HRP20130710A2 - Kombinirana bačva od nehrđajućeg čelika i drva - Google Patents

Kombinirana bačva od nehrđajućeg čelika i drva Download PDF

Info

Publication number
HRP20130710A2
HRP20130710A2 HRP20130710AA HRP20130710A HRP20130710A2 HR P20130710 A2 HRP20130710 A2 HR P20130710A2 HR P20130710A A HRP20130710A A HR P20130710AA HR P20130710 A HRP20130710 A HR P20130710A HR P20130710 A2 HRP20130710 A2 HR P20130710A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
barrel
wood
wine
barrels
screws
Prior art date
Application number
HRP20130710AA
Other languages
English (en)
Inventor
Bruno VISENTIN
Original Assignee
Bruno VISENTIN
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bruno VISENTIN filed Critical Bruno VISENTIN
Priority to HRP20130710AA priority Critical patent/HRPK20130710B3/hr
Publication of HRP20130710A2 publication Critical patent/HRP20130710A2/hr
Publication of HRP20130710A8 publication Critical patent/HRP20130710A8/hr
Publication of HRPK20130710B3 publication Critical patent/HRPK20130710B3/hr

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/90Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in food processing or handling, e.g. food conservation

Landscapes

  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)

Abstract

Izum se odnosi na bačvu napravljenu od drva i za vino inertnog materijala. Tijelo bačve (1) napravljeno je od inoxa ili nekog drugog odgovarajućeg materijala, na koji se može, radi olakšanog brtvljenja, navariti tanak prsten (2), na koji je pričvršćena brtva (3) od odgovarajućeg, na vino otpornog, materijala. Na tijelo bačve (1), zašarafljivanjem cijele stranice ili pričvršćivanjem uz pomoć vijaka, pričvršćuju se bočne stranice koje se sastoje od drvenih daščica (9) umetnutih u okvir od inoxa ili nekog drugog materijala (11). Ukoliko se bočna stranica sastoji od više komada daščica, daščice (9) pritežu se u poprečnom smislu vijcima (12). Vijci, preko metalne pločice (13) djeluju na drvene letvice (9) sabijajući ih i osiguravajući vodonepropusnost. Na tijelu bačve nalazi se i priključak (5) na koji montiramo čep (6) te priključak (7) za montiranje slavine (8).

Description

Područje na koje se izum odnosi
Predmet izuma spada u područje spremnika čije je tijelo načinjeno spajanjem dvaju ili više krutih elemenata koji su izrađeni od metala, drveta, plastike ili zamjene za njih.
Predmet izuma je označen i klasificiran prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata (MKP) oznakom B 65 D 5/00.
Tehnički problem
Drvene bačve su neophodan podrumski inventar kod velike većine proizvođača, pogotovo crnog, kvalitetnog i vrhunskog vina. Ovisno o tehnologiji pojedine vinifikacije bačve mogu biti raznih veličina; ipak, među drvenim bačvama posebno mjesto zauzima barrique bačva koja se, radi optimalnog oblika tj. odnosa između količine vina i površine bačve u funkciji sazrijevanja vina, nametnula kao standard.
Drvene bačve, međutim, imaju i svojih velikih nedostataka:
Sama izrada bačve je komplicirana i, velikim dijelom, ručna. To rezultira visokom cijenom proizvodnje i visokom prodajnom cijenom. Kako se, s vremenom, smanjuje količina otpuštenih aromatskih spojeva drva a smanjuje se, radi začepljenja pora taloženjem tartarata, i mikrooksidacija, bačve treba često mijenjati. Za barrique to je najčešće nakon tri godine.
Male drvene i barrique bačve, radi ograničenog pristupa unutrašnjosti, teško je dobro očistiti. To može uzrokovati pojavu plijesni, kvasaca Brettanomyces, octenih bakterija. Barriqu bačve i male bačve općenito zauzimaju puno mjesta.
Stanje tehnike
Povijest držanja vina u bačvama duža je od 2000 godina. I danas, velika većina kvalitetnih i vrhunskih crnih, a i poneko bijelo vino, odležava (ili čak vrije) u drvenim bačvama kako bi starenjem dobila na kvaliteti. Mehanizam djelovanja bačve na vino sastoji se od dviju glavnih komponenti: prva je kemijsko-fizička ekstrakcija aromatskih tvari i drugih spojeva iz drva, druga komponenta koja utiče na dozrijevanje vina je mikrooksidacija kao rezultat prolaska kisika kroz pore drveta i spojeve duga. Kombinirano djelovanje oksidacije i ekstrakcije uzrokuje: dekarboksilaciju, spontano čišćenje vina, gubitak koloidnih bojenih spojeva, stabilizaciju tartarata, kondenzaciju i polimerizaciju tanina i antocijana, te prelazak preko 40 aromatskih spojeva iz grupe furana, fenolnih aldehida, fenola i laktona iz drva u vino. To rezultira razvojem takozvanih tercijarnih aroma, vrlo cijenjenih kod vina, te općenito, drugačijim aromatskim profilom, stabilnijom bojom, regulacijom oksidacijsko-redukcijskih procesa (elagotanini), te produženom sposobnošću starenja i odležavanja vina.
Ekstrakcija sastojaka drva kao i oksidacija, određene su s više faktora. To su prije svega:
A) odnos količine vina i površine drva bačve,
B) vrsta i porijeklo drva,
C) način paljenja (tostature) i
D) debljina drva bačve (duga).
A) Odnos količine vina i površine drva bačve - glavni je regulator količine ekstrahiranih spojeva i količine kisika koja će biti propuštena u vino. Što je bačva manja, na litru vina dolaziti će veća površina drva pa će ekstrakcija i oksidacija biti brža.
[image]
B) Vrsta i porijeklo drva- najvažnije vrste drva za proizvodnju bačava su:
Hrast lužnjak - Quercus roburL
Hrast kitnjak - Quercus petraea L
Bijeli hrast - Quercus alba L.
U Europi, od hrasta nalazimo hrast lužnjak koji, generalno, sadrži visoku koncentraciju ekstraktibilnih polifenola i relativno nisku koncentraciju hlapivih mirisnih sastojaka te hrast kitnjak koji općenito ima visoki aromatski potencijal i niski sadržaj ekstraktibilnih elagotanina. U SAD-u dominantna vrsta je američki bijeli hrast (Ouercus alba), koji ima nizak sadržaj fenola i visoku koncentraciju aromatskih supstanci, pogotovo metil -oktalaktona. Većina drva iz SAD-a potječe iz Kentuckva, Missouria, Arkansasa i Michigana, a ne postoji tradicija odvajanja ovisno o državi ili mjestu.
U Europi je situacija vrlo različita i tu se više govori o identifikaciji drva na osnovi mjesta rasta nego na osnovi vrste. Tako u Europi razlikujemo drvo koje potječe iz različitih država (Francuska, Hrvatska, Mađarska, Austija, Rusija...), regija (Limousin, Solventna, Allier...) ili čak, šuma (Nevers, Troncais...). U praksi, najcjenjenije su bačve od francuskog i slavonskog hrasta.
Osim hrasta, u puno manjem obimu i bez veće komercijalne važnosti, za izradu bačvi koristi se i drvo kestena (Castanea sativa) i bagrema (Robinia pseudoacacia).
C) Način paljenja/tostature
Zagrijavanje, kod proizvodnje bačava ima dvojaku funkciju: prvo, omogućava lakše savijanje u cilju dobivanja karakteristične forme bačve i drugo, od velike važnosti za aromatiku i organoleptička svojstva vina, zagrijavanjem dolazi do termičke degradacije kemijskih sastojaka drva, modificira se struktura postojećih te nastaju novi kemijski spojevi u drvu koje čini duge. Pritom, različite temperature i različito vrijeme izloženosti drva toplini uvjetuje nastanak različite količine kemijskih spojeva koji čine aromatiku bačve. Razlikujemo četiri osnovna nivoa paljenja bačve: slabo paljena (30 minuta na 120 -130°C), srednje paljena (35 minuta na 160 - 170°C), srednje jako paljena (40 minuta na 180 - 190°C) i jako paljena bačva (45 minuta na 200 - 210°C).
D) Debljine duga za bačve, ovisno o veličini ali i o samom postupku izrade (duge se ponekad stanjuju po sredini radi lakšeg savijanja), različite su za male bačve oko 20 mm, za barrique od 22 do 27 mm, za veće bačve (100 hl) i do 80 mm. lako je debljina duga bačve prvenstveno u funkciji njene čvrstoće, deblje drvo propušta i manje kisika.
Radi visoke cijene drvenih, pogotovo barrique bačava, utjecaj drva na vino zadnjih se godina pokušava postići umetanjem većih ili manjih komada (od piljevine do daščica) različito tostiranog drveta u inox bačve i tankove. Time se u određenoj mjeri uspijeva dodati arome drveta u vino ali izostaje efekt mikrooksidacije. Postoje doduše i mikrooksigenatori, uređaji koji u bačvu dovode kisik u malim količinama, ali za sada, ne uspijevaju u potpunosti imitirati proces oksidacije u bačvama, tako da drvena bačva i dalje ostaje standard u proizvodnji vrhunskih, posebno crnih vina.
Izlaganje suštine izuma
Predmet prijave je bačva napravljena dijelom od nehrđajućeg čelika ili drugog odgovarajućeg materijala, dijelom od drva, a koja bi, uz zadržavanje prednosti i utjecaja na vino drvene bačve, prvenstveno u vidu funkcionalnosti imala i prednosti bačvi od drugih materijala. Bačva iz prijave zamišljena je na način da se na okrugli dio, trup, od nehrđajućeg čelika (u praksi - komad cijevi različitog promjera ovisno o željenom volumenu), ili nekog drugog odgovarajućeg materijala (staklo, keramika, kompozitni materijali) bočno pričvrste okrugli okviri s daščicama (ili samo jednom kružnom daščicom), za manje promjere navojem, za veće, na primjer, vijcima.
Odgovarajućim dimenzioniranjem promjera i dužine dobivaju se bačve s različitim omjerom površine drva i volumena te se time, neovisno o samom kapacitetu bačve iz ove prijave, postiže simulacija boravka vina u bačvama različitih volumena.
Dimenzioniranje bačvi
Kako je već navedeno, dimenzije bačvi određene su sa:
- željenim kapacitetom bačve
- željenim odnosom površine drva na litru vina
Ukoliko želimo, na primjer, da nam bačva simulira barrique bačvu, to jest da površina drva u dodiru s vinom bude jednaka kao i kod barrique bačve (87 cm2 drva na litru vina), potrebna površina drva je za:
a) Bačvu od 1,5 litara - 130,5 cm2 ukupno ili 65,25cm2 po bočnoj stranici
b) Bačvu od 25 litara - 2.175 cm2 ukupno ili 1.087,5 cm2 po bočnoj stranici
c) Bačvu od 75 litara - 6.525 cm2 ukupno ili 3.262,5cm2 po bočnoj stranici
To nam daje slijedeće polumjere drvenog dijela u kontaktu s vinom:
a) r2 π = 65,25cm2 → r = 4,56 cm
b) r2 π =1.087,5 cm2 → r= 18,61 cm
a) r2 π = 3.262,5cm2→r = 32,23 cm
Odgovarajuća dužina unutrašnjosti metalnog dijela (h) za željene kapacitete:
a) r2 π h = 1.500 cm3 r = 4,56 cm → h = 22,99 cm
b) r2 π h = 25.000 cm3 r = 18,61 cm → h = 22,99 cm
c) r2 π h = 75.000 cm3 r = 32,23 cm → h = 22,99 cm
Ukoliko pak želimo, da nam bačva simulira bačvu kapaciteta od, na primjer, 500 litara, to jest da površina drva u dodiru s vinom bude jednaka kao i kod bačve od 500 litara (66,5 cm2 drva na litru vina), potrebna površina drva je za:
a) Bačvu od 1,5 litara - 99,75 cm2 ukupno ili 49,88 cm2 po bočnoj stranici
b) Bačvu od 25 litara - 1.662,5 cm2 ukupno ili 831,25 cm2 po bočnoj stranici
c) Bačvu od 75 litara - 4.987,5 cm2 ukupno ili 2.493,75 cm2 po bočnoj stranici
To nam daje slijedeće polumjere drvenog dijela u kontaktu s vinom:
a) r2 π = 49,88 cm2 → r = 3,98 cm
b) r2 π = 831,25 cm2 → r = 16,27 cm
a) r2 π = 2.493,75 cm2 → r = 28,17 cm
Odgovarajuća dužina unutrašnjosti metalnog dijela (h) za željene kapacitete:
a) r2 π h = 1.500 cm3 r = 3,98 cm →- h = 30,08 cm
b) r2 π h = 25.000 cm3 r = 16,27 cm → h = 30,08 cm
c) r2π h = 75.000 cm3 r = 28,17 cm → h = 30,08 cm
Konstrukcija bačve
Bačva iz prijave zamišljena je na način da se na okrugli dio, trup, od nehrđajućeg čelika (u praksi - komad cijevi različitog promjera ovisno o željenom volumenu), ili nekog drugog odgovarajućeg materijala (staklo, keramika, kompozitni materijali) bočno pričvrste okrugli okviri s daščicama (ili samo jednom kružnom daščicom), za manje promjere navojem, za veće, na primjer, vijcima.
Prednosti u odnosu na klasičnu drvenu bačvu
Korisnost izuma se može gledati iz dvije perspektive: proizvođača i korisnika.
Za proizvođača:
- izrada metalnog dijela ne razlikuje se puno od izrade uobičajene inox bačve i ne zahtijeva uvođenje novih tehnologija. Izrada drvenog dijela puno je jednostavnija od izrade bačve;
- Nije potrebno savijanje daščica/duga
- Pravilan oblik daščica omogućava jednostavnije i ravnomjernije paljenje što bi kao posljedicu imalo veću uniformiranost aromatike bačvi od istog drveta što često nije slučaj.
- Metalni dio bačve omogućuje montažu svih potrebnih priključaka, na jednostavniji način nego kod drvene bačve.
- Kupac bačve ostaje klijent za kupovinu daščica za cijeli životni vijek metalnog kostura.
Za korisnike, razlika je u slijedećem:
- Bačva koja je predmet prijave omogućava korisniku da u kućnim uvjetima, s malom količinom vina imitira dozrijevanje vina u bačvama različitog volumena.
- Zamjenom daščica novima, dobivala bi se, praktički, nova bačva (a proizvodnja garniture daščica bila bi sigurno neusporedivo jeftinija od cijene nove drvene bačve), dok bi se stare daščice mogle koristiti u raznim kombinacijama s novima ovisno o željenom aromatskom profilu
- Moguće je kombiniranje daščica različite tostature i vrste drva. Svaka od tih kombinacija bi vinu dala specifičan i za nijansu drukčiji utjecaj, samim time i drugačiji aromatski profil. Naravno, daščice bi se trebale moći kupovati i pojedinačno.
- Čišćenje i održavanje higijene bačve bilo bi, budući da se može vrlo jednostavno rastaviti, znatno olakšano.
- Zamjenom proizvoljnog broja daščica dijelovima od inertnog materijala (parafinirane daščice, pvc, silikon, inox, čak i staklo) mijenja se odnos između površine drva i volumena vina na način da skidanje svake daščice simulira bačvu većeg kapaciteta. Svrha bačve, oksigenacija i ekstrakcija odgovarati će istima kod većih bačvi.
- Bačve manjeg volumena prikladne su i kao prodajna ambalaža za vino ili žestoka alkoholna pića koja zriju u drvu.
Kratak popis crteža
Popratni crteži koji su uključeni u opis i koji čine dio opisa izuma, ilustriraju dosad razmatran najbolji način za izvedbu izuma, i pomažu kod objašnjavanja osnovnih principa izuma.
Sl. 1 - Konstrukcija bačve od 75 litara
Sl. 2 - Dijelovi bačve prije montaže
Sl. 3 - Konstrukcija bočne stranice bačve od 75 litara
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Bačva sastoji od tijela bačve 1, od inoxa ili nekog drugog odgovarajućeg materijala, na koji se može, radi olakšanog brtvljenja, navariti tanak prsten 2, na koji je pričvršćena brtva 3 od odgovarajućeg, na vino otpornog, materijala. Na tijelo bačve 1 pričvršćuju se drvene daščice 9, umetnute u metalni okvir 4. Na tijelu bačve nalazi se i priključak 5 na koji montiramo čep 6, te priključak 7 za montiranje slavine 8.
Bočne stranice sastoje se od drvenih letvica 9 koje se umeću u okvir od inoxa ili nekog drugog materijala 11 i pritežu u poprečnom smislu vijcima 12. Vijci, preko metalne pločice 13 djeluju na drvene letvice 9 sabijajući ih i osiguravajući vodonepropusnost. Okvir 11 ispunjen daščicama, vijcima 10 se pričvršćuje na metalno tijelo bačve 1.
Način primjene izuma
Izum omogućuje praktičnu, trajnu i korisnu napravu koju se može ekonomično proizvesti, i koja uključuje bitna poboljšanja u odnosu na ranije poznate naprave/bačve ovog tipa. Stručnjacima će biti očigledno da bi se moglo načiniti određene preinake i promjene na ovom izumu, bez napuštanja opsega i duha izuma.
Popis upotrebljenih pozivnih oznaka
1 - tijelo bačve
2 - prsten dodan na tijelo kako bi se povećao dosjed na drvenu površinu radi 3 boljeg brtvljenja
3-brtva
4 - bočna stranica
5 - dosjed za čep
6-čep
7 - dosjed za slavinu
8 - slavina
9 - daščice
10 - vijci za pričvršćivanje bočne stranice na tijelo bačve
11- okvir u koji se umeću daščice
12 - vijak za pritezanje daščica
13 - pločica koja djelovanjem vijka sabija daščice

Claims (2)

1. Bačva od nehrđajućeg čelika i drva, naznačena time, što se sastoji od tijela bačve (1), od inoxa ili nekog drugog odgovarajućeg materijala, na koji se može, radi olakšanog brtvljenja, navariti tanak prsten (2), na koji je pričvršćena brtva (3) od odgovarajućeg, na vino otpornog materijala, s tim da se na tijelo bačve (1) pričvršćuju drvene daščice (9), umetnute u metalni okvir (4) a na tijelu bačve (1) nalazi se i priključak (5) na koji montiramo čep (6), te priključak (7) za montiranje slavine (8).
2. Bačva od nehrđajućeg čelika i drva prema zahtjevu 1, naznačena time, što se bočne stranice sastoje od drvenih letvica (9) koje se umeću u okvir od inoxa ili nekog drugog materijala (11) i pritežu u poprečnom smislu vijcima (12) s tim da vijci (12) preko metalne pločice (13) djeluju na drvene letvice (9) sabijajući ih i osiguravajući vodonepropusnost, dok se sam okvir (11) ispunjen daščicama (9) vijcima (10) pričvršćuje na metalno tijelo bačve (1).
HRP20130710AA 2013-07-25 2013-07-25 Bačva od nehrđajućeg čelika i drva HRPK20130710B3 (hr)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20130710AA HRPK20130710B3 (hr) 2013-07-25 2013-07-25 Bačva od nehrđajućeg čelika i drva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20130710AA HRPK20130710B3 (hr) 2013-07-25 2013-07-25 Bačva od nehrđajućeg čelika i drva

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HRP20130710A2 true HRP20130710A2 (hr) 2015-01-30
HRP20130710A8 HRP20130710A8 (hr) 2015-06-19
HRPK20130710B3 HRPK20130710B3 (hr) 2016-04-08

Family

ID=52389176

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20130710AA HRPK20130710B3 (hr) 2013-07-25 2013-07-25 Bačva od nehrđajućeg čelika i drva

Country Status (1)

Country Link
HR (1) HRPK20130710B3 (hr)

Also Published As

Publication number Publication date
HRPK20130710B3 (hr) 2016-04-08
HRP20130710A8 (hr) 2015-06-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7320558B2 (ja) アルコール飲料およびその製造方法
HRP20120544A2 (hr) Kombinirana bačva od nehrđajućeg čelika i drva
US20180371387A1 (en) Flavor infused alcoholic beverage and method of making the same
Guglielmotti et al. Use of olive (Olea europaea L.) leaves as beer ingredient, and their influence on beer chemical composition and antioxidant activity
Corona et al. Quality and volatile compounds in red wine at different degrees of dealcoholization by membrane process
US20160097023A1 (en) Capillary Whisky Sticks
Alcarde et al. Formation of volatile and maturation‐related congeners during the aging of sugarcane spirit in oak barrels
US20210017478A1 (en) Method of producing a finished, aged distilled spirit
US9745545B2 (en) Faster aging of alcoholic beverages
Bortoletto et al. Aging marker profile in cachaça is influenced by toasted oak chips
US11767496B2 (en) Method of producing a finished, aged distilled spirit
CANO‐LÓPEZ et al. Sensory descriptive analysis of a red wine aged with oak chips in stainless steel tanks or used barrels: Effect of the contact time and size of the oak chips
HRP20130710A2 (hr) Kombinirana bačva od nehrđajućeg čelika i drva
JP2021536268A (ja) 木樽を調整する方法
Santiago et al. Determination of ethyl carbamate in cachaça stored in newly made oak, amburana, jatobá, balsa and peroba vats and in glass containers
US20170335263A1 (en) Container for raising and storing liquids such as wine
EP3337886A1 (en) The wooden longitudinal profile chain piece and the way of its adjustment
CN104099228B (zh) 酒的制备方法
Torija et al. Effect of wood type and thickness on acetification kinetics in traditional vinegar production
US11518968B2 (en) Expedited method for making whiskey
Tamayo-Sánchez et al. Advances in the development of tailor-made color alcoholic beverages based on an accelerated maturation process
OA18801A (en) Flavor infused alcoholic beverage and method of making the same.
JP7218081B2 (ja) ビールテイスト飲料
US20040105913A1 (en) Process for the supplementation in constituents of an alcoholic beverage and application particularly to the production of red wine in a container
Rieder-Gradinger et al. Short note regulation of extractives content within oak wood used for barrique production by specific variation of raw material-and process parameters,.

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
A8IS Corrected front page of an hr-a document
AKOB Publication of a request for the grant of a patent not including a substantive examination of a patent application (a consensual patent)
PKB1 Consensual patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20190626

Year of fee payment: 7

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20190626

Year of fee payment: 8

PBKO Lapse due to non-payment of renewal fee for consensual patent

Effective date: 20210725