HRP950434A2 - Method and device for extinguishing fires - Google Patents

Method and device for extinguishing fires Download PDF

Info

Publication number
HRP950434A2
HRP950434A2 HR19500477.9A HRP950434A HRP950434A2 HR P950434 A2 HRP950434 A2 HR P950434A2 HR P950434 A HRP950434 A HR P950434A HR P950434 A2 HRP950434 A2 HR P950434A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
extinguishing
hose
explosive
fire
agent
Prior art date
Application number
HR19500477.9A
Other languages
English (en)
Inventor
Winfried Rosenstock
Reinhard Reis
Original Assignee
Amrona Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amrona Ag filed Critical Amrona Ag
Publication of HRP950434A2 publication Critical patent/HRP950434A2/hr
Publication of HRP950434B1 publication Critical patent/HRP950434B1/xx

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C3/00Fire prevention, containment or extinguishing specially adapted for particular objects or places
    • A62C3/02Fire prevention, containment or extinguishing specially adapted for particular objects or places for area conflagrations, e.g. forest fires, subterranean fires
    • A62C3/0228Fire prevention, containment or extinguishing specially adapted for particular objects or places for area conflagrations, e.g. forest fires, subterranean fires with delivery of fire extinguishing material by air or aircraft
    • A62C3/025Fire extinguishing bombs; Projectiles and launchers therefor
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/02Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance
    • A62C35/08Containers destroyed or opened by bursting charge

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Ecology (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)

Description

Ovaj izum se odnosi na napravu za gašenje požara sa spremnikom za prihvat sredstva za gašenje i s eksplozivnim sredstvom u ili na tom spremniku, čijim paljenjem se sredstvo za gašenje raspršuje u maglicu i unosi u vatru. Izum se nadalje odnosi na postupak za gašenje šumskih ili površinskih požara pomoću opisane naprave.
Raspršivanje sredstva za gašenje u najfinije čestice pomoću eksplozivnog sredstva u cilju gašenja požara već je poznato. Kod detonacije po mogućnosti visokobrizantnog eksplozivnog sredstva unutar ili u blizini nekog homogenog medija kao što je voda nastaje tlak od više tisuća bara, čime se voda raspršuje u najfinije čestice i odbacuje u okolinu putem nastalog tlačnog vala radijalno od centra eksplozivnog punjenja. Pod visokobrizantnim eksplozivnim punjenjem podrazumijeva se punjenje koje razvija detonacijski val brzine širenja od preko 5000 m/sek. Sredstvo za gašenje u obliku maglice ima u odnosu na upotrebljenu količinu sredstva za gašenje zbog male veličine pojedinačnih kapljica veoma veliku ukupnu površinu na koju pada na vatru u okolini rasprsnutog spremnika i gasi je pomoću poznatog efekta pothlađenja. Pored toga gašenje kod eksplozije eksplozivnog sredstva zasniva se i na ispušnom efektu detonacijskog vala.
Iz US 1,119,799 te iz EP 390 384 poznati su uređaji za gašenje vatre predviđeni za stacionarnu upotrebu koji koriste prethodno opisani efekt rasprskavanja sredstva za gašenje. Ove poznate naprave za gašenje požara imaju cilindrični spremnik za prihvat sredstva za gašenje i koncentrično postavljen duguljasti unutarnji spremnik, jer se spremnik za sredstvo za gašenje proteže longitudinalno i napunjen je eksplozivnim punjenjem.
Iz EP 488 536 poznata je jedna takva naprava za gašenje vatre kod koje se eksplozivno punjenje, za razliku od obe prethodno opisane naprave za gašenje vatre, nalazi izvan spremnika za sredstvo za gašenje.
US 3,980,139 i FR 1,473,621 javno objavljuju po jednu "bombu za gašenje vatre" koja se sastoji od cilindričnog staklenog ili plastičnog spremnika za prihvat sredstva za gašenje, te od cilindričnog, koncentrično smještenog unutarnjeg spremnika koji ponovo sadrži eksplozivno sredstvo. Razlika između ovih bombi za gašenje vatre i prethodno opisanih uređaja za gašenje vatre sastoji se samo u aktiviranju eksplozionog sredstva, koje se kod bombi vrši ili radio signalom ili djelovanjem topline, ukoliko se bomba za gašenje vatre baci u vatru.
Sve prethodno opisane poznate naprave za gašenje imaju zajednički nedostatak da su u praktičnoj primjeni kod gašenja požara nedovoljno fleksibilne i djelotvorne. Tako stacionarni uređaji za gašenje vatre uvijek imaju samo sporadično djelovanje, tako da je zaštita od požara na velikim površinama ili borba protiv požara na velikoj površini iz ekonomskih razloga zabranjena, jer se mora upotrijebiti previše takvih uređaja za gašenje vatre. S obzirom na mobilnu borbu protiv požara, npr. kod šumskih ili drugih površinskih požara, opisane "bombe za gašenje vatre" pokazale su se kao neprikladne, jer se bacanjem bombe za gašenje ne vrši ciljano gašenje pomoću eksplozije, i pored toga se požar štoviše podjaruje ukoliko se bomba aktivira usred vatre. Na kraju, u velikoj je mjeri dugotrajno, skupo i, ne kao posljednje, nezadovoljavajuće u pogledu preciznosti gađanja bacati naprave za gašenje preko žarišta požara.
Ovaj izum ima temeljnu zadaću da da fleksibilniju i efikasniju napravu za gašenje požara.
Ova je zadaća riješena putem naprave za gašenje požara s karakteristikama zahtjeva 1 i postupka za gašenje šumskih ili površinskih požara s karakteristikama zahtjeva 11.
I naprava i postupak prema ovom izumu pokazuju cijeli niz prednosti koje znatno povećavaju efikasnost kod borbe protiv požara. Za slijedeći opis pod "mobilnom" borbom protiv požara podrazumijeva se gašenje požara od strane stručnih timova.
Takvi požari su npr. šumski ili površinski požari ili požari u industrijskim postrojenjima ili normalnim zgradama. Pod "stacionarnom" borbom protiv požara podrazumijeva se pri tom gašenje požara napravom za gašenje prema izumu koja je stalno instalirana na opasnom mjestu ili je spremna za korištenje. Pogoni odn. zgrade koji se time štite širokog su spektra; tu spadaju npr. spremnici za naftu ili plin, rafinerije, postrojenja za bušenje ili transport nafte, sletne piste ili mjesta za opskrbu naftom na aerodromima i sl.
Naprava za gašenje požara prema ovom izumu odlikuje se kod mobilne upotrebe time što se može prilagoditi gotovo neograničenim duljinama tijeka čela plamena, a time i opasnosti. Pri tome se isprva sredstvom za gašenje nenapunjeno crijevo odmotava sa npr. bubnja za namatanje i postavlja poput običnog crijeva za gašenje požara. Time se postiže gotovo neograničena širina djelovanja u prostoru. Postavljanjem više međusobno paralelnih razmaknutih linija crijeva može se dobiti više linija za borbu protiv požara, a time i gotovo proizvoljno velika dubina djelovanja. Fleksibilno crijevo može se proizvoditi iz metražne robe, i u smotanom stanju lako se transportira. Ove prednosti jasno pokazuju da je naprava za gašenje požara prema ovom izumu na izvanredan način prikladna za borbu protiv velikih požara. Odgovarajućim postavljanjem fleksibilnog crijeva može se postići da se vatra "zatvara", što bi bio stručni izraz za okruženje žarišta požara uz istovremenu borbu protiv njega sa svih strana.
S obzirom na stacionarnu borbu protiv požara, tj. posebno za industrijske namjene, naprava za gašenje požara prema ovom izumu odlikuje se i velikom fteksibilnošću kod postavljanja. Budući da su kod postavljanja mogući i najmanji radijusi, naprava za gašenje požara može se npr. kod instalacije u skladišnu halu oviti oko predmeta koji služe kao namještaj, kao što su police ili slično, ili oko građevinskih prepreka kao što su stupovi ili slično. Može se zamisliti i vješanje fleksibilnog crijeva iznad visokih polica. Time je moguće maksimalno prilagođenje stacionarne naprave za gašenje požara potencijalnim središtima izbijanja požara.
Kako bi naveli prednosti naprave za gašenje požara prema ovom izumu i kod mobilne i kod stacionarne borbe protiv požara, recimo da se sredstvo za gašenje može proizvesti, brzo, fleksibilno i po cijeni povoljno na samom licu mjesta. Za to potrebni osnovni materijali, naime voda i eventualno dodatak sredstvu za gašenje ("RETARDER"), kao i eksploziono sredstvo mogu se bez problema dugo vremena držati uskladištenima na uskom prostoru, a pored toga se i dobro transportiraju. Pored toga naprava za gašenje požara prema ovom izumu može biti trajno instalirana u svrhu stacionarne borbe protiv požara ili - za mobilnu borbu protiv požara - ona se može koristiti različito u zavisnosti od mjesta i tamo gdje standardni postupci za gašenje požara nemaju uspjeha uslijed npr. nedostatka vode.
Nadalje, napravom za gašenje požara prema ovom izumu mogu se sigurno gasiti požari različitih požarnih klasa. Budući da se pomoću povećanja površine uslijed raspršivanja sredstva za gašenje koristi relativno mala količina sredstva za gašenje, u borbi protiv požara stvaraju se znatno manje štete nego kod korištenja standardnih metoda gašenja. Čak ni sama primjereno izvedena eksplozija niti raspršeno sredstvo za gašenje ne ugrožavaju okolinu požara. Kod primjene naprave za gašenje u onim industrijama koje proizvode ili prerađuju praškaste proizvode velika prednost je pored toga što se prah nakon eksplozije praha ili sličnog veže na velikoj površini putem sredstva za gašenje.
Daljnje razrade izuma s brojnim prednostima navedene su u patentnim podzahtjevima.
Za postavljanje eksplozivnog sredstva koje se linearno proteže u ili na spremniku predviđene su dvije alternative: s jedne strane eksplozivno sredstvo može biti građeno kao fleksibilna eksplozivna vrpca, koja se proteže longitudinalno duž crijeva, a s druge strane mogu postojati diskretna linearna eksplozivna punjenja koja su također longitudinalno raspoređena na jednakomjernim razmacima na ili u crijevu. Obama oblicima eksplozivnog sredstva zajednička je prednost da se crijevo s eksplozivnim sredstvom može proizvesti kao gotova jedinica u obliku metražne robe. To smanjuje i proizvodne troškove i vrijeme potrebno za upotrebu na licu mjesta.
Poželjno je da se fleksibilno crijevo sastoji od tankostijenog ali relativno otpornog materijala. Odabrani materijal za crijevo mora imati i potrebnu otpornost i najveću moguću fleksibilnost. Pri tome otpornost kod mobilne upotrebe mora samo osigurati da se kod postavljanja crijeva i kod naknadnog punjenja sredstvom za gašenje požara ne mogu napraviti rupe uslijed grana ili oštrog kamenja. Fleksibilnost će se ocjenjivati po kriterijima da li se crijevo može smotati i da li su mogući najmanji radijusi postavljanja. Osim toga, crijevo treba imati i što manju vlastitu težinu. Prednost tu ima upotreba tankostijenih plastičnih crijeva, koja se u okviru ovih zahtjeva mogu opisati kao "rasprskivajuća". Opisanim izborom materijala za crijevo nadalje se izbjegava ugrožavanje osoba zbog udaraca tvrdim materijalima kakvi se koriste npr. kod poznatih bombi za gašenje požara ili sličnog. Čak i tvrdi PVC može ugroziti ljude i na većoj udaljenosti.
Pored toga, crijevo ima zaštitu od toplinskog zračenja time što je npr. od bijelog materijala ili ima aluminijsku prevlaku.
Dok crijevo obično ima okrugli presjek, za posebne namjene ono u napunjenom stanju može imati presjek u obliku trokuta. Taj presjek omogućava stabilan položaj crijeva, a time i mogućnost da se jedna određena strana trokuta označi npr. bojom koja je okrenuta prema žarištu požara. To predstavlja prednost posebno onda kada se eksplozivna vrpca nalazi u kutu trokutastog crijeva koji leži nasuprot strani trokuta okrenutoj prema žarištu požara. Time se na posebno efikasan način može postići usmjereno eksplozivno djelovanje. Ono se može još i pospješiti time što se strana trokutastog crijeva okrenuta žarištu požara može učiniti slabijom od ostalih strana.
Cilj kod eksplozije crijeva napunjenog sredstvom za gašenje je dobiti što više tlaka od podloge na kojoj crijevo leži, kako bi što više sredstva za gašenje dospjelo u zrak. Ovdje je dobro predvidjeti da se sredstvo za gašenje, dakle jedna ili više eksplozivnih vrpci, postavi na udaljenosti od jedne trećine promjera crijeva od samog tla ili od držača na kome je crijevo položeno. Takvo pozicioniranje može se najlakše realizirati tako što se dva crijeva zalijepe zajedno paralelno i što se eksplozivna vrpca postavi između dva crijeva koja se međusobno dotiču. Podizanjem eksplozivne vrpce s podloge postiže se izvanredna raspodjela i uravnavanje maglice eksplozivnog sredstva.
Za korištenje naprave za gašenje požara za stacionarnu zaštitu objekata predviđeno je da crijevo s eksplozivnim sredstvom bude smješteno na neki dugi nosač čiji je presjek npr. u obliku sfere ili trokuta. Time se s jedne strane postiže stabilan smještaj crijeva, a s druge strane usmjereno djelovanje kod eksplozije eksplozivnog sredstva, jer je crijevo unazad zakriljeno nosačem, dok se djelovanje prema naprijed u smjeru žarišta požara ne ometa. Prednost stabilnog stacionarnog smještaja crijeva za gašenje koje je gotovo za upotrebu vidi se iz toga što crijevo na nosaču može biti stalno ispunjeno sredstvom za gašenje požara.
Naprava za gašenje požara prema ovom izumu primjerena je osim kao naprava za zaštitu objekata za stacionarne pogone ili postrojenja i za vezivanje praha kod radova s eksplozivom, npr. kod miniranja zgrada, time što se crijevo barem djelomično postavi oko objekta kojeg treba minirati, ispuni vodom i kod stvaranja čela prašine aktivira paljenjem eksplozivnog sredstva. Eventualno se može postaviti nekoliko zaštitnih nasipa oko objekta koji se treba minirati, koji se aktiviraju vremenski jedan iza drugoga. To omogućuje efikasno sprečavanje velikog stvaranja prašine koje se događa kod miniranja objekata.
Pored toga naprava za gašenje požara prema ovom izumu može se koristiti kao naprava za prevenciju požara na sletnoj pisti aerodroma ili na mjestima za parkiranje aviona. Pri sadašnjem stanju tehnike poznato je da kao preventivna mjera kod najavljenog prisilnog spuštanja aviona na sletnu pistu nanosi cca. 1000 m dugi i 60 m široki tepih pjene. Utrošak vremena za to je oko 45 do 60 minuta, a troškovi za potrebnu opremu su veoma visoki. Već dugo se prekrivanje sletnih pista pjenom ne koristi, jer je pored enormnog utroška vremena i sredstava i sam smisao takvog prekrivanja pjenom upitan. Zbog tepiha od pjene nad avionom se, naime, kod prisilnog slijetanja može izgubiti kontrola, pa on može skliznuti sa piste, a to prije odmaže kod radova na spasavanju. Pri tome do kritičnog momenta, a time i do kritične pozicije kod prisilnog slijetanja aviona, dolazi tek kada se on zaustavi i kada se iscurjelo gorivo zapali.
Upravo tada aktivira se naprava za gašenje prema ovom izumu, jer je crijevo postavljeno duž sletne piste, ispunjeno sredstvom za gašenje i u kritičnom momentu aktivirano paljenjem eksplozivnog sredstva. Najfinije čestice sredstva za gašenje nastale eksplozijom padaju po aktiviranom kritičnom području i tvore površinski film koji u najkraćem vremenu dovodi do zatvaranja površine, a time se sprečava paljenje pogonskog goriva.
Daljnja mogućnost primjene naprave za gašenje požara prema ovom izumu je preventivna zaštita od požara mjesta na kojima su avioni parkirani, a gdje se avioni u pravilu i pune gorivom. Tu bi se između aviona i zgrade terminala mogla instalirati fronta s crijevima, koja bi stalno bila ispunjena sredstvom za gašenje, a u slučaju nužde bi se pomoću eksplozije mogao po zaštićenom području dobiti fini film sredstva za gašenje.
U nastavku se nekoliko izvedbenih oblika izuma pobliže objašnjava na osnovu crteža.
Oni prikazuju:
Slika 1 shematski presjek crijeva za gašenje pomoću eksplozije sa sredstvom za gašenje koje je unutar njega;
Slika 2 shematski presjek crijeva za gašenje pomoću eksplozije sa sredstvom za gašenje koje je van njega;
Slika 3 shematski presjek snopa od tri crijeva za gašenje pomoću eksplozije;
Slika 4 shematski presjek crijeva za gašenje pomoću eksplozije u obliku trokuta;
Slika 5 shematski prikaz šumskog požara s pravocrtnim tokom čela plamena;
Slika 6 shematski prikaz šumskog požara s nepravilnim tokom čela plamena;
Slika 7 shematski prikaz spremnika za naftu sa stacionarno postavljenom napravom za gašenje u presjeku, i
Slika 8 shematski prikaz sletne piste na aerodromu sa stacionarno postavljenom napravom za gašenje u ptičjoj perspektivi.
Na slikama strelica 7 pokazuje glavni pravac širenja eksplodiranog sredstva za gašenje i tlačnog vala.
Slika 1 prikazuje presjek okruglog fleksibilnog crijeva 2 proizvoljne duljine od tankostijenog PVC materijala koje je ispunjeno sredstvom za gašenje 10. Tamo gdje crijevo 2 leži na podlozi (nije prikazana) prolazi unutar crijeva na razmaku od oko trećine promjera crijeva od donjeg dijela crijeva linearna fleksibilna eksplozivna vrpca 4 od visokobrizantnog eksplozivnog materijala koji je vodootporan, jedva zapaljiv i može se gotovo neograničeno skladištiti. S tim svojstvima može se eksploziono sredstvo koristiti i kod mobilne i kod stacionarne primjene naprave za gašenje.
Ako se eksplozivna vrpca 4 zapali, sredstvo za gašenje se uslijed pretlaka rasprši u sekundi u najfinije kapljice i raspodijeli u smjeru strelice 7 gotovo ravnomjerno radijalno u svim pravcima. Time se maglica sredstva za gašenje predaje u okolinu u obliku čiji je presjek polukrug. Ako se umjesto toga, kako je prikazano na slici 2, eksplozivna vrpca 4 stavi van ispunjenog crijeva 2, tada se mogu postići eksplozija i gašenje koji su u biti usmjereni u jednom smjeru. Pri tome je eksplozivna vrpca 4 na strani crijeva 2 koja je okrenuta prema žarištu požara pozicionirana na podlozi (nije prikazana). I time se postiže veoma efikasno savladavanje požara, kod kojeg puno više od 50% sredstva za gašenje može razviti direktan efekt gašenja.
U mnogim slučajevima može biti svrsishodno da se iz više crijeva 2 napravi snop, kako je to na slici 3 shematski prikazano u presjeku. Ovdje je eksplozivna vrpca 4 smještena u centru snopa crijeva. Naravno da se mogu zamisliti i drugačija pozicioniranja sve do upotrebe više eksplozivnih vrpci na raznim mjestima. Oblik koji odstupa od okruglog presjeka crijeva 2 prikazan je na slici 4. Ovdje prikazano crijevo 2 ima presjek trokutastog oblika, a eksplozivna vrpca 4 je smještena u kutu trokutastog crijeva 2, koji leži nasuprot stranici trokuta odn. stijenki crijeva 1 koja je okrenuta prema žarištu požara.
Ovim rasporedom također se postiže u biti usmjereno eksplozivno djelovanje te gašenje u smjeru strelice 7. Ovo usmjereno djelovanje može se pospješiti npr. tako da se strana 1 crijeva 2 koja je okrenuta prema žarištu požara napravi od slabijeg materijala od drugih strana trokuta 3, 5.
Pored toga strana 1 može biti označena bojom, kako bi se kod postavljanja naprave za gašenje osiguralo pravilno pozicioniranje eksplozivne vrpce koja se nalazi u crijevu u odnosu na žarište požara ili smjer opasnosti.
Slika 5 shematski prikazuje šumski požar. Čelo požara 8 pomiče se na prikazu zdesna ulijevo. Za gašenje požara postavlja se duž cjelokupnog čela požara 8 npr. crijevo 2 prema slici 1 s eksplozivnom vrpcom 4 koja se nalazi u njemu, i ono se puni sredstvom za gašenje. Ako se eksplozivna vrpca 4 zapali, sredstvo za gašenje raspršeno u maglicu širi se na obje strane crijeva 2 u širini od po 50 m. Plamen 9 gasi se na prethodno opisani način bilo efektom pothlađenja bilo uslijed detonacijskog vala nastalog eksplozijom. Na suprotnoj strani crijeva 2 područje šume, koje nije obuhvaćeno čelom požara 8, moči se pomoću maglice od sredstva za gašenje.
Slika 6 shematski prikazuje čelo požara 8 s nepravilnim tokom. Pomoću ovog shematskog prikaza može se posebno jasno prikazati jedna od prednosti naprave za gašenje prema ovom izumu: ako bi se protiv vatre borilo poznatim, nefleksibilnim napravama za gašenje, npr. nizom krutih spremnika za sredstvo za gašenje duž crtkane linije 14, tada bi sredstvo, za gašenje u spremnicima kod njihovog rasprskavanja djelovalo samo na najudaljeniji istureni dio područja 17 čela požara 8, dok na područjima 15, 16 ne bi bilo nikakvog efekta gašenja. Nasuprot tome, fleksibilno crijevo za gašenje 2 omogućava prilagodbu linije obrane od požara toku čela požara 8, a time i veoma efikasno korištenje sredstva za gašenje.
Osim toga je naprava za gašenje u najkraćem vremenu primjenjiva, jer se crijevo 2 postavlja pred čelo požara 8 kao obično C-crijevo, koje se puni sredstvom za gašenje 10, i koje se može raznijeti aktiviranjem eksplozivnog sredstva. Pri tome se zbog povećanja površine sredstva za gašenje uslijed rasprskivanja u finu maglicu postiže optimalni stupanj djelovanja upotrijebljene količine sredstva za gašenje. Nadalje, primjena postupka prema ovom izumu je i ekološki neupitna. Sredstvo za gašenje gotovo da ne ostavlja tragove, i gubitak biološke supstance se zbog visoke efikasnosti postupka može svesti na minimum.
Slika 7 prikazuje primjer stacionarne primjene naprave za gašenje u zaštiti objekata. Prikazan je shematski presjek spremnika za naftu 12, koji u visini svog gornjeg ruba 13 ima okrugli konzolni nosač 6 trokutastog presjeka. Na nosaču 6 počiva crijevo 2 napunjeno sredstvom za gašenje. Pozicija eksplozivne vrpce 4, koja ovdje nije prikazana, ovdje je od podređene važnosti. Usmjeravanje eksplozivnog djelovanja i efekta gašenja u smjeru strelice 7 postiže se u ovom primjeru izvedbe zakriljenjem crijeva na stražnjoj strani putem nosača 6. Naprava za gašenje se senzorima automatski dovodi do detonacije ako se pogonsko gorivo koje se nalazi u spremniku 12 zapali. Neposredno nakon detonacije spušta se maglica od sredstva za gašenje poput poklopca na zapaljeno gorivo, i na prethodno opisani način gasi požar. Naravno da se tako opisano stacionarno korištenje naprave za gašenje može prenijeti i na zaštitu visokih polica u skladištima i slično.
Slika 8 prikazuje shematski prikaz iz ptičje perspektive piste za slijetanje 18 na jednom aerodromu s avionom 19 koji se nalazi na njoj.
Područje na sletnoj pisti 18 na koje se prisilno spušta avion 19 označava se kao kritično područje 20 naznačeno ovdje linijom crtica - točka - crtica. To kritično područje je dugo oko 600 do 1000 m, i njegov položaj se općenito govoreći može predvidjeti za svaki tip aviona. Lijevo i desno od sletne piste 18 smješteno je npr. po 5 duljina crijeva 21 u ukupno 10 segmenata 22 do 31. Već prema tome gdje se avion 19 nakon prisilnog spuštanja zaustavi, aktiviraju se odgovarajući segmenti 22 do 31. Budući da se može više takvih crijeva 21 postaviti međusobno paralelno, mogao bi se jedan drugi (ovdje neprikazani) niz crijeva koristiti kao tzv. "drugi alarmni val", a ona bi bila aktivirana kada se potroši zaliha sredstva za gašenje iz vatrogasnih vozila.

Claims (11)

1. Naprava za gašenje požara sa spremnikom za prihvat sredstva za gašenje (10) i s eksplozivnim sredstvom u ili na tom spremniku, čije paljenje rasprskava sredstvo za gašenje (10) u maglicu i dovodi ga u vatru, naznačena time, što je spremnik fleksibilno crijevo (2) koje se može zatvoriti na oba svoja kraja.
2. Naprava prema zahtjevu 1, naznačena time, da je eksplozivno sredstvo građeno kao fleksibilna eksplozivna vrpca (4) koja se proteže duž crijeva (2).
3. Naprava prema zahtjevu 1, naznačena time, da je eksplozivno sredstvo građeno u obliku diskretnih linearnih eksplozivnih punjenja i raspoređeno u jednakim razmacima.
4. Naprava prema jednom od zahtjeva 1 do 3, naznačena time, što se crijevo (2) sastoji od tankostijenog, ali otpornog materijala.
5. Naprava prema jednom od zahtjeva 1 do 4, naznačena time, da se crijevo (2) sastoji od materijala koji odbija toplinu ili u tu svrhu ima zaštitnu prevlaku.
6. Naprava prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačena time, da je eksplozivno sredstvo smješteno na udaljenosti od otprilike jedne trećine promjera crijeva od tla ili od držača na kojem crijevo (2) leži.
7. Naprava prema jednom od zahtjeva 1 do 6, naznačena time, da je crijevo (2) s eksplozivnim sredstvom smješteno na dugi nosač (6) koji leži longitudinalno i čiji je presjek npr. sfernog ili kutnog oblika.
8. Upotreba naprave prema jednom ili više zahtjeva 1 do 7 kao naprave za gašenje požara na objektima za stacionarne pogone ili uređaje.
9. Upotreba naprave prema jednom ili više zahtjeva 1 do 7 za stvaranje praha kod radova s eksplozivom, naznačena time, da je crijevo barem djelomično postavljeno oko objekta kojeg treba raznijeti eksplozivom, napunjeno vodom i da eksplodira kod nastanka fronte s prahom uslijed paljenja eksplozivnog sredstva.
10. Upotreba naprave prema jednom ili više zahtjeva 1 do 7 kao preventivne naprave za zaštitu od požara na sletnim pistama aerodroma ili mjestima za parkiranje aviona, naznačena time, da se crijevo (2) barem djelomično položi duž piste za slijetanje ili oko mjesta za parkiranje koje se štiti, napuni sredstvom za gašenje (10) i kod nastanka opasnosti od požara raznese aktiviranjem eksplozivnog sredstva.
11. Postupak za gašenje šumskih i površinskih požara napravom prema jednom ili više zahtjeva 1 do 7, naznačen time, da se crijevo (2) postavlja pred čelo plamena (8), puni sredstvom za gašenje (10) i raznosi aktiviranjem eksplozivnog sredstva.
HR950434A 1994-08-08 1995-08-02 Method and device for extinguishing fires HRP950434B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4427889 1994-08-08
DE19500477A DE19500477C1 (de) 1994-08-08 1995-01-10 Verfahren und Vorrichtung zum Löschen von Bränden

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP950434A2 true HRP950434A2 (en) 1997-06-30
HRP950434B1 HRP950434B1 (en) 2000-08-31

Family

ID=25939001

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HR950434A HRP950434B1 (en) 1994-08-08 1995-08-02 Method and device for extinguishing fires

Country Status (22)

Country Link
US (1) US5894891A (hr)
EP (1) EP0760719B1 (hr)
JP (1) JP3078016B2 (hr)
KR (1) KR100419035B1 (hr)
AT (1) ATE157031T1 (hr)
AU (1) AU684663B2 (hr)
BR (1) BR9508986A (hr)
CA (1) CA2177969C (hr)
DE (2) DE19500477C1 (hr)
DK (1) DK0760719T3 (hr)
ES (1) ES2108584T3 (hr)
GR (1) GR3025329T3 (hr)
HR (1) HRP950434B1 (hr)
IL (1) IL114788A (hr)
MA (1) MA23642A1 (hr)
NO (1) NO307034B1 (hr)
NZ (1) NZ290821A (hr)
SG (1) SG63523A1 (hr)
TR (1) TR199500980A2 (hr)
TW (1) TW303301B (hr)
WO (1) WO1996004960A1 (hr)
YU (1) YU48696B (hr)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19539210A1 (de) * 1995-10-21 1997-04-24 Dynamit Nobel Ag Löschkette zum Bekämpfen von Bränden
DE19643929C2 (de) * 1996-10-30 1998-08-06 Wagner Alarm Sicherung Vorrichtung und Verfahren zum Sprenglöschen von Bränden
DE19915840A1 (de) * 1999-04-08 2000-10-12 Anton Neumeir Verfahren und Gerät zum Löschen von Waldbränden aus der Luft
DE10014543A1 (de) * 2000-03-23 2001-09-27 Klaus Spies Druckgenerierungseinrichtung, vorzugsweise für Löschsysteme
US6318473B1 (en) 2000-08-18 2001-11-20 Talmadge O. Bartley Expansive fire extinguishing system
US6796382B2 (en) 2001-07-02 2004-09-28 Siam Safety Premier Co., Ltd. Fire extinguishing ball
JP2005502434A (ja) * 2001-09-19 2005-01-27 シー.アディガ カイヤーニ 超微細な大きさの液滴を持つ水蒸気を利用する消火
DE10206815B4 (de) * 2002-02-19 2004-02-12 Pinnig, Jörg Vorrichtung und Verfahren zum Sprenglöschen von Bränden
WO2004014489A1 (en) * 2002-08-09 2004-02-19 Jutabha, Sally Fire extinguishing ball
DE10346163A1 (de) 2003-10-04 2005-05-04 Diehl Bgt Defence Gmbh & Co Kg Flugkörper zur Brandbekämpfung
CA2554499C (en) * 2004-02-06 2014-01-14 Jeffrey P. Reistroffer Linear incendiary strand and method for prescribed fire ignition
KR200372978Y1 (ko) * 2004-07-21 2005-01-14 심화준 화약식 무인 자동소화 및 비상분사 장치
FR2876920B1 (fr) * 2004-10-26 2007-07-06 Claude Piveau Tuyau pour stopper un feu
US20080087444A1 (en) * 2006-10-12 2008-04-17 Held Jerry M New technique for fire fighting-large scale open fires
US20080289831A1 (en) * 2007-05-25 2008-11-27 Kaimart Phanawatnan Woradech Fire extinguishing device
CZ307311B6 (cs) * 2010-01-13 2018-05-30 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně Způsob hašení přízemních lokálních požárů pomocí trhací techniky
RU2458716C1 (ru) * 2011-03-21 2012-08-20 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования Томский государственный университет (ТГУ) Комбинированный способ локализации и тушения низовых лесных и степных пожаров
US8807004B1 (en) 2011-08-04 2014-08-19 James Y. Menefee, III Recoil attenuated payload launcher system
WO2013020025A2 (en) 2011-08-04 2013-02-07 Polywad, Inc. Handheld payload launcher system
US10054410B2 (en) 2011-08-04 2018-08-21 James Y. Menefee, III Cartridge for handheld payload launcher system
RU2496539C1 (ru) * 2012-05-05 2013-10-27 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Национальный исследовательский Томский государственный университет" (ТГУ) Накладной шнуровой заряд для локализации низовых лесных и степных пожаров
CN103432700B (zh) * 2013-09-16 2015-03-18 国家电网公司 一种快速扑灭输电线路沿线山火的方法
US9808660B2 (en) 2015-03-31 2017-11-07 Robert Shane Kilburn Fire fighting apparatus and method
US10318904B2 (en) 2016-05-06 2019-06-11 General Electric Company Computing system to control the use of physical state attainment of assets to meet temporal performance criteria
US10653904B2 (en) 2017-12-02 2020-05-19 M-Fire Holdings, Llc Methods of suppressing wild fires raging across regions of land in the direction of prevailing winds by forming anti-fire (AF) chemical fire-breaking systems using environmentally clean anti-fire (AF) liquid spray applied using GPS-tracking techniques
US11865394B2 (en) 2017-12-03 2024-01-09 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean biodegradable water-based concentrates for producing fire inhibiting and fire extinguishing liquids for fighting class A and class B fires
US11865390B2 (en) 2017-12-03 2024-01-09 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean water-based fire inhibiting biochemical compositions, and methods of and apparatus for applying the same to protect property against wildfire
US11826592B2 (en) 2018-01-09 2023-11-28 Mighty Fire Breaker Llc Process of forming strategic chemical-type wildfire breaks on ground surfaces to proactively prevent fire ignition and flame spread, and reduce the production of smoke in the presence of a wild fire
US11911643B2 (en) 2021-02-04 2024-02-27 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean fire inhibiting and extinguishing compositions and products for sorbing flammable liquids while inhibiting ignition and extinguishing fire
DE102021004284A1 (de) 2021-08-21 2023-02-23 Kastriot Merlaku Feuerwehr-Lösch-Düse oder Feuerwehr-Mehrzweckstrahlrohr

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1080068A (en) * 1913-01-03 1913-12-02 Alphonse La Breche Automatic fire-extinguisher.
US1119799A (en) * 1913-09-15 1914-12-08 Charles M Bowman Fire-extinguisher.
FR1473621A (fr) * 1966-03-30 1967-03-17 Bombe extinctrice
LU66154A1 (hr) * 1972-09-25 1974-04-02
US3980139A (en) * 1975-09-15 1976-09-14 Norman Kirk Fire extinguishing bomb for putting out fires
US4938293A (en) * 1987-04-29 1990-07-03 Systron Donner Corp. Linear fire extinguisher
FR2620033A1 (fr) * 1987-09-07 1989-03-10 Collard Catherine Dispositif pour creer rapidement une zone d'humidite continue apte a affronter et eteindre les incendies de foret avec vent fort et pendant la nuit
EP0390384A1 (en) * 1989-03-31 1990-10-03 Kidde-Graviner Limited Fire extinguishers
US5050683A (en) * 1990-05-14 1991-09-24 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Army Extinguishing rocket/missile solid propellants
US5088560A (en) * 1990-11-01 1992-02-18 Systron Donner Corporation Zero force fire extinguisher

Also Published As

Publication number Publication date
IL114788A0 (en) 1995-11-27
TW303301B (hr) 1997-04-21
IL114788A (en) 1999-07-14
MA23642A1 (fr) 1996-04-01
TR199500980A2 (tr) 1996-06-21
HRP950434B1 (en) 2000-08-31
NO962992L (no) 1996-07-17
AU3166495A (en) 1996-03-07
EP0760719A1 (de) 1997-03-12
CA2177969A1 (en) 1996-02-22
MX9700972A (es) 1998-07-31
AU684663B2 (en) 1997-12-18
BR9508986A (pt) 1997-11-11
ATE157031T1 (de) 1997-09-15
SG63523A1 (en) 1999-03-30
NO307034B1 (no) 2000-01-31
NO962992D0 (no) 1996-07-17
YU48696B (sh) 1999-07-28
EP0760719B1 (de) 1997-08-20
JPH10508214A (ja) 1998-08-18
GR3025329T3 (en) 1998-02-27
DK0760719T3 (da) 1998-04-06
DE59500541D1 (de) 1997-09-25
US5894891A (en) 1999-04-20
KR100419035B1 (ko) 2004-07-27
ES2108584T3 (es) 1997-12-16
YU53495A (sh) 1997-12-05
NZ290821A (en) 1997-05-26
CA2177969C (en) 1999-12-28
WO1996004960A1 (de) 1996-02-22
DE19500477C1 (de) 1995-11-23
JP3078016B2 (ja) 2000-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HRP950434A2 (en) Method and device for extinguishing fires
US20170007865A1 (en) Intelligent Method of Protecting Forest and Brush from Fire
US7478680B2 (en) Fire extinguishing by explosive pulverisation of projectile based frozen gases and compacted solid extinguishing agents
AU724899B2 (en) Method and device for fighting fires from the air
CA2904550C (en) Fire fighting apparatus and method
US8752640B1 (en) Method for detecting and suppressing fire in a container
US20160339280A1 (en) Fire Extinguishing Pod
US9149672B2 (en) Encapsulated fire extinguishing agents
JPH08196655A (ja) 消火弾
US20160067533A1 (en) Fire Prevention Capsules and Method of Use
US1928909A (en) Fire extinguisher
EP3088049A1 (en) Integral shielding nozzle for self-protection, fire-fighting kit and system, and method for installing said system
US20200406077A1 (en) Fire Extinguisher Truck
RU2749587C1 (ru) Способ дистанционного автоматизированного тушения пожаров и огнетушащий элемент для его осуществления
Kazak et al. The use of UAVS and helicopters in forest fires monitoring and extinguishing in hard-to-reach areas
US20230140135A1 (en) Fire suppression apparatus
MXPA97000972A (en) Procedure and device for deincend extinction
RU65387U1 (ru) Устройство пожаротушения для борьбы с огнем на расстоянии
RU193106U1 (ru) Устройство для автоматизированного предотвращения и тушения пожаров на резервуарах с легковоспламеняющимися и горючими жидкостями
TR2021016530A2 (tr) Akilli yangin söndürücü kapsül basinçli firlatma si̇stemi̇
KR20230174833A (ko) 화재진압용 소화탄
US20200360742A1 (en) Friendship with Fire
Hertzberg et al. New technologies for fire suppression on board naval craft (FIST)
US3519081A (en) Automatic and self-powered fire extinguishing device
Corps Flame, Riot Control Agents and Herbicide Operations

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
B1PR Patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20110801

Year of fee payment: 17

PBON Lapse due to non-payment of renewal fee

Effective date: 20120803