HU176083B - Eljárás izociánsav-észterek előállítására - Google Patents

Eljárás izociánsav-észterek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU176083B
HU176083B HUEA000178A HU176083B HU 176083 B HU176083 B HU 176083B HU EA000178 A HUEA000178 A HU EA000178A HU 176083 B HU176083 B HU 176083B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
formula
reaction
mixture
carbon tetrachloride
weight
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Ferenc Mogyorodi
Enikoe Koppany
Gyoergy Papp
Tibor Bodi
Laszlo Tasi
Istvan Szilagyi
Belane Ombodi
Gyula Kalicz
Sandor Oszko
Istvan Szabados
Ferenc Schmidt
Tibor Szolnoki
Istvan Peter
Istvan Gemes
Janos Doemoetoer
Original Assignee
Eszakmagyar Vegyimuevek
Nagynyomasu Kiserleti Intezet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eszakmagyar Vegyimuevek, Nagynyomasu Kiserleti Intezet filed Critical Eszakmagyar Vegyimuevek
Priority to HUEA000178 priority Critical patent/HU176083B/hu
Publication of HU176083B publication Critical patent/HU176083B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D295/00Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms
    • C07D295/16Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms acylated on ring nitrogen atoms
    • C07D295/20Heterocyclic compounds containing polymethylene-imine rings with at least five ring members, 3-azabicyclo [3.2.2] nonane, piperazine, morpholine or thiomorpholine rings, having only hydrogen atoms directly attached to the ring carbon atoms acylated on ring nitrogen atoms by radicals derived from carbonic acid, or sulfur or nitrogen analogues thereof
    • C07D295/21Radicals derived from sulfur analogues of carbonic acid

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

A találmány eljárás az (I) általános képletű izociánsav-észterek előállítására. A képletben n jelentése egy vagy kettő lehet. Ha n jelentése egy, akkor az R 1—10 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilgyök, benzil-, ciklohexil-, fenil-, halogén-fenil-, metil-fenil- vagy metoxi-fenil-gyök; ha n jelentése kettő, akkor R hexametilén-, fenilcn-, metilén-bisz-fenilén-, etilcn-bisz-fenilén vagy metilén-bisz-(halogén-fenilén)-gyök,
A modern vegyi nagyiparban az izociánsav-észterek fontos szerepet töltenek be. Igen nagy mennyiségben használnak fel aromás diizocianátokat poiiuretán habok előállítására, különösen a toluilén-diizocianátot és a difenil-metán-diizocianátot. Az aromás mono-izocianátokat növényvédő szerek hatóanyagainak gyártásánál alkalmazzák széles körben, így a különböző, halogénnel szubsztituált fenil-izocianátokat.
Hasonlóan sokoldalúan hasznosítja az ipar az alifás mono-izocianátokat is. Az izociánsav-észterek előállításának nagy, szerteágazó irodalma van.
Az eljárások lényegében két fő csoportra oszthatók: az egyikbe azok tartoznak, amelyeknél foszgént alkalmaznak, míg a másikba azok tartoznak, amelyeknél nem alkalmaznak foszgént.
Az aminok, aminsók és a diaril-karbamidok foszgénnel való reagáltatásán alapuló eljárásokra igen nagy számú szabadalom és szakirodalmi közlemény ismeretes. Ezeket jól áttekinthetően foglalja össze Babad, H. és Zeiler, G. A. közleménye [Chemical Reviews, 73. 75— 91. (1973)].
Ezen eljárások legproblematikusabb művelete a szak2 irodalmi közlemények szerint a karbamid-származékok és a karbamoil-klorid-származékok termikus bontása, az izociánsav-észter képződése, valamint az eljárások során mindig képződő amin-hidrokloridok foszgénezése.
Ezért az egyes eljárásváltozatoknál különféle módszerekkel (egy vagy több lépésben, eltérő hőmérsékleten való foszgénezés, gőzfázisban történő foszgénezés, különféle katalizátorok alkalmazása stb.) kívánták ezeket a nehézségeket megoldani. így például a 88 315. számú NDK-beli szabadalmi leírás izocianátok folyamatos előállítását ismerteti primer aminok vagy sósavas sóik és foszgén reagáltatásával 0—25 C hőmérsékleten, savamid katalizátor jelenlétében. Az eljárás hátránya, hogy a reakció befejeződése után a katalizátort a reakcióelegytől el kell választani, továbbá a katalizátor regenerálása nehézkes és költséges művelet.
Az 1 668 109. számú NSZK-beli szabadalmi leírás, ami szerint a primer amint és a foszgént vizes szervetlen bázis és vízzel nem elegyedő oldószeres közegben — 30 és +35 C közötti hőmérsékleten reagáltatják.
Az 1 809 173. számú NSZK-beli szabadalmi leírás ennek az eljárásnak továbbfejlesztett változatát ismerteti, amelynél a reakciót igen rövid kontakt idő alatt (a vizes és a szét vés fázis rövid ideig tartó érintkeztetésével) játszatják le. Közismert a szakirodalomból, hogy a foszgén vizes lúgos közegben gyorsan hidrolizál (ezért a foszgén tartalmú véggázok megsemmisítésénél is lúgoldatot alkalmaznak), s ezért a két eljárás együttes alkalmazásánál nagyob rossz a kitermelés vagy rendkívül magas költséggel járó automatizált szabályozásra van szükség.
Sok eljárás vonatkozik diizocianátok és különböző poliizocianátok előállítására. A 3 923 732. számú USAbeli szabadalmi leírás poliizocianátok előállítását ismerteti, ami szerint poliaminokat inért oldószerben foszgéneznck. Az eljárás hátránya, hogy csak poliaminokból lehet kiindulni és az eljárás csak poliizocianát-elegyek előállítására használható.
Az eljárások másik nagy csoportjánál az előállítást foszgén felhasználása nélkül valósítják meg.
így az 1 154 090. számú NSZK-beli szabadalmi leírás dialkil-karbamid és difenil-karbonát reakciójával ismerteti az izocianátok előállítását.
Az alkil-hidroxámsavak és tionil-klorid reakcióján alapuló alkil-izocianát előállítási eljárást ismertet a 2 423 448. számú USA-beli szabadalmi leírás.
A 3 017 420. számú USA-beli szabadalmi leírás szerint izocianátokat alkáli-cianátoknak dimetil-iörmamid oldószerben alkil-halogeniddel való reagáltatásával is elő lehet állítani.
A 3 076 007. számú USA-beli szabadalmi leírás szerint az etilén-karbonát és amin reagáltatásával előállított karbamidsav-észtert magasabb hőmérsékleten lehet izociánsav-észterré alakítani.
A 3 405 159. számú USA-beli szabadalmi leírás szerint alifás aminok nyomás alatt, különlegesen preparált palládium-foszfát katalizátor jelenlétében szénmonoxiddal alifás izociánsav-észterek keletkezése közben reagálnak.
Ugyancsak szén-monoxid felhasználásán alapuló előállítást írnak le a 3 523 963. számú USA-beli szabadalmi leírásban, azzal az eltéréssel, hogy aromás nitrovegyülettel reagáltatják a szén-monoxidot nyomáson, speciális katalizátor jelenlétében.
A 3 493 596. számú USA-beli szabadalmi leírásban ismertetett eljárás szerint az izociánsav-észterek szerves izonitrilek oxidációjával —- higany-oxidos oxidációval fém-porfirin vagy fém-ftalocianin katalizátor mellett — is előállíthatok.
Fenil-izocianát előállítási eljárást ismertet a 3 632 620. számú USA-beli szabadalmi leírás, ami szerint difenil-karbodiimid és szén-monoxid reagáltatásával palládium, rodium stb. katalizátor jelenlétében, nyomás alatt, emelt hőmérsékleten keletkezik fenil-izocianát.
A nagyszámú — foszgén felhasználását kiküszöbölő — eljárások zömének jelentős hátránya, hogy komplikált, külön erre a célra előállítandó vegyületekből indulnak ki, és elég alacsony az eljárások hozama. így ipari szempontból jelenleg nem versenyképesek a löszgénnel dolgozó eljárásokkal.
Az (1) általános képletü izociánsav-észterek előállítására irányuló kutatásaink során arra a felismerésre jutottunk, hogy ezek a vegyületek az eddig ismert eljárásoknál kedvezőbben állíthatók elő, ha a (II) általános képletü aminokat a (III) általános képletű vegyületek elegyével, vagy a (III) általános képletű vegyületek és foszgén elegyével reagáltatjuk.
A (III) általános képletben az R' lehet klór-metil-, diklór-metil-, vagy triklór-metil-gyök.
A kiindulási anyagokat reagáltathatjuk atmoszferikus, vagy csökkentett nyomáson is, de előnyös, ha túlnyomást alkalmazunk. A reagáltatásnál a hőmérséklet —40—300 °C között lehet; az alkalmazott amintól függően. Az eljárásnál előnyös, ha valamilyen oldószert, vagy oldószerelegyet alkalmazunk, s a reakció lefolyását adott esetben katalizátor alkalmazásával segíthetjük elő.
Oldószerként előnyösen alkalmazhatók klórozott szénhidrogének, mint például diklór-metán, kloroform, szén-tetraklorid, klór-benzol.
Katalizátorként számításba jöhetnek aktív szén, vagy annak valamilyen fcm-kloriddal (vas-klorid, cink-klorid stb.) preparált formája, valamint sav katalizátorok, előnyösen a Lewis-savak.
Az eljárás előnye, hogy a klórozott klór-formiát-oldatokkal, vagy a foszgéntartalmú klórozott klór-formiát-oldatokkal sokkal könnyebb dolgozni, mint a foszgénnel. A klórozott klór-formiátok folyékony halmazállapotúak, forráspontjuk közel esik az alkalmazott oldószerek forráspontjához, könnyebben szállíthatók, tárolhatók és adagolhatok. Előnyük, hogy jó oldószerek, s így a szokásosnál (15—17 s%-osnál) töményebb izocianát oldatok is előállíthatok, ami az eljárás gazdaságosságát javítja. A feleslegben alkalmazott, a reakció során nem reagált klórozott klór-formiátok a reagáltatás befejeztével termikusán és/vagy katalitikusán elbonthatok és könnyen elválaszthatók az izociánsav-észter nyersterméktől.
Az ismert eljárásoknál, amelyeknél az atmoszferikusnál nagyobb nyomáson foszgénezik az aminokat, a reakcióelegyet expandáltatják, s az elválasztást atmoszferikus nyomáson végzik el. Ennek során a foszgén feleslegét és a sósavgázt többnyire inért gázzal végzett kifúvatással távolítják el a nyers izociánsav-észteroldatból, majd az oldószert és az izocianátot desztillálással választják szét.
Azt tapasztaltuk, hogy a sósavgázt és a foszgént előnyösebben lehet eltávolítani a reakcióelegyből, ha az elválasztást első lépésben nyomáscsökkentés és kifúvatás nélkül, vagy a reaktorban alkalmazottnál nagyobb nyomáson végezzük és csak a további tisztítást és ·— ha szükséges — az oldószer-visszanyerést végezzük ennél kisebb nyomáson.
Meglepődéssel állapítottuk meg, hogy ha az aromás aminok átalakítását monoklór-metil-klór-formiátot tartalmazó klór-formiáttal végezzük, difenil-metán-diizocianát ill. polifenil-metilén-poliizocianátok képződnek, amelyek a műanyagipar igen sokoldalúan használt, fontos alapanyagai.
A találmány szerinti eljárást kivitelezhetjük szakaszosan vagy folyamatosan a vegyiparban használatos szokásos berendezésekben.
Célszerűen folyamatos eljárást valósítunk meg nyomásálló csőreaktor alkalmazásával; a csőreaktorba a reaktánsokat folyadékadagoló szivattyúkkal tápláljuk be.
Előnyös a kivitelezés szempontjából, ha valamilyen nagy felületet biztosító töltetet alkalmazunk, amely lehet maga az aktív szén katalizátor, de lehet valamilyen a katalizátorral (vas-klorid, cink-klorid stb.) impregnált hordozó is.
A találmány szerinti eljárást az itt következő példákon mutatjuk be, amelyekre azonban nem korlátozódik a szabadalom oltalmi köre.
1. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 52 s% diklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid2
-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 50 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba.
A reaktor után kapcsolt folyamatos gáz—folyadék elválasztó berendezésben a gázhalmazállapotú reakciótermékektől 289 ml 24,2 s% butil-izocianátot tartalmazó szén-tetrakloridos oldatot választunk el.
Az oldószertől való elválasztás után 94 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 95%.
2. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 52 s% diklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 5 atm nyomású, 130 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A folyamatos gáz— folyadék elválasztó berendezésben a gázhalmazállapotú reakciótermékektől 300 ml folyékony reakcióelegyet választunk el, amelyet csökkentett nyomáson, 150 °C hőmérsékleten aktív szén töltetet tartalmazó oszlopra vezetünk.
Az oszlopból kilépő butil-izocianátot tartalmazó szén-tet rak lórid-oldatot a szokásos módon szétválasztjuk és tisztítjuk, 92 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
3. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 50 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba· A reaktor után a folyamatos gáz—folyadék szeparátorban a gázalakú reakciótermékektől 280 ml 24,4 s% butil-izocianátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot választunk el, amelyet az oldószertől szokásos módon elválasztva 93 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94,5%.
4. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 5 atm nyomású, 120 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A folyamatos gáz—folyadék szeparátorban a gázalakú reakciótermékektől 300 ml folyékony reakcióelegyet választunk el, amelyet légköri nyomáson, cink-kloriddal impregnált aktív szénnel töltött, 200 °C hőmérsékletű oszlopra vezetünk. Az oszlopból távozó butil-izocianátot tartalmazó oldatot a szokásos módon elválasztva 94 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 95%.
5. példa
A 4. példával teljesen azonos módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy oldószerként diklór-metánt alkalmazunk. Az oldószertől való elválasztás után 91 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 93,5%.
6. példa
A 4. példában leírtak szerint járunk el azzal a különb· séggel, hogy oldószerként kloroformot alkalmazunk Az oldószertől való elválasztás után 92 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
7. példa
A 4. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy oldószerként klór-benzolt alkalmazunk. Az oldószertől való elválasztás után 94 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 95%.
8. példa
A 4. példában leírt módon járunk el azzal a különbséggel, hogy oldószerként o-diklór-benzolt alkalmazunk. Az oldószertől való elválasztás után 94 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 95%.
9. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 41,1 s% monoklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 40 atm nyomású, 150 C hőmérsékletű csőreaktorba.
A csőreaktorból kilépő reakcióelegyet nyomás alatt desztillálással frakcionáljuk. A nyomás alatti desztillálóban a gázalakú reakciótermékekből 310 ml 20,9 s% butil-izocianátot tartalmazó oldatot választunk el, majd az oldószertől való elválasztás után és tisztítás után 91 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 92%.
10. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 30,3 s% foszgént, valamint 30,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 50 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba.
A csőreaktorból kilépő reakcióelegyet 5 atm nyomáson aktív szénnel töltött 200 °C hőmérsékletű oszlopba vezetjük. Ezt követően a gáz—folyadék elválasztó berendezésben a gázalakú reakciótermékektől 300 ml 24 s% butil-izocianátot tartalmazó oldatot választunk el. Az oldószertől való elválasztás és tisztítás után 93 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94,5%.
11. példa
A keverővei, hőmérővel, adagolótölcsérrel és visszafolyós hűtővel ellátott 1000 ml gömblombikba bemérünk 200 ml széntetrakloridban oldott 198 g triklór-metil-klór-formiátot, 73 g butil-amint, valamint 200 ml 10 s% nátrium-hidroxidot tartalmazó vizes oldatot.
A reakcióelegyet — 20 °C hőmérsékleten kevertetjük, két óra hosszat, majd a vizes fázist elválasztjuk. A szer3 vés fázist szárítjuk, majd elpárologtatjuk és a gőzöket 120 °C hőmérsékletű, aktív szénnel töltött oszlopba vezetjük. A gázalakú reakciótermékektől történő elválasztás után a butil-izocianát szén-tetrakloridos oldatát desztillálassal oldószer mentesítjük és a szokásos módon tisztítva 96,5 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 97,5%,
12. példa
All. példában leírtakhoz teljesen hasonló módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy a nátrium-hidroxid vizes oldata helyett 270 ml 20 s% nátrium-karbonátot tartalmazó vizes oldatot alkalmazunk. 96 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 97%.
13. példa
Keverő vei, hőmérővel ellátott 1000 ml-es gömblombikba bemérünk 73 g butil-amint, 198 g triklór-metil-klór-formiátot és 200 ml 20 s% nátrium-hidroxidot tartalmazó vizes oldatot. A reakcióelegyet —20 °C hőmérsékleten kevertetjük 3 óráig, majd hozzáadunk 101 g trietil-amint, s — 20 °C-on tovább kevertetjük 2 órán át. Ezután a vizes fázist elválasztjuk, s a szerves fázist desztillálással tisztítjuk. 96 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 96%.
14. példa
Keverövel, hőmérővel, visszafolyós hűtővel ellátott 1000 ml-es gömblombikba bemérünk 198 g triklór-metil-klór-formiátot, 73 g butil-amint és 200 ml o-diklór-benzolt, valamint 200 ml 10 s% nátrium-hidroxid tartalmú vizes oldatot. A reakcióelegyet —20 °C hőmérsékleten kevertetjük 3 órán át, majd a szerves fázist elválasztjuk és szárítjuk.
Ezután 10,9 g tetrametil-ammónium-kloridot adunk hozzá és az elegy forráspontján tartjuk. A sósav és foszgén-fejlődés befejezését követően a nyers reakcióelegyet oldószer mentesítjük cs 96 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 96%.
15. példa
Folyamatosan elpárologtatva percenként 18,9 g triklór-metil-klór-formiát-gázt és 7,3 g butil-amin gőzt vezetünk egy perces tartózkodási idővel a 200—220 °C hőmérsékletű csőreaktorba, hígítógázként nitrogént (vagy szén-dioxidot, esetleg szén-monoxidot) alkalmazva, 10 g klór-naftalin egyidejű bevezetésével. A reaktorból kilépő gőzöket kondenzáljuk, a gázalakú reakciótermékeket gáz—folyadék szeparátorban elválasztjuk, majd a nyersterméket frakcionált desztillációval tisztítva 9,3 butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
16. példa
A 15. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy a reakciót 200—220 °C hőmérsékletű, aktív szénnel töltött csőreaktorban hajtjuk végre. Percenként 9,6 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 96%.
17. példa
20,0 ml/p sebességgel 10,23 s% metil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és párhuzamosan 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-kfór-formiátot tartalmazó oldatot adagolunk egy 50 atm nyomású, 160 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A reakcióelegyet a szokásos módszerekkel szétválasztva és tisztítva 51,3 g metil-izocianátot kapunk. Hozam: 90%.
18. példa
20,0 ml/p sebességgel 39,2 s% anilint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 50 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A nyers reakcióelegyet a szokásos módon elválasztva és tisztítva 133,4 g fenil-izocianátot kapunk- Hozam: 96%.
19. példa
20,0 ml/p sebességgel 44,2 s% m-klór-anilint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel
60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 60 atm nyomású és 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A gáz—folyadék elválasztó készülékben a gázalakú mellékterméktől 310 ml 33,7 s% m-klór-fenil-izocianátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot választunk el. Az oldószertől való elválasztás után 142,3 g m-klórfenil-izocianátot kapunk. Hozam: 93%.
20. példa
20,0 ml/p sebességgel 40 s% ciklohexil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel
60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egyidejűleg egy 50 atm nyomású és 170 °C hőmérsékletű csőreaktorba.
A gáz—folyadék szeparátorral a gázalakú melléktermékektől 320 ml 33 s% ciklohexil-izocianátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot választunk el. Az oldószert a szokásos módon elválasztva 136 g ciklohexil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
21. példa
20,0 ml/ρ sebességgel 42 s% hexametilén-diamint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 40,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egyidejűleg egy 50 atm nyomású és 140 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A gázalakú melléktermékektől 430 ml 28,5 s% hexametiléndiizocianátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot választunk el, amelyet a szokásos módon oldószer mentesítünk, s 156 g hexametilén-diizocianátot kapunk. Hozam: 94%.
22. példa
20,0 ml/p sebességgel 45 s% toluilén-diamint (amelyben 65% a 2,4 és 35% a 2,6 izomer) tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 40,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 50 atm nyomású, 190 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A gáz—folyadék szeparátorral a gáz alakú melléktermékektől 440 ml 29 s% toluilén-diizocianátot tartalmazó oldatot választunk el, amelyet a szokásos módon oldószer mentesítve 165 g diizocianátot kapunk. Hozam: 95%.
23. példa
10,0 ml/p sebességgel (7,3 g) butil-amint és 30,0 ml/p sebességgel triklór-metil-klór-formiátot adagolunk párhuzamosan egy 5 atm nyomású, 150 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A kilépő reakcióelegyet 5 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű, aktív szénnel töltött oszlopba vezetjük. A gáz—folyadék szeparátorral végzett elválasztás után a nyersterméket desztilláljuk és 91 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 92%.
tot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot desztillálással oldószer mentesítjük, majd a szokásos módon tisztítva 14 g fenil-izocianátot és 64,7 g 4,4'-difeniI-metán-diizocianátot kapunk. Hozam: fenil-izocianát 10 s%, 4,4'-difenil-metán-diizocianát 85%.
27. példa
20,0 ml/p sebességgel 12,1 s% butil-amint és 36 s% anilint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot, valamint 22,0 ml/p sebességgel és 69 s% triklór-metil-klór-formiátot és 29 s% monoklór-metil-klór-formiátot tartalmazó oldatot vezetünk egyidejűleg egy 50 atm nyomású, 170 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A gáz—folyadék szeparátoron elválasztva a gázalakú melléktermékeket butil-izocianátot, fenil-izocianátot és 4,4'-difenil-metán-diizocianátot tartalmazó oldatot kapunk.
Az oldószer ledesztillálása és az izocianátok szétdesztillálása után 34 g butil-izocianátot, 92 g 4,4'-difenil-metán-diizocianátot és 9 g fenil-izocianátot különítünk el. Hozam: butil-izocianát 94%, fenil-izocianát 10%, 4,4'difenil-metán-diizocianát 86%.
24. példa
20,0 ml/p sebességgel 40 s% 4,4'-difenil-metán-diamint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és egyidejűleg 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egy 50 atm nyomású, 130 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A gázalakú melléktermékektől 320 ml 16,6 s% 4,4'-difenil-metán-diizocianátot tartalmazó oldatot választunk el, amelyet a szokásos módon oldószermentesítve és tisztítva 70 g diizocianátot kapunk. Hozam: 74%.
25. példa
20,0 ml/p sebességgel 39,16 s% anilint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 41,4 s% monoklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egyidejűleg egy 50 atm nyomású és 130 °C hőmérsékletű csőreaktorba.
A gázalakú melléktermékekről történő elválasztás után fenil-izocianátot és 4,4'-difeniI-metán-diizocianátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot desztillálással szétválasztva 12 g fenil-izocianátot és 67 g 4,4'-difenil-metán-diizocianátot kapunk. Hozam: fenil-izocianát 9%; 4,4'-difeniI-metán-diizocianát 89%.
26. példa
20,0 ml/p sebességgel 39,16 s% anilint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 20,52 s% monoklór-metil-klór-formiátot és 30,15 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egy 50 atm nyomású, 130 °C hőmérsékletű csőreaktorba.
A gáz—folyadék szeparátorral történő elválasztás után a fenil-izocianátot és 4,4'-difenil-metán-diizocianá28. példa
20,0 ml/p sebességgel 31,1 s% butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,6 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egy 5 atm nyomású és 150 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A kilépő reakcióelegyet 5 atm nyomáson és 180 °C hőmérsékleten aktív szénnel töltött oszlopra vezetjük, majd 5 atm nyomáson és 80 °C hőmérsékleten szeparátorba vezetjük a reakcióelegyet, amelyből 10 percenként 73 g tiszta, száraz sósavgázt vezetünk el. Expandálás és atmoszferikus desztillálás után a foszgént tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot visszavezetjük az aktív szénnel töltött reaktorba. Tisztítás után 93 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
29. példa
A 28. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy oldószerként o-diklór-benzolt alkalmazunk.
30. példa
A 28. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy a reaktánsokat közvetlen az aktív szénnel töltött, 5 atm nyomású és 180 °C hőmérsékletű oszlopba vezetjük.
31. példa
A 28. példa szerint járunk el azzal az eltéréssel, hogy az 5 atm nyomású és 150 °C hőmérsékletű csőreaktorba induláskor percenként 20,0 ml 31 s% butil-amint tartalmazó szén-tetrakloridoldatot, 20,0 ml 30,3 s% triklór-metil—klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot, 20,0 ml 30,4 s% foszgént tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk be. Egy óra múlva a foszgén-tar5 talmú szén-tetraklorid-oldat beadagolását leállítjuk, s helyette az atmoszferikus desztillációból származó foszgént tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot vezetjük vissza a csőreaktor beadagolás! helyére.
32. példa
Percenként 12,0 ml triklór-metil-klór-formiátot adagolunk be egy 3 atm nyomású, 130 °C hőmérsékletű aktív szénnel töltött reaktorba, ahonnan a kilépő gázalakú reakcióterméket egy másik, 3 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű, aktív szénnel töltött reaktorba vezetjük, amelybe egyidejűleg percenként 20,0 ml 31 s%-os butil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk. A továbbiakban a 28. példában leírtak szerint járunk el, s 93 g butil-izocianátot kapunk. Hozam: 94%.
33. példa
Percenként 20,0 ml 10,23 s% metil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egy 5 atm nyomású és 150 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A kilépő reakcióelegyet 5 atm nyomású, 180 °C hőmérsékletű, aktív szénnel töltött reaktorba vezetjük. Ezután az elegyet 5 atm nyomáson, 80 °C hőmérsékleten szeparátorban szétválasztjuk, ahonnan 22 g (6,6 1) száraz sósavgá2t vezetünk el.
Ezután az elegyet expandáljuk, majd atmoszferikus nyomáson desztilláljuk. A foszgént tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot visszaforgatjuk az aktív szénnel töltött reaktorba. Tisztítás után 82,55 g 70 s% metil-karbamoil-kloridot és 30 s% metil-izocianátot tartalmazó terméket kapunk.
34. példa
20,0 ml/p sebességgel 43 s% hexil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk be egyidejűleg egy 50 atm nyomású és 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A reaktor után a folyamatos gáz—folyadék szeparáció során 300 ml n-hexil-izocianátot és szén-tetrakloridot tartalmazó elegyet kapunk, majd desztillálás után 101,9 g n-hexil-izocianátot. Hozam: 91%.
35. példa
20,0 ml/p sebességgel 23,4% izopropanil-amint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel
60.3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk a 220 °C hőmérsékletű, 50 atm nyomású, granulált aktív szénnel töltött csőreaktorba. A reaktorból távozó elegyet gáz—folyadék szeparátorba vezetjük, majd az elválasztás után 260 ml izopropanil-izocianátot és szén-tetrakloridot tartalmazó oldatot kapunk, amiből desztillációs frakcionálással
68.4 g izopropil-izocianátot nyerünk ki. Hozam: 94%.
36. példa
Folyamatosan, 10 perc alatt 200 ml diklór-metánban oldott 44,6 g 4-klór-4'-amino-bifenilt és 200 ml 20 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó diklór-metán-oldatot adagolunk be a 120 °C hőmérsékletű, 5 atm nyomású csőreaktorba. A kilépő reakcióelegyet szeparálva 350 ml oldatot viszünk desztillálásra, s 23 g 4-klór-bifenil-4'-izocianátot kapunk. Hozam: 90%.
37. példa
Folyamatosan, 20,0 ml/p sebességgel 37,8 s% p-toluidint tartalmazó klór-benzol-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 41 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó klór-benzolos oldatot adagolunk az aktív szénnel töltött 180 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A reaktorból kilépő elegyet gáz—folyadék-elválasztóba vezetjük, s 360 ml oldatot kapunk. Ebből desztillálással 98,6 g 4-metiI -fenil-izocianátot kapunk. Hozam: 93%.
38. példa
Folyamatosan, 20,0 ml/p sebességgel 46 s% 4-etil-anilint tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,3 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot adagolunk egyidejűleg a 150 °C hőmérsékletű és 5 atm nyomású csőreaktorba. A kilépő reakcióelegyet expandáltatva gáz—folyadékelválasztóba vezetjük, majd 380 ml oldatot desztillálással szétválasztva 102 g 4-etil-fenil-izocianátot kapunk. Hozam: 88%.
39. példa
Folyamatosan 20,0 ml/p sebességgel 22,9 s% p-anizidint tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó szén-tetraklorid-oldatot adagolunk egyidejűleg a 180 °C hőmérsékletű, 50 atm nyomású reaktorba. A kilépő reakcióelegy szeparálása után az oldószertől desztillációval szétválasztva 102,6 g 4-metoxi-fenil-izocianátot kapunk. Hozam: 86%.
40. példa
Folyamatosan 20,0 ml/p sebességgel 43,2 s% m-fenilén-diamint tartalmazó klór-benzol-oldatot és 30,0 ml/p sebességgel 65 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot adagolunk párhuzamosan egy 5 atm nyomású és 150 °C hőmérsékletű csőreaktorba. A folyadék—gáz elválasztóban 460 ml folyadékot választunk el, s ebből desztillációval 106 g m-fenilén-diizocianátot kapunk. Hozam: 91,6%.
41. példa
Keverővei, visszafolyós hűtővel, hőmérővel ellátott 2500 ml-es gömblombikba bemérünk 400 ml o-díkiór-benzolt és 130 ml triklór-metil-klór-formiátot. Ezután kevertetés közben 1000 ml 21 s% 4,4'-diamino-dibenzil o-diklór-benzolos oldatát adagoljuk be, miközben a reakcióelegy hőmérséklete 100 °C fölé emelkedik. Ezután 130 °C hőmérsékleten 4 órán át kevertetjük az elegyet, majd frakcionált desztillációval dolgozzuk fel. 201 g 4,4'-dibenzil-diizocianátot kapunk. Hozam: 94,8%.
42. példa
Keverővei, hőmérővel, visszafolyós hűtővel ellátott 2500 mf-es gömblombikba bemérünk 400 ml o-diklór-benzolt és 100 ml triklór-metil-klór-formiátot. Ezután kevertetés közben 1000 ml 27 s% metilén-bisz-o-klór-anilin o-diklór-benzolos oldatát adagoljuk be, miközben a reakcióelegy hőmérséklete 100 °C fölé emelkedik. A beadagolás befejezése után 130 °C hőmérsékleten 4 órán át kevertetjük az elegyet, majd ezt követően desztillációval választjuk szét. 230 g 3,3'-diklór-difenil-metán-4,4'-diizocianátot kapunk. Hozam: 90%.
43. példa
Keverővei, hőmérővel ellátott 2500 ml-es gömblombikba bemérünk 210 g izzított nátriumkarbonátot és 100 ml o-diklór-benzolt. Állandó kevertetés és intenzív hűtés közben —40 °C hőmérsékleten egyidejűleg egy óra alatt beadagolunk 100 ml 30 s% triklór-mctil-klór-formiátot tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot. Ezután. 0— 20 °C közötti hőmérsékleten még egy órán át kevertetjük az elegyet, majd szűrjük, desztilláiással szétválasztjuk. 26 g metil-izocianátot kapunk. Hozam: 92%.
44. példa
A 4. példában leírt módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy katalizátorként 0,5 s% vas-(ni)-kloriddal impregnált aktív szenet alkalmazunk.
45. példa
A 4. példában leírt módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy katalizátorként 0,5 s% alumínium-kloriddal impregnált aktív szenet alkalmazunk.
46. példa
A 17. példában leírt módon járunk el azzal az eltéréssel, hogy a reaktor hőmérséklete 250 °C, nyomása pedig 5 atm.
48. példa
Folyamatosan, nagynyomású folyadékadagoló szivattyúval 20,0 ml/p sebességgel 36,8 s% benzil-amint tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 30 s% triklór-metil-klór-fonniát-oldatot adagolunk egyidejűleg egy 180 °C hőmérsékletű, 200 atm nyomású csőreaktorba. A reaktorból kilépő elegyet expandáltatás után folyadék—gáz-szeparátorban szétválasztjuk, majd desztilláljuk. 92 g benzil-izocianátot kapunk. Hozam: 86%.
49. példa
Folyamatosan, 20,0 ml/p sebességgel 33,6 s% anilint tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot és 20,0 ml/p sebességgel 60,5 s% triklór-metil-klór-formiátot tartalmazó o-diklór-benzol-oldatot adagolunk a 120 °C hőmérsékletű és 0,2 atm nyomású reaktorba, amiből desztillálással folyamatosan távolítjuk el a teiméket. A nyersterméket tovább frakcionáljuk, s 120 g fenil-izocianátot kapunk. Hozam: 86%.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Eljárás az (I) általános képletű izociánsav-észterek előállítására — az (I) általános képletben n egy vagy kettő lehet; ha n jelentése egy, akkor R 1—10 szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, benzil-, ciklohexil-, fenil-, halogén-fenil-, metil-fenil- vagy metoxi-fenil-gyök; ha n jelentése kettő, akkor R hexametilén-, fenilén-, metilén-bisz-fenilén-, etilén-bisz-fenilénvagy metilén-bisz(halogén-fenilén)-gyök — a (II) általános képletű aminokból — a (II) általános képletben R jelentése ugyanaz mint az (I) általános képletben —, azzal jellemezve, hogy valamely (II) általános képletű amint vagy két (II) általános képletű amin elegyét a (III) általános képletű — a (III) általános képletben R' klór-metil-, diklór-metil-, vagy triklór-metil-gyök — vegyűletek valamelyikével vagy azok tetszés szerinti arányú elegyével reagáltatjuk 0,2—200 atm nyomáson, —40— 300 °C hőmérsékleten — adott esetben klórozott szénhidrogén oldószerben vagy oldószerelegyben és/vagy aktív szén, illetve 0,1—5 s% fém-halogeniddel impregnált aktív szén katalizátor és/vagy szervetlen bázis, illetve tercier-amin savmegkötőszer jelenlétében — majd a reakcióelegyet ismert módon frakcionáljuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a (II) általános képletű aromás monoamint 1—150 atm nyomáson, 30—250 CC hőmérsékleten — adott esetben aktív szén, illetve 0,5 s% fém-halogeniddel impregnált aktív szén katalizátor jelenlétében és/vagy klórozott szénhidrogén oldószerben, illetve oldószerelegyben — reagáltatjuk a (III) általános képletű klórozott klór-formiát-származékok valamelyikével vagy azok tetszés szerinti arányú elegyével vagy a klórozott klór-formiát származékok és foszgén 1: 1 súlyarányú elegyével, majd a reakcióelegyet ismert módon frakcionáljuk és adott esetben a diizocianátot az oldószertől elválasztjuk.
  3. 3. Az 1. és 2. igénypontok, szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reagál tatás során oldószerként a (III) általános képletű klórozott klór-formiát-származékok feleslegét alkalmazzuk, majd a reakció befejezése után a nem reagált klórozott klór-formiátot termikusán és/vagy katalitikusán — célszerűen aktív szén vagy fém-kloriddal impregnált aktív szén katalizátor jelenlétében — a reakciónyomástól független nyomáson elbontjuk és a gázhalmazállapotú bomlásterméket a reakcióelegyből ismert módon eltávolítjuk.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a reagáltatásnál két különböző amin elegyéí alkalmazzuk, amiben az egyik amin valamilyen aromás amin, előnyösen anilin.
    1 rajz 3 képlettel
HUEA000178 1977-11-11 1977-11-11 Eljárás izociánsav-észterek előállítására HU176083B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUEA000178 HU176083B (hu) 1977-11-11 1977-11-11 Eljárás izociánsav-észterek előállítására

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUEA000178 HU176083B (hu) 1977-11-11 1977-11-11 Eljárás izociánsav-észterek előállítására

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176083B true HU176083B (hu) 1980-12-28

Family

ID=10995107

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUEA000178 HU176083B (hu) 1977-11-11 1977-11-11 Eljárás izociánsav-észterek előállítására

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU176083B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100251900B1 (ko) 유기 폴리이소시아네이트의 연속적 다단계 제조방법
JP4490288B2 (ja) イソシアネートを精製するための方法
JP4360878B2 (ja) トルエンジイソシアネートの精製および製造方法
KR101602495B1 (ko) 엷게 착색된 이소시아네이트의 제조
CN111630027B (zh) 制备异氰酸酯的方法
KR20090020502A (ko) 저염소 이소시아네이트의 제조 방법
CA2010224A1 (en) Preparation process of xylylene diisocyanate
JP2006036778A (ja) 脂環式ジイソシアネートを連続的に製造するための多工程法
US7435853B2 (en) Process for the production of di- and polyamines of the diphenylmethane series
KR101016737B1 (ko) 반응 혼합물로부터 이소시아네이트를 분리하는 방법
KR20180022844A (ko) 화학 반응을 위한 염화수소를 제공하는 방법
JP2005068146A (ja) 脂環式ジイソシアネートを連続的に製造する多段法
US4163019A (en) Production of 4,4'-alkylidene diphenyl diisocyanate
EP1721893B1 (en) Method for producing isocyanate compound
JP2004262835A (ja) 芳香族イソシアネートの製造方法
HU185870B (en) Process for producing isocyanates
HU176083B (hu) Eljárás izociánsav-észterek előállítására
US5166414A (en) Process for producing isocyanate compound
CN112020493A (zh) 氨基甲酸酯的制造方法和异氰酸酯的制造方法
US5210284A (en) Continuous process for the preparation of isocyanates from urethanes
JP2804132B2 (ja) カルバミン酸エステルの精製方法
CS216222B2 (cs) Způsob výroby esterů kyseliny isokyanaté
CA1136641A (en) Process for the preparation of isocyanic acid esters
JPH05255232A (ja) 高純度の芳香族ジウレタンおよび/またはポリウレタンの製法
JP2000344730A (ja) 1,5−ナフチレンジイソシアネートの製造法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee