HU178110B - Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline - Google Patents

Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline Download PDF

Info

Publication number
HU178110B
HU178110B HU79SI1715A HUSI001715A HU178110B HU 178110 B HU178110 B HU 178110B HU 79SI1715 A HU79SI1715 A HU 79SI1715A HU SI001715 A HUSI001715 A HU SI001715A HU 178110 B HU178110 B HU 178110B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
compound
reaction
chlorine
acid addition
Prior art date
Application number
HU79SI1715A
Other languages
English (en)
Inventor
Bing Lun Lam
Wilford L Mendelson
Charles B Spainhour
Original Assignee
Smithkline Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Smithkline Corp filed Critical Smithkline Corp
Publication of HU178110B publication Critical patent/HU178110B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D217/00Heterocyclic compounds containing isoquinoline or hydrogenated isoquinoline ring systems
    • C07D217/02Heterocyclic compounds containing isoquinoline or hydrogenated isoquinoline ring systems with only hydrogen atoms or radicals containing only carbon and hydrogen atoms, directly attached to carbon atoms of the nitrogen-containing ring; Alkylene-bis-isoquinolines
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P3/00Drugs for disorders of the metabolism

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Obesity (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

a!) etanolamint 2,3-diklór-benzaldehíddel reagáltatunk redukáló körülmények között, majd a kapott, X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű terméket adott esetben ismert módon a megfelelő, X helyén klór- vagy brómatomot tartalmazó (II) általános képletű vegyületté alakítjuk, adott esetben a (II) általános képletű 1 vegyületet — ahol a képletben X jelentése klórvagy brómatom vagy hidroxilcsoport - savaddíciós sójává alakítjuk, majd a (II) általános képletű vegyületet — ahol a képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport — vagy annak sav- 1 addiciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatjuk szerves oldószer kizárásával, 160-210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében, vagy a2) valamely (II) általános képletű — ahol a 2 képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport — vegyületet vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatunk szerves oldószer kizárásával, 160—210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só 2 jelenlétében.
7- és 8-helyzetben halogénatommal szubsztituált
1,2,3,4-tetrahidro-izokinolin származékok ismeretesek az irodalomból mint feniletanolamin-N-metiltranszferáz inhibitorok (3 939 164 számú Amerikai 3
Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás). Ezeket a vegyületeket az úgynevezett Pomeranz-Fritsch reakcióval állítják elő úgy, hogy egy 2,3-szubsztituált benzaldehidet egy 2,2-di(rövidszénláncú alk5 oxi)-etil-amínnal reagáltatnak és a kapott 2,2-di(rövidszénláncú alkoxi)-N-(2,3-szubsztituált benzilidén)-etil-amint savkatalizátor jelenlétében ciklizálják. A benzaldehidszármazékot es a dialkoxi-etil-amint előnyösen szerves oldószer, például toluol 0 jelenlétében reagáltatják egymással, célszerűen refluxhőmérsékleten. A gyűruzaráshoz savas katalizátorként például kénsavat vagy foszfor-pentoxidot alkalmaznak.
A gyűrűzárási reakciót követően a 7,8-szubszti5 tuált izokinolinszármazékokat katalitikusán hidrogénezik, például platina-oxid katalizátor alkalmazásával.
A találmányunk szerinti új eljárásnak számos előnye van a fent leírt ismert eljáráshoz képest. A 3 Pomeranz-Fritsch módszer bonyolult, több lépéses reakció, melyhez költséges kiindulási anyagok és drága felszerelés szükséges. Kiindulási anyagként hemiacetált alkalmaznak, míg a találmányunk szerinti eljárásban az igen könnyen beszerezhető és 5 olcsó etil-amint használjuk. A dialkoxi-etil-amin kiindulási anyag előállítása is meglehetősen költséges, mert azt — mint a 3 939 164 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás 1. példájában ismertetik - azeotróp desztillációval hajt) ják végre. Emellett a kiindulási anyagok előáll! 178110 tása, reagáltatása és a gyűrűzárási reakció után még külön lépésben kell végrehajtani a gyűrű hidrogénezését, költséges hidrogénező berendezésben, platina-oxid katalizátor alkalmazásával. A találmányunk szerinti eljáráshoz ezzel szemben semmiféle 5 különleges berendezés nem szükséges, és az egy lépésben végrehajtható, ha X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó kiindulási anyagot alkalmazunk — ebben az esetben 2 lépést takarítunk meg az ismert módszerhez képest - vagy két lépésben kivitelezhető, ha előbb az X helyén halogénatomot tartalmazó. (II) általános képletű vegyületet állítjuk elő.
További előnye új eljárásunknak, hogy a 75-80%-os kitermeléssel hajtható végre. Kísérle- 15 teink szerint az ismert Pomeranz-Fritsch reakció laboratóriumi méretben 45-50%-os, félüzemi méretben 23% körüli kitermeléssel valósítható meg. A hidrogénezési lépés ugyan 80%-os kitermelést ad, de az utólagos tisztítás hidrogénezés után igen 20 nehéz, és csak 37%-os kitermeléssel hajtható végre.
A találmányunk szerinti eljárás lényegét a reakcióvázlat szemlélteti, a (II) képletben X jelentése klóratom, brómatom vagy hidroxilcsoport. A reakció akkor ‘ hajtható végre jó kitermeléssel, ha X 25 jelentése klóratom vagy hidroxilcsoport Az előállítási költségeket is figyelembe véve a legelőnyösebb, ha X jelentése hidroxilcsoport.
A (II) általános képletű kiindulási anyagot bázis formájában vagy olyan savaddíciós sójaként hasz- 30 nálhatjuk fel, melyben a nitrogénatom közelében levő csoport térkitöltése nem olyan nagy, hogy gátolná a gyűrűzáródást vagy az annak előfeltételeként kialakítandó alumínium-klorid komplex képződését. Bármely olyan só megfelelő, mely az Ts irodalmi adatok szerint az előállítási eljárások során alkalmazható, különösen előnyösek azonban a halogénhidrogénsavakkal képzett sók, elsősorban a sósavas sók. Alkalmazhatók ezenkívül például a foszfátok, a szulfátok, a szulfamátok, a metilszulfoná- 4/i tok, az acetátok, a maleátok, a nitrátok, a formiátok, az oxalátok és más, általánosan ismert sók is.
Ha a kiindulási anyagot bázis formájában használjuk, az a reakcióelegyben in situ átalakul hidro- 4klorid sóvá a reakció során fejlődő hidrogén-klorid gáz hatására. Más savakkal képzett sók is átalakíthatok hidioklorid sóvá hasonló módon a reakció során, ez az átalakítás szakember számára nem jelent nehézséget. 50
Gyűrűzáró ágensként alumínium-klorídot alkalmazunk, mely Friedel-Crafts komplexet képez az X szubsztituenssel, ez a komplex gyűrűzáródással azonnal a kívánt termékké alakul. Az alumínium- 55 -kloridot alkalmazhatjuk sztöchiometrikus mennyiségben. a gyakorlatban a benzilamin 1 móljára számítva 2—3 mólekvivalensnyi mennyiségű alumínium-kloridot alkalmaznak. A gyűrűzárószer feleslegben való alkalmazása az előállítási költség nőve- 60 kedésén kívül semmiféle hátránnyal nem jár. Ha X jelentése hidroxilcsoport, egy mólekvivalensnyivel több alumínium-klorídot kell alkalmazni.
Az alumínium-kloridhoz más sókat is keverhetünk az eutektikus elegy hőmérsékletének szabá- 65 lyozása vagy a reakció katalizálása céljából. Ilyen sók általánosságban az alkálifém-halogenidek vagy az ammónium-halogenidek, például az ammónium-klorid, a nátrium-klorid vagy a kálium-klorid. Ezeket a sókat általában katalitikus mennyiségben alkalmazzuk, azaz az alumínium-kloridhoz képest sztöchiometrikusnál kisebb mennyiségben. A legelőnyösebb az alumínium-klorid/ammónium-klorid szervetlen reagens alkalmazása.
A találmány szerinti eljárást úgy hajtjuk végre, hogy a benzilamin származékot az aíumínium-kloriddal szerves oldószer kizárásával olyan hőmérsékleten reagáltatjuk, mely jó érintkezést biztosít a reagensek között. Általában a reakciót 160—210 °C hőmérsékleten, 5—18 óra reakcióidő alkalmazásával hajtjuk végre. A reakcióidő természetesen függvénye a reakcióhőmérsékletnek, a reakciót általában addig folytatjuk, míg az átalakulás be nem fejeződik. Igen jó kitermelést érhetünk el, ha a reakciót 180—200 °C-on 8-12 óra hosszat folytatjuk. Ezen körülmények között, ha X jelentése klóratom vagy hidroxilcsoport, a kitermelés 80—85%. A reakció során hidrogén-klorid fejlődés tapasztalható, a gázt ismert módon el kell nyeletni vagy el kell vezetni.
A reakcióelegyet célszerűen az irodalomban ismert módon dolgozhatjuk fel. A feldolgozás általában a reakcióelegy lehűtéséből, az alumíniumsók eltávolításából és a termék extrahálásából és tisztításából áll.
A (II) általános képletű kiindulási anyagot etanolamin N-benzilezésével állíthatjuk elő. Éne a célra 2,3-diklór-benzaldenidet használunk redukáló körülmények között, majd a kapott terméket tionil-kloriddal kezeljük, ha a klórszármazékot kívánjuk előállítani. Azok a (II) általános képletű vegyületek, melyek képletében X jelentése klóratom, brómatom vagy hidroxilcsoport, új vegyületek.
Azt tapasztaltuk, hogy a reakciót magasabb hőmérsékleten végrehajtva sokkal kevésbé ingadoznak a 7,8-diklór-tetrahidro-izokinolin kitermelési értékei, ha a reakciót az iparihoz közelálló méretekben, nagy anyagmennyiségekkel hajtjuk végre.
A találmányunk szerinti eljárásnak különösen az az előnyös foganatosítás-módja meglepő, melyben X jelentése a (II) általános képletben klóratom. Váratlan módon azt tapasztaltuk, hogy a reakció folyamán igen csekély mértékű a dehalogéneződés és a gyűrűn a halogénszubsztituensek átrendeződése. A benzilamin kiindulási anyag halogénszubsztituenseinek kicserélődése várhatóan megnehezítette volna a gyűrűzárási reakciót.
A találmány szerinti eljárás legelőnyösebb foganatosítási módja szerint olyan (II) általános képletű vegyületet használunk kiindulási anyagként, melyben X jelentése terminális, nem-aktivált hidroxilcsoport.
Ennek a foganatosítási módnak az alkalmazása esetén nincs szükség a halogénszármazék külön lépésben történő előállítására, és a reakció nagyon jó kitermeléssel hajtható végre.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal kívánjuk szemléltetni, anélkül, hogy oltalmi körét a példákra akarnánk korlátozni.
1. példa liter etanolban keverés és melegítés közben feloldunk 1 kg (5,71 mól) 2,3-diklór-benzaldehidet, majd szobahőmérsékleten cseppenként hozzáadunk 5
353,5 ml (5,85 mól) etanolamint. A reakcióelegyet egy éjszakán át állni hagyjuk, majd hűtés közben 3 óra alatt hozzáadunk 278,7 g (7,37 mól) nátrium-bórhidridet. Az elegyet 36 órát keverjük, bepároljuk, és a kapott olajos anyagot nyolcszor extrahál- 10 juk 1-1 liter etiléterrel. Az éteres extraktumokat hatszor mossuk 350-350 ml 20%-os, nátrium-kloriddal telített sósavoldattal. Az egyesített savas extraktumokat 0 °C hőmérsékletre hűtjük, pH-jukat 12-re állítjuk szilárd nátrium-hidroxiddal, majd etil- 15 éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat szárítjuk, majd 4 °C hőmérsékleten hagyjuk állni egy éjszakán át. Azután a maradékot i-propanoléter elegyben oldjuk, hirtelen lehűtjük, majd hidrogén-klorid gázzal reagáltatjuk, az N-hidroxietil- 20 -2,3-dikIór-benzilamin-hidroklorid fehér kristályok formájában válik ki.
Analíziseredmények·.
25
számított: C =42,13%, H = 4,71%,
N = 5,46%, Cl =41,46%,
talált: C =41,77%, H = 4,69%,
N = 5,54%, 41,85%. ’ 30
g (0,18 mól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benziiamint összekeverünk 63 g (0,47 mól) alumínium-kloriddal és 73 g (0,4 mól) ammónium-kloriddal. Az elegyet keverés közben 195 °C hőmérsékletre melegítjük (180 °C körüli hőmérsékleten megöl-35 vad). 1 óra múlva hozzáadunk további 63 g alumínium-kloridot és még 7 óra hosszat 195—200 °C hőmérsékleten tartjuk. A reakció befejeződése után a reakcióelegyet 80 °C hőmérsékletre hűtjük, majd hozzáadunk 75 ml klórbenzolt az olvadék hígítása 40 céljából. A kapott folyadékot tovább hűtjük 36 °C hőmérsékletre, majd 1 liter 10%-os sósavoldatba öntjük. Az oldatot lehűtjük, és szilárd nátrium-hidroxiddal pH = 11-re lúgosítjuk meg, a pH-t indikátorpapírral ellenőrizzük. A vizes fázist háromszor 45 extraháljuk 700-700 ml metilén-kloriddai, az egyesített szerves fázisokat szárítjuk és térfogatuk felére sűrítjük be. Ezután a metilén-kloridos oldaton hidfogén-klorid gázt áramoltatunk keresztül, hogy kicsapjuk a terméket. 34,98 g (az elméleti kitermelés so 80,58%-a) nyers 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izoki· nolint kapunk, melynek tisztasága nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel meghatározva 90,15%.
Fehér színű N-klóretil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot kapunk az elméletileg számított 88,1%-ának megfelelő mennyiségben.
Analíziseiedmények:
számított: C =39,31%, H = 4,03%,
N = 5,09% Cl =51,57%,
talált: C =38,80%, H = 3,92%,
N = 5,05% Cl = 51,83%.
4,0 g (14,55 millimól) N-klóretil-2,3-diklór-benzilamint összekeverünk 0,3 g (5,7 millimól) ammónium-kloriddal és 4 g (30 millimól) alumínium-kloriddal, és a keveréket felsőkeverésű, 180-185 °C-os olajfürdővel melegített hengeres reaktorba öntjük. A keverék lassú gázfejlődés közben könnyen folyó sötét színű olvadékká alakul át. Másfél óra múlva újabb 3 g (22,5 millimól) alumínium-kloridot adunk hozzá és a reakciót további 16 órán át keresztül folytatjuk. Ezután a reakcióelegyet 90 °C hőmérsékletre hűtjük, majd híg hideg sósavoldatba öntjük (25 ml koncentrált sósav és 75 ml jeges víz keveréke), melyet intenzíven keverünk. Az elegyet szobahőmérsékleten keveijük, a kapott, majdnem teljesen tiszta oldatot lehűtjük és 10 g ammónium-tartarátot, valamint 50%-os nátrium-hidroxid oldatot adunk hozzá. A képződött alumínium-hidroxid csapadék feloldódik, amint a pH-t bázissal 12-re állítjuk. A terméket etilacetáttal extraháljuk és konyhasóoldattal mossuk. Az extraktumot nátrium-szulfát felett szárítjuk, bepároljuk, a kapott 2,8 g olajat feloldjuk éterben és i-propanolos hidrogén-kloriddal kezeljük. A képződött fehér csapadékot 20 °C hőmérsékleten keveijük, szüljük és hideg i-propanollal mossuk. 2,82 g (11,83 millimól az elméleti kitermelés 81%-a) 221-224 °C olvadáspontú 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk, tisztasága gázkromatográfiás módszerrel mérve 99%.
3. példa
a) összekeverünk 2,0 g (7,3 millimól) N-klóretil-2,3-diklór-benzilamint, 0,2 g (3,7 millimól) ammónium-kloridot és 2 g (15 millimól) alumínium-kloridot, és a keveréket a 2. példában leírttal analóg módon kezeljük 178-183 °C hőmérsékleten. Savas gáz fejlődik és a keverék világosvörös olvadékká alakul. 1,5 óra eltelte után további 1,5 g (11,25 millimól) alumínium-kloridot adunk az olvadékhoz, ennek hatására ismét savas gáz fejlődik. A reakcióelegyet még 16 órát keveijük, majd a fekete színű olvadékot gyorsan jéghideg, intenzíven kevert sósavoldatba öntjük (25 ml tömény sósav és 75 ml jeges víz elegye). A kapott elegyet intenzíven keveijük, míg szobahőmérsékletre felmelegszik, majd a tiszta, olajzöld színű oldatban feloldunk 10 g ammónium-tartarátot. Ezután az oldat pH-ját szilárd, 80%-os nátrium-hidroxiddal 12-re állítjuk, majd háromszor extraháljuk 150-150 ml etiléterrel, a világossárga színű szerves fázist nátrium-szuflát
2. példa
14,1 g (0,004 mól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin 120 ml kloroformmal készített oldatához lassan hozzáadunk 14,1 g (0,118 mól) tionilkloridot.
Az elegyet keveijük és visszafolyatás közben forraljuk 3 óra hosszat, majd 0 °C hőmérsékletre hűtjük.
felett szárítjuk, és súlyállandóságig bepároljuk. A kapott aranyszínű vagy világosbarna olajat feloldjuk 15 ml dietÚéter és 10 ml i-propanol elegyében, 0°C hőmérsékletre hűtjük és hidrogén-klorid gázt buborékoltatunk át rajta keverés közben. A gázbevezetést addig folytatjuk, míg az oldat pH-ja 2-re nem csökken, pH = 4-től kezdve fehér csapadék válik ki az oldatból. A reakcióelegyet ezután még 15 percig keverjük 0°C hőmérsékleten, szűrjük és a szilárd anyagot hideg dietiléter/i-propanol eíeggyel mossuk, majd egy éjszakán át szárítjuk 26 °C hőmérsékleten, 760 Hgmm nyomáson, 1,50 g (az elméletileg számított 86,2%-a) 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk. Vékonyrétegkromatográfiás módszerrel vizsgálva a termék csak nyomokban bizonyult szennyezettnek.
b) összekeverünk 2,0 g (6 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrobromidot, 5 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot és 0,3 g (5,6 millimól) ammónium-kloridot, és a kapott keveréket az a) részben leírtakkal azonos módon és reakciókörülmények között kezeljük, 1,19 g (az elméleti 75,3%-a)
7,8-diklór-l ,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk, melynek tisztasága nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel mérve 95,1%.
c) A hidroxi-származék-hidroklorid só 2,9 g-jának (7,8 millimól) felhasználásával készített keverékből 1,52 g (az elméleti mennyiség 81,7%-a) 98,7%-os tisztaságú terméket állítliatunk elő.
d) összekeverünk 4,0 g (11 millimól) N-brómetil- 2,3 - d i k 1 ór-be nzilamin-hidrob romidot (előállítása: N-hidroxietü-2,3-diklór-benzilamint 48%-os brómhidrogénsawal forralunk visszafolyatás közben 12 óra hosszat), és 0,5 g (5,1 millimól) ammónium-bromidot. A keveréket 167 °C fölötti hőmérsékletre hevítjük, és összesen 9,6 g (72 millimól) alumínium-kloridot adunk hozzá a következő részletekben: a reakció megkezdésekor 4 g-ot 1 óra eltelte után újabb 3 g-ot és 3 óra eltelte után további 2,6 g-ot. 0,789 g (az elméleti mennyiség 30,7%-a) nyersterméket kapunk hidrokloridsó formájában.
e) Összekeverünk 2,9 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot és 0,13 g (5,1 millimól) nátrium-kloridot. A keverékhez összesen 5,0 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk a következő részletekben: a reakció megkezdésekor 2 g-ot, fél óra elteltével újabb 1 g-ot és 1,25 óra elteltével további 2 g-ot, 1,57 g (az elméJeti mennyiség 81,7%-a) terméket kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszenei mérve 97,3%.
f) 2,0 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklórbenzilamin-hidrokloridhoz összesen 5,0 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk az alábbi részletekben: a reakció megkezdésekor 2 g-ot, fél óra elteltével újabb 1 g-ot, és 1.25 óra elteltével további 2 g-ot. 1,62 g (az elméleti mennyiség 87,1%-a),
7,8-diklór-l ,2,3,4-tetrahidro-izokinolint kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszerrel mérve 97,93%.
4. példa
a) összekeverünk és a 3. példában leírttal analóg módon reagáltatunk 2,0 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot és 0,3 g (5,6 millimól) ammónium-kloridot, a keverékhez összesen 5 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk a következő részletekben a reakció megkezdésekor 2 g-ot fél óra múlva 1 g-ot és 1,25 ója elteltével újabb 2 g-ot. A reakciót 160 °C hőmérsékleten hajtjuk végre. 1,6 g (az elméleti mennyiség 86%-a) terméket kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszerrel mérve 58,4%.
b) Az a) részben leírttal analóg módon járunk el azzal a különbséggel, hogy a reakciót 140 °C hőmérsékleten hajtjuk végre, a kiindulási anyag 82,8%-át (1,54 g) reagálatlan formában kapjuk vissza.

Claims (6)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás az (1) képletű 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin előállítására, azzal jellemezve, hogy a,) etanolamint 2,3-diklór-benzaldehiddel reagáltatunk redukáló körülmények között, majd a kapott, X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű terméket kívánt esetben a megfelelő, X helyén klór- vagy brómatomot tartalmazó (II) általános képletű vegyületté alakítjuk ismert módon, kívánt esetben a (II) általános képletű vegyületet — ahol a képletben X jelentése klórvagy brómatom vagy hidroxilcsoport — savaddíciós sójává alakítjuk, majd a (II) általános képletű vegyületet - ahol a képletben X jelentése klór- vagy' brómatom vagy hidroxilcsoport — vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatjuk szerves oldószer kizárásával, 160-210°C hőmérsékleten, kívánt esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében, vagy a2) valamely (II) általános képletű - ahol a képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport - vegyületet vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatunk szerves oldószer kizárásával, 160—210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti a^ vagy a2) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületként az N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamint vagy annak halogénhidrogénsawal képzett savaddíciós sóját alkalmazzuk.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti ai) vagy a2) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületként az N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamint vagy annak sósavval képzett savaddíciós sóját alkalmazzuk.
  4. 4. Az 1-2. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként alkálifém-halogenidet vagy ammónium-halogenidet alkalmazunk katalitikus mennyiségben.
  5. 5. Az 1-3. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként ammónium-kloridot alkalmazunk katalitikus mennyiségben.
  6. 6. Az 1—4. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként ammónium-kloridot alkalmazunk katalitikus mennyiségben, és a reakciót 180—200 °C hőniér5 sékieten hajtjuk végre.
HU79SI1715A 1978-08-10 1979-08-09 Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline HU178110B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/932,586 US4251660A (en) 1978-08-10 1978-08-10 Method for preparing tetrahydroisoquinolines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU178110B true HU178110B (en) 1982-03-28

Family

ID=25462546

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU79SI1715A HU178110B (en) 1978-08-10 1979-08-09 Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline

Country Status (29)

Country Link
US (1) US4251660A (hu)
EP (1) EP0008405B1 (hu)
JP (1) JPS5524196A (hu)
AR (1) AR220218A1 (hu)
AT (1) ATE258T1 (hu)
AU (1) AU522843B2 (hu)
BG (1) BG32714A3 (hu)
CA (1) CA1130290A (hu)
CS (1) CS226006B2 (hu)
DD (1) DD145532A5 (hu)
DE (1) DE2961141D1 (hu)
DK (1) DK330579A (hu)
ES (1) ES483151A1 (hu)
FI (1) FI65062C (hu)
GR (1) GR69853B (hu)
HU (1) HU178110B (hu)
IE (1) IE48618B1 (hu)
IL (1) IL57980A (hu)
IN (1) IN152421B (hu)
IT (1) IT1227791B (hu)
MX (1) MX5581E (hu)
NO (1) NO153807C (hu)
NZ (1) NZ191227A (hu)
PH (1) PH24441A (hu)
PL (1) PL217684A1 (hu)
PT (1) PT70029A (hu)
RO (1) RO78160A (hu)
SU (1) SU860698A3 (hu)
ZA (1) ZA793308B (hu)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0161350A1 (en) * 1981-11-27 1985-11-21 Smithkline Beckman Corporation Process for preparing benzazepines
US4541954A (en) * 1984-09-05 1985-09-17 Smithkline Beckman Corporation Method for preparing 6-chloro-N-methyl-2,3,4,5-tetrahydro-1H-3-benzazepine

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2771468A (en) * 1954-02-19 1956-11-20 Sterling Drug Inc 4-aralkyl-3-morpholones, 4-aralkyl-3-homomorpholones and their preparation
US3947456A (en) * 1970-01-06 1976-03-30 Hoffman-La Roche Inc. Substituted 4-phenyl isoquinolines
US3752892A (en) * 1970-03-11 1973-08-14 Ciba Geigy Corp Anorexigenic tetrahydrobenzazepine derivative method and composition thereof

Also Published As

Publication number Publication date
PT70029A (en) 1979-09-01
CS226006B2 (en) 1984-03-19
NO792601L (no) 1980-02-12
AU4954779A (en) 1980-02-14
FI65062C (fi) 1984-03-12
NO153807C (no) 1986-05-28
EP0008405A3 (en) 1980-04-30
ATE258T1 (de) 1981-10-15
GR69853B (hu) 1982-07-19
DE2961141D1 (en) 1981-12-10
AR220218A1 (es) 1980-10-15
IT1227791B (it) 1991-05-07
RO78160A (ro) 1982-02-01
EP0008405A2 (en) 1980-03-05
IE791534L (en) 1980-02-10
ZA793308B (en) 1980-09-24
FI792436A (fi) 1980-02-11
BG32714A3 (en) 1982-09-15
CA1130290A (en) 1982-08-24
ES483151A1 (es) 1980-04-16
JPS5524196A (en) 1980-02-21
IL57980A (en) 1984-08-31
IL57980A0 (en) 1979-12-30
EP0008405B1 (en) 1981-09-30
IE48618B1 (en) 1985-03-20
IT7924894A0 (it) 1979-08-02
NO153807B (no) 1986-02-17
DD145532A5 (de) 1980-12-17
AU522843B2 (en) 1982-07-01
MX5581E (es) 1983-10-26
PH24441A (en) 1990-06-25
PL217684A1 (hu) 1980-06-16
IN152421B (hu) 1984-01-07
DK330579A (da) 1980-02-11
SU860698A3 (ru) 1981-08-30
US4251660A (en) 1981-02-17
NZ191227A (en) 1981-10-19
FI65062B (fi) 1983-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0274379B1 (en) Process for preparing pyridine-2,3-dicarboxylic acid compounds
JPS6168469A (ja) 6‐クロロ‐n‐メチル‐2,3,4,5‐テトラヒドロ‐1h‐3‐ベンズアゼピンの製造方法
JPH0148911B2 (hu)
JPH027314B2 (hu)
US4118401A (en) Preparation of 6,11-dihydro-11-oxodibenz[b,e]oxepin-2-acetic acid and precursors therefor
HU178110B (en) Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline
EP0268710B1 (en) Improved process for the preparation of codeine from morphine
Kiang et al. 268. The action of acyl cyanides on 2-and 1: 2-substituted indoles. Part II. Derivatives of 2-o-aminophenylindole
EP0033632B1 (en) 7,8-amino, hydroxy-1-phenyl-2,3,4,5-tetrahydro-1h-3-benzazepines, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them
JP3784865B2 (ja) 4,4’−ビス(クロロメチル)ビフェニルの製造方法
US4175209A (en) Preparation of 6,11-dihydro-11-oxodibenz[b,e]-oxepin-2-acetic acid and precursors therefor
KR830001500B1 (ko) 7.8 디클로로 테트라하이드로 이소퀴놀린의 제조방법
KR100486320B1 (ko) 5,11-디히드로-6에이치-디벤즈[비,이]아제핀-6-온의제조방법
JPH0522710B2 (hu)
JP2893182B1 (ja) 2,7−ジアザ−1,2,3,6,7,8−ヘキサヒドロピレン化合物とその製造方法
US3347864A (en) Production of aminoquinolines
US4673749A (en) Process for producing an indoline
EP0031120B1 (en) A process for the production of 2-substituted 6-alkoxycarbonyl-8-ethyl-5-oxo-5,8-dihydro-pyrido(2,3-d)-pyrimidines and of corresponding free acids
PL91818B1 (hu)
US3547941A (en) Process for preparing 2-(2'-aminophenyl)-2,1,3-benzotriazoles
PL56583B1 (hu)
JPH07149698A (ja) 1−アミノアントラキノン類の製造方法
DE1164414B (de) Verfahren zur Herstellung von 3-Halogeniminostilbenen
JPS63301867A (ja) ピリジン−2,3−ジカルボン酸誘導体の製造方法
JPS5857435B2 (ja) イミダゾ〔4,5,1↓−ij〕キノリン↓−5↓−カルボン酸誘導体