HU180545B - Process for producing unsaturated tixotrope solutions of polu-ester-resines - Google Patents
Process for producing unsaturated tixotrope solutions of polu-ester-resines Download PDFInfo
- Publication number
- HU180545B HU180545B HUVI001245A HU180545B HU 180545 B HU180545 B HU 180545B HU VI001245 A HUVI001245 A HU VI001245A HU 180545 B HU180545 B HU 180545B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- polyester resin
- agent
- thixotropic
- paste
- solutions
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C08—ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
- C08G—MACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED OTHERWISE THAN BY REACTIONS ONLY INVOLVING UNSATURATED CARBON-TO-CARBON BONDS
- C08G63/00—Macromolecular compounds obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain of the macromolecule
- C08G63/02—Polyesters derived from hydroxycarboxylic acids or from polycarboxylic acids and polyhydroxy compounds
- C08G63/12—Polyesters derived from hydroxycarboxylic acids or from polycarboxylic acids and polyhydroxy compounds derived from polycarboxylic acids and polyhydroxy compounds
- C08G63/52—Polycarboxylic acids or polyhydroxy compounds in which at least one of the two components contains aliphatic unsaturation
- C08G63/54—Polycarboxylic acids or polyhydroxy compounds in which at least one of the two components contains aliphatic unsaturation the acids or hydroxy compounds containing carbocyclic rings
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Macromonomer-Based Addition Polymer (AREA)
- Paints Or Removers (AREA)
- Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
- Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
Description
Erősített telítetlen poliésztergyantából készült formatestek előállításánál sok esetben kívánatos vagy szükséges, hogy folyóképességük tekintetében többé-kevésbé tixotróp gyantaoldatokat használjanak fel. Ezáltal elérhető, hogy függőleges vagy hajlított felületekre felvitt rétegek ne folyjanak meg. Különösen érvényes ez rétegezőés fedőréteggyantákra (gel-coat, ill. top-coatgyantákra, amelyeket 300—600 μτη vastagságban visznek fel). Tixotróp gyantákat használnak továbbá olyan esetekben is, amikor bizonyos színhatásokat kell elérni, mint például a gombkészítés esetében.
A telítetlen poliésztergyanta-oldatok tixotróppá tétele szerves vegyületekkel, illetve szervetlen töltőanyagokkal, mint nagy diszperzitásfokú kovasavval és ehhez hasonló ásványi anyagokkal történik. Az említett adalékanyagokat nagy fordulatszámú keverőkkel, hengerszékeken, gyúróberendezésekben és hasonlókban diszpergálják a poliésztergyanta kopolimerizálható monomerrel készített oldatában. Rétegező gyantáknál 0,5—1,5 súly%, fedőréteggyantáknál 2—3 súly% ilyen adalékanyagot használnak.
Az eddig alkalmazott eljárásoknak — melyeket például Peter H. Selden: „Glasfaserverstárkte Kunststoffe” című, Springer Verlag kiadás, Berlin, 1967, monográfiája ír le — egy sor olyan hátránya van, aminek — különösen nagy mennyiségű tixotróp poliésztergyanta-oldat elő180 545 állításánál — úgy gazdasági, mint műszaki következménye van.
A sztirolban, vagy a hasonló monomerekben, melyekben a poliésztergyantákat oldják, messze5 menően apoláros jellegük miatt a tixotropizáló szerek rosszul diszpergálhatók. A megfelelő hatás elérésére ezért vagy olyan berendezések használatára van szükség, melyeknek nagy a diszpergáló teljesítménye, vagy nagyobb tixotropi10 zálószer-mennyiséget kell alkalmazni.
Másfelől, a poliésztergyanta oldatba végzett tixotropizálószer-bedolgozás szokásos módszereinél nagy gyantamennyiségeket kellett kezelni, ami mind gazdasági, mind — az elpárolgó mo15 nomer miatt — munkavédelmi szempontból hátrányos és mindemellett költséges berendezéseket is igényel.
A szokásos módszerek egy további hátránya az a hőterhelés, amelynek a poliésztergyantát 20 a tixotropizálószer bekeverése során teszik ki. Ez mint ismeretes, e gyantaoldatok tárolhatósági idejét jelentősen befolyásolja.
A találmány szerinti eljárás célja a felsorolt hátrányok kiküszöbölése, és ezáltal olyan, na25 gyobb mennyiségű tixotróp telítetlen poliésztergyanta-oldat előállítására alkalmas eljárás szolgáltatása, amely rétegező- és fedőréteggel ellátott konstrukciók előállítására általánosan használható. A fedőréteggyanták alkalmazási terü30 lete például a hajóépítőipar, az épülethomlok1
180 545 zat-elemeket gyártó építőipar, tartályok és berendezések belső bevonatai, különösen olyan esetekben, ahol vegyi ellenállóképesség tekintetében állnak fenn követelmények.
A kitűzött célt a találmány szerinti eljárással oly módon érjük el, hogy a tixotropizálószert koncentrált pép formájában már a poliésztergyanta előállítása során bedolgozzuk, éspedig a tixotropizálószer egy vagy több, a gyantaelőállitás soráifi. használt folyékony vagy könnyen olvadó nyersanyagába. Erre különösen alkalmasak — polaritásuk és előnyös diszpergáló tulajdonságaik következtében —· a különféle glikolok.
A találmány szerinti, kopolimerizálható monomerekben készült, tixotropizált telítetlen poliésztergyanta-oldatok előállítására szolgáló eljárás abban áll, hogy valamely hőálló tixotropizálószert egy vagy több — a poliésztergyanta előállítására használt — folyékony vagy olvasztással cseppfolyósított nyersanyagban diszpergálunk, és az így készített pépet a telítetlen poliésztergyanta észterezéssel történő előállítása során a többi nyersanyaggal együtt használjuk fel.
Nyilvánvaló, hogy a találmány szerinti eljárásban csak olyan tixotropizálószerek használhatók, amelyek 150—250 °C hőmérsékleten kémiai változást nem szenvednek.
Ezt a követelményt a leggyakrabban használt szervetlen tixotropizálószerek teljesítik. Sok esetben szerves anyagok is elviselik ezt a hőigénybevételt, ha a gyantaelőállítás körülményei között olvadékban és/vagy oldatban vannak jelen. Előnyösen szervetlen tixotropizálószereket, mint pirogén vagy kicsapott szintetikus kolloid kovasavat, bentonitot, meghatározott kaolin-, módosított azbeszt- vagy szmektit-típusokat használunk.
Telítetlen poliésztergyantákat általában polikarbon-savak vagy polikarbonsavanhidridek poliolokkal, általában glikolokkal végzett poliészterezése útján állítanak elő, mimelilett adott esetben monofunkciós savakat és alkoholokat is használnak. A poliészter egyik komponense — általában a polikarbonsav-komponens — etilénesen telítetlen. Tipikus telítetlen poliésztergyantákat dikarbonsavakból, mint ftálsavból, ftálsavanhidridből, adipinsavból, borostyánkősavból, tetrahidroftálsavból vagy -anhidridből, tetrabrómftálsavból vagy -anhidridből, maleinsavból vagy -anhidridből vagy fumársavból állítunk elő. Tipikus használt glikolok például az etilénglikol, propilénglikol, butilénglikol, neopentilglikol, dietilénglikol, dipropilénglikol, polietilénglikol és polipropilénglikol, vagy difenol diol-diéterek, például a biszfenol A. Adott esetben a poliészter előállítására három- vagy többértékű poliolakat, mint trimetiloletánt, trimetilolpropánt vagy pentaeritritet is használnak. A telítetlen poliésztergyanták előállításánál általában enyhe sztöchiometriai glikol-felesleget használnak.
Az észterezés azeotróp vagy olvadékkondenzációs eljárással történik. A polikondenzáció be2 fejezése után a gyantát olvadék formájában többnyire az inhibitor-tartalmú kopilimerizálható monomerbe folyatják, és eközben egy maximális hőmérséklet betartására gondosan ügyelnek.
A találmány szerinti eljárásnál diszpergáló közegként minden, a piliészter előállításnál használt folyékony nyersanyag felhasználható. Használhatók ezenkívül kis technikai ráfordítással tixotropizálószer-paszta készítésre olyan szilárd nyersanyagok is, melyeknek nem túl magas az olvadáspontja. Ezekből a nyersanyagokból, előnyösen a folyékony vagy könnyen olvadó glikolokból olyan tixotropizálószer-pasztát állítunk elő, amely 3—30 súly% tixotropizálószert tartalmaz. Ezt a pasztát olyan mennyiségben adjuk a reakcióelegyhez, hogy a végtermékben a kívánt mennyiségű tixotropizálószer legyen. A poliésztergyanta előállítása ezután a tixotropizálószer jelenlétében a szokásos módon történik. Meglepő, hogy az eljárás során a reaktorfalon nem képződnek lerakódások, úgyhogy a reaktor, ill. az oldattartály tisztítása nem jár nehézséggel. A termék nem is színeződik el.
A találmány szerinti eljárás emellett olyan gazdasági és műszaki előnyökkel jár, amelyek közül egyesek szakember számára nem volnának várhatók.
A poláros diszpergálóközeg miatt a tixotropizálószer diszpergálása igen könnyen megy végbe, ami lehetővé teszi kevésbé költséges berendezések, például nagy fordulatszámú propellerkeverő használatát is. Minthogy a diszpergáló készülékben feldolgozandó anyagmennyiség lényegesen kisebb, mint az eddig alkalmazott eljárásoknál, a készülékek lényegesen rövidebb ideig vannak leterhelve. A feldolgozandó anyagmennyiség csaknem minden esetben a szokásos eljárásoknál feldolgozott anyagmennyiség 10%-a alatt van.
A diszpergálás toxikus és aránylag illékony monomerek távollétében történik, ily módon költséges védőberendezések takaríthatok meg. Ugyanígy, a diszpergálási műveletnél esetlegesen fellépő hő nem befolyásolja a végterméket. A paszták (pépek) magától értetődően hosszabb ideig és a környezeti hőmérséklettől függetlenül tárolhatók, mint ez monomerrel készült poliésztergyanta-oldat bázisú paszta esetében lehetséges volna.
Meglepetésszerű többlethatás, különösen nagy diszperzitásfokú kovasav használata esetében, hogy a reakcióidő 50%-ig terjedő csökkenése érhető el, ami szintén a reaktorteljesítmény jobb kihasználását teszi lehetővé.
A késztermékben, a tixotropizáló szer poláros diszpergálóközegben történő jobb és egyenletesebb feltárása következtében a tixotropizálóképesség egyenletességének növekedése figyelhető meg. A nagy diszperzitás következtében egy adott hatás eléréséhez sok esetben kisebb menynyiségű tixotropizálószerre van szükség, ami megint csak a formatestek kémiai ellenállóképességét és időjárásállóságát javítja. Ez a hatás sem volt szakember számára előre látható, mert ép
180 545 pen azt tételezték fel, hogy az észterezési reakcióban képződő víz H-ikötés képző kimondott hajlama következtében zavarokat idéz elő a tixotropizáló képességben.
Minthogy ezen túlmenően a kész poliésztergyanta-oldat hőterhelést nem szenved, a késztermék tárolhatósági stabilitása is nő. Mivel a glikolpaszták például azonos tixotropizálószermennyiség esetében sokkal alacsonyabb viszkozitásúak, mint a megfelelő poliésztergyanta-oldat alapú paszták, a találmány szerinti eljárással előállított paszták lényegesen koncentráltabb alakban alkalmazhatók. Másfelől sokkal egyszerűbb az állandónak maradó paszta- (pép-) viszkozitás beállítása, ami kényszerpályás diszpergálógépek (kolloid malmok, ultra-turrax keverők, ultrahang-diszpergátorok) használatánál műveletiidő-megtakarítást tesz lehetővé.
Szilárd poliészter-alapanyagok használata esetén a tixotropizálószer bedolgozásánál olvadékban dolgozunk. A „tixotropizáló paszta” tárolása ez esetben előnyösen darabos alakban történik. Ez egyszerűsíti a reaktorba történő beadagolást.
Az alábbi kiviteli példák a találmány szerinti eljárás szemléltetését szolgálják.
A tixotropizáló paszták előállítása
A. paszta
220 g propilénglikolban fogazott tárcsás keverő (Dissolver) segítségével 55 g nagy diszperzitásfokú, BET szerint 380 + 30 m2/g fajlagos felületű, 7m.« átlagos szemcseméretű és 99,8% SiO2tartalmú szintetikus kovasavat diszpergálunk.
B. paszta
Az A. pasztával azonos összetételű pépet állítunk elő egy szokásos, nagy fordulatszámú (2000—2500 ford./perc) propeller-keverőművel.
C. paszta
164 g neopentilglikolt kb. 120 °C-on megolvasztunk, és abban egy fogazott tárcsás keverő segítségével 36 g, feltárt Chrysotil-azbeszt alapú tixotropizáló szert diszpergálunk. A Chrysotilazbeszt BET szerinti fajlagos felülete kb. 50 m2/g, fő alkotórészei 44% SiO2 és 38% MgO.
Hasonló módon például a TCD—D alkoholt (minimálisan 50—60 °C-on), vagy a biszfenol A propilénglikoldiéterét (minimálisan 70—90 °Con) is használhatjuk. (A TCD—D alkohol = triciklodekandiol.)
1. példa
a) Tixotropizálás a technika állása szerint (rétegező gyantatipus)
143 g (1,88 mól) propilénglikolt 118,5 g (0,8 5 mól) ftálsavanhidriddel és 98 g (1 mól) maleinsvanhidriddel a szokásos módon, azeotróp eljárással 40—50 mg KOH/g savszám eléréséig észterezünk. A gyantát sztirollal 60% szilárdanyagtartalomra hígítjuk, és 85 ppm hidrokinonnal 10 stabilizáljuk.
Ezt követően a gyantaoldatban az A. paszta készítésénél használt nagy diszperzitásfokú kovasavat diszpergálunk fogazott tárcsás keverőművel.
A találmány szerinti eljárás
b) Tixotropizálás az A. pasztával
Az la) kiviteli példában leírttal analóg módon egy telítetlen poliésztergyantát állítunk elő azzal a különbséggel, hogy az ott használt propilén20 glikol helyett 27,5 g A. paszta (0,29 mól propilénglikol) és 121 g propilénglikol (1,59 mól) elegyét használjuk.
c) Tixotropizálás a B. pasztával
Az lb) alatt leírtakkal analóg módon járunk 25 el, azzal a különbséggel, hogy az A. paszta helyett B. pasztát használunk.
2. példa
a) Tixotropizálás a technika állása szerint (fedőréteg-gyantatipus)
135,4 g (1,3 mól) neopentilglikolt 99,7 g (0,6 mól) izoftlásawal és 58,8 g (0,6 mól) maleinsavanhidriddel azeotróp eljárással, a szokásos módon észterezünk 15—20 mg KOH/g savszám-ér35 tőkig. A gyantát sztirollal 60% szilárdanyagtartalomra hígítjuk, és 500 ppm hidrokinonnal inhibiáljuk. A gyantaoldatba Dissolver típusú keverővei 3 súly% (a gyantaoldat súlyára vonatkoztatott %) C. pasztatípusnál használt tixo40 tropizálószert keverünk be.
b) A találmány szerinti tixotropizáló eljárás g C. típusú pasztát (0,5 mól neopentilglikol), 83,4 g neopentilglikolt, 99,7 g (0,6 mól) izoftálsavat és 58,8 g madeinsavanhidridet a 2a) kivi45 teli példában leírt módon észterezünk, sztirolban oldunk és inhibiálunk.
A tixotropizálószer mennyisége a gyantaoldatra vonatkoztatott 2,6 súly%.
A jellemző adatokat az 1. táblázat tüntet fel.
1. táblázat
Példa sz. | Reaktorterhelés (óra) | Viszkozitás (mp) | 2) Tixotropizálási index | Tárolhatósági ide (napokban) 70 °C-on | 4) Kiülepedés 50 °C-on | 30 perc centrifugálás 5000 ford/perc |
la | 15 | 125la> | 1,16 | 5 | 25 nap múlva kiülepedés | kiülepedés |
lb | 9,5 | 12811’ | 1,17 | 11 | 40 nap múlva rendben | rendben |
le | 10 | 1241W | 1,16 | 10,5 | 35 nap múlva rendben | rendben |
2a | 28 | 40”» | 1,25 | 6 | — | — |
2b | 22 | 411» | 1,25 | 10 | — | — |
180 545 la) A viszkozitást a továbbiakban nem hígított gyantaoldat jó átkeverése után DIN-pohárral (DIN 53211 szerint, 4 mm-es furattal, 20 °C-on) határozzuk meg.
lb) A viszkozitást hígítás után (100 g gyanta + 30 g sztirol) jól felkevert oldattal, DIN-pohárral, 6 mm-es furattal, 20 °C-on határozzuk meg.
Az la) és lb) szerinti értékek relatív értékek.
2) A tixotropizálási index a tixotropizált oldat és a tixotróp jelleg megszüntetése utáni oldat látszólagos viszkozitásának viszonyszáma (Brookfield viszkoziméterben, RVT típusú, 20 °C-on meghatározott viszkozitás).
3) A vizsgálat végpontja a minta gélesedésének kezdete.
4) A kiülepedésnél megfigyelhető egy felső, víztiszta gyanta jelenléte.
Claims (3)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás telítetlen poliésztergyanták kopolimerizálható monomerrel készült tixotróp olda-5 tának előállítására tixotripizáló szer paszta felhasználása mellett, azzal jellemezve, hogy a poliésztergyanta előállítása során részben vagy egészben 3—30 súly% hőálló tixotropizálószert, előnyösen kovasavat, és 70—97 10 súly% dióit és/vagy poliolt tartalmazó alkoholkomponenst alkalmazunk, és a telítetlen poliésztergyanta előállítását a tixotropizáló szer jelenlétében ismert módon végezzük.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganato15 sítási módja, azzal jellemezve, hogy olyan tixo- tropizálószert használunk, amely 150—250 °C hőmérsékleten kémiai változást nem szenved.
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy tixo-20 tropizálószerként nagy diszperzitásfokú kovasavat használunk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT294578A AT353011B (de) | 1978-04-25 | 1978-04-25 | Verfahren zur herstellung thixotroper loesungen ungesaettigter polyesterharzloesungen |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU180545B true HU180545B (en) | 1983-03-28 |
Family
ID=3542826
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HUVI001245 HU180545B (en) | 1978-04-25 | 1979-04-23 | Process for producing unsaturated tixotrope solutions of polu-ester-resines |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0004869B1 (hu) |
AT (1) | AT353011B (hu) |
DE (1) | DE2963391D1 (hu) |
DK (1) | DK153888C (hu) |
HU (1) | HU180545B (hu) |
PL (1) | PL115742B1 (hu) |
YU (1) | YU95979A (hu) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3632545A (en) * | 1969-05-13 | 1972-01-04 | Fmc Corp | Thixotropic agents for liquid resin systems |
GB1549762A (en) * | 1975-05-21 | 1979-08-08 | Tba Industrial Products Ltd | Unsaturated polyester resin compositions |
US4081496A (en) * | 1977-06-27 | 1978-03-28 | N L Industries, Inc. | Thixotropic polyester compositions containing an organophilic clay gellant |
-
1978
- 1978-04-25 AT AT294578A patent/AT353011B/de not_active IP Right Cessation
-
1979
- 1979-03-15 EP EP19790100783 patent/EP0004869B1/de not_active Expired
- 1979-03-15 DE DE7979100783T patent/DE2963391D1/de not_active Expired
- 1979-03-28 DK DK125879A patent/DK153888C/da active
- 1979-04-23 HU HUVI001245 patent/HU180545B/hu unknown
- 1979-04-23 PL PL21509779A patent/PL115742B1/pl unknown
- 1979-04-23 YU YU95979A patent/YU95979A/xx unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL215097A1 (hu) | 1980-02-25 |
DK125879A (da) | 1979-10-26 |
EP0004869A1 (de) | 1979-10-31 |
DK153888B (da) | 1988-09-19 |
ATA294578A (de) | 1979-03-15 |
DE2963391D1 (en) | 1982-09-16 |
PL115742B1 (en) | 1981-04-30 |
EP0004869B1 (de) | 1982-07-28 |
YU95979A (en) | 1982-10-31 |
DK153888C (da) | 1989-01-30 |
AT353011B (de) | 1979-10-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US3437618A (en) | Water dispersible polyalkylene glycol modified,non-drying alkyd resins | |
DE60016878T2 (de) | Biologisch abbaubare Harzzusammensetzung und daraus geformtes Produkt | |
JP3327607B2 (ja) | ポリエチレンテレフタレートからの水性コーティング用組成物 | |
EP0794212A1 (en) | Polyester resin aqueous dispersion and process for preparing the same | |
EP0067785B1 (en) | Linear block copolyesters having improved slip characteristics | |
CA1162678A (en) | Stable polyol-alkali metal silicate emulsion, its production and use | |
US2973331A (en) | Forming alkyd resins by the incremental addition of the monobasic acid | |
US2863854A (en) | Reducing acidity of polyesters by treatment with alkylene carbonate | |
JPS5839871B2 (ja) | スイセイトリヨウソセイブツノ セイホウ | |
JP2003523427A (ja) | 水性ポリマー分散体 | |
US2610959A (en) | Thixotropic compositions | |
US4504619A (en) | Irimellitic anhydride-containing unsaturated polyesters | |
HU180545B (en) | Process for producing unsaturated tixotrope solutions of polu-ester-resines | |
US3098047A (en) | Flame retardant cellular product | |
DE69008684T3 (de) | Harzzusammensetzung auf Basis eines Polyesterharzes, eines Aminoharzes und eines Epoxyharzes. | |
EP0919587B1 (de) | Viskositätsstabilisierte wässrige Polyesterdispersionen, ihre Herstellung und ihre Verwendung als Bindemittel für wasserverdünnbare Anstrichmittel | |
US4222927A (en) | Dispersions of powders in unsaturated polyesters | |
US3844995A (en) | Trolley for movable wall panels disperse(colloid)mixtures of inorganic thickener and polyester resin | |
US3311578A (en) | Process for preparing improved highly polymeric crystalline thermoplastic polyesters | |
DE2756167A1 (de) | Blockcopolyester von polybutylenterephthalat | |
US2975071A (en) | Thickened compositions and method of making the same | |
US4581398A (en) | Hydrolysis-resistant thermoplastic molding composition comprising high molecular weight polybutylene terephthalatepolyester and a dicarboxylic acid salt | |
US2985602A (en) | Water-base alkyd resin paint using lithium hydroxide dispersing agent | |
US3291765A (en) | Process for producing oil-modified alkyd resins and such resins | |
JPS6368673A (ja) | 焼付塗料用水希釈性リン酸変性バインダーの製造法 |