HU181377B - Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére - Google Patents
Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére Download PDFInfo
- Publication number
- HU181377B HU181377B HU228781A HU228781A HU181377B HU 181377 B HU181377 B HU 181377B HU 228781 A HU228781 A HU 228781A HU 228781 A HU228781 A HU 228781A HU 181377 B HU181377 B HU 181377B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- groundwater
- sections
- filter
- concrete
- gravel
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lining And Supports For Tunnels (AREA)
Description
A találmány szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére, pl. védőcsatornák, közműalagutak stb. esetében a bennük elhelyezett anyagoktól, vezetéktől, szerelvényektől a talajvíz távoltartására. A szerkezet a műtárgy, pl. a meg- 5 védendő vezetékeket magában foglaló védőcsatorna, közműalagút stb. nyomvonalának irányában egymás mellé illesztett előregyártott vagy monolit szakaszok sorozatából van összeállítva. A szakaszok általában keresztmetszetileg is több részt, pl. csatornaelemet 10 és azt fölülről lezáró fedőlapot tartalmaznak. A részek egymáshoz vízzáró módon, pl. fugakitöltő tömítő anyag közbeiktatásával csatlakoznak. A szakaszok célszerűen kiegyenlítő réteg, pl. homokterítés útján teherelosztó felületre, pl. aljzatbetonra vannak 15 fektetve. Az aljzatbeton alatt kavicságyazatot és vízátbocsátásra alkalmas palástfelületű és/vagy vízáteresztő illesztési helyekkel rendelkező álagcsöveket tartalmazó szivárgó helyezkedik el.
Talajvíz elvezetésére és ezáltal meghatározott te- 20 rületek víztelenítésére régóta ismert az ún. szivárgók alkalmazása. A szivárgók árokba fektetett ún. alagcsövet tartalmaznak, amely palástfelülete mentén a talajvíz bejutására alkalmas nyílásokkal rendelkezik.
Az alagcső a nyílások méretét meghaladó szemnagy- 25 ságú kavicsból készült környezetbe van beágyazva. A kavicságyazat szűrő szerepet tölt be, és meggátolja, hogy a talajvíz kis szemnagyságú hordalékai az alagcső nyílásait eltömjék. A talajvíz kis szemnagyságú, általában lebegtetett hordalékait a kavicságyazat 30 megköti, ennek során azonban saját maga „eliszapo· lódik”. Ezért a szivárgók működőképes élettartama korlátozott.
A mélyépítésben gyakori feladat, hogy talajfelszín alatti műtárgyakat kell a talajvíztől megvédeni. Ezen belül különösen kényes az az eset, amikor a műtárgy egymáshoz, pl. fugák mentén illeszkedő előregyártott elemekből van összeállítva. Ez a helyzet az ún. közműalagutaknál, illetve az előregyártott beton vagy vasbeton elemekből készülő ún. védőcsatomáknál. Ezek belsejében általában olyan vezetékek helyezkednek el,«amelyektől a talajvizet mindenképpen távol kell tartani.
Különösen kényes feladat a településeken belül vezetett távfűtő hálózatok építése, ahol a legtöbb esetben eleve előírt követelmény, hogy azokat az energiaforrástól a fogyasztókhoz a terepszint alatt juttassuk el. Az esetek tekintélyes részében a vezetéket talajvizet tartalmazó talajrétegekben kell vezetni, és ezért azoktól a vizet távol kell tartani.
Nehezíti a víznyomás elleni szigetelés minőségi követelményeit az a körülmény, hogy a szigetelésnek nem csupán a 60 °C-os üzemi hőmérsékletet kell tartósan tűrnie, de számítani kell esetleges csőtörésre is. Ilyenkor a szigetelésnek — az előírások szerint - két órán keresztül tartó 100°C-os hőhatást is ki kell bírnia.
A hagyományos bitumenes szigetelések erre alkalmatlanok. A bitumenes szigetelések meg nem felelő volta miatt történtek beépítések különböző jó
-1181377 hőtűrő képességgel rendelkező műanyag- és műgumi-fóliák alkalmazásával. A tapasztalatok nem voltak egyértelműen kedvezőek. Elsősorban azért, mert az így készült szigetelések munkaigényesek és költségesek. Ezért ezek a megoldások nem tudtak széles körben elteijedni.
A nagy hőmérsékletű közegek szállítására szolgáló ún. haszoncsövek megbízható szigetelésére vonatkozóan a legfejlettebb megoldást egy osztrák találmány ajánlja. Ennek értelmében a fémből készült haszoncsövek átmérőjüket erőteljesen meghaladó átmérőjű műanyag védőcsőbe vannak üzemi előregyártással beépítve, a két cső között szabadon maradó tér pedig hőszigetelő anyaggal, célszerűen poliuretán habbá van kitöltve.
Szellemes az előregyártott vezetékszakaszok helyszíni összeillesztése is, amely a csőszakaszok végein „meztelenül hagyott” haszoncsövek összehegesztésével, majd az előregyártott és burkolt vezetékszakaszra ráhelyezett karmantyúnak az illesztési szakasz fölé való tolásával, végül pedig a meztelen illesztési rész és a karmantyú közötti tér helyszíni behabosításával történik.
Mód van arra is, hogy a karmantyúknak az előregyártóit szakaszokra rálapoló széleit zsugorfóliából készült ún. mandzsettákkal lássuk el és ezáltal a kapcsolati helyet megbízhatóan vízszigeteltté tegyük. A módszer egyszerűen kivitelezhető és műszakilag megbízható, hátránya azonban, hogy egyrészt a hagyományos módszerekhez viszonyítva alkalmazása jelentős beruházási költségtöbbletet kíván, másrészt hőtágulási és statikai okokból gyakorlatilag a 400 mm-t meghaladó átmérőjű haszoncsövek esetében már nem használható. Az ennél nagyobb átmérőjű és városi belterületen vezetett műtárgyak esetében nem marad más hátra, mint a különböző fóliás szigetelések alkalmazása, amely azonban még a leggondosabb munkavégzés mellett sem teszi lehetővé ún. porszáraz állapotú vezetékhálózatok megépítését.
A találmány célja olyan szerkezet és eljárás kifejlesztése, amely beton vagy vasbeton alagútba telepített vezetékeknek a talajvíztől való tartós megvédésére alkalmas, mégpedig a gyakorlatban használatos nagyobb vezetékátmérők esetén is. A találmány feladata ezen belül olyan módszer kifejlesztése, amely nagymértékben képes a talaj-, valamint a talajvíz adottságaihoz alkalmazkodni, a szerkezet kialakítása pedig egyszerű eszközökkel és kevés helyszíni munkával megvalósítható.
A találmányi gondolat alapja az a felismerés, hogy a védőcsatomába vagy közműalagútba helyezett vezetékek víztől való védelme hatásosan megvalósítható az önmagában ismert „szivárgó elv” alkalmazásával, amennyiben a hagyományos szivárgó építési módszerekkel ellentétben azokat úgy készítjük el, hogy megvédjük őket az eliszapolódástól, és ezáltal lehetővé tesszük időben korlátozatlan működőképességüket. A talajvíznek ilyen szivárgó elven történő távoltartása jól alkalmazható olyan esetekben is, amikor a vezetékrendszer meghatározott távolságokban kezelő aknákkal is rendelkezik.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti szerkezet talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz 2 elleni védelmére, pl.védőcsatomák, közműalagutak stb. esetében a bennük elhelyezett anyagoktól, vezetékektől, szerelvényektől a talajvíz távoltartására - amely szerkezet a műtárgy, pl. a megvédendő vezetékeket magában foglaló védőcsatoma, közműalagút stb. nyomvonalának irányában egymás mellé illesztett előregyártóit vagy monolit szakaszok sorozatából van összeállítva, a szakaszok általában keresztmetszetileg is több részt, pl. csatornaelemet és azt fölülről lezáró fedőlapot tartalmaznak, a részek egymáshoz vízzáró módon, pl. fugakitöltő tömítő anyag közbeiktatásával csatlakoznak, a szakaszok célszerűen kiegyenlítő réteg, pl.. homokterítés útján teherelosztó felületre, pl. aljzatbetonra vannak fektetve, az aljzatbeton alatt pedig kavicságyazatot és vízátbocsátásra alkalmas palástfelületű és/vagy vízáteresztő illesztési helyekkel rendelkező alagcsöveket tartalmazó szivárgó helyezkedik el, - oly módon van kialakítva, hogy a szivárgó az aljzatbetont alulról és a monolit szakaszokat vagy az előregyártott csatornaelemeket két oldalról U-alakban körülölelő ágyazat, amely kavicsból vagy homokos kavicsból áll, a műtárggyal ellentett, a környező talajjal érintkező külső oldalán pedig az ágyazatot a talajvíz kis szemnagyságú hordalékától és ezáltal az egész szivárgót az eliszapolódástól megvédő szűrőtextflia van elhelyezve.
A találmány szerinti szerkezet további ismérve lehet, hogy a szivárgó a talaj vízáteresztési tényezőjéhez igazodó méretű és szemszerkezetű, pl. homokos agyag esetén 8 és 32 mm közötti szemnagyságú osztályozott kavicsból van, amelynek előnyösen a fele a 8 és 16 mm közötti frakcióba, a másik fele pedig a 16 és 32 mm közötti frakcióba tartozik, a szivárgó U-alakú ágyazatának vastagsága pedig a 20 cm-t előnyösen mindenhol meghaladja.
A szűrőtextília nedvességálló, célszerűen szintetikus alapú szitaszövet, melynek a szivárgóval ellentett külső oldalán adott esetben a szűrőtextília pórusait lezáró tömítő anyag, pl. bentonit réteg van elhelyezve. A szűrőtextília darabokból van összeállítva, a szomszédos darabok szélei pedig a talajvíz áramlásához igazodó módon egymáson célszerűen legalább 10 cm-es átfedéssel át vannak lapolva. A szűrőtextília a szivárgónak a csatorna elemeket körülölelő oldalsó részét fölülről lefedő visszahajtással rendelkezik, a visszahajtás pedig, pl. fölülről ráhelyezett homokterítéssel van leszorítva.
A csatornaelemek vagy azok fedőlapjai vízzáró lemezzel, pl. hajlékony fóliával vannak letakarva, a vízzáró lemez és a műtárgy fölé visszatöltött talaj közé pedig védőréteg, pl. homokterítés van beiktatva. Az utóbbi esetben a vízzáró lemeznek a műtárgy nyomvonala irányában futó szélei a szűrőtextília visszahajtását fölülről átlapoltan letakarják.
A találmány tárgyát képező eljárás — melynél a műtárgyakat ismert módon, általában a talajfelszínről kiemelt munkaárokba fektetjük — azon alapul, hogy a munkaárkot a műtárgy tervezett fenékszintjénél legalább 20 cm-rel mélyebbre és a műtárgy nyomvonalának irányához képest keresztirányú
-2181377
szélességénél mindkét oldalon legalább 20 cm-rel szélesebbre készítjük, az így elkészített munkaárokba annak feneke és oldalfalai mentén szűrőtextíliát fektetünk, a szűrőtextíliának a munkaárok feneke mentén levő részén legalább egy alagcsövet 5 fektetünk le, ezután a munkaárok fenekére legalább 20 cm vastagságban osztályozott kavicsot vagy homokos kavicsot terítünk, és ezzel a szivárgó fenékrészét kialakítjuk, erre a fenékrészre a műtárgy szélességéhez igazodó szélességű aljzatbetont ké- 10 szítunk, amelyen az egyenetlenségek kiegyenlítésére alkalmas kiegyenlítő réteg, célszerűen homokterítés közbejöttével a műtárgy szakaszait, pl. csatornaelemeit elhelyezzük, a műtárgy oldalfalai, valamint a szűrőtextíliának a munkaárok falai mentén 15 levő álló helyzetű részei közé ugyancsak legalább 20 cm vastagságban osztályozott kavicsot vagy homokos kavicsot terítünk, és ezzel a szivárgó oldalsó részeit is kialakítjuk, majd ezeket az oldalsó részeket a szűrőtextília visszahajtásaival fölülről letakarjuk, 20 ezt követően előbb az egy vagy több vezetéket, majd a fedőlapokat elhelyezzük, végül a műtárgyat, pl. a csatornaelemek fedőlapjait vízzáró lemezzel, pl. hajlékony fóliával letakarjuk, melyet a talaj visszatöltése előtt védőréteggel, pl. homokterítéssel látunk 25 el.
A találmány szerinti eljárás további ismérve lehet, hogy a szűrőtextíliát szintetikus szitaszövet egységekből vagy darabokból készítjük, a szivárgóval ellentett külső oldalát pedig adott esetben a szűrő- 30 textília pórusait lezáró tömítő anyaggal, pl. bentonit réteggel látjuk el. A szűrőtextília darabjait a talajvíz áramlási irányához igazodó módon egymásra legalább 10 cm, előnyösen 10—20 cm-es átfedéssel átlapoltan helyezzük el. A szivárgót a talaj vízáteresztési 35 tényezőjéhez igazodó méretű és szemszerkezetű, pl. homokos agyag esetén 8 és 32 mm közötti szemnagyságú, fele részében előnyösen 8 és 16 mm közötti, másik fele részében pedig 16 és 32 mm közötti frakcióba tartozó osztályozott kavicsból 40 készítjük. A szivárgó fenékrészét, pl. vibrohenger segítségével betömörítjük. Az aljzatbetont legalább 8 cm, előnyösen legalább 10 cm vastagságra készítjük, és legalább BlOO-as, előnyösen B140-es minőségű betonból alakítjuk ki. Az aljzatbeton alatti 45 homokterítést legalább 1 cm vastagságúra készítjük.
A műtárgy szomszédos szakaszai közötti illesztéseket és adott esetben a keresztmetszeten belül a csatornaelemek és fedőlapjaik közötti illesztéseket vízzáró tömítő anyaggal, pl. utószilárduló vízzáró ha- 50 barccsal tömítjük. A szűrőtextíliának a szivárgó oldalsó részét letakaró visszahajtásait homokterítéssel szorítjuk.
A találmány szerinti szerkezet és eljárás legfőbb előnye, hogy a haszoncső átmérőjétől és a talaj-, va- 55 lamint talajvíz viszonyoktól függetlenül hatékonyan és nagy megbízhatósággal teszi lehetővé száraz belső térrel rendelkező védőcsatornák és közműalagutak létesítését. Kedvező, hogy a szerkezet bárhol beszerezhető, szokványos és egyszerű anyagok segítségével 60 teszi lehetővé a talajvíz elleni védelmet.
Előnyös az is, hogy jól alkalmazkodik a városon belüli hosszirányban nagy kitelj edésű hálózatok építési körülményeihez, a megvalósítás pedig sem különösebb szakmai ismereteket, sem sok élőmunkát 65 nem kíván. Ezért az ilyen műtárgyak aránylag olcsón megvalósíthatók.
Gazdasági előny az is, hogy a műtárgyat a talajvíztől megvédő szivárgó hálózat karbantartására nincs szükség, mert az szerkezeti kialakításánál fogva gyakorlatilag korlátlan élettartamú. Ezért az ilyen vezetékrendszerek üzemeltetési szempontból is kedvezőek.
A találmányt kiviteli példa kapcsán, rajz alapján ismertetjük közelebbről. A mellékelt rajzon a találmány szerinti szerkezet egy célszerű kiviteli alakjának vázlatos keresztmetszete látható. Az 1 talaj la felszíne alatt elkészítendő műtárgy a 2 vezetékek befogadására és a talajvíztől való száraz állapotú távoltartására szolgál. A 2 vezetékek a jelen esetben pl. egy távfűtő hálózat részét képezik, és az egyik a hálózat ún. előremenő vezetéke, míg a másik az ún. visszatérő vezetéke. A 2 vezetékek a találmány tárgyát nem képező ismert módon, pl. csőbölcsők alkalmazásával vannak a 3 csatorna-elemekbe beültetve. A 3 csatornaelemek U-keresztmetszetű vasbeton szelvények, amelyek ugyancsak vasbetonból előregyártással készült 4 fedőlappal vannak fölülről letakarva. A 3 csatornaelem és a 4 fedőlap célszerűen az 5 tömítő anyag közbeiktatásával illeszkedik egymáshoz. Nincs akadálya annak sem, hogy az előregyártóit 3 csatornaelemek helyett a műtárgyat monolit szakaszokból állítsuk elő.
A 3 csatornaelem alatt találjuk a legalább 1 cm vastagságú 6 homokterítést, majd pedig a legalább 10 cm vastagságú általában vasalatlan 7 aljzatbetont. Az így létrejövő zárt szekrénykeresztmetszetű műtárgy at jobbról, balról, valamint alulról U-alakban körülöleli a 8 szivárgó.
A tapasztalat szerint a 8 szivárgó 8a oldalsó részeinek, valamint 8b fenékrészének egyaránt legalább 20 cm vastagságúnak kell lennie. Az esetek legnagyobb részében 30-40 cm vastagságú 8 szivárgókat célszerű készíteni.
A 8 szivárgó 8b fenékrészének vastagsága előnyösen középütt — a műtárgy tengelyében — a legnagyobb. Ezen a legvastagabb középső szakaszon helyezkedik el a legalább egy darab 9 alagcső, amely a 8 szivárgó által összegyűjtött talajvizet belsejébe befogadja és elvezeti.
A 9 alagcső lehet perforált felületű, és ilyenkor a perforáció lyukbőségének kisebbnek kell lennie, mint a 8 szivárgóban alkalmazott kavics vagy homokos kavics legfinomabb frakciójának átmérője. Mód van arra is, hogy a 9 alagcsövet nyílásmentes palástfelületű, pl. egyszerű ún. köagyag csövekből készítsük.
Ilyenkor a 9 alagcső egyes szakaszainak illesztési helyein kell gondoskodni arról, hogy a 8 szivárgó által összegyűjtött nedvesség a 9 alagcsőbe bejuthasson, és ezáltal eltávolítható legyen. Látható az ábrán a 10 szűrőtextília is, amely a 8 szivárgó 8a oldalsó részének és 8b fenékrészének az 1 talajjal érintkező külső oldalán helyezkedik el, és annak határolását képezi.
A 10 szűrőtextília nedvességálló szitaszövet, amely szükség esetén az 1 talajjal érintkező külső oldalán ellátható valamilyen tömítő anyaggal, pl. kenéssel vagy bentonit réteggel, amely a finom talajszemcséknek a 10 szűrő textília pórusain való átju-3181377 tását gátolja meg. A 10 szűrő textília széleit célszerű a 8 szivárgó 8a oldalsó részeinek tetejére visszahajtani, hogy a 8 szivárgót az eliszapolódástól fölülről is megvédhessük. Ezt a 10a visszahajtást, pl. a 13 homokterítéssel szoríthatjuk le.
A műtárgy előregyártott 4 fedőlapjának tetejét is célszerű letakarni a 11 vízzáró lemezzel, amelyet előnyösen annyira megnyújtunk oldalirányban, hogy a 13 homokterítést is lefedje. All vízzáró lemez legegyszerűbben valamilyen hajlékony fólia lehet. Ez utóbbit az 1 talajnak a műtárgy fölé való visszatöltése esetén szükség esetén a 12 homokterítés közbeiktatásával védhetjük meg.
A műtárgy kialakításának célszerű műveleti sorrendje — előregyártott csatornaelemek alkalmazása esetén — a következő. Először az la talajfelszínről kiindulva kiemeljük a munkaárkot, melyet a műtárgy tervezett fenékszintjénél legalább 20 cm-rel lefelé és oldalirányban egyaránt kibővítjük. Az így kibővített munkaárok fenekén és annak oldalfalai mentén befektetjük a 10 szűrőtextíliát. Ennek szomszédos szakaszait legalább 10 cm-es átlapolással illesztjük egymáshoz.
A következő lépésként a 10 szűrő textíliának a munkaárok feneke mentén levő részére lefektetünk legalább egy darab 9 alagcsövet. A 9 alagcsőnek a munkaárok és ezáltal a majdani 8 szivárgó 8b fenékrészének a legmélyebb részén kell elhelyezkednie. Nincs akadálya annak, hogy a műtárgy alatt egymással párhuzamosan több 9 alagcsövet is elhelyezzünk.
A 9 alagcsövek lefektetése után legalább 20 cm vastagságú osztályozott kavics vagy homokos kavics elterítésével kiképezzük a 8 szivárgó 8b fenékrészét. Ezen alakítjuk ki a műtárgy szélességét legalább kis mértékben meghaladó általában vasalatlan 7 aljzatbetont. Ennek legalább 10 cm vastagságúnak és legalább B 100-as minőségű betonból kell lennie.
A 7 aljzatbeton megszilárdulása után helyezzük el a 3 csatornaelemeket, amelyek alá érdemes legalább 1 cm vastagságban az egyenetlenségek kiegyenlítésére szolgáló 6 homokterítést is alkalmazni. Az előregyártott 3 csatornaelem helyett természetesen helyszínen készült monolit csatornaszelvény is szóba jöhet a 2 vezetékek befogadására.
A 3 csatornaelem elhelyezése után töltjük be a munkaárok falai és a 3 csatornaelem függőleges oldalfalai közé a 8 szivárgó 8a oldalsó részeit, amelyeknek célszerűen ugyancsak 20 cm-t meghaladó vastagságúaknak kell lenniök. A 8a oldalsó részek elhelyezése után hajtjuk vissza a 10 szűrőtextília széleit a 8a oldalsó részek fölé.
A következő művelet a 3 csatornaelemek belsejébe a 2 vezetékek beemelése, összeerősítésük és rögzítésük végrehajtása után a 4 fedőlapokat elhelyezzük. Az így zárttá tett műtárgyak fölé az 1 talaj visszatöltését megelőzően először elhelyezzük a célszerűen hajlékony fóliából készített 11 vízzáró lemezt, majd erre az azt megvédő 12 homokterítést. Ezek elhelyezése után megtörténhet az 1 talaj visszatöltése.
A szerkezet jól alkalmazható minden olyan esetben, amikor a talajvíz szintje nem magasabb a 4 fedőlap fölső szintjénél, továbbá akkor is, ha jelentős a különbség az 1 talaj és a 8 szivárgó vízáteresztő képessége között.
Claims (16)
- Szabadalmi igénypontok:1. Szerkezet talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére, pl. védőcsatornák, közműalagutak stb. esetében a bennük elhelyezett anyagoktól, vezetékektől, szerelvényektől a talajvíz távoltartására, amely szerkezet a műtárgy, pl. a megvédendő vezetékeket magában foglaló védőcsatorna, közműalagút stb. nyomvonalának irányában egymás mellé illesztett előregyártott vagy monolit szakaszok sorozatából van összeállítva, a szakaszok általában keresztmetszetileg is több részt, pl. csatornaelemet és azt fölülről lezáró fedőlapot tartalmaznak, a részek egymáshoz vízzáró módon, pl. fugakitöltő tömítő anyag közbeiktatásával csatlakoznak, a szakaszok célszerűen kiegyenlítő réteg, pl. homokterítés útján teherelosztó felületre, pl. aljzatbetonra vannak fektetve, az aljzatbeton alatt pedig kavicságyazatot és vízátbocsátásra alkalmas palástfelületű és/vagy vízáteresztő illesztési helyekkel rendelkező alagcsöveket tartalmazó szivárgó helyezkedik el, azzal jellemezve, hogy a szivárgó (8) az aljzatbetont (7) alulról és a monolit szakaszokat vagy az előregyártott csatornaelemeket (3) két oldalról U-alakban körülölelő ágyazat, amely kavicsból vagy homokos kavicsból áll, a műtárggyal ellentett, a környező talajjal (1) érintkező külső oldalán pedig az ágyazatot a talajvíz kis szemnagyságú hordalékától és ezáltal az egész szivárgót (8) az eliszapolódástól megvédő szűrőtextília (10) van elhelyezve.
- 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szivárgó (8) a talaj (1) vízáteresztési tényezőjéhez igazodó méretű és szemszerkezetű, pl. homokos agyag esetén 8 és 32 mm közötti szemnagyságú osztályozott kavicsból van, melynek előnyösen a fele a 8 és 16 mm közötti frakcióba, a másik fele pedig a 16 és 32 mm közötti frakcióba tartozik, a szivárgó (8) U-alakú ágyazatának vastagsága pedig a 20 cm-t előnyösen mindenhol meghaladja.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextília (10) nedvességálló, célszerűen szintetikus alapú szitaszövet, melynek a szivárgóval (8) ellentett külső oldalán adott esetben a szűrőtextília (10) pórusait lezáró tömítő anyag, pl. bentonit réteg van elhelyezve.
- 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextília (10) darabokból van összeállítva, a szomszédos darabok szélei pedig a talajvíz áramlásához igazodó módon egymáson célszerűen legalább 10 cm-es átfedéssel át vannak lapolva.
- 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextília (10) a szivárgónak (8) a monolit szakaszokat vagy csatornaelemeket (3) körülölelő oldalsó részét (8a) fölülről lefedő visszahajtással (10a) rendelkezik, a visszahajtás (10a) pedig pl. fölülről ráhelyezett homokterítéssel (13) van leszorítva.
- 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a monolit szakaszok vagy csatornaelemek (3) vagy azok fedőlapjai (4) vízzáró lemezzel (11) pl. hajlékony fó-4181377 liával vannak fölülről letakarva, a vízzáró lemez (11) és a műtárgy fölé visszatöltött talaj (1) közé pedig védőréteg, pl. homokterítés (12) van beiktatva.
- 7. A 6. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a vízzáró lemeznek (11) a műtárgy nyomvonala irányában futó szélei (11a) a szűrőtextília (10) visszahajtását (10a) fölülről átlapoltan Ietakaqák.
- 8. Eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére pl. védőcsatomák, közműalagutak stb. esetében a bennük elhelyezett anyagoktól, vezetékektől, szerelvényektől a talajvíz távoltartására, melynél a megvédendő vezetékeket magában foglaló műtárgyat, pl. védőcsatornát, közműalagutat stb. nyomvonalának irányában egymás mellé illesztett előregyártott vagy monolit szakaszok sorozatából állítjuk össze, a szakaszokat általában keresztmetszetileg is több részből, pl. csatornaelemből és azt fölülről lezáró fedőlapból képezzük ki, a részeket vízzáró módon, pl. fugakitöltő tömítőanyag közbeiktatásával építjük össze, a szakaszokat célszerűen kiegyenlítő réteg, pl. homokterítés útján teherelosztó felületre, pl. aljzatbetonra fektetjük, amely alatt kavicságyazatot és vízátbocsátásra alkalmas palástfelületű és/vagy vízáteresztő illesztési helyekkel rendelkező alagcsövet tartalmazó szivárgót alakítunk ki, a műtárgy egészét pedig ismert módon, általában a talajfelszínről kiemelt munkaárokba fektetjük, azzal jellemezve, hogy a munkaárkot a műtárgy tervezett fenékszintjénél legalább 20 cm-rel mélyebbre és a műtárgy nyomvonalának irányához képest keresztirányú szélességénél mindkét oldalon legalább 20 cm-rel szélesebbre készítjük, az így elkészített munkaárokba annak feneke és oldalfalai mentén szűrőtextíliát (10) fektetünk, a szűrőtextíliának (10) a munkaárok feneke mentén levő részén legalább egy alagcsövet (9) fektetünk le, ezután a munkaárok fenekére legalább 20 cm vastagságban osztályozott kavicsot vagy homokos kavicsot terítünk, és ezzel a szivárgó (8) fenékrészét (8b) kialakítjuk, erre a fenékrészre (8b) a műtárgy szélességéhez igazodó szélességű aljzatbetont (7) készítünk, amelyen az egyenetlenségek kiegyenlítésére alkalmas kiegyenlítő réteg, célszerűen homokterítés (6) közbejöttével a műtárgy szakaszait, pl. csatornaelemeit (3) elhelyezzük, a műtárgy oldalfalai, valamint a szűrőtextíliának (10) a munkaárok falai mentén levő álló helyzetű részei közé ugyancsak legalább 20 cm vastagságban osztályozott kavicsot vagy homokos kavicsot terítünk, és ezzel a szivárgó (8) oldalsó részeit (8a) is kialakítjuk, majd ezeket az oldalsó részeket (8a) a szűrőtextília (10) visszahajtásaival (10a) fölülről letakarjuk, ezt követően előbb az egy vagy több vezetéket (2), majd a fedőlapokat (4) elhelyezzük, végül a csatornaelemek (3) fedőlapjait (4) vízzáró lemezzel (11), pl. hajlékony fóliával letakarjuk, melyet a talaj (1) visszatöltése előtt védőréteggel, pl. homokterítéssel (12) látunk el.
- 9. A 8. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextíliát (10) szintetikus szitaszövet egységekből vagy darabokból készítjük, a szivárgóval (8) ellentett külső oldalát pedig adott esetben a szűrőtextília (10) pórusait lezáró tömítc anyaggal, pl. bentonit réteggel látjuk el.
- 10. A 8. vagy 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextília (10) darabjait a talajvíz áramlási irányához igazodó módon egymásra legalább 10 cm, előnyösen 10— —20 cm-es átfedéssel átlapoltan helyezzük el.
- 11. A 8—10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szivárgót (8) a talaj (1) vízáteresztési tényezőjéhez igazodó méretű és szemszerkezetű, pl. homokos agyag esetén 8 és 32 mm közötti szemnagyságú, fele részében előnyösen 8 és 16 mm közötti, másik fele részében pedig 16 és 32 mm közötti frakcióba tartozó osztályozott kavicsból készítjük.
- 12. A 8-11. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szivárgó (8) fenékrészét (8b) pl. vibrohenger segítségével betömörítjük.
- 13. A 8-12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az aljzatbetont (7) legalább 8 cm, előnyösen legalább 10 cm vastagságúra készítjük és legalább B 100-as, előnyösen B140-es minőségű betonból alakítjuk ki.
- 14. A 13. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy az aljzatbeton (7) fölötti homokterítést legalább 1 cm vastagságúra készítjük.
- 15. A 8-14. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a műtárgy szomszédos szakaszai közötti illesztéseket és adott esetben a keresztmetszeten belül a csatornaelemek (3) és fedőlapjaik (4) közötti illesztéseket vízzáró tömítő anyaggal, pl. utószilárduló vízzáró habarccsal tömítjük.
- 16. A 8—15. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a szűrőtextíliának (10) a szivárgó (8) oldalsó részét (8a) letakaró visszahajtásait (10a) homokterítéssel (13) szorítjuk le.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU228781A HU181377B (hu) | 1981-08-08 | 1981-08-08 | Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HU228781A HU181377B (hu) | 1981-08-08 | 1981-08-08 | Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU181377B true HU181377B (hu) | 1983-07-28 |
Family
ID=10958690
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU228781A HU181377B (hu) | 1981-08-08 | 1981-08-08 | Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU181377B (hu) |
-
1981
- 1981-08-08 HU HU228781A patent/HU181377B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5845456A (en) | Basement waterproofing | |
JP4871886B2 (ja) | 設置後の系内バリア形成用の器具 | |
BG63050B1 (bg) | Система за образуване на водонепропусклива предпазна обшивка върху стената на хидравлична конструкция и метод за изграждането й | |
JPS6122698B2 (hu) | ||
CN108316952A (zh) | 高寒地区隧道保温防排水系统 | |
CN109488371B (zh) | 一种全包防水车站防水系统及动态设置限量排水方法 | |
US20050042034A1 (en) | Pipeline trench system and method of encasing for spill containment | |
EP3682060B1 (en) | Kerb drainage system and method of installing a kerb drainage system | |
HU181377B (hu) | Szerkezet és eljárás talajfelszín alatti műtárgyak talajvíz elleni védelmére | |
JP2004052269A (ja) | マンホールおよび下水管路 | |
CN208203302U (zh) | 高寒地区隧道保温防排水系统 | |
JP2900129B2 (ja) | 連続地中壁を構築する方法及び連続地中壁 | |
JPH11286983A (ja) | 多目的街渠構造 | |
CN217107120U (zh) | 一种地铁车站防排水系统 | |
US20060171781A1 (en) | Pipeline trench system and method of construction | |
JP3554908B2 (ja) | 遮水シート設置方法 | |
Santry | Infiltration in sanitary sewers | |
JPH0515847B2 (hu) | ||
CN212428838U (zh) | 联拱隧道 | |
CN114837741A (zh) | 一种地铁车站防排水系统 | |
RU2634549C1 (ru) | Полимерный композитный материал на основе бентонита | |
CN111501847A (zh) | 一种地下室底板渗漏处理装置及地下室底板渗漏处理方法 | |
JPS61294042A (ja) | 複合機能管路 | |
RU2079599C1 (ru) | Водопропускное сооружение под насыпью | |
CN117211342A (zh) | 一种底板防水处理施工方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |