HU179941B - Method for purifying industrial gases - Google Patents

Method for purifying industrial gases Download PDF

Info

Publication number
HU179941B
HU179941B HU77CE1122A HUCE001122A HU179941B HU 179941 B HU179941 B HU 179941B HU 77CE1122 A HU77CE1122 A HU 77CE1122A HU CE001122 A HUCE001122 A HU CE001122A HU 179941 B HU179941 B HU 179941B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
weight
ppm
solvent
vol
Prior art date
Application number
HU77CE1122A
Other languages
English (en)
Inventor
Hans Beise
Burkhard Schlicht
Manfred Thiele
Manfred Gross
Hans-Peter Minak
Manfred Schingnitz
Klaus Wehner
Werner Burk
Original Assignee
Chemie & Tankanlagenaau Komb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemie & Tankanlagenaau Komb filed Critical Chemie & Tankanlagenaau Komb
Publication of HU179941B publication Critical patent/HU179941B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C10PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
    • C10KPURIFYING OR MODIFYING THE CHEMICAL COMPOSITION OF COMBUSTIBLE GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE
    • C10K1/00Purifying combustible gases containing carbon monoxide
    • C10K1/08Purifying combustible gases containing carbon monoxide by washing with liquids; Reviving the used wash liquors
    • C10K1/16Purifying combustible gases containing carbon monoxide by washing with liquids; Reviving the used wash liquors with non-aqueous liquids
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/14Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols by absorption
    • B01D53/1493Selection of liquid materials for use as absorbents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/11Purification; Separation; Use of additives by absorption, i.e. purification or separation of gaseous hydrocarbons with the aid of liquids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás különösen vízgőzt, savas és semleges kémhatású kénvegyületeket és/vagy hosszúszénláncú színhidrogéneket tartalmazó ipari gázok — különösen földgáz vagy szintézisgáz — oldószeres tisztítására.
A legismertebb eljárások egyike ipari gázok savas kémhatású komponenseinek, elsősorban a H2S-nek és CO2-nek eltávolítására és az alkanol-aminos mosás, amelynél mono-, di- vagy trietanol-amint külön-külön vagy együttesen vizes oldatban használnak abszorbens' ként (lásd: Franik, H.: Erdgasaufbereitung, VEB , Deutscher Verlag für GrundstnfFjndustrie, Leipzig,
I 1964. 30. old.).
Az is ismeretes, hogy savas kémhatású kénvegyületek eltávolítására alkanol-amin-elegyeket és glikolokat víz- 15 zel együtt használnak (lásd: Ullmann: Encyklopádie dér technischen Chemie, 3. kiad. 6. kötet, 740. old.) oly módon, hogy 10—30 súly/ó mono-, di- vagy trietanol-amint, 45—85 s% dietilén-glikolt és 5—25 s% vizet tartalmazó oldószerelegyet alkalmaznak (lásd: Franik, 20
H. : Erdgasaufbereitung, 38. old.).
Ezzel az oldószereleggyel a kénhidrogénnel és a széndioxiddal együtt bizonyos mértékig a víz is eltávolítható.
Ipari gázok savas kémhatású komponenseinek eltávolítására ismeretes továbbá egy olyan eljárás, amelynél oldószerként alkanol-aminok és tetrahidro-tiofén-1,1-dioxid vizes oldatát használják [lásd: van Dajk, W. G.
I. , Tönis, J. G.: Das Shell-Sulfinol Verfahren, Erdői und Kohlé, Erdgas, Petrochemie 19. köt., 6. sz., 404— 30
406 old. (1966)]. Az itt alkalmazott oldószer 45—65 s°/o diizopropanol-amint, 20—40 s% tetrahidro-tiofén-1,1-dioxidot (szulfolánt) és 10—40 s% vizet tartalmaz (1 769 340. sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvá5 nosságra hozatali irat). Ismeretesek olyan eljárások is, melyeknél vizes mono- és dietanol-amin oldatokat, valamint szulfolánt használnak (1 554 122. sz. német szövetségi köztársaságbeli nyilvánosságra hozatali irat).
Ismeretes továbbá egy olyan eljárás is, amelynél a sa10 vas kémhatású komponensek eltávolítására oldószerként N-szubsztituált ε-kaprolaktám-származékot használnak (83 630. sz. német demokratikus köztársaságbeli szabadalmi leírás). Ezt az eljárást elsősorban ott alkalmazzák, ahol CO2-ot, H2S-t és merkaptánokat kell eltávolítani. Ismeretes ennek az eljárásnak olyan változata is, amelynél N-metil-s-kaprolaktám és vizes alkanol-aminok elegyét alkalmazzák.
Ezeknek a normál hőfoktartományban kivitelezett eljárásoknak az a hátránya, hogy egyeseknél (etanol-aminos eljárás, szulfolános eljárás, N-metil-e-kaprolaktámos eljárás) a vízgőzharmatpont lecsökkenése nem történik meg a savas komponensek — mint CO2 és H2S — eltávolításával egyidőben, vagy más eljárásoknál (glikol-aminos eljárás), illetőleg nem következik be egy25 időben a savas kémhatású szerves kénvegyületek kielégítő mértékben való eltávolítása. Ezért a tulajdonképpeni kéntelenítési művelet után a komplex tisztítás érdekében még egy gázszárítási és egy finom tisztítási műveletet is be kell iktatni.
Jellemző az ismert eljárásokra, hogy abban az eset179941
-1179941 ben, ha az oldószerelegyben alkanol-amin is jelen van, akkor az oldószereket mindig vizes oldatban használják. Ha az elegy vizet nem tartalmaz, akkor ez a kéntelenités hatásfokának jelentős csökkenéséhez vezet. Ha például a mono-etanolamin/víz elegyben dietilén-glikol hozzáadásakor a víztartalom 83 s%-ról 5 s%-ra csökken, akkor a kéntelenités hatásfoka legalább az egyébként elérhető hatásfok tized részére csökken (lásd: Franik, H.: Erdgasaufbereitung, 35. és 39. old.).
Az ismert eljárások további jelentős hátránya, hogy az alkalmazott oldószerek, illetve oldószerelegyek a földgázban levő, semleges kémhatású szerves kénvegyületeket, így dimetil-szulfoxidot, tiofént stb. nem távolítják el.
Az alkanol-amin vagy glikol-amin-tartalmú oldószereket alkalmazó eljárások további hátránya, hogy ezekkel az anyagokkal egyes széntartalmú szervetlen vegyületek, mint a CS2, COS stb. nem regenerálható vegyületeket képeznek, ami az eljárás kivitelezhetőségét teszi kérdésessé. Ezeknél az eljárásoknál a megkívánt kéntelenítési hatásfok csak nagyszámú extraktor alkalmazásával érhető el, ami kedvezőtlenül befolyásolja a beruházási és üzemelési költségeket.
Mindezeken túlmenően a glikolt és/vagy alkanolamint tartalmazó oldószerek szénhidrogének jelenléte esetén erősen hajlamosak a habzásra, és ez habzásgátló anyagok — például aminok — használatát teszi szükségessé, ami az eljárás költségeit tovább növeli.
A találmány célja olyan eljárás kidolgozása, amely lehetővé teszi, hogy valamennyi kénvegyület esetében a kéntelenités hatásfokát, valamint a hosszú szénláncú szénhidrogének eltávolításának hatásfokát javítsuk, oly módon, hogy egyidejűleg — a gázkitermelés csökkentése nélkül — a gáz szárítása is megtörténjen.
A feladat tehát olyan eljárás kidolgozása volt, amely lehetővé teszi nagy víztartalmú, savas kémhatású gázkomponenseket, semleges kémhatású szerves kénvegyületeket és nagyobb molekulasúlyú szénhidrogéneket tartalmazó ipari gázok tisztítását oly módon, hogy a gázok szárítása és/vagy a semleges kémhatású szerves kénvegyületek, savas kémhatású gázkomponensek és nagyobb molekulasúlyú szénhidrogének egyidejű teljes vagy szelektív eltávolítása megvalósuljon.
A találmány szerint úgy járunk el, hogy a tisztításhoz 10—95 s% N-metil-e-kaproIaktám, legfeljebb 30 s% alkanol-amin és 5—60 s% glikol elegyéből álló, vízmentes oldószert használunk. Alkanol-aminként előnyösen mono-, di- vagy trietanol-amint és glikolként előnyösen di- vagy trietilén-glikolt használunk.
A találmány szerinti, vízmentes oldószerelegy alkalmazása azzal a meglepő eljárással jár, hogy a semleges és savas kémhatású kénvegyületek, aromás és nagyobb molekulasúlyú paraffinszénhidrogének nagy oldékonyságot mutatnak, ugyanakkor az oldószerelegy szárító hatású is. Különösen a földgáz tisztításnál szokásos üzemnyomásokon ezeknek a komponenseknek az oldhatósági koefficiensei egy-két nagyságrenddel nagyobbak, mint a kénhidrogéné.
A meglepő hatás a fentieken túlmenően még abban is áll, hogy a találmány szerinti oldószerelegyben jelenlevő alkanol-aminok esetében szokásos habzás szénhidrogének, emulziók és korróziós termékek jelenlétében nem lép fel.
A találmány szerinti oldószerelegy a szerves kénvegyü letekkel nem képez vegyületeket, s ily módon az elegy tökéletes regenerálása érhető el.
különlegesen alacsony vízgőzharmatpontot eredményez, ha olyan oldószerelegyet használunk, amely glikolként előnyösen di-, illetve trietilén-glikolt tartalmaz. A találmány szerinti eljárásban alkalmazott oldószerelegy valamennyi szokásos berendezésnél és földgáz tisztítása esetén nyomás nélküli eljárásban is használható.
A találmány műszaki-gazdasági hatásai, különösen a műszaki haladás szempontjából lényeges, hogy a találmány szerinti eljárással a semleges és savas kémhatású kénvegyületek, a nagyobb szénatomszámú szénhidrogének és víz abszorpciója az ipari gázokból növelhető.
További előnye, hogy lényegesen kedvezőbb vízgázharmatpont elérése válik lehetővé, mint az ismert eljárásoknál. Ez például az N-metil-s-kaprolaktámot és alkanol-amint alkalmazó ismert eljáráshoz képest 18%-os energiamegtakarítást tesz lehetővé. Figyelmet érdemel az is, hogy a találmány szerinti eljárás esetében az abszorpció és a gáz szárítása egyidejűleg végbemegy, így az abszorpció és regenerálás egy lépéses eljárást képez, nincs szükség a kénvegyületek finom tisztítással való eltávolítására,
A találmány szerinti eljárást az alábbi három kiviteli példa hivatott szemléltetni.
1. példá- it) 000 m3/óra mennyiségű földgázt 60 at nyomáson és 20 3C hőmérsékleten úgy kell tisztítani, hogy a tisztított gáz 30 ppm-nél kisebb mennyiségű szerves kénvegyületet tartalmazzon, vízgőz-harmatpontja —10 °C legyen, 7-nél nagyobb szénatomszámú szénhidrogénből álló szénhidrogén-tartalma pedig 100 ppm-nél (milliomod rész) kisebb legyen. A nyers gázt egy 25 tálcát tartalmazó kolonnában 10 m3/óra mennyiségű, cirkuláltatott oldószereleggyel kezeljük. Az oldószerelegy 90 s% N-metil-s-kaprolaktámból és 10 s% trietilén-glikolból áll.
A tisztított gáz összetétele szemben a nyersgázéval a következő:
Nyers gáz Tisztított gáz
CH4 91 tf% 93 tf%
c2h6 5tf% 4,6 tf%
c3h8 2,4 tf% 1,6 tf°/„
C4H1o 1,3 tf% 0,5 tf%
c5h12 0,3 tf% 0,1 tf%
c6h14 450 ppm 160 ppm
C7H16 270 ppm 90 ppm
CH3—CH2—SH 30 ppm 15 ppm
ch3- s—ch3 70 ppm 7 ppm
CH3—SH 180 ppm 4 ppm
Szénhidrogének
>C7 100 ppm 10 ppm
H2O-harmatpont 20 °C < -10 °C
A regenerálást töltött kolonnában, 160 °C-on végezzük. Ezt megelőzően az oldószer nyomását két lépésben csökkentjük. Az első lépésben 20 at-ra csökkentjük, és az innen kilépő gázt sztrippelő gázként használjuk fel.
A második lépésben a nyomást 2 at-ra csökkentjük és a berendezésből kilépő gázokat az eljárás során fűtőgázként használjuk fel.
2. példa
000 m3/óra mennyiségű földgázból 50 at nyomáson és 20 ’C-on el kell távolítani a savas kémhatású gázkomponenseket oly módon, hogy azok mennyisége legföljebb 25 ppm maradjon, és egyidejűleg a gázt meg kell 10 szárítani. A nyert oldószerelegyet töltött kolonnában 16 m3/óra mennyiségű, cirkuláltatott oldószereleggyel kezeljük. Oldószerelegyként 20 s% dietanol-amint, 20 s% dietilén-glikolt és 60 s% N-metil-s-kaprolaktámot tartalmazó elegyet használunk. Az első nyomáscsökken- 15 tési lépésben felszabaduló gázokat ismét komprimáljuk 90 at-ra, és az abszorberbe lépés előtt a nyersgázhoz keverjük. A második lépés dekompressziós gázát 5 at nyomáson fűtőgázként használjuk fel.
Az oldószerelegy regenerálását töltött kolonnában, 20 1,1 at nyomáson, 150 °C hőmérsékleten hajtjuk végre.
Sztrippelő gázként 100 m3/óra mennyiségű tisztított földgázt használunk.
A tisztított gáz összetétele a betáplált nyersgáz összetételéhez képest a következő volt: 25
Nyers gáz Tisztított gáz
ch4 90tf% 95,6 tf%
CzHs 3tf°/0 3,15 tf%
c3h8 1 tf% 0,9 tf%
C4H1o 0,5 tf% 0,35 tf%
co2 5 tf% 50 ppm
h2s 0,5 tf% 5 ppm
CH3—SH 300 ppm 12 ppm
ch3—ch2—sh 100 ppm 8 ppm
ch3—s—ch3 100 ppm 10 ppm
3. példa
000 m3/óra mennyiségű földgáz szerves kéntartalmát 30 ppm-re kell csökkenteni és a gázt egyidejűleg <—20 °C harmatpontra kell szárítani. Ezen túlmenően a földgázból egy propánban és butánban fel- 45 dúsított frakciót kell kinyerni, és abból a szokásos eljárással cseppfolyós gázt kell előállítani. A nyers gáz összetétele az 1. kiviteli példában említett nyersgázéval azonos. Oldószerelegyként 40 s% dietilén-glikol és 60 s% N-metil-e-kaprolaktám összetételű elegyet használunk. A gázt 50 at nyomáson 25 tányéros kolonnában 15 m3/óra mennyiségű oldószerrel kezeljük 20 °C-on. A tisztított gáz összetétele a következő:
ch4 93,05 tf%
c2h6 4,67 tf%
C3Hg 1,70 tf%
C4Hw 0,50 tf%
c5h12 0,10 tf%
C6H14. 200 ppm
c7h16.
ch3 ch2—sh 5 ppm
CH3—SH 15 ppm
Vízgőz-harmatpont < — 20 °C
A szennyezett oldószert több lépcsőben regeneráljuk. Az első, 20 at-ra történő nyomáscsökkentés során főként CH4 szabadul fel. Ezt tisztított gáz hozzáadása után sztrippelő gázként használjuk fel, A második lépésben, a 2 at-ra való nyomáscsökkentés során 200 m3/óra mennyiségű gáz szabadul fel. A regenerálás utolsó lépésében az oldószert 160 °C-os sztrippelőkolonnán vezetjük át.
A második lépésben felszabaduló gáz összetétele a következő:
CH4 43,6 tf% C3Hg 22,5 tf%
C2H6 23,7 tf% C4H10 9,0 tf°/0

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás szennyezésként elsősorban vízgőzt, savas és semleges kémhatású kénvegyületeket és/vagy nagyobb molekulasúlyú szénhidrogéneket tartalmazó ipari gázok — főleg föld- vagy szintézisgáz — oldószeres tisztítására, azzal jellemezve, hogy oldószerként 10—90 s% N-metil-s-kaprolaktámot, legfeljebb 30 s% alkanol-amint és 5—60 s% glikolt tartalmazó, vízmentes oldószerelegyet használunk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy alkanol-aminként mono-, divagy trietanol-amint használunk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy glikolként di- vagy trietilén-glikolt használunk.
HU77CE1122A 1976-02-23 1977-02-22 Method for purifying industrial gases HU179941B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD191435A DD124056A1 (hu) 1976-02-23 1976-02-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU179941B true HU179941B (en) 1983-01-28

Family

ID=5503663

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77CE1122A HU179941B (en) 1976-02-23 1977-02-22 Method for purifying industrial gases

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4145192A (hu)
DD (1) DD124056A1 (hu)
DE (1) DE2703929A1 (hu)
FR (1) FR2341643A1 (hu)
GB (1) GB1528724A (hu)
HU (1) HU179941B (hu)
NL (1) NL7701871A (hu)
SU (1) SU722558A1 (hu)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4238206A (en) * 1979-03-05 1980-12-09 Columbia Gas System Service Corporation Using solvents for acidic gas removal
DD207800A3 (de) * 1982-01-19 1984-03-14 Burkhard Schlicht Verfahren zur trocknung und entfernung von kohlenwasserstoffen aus bzw. von gasen
US5273679A (en) * 1986-10-30 1993-12-28 Toho Kagaku Kogyo Co., Ltd. Stabilizers for compositions for acid gas absorbent
DE3700247A1 (de) * 1987-01-07 1988-07-21 Basf Ag Verfahren zur entfernung von nicht mit wasser mischbaren loesungsmitteln aus solche enthaltenden abgasen
AU8132494A (en) * 1993-11-09 1995-05-29 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Absorption of mercaptans
US5625117A (en) * 1995-08-18 1997-04-29 Ashland Inc. Fuel gas stripping of rich amine to remove hydrocarbons
AU2003298333B2 (en) * 2002-11-28 2008-05-01 Shell Internationale Research Maatschappij B.V. Process for removing sulphur compounds including hydrogen sulphide and mercaptans from gas streams

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1466255A (fr) * 1965-03-18 1967-01-20 Inst Francais Du Petrole Procédé de purification de gaz contenant des impuretés acides
GB1102943A (en) * 1965-04-05 1968-02-14 Allied Chem Separation of acidic gas constituents from gaseous mixtures containing the same
US3471370A (en) * 1966-04-20 1969-10-07 Atlantic Richfield Co Method for regenerating glycolamine absorbing solutions
US3417011A (en) * 1967-01-03 1968-12-17 Universal Oil Prod Co Hydrocarbon conversion process employing purified recycle hydrogen
US3397731A (en) * 1968-02-07 1968-08-20 Maloney Crawford Tank Method and apparatus for reconcentrating liquid desiccant
GB1224160A (en) * 1969-09-11 1971-03-03 Leuna Werke Veb Process for the removal of acid constituents from gas mixtures
US3653809A (en) * 1970-03-09 1972-04-04 Leuna Werke Veb Process for the removal of acidic constituents from gaseous mixtures
DE2062288A1 (de) * 1970-12-17 1972-07-13 Farbenfabriken Bayer Ag, 5090 Leverkusen Extrem niederviskose Addukte von Lactamen
US3968104A (en) * 1970-12-17 1976-07-06 Bayer Aktiengesellschaft Extremely low viscosity adducts of lactams with alcohols

Also Published As

Publication number Publication date
SU722558A1 (ru) 1980-03-25
FR2341643B1 (hu) 1981-02-27
FR2341643A1 (fr) 1977-09-16
NL7701871A (nl) 1977-08-25
DD124056A1 (hu) 1977-02-02
GB1528724A (en) 1978-10-18
US4145192A (en) 1979-03-20
DE2703929A1 (de) 1977-08-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4551158A (en) Removal of CO2 and/or H2 S from gases
SU1309902A3 (ru) Абсорбент дл селективного выделени сероводорода
CA1214316A (en) Removal of co.sub.2 and h.sub.2s from natural gases
US4553984A (en) Removal of CO2 and/or H2 S from gases
CN1615173A (zh) 从气体混合物中除去二氧化碳的方法
NO154183B (no) Fremgangsmùte ved fjerning av sure gasser fra en gassbland ing bestùende hovedsakelig av methan.
CA1186490A (en) Process for the removal of h.sub.2s and co.sub.2 from gaseous streams
WO2008073935A1 (en) Method and composition for removal of mercaptans from gas streams
EP0496563A2 (en) Simultaneous removal of residual impurities and moisture from a gas
US20110142738A1 (en) Method for treating spent regeneration gas
US7517389B2 (en) Removal of sulphur compounds from hydrocarbon streams using adsorbents and regeneration of the loaded adsorbents
CN1717274A (zh) 从气体物流中脱除包括硫化氢和硫醇的含硫化合物的方法
EA199900259A1 (ru) Селективное удаление и регенерация двуокиси серы из газообразных промышленных отходов путем применения фосфорорганических растворителей
CN101455932A (zh) 从酸性气流中除去硫化物的吸收剂和方法
WO1986005474A1 (en) Selective absorption of hydrogene sulfide from gases which also contain carbon dioxide
KR101447765B1 (ko) 기체 스트림으로부터 산 가스를 제거하는 방법
JPS6139093B2 (hu)
FR2896509A1 (fr) Procede de capture des mercaptans contenus dans un gaz naturel par concentration.
CA2523037A1 (en) Process for the removal of sour gases from pressurised natural gas which is polluted by sour gas compounds and for the recovery of the removed sour gases at an elevated pressure level
HU179941B (en) Method for purifying industrial gases
WO2003013699A1 (de) Verfahren und absorptionsmittel zur entfernung saurer gase aus fluiden
KR20050016385A (ko) 탄화수소 함유 가스 정제 방법
KR19990077362A (ko) 가스로부터 황-함유 불순물, 방향족계 및 탄화수소류를 제거하는 방법
US20180318756A1 (en) Process for removing mercaptans from a gas stream
US4808341A (en) Process for the separation of mercaptans contained in gas