HU180680B - Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet - Google Patents

Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet Download PDF

Info

Publication number
HU180680B
HU180680B HUBA003794A HU180680B HU 180680 B HU180680 B HU 180680B HU BA003794 A HUBA003794 A HU BA003794A HU 180680 B HU180680 B HU 180680B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
piles
figures
pile
structure according
concrete
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Akos Andrassy
Ferenc Fay
Pal Fuezesi
Miklos Kanyo
Gabor Kertesz
Bela Magyari
Zoltan Regele
Janos Ulbrich
Original Assignee
Bacs Megyei Allami Epitoipari
Foeldmeroe Talajviszsgalo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bacs Megyei Allami Epitoipari, Foeldmeroe Talajviszsgalo filed Critical Bacs Megyei Allami Epitoipari
Priority to HUBA003794 priority Critical patent/HU180680B/hu
Publication of HU180680B publication Critical patent/HU180680B/hu

Links

Landscapes

  • Piles And Underground Anchors (AREA)

Description

A találmány cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzóvagy/és talajbiztosító szerkezetre vonatkozik, amelynek előregyártott betonanyagú cölöpéi vannak.
Előregyártott beton-, illetve vasbeton cölöpöket a mélyépítésben elterjedten alkalmaznak. Ezek általában négyzet-keresztmetszetűek, 30-40 cm-es oldalmérettel, és hagyományos betonacél armatúrát tartalmaznak, de ismeretesek kúpos, lefelé csökkenő keresztmetszetű előregyártott vasbetoncölöpök is. Az ilyen nagy keresztmetszetű cölöpök anyagigényesek, amellett szállításuk és leverésük nagy energia- és élőmunka ráfordítást igényel.
Alkalmazásra kerültek már kisebb — 15 X 15 cmes — keresztmetszetű, 2,0-3,0 m hosszúságú, vasalatlan, ún. mikrocölöpökből készült szerkezetek is. Ilyen cölöpöket egymástól kis oldaltávolságban, hálós kiosztásban leverve megnövelhető valamely — alapozásra egyébként alkalmatlan — felső talajtartomány tömörsége és teherbírása. Ezek a - vasalás nélküli beton mikrocölöpök ugyan viszonylag kis anyagfelhasználással gyárthatók, s beépítésük is egyszerűbb a hagyományos cölöpökénél, hátrányuk azonban, hogy jelentősebb húzó-, illetve hajlítóigénybevételt nem tudnak felvenni, és ilyen funkció betöltésére hagyományos vasszereléssel nem is tehetők alkal180680 mássá, kis keresztmetszetük, illetve az ebből adódó problémák (vasbetétek kis távolsága, korróziójuk stb.) miatt. így az ismert mikrocölöpökkel nem oldható meg az alapozás abban az esetben, ha a teher5 bíró talajréteg mélyebben fekszik, vagy ha például könnyűszerkezetes épületek alapozásához - a viszonylag nagy vízszintes erők fellépése miatt — jelentős húzó-, illetve hajlítóigénybevételek felvételére képes, hosszabb (4-7 m-es) cölöpökre van szükség.
A találmány feladata, hogy olyan cölöpalapozási szerkezetet szolgáltasson, amely nyomatékből származó húzó-, illetve hajlítóigénybevétel felvételére képes mikrocölöpökből áll, gyorsan és gazdaságosan megépíthető és például könnyűszerkezetes épületek alapozásához előnyösen alkalmazható.
A találmány az alábbi felismeréseken alapszik: a rendkívül karcsú előregyártott mikrocölöpök nyomatékből származó húzó-, illetve hajlítóigénybevételekkel szemben ellenállóképessége úgy növelhető meg, illetve a talajba (pl. veréssel való) juttatásuk úgy biztosítható, ha a betonanyagba — annak megkötése előtt - a beton húzó-hajlító szilárdságát növelő szálasanyagot, például alkál-rezisztens üvegszálat adagolunk, és/vagy a cölöpöket előfeszítjük. A talál25 mány alapját képező további fontos felismerés, hogy amennyiben - megfelelő hosszúságú - cölöpökből ún. „bokrot” alakítunk ki, amelyet alkotó mikrocölöpök oldaltávolsága bizonyos mérethatárok között van, a bokrot alkotó cölöpök által közbezárt földtömeg résztvesz a teherviselésben, miáltal igen gazdaságos alapozási szerkezet hozható létre, például abban az esetben, ha viszonylag kis függőleges és viszonylag nagy vízszintes terheléseknek van kitéve az építmény.
E felismerések alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan cölöpalapozási szerkezettel oldottuk meg, amelynek előregyártott betonanyagú cölöpéi vannak és amelynek az a lényege, hogy a cölöpök betonanyagukba kevert, a beton szilárdságát megnövelő száldarabokat, előnyösen alkáli-rezisztens üvegszáldarabokat, acélszáldarabokat, vagy hasonlót tartalmaznak, vagy/és előfeszítettek, mimellett a legnagyobb keresztmetszeti méretük 12—20 cm, előnyösen 14—17 cm, hosszúságuk pedig 2,0-8,0 m, előnyösen 3,0-6,0 m, és a szomszédos cölöpök hossztengelyeinek oldaltávolsága 40-80 cm. Egy előnyös találmányi ismérv szerint a cölöpök alaprajzban zárt vonal mentén elhelyezve vannak bokorba rendezve, célszerűen szabályos síkidom, például négyszög, hatszög, kör vagy hasonló kerülete mentén vannak kiosztva, de az is elképzelhető, hogy a zárt vonal mentén kiosztott cölöpök mellett a zárt vonalon belül is van cölöp.
Bár nem feltétlenül szükséges, célszerű, ha a bokrot alkotó cölöpök felül fejjel vannak összefogva és az alapozandó építmény azután ilyen összefogó fejeken fekszik fel. Az összefogó fejek monolit vasbetonból és/vagy előregyártott vasbetonelemekből készülnek.
A találmány egy további kiviteli példája szerint a cölöpök 3,0-6,0 súly%, előnyösen 4,0-5,0 súly% alkáli rezisztens — előnyösen vágott — üvegszálat tartalmaznak és az elemi üvegszáldarabok hossza 3,0-7,0 cm, előnyösen 4,0-6,0 cm. E helyett,vagy e mellett,a cölöpök annak középső tartományában húzódó feszítőhuzal(oka)t vagy/és pászmá(ka)t tartalmazhatnak, de beépíthető a cölöpökbe hagyományos, normál vasszerelés is, különösen, ha a cölöpök előfeszítettek, hiszen ez esetben — mértékadó terhelésnél — nem következhet be az armatúra korróziója, hiszen a betonanyag repedésmentes. Célszerűen a feszítőhuzalok a cölöpökben a keresztmetszeti belső magot közrefogó módon vannak elrendezve, vagy a cölöpök geometriai hosszanti középtengelyükben húzódó — több elemi szálból álló — feszítőpászmával vannak előfeszítve.
Végül egy további találmányi ismérv szerint kémiai hatásnak, például agresszív talajvíznek kitett cölöpök műgyantabetonból készült — célszerűen üvegszálhálóval erősített - műgyantabeton-kéreggel vannak kialakítva.
Elsősorban könnyűszerkezetes, de más épületeknél is előfordulhat, hogy az alapot vízszintes erő és — elsősorban húzásból származó — nyomaték is terheli, s minden ilyen esetben rendkívül előnyös a találmány szerinti szerkezet alkalmazása: mélyen fekvő teherbíró réteg esetén a mikrocölöp (álló cölöp) teherbíróképességét — amely statikailag karcsú nyomott rúd - ugyanis a kihajlással szembeni ellenállóképesség határozza meg, s a fent leírtak szerint kialakított mikrocölöpök ebből a szempontból rendkívül kedvezőek. Gyakran van szükség egyébként ferde 2 cölöpök alkalmazására, s ilyenkor is fellép hajlítóigénybevétel, vagyis a találmány szerinti szerkezet ilyen esetekben is jól funkcionál. Az eddig ismert mikrocölöpök hajlítási igénybevételt nem voltak képesek felvenni, más mélyalapozási szerkezetek teherbírását pedig mélyalapozás esetén nem lehetett kihasználni. (Pl. a cölöp-résfalakét.)
A találmányhoz fűződő előnyös hatások a következők:
a mikrocölöpök fajlagos anyagköltsége rendkívül alacsony, gyártásuknak és a talajba juttatásuknak energia-igénye csekély, a helyszíni élőmunka-ráfordítás minimális, de - a hagyományos cölöpalapozási módszerekhez viszonyítva - kicsi a gépigény is; a cölöpöknek a talajba juttatásához — történjék az akár veréssel, akár sajtolással, akár vibrálással - viszonylag egyszerű eszközök elegendőek. Az alapozási munka kivitelezhetősége csak jelentéktelen mértékben függ időjárási tényezőktől. A mikrocölöpök előregyártása csoportzsaluzatban oldható meg, így a cölöpök nagy tömegben, gyorsan és gazdaságosan állíthatók elő és a cölöpök szállítási költsége is viszonylag csekély. Külön kiemeljük, hogy az ez ideig mélyalapozásként alkalmazott szerkezetek (pl. cölöp-résfal) teherbírását általában nem lehetett kihasználni a talaj kisebb teherbírására, vagy a megengedettnél nagyobb süllyedések miatt; amint korábban erre már utaltunk, mikrocölöpöt mélyalapozáshoz nem lehetett alkalmazni, mivel hajlításra nem volt igénybe vehető. A találmány lehetővé teszi bármilyen talajadottság esetén olyan alapozási szerkezet építését, amelynek előregyártott mikrocölöpei teherbírásra közel optimálisan vannak kihasználva. A találmány szerinti cölöpalapozási szerkezet tehát a jelenleg ismert - hasonló típusú alapozási rendszereknél lényegesen gazdaságosabb, emellett — egyebek mellett — igen előnyös módon teszi lehetővé könnyűszerkezetes építmények gyors, és az időjárástól független alapozását.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajzok alapján ismertetjük részletesen, amelyek az előregyártóit mikrocölöp néhány kiviteli példáját, valamint ilyenekből kialakított alapozási szerkezeteket szemléltet. A rajzokon az 1-5. ábrák az előregyártott mikrocölöpök keresztmetszeti kialakításának lehetőségeit szemléltetik;
a 6—9. ábrák előfeszített mikrocölöpök feszítőhuzaljainak célszerű elrendezési lehetőségeit keresztmetszetben mutatják;
a 10. ábra hosszmetszetben tüntet fel egy műgyantabetonkéreggel (köpennyel) kiképzett, pl. erősen agresszív talajvízben alkalmazható előregyártott mikrocölöpöt; az ábra jobboldali felében feltekercselt üvegszálháló, baloldali felében kavicsbetonmag látható;
all. ábra a 10. ábrán bejelölt A—A vonal mentén vett keresztmetszet;
a 12—17. ábrák az előregyártott mikrocölöpök bokorbarendezésével létrehozott találmány szerinti alapozási szerkezet különféle kiviteli alakjait mutatják vázlatos felülnézetben, összefogófejek nélkül;
a 18. ábra összefogófejet tartalmazó találmány szerinti cölöpalapozási szerkezetet mutat a 19. ábrán bejelölt D D vonal mentén vett metszetben;
a 19. ábra a 18. ábrán bejelölt Β B vonal mentén vett metszet;
a 20. ábra ugyancsak összefogófejjel ellátott cölöpalapozási szerkezetet tartalmaz a 21. ábrán bejelölt E-E vonal mentén vett metszetben;
a 21. ábra a 20. ábrán bejelölt EE vonal mentén vett metszet.
Az 1. ábrán látható 1 cölöp négyzet-, a 2. ábrán feltüntetett 2 cölöp egyenlőszárú háromszög-, a 3. ábrán látható 3 cölöp pedig körkeresztmetszetű. A felsorolt cölöpök keresztmetszeti mérete teljes hosszuk mentén állandó, alkalmazhatók azonban a találmány szerinti alapozási szerkezetben lefelé csökkenő keresztmetszetű cölöpök is. Ilyeneket mutatnak a 4. és 5. ábrák. Az előbbin látható 4 cölöp hosszúkás csonkagúla alakú, az 5. ábra szerinti 5 cölöp pedig kúpos kiképzésű, amint ezt a szaggatott vonalak is érzékeltetik. Négyszög- vagy háromszögkeresztmetszetű cölöpöket pl. laza homoktalajokban célszerű alkalmazni, míg körkeresztmetszetű cölöpöket erősen kötött, keményebb talajokban előnyös használni. Kavics-talajokban lefelé csökkenő keresztmetszetű, kúpos 5 cölöpökkel érhető el a leggazdaságosabb megoldás.
Az 1-5 mikrocölöpök előregyártása célszerűen csoportzsaluzatban történik. A cölöpök húzó-hajlító igénybevétellel szembeni ellenállásának növelése céljából a nyersbetonhoz vágott alkáli-rezisztens üvegszálat adagolunk 3—6 súly%, célszerűen 4—5 súly% mennyiségben. Az üvegszáldarabok hossza 3—7 cm között van, előnyösen 4-6 cm. Az üvegszálakat — intenzív keveréssel — egyenletesen eloszlatjuk a betonanyagban, amely célszerűen B.400-as minőségű.
Az üvegszál-adagolás helyett vagy mellett a cölöpök teherbíróképességét előfeszítéssel is megnövelhetjük. A 6. ábrán látható négyzetkeresztmetszetű 1 cölöp középső tartományában négy 6 feszítőhuzal helyezkedik el, amelyek a pontvonallal jelölt 7 belső magot fogják közre; ez a belső mag a keresztmetszeti síkidom a oldalaihoz tartozó antipólusokat összekötő egyenesekkel (a pontvonalakkal) határolt zárt belső terület. Itt jegyezzük meg egyébként, hogy az a méret 12-20 cm között lehet, előnyösen 14-17 cm. A centrális 7 belső mag legnagyobb átmérője — amint a 6. ábrán látható — értékű.
Az a = 12—20 cm-es mérettartományban választjuk meg a leghosszabb keresztmetszeti oldalméretet akkor is, ha három- vagy sokszögkeresztmetszetű cölöpöket készítünk, illetve ilyen átmérővel készítjük a körkeresztmetszetű cölöpöket is (3. ábra). A cölöpök hosszúsága - átmérőiktől függetlenül - általában 2,0-8,0 m, előnyösen 3,0-6,0 m.
A 7. ábrán látható egyenlőszárú háromszög-keresztmetszetű 2 cölöp középső tartományában három 6 feszítőhuzal helyezkedik el, mégpedig az m oldalmagasságok felezőpontjában. A 6 feszítőhuzalok ezesetben is — pontvonallal jelölt — 7 belső magot határolnak, más szóval a 6 feszítő-huzalok a 7 belső mag kerületén helyezkednek el.
A 8. ábrán látható 1 cölöp hosszanti geometriai középvonalában, vagyis tengelyében egyetlen 8 feszítőpászma húzódik, amely több elemi szálból áll.
Ugyanilyen helyzetű és kialakítású 8 feszítőpászmát tartalmaz a 9. ábrán látható 2 cölöp is, amely egyenlőszárú háromszög-keresztmetszetű.
Mind a 8. ábra szerinti, mind a 9. ábra szerinti cölöp a 8 feszítőpászmán kívül nem feszített, hagyományos 9 vasszerelést is tartalmaz, amelyet a sarkokban húzódó 10 hosszanti vasbetétek és 11 kengyelek alkotnak. Ezeket a hagyományos 9 vasszereléseket korrózióveszély még kis betontakarás esetén sem fenyegeti, mert a 8 pászmák előfeszítésével a betontestben előállott nyomófeszültség — mértékadó igénybevétel esetén — kizárja a hajszálrepedések keletkezésének lehetőségét.
A szálerősítésű betonanyag is kombinálható hagyományos vasszereléssel, anélkül, hogy a cölöp feszített huzal(oka)t vagy pászmá(ka)t tartalmazna. Mindig az adott megoldandó feladat és/vagy a mindenkori (talaj)adottságok, valamint az építéshelyen rendelkezésre álló gépi berendezések függvényében kell az alkalmazott cölöpkonstrukciót meghatározni. Az üvegszálerősítésű beton ütőszilárdsága igen magas. Például ha szemét-feltöltésen kell a cölöpöket keresztülverni, extrém lokális igénybevételek léphetnek fel, amit csak előfeszített vagy/és hagyományosan vasalt cölöpök képesek felvenni, ugyanakkor az üvegszálanyaggal megnövelt ütőszilárdságú cölöpfejek jól bírják a fokozott verési igénybevételt.
A 10. és 11. ábrák erősen agresszív talajvízben alkalmazandó előregyártott mikrocölöpöt mutatnak. Ennek az egészében 12 hivatkozási számmal jelölt cölöpnek a felületét 13 kéreg vagy köpeny borítja, amelynek anyaga üvegszálerősítésű műgyantabeton. Az erősítő betét pl. üvegszálháló lehet, amit a 11. ábrán szaggatott vonallal berajzoltunk és 15 hivatkozási számmal jelöltünk. A 12 cölöp belső részét vasalatlan 14 kavicsbetonmag alkotja. Az ilyen 12 cölöpök magas húzó és hajlító szilárdságúak, és igen magas szulfáttartalmú (6000—10 000 mg/1) talajvízben is alkalmazhatók. A 14 betonmagot célszerűen csoportzsaluban gyártjuk. A külső 13 kérget - amelynek vastagsága 5—15 mm között lehet, célszerűen 8-12 mm — úgy alakítjuk ki, hogy a 14 magra 15 üvegszálhálót, vagy üvegszövetet tekercselünk fel, majd e hálóra a 13 kéreg műgyantabeton-anyagát felszórjuk. Előállítható azonban a 12 cölöp oly módon is, hogy előbb elkészítjük a 13 külső kérget és ebbe mint bentmaradó zsaluzatba öntjük a belső 14 mag anyagát. A 12 cölöp egyébként — a 10. ábra szerintitől eltérően — készülhet más, tetszőleges keresztmetszeti alakkal, gyárthatók pl. háromszög-, négyszög- stb. keresztmetszetű cölöpök is.
A 12—17. ábrák a találmány szerinti alapozási szerkezet alaprajzi kialakítását szemléltetik, az 1-11. ábra szerinti cölöpök „bokorba” rendezésével. A 12. ábra szerint négy 2 cölöpöt (2. ábra) egy négyzet négy csúcsán kiosztva rendeztünk 16 csokorba, míg a 13. ábra ilyen 2 cölöpök szabályos hatszög szerint 17 bokorba rendezését szemlélteti és szabályos hatszög csúcsain vannak kiosztva a 14. ábrán látható kórkeresztmetszetű 3 cölöpök (3. ábra) is, amelyek az egészében 18 hivatkozási számmal jelölt bokrot alkotják. A 15. ábra szerinti 19 bokor a 14. ábra szerintitől csak abban tér el, hogy a — pontvonallal jelölt — hatszög geometriai középpontjában is elhelyeztünk, illetve beépítettünk egy 3 cölöpöt. A 16.
és 17. ábrákon négyzetháló szerint kiosztott négyszögkeresztmetszetű 1 cölöpökből álló 20 és 21 bokrokat tüntettünk fel. A cölöpök b tengelytávolsága — elsősorban a mindenkori talajadottságoktól függően - valemennyi 16—21 bokor esetében 40-80 cm között lehet (12—17. ábrák).
A mikrocölöpök bokorba rendezésével kis teherbírású, laza talajban is jelentős mértékű teherátadás érhető el azáltal, hogy a cölöpök által közbezárt és betömörített talajtömeg is résztvesz a teherviselésben; a cölöpbokor teherbírása tehát jóval nagyobb, mint n számú egyedi cölöp-teherbírás n-szerese.
A 18. és 19. ábrán olyan találmány szerinti cölöpalapozási szerkezet látható, ahol a négyzetháló szerint kiosztott 1 cölöpökből álló 20 cölöpbokor - amely hat cölöpöt tartalmaz — felül monolit vasbeton 22 fejjel van ellátva, amely az 1 cölöpöket összefogja; a 22 fej vasszerelését egészében 23 hivatkozási számmal jelöltük, amelyet megfelelően méretezni kell.
A 20. és 21. ábra szerinti alapozási szerkezet a 18. és 19· ábra szerintitől csak abban tér el, hogy négyzetháló szerint kiosztott, négy lefelé keskenyedő, prizma alakú, 4. ábra szerinti 4 cölöpé van, amelyek által alkotott 24 cölöpbokrot fogja össze a monolit vasbeton 25 fej, ennek vasszerelését egészében 26 hivatkozási számmal jelöltük.
Az előregyártott mikrocölöpök akár veréssel, akár folyamatos nyomással (sajtolással), vagy pedig vibrálással egyaránt könnyen bejuttathatok a talajba. E célra például ATLAS-COPCO, vagy DEMAG sűrített levegővel működő verőberendezés vagy más, a célnak megfelelően megválasztott verőberendezés használható. Egyszerre egy, kettő, négy vagy hat cölöp verhető a verőberendezés kapacitása és a mindenkori talajadottságok függvényében. Függőlegestől eltérő igénybevétel esetén a cölöpök ferdén is leverhetek.
Bár a találmány szerinti szerkezet elsősorban alapozási célokat szolgál, s különösképpen alkalmas könnyűszerkezetes épületek alapozására, felhasználható egyéb mélyépítési feladatok megoldására is, így pl. kihorgonyzásra, valamint nagyobb méretű terepszint alatti műtárgyak (pl. alagutak, csatornák stb.) létesítésekor bekövetkezhető épületkárok megakadályozására. Ez utóbbi esetben a szerkezet biztosítószerkezetként funkcionál.
A találmány természetesen nem korlátozódik a fentiekben ábrázolt és leírt kiviteli példákra, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül sokféle módon megvalósítható. így a cölöp-keresztmetszeti alakok másfélék (pl. sokszög) is lehetnek. A cölöpbokrokat összefogó fejet előregyártott gerendarács, fejtömb, cölöpsapka stb. is alkothatja.
Végül megjegyezzük, hogy a találmány szerinti szerkezet cölöpéi teherbírásának meghatározása — kalibráló kísérletek után - egyszerű „in situ” vizsgálati módszerekkel (dinamikus szonda, pressziométer stb.) végrehajtható.

Claims (3)

Szabadalmi igénypontok
1. Cölöpalapozási- vagy lehorgonyzó-, vagy/és talajbiztosító szerkezet, amelynek előregyártott betoncölöpei vannak, azzal j elle me z v e, hogy a cölöpök (1-5) betonanyagukba kevert, a beton szilárdságát megnövelő száldarabokat, előnyösen alkáli-rezisztens üvegszáldarabokat, acélszáldarabokat vagy
5 hasonlót tartalmaznak, vagy/és előfeszítettek, mimellett a legnagyobb keresztmetszeti méretük 12—20 cm, előnyösen 14-17 cm, hosszúságuk pedig
2,0-8,0 m, előnyösen 3,0- 6,0 m, és a szomszédos cölöpök (1—5) hossztengelyeinek oldaltávolsága (b) 40—80 cm.
10 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal j el 1 e m e z v e, hogy a cölöpök (1-5) alaprajzban zárt vonal mentén elhelyezve vannak bokorba (16-21, 24) rendezve, célszerűen szabályos síkidom, például négyszög, hatszög, kör vagy hasonló
15 kerülete mentén vannak kiosztva.
3. A 2. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a zárt vonal mentén kiosztott cölöpök mellett a zárt vonalon belül is van cölöp (15. ábra).
20 »
4. A 2. vagy 3. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a bokrot (16—21, 24) alkotó cölöpök (1—
5) felül fejjel (22; 25) vannak összefogva.
» 5. A 4. igénypont szerinti szerkezet kiviteli
25 alakja azzal jellemezve, hogy monolit vagy/és előregyártott vasbeton feje (23, 25) van.
6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a cölöpök (1—5) 3,0-6,0 súly%, előnyösen 4,0-5,0
30 súly% alkáli rezisztens - előnyösen vágott - üvegszálat tartalmaznak.
7. A 6. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy az elemi üvegszáldarabok hossza 3,0-7,0 cm, előnyösen 4,0-6,0 cm.
35
8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a cölöpök (1—5) annak középső tartományában húzódó feszítőhuzal(oka)t (6) vagy/és pászmá(ka)t (8) tartalmaznak.
40
9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a cölöpök normál vasszerelést (9) tartalmaznak (8. és 9. ábra).
10. Az 1—9. igénypontok bármelyike szerinti
45 szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy kémiai hatásnak, például agresszív talajvíznek kitett cölöpök (12) műgyantabetonból készült — célszerűen üvegszálhálóval (15) erősített — műgyantabeton-kéreggel (13) vannak kialakítva.
50 11. A 8—10. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a feszítőhuzalok (6) a cölöpökben a keresztmetszeti belső magot (7) közrefogó módon vannak elrendezve (6. és 7. ábra).
55 12. Az 1—7. és 9. vagy 10. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal j el lem e z v e, hogy a cölöpök geometriai hosszanti középtengelyükben húzódó — több elemi szálból álló - feszítőpászmával (8) vannak előfeszítve (8. és
60 9. ábra).
3 rajz, 21 ábrával
HUBA003794 1979-06-18 1979-06-18 Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet HU180680B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBA003794 HU180680B (hu) 1979-06-18 1979-06-18 Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUBA003794 HU180680B (hu) 1979-06-18 1979-06-18 Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180680B true HU180680B (hu) 1983-04-29

Family

ID=10993493

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUBA003794 HU180680B (hu) 1979-06-18 1979-06-18 Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU180680B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3215381B2 (ja) 定着装置を構築する方法、部材および鉄筋
EP1984583A2 (en) Unitized post tension block system for masonry structures
JP2012519244A (ja) タワー構造物用プレハブ壁部材およびタワー構造物
US20090145074A1 (en) Reinforcing body made of fiber-reinforced plastic
US11041309B2 (en) Non-corrosive micro rebar
HU180680B (hu) Cölöpalapozási-, vagy lehorgonyzó- vagy/és talajbiztosító szerkezet
US6527481B1 (en) Cylindrical steel core caisson
CN210562199U (zh) 一种组合式基坑支护装置
CN108756948A (zh) 一种大跨度隧道预应力锚网支岩壳自承载支护结构
CN209779955U (zh) 一种现浇钢筋混凝土剪力墙
CN107724252A (zh) 连续箱梁挂篮悬浇施工方法及合拢块
CN211006741U (zh) 一种p&h型岩石锚杆风机基础的加固结构
US2920476A (en) Prestressed reinforced concrete mast
DE69816665T2 (de) Schubverbinder für sandwichmauern aus beton und isolationsmaterial
CN107060073A (zh) 一种后张法部分预应力pc剪力墙板连接结构
CN106088755A (zh) 一种预制装配式大型钢结构矩形仓及矩形群仓
KR200233322Y1 (ko) 연약지반의 표층부용 보강재
CN219081173U (zh) 先张法与后张法结合的预制预应力框架结构
CN106760191B (zh) 一种分段施加预应力的大跨度混凝土梁
JP3892152B2 (ja) 既設柱の耐震補強構造および既設柱の耐震補強方法
KR100960610B1 (ko) 작용력 분산형 강관 말뚝의 머리 보강구조
CN218861921U (zh) 装配式钢筋混凝土柱
DE102013002472A1 (de) "Schwerkraftfundament für ein Offshore-Bauwerk"
CN109826339B (zh) 一种现浇钢筋混凝土剪力墙及其施工方法
CN218027709U (zh) 基坑支护结构

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee