HU180460B - Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace - Google Patents

Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace Download PDF

Info

Publication number
HU180460B
HU180460B HUFU000381A HU180460B HU 180460 B HU180460 B HU 180460B HU FU000381 A HUFU000381 A HU FU000381A HU 180460 B HU180460 B HU 180460B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
furnace
chamber
steel
opening
siemens
Prior art date
Application number
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Emil Fuerjes
Andras Pethes
Gyula Zsuponyo
Jozsef Polencsik
Andras Kirchknopf
Original Assignee
Ozdi Kohaszati Uezemek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ozdi Kohaszati Uezemek filed Critical Ozdi Kohaszati Uezemek
Priority to HUFU000381 priority Critical patent/HU180460B/hu
Priority to IT26760/80A priority patent/IT1134791B/it
Priority to BR8008332A priority patent/BR8008332A/pt
Priority to ES497968A priority patent/ES8204473A1/es
Priority to RO80102894A priority patent/RO82103A/ro
Priority to DD22637080A priority patent/DD155639A1/de
Priority to ES500795A priority patent/ES500795A0/es
Publication of HU180460B publication Critical patent/HU180460B/hu

Links

Landscapes

  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Vertical, Hearth, Or Arc Furnaces (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Furnace Housings, Linings, Walls, And Ceilings (AREA)

Description

Ózdi Kohászati Üzemek, Özd
Berendezés Siemens-Martin kemencék csapoló-nyílásának nyitására, illetve zárására és eljárás ilyen kemencében végzett acélgyártásra
A találmány tárgya berendezés Siemens—Martin kemencék csapolónyílásának nyitására, illetve zárására, és eljárás ilyen zárószerkezettel ellátott kemencékben történő acélgyártásra, amelynek során az előzetesen elkészített betétet a kemence munkaterébe rakjuk, beolvasztjuk, majd frissítést, dezoxidálást és ötvözést végzünk, végül a kész acélt üstökbe csapoljuk.
Ismeretes, hogy a Siemens-Martin kemencék csapolónyílása jelenleg a kemence hátsó falában, a fenék szintjén van kiképezve. A csapolónyílás tulajdonképpen egy 120—140 mm átmérőjű téglaboltozatú csatorna, amelynek hossza mintegy 1200—1600 mm. A hagyományos technológia szerint a csapolónyílást minden egyes betétadag berakása előtt be kell zárni, a kész adag lecsapolásakor pedig ki kell bontani. A csapolónyílást csapolás közben elzárni nem lehet, ez a művelet csak akkor végezhető el, amikor az acél és a salak teljes egészében kifolyt a kemencéből.
Az acél és salak teljes lefolyása után a csapolónyílás belső faláról az acél- és salaktapadványokat kaparószerszámmal, feszítőrúddal ·— szükség esetén vascsövön keresztül befújt oxigénnel — el kell távolítani. Ezután a nyílás belső végére néhány lapát zsugorított magnezitszemcsét kell dobni — a középső ajtón keresztül —, az esetleges salakcsorgás megállapítására. A salakcsorgás megállása után a csapolónyílást
0460 az öntőcsarnoki végéről bedobált zsugorított magnezitszemcsével szorosan be kell döngölni. Bedöngölés után a nyílás külső végét néhány cm vastagságban sűrű tűzálló masszával le kell ta5 pasztani, a záróanyag kipergésének megakadályozására. Záróanyagként olyan szemcsézett tűzálló anyagot alkalmazunk, mely az adott hőmérsékleten nem lágyul meg, nem sül össze. Ez általában zsugorított magnezitszemcse, melynek 10 20%-a por alakú, 80%-a 5—100 mm átmérőjű.
Csapolás előtt a csapolónyílás külső végéről a masszát el kell távolítani, majd a bédöngölt záróanyagot a nyílásból speciális szerszám segítségével kell kikaparni. A művelet általában 15 5—15 percig tart, előfordul azonban, hogy a túlságosan szorosan bedöngölt záróanyagot csak nehéz fizikai munkával lehet fellazítani. Ehhez kihegyezett vasrudakat használnak fel. Az acéllal érintkező belső részen kialakult, 5—10 cm 20 vastagságú összesült kérget általában csak vascsövön át befújt oxigén segítségével lehet áttörni.
Ha a záróanyag eltávolítása nem történik simán, a csapolás ideje eltolódik. Ez az eltolódás 10—25 percet is elérhet, és azt eredményezi, 25 hogy az adag összetétele megváltozik a tervezetthez képest, vagy esetleg selejtté válik.
További hátrány, hogy mind a nyitás, mind a zárás rendkívül nehéz fizikai munkát igényel, amelynek tökéletes elsajátításához hosszabb gya30 korlat szükséges. A munkát igen figyelmesen kell végezni, ellenkező esetben az acél idő előtt kitörhet a kemencéből.
Csapolás közben a csapolónyílást nem lehet elzárni. sem a salakot, sem az acélt vagy annaik egy részét nem lehet a kemencében visszatartani.
Hátránya a hagyományos megoldásnak az is, hogy a nyitás időszükséglete változó, így az adag vegyi összetételét igen nehéz pontosan megtartani.
A jelen találmánnyal a fenti hátrányok kiküszöbölése a célunk, és olyan megoldás kidolgozása, amellyel lehetővé válik az acélgyártással kapcsolatos munkák egyik legnehezebb részének megszüntetése, illetve gépesítése. Célunk továbbá a Siemens-Martin kemencék végsalakjának hasznosítása, és ezzel a gyártás gazdaságosságának fokozása. A végsalak ugyanis értékes alkotókat (például vasat, vagy szabad kalciumoxidot) tartalmaz, és az olvadt salakimennyiség hőtartalma is igen jelentős.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy a Siemens-Martin kemencék csapolónyílásának geometriai tengelyére merőlegesen mozgatható tűzálló zárókőből, a zárókövet befogadó és megvezető túlnyomásos kamrából és a zárókövet mozgató egységből álló berendezést alakítottunk ki.
A zárókövet befogadó és megvezető túlnyomásos kamra a kemence hátsó falába, a csapolónyílás magasságában, tehát a fémfürdőhöz közel beépített szekrény alakú hegesztett acéltartály, amelyben a nyomás az olvadék ferrosztatikus nyomásánál legalább 0,3 atmoszférával nagyobb. Ennek létrehozására a kamra sűrített levegő-vezetékkel van összekapcsolva. A sűrített levegőn kívül a kamrába gáz és/vagy por alakú ötvöző-, illetve kéntelenítő anyagokat lehet bevezetni.
A zárókő előnyösen nagy magnéziumoxidtartalmú tűzálló téglából van és lazán, 2—12 mm-es résekkel van á kamrába illesztve. Mozgatását hidraulikus vagy elektromos mozgatóegység végzi.
Az így kialakított Siemens—Martin kemencékben a találmány szerint az acélgyártás úgy végezhető, hogy a csapolás során a kemenoében levő salakot visszatartjuk és a következő adag gyártásánál ismét felhasználjuk. Bizonyos esetekben a kemencében levő acél egy részét is vissza lehet tartani.
A találmány szerinti megoldás számos előnyt biztosít a hagyományos berendezésekhez, illetve technológiákhoz képest:
Elkerülhetővé teszi a csapolónyílás bedöngöléséhez, illetve kibontásához szükséges nehéz és veszélyes fizikai munkát.
Lehetővé teszi a gyártási technológia kedvező módosítását, azaz az .acél gyorsabb, biztonságosabb és pontosabb előállítását. Erre az ad módot, hogy — a folyékony salak értékes fizikai és kémiai alkotóit részben vagy teljesen hasznosítani, lehet (a végsalalk felhasználható a következő adag beolvadási salakjának);
— a berendezés lehetővé teszi a gáz- és poralakú anyagok fürdőbe való bejuttatását, miáltal az ötvözés és kéntelenítés válik kedvezőbbé ;
— a kamrába befújt levegő a fürdő ferrosztatikus nyomását meghaladó nyomással bejut a fürdőbe, annak keverését elősegíti, ezáltal a metallurgiai folyamat gyorsabbá válik.
A találmány további részleteit kiviteli példákon, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány szerinti záró-, illetve nyitószerkezettel ellátott Siemens—Martin kemence hátsó részének vízszintes metszete.
Az ábrán látható, hogy az 1 kemenceteret határoló 2 kemencefalba vízszintesen vagy közel vízszintesen van a találmány szerinti zárószerkezet beépítve. A 3 csapolónyílást 4 zárókő zárja el az ábrán látható helyzetben. A 4 zárókövet a 6 mozgatóelem az 5 kamrában mozgatja. A 6 mozgatóelem hidraulikus vagy elektromos mozgatóegységhez van csatlakoztatva. A 4 zárókő az 5 kamrába lazán van illesztve, így közöttük 7 rések vannak. Ezek nagysága 2 és 12 cm között lehet. A 7 réseken át kiáramló sűrített levegő akadályozza meg, hogy az 1 kemencetérben levő fémolvadék az 5 kamrába jusson.
A sűrített levegő az 5 kamrába a 8 csővezetéken át jut. A 8 csővezeték a 10 levegővezetékkel van összekapcsolva, ez pedig valamilyen ismert sűrített levegő-forráshoz csatlakozik.
A 8 csővezetékhez 9 ágvezeték kapcsolódik, amelyen át por és/vagy gáz alakú ötvöző- vagy kéntelenítőanyagokat lehet az 5 kamrába juttatni. Ezek az anyagok a 10 levegővezetéken át beáramló sűrített levegővel együtt áramlanak az 5 kamrába és onnan a 7 réseken keresztül az 1 kemencetérbe. A sűrített levegő, illetve a kezelőanyagok kiáramlását a 3 csapolónyílásba kívülről behelyezett 11 dugó akadályozza meg.
Bizonyos esetekben célszerű a 4 zárókövön vagy zárókőben járatokat kialakítani, a kezelőanyagok beáramlásának elősegítése érdekében. A kemencetérbe befújt gáz vagy por alakú anyagok kedvezőbbé teszik az ötvözés és kéntelenítés lefolyását.
A nyitást (a folyékony acél és salak leeresztését az SM kemencéből) a 4 zárókőnek a 3 csapolónyílásból való kihúzásával lehet elvégezni, ami kb. 20 cm-es vízszintes irányú mozgatást igényel. Ez a nyitó művelet gépesítést jelent és kiküszöböli a kézi nehéz és veszélyes munkát, tűzállófalazat-vésést, illetve bontást. A 4 zárókő vízszintesen, a 3 csapoló nyílás hossztengelyével közel 90°-os szögben mozgatható és a 4 zárókő illeszkedése a 3 csapolónyílásba kb. 35 cm-re van az 1 kemencetér belső vonalától.
A bemutatott kialakítással lényegesen megváltoztatható az acélgyártás technológiája is. A berendezés biztosítja a zárást a teljes adagidő alatt és lehetővé teszi, hogy a leeresztendő folyé kony salak, illetve fém tetszőleges mennyiségét a kemencében visszatartsuk és a gyártás során tovább hasznosítsuk. Ennek megfelelően csökken a gyártási idő, pontosabban betarthatók az előírt összetételek és növekszik az eljárás hatékonysága.
Ennek illusztrálására példaként bemutatjuk egy adott adag jellemző paramétereit a hagyományos és a találmány szerinti acélgyártással.
összehasonlító értékek egy adagra vonatkoztatva
Hagyományos gyártásnál Talál- mány szerinti gyártásnál
a) A betét összetétele
Hulladék, tonna 40 40
Nyersvas, tonna 65 65
Mészkő, tonna 12 6
Lecsapolt acél, tonna 92 93
b) Időértékek, percben
Csapónyílás-kibontás 10
Acélkifolyás 10 10
Csapolónyílás bedöngölése 15*
Adagiközi javítás 30 30
Berakás 50 40
Beolvadási idő a berakás
végétől 170 140
Kikészítési idő beolvadástól 45 40
Adagidő 315 26
Megjegyzés: A csapolónyílás bedöngölése (x-el jelölt 15 perc) az adagközi javítással párhuzamosan történik, ezért az adagidőben külön nem kell figyelembe venni.
A bemutatott példából látható, hogy a találmány alkalmazásával a felhasznált adalékanyagok mennyisége csökken, ugyanakkor a lecsapolt mennyiség növekszik, és az adagidő jelentős mértékben rövidül. Ezen túlmenően, mint már mondottuk, megszüntethető a csapolónyílás betömésének és a tömítőanyag kivésének nehéz fizikai művelete és gépesíthető, egyszerű művelettel helyettesíthető a tűzálló falazat vésése, illetve bontása.
A kamrába a fémolvadék ferrosztatikus nyomásánál nagyobb nyomással befújt levegő bejut a fémfürdőbe, és annak keveredését elősegíti, így a metallurgiai folyamatok hatékonyabban lejátszódnak.
A kemencében visszatartott folyékony salak értékes fizikai és kémiai alkotóit, illetve hőtartalmát részben vagy teljesen hasznosítani lehet, és az acélgyártás ideje is lerövidül.
Hatékonyabbá válik az acélgyártás az elmondottakon kívül azáltal is, hogy a csapolónyíláson át bejuttathatok az ötvözéshez és kéntelenítéshez felhasználandó kezelőanyagok a fémfürdőbe.
összefoglalva tehát: a találmány szerinti eljárás és berendezés egyszerűbbé és hatékonyabbá teszi a Siemens—Martin-kemencében végzett acélgyártást, és kiküszöböli a technológia legnehezebb és legveszélyesebb fizikai munkát igénylő részeit.

Claims (13)

1. Berendezés Siemens—Martin-kemencék csapolónyílásának nyitására, illetve zárására, azzal jellemezve, hogy a csapolónyílás (3) geometriai tengelyére merőlegesen mozgatható tűzálló zárókőből (4), a zárókövet (4) befogadó és megvezető túlnyomásos kamrából (5) és a zárókövet (4) mozgató egységből áll.
2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kamra (5) a kemence hátsó falába a csapolónyílás (3) magasságában beépített szekrény alakú hegesztett acéltartály.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a túlnyomás a fémolvadék ferrosztatikus nyomásánál legalább 0,3 atmoszférával nagyobb.
4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal je 11 e m e z v e, hogy a kamra (5) sűrített levegő vezetékkel (10) van összekapcsolva.
5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j ellem ez ve, hogy a kamra (5) gáz és/vagy por alakú ötvöző-, illetve kéntelenítőanyag-vezetékkel (9) van összekapcsolva.
6. A 4. vagy 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j ellemezve, hogy az ötvöző-, illetve kéntelenítőanyag-vezeték (9) a sűrített levegő-vezetékkel (10) van összekapcsolva.
7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a zárókő (4) anyaga nagy magnéziumoxid tartalmú tűzálló tégla.
8. Az 1—7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a zárókő (4) a kamrában (5) lazán, 2—12 mm-es résekkel van illesztve.
9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal j e 1 lem ez ve, hogy a zárókő (4) hidraulikus vagy elektromos mozgatóegységgel van összekapcsolva.
10. Eljárás acél gyártására csapolónyílást záró, illetve nyitó berendezéssel ellátott Siemens— Martin-kemencében, amelynek során az előzetesen elkészített betétet a kemence munkaterébe rakjuk, beolvasztjuk, majd frissítést, dezoxidálást és ötvözést végzünk, végül a kész acélt üstökbe csapoljuk, azzal jellemezve, hogy a csapolás során a kemencében lévő salakot visz-
-3szatartjuk, és a következő adag gyártásánál ismét felhasználjuk.
11. A 10. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kemencében lévő acél egy részét is visszatartjuk.
12. A 10. vagy 11. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a gyártás során a csapolónyíláson keresztül'levegőt fúvatnak a kemencetérbe.
13. A 10—12. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal j ellem e z5 ve, hogy a csapolónyíláson keresztül por és/vagy gáz alakú ötvöző, illetve kéntelenítő anyagokat fúvatunk a kemencetérbe.
HUFU000381 1979-12-20 1979-12-20 Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace HU180460B (en)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUFU000381 HU180460B (en) 1979-12-20 1979-12-20 Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace
IT26760/80A IT1134791B (it) 1979-12-20 1980-12-18 Dispositivo per aprire rispettivamente per chiudere il foro di colata di forni del tipo siemens-martin e processo per la produzione di acciaio in forni di questo tipo
BR8008332A BR8008332A (pt) 1979-12-20 1980-12-18 Instalacao de abertura e fecho de orificio para sangria de fornos siemens-martin e processo de producao de aco em fornos deste tipo
ES497968A ES8204473A1 (es) 1979-12-20 1980-12-19 Procedimiento para la produccion de acero en hornos martin-siemens.
RO80102894A RO82103A (ro) 1979-12-20 1980-12-19 Dispozitiv pentru deschiderea inchiderea gurii de descarcare a cuptoarelor siemens-martin si procedeu de fabricare a otelului in cuptoare de acest tip
DD22637080A DD155639A1 (de) 1979-12-20 1980-12-19 Verfahren und vorrichtung zur herstellung von stahl
ES500795A ES500795A0 (es) 1979-12-20 1981-03-27 Perfeccionamientos en un dispositivo para abrir y cerrar la piquera de un horno para la produccion de acero.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUFU000381 HU180460B (en) 1979-12-20 1979-12-20 Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180460B true HU180460B (en) 1983-03-28

Family

ID=10996363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUFU000381 HU180460B (en) 1979-12-20 1979-12-20 Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace

Country Status (6)

Country Link
BR (1) BR8008332A (hu)
DD (1) DD155639A1 (hu)
ES (2) ES8204473A1 (hu)
HU (1) HU180460B (hu)
IT (1) IT1134791B (hu)
RO (1) RO82103A (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
RO82103A (ro) 1983-07-07
ES497968A0 (es) 1982-05-01
IT1134791B (it) 1986-08-13
IT8026760A0 (it) 1980-12-18
DD155639A1 (de) 1982-06-23
ES8204473A1 (es) 1982-05-01
RO82103B (ro) 1983-06-30
ES8207634A1 (es) 1982-09-16
BR8008332A (pt) 1981-07-07
ES500795A0 (es) 1982-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0784708B1 (de) Verfahren und vorrichtung zum einstufigen erschmelzen von flüssigem eisen mittels nicht-elektrischer und elektrischer schmelzarbeit
DE1294982B (de) Kontinuierliches Frischverfahren und Vorrichtung zum Frischen einer Metallschmelze
DE1176683B (de) Siemens-Martin-Ofen und Verfahren zur Stahlherstellung unter Verwendung dieses Ofens
EA022456B1 (ru) Способ удаления шлака из печи
WO2000075385A1 (de) Verfahren zur schlackenkonditionierung mit einbringen von hüttenreststoffen sowie anlage hierzu
HU180460B (en) Device for spouting respectively filling the tapping hole of siemens-martin furnaces and method for steelmaking carried out in such furnace
TW201533246A (zh) 流出孔之整修
DE3236829C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Behandlung von geschmolzenem Metall in einem Gefäß, das im Boden eine Ausgußöffnung enthält
WO2006085789A1 (fr) Procede permettant d'evacuer une majeure partie de metal en fusion d'un reservoir de metal en fusion par une ouverture de sortie situee dans la surface inferieure du reservoir, reservoir de metal en fusion et suite d'operations principales permettant de mettre en oeuvre ce procede
EP0760395B1 (de) Vorrichtung zum Flüssigmetall-Transport in der Giesshalle eines Schachtofens und Verfahren zum Betrieb dieser Vorrichtung
DE3046967A1 (de) Einrichtung zum oeffnen bzw. schliessen des abstichloches von siemens-martin-oefen und verfahren zur stahlproduktion in oefen dieser art
DE2633025A1 (de) Verfahren zur zugabe von pulverfoermigem material zu geschmolzenem metall
RU2339887C2 (ru) Промежуточное устройство для отсечения шлака от металла при выпуске их в виде расплава из плавильного агрегата
DE2427751A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur metallurgischen behandlung von metallschmelzen
CN104593542B (zh) 电炉出料口的堵口方法
DE102015113241A1 (de) Verfahren zum Einbringen von Zuschlagstoffen in Metallschmelzen
US1235872A (en) Process of alloying metals.
DE7922196U1 (de) Vorrichtung zum aufheizen einer giesspfanne
DE1458805A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Stahl
JPS63416A (ja) 容量可変操業時の転炉出鋼孔構築方法
DE10235066B4 (de) Schieberlochstein
US746246A (en) Refining copper.
ITBS20100149A1 (it) Metodo e impianto per il trattamento di scorie metallurgiche
DE3821485A1 (de) Anlage zum auftragen eines schutzueberzugs aus metallschmelzen auf werkstuecke
DE767917C (de) Verfahren zum Entschwefeln von Roheisen mit Soda oder sodahaltigen Massen

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMA4 Cancellation of final prot. due to abandonment