HRP20100353A2 - Morska solana s preljevnim plohama - Google Patents

Morska solana s preljevnim plohama Download PDF

Info

Publication number
HRP20100353A2
HRP20100353A2 HR20100353A HRP20100353A HRP20100353A2 HR P20100353 A2 HRP20100353 A2 HR P20100353A2 HR 20100353 A HR20100353 A HR 20100353A HR P20100353 A HRP20100353 A HR P20100353A HR P20100353 A2 HRP20100353 A2 HR P20100353A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
sea
pool
overflow
salt
overflow surfaces
Prior art date
Application number
HR20100353A
Other languages
English (en)
Inventor
Šimić Ivan
Original Assignee
Šimić Ivan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Šimić Ivan filed Critical Šimić Ivan
Priority to HRP20100353AA priority Critical patent/HRP20100353C1/hr
Priority to PCT/HR2011/000027 priority patent/WO2011161483A1/en
Publication of HRP20100353A2 publication Critical patent/HRP20100353A2/hr
Publication of HRPK20100353B3 publication Critical patent/HRPK20100353B3/hr
Publication of HRP20100353C1 publication Critical patent/HRP20100353C1/hr

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01DCOMPOUNDS OF ALKALI METALS, i.e. LITHIUM, SODIUM, POTASSIUM, RUBIDIUM, CAESIUM, OR FRANCIUM
    • C01D3/00Halides of sodium, potassium or alkali metals in general
    • C01D3/04Chlorides
    • C01D3/06Preparation by working up brines; seawater or spent lyes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Abstract

Princip rada morske solane s preljevnim plohama je u kontinuiranom izlaganju tankog sloja mora zračnim strujama vjetra radi dobivanja većih količina soli u što kraćem vremenu. Morska solana ima bazen (1). Iznad bazena je vertikalna kolona s jednom ili više preljevnih ploha (4) i (8). Preljevne plohe mogu biti, međusobno i u odnosu na bazen, paralelne ili pod suprotnim nagibom. Korištenjem preljevnih ploha u više slojeva omogućava se veći i češći dodir mora sa zračnim strujama vjetra. Preljevne plohe imaju preklopne bočne stjenke (6) i (10) za odvod kišnice (13) izvan bazena. Za dovod svježeg mora i održavanje stalne cirkulacije mora preko preljevnih ploha koriste se pumpe s cijevnim razvodom. Najekonomičniji pogon za pumpe, s obzirom na lokaciju solane, bio bi vjetar. Način izvedbe morske solane s preljevnim plohama ovisi o konfiguraciji terena radi što boljeg iskorištenja smjera i jačine vjetra. Najpovoljnije lokacije su strme obale i usjeci. Cijeli postupak dobivanja soli u solanama s preljevnim plohama može se automatizirati korištenjem poznatih elemenata elektronike i automatizacije.

Description

Područje tehnike
Izum se odnosi na morske solane s preljevnim plohama za dobivanja većih količina morske soli korištenjem horizontalnih zračnih strujanja.
Prema Međunarodnoj klasifikaciji patenata predmet izuma pripada području E – građevinarstvo, razred E04 – visokogradnja, podrazred E04H – bazeni i skupina E04H 4/00 u koju spadaju razni bazeni.
Tehnički problem
Budući energija vjetra u razvoju novih tehnologija dobiva svoje posebno mjesto, to je potrebno strujanje vjetra maksimalno iskoristiti u proizvodnji soli. Tehnički problem koji se rješava ovim izumom odnosi se na konstrukciju i položaj morske solane koja će bolje koristiti prirodno strujanje vjetra i time omogućiti veću, ekonomičniju i efikasniju proizvodnju morske soli.
Stanje tehnike
Proizvodnja morske soli /NaCl/ odvija se još uvijek u solanama koje su građene u srednjem vijeku i ranije, te je njihova izgradnja i lokacija bila prilagođena stanju tehnike onog vremena. Površine za taloženje soli su izvedene na ravnom terenu bez zaštite od kiše. Iznenadna kiša smanjuje količinu kristalizirane soli, smanjuje produktivnost i opada kvaliteta proizvoda.
U dosadašnjim nastojanjima za povećanje proizvodnosti solana nisu se u potpunosti iskoristila horizontalna zračna strujanja. Takve solane su obično građene u zavjetrinama.
Bit izuma
Bit izuma je morska solana s bazenom i jednom ili više vodoravnih ili nagnutih preljevnih ploha u jednoj ili više vertikalnih kolona iznad bazena. Preljevne plohe mogu biti, međusobno i u odnosu na bazen, paralelne ili pod suprotnim nagibom.
Princip rada morske solane s preljevnim plohama je u kontinuiranom izlaganju tankog sloja mora zračnim strujama vjetra za isparavanje vode radi dobivanja većih količina soli u što kraćem vremenu, koja se taloži u bazenu.
Za dovod svježeg mora do bazena i održavanje stalne cirkulacije mora iz bazena preko preljevnih ploha, koristi se cijevni razvod s ventilima i pumpom. Najekonomičniji pogon za pumpe, s obzirom na lokaciju solane, bio bi vjetar.
Kratki opis slika
Slika 1. prikazuje shematski princip rada morske solane s preljevnim plohama
Slika 2. prikazuje primjer morske solane s jednim bazenom i dvije preljevne plohe u jednoj vertikalnoj koloni iznad bazena - sprijeda
Slika 3. prikazuje primjer morske solane sa Sl. 1. – bočno
Slika 4. prikazuje primjer morske solane sa Sl. 1. – odozgo
Slika 5. prikazuje gornju preljevnu plohu – odozgo
Slika 6. prikazuje gornju preljevnu plohu, presjek Y – Y sa Sl. 5.
Slika 7. prikazuje primjer morske solane, presjek X – X sa Sl. 4.
Slika 8. prikazuje primjer morske solane, presjek X – X sa Sl. 4. – sa spuštenim preklopnicima za odvod kišnice
Slika 9. prikazuje primjer morske solane s jednim bazenom i dvije vertikalne kolone sa po dvije preljevne plohe iznad bazena - sprijeda
Opis izvedbe i načina funkcioniranja izuma
Morska solana s preljevnim plohama koristi struju vjetra za ishlapljivanje mora. More se uzima iz bazena i u tankom sloju kontinuirano slijeva niz jednu ili više preljevnih ploha koje su međusobno razmaknute i smještene jedna iznad druge u vertikalnoj koloni iznad bazena. Između preljevnih ploha struji vjetar koji isparava vodu iz mora. Taj proces traje dok se cjelokupna količina mora iz bazena ne kristalizira u sol i taloži na dnu bazena, čime se znatno skraćuje vrijeme za dobivanje soli. Način izvedbe morske solane s preljevnim plohama ovisi o konfiguraciji terena radi što boljeg iskorištenja smjera i jačine vjetra. U tu svrhu najpovoljnije lokacije su strme obale i usjeci. Na Sl. 1., shematski je prikazan princip rada morske solane s bazenom i preljevnim plohama. Morska solana s preljevnim plohama može se, s obzirom na broj bazena, vertikalnih kolona i preljevnih ploha u vertikalnim kolonama, izvesti u više varijanti. U ovom opisu prikazane su samo dvije varijante, i to:
Varijanta A, Sl. 2, 3 i 4., prikazuje morsku solanu – koju sačinjava jedan bazen i jedna vertikalna kolona s dvije preljevne plohe.
Varijanta B, Sl. 7., prikazuje morsku solanu – koju sačinjava jedan bazen i dvije vertikalne kolone sa po dvije preljevne plohe.
Preljevne plohe su smještene slojevito u vertikalnoj koloni, vodoravno ili nagnuto jedna iznad druge. Preljevne plohe mogu biti međusobno paralelne ili sa suprotnim međusobnim nagibom. U ovom opisu izuma prikazane su preljevne plohe s međusobnim nagibom. Bazen služi za akumulaciju mora u kojem se vrši isparavanje i taloženje soli. Bazen se pomoću pumpe puni svježim morem. Ako solana ima samo jednu preljevnu plohu, more se, nakon prolaska niz preljevnu plohu, slijeva u bazen. Ako solana ima više preljevnih ploha, more se slijeva s jedne na drugu preljevnu plohu i nakon toga u bazen.
Način funkcioniranja izuma objašnjen je prema varijanti A.
More 2 se pumpom P1 dovodi u bazen iz bazena pumpom P2, kroz cijevni razvod 3, na gornju preljevnu plohu 4, koja ima bočne stranice 5, koje sloj mora usmjeravaju prema poprečnom otvoru 7 na preljevnoj plohi 4. More 2 se, u tankom sloju, slobodnim padom, preljeva preko preljevne plohe 4, tako da je pri tome izloženo struji vjetra koji ispari jedan dio vode iz mora, a preostali dio mora prolazi kroz prorez 7 i pada na preljevnu plohu 8, s bočnim stranicama 9, tako da se tanki sloj mora i dalje izlaže struji vjetra. Na toj plohi se također, pod utjecajem struje vjetra, ispari još jedan dio vode iz mora. Nakon prelaska preko preljevne nagibne plohe 8, more se kroz prorez 11 u tankom mlazu slijeva u bazen 1, gdje dolazi do kristalizacije dijela soli iz tog mlaza mora. Pumpa P2 kontinuirano prebacuje preostalo more iz bazena na gornju nagibnu preljevnu plohu 4, sve dok sva količina vode iz mora ne ispari, a preostalo more pretvori u morsku sol 12, koja se kristalizira i taloži u bazenu 1. Nakon toga slijedi pražnjenje soli iz bazena i ponovno punjenje bazena svježim morem, za novi ciklus proizvodnje soli.
Bazen i preljevne plohe mogu biti različitih oblika. Volumen bazena dimenzionira se prema količini mora koji se u jednom ciklusu planira pretvoriti u sol. Produktivnost solane s preljevnim plohama je mnogo veća od proizvodnje soli u klasičnim solanama. Preljevna ploha, koja se nalazi prva u vertikali, gledajući s gornje strane, ima preklopne bočne stjenke 6, koje se mogu spuštati u horizontalni položaj. Isto tako preljevna ploha, koja se nalazi zadnja u vertikali, iznad bazena, također ima bočnu preklopnu stjenku 10 koja se može spustiti u horizontalni položaj. Ako iznenada dođe do kiše, zaustavlja se pumpa P2 i dovod mora iz bazena na preljevnu plohu preklopne bočne stjenke 6 i i tako usmjeravaju kišnicu izvan bazena, tako da se ne miješa sa kristaliziranom soli. Na taj način se sačuva dostignuti stupanj kristalizacije morske soli u bazenu, tako da kiša nema štetnog djelovanja. Na Sl. 2., prikazana je varijanta B – morske solane s jednim bazenom, dvoje vertikalne klone s po dvije preljevne plohe. Korištenjem većeg broja preljevnih ploha u vertikali postiže se veći i češći dodir mora sa zračnim strujama vjetra čime se povećava učinak horizontalnih zračnih struja pri isparavanju vode za dobivanje većih količina soli. Cijeli postupak dobivanja soli, od uključivanja pumpe P1 za punjenje bazena svježim morem, uključivanja pumpe P2 za podizanje mora iz bazena na gornju preljevnu plohu, zakretanje preklopnih stjenka 6 i 10 za odvod kišnice i kontinuirano podizanje preostale količine mora na preljevnu plohu, može se automatizirati korištenjem poznatih elemenata elektronike i automatizacije.dok se iz mora ne ispari sva količina vode i u bazenu ostane kristalizirana sol.
Kratki opis slovnih i brojčanih oznaka u opisu i slikama
A – varijanta morske solane s jednim bazenom i jednim vertikalnim redom od dvije preljevne plohe
B – varijanta morske solane s jednim bazenom i dvije vertikalne kolone sa po dvije preljevne plohe
P1 – pumpa za dovod svježeg mora u bazen
P2 – pumpa za dovod svježeg mora iz bazena na gornju preljevnu plohu
1 – bazen
2 – svježe more
3 – cijevni dovod mora iz bazena na gornju preljevnu plohu
4 – gornja preljevna ploha
5 – bočna stjenka preljevne plohe 4
6 – preklopna stjenka
7 – otvor za prolaz mora s preljevne plohe 4 na preljevnu plohu 8
8 – preljevna ploha prva iznad bazena
9 – bočna stjenka preljevne plohe 8
10 – preklopna stjenka preljevne plohe 8
11 – otvor za prolaz mora s preljevne plohe 8 u bazen
12 – sloj kristalizirane soli u bazenu
13 - kišnica
Primjena izuma
Primjena izuma je očita iz samog opisa. Morske solane s preljevnim plohama su vrlo ekonomične ako se lociraju na području s mnogo vjetra, bez obzira na broj sunčanih dana. To su razni usjeci i strme obale. Za pogon pumpe na takvim lokacijama najekonomičnije je koristiti vjetar ili kombinirani pogon. Stručnjacima će biti očigledno da bi se moglo načiniti brojne preinake i promjene na konstrukciji morske solane prema ovom izumu, bez napuštanja opsega i duha izuma.

Claims (6)

1. Morska solana s preljevnim plohama, koja s obzirom na broj bazena i vertikalnih kolona s preljevnim plohama, može biti izvedena u više varijanti, naznačena time, da, prema varijanti (A), ima jedan bazen (1) koji se pumpom (P1) puni svježim morem (2); da ima vodoravne ili nagnute, međusobno razmaknute, preljevne plohe (4) i (8), koje su smještene slojevito, jedna iznad druge, u jednoj vertikalnoj koloni iznad bazena; da ima pumpu (P2), s cijevnim razvodom (3), kojom se more iz bazena podiže na zadnju preljevnu plohu (4); da preljevna ploha (4) ima otvor (7) kroz koji se more slijeva na preljevnu plohu (8); da preljevna ploha (8) ima otvor (11) kroz koji se more slijeva u bazen; da se more iz bazena (1) pumpom (P2) opet dovodi na preljevnu plohu (4), i tako se ciklus kontinuirano ponavlja dok se sva količina mora iz bazena ne kristalizira i nataloži u bazenu u obliku soli (12).
2. Morska solana, iz zahtjeva 1., naznačena time, da navedene preljevne plohe (4) i (8) u vertikalnoj koloni mogu biti smještene međusobno paralelne ili pod različitim suprotnim međusobnim nagibom.
3. Morska solana, prema zahtjevu 1. i 2., naznačena time, da navedene preljevne plohe (4) i (8) imaju preklopne bočne stjenke (6) i (10) koje se, u slučaju kiše, zakreću prema vani u horizontalni položaj i tako usmjeravaju kišnicu (13) izvan bazena, tako da se ne miješa sa kristaliziranom soli.
4. Morska solana, prema zahtjevima 1., 2. i 3., naznačena time, da bazen i preljevne plohe mogu biti različitih oblika.
5. Morska solana, prema prethodnim zahtjevima, naznačena time, da cijeli proces upravljanja solanom, od punjenja bazena svježim morem do dobivanja soli, može biti automatiziran korištenjem poznatih elemenata elektronike i automatizacije.
6. Morska solana s preljevnim plohama, prema varijanti (B), naznačena time, da ima jedan bazen (1) s dvije vertikalne kolone iznad bazena u koje su smještene po dvije međusobno razmaknute preljevne plohe.
HRP20100353AA 2010-06-24 2010-06-24 Morska solana s preljevnim plohama HRP20100353C1 (hr)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100353AA HRP20100353C1 (hr) 2010-06-24 2010-06-24 Morska solana s preljevnim plohama
PCT/HR2011/000027 WO2011161483A1 (en) 2010-06-24 2011-06-20 Sea-water salt-plant with overflowing slabs

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20100353AA HRP20100353C1 (hr) 2010-06-24 2010-06-24 Morska solana s preljevnim plohama

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HRP20100353A2 true HRP20100353A2 (hr) 2011-12-31
HRPK20100353B3 HRPK20100353B3 (hr) 2013-02-28
HRP20100353C1 HRP20100353C1 (hr) 2021-04-16

Family

ID=44651866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20100353AA HRP20100353C1 (hr) 2010-06-24 2010-06-24 Morska solana s preljevnim plohama

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP20100353C1 (hr)
WO (1) WO2011161483A1 (hr)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN112007423B (zh) * 2020-08-12 2022-05-27 暨南大学 一种斜坡结晶及固液分离系统

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1069792A (fr) * 1952-01-07 1954-07-13 Procédé de concentration de l'eau de mer pour obtenir la cristallisation du chlorure de sodium ou autres sels
FR1270083A (fr) * 1960-07-12 1961-08-25 Procédé et installation pour l'extraction des sels marins
GB1267184A (hr) * 1970-02-02 1972-03-15
FR2053982A5 (en) * 1970-03-09 1971-04-16 Damas Raul Evaporative prodn of sodium chloride

Also Published As

Publication number Publication date
WO2011161483A1 (en) 2011-12-29
HRPK20100353B3 (hr) 2013-02-28
HRP20100353C1 (hr) 2021-04-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Abdel‐Dayem et al. Drainage in Egypt: a story of determination, continuity, and success
JP2011130761A (ja) 雨水人工涵養可能な地質循環式水幕栽培システム{Protectedcultivationsystemwithgeologicalcirculationofgroundwaterandrainfallartificialrecharge}
Sivakumar Water Utility and Management Policy for Effective Sharing of Natural Water Resource in the Costal Dry Zone of Sri Lanka in the North East Region
JP2007267731A (ja) 緑化システム
KR20120066802A (ko) 수질정화를 갖는 하천유지용수 저류시스템
HRP20100353A2 (hr) Morska solana s preljevnim plohama
CN102783284A (zh) 一种渗析式高台阶梯分级沟陇治理盐碱地的方法
CN109845439B (zh) 现代节水技术与循环农业体系及其构建方法
CN102173475A (zh) 利用自然资源制冰淡化海水及制盐的方法
KR101074909B1 (ko) 천일염 생산 장치
US10369494B2 (en) Salt production automation system utilizing three-dimensionally structured evaporation fields
KR200454519Y1 (ko) 염전 증발수로 조립체
KR20180016224A (ko) 그레이팅룸이 구비된 수 처리 장치 시공구조 및 그 시공구조가 결합된 다양한 수공간/수경 시설물의 시공법
CN113651428B (zh) 一种“边潭-心滩”河道生态恢复模式
CN102167361B (zh) 一种制盐结晶池
CN104563134B (zh) 一种用于大坡度石质边坡的护理结构
CN111788963B (zh) 一种屋顶绿化装置及其使用方法
KR101549751B1 (ko) 망을 사용하는 천일염 채염방법
US4564367A (en) Solar salt crystallizer and process for producing salt
HRP20090001A2 (hr) Morska solana s preljevnim kaskadnim bazenima
Mustafa et al. Smart drainage management to limit summer drought damage in Nordic agriculture under the circular economy concept
Budnik Actions on Humidifying Catchments of the Rivers and to Counteraction to the Spontaneous Phenomena Caused by Changes of a Climate
CN207476511U (zh) 集雨池及用于干旱地区的自动补水灌溉系统
JP2020019676A (ja) 塩田におけるかん水を採る方法及び塩田の構造
Dorfman et al. Waterlogging and salinity in the Indus Plain: some basic considerations

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AKOB Publication of a request for the grant of a patent not including a substantive examination of a patent application (a consensual patent)
PKB1 Consensual patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20190618

Year of fee payment: 10

AIPK Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application after grant of consensual patent
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20200617

Year of fee payment: 11

PK10 Patent expired after termination of 10 years for consensual patent

Effective date: 20200424

C1B1 Converted consensual patent
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20210617

Year of fee payment: 12

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20220621

Year of fee payment: 13

ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20230529

Year of fee payment: 14