HU178110B - Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline - Google Patents
Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline Download PDFInfo
- Publication number
- HU178110B HU178110B HU79SI1715A HUSI001715A HU178110B HU 178110 B HU178110 B HU 178110B HU 79SI1715 A HU79SI1715 A HU 79SI1715A HU SI001715 A HUSI001715 A HU SI001715A HU 178110 B HU178110 B HU 178110B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- formula
- compound
- reaction
- chlorine
- acid addition
- Prior art date
Links
- WFPUBEDBBOGGIQ-UHFFFAOYSA-N Clc(ccc1c2CNCC1)c2Cl Chemical compound Clc(ccc1c2CNCC1)c2Cl WFPUBEDBBOGGIQ-UHFFFAOYSA-N 0.000 description 1
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07D—HETEROCYCLIC COMPOUNDS
- C07D217/00—Heterocyclic compounds containing isoquinoline or hydrogenated isoquinoline ring systems
- C07D217/02—Heterocyclic compounds containing isoquinoline or hydrogenated isoquinoline ring systems with only hydrogen atoms or radicals containing only carbon and hydrogen atoms, directly attached to carbon atoms of the nitrogen-containing ring; Alkylene-bis-isoquinolines
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Obesity (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Hematology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
- Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
a!) etanolamint 2,3-diklór-benzaldehíddel reagáltatunk redukáló körülmények között, majd a kapott, X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű terméket adott esetben ismert módon a megfelelő, X helyén klór- vagy brómatomot tartalmazó (II) általános képletű vegyületté alakítjuk, adott esetben a (II) általános képletű 1 vegyületet — ahol a képletben X jelentése klórvagy brómatom vagy hidroxilcsoport - savaddíciós sójává alakítjuk, majd a (II) általános képletű vegyületet — ahol a képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport — vagy annak sav- 1 addiciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatjuk szerves oldószer kizárásával, 160-210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében, vagy a2) valamely (II) általános képletű — ahol a 2 képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport — vegyületet vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatunk szerves oldószer kizárásával, 160—210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só 2 jelenlétében.
7- és 8-helyzetben halogénatommal szubsztituált
1,2,3,4-tetrahidro-izokinolin származékok ismeretesek az irodalomból mint feniletanolamin-N-metiltranszferáz inhibitorok (3 939 164 számú Amerikai 3
Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás). Ezeket a vegyületeket az úgynevezett Pomeranz-Fritsch reakcióval állítják elő úgy, hogy egy 2,3-szubsztituált benzaldehidet egy 2,2-di(rövidszénláncú alk5 oxi)-etil-amínnal reagáltatnak és a kapott 2,2-di(rövidszénláncú alkoxi)-N-(2,3-szubsztituált benzilidén)-etil-amint savkatalizátor jelenlétében ciklizálják. A benzaldehidszármazékot es a dialkoxi-etil-amint előnyösen szerves oldószer, például toluol 0 jelenlétében reagáltatják egymással, célszerűen refluxhőmérsékleten. A gyűruzaráshoz savas katalizátorként például kénsavat vagy foszfor-pentoxidot alkalmaznak.
A gyűrűzárási reakciót követően a 7,8-szubszti5 tuált izokinolinszármazékokat katalitikusán hidrogénezik, például platina-oxid katalizátor alkalmazásával.
A találmányunk szerinti új eljárásnak számos előnye van a fent leírt ismert eljáráshoz képest. A 3 Pomeranz-Fritsch módszer bonyolult, több lépéses reakció, melyhez költséges kiindulási anyagok és drága felszerelés szükséges. Kiindulási anyagként hemiacetált alkalmaznak, míg a találmányunk szerinti eljárásban az igen könnyen beszerezhető és 5 olcsó etil-amint használjuk. A dialkoxi-etil-amin kiindulási anyag előállítása is meglehetősen költséges, mert azt — mint a 3 939 164 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírás 1. példájában ismertetik - azeotróp desztillációval hajt) ják végre. Emellett a kiindulási anyagok előáll! 178110 tása, reagáltatása és a gyűrűzárási reakció után még külön lépésben kell végrehajtani a gyűrű hidrogénezését, költséges hidrogénező berendezésben, platina-oxid katalizátor alkalmazásával. A találmányunk szerinti eljáráshoz ezzel szemben semmiféle 5 különleges berendezés nem szükséges, és az egy lépésben végrehajtható, ha X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó kiindulási anyagot alkalmazunk — ebben az esetben 2 lépést takarítunk meg az ismert módszerhez képest - vagy két lépésben !ö kivitelezhető, ha előbb az X helyén halogénatomot tartalmazó. (II) általános képletű vegyületet állítjuk elő.
További előnye új eljárásunknak, hogy a 75-80%-os kitermeléssel hajtható végre. Kísérle- 15 teink szerint az ismert Pomeranz-Fritsch reakció laboratóriumi méretben 45-50%-os, félüzemi méretben 23% körüli kitermeléssel valósítható meg. A hidrogénezési lépés ugyan 80%-os kitermelést ad, de az utólagos tisztítás hidrogénezés után igen 20 nehéz, és csak 37%-os kitermeléssel hajtható végre.
A találmányunk szerinti eljárás lényegét a reakcióvázlat szemlélteti, a (II) képletben X jelentése klóratom, brómatom vagy hidroxilcsoport. A reakció akkor ‘ hajtható végre jó kitermeléssel, ha X 25 jelentése klóratom vagy hidroxilcsoport Az előállítási költségeket is figyelembe véve a legelőnyösebb, ha X jelentése hidroxilcsoport.
A (II) általános képletű kiindulási anyagot bázis formájában vagy olyan savaddíciós sójaként hasz- 30 nálhatjuk fel, melyben a nitrogénatom közelében levő csoport térkitöltése nem olyan nagy, hogy gátolná a gyűrűzáródást vagy az annak előfeltételeként kialakítandó alumínium-klorid komplex képződését. Bármely olyan só megfelelő, mely az Ts irodalmi adatok szerint az előállítási eljárások során alkalmazható, különösen előnyösek azonban a halogénhidrogénsavakkal képzett sók, elsősorban a sósavas sók. Alkalmazhatók ezenkívül például a foszfátok, a szulfátok, a szulfamátok, a metilszulfoná- 4/i tok, az acetátok, a maleátok, a nitrátok, a formiátok, az oxalátok és más, általánosan ismert sók is.
Ha a kiindulási anyagot bázis formájában használjuk, az a reakcióelegyben in situ átalakul hidro- 4klorid sóvá a reakció során fejlődő hidrogén-klorid gáz hatására. Más savakkal képzett sók is átalakíthatok hidioklorid sóvá hasonló módon a reakció során, ez az átalakítás szakember számára nem jelent nehézséget. 50
Gyűrűzáró ágensként alumínium-klorídot alkalmazunk, mely Friedel-Crafts komplexet képez az X szubsztituenssel, ez a komplex gyűrűzáródással azonnal a kívánt termékké alakul. Az alumínium- 55 -kloridot alkalmazhatjuk sztöchiometrikus mennyiségben. a gyakorlatban a benzilamin 1 móljára számítva 2—3 mólekvivalensnyi mennyiségű alumínium-kloridot alkalmaznak. A gyűrűzárószer feleslegben való alkalmazása az előállítási költség nőve- 60 kedésén kívül semmiféle hátránnyal nem jár. Ha X jelentése hidroxilcsoport, egy mólekvivalensnyivel több alumínium-klorídot kell alkalmazni.
Az alumínium-kloridhoz más sókat is keverhetünk az eutektikus elegy hőmérsékletének szabá- 65 lyozása vagy a reakció katalizálása céljából. Ilyen sók általánosságban az alkálifém-halogenidek vagy az ammónium-halogenidek, például az ammónium-klorid, a nátrium-klorid vagy a kálium-klorid. Ezeket a sókat általában katalitikus mennyiségben alkalmazzuk, azaz az alumínium-kloridhoz képest sztöchiometrikusnál kisebb mennyiségben. A legelőnyösebb az alumínium-klorid/ammónium-klorid szervetlen reagens alkalmazása.
A találmány szerinti eljárást úgy hajtjuk végre, hogy a benzilamin származékot az aíumínium-kloriddal szerves oldószer kizárásával olyan hőmérsékleten reagáltatjuk, mely jó érintkezést biztosít a reagensek között. Általában a reakciót 160—210 °C hőmérsékleten, 5—18 óra reakcióidő alkalmazásával hajtjuk végre. A reakcióidő természetesen függvénye a reakcióhőmérsékletnek, a reakciót általában addig folytatjuk, míg az átalakulás be nem fejeződik. Igen jó kitermelést érhetünk el, ha a reakciót 180—200 °C-on 8-12 óra hosszat folytatjuk. Ezen körülmények között, ha X jelentése klóratom vagy hidroxilcsoport, a kitermelés 80—85%. A reakció során hidrogén-klorid fejlődés tapasztalható, a gázt ismert módon el kell nyeletni vagy el kell vezetni.
A reakcióelegyet célszerűen az irodalomban ismert módon dolgozhatjuk fel. A feldolgozás általában a reakcióelegy lehűtéséből, az alumíniumsók eltávolításából és a termék extrahálásából és tisztításából áll.
A (II) általános képletű kiindulási anyagot etanolamin N-benzilezésével állíthatjuk elő. Éne a célra 2,3-diklór-benzaldenidet használunk redukáló körülmények között, majd a kapott terméket tionil-kloriddal kezeljük, ha a klórszármazékot kívánjuk előállítani. Azok a (II) általános képletű vegyületek, melyek képletében X jelentése klóratom, brómatom vagy hidroxilcsoport, új vegyületek.
Azt tapasztaltuk, hogy a reakciót magasabb hőmérsékleten végrehajtva sokkal kevésbé ingadoznak a 7,8-diklór-tetrahidro-izokinolin kitermelési értékei, ha a reakciót az iparihoz közelálló méretekben, nagy anyagmennyiségekkel hajtjuk végre.
A találmányunk szerinti eljárásnak különösen az az előnyös foganatosítás-módja meglepő, melyben X jelentése a (II) általános képletben klóratom. Váratlan módon azt tapasztaltuk, hogy a reakció folyamán igen csekély mértékű a dehalogéneződés és a gyűrűn a halogénszubsztituensek átrendeződése. A benzilamin kiindulási anyag halogénszubsztituenseinek kicserélődése várhatóan megnehezítette volna a gyűrűzárási reakciót.
A találmány szerinti eljárás legelőnyösebb foganatosítási módja szerint olyan (II) általános képletű vegyületet használunk kiindulási anyagként, melyben X jelentése terminális, nem-aktivált hidroxilcsoport.
Ennek a foganatosítási módnak az alkalmazása esetén nincs szükség a halogénszármazék külön lépésben történő előállítására, és a reakció nagyon jó kitermeléssel hajtható végre.
A találmány szerinti megoldást a következő példákkal kívánjuk szemléltetni, anélkül, hogy oltalmi körét a példákra akarnánk korlátozni.
1. példa liter etanolban keverés és melegítés közben feloldunk 1 kg (5,71 mól) 2,3-diklór-benzaldehidet, majd szobahőmérsékleten cseppenként hozzáadunk 5
353,5 ml (5,85 mól) etanolamint. A reakcióelegyet egy éjszakán át állni hagyjuk, majd hűtés közben 3 óra alatt hozzáadunk 278,7 g (7,37 mól) nátrium-bórhidridet. Az elegyet 36 órát keverjük, bepároljuk, és a kapott olajos anyagot nyolcszor extrahál- 10 juk 1-1 liter etiléterrel. Az éteres extraktumokat hatszor mossuk 350-350 ml 20%-os, nátrium-kloriddal telített sósavoldattal. Az egyesített savas extraktumokat 0 °C hőmérsékletre hűtjük, pH-jukat 12-re állítjuk szilárd nátrium-hidroxiddal, majd etil- 15 éterrel extraháljuk. Az éteres extraktumokat szárítjuk, majd 4 °C hőmérsékleten hagyjuk állni egy éjszakán át. Azután a maradékot i-propanoléter elegyben oldjuk, hirtelen lehűtjük, majd hidrogén-klorid gázzal reagáltatjuk, az N-hidroxietil- 20 -2,3-dikIór-benzilamin-hidroklorid fehér kristályok formájában válik ki.
Analíziseredmények·.
25 | |||
számított: | C =42,13%, | H = 4,71%, | |
N = 5,46%, | Cl =41,46%, | ||
talált: | C =41,77%, | H = 4,69%, | |
N = 5,54%, | 41,85%. ’ | 30 |
g (0,18 mól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benziiamint összekeverünk 63 g (0,47 mól) alumínium-kloriddal és 73 g (0,4 mól) ammónium-kloriddal. Az elegyet keverés közben 195 °C hőmérsékletre melegítjük (180 °C körüli hőmérsékleten megöl-35 vad). 1 óra múlva hozzáadunk további 63 g alumínium-kloridot és még 7 óra hosszat 195—200 °C hőmérsékleten tartjuk. A reakció befejeződése után a reakcióelegyet 80 °C hőmérsékletre hűtjük, majd hozzáadunk 75 ml klórbenzolt az olvadék hígítása 40 céljából. A kapott folyadékot tovább hűtjük 36 °C hőmérsékletre, majd 1 liter 10%-os sósavoldatba öntjük. Az oldatot lehűtjük, és szilárd nátrium-hidroxiddal pH = 11-re lúgosítjuk meg, a pH-t indikátorpapírral ellenőrizzük. A vizes fázist háromszor 45 extraháljuk 700-700 ml metilén-kloriddai, az egyesített szerves fázisokat szárítjuk és térfogatuk felére sűrítjük be. Ezután a metilén-kloridos oldaton hidfogén-klorid gázt áramoltatunk keresztül, hogy kicsapjuk a terméket. 34,98 g (az elméleti kitermelés so 80,58%-a) nyers 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izoki· nolint kapunk, melynek tisztasága nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel meghatározva 90,15%.
Fehér színű N-klóretil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot kapunk az elméletileg számított 88,1%-ának megfelelő mennyiségben.
Analíziseiedmények:
számított: | C =39,31%, | H = 4,03%, |
N = 5,09% | Cl =51,57%, | |
talált: | C =38,80%, | H = 3,92%, |
N = 5,05% | Cl = 51,83%. |
4,0 g (14,55 millimól) N-klóretil-2,3-diklór-benzilamint összekeverünk 0,3 g (5,7 millimól) ammónium-kloriddal és 4 g (30 millimól) alumínium-kloriddal, és a keveréket felsőkeverésű, 180-185 °C-os olajfürdővel melegített hengeres reaktorba öntjük. A keverék lassú gázfejlődés közben könnyen folyó sötét színű olvadékká alakul át. Másfél óra múlva újabb 3 g (22,5 millimól) alumínium-kloridot adunk hozzá és a reakciót további 16 órán át keresztül folytatjuk. Ezután a reakcióelegyet 90 °C hőmérsékletre hűtjük, majd híg hideg sósavoldatba öntjük (25 ml koncentrált sósav és 75 ml jeges víz keveréke), melyet intenzíven keverünk. Az elegyet szobahőmérsékleten keveijük, a kapott, majdnem teljesen tiszta oldatot lehűtjük és 10 g ammónium-tartarátot, valamint 50%-os nátrium-hidroxid oldatot adunk hozzá. A képződött alumínium-hidroxid csapadék feloldódik, amint a pH-t bázissal 12-re állítjuk. A terméket etilacetáttal extraháljuk és konyhasóoldattal mossuk. Az extraktumot nátrium-szulfát felett szárítjuk, bepároljuk, a kapott 2,8 g olajat feloldjuk éterben és i-propanolos hidrogén-kloriddal kezeljük. A képződött fehér csapadékot 20 °C hőmérsékleten keveijük, szüljük és hideg i-propanollal mossuk. 2,82 g (11,83 millimól az elméleti kitermelés 81%-a) 221-224 °C olvadáspontú 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk, tisztasága gázkromatográfiás módszerrel mérve 99%.
3. példa
a) összekeverünk 2,0 g (7,3 millimól) N-klóretil-2,3-diklór-benzilamint, 0,2 g (3,7 millimól) ammónium-kloridot és 2 g (15 millimól) alumínium-kloridot, és a keveréket a 2. példában leírttal analóg módon kezeljük 178-183 °C hőmérsékleten. Savas gáz fejlődik és a keverék világosvörös olvadékká alakul. 1,5 óra eltelte után további 1,5 g (11,25 millimól) alumínium-kloridot adunk az olvadékhoz, ennek hatására ismét savas gáz fejlődik. A reakcióelegyet még 16 órát keveijük, majd a fekete színű olvadékot gyorsan jéghideg, intenzíven kevert sósavoldatba öntjük (25 ml tömény sósav és 75 ml jeges víz elegye). A kapott elegyet intenzíven keveijük, míg szobahőmérsékletre felmelegszik, majd a tiszta, olajzöld színű oldatban feloldunk 10 g ammónium-tartarátot. Ezután az oldat pH-ját szilárd, 80%-os nátrium-hidroxiddal 12-re állítjuk, majd háromszor extraháljuk 150-150 ml etiléterrel, a világossárga színű szerves fázist nátrium-szuflát
2. példa
14,1 g (0,004 mól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin 120 ml kloroformmal készített oldatához lassan hozzáadunk 14,1 g (0,118 mól) tionilkloridot.
Az elegyet keveijük és visszafolyatás közben forraljuk 3 óra hosszat, majd 0 °C hőmérsékletre hűtjük.
felett szárítjuk, és súlyállandóságig bepároljuk. A kapott aranyszínű vagy világosbarna olajat feloldjuk 15 ml dietÚéter és 10 ml i-propanol elegyében, 0°C hőmérsékletre hűtjük és hidrogén-klorid gázt buborékoltatunk át rajta keverés közben. A gázbevezetést addig folytatjuk, míg az oldat pH-ja 2-re nem csökken, pH = 4-től kezdve fehér csapadék válik ki az oldatból. A reakcióelegyet ezután még 15 percig keverjük 0°C hőmérsékleten, szűrjük és a szilárd anyagot hideg dietiléter/i-propanol eíeggyel mossuk, majd egy éjszakán át szárítjuk 26 °C hőmérsékleten, 760 Hgmm nyomáson, 1,50 g (az elméletileg számított 86,2%-a) 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk. Vékonyrétegkromatográfiás módszerrel vizsgálva a termék csak nyomokban bizonyult szennyezettnek.
b) összekeverünk 2,0 g (6 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrobromidot, 5 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot és 0,3 g (5,6 millimól) ammónium-kloridot, és a kapott keveréket az a) részben leírtakkal azonos módon és reakciókörülmények között kezeljük, 1,19 g (az elméleti 75,3%-a)
7,8-diklór-l ,2,3,4-tetrahidro-izokinolin-hidrokloridot kapunk, melynek tisztasága nagynyomású folyadékkromatográfiás módszerrel mérve 95,1%.
c) A hidroxi-származék-hidroklorid só 2,9 g-jának (7,8 millimól) felhasználásával készített keverékből 1,52 g (az elméleti mennyiség 81,7%-a) 98,7%-os tisztaságú terméket állítliatunk elő.
d) összekeverünk 4,0 g (11 millimól) N-brómetil- 2,3 - d i k 1 ór-be nzilamin-hidrob romidot (előállítása: N-hidroxietü-2,3-diklór-benzilamint 48%-os brómhidrogénsawal forralunk visszafolyatás közben 12 óra hosszat), és 0,5 g (5,1 millimól) ammónium-bromidot. A keveréket 167 °C fölötti hőmérsékletre hevítjük, és összesen 9,6 g (72 millimól) alumínium-kloridot adunk hozzá a következő részletekben: a reakció megkezdésekor 4 g-ot 1 óra eltelte után újabb 3 g-ot és 3 óra eltelte után további 2,6 g-ot. 0,789 g (az elméleti mennyiség 30,7%-a) nyersterméket kapunk hidrokloridsó formájában.
e) Összekeverünk 2,9 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot és 0,13 g (5,1 millimól) nátrium-kloridot. A keverékhez összesen 5,0 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk a következő részletekben: a reakció megkezdésekor 2 g-ot, fél óra elteltével újabb 1 g-ot és 1,25 óra elteltével további 2 g-ot, 1,57 g (az elméJeti mennyiség 81,7%-a) terméket kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszenei mérve 97,3%.
f) 2,0 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklórbenzilamin-hidrokloridhoz összesen 5,0 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk az alábbi részletekben: a reakció megkezdésekor 2 g-ot, fél óra elteltével újabb 1 g-ot, és 1.25 óra elteltével további 2 g-ot. 1,62 g (az elméleti mennyiség 87,1%-a),
7,8-diklór-l ,2,3,4-tetrahidro-izokinolint kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszerrel mérve 97,93%.
4. példa
a) összekeverünk és a 3. példában leírttal analóg módon reagáltatunk 2,0 g (7,8 millimól) N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamin-hidrokloridot és 0,3 g (5,6 millimól) ammónium-kloridot, a keverékhez összesen 5 g (37,5 millimól) alumínium-kloridot adunk a következő részletekben a reakció megkezdésekor 2 g-ot fél óra múlva 1 g-ot és 1,25 ója elteltével újabb 2 g-ot. A reakciót 160 °C hőmérsékleten hajtjuk végre. 1,6 g (az elméleti mennyiség 86%-a) terméket kapunk, melynek tisztasága gáz-folyadék kromatográfiás módszerrel mérve 58,4%.
b) Az a) részben leírttal analóg módon járunk el azzal a különbséggel, hogy a reakciót 140 °C hőmérsékleten hajtjuk végre, a kiindulási anyag 82,8%-át (1,54 g) reagálatlan formában kapjuk vissza.
Claims (6)
- Szabadalmi igénypontok:1. Eljárás az (1) képletű 7,8-diklór-l,2,3,4-tetrahidro-izokinolin előállítására, azzal jellemezve, hogy a,) etanolamint 2,3-diklór-benzaldehiddel reagáltatunk redukáló körülmények között, majd a kapott, X helyén hidroxilcsoportot tartalmazó (II) általános képletű terméket kívánt esetben a megfelelő, X helyén klór- vagy brómatomot tartalmazó (II) általános képletű vegyületté alakítjuk ismert módon, kívánt esetben a (II) általános képletű vegyületet — ahol a képletben X jelentése klórvagy brómatom vagy hidroxilcsoport — savaddíciós sójává alakítjuk, majd a (II) általános képletű vegyületet - ahol a képletben X jelentése klór- vagy' brómatom vagy hidroxilcsoport — vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatjuk szerves oldószer kizárásával, 160-210°C hőmérsékleten, kívánt esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében, vagy a2) valamely (II) általános képletű - ahol a képletben X jelentése klór- vagy brómatom vagy hidroxilcsoport - vegyületet vagy annak savaddíciós sóját alumínium-kloriddal reagáltatunk szerves oldószer kizárásával, 160—210 °C hőmérsékleten, adott esetben katalitikus mennyiségű szervetlen só jelenlétében.
- 2. Az 1. igénypont szerinti a^ vagy a2) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületként az N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamint vagy annak halogénhidrogénsawal képzett savaddíciós sóját alkalmazzuk.
- 3. Az 1. igénypont szerinti ai) vagy a2) eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy (II) általános képletű vegyületként az N-hidroxietil-2,3-diklór-benzilamint vagy annak sósavval képzett savaddíciós sóját alkalmazzuk.
- 4. Az 1-2. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként alkálifém-halogenidet vagy ammónium-halogenidet alkalmazunk katalitikus mennyiségben.
- 5. Az 1-3. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként ammónium-kloridot alkalmazunk katalitikus mennyiségben.
- 6. Az 1—4. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy szervetlen sóként ammónium-kloridot alkalmazunk katalitikus mennyiségben, és a reakciót 180—200 °C hőniér5 sékieten hajtjuk végre.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US05/932,586 US4251660A (en) | 1978-08-10 | 1978-08-10 | Method for preparing tetrahydroisoquinolines |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU178110B true HU178110B (en) | 1982-03-28 |
Family
ID=25462546
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU79SI1715A HU178110B (en) | 1978-08-10 | 1979-08-09 | Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline |
Country Status (29)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4251660A (hu) |
EP (1) | EP0008405B1 (hu) |
JP (1) | JPS5524196A (hu) |
AR (1) | AR220218A1 (hu) |
AT (1) | ATE258T1 (hu) |
AU (1) | AU522843B2 (hu) |
BG (1) | BG32714A3 (hu) |
CA (1) | CA1130290A (hu) |
CS (1) | CS226006B2 (hu) |
DD (1) | DD145532A5 (hu) |
DE (1) | DE2961141D1 (hu) |
DK (1) | DK330579A (hu) |
ES (1) | ES483151A1 (hu) |
FI (1) | FI65062C (hu) |
GR (1) | GR69853B (hu) |
HU (1) | HU178110B (hu) |
IE (1) | IE48618B1 (hu) |
IL (1) | IL57980A (hu) |
IN (1) | IN152421B (hu) |
IT (1) | IT1227791B (hu) |
MX (1) | MX5581E (hu) |
NO (1) | NO153807C (hu) |
NZ (1) | NZ191227A (hu) |
PH (1) | PH24441A (hu) |
PL (1) | PL217684A1 (hu) |
PT (1) | PT70029A (hu) |
RO (1) | RO78160A (hu) |
SU (1) | SU860698A3 (hu) |
ZA (1) | ZA793308B (hu) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP0161350A1 (en) * | 1981-11-27 | 1985-11-21 | Smithkline Beckman Corporation | Process for preparing benzazepines |
US4541954A (en) * | 1984-09-05 | 1985-09-17 | Smithkline Beckman Corporation | Method for preparing 6-chloro-N-methyl-2,3,4,5-tetrahydro-1H-3-benzazepine |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2771468A (en) * | 1954-02-19 | 1956-11-20 | Sterling Drug Inc | 4-aralkyl-3-morpholones, 4-aralkyl-3-homomorpholones and their preparation |
US3947456A (en) * | 1970-01-06 | 1976-03-30 | Hoffman-La Roche Inc. | Substituted 4-phenyl isoquinolines |
US3752892A (en) * | 1970-03-11 | 1973-08-14 | Ciba Geigy Corp | Anorexigenic tetrahydrobenzazepine derivative method and composition thereof |
-
1978
- 1978-08-10 US US05/932,586 patent/US4251660A/en not_active Expired - Lifetime
-
1979
- 1979-06-27 IN IN470/DEL/79A patent/IN152421B/en unknown
- 1979-07-03 ZA ZA793308A patent/ZA793308B/xx unknown
- 1979-08-02 IT IT7924894A patent/IT1227791B/it active
- 1979-08-03 CA CA333,200A patent/CA1130290A/en not_active Expired
- 1979-08-03 AR AR277592A patent/AR220218A1/es active
- 1979-08-03 AU AU49547/79A patent/AU522843B2/en not_active Ceased
- 1979-08-03 PH PH22859A patent/PH24441A/en unknown
- 1979-08-06 FI FI792436A patent/FI65062C/fi not_active IP Right Cessation
- 1979-08-06 PT PT70029A patent/PT70029A/pt unknown
- 1979-08-06 ES ES483151A patent/ES483151A1/es not_active Expired
- 1979-08-06 IL IL57980A patent/IL57980A/xx unknown
- 1979-08-06 NZ NZ191227A patent/NZ191227A/xx unknown
- 1979-08-06 GR GR59778A patent/GR69853B/el unknown
- 1979-08-07 AT AT79102847T patent/ATE258T1/de not_active IP Right Cessation
- 1979-08-07 EP EP79102847A patent/EP0008405B1/en not_active Expired
- 1979-08-07 JP JP10115279A patent/JPS5524196A/ja active Pending
- 1979-08-07 DE DE7979102847T patent/DE2961141D1/de not_active Expired
- 1979-08-07 DK DK330579A patent/DK330579A/da not_active Application Discontinuation
- 1979-08-08 RO RO7998406A patent/RO78160A/ro unknown
- 1979-08-09 DD DD79214893A patent/DD145532A5/de unknown
- 1979-08-09 IE IE1534/79A patent/IE48618B1/en unknown
- 1979-08-09 NO NO792601A patent/NO153807C/no unknown
- 1979-08-09 HU HU79SI1715A patent/HU178110B/hu unknown
- 1979-08-09 CS CS795460A patent/CS226006B2/cs unknown
- 1979-08-10 MX MX798312U patent/MX5581E/es unknown
- 1979-08-10 BG BG044609A patent/BG32714A3/xx unknown
- 1979-08-10 SU SU792798064A patent/SU860698A3/ru active
- 1979-08-10 PL PL21768479A patent/PL217684A1/xx unknown
Also Published As
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0274379B1 (en) | Process for preparing pyridine-2,3-dicarboxylic acid compounds | |
JPS6168469A (ja) | 6‐クロロ‐n‐メチル‐2,3,4,5‐テトラヒドロ‐1h‐3‐ベンズアゼピンの製造方法 | |
JPH0148911B2 (hu) | ||
JPH027314B2 (hu) | ||
US4118401A (en) | Preparation of 6,11-dihydro-11-oxodibenz[b,e]oxepin-2-acetic acid and precursors therefor | |
HU178110B (en) | Process for producing 7,8-dichloro-tetrahydro-isoquinoline | |
EP0268710B1 (en) | Improved process for the preparation of codeine from morphine | |
Kiang et al. | 268. The action of acyl cyanides on 2-and 1: 2-substituted indoles. Part II. Derivatives of 2-o-aminophenylindole | |
EP0033632B1 (en) | 7,8-amino, hydroxy-1-phenyl-2,3,4,5-tetrahydro-1h-3-benzazepines, process for their preparation and pharmaceutical compositions containing them | |
JP3784865B2 (ja) | 4,4’−ビス(クロロメチル)ビフェニルの製造方法 | |
US4175209A (en) | Preparation of 6,11-dihydro-11-oxodibenz[b,e]-oxepin-2-acetic acid and precursors therefor | |
KR830001500B1 (ko) | 7.8 디클로로 테트라하이드로 이소퀴놀린의 제조방법 | |
KR100486320B1 (ko) | 5,11-디히드로-6에이치-디벤즈[비,이]아제핀-6-온의제조방법 | |
JPH0522710B2 (hu) | ||
JP2893182B1 (ja) | 2,7−ジアザ−1,2,3,6,7,8−ヘキサヒドロピレン化合物とその製造方法 | |
US3347864A (en) | Production of aminoquinolines | |
US4673749A (en) | Process for producing an indoline | |
EP0031120B1 (en) | A process for the production of 2-substituted 6-alkoxycarbonyl-8-ethyl-5-oxo-5,8-dihydro-pyrido(2,3-d)-pyrimidines and of corresponding free acids | |
PL91818B1 (hu) | ||
US3547941A (en) | Process for preparing 2-(2'-aminophenyl)-2,1,3-benzotriazoles | |
PL56583B1 (hu) | ||
JPH07149698A (ja) | 1−アミノアントラキノン類の製造方法 | |
DE1164414B (de) | Verfahren zur Herstellung von 3-Halogeniminostilbenen | |
JPS63301867A (ja) | ピリジン−2,3−ジカルボン酸誘導体の製造方法 | |
JPS5857435B2 (ja) | イミダゾ〔4,5,1↓−ij〕キノリン↓−5↓−カルボン酸誘導体 |