FI79427C - Kopplingsanordning foer oeverspaenningsskydd vid anslutningskopplingar. - Google Patents

Kopplingsanordning foer oeverspaenningsskydd vid anslutningskopplingar. Download PDF

Info

Publication number
FI79427C
FI79427C FI831401A FI831401A FI79427C FI 79427 C FI79427 C FI 79427C FI 831401 A FI831401 A FI 831401A FI 831401 A FI831401 A FI 831401A FI 79427 C FI79427 C FI 79427C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
connection
voltage
switching device
bridge
bypass
Prior art date
Application number
FI831401A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI831401A0 (fi
FI79427B (fi
FI831401L (fi
Inventor
Hans-Werner Rudolf
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of FI831401A0 publication Critical patent/FI831401A0/fi
Publication of FI831401L publication Critical patent/FI831401L/fi
Publication of FI79427B publication Critical patent/FI79427B/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI79427C publication Critical patent/FI79427C/fi

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H9/00Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection
    • H02H9/04Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection responsive to excess voltage
    • H02H9/049Circuit arrangements for limiting the number of protection devices
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H9/00Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection
    • H02H9/04Emergency protective circuit arrangements for limiting excess current or voltage without disconnection responsive to excess voltage
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/18Automatic or semi-automatic exchanges with means for reducing interference or noise; with means for reducing effects due to line faults with means for protecting lines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)
  • Interface Circuits In Exchanges (AREA)
  • Devices For Supply Of Signal Current (AREA)
  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Description

i 79427
Kytkentälaite liitäntäkytkentöjen ylijännitesuojaa varten
Keksinnön kohteena on kytkentälaite ylijännitesuojaksi, jota käytetään liitäntäkytkentöjen yhteydessä, jotka on tehty puolijohde-elementeistä ja jotka on liitetty ryhmittäin syöttöjännitelähteeseen ja tarkoitettu kaksijohtimisten analogisten tilaajajohtojen liittämisen puhelinvaihteisiin.
Tämän tyyppiset liitännät, jotka käsittävät mm. vastaanottoja lähetysvahvistimia, digitaali-analogiamuuntoon ja analo-gia-digitaalimuuntoon tarkoitettuja laitteita sekä vastaanotto- ja lähetyssuodattimia, ovat alttiina ympäristön vaikutuksille, jotka pääsevät niihin liitettyjen tilaajaliitäntä-johtojen kautta, esimerkiksi salamaniskujen muodossa. Tällaisissa liitäntäkytkennöissä esiintyvän ylijännitesuojän tunnettuina toimenpiteinä on käyttää diosiltoja, joiden diodit on esijännitetty jakelujännitteellä normaalisti estosuunnassa ja vaihdetaan navoitukseltaan ylijännitteiden esiintyessä, ja siten niistä tulee johtavia. Käyttämällä sulkuelementtejä, joiden kautta jakelujännite asetetaan näiden diodisiltojen toiseen diagonaaliin ja jotka on navoi-tettu siten, että ne siirtyvät ylijännitteiden esiintyessä sulkutilaan, estetään se, että tilaajaliitäntäjohdon ylijän-nitteiden aiheuttamat varaukset virtaisivat jakelujohtoihin ·*: ja siten vaikuttaisivat liitäntäkytkentöjen muiden ryhmien rakenneosiin tai vast, muihin jakelujohtoon liitettyihin rakenneosiin.
Mainittu varaus johdetaan tunnetussa tapauksessa ohitusele-menttien kautta vertailupotentiaalissa olevaan kytkentäpisteeseen, esimerkiksi runkomassaan. Nämä kytkentäelimet ovat tunnetussa tapauksessa tyristorielementtejä, jotka on kustannus- ja tilasyistä järjestetty vain ryhmäyksilöllisesti, so. siltakytkentöjen kulloinkin toisen diagonaalin yhteisten molempien liitäntäkohtien ja vertailupotentiaalia johtavan kytkentäkohdan väliin.
2 79427
Kun tällaisessa kytkentälaitteessa ylijännitteiden esiintyessä määrätyssä tilaajaliitäntäjohdossa sille kuuluvan sil-takytkennän diodeista ja myös mainituista ohituselementeistä tulee johtavia, tämä aiheuttaa sen, että tosin kyseinen liitäntäkytkentä on suojattu tehokkaasti, mutta että kaikkien ryhmän muiden siltakytkentöjen kyseiset diagonaalit asetetaan samoin vertailupotentiaaliin, niin että myös näiden muiden liitäntäkytkentöjen toiminta on häiriintynyt.
Esillä olevan keksinnön tehtävänä on tästä syystä välttää yllä mainitun tyyppisessä suojakytkennässä tällainen ei-suoraan kyseessä olevien liitäntäkytkentöjen häiriö.
Keksinnön mukaisesti tämä tehtävä ratkaistaan siten, että käytetään ohituskytkentäelementtejä, jotka tasoittavat ja/tai rajoittavat ylijännitteiden esiintyessä niihin yhdistetyissä siltadiagonaaleissa muodostuvat jänniteheilahduk-set, so. stabiloivat apujännitteet.
Potentiaalien mainitun stabiloinnin avulla, josta seuraa, että nämä ovat saavuttaneet säännöllisesti vain lyhyen aikaa kestävän ylijänniterasituksen loppuun mennessä vain pienen ylikorotuksen, eliminoidaan vaikutus ryhmän ei-suoraan yli-jännitteen vaikutukselle alttiina oleviin muihin liitän-täkytkentöihin, niin että ei voi esiintyä siinä olevien kytkentälaitteiden virheellistä reagointia.
Keksinnön muiden sovellutusmuotojen mukaisesti voidaan toteuttaa ohituskytkentäelementit käytännön tarpeiden mukaisesti kondensaattorin, zenerdiodin tai varistorin muodossa, tai kondensaattorin ja zenerdiodin tai varistorin rinnankyt-kennän avulla, kuten myös sopivan jännitettä stabiloivan puolijohdekytkennän muodossa.
Kuviossa oletetussa esimerkissä on koottu kolme liitäntäkyt-kentää SLIC 1 - SLIC 3 yhteen yhdeksi ryhmäksi, jotka toimivat kulloinkin tilaajaliitäntäjohdon TL liittämiseksi tässä ei-esitettyyn välitysasemaan. Koska tilaajaliitäntäjohdot 3 79427 ovat kaksijohdinjohtoja, joilla siirretään analogiasignaale-ja, on tällaisissa liitäntäkytkennöissä oltava oletettaessa digitaalisen välitysaseman olemassaolo, jossa läpikytkentä tapahtuu nelijohtimisesti, mm. laite analogia-digitaalimuun-toa tai vast, digitaali-analogiamuuntoa varten, sekä näille järjestetyt vastaanotto- tai vast, lähetyssuodattimet sekä haarukkakytkentä kaksijohdin/nelijohdinsiirtymää varten. Edelleen ovat näiden liitäntäkytkentöjen osana vastaanottoja lähetysvahvistin, kytkentälaite silmukkaosoitusta varten ja mahdollisesti välineet kutsuvirransyöttöä ja tarkastusta varten. Useimmat näistä osista on muodostettu käyttämällä puolijohde-elementtejä, jotka on suojattava jännitteiden suhteen, jotka voivat päästä niihin tilaajaliitäntäjohtojen TL kautta.
Jokaiselle liitäntäkytkennälle on järjestetty neljästä diodista muodostuva siltakytkentä. Näiden siltakytkentöjen toiset diagonaalit (liitäntäkytkennälle SLIC 1 järjestetyssä siltakytkennässä nämä ovat diodien Dl ja D3 tai vast, diodien D2 ja D4 liitäntäpisteet) on liitetty kaikille kolmelle liitäntäkytkennälle yhteiseen jakelujohtoon Vll ja V12, joiden kautta myös jakelujännite saapuu ei-esitetystä keskeisestä syöttöjännitelähteestä itse liitäntäkytkentöihin. Diodit on esijännitetty tällä jakelujännitteellä normaalisti ... estosuunnassa. Siltakytkentöjen toiset diagonaalit (so.
liitäntäkytkennän SLIC 1 mainitun siltakytkennän tapauksessa diodien D3 ja D4 tai vast. Dl ja D2 liitäntäpisteet) on liitetty kyseessä olevan tilaajaliitäntäjohdon kulloinkin yhteen johtimeen.
’ : Syöttöjännite syötetään jakelujohdoille Vll ja V12 ryhmille yksilöllisten sulkuelementtien kautta, joina tässä tapauksessa ovat diodien Dal ja Da2 sarjakytkentä, jota käytetään normaalisti päästösuunnassa ja ohjataan ylijännitteiden esiintyessä sulkutilaan, sekä induktiivinen kytkentäelement-ti LI ja L2.
4 79427
Kytkentälaite sisältää edelleen samoin ryhmäyksilölliset ohituselementit, jotka yhdistävät siltadiagonaalien päätepisteet, jotka ovat jakelujohdoissa V11, V12 vertailupoten-tiaalia johtavaan kytkentäpisteeseen,mieluummin runkomassaan. Nämä ohituselementit muodostuvat esitetyssä tapauksessa kulloinkin kondensaattorin C ja varistorin V, siis jännitettä stabiloivan vastuksen rinnankytkennästä.
Kun esimerkiksi salaman vaikuttaessa johonkin tilaajaliitän-täjohdoista TL muodostuu ylijännite, tulee riippuen tämän jännitteen polariteetista kaksi kyseisen diodisillan diodia johtavaksi, niin että tilaajaliitäntäjohdon tämän ylijännitteen johdosta muodostuva varaus voi virrata ohituselementtien C/V kautta maahan. Ohituselementtien kytkentäkarakteristiikan johdosta esiintyy toisaalta pienohminen tie ohitusvirtaa varten, toisaalta on kuitenkin varmistettu, että näissä sil-tadiagonaaleissa jännite kohoaa vain suhteellisen vähän, se ei voi siis saavuttaa vaikutuksen vähäisen keston johdosta vaikutusta vastaavaa maksimaaliarvoa. Tästä vastaa toisaalta kondensaattori C, toisaalta kuitenkin myös varistorin stabiloiva vaikutus. Näissä kytkentäpisteissä oleva tasajännite-potentiaali muuttuu tästä syystä vain niin vähän, että muissa ei-suoraan ylijännitteen vaikutukselle alttiina olevissa liitäntäkytkennöissä, jotka ovat samoin näissä kytkentäpisteissä, ei voi esiintyä ei-toivottua vaikutusta, josta seu-raisi virheellinen reagointi.
Ohituselementtinä riittäisi periaatteessa myös vastaavasti mitoitettu kondensaattori yksinään, jossa kuitenkin tulisi tällöin olla olosuhteista riippuen suuri kapasitanssi. Esitetyssä kondensaattorin ja varistorin rinnankytkennässä riittää yksi pienen kapasitanssin omaava kondensaattori. Varis-torin sijasta voidaan käyttää myös zenerdiodia tai vast, puoli johdekytkentää , jolla on vastaava virtajännitekarakteristiik-ka, olosuhteista riippuen riittää zenerdiodin tai varistorin tai tällaisen puolijohdekytkennän käyttö ilman ylimääräistä kondensaattoria.
5 79427
Sulkuelementtien diodit Da muuttuvat tällaisessa ylijännite-vaikutuksessa suljettuun tilaan, niin että vaikutukset muihin liitäntäkytkentöjen tai vast, välityskeskuksen muiden syöt-tövirtalähteeseen yhteydessä olevien osien ryhmiin on suljettu pois.

Claims (7)

1. Kytkentälaite kaksijohtimisten analogisten tilaajalii-täntäjohtojen (TL) puhelinvälitysasemaan tapahtuvaa liitäntää varten olevien, puolijohde-elementeillä muodostettujen, ryhmittäin jakelujännitelähteeseen liitettävien liitäntäkyt-kentöjen (SLIC 1 - SLIC 3) ylijännitesuojaa varten, joka kytkentälaite sisältää liitäntäkytkentää kohden normaalisti sulkusuunnassa jakelujännitteen esijännittämän diodeista (D1-D4) muodostetun diodisillan, jolloin toinen siltahaara on liitetty kyseisen tilaajaliitäntäjohdon molempiin johti-miin, ja jolloin jakelujännite on yhdistetty toiseen silta-haaraan vähintään yhden, ylijännitteen esiintyessä sulkuti-laan siirtyvän, useille liitäntäkytkennöille yhteisen sul-kuelementin (Da, L) kautta, ja jolloin on sannoin liitäntä-kytkentöjen ryhmälle yhteiset ohituskytkentäelementit, joiden kautta johdetaan ylijännitteen esiintyessä ohitusvir-rat viimeksi mainituista siltahaaroista vertailupotentiaalia johtavaan kytkentäpisteeseen, tunnettu siitä, että käytetään ohituskytkentäelementtejä (C, V), jotka tasoittavat ja/tai rajoittavat ylijännitteiden esiintyessä niihin yhdistetyissä siltadiagonaaleissa muodostuvat jänniteheilah-dukset.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että ohituskytkentäelementit ovat kondensaattoreita (C).
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että ohituskytkentäelementit ovat zener-diodeja.
4. Patenttivaatimuksen 1 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että ohituskytkentäelementit ovat varisto-reja (V).
5. Patenttivaatimuksen 1 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että ohituskytkentäelementit muodostetaan 7 79427 kulloinkin jännitettä stabiloivan puolijohdekytkennän muodossa.
6. Patenttivaatimuksen 2 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että zenerdiodi tai varistori (V) on kytketty jokaisen kohdensaattorin (C) rinnalle.
6 79427
7. Patenttivaatimuksen 2 mukainen kytkentälaite, tunnettu siitä, että kondensaattoreiden rinnalle on kytketty kulloinkin jännitestabiloitu puolijohdekytkentä.
FI831401A 1982-04-26 1983-04-25 Kopplingsanordning foer oeverspaenningsskydd vid anslutningskopplingar. FI79427C (fi)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3215551 1982-04-26
DE19823215551 DE3215551A1 (de) 1982-04-26 1982-04-26 Schaltungsanordnung fuer den ueberspannungsschutz von schnittstellenschaltungen

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI831401A0 FI831401A0 (fi) 1983-04-25
FI831401L FI831401L (fi) 1983-10-27
FI79427B FI79427B (fi) 1989-08-31
FI79427C true FI79427C (fi) 1989-12-11

Family

ID=6161994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI831401A FI79427C (fi) 1982-04-26 1983-04-25 Kopplingsanordning foer oeverspaenningsskydd vid anslutningskopplingar.

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0092820B1 (fi)
JP (2) JPS58195428A (fi)
AT (1) ATE21593T1 (fi)
BR (1) BR8302094A (fi)
DE (1) DE3215551A1 (fi)
FI (1) FI79427C (fi)
ZA (1) ZA832886B (fi)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3340927A1 (de) * 1983-11-11 1985-05-23 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung zur ableitung von ueberspannungen
DE3422995C1 (de) * 1984-06-22 1985-11-21 Telefonbau Und Normalzeit Gmbh, 6000 Frankfurt Überspannungsschutz-Schaltungsanordnung für Fernmelde-, insbesondere Fernsprechleitungen
DE3814661A1 (de) * 1988-04-29 1989-11-09 Nixdorf Computer Ag Einrichtung zum schalten der rufwechselspannung an teilnehmeranschlussleitungen
GB8827627D0 (en) * 1988-11-25 1989-05-17 Smiths Industries Plc Electrical protection assemblies
DE4229891A1 (de) * 1992-09-05 1994-03-10 Volker Schoenfus Passiver integrierter Schaltkreis
DE4310233C2 (de) * 1993-03-30 2000-08-10 Thyssen Aufzugswerke Gmbh Schutzschaltung für induktive Verbraucher
DE4326596C2 (de) * 1993-08-07 1997-07-17 Sel Alcatel Ag Schutzschaltungsanordnung für elektronische Teilnehmerschaltungen
DE10200830B4 (de) * 2002-01-11 2006-01-12 Robert Bosch Gmbh Steuergerät mit Mitteln zur Erhöhung der Störfestigkeit
DE102006026803A1 (de) * 2006-06-07 2007-12-13 Deutsche Thomson-Brandt Gmbh Schutzschaltung für eine Eingangsstufe
US8406417B2 (en) * 2009-08-31 2013-03-26 Microsemi Semiconductor (U.S.) Inc. Overvoltage protection with power sink
US8442213B2 (en) * 2009-08-31 2013-05-14 Microsemi Semiconductor (U.S.) Inc. Method and apparatus for shared positive protection

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB598552A (en) * 1945-01-30 1948-02-20 Bertram Morton Hadfield Improvements in or relating to electrical signalling systems
JPS5217216B2 (fi) * 1972-02-20 1977-05-13
DE2659044C3 (de) * 1976-12-27 1981-07-16 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung zum Schutz eines gegengekoppelten zweistufigen Verstärkers gegen Überlastung und Kurzschluß
US4271446A (en) * 1977-06-27 1981-06-02 Comstock Wilford K Transient voltage suppression system
EP0034288A1 (de) * 1980-02-15 1981-08-26 Felten & Guilleaume Fernmeldeanlagen GmbH Schaltungsanordnung zum Abfangen überhöhter Spannungen
JPS56148131A (en) * 1980-04-21 1981-11-17 Nippon Telegraph & Telephone Lateral surge absorbing circuit
NL8100242A (nl) * 1981-01-20 1982-08-16 Philips Nv Overspanningsbeveiliging van een lijncircuit.

Also Published As

Publication number Publication date
DE3215551A1 (de) 1983-10-27
FI831401A0 (fi) 1983-04-25
DE3215551C2 (fi) 1992-01-23
FI79427B (fi) 1989-08-31
JPH0454439U (fi) 1992-05-11
FI831401L (fi) 1983-10-27
JPS58195428A (ja) 1983-11-14
ATE21593T1 (de) 1986-09-15
BR8302094A (pt) 1983-12-27
EP0092820B1 (de) 1986-08-20
ZA832886B (en) 1984-01-25
EP0092820A1 (de) 1983-11-02
JP2535573Y2 (ja) 1997-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2789254A (en) Lightning protection circuits
EP0165347B1 (en) Protection circuit for a power distribution system
US4203006A (en) Direct access coupler
US4021759A (en) EMP line filter using MOV devices
FI99222C (fi) Puolijohteilla toteutettu ylijännitesuojauspiiri
FI79427C (fi) Kopplingsanordning foer oeverspaenningsskydd vid anslutningskopplingar.
US4675772A (en) Protector network for A-C equipment
EP0338107B1 (en) Overvoltage protection circuit used with a pair of telephone lines or similar data communication channels
US10819109B2 (en) Chip protection circuit
US4390919A (en) Electronic surge arrestor
FI81469B (fi) Kopplingsanordning foer urladdning av oeverspaenningar.
US4021760A (en) EMP circuit board filter using MOV devices
US3372285A (en) Transient voltage suppressors
US4439802A (en) Overvoltage guard for electronic circuits
EP0393333B1 (en) Telephone lines overvoltage protection circuit
US3757168A (en) Rom disturbances apparatus for protecting data processing installations and the like f
US4449157A (en) Surge protection for signal transmission systems
DE3172540D1 (en) Protection circuit for a power distribution system
US4734937A (en) Telephone installation
US7746618B2 (en) Protection of a communication line
EP2071815B1 (en) Protection for xDSL circuits
US5936823A (en) Circuit arrangement for protecting a subscriber circuit of a telecommunication switching system
SU725143A1 (ru) Устройство дл защиты проводных линий св зи от импульсных перенапр жений
US4899379A (en) Circuit arrangement for the connection of line circuits of a digital time multiplex-telephone network
Henig Equipment lightning protection methods

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: SIEMENS AKTIENGESELLSCHAFT