HU181174B - Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására - Google Patents

Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU181174B
HU181174B HU210880A HU210880A HU181174B HU 181174 B HU181174 B HU 181174B HU 210880 A HU210880 A HU 210880A HU 210880 A HU210880 A HU 210880A HU 181174 B HU181174 B HU 181174B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
weight
parts
acid
temperature
mixture
Prior art date
Application number
HU210880A
Other languages
English (en)
Inventor
Istvan Buerchner
Gyoergy Csermely
Ferenc Szatmari
Original Assignee
Budalakk Festek Es Mugyantagya
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Budalakk Festek Es Mugyantagya filed Critical Budalakk Festek Es Mugyantagya
Priority to HU210880A priority Critical patent/HU181174B/hu
Publication of HU181174B publication Critical patent/HU181174B/hu

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás könnyen beégethető, hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására nagy reaktivitású amino-formaldehidgyanta, hidroxil-csoportot tartalmazó gyanták és blokkolt poliizocianát kombinációja útján.
A találmány értelmében a nagy reaktivitású amino-formaldehidgyanta és a reakcióképes hidroxilcsoportokat tartalmazó gyanta, előnyösen akrilát-kopolimer gyanta vagy alkidgyanta, hőhatásra bekövetkező térhálósoddá reakcióját ismert szervetlen és/vagy szerves savkatalizátorokkal gyorsítjuk és a bevonat termoplaszticitását a beégetési hőmérséklet intervallum felső határán elbomló blokkolt poliizocianát alkalmazásával megszüntetjük.
További jelentős eredmény az, hogy az eljárás szerint előállított bevonóanyaggal készült bevonat víz- illetve vízgőzállósága is nagymértékben javul.
Ismeretes, hogy a korszerű ipari festékek jelentős hányada beégetős rendszerből áll, amelyben a legfontosabb térhálósító komponensek még ma is a karbamid-formaldehid és a melamin-formaldehid-gyanták. A leggyakrabban alkalmazott reakciópartnerek alkidgyanták, akrilátgyanták, epoxigyanták lehetnek. Ezek a beégetős rendszerek, magasfényű, fényálló és színtartó, időjárásálló, kemény, rugalmas, jól tapadó bevonatot eredményeznek.
Alkalmazástechnikai előnyök miatt a beégetési idő vagy beégetési hőmérséklet csökkentésére savkatalizátorokat, leggyakrabban sósavat, kénsavat, salét181174 romsavat, foszforsavat, para-toluol-szulfonsavat, para-toluol-szulfonsav-kloridot, butil-foszfonsavat használnak.
Az említett gyanták kémiájával és a savas 5 katalízissel A. Bachmann és T. Bertz: Aminoplaste (VEB Deutscher Verlag für Grundstoffindustrie, Leipzig 1970) 127-140 oldala, továbbá Z. Wirpsza: Nowe Katalizátory kwasowe do utvadzania aminoplastow című cikke (Polimery 1973. évf. 5. köt.
242- 244 oldal) foglalkozik részletesen.
Az ismert festékbevonatok általános jellemzője, hogy közvetlenül a beégetés után bizonyos mértékig termoplasztikusak maradnak.
Alkalmazástechnikailag a termoplaszticitás a lassú 5 lehűlés miatt elsősorban a nagyobb hőkapacitású festett tárgyak festésénél, például farostlemezeknél, vastagabb fémtárgyaknál, továbbá a technológia során újra felmelegítésre kerülő berendezéseknél (pl. habosítás) okoz problémát, mert a tárolás vagy 0 szerelés közben összetapadás, sérülékenység jelentkezik, a bevonat minősége károsodik.
A térhálósító reakció gyorsabbá tehető savkatalízissel, de megmarad a bevonat termoplasztikus tulajdonsága, ugyanakkor a filmben visszamaradt sav 5 rontja a víz- illetve vízgőzállóságot is. (A. Bachmann,
T. Bertz: Aminoplaste; 139. o.)
A felsorolt két hátrány, vagyis a termoplaszticitás és a rossz vízgőzállóság szembetűnő hátrányokkal jár az ipari gyakorlatban, főként a farostlemezek festésénél.
-1181174
A termelékenység növelése és a gépi kapacitás jobb kihasználása érdekében az alkid-amingyanta kombinációs kötőanyagból álló festék beégetési idejét a komponensek aktivitásának növelésével sikerült a legfeljebb 150 °C hőmérsékletű, sötéten sugárzó infrakemencében 12 percről 7 percre csökkenteni. A követelmény azonban a 3,5 perces beégetési idejű festék. Ez műszakilag megoldható a savkatalízises reakciógyorsítással, de a termoplasztikusság következtében a 60—70 °C-ra lehűlt lemezek színoldattal egymásra rakva összetapadnak. A bevonatok vízgőzállósága sem felelt meg az előírt követelményeknek.
Másfelől ismert az amino-formaldehidgyanta, reaktív hidroxil-csoportokat tartalmazó gyanta és a blokkolt poliizocianát hármas kötőanyagrendszer a 7 411 278 számú japán szabadalmi leírásból.
A találmány feladata olyan reakciófeltételek és olyan reakciópartnerek kidolgozása, amelyek a lehető legteljesebb mértékben lehetővé teszik a hőrekeményedő térhálósító reakció lejátszódását.
A találmányt arra a felismerésre alapozzuk, hogy ha a hőrekeményedő reakció lejátszódását savkatalízissel megfelelően gyorsítjuk, akkor a rendszerben levő, a beégetési hőmérsékleti intervallum felső határán gyakorlatilag a nagy reaktivitású éterezett amino-form aldehid-gyanta és a reakcióképes hidroxil-csoportokat tartalmazó gyanta hőrekeményedő reakciója után elbomló blokkolt poliizocianát a maradék funkciós csoportokkal reagálva minden tekintetben kiváló bevonati tulajdonságokat biztosít. A blokkolt poliizocianátok használata — elsősorban egykomponensű poliuretán festékek előállítására önmagában ismert (J. H. Saunders és K. C. Frisch: Polyurethanes Chemistry and technology 1962. Pat.
I. 8. old. 118-121. old.)
Az ismert eljárások szerinti alkalmazási mód azonban általában nem biztosítja a találmány szerinti eljárás előnyeit. Fentiek alapján a találmány eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására nagy reaktivitású, éterezett melaminés/vagy karbamid-formaldehidgyanta és reakcióképes hidroxil-csoportokat tartalmazó gyanta reakciójának módosítása savkatalízissel és 120—180°C-on bomló blokkolt poliizocianát alkalmazásával.
A találmány értelmében 12—50 tömeg% kötőanyagból, 10—50 tömeg% oldószerből, 0-80 tömeg% pigmentből és 0-5 tömeg% adalékanyagból álló, hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására úgy járunk el, hogy 10-40 tömeg% nagy reaktivitású éterezett karbamid és/vagy melamin-formaldehid-gyanta és 60—90 tömeg% 15—60 hidroxilszámú, reakcióképes hidroxil-csoportokat tartalmazó gyanta, előnyösen akrilát-kopolimer vagy alkidgyanta keverékét 70—150 °C közötti hőmérsékleten 0,2-4,0 tömeg% sav katalizátor, előnyösen para-toluol-szulfonsav vagy para-toluol-szulfonsav és sósav keveréke, valamint 1-6 tömeg% 120-180 °C közötti hőmérsékleten bomló blokkolt poliizocianát jelenlétében reagáltatunk, majd a kapott kötőanyaghoz ismert módon oldószerként 10—50 tömeg% aromás vagy alifás szénhidrogént, alkoholokat, észtereket, ketonokat, glikolokat, glikolétereket, glikolésztereket vagy ezek keverékét, pigmentként szervetlen vagy szerves pigmenteket, 2 előnyösen titándioxidot, vasoxid pigmenteket, krétaféleségeket, szílikátokat illetve kormot, kromoftálvagy ftalocianin pigmenteket, adalékanyagként pedig szilikonolajat vagy nedvesítőszereket adagolunk.
A találmány szerinti eljárás főbb előnyeit az ismert eljárásokkal összehasonlítva, a következőkben mutatjuk be:
a) nagymértékben csökkenti illetve megszüntetik a bevonat termoplaszticitását, ezáltal elkerülhető a gyártás, tárolás, szerelés, feldolgozás során az összetapadás és sérülés;
b) a beégetési idő jelentős csökkentésével rendkívül termelékeny üzemmenet és minden szempontból kiváló bevonat érhető el.
Eljárásunk szerint nem csupán egy, a hármas kötőanyagrendszer reakciójának katalízissel történő gyorsításáról van szó, hanem a komponensek reakcióképessége (bomlási hőmérséklete) és a beégetési paraméterek által szabályozott szelektív, illetve preferált reakciósorrend megvalósításáról.
Ezek szerint a nagy reaktivitású amino-formaldehid és a reakcióképes hidroxil-csoportokat tartalmazó egyéb gyanta relatív alacsony hőmérsékleten lejátszódó reakcióját savkatalízissel is gyorsítjuk, igy a harmadik kötőanyag-komponens, a blokkolt poliizocianát csak a beégetés végén, relatív magas hőmérsékleten reagál egyrészt a savkatalizátor maradványokkal, másrészt a másik két komponens már rérhálósodott kötőanyaga még szabad funkciós csoportjaival, ezáltal érhető el újszerűén kiváló bevonati tulajdonság.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására az alábbi kiviteli példák szolgálnak:
1. példa tömegrész akrilát kopolimer és 1 :1 arányú xilol-izobutancá oldatában (50%-os nem illóanyagtartalom, OH-szám = 30, savszám 35 mgKOH/g) diszpergálunk 35 tömegrész rutil titándioxidot. A 20 mikron szemcsefinomságú festékpasztához keverünk 10 tömegrész nagy reaktivitású izobutilalkohollal éterezett melamin-formaldehid gyantaoldatot (60%-os oldat, 4-8 ml/g középbenzin tűrés), 6 tömegrész nagy aktivitású, izo-butilalkohollal éterezett karbamid-formaldehid gyantát (60%-os oldat, 1-2 ml/g középbenzin tűrés) és 2 tömegrész fenollal blokkolt aromás poliizocianátot (50%-os oldat, etil-glikolacetát metil-izobutil-keton, 1 :1) bomlási hőmérséklet 150 °C).
A kifolyási időt az MSZ 9650/373 szerinti 4-es mérőpohárral mérve 4,5 tömegrész xilollal 100-120 mp-re állítjuk be.
Felhasználás előtt a festékhez keverünk 2,5 tömegrész katalizátor oldatot (para-toluol-szulfonsaY 32 tömegrész, sósav 8 tömegrész, etü-diglikol 60 tömegrész), majd a kifolyási időt 30 tömegrész etil-diglikol: etil-glikolacetát: xilol 1:1:3 arányú keverékével 40 mp-re állítjuk be.
-2181174
Az így elkészített festéket öntéssel farostlemezre felvive (lOOg/m2) max. 150°C-os sötéten sugárzó infrakemencében 3,5 percig beégetve kemény, rugalmas, jó vegyszer- és vízgőzállóságú, azonnal rakásolható bevonatot kapunk.
2. példa tömegrész sztirolozott alkidgyanta oldatban (60%-os oldat, xilol: lakkbenzin 4:1, 35% sztiroltartalom, OH-szám = 15) diszpergálunk 20 tömegrész Neuburgi krétát és 3 tömegrész ftalo-cíaninkéket és
10,5 tömegrész kormot. 15
A diszpergált festékpasztához keverünk 10 tömegrész nagy aktivitású izo-butanollal éterezett karbamid-formaldehid gyantát (55%-os oldat,
3-4ml/g középbenzin tűrés) és 5 tömegrész kap- 20 rolaktámmal blokkolt poliizocianátot (60%-os oldat, 120 °C bomlási hőmérséklet). A kifolyási időt 5 tömegrész xilollal 80 mp-re állítjuk be.
Felhasználás előtt a festékhez keverünk 1 tömegrész para-toluolszulfonsav oldatot (10 tömegrész para-toluol-szulfonsav, 90 tömegrész izobutilalkohol), a viszkozitást 20 tömegrész izo-butilalkohollal 20 mp kifolyási időre állítjuk. 30
Az így elkészített festéket mártással visszük fel az abszorpciós hűtőszekrények hűtőrácsára, majd 120 °C hőmérsékletű konvekciós kemencében 10 percig beégetjük. Az eljárás szerint készült festék haszná- 35 latával elkerülhetjük, hogy a még 40-50 °C-os elemek szerelésénél a fekete festék közvetve elszínezze a fehér palástokat, ami az ismert eljárásnál gyakori minőséghibát okozott.
3. példa tömegrész szintetikus zsírsavalapú alkidgyanta oldatban (70%-os oldat, OH-szám = 60, savszám 4 mg 45 KOH/g) diszpergálunk 27 tömegrész rutil titán-dioxidot, majd a festékpasztát hígítjuk 20 tömegrész nagy aktivitású, butanollal éterezett melamin-formaldehid-gyantával (60%-os oldat, 6-8 ml/g középbenzin tűrés) és 5 tömegrész fenollal blokkolt poli- 50 izocianáttal (50%-os oldat, bomlási hőmérséklet 150 °C).
A viszkozitást 35 tömegrész xilol: izobutanol 1 :1 arányú keverékével 23 mp kifolyási időre 55 állítjuk be, 3%—10%-os butil-foszforsav katalizátort adagolunk.
Az elektromos vízmelegítő palástjának festésére használt anyagot 150 °C-on 20 percig égetik be. Az ismert eljárással készült bevonatoknál probléma volt, 60 hogy a habosítást hőmérsékleten 40-50 °C-on a bevonat újralágyulása következtében könnyen sérült.
Az eljárással készült bevonóanyag használatánál az újralágyulás, ennek következtében a sérülékenység, a selejtképződés megszűnt. 65
4. példa az 1. példa szerinti felhasználási területen faerezetutánzó felületet biztosító dekoratív rendszernél alapozó, illetve átvonó színtelen lakk használata szükséges.
A bevonat-rendszer felépítése a következő:
1. réteg alapozófesték
2. réteg 1. példa szerinti, tetszés szerinti színű festék
3. réteg hagyományos nyomdaipari erezetnyomó festék
4. réteg színtelen lakk
Az eljárás szerinti bevonóanyagok összetétele ekkor:
1. Alapozófesték tömegrész 1. példa szerinti akrilát kopolimer és 6 tömegrész 1. példa szerinti melamin-formaldéhid gyanta keverékében 64 tömegrész dolomitlisztet, és 12 tömegrész súlypátot háromhengeres hengerszéken 40 μ szemcsefinomságig bedörzsölünk.
Hozzákeverünk 1 tömegrész 1. példa szerinti blokkolt poliizocianátot. A felhasználás előtt adagolunk 1 tömegrész 1. példa szerinti katalizátor-oldatot, és a megfelelő konzisztencia elérésére 1-4 tömegrész etil-diglikolt használunk.
A bevonóanyagot hengerrel visszük fel a natúr farostlemezre, 1. példa szerint beégetjük.
2. réteg tömegrész titándioxid helyett 1. példa szerinti festék 17 tömegrész titándioxiddal, 6 tömegrész talkummal, 10 tömegrész vasoxidsárgával, 2 tömegrész kromoftálbordó RS-sel pigmentálva.
3. Színtelen lakk összetétele:
tömegrész 24 tömegrész tömegrész 5 tömegrész 0,5 tömegrész
1. példa szerinti kopolimer-oldat
1. példa szerinti melamiri-formaldehid-gyanta oldat
1. példa szerinti blokkolt políizocianát oldat
1. példa szerinti katalizátor-oldat terülésjavító szilikon-olaj
A felhasználás során az 1. és 2. réteget beégetjük, és a fa-erezet utánzó festék felvitele után a 4. réteget lakköntéssel felhordjuk, majd az 1. példa szerint beégetjük.
A találmány szerinti eljárással előállított bevonóanyagnak az ismert eljárások szerint gyártottakkal szembeni előnyeit az 1. példa kapcsán az alábbi táblázat adataival mutatjuk be. A technológiai követelmény a 3,5 perc beégetési idő beállítása megfelelő mechanikai minőség megtartása mellett.
-3181174
Bevonóanyag savkatalízis és blokkolt izocianát nélkül
Bevonóanyag savkatalízissel, blokkolt izocianát nélkül
Bevonóanyag blokkolt izocianáttal savkatalízis nélkül
Bevonóanyag az eljárás szerint (1. példa szerint)
Beégetési hőmérséklet sötéten sugárzó infraalagútban 100-150 SC
Beégetési idő a megfelelő mechanikai tulajdonságok biztosítására, perc 7
Rakásolhatóság (termoplaszticitás 60-70 °C-on) megfelelő
Vízgőzállóság (forrásban levő) F9
Víz fölé helyezve 30 perc H10
3,5 6,5 3,5
nem megfelelő megfelelő megfelelő
F5 F10 F10
H8 H10 H10
Szabadalmi igénypont:

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont:
    Eljárás 12-50 tömeg% kötőanyagból, 10-50 tömeg% oldószerből, 0-80 tömeg% pigmentből és 0-5 tömegé adalékanyagból álló, hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására, azzal jellemezve, hogy 10-40 tömeg% nagy reaktivitású éterezett karbamid és/vagy melamin-formaldehid-gyanta és 60-90 tömeg% 15—60 hidroxilszámú, reakcióképes hidroxil-csoportokat tartalmazó gyanta, előnyösen akrilát-kopolimer vagy alkidgyanta keverékét 70—150 °C közötti hőmérsékleten 0,2-4,0 tömeg% sav katalizátor, előnyösen para-toluol-szulfonsav vagy para-toluolszulfonsav és sósav keveréke, valamint 1—6 tömeg% 120—180 °C közötti hőmérsék30 létén bomló blokkolt poliizocianát jelenlétében reagáltatunk, majd a kapott kötőanyaghoz ismert módon oldószerként 10-50 tömeg% aromás vagy alifás szénhidrogént, alkoholokat, észtereket, ketonokat, glikolokat, glikolétereket, glikolésztereket .35 vagy ezek keverékét, pigmentként szervetlen vagy szerves pigmenteket, előnyösen titándioxidot, vasoxidpigmenteket, krétaféleségeket, szilikátokat illetve kormot, kromoftál- vagy ftalo-cianin pigmenteket, adalékanyagként pedig szilikonolajat vagy
    40 nedvesítőszereket adagolunk.
HU210880A 1980-08-26 1980-08-26 Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására HU181174B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU210880A HU181174B (hu) 1980-08-26 1980-08-26 Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU210880A HU181174B (hu) 1980-08-26 1980-08-26 Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181174B true HU181174B (hu) 1983-06-28

Family

ID=10957792

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU210880A HU181174B (hu) 1980-08-26 1980-08-26 Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181174B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2218474A (en) Plastic and coating composition
US4752532A (en) Polyester primer composition
US3836491A (en) Novel compositions comprising polyisocyanates and hydroxybenzoic acid capped polymers curable with tertiary amines and process of curing same
US3979478A (en) Catalysis of amino resin cross-linking reactions with high molecular weight sulfonic acids
US4315053A (en) Base coats covered by a clear lacquer coating and process for coating
KR970006153B1 (ko) 실록산 가교를 갖는 가요성의 내식성 마감코팅
US4322325A (en) Water-dilutable binder mixture, and its use for the production of a two-layer metallic paint coating
EP0391271A2 (de) Wässriges hitzehärtbares überzugsmittel auf Polyester- und Acrylbasis, Verfahren zu dessen Herstellung und dessen Verwendung
US20090182084A1 (en) Metal coating composition
US2358475A (en) Modified drying oil
US4535132A (en) Thermosetting high solids solvent-based polyester polyol coating compositions
DE3116849A1 (de) Ueberzugsmassen mit hohem feststoffanteil
JP2010501649A (ja) 改善された接着性を有する組成物から形成される多層複合材
US4321169A (en) Water based alkyd resin coating composition containing a polyisocyanate crosslinking agent
DE60207751T2 (de) Wasser- und organisch-lösliche carbamatmaterialien
US4307000A (en) Aliphatic polyurethane coating composition
US4169914A (en) Three-dimensional substrates coated with the reaction product of an amino resin and a high molecular weight sulfonic acid
HU181174B (hu) Eljárás hőrekeményedő festékipari bevonóanyagok előállítására
CN108690480A (zh) 一种高光泽快干低固化剂的水性双组份面漆及其应用
MXPA02004101A (es) Composiciones de revestimiento curables que contienen polimeros carbamato funcionales y aditivos reactivos carbamato funcionales.
SU860501A1 (ru) Полимерна композици дл получени лакокрасочных материалов
JP2883960B2 (ja) 水性中塗り塗料
CN110773402B (zh) 多层涂层及其形成方法
AU751351B2 (en) Method for improving the adhesion of a repair coating to a previously coated substrate
JPH0331382A (ja) 被覆材料、被覆物の製造方法および被覆された基体

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee