9. példa 10. sz. hatóanyag 94%,
kalciumsztearát 2%,
trikalciumfoszfát 3%,
csillám 1%-
10. példa 1. sz. hatóanyag 50%,
szilikonolaj 2%,
ammóniumszulfát 50%.
11. példa 1. sz. hatóanyag 15%,
metil-triklór-szilán 1%,
káliumklorid 20%,
ammónium-dihidrogénfoszfát 62%,
szilikagél 2%·
12. példa 2. sz. hatóanyag 40%,
dimetil-diklór-szilán 2%,
diammónium-hidrogénfoszfát 38%,
PVC-por 20%.
13. példa 2. sz. hatóanyag 60%,
szilikonolaj 1%,
bórsav 10%,
káliumszulfát 10%,
trikalciumfoszfát 9%.
polietilén-por 10%.
14. példa 3. sz. hatóanyag 75%,
nátriumhidrogén-karbonát 10%,
-4181499 szilikonolaj 1%, nátriumhidrogénfoszfát 9%, poliésztergyanta-por 5%.
A fenti 5—14. példákban leírt lángoltó porkeverékekkel végzett tűzoltási kísérletek a 2. táblázatban megadottakkal egyenértékű eredményeket adtak.

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás karbamid, guanidin, diciándiamid, tiokarbamid, melamin vagy szemikarbazid és alkálifémkarbonát és/ vagy -hidrogénkarbonát és/vagy -hidroxid kondenzátumát tartalmazó lángoltó hatóanyag előállítására, azzal jellemezve, hogy 1—60 m2/g fajlagos felületű és ΙΟΟμ-nál kisebb szemcseméretű szilárd hordozóanyag-részecskéken porlasztva szárításos eljárással 200—500 C°-os belépő és 100— 180 C°-os kilépő hőmérsékleten oldó- illetve hígítószer és ammónium-hidrogén-karbonát és/vagy ammónium-karbonát jelenlétében
    a) karbamidot, guanidint, diciándiamidot, tiokarbamidot, melamint, szemikarbazidot illetve ezen anyagok keverékeit, és
    b) alkálifém-karbonátokat, és/vagy alkálifém-hidrokarbonátokat és/vagy alkálifém-hidroxidokat kondenzáltunk, és a szilárd hordozóanyagot az a) és b) komponensek összmennyiségéhez viszonyítva 1 : 3 és 1:1 közötti súlyarányban alkalmazzuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja,
    5 azzal jellemezve,hogy az a) illetve b) pontok szerinti kiindulási komponenseket a):b) = 0,7—1,2: 1—2 mól arányban kondenzáltatjuk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szilárd hordozóanyagként timföldet
    10 (aluminiumoxidot), alumínium-oxihídrátot, természetes és mesterséges zeolitokat, perlitet, bentonitot, kvarchomokot, azbesztet használunk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foga15 natosítási módja, azzal jellemezve, hogy oldószerként vizet alkalmazunk.
  5. 5. Karbamid, guanidin, diciándiamid, tiokarbamid, melamin vagy szemikarbazid és alkálifémkarbonátot és/vagy hidrogénkarbonátot és/vagy -hidrocid kondenzátumát tar20 talmazó tűzoltó porkeverék, azzal jellemezve, hogy 15— 97%-ban valamely 1. igénypont szerint előállított lángoltó hatóanyagot és 3—85%, a hatóanyaggal szemben inért tűzoltó adalékot, előnyösen hidrofóbizáló, csúsztató, színező, habokkal való összeférhetőséget vagy folyékonyságot bizto25 sító, felületaktív anyagok közül egyet vagy többet tartalmaz.
HUEE002493 1977-04-07 1977-04-07 Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására HU181499B (hu)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUEE002493 HU181499B (hu) 1977-04-07 1977-04-07 Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására
DE19782814033 DE2814033A1 (de) 1977-04-07 1978-03-31 Verfahren zur herstellung von flammloeschpulvergemischen
GB1356278A GB1601017A (en) 1977-04-07 1978-04-06 Fire extinguishing powder compositions

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUEE002493 HU181499B (hu) 1977-04-07 1977-04-07 Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181499B true HU181499B (hu) 1983-07-28

Family

ID=10995721

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUEE002493 HU181499B (hu) 1977-04-07 1977-04-07 Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE2814033A1 (hu)
GB (1) GB1601017A (hu)
HU (1) HU181499B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3739177C1 (de) * 1987-11-19 1989-02-02 Marx Guenther Feuerloeschmittel
RS64970B1 (sr) 2018-02-21 2024-01-31 Slavkovic Ljubisa Protivpožarni prah za gašenje a, b, c i d požara i njegova primena u gašenju katastrofalnih požara, apsorpciji nafte i njenih derivata i revitalizaciji požarom degradiranog zemljišta
CN113521635B (zh) * 2021-07-12 2022-04-19 安徽科技学院 一种珠光粉型水粉两用灭火剂及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
DE2814033A1 (de) 1978-10-19
GB1601017A (en) 1981-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3017348A (en) Fire extinguishing compositions
US4560485A (en) Fire-fighting powders
US5897845A (en) Absorbents
US5478488A (en) Detergent composition containing alkali metal peroxysalt stabilized with alkali metal sulfate and chloride
US2901428A (en) Fire extinguishing method
JPH08508707A (ja) 被覆されたペルオキシ炭酸ナトリウム粒子、その製造法ならびに該化合物を含有する洗剤−、清浄剤−および漂白剤組成物
CA1195808A (en) Activated ammonium polyphosphate, a process for making it, and its uses
CA2457844C (en) Method for the preparation of coated granular sodium percarbonate, and product obtainable by the process
HU181499B (hu) Tűzoltó porkeverékek és eljá ás hatóanyagok előállítására
JPH01246111A (ja) 過ホウ酸ナトリウム顆粒の連続的製造方法および粉末状過ホウ酸ナトリウムを顆粒に変える方法
US5328721A (en) Process for manufacturing sodium carbonate perhydrate particles and coating them with sodium borosilicate
KR940014153A (ko) 알칼리 금속 시안화물 과립 및 이의 제조방법
US2767146A (en) Method of making cleaning
US5089049A (en) Passivation of pyrophoric metals
GB1601016A (en) Fire extinguishing powders
US3179589A (en) Fire extinguishing composition and method of making the same
ES2201030T3 (es) Proceso para la produccion de hidroxido de aluminio de estabilidad termica mmejorada.
JP3990723B2 (ja) 過炭酸ナトリウム粒子の製造方法、及び使用方法
JPS5849684A (ja) 主成分として尿素を含有している顆粒の製造方法
Sumich et al. Study of formation conditions of sodium sesquicarbonate in H 3 PO 4–Na 2 CO 3–H 2 O system
EP0429321B1 (en) Sodium carbonate perhydrate process
JPS6114122A (ja) 固形ナトリウムヒドロジエンシアンアミドの製造法
GB1602994A (en) Granular raw material for the manufacture of dish-washing degreasing and cleaning agents and a process for is preparation
JP4553080B2 (ja) 安定性・安全性に優れた過炭酸ナトリウム粒子
JPH09169717A (ja) 大粒尿素製造法