HU180705B - Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására - Google Patents

Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU180705B
HU180705B HUCI001842A HU180705B HU 180705 B HU180705 B HU 180705B HU CI001842 A HUCI001842 A HU CI001842A HU 180705 B HU180705 B HU 180705B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compounds
hydrogen
defined above
compound
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Radoczi Julia Remportne
Istvan Toemoeskoezi
Gabor Kovacs
Lajos Nagy
Istvan Remport
Original Assignee
Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet filed Critical Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet
Priority to HUCI001842 priority Critical patent/HU180705B/hu
Publication of HU180705B publication Critical patent/HU180705B/hu

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás az új I általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületek — ahol R2 jelentése egy R3—CO— általános képletü csoport amelyben R3 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot, vagy egy adott esetben fenil-csoporttal szubsztituált fenil-csoportot jelent, vagy jelentése egy R4—CH2 - CR5—OR6 általános képletü csoport, amelyben R4 és R5 hidrogénatomot vagy egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot, R6 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot jelent, vagy R4 és R6 együttesen egy 2—4 szénatomos alkilén-csoportot képeznek, vagy jelentése egy —SiR7R8R9 általános képletü szililcsoport, amelyben R7, R8 és R9 jelentése azonos vagy különböző, és adott esetben egyenes vagy elágazó 1—6 szénatomos alkil-csoportokat jelentenek, R10 jelentése feni!-csoport, Y jelentése hidrogén- vagy klóratom és a ciklopentán-gyűrűhöz szaggatott kötésvonallal kapcsolódó csoportok a gyűrű azonos oldalán, míg a folyamatos vonallal kapcsolódik a gyűrű átellenes oldalán helyezkednek el, a ~ kötésvonallal kapcsolódó szubsztituens konfigurációja definiálatlan, S— vagy R— lehet — előállítására. Ismeretes, hogy a prosztanoidok szélesk

Description

A találmány tárgya eljárás az új I általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületek — ahol R2 jelentése egy R3—CO— általános képletü csoport amelyben R3 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot, vagy egy adott esetben fenil-csoporttal szubsztituált fenil-csoportot jelent, vagy jelentése egy R4—CH2 - CR5—OR6 általános képletü csoport, amelyben R4 és R5 hidrogénatomot vagy egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot, R6 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot jelent, vagy R4 és R6 együttesen egy 2—4 szénatomos alkilén-csoportot képeznek, vagy jelentése egy —SiR7R8R9 általános képletü szililcsoport, amelyben R7, R8 és R9 jelentése azonos vagy különböző, és adott esetben egyenes vagy elágazó 1—6 szénatomos alkil-csoportokat jelentenek,
R10 jelentése feni!-csoport,
Y jelentése hidrogén- vagy klóratom és a ciklopentán-gyűrűhöz szaggatott kötésvonallal kapcsolódó csoportok a gyűrű azonos oldalán, míg a folyamatos vonallal kapcsolódik a gyűrű átellenes oldalán helyezkednek el, a ~ kötésvonallal kapcsolódó szubsztituens konfigurációja definiálatlan, S— vagy R— lehet — előállítására.
Ismeretes, hogy a prosztanoidok széleskörű biológiai aktivitással rendelkező anyagok. Egyes képviselőik, mint péidául a PGF2x- mind a humán, mind a veleriner terápiában gyógyászati alkalmazást nyert. A prosztanoid gyógyszerek széleskörű elterjedésének feltétele, hogy előállításukra minél gazdaságosabb, minél könnyebben kivitelezhető eljárásokkal rendelkezzünk.
A prosztanoidok előállítására ma már számos szintézis ismeretes [összefoglaló ismertetésük megtalálható például a Cs. Szántay and L. Novák; Synthesis of Prostaglandins, Akadémiai Kiadó, Budapest, 1978. című könyvben]. Az ismert szintézisek közűi sztereókéit) miai megoldottságát, ipari megvalósíthatóságát és gazdaságosságát tekintve kiemelkedik az E. J. Corey és munkatársai által kidolgozott szintézisút [J. A. C. S., 91, 5675 (1969)]. E szintézisút kulcs-intermedierje a IX általános képletü aldehid — ahol R14 jelentése valami15 lyen acil-csoport, előnyösen p-fenilbenzoil-csoport. A IX általános képletü aldehidek bár igen előnyösen alkalmazhatók a szintézisben, felhasználásukat nagy mértékben nehezíti közismert bomlékonyságuk.
Célul tűztük ki olyan új vegyületek előállítását, ame20 lyek közönséges körülmények között stabilak, és amelyekből a fenti szintézisút részére kíméletes körülmények között, jó kitermeléssel lehet előállítani — adott esetben a további reagáltatásra szolgáló reakcióelegyben — a fenti szintézisben a IX általános képletü aldehidekkel azonos eredménnyel alkalmazható X általános képletü aldehideket.
Meglepő módon azt találtuk, hogy a találmányunk szerint előállítható azon I általános képletü vegyületek — ahol Y klóratomot jelent — rendelkeznek ezen elő50 nyös tulajdonságokkal. Közönséges körülmények kö-1180705 zött stabilak, savakra, lúgokra a X általános képletü aldehideknél kevésbé érzékenyek, jól kristályosíthatok, igy könnyen tisztíthatok, és belőlük kíméletes körülmények között, előnyösen oxidálószerekkel, illetve tienofil fémsókkal kezelve előállíthatok a X általános képletü aldehidek.
Az Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános képletü vegyületek is stabilak, és szintén felhasználhatók a különféle prosztaglandin-analógok szintézisében. Előnyösen úgy járunk el, hogy az ilyen I általános képletü vegyületeket alkalmas komplex fémhidrid redukálószer alkalmazásával a megfelelő laktollá redukáljuk, majd az így kapott XV általános képletü laktolokat — ahol R2 és R'° jelentése a fenti — egy trifeniI-4-karboxivagy karbalkoxibutil-foszfónium-sóból erős bázissal képezett foszforánnal visszük reakcióba. így XVI általános képletü intermediereket kapunk, amelyekben R'4 hidrogénatomot vagy 1—4 szénatomos alkilcsoportot, R15 hidrogénatomot jelent, R2 és R10 jelentése pedig megegyezik a fentiekben megadottakkal. A kapott XVI általános képletü intermediereket adott esetben R14 helyén 1—4 szénatomos alkilcsoportot tartalmazó származékokká történő észterezés után az R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületekre megadott módon olyan XVI általános képletü intermedierekké alakíthatjuk, amelyekben R2 és R15 egyaránt valamilyen — adott esetben akár egymástól eltérő — hidroxil védőcsoport. A kapott, védett bídroxilcsopörtokat tartalmazó XVI általános képletü intermediereket a védett hidroxilcsoportot tartalmazó VII általános képletü vegyületeknél megadott módon egy Vili általános képletü N-klór-imiddel vagy klórgázzal reagáltatva stabilis XVII általános képletü klór-származckká alakíthatjuk, amely az Y helyen klóratomot tartalmazó T általános képletü vegyületekhez hasonlóan a megfelelő XVIII általános képletü nem stabil gyűrűs aldehid prosztaglandin intermedierré alakítható, majd azt önmagában ismert módon Wittig-reakcióval PGF2tlszármazékká alakíthatjuk.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy
a) egy ΙΤ1 általános képletü vegyületet —ahol R1 hidrogénatomot vagy egy R3—CO— vagy
R4—CH2—CR5—OR6 vagy egy -SiR7R8R9 általános képletü csoportot jelent, melyben R3, R4, R5, R6, R7, R8 és R9 jelentése a fenti, és X jelentése halogénatom — egy V általános képletü tiofenoláttal — ahol Me egy ekvivalens alkálifém-iont jelent és R10 jelentése a fenti — reagáltatunk, vagy
b) egy IV általános képletü vegyületet — ahol R' jelentése a fenti — egy VI általános képletü szulfénimiddel — ahol R10 jelentése a fenti, és A egy 2—4 szénatomos alkilén-csoportot jelent — reagáltatunk egy XIV általános képletü foszfin — ahol R11, R12 és R13 azonos vagy különböző 1—6 szénatomos alkil-csoportot jelent — jelenlétében, majd a kapott, és adott esetben R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületet — ahol R10 jelentése a fenti — egy XI, XII vagy XIII általános képletü vegyülettel — ahol R3, R4, R5, R6, R7, R8 és R9 jelentése a fenti, Z egy halogénatom vagy egy R3—COO— általános képletü csoportot jelent és W jelentése egy halogénatom — reagáhatjuk, és kívánt esetben a kapott, és Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános képletü vegyületeket — ahol R2 és R'° jelentése a fenti —egy Vili általános képletü N-klór-imiddel — ahol a jelentése a fenti — vagy elemi klórra! reagáltatva Y helyén klóratomot tartalmazó I általános képletü vegyületekké — ahol R2 és R10 jelentése a fenti — alakítjuk.
A találmány szerinti eljárás során kiindulási vegyületekként alkalmazott IV általános képletü vegyületek ismertek [J. A. C. S., 91, 5675. (1969)], illetve az ismertekhez hasonló módszerekkel előállíthatok. A kiindulási vegyületekként alkalmazott III általános képletü vegyületek a IV általános képletü vegyületek szelektív halogénezése útján állíthatók elő, például úgy, hogy metilhalogenidekkel reagáltatjuk azokat foszfinek jelenlétében [176 072 sz. magyar szabadalmi leírás].
Az R2 helyén álló R3—CO— általános képletü acilcsoportok előnyös képviselői az egyenes vagy elágazó, 1—4 szénatomos alkanoil-csoportok, mint például a forrni]-, az acetil-, a propionil- vagy a butiril-csoport, vagy a benzoil-, vagy a p-fenilbenzoil-csoport. Az R2 helyén álló R4—CH2—CR5—OR6 általános képletü csoport, előnyösen tetrahidropiranil- vagy l-etoxietil-csoportot jelent, amikorís R4 és R6 együttesen egy 1,3-propilén-csoportot és R5 egy hidrogénatomot jelent, illetve R4 és R5 hidrogénatomot jelent és R6 jelentése etil-csoport.
A találmány szerinti a) eljárásban a III általános képletü vegyületek X halogénatomját cseréljük ki —S—R’° általános képletü fenilmerkapto-csoportra, azokat V általános képletü tiofenolátokkal reagáltatva. A reakciót széles hőmérséklethatárok között meg lehet valósítani, így dolgozhatunk mintegy 0 CC és a reakcióelegy forráspontja közti hőmérsékleten. Előnyösen szobahőmérsékleten hajtjuk végre a reakciót. A reakció során oldószerként minden inért szerves oldószer alkalmazható, így például dolgozhatunk alkanolokban, mint a metanol, az etanol, a propánotok vagy a butanolok, klórozott szénhidrogénekben, mint a széntetraklorid, a kloroform, a diklórmetán vagy a klórozott etánok, éterekben, mint a dietiléter vagy a tetrahidrofurán, dipoláros aprotikus oldószerekben, mint a hexametilfoszforsav-triarnid, dimetilformamid, acetonitril vagy a dimetilszulfoxid. Előnyösen hajtható végre a reakció vízmentes metanolban, szobahőmérsékleten.
A b) eljárás szerint IV általános képletü vegyületeket VI általános képletü szulfénimidekkel reagáltatva állítjuk elő a VII általános képletü vegyületeket. A VI általános képletü vegyületek sok képviselője ismert [Chem. Berichtc, 100, 1248. (1967)], és a még le nem írtak előállíthatok az ismertetett eljárások szerint. A reakciót XIV általános képletü foszfinok jelenlétében hajtjuk végre. Ezek a vegyületek ismert anyagok. Esetleges le nem írt képviselőik önmagában ismert módszerek szerint állíthatók elő. A XIV általános képletben szereplő R, R12 és R13 csoportok azonosak vagy különbözőek lehetnek. Előnyösen azonosak, és jelentésük rövidszénláncú alkil-csoport vagy fenil-csoport. Különösen előnyös a tributilfoszfin alkalmazása. A b) eljárás szerinti reakciót széles hőmérséklethatárok között hajthatjuk végre. így dolgozhatunk mintegy 0 °C és a reakcióelegy forráspontja közötti hőmérsékleten. Előnyös, ha a reakciót szobahőmérsékleten, vagy azt meg nem haladó hőmérsékleten hajtjuk végre, például hidegvizes hűtés közben. A reakciót előnyösen oldószeres közegben hajtjuk végre. Itt oldószerként minden az a) eljárásnál
-2180705 megadott inért szenes oldószer alkalmas. így alkalmazhatunk itt is aromás vagy alifás szénhidrogéneket, mint amilyen a benzol, a toluol, a petroléter, vagy klórozott szénhidrogéneket, mint amilyen a kloroform, a széntetraklorid, a diklórmetán. Előnyös, ha a reakciót benzolban vagy diklórmeíánban hajijuk végre.
Az a) és b) eljárással nyert VII általános képletü vegy öletek, ha bennük R1 jelentése megegyezik R2 fent megadott jelentésével, már az I általános képletü vegyületek fogalmi körébe tartoznak. Ha a kiindulási anyagokként alkalmazott III és IV általános képletü vegyüleíekben R1 hidrogénatomén jelent, akkor a reakció során kapott VII általános képletü vegyidet 5a-hidroxilcsoportját el kell látni valamely a fentiekben megnevezett R2 védőcsoporttal.
A reakció végrehajtására R2 jelentésétől függően különböző reakciókat alkalmazunk.
így, ha R2 egy R3—CO— általános képletü acil-csoportoí jelent, akkor a kapott, és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületeket valamely az R3—CO általános képletü acil-csoport bevitelére alkalmas acilczőszerrel acilezzük. Ilyen acilezőszerek XI általános képletü sav-származékok lehetnek, amelyekben R3 jelentése a fentiekben megadott, és Z vagy halogénatomot, vagy egy rövidszénláncú alkoxi-csoportot vagy egy R3 -COO— általános képletü csoportot jelent. így az acilezőszerck savhalogenidck, savészterek vagy savanhidridek lehetnek. Savhalogenidek és savanhidridek alkalmazása esetén a reakció során felszabaduló sav megkötéséről célszerű gondoskodni. Az acilezési reakció az ilyen típusú reakciók végrehajtásánál általánosan megszokott reakciókörülmények között végrehajtható.
.....Γ '
Ha Ry helyén égy R4—CH2—CR5—OR6 általános képletü védőcsoportot kívánunk kialakítani, akkor a kapott, és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületeket — célszerűen nyomnyi mennyiségű savkaíalizátor jelenlétében XII általános képletü viniléterekkel reagáltatjuk. Ezen vegyületek előnyös képviselői a dihidropirán és vinil-étiléter. A reakciót az ilyen reakciók végrehajtásának közismert reakciókörülményei között hajthatjuk végre.
Ha R2 helyén —SiR7R3R9 általános képletü szililcsoportokat tartalmazó I általános képletü vegyületeket kívánunk előállítani, akkor a kapott, és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületeket XIII általános képletü szililezőszerekkel reagállatjuk. W halogénatom jelentése esetén a reakciót előnyösen savmegkötőszerek jelenlétében hajtjuk végre. Ezen XIII általános képletü sziülezőszerek ismeretesek. Előnyös képviselőik a tri(l—6 szénatomos alkil)-klórszilánok, melyekben az alkil-csoporiok azonosak vagy különbözők lehetnek, mint például a terc-butil-dimetil-klórszilán, vagy. az N,N-di(l—6 szénatomos alkil)-tri(1—6 szénatomos alkill-szilazánok. Ezen szililezöszerek is ismeretesek régóta, és alkalmazásuk hidroxil-csoportok megvédésére a szerveskémiai praktikum rutinfeladatai közé számít.
A fenti reakciókkal kapott, Y helyén hidrogénatomot tartalmazó Ϊ általános képletü vegyületeket kívánt esetben átalakíthatjuk Y helyén klóratomot tartalmazó I általános képletü vegyüleíekké. Az átalakítást a találmány szerint úgy hajtjuk végre, hogy az Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános kcpletíí vegyületeket valamely VIII általános képletü N-klór-ímíddel, vagy klórgázzal reagáltatjuk. A reakció minden inért, aprotikus oldószerben végrehajtható. így előnyösen klórozott szénhidrogénekben, mint amilyen a diklórmetán,' dolgozhatunk. A reakciót előnyösen hűtés közben hajtjuk végre, igen előnyösen a 0 ’C körüli reakcióelegy hőmérséklet.
A leírásban 1—6 szénatomos alkil-csoportokon olyart alkil-csoportokat éltünk, amelyek szénlánca egyenes vagy elágazó lehet, és amely 1—6, előnyösen 1—4 szénatomot tartalmazhat. Az 1-4 szénatomos alkil-csoportok a meti!-, az etil-, az n- és az i-propil-, az η-, a szekés a terc-butil-csoport, míg az 1—6 szénatomosak ezeken túlmenően a különféle pentil- és hexil-csoporlok lehetnek.
A 2—4 szénatomos alkilén-csoportok előnyös képviselői az etilén-, az 1,3-propilén-, az 1,2-propilén-, az 1,4-butilén-, az 1,3-butilén- és az 1,2-butilén-csoportok.
Ha a találmány szerinti eljárás során optikailag aktív III vagy IV általános képletü vegyületekből indulunk ki, akkor optikailag aktív VII általános képletü vegyiiletcken át optikailag aktív I általános képletü vegyületekhez jutunk. Ha TIT vagy IV általános képletü vegyületekként a racém keverékből kiindulva hajtjuk végre a találmány szerinti eljárást, akkor értelemszerűen végtermékként is racém I általános képletü vegyületeket kapunk.
A találmány szerinti eljárás további részleteit a kiviteli példák szemléltetik a találmány korlátozásának szándéka nélkül.
1. példa
3,3a [3,4,5,6,6a (3-Hexahidro-4 (3-feniItiometil-5x-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
11,75 g (50 mmól) 3,3ap,4,5,6,6a(3-he\ahidro-43-brómmetiI-5a-hidroxi‘-2H-ciklopentano[b]furán-2-oht feloldunk 45 ml vízmentes metanolban és 43,0 ml (50 mmól nátrium-tiofenolátot tartalmazó) metanolos nátrium-tiofenolát törzsoldatot adunk hozzá keverés közben, szobahőmérsékleten. A tiszta, éles oldatot szobahőmérsékleten további 6 órán át keverjük, majd a metanolt vákuumban eltávolítjuk. A maradékként kapott gyengén sárga olajat 150 ml etilacetátban feloldjuk, és 3 x 25 ml vízzel, majd 1 x 25 ml telített nátrium-kloridoldatíal kirázzuk. A szerves fázist magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, végül az oldószert ledesztilláljuk. A kapott, gyengén sárga olaj súlya 12,70 g. Ezt etilacetát-hexán elegyből átkristályosítjuk. 11,9 g fehér, kristályos anyag formájában kapjuk a cím szerinti vegyületet. Op.: 87—89 °C.
IR-spektrum: vmix (KIir) 3400, 1755, 1200 és 1080 cm- ’-nél.
Rf=0,53 (etilacetátban) és 0,09 (1 : 2 arányú etilacetát-hexán elegyben).
2. példa
3,3ap,4,5,6,6a(3-Hexahidro-43-feniltiometil-5x-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
9,53 g (50 mmól) 3,3a (3,4,5,6,6a 3-hexahidro-4(3-klórmetil-5x-h;dro:;i-2H-cik]opentano[b]furán-2-ont felöl3
-3180705 dunk 50 ml vízmentes metanolban, majd keverés közben, szobahőmérsékleten 43,0 mi (50 mmói nátrium-tiofenolátot tartalmazó) metanolos nátrium-tiofenolát törzsoldatot adunk hozzá. Á kapott éles, gyengén sárga színű reakcióelegyet ezt követően még 5—10 órán át keverjük, majd egy éjjelen át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A reakcióelegy további feldolgozása az I. példában leírtak szerint történik. A cím szerinti vegyületet 90%-os kitermeléssel kapjuk. Op.: 87—98 °C.
3. példa
3,3aP,4,5,6,6afí-Hexahidro-43-feníltionietil-5x-(p-fenilbenzoil-oxi)-2H-ciklopeníano[b]furán-2-on
Az 1. vagy a 2. példa szerint előállított 4%feniltiometil-származék 2,64 g-ját (10 mmól) 20 ml vízmentes piridinben oldjuk, és 2,39 g (11,0 mmól) p-fenilbenzoilkloridot adunk hozzá. A reakcióelegyet szobahőmérsékleten 6 órán át keverjük, miközben mintegy 2 óra múlva az éles oldatból megindul a piridin-hidroklorid kristályos kiválása. A reakció előrehaladtát vékonyréteg-kromatográfiásan követhetjük (Rf =0,61 2: 1 arányú etilacetát-hexát eleggyel). A reakcióidő letelte után a reakcióelegyet 100 ml jeges vízre öntjük, és 3 < 50 ml etilacetáttal extrabáljuk. Az egyesített szerves fázisokat 2x15 ml jeges vízzel, 2 x 10 ml In sósav-oldattal, 3 x 10 ml vízzel, 1 10 ml In nátrium-hidroxid-oldattal, végül 3 x 10 ml vízzel mossuk. Az etilacetátos fázist magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, és bepároljuk. A bepárlási maradékként kapott gyengén sárga olajat etilacetát-petroléter elegyből átkristályosítjuk. 3,17 g (95,3%) cim szerinti vegyületet kapunk fehér kristályos anyag formájában. Op.: 92—94 °C.
NMR-spektrum: δ (ppm) = 2,2—3,0 (m, 7H), 2,9 — 3,25 (m, 2H), 5,08 (m, 1H), 5,45 (m, 1H), 7,2—7,75 (m, 12H), 8,05 (m, 2H).
Rf=0,6t (2: 1 arányú etilacetát-hexán eleggyel) és 0,24 (1: 2 arányú etilacetát-hexán eleggyel).
4. példa
3,3aβ, 4,5,6,6afi-Hexahidro-43-feniltiometil-5z-benzoí(oxí-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
Az 1. vagy 2. példa szerint előállított 4!}-feniltiometiIszármazék 2,64 g-ját (10 mmól) feloldjuk 6 ml vízmentes piridinben, és 1,22 ml benzoilkloridot adunk hozzá egyszerre, keverés közben, 0 C-on. Ezután a reakcióelegyet 0 °C-on még 1 órán át keverjük. A reakció időbeli lefutását vékonyréteg-kromatográfiásan követhetjük (R^ =0,33 2: 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel). A reakció lezajlása után a reakcióelegyet 30 ml jeges vízre öntjük, és 100 ml etilacetáttal három részletben extraháljuk a vizes oldatot. A szerves fázisokat egyesítjük, majd x 10 ml vízzel, 1 < 10 ml In nátrium-hidroxid-oldattal, 3x10 ml vízzel, 2x 10 ml In sósav-oldattal, 3 x 10 ml vizzel, végül telített konyhasó-oldattal kirázzuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A bepárlási maradékként kapott világossárga színű olajat éter-petroléter elegyből átkristályosítjuk. A cím szerinti vegyületet 3,56 g (96%) fehér kristályos anyagként kapjuk. Op.: 88—90 °C.
Rf=O,33 (2: 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel).
WíR-spcktrum: S (ppm)=2,25—2,8 (m, 6H), 2,9— 3,25 (m, 2H), 5,05 (m, 1H), 5,35 (m, 1H), 7,15—7,6 (m, 8H), 8,0 (m, 2H).
IR-spektrum: vmax=1765, 1710 és 1250 cm'-nél.
5. példa
3,3afS,4,5,6,6a£l-Hexahidro-4%feniltiometil-5x-acetoxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
Az 1. vagy 2. példa szerint előállított 4fi-feniltiometilszármazék 2,64 g-ját (10 mmól) feloldjuk 16 ml vízmentes piridinben, és állandó keverés közben 0 °C-on 2,47 ml (22,34 mmól) ecetsavanhidridet adunk hozzá. A keverést 0 C-on 6 órán át folytatjuk. A reakcióidő letelte után a tiszta, éles oldatot 20 ml jeges vízbe öntjük, és háromszor, összesen 50 ml etilacetáttal extraháljuk. Az egyesített szerves fázist In sósav-oldattal többször kirázzuk (pH = 5), majd vizzel semlegesre mossuk. A szerves fázist ezután telített nátrium-klorid-oldattal víztelenítjük, vízmentes magnézium-szulfáton megszárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A bepárlási maradékként kapott sárga színű, sűrű olajat éter-petroléter elegyből átkristályosítjuk. A cím szerinti vegyületet 2,95 g (97%) fehér, kristályos anyagként kapjuk. Op.: 6!—62 C.
R, —0,40 (1 : 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel) IR-spektrum: vmax 1780. 1730, 1240és 1080 cm*'-nél.
6. példa
3,3a8,4,5,6,6a3-HexahÍdro-43-feniltiometil-5x-tetrahidropiraniloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2on
Az 1. vagy a 2. példa szerint előállított 43-feniltiometil-származék 1,33 g-ját (5,04 mmól) feloldjuk 25 ml vízmentes benzolban, és szobahőmérsékleten, állandó keverés közben hozzáadunk 3,5 ml 2,3-dihidropiránt és 1 mikrokristály p-toluolszulfonsavat. A reakció 1 óra alatt teljesen lejátszódik. A reakció lefutását vékonyrétegkrcmatográfiásan követhetjük. A cím szerinti termék 1: 1 arányú etilacetát-hexán eleggyel futtatva Rf O,42-néI jelentkezik. A reakció lezajlása után a reakcióelegyet 25 ml vízmentes benzollal hígítjuk, és kevés szilárd nátrium-karbonátot adunk a reakcióelegyhez. A benzolos oldatot ezután 3 x 10 ml vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal kirázzuk, vízmentes magnéöum-szulfáttal megszárítjuk, szűrjük és bepároljuk. Gyengén sárga színű olaj formájában kapjuk a cim szerint vegyületet. Súlya: 1,72 g (98%).
IR-spektrum: vmax (film) = 2910, 1765. 1150, 1050, 1000 és 720 cm”'-nél.
7. példa
3,3a5,4,5,6,6af4-Hexahidro-43-feniltiometil-5z-(l-etoxetoxi )-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
Az 1. vagy a 2. példa szerint előállított 4S-fenilíiometil-származék 1,32 g-ját (5,0 mmól) feloldjuk 25 ml vízmentes benzolban, és állandó keverés mellett, szobahőmérsékleten, 3,5 ml etilvinilétert, valamint 1 mikro-4180705 kristály p-toluol-szulfonsavat adunk hozzá. A reakció a
6. példában megadott módon 1 óra alatt lezajlik. A reakcióelegy feldolgozása a 6. példa szerint történik. A cím szerinti vegyületet csaknem színtelen, sűrű olaj formájában kapjuk. Súlya: 1,65 g (98%).
Rf =0,50 (1: 1 arányú etilacetát-hexán eleggyel). IR-spektrum: vnlax (film) =2900, 1770, 1140, 1050 és 720 cm” ’-nél.
8. példa
3,3afí,4,5,6,6ap-Hexahidro-4(i-feniltiometil-5a-[terc-butil-dimetil-szililoxi]-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
Az I. vagy a 2. példa szerint előállított 4(3-feniltiometil-származék 2,64 g-ját (10 mmól), 1,70 g (25 mmól) imidazolt és 1,87 g (12,4 mmól) terc-butil-dimetil-klórszilánt feloldunk 10 ml vízmentes dimetilformamidban. A reakcióelegyet 35—40 C-on 2—4 órán át keverjük inért atmoszférában, majd a kapott reakcióelegyet 45 ml vízre öntjük és a keveréket négyszer, összesen 80 ml éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat egyesítjük és 5%-os, vizes náirium-hidrogén-karbonátoldattal, majd telített nátrium-klorid-oldattal kirázzuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton megszárítjuk, szűrjük és az oldatot bepároljuk. A cím szerinti terméket fehér, kristályos anyagként kapjuk. Súlya: 3,70 g (98%). Op.: 88—90 C.
Rr=0,70 (1 : 1 arányú petroléter-etilacetát eleggyel).
9. példa
3,3aJ3,4,5,6,6ap-Hexahidro-4[5-(feniltío-klórmetiI)-5a-(p-fenilbenzoiloxi)-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
A 3. példa szerint előállított 4^-feniltiometil-5a-(p-fenilbenzoiloxi)-származék 3,15 g-ját (7,08 mmól) 30 ml vízmentes diklórmetánban feloldjuk és keverés közben, 0 °C-on egyszerre 1,05 g (7,84 mmól) N-klór-szukcinimidet adunk hozzá. A reakció 0 °C-on 1 óra alatt teljesen végbemegy. Ezt követően a reakcióelegyet 50 ml diklórmetánnal hígítjuk és 2 x 15 ml vízzel kirázzuk. A szerves fázist telített nátrium-klorid-oldattal, majd magnézium-szulfáttal víztelenítjük, szűrjük, végül vákuumban bepároljuk. Sűrű, kristályos tömeg marad vissza, amelyet etilacetátból átkristályosítunk. A cím szerinti vegyületet 3,22 g súlyú (95%), fehér, kristályos anyag formájában nyerjük. Op.: 160—161 'C.
Rf=0,48 és 0,42 (1 : 1 arányú etilacetát-hexán elegygyel).
10. példa
3,3a3,4,5,6,6a3-Hexahidro-43-(feni!tio-k!óimetil)-5x-benzoiIoxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
A 4. példa szerint előállított 43-feniltiometil-5z-benzoiloxi-származék 3,68 g-ját (10 mmól) feloldjuk 70 ml vízmentes diklórmetánban és keverés közben, 0 'C-on az oldathoz 1,47 g (11 mmól) N-klór-szukcinimidet adunk. A reakció a fenti körülmények között 1 óra alatt teljesen végbemegy. Ezután a reakcióelegyet 2x15 ml 0 °C-os vízzel, majd telített nátrium-kloridoldattal mossuk és a szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton megszárítjuk. A szárítószer kiszűrése után vákuumban eltávolítjuk az oldószert. A cím szerinti vegyület 3,80 g mennyiségben (94,5%) kapjuk sűrű olajként.
Rf =0,53 (1 : 1 arányú etilacetát-hexán eleggyel).
11. példa
3,3a3,4,5,6,6ap-Hexahidro-43-feni(tiometil-5x-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
279 mg (1,2 mmól) N-feniltio-szukcinimidet és 242 mg (1,2 mmól) tributilfoszfint 6,0 ml vízmentes benzolban hidegvizes hűtés közben 5 percig keverünk, majd az oldathoz 172 mg (1,0 mmól) 3,3a3.4,5,6,6a3-hexahidro-4(3-hidroximetil-5a-hidroxi-2H-cikiopentano[b]furán-2-ont adunk. A reakció vékonvréteg-kromatográfiásan követhető. A cím szerinti vegyület Rf=O,53 értéknél ad foltot (etilacelátban). A reakcióelegyet 4 órán át tartó keverés után 45 ml benzollal hígítjuk, és 3 x 10 ml vízzel és 1 x 20 ml telített nátrium-klorid-oldattal kirázzuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, majd bepároljuk. A kapott sűrű, sárga olajat hexánnal digeráljuk, majd etilacetát-hexán elegyből átkristályosítjuk. A cím szerinti vegyületet 225 mg súlyú (90%) fehér, kristályos anyagként kapjuk. Op.: 87—89 =C. [z.]2/- -53' ± Γ (c=1; metanolban)
12. példa
3,3a (3,4,5,6,6a (3-Hexahidro-45i-feniltiometiI-5x-benzoiloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
279 mg (1,2 mmól) N-feniltio-szukcinímidet és 242 mg (1,2 mmól) tributilfoszfint 6,0 ml vízmentes benzolban hidegvizes hűtés mellett 5 percig keverünk, majd 276 mg (1,0 mmól) 3,3a (3,4,5,6,6a P-hexahidro-4 (3-hidroximetiI-5«-benzoiloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont adunk áz elegyhez. A reakció 4 óra alatt lejátszódik. A reakcióelegy feldolgozása azonos a 11. példában megadottal. A cím szerinti vegyületet 332 g súlyú (90%) fehér, kristályos anyagként kapjuk. Op.: 88—89 C.
Rf=0,33 (2 : 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel).
13. példa
3,3a (3,4,5,6,6a (3-Hexahidro-4 (3-(feniltio-klórmetil)-5z.-acetoxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on
Az 5. példa szerint előállított 4[3-feniltiometil-5ac-aceroximefil-származék 1,53 g-ját (5,0 mmól) 30 ml vízmentes diklórmetánban feloldjuk és 0 °C-on, állandó keverés közben 12,5 ml — 5,5 mmól klórgázt tartalmazó — széntetrakloridos klór-törzsoldatot csepegtetünk hozzá. A reakció 4 óra alatt teljesen végbemegy a fenti körülmények között. (Ha a reakciót vékonyrétegkromatográfiásan követjük, akkor a reakció végét az
-5180705 jelzi, hogy eltűnik a kiindulási anyag foltja a krornatogramból.) Ekkor a reakcióelegyet diklórmetánnal hígítjuk, vízzel, majd telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. A szerves fózisi vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és bepároljuk. A cím szerinti vegyületet olajként 0,85 g súlyban (50%) kapjuk.
R, 0/)9 és 0,65 (2: 1 arányú etilacetát-hexán elegvgyei).
14. példa
3,3a!3,4,5,6,6a0-Hexahidro-4p-klórmeíil-5a-(terc-buíiI-dimetil-szililoxi)-2H-cikIopentano[b]furán-2-on
2,14 g (11,2 mmól) 3,3ap,4,5,6,6a(3-hexahidro-43-klórmetil-5a-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont, 2,09 g (13,85 mmól) (erc-butil-dimetil-klórszilánt és 1,90 g (28,0 mmól) imidazolt 25 ml vízmentes dimetilformamidban 40 C-on keverünk. A reakció lezajlása után a reakcióelegyet 60 ml jeges vízre öntjük, és a kapott vizes oldatot 5 x 30 ml éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat egyesítés után 2%-os, vizes nátrium-hidrogén-karbonát-oldatíal, vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, majd szűrés után a szűrletből eltávolítjuk az oldószert. A cím szerinti vegyületet világossárga színű olaj alakjában kapjuk. Súlya: 2,74 g (80%).
Rf=0,29 (1 : 3 arányú etilacetát-hexán eleggyel).
15. példa
3,3a β,4,5,6,6a p-Hexahidro-4 B-feniltionietil-5a-(ierc-butil-dimetil-szili!oxi)-2H-ciklopen tano[b]furán-2-on
A 14. példa szerint előállított 4(B-klórmetil-5a-(terc+>util-dimetil-szililoxi)-származék 1,53 g-ját (5,0 mmól) feloldjuk 30 ml vízmentes etanolban, és állandó keverés mellett 4,5 ml (5,25 mmól nátrium-tiofenolátot tartalmazó) metanolos nátrium-tiofenolát-oldatot adunk hozzá. A reakcióelegyet 8 órai keverés után egy éjjelen át állni hagyjuk, majd az oldószert vákuumban ledesztilláljuk, a bepárlási maradékként kapott kristálymaszszát 60 ml éterben feloldjuk, és 40 ml vízzel több részletben mossuk, végül telített nátrium-klorid-oldattal kirázzuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton megszárítjuk és csökkentett nyomáson bepároljuk. A cím szerinti vegyifletet fehér, kristályos anyag formájában kapjuk. Súlya: 1,42 g (75%). Op.: 87—90 °C.
Rf=0,27 (3 : 1 arányú petroléter-etilacetát eleggyel).
16. példa
3,3a β,4,5,6,6a β-Hexahídro- 2,5a-dihidroxi-4 β-feniltiometiI-2H-cíklopentano[b]furán
100 ml vízmentes tetrahidrofuránban feloldunk 13,2 g (50 mmól) 3,3a 3,4,5,6,6ap-hexahidro-4S-feniltiometil-5a-hidroxi-2H-ciklopentano['o]furán-2-ont. Az oldathoz kevertetés közben —78 °C-on l óra alatt hozzácsepegtetjük 13,60 g (80 mmól) diizobutilalumíniumhidrid ml vízmentes telrahidrofuránnal készült oldatát. A reakcióelegyet további 45 percig —78 C-on kevertetjük. A keletkezett komplexet is ezen a hőfokon bontjuk meg úgy, hogy először cseppenként óvatosan 15 ml vizet, majd 15 ml In nátrium-hidroxid-oldatot, végül 30 ml vizet adunk hozzá. A lassú adagolás és a sorrend rendkívül fontos. A kivált csapadékot nuccs-szűrőn kiszűrjük és etilaceláttal többször feliszapolva mossuk. Az etilacetátos mosófolyadékot az anyalúggal egyesítjük, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és a szűrletet oldószermentesítjük. A bepárlási maradékot etiíacetát-petroléter elegyéből kristályosítjuk. 12,8 g (97,6%) cím szerinti vegyületet kapunk, fehér, kristályos anyag formájában. Op.: 61 °C.
Rr=0,26 (etilacetáttal).
Efemanalízis a C|4HI8O3S képletre (Ms.: 266,36): elméleti: C-63,13%; H = 6,81 %; S = 12,04%; talált: C=63,02%; H=6,79%; S=12,ll%.
17. példa
5,3a β,4,5,6,6a fj-He\ahidro-2-hidro\i-4 β-feniltiometil-5a-tetrahidropiraníloxi-2H-cikiopentanofbjfurán
100 ml vízmentes tetrahidrofuránban feloldunk 14,98 g (42,99 mmól) 3,3ap,4,5,6,6aP-hexahidro-4P-feniltiometil-5a-tetrahidropiraniloxi-2H-cikIopentano[b]furán-2-ont. Az oldathoz -78 °C-on kevertetés közben 1 óra alatt hozzácsepegtetjük 15,66 g (110,24 mmól) diizobutilalumínium-hidroxid 70 ml vízmentes tetrahidrofuránnal készült oldatál. A reakcióelegyet további 45 percig —78 °C-on kevertetjük. A keletkezett komplexet is ezen a hőfokon bontjuk meg úgy, hogy először cseppenként óvatosan 18 ml vizet, majd 20 ml In nátrium hidroxid-oldatot, végül 50 ml vizet adunk hozzá. A lassú adagolás és a sorrend nagyon fontos. A kivált csapadékot nuccs-szűrőn szűrjük és etilacetáttal többször feliszapolva mossuk. A mosófolyadékokat az anyalúggal egyesítjük, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és a szűrletet oldószermentesítjük. Bepárlási maradékként kapjuk sárga színű olaj alakjában a cím szerinti vegyületet. Súlya: 15,0 g ( ~ 100%).
Rf= 0,23 (1 : 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel). Elemanalízis a C^H^CLS képletre (Ms.: 350,48): elméleti: C=65,11%; H=7,47%; S=9,15%; talált: C = 64,88%; H=7,46%: S = 9,09%.
18. példa
4p-Feniltiometil-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]~
-cíklopentán-la,3a-diol
4,7 g (100 mmól) 50%-os olajos nátrium-hidrid szuszpenziót 80 ml vízmentes dimetilszulfoxiddal elkeverünk és 75—80 °C-on nitrogén áramban 2 órán át keverjük.
A szobahőfokra visszahűtött oldathoz 22,6 g (50 mmól) (4-karboxibutil)-trifenil-foszfónium-bromid 50 ml vízmentes dimetilszulfoxiddal készült oldatát adjuk. A képződött vörös színű oldathoz 30 perc múlva 5,53 g (20,8 mmól) 3,3a3,4,5,6,6a3-hexahidro-43-feniltiometiI-2,5x-dihidroy.i-2H-ciklopentano[b]furán 30 ml
-6180705 vízmentes dimetilszulfoxiddal készült oldatát csepegtetjük. A reakcióelegyet ezután 10 órán át kevertetjük. Ezt követően 150 ml jeges vízre öntjük. A vizes oldatot ötször 50 ml etilacetáttal extraháljuk, a vizes fázist 2n oxálsav-oldattal megsavanyiíjuk s végül ötször 100 ml etilacetáttal extraháljuk. Ez utóbbi etilacetátos extraktumokai egyesítjük, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és a szűrletet bepároljuk.
A maradékot 50 ml metanol és 5 ml víz elegyével felvesszük és állandó kevertetes mellett 0 °C-on ehhez az oldathoz óvatosan diazometán éteres oldatát csepegtetjük mindaddig, amíg gáz fejlődik. A reakcióelegyet vákuumban oldószermentesítjük. A maradékot 300 ml etilacetáttal felvesszük és 15 ml 2n nátrium-hidroxidoldattal, kétszer 50 ml vízzel, 50 ml telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. A szerves fázist vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük, a szűrletet oldószermentesitjúk. A bepárlási maradék a cím szerinti vegyület. Súlya: 4,88 g (65%). Gyengén sárga színű olaj.
Rf=0,59 (etilacetáttal).
Elemanalízis a C20H28O4S képletre (Ms.: 364,51): elméleti: C =65,90%; H = 7,74%; S=8,79%; talált: C=66,02%; H=7,78%; S=8,74%.
19. példa
3a-Tetrahidropiraniloxi-45-feniltiometil-5s:-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentanol
4,7 g (100 mmól) 50%-os olajos nátrium-hidrid szuszpenzió 100 ml vízmentes dimetilszulfoxiddal elkeverünk és nitrogén áramban, állandó keverés mellett 75— 80 °C-on 2 órán át melegítjük. A szobahőfokra visszahűtött reakcióelegyhez 22,6 g (100 mmól) (4-karboxibutil)-trifenil-foszfónium-bromid 60 ml vízmentes dimetilszulfoxiddal készült oldatát adjuk, A képződött vörös színű oldathoz 30 perc múlva 7,0 g (20,0 mmól) 3,3a (3,4,5,6,6a (3-hexahidro-2-hidroxi-4 (3-feniltiometil-5a-tetrahidropiraniloxi-2H-ciklopentano[b]furán 40 ml vízmentes dimetilszulfoxiddal készült oldatát csepegtetjük.
A reakció további kivitelezése és a reakcióelegy feldolgozása azonos a 18. példában megadottal.
A cím szerinti vegyület 6,90 g (77%) gyengén sárga színű olaj.
Rf=0,46 (1; 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel). Elemanalízis a C2JH16O5S képletre (Ms.: 448,63): elméleti: C=66,93%: H=8,01%; S=7,15%; talált: C 66.92’..; H=8,03%; S=7,19%.
20. példa
1a,3a-Bisz(terc-butil-dimetil-szililoxi)-4(3-feniltiometiI-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentán ml vízmentes dintetilformamidban feloldunk 3,73 g (10,24 mmól) 4(3-feniltiometiI-5a-[6-metoxikarboniI-2(Z)-hexeni!]-cikiopentán-la,3a-dioIt, 3,50 g (51,20 mmól) imidazolt és 3,84 g (25,72 mmól) dimetil-lerc-butil-szilil-kloridot. A reakcióelegyet kevertetéssel 90 percig 40—50 °C-on tartjuk, A szobahőfokra visszahűtött reakcióelegyet 100 g jeges vízre öntjük és a vizes fázist többször, összesen 200 mi etilacetáttal extrahál5 juk. A szerves extraktumokat egyesítés után vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és oldószertől mentesítjük. A nyers terméket oszlopkromatográfiás technikával tisztítjuk. Eluens 15: 1 arányú petroléter-etilace10 tát elegy; adszorbens szilikagél.
A cím szerinti vegyületet 5,58 g (92%) gyengén sárga színű olaj alakjában kapjuk.
Rf=0,56 (15 : 1 arányú hexán-etilacetát eleggyel).
Elemanalízis a C32H56O4SSi2 képletre (Ms.: 593,04):
elméleti: C=64,81%; H = 9,52%; S=5,41%; talált: C=64,46%: H = 9,48%; S 5,45%.
21. példa l(x,3a-Dibenzoiloxi-4p-feniltiometil-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentán ml vízmentes piridinben feloldunk 729 mg (2,0 mmól) 4'3-feniltiometil-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentán-l«,3«-diolt és 0,58 ml (0,5 mmól) benzoilkloridot. A reakcióelegyet a levegő nedvességének kizárásával 2 órán át 40—50 °C-on kevertetjük. Ezt követően 100 ml vízre öntjük, a vizes oldatot többször, összesen 150 ml etilacetáttal extraháljuk. A szerves extraktumokat egyesítés után vízzel, In sósav oldattal, vízzel és telített nátrium-klorid-oldattal mossuk. Az etilacetátos oldatot vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és az oldószertől mentesítjük. A maradékot oszlopkromatográfiás eljárással tisztítjuk: abszorbens: szilikagél, eluens: 1 : 1 arányú etilacetát-petroléter elegy.
Λ cím szerinti vegyület 1,07 g (93%) gyengén sárga színű olaj.
Rf=0,75 (1 : 1 arányú etilacetát-petroléter eleggyel).
Elemanalízis a C34H36O5S képletre (Ms.: 572,73): elméleti: C=71,30%; H=6,33%; S=5,90%; talált: C-71,15%; H = 6,27%; S = 5,76%.
22. példa oc-Acetoxi-3a-tetrahidropiraniloxi-4 (3-feniItiometil-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentán
4,49 g (10,0 mmól) 3a-tetrahidropiraniIoxi-4(3-feniltiometil-5a-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenill-ciklopentanolt 50 ml vízmentes diklórmetánban feloldunk kevertetés közben 0 °C-on. Ehhez az oldathoz 2,4 ml (30 mmól) piridint és 2,2 ml (20 mmól) ecetsavanhidridet csepegtetünk. Katalizátorként 300 mg 4-dimetilaminopiridint alkalmazunk. 1 óra múlva a reakcióelegyet 100 ml jeges vízre öntjük, a vizes fázist kétszer 25 ml diklórmetánnal kirázzuk. Az egyesített szerves éxtrak60 tumokat vízzel, telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáton szárítjuk, szűrjük és oldószertől mentesítjük.
A cím szerinti vegyület 4,56 g (95%) gyengén sárga színű olaj.
Rf=0,72 (1 : 1 arányú etilacetát-petroléter eleggyel).
-7180705
Eiemanalízis a C27H3sO6S (Ms.: 480,66): elméleti: C=67,47%: H 7,97%; S=6,67%; talált: C=67,51%; H 7.95%: S=6,60%.
23. példa
2x-[6-Metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-3a-acetoxi-5x-tetrahidropiraniloxi-1 β-ciklopentil-aldehíd ml vízmentes diklórmetánban feloldunk 500 mg (1,04 mmól) lx-acetoxi-3a-tetrahidropiraniloxi-4P-feniltiometil-5x-[6-metoxikarbonil-2(Z)-hexenil]-ciklopentánt. A reakcióelegyet 0 C'-ra hűtjük, hozzáadunk 200 mg N-klórszukcinimidet és 2 órán át keverteijük. Ezt követően 3 ml vizet, 830 mg higany(ll)-kloridot és 652 mg higany(ll)-oxidot adunk hozzá. A kevertctést további 3 órán át szobahőfokon folytatjuk. A reakcióelegyet 50 ml diklórmelánnal hígítjuk, a higanyvegyületeket nuccs-szűrövel kiszűrjük, a szürletet többször, összesen 50 ml vízzel kirázzuk. Az egyesített szerves extraktumokat telített nátrium-klorid-oldattal mossuk, vízmentes magnézium-szulfáttal szárítjuk, szűrjük és a szűrletet oldószertől mentesítjük.
A cím szerinti vegyületet oszlopkromatográfiás technikával nyerjük ki a nyers bepárlási maradékból.
Az így izolált tiszta termék 315 mg (78,4%) világos sárga olaj.
Rf=O,33 (2: 1 arányú etilacetát-petroléter eleggyel). Elemanalízis a C2|H32O7 képletre (Ms.: 386,60): elméleti: C 65.18%: 1-1 = 8,28%; talált: C=65,00%: H=8,13%.

Claims (30)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás új I általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületek — ahol
    R2 jelentése egy R3—CO— általános képletü csoport, amelyben R3 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot vagy egy adott esetben fenil-csoporttal szubsztituált fenil-csoportot jelent vagy jelentése egy R4—CH2—CR5—OR6 általános képletű csoport, amelyben R4 és R5 hidrogénatomot vagy egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot, R6 egy 1—4 szénatomos alkil-csoportot jelent vagy R4 és R6 együttesen egy 2—4 szénatomos alkilén-csoportot képeznek vagy jelentése egy —SiR7R8R9 általános képletü szililcsoport, amelyben R7, R8 és R9 jelentése azonos vagy különböző, és adott esetben egyenes vagy elágazó 1—6 szénatomos alkil-csoportokat jelentenek,
    R10 jelentése fenil-csoport,
    Y jelentése hidrogén- vagy klóratom, és a ciklopentán-gyűrűhöz szaggatott kötésvonallal kapcsolódó csoportok a gyűrű azonos oldalán, mig a folyamatos vonallal kapcsolódók a gyűrű átellenes oldalán helyezkednek el, és a ~ kötésvonallal kapcsolódó szubsztituens konfigurációja S- vagy R- lehet — előállítására, azzal jellemezve, hogy
    a) egy III általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületet — ahol R1 hidrogénatomot vagy egy
    R3—CO— vagy egy R4—CH2—CR5—OR6 vagy egy — SiR7R8R9 általános képletü csoportot jelent, amelyben R3, R4, R5, R6, R7, R8 és R9 jelentése a fenti, és X jelentése haiogénatom — egy V általános képletü tiofenoláttal — ahol Me egy ekvivalens alkálifém-iont jelent és R*°jelentése a fenti — reagáltatunk vagy
    b) egy IV általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületet — ahol R1 jelentése a fenti — egy VI általános képletü szulfénimiddel — ahol Ri0 jelentése a fenti és A egy 2—4 szénatomos alkilén-csoportot jelent — egy XIV általános képletü foszfin — ahol R11, R12 és R13 azonos vagy különböző 1—6 szénatomos alkil-csoportot jelent —jelenlétében reagáltatunk, majd a kapott és adott esetben R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületet — ahol R10 jelentése a fenti —egy XI, XII vagy XIII általános képletü vegyülettel — ahol R3, R4, R5, R6, R7, Rs és R9 jelentése a fenti, Z egy halogénatomot vagy egy R3—COO— általános képletü csoportot — melyben R3 jelentése a fenti — jelent és W jelentése egy halogénatom — reagáltatjuk és kívánt esetben a kapott és Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületeket — ahol R2 és R10 jelentése a fenti — Y helyén klóratomot tartalmazó I általános képletü optikailag aktív vagy racém vegyületek — ahol R2 és R!0 jelentése a fenti — előállítására Vili általános képiem N-klór-imidekkel — ahol A jelentése a fenti — vagy elemi klórral reagáltatjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy X helyén klór- vagy brórnatomot tartalmazó III általános képletü vegyületeket — ahol R1 jelentése az 1. igénypontban megadott — Me helyén egy ekvivalens alkálifématomot tartalmazó V általános képletü tiofenolátokkal — ahol R’° jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti a) eljárás vagy a 2. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy III általános képletü vegyületeket — ahol R1 és X jelentése az 1. igénypontban megadott — Me helyén nátriumatomot tartalmazó V általános képletü tiofenolátokkal — ahol R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti a,! eljárás vagy a 2—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy Rl helyén hidrogénatomot tartalmazó III általános képletü vegyületeket — ahol X jelentése halogénatom — V általános képletü tiofenolátokkal — ahol Me és R '° jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti aj eljárás vagy a 2—3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy R1 helyén R3—CO— vagy
    R4— CH2 -CR5 OR6 vagy — SiR7RsR9 általános képlelű csoportot — ahol R3, R4, R5, R6, R7, R8 és R9 jelentése az 1. igénypontban megadott — tartalmazó Π általános képletü vegyületeket — ahol X jelentése az 1. igénypontban megadott — V általános képletü tiofenolátokkal — ahol Me és R'° jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  6. 6. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatositási módja, azzal jellemezve, hogy 3,3a:),4,5,6,6a3-hexahidro-8180705
    -4^-brómmetil-5«-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont nátrium-tiofenoláttal reagáltatunk.
  7. 7. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy 3,3aji,4,5,6,6a^-hexahidro-4p-klórmetil-5a-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont nátrium-tiofenoláttal reagáltatunk.
  8. 8. Az 5. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R1 helyén terc-butil-dimetil-szililoxi-csoportot, Y helyén hidrogénatomot és R10 helyén fenil-csoportot tartalmazó I általános képletű vegyület előállítására, azzal jellemezve, hogy 3,3ap,4,5,6,6aP-hexahidro-4^-klórmétil-5«-(terc-butil-dimetil-szililoxi)-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont nátrium-tiofenoláttal reagáltatunk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy IV általános képletű vegyületeket — ahol R1 jelentése az 1. igénypontban megadott — R”, R12 és R13 helyén rövidszénláncú alkilcsoportokat tartalmazó XIV általános képletű foszfinok jelenlétében A helyén rövidszénláncú alkilén-csoportot tartalmazó VI általános képletű szulfénimidekkel — ahol R1. jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti b) eljárás vagy a 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy 3,3a[i,4,5,6,6af'í-hexahiíiro-43-hidroximcti!-5a-hidroxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont tributilfoszfin jelenlétében N-feniltio-szukcinimiddel reagáltatunk.
  11. 11. Az I. igénypont szerinti b) eljárás vagy a 9. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén R3—CO— általános képletű csoportot — ahol R3 jelentése az 1. igénypontban megadott — és Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol R'° jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy R1 helyén valamely R3—CO— általános képletű csoportot — ahol R3 jelentése a fenti — tartalmazó IV általános képletű vegyületeket XIV általános képletű foszfinok — ahol R, R 12 és R13 jelentése az 1. igénypontban megadott — jelenlétében VI általános képletű szulfénimidekkel — ahol A és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatunk.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 3,3a β,4,5,6,6a β-hexahidro-4 β-ίεηϊΚίοπιεη1-5α-benzoiloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on előállítására, azzal jellemezve, hogy 3,33β,4,5,6,63β-1ιεχ3ΐιί0Γο-4β-hídroximetil-5a-benzoiloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont tributilfoszfin jelenlétében N-feniltio-szukcinimiddel reagáltatunk.
  13. 13. Az 1—4., 6., 7., 9. és 10. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket —ahol R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — XI, XII vagy XIII általános képletű vegyületekkel — ahol R3, R4, R5, R6, R7, Rs, R9, Z és W jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatjuk.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén valamely R3—CO— általános képletű csoportot — ahol R3 jelentése az 1. igénypontban megadott — tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R’° jelentése a fenti — egy XI általános képletű acilezőszerrel — ahol R3 és Z jelentése az 1. igénypontban megadott —reagáltatjuk.
  15. 15. Á 14. igénypont szerinti eljárás foganatosítást módja R2 helyén p-fenilbenzoil-csoportot tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R'°jelentése a fenti —p-fenilbenzoilkloriddal reagáltatjuk savmegkötöszer jelenlétében.
  16. 16. A 14. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén benzoil-csoportot tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R10 jelentése a fenti — benzoilkloriddal reagáltatjuk savmegkötőszer jelenlétében.
  17. 17. A 14. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén acetil-csoportot tartalmazó I általános képletű vegyületek —ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R’°jelentése a fenti — ecetsavanhidriddel reagáltatjuk savmegkötőszer jelenlétében.
  18. 18. A 15—17. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót savmegkötőszerként piridin alkalmazásával hajtjuk végre.
  19. 19. A 13. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén valamely R4—CH2—CR5—OR6 általános képletű csoportot — ahol R4, R5 és R6 jelentése az 1. igénypontban megadott — tartalmazó 1 általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve hogy a kapott és Rl helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R10 jelentése a fenti — valamely XII általános képletű viníléterrel — ahol R4, R5 és R6 jelentése a fenti — reagáltatjuk.
  20. 20. A 19. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén tetrahidropiranil-csoportot tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R10 jelentése a fenti — dihidropiránnal reagáltatjuk.
  21. 21. A 19. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén 1-etoxietil-csoportot tartalmazó I általános képletü vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletű vegyületeket — ahol R10 jelentése a fenti — etilviniléterrel reagáltatjuk.
  22. 22. A 20. vagy 21. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót nyomnyi mennyiségű savas katalizátor, előnyösen p-toluolszulfonsav, jelenlétében hajtjuk végre.
  23. 23. A 13. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén egy —SiR7RsR9 általános képletű csoportot - ahol R7, R8 és R9 jelentése az 1. igénypontban megadott — tartalmazó I általános képletű vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és
    -9180705
    R1 helyén hidrogénatomot tartalmazó VII általános képletü vegyületeket — ahol R10 jelentése a fenti — valamely XIII általános képletü szililezöszerrel — ahol R7, R8, R9 és W jelentése az 1. igénypontban megadott— reagáltatjuk.
  24. 24. A 23. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja R2 helyén terc-butil-dimetil-szilil-csoportot tartalmazó I általános képletü vegyületek — ahol Y és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és R1 helyén hidrogénatom.ot tartalmazó VII általános képletü vegyületek — ahol R'° jelentése a fenti — lerc-butíl-dimetil-klórszilánnal reagáltatjuk savmegkötőszer, előnyösen imidazol jelenlétében.
  25. 25. Áz 1—24. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja Y helyén klóratomot tartalmazó I általános képletü vegyületek — ahol R2 és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és Y helyén hidrogénatomot tartalmazó Ϊ általános képletü vegyületeket — ahol R2 és R10 jelentése a fenti — valamely VIII általános képletü N-klór-imiddel — ahol A jelentése az 1. igénypontban megadott — reagáltatjuk.
  26. 26. A 25. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reakciót Vili általános képletü vegyületként N-klór-szukcinimid alkalmazásával hajtjuk végre.
  27. 27. A 25. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 3,3aQ,4,5,6,6aP-hexahidro-4!}-(feniltio-klórmetil)-5a-(p-fenilbenzoiloxi)-2H-ciklopentano[b]furán-2-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott 3,3aft,4,5,6,6a^-hexahidro-4%feniltiometil-5a-(p-fenilbenzoiloxi)-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont N-klór-szukcinimiddel reagáltatjuk.
  28. 28. A 25. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 3,3ap,4,5,6,6a(3-hexahidro-4J3-(feniltio-klórmetil)-5a-benzoiloxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott 3,3a3,4,5,6,6a 3-he\ahidro-4 f)-feniltiómetil-5a-benzoiloxi-2H-cikk>pentano[b]furán-2-ont N-kíór-szukcínimiddel reagáltatjuk.
  29. 29. Az 1—24. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja Y helyén klóratomot tartalmazó I általános képletü vegyületek — ahol R2 és R10 jelentése az 1. igénypontban megadott — előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott és Y helyén hidrogénatomot tartalmazó I általános képletü vegyületeket — ahol R2 és R10 jelentése a fenti — elemi klórral reagáltatjuk.
  30. 30. A 29. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja 3,3ap,4,5,6,6a{3-hexahidro-4[i-(Feniltio-klórmetil)-5a-acetoxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-on előállítására, azzal jellemezve, hogy a kapott 3,3a 3,4,5,6,6a [í-hexahídro-4 3-fenil tiometil-5a-acetoxi-2H-ciklopentano[b]furán-2-ont elemi klórral reagáltatjuk. 1
    3 db rajz
HUCI001842 1978-07-13 1978-07-13 Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására HU180705B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCI001842 HU180705B (hu) 1978-07-13 1978-07-13 Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUCI001842 HU180705B (hu) 1978-07-13 1978-07-13 Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180705B true HU180705B (hu) 1983-04-29

Family

ID=10994700

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUCI001842 HU180705B (hu) 1978-07-13 1978-07-13 Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU180705B (hu)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008008700A3 (en) * 2006-07-10 2008-02-28 Allergan Inc Substituted cyclopentane derivatives as therapeutic agents

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2008008700A3 (en) * 2006-07-10 2008-02-28 Allergan Inc Substituted cyclopentane derivatives as therapeutic agents
WO2008008701A3 (en) * 2006-07-10 2008-02-28 Allergan Inc Substituted cyclopentane derivatives as therapeutic agents
US7605178B2 (en) 2006-07-10 2009-10-20 Allergan, Inc. Therapeutic compounds
US8003680B2 (en) * 2006-07-10 2011-08-23 Allergan, Inc. Therapeutic compounds

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6809223B2 (en) Process for stereoselective synthesis of prostacyclin derivatives
EP0084856B1 (en) 5,6,7-trinor-4, 8-inter-m-phenylene prostaglandin i2 derivatives
EP0045118A2 (en) Intermediates for the synthesis of bicyclo (2,2,1) heptanes and bicyclo (2,2,1) hept-2Z-enes
SU921465A3 (ru) Способ получени производных простана или их солей
KR20140035484A (ko) 베라프로스트의 제조 방법
HU199457B (en) Process for producing intermediates of leukotriene antagonist sulfide, sulfoxide, sulfonoxirane derivatives
HU212570B (en) Process for producing 13,14-dihydro-15(r)-17-phenyl-18,19,20-trinor-pgf2alfa-isopropylester
CA2307163C (en) Process for stereoselective synthesis of prostacyclin derivatives
JP2008037782A (ja) プロスタグランジン誘導体の製造方法
GB2216121A (en) Preparation of antihypercholesterolmic teraazole compounds and intermediates thereof
EP0102230A2 (en) Novel 6-nitroprostaglandin derivatives, process for production thereof, and use thereof
HU190007B (en) Process for producing new aromatic prostacylin analogues
CA1267892A (en) Processes and intermediates for making 16-phenoxy- and 16-substituted phenoxy-prostatrienoic acid derivatives and their stereoisomers
JPS585196B2 (ja) 1,5−ジ置換−2−ピロリドン類製造のための中間体
US20030013884A1 (en) Compounds for use in 11-oxa prostaglandin synthesis
HU180705B (hu) Eljárás új 4-ariltiometil-2H-ciklopentano[b]furán-származékok előállítására
PT835251E (pt) Processo para a preparacao de acido lipoico
FI75156C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya 2,3,4-trinor-m-inter-fenylen-prosta-cyklinderivat med blodplatteaggregationshaemmande effekt.
JP3719524B2 (ja) ジハロゲン化プロスタサイクリン類の製造方法
US20030187071A1 (en) Process and intermediates to prepare latanoprost
SU668598A3 (ru) Способ получени оптически активных производных простагландинов,или их оптических антиподов,или их рацематов
FI69460C (fi) Foerfarande foer framstaellning av nya terapeutiskt anvaendbara racemiska och optiskt aktiva semiprostanoidglykosider och -tioglykosider
JP2006182763A (ja) α,β−不飽和エステルの製法
US4707554A (en) Method of obtaining derivatives of 4β-/1&#39;-alken-1&#39;-yl/-2ξ,5α-dαβ-4,5,6,6α.beta.
JP2000007609A (ja) カルボン酸誘導体の製造法